Alergia na banany – jak się objawia i jak leczyć uczulenie na banany?

Choroby alergiczne są niezwykle rozpowszechnione, a ich objawy – nieprzyjemne. Co więcej, obserwuje się tendencję wzrostową dotyczącą liczby zachorowań.

Specjaliści oceniają, że na różnego rodzaju alergie cierpi w krajach rozwiniętych prawie jedna czwarta dorosłych i ponad jedna trzecia dzieci.

Alergia co prawda czasami znika sama z siebie, jednak w większości przypadków musimy się z nią pogodzić i nauczyć się nad nią panować.

Już od czasów antycznych znamy zapisy, świadczące o niezwykłych (a także śmiertelnych) reakcjach ludzi na poszczególne substancje. Najczęstsze są opisy silnych reakcji na użądlenia os i pszczół oraz na żywność.

Medycyna chińska, która jest jednym z najstarszych znanych zapisanych systemów medycznych, korzysta ze sprawdzonych już od wielu tysiącleci sposobów leczenia dolegliwości o podłożu alergicznym, objawiających się m.in. swędzeniem nosa i oczu, wyciekiem z nosa, zaczerwienieniem oczu.

W wieku XVIII i XIX alergie, a szczególnie katar sienny, były ideologicznie związane z wyższymi klasami społeczeństwa – opisywano je o dziwo nawet jako „atrakcyjny stan”, który wskazywał na wyższy poziom wykształcenia i kultury. Tylko ten, kto jest „czysty i szlachetny”, prowadzi elitarny, miejski styl życia, może mieć alergię.

Podobnie jak wcześniej podagra, także katar sienny stał się oznaką szlachetności, który dotyka tylko cywilizowane, wykształcone i kulturalne osoby z elity społeczeństwa. Niektórzy alergię nazywali wprost chorobą arystokratyczną. Dzisiaj jest przeciwnie.

Wrażliwość alergiczna częściej jest kojarzona z nieumiejętnością dostosowania się jednostki do warunków współczesnego świata, kiedy śmiertelne mogą się okazać dlań takie codzienne i zwykle nieszkodliwe substancje jak np. truskawki, orzechy, kwitnące trawy, mleko itp. Dzisiaj znamy już ponad 38 000 substancji, na które człowiek może być nadwrażliwy (uczulony). Zatem choroby alergiczne w żadnym wypadku nie są całkiem nowymi dolegliwościami.

Czym jest alergia i jakie są przyczyny jej powstania?

Alergia na banany – jak się objawia i jak leczyć uczulenie na banany?

Gdzie kryją się najczęściej występujące alergeny?

Alergeny to substancje, z którymi spotykamy się na co dzień. Mogą to być związki pochodzenia naturalnego lub wytworzone przez człowieka. W środowisku mogą występować stale lub też ich obecność może być związana z porą roku.

Najczęstszymi alergenami są:

Alergia na banany – jak się objawia i jak leczyć uczulenie na banany?

 • roztocza kurzu domowego,
 • pyłek kwiatowy traw, drzew, chwastów,
 • pleśń,
 • sierść i pierze zwierząt domowych,
 • pokarmy (jaja, mleko i nabiał, zboża i produkty zbożowe, owoce, owoce morza, orzechy arachidowe, soja),
 • produkty tekstylne i futra,
 • wyroby kosmetyczne,
 • środki czyszczące i chemikalia,
 • metale (chrom, nikiel, platyna),
 • jad owadów,
 • niektóre leki.

Rozróżniamy wiele rodzajów chorób alergicznych

Najczęściej występującymi chorobami alergicznymi są:

 • choroby alergiczne dróg oddechowych (alergiczny nieżyt nosa, astma),
 • choroby alergiczne skóry (atopowe i kontaktowe zapalenie skóry, ostra i przewlekła pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy),
 • alergia na użądlenia owadów,
 • alergia pokarmowa,
 • uczulenie na leki,
 • anafilaksja (ostra forma reakcji alergicznej, która może się zakończyć nawet śmiercią).

Alergia na banany – jak się objawia i jak leczyć uczulenie na banany?

Alergia krzyżowa – co powinniśmy wiedzieć?

Może się zdarzyć, że ktoś, kto jest uczulony na daną substancję, zareaguje tak samo alergicznie na kontakt z inną – pokrewną substancją. Jeżeli ktoś jest uczulony na mleko krowie i wykazuje podobną reakcję wtedy, kiedy je wołowinę, wtedy możemy mówić o alergii krzyżowej.

Na określone alergeny, które są spokrewnione, organizm może reagować podobnie. Co ciekawe, alergeny brzozy, olchy, leszczyny, buku i dębu są prawie jednakowe i powodują reakcję krzyżową.

Między pyłkami brzozy i olchy oraz owocami pestkowymi – czereśniami, morelami, brzoskwiniami i jabłkami oraz orzechami laskowymi istnieje tak zwane powinowactwo botaniczne (zawierają podobne białka), dlatego one także powodują alergie krzyżowe.

