Zmęczone oczy i pogarszający się wzrok – jak poprawić jakość widzenia?

Trudno sprzeczać się z tym, że nasze oczy w obecnych czasach są wyjątkowo nadwyrężane. Jeśli nie siedzimy wielu godzin przy biurku przed ekranem laptopa, to co chwilę zerkamy na krócej lub dłużej, na mniejszy ekran smartfona lub tabletu. A jeszcze niektórzy znajdują czas na telewizję.

Praca przy komputerze oraz stałe korzystanie z innych sprzętów elektronicznych nie jest korzystne dla naszego wzroku, nie jest zdrowe i naturalne. Patrząc monotonnie w ekran komputera, korzystamy jedynie z wąskiego pasma możliwości naszego wzroku. Wspomniana monotonia widzenia jest częstą przyczyną przeciążenia wzroku.

Rozmywa się nam obraz, możemy widzieć podwójnie, odczuwamy suchość czy pieczenie oczu, a także łzawią nam oczy, odczuwamy większą wrażliwość na światło, zaczerwieniają się nam spojówki. Sporo tego. W internecie dość mocno zakorzeniły się teksty, w których podawane są gotowe listy ćwiczeń na wzrok.

Chętnie podają je zarówno lajfstajlowe, jak i medyczne portale. Czy są skuteczne? Czy ich zalecanie ma uzasadnienie i potwierdzenie w nauce? Sprawdzamy.

Ćwiczenia na wzrok: metoda Batesa – czy istnieją badania potwierdzające jej działanie?

Pierwsze ćwiczenia wzroku pojawiły się niemal 100 lat temu. Niezależny okulista Wiliam Horatio Bates opracował program ćwiczeń oczu, który do dzisiaj znany jest jak metoda Batesa. Program zyskał dużą popularność, ale otaczała go równie duża aura kontrowersji.

Głównie dlatego, że nie udowodniono, by ten program w jakikolwiek sposób zapewniał znaczącą czy trwałą poprawę widzenia. Co więcej, zarzucono wręcz Batesowi, że tzw.

opalanie się, czyli wystawianie oczu na działanie promieni słonecznych oraz „palming”, zasłanianie zamkniętych oczu dłońmi  mogą wręcz być szkodliwe dla oczu.

Analizując dzisiejsze, proponowane tak szeroko ćwiczenia trudno nie wysnuć wniosku, że w dużej mierze opierają się na metodach Batesa, które powstały w 1929 r. Zalecane programy ćwiczeniowe do dzisiaj wzbudzają wiele kontrowersji i przeważnie nie ma naukowych dowodów na to, by działały.

Co ciekawe te powstające dzisiaj, „nowe” programy też czerpią ze spuścizny Batesa – tak, jak „See Clearly Method”, które zostały już usunięte z rynku. A jedna z metod programu polegała na osobistej afirmacji, czyli przekonywaniu samego siebie, że „widzę lepiej każdego dnia”. Innymi słowy poprzez zakłamanie rzeczywistości mielibyśmy ustrzec się wad wzroku.

Top 10 ćwiczeń na wzrok – kontrowersyjne czy w pełni uzasadnione?

Nie trzeba poświęcać wiele czasu na research, by w kilka chwil znaleźć garść porad dotyczących tego, jak zadbać o nasz wzrok. Najczęściej można spotkać się z takimi ćwiczeniami oczu:

#1 „Zaczarowany” ołówek

Zmęczone oczy i pogarszający się wzrok – jak poprawić jakość widzenia?

Ćwiczenie trzeba rozpocząć od wyobrażenia sobie ołówka. Należy przyjąć wygodną pozycję, nieco się rozluźnić i w tym momencie powinna zadziałać nasza wyobraźnia, która sprawi, że przedłużeniem nosa będzie ołówek. Wyimaginowanym ołówkiem zaczynamy kreślić dowolne kształty, poruszając delikatnie głową. Dobrym pomysłem będzie np. obrysowywanie konturów widzianych przedmiotów. Najpierw obrysujmy te większe przedmioty i płynnie przechodźmy do coraz mniejszych. Kolejny krok to zamknięcie oczu i wyobrażenie sobie narysowanych przedmiotów. Następnie powoli otwieramy powieki i mrugamy. Ćwiczenie opisuje się jako te, co utrzyma w dobrej kondycji mięśnie gałki ocznej, a także poprawi widzenie detali.

#2 Ruszaj w lewo i w prawo

Zmęczone oczy i pogarszający się wzrok – jak poprawić jakość widzenia?

W tym ćwiczeniu należy zamknąć powieki i rozluźnić mięśnie czoła. Kolejny krok to powolne przesuwanie oczu w prawo. Jeśli tylko poczujemy napięcie mięśni gałki ocznej, przez chwilę je utrzymujemy. Czynność należy powtórzyć, przemieszczając oczy w lewą stronę. Seria ćwiczeń powinna zamknąć się w pięciu powtórzeniach. Ćwiczenia należy wykonywać bardzo powoli i dokładnie. Stosowanie tego ćwiczenia miałoby wzmocnić mięśnie gałki.

#3 Palming

Zmęczone oczy i pogarszający się wzrok – jak poprawić jakość widzenia?

Palming oczu to, jak już wiemy, jedna z metod Batesa, ale znalazła się także na liście „See Clearly Method”. Podaje się, że odpręża wzrok i łagodzi fizyczne, emocjonalne i umysłowe napięcia.

