Zimne stopy – jakie są przyczyny i sposoby na marznące stopy?

Po gorącym lecie zostały już niestety tylko wspomnienia. Nadszedł czas, by zaopatrzyć się w miękki kocyk, zapas herbaty i ciepłe kapcie.

Te ostatnie szczególnie mogą pomóc naszym zmarzniętym stopom, które nie będą miały łatwo w najbliższych miesiącach.

Uczucie zimna w stopach dotyczy wielu osób i to nie tylko w okresie jesienno – zimowym, choć teraz jest na pewno jeszcze bardziej uciążliwe. Co jest przyczyną tego stanu i jak sobie z nim poradzić?

Dlaczego mamy zimne stopy?

Na pewno sprzyja temu jesienno – zimowa aura. Złote liście na drzewach wyglądają pięknie, ale coraz większy chłód może nam dopiec (a zdecydowanie wolimy gdy robi to słońce!). Nasze stopy, jako że są położone najbliżej zimnego podłoża, są niestety narażone na szybsze „uciekanie ciepła”.

 • Poza niską temperaturą na zewnątrz są też inne przyczyny, a należą do nich na przykład:
 • – Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji – związane na przykład z siedzącą lub stojącą pracą, co powoduje zaburzenia krążenia krwi;
 • – Szczupła budowa ciała – u bardzo szczupłych osób może brakować odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej i mięśni, które chronią przed utratą ciepła;
 • – Silne emocje – sytuacje stresujące powodują, że organizm wydziela większe ilości adrenaliny, która skupia krążenie krwi głównie wokół narządów niezbędnych do przeżycia, dlatego kończyny dolne niestety zostają nieco pominięte;
 • – Nieodpowiednie skarpety – unikaj tych zbyt ciasnych, z wbijającym się w skórę ściągaczem, wybieraj takie, które leżą niczym druga skóra;​​​​​​​

– Zimne stopy mogą być też objawem chorób takich jak cukrzyca, niedokrwistość lub miażdżyca. Warto więc co jakiś czas przeprowadzać podstawowe badania, które pozwolą określić stan zdrowia i wcześniej wykryć ewentualną dolegliwość lub jej zapobiec.

Jak sobie radzić z tym lodowatym uczuciem?

Podkręć temperaturę ćwiczeniami! Codzienna dawka ruchu przyspieszy cyrkulację krwi oraz da Twojemu organizmowi trochę ciepła i endorfin. Podczas pracy biurowej pamiętaj, by co jakiś czas wstać od biurka i rozruszać nogi.

W chłodne jesienno – zimowe dni nie chodź boso po domu, chroń swoje stopy, otulając je ciepłymi kapciami. Dobrym wyborem będą modele wypełnione naturalną wełną owczą. Ten przyjemny, miękki materiał posiadZimne stopy – jakie są przyczyny i sposoby na marznące stopy?​​​​​​​a cenne właściwości. Dzięki świetnej termoregulacji sprawdza się nie tylko jako ocieplenie zimą, ale i potrafi utrzymaćm o​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​dpow​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​iednią temperaturę latem. Jej higroskopijność sprawia, że nie pochłania potu, tylko odprowadza go na zewnątrz, ale sama pozosta​​​​​​​​​​​​​​je sucha. Dzięki temu możemy mówić o właściwościach antybakt​​​​​​​eryjnych. Poza tym futerko jest tak ​​​​​​​przyjemne, że Twoje stopy ​​​​​​​poczują się po prostu cudownie!

Przekonaj się sama! Zobacz kolekcję z futrem. ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

Gdy już założysz ciepłe kapcie, powędruj w nich do kuchni i ​​​​​​​zaparz kubek herbaty. Gorący napój wypełni Twoje ciało i od razu poczujesz się lepiej. Trzeba pamiętać, że odpowiednie nawodnienie poprawia krążenie krwi, dlatego pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę organizmu. Wypijaj więc codziennie co najmniej 2 litry wody!​​​​​​​​​​​​​​

Innym sposobem, by ulżyć naszym wyziębionym stopom, są kąpiele rozgrzewające. By wzmocnić efekt, do ciepłej wody dodaj kilka kropel olejków posiadających takie właściwości. Są nimi na przykład olejek z tymianku, cynamonu, goździków, pomarańczy czy imbiru.

Wszystkim zmarzluchom życzymy ciepłego dnia!

9 sposobów na zimne stopy

Dlaczego nasze stopy tak szybko się wychładzają, kiedy temperatura otoczenia spada? Kiedy zaczynamy marznąć, ciało przechodzi do „trybu przetrwania”, utrzymując w cieple w pierwszej kolejności najbardziej istotne dla niego organy oraz mózg – ręce i nogi znajdują się na szarym końcu tej listy.

Ponadto niskie temperatury prowadzą do tego, że naczynia leżące po zewnętrznej stronie naszego ciała zaczynają się zwężać. W efekcie temperatura ciała zostaje utrzymana, ale pogarsza się ukrwienie kończyn, a więc stóp i dłoni.