Najczęściej występujące alergie krzyżowe:

Alergia na banany – jak się objawia i jak leczyć uczulenie na banany?

 • pyłki kwiatowe drzew (brzoza, leszczyna, olcha): jabłka, owoce pestkowe, kiwi, orzechy laskowe, migdały, orzechy arachidowe, ziemniaki, seler, pomidor, papryka i przyprawy (anyżek, curry, pieprz)
 • pyłki kwiatowe traw: zboża, owoce pestkowe, seler, pomidor, ziemniaki, soja, groch
 • roztocza kurzu domowego: owoce morza
 • lateks: banany, awokado, kiwi, kasztany

Profilaktyka anty-alergiczna

Kiedy już ustalimy, co powoduje u nas uczulenie, powinniśmy, o ile to tylko możliwe, unikać tych substancji (alergenów).

Jeżeli mamy uczulenie na pyłek kwiatowy, starajmy się w czasie kwitnienia jak najczęściej przebywać w zamkniętych pomieszczeniach i unikajmy rejonów kwitnienia. Koncentracja pyłków jest szczególnie wysoka przy suchej, słonecznej i wietrznej pogodzie.

Przy uczuleniu na roztocza żyjące w kurzu domowym, szczególnie istotne jest częste sprzątanie mieszkania (czyszczenie i trzepanie dywanów, zmiana pościeli, pranie materacy itp.

) W przypadku alergii pokarmowych, na środki czyszczące i kosmetyki, musimy zwracać uwagę na właściwy dobór składników tego, czego używamy w codziennym życiu. Przed alergiami na użądlenia owadów zabezpieczamy się m.in. środkami odstraszającymi owady.

Leczenie alergii

Podczas leczenia wszystkich chorób alergicznych bardzo ważne jest unikanie kontaktów z alergenem. Ponieważ jednak nie zawsze jest to możliwe, lekarz może nam przepisać leki hamujące reakcję alergiczną.

Najczęściej używanymi w tym przypadku są leki antyhistaminowe, które zapobiegają wydzielaniu się histaminy i w ten sposób łagodzą objawy alergii. Pierwsze leki antyhistaminowe były co prawda skuteczne, ale powodowały pewne niepożądane reakcje, np. senność.

W przypadku współczesnych leków antyhistaminowych (np. lewocetyryzyna, montelukast) zostały one jednak zmniejszone lub nie występują wcale, tak więc leki te umożliwiają skuteczne i bezpieczne leczenie alergii.

W terapii można stosować także kortykosteroidy (do użytku miejscowego). Leczą one zapalenia pochodzenia alergicznego, które są skutkiem wydzielania substancji zapalnych.

Ciekawostki

 • Alergiczny nieżyt nosa może być zarówno okresowy (sezonowy), jak i stały. Sezonowy alergiczny nieżyt nosa jest chorobą górnych dróg oddechowych, nosa i zatok przynosowych, która pojawia się w określonych miesiącach roku, kiedy kwitną rośliny, na które dana osoba ma uczulenie. Nazywamy ją także katarem siennym, ponieważ kiedyś ludzie mieli z nim z reguły najwięcej problemów w miesiącach, kiedy uprzątali z pól siano.
 • Alergiczny nieżyt nosa może przejść także w astmę alergiczną. Między obiema chorobami istnieje silna więź, ponieważ aż 80% chorych na astmę ma także alergiczny nieżyt nosa, a 40% chorych na alergiczny nieżyt nosa cierpi także na astmę.
 • Brzoza jest najsilniej alergizującym drzewem. Na pyłki brzozy jest uczulonych od 10 do 20% wszystkich ludzi.
 • 20% chorych, którzy mają uczulenie na pyłki traw, wykazuje reakcję alergiczną także na surową mąkę pszenną i żytnią. U chorych tych pojawiają się dolegliwości, kiedy używają mąki do gotowania i pieczenia. Prawie wszyscy z nich mogą jednak jeść przetworzone produkty mączne.
 • Niektórzy chorzy, którzy są uczuleni na pyłki traw, doznają świądu dłoni przy obieraniu surowych ziemniaków lub pomidorów, ale zazwyczaj nie mają dolegliwości, kiedy jedzą te warzywa w formie gotowanej.
 • W okresie kwitnienia objawy alergii krzyżowych na pokarmy są zwykle nasilone.
 • Jeżeli chodzi o alergeny zwierząt domowych, najczęściej występuje reakcja na alergeny kocie, a najsilniejsza jest reakcja na alergeny koni.
 • Około pół procenta ludzi wykazuje nadwrażliwość na użądlenia owadów takich jak osy, pszczoły, szerszenie i bąki. W tych przypadkach nie tyle ważna jest moc jadu owada, ile reakcja wstrząsowa organizmu na niektóre składniki jadu. Pod względem składu wzajemne podobieństwo wykazują jad pszczoły i bąka oraz jad osy i szerszenia.
 • Przeziębienie czy alergiczny nieżyt nosa? Przeziębienie powstaje na skutek wirusowego zakażenia śluzówki nosa i zazwyczaj mija po upływie 7 do 10 dni. Natomiast objawy alergicznego nieżytu nosa trwają tak długo, jak długo jesteśmy narażeni na kontakt z alergenem (np. dopóki kwitnie określona trawa lub drzewo). Różnica jest także w swędzeniu nosa, gardła i podniebienia, co jest charakterystyczne tylko dla alergicznego nieżytu nosa, zaś ból głowy i podwyższona temperatura ciała jest charakterystyczna tylko dla przeziębienia.
 • U dzieci rodziców palących szanse na rozwinięcie alergii są o wiele większe, niż u dzieci rodziców niepalących tytoniu.
Leia também:  Jakie Sa Objawy Raka Pluc?

