Ból brzucha po prawej stronie

Ból brzucha po prawej stronie
fot. Adobe Stock

Umiejscowienie bólu brzucha mówi bardzo dużo o jego możliwej przyczynie. Lokalizacja dolegliwości może wskazywać, który narząd wymaga zbadania i być może leczenia. Trzeba przy tym pamiętać, że ból brzucha to częsta dolegliwość i jeśli zdarza się sporadycznie, radzimy sobie z nim w domu, to nie ma potrzeby wizyty u lekarza.

Ból brzucha może pojawić się w wyniku niestrawności, stresu, zjedzenia czegoś, co nam nie służy lub podczas miesiączki. Jeśli jednak jest przewlekły, ciągnie się tygodniami lub miesiącami albo gdy jest silny i nagły, towarzyszą mu niepokojące objawy (np.

wymioty, krew w kale, chudnięcie czy anemia), należy udać się do lekarza.

Spis treści:

Ból brzucha po prawej stronie – co oznacza?

Z prawej strony na górze w jamie brzusznej mieści się wątroba i pęcherzyk żółciowy, które mogą być objęte stanem zapalnym, mogło dojść do powstania złogów żółciowych lub zapalenia wątroby.

Ból po prawej stronie na górze może świadczyć również o problemach z jelitami, trzustką, nerką, płucem i paradoksalnie o chorobie serca (w przypadku zastoinowej niewydolności serca dochodzi do przekrwienia wątroby i bólu tego narządu, zatem po prawej stronie).

Z kolei ból z prawej strony na dole to częsty sygnał zapalenia wyrostka robaczkowego. Można też podejrzewać schorzenia jelita grubego lub cienkiego, kolkę nerkową, zapalenie przydatków, a także przepuklinę.

Częste przyczyny bólu brzucha po prawej stronie

Ból brzucha po prawej stronie na górze może oznaczać:

 • zapalenie pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych, 
 • kolkę żółciową,
 • ostre zapalenie wątroby,
 • zapalenie trzustki,
 • zapalenie przełyku,
 • chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy,
 • nieswoiste zapalenie jelit,
 • niedrożność jelit,
 • kolkę nerkową,
 • odmiedniczkowe zapalenie nerek,
 • ropień podprzeponowy,
 • zapalenie dolnego płata płuca prawego,
 • zastoinową niewydolność serca.

Ból brzucha po prawej stronie na dole może oznaczać:

 • zapalenie wyrostka robaczkowego,
 • choroby jelita cienkiego i grubego (np. niedrożność, nieswoiste zapalenia jelit, wgłobienie krętniczo-kątnicze),
 • choroby układu moczowo-płciowego (np. kolka nerkowa, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie przydatków, torbiel jajnika, skręt jajnika, pęknięcie jajnika, ciąża pozamaciczna),
 • ropień (miedniczny, lędźwiowy),
 • ropne zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego,
 • przepuklinę.

Ból brzucha po prawej stronie na górze – częste przyczyny

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego objawia się tępym, gniotącym bólem z prawej strony brzucha, promieniującym do prawego podżebrza w kierunku prawej łopatki.

Jest najczęstszym powikłaniem kamicy pęcherzyka żółciowego. Przyczyną dolegliwości jest zastój żółci w pęcherzyku spowodowany zazwyczaj obecnością złogów żółciowych. Ból może się pojawić po zjedzeniu tłustego lub smażonego posiłku.

Bardzo często pojawiają się nudności i wymioty.

Podstawowym działaniem jest w takich przypadkach ścisła dieta. Ulgę w bólu przyniosą leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Jeśli nie ma poprawy, należy udać do lekarza. A jeśli stan chorego się pogarsza, trzeba wezwać pogotowie ratunkowe.

Ostre zapalenie dróg żółciowych także skutkuje bólem z prawej strony. Jest to stan zapalny przewodów poza wątrobą lub wewnątrz wątroby odprowadzających żółć z wątroby do dwunastnicy. Powodem jest zablokowanie odpływu żółci. Ból jest silny, jest odczuwany jako kolka pod żebrem. Może pojawić się gorączka, deszcze i żółtaczka. 

Kolka żółciowa

Kolka żółciowa, zwana też kolką wątrobową, to silny napad bólu po prawej stronie brzucha. Ból jest silny, nagły, umiejscowiony w prawym podżebrzu lub nadbrzuszu środkowym.

Może promieniować do prawej łopatki. Ból trwa przeważnie dłużej niż 30 minut. W ciągu 5 godzin ustępuje. Razem z bólem mogą pojawić się wymioty (niekiedy zabarwione żółcią), zgaga, wzdęcia.

Wymioty podczas kolki żółciowej nie powodują ulgi.

Kolka może pojawić się po tłustym posiłki i ustępować po zażyciu leku rozkurczowego. Jeżeli ból trwa dłużej niż 5 godzin, dodatkowo pojawia się gorączka i deszcze, to prawdopodobny sygnał zapalenia pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych.

W przypadku napadu takiego typu bólu, należy skontaktować się z lekarzem.

Pęknięcie (perforacja) wrzodu dwunastnicy

Pęknięcie wrzodu dwunastnicy charakteryzuje się silnym, ostrym, przeszywającym bólem brzucha na prawo od pępka. Promieniuje do pleców. Oprócz bólu pojawia się napięcie i opór mięśni brzucha. W przypadku podejrzenia pęknięcia wrzodu, należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Zapalenie wątroby

Ból brzucha po prawej stronie często jest powodowany przez zapalenie wątroby.

