Żylaki kończyn dolnych – metody leczenia

 • 15 lat doświadczenia w leczeniu żylaków
 • Metoda leczenia Venefit nazwana na świecie „złotym standardem flebologii”
 • Metoda VenaSeal to z kolei najnowocześniejszy zabieg, który jest rekomendowany przez wielu europejskich specjalistów
 • Bez niepotrzebnego bólu – powrót do codziennej aktywności następnego dnia

Żylaki to, najprościej ujmując, poszerzone i wydłużone żyły przybierające „kręty przebieg”. Jest to najbardziej zauważalny, lecz tylko jeden z wielu objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Jej rozwojowi sprzyjają: czynniki dziedziczne, płeć żeńska, przebyte ciąże, wiek i charakter pracy (długie siedzenie lub stanie).

Choroba może objawiać się już w bardzo młodym wieku, a z wiekiem narasta. Typowymi objawami są:

 1. Uczucie ciężkości i zmęczenia nóg,
 2. Obrzęki kończyn dolnych,
 3. Dolegliwości bólowe,
 4. Zmiany skórne nóg,
 5. Owrzodzenia i otwarte rany.

Warto zdecydować się na leczenie żylaków zanim dolegliwości utrudnią codzienne funkcjonowanie. 

Diagnostyka

Podstawową metodą diagnostyczną pozwalającą ustalić wskazania do leczenia operacyjnego jest badanie USG doppler, wykonywane w Domu Lekarskim. To nieinwazyjna metoda obrazowania, która umożliwia z wysoką precyzją określić miejsce przecieku krwi wskutek niewydolności zastawek oraz określić zakres niezbędnego zabiegu.

Leczenie żylaków

Powodem, dla którego do specjalisty zgłaszają się pacjenci we wczesnym stadium choroby, jest estetyka. Uczucie ciężkości nóg, czasem pieczenie czy skurcze łydek, nie są przypisywane rozwijającej się chorobie.

Do głównych zadań lekarza flebologa należy prawidłowa ocena na ile zmiany są zaawansowane i propozycja skutecznej metody.

Nieleczone schorzenie może doprowadzić do różnorodnych stanów zapalnych, a w efekcie do zapalenia żył.

Istnieje wiele metod leczenia operacyjnego żylaków kończyn dolnych, natomiast warto szukać tych najbardziej skutecznych i małoinwazyjnych.

Polecana przez naszego flebologa metoda VENEFIT została okrzyknięta złotym standardem w terapii niewydolności żylnej podczas 33 sympozjum Charing Cross w Londynie.

Jest to innowacyjna technika, które wykorzystuje energię fal radiowych do precyzyjnego zamknięcia zmienionej chorobą żyły.

Żylaki kończyn dolnych – metody leczenia Żylaki kończyn dolnych – metody leczenia Żylaki kończyn dolnych – metody leczenia Żylaki kończyn dolnych – metody leczenia

Zalety metody leczenia żylaków Venefit:

 • Potwierdzona badaniami skuteczność na poziomie 97,4%.
 • Ponad 650 000 osób zoperowanych na świecie.
 • W zależności od zaawansowania dolegliwości brak lub bardzo niewielka ilość obrzęków, małych krwiaków, czy niezauważalnych blizn.
 • Krótki pobyt na oddziale – kilka godzin, maksymalnie doba.
 • Powrót co normalnego trybu po jednym lub dwóch dniach.
 • Minimum bólu.
 • Brak powikłań.

Dr n. med. Tomasz Hamera w roku 2014 przeprowadził największą ilość zabiegów techniką

VENEFIT w Polsce. (dane firmy Covidien)

System zamykania żylaków VenaSeal to wyjątkowa, małoinwazyjna, nietermiczna  metoda leczenia żylaków.

Żylaki kończyn dolnych – metody leczeniadr n. med. Tomasz Hamera podczas zabiegu VenaSeal

Nie wymaga znieczulenia, które stosuje się rutynowo przy innych zabiegach wewnątrznaczyniowych (np. przy radioablacji czy laseroterapii) oraz noszenia pończoch uciskowych. Tym samym umożliwia pacjentom powrót do normalnej aktywności natychmiast po wykonanym zabiegu. Sam zabieg jest praktycznie bezbolesny, nie powoduje przebarwień, trwa około 30-40 minut.

Terapia może być wykonywana również w okresie letnim, a stosuje się ją także w przypadku bardzo dużych żylaków i u osób z niewydolnością tętniczą.

Zalety metody leczenia żylaków metodą VenaSeal:

 • zabieg trwa jedynie 30-40 minut
 • brak znieczulenia
 • praktycznie bezbolesna metoda
 • natychmiastowy powrót do normalnego funkcjonowania
 • brak pończoch uciskowych po zabiegu
 • możliwość poddawania zabiegom nawet b. dużych zmian żylnych
 • zabieg można wykonywać o każdej porze roku

Skleroterapia żylaków to zabieg wykonywany strzykawką z bardzo cienką igłą wprowadzającą do rozszerzonych naczyń specjalny preparat powodujący obkurczenie ścian naczyń. Takie obkurczanie żylaków nie wymaga znieczulenia, ponieważ igła jest tak cienka, że zabieg jest praktycznie bezbolesny.

Pojedyncza sesja ostrzykiwania żylaków nóg trwa około 20 minut i w zależności od stopnia zaawansowania zmian skórnych zabieg powtarza się od 2 do 5 razy. Przed kuracją specjalista flebolog musi ocenić stan nóg, dlatego wykonuje badanie dopplerowskie.