Alergia na banany – objawy, leczenie, znaczenie bananów w diecie

Alergia na banany – drzewo bananowca jest byliną i ma mocny pień zbudowany z wielkich pokryw liściowych, z wnętrza którego wyrasta szczytowy pęd kwiatonośny z którego zwisają grzebieniaste kwiatostany.

Owoce, które przez botaników zaliczane są do jagód, powstają zazwyczaj bez zapylenie. Na plantacjach (największym producentem pozostają nieustannie Indie) sadzi się od 1500 do 2500 roślin/ha, które owocują przez cały rok a plony mogą sięgać nawet 400 ton z hektara.

Na rynku są dostępne przetworzone banany w postaci puree, pulpy, soków, chipsów, dżemów, puszkowanych talarków, wina a także octu.

Znaczenie w diecie

Banany są doskonałym źródłem zarówno makro jak i mikroelementów oraz wielu witamin. Alergia na banany – jak się objawia i jak leczyć uczulenie na banany?Badania radioizotopowe przeprowadzane z udziałem niemowląt potwierdziły doskonałą absorbcję żelaza z posiłków zawierających banany. W takich krajach jak Polska, gdzie zawartość selenu w glebie jest mała, banany stanowią bardzo cenne źródło tego niezbędnego do życia pierwiastka. Owoce bananowca charakteryzują się wysoką zawartością w serotoniny. Posiłki składające się z bananowo-mlecznego miksu jak również z dodatkiem tłuszczu stanowią doskonały pokarmem dla dzieci.

Alergia na banany – jak się objawia i jak leczyć uczulenie na banany?

Kliknij “Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij “Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.Alergia na banany – jak się objawia i jak leczyć uczulenie na banany?

Alergia

Alergia na banany nie należy do przypadków rzadkich. Szerokie badania pod tym kątem prowadzono w Hiszpanii gdzie poddano obserwacji prawie 8000 pacjentów dermatologicznych, wykryto wśród nich 142 osoby uczulone na pokarm; 33 było nadwrażliwych na świeże owoce, a wśród nich 12 na banany.

Wielu tym pacjentom szkodziło kilka artykułów spożywczych pochodzenia roślinnego. Nadwrażliwość na banany przejawia się najczęściej w wieku 20–40 lat, ale zdarza się również u dzieci.

Ciężki przypadek anafilaktyczny obserwowano po spożyciu banana u 3-letniego chłopca; okazało się, że ma on również dodatni wynik próby punktowej z lateksem.

Reakcje alergiczne na banana są bardzo zróżnicowane i mogą obejmować świąd jamy ustnej i gardła, pokrzywkę, obrzęk naczynioruchowy a także świszczący oddech.

Alergia na banany – objawy

W większości przypadków, objawy alergii na banany pojawiają się najczęściej w ciągu kilku minut po spożyciu owoców. Pierwsze objawy nie należą zazwyczaj do najpoważniejszych, lecz równie szybko mogą przerodzić się w zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny.

świąd ust

Podstawowym objawem alergii na banany a także inne produkty pokarmowe jest swędzenie w okolicy jamy ustnej które mogą promieniować także na wargi, język oraz gardło. Uczucie swędzenia mogą rozprzestrzenić się także na oczy i skórę.

Omawiając te problemy z lekarzem, pacjenci powinni ujawniać dodatkowe alergie, które mogą pomóc w diagnozie. Przyjęło się że wielu pacjentów, których dotykają sezonowe reakcje alergiczne na ambrozję lub alergie kontaktowe na lateks mogą mieć również alergie na banany.

Dlatego też, objawy alergii mogą się nasilać podczas sezonu, kiedy wrażliwość pacjentów jest wysoka.

obrzęk

Stan zapalny, który powoduje świąd, zwykle powoduje również obrzęk tych samych obszarach ciała. Swędzenie i obrzęk mogą powodować u pacjentów objawy gorączki oraz inne dolegliwości.