Wśród głównych przyczyn rozwoju zapalenia wątroby wymienia się: wirusy (wirusowe zapalenie wątroby, WZW), spożywanie alkoholu (alkoholowe zapalenie wątroby), toksyczne działanie substancji chemicznych (w tym leków) lub reakcje autoimmunologiczne.

Ból może mieć różne nasilenie i charakter, mogą mu towarzyszyć złe samopoczucie, brak apetytu, nudności, wymioty, żółtaczka, podwyższona temperatura ciała, dyskomfort w nadbrzuszu.

Ból brzucha po prawej stronie na dole – częste przyczyny

Zapalenie wyrostka robaczkowego

To jedna z najczęstszych przyczyn bólu brzucha.

Początkowo ból brzucha przy zapaleniu wyrostka robaczkowego jest rozlany, zwykle odczuwany w okolicy pępka, dopiero po kilku-, kilkunastu godzinach umiejscowiony jest po prawej stronie brzucha na dole (nad biodrem).

Bólowi brzucha mogą towarzyszyć wymioty, nudności i brak apetytu. U kobiet w ciąży ból wyrostka robaczkowego może być odczuwany wyżej, po prawej stronie na górze brzucha.

Niedrożność jelit

Ból brzucha po prawej stronie może sygnalizować różne problemy z jelitami. Częstym z nich jest niedrożność tego narządu, spowodowana zakażeniem (niedrożność porażenna) lub czynnikiem mechanicznym (np. przepukliną, nowotworem, zrostami, masami kałowymi).

Ból brzucha w niedrożności porażennej jelit jest silny, stały, skurczowy. Ból brzucha w mechanicznej niedrożności jelit nasila się i słabnie, z czasem może być stały, ma również charakter skurczowy. Bólom towarzyszą wymioty i nudności, zatrzymanie stolca i gazów przy całkowitej niedrożności, a przy częściowej może wystąpić biegunka.

Niedrożność jelit to groźny stan, najczęściej wymagający interwencji chirurga. Bez podjętej interwencji, może dojść do martwicy jelita, o której świadczy bardzo silny ból brzucha po kilku godzinach od wystąpienia bólów skurczowych.

Kolka nerkowa

To bardzo silny kurczowy ból po prawej stronie brzucha, napadowy i nawracający. Dolegliwość spowodowana jest skurczem mięśni gładkich dróg moczowych, będącym następstwem wzrostu ciśnienia moczu w górnych drogach moczowych. To z kolei wynik zablokowania odpływu moczu z miedniczki nerkowej. Najczęściej winowajcą dolegliwości jest kamień (złóg) w nerce lub moczowodzie.

Bólowi mogą towarzyszyć bolesne parcie na mocz, częste oddawanie moczu, ale w małych ilościach, wzdęcia brzucha, nudności i wymioty. Ulgę mogą przynieść leki przeciwbólowe i rozkurczowe oraz położenie termoforu na bolące miejsce. Jeśli objawy nie ustępują, konieczna jest wizyta u lekarza.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek

Odmiedniczkowe zapalenie nerek powoduje ból po prawej stronie brzucha, bliżej okolicy lędźwiowej. Dodatkowo mogą pojawić się inne objawy: złe samopoczucie, gorączka, dreszcze, nudności, wymioty.  

Ostry i przewlekły ból brzucha – jakie badania wykonać?

Bardzo ważne jest rozróżnienie, czy mamy do czynienia z bólem ostrym czy przewlekłym.

Ból brzucha dzieli się na:

 • ostry,
 • przewlekły,
 • odniesiony.

Ostry ból brzucha pojawia się nagle i może się nasilać w ciągu kilku dni. Chory jest w stanie określić dość precyzyjne jego miejsce. Ostry ból brzucha nasilają: ruch, głębszy oddech, kaszel lub zmiana pozycji ciała. Bywa połączony z tzw. obroną mięśniową, czyli napięciem mięśni brzucha.

Przewlekły ból brzucha trwa miesiącami lub latami, jest tępy, słabo zlokalizowany, może być stały lub zmienny, nasilać się i ustępować. Często towarzyszą my dodatkowe objawy (tzw. wegetatywne), jak nudności, pocenie się, wymioty, dyskomfort brzucha, który może nasilać się w czasie odpoczynku. Przewlekły ból brzucha może być rozlany, ćmiący, rwący lub pulsujący.

Ból brzucha odniesiony jest to powierzchowny ból odczuwany w obrębie skóry i mięśni w miejscu oddalonym od narządu zmienionego chorobowo. Na przykład bólem w okolicy prawej łopatki mogą objawiać się schorzenia dróg żółciowych.

Diagnostyka bólu brzucha  – jakie badania wykonać?

Najważniejszymi metodami rozpoznania przyczyny bólu brzucha są:    

 • wywiad lekarski,
 • badanie przedmiotowe,
 • badania dodatkowe (laboratoryjne, obrazowe, endoskopowe).

W przypadku każdego bólu brzucha lekarz powinien przeprowadzić wywiad z pacjentem. Zapytać o miejsce bólu, jego cechy i natężenie: ostry, nagły czy przewlekły, czy jest rwący, tępy, kurczowy, a może palący, czy jest silny, ćmiący, a może ustępuje i wraca, co i jak wpływa na ból: jedzenie, picie, wypróżnienie, wymioty.

Oprócz wywiadu, lekarz powinien przeprowadzić badanie przedmiotowe. W badaniu przedmiotowym specjalista ocenia wygląd chorego, kolor skóry (czy nie jest np.

