Ból brzucha na dole – co oznaczają bóle w dole brzucha?

Ból brzucha na dole – co oznaczają bóle w dole brzucha? fot. East News

Ból podbrzusza, czyli w dolnej części brzucha może mieć różne źródła. Najczęściej towarzyszy bólom menstruacyjnym, ale jest także charakterystyczny dla schorzeń układu pokarmowego, moczowego lub płciowego. Pochodzenie bólu lokalizuje się najczęściej za pomocą badania. Można jednak określić jego prawdopodobną przyczynę, odpowiadając na pytania: gdzie, jak i kiedy boli?

Ból w podbrzuszu może być odczuwany z prawej bądź lewej strony podbrzusza lub umiejscowiony centralnie. Na bóle w podbrzuszu skarżą się najczęściej kobiety, gdyż jest to typowy objaw menstruacji. Bóle w podbrzuszu mogą mieć jednak różne źródło, dlatego nasilających się lub przewlekłych dolegliwości nie wolno lekceważyć. O czym świadczy ból w podbrzuszu?

Ból w dolnej części brzucha jest dosyć charakterystyczny. Zazwyczaj pacjenci nie mają problemu, by określić, w którym miejscu zlokalizowany jest ból – chyba że jest to ból promieniujący.

Z technicznego punktu widzenia najniżej położoną częścią brzucha jest miednica, w której obrębie znajduje się pęcherz moczowy i odbytnica, gruczoł prostaty u mężczyzn oraz macica, jajowody i jajniki u kobiet.

Dlatego określenie przyczyny bólu bywa problematyczne, ponieważ może on mieć swoje źródło zarówno w narządach, jak w tkankach i mięśniach. Tym, co pozwala określić przyczynę bólu, jest najczęściej jego nasilenie i charakter – ostry, promieniujący, kłujący lub nawet ciągnący.

Spis treści:

Wizyta u lekarza

Lekarz podczas wizyty zada podstawowe pytania: Od jakiego czasu odczuwany jest ból? Jak się zaczął? Jaki ma charakter? Czy podobny ból pojawiał się wcześniej? W jakich sytuacjach występuje?

Ból w podbrzuszu – przyczyny

Przyczynę bólu w podbrzuszu rozpoznaje się na podstawie jego cech charakterystycznych, badania fizykalnego i dodatkowych badań, które zleci lekarz.

Diagnoza medyczna przyczyny jest stosunkowo trudna, ponieważ cechy mogą być nietypowe, a choroby powodujące ból mogą naśladować siebie nawzajem. Również cechy charakterystyczne bólu mogą się zmieniać z biegiem czasu.

Dlatego leczenie należy rozpocząć od sprawdzenia historii medycznej chorego i zebrania szerokiego wywiadu, który nakreśli lekarzowi sytuację pacjenta.

Przyczyny nagłego, silnego bólu w podbrzuszu:

 • Zapalenie wyrostka robaczkowego – powoduje ogromny ból w dolnej prawej części brzucha.
 • Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego – stan zapalny pęcherzyka żółciowego często powodowany przez kamienie żółciowe. Zwykle odczuwany jest w środkowej górnej części brzucha lub prawym górnym rejonie brzucha w pobliżu miejsca, w którym znajduje się pęcherzyk żółciowy.
 • Kamienie nerkowe – pojawia się tępy ból w okolicy lędźwiowej, a także częsta potrzeba oddawania moczu.
 • Zapalenie uchyłka – rodzaj zapalenia jelit. Powoduje dyskomfort w lewym podbrzuszu, gdzie zlokalizowane jest większość uchyłków okrężnicy.
 • Naciągnięty mięsień w jamie brzusznej lub obrażenia.
 • Pęknięcie torbieli jajnika – objawia się silnym bólem w podbrzuszu. Charakteryzuje się nagłym bólem, który słabnie w miarę upływu czasu. Towarzyszą mu: krwawienie z pochwy, nudności, wymioty.
 • Poronienie samoistne – objawia się silnym, kurczowym bólem w dolnej części brzucha, a także krwawieniem z pochwy.
 • Pęknięta ciąża pozamaciczna – charakterystyczny jest duży, nagły ból (nie jest to ból kurczowy), a także krwawienie z pochwy. Może występować także wzdęcie i tkliwości brzucha.
 • Skręt przydatków – pojawia się nagły ból po jednej stronie przypominający kolkę. Ból ten często jest połączony z nudnościami, wymiotami, objawami otrzewnowymi i tkliwością przy ruchach szyjki macicy.

Jeśli ból pojawia się nagle, może to sugerować problem z narządem w obrębie brzucha; na przykład przerwanie dopływu krwi do okrężnicy lub niedrożność przewodu żółciowego wywołana przez kamień żółciowy.

Przyczyny długotrwałego lub nawracającego bólu w podbrzuszu:

 • Zespół jelita drażliwego – objawy tego powszechnego stanu to przede wszystkim skurcze żołądka, wzdęcia, biegunka i zaparcia. Ból ustępuje często po skorzystaniu z toalety.
 • Zapalna choroba jelit – przewlekłe stany zapalne jelit, w tym choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
 • Infekcja dróg moczowych – szczególnie nawracająca i nieleczona. Objawia się pieczeniem i bólem podbrzusza, także w czasie oddawania moczu i uczuciem parcia na pęcherz.
 • Dolegliwości i schorzenia związane z żołądkiem – wrzody żołądka, zgaga, refluks, zapalenie żołądka również mogą powodować bóle w okolicy podbrzusza.