USG metodą Dopplera to sposób na precyzyjne wykrycie nawet najdrobniejszych schorzeń żył. 2 tygodnie przed zabiegiem zaleca się przyjmowanie rutyny, która wzmacnia naczynia krwionośne i zminimalizuje ryzyko wystąpienia nieestetycznych przebarwień po kuracji.

Bezpośrednio przed obliteracją nie zaleca się golenia nóg, przyjmowania leków miejscowych oraz smarowania skóry balsamami, kremami czy oliwkami.

*dr Ewelina Jastak-Zawadzka przeprowadza konsultacje i kwalifikacje do zabiegu.

Podane godziny przyjęć są orientacyjne i mogą ulec zmianie.

*dr Ewelina Jastak-Zawadzka w Centrum Medycznym w Outlet Park przyjmuje w wybrane soboty w godz. 11:40-15:00 – o szczegóły proszę pytać w rejestracji telefonicznej.

KONSULTACJE I BADANIA Konsultacja – dr Ewelina Jastak-Zawadzka Konsultacja z USG Doppler żył kończyn dolnych – dr Ewelina Jastak-Zawadzka ZABIEGI Ostateczna cena zabiegu jest zawsze ustalana indywidualnie po konsultacji z lekarzem. Metoda Venefit – jedna noga Metoda Venefit – dwie nogi Metoda VenaSeal (klej wewnątrzżylny) – jedna noga Metoda VenaSeal (klej wewnątrzżylny) – dwie nogi *Cena zawiera 1 dobę hospitalizacji. Skleroterapia + kompresoterapia *Przed zabiegiem skleroterapii należy odbyć konsultację flebologiczną z USG Doppler.

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie.

W sprawie umówienia terminu zabiegu lub dodatkowych pytań organizacyjnych w związku z planowanym zabiegiem proszę kontaktować się z p. Małgorzatą Dymkowską 534 387 845, [email protected] Informacji udzielamy od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-17:00.

W przypadku zabiegów ze znieczuleniem ogólnym prosimy o przyjście na oddział bez makijażu oraz bez zrobionych, pomalowanych paznokci (dot. głównie lakieru kolorowego, zasłaniającego płytkę paznokcia, m.in. żel, hybryda, akryl).

Flebogrif – małoinwazyjna metoda leczenia żylaków kończyn dolnych

Żylakami kończyn dolnych nazywamy w nieodwracalny sposób poszerzone, wydłużone i poskręcane naczynia żylne. Żylaki tworzą się w żyłach powierzchownych (znajdujących się tuż pod skórą) oraz w perforatorach czyli naczyniach żylnych łączących żyły powierzchniowe z układem żył głębokich.

Żylaki kończyn dolnych mogą występować w trzech następujących postaciach:

 • Teleangiektazje (pajączki naczyniowe) – poszerzone małe naczynia położone płytko w skórze, będące przede wszystkim defektem kosmetycznym.
 • Żylaki siatkowate, które tworzą siatkę krętych naczyń znajdujących się pod skórą. Pojawiają się najczęściej pod kolanami lub na bocznych powierzchniach łydek lub ud. Żylaki takie nie są bolesne i rzadko powodują obrzęki kończyn.
 • Żylaki głównych pni żylnych – żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej. Umiejscawiają się najczęściej na przyśrodkowej powierzchni kończyny (żylaki żyły odpiszczelowej) lub na tylnej powierzchni łydki (żylaki żyły odstrzałkowej). Takie żylaki powodują bardzo nieprzyjemne dolegliwości przewlekłej niewydolności żylnej.

Za główną przyczynę powstawania żylaków kończyn dolnych uważa się uwarunkowania genetyczne. Nieprawidłowości zastawek mogą powodować wsteczny ruch krwi do układu powierzchownego powodując jego nadmierne rozciąganie i przeciążenie. W konsekwencji prowadzi to do poszerzenia i wydłużenia żył oraz powstawania żylaków.

Inne przyczyny, które mogą przyspieszać powstawanie żylaków to m.in.:

 • ciąża, podczas której może dochodzić do ucisku na żyły przez powiększoną macicę oraz wpływu hormonów na ścianę żył
 • praca związana z długotrwałym staniem
 • długotrwała praca w wysokiej temperaturze
 • nadwaga i otyłość
 • dźwiganie ciężarów
 • przebyte urazy i operacje nogi
 • wiek – częstość występowania żylaków wrasta z wiekiem.

Objawy, które mogą sugerować istnienie schorzenia żylnego to m.in.:

 • w początkowych stadiach choroby pajączki żylne zbudowane z małych poszerzonych naczyń
 • poszerzone, poskręcane, paciorkowato rozszerzone, sine lub błękitne naczynia żylne widoczne przez skórę, zlokalizowane najczęściej na tylnej powierzchni łydki lub na wewnętrznej stronie kończyny dolnej pomiędzy kostką a pachwiną
 • obrzęki kończyn dolnych występujące po męczącym dniu, a szczególnie wtedy, gdy jest gorąco
 • bóle i skurcze łydek
 • ciemniejsze przebarwienia widocznych na skórze stóp i podudzi
 • zapalenia układu żylnego.

Żylaki kończyn dolnych to schorzenie dotyczące ludzi w różnym wieku. Najbardziej narażone na zachorowanie na żylaki kończyn dolnych są osoby, u których w rodzinie występowały przypadki zachorowania żylaki kończyn dolnych, także osoby wykonujące pracę stojącą i siedzącą, kobiety w trakcie ciąży oraz osoby otyłe.