żółta, co mogłoby świadczyć o chorobie wątroby), ciśnienie, oddech, może wyczuć wodobrzusze, powiększenie wątroby, napięcie mięśni brzucha, oraz tkliwość w danym miejscu po ucisku, może również wyczuć guza lub przepuklinę.

Leia também:  Ile Trwa Rehabilitacja?

Do badań dodatkowych należą (Więcej o diagnostyce bólu brzucha tutaj: Ból brzucha):

 • badania laboratoryjne, np. morfologia, tzw. próby wątrobowe, oznaczenie stężenia enzymów trzustkowych (amylazy, lipazy), glukozy, kreatyniny lub troponiny sercowej,
 • badania obrazowe: ultrasonografia (USG) jamy brzusznej, RTG jamy brzusznej, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny,
 • badania endoskopowe (gastroskopia, kolonoskopia),
 • badania endosonograficzne,
 • badanie laparoskopowe.

Leczenie bólu brzucha

W doraźnym leczeniu bólu brzucha stosuje się leki przeciwbólowe i leki rozkurczowe. Skuteczne w leczeniu bólu w kamicy (kiedy powstają złogi, kamienie) są leki rozkurczowe (np.

drotaweryna). Jeśli chodzi o leki przeciwbólowe, to najpierw lekarz powinien zalecić słabsze (paracetamol, ewentualnie niesteroidowe leki przeciwzapalne), a jeśli te nie skutkują, zalecane są silniejsze leki przeciwbólowe (opioidy).

Jednocześnie powinna być prowadzona diagnostyka dostosowana do rodzaju bólu i podejrzewanej przyczyny. Niektóre rodzaje bólu brzucha po prawej stronie nie wymagają pilnej interwencji, inne są przesłanką do natychmiastowej operacji. Każdy przypadek lekarz musi rozpoznać indywidualnie. Celem terapii jest przede wszystkim wyeliminowanie czynnika powodującego dolegliwości.

Więcej na temat bólu brzucha:Kiedy konieczna jest pilna operacja jamy brzusznej?USG jamy brzusznej – przygotowanie do badania, wskazania, cenaTętniak aorty brzusznejBól brzucha – kiedy nie należy go bagatelizować?Ból brzucha, nudności, wymioty – co robić? Co jeść i pić?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Ból brzucha z lewej strony, ból żołądka, ból brzucha z prawej strony. Co oznacza?

Ból brzucha z prawej strony? To może być wyrostek robaczkowy lub pęcherzyk żółciowy. Ból nadbrzusza? To mogą być wrzody wywołane Helicobacter pylori, refluks przełyku lub zapalenie żołądka.

Ból brzucha z lewej strony może wskazywać na zapalenie trzustki lub zapalenie jajników, częste zaparcia i biegunki – na zespół jelita drażliwego, a wzdęcia po wypiciu mleka – na nietolerancję laktozy.

Ból brzucha w ciąży to najczęściej prawidłowy objaw, ale w niektórych przypadkach wymaga pilnej konsultacji. Jak interpretować ból brzucha?

Ból brzucha z prawej strony na dole – czy to ból wątroby?

Boli mnie wątroba – myślimy. Tymczasem wątroba nie jest unerwiona. Można cierpieć nawet na marskość wątroby i nie mieć żadnych dolegliwości. Co zatem może oznaczać ból w prawym podżebrzu?

Ból brzucha po prawej stronie
 • Suplement diety Hepaslimin zawiera naturalne składniki, które wspierają utrzymanie zdrowej wątroby, zachowanie prawidłowej masy ciała oraz prawidłowe trawienie.
 • W skład tabletek Hepaslimin wchodzą następujące ekstrakty roślinne: cholina, wyciąg z ziela karczocha, wyciąg z korzenia cykorii, wyciąg z ostryżu długiego, mate pochodząca z liści ostrokrzewu paragwajskiego.
 • ZAMÓW I ODBIERZ

– Na ogół boli nas albo pęcherzyk żółciowy, albo jelito, czasem są to nerwobóle. W pewnych przypadkach rzeczywiście można mówić o wątrobie.

W momencie przejedzenia krew napływa tam, gdzie jest najbardziej potrzebna, czyli do narządów trawiennych – do jelita i do wątroby.

Wątroba powiększa się, rozpycha okalającą ją torebkę, która w odróżnieniu od wątroby jest unerwiona, w związku z czym odczuwany jest dyskomfort – wyjaśnia dr Antoni Gugulski, gastroenterolog.

– Jeżeli pacjent mówi: boli mnie wątroba, to na ogół nie jest to prawda. Wtedy moim zadaniem jest znalezienie przyczyny, a tych może być bardzo wiele. Zasadniczo w medycynie nie funkcjonuje taki termin jak wrażliwa wątroba.

Wątroba nie jest unerwiona. Można cierpieć nawet na marskość wątroby i nie mieć żadnych dolegliwości.

Ból brzucha w okolicy prawego podżebrza (nagły i gniotący) może więc wskazywać na kamicę nerkową, przewlekłe bóle po prawej stronie mogą być objawem zapalenia wyrostka robaczkowego lub pęcherzyka żółciowego. Silny i pulsujący ból brzucha z prawej strony wymaga pilnej konsultacji – szczególnie, gdy promieniuje do odcinka krzyżowego kręgosłupa. Taki stan może wskazywać na tętniaka aorty.

>>> Tabletki na wątrobę, kaspułki, herbatki na wątrobę

Ból nadbrzusza może wskazywać na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Bywa, że schorzeniu towarzyszy ból nadbrzusza, określany jako gniotący, uwierający lub kłujący i palący.