Jak to wygląda w praktyce? By rozpocząć ćwiczenia, wystarczy siedzieć na krześle z prostym oparciem i przysunąć się  do stołu. Kark oraz plecy należy utrzymywać w jednej linii i nie wolno pochylać się do przodu. Łokcie opieramy na blacie, w razie potrzeby można pod nie podłożyć np. książki. Potem należy rozgrzać dłonie.

W tym celu można pocierać dłońmi jedną o drugą. Układamy dłonie tak, jakbyśmy chcieli nabrać w nie wody i zakrywamy oczy. Istotne jest to, by palce skrzyżowały się na czole. Należy tak je ułożyć, by nie przenikało przez nie światło (możemy to skontrolować, otwierając oczy). Ręce nie mogą dotykać oczu ani uciskać nosa, powinny też być rozluźnione.

Zaczynamy głęboko oddychać i zamykamy powoli powieki. Teraz czas odwołać się do swojej pamięci, by przywołać jakieś miłe wspomnienie, które będziemy odtwarzać z najmniejszymi detalami przez nie więcej niż 10 minut. Podczas wspominania powinna pojawić się czerń. Im jest głębsza, tym trening należy zaliczyć do bardziej udanych.

Otwieramy powoli oczy i mrugamy, a także głęboko oddychamy.

#4 Zaciskaj mocno powieki

Zmęczone oczy i pogarszający się wzrok – jak poprawić jakość widzenia?

Trzeba wziąć głęboki oddech i zamknąć oczy, a potem napiąć mięśnie twarzy i szyi. Następnie zacisnąć mocno szczęki i wstrzymywać oddech na kilka sekund z mocno zamkniętymi powiekami. Kolejny ruch to szybki wydech przy jednoczesnym szerokim otwarciu oczu i ust. Taką czynność warto powtórzyć trzy razy.

#5 Spójrz co jakiś czas dalej

Zmęczone oczy i pogarszający się wzrok – jak poprawić jakość widzenia?

Przy dość natężonej pracy przy komputerze, a nawet przy czytaniu książki warto oderwać wzrok co godzinę tak samo od monitora, jak i od czytania. Przez chwilę skoncentrujmy się na czymś, co znajduje się daleko od nas i po chwili na coś w zasięgu ręki. Takie ćwiczenie powtórzmy parę razy. Taka praktyka pozytywnie wpływa na ostrość widzenia. Można też nieco rozbudować ćwiczenie o większą ilość punktów, czyli przygotować sobie tzw. sztafetę wzrokową.

#6 Świetlne kąpiele

Zmęczone oczy i pogarszający się wzrok – jak poprawić jakość widzenia?

Jest to kolejne ćwiczenie z listy urodzonego w XIX w. Williama Batesa. By je przejść, trzeba przyjąć wygodną pozycję, ale tak, by twarz była skierowana do słońca lub innego źródła światła. Przez powieki będą przebijać się promienie, dzięki którym dojrzymy szeroką gamę barw. Po chwili takiej „kąpieli” trzeba odwrócić głowę od światła i powoli otworzyć oczy. Ćwiczenie opisywane jest jako pobudzające znajdujący się w mózgu ośrodek wzroku i wzmacniające siatkówkę.

#7 Ziewaj

Zmęczone oczy i pogarszający się wzrok – jak poprawić jakość widzenia?

Ziewanie dotlenia organizm. Nawet jeśli nie mamy ochoty ziewać na drodze naturalnej, to warto sprowokować tę czynność. Trikiem, który pozwoli porządnie ziewnąć, jest otwarcie szeroko ust i potarcie dwoma palcami obu dłoni czubka nosa. To naprawdę pomaga. Podczas ziewania oczy naturalnie się mrużą i zostają mocno nawilżone.

#8 Joga dla oczu?

Zmęczone oczy i pogarszający się wzrok – jak poprawić jakość widzenia?

W tym ćwiczeniu trzeba się rozluźnić, siadając prosto i patrząc przed siebie. Nie porusza się przy tym głową i patrzy się jak najdalej, kierując wzrok w każdym kierunku (na skos również). Potem trzeba zatoczyć kilka okręgów w kierunku odwrotnym niż ruch wskazówek zegara. Kończymy ćwiczenia na zamknięciu oczu i kilkukrotnym mrugnięciu. Taki zestaw ćwiczeń usuwa napięcie mięśni oczu, a także wpływa na poszerzenie pola widzenia. W przypadku tego ćwiczenia ostrzega się, że nie jest odpowiednie dla osób cierpiących na jaskrę i tych, których oczy wykazują skłonność do odklejania się siatkówki.

#9 Zrób kilka min

Zmęczone oczy i pogarszający się wzrok – jak poprawić jakość widzenia?

Wydawałoby się, że minami możemy tylko rozśmieszyć dzieci, a jednak ich strojenie zalecane jest także w innym przypadku. Wystarczy zamknąć mocno powieki i wykrzywić twarz w grymasie (zmarszczenie nosa, rozciągnięcie ust w uśmiechu czy nadęcie policzków). Musimy wyraźnie poczuć, że napinają się nam mięśnie twarzy. Po zrobieniu kilku min rozluźniamy się, otwieramy oczy i kilkukrotnie mrugamy. Taki zestaw grymasów ma przynieść odprężenie zarówno mięśniom twarzy, jak i oczom.

#10 Ogniskowanie

Ogniskowanie ma wyostrzyć widzenie centralnej części obrazów. W tym celu trzeba wykonać ćwiczenie z wyciąganiem rąk przed siebie, z dłońmi zaciśniętymi w pięści i odwiedzionymi kciukami.