Obrzęk nie ogranicza się tylko do ust, u pacjentów z większą wrażliwością może powodować czerwone pręgi na skórze, tworząc wysypkę lub pokrzywka.

Ciężka reakcja alergiczna na banany może spowodować poważny obrzęk oczu i twarzy, powodując ból i utrudniając pacjentom komunikację.

zaburzenia oddechowe

Stan zapalny po spożyciu bananów może uciskać na drogi oddechowe, a także powodować obrzęk gardła, języka oraz obszary zatok zlokalizowane pod oczami. Może to powodować trudności w połykaniu lub oddychaniu. Te objawy alergii mogą eskalować do niebezpiecznych poziomów w połączeniu z niewydolnością układu krążenia.

nagłe wstrząsy

Alergie na banany mogą stać się przyczyną poważnych komplikacji gdy dojdzie do spadku ciśnienia krwi w układzie odpornościowym. Gwałtownie spada poziom tlenu we krwi, czeka skutkiem reakcja anafilaktyczna postępuje w kierunku szoku. Jest to bardzo poważny objaw alergii, które wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.

Leczenie alergii na banany

Leczenie alergii na banany, tak jak w przypadku każdej innej alergii na owoce a tym samym alergii pokarmowej. Polega na wyeliminowaniu lub ograniczeniu danego produktu z diety.

Musimy pamiętać, że reakcję alergicznąwywołują także wszystkie produkty, które powstały na wskutek przetworzenia bananów.

Zatem alergia na banany uniemożliwia spożywanie soków, dżemów, jogurtów owocowych, słodyczy a nawet nadziewanych nimi czekolad.

Większość alergenów występujących w owocach ulega neutralizacji w wysokiej temperaturze. Dlatego w miarę możliwości zaleca się (jeśli to możliwe) gotowanie owoców lub poddawanie ich obróbce termicznej w wysokiej temperaturze. Niestety trudne jest do zastosowania w przypadku bananów.

Łagodne reakcje alergiczne mogą być leczone lekami przeciwhistaminowymi.

Jednak w niektórych przypadkach gdzie istnieje możliwość że alergia na banany może powodować reakcje anafilaktyczne, porównywalne do ciężkiego szoku alergicznego, należy dążyć do tego aby w takim przypadku lekarz przepisał fabrycznie produkowane urządzenie do iniekcji adrenaliny, które musi być w każdej chwili dostępne i będziemy potrafili go użyć.

Skąd się bierze alergia na banany?

Alergia na banany – jak się objawia i jak leczyć uczulenie na banany?

Pyszne banany, które tak uwielbiają dzieci i dorośli bywają powodem uczuleń. Skąd się bierze alergia na banany?

Banany – popularne owoce

Choć drzewa bananowców nie rosną w Polsce, nasi mieszkańcy uwielbiają banany. Owoce są eksportowane głównie z Indii, ponieważ właśnie w ciepłym klimacie, bananowce czują się najlepiej. Na wielkich plantacjach, bananowce owocują przez cały rok, dlatego możemy cieszyć się smakiem tych żółtych owoców o każdej porze roku.

Alergia na banany

Alergia na banany występuje dość często. Uczulenie, głównie na świeże owoce obserwuje się u dzieci oraz osób dorosłych w wieku od 20 do 40 lat. Reakcje alergiczne po spożyciu banana są mocno zróżnicowane, Zależą od danego organizmu i stopnia uczulenia.

Po zjedzeniu banana może pojawić się świąd, pokrzywka, duszności, obrzęk naczynioruchowy czy nawet wstrząs anafilaktyczny. U większości przypadków, objawy można zaobserwować już po kilku minutach od momentu spożycia owocu. Pojawiające się oznaki mogą szybko przeistoczyć się w zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny.

Alergia na banany ma także związek z uczuleniem na ambrozje oraz lateks. Dlatego uczuleni na banany powinni uważać nie tylko na szkodliwe owoce.

Alergia na banany – jak się objawia i jak leczyć uczulenie na banany?Banany, choć są sprowadzane do Polski, wciąż pozostają owocami egzotycznymi. Nasze organizmy, które żyją w zupełnie innym środowisku, mogą nie być przystosowane do spożycia tego typu owoców. Dlatego u niektórych ujawnia się alergia na banany. By pozbyć się objawów uczulenia, wystarczy wykluczyć banany z diety. Oprócz nich także wszystkie produkty, które zawierają dane owoce, takie jak soki, ciasta czy przetwory. Na objawy alergii pomagają leki antyhistaminowe. W przypadku silnego uczulenia i anafilaksji, pomocna może okazać się pomoc medyczna.

Leia também:  Jak Dlugo Trwa Leczenie Lokcia Tenisisty?

Katarzyna Antos

*Treści zawarte na serwisie Alergie-pokarmowe.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Alergie-pokarmowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.