Problem w tym, że w wielu wypadkach choroba wrzodowa przebiega bezobjawowo, a powikłania mogą być bardzo poważne. Najczęstsze powikłania wrzodów to perforacja, czyli przebicie ściany żołądka, oraz krwotoki. W jednym i drugim przypadku grozi to śmiercią.

Często w takich sytuacjach konieczna jest interwencja chirurgiczna.

UWAGA! Nieprawdziwa jest natomiast opinia, że wrzód trawienny może przeistoczyć się we wrzód rakowy.

– Za główne przyczyny choroby wrzodowej uważa się dwa czynniki: bakterię Helicobacter pylori oraz nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Oczywiście, dochodzą jeszcze czynniki dodatkowe, które sprzyjają powstawaniu wrzodów: palenie papierosów, częste picie mocnej kawy, nadużywanie alkoholu i stres – mówi dr Antoni Gugulski.

– Im więcej wydziela się soku żołądkowego, który jest kwaśny, tym większe ryzyko, że naturalna bariera ochronna w postaci śluzówki żołądka nie wytrzyma. Jeśli wiele wspomnianych czynników nałoży się na siebie, wrzód może powstać dosłownie w minutę.

Za główne przyczyny choroby wrzodowej uważa się dwa czynniki: bakterię Helicobacter pylori oraz nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Przy problemach z żołądkiem lekarz powinien zalecić gastroskopię lub test na obecność wspomnianej bakterii. Helicobacter pylori można pozbyć się dzięki kuracji farmakologicznej, trwającej zazwyczaj 10 dni.

Ból brzucha po mleku = nietolerancja laktozy?

To może być kolejna przyczyna rewolucji w przewodzie pokarmowym. Bardzo rzadko człowiek rodzi się z tą przypadłością. W 99,9 proc. lekarze spotykają się z nabytą nietolerancją laktozy. Może być przejściowa lub trwała. Przyczyną jest zniszczenie nabłonka jelitowego przez proces zapalny.

– Ostatni etap trawienia laktozy odbywa się na poziomie enterocytu, czyli komórki wyściełającej jelito. Jeśli jest ona zniszczona w sensie funkcjonalnym lub strukturalnym, może dojść do sytuacji, w której pacjent traci zdolność trawienia mleka na zawsze – tłumaczy specjalista.

– Jeżeli po wypiciu mleka pojawiają się wzdęcia i biegunka, to jasny znak, że być może mamy nabytą nietolerancję laktozy. Jeśli zostało to potwierdzone badaniami, są tylko dwa sposoby uniknięcia przykrych objawów: zrezygnować z mleka albo stosować enzym laktazę w formie tabletki. Można natomiast spożywać artykuły nabiałowe, jak np. żółty ser.

Jeżeli po wypiciu mleka pojawiają się wzdęcia i biegunka, to jasny znak, że być może mamy nabytą nietolerancję laktozy.

Ból brzucha z lewej strony – zapalenie trzustki, zapalenie jajników

Silny ból brzucha z lewej strony na dole (w okolicy lewego podrzebża) może wskazywać na zapalenie trzustki. Bólowi często towarzyszą wówczas nudności i wymioty.

Innymi przyczynami mogą być też: powiększenie śledziony, zapalenie przydatków, przepuklina pachwinowa, zapalenie błony śluzowej żołądka. W tym przypadku ból wywoływać może również Helicobacter pylori.

Ból brzucha po lewej stronie może też wskazywać na wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przewlekłą chorobę zapalna. Im bardziej rozległa postać schorzenia, tym gorsze rokowania. Główne objawy to biegunka z krwią. Choroba przebiega z okresami aktywnych objawów oraz okresami remisji.

– Najczęściej więcej jest remisji niż rzutów choroby. Można 20 lat żyć z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i nie mieć żadnych objawów. Chorobę wywołuje błąd układu immunologicznego, który komórki wyściełające światło jelita grubego traktuje jako obce i niszczy je, wysyłając przeciwciała. W ten sposób powstaje ostry, zapalny stan – mówi dr Gugulski.

– Nawet jeśli nie występują objawy, pacjent ze zdiagnozowaną chorobą powinien do końca życia przyjmować leki, dzięki którym nie będzie nawrotów albo będą one rzadsze i mniej uciążliwe. Lekarz dodaje, że przebieg choroby może też być bardzo ciężki i skutkować usunięciem fragmentu jelita oraz długotrwałym leczeniem klinicznym. Częściej jednak można z tą chorobą żyć i dobrze funkcjonować.

>>> Wykonaj TEST NA HELICOBACTER PYLORI

Bóle brzucha o zmiennym nasileniu, gazy i wzdęcia – zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego to kolejna z przyczyn problemów z układem pokarmowym. Co gorsza, ma charakter epidemii. Przyjmuje się, że to schorzenie może dotykać nawet 20 proc. populacji, z czego dwie trzecie to kobiety.

Objawia się zaparciami, biegunkami lub zaparciami i biegunkami naprzemiennymi, a także bólami brzucha, które mają zmienne nasilenie i lokalizację, chociaż częściej dotyczą podbrzusza.

Do tego dochodzi jeszcze nadmiar gazów, uczucie bulgotania i przelewania.

Szacuje się, że na zespół jelita drażliwego może cierpieć nawet 20 proc. populacji, z czego dwie trzecie to kobiety.