Następnie należy skupić wzrok na obu kciukach jednocześnie, a potem na lewy kciuk, który będzie ogniskował nasze spojrzenie. Tu korzystamy ze wspominanego już „zaczarowanego” ołówka, którym obrysowujemy kciuk.

Jak tylko dostroi się nam ostrość, przenosimy swój wzrok na bardziej oddalony przedmiot i powtarzamy całą procedurę.

Zobacz także: Najczęstsze choroby oczu u dorosłych

Ćwiczenia wzroku – czy naprawdę pomagają?

Zaburzenie widzenia

Zespół suchego oka może też prowadzić do uszkodzenia rogówki i pogłębić wadę wzroku. W związku z tym nie należy w żadnym wypadku lekceważyć jego objawów.  

Leia também:  Jakie Są Objawy Zarazenia Tasiemca?

Nieleczona wada wzroku obciąża oczy

Nagłe pogorszenie jakości widzenia lub pogłębienie wykrytej wady wzroku często przebiega niezauważalnie i stopniowo.

Zamiast sięgać po nowe soczewki kontaktowe lub silniejsze szkła korekcyjne, najczęściej w pierwszej kolejności wybieramy prostsze środki.

Osoby z dalekowzrocznością odsuwają książkę lub telefon na jeszcze większą odległość, natomiast osoby krótkowzroczne mrużą oczy lub przybliżają do oczu tekst wydrukowany małą czcionką.

Nieleczone wady refrakcyjne wzroku nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, lecz również mocno obciążają oczy. Kiedy skupiamy wzrok na monitorze, ekranie telewizyjnym lub na ulicy, mrugamy znacznie rzadziej niż powinniśmy. Z tego powodu film łzowy nie jest skutecznie rozprowadzany na powierzchni oka i może ulegać uszkodzeniu, co w efekcie wysusza powierzchnia oka.  

Noszenie soczewek kontaktowych może wpływać na film łzowy

Noszenie korekcyjnych soczewek kontaktowych może niekorzystnie wpływać na poziom nawilżenia oczu, ponieważ ograniczają one rozprowadzanie filmu łzowego na powierzchni oka, a dodatkowo podrażniają rogówkę. Osoby, które cierpią na dolegliwości związane z nadmierną suchością oczu, powinni na co dzień nosić okulary korekcyjne, a po soczewki sięgać tylko okazjonalnie.  

Zespół suchego oka może wpływać na wzrok

Wady wzroku i zespół suchego oka są wzajemnie uwarunkowane: wada wzroku może być przyczyną zespołu suchego oka, a nieleczone zaburzenia filmu łzowego mogą przyczynić się do powstania wad wzroku.

Wśród pierwszych objawów przerwania ciągłości filmu łzowego wymienia się zaczerwienienie, swędzenie lub pieczenie oczu oraz uczucie ciała obcego w oku.

Jeżeli objawy te nawracają i nie są odpowiednio leczone, mogą doprowadzić do rozwoju przewlekłego zespołu suchego oka i późniejszego uszkodzenia narządu wzroku, w zależności od ich przyczyny. Jeżeli film łzowy wciąż ulega przerwaniu, rogówka może ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu.

Niedostateczne nawilżenie powierzchni oka uszkadza górną warstwę komórek, które ulegają zmętnieniu i bliznowaceniu. Może to być bolesne i skutkować poważnym pogorszeniem wzroku.

Ponadto w wyniku niedoboru łez małe naczynia krwionośne mogą wrastać w rogówkę oka. Waskularyzacja może trwale uszkodzić wzrok. Kolejnym negatywnym skutkiem jest nadwrażliwość oczu na drobnoustroje.

Brak ochronnego filmu łzowego o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych sprawia, że oko stoi otworem dla bakterii i wirusów.

Zapalenie rogówki może prowadzić do ciężkiego uszkodzenia oka i osłabienia widzenia.

W żadnym wypadku nie należy zatem lekceważyć objawów suchego oka i należy stosować odpowiednie leczenie. Nawilżające krople do oczu stabilizują film łzowy i zapobiegają wysuszeniu oka. Jeżeli objawy nie ustępują, należy koniecznie zasięgać opinii lekarza lub poddać się badaniu oczu w kierunku wad wzroku.

Alarmujące sygnały kiedy pogarsza się wzrok

Mrużenie oczu, rozmazany obraz, trudności w odczytywaniu napisów z bliska lub z daleka mogą świadczyć o tym, że ostrość naszego widzenia spadła.

Wady wzroku, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm, czasami rozwijają się niezauważalnie, jednak zazwyczaj pogorszenie widzenia daje o sobie znać poprzez różnorodne objawy.

W przypadku krótkowzroczności wada objawia się przede wszystkim mniejszą ostrością widzenia przedmiotów znajdujących się w pewnej odległości, co jest skutkiem skupienia promieni światła przed siatkówką (w oku pozbawionym wady są skupione na siatkówce).

U osoby krótkowzrocznej obraz widziany z daleka jest rozmazany, dlatego charakterystyczne dla tej wady wzroku jest mrużenie oczu, które pozwala lepiej dostrzec odległe obiekty.

Czytanie książek lub napisów może sprawiać trudność przy postępującej wadzie, mogą jej towarzyszyć również bóle głowy.

Osoby, które mają problem z dobrym widzeniem obiektów znajdujących się w niedużej odległości od oczu, cierpią na dalekowzroczność. W przeciwieństwie do krótkowzroczności powstaje ona wtedy, gdy światło zostaje skupione za siatkówką.