Przyczyny długotrwałego bólu w podbrzuszu – typowo kobiece:

 • Bóle menstruacyjne -pojawiają się najczęściej na 2-3 dni przed miesiączką i utrzymują się przez pierwsze dni menstruacji. Charakteryzują się silnym i kurczowym uczuciem w dolnej części brzucha.
 • Endometrioza (gruczolistość) – objawia się ostrym bólem przed miesiączką i w czasie menstruacji. Charakterystyczną cechą jest także ból w czasie stosunku lub bolesne oddawanie stolca.
 • Ból owulacyjny – występuje w połowie cyklu, w czasie owulacji. Wywołany jest przez krótkotrwałe podrażnienie otrzewnej w czasie pękania pęcherzyka Graffa.
 • Torbiele jajników – charakterystycznym objawem torbieli jajnika jest uczucie pobolewania, kłucie, ciągnięcie w podbrzuszu, wrażenie pełności, opuchnięcie brzucha przypominające wzdęcie.
 • Stan zapalny miednicy – objawia się stopniowo narastającym bólem w dolnej części brzucha, któremu towarzyszy śluzowo-ropna wydzielina z pochwy, a także gorączka, bolesne oddawanie moczu i bolesność w czasie stosunku płciowego.
 • Rak trzonu macicylub rak jajnika – objawia się narastającym bólem i wydzieliną z pochwy, a także krwawieniem z pochwy.
 • Zrosty – charakteryzuje je narastający stopniowo ból w miednicy lub ból w czasie stosunku. Pojawia się u kobiet, które przeszły operację brzuszną.

Ból w podbrzuszu – leczenie

Ponieważ ból w podbrzuszu jest objawem konkretnego schorzenia lub wynikiem powtarzających się stanów (np. menstruacja), znika najczęściej po wyleczeniu jego przyczyny. Czasami konieczne jest wdrożenie leczenia, np. terapii hormonalnej lub przeprowadzenie operacji.

Ból może ustępować w zależności od źródła – jeśli pojawiły się zaparcia, ból znika zazwyczaj po wypróżnieniu. Ból spowodowany niedrożnością żołądka lub górnego jelita cienkiego może być czasowo złagodzony przez wymioty, które zmniejszają rozciąganie spowodowane przez niedrożność.

Spożywanie lub przyjmowanie leków zobojętniających może czasowo złagodzić ból wrzodu żołądka lub dwunastnicy.

Bóle menstruacyjne łagodzi się za pomocą delikatnych masaży, ciepłych okładów i leków przeciwbólowych i rozkurczowych.

Ból w podbrzuszu – objawy niepokojące

Należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, gdy ból w dolnej części brzucha jest nagły, silny i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Wskazaniem do wizyty jest także przedłużający się i narastający ból w podbrzuszu i towarzyszące mu dolegliwości:

 • Gorączka, która sugeruje stan zapalny lub infekcję.
 • Biegunka lub krwawienie z odbytnicy sugerujące przyczynę jelitową.
 • Gorączka i biegunka sugerujące zapalenie jelit.
 • Krwawienie z pochwy (szczególnie w ciąży) pojawiające się niezależnie od menstruacji.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Ból brzucha po prawej stronie – jakie mogą być jego przyczyny?

Ból brzucha może sygnalizować wiele różnych chorób, a także może być objawem rozwijającej się infekcji. Niekiedy oznacza niestrawność lub zatrucie pokarmowe. W innej sytuacji to alarmujący sygnał, który wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Ból w prawej części brzucha – co może oznaczać?

Ból brzucha na dole – co oznaczają bóle w dole brzucha?

Ból z prawej strony podbrzusza – Czy zawsze jest objawem choroby?

Dyskomfort po prawej stronie brzucha może występować stosunkowo często, jednak nie zawsze stanowi jasny powód do niepokoju. Niekiedy oznacza chwilową dysfunkcję układu pokarmowego lub jest reakcją obronną ze strony organizmu.

Ucisk po prawej stronie brzucha może wystąpić po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku, wzdymających produktów takich jak kapusta, fasola czy groch. To także prawdopodobny efekt nadmiernego wysiłku fizycznego – zwłaszcza, gdy przed treningiem wypiłeś znaczną ilość wody.

Jeżeli jednak podejrzewasz, że w Twoim przypadku ból może sygnalizować rozwijającą się chorobę, nie lecz się sam – udaj się do lekarza i wykonaj niezbędne badania.

Ból brzucha po prawej stronie na dole możemy podzielić na ostry lub przewlekły. Ból brzucha ostry pojawia się nagle – zazwyczaj jest ograniczony, może nasilać go kaszel, ruch, intensywne oddychanie, szybka zmiana pozycji. W wielu przypadkach sygnalizuje rozwijającą się chorobę o ostrym przebiegu, która nieleczona może oznaczać zagrożenie dla zdrowia lub życia chorego.

Drugi rodzaj to ból brzucha przewlekły. Może objawiać się jako kłucie w brzuchu po prawej stronie lub ucisk po prawej stronie brzucha.

Przewlekły ból w prawej części brzucha może trwać miesiącami lub latami – dawać mniej lub bardziej bolesne dolegliwości. Pacjentowi może być trudno go dokładnie zlokalizować.