Wszystko to składa się na znaczne pogorszenie jakości życia osób dotkniętych zespołem jelita drażliwego. Powyższe objawy związane są z zaburzeniami perystaltyki jelit oraz czucia trzewnego. Naturalne ruchy odczuwane są jako coś strasznego.

Leia também:  Jak Szybko Są Objawy Ciąży?

>>> Leki na biegunkę, elektrolity

Każdy doświadcza przechodzenia treści kałowej czy gazów przez jelita, natomiast u osób z zespołem jelita drażliwego wywołuje to duży dyskomfort.

– Konsultacja z lekarzem jest niezbędna, choćby po to, aby wyeliminować dużo groźniejsze schorzenia, z rakiem włącznie – przekonuje dr Antoni Gugulski. – W zespole jelita drażliwego jelito powinno być całkowicie zdrowe.

Realne, konkretne problemy nie wynikają z choroby organicznej, guza czy polipa, lecz mają podłoże psychiczne. Nie ma jednego uniwersalnego leku dla każdego. Stąd też potrzebna jest wizyta u lekarza, aby dostać zalecenia.

Na ogół są to zalecenia farmakologiczne, czasem dietetyczne.

Ból brzucha a zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Żeńską część społeczeństwa bóle brzucha dotykają z jeszcze jednego powodu – przy zespole napięcia przedmiesiączkowego. W tym wypadku spowodowane są one zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi.

– Jeżeli objawy są umiarkowane, należy pracować nad psychiką i starać się sobie uświadomić, że nie dzieje się nic strasznego. Natomiast jeśli objawy są nasilone, trzeba zastosować leczenie objawowe, czyli sięgnąć po leki rozkurczowe, leki przeciwwzdęciowe i leki przeciwbólowe – radzi lekarz.

Czytaj też:  Najpopularniejsze na polskim rynku leki przeciwbólowe – jak działają?

Ból brzucha w ciąży

Bóle brzucha na kolejnych etapach ciąży może być nieco inaczej odczuwane. Na początku ciąży ból brzucha może wynikać ze zmian w gospodarce hormonalnej. Jednocześnie dochodzi do stopniowego powiększania się macicy.

Do narządów rodnych trafia nieco więcej krwi – z tego powodu można odczuwać bóle w podbrzuszu i mieć wrażenie pełności w jamie brzusnej.

Ból w dole brzucha – szczególnie w pierwszym trymestrze – teoretycznie jest więc normalnym objawem, ale i tak powinien skłonić do konsultacji lekarskiej.

W późniejszym okresie ciąży (ok. 18 tydzień) można już odczuwać ruchy dziecka. W późniejszym okresie pojawiają się tzw. skurcze Braxtona-Hicksa – mięsień macicy w ten sposób przygotowuje się do porodu.

Odczuwalny jest wówczas ból brzucha przechodzący od góry na dół – ból trwa zwykle ok. 30 sekund. Po 36 tygodniu występują tzw.

skurcze przepowiadające – jeśli zaczną być regularne, a ich częstotliwość wzrośnie, to znak, że zbliża się poród.

Ból kolkowy brzucha – kolki i skurcze

Z powodu kolki cierpią dzieci, młodzież, osoby dorosłe. To ostry ból powstający za sprawą skurczu, np. moczowodu, dróg żółciowych czy jelit.

Ból kolkowy odczujemy także wtedy, gdy kamień nerkowy zatka światło narządu. Młodzież przypomina sobie o kolce podczas lekcji wychowania fizycznego.

Za ból odpowiada skurcz mięśni gładkich jelit, co przy intensywnym bieganiu jest zupełnie naturalną reakcją.

Kolka jelitowa bardzo często dokucza niemowlętom. Jej przyczyną jest rozciągnięcie jelit przez nagromadzone gazy. Atak kolki u maluszków zaczyna się gwałtownie, najczęściej w godzinach popołudniowych. Dolegliwości z reguły znikają samoistnie po 3. miesiącu życia (choć mogą ciągnąć się nawet do 8-9 miesiąca życia).

>>> Leki na kolkę niemowlęcą, probiotyki

Dziecku pomoże herbatka z rumianku lub kopru włoskiego, a także masaż brzuszka. Przy karmieniu należy zwrócić uwagę, by pokarm z butelki spływał kroplami (dzięki czemu dziecko nie nałyka się powietrza).

Konsultacje: Jerzy Dziekoński, Antoni Gugulski

Ból w prawym podżebrzu. O czym sygnalizuje nam organizm?

Odczuwasz ból i nieprzyjemne dźganie z prawej strony brzucha pod żebrami? Większości z nas nasuwają się kłopoty z wątrobą. Jednak nie zawsze tylko ona odpowiada za ten rodzaj bólu.

Przyczyny mogą być różne i nawet doświadczony lekarz nie jest w stanie “od ręki” wskazać jednoznacznej przyczyny. Musi on zlecić szczegółowe badania, aby dokładnie móc stwierdzić, co wywołuje ból i dyskomfort.

W tym artykule postaramy się dowiedzieć, co mówi ból w prawym podżebrzu, a także podpowiemy co robić w takich przypadkach, a czego unikać.

Treść:

Przyczyny bólu niezwiązane z chorobą

Ból po prawej stronie może nie być związany z chorobą wątroby lub innych narządów. Czasami uczucie mrowienia i ucisku może być spowodowane:

 • szybkim biegiem (zwłaszcza gdy nie ćwiczysz regularnie i nie jesteś do tego przyzwyczajony)
 • u kobiet w czasie ciąży lub przy zbliżającej się miesiączce

Jeżeli wyeliminujesz te możliwości, możesz podejrzewać, że jest to związane z patologią układu wątrobowo-żółciowego, do którego zalicza się wątroba, woreczek żółciowy z drogami żółciowymi lub ze stanem chorobowym innego narządu.