Dalekowidzom również zdarza się mrużyć oczy, żeby lepiej dostrzec przedmioty znajdujące się blisko. Może się również zdarzyć, że w przypadku długotrwałego czytania lub pracy z komputerem pojawią się bóle głowy lub nieprzyjemne dolegliwości w okolicy oczu.

U dalekowidzów możliwe są również zawroty głowy lub uczucie pieczenia oka.

5 szkodliwych nawyków dla naszych oczu

Kolejną z najczęściej występujących wad wzroku jest astygmatyzm. Jego głównym objawem jest zamazany i zniekształcony obraz.

Nieprawidłowe widzenie jest w tym przypadku efektem zmienionego kształtu soczewki lub rogówki, który powoduje, że poszczególne płaszczyzny widzenia są postrzegane z różną ostrością – bez względu na to, czy obiekt znajduje się blisko, czy w oddali. Może to powodować zmęczenie wzroku i bóle głowy.

– Obecnie wady wzroku takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm można korygować za pomocą trwałej metody poprawy jakości widzenia, jaką jest zabieg laserowej korekcji wad wzroku.

Możliwe jest korygowanie nawet nietypowych, bardziej złożonych wad, a zabiegi gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. Dodatkowo krótkowzroczność i niewielki astygmatyzm można korygować za pomocą mało znanej metody ortokorekcji.

Cały sekret tej metody tkwi w specjalnych soczewkach ortokeratologicznych, które zakłada się na noc. W trakcie snu modelują oko i nadają rogówce kształt umożliwiający dobre widzenie przez kilkanaście godzin od momentu zdjęcia soczewek.

W ciągu dnia nie trzeba już nosić okularów i tradycyjnych soczewek, aby dobrze widzieć – wyjaśnia Magdalena Bińczak, optometrysta z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Pamiętajmy o tym, że regularne badania wzroku są niezwykle ważne. Nawet najmniejsze pogorszenie wzroku lub jego wady można wykryć podczas wizyty lekarskiej. Niepokojące są wyniki badania zrealizowanego przez CBOS na zlecenie Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, które pokazują, że co trzeci Polak badał wzrok ponad dwa lata temu, a 7,2% Polaków nie zrobiło tego nigdy.

Jak poprawić wzrok?

Spis treści

Większość krótkowidzów może nieco zmniejszyć swoją wadę wzroku, a na pewno powstrzymać jej postęp i poprawić ostrość widzenia. Trzeba jedynie wprowadzić kilka zmian w stylu pracy i odżywianiu.

Ćwiczenia, które poniżej znajdziesz, pomogą osobom, których wada wzroku powstała na skutek rozleniwienia mięśni gałki ocznej oraz osłabienia akomodacji. Taki trening poprawia wzrok w 85% przypadków.

Ćwiczenia wykonuj w pozycji siedzącej, z wyprostowanymi plecami. Jeśli nosisz okulary, zdejmij je na czas treningu. Każde ćwiczenie wykonuj powoli, w czasie 0,5-2 minut, staraj się nie ruszać głową. Między kolejnymi zamykaj oczy – mocno ściśnij powieki, potem rozluźnij.

Na początku patrz raz w lewą, raz w prawą stronę. Zamknij oczy. Teraz spójrz raz w górę, a raz w dół. Zamknij oczy. Teraz skieruj wzrok w prawy górny róg pola widzenia, a następnie w lewy dolny róg pola widzenia.

Zamknij oczy. Następnie spróbuj powoli kreślić okręgi wzrokiem. Znów zamknij oczy. Weź do ręki ołówek. Wyciągnij go przed siebie na wysokości ramion.

Skup wzrok na ołówku i zacznij go przybliżać do czubka nosa, nie spuszczając go z oka. Znów zamknij oczy. Teraz spróbuj zobaczyć własne czoło. Zamknij oczy.

Ustawiamy dwa przedmioty na granicy swojego ostrego widzenia – jeden bliżej, drugi dalej.

Skup wzrok na przedmiocie bliżej Ciebie, by za chwilę i przenieść spojrzenie na przedmiot położony daleko. Powtórz to kilka razy. Teraz daj oczom odpocząć, zamknij je i rozluźnij na ok. minutę.

Następnie zakryj ręką szczelnie prawe oko. Drugim śledź ruch metronomu albo wahadła. Możesz też poruszać palcem lub ołówkiem od lewej do prawej, aż do granic swojego pola widzenia.

Po minucie powtórz ćwiczenie dla lewego oka.

Iris from Thomas Bevan on Vimeo.

Gimnastykę oczu zakończ, robiąc palming. Oprzyj łokcie na blacie stołu, zakryj czy dłońmi uformowanymi w łódeczki, tak aby między nimi a powiekami była wolna, ciemna przestrzeń. Palce dłoni powinny krzyżować się na czole, nad linią brwi.

Zadbaj, by kark i plecy były utrzymane w jednej linii, nie pochylaj głowy do przodu. Mając otwarte oczy, oddychaj głęboko przez ok. 3 min. Staraj się patrzeć w tą ciemność, jak najdalej możesz. Następnie powoli zamknij powieki.

Po upływie kolejnych 3 min powoli je otwórz.

Daj odpocząć oczom podczas pracy biurowej

Jeżeli pracujesz przy komputerze, co godzinę rób przerwę. Pomrugaj. Teraz stań przy oknie, skup wzrok na przedmiocie, który jest blisko ok. 10 cm. Następnie skieruj spojrzenie na przedmiot daleko za oknem. Powtórz tą czynność kilka razy.