Często towarzyszą mu nudności, wymioty lub biegunka, niekiedy podwyższona temperatura, czasem może się nasilać w spoczynku.

Leia também:  Zatrucie Rtęcią Kiedy Objawy?

Ból brzucha po prawej stronie na dole – nieswoisty objaw wielu chorób

Ból z prawej strony podbrzusza może być objawem wielu chorób, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty, gdyż wydłużony czas oczekiwania może pogarszać stan chorego, a w najgorszym przypadku – prowadzić do groźnych powikłań. Ból w prawym górnym kwadrancie może oznaczać zapalenie pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych, kolkę żółciową, ostre zapalenie wątroby, zapalenie trzustki lub przełyku, chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy.

To także prawdopodobny sygnał, że pacjent cierpi na nieswoiste zapalenie jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego położonego zakątniczo, ma kolkę nerkową, odmiedniczkowe zapalenie jelit, a nawet zapalenie dolnego płata płuca prawego czy też zastoinową niewydolność serca. Samodzielne ustalenie przyczyny dolegliwości jest niemożliwe do ustalenia.

Ból w prawej części brzucha na dole, czyli w prawym dolnym kwadrancie, bywa symptomem zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia jelita cienkiego lub grubego – niedrożności lub nieswoistego zapalenia jelit, zapalenia układu moczowo-płciowego, w tym kolki nerkowej, zapalenia przydatków, torbieli, skrętu lub pęknięcia jajnika. Kłucie w brzuchu po prawej stronie może się wiązać z ciążą pozamaciczną, zapaleniem stawu krzyżowo-biodrowego oraz przepukliną. By potwierdzić przypuszczenia, konieczne jest wykonanie wszystkich zalecanych badań.

Ból w prawej części brzucha – badania i leczenie

Silny dyskomfort po prawej stronie brzucha musi zostać skonsultowany z lekarzem – szczególnie, gdy nasila się i nie ustępuje samoistnie.

Lekarz, po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem oraz przeprowadzeniu badania fizykalnego, zleca zazwyczaj podstawowe badania laboratoryjne. Należą do nich morfologia krwi, CRP lub OB.

, stężenie elektrolitów, aktywność AST, ALT, GGTP i ALP, stężenie kreatyniny i glukozy w surowicy, badanie ogólne moczu, w określonych sytuacjach także EKG.

Dalsze badania, które mogą być niezbędne, to stężenie amylazy, bilirubiny, lub troponiny sercowej. Wskazane może być wykonanie testu na obecność krwi utajonej w kale. Na następnym etapie diagnostyki może być potrzebne wykonanie USG jamy brzusznej, a także badań endoskopowych, takich jak gastroskopii lub kolonoskopii oraz RTG.

Leczenie bólu brzucha po prawej stronie zależy od ostatecznej diagnozy i ogólnego stanu zdrowia chorego. W przypadku zatrucia pokarmowego, biegunki, nudności i wymiotów, a także tzw.

grypy żołądkowej wystarczy niekiedy odpoczynek, właściwe nawodnienie, unikanie przez kilka dni nadmiernej aktywności fizycznej, a także lekkostrawna i wartościowa dieta.

Gdy pacjent jest odwodniony, lekarz może zlecić uzupełnienie elektrolitów lub zażywanie leków przeciwbiegunkowych.

Gdy ból brzucha związany jest ze stresem, długotrwałym zmęczeniem, które skutkują dyskomfortem w podbrzuszu, brakiem apetytu lub zaparciami, konieczna może być konsultacja psychologiczna oraz nauczenie pacjenta odpowiednich technik relaksacyjnych.

Jeżeli ból brzucha jest jednym z objawów tzw. ostrego brzucha, wymagana jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna. Wysoka gorączka, ból brzucha uniemożliwiający poruszanie i codzienną egzystencję to znak, że powinieneś jak najpilniej udać się do lekarza – niekiedy kilka godzin stanowi o dalszym postępowaniu i prawdopodobieństwie rozwoju poważnej choroby na całe życie.

Bibliografia:

 1. Ból brzucha [w:] Interna Szczeklika 2019/20. Mały podręcznik, pod red. Piotra Gajewskiego, Kraków 2019, s. 44-46.
 2. Endoskopia przewodu pokarmowego [w:] Interna Szczeklika 2019/20. Mały podręcznik, pod red. Piotra Gajewskiego, Kraków 2019, s. 1592–1596.

Ból brzucha z lewej strony, ból żołądka, ból brzucha z prawej strony. Co oznacza?

Ból brzucha z prawej strony? To może być wyrostek robaczkowy lub pęcherzyk żółciowy. Ból nadbrzusza? To mogą być wrzody wywołane Helicobacter pylori, refluks przełyku lub zapalenie żołądka.

Ból brzucha z lewej strony może wskazywać na zapalenie trzustki lub zapalenie jajników, częste zaparcia i biegunki – na zespół jelita drażliwego, a wzdęcia po wypiciu mleka – na nietolerancję laktozy.

Ból brzucha w ciąży to najczęściej prawidłowy objaw, ale w niektórych przypadkach wymaga pilnej konsultacji. Jak interpretować ból brzucha?

Ból brzucha z prawej strony na dole – czy to ból wątroby?

Boli mnie wątroba – myślimy. Tymczasem wątroba nie jest unerwiona. Można cierpieć nawet na marskość wątroby i nie mieć żadnych dolegliwości. Co zatem może oznaczać ból w prawym podżebrzu?