Skąd pochodzi „sygnał bólu”?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że wątroba sama w sobie nie boli, ponieważ nie ma nerwów odpowiedzialnych za ból.

Boleć mogą inne narządy, lub ból może być wywołany stanem zapalnym tkanek znajdujących się blisko wątroby.

  W wątrobie może boleć jedynie jej krawędź, jednak są to skrajne przypadki, np. gdy cierpisz na marskość wątroby lub zapalenie wątroby.

We wszystkich innych przypadkach ból w prawym podżebrzu wskazuje na problemy z innymi narządami, na przykład:

 • dysfunkcja trzustki
 • wrzody
 • kolki nerkowe
 • zapalenie pęcherzyka żółciowego (z kamieniami lub bez)
 • zaburzenia czynnościowe pęcherzyka żółciowego
 • choroby prawego płuca
 • naruszenie nerwów międzyżebrowych po prawej stronie
 • choroby onkologiczne

Jak widzisz, istnieje szereg chorób, mogących sygnalizować się bólem prawego podżebrza.  W związku z tym tylko szczegółowe badania mogą dać, jasną i prawidłową diagnozę.

Możliwe zachorowania i związane z nimi objawy

Przeanalizujemy teraz bardziej szczegółowo powyższe możliwości.

 1. Zaburzenia pęcherzyka żółciowego. Chory pęcherzyk żółciowy daje między innymi ból w prawym podżebrzu. Jeżeli nie pracuje on prawidłowo, może prowadzić to do zapalenia pęcherzyka żółciowego. Ostre zapalenie może, powodować silny ból z prawej strony. Może on być również odczuwalny na łopatce i ramieniu. Przy problemach z pęcherzykiem żółciowym mogą również pojawić się nudności i wymioty.
 2. Zaburzenia dróg żółciowych. Dolegliwości tej oprócz odczuwalnego bólu, zwykle towarzyszy pogorszenie apetytu, wyraźna gorycz w ustach oraz zły nastrój.
 3. Choroby wątroby (najczęściej zapalenie wątroby). Ostre zapalenie wątroby daje silne odczucie bólu, ale także objawia się wysoką gorączką. Osoba jest osłabiona, a skóra oraz białko oka, przybiera odcień żółty (żółtaczka). Przewlekłe zapalenie wątroby może nie dawać w ogóle objawów. Choroby wątroby często powodują wzdęcia, nietolerancję na tłuste potrawy, nudności oraz powiększenie wątroby (wyczuwalne przez brzuch).
 4. Zapalenie trzustki. Jeżeli choroba jest odmianie ostrej, ból obejmuje obszar dookoła tułowia (“pas”) i jest bardziej odczuwalny w górnej części ciała. Typowe objawy ostrego zapalenia trzustki to: wysoka gorączka, silny ból, nudności i wymioty, biegunka (stolec tłuszczowy), wzdęcia. Może wystąpić również nieprzyjemny posmak w ustach.
 5. Choroba nerek. Problemy z nerkami również mogą objawiać się bólem prawego podżebrza, a nawet bólem łopatki. Innym objawem jest częste oddawanie moczu (bolesne), gorączka, obrzęk. Może wystąpić również krwiomocz.
 6. Choroby dwunastnicy. W tym wypadku częściej ból odczuwamy z lewej strony, jednak nie jest to reguła i możemy odczuwać go również w prawym podżebrzu. Innymi objawami są: częste oddawanie gazów, nudności i częste odbijanie.

Jak widzisz nie tylko wątroba, może powodować ten rodzaj bólu. Jeżeli odczuwasz ból i nie przechodzi on po kilku dniach lub jest silniejszy niż początkowo, koniecznie udaj się do lekarza w celu wykonania badań.

Co można, a czego nie można robić?

Jeżeli ból nie jest zbyt silny, możesz wziąć leki przeciwbólowe (Paracetamol, Ibuprom) lub rozkurczowe (No-spa, Buscopan, Drotafemme Forte). Jeśli jest zbyt silny, koniecznie udaj się do lekarza. Jeśli masz kogoś, kto może Cię tam zawieźć, skorzystaj z pomocy, jeśli nie wezwij karetkę. Jeżeli niepokoją Cię objawy, udaj się do lekarza rodzinnego lub gastrologa.

Czego nie należy robić. W tej sytuacji nie maskuj bólu ciepłymi okładami. Jak już wiesz, przyczyny takiego bólu są różne i należy koniecznie znaleźć przyczynę.

Jeśli to będzie zwykła kolka nerkowa, ból może zniknąć po wykonaniu ciepłego okładu, ale przyczyna może być dużo poważniejsza, a kojąc ból, możesz narazić się na znaczne pogorszenie zdrowia.

Być może potrzebna jest nawet operacja, więc najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z lekarzem.

Zapobieganie chorobom wątroby

O wiele łatwiej i taniej jest zapobieganie chorobie niż jej leczenie. Niestety, choć to każdy wie, często ignorujemy to. Nie odżywiamy się zdrowo, a nawet jak wystąpią już lekkie objawy, również nie idziemy do lekarza, czekając, aż samo przejdzie.