LECZENIE

Leczenie żylaków kończyn dolnych metodą Flebogrif charakteryzuje się, w porównaniu z innymi metodami usuwania żylaków, bardzo małą inwazyjnością. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, co pozwala na zapewnienie najwyższego bezpieczeństwa i komfortu dla pacjenta, który nie jest obciążony koniecznością wykonania znieczulenia ogólnego.

Leia também:  Masz Objawy Koronawirusa Co Robić?

Zabieg polega na wprowadzeniu pod kontrolą USG specjalnego cewnika Flebogrif poprzez umieszczony w niewydolnej żyle wenflon.

Wprowadzony cewnik jest wyposażony w wysuwane elementy tnące, które mechanicznie uszkadzają wewnętrzną warstwę żyły, a jednocześnie podawany jest przez ten cewnik środek w postaci pianki, powodujący również zmiany morforlogiczne żyły.

Działania te powodują zamkniecie niewydolnej żyły. Po zabiegu istnieje konieczność zakładania specjalnej uciskowej pończochy przez okres około 1 miesiąca.

Korzyści wynikające z zastosowania metody Flebogrif:

 • zabieg pozwala na usunięcie żylaków bez konieczności wykonywania cięć chirurgicznych
 • po zabiegu nie powstają krwiaki pooperacyjne i blizny
 • leczenie jest szybkie i nie wymaga długiej rekonwalescencji – zabieg trwa zwykle około 30 minut, pacjent zaraz po zbiegu może powrócić do swoich codziennych aktywności
 • zabieg jest całkowicie bezbolesny o bardzo wysokiej skuteczności i długotrwałym efekcie kosmetycznym
 • ryzyko ewentualnych powikłań pozabiegowych jest niewielkie. Może wystąpić jedynie niewielkie zasinienie w okolicach wprowadzenia cewnika, które samoistnie ustępuje w ciągu kilku dni.

Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się bezoperacyjnym leczeniem żylaków kończyn dolnych o metody leczenia Twojej dolegliwości. Zapraszamy na konsultacje flebologiczne do Kliniki Wilmed w Warszawie.

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych (Artykuły)

Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu najpowszechniej stosowaną metodą usuwania żylaków był zabieg chirurgiczny, dziś istnieje znacznie więcej sposobów walki z tym schorzeniem.

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych mają to do siebie, że są mało inwazyjne, dzięki czemu znacząco skracają czas potrzebny na rekonwalescencję.

Jakie sposoby zaliczamy do nowoczesnych metod usuwania żylaków?

Jedną z najpopularniejszych nowoczesnych metod usuwania żylaków podudzi, ud oraz łydek jest laseroterapia. Polega ona na termicznym uszkodzeniu zmienionych chorobowo naczyń poprzez tak zwaną termoablację laserową.

W wyniku termicznego uszkodzenia ściany naczynia, dochodzi do jego obkurczenia, a także rozwoju miejscowego stanu zapalnego i krzepnięcia krwi w świetle żylaka. W konsekwencji następuje jego całkowite zwłóknienie i zarośnięcie, a finalnie wchłonięcie przez otaczające tkanki.

Do nowoczesnych metod leczenia żylaków zalicza się także skleroterapię, której mechanizm jest oparty na iniekcji specjalnej substancji chemicznej do wnętrza zmienionego chorobowo naczynia.

Roztwór wywołuje stan zapalny i doprowadza do wykrzepiania krwi w żyle, proces ten przebiega zatem podobnie jak przy laseroterapii.

Laserowe leczenie żylaków – znajdź klinikę

Flebogrif

Nowatorskim rozwinięciem i udoskonaleniem klasycznej skleroterapii jest opracowana w Polsce metoda obliteracji mechaniczno-chemicznej z wykorzystaniem systemu Flebogrif.

Łączy ona element mechanicznego uszkodzenia śródbłonka naczyniowego z reakcją chemiczną spowodowaną działaniem spienionego środka sklerotyzującego.

Podobnie jak wszystkie nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych ta również wiąże się ze zminimalizowaniem dolegliwości bólowych i możliwością szybkiego powrotu do codziennych zajęć.

Klejenie jako nowoczesna metoda usuwania żylaków

Jednym z zyskujących na popularności sposobów innowacyjnego usuwania żylaków ud, łydek, jak i podudzi, jest ich tak zwane klejenie. Metoda ta polega na wprowadzeniu do światła zmienionego chorobowo naczynia specjalnego kleju. Po jego wpuszczeniu lekarz uciska odpowiedni punkt na ciele, co powoduje, że żyła się zasklepia.

W konsekwencji ustaje przepływ krwi w jej wnętrzu, przez co dochodzi do stopniowego zarośnięcia, a finalnie zaniku żylaka. Co ciekawe, jest to jedna z niewielu metod, która nie wymaga noszenia wyrobów uciskowych w okresie rekonwalescencji.

Dzięki temu jest chętnie wybierana latem, gdy produkty te sprawiają pacjentom najwięcej kłopotu.

 • Warto wiedzieć: Klejenie żylaków to dobre rozwiązanie także dla osób otyłych, mających problemy z obrzękami tłuszczowymi lub limfatycznymi oraz cierpiących z powodu niewydolności tętnic kończyn dolnych.

Nowoczesne metody leczenia żylaków: para wodna i fale radiowe

Dwie niezwykle nowoczesne metody usuwania żylaków zakładają wykorzystanie pary wodnej oraz fal radiowych. W przypadku leczenia żylaków kończyn dolnych parą wodną, energia niezbędna do zamknięcia chorobowo zmienionego naczynia jest przenoszona za pośrednictwem czystej wody dostarczanej w mikrodawkach pod postacią pary wodnej.