Ból brzucha na dole – co oznaczają bóle w dole brzucha?
 • Suplement diety Hepaslimin zawiera naturalne składniki, które wspierają utrzymanie zdrowej wątroby, zachowanie prawidłowej masy ciała oraz prawidłowe trawienie.
 • W skład tabletek Hepaslimin wchodzą następujące ekstrakty roślinne: cholina, wyciąg z ziela karczocha, wyciąg z korzenia cykorii, wyciąg z ostryżu długiego, mate pochodząca z liści ostrokrzewu paragwajskiego.
 • ZAMÓW I ODBIERZ

– Na ogół boli nas albo pęcherzyk żółciowy, albo jelito, czasem są to nerwobóle. W pewnych przypadkach rzeczywiście można mówić o wątrobie.

W momencie przejedzenia krew napływa tam, gdzie jest najbardziej potrzebna, czyli do narządów trawiennych – do jelita i do wątroby.

Wątroba powiększa się, rozpycha okalającą ją torebkę, która w odróżnieniu od wątroby jest unerwiona, w związku z czym odczuwany jest dyskomfort – wyjaśnia dr Antoni Gugulski, gastroenterolog.

– Jeżeli pacjent mówi: boli mnie wątroba, to na ogół nie jest to prawda. Wtedy moim zadaniem jest znalezienie przyczyny, a tych może być bardzo wiele. Zasadniczo w medycynie nie funkcjonuje taki termin jak wrażliwa wątroba.

Wątroba nie jest unerwiona. Można cierpieć nawet na marskość wątroby i nie mieć żadnych dolegliwości.

Ból brzucha w okolicy prawego podżebrza (nagły i gniotący) może więc wskazywać na kamicę nerkową, przewlekłe bóle po prawej stronie mogą być objawem zapalenia wyrostka robaczkowego lub pęcherzyka żółciowego. Silny i pulsujący ból brzucha z prawej strony wymaga pilnej konsultacji – szczególnie, gdy promieniuje do odcinka krzyżowego kręgosłupa. Taki stan może wskazywać na tętniaka aorty.

>>> Tabletki na wątrobę, kaspułki, herbatki na wątrobę

Ból nadbrzusza może wskazywać na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Bywa, że schorzeniu towarzyszy ból nadbrzusza, określany jako gniotący, uwierający lub kłujący i palący.

Problem w tym, że w wielu wypadkach choroba wrzodowa przebiega bezobjawowo, a powikłania mogą być bardzo poważne. Najczęstsze powikłania wrzodów to perforacja, czyli przebicie ściany żołądka, oraz krwotoki. W jednym i drugim przypadku grozi to śmiercią.

Często w takich sytuacjach konieczna jest interwencja chirurgiczna.

UWAGA! Nieprawdziwa jest natomiast opinia, że wrzód trawienny może przeistoczyć się we wrzód rakowy.

– Za główne przyczyny choroby wrzodowej uważa się dwa czynniki: bakterię Helicobacter pylori oraz nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Oczywiście, dochodzą jeszcze czynniki dodatkowe, które sprzyjają powstawaniu wrzodów: palenie papierosów, częste picie mocnej kawy, nadużywanie alkoholu i stres – mówi dr Antoni Gugulski.

– Im więcej wydziela się soku żołądkowego, który jest kwaśny, tym większe ryzyko, że naturalna bariera ochronna w postaci śluzówki żołądka nie wytrzyma. Jeśli wiele wspomnianych czynników nałoży się na siebie, wrzód może powstać dosłownie w minutę.

Za główne przyczyny choroby wrzodowej uważa się dwa czynniki: bakterię Helicobacter pylori oraz nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Przy problemach z żołądkiem lekarz powinien zalecić gastroskopię lub test na obecność wspomnianej bakterii. Helicobacter pylori można pozbyć się dzięki kuracji farmakologicznej, trwającej zazwyczaj 10 dni.

Ból brzucha po mleku = nietolerancja laktozy?

To może być kolejna przyczyna rewolucji w przewodzie pokarmowym. Bardzo rzadko człowiek rodzi się z tą przypadłością. W 99,9 proc. lekarze spotykają się z nabytą nietolerancją laktozy. Może być przejściowa lub trwała. Przyczyną jest zniszczenie nabłonka jelitowego przez proces zapalny.

– Ostatni etap trawienia laktozy odbywa się na poziomie enterocytu, czyli komórki wyściełającej jelito. Jeśli jest ona zniszczona w sensie funkcjonalnym lub strukturalnym, może dojść do sytuacji, w której pacjent traci zdolność trawienia mleka na zawsze – tłumaczy specjalista.

– Jeżeli po wypiciu mleka pojawiają się wzdęcia i biegunka, to jasny znak, że być może mamy nabytą nietolerancję laktozy. Jeśli zostało to potwierdzone badaniami, są tylko dwa sposoby uniknięcia przykrych objawów: zrezygnować z mleka albo stosować enzym laktazę w formie tabletki. Można natomiast spożywać artykuły nabiałowe, jak np. żółty ser.

Jeżeli po wypiciu mleka pojawiają się wzdęcia i biegunka, to jasny znak, że być może mamy nabytą nietolerancję laktozy.

Ból brzucha z lewej strony – zapalenie trzustki, zapalenie jajników

Silny ból brzucha z lewej strony na dole (w okolicy lewego podrzebża) może wskazywać na zapalenie trzustki. Bólowi często towarzyszą wówczas nudności i wymioty.