Co można zrobić, aby uniknąć problemów z wątrobą? Istnieje wiele zaleceń w tym zakresie, poza tym wszystkie są niezwykle proste:

 • rezygnacja z jedzenia tłustych potraw (fast food, tłuste mięso)
 • ograniczenie alkoholu
 • regularne badania USG brzucha (raz w roku)
 • przy dłuższym stosowaniu antybiotyków, leków hormonalnych  skontrolować stan wątroby. Podczas ich stosowania warto przyjmować leki chroniące wątrobę (np. Heparen)
 • utrzymywać zdrowy tryb życia
 • nie leczyć się na własną rękę, tylko korzystać z wiedzy lekarza
Leia também:  Jakie Objawy Uszkodzonej Turbiny?

Dbanie o stan wątroby nie jest bardzo trudny. Wątroba ma możliwość samoregeneracji, więc nawet jeśli zachoruje, jest duża szansa na wyzdrowienie. Do nas należy jedynie odpowiednia o nią troska, aby jej nie uszkodzić.

Podsumowanie

Ból w prawym podżebrzu niekoniecznie wiąże się z problemami wątroby. Są najmniej cztery narządy, których schorzenia objawiają się w ten sposób. Dlatego czując ból i dyskomfort koniecznie udaj się do lekarza, aby szybko i odpowiednio zadziałać. Wątroba jak już wiesz, nie boli sama z siebie, więc gdy już odczuwasz ból to pora odwiedzić medyka. I nie ma wymówek.

Choroby innych narządów mogą przebiegać długo w sposób bezobjawowy, więc jeśli pojawią się niepokojące Cię objawy, nie bagatelizuj ich. I pamiętaj – zapobieganie jest prostsze niż leczenie.

Życzymy zdrowia.​

Ból brzucha po prawej stronie – zapalenie wyrostka robaczkowego, inne rodzaje bólu

Ból brzucha po prawej stronie występujący u dzieci powinien być natychmiast skonsultowany z lekarzem. Szczególnie, jeśli trwa długo i jest bardzo intensywny. Warto wiedzieć, iż ból brzucha po prawej stronie może mieć charakter ostry lub przewlekły. Przyjrzyjmy się bliżej dolegliwościom bólowym i innym symptomom mogącym wskazywać na konkretną chorobę.

1. Ból po prawej stronie – zapalenie wyrostka robaczkowego

Przewlekły i silny ból brzucha po prawej stronie to objaw zapalenia wyrostka robaczkowego. Schorzenie to pojawia się nagle, najczęściej u dzieci pomiędzy 6. a 12. rokiem życia.

Warto jednak wiedzieć, że zapalenie wyrostka robaczkowego może uaktywnić się nawet u niemowlęcia. W takim przypadku trudniej o rozpoznanie, a choroba rozwija się w takich przypadkach w błyskawicznym tempie.

Jeżeli zatem zaobserwujemy, że maluch głośno płacze (szczególnie przy próbach dotknięcia brzuszka po prawej stronie), niezwłocznie udajmy się do lekarza.

Ból brzucha po prawej stronie może być przyczyną stanu zapalnego wyrostka robaczkowego

Dziecko kilkuletnie potrafi już mniej więcej zlokalizować ból. Narzeka przede wszystkim na ból brzucha po prawej stronie, a także nudności. Mogą pojawić się po jakimś czasie wymioty, a także gorączka.

Decyzję o wycięciu wyrostka robaczkowego podejmuje chirurg. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wykonuje 3-4 centymetrowe nacięcie skóry po prawej stronie od pępka.

Odcina wyrostek robaczkowy, a otwór zaszywa.

2. Ból brzucha po prawej stronie – inne rodzaje bólu

Tępy i nagle występujący ból brzucha po prawej stronie może oznaczać kamicę żółciową. Kamica pęcherzyka żółciowego oznacza, iż w pęcherzyku żółciowym dziecka pojawiają się kamienie różnej wielkości. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że kamienie mogą pojawić się w każdym wieku.

Przyczynami kamicy żółciowej są predyspozycje rodzinne, otyłość, anomalie w zakresie budowy i funkcjonowania pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych,choroby metaboliczne i choroby krwi, a także przyczyny zewnętrzne – zakażenia lub nieodpowiednio zbilansowana dieta.

Niekiedy stwierdza się również objawy kolki żółciowej, która jest wynikiem zatkania przewodu wyprowadzającego żółć z pęcherzyka żółciowego. Tępy i nagle występujący ból brzucha po prawej stronie może oznaczać kamicę żółciową. Kamica pęcherzyka żółciowego oznacza, iż w pęcherzyku żółciowym dziecka pojawiają się kamienie różnej wielkości.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że kamienie mogą pojawić się w każdym wieku.

Przyczynami kamicy żółciowej są predyspozycje rodzinne, otyłość, anomalie w zakresie budowy i funkcjonowania pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych, zaburzenia hormonalne, choroby metaboliczne i choroby krwi, a także przyczyny zewnętrzne – zakażenia lub nieodpowiednio zbilansowana dieta. Niekiedy stwierdza się również objawy kolki żółciowej, która jest wynikiem zatkania przewodu wyprowadzającego żółć z pęcherzyka żółciowego.

Rozpoznanie kamicy żółciowej u dzieci rozpoznaje się za pomocą badania USG. USG pozwala również wykryć powikłania chorobowe, na przykład ropniak pęcherzyka żółciowego. Leczenie kamicy żółciowej polega na wdrożeniu metod chirurgicznych oraz farmakologicznych.

Jeżeli pojawia się ostry i silny ból brzucha po prawej stronie, wówczas przyczyną może być zapalenie otrzewnej. Ból brzucha po prawej stronie jest wynikiem podrażnienia tkanki wyścielającej narządy lub ściany jamy brzusznej.