Leia também:  Kiedy Urodzę Objawy?

Dla oczu szczególnie ważne są produkty zawierające substancje hamujące powstawanie wolnych rodników.

Luteina gromadzi się w plamce żółtej i w soczewce. Działa jak filtr, zabezpieczając oko przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Substancja ta jest silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu chroni naczynia włosowate siatkówki i fotoreceptory plamki żółtej przed uszkodzeniami.

Na tym nie koniec: odpowiednia dawka luteiny może nawet o 30% zmniejszyć ryzyko rozwoju zaćmy! Jako że organizm człowieka nie wytwarza luteiny, musimy ją dostarczać z jedzeniem. Znajdziesz ją w szpinaku, jarmużu, kapuście włoskiej, natce pietruszki, groszku zielonym, brokułach, papryce, dyni oraz jeżynach, malinach i nektarynkach. Możesz też przyjmować suplementy luteiny.

Witamina A (beta-karoten) jest silnym antyoksydantem zwalczającym wolne rodniki, które uszkadzają wzrok. Ma również ogromne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu fotoreceptorów siatkówki oka, dzięki czemu dobrze widzimy o każdej porze dnia.

Beta-karoten Niedobór beta-karotenu przyczynia się do niedowidzenia zmierzchowego, czyli tzw. kurzej ślepoty, zaś utrzymujący się deficyt tej substancji m.in. przyczynia się do rozwinięcia zespołu suchego oka oraz powstawania blizn rogówki. Źródłem witaminy A są marchew, papryka, brokuły, warzywa o ciemnych liściach, pomidory i brzoskwinie.

Witamina C Dzięki niej następuje synteza kolagenu, który jest odpowiedzialny za trwałość naczyń krwionośnych oka. Jeśli pojawia się jej niedobór, naczynia spojówki stają się kruche, a w konsekwencji następują krwotoki i wylewy uszkadzające wzrok. Znajdziesz ją w natce pietruszki, warzywach kapustnych, papryce, dzikiej róży, kiwi oraz cytrusach.

Witamina E wspomaga przyswajanie beta-karotenu przez ściany jelita cienkiego oraz poprawia szczelność błon komórkowych. Jest najsilniejszym witaminowym przeciwutleniaczem.

Zapobiega utlenianiu witaminy A, neutralizuje wolne rodniki i hamuje tworzenie się toksycznych substancji – nadtlenków tłuszczowych, złego cholesterolu itp. uszkadzających naczynia krwionośne.

Bogate w witaminę E są oleje roślinne.

Mikroelementy – cynk, selen i miedź niezbędne dla wzmocnienia wzroku. Cynk zapobiega osłabieniu widzenia związanemu z wiekiem. Bierze też udział w wytwarzaniu rodopsyny, dzięki której rozróżniamy odcienie szarości i widzimy po zmierzchu. Jego niedobór może prowadzić do krótkowzroczności.

Cynk i selen zmniejszają ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej. Z kolei miedź poprawia trwałość naczyń krwionośnych oka przez wzmocnienie wiązań kolagenowych.

Selen znajdziesz w rybach i owocach morza, pestkach dyni, cynk – w jajkach i pieczywie pełnoziarnistym, a miedź w awokado, orzechach i owocach morza.

Znajduje się w nasionach roślin strączkowych, produktach zbożowych, kaszach i ostrygach.

W diecie korzystnej dla oczu ważne są zwłaszcza ryby. Badania potwierdzają, że osoby, które spożywają je dwa razy w tygodniu, dużo rzadziej cierpią na zwyrodnienia plamki żółtej.

Ryby morskie są bowiem bogatym źródłem tłuszczów z rodziny omega-3, a w szczególności kwasu dokozaheksaenowego (DHA), który w okresie płodowym buduje oko ludzkie.

Kwasy omega-3 chronią również przed jaskrą, obniżając ciśnienie śródgałkowe.

Nie zapominaj też o antocyjanach. Ich najcenniejszym źródłem są jagody, a zwłaszcza borówka amerykańska i borówka czernica, która zawiera aż 15 rodzajów tych związków chemicznych!

Antocyjany zwalczają wolne rodniki i regenerują uszkodzone przez nie elementy oka. Uszczelniają naczynia krwionośne oka i dbaj o to, by gałka oczna była dobrze ukrwiona. Poprawiają wzrok krótkowidzów.

Borówki działa też przeciwzapalnie i bakteriostatycznie, przez co skutecznie wspomagają leczenie zapalenia spojówek. Naukowcy potwierdzają, że borówka amerykańska poprawia widzenia nocą.

Gdy odczuwasz zmęczenie oczu, połóż na powiekach okład ze świetlika łąkowego i rumianku szlachetnego. Świetlik zawiera glikozydy, kwasy kawowy i chlorogenowy oraz sporo miedzi i magnezu

Niewielką ilość suszu zalej wrzątkiem, gdy trochę przestygnie, zamocz w naparze waciki i przyłóż go na oczy. Ziele świetlika łagodzi pieczenie i łzawienie oczu, zmniejsza też objawy zmęczenia spowodowanego pracą przy komputerze, długim oglądaniem telewizji lub czytaniem przy złym oświetleniu.

Okład możesz też zrobić z rumianku szlachetnego. Jego koszyczki kwiatowe są bogate w olejku eterycznego, witaminę C i flawonoidy. Zalej łyżeczkę koszyczków wrzątkiem, odczekaj kwadrans, następnie używaj do przemywania i okładów przy zmęczeniu wzroku i zapaleniu spojówek.