Leia também:  Jakie Sa Pierwsze Objawy Białaczki?

Innymi przyczynami mogą być też: powiększenie śledziony, zapalenie przydatków, przepuklina pachwinowa, zapalenie błony śluzowej żołądka. W tym przypadku ból wywoływać może również Helicobacter pylori.

Ból brzucha po lewej stronie może też wskazywać na wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przewlekłą chorobę zapalna. Im bardziej rozległa postać schorzenia, tym gorsze rokowania. Główne objawy to biegunka z krwią. Choroba przebiega z okresami aktywnych objawów oraz okresami remisji.

– Najczęściej więcej jest remisji niż rzutów choroby. Można 20 lat żyć z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i nie mieć żadnych objawów. Chorobę wywołuje błąd układu immunologicznego, który komórki wyściełające światło jelita grubego traktuje jako obce i niszczy je, wysyłając przeciwciała. W ten sposób powstaje ostry, zapalny stan – mówi dr Gugulski.

– Nawet jeśli nie występują objawy, pacjent ze zdiagnozowaną chorobą powinien do końca życia przyjmować leki, dzięki którym nie będzie nawrotów albo będą one rzadsze i mniej uciążliwe. Lekarz dodaje, że przebieg choroby może też być bardzo ciężki i skutkować usunięciem fragmentu jelita oraz długotrwałym leczeniem klinicznym. Częściej jednak można z tą chorobą żyć i dobrze funkcjonować.

>>> Wykonaj TEST NA HELICOBACTER PYLORI

Bóle brzucha o zmiennym nasileniu, gazy i wzdęcia – zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego to kolejna z przyczyn problemów z układem pokarmowym. Co gorsza, ma charakter epidemii. Przyjmuje się, że to schorzenie może dotykać nawet 20 proc. populacji, z czego dwie trzecie to kobiety.

Objawia się zaparciami, biegunkami lub zaparciami i biegunkami naprzemiennymi, a także bólami brzucha, które mają zmienne nasilenie i lokalizację, chociaż częściej dotyczą podbrzusza.

Do tego dochodzi jeszcze nadmiar gazów, uczucie bulgotania i przelewania.

Szacuje się, że na zespół jelita drażliwego może cierpieć nawet 20 proc. populacji, z czego dwie trzecie to kobiety.

Wszystko to składa się na znaczne pogorszenie jakości życia osób dotkniętych zespołem jelita drażliwego. Powyższe objawy związane są z zaburzeniami perystaltyki jelit oraz czucia trzewnego. Naturalne ruchy odczuwane są jako coś strasznego.

>>> Leki na biegunkę, elektrolity

Każdy doświadcza przechodzenia treści kałowej czy gazów przez jelita, natomiast u osób z zespołem jelita drażliwego wywołuje to duży dyskomfort.

– Konsultacja z lekarzem jest niezbędna, choćby po to, aby wyeliminować dużo groźniejsze schorzenia, z rakiem włącznie – przekonuje dr Antoni Gugulski. – W zespole jelita drażliwego jelito powinno być całkowicie zdrowe.

Realne, konkretne problemy nie wynikają z choroby organicznej, guza czy polipa, lecz mają podłoże psychiczne. Nie ma jednego uniwersalnego leku dla każdego. Stąd też potrzebna jest wizyta u lekarza, aby dostać zalecenia.

Na ogół są to zalecenia farmakologiczne, czasem dietetyczne.

Ból brzucha a zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Żeńską część społeczeństwa bóle brzucha dotykają z jeszcze jednego powodu – przy zespole napięcia przedmiesiączkowego. W tym wypadku spowodowane są one zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi.

– Jeżeli objawy są umiarkowane, należy pracować nad psychiką i starać się sobie uświadomić, że nie dzieje się nic strasznego. Natomiast jeśli objawy są nasilone, trzeba zastosować leczenie objawowe, czyli sięgnąć po leki rozkurczowe, leki przeciwwzdęciowe i leki przeciwbólowe – radzi lekarz.

Czytaj też:  Najpopularniejsze na polskim rynku leki przeciwbólowe – jak działają?

Ból brzucha w ciąży

Bóle brzucha na kolejnych etapach ciąży może być nieco inaczej odczuwane. Na początku ciąży ból brzucha może wynikać ze zmian w gospodarce hormonalnej. Jednocześnie dochodzi do stopniowego powiększania się macicy.

Do narządów rodnych trafia nieco więcej krwi – z tego powodu można odczuwać bóle w podbrzuszu i mieć wrażenie pełności w jamie brzusnej.

Ból w dole brzucha – szczególnie w pierwszym trymestrze – teoretycznie jest więc normalnym objawem, ale i tak powinien skłonić do konsultacji lekarskiej.

W późniejszym okresie ciąży (ok. 18 tydzień) można już odczuwać ruchy dziecka. W późniejszym okresie pojawiają się tzw. skurcze Braxtona-Hicksa – mięsień macicy w ten sposób przygotowuje się do porodu.

Odczuwalny jest wówczas ból brzucha przechodzący od góry na dół – ból trwa zwykle ok. 30 sekund. Po 36 tygodniu występują tzw.

skurcze przepowiadające – jeśli zaczną być regularne, a ich częstotliwość wzrośnie, to znak, że zbliża się poród.