To sposób dobry szczególnie dla pacjentów, którzy walczą z wieloma żylakami – podczas jednego zabiegu można bowiem zamknąć wszystkie chorobowo zmienione naczynia.

Z tej metody powinni skorzystać także alergicy, ponieważ dzięki temu, że do żył nie jest wprowadzana żadna substancja chemiczna, nie istnieje ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej.

Do usuwania żylaków można wykorzystać także fale radiowe. W tym przypadku podczas zabiegu do światła zmienionej chorobowo żyły wprowadza się cewnik emitujący fale radiowe wysokiej częstotliwości. Ich energia znacznie podwyższa temperaturę naczynia, a co za tym idzie – powoduje jego zamknięcie, obkurczenie i uszkodzenie.

Laserowe leczenie żylaków

– sprawdź ceny w 54 klinikach!

Oceń artykuł: 3.8/5 (opinie 18)

Leczenie żylaków laserowo i falami radiowymi – Warszawa

Kriocentrum (Józefów, Warszawa) od ponad 20 lat zajmuje się leczeniem i usuwaniem żylaków kończyn dolnych nowoczesnymi technikami. 

Żylaki, a dokładniej żylaki kończyn dolnych dotyczą każdego człowieka. U niektórych pojawią się po 90. roku życia, u innych w 20. Jednak najczęściej dotyczą kobiet po 40. Dlaczego? Wyjaśnienie tego leży w przyczynie powstawania żylaków.

Otóż żylak kończyny dolnej jest to żyła, która została poszerzona w wyniku zalegającej w niej krwi. Im bardziej delikatne i podatne na rozciąganie są żyły, tym większa szansa na wystąpienie żylaka.

Dlatego właśnie częściej występują one u kobiet, oraz u ludzi starszych, u których żyły „słabną z wiekiem”.

Większe szanse na wczesne powstanie żylaków mają również osoby, u których w rodzinie występowały one w młodym wieku, gdyż mają one genetycznie osłabione ściany żył.

Drugą komponentą jest zaleganie krwi w kończynach dolnych, co spowodowane jest długotrwałym staniem lub siedzeniem bez ruchu. Gdy mięśnie kończyn nie pracują, krew zalega w nogach, tworząc nadmierne rozciąganie ścian żył.

Tak więc powstawaniu żylaków nie da się zapobiec, można je jedynie spowolnić. O estetycznych wadach żylaków nie trzeba wspominać, jednak wiążą się one również z zaburzeniami krążenia krwi w kończynie dolnej, co może prowadzić do poważnych powikłań.

Na szczęście usuwanie żylaków w obecnych czasach nie jest w żadnym wymiarze kłopotliwe. Wraz z postępem medycyny powstały małoinwazyjne metody, takie jak zamykanie poszerzonych żył laserowo lub techniką fal radiowych. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga hospitalizacji, dzięki czemu pacjent już w dniu zabiegu może wrócić do swojego codziennego życia.

Żylaki kończyn dolnych są chorobą dotyczącą ponad połowy społeczeństwa. Nie stanowią jedynie problemu kosmetycznego, ale przede wszystkim problem zdrowotny.

Nawet niewielkie zmiany widoczne na skórze – na zewnątrz, mogą okazać się pierwszym sygnałem uszkodzeń układu żylnego. Uczucie ciężkich nóg, ból, zmiany skórne, przebarwienia, długo i źle gojące się owrzodzenia to typowe, kolejno postępujące po sobie objawy niewydolności żylnej kończyn dolnych.

Badanie USG doppler jest podstawą diagnostyki, pokazuje zaawansowanie choroby i decyduje o dalszym sposobie leczenia. Zabieg usunięcia żylaków polega na wyeliminowaniu wszystkich widocznych zmienionych żył oraz tych, które uległy przemianie chorobowej, a nie są dostrzegalne.

Film z zabiegu usuwania żylaków w Kriocentrum Warszawa/Józefów

Żylaki kończyn dolnych – leczenie naturalne

Strona główna » Edukacja » Żylaki kończyn dolnych – leczenie naturalne

Żylaki kończyn dolnych, czyli inaczej owrzodzenia żylne, to jedna z najczęstszych chorób układu krwionośnego, występująca ok. 2 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. U kobiet pojawiają się ok. 40.

roku życia, natomiast u mężczyzn 10 lat później. Stwierdzono, że liczba chorych wzrasta wraz z wiekiem. Czasami pierwsze owrzodzenie może wystąpić ok. 20 roku życia jako konsekwencja przebytej zakrzepicy żył głębokich.

Aktywne owrzodzenia żylne występują u ok. 0,3 proc. do 2 proc. osób. [1] Jakie są najczęstsze przyczyny ich powstawania? Czym się objawiają? Jak działać prewencyjnie oraz – gdy już się pojawią – jakimi ziołami wspomagać ich leczenie?

Skąd się biorą żylaki?

Owrzodzenia żylne to pogrubione, poskręcane i zmienione chorobowo odcinki żył powierzchownych, są wyczuwalne pod skórą i widoczne jako nabrzmiałe powrózki, rzadziej guzki.

Leia também:  Jakie Sa Objawy Przewiania Głowy?

Przyczyny ich powstania mogą być zarówno genetyczne, jak i związane ze stylem życia prowadzonym przez osobę chorą.

Wśród czynników osłabiających kondycję żył powierzchniowych można wyróżnić: siedzący tryb życia, złe nawyki żywieniowe, wady postawy, częste, gorące kąpiele, nadużywanie sauny, zakrzepicę żylną, stany zapalne, nadużywanie leków, zatrucia chemiczne i wiele innych.