PODZIEL SIĘ:

Swędząca wysypka po zjedzeniu banana – Alergie skórne

Alergia na banany – jak się objawia i jak leczyć uczulenie na banany?

Wiemy, że owoce są smaczne i zdrowe, ale mogą wywoływać również alergie. Swędząca wysypka po zjedzeniu banana to objaw uczulenia. Co należy o nim wiedzieć?

Alergie skórne i pokarmowe

Alergie pokarmowe to jedna z trzech, najczęściej występujących uczuleń. Produkty pokarmowe są popularnymi alergenami, ponieważ zawierają naturalne i sztuczne substancje. Białka roślinne, konserwanty, barwniki czy nawozy, którymi pryskane są rośliny – to wszystko potencjalne alergeny, które warto mieć na oku. Objawy alergii pokarmowej w dużej mierze ujawniają się na skórze.

Oprócz nich pojawiają się problemy związane z układem pokarmowym czy oddechowym. Najgroźniejszą dolegliwością alergii jest wstrząs anafilaktyczny. Grozi śmiercią, więc alergicy powinni mieć się na baczności, szczególnie wybierając jedzenie dla siebie i bliskich. Alergie skórne wiążą się z alergiami pokarmowymi. Zmiany skórne mogą być efektem uczulenia pokarmowego.

Alergia na banana

Owoce to dość mocna grupa alergenów, sklasyfikowanych w uczuleniach pokarmowych. Choć są pełne witamin i składników mineralnych, nie zawsze są odpowiednie dla alergików.

Alergia na banana najczęściej występuje w postaci alergii krzyżowej na lateks. Rzadziej łączy się z uczuleniem na kasztany jadalne, z którym jako roślina, banan jest spokrewniony.

Często obserwuje się dodatnie próby testów alergicznych, w przypadku alergenów takich jak banany. Uczuleni na lateks mogą odczuwać objawy alergii także po zjedzeniu bananów.

Swędząca wysypka po zjedzeniu banana

Alergia na banany – jak się objawia i jak leczyć uczulenie na banany?Swędząca wysypka po zjedzeniu banana to jeden z objawów alergii pokarmowej. Wysypka może pojawić się w jamie ustnej oraz na powierzchni całego ciała osoby uczulonej. Dolegliwości jamy ustnej są wynikiem natychmiastowej reakcji na kontakt organizmu, a właściwie mówiąc błony śluzowej z alergenem. Zmiany skórne, które są widoczne w późniejszym czasie, to także alergiczne oznaki. Uczuleniu może towarzyszyć także katar. U alergika, po kontakcie z alergenem, komórki uwalniają histaminę. W przypadku alergii na banana, efektem działania histaminy może okazać się swędząca wysypka. Banan może zawierać salicylany oraz kwas benzoesowy. Te substancje również bywają przyczyną alergii. Niepokojące objawy niwelują leki przeciwhistaminowe oraz glikokortykosteroidy. Silne reakcje mogą okazać się groźne dla uczulonego, dlatego najlepiej unikać jedzenia bananów. W sytuacji wstrząs anafilaktycznego, choremu podaje się adrenalinę. Może być konieczna także hospitalizacja.

Swędząca wysypka po zjedzeniu banana to z pozoru niewinny objaw, ale gdy towarzyszą mu także inne oznaki alergii, robi się groźnie. W trosce o zdrowie i życie alergika należy obserwować reakcje ciała oraz unikać spożywania owoców czy innych uczulających produktów.

Katarzyna Antos

*Treści zawarte na serwisie Alergie-skorne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Alergie-skorne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.

PODZIEL SIĘ:

Alergia na banany

Alergia na banany – jak się objawia i jak leczyć uczulenie na banany?

Banan daje odczyn krzyżowy z białkiem lateksu i owocami kasztana jadalnego. Czym charakteryzuje się alergia na banany?

Banany częściej dają dodatnie próby punktowe i śródskórne oraz test krwi RAST (radioallergosorbent), wyniki prób płatkowych są zazwyczaj ujemne.

Owoce nie powodują objawów klinicznych

Badania przeprowadzone na grupie pacjentów potwierdzają, że dodatni wynik otrzymują pacjenci uczuleni na lateks, a kliniczne objawy stwierdzono u nielicznej grupy badanych. Jednakże jedynie część antygenów lateksu daje odczyny krzyżowe z białkiem banana.

Ważne u dentysty

Alergia na lateks występuje często – przy nadwrażliwości na banany, podczas zabiegów czy operacji należy poinformować o tym fakcie chirurgów i stomatologów, aby zapobiec ewentualnym komplikacjom.

Alergia na banany – objawy

Przy alergii na banany nie stwierdza się jednego objawu klinicznego, są one różnorodne. Najczęściej występuje pokrzywka kontaktowa, zwykle na wargach, czasem także na opuszkach palców. Niezbyt częstym zjawiskiem jest także zespół alergiczny jamy ustnej (OAS).