Ból kolkowy brzucha – kolki i skurcze

Z powodu kolki cierpią dzieci, młodzież, osoby dorosłe. To ostry ból powstający za sprawą skurczu, np. moczowodu, dróg żółciowych czy jelit.

Ból kolkowy odczujemy także wtedy, gdy kamień nerkowy zatka światło narządu. Młodzież przypomina sobie o kolce podczas lekcji wychowania fizycznego.

Za ból odpowiada skurcz mięśni gładkich jelit, co przy intensywnym bieganiu jest zupełnie naturalną reakcją.

Kolka jelitowa bardzo często dokucza niemowlętom. Jej przyczyną jest rozciągnięcie jelit przez nagromadzone gazy. Atak kolki u maluszków zaczyna się gwałtownie, najczęściej w godzinach popołudniowych. Dolegliwości z reguły znikają samoistnie po 3. miesiącu życia (choć mogą ciągnąć się nawet do 8-9 miesiąca życia).

>>> Leki na kolkę niemowlęcą, probiotyki

Dziecku pomoże herbatka z rumianku lub kopru włoskiego, a także masaż brzuszka. Przy karmieniu należy zwrócić uwagę, by pokarm z butelki spływał kroplami (dzięki czemu dziecko nie nałyka się powietrza).

Konsultacje: Jerzy Dziekoński, Antoni Gugulski

Ból brzucha – JAKICH chorób może być objawem?

Nieswoistym objawem wielu chorób, nie tylko układu pokarmowego, jest ból brzucha, który może być ostry, przewlekły lub odniesiony. Ten ostatni dotyczy bólów w miejscu oddalonym od źródła, np. w chorobach dróg żółciowych może pojawić się ból w okolicy pleców i łopatki.

Ostry ból brzucha zwykle pojawia się nagle i ma znaczne nasilenie. Czasem utrzymuje się kilka dni stale się nasilając. Zwykle odczuwa się go w okolicy zmienionego chorobowo miejsca.

Ostry ból brzucha zwykle nasila się podczas ruchu, kaszlu czy zmiany pozycji ciała. Bardzo często to objaw chorób o gwałtownym przebiegu stanowiących niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia.

Gdy wystąpi ostry ból brzucha (lub czegokolwiek innego), konieczny jest szybki kontakt z lekarzem – czasem potrzebne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Innym typem bólów brzucha jest przewlekły ból brzucha, który potrafi utrzymywać się nawet miesiącami lub latami, jeżeli przyczyna nie zostanie zdiagnozowana i wyleczona. Bóle przewlekłe są tępe i bardzo ciężkie do zlokalizowania. Mogą mieć etapy narastania i ustępowania (np. bóle kolkowe). Często współtowarzyszą im inne objawy: wymioty, nudności, pocenie się, dyskomfort.

Ból brzucha w zależności od tego, czy jest ostry czy przewlekły, będzie wskazywać na innego rodzaju choroby. Jednak niezależnie od rodzaju konieczne będzie skonsultowanie się z lekarzem i wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych.

Ostry ból brzucha – przyczyny

Głównych przyczyn ostrego bólu brzucha szuka się zwykle po stronie ostrych stanów układu pokarmowego. Wśród nich należy wziąć pod uwagę: perforację wrzodu trawiennego, zapalenie wyrostka żółciowego, ostre zapalenie trzustki, wątroby, dróg żółciowych, żołądka i jelit, perforację lub niedrożność jelit.

Choroby układu moczowo-płciowego, takie jak kamica nerkowa, ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek, ostre zapalenie pęcherza moczowego czy torbiele i stany zapalne narządów rodnych, także mogą spowodować ostre bóle brzucha. Wśród innych przyczyn wyróżnia się pęknięcie śledziony, choroby metaboliczne (np.

cukrzycę), endokrynologiczne, chorobę wieńcową (szczególnie zawał serca), choroby alergiczne i zatrucia toksynami (np. grzybami, metalami ciężkimi)

Przewlekły ból brzucha – przyczyny

Przewlekłe bóle brzucha występują znacznie częściej od tych o przebiegu ostrym i bardziej pogarszają jakość życia w długim okresie.

Do przyczyn przewlekłego bólu brzucha należą: nietolerancje pokarmowe, kamica pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, przewlekłe zapalenie trzustki, choroby układu nerwowego (np. stwardnienie rozsiane), zaburzenia czynnościowe (np.

zespół jelita drażliwego), choroby żołądka i jelit oraz nowotwory narządów jamy brzusznej.

Bardzo przydatnym badaniem krwi pozwalającym na zmniejszenie dolegliwości bólowych jest test w kierunku powszechnie występujących nietolerancji pokarmowych – na podstawie jego wyniku można łatwo przygotować odpowiedni dla naszego organizmu jadłospis.

Dostępne testy na nietolerancje pokarmowe to:

IMMUNOdiagDIETA – 44 alergeny IgG

IMMUNOdiagDIETA – 88 alergenów IgG

IMMUNOdiagDIETA – 280 alergenów IgG

Dowiedz się więcej

Najczęściej diagnozuje się choroby żołądka i jelit. Wśród nich są: przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, choroba wrzodowa, refluks przełyku, nieswoiste choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego), choroby infekcyjne i pasożytnicze, celiakia.

Leia também:  Jakie Są Objawy Nowotworu Jądra?