Poza wyżej wymienionymi powodami żylaków kończyn dolnych niezależnym czynnikiem powodującym powstanie przewlekłej niewydolności żylnej jest nadciśnienie żylne, które może być spowodowane przez: ucisk na żyły, problemami z wydolnością zastawek żylnych oraz niedrożnością lub zwężeniem żył w wyniku zakrzepicy.

Innymi opisanymi czynnikami ryzyka rozwoju żylaków są wysoce przetworzona dieta uboga w błonnik oraz niewłaściwie dobrana zbyt ciasna odzież (pończochy, rajstopy). [2] Wszystkie wymienione czynniki mogą doprowadzić do powstawania żylaków, natomiast dokładny mechanizm ich powstawania pozostaje niewyjaśniony. Jednak gdy już się pojawią, jak je rozpoznać?

Jakie są objawy ich występowania?

Żylaki nóg to miękkie, sinawe uwypuklenia skóry na przebiegu żył. Przybierają kolor niebieski, siny lub fioletowy. Towarzyszy im zazwyczaj uczucie ciężkości i ból nóg oraz obrzęki, zwykle nasilające się pod koniec dnia.

Żylaki w zaawansowanym stopniu choroby łatwo jest rozpoznać. Objawami są prześwitujące przez skórę powiększone, obrzęknięte oraz skręcone naczynia krwionośne. Taki stan może wymagać interwencji lekarskiej.

Jak wobec tego rozpoznać je zanim będą wyraźnie widoczne? Alarmujący może okazać się przewlekły, tępy ból kończyn dolnych, któremu towarzyszy zwykle ich obrzęk. Objawy te można zauważyć zwykle pod koniec dnia albo po długotrwałym przebywaniu w jednostajnej pozycji.

Innymi, często występującymi objawami występującymi przed pojawieniem się żylaków są: uczucie ciężkich nóg, wieczorne skurcze łydek, łagodny obrzęk nóg w okolicach kostek, problemy ze staniem w jednym miejscu oraz bardziej widoczne żyły na łydkach i wewnętrznych stronach ud. Jak się zachować gdy widzimy powyższe objawy?

Zapobieganie rozwojowi żylaków

Kiedy już zauważymy pierwsze objawy żylaków powinniśmy niezwłocznie skonsultować ten problem ze specjalistą, by uzgodnić odpowiednie metody leczenia oraz leczenie zachowawcze. Jeśli sytuacja stanie się poważna konieczne może okazać się leczenie operacyjne. Dlatego nie należy zwlekać kiedy zauważymy widoczne objawy, bądź gdy pojawią się te mniej widoczne.

Aby poprawić krążenie oraz wzmocnić mięśnie kończyn dolnych, można podjąć pewne środki, które zmniejszają dyskomfort wywoływany przez owrzodzenia kończyn dolnych. Efektem takich działań będzie też spowolnienie rozwoju żylaków i zapobieganie powstawaniu nowych.

Najkorzystniejsze dla żył są aktywności fizyczne wzmacniające mięśnie nóg, np. częste i dłuższe spacery, pływanie lub jazda na rowerze. Z drugiej strony należy unikać ćwiczeń, które zbytnio obciążają mięśnie nóg, tj. podnoszenie ciężarów.

Warto też dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała, gdyż zbyt wysoka może obciążać żyły. W związku z tym warto też zadbać o dietę, wzbogacić ją w błonnik, warzywa i owoce oraz ograniczyć sól, cukry i tłuszcze.

Ważną rolę w profilaktyce odgrywa również prawidłowo pracująca wątroba.

To jeden z najważniejszych organów ciała ludzkiego będący strażnikiem broniącym organizm przed toksynami, a co za tym idzie jego zatruciem, biorąca udział w procesach immunologicznych, krwiotwórczych i energetycznych.Wynikiem jej zaniedbania, które prowadzi do otłuszczenia lub obciążenia jest powstawanie zakrzepów żylnych.

Należy również unikać częstych gorących kąpieli, gdyż ciepła woda dodatkowo rozszerza naczynia oraz zwalnia przepływ krwi.

Każda ciepła kąpiel powinna kończyć się chłodnym prysznicem, który zaczynamy od stóp i przesuwamy strumień wody w stronę ud.

Natomiast w czasie odpoczynku należy leżeć z nogami wyprostowanymi, uniesionymi lekko powyżej poziomu serca, a unikać siedzenia ze skrzyżowanymi nogami.

Naturalne sposoby na leczenie żylaków kończyn dolnych

Poza konwencjonalnymi sposobami leczenia żylaków, polegającymi często na zabiegach operacyjnych, farmakoterapii lub stosowaniu opatrunków, należy wymienić też ziołolecznictwo. Naturalne surowce roślinne mogą się okazać bardzo pomocne w zwalczaniu już powstałych żylaków oraz w zapobieganiu ich powstania. Naturalne suplementy to sprawdzone metody leczenia żylaków.

Świetnym rozwiązaniem na leczenie żylaków okażą się produkty Biolit, oparte na naturalnych, pochodzących z czystych ekologicznie obszarów Ałtaju ziołach adaptogennych.

Godne polecenia są dwa produkty, które należy stosować jednocześnie: Hepatobiol i Biota Complex. Hepatobiol , czyli ekstrakt z młodych pędów zielonego owsa oraz zmielone nasiona ostropestu plamistego.