Alergia na banany – jak się objawia i jak leczyć uczulenie na banany?Banany mogą wywołać także wstrząs anafilaktyczny, trudności w oddychaniu, obrzęk twarzy, uczucie drętwienia języka, czasem też łzawienie i nieżyt nosa.

Zapobieganie

Jeśli została stwierdzona alergia na banany, to jednym sposobem jest unikanie alergenu. Wykluczenie z diety bananów pozwoli na uniknięcie trudności, dlatego rzadko dochodzi do silnych reakcji anafilaktycznych.

Powiązane artykuły

Alergia krzyżowa – kiedy zachodzi? Jakie są objawy?

Alergia na banany – jak się objawia i jak leczyć uczulenie na banany?

Pod pojęciem alergia krzyżowa kryją się objawy, które występują po kontakcie osoby uczulonej z alergenem, przypominającym alergen pierwotny. Podczas tego procesu przeciwciała reagują na obecność nie jednego, ale dwóch lub więcej alergenów. Zjawisko alergii krzyżowej zostało odkryte w latach 40. XX wieku, a mechanizm jego występowania opisano dopiero w latach 80. Obecnie szacuje się, że 60-80% przypadków alergii pokarmowych występuje wraz z alergiami wziewnymi.

Alergia krzyżowa wywołuje szereg objawów, które są charakterystyczne dla alergii IgE-zależnych. Pochodzą z różnych układów narządów organizmu człowieka i zalicza się do nich:

 •  duszność,
 •  kaszel,
 •  katar,
 •  obrzęk jamy ustnej i gardła,
 •  wymioty,
 •  nudności,
 •  biegunki,
 •  wzdęcia,
 •  bóle brzucha,
 •  świąd,
 •  pokrzywkę,
 •  atopowe zapalenie skóry,
 •  obrzęk naczynioruchowy,
 •  napad astmy oskrzelowej,
 •  wstrząs anafilaktyczny.

Przeczytaj również: alergia wziewna a bezdech senny i chrapanie

Alergie krzyżowe – jakie alergeny wchodzą w reakcje?

Alergia krzyżowa objawia się w postaci zespołów klinicznych lub reakcji krzyżowych:

 • zespół pyłkowo-pokarmowy – objawy występują do 30 minut po zjedzeniu owoców, warzyw lub orzechów, głównie w jamie ustnej i gardle, z biegiem czasu dołączają do nich bóle brzucha, astma oskrzelowa, obrzęk naczynioworuchowy, nudności, wymioty czy pokrzywka,
 • zespół lateksowo-owocowy – obserwowany jest u osób uczulonych na lateks, objawy nasilają się po spożyciu bananów, awokado, kiwi czy kasztanów jadalnych, a także innych warzyw i owoców,
 • zespół wieprzowina-sierść kota – uczulony na sierść kota ma objawy alergii po zjedzeniu wieprzowiny, ponieważ organizm ludzki myli albuminę surowiczą kota z albuminą świni, u alergika może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, bóle brzucha, obrzęk lub pokrzywka,
 • zespół ptak-jajo – objawy ze strony układu pokarmowego i jamy ustnej występują u uczulonych na pierze po spożyciu surowego żółtka jaja lub drobiu,
 • reakcja krzyżowa między roztoczami a skorupiakami – występuje po spożyciu owoców morza u osób uczulonych na roztocza,
 • reakcja krzyżowa na czerwone mięso po ukąszeniu kleszcza – węglowodan, wstrzyknięty przez kleszcza, jest traktowany przez organizm ludzki jako obcy, zawiera go także mięso wieprzowe, więc reakcja krzyżowa zachodzi również po jego spożyciu,
 • alergia na mleko krowie – reakcje krzyżowe z mlekiem innych ssaków oraz wołowiną i cielęciną,
 • pyłek brzozowy – alergia krzyżowa z pyłkiem leszczyny, olszy, grabu, buku i dębu oraz z owocami i warzywami,
 • pyłek bylicy – reakcja krzyżowa z selerem, marchewką i przyprawami,
 • pyłek leszczyny – wchodzi w alergię krzyżową z orzechami, pyłkami drzew, owocami i warzywami,
 • pszenica – alergia krzyżowa z innymi zbożami,
 • zarodniki grzybów – reakcja krzyżowa z innymi pleśniami.
Leia também:  Złamaną Miednica Ile Trwa Leczenie?

Zobacz także: alergia wiosenna – najczęstsze alergeny, objawy, sposoby na alergię wiosenną

Diagnostyka i leczenie alergii krzyżowej

Zdiagnozowanie alergii krzyżowych nie jest zadaniem łatwym, ponieważ u alergików mogą występować zjawiska nadwrażliwości, alergii niezależnych lub nietolerancji pokarmowych.

W przypadku podejrzenia alergii krzyżowych wykonuje się standardowe testy alergologiczne – punktowe testy skórne oraz oznaczenie stężenia immunoglobulin IgE.