Celiakia jest trwałą nadwrażliwością na białka glutenowe. Ma podłoże genetyczne i autoimmunologiczne. Posiadanie wariantów genów HLA-DQ2, HLA-DQ8 lub HLA-DRB4 jest warunkiem koniecznym do rozwoju tego zaburzenia.

Mimo genetycznego uwarunkowania celiakia może pojawić się w każdym momencie w życiu – najczęściej diagnozuje się ją w wieku 30-50 lat.

Potwierdzenie predyspozycji genetycznych za pomocą badania genetycznego na celiakię wraz z późniejszą dodatkową diagnostyką serologiczną i histologiczną będzie konieczne, jeśli ból brzucha występuje wraz z innymi objawami nietolerancji glutenu – przewlekłymi biegunkami, chudnięciem, wymiotami, nawracającymi aftami, zmianami skórnymi (choroba Duhringa), niedokrwistością, zaburzeniami płodności itp. W przypadku zdiagnozowanej celiakii należy wprowadzić leczenie, którym jest ścisła dieta bezglutenowa przez całe życie.

Przeczytaj, dlaczego warto wykonać badania w kierunku trwałej nietolerancji glutenu.

Wirusowe zapalenie wątroby należy do chorób, które mogą mieć przebieg przewlekły lub ostry. Przewlekłe zapalenie trwa powyżej 6 miesięcy, a jego początek często nie ma żadnych objawów. Później dochodzi uczucie zmęczenia, obniżony nastrój, bóle brzucha, żółtaczka.

Wieloletni stan zapalny wątroby prowadzi do martwicy i nowotworu wątroby. Wirusowe zapalenie wątroby powodowane jest przez kilka różnych wirusów, spośród których najczęściej diagnozuje się typ B i C.

Infekcje wirusami typu B i V stwierdza się na podstawie analizy krwi w kierunku obecności antygenu HBs i przeciwciał anty-HCV.

Nowotwory w jamie brzusznej bardzo często są wynikiem nieleczonego przewlekłego stanu zapalnego. Rak trzustki zwykle wynika z nieleczonego przewlekłego zapalenia trzustki, ale może również mieć dodatkowe genetyczne uwarunkowanie rozwoju nowotworu i wiązać się także z innymi nowotworami (m.in. jajnika).

Do objawów raka trzustki, który ma dość szybki przebieg, należy utrata masy ciała, biegunki, mdłości, dyskomfort w jamie brzusznej oraz podwyższony poziom glukozy (stan przedcukrzycowy lub cukrzyca). W celu potwierdzenia nowotworu trzustki przydatne jest zmierzenie markerów nowotworowych we krwi.

Ze względu na fakt, że nowotwory często mają podłoże genetyczne, podejrzewać się o predyspozycje warto wykonać diagnostykę genetyczną w kierunku najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet (rak piersi, jajnika, tarczycy, nerki i jelita grubego) lub mężczyzn (rak prostaty, tarczycy, nerki, jelita grubego).

Przewlekły ból brzucha może być również powodowany nietolerancjami pokarmowymi zależnymi od IgG. W przeciwieństwie do innego typu uczuleń pokarmowych czyli alergii mających natychmiastowe i ostre objawy, objawy nietolerancji zwykle są przewlekle i mało specyficzne, a pojawiają się dopiero po 24-96 godzinach od spożycia pokarmu.

Oprócz bólów brzucha mogą wystąpić bóle głowy, uczucie zmęczenia, ogólne osłabienie, problemy ze snem. Aby zdiagnozować nietolerancje pokarmowe IgG-zależne trzeba wykonać test na poziom specyficznych przeciwciał IgG w kierunku konkretnych produktów spożywczych. Do takich testów należą IMMUNOdiagDIETA, Food Detective oraz FoodProfil.

Wprowadzenie diety eliminacyjnej lub rotacyjnej na podstawie tych badań pomaga w zniwelowaniu nieprzyjemnych objawów (w tym bólów brzucha) i z czasem poprawę tolerancji produktów. Nietolerancje pokarmowe IgG-zależne mogą towarzyszyć przebiegowi innych chorób – zespołowi jelita drażliwego oraz tych o podłożu autoimmunologicznym.

Dlatego testy na nietolerancje IgG-zależne są dobrym uzupełnieniem standardowej diagnostyki.

Co zrobić, gdy ból brzucha jest nieznośny?

Ostrych i przewlekłych bólów brzucha nie warto zaleczać tabletkami przeciwbólowymi – takie postępowanie zmniejszy jedynie dolegliwości, ale nie wyleczy. Koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem oraz wykonać badania diagnostyczne, dzięki którym zostanie opracowania najlepsza terapia.

Jeżeli podejrzewasz chorobę Leśniowskiego-Crohna, wykonaj badania genetyczne – testy takie przyczynią się do rozwiania wątpliwości diagnostycznych i postawienia prawidłowej diagnozy.

Badanie wskaże poziom ryzyka związanego z zachorowaniem na:

chorobę Leśniowskiego-Crohna

Dowiedz się więcej

Jako stan nagły i wymagający natychmiastowego leczenia chirurgicznego uznaje się m.in.

ostry ból brzucha współistniejący z wymiotami, nagłym zatrzymaniem możliwości wydalania, z krwawieniem z przewodu pokarmowego lub z szybkim pogarszaniem się stanu chorego (np.

z zaburzeniami świadomości lub oddychania) albo przewlekły ból brzucha, podczas którego w stolcu występuje krew i zmniejsza się masa ciała. Również niezwykle groźny może się okazać ból brzucha, który budzi w nocy.