Biota Complex czyli symbiotyk, w skład którego wchodzi: Biota N1 zawierająca probiotyczne acydofilne szczepy pałeczek bakterii kwasu mlekowego, bakterii jelitowych, frakcjonowany hydrolizat białek mleka oraz Biota N2 – korzeń łopianu zmielony, mikronizowany o zwiększonej biodostępności i skuteczności składników aktywnych.

Badania kliniczne pokazują, że substancje czynne zawarte w tych dwóch produktach przy zastosowaniu kompleksowym pozwalają unormować funkcje systemu wątrobowo-żółciowego, zapobiegając ryzyku tworzenia skrzepu. [3]

Oprócz tego działają przeciwzapalnie, wspomagają zachowanie prawidłowego metabolizmu organizmu oraz pomagają utrzymać zdrową, prawidłowo nawilżoną skórę i jej korzystny wygląd.

Wienorm to produkt o bogatym składzie i szerokim działaniu wzmacniającym naczynia krwionośne, serce i układ krążenia.

Produkt zawiera ekstrakt z aronii, gryki, brzozy, pięciornika kurzego ziela, przywrotnika pospolitego, maliny i sproszkowanej plechy listownicy, które pozytywnie wpływają na kondycję naczyń żylnych.

Ziele gryki pobudza krążenie oraz tonizuje naczynia krwionośne, a przywrotnik i liść maliny pozytywnie wpływają na krążenie w kończynach dolnych i leczenie żylaków. Substancje czynne zawarte w Wienormie wspomagają w zakrzepach żylnych oraz nadciśnieniu, które to często są powodem powstania żylaków.

Pomocne może okazać się też zastosowanie kosmetyku o nazwie Wienorm krem. To ekstrakt z kwiatu kasztanowca, zawierający wyciągi z koniczyny, kwiatu nagietka i ziela gryki.

Substancje czynne tych ziół wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne, normalizujące przepływy naczyniowe i mikronaczyniowe, ograniczające rozwój stanów zapalnych i zespołów zakrzepowych naczyń krwionośnych i obrzęków oraz obkurcza żyły i poprawia ukrwienie tkanek. Warto go zastosować zarówno w profilaktyce, jak i terapii przeciwżylakowej.

bibliografia:

 1. “Leczenie owrzodzeń żylnych” Arkadiusz Jawień, Maria T. Szewczyk, Radosław Piotrowicz, Przewodnik Lekarza 2004, 8, 66-71
 2. Somers P. Knaapen M.: The Histopathology of Varicose Vein Dise-ase. Angiology, 2006, 57 (5), 546-555.
 3. Badania przeprowadzone pod koordynacją profesor, dr hab. nauk medycznych Sotnikowa L.S. Syberyjski Państwowy Uniwersytet Medyczny, Tomsk, 2018 r.

Leczenie żylaków kończyn dolnych metodą laserową

Przeprowadzane w Prywatnej Lecznicy Certus laserowe usuwanie żylaków to nowoczesna, bezpieczna i skuteczna metoda leczenia żylaków kończyn dolnych, nie wymagająca długotrwałej rekonwalescencji. Mieszkańcom Poznania i innych polskich miast oferujemy usuwanie żylaków w dobrej cenie – przyjdź do Prywatnej Lecznicy Certus i pozbądź  się problemu.

Usuwanie żylaków laserem

Zabieg laserowego usuwania żylaków (wewnątrzżylna laserowa obliteracja żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej) polega na zamknięciu naczynia krwionośnego przy wykorzystaniu energii cieplnej generowanej przez laser. Podstawą leczenia takich schorzeń jest pozbycie się tzw.

refluxu, czyli nieprawidłowego kierunku przepływu krwi w długich odcinkach niewydolnych żył. Reflux prowadzi do nadciśnienia w dorzeczu niewydolnych naczyń i szeregu niekorzystnych zjawisk. Laserem zamykamy niewydolne żyły likwidując reflux. Po pewnym czasie zamknięta żyła włóknieje i całkowicie zanika.

Laserowe usuwanie żylaków nóg to skuteczny sposób na pozbycie się tego problemu. Zabieg przeprowadza specjalista – chirurg naczyniowy.

Przebieg zabiegu

Leczenie żylaków za pomocą lasera przebiega następująco: na nodze wykonuje się niewielkie nakłucie, przez które pod kontrolą USG wprowadza się do naczynia cienkie włókno światłowodowe.

Następnie uruchamia się laser i powoli wycofuje włókno zamykając całą żyłę od samego ujścia. Ponieważ zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, a czasem zewnątrzoponowym, pacjent cały czas pozostaje przytomny.

Zapraszamy na usuwanie żylaków laserem przeprowadzane przez doświadczonego chirurga naczyniowego.

Zalety zabiegu

Dla osób, które rozważają laserowe usuwanie żylaków ważne bez wątpienia będzie to, że jest to metoda szeroko stosowana w Europie i obu Amerykach.

Leia também:  Ospa Rybia Leczenie Jak Długo?

Ponieważ jest mało inwazyjna zapewnia dobry efekt kosmetyczny, lepszy niż w zabiegach tradycyjnych, polegających na wyrywaniu niewydolnych żył za pomocą drucianej sondy.

Po laserowej operacji żylaków nóg pacjent szybciej też wraca do normalnej, codziennej aktywności.

  Dodatkowo, w wielu pracach naukowych z zakresu chirurgii naczyniowej podkreśla się kilkukrotnie mniejsze ryzyko nawrotu żylaków po operacji z użyciem lasera niż przy innych metodach. Dzięki temu metoda ta cieszy się dobrymi opiniami lekarzy i pacjentów. Zachęcamy do skorzystania z wizyty u dra n. med. Marka Winckiewicza.  Oferujemy laserowe usuwanie żylaków w dobrej cenie.