Infekcja polega na tym, iż bakterie do tej pory bytujące w przewodzie pokarmowym dostają się do jamy otrzewnej.

Stan zapalny otrzewnej powstaje najczęściej w wyniku perforacji jelita, ropni: wątroby, okołonerkowych, śledziony, urazu brzucha, owrzodzenia pęcherza moczowego, operacji chirurgicznej w obszarze jamy brzusznej.

Do zapalenia otrzewnej może również dojść w życiu płodowym, kiedy pierwszy stolec dziecka dostaje się do jamy otrzewnej. Leczenie zapalenia otrzewnej to najczęściej chirurgiczne usunięcie przyczyny, a także stosowanie antybiotyków. U noworodków trzeba najczęściej przeprowadzić drenaż jamy brzusznej, by pozbyć się nadmiaru płynów.

Ból brzucha z prawej strony ALFA-LEK

Uporczywy ból zlokalizowany z prawej strony brzucha w większości przypadków świadczy o poważnych chorobach układu pokarmowego oraz rozrodczego i nie należy go bagatelizować. Może być też oznaką chorób toczących się poza obrębem jamy brzusznej i sygnalizować choroby serca i płuc.

Ból brzucha z prawej strony na dole:

– bardzo silne skurcze, ból tzw. rozlany, odczuwalny w dole brzucha, stan podgorączkowy, nudności, brak apetytu, dreszcze – te objawy mogą sugerować zapalenie jajnika lub jajowodów. Należy w miarę możliwości, jak najszybciej zasięgnąć porady ginekologicznej.

– piekący ból podczas wypróżniania i oddawania moczu, wyczuwalny guz w pachwinie – sygnalizują przepuklinę pachwinową. U mężczyzn ból często promieniuje do moszny.

– ból kolkowy w okolicy lędźwiowej często promieniujący do spojenia łonowego i ud, któremu towarzyszą takie objawy, jak: uczucie parcia na mocz, trudności w oddawaniu moczu, nudności, wymioty, dreszcze, ogólne złe samopoczucie – to symptomy kamicy nerkowej oraz odmiedniczkowego zapalenia nerek. Wymagana natychmiastowa wizyta u lekarza urologa.

– ból o różnym natężeniu w tej części brzucha może sygnalizować u kobiet zapalenie śluzówki macicy, endometriozę, torbiel jajnika, pęknięcie jajnika (wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej), a u mężczyzn zapalenie najądrza lub zapalenie gruczołu krokowego.

Ból brzucha z prawej strony pod żebrami:

– pulsujący ból, który promieniuje do pachwiny oraz do krzyża, jest bardzo niebezpieczny i wskazuje na tętniaka aorty brzusznej. Jeśli dojdzie do pęknięcia tętniaka, wówczas następuje wstrząs krwotoczny i bezpośrednie zagrożenie życia pacjenta. Sprawa wymaga jak najszybszej interwencji chirurga naczyniowego.

– tępy ból kolkowy o silnym charakterze, promieniujący do łopatki i pleców jest oznaką kamicy żółciowej. Dodatkowe objawy, to: wymioty, brak apetytu, wzdęcia, nudności, zgaga. Ból nasila się po zjedzeniu obfitego (tłustego) posiłku. Dolegliwości bólowe mogą trwać od kilku minut do kilkudziesięciu godzin.

– długo utrzymujący się silny ból z typowymi towarzyszącymi objawami: przyspieszone tętno i oddech, stan ogólnego rozbicia, gorączka, dreszcze – przeważnie informują o ostrym zapaleniu pęcherzyka żółciowego.

– ból przewlekły na wysokości pasa może świadczyć o przewlekłym zapaleniu wyrostka robaczkowego. W niektórych przypadkach może wskazywać na nowotwór okrężnicy. Wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.

Ból brzucha z prawej strony na górze:

– ból postępujący w tej części brzucha może wskazywać na zapalenie wątroby. Towarzyszące objawy, to: nudności i wymioty, gorączka, stan ogólnego osłabienia i rozbicia. Konieczna konsultacja lekarska.

 • – ból występujący z żółtaczką, dreszczami, gorączką może wskazywać na ropień wątroby.
 • – silny, opasujący ból promieniujący do pleców, łopatki, podbrzusza, któremu towarzyszy przyspieszona akcja serca, spadek ciśnienia krwi, zaburzenia świadomości, skąpomocz, problemy z oddychaniem – wskazuje na ostre zapalenie trzustki.
 • przewlekłe zapalenie trzustki charakteryzuje się tym, że ból występuje po spożyciu posiłku, razem z uczuciem pełności w jamie brzusznej, wymiotami, wzdęciami, biegunką, nagłą utratą masy ciała, okresową żółtaczką.

Przyczyną bólu brzucha z prawej strony mogą być również dolegliwości umiejscowione w obrębie klatki piersiowej np. zawał serca (mogą towarzyszyć nudności i wymioty), choroba refluksowa przełyku, zapalenie przełyku, zapalenie płuc, zapalenie opłucnej.

Ustalenie przyczyny bólu brzucha z prawej strony nie jest łatwą sprawą. Ogromne znaczenie ma czas, w którym zostaje podjęte leczenie, więc nie należy lekceważyć dolegliwości i jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

 • gastrolog
 • kardiolog
 • ginekolog
 • urolog

POWRÓT

Tagi:

ból brzucha, jajowody, jajnik, przepuklina, nerki, kamica żółciowa

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*