Bóle brzucha to problem, który dotyczy niemal każdego w którymś momencie życia. Często jest to dolegliwość przejściowa, którą możemy złagodzić lekami przeciwbólowymi i odpoczynkiem. Jeśli ból jest silny i ostry albo trwa już miesiącami oraz dochodzą dodatkowe objawy (wymioty, biegunki, krwawienia itp.) konieczna jest szybka diagnoza, gdyż może to być stan zagrażający życiu.

Autor merytoryczny: Mgr Katarzyna Startek, Dietetyk

Aktualizacja: 2019-05-22

Co oznacza ból brzucha i jak się go pozbyć? – Czytelnia apteki Cefarm24

Krótkotrwały ucisk w żołądku czy uczucie ciężkości wraz z wzdęciami czy odbijaniem zazwyczaj nie są poważnymi dolegliwościami, które wymagają interwencji lekarskiej. Nierzadko boli nas brzuch z przejedzenia lub wynikające ze złej diety.

Nie brakuje w niej tłuszczów nasyconych czy też cukrów. Pamiętajmy – uczucie sytości dociera do nas zazwyczaj po kilkunastu minutach! Dlatego warto odmierzać sobie stałe porcje posiłków, aby uniknąć przejedzenia.

Można również oszukać swój mózg poprzez używanie mniejszych talerzy. W końcu na swój sposób jedzą też nasze oczy. Pełny, ale mniejszy talerz sprawi, że szybciej poczujemy się najedzeni bez potrzeby dokładek. Unikajmy również jedzenia w nocy.

Ostatni posiłek powinien mieć miejsce na 2-3 godziny przed snem.

Ból brzucha przynoszą też inne składniki nieprawidłowej diety, mianowicie: picie alkoholu oraz spożycie kawy (w szczególności na czczo). W przypadku “małej czarnej” dzieje się tak z powodu wosków. Są to związki tłuszczowe, które podrażniają błony śluzowe układu pokarmowego.

Więcej na temat bólu brzucha po kawie napisaliśmy w tym miejscu. Osobnym punktem na mapie przyczyn bólu żołądka jest stres. Długotrwały może powodować tzw. nerwicę żołądkową, która będzie objawiać się dodatkowymi nudnościami i zgagą. Może również powodować problemy z wypróżnianiem i inne dolegliwości.

Nie wykażą ich żadne badania lekarskie – tu potrzebna jest wizyta u psychologa lub psychiatry.

W wypadku takich przyczyn bólu żołądka, który nie trwa długo, najlepiej zmienić dietę. Jak? Głównie wykluczyć z niej produkty takie jak kapusta czy rośliny strączkowe.

Jednocześnie warto ograniczyć używki oraz wprowadzić więcej relaksu, jeśli w naszym życiu dominuje stres.

Do doraźnego działania sprawdzają się herbaty ziołowe z miętą, rumiankiem czy pokrzywą, jak również sok z aloesu.

Co robić, kiedy ból żołądka nie przechodzi?

Częste i pojawiające się bez wyraźnej przyczyny dolegliwości żołądkowe mogą być objawem poważniejszych chorób. Jeśli odczuwamy pieczenie oraz ugniatanie brzucha, może to być objaw wrzodów żołądka. Ich pochodzenie może być wielorakie i związane zarówno ze spożyciem alkoholu, jak i częstym przyjmowaniem leków.

Może to być efekt zakażenia bakteriami Helicobacter pylori. Wrzody to inaczej ubytki błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy. Dodatkowo mogą wywołać takie objawy jak brak apetytu, wzdęcia oraz nudności. Poranny ból brzucha lub występujący wieczorem, a ustępujący po posiłku również może wskazywać na wrzody.

Jednocześnie bakterie Helicobacter pylori najczęściej są aktywne jesienią i na wiosnę – warto o tym pamiętać. W takim wypadku, aby ocenić co oznacza ból żołądka, należy wykonać przede wszystkim gastroskopię. Same wrzody leczy się antybiotykami, ale konieczna jest też specjalna dieta eliminacyjna.

Warto również pamiętać, iż nawracający ból brzucha, który nie ustępuje przez co najmniej 3 miesiące, może oznaczać zespół jelita drażliwego, o którym pisaliśmy w tym miejscu.

Inne powody bólów brzucha

Nagły i ostry ból podbrzusza może być również sygnałem zapalenia wyrostka robaczkowego. Warto przy tej okazji wiedzieć, jakie są objawy wyrostka robaczkowego.

Początkowo ból występuje tuż pod pępkiem, następnie przechodzi w stronę biodra na prawo. Najczęściej występują również obfite wymioty, w związku z czym należy natychmiast wezwać pogotowie, aby dokonać koniecznej interwencji chirurgicznej.

Pamiętajmy, aby w razie ataku wyrostka robaczkowego nie spożywać pokarmów ani płynów.

Ucisk w żołądku, który nie mija i miewa częste nawroty, to również powód do wizyty u specjalisty. Szczególnie powinniśmy się zbadać, jeśli towarzyszy temu zestaw wielu objawów.

Zwróćmy uwagę na utrata masy ciała, krwawienie z przewodu pokarmowego czy niedokrwistość i bólu, który potrafi nawet wybudzić.

W takiej sytuacji istnieje ryzyko nowotworu żołądka i konieczne jest specjalistyczne leczenie.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*