Zmęczone, opuchnięte nogi?

Żylaki są jedną z najbardziej powszechnych chorób. Występują niezwykle często – szacuje się, że z powodu zmian żylnych nóg cierpi w Polsce blisko 60% dorosłych osób.Główną przyczyną żylaków jest niedomykanie się zastawek żylnych,  zaburzające odpływ krwi, która cofa się i gromadzi w żyłach. Żyły ulegają rozciągnięciu, stają się wypukłe i bolesne.

Żylaki są najbardziej widoczne w pozycji stojącej. Ich najczęstsza lokalizacja to wewnętrzna część łydek lub ud, a także miejsca z tyłu pod kolanami. Często mają postać wypukłych, nabrzmiałych żył o intensywnym fioletowym lub ciemnoniebieskim kolorze.Żylaki nie są jedynie problemem kosmetycznym – nieleczone mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Na szczęście – współczesne, nowoczesne operacje żylaków nie wiążą się z bólem i niedogodnościami.

Czy jesteś w grupie ryzyka wystąpienia żylaków?

 • Czy u osób w Twojej rodzinie wcześniej występowały problemy z żylakami?
 • Czy jesteś w ciąży lub przyjmujesz doustne środki antykoncepcyjne?
 • Czy masz mało ruchu?
 • Czy spędzasz wiele godzin w pozycji siedzącej lub stojącej?
 • Czy masz nadwagę?
 • Czy jesteś w zaawansowanym wieku?
 • Czy w badaniach przesiewowych wystąpił u Ciebie refluks żylny (niewydolność zastawek)?
 • Czy jesteś kobietą?
 • Czy prowadzisz niezdrowy tryb życia?

Im więcej odpowiedzi „tak” na powyższe pytania, tym większe ryzyko wystąpienia żylaków.

Sposoby leczenia żylaków stosowane w Klinice Angiodiabetica

Podstawą leczenia żylaków kończyn dolnych jest właściwe rozpoznanie choroby i stopnia jej zaawansowania, a następnie indywidualnie dostosowany przez lekarza, jak najmniej inwazyjny sposób leczenia.

Lekarze z Kliniki Angiodiabetica wykorzystują jedną  z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych metod leczenia żylaków –  ClariVein®.

ClariVein®

To mało inwazyjna metoda, która pozwala uniknąć ingerencji chirurgicznej, czyli wyrywania lub palenia cewnikiem przesyłającym fale radiowe wysokiej częstotliwości (metoda RF) czy laserem. Dzięki zastosowaniu ClariVein® unika się uszkodzeń, które niekiedy towarzyszą takim zabiegom.

Jak działa ClairVein®?

Metoda ta polega na wprowadzeniu do leczonej żyły, pod kontrolą ultrasonografu, cienkiej kaniuli, w której następnie zostanie umieszczony cewnik ClariVein®.

Cewnik ClariVein® został opracowany specjalnie do małoinwazyjnego leczenia żył kończyn dolnych – żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej, ale również połączeń żylnych (perforatorów) i innych chorych żył.

Za pomocą specjalnego przewodu o wygiętej końcówce, który krąży po wewnętrznej ścianie żyły, dochodzi do jej zwężenia. W tym samym czasie wstrzykuje się roztwór stosowany w skleroterapii. Bardzo szybko obracająca się końcówka prowadzi do pobudzenia roztworu, a w ten sposób do jego równomiernego kontaktu z całą wewnętrzną ścianą żyły i jej sklerotyzacji (zamknięcia) na całej długości.

Inne, często stosowane obecnie procedury leczenia żylaków mają wiele wad, takich jak np. konieczność rozległego znieczulenia miejscowego, ból po zabiegu, obrzęki, zasinienia, uszkodzenie nerwów, tkanki podskórnej i skóry.

Niebezpieczeństwo uszkodzenia nerwów obwodowych, dużych tętnic i żył, skóry, tkanki podskórnej i bólu w wyniku ciepła, jak w przypadku używania lasera lub cewnika przesyłającego fale radiowe wysokiej częstotliwości (metoda RF), jest tutaj wykluczone.

Metoda ClariVein® jest niemal całkowicie pozbawiona wyżej wymienionych powikłań.

ClairVein® i korzyści dla pacjenta

 • Zabieg może być przeprowadzony ambulatoryjnie, czyli zaraz po jego wykonaniu pacjent ma możliwość powrotu do domu.
 • Zabieg nie wymaga narkozy.
 • U większości pacjentów nie jest konieczne znieczulenie miejscowe.
 • Podczas zabiegu nie wykorzystuje się cieplnego procesu palenia, co pozwala uniknąć związanych z nim komplikacji, takich jak uszkodzenia nerwów czy skóry.
 • Ból podczas zabiegu i po nim jest minimalny lub nie występuje w ogóle.
 • Możliwy jest natychmiastowy powrót do codziennych czynności (powrót do pracy następnego dnia).
 • Zabieg gwarantuje doskonały efekt kosmetyczny – bez blizn, obrzęków i zasinień.
 • ClariVein® daje możliwość leczenia szerokiego spektrum żył.
 • ClariVein® zapewnia długotrwały efekt (skuteczna eliminacja chorych żył w 90%-98%)

Zabieg zajmie około 20 min, pacjent spędza w klinice niewiele więcej.

O co najczęściej pytają pacjenci?