 • W składzie chemicznym pyłku zidentyfikowano 250 składników chemicznych, wśród nich kwasy organiczne, witaminy, olejki eteryczne, tłuszcze, hormony oraz rutynę.
 • Dzięki dużej zawartości ryboflawiny (witaminy B2) pyłek pszczeli wspaniale poprawia ostrość widzenia.
 • Przyjmuj pyłek pszczeli 3 razy dziennie na pół godziny przed jedzeniem, najlepiej zmieszaj go z miodem, serkiem, mlekiem, wodą lub sokiem owocowym.

Dokładnie przeżuj przed połknięciem. Kuracja powinna trwać nie dłużej niż 3 miesiące. Zalecane dawkowanie dla osoby dorosłej: 20 gram pyłku.

Iris from Jazz & Fly Fishing on Vimeo.

Spis treści

tagi:

 • suplementy
 • dieta
 • więcej tagów

Wzrok po 40 – dlaczego widzenie się pogarsza i jak poprawić wzrok po 40?

Starzenie organizmu to w pełni naturalny proces, który dotyka wszystkich narządów znajdujących się  w ludzkim ciele. Jednym z nich są oczy, dlatego wzrok po 40 stopniowo ulega pogorszeniu. Starczowzroczność – mimo że nie jest chorobą, może utrudniać codzienne życie,  warto więc zasięgnąć porady okulisty już na początku pojawienia się problemów z widzeniem. 

Jak zmienia się wzrok po 40 roku życia? 

Pogarszający się wzrok po 40 to problem ok. 10 mln Polaków, a  za jego najczęstszą przyczynę uznaje się starczowzroczność. Prezbiopia, bo tak brzmi fachowa nazwa tego zjawiska,  powstaje w wyniku naturalnych procesów zachodzących w ludzkim organizmie.

Z wiekiem soczewka ulega zesztywnieniu oraz osłabione są zdolności akomodacji oka. Oznacza to, że narząd wzroku traci umiejętność dostosowania ostrości do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Ten złożony proces, pacjenci odczuwają jako pogorszenie widzenia.

Zmiany są niestety nieuchronne – nie można ich zatrzymać, nawet poprzez zdrowy styl życia, co oczywiście nie zwalnia nikogo z dbania o tzw.

higienę oczu, na którą składa się odpowiednie oświetlenie w trakcie lektury, prawidłowa odległość oczu od tekstu czy monitora lub robienie przerw w oglądaniu telewizji i czytaniu.

Wzrok po czterdziestce pogarsza się stopniowo. W pierwszym etapie starzenia soczewki, zmiany zachodzą skokowo i są najbardziej odczuwalne.  Z czasem jednak prezbiopia rozwija się już mniej gwałtownie, co dwa – trzy lata, utrata ostrości widzenia pogłębia się o ćwierć lub pół dioptrii. 

Starczowzroczność uznawana jest przez wielu za uciążliwą, ponieważ powoduje dyskomfort i przeszkadza w prostych, codziennych czynnościach np.: czytaniu gazety czy pisaniu wiadomości SMS. Często wymusza to na pacjentach odsuwanie obserwowanego przedmiotu daleko od oczu, aby mogli dostrzec jego szczegóły – np. drobny druk.

Wzrok po 40 – pierwsze objawy starczowzroczności

Pogorszenie wzroku po 40wywołuje konkretne objawy, których nie powinno się bagatelizować. Pierwsze symptomy zauważają szczególnie pacjenci z dalekowzrocznością, ponieważ w ich przypadku jednym ze sposobów radzenia sobie z wadą jest używanie akomodacji oka.

Charakterystyczne objawy w tej grupie to m.in.: konieczność zwiększania odległości z jakiej pacjent patrzy na bliski obiekt – np. trzymanie książki coraz dalej od oczu oraz  trudności w czytaniu drobnego tekstu.

U osób krótkowzrocznych z kolei, pogarszający się wzrok po 40 może sprawić, że pacjent uzna swoje dotychczasowe okulary za zbyt „mocne”. Może również zacząć czytać bez nich, mimo że wcześniej było to niemożliwe.Złudzenie poprawy widzenia w końcu jednak mija, po czym  przychodzi  moment, kiedy trzeba zdecydować się na soczewki skupiające.

Co istotne, w przypadku prezbiopii, pogorszenie wzroku następuje stopniowo – nie pojawiają się raczej nagłe objawy takie jak ból oczu, całkowity brak ostrości widzenia lub podwojony obraz. Takie dolegliwości trzeba od razu skonsultować ze specjalistą.

Jak poprawić wzrok po 40?

Osoby ze starczowzrocznością muszą pogodzić się z faktem, że pogarszający się wzrok po 40 to naturalny proces, którego nie da się odwrócić. Dzięki postępowi medycyny można jednak skutecznie skorygować prezbiopię, tak aby przywrócić pacjentom komfort widzenia.