Ciepłe stopy mają jednak nader istotne znaczenie nie tylko dla naszego samopoczucia i układu odpornościowego. Badania wskazują na to, że osoby o zimnych stopach cierpią na trudności z zasypianiem, a ponadto ich sen ma znacznie gorszą jakość.

Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak radzić sobie z zimnymi stopami.

1. Prawidłowy but na zimne stopy

Noszone przez nas buty nie powinny być zbyt ciasne – zarówno na długość, jak i na szerokość. Nie pomoże grube ocieplenie buta, jeśli but tak mocno przylega do stopy, że utrudnia jej ukrwienie, a palce nie mają możliwości ruchu.

Dlatego warto buty zimowe kupować o pół a nawet cały rozmiar większe niż zwykle. Więcej miejsca w bucie tworzy poduszkę powietrzną, która dodatkowo izoluje stopę przed warunkami zewnętrznymi.

Ale podczas chodzenia należy zwrócić uwagę na to, żeby pięty nie przesuwały się poza powierzchnię podeszwy.

Zimowe buty mają często grube podeszwy, które mają na celu chronić stopy przed zimnem od spodu. Ich wadą jest jednak brak wystarczającej elastyczności. Gruba, sztywna podeszwa nie pozwala mięśniom stóp pracować. Utrudnia to krążenie krwi i prowadzi do zimnych stóp.

Stopa jest organem zmysłu odpowiedzialnym za przekaz informacji na temat warunków, w jakich znajduje się nasze ciało. Jeśli buty mają grube podeszwy proces ten nie może zaistnieć. Długotrwałe noszenie takiego obuwia może być powodem zaniku, atrofii sklepienia stopy, skrócenia mięśni stóp.

To z kolei może powodować częste potykanie się. Ryzyko skręcenia stopy, czy wręcz złamań zwiększa się.

Coraz większą popularnością cieszą się miękkie, płaskie kozaki z owczej skóry lub jej imitacji. Buty te wydają się być niezwykle wygodne. Bardzo często jednak są one zbyt szerokie szczególnie na pięcie i nie zapewniają jej stabilności.

Jest to widoczne już na pierwszy rzut oka: pięta ślizga się i często cała stopa jak gdyby na bok przesuwa się po powierzchni podeszwy. Takie wadliwe ustawienie stopy może na dłuższą metę wywoływać bóle stóp, dysfunkcje kolan i bioder.

Buty takie nie mają sznurowadeł, co pozwoliłoby na lepsze dopasowanie buta do stopy.

Kto nie chce rezygnować z tego typu butów, powinien przynajmniej wyposażyć je w indywidualnie dopasowane wkładki które pomogą stabilizować piętę.

Z przyjemnością pomożemy Ci wyposażyć Twoje ulubione kozaki w odpowiednie wkładki. Umów się teraz na bezpłatną konsultację. Chętnie doradzimy, czy nasze wkładki mogą być również dla ciebie właściwym rozwiązaniem.

Umów się na bezpłatną konsultację

Co do zasady radzimy, by nie nosić przez cały czas tej samej pary obuwia, lecz regularnie ją zmieniać. Ponadto po przyjściu do domu należy wysuszyć buty – nawet jeśli nie chodziłaś/-eś w nich po kałużach.

Kto chciałby zrezygnować z grubej podeszwy, dla lepszej izolacji od podłoża, ma również możliwość wykorzystać cienkie wkładki z owczej wełny lub filcu. Szczególnie skuteczne są również getry/nakostniki (najlepiej z wełny), które ogrzewają kostki a tym samym całą stopę.

2. Właściwe skarpety i rajstopy na zimne stopy

Do żadnej części naszej garderoby nie przywiązujemy tak mało wagi jak do skarpet, ale należy pamiętać, że nawet one mogą spowodować uszkodzenia stopy i prowadzić do zaburzeń krążenia.

Najważniejsze, żeby skarpety i rajstopy miały odpowiedni rozmiar: nie mogą być zbyt ciasne lub zbyt sztywne, nie mogą się marszczyć.

Również ściągacz wżynający się w ciało i pozostawiający odcisk na skórze jest oznaką tego, że skarpetka jest za ciasna. Aspekt ten jest szczególnie ważny dla wszystkich chorych na cukrzycę.

Można obecnie kupić specjalne skarpetki ze ściągaczami, które nie uciskają tkanek. Właściwie dobrane skarpetki posłużą także osobom, które nie chorują na cukrzycę,

Idealna skarpeta okala stopę niczym druga skóra, nie jest ani za ciasna, ani za szeroka, nie posiada grubych szwów w okolicy palców u nóg. Optymalne są produkty z bezszwowym łączeniem korpusu z częścią palcową (tzw. noskiem) skarpetki. Oznacza to, że oczka tkaniny są ze sobą połączone w idealnie dopasowany sposób, co zapobiega powstawaniu niewygodnych szwów.

Aby stopy były ciepłe, muszą być przede wszystkim suche. Bawełniane skarpety wchłaniają pot przez co stają się wilgotne i schładzają stopy. Na zimę lepsze są skarpety z zawartością wełny (przede wszystkim wełny merynosów lub alpaki).