 • Jakie znieczulenie jest wymagane?
 • Zabieg metodą ClariVein® przeprowadza się bez rozległego znieczulenia, znieczulane jest jedynie miejsce nakłucia.
 • Czy metoda ClariVein® jest bolesna?
 • Pacjenci deklarują, że bólu nie odczuwali wcale, lub był on minimalny (ukłucie).
 • Czy istnieją skutki uboczne?
 • W bardzo rzadkich przypadkach po zabiegu może wystąpić uczucie ciągnięcia wzdłuż zwężonej żyły na udzie.
 • Kto wykonuje zabieg?
 • Chirurg naczyniowy i angiolog.
 • Czy istnieją już długoterminowe wyniki?
 • Metoda ClariVein® jest od kilku lat stosowana z powodzeniem w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej.
 • Jak szybko po zabiegu będę znów w pełni sprawny?
 • Do czynności codziennych można wrócić natychmiast, można również znów uprawiać sport.
 • Na co muszę zwracać uwagę po zabiegu?

Po leczeniu należy regularnie spacerować. W dniu zabiegu zalecamy noszenie pończoch uciskowych. Od 7 do 20 dni po zabiegu pończochy uciskowe powinno się nosić w ciągu dnia.

VenaSeal

VenaSeal to nowoczesna metoda leczenia żylaków, wykorzystująca specjalny klej.

Polecana jest zwłaszcza młodym, aktywnym osobom, a także tym, którzy nie mogą poświęcić na proces leczenia zbyt wiele czasu. To metoda idealna dla tych pacjentów, którym zależy przede wszystkim na niezwłocznym efekcie oraz maksymalnym ograniczeniu liczby zabiegów towarzyszących.

Pod kontrolą USG lekarz wprowadza do żylaka klej. Musi on być podawany stopniowo, z dużą precyzją – służy do tego specjalny dozownik, przypominający pistolet. Żyła z niesprawnymi zastawkami zostaje zaklejona. Sama procedura jest mało inwazyjna i właściwie bezbolesna – na tyle, że nie wymaga znieczulenia.

Zabieg trwa około 30-40 minut. Pacjent może zgłosić się do kliniki nawet bezpośrednio po wyjściu z pracy. Po zabiegu można od razu wrócić do codziennej aktywności, a bezpośrednio po nim pacjent musi chodzić.

Co ważne, nie ma konieczności stosowania pończoch uciskowych bądź bandaży elastycznych, wymaganych we wszystkich pozostałych metodach.

ClosureFast (dawniej Venefit RF)

Metoda ClosureFast wykorzystuje w leczeniu żylaków prąd o częstotliwości fal radiowych. Jest to jedna z metod ablacji termicznej, czyli takich, w których temperatura jest wykorzystywana do zniszczenia żyły.

Stosuje się ją w niewydolności żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej, a także u osób, które nie mogą sobie pozwolić na długotrwałą nieobecność w pracy. Poleca się ją pacjentom, którzy mają żylaki w obu kończynach, gdyż istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu równocześnie na obu nogach.

Pod kontrolą USG, przez niewielkie nacięcie na nodze, do żyły wsuwany jest cewnik. Musi on dotrzeć aż do zmienionego chorobowo miejsca, od którego zaczyna się leczenie.

Następnie do przestrzeni okalającej chorą żyłę wprowadza się płyn znieczulający – 10 ml na każdy cm żyły. Ma on zapewnić komfort pacjenta, który przez cały zabieg jest przytomny. Chroni także sąsiednie tkanki przed oparzeniami.

W trakcie zabiegu elektroda znajdująca się na końcu cewnika podgrzewa 7-centymetrowy odcinek żyły, zamykając ją. Następnie przesuwana jest do następnego odcinka – i tak aż przez całą długość niewydolnej żyły.

Ciepło wydzielane przez cewnik powoduje łagodny skurcz i zapadnięcie naczynia, które włóknieje i zamyka się. Wówczas strumień krwi w naturalny sposób zaczyna płynąć innymi, zdrowymi naczyniami.

Po zabiegu na operowaną nogę zakłada się pończochę uciskową. a samo miejsce wkłucia zabezpiecza zwykłym opatrunkiem. Pacjent po zabiegu może chodzić i wrócić do codziennych zajęć. Powrót do pracy możliwy jest już po jednym-dwóch dniach.

Metoda FLEBOGRIF

FLEBOGRIF to niedawno wprowadzona metoda ablacji farmakomechanicznej. Oparta jest ona na nieco innym działaniu niż metoda ClariVein®.

W systemie FLEBOGRIF niewydolną żyłę uszkadza się mechanicznie bez zastosowania specjalnego silnika, poprzez przeciąganie specjalnych haczyków wewnątrz żyły.

Uszkodzenie mechaniczne jest uzupełnione poprzez podanie piany, wykorzystywanej rutynowo do skleroterapiiNa skutek podwójnego farmakologicznego i mechanicznego działania dochodzi do zamknięcia, a następnie do zwłóknienia żyły.

Zalety metody FLEBOGRIF

 • Zabieg przeprowadzany jest pod kontrolą USG bez konieczności znieczulenia miejscowego.
 • Umożliwia szybki powrót do domu i pracy.
 • Zabieg trwa przeciętnie od  20 do 40 minut.
 • Niewielkie ryzyko powikłań.
 • Prostota budowy cewnika powoduje, że koszt zabiegu przeprowadzanego metodą FLEBOGRIF jest niższy niż w przypadku zabiegów termicznych czy z zastosowaniem klejów medycznych.

U kogo stosujemy metodę FLEBOGRIF

W naszym ośrodku metodę zalecamy u osób z długą resztkową żyłą odpiszczelową pozostałą po poprzednich interwencjach innymi sposobami leczenia.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*