Leczenie alergii krzyżowej to przede wszystkim unikanie czynnika, który wywołuje objawy chorobowe.

W niektórych sytuacjach alergicy przyjmują leki antyhistaminowe (blokujące przebieg reakcji alergicznej), a przy zaostrzeniu objawów stosuje się terapię sterydową. Jedną z metod leczenia jest także immunoterapia, która opiera się na przyjmowaniu pierwotnych alergenów w minimalnej dawce i uodparnianiu organizmu na ich działanie.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

ALERGIA NA BANANY

Wypowiedzi na forum o:

witam, moj 6 miesieczny synek ma alergie na mleko krowie (czekam na spotkanie z lekarzem), wiec jem (jest karmiony piersia) bardzo ostroznie. Ostatnio zauwazylam, ze kontakt z bananem konczy sie czerwonymi swedzacymi plamami pod kolankami i lokciami – czy to mozliwe, aby banan uczulal? bede

Miłe mamy małych alergików. Chciałam sie dowiedzieć, czy podajecie swoim pociechom banany? Moja pediatra powiedziała, zeby wstrzymać się z tym, bo jest to owoc cytrusowy (?!) i może uczulić. Ja natomiast czytałam, ze banany są dość bezpieczne. Czy macie jakies dowiadczenie w tej bananowej

Bardzo Was prosze o radę. Moja 8-mies. córeczka po zjedzeniu banana (prawdopodobnie po tym) zrobiła kupkę z nitkami krwi. Czy to może byc reakcja alergiczna na banana? Jak długo może sie to utrzymywać i czy to w ogóle przejdzie? Kiedy moge znów podać jej banana (dodam ze jest małym niejadkiem

pasożyty ( mimo że w badaniach nie wyszły ) i jakoś przeszło a jak już kaszlał były to sporadyczne noce , teraz znowu październik i znowu się zaczęło , zaczęłam analizować pewne rzeczy i doszłam do wniosku że to może banany wcześniej zjadał z ledwością banana na tydzień a teraz nagle zaczął się upominać

U nas też pojawiła się alergia na banany. Ale na pocieszenie powiem, że tylko na niektóre. Chiquita uczula na całej linii, a inne nie. Poza tym alergia na mleko i jajka oraz nietolerancja soi.

Jeśli masz na myśli kontakt – a nie zjedzenie to obstawiałabym raczej chemię ze skórki w pierwszy rzędzie co nie wyklucza rzecz jasna alergii na banana stricte. Banany są mocno konserwowane żeby nie dojrzały w trakcie transportu. pozdrawiam

Alergia możliwa jest na wszystko, moja Weronika ma na jabłka i ziemniaka. Dziś pierwszy dzień banan – zobaczymy. Pozdrawiamy (mamy 6,5 miesiąca)

mnie tez pediatra przestrzegala przed bananem, ale juz w 6-tym miesiacu dalam. Bardzo jej smakuje, ale wydaje mi sie, ze ja uczula. ma placki suche na skorze i mysle, ze wlasnie po bananie. Do tego wymiotowala 2 razy po deserku z bananem. wiec od tyg. jej nie daje i mam wrazenie, ze skora

Moja jadla i nic jej nie bylo,a jak jej smakowal.Wydaje mi sie ze musisz po prostu sprobowac dac troche banana i obserwowac czy cos sie dzieje czy nie.Jak sama widzisz roznie te nasze dzieciaczki reaguja na banana.

moja mala nie jest alergoiczka, ale jedyna rzecz po ktorej ja bardzo brzuch bolal i cale przedpoludnie plakala to byl wlasnie banan. Za pierwszym razem nie bylam pewna czy to od banana, wiec za pare dni powtorzylam eksperyment i sytuacja sie powtorzyla, teraz mam juz pewnosc ze to od banana

9 owoców, które wywołują reakcje alergiczne

Jabłka

To uczulenie często powiązane jest z alergią na pyłki brzozy, dlatego też wywołuje alergię krzyżową. Jabłoń należy do rodziny Rosaceae, z tego względu mogą pojawić się także inne objawy.

Występują one po kontakcie z roślinami spokrewnionymi z jabłonią – przede wszystkim brzoskwiniami i orzechami laskowymi. Alergia występuje nie tylko po spożyciu surowego owocu. Nawet niewielki kontakt skóry może wywołać alergię pokarmową.

Wtedy pojawia się łzawienie, kichanie oraz wyciek z nosa. Po spożyciu surowego jabłka jest możliwy obrzęk błony śluzowej, a także świąd skóry.

Ważne! Do najbardziej niebezpiecznej sytuacji dochodzi w przypadku wystąpienia obrzęku gardła. Wtedy może wystąpić reakcja anafilaktyczna, powodująca silne obniżenie ciśnienia krwi, nudności i wymioty.