Obecnie stosowane w okulistyce metody leczenia prezbiopii to: 

 • Laserowa korekcja wzroku – jeszcze kilka lat temu dla osiągnięcia zadowalającego efektu, okuliści stosowali monowizję. Procedura polegała na pozostawieniu w jednym oku niewielkiego „minusa” co miało pomóc w percepcji przedmiotów widzianych z bliska. Ten sposób ograniczał jednak widzenie pośrednie oraz zaburzał widzenie przestrzenne. Udoskonaloną formą laserowego leczenia starczowzroczności jest metoda PresbyMAX. Nie porównuje się tutaj jednego oka do drugiego, a wada korygowana jest do zera na obu oczach. Podczas zabiegu  rogówka modelowana jest tak, aby dać pacjentowi możliwość widzenia z bliska i z daleka, bez potrzeby korzystania z okularów.
 • Refrakcyjna wymiana soczewki – to rozwiązanie dedykowane pacjentom, którzy z różnych powodów nie mogą poddać się zabiegowi z użyciem lasera. Procedura polega na korekcji wad oka, np. zbyt płaskiej lub zbyt cienkiej rogówki, poprzez usunięcie naturalnej soczewki i zastąpienie jej sztuczną soczewką wieloogniskową.
 • Noszenie okularów – jest to najprostsza i najpopularniejsza metoda poprawy widzenia. Należy jednak pamiętać, że zamiast kupować okulary w aptece czy drogerii, bezpieczniej i efektywniej umówić się na  wizytę u optometrysty, który dobierze szkła do indywidualnych potrzeb pacjenta. Korzystanie z okularów ma jednak niedogodności – trzeba je co jakiś czas wymieniać, ponieważ wada się pogłębia, a dla niektórych jest to po prostu niewygodne. Szczególnie osoby korzystające równocześnie z okularów i aparatów słuchowych narażone są na niedogodności i upadki jednego, bądź drugiego przyrządu.
Leia também:  Kiedy Jest Leczenie Kanałowe?

Osoby, które zaobserwowały, że ich wzrok po czterdziestce jest coraz słabszy lub mają inne problemy z widzeniem, mogą zapoznać się ze szczegółową ofertą zabiegów laserowej korekcji wzroku oferowanych przez Voigt Klinika Oka Kraków. 

Jak poprawić wzrok? 6 porad eksperta MUSCAT

Niewyraźne widzenie to coraz częstsza przypadłość naszych czasów. Codzienne korzystanie z komputerów i smartfonów i długotrwała praca w bliskich odległościach przyczyniają się do pogorszenia wzroku. Wszechobecne zaburzenia widzenia skłaniają nas do działania w celu poprawy wzroku.

Coraz częściej szukamy więc prostych, domowych sposobów, jak poprawić wzrok, zmniejszyć negatywny efekt wad wzroku i polepszyć ostrość widzenia. Jeśli świadomie dbasz o zdrowie, zwróć uwagę także na wzmocnienie wzroku. Prawie 90% wszystkich odbieranych bodźców trafia do nas za pomocą tego narządu.

Przed Tobą lista 6 porad od eksperta MUSCAT, jak poprawić wzrok domowymi sposobami.

Rada 1: Noś odpowiednie okulary

Jeśli masz już stwierdzoną wadę, poprawa jakości wzroku w najprostszej postaci to coś, o czym często nie myślisz – noszenie okularów lub soczewek! Wsparcie, jakie daje oczom korekcja w postaci okularów lub soczewek, sprawia że mięśnie oka są dużo mniej napięte, co pozwala na łatwiejszą regenerację oka.

Nasza pierwsza rada – noś okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe, jeśli tak zalecił Ci lekarz przy stwierdzeniu wady wzroku.

Nawet niewielkie wady wymagają korekcji, a brak korzystania z pomocy w postaci okularów lub soczewek kontaktowych, gdy jest to zalecane, może dodatkowo przyczyniać się do przemęczenia oczu i gorszego widzenia.

Pamiętaj, aby okulary były odpowiednio dobrane. Decydując się na zakup nowych okularów, uwzględnij aspekty takie jak obecność antyrefleksu i dopasowanie soczewek okularowych do Twoich oczu (kompletne pomiary takie jak wysokości montażowe czy rozstaw źrenic), a także wybór szkieł dopasowanych do Twoich potrzeb.

Rada 2: Odpowiednia dieta bogata w witaminy

Rada numer dwa – dbaj o swoje zdrowie! Na  dobrą kondycję oczu składa się też zdrowe odżywianie. Dieta wpływa na lepszą jakość widzenia, szczególnie jeśli jednym z objawów zaburzeń widzenia jest np. niedobór witamin.

Na wzmocnienie oczu większość specjalistów zaleca dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witamin i składników (takich jak luteina) za pomocą ich naturalnych źródeł.

Do ważnych elementów codziennej diety wspierającej poprawę wzroku należą:

 • luteina – żółty barwnik gromadzący się w siatkówce oka, szczególnie w plamce żółtej. Odpowiada za ochronę oczu przed promieniowaniem UV i światłem niebieskim. Luteina występuje m.in. w produktach takich jak: jarmuż, szpinak, natka pietruszki, cukinia, brokuły.
 • witamina C – wspiera poprawną produkcję filmu łzowego, poprawia poziom ukrwienia naczyń gałki ocznej i zapobiega rozwojowi zaćmy. Produkty, które zawierają dużo witaminy C to m.in.: pomarańcza, kiwi, cytryna, grejpfrut, papryka.
 • witamina D – przyczynia się do regulacji ciśnienia w gałce ocznej. Zawierają ją m.in. tran, jaja, mięso.
 • witamina E – przyczynia się do zachowania sprawności i ostrości wzroku, wzmacnia naczynia krwionośne w gałce ocznej. Posiadają ją np. oliwa z oliwek, migdały, orzechy laskowe, olej słonecznikowy.
 • witaminy z grupy B – zapobiegają nadmiernemu zmęczeniu i przesuszeniu oczu. Ważne dla oczu witamina B1 (tiamina), witamina B2 (ryboflawina) i witamina B6 (pirydoksyna) znajdziemy m.in. w otrębach, kaszy gryczanej, fasoli, twarogu, jajkach, ziemniakach, marchwi i rybach.
 • Dieta bogata w taki zestaw witamin wpływa nie tylko na ogólną kondycję i zdrowie naszego organizmu, lecz znacząco wspiera również jakość wzroku.
 • Jeśli masz wątpliwości, co do swojej diety i składników odżywczych w Twoim menu, zasięgnij porady dietetyka.