Truskawki

Charakterystyczną reakcją alergiczną po spożyciu tego owocu jest pokrzywka na całym ciele. Plamy po truskawkach, które pojawiają się na ciele, zwykle ustępują bez pozostawiania śladu. Do objawów zaliczane są także wymioty, ból brzucha czy biegunka. Po wystąpieniu dolegliwości należy przyjąć lek antyhistaminowy.

Ważne! U osoby uczulonej na ten owoc może pojawić się wstrząs anafilaktyczny, czyli najcięższa postać reakcji uczuleniowej. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla dzieci i kobiet w ciąży.

Banany

Uczulenie na banany współwystępuje z alergią na lateks oraz gumę. Jednak alergii często towarzyszy uczulenie również na inne owoce – zwłaszcza na kiwi, awokado czy orzechy kasztana jadalnego. Spożycie bananów może powodować reakcję krzyżową z ziarnami zbóż. Objawy alergii pokarmowej to m.in.

swędząca wysypka, ból brzucha czy nudności. Może pojawić się również biegunka, nieżyt nosa oraz zapalenie spojówek. Charakterystyczne reakcje alergiczne to też trudności w oddychaniu, świszczący oddech czy kaszel. Mniej charakterystyczne objawy to bóle głowy, zaburzenia snu oraz koncentracji.

Ważne! Alergeny nie znikają nawet po ugotowaniu tego owocu, dlatego nadal istnieje ryzyko wystąpienia objawów.

Kiwi

Owoc ten jest silnym alergenem. Uczulenie na kiwi powoduje rekcję krzyżową z sezamem, papryką, mąką żytnią, pyłkami brzozy, makiem, melonem, brzoskwinią, papają, ananasem, jabłkiem, orzechami laskowymi oraz ziemniakami. Na kiwi muszą uważać także osoby, które mają uczulenie na lateks. Do objawów zaliczamy świąd, obrzęk języka, gardła, jamy ustnej oraz ust.

Owoce cytrusowe

W tej grupie znajdziemy pomarańcze, cytryny, grejpfruty, cedry i bergamotki. Są one uważane za owoce, które najczęściej powodują uczulenie. Choć rzadko wywołują objawy alergii pokarmowej. U większości osób występują tuż po spożyciu owocu.

Do najczęstszych objawów zaliczamy mrowienie i swędzenie warg, języka oraz gardła. Zauważalne jest też zaczerwienienie oraz łagodny obrzęk warg i dziąseł.

W przypadku bezpośredniego kontaktu z cytrusem mogą wystąpić dodatkowe objawy, takie jak zaczerwienienie, swędzenie, suchość czy łuszczenie się naskórka. Zdarza się pojawienie obrzęku, a nawet pęcherzy na skórze.

Ważne! W rzadkich przypadkach alergia pokarmowa na owoce może powodować wstrząs anafilaktyczny. Jest on niebezpieczny dla zdrowia i życia. Wtedy wymagana jest hospitalizacja. O wstrząsie anafilaktycznym świadczyć może pokrzywka, zaczerwieniona skóra, obrzęk ust i gardła, astma, nudności, wymioty, biegunka oraz spadek ciśnienia krwi powodujący osłabienie.

Źródła:

 • https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-jablka
 • https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-jablka
 • https://kobieta.wp.pl/popularne-owoce-i-warzywa-wywoluja-reakcje-alergiczne-6125490513807489a
 • https://kobieta.wp.pl/popularne-owoce-i-warzywa-wywoluja-reakcje-alergiczne-6125490513807489a
 • https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-owoce
 • https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-owoce
 • https://wylecz.to/alergie/uczulenie-na-truskawki-jak-wygladaja-objawy-i-leczenie-alergii-na-truskawki
 • https://wylecz.to/alergie/uczulenie-na-truskawki-jak-wygladaja-objawy-i-leczenie-alergii-na-truskawki/
 • https://wylecz.to/uklad-pokarmowy/alergia-na-banany-jak-sie-objawia-i-jak-leczyc-uczulenie-na-banany
 • https://wylecz.to/uklad-pokarmowy/alergia-na-banany-jak-sie-objawia-i-jak-leczyc-uczulenie-na-banany/
 • https://zywienie.abczdrowie.pl/kiwi-kalorie-dietetycznosc-wlasciwosci
 • https://zywienie.abczdrowie.pl/kiwi-kalorie-dietetycznosc-wlasciwosci
 • https://tylkomedycyna.pl/wiadomosc/jakie-sa-objawy-alergii-na-cytrusy
 • https://tylkomedycyna.pl/wiadomosc/jakie-sa-objawy-alergii-na-cytrusy
 • ?Copyright by UCB/VEDIM 2021. Wszystkie prawa zastrzeżone. Data oprac. 2021 05 PL-N-ZI-ALY-2100004

  Seja o primeiro a comentar

  Faça um comentário

  Seu e-mail não será publicado.


  *