Rada 3: Ćwiczenia oczu – trening na ostrość widzenia

Kolejne sposoby, aby utrzymać oczy w dobrej kondycji, obejmują codzienne ćwiczenia oczu. Joga oczu to więc obowiązkowy punkt w poradniku “Jak poprawić wzrok?”.

Trening oczu wspiera proces akomodacji, ostrość obrazu i ogólną kondycję oka, dlatego zaleca się każdego dnia poświęcić około 5 minut na kilka krótkich ćwiczeń z wzrokiem.

Jogę można wykonywać w luźniejszych momentach w ciągu doby – jadąc tramwajem do pracy, w przerwie lunchowej czy myjąc zęby przed snem.

Napięte i zmęczone oczy potrzebują rozruchu w postaci odpowiednich ćwiczeń. Dowiedz się, jak poprawić wzrok za pomocą jogi oczu, a w międzyczasie wykonaj jedno z najpopularniejszych ćwiczeń wzroku:

Ćwiczenie oczu: Kąpiel świetlna

Usiądź wygodnie, skieruj twarz w stronę światła – wykorzystaj np. promienie słońca padające przez okno lub ciepłe światło z żarówki w pokoju. Poluzuj mięśnie ciała i zamknij powieki.

Światło powinno delikatnie przebijać się przez powieki pobudzając ośrodek wzroku w mózgu. Pozostań przez moment w świetlnej kąpieli, a następnie odwróć wzrok i powoli otwórz oczy.

Czujesz, jak mięśnie gałki ocznej delikatnie pulsują? To dowód wzmocnienia siatkówki oka.

Rada 4: Optymalne nawilżenie oczu

Oko naturalnie posiada film łzowy, który zapewnia mu podstawowy poziom nawilżenia.

Wszechobecna intensywna praca w bliży i powiązane z nią rzadkie mruganie przyczynia się jednak do konieczności wsparcia w nawilżaniu spojówki, w razie potrzeb należy więc skorzystać z kropli nawilżających.

Odpowiednie nawilżenie powoduje podniesienie komfortu pracy ze wzmożonym wykorzystaniem oczu i redukuje negatywne efekty zmęczenia.

Oczy warto nawilżać, korzystając z kropel o jak najbardziej naturalnych składach – przy zakupie zwróć więc uwagę na składniki płynu i wybierz preparat o najbardziej naturalnym składzie.

Rada 5: Wzrok wspierany przez styl życia

Ważne dla jakości widzenia są także nasze codzienne zachowania i nawyki. Prowadzony tryb życia wpływa znacząco na wzrok, szczególnie w przypadku osób często korzystających z komputera lub smartfona.

Wytężona praca z użyciem monitora w bliskich odległościach jest dla oka nienaturalna, dlatego w codziennym życiu warto wprowadzić zmiany, które działają na korzyść wzroku.

Skuteczne będzie ustalenie przerw od komputera, odpoczęcie od ekranów co najmniej na godzinę przed snem, częste mruganie, a nawet codzienne spacery na świeżym powietrzu.

Dowiedz się więcej o tym, jak chronić oczy przed komputerem na co dzień.

Rada 6: Regularne badania wzroku

Pamiętaj, że jeśli odczuwasz pogorszenie wzroku, warto udać się do okulisty lub optometrysty. Regularne badania wzroku to podstawa. Wizyta u specjalisty konieczna jest przynajmniej raz do roku dla osób posiadających stwierdzoną wadę lub w wieku powyżej 40 lat. Nawet jeśli nie masz wady wzroku, należy udać się na badanie kontrolne co najmniej raz na dwa lata.

Zapisz się na badanie darmowe przy zakupie okularów w jednym z naszych showroomów!

PREZENT: Poznaj tajemnice wad wzroku w ebooku!

Odkrywając tajniki świata optyki, we współpracy z Tatą Optometrystą stworzyliśmy “10 podróży do świata wzroku” – czyli praktyczny poradnik, w którym na przykładzie najmłodszych prezentujemy objawy zaburzeń widzenia, powody stojące za ich występowaniem i praktyczne porady, jak sobie z nimi radzić. Zagłęb się z nami w tajniki wzroku i odkryj, jak dbać o niego, żeby cieszyć się dobrym widzeniem na lata! Zgarnij ebook o wzroku zupełnie za darmo!

Nasz wzrok powinien działać jak dobrze naoliwiona maszyna. Nawet najmniejsze osłabienie ostrości stawia mu nie lada wyzwania. Na szczęście organizm pozwala nam szybko reagować na pojawiające się zaburzenia i dążyć do poprawy.

Ciągła potrzeba wymiany szkieł wynikająca z pogarszającego się wzroku może wywoływać niemałe frustracje, dlatego o wzrok należy zadbać także w naturalny sposób, odpowiednio się odżywiając i wykonując serię ćwiczeń każdego dnia.

Skorzystaj z powyższych metod poprawy wzroku i ciesz się dobrym widzeniem na długo!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*