Wełna posiada bowiem właściwości wyrównujące temperaturę i regulujące ciepło. Może ona wchłonąć wilgoć nawet do 30% swojej masy własnej, pozostając suchą.

Włókna wełny leżą luźno obok siebie, umożliwiając powstawanie komór powietrznych gromadzących i utrzymujących w sobie ciepło emitowane z naszego ciała.

Na dodatek wełna merynosów zapobiega powstawaniu zapachu potu, a przynajmniej zapach ten powstaje z opóźnieniem. Cząsteczki białka zawarte w włóknach wełny merynosów utrudniają bakteriom rozmnażanie się, hamując tym samym proces rozkładu.

Wielu z nas jest przekonanych, że założenie kilku par skarpet lub szczególnie grube skarpety to świetne rozwiązanie problemu marznących stóp.

Jednak w ten sposób często wywieramy dodatkowy nacisk na stopę, ograniczając cyrkulację powietrza.

Żeby Twoje stopy pozostały ciepłe i suche, potrzebujesz skarpet wykonanych z materiału oddychającego, odprowadzającego wilgoć i posiadającego niską, maksymalnie średnią wagę.

Pamiętaj o następującej zasadzie: zanim ubierzesz skarpety, dokładnie wysusz stopę, ewentualnie poczekaj, aż krem do stóp całkowicie się wchłonie.

Warto wiedzieć, że nasze stopy pocą się niezależnie od tego, czy za oknem jest upał czy mróz. Na stopach znajduje się bowiem najwięcej gruczołów potowych na jeden cm². Nie ma się czego wstydzić.

Jeśli cierpisz na potliwość stóp, najistotniejsza jest właściwa higiena. Nadmierne pocenie się stóp jest dość rzadką dolegliwością.

Skorzystaj z naszej podologicznej wiedzy – chętnie pomożemy Ci uporać się z tym problemem.

Leia também:  Ból kości ogonowej – przyczyny i leczenie

3. Właściwa pielęgnacja stóp w zime

Ponieważ zimą dość rzadko wystawiamy stopy na widok publiczny, wielu z nas zaniedbuje ich pielęgnację. Tymczasem sezon zimowy naraża stopy na chłód, suche powietrze, a także brak cyrkulacji w grubych butach i wilgotnych skarpetach. Zimą pielęgnacja jest więc szczególnie istotna, powinna bowiem zrekompensować stopom te wszystkie uciążliwości.

Ze względu na osłabione krążenie krwi w niskiej temperaturze skóra na stopach nadmiernie rogowacieje. Jeśli warstwa rogowa staje się zbyt gruba, pogarsza już i tak utrudniony dopływ krwi i sprzyja wychładzaniu się stóp.

Skutkiem niezliczonych godzin spędzonych w grubych zimowych kozakach są także uszkodzenia paznokci. Często dochodzi również do zapaleń łożyska paznokcia lub do wrastania paznokci.

Właśnie paznokcie wymagają zimą wyjątkowo troskliwej pielęgnacji, ponieważ w tym okresie doskwierają im przede wszystkim trzy zjawiska:

 • Brak regulacji poziomu wilgoci: W przeciwieństwie do skóry paznokcie nie są w stanie samodzielnie regulować zawartości wilgoci. Gorące powietrze kaloryferów i zimne powietrze na zewnątrz wysuszają paznokcie i sprawiają, że stają się one bardziej łamliwe. Łamliwe paznokcie magazynują w sobie jeszcze mniej wody, co sprawia, że w krótkim czasie ich stan ulega znacznemu pogorszeniu. Niszczą się, rozwarstwiają i stają się matowe.
 • Wolniejszy wzrost paznokci: Na dobitkę zimą tempo wzrostu paznokci spowalnia. Płytka paznokciowa jest zatem narażona na codzienne obciążenia znacznie dłużej niż latem.
 • Deficyt witamin i składników mineralnych: W sezonie zimowym przyjmujemy z pokarmem znacznie mniej substancji odżywczych, co sprawia, że zjawiska będące efektem tego deficytu odbijają się również na wyglądzie paznokci. Łamliwe paznokcie świadczą najczęściej o niedoborze siarki, jednego z fundamentalnych składników płytki paznokcia.

Dodatkowo zwężone na skutek niskiej temperatury naczynia krwionośne powodują dodatkowe deficyty w odżywianiu skóry, która u wielu osób pęka na opuszkach palców. Ten fenomen znany jest w dermatologii jako „palec zimowy”.

Regularne wizyty u podologa oraz fachowa pielęgnacja w domu to podstawowe narzędzia radzenia sobie z opisanymi problemami.
Dobrze wiedzieć: zimą powinniśmy unikać kremów do stóp na bazie wody, ponieważ woda zawarta w kremie szybciej się schładza w niskich temperaturach.

Umów konsultację

4. Ruch i gimnastyka stóp

Codzienny ruch, taki jak spacer, jazda na rowerze czy uprawianie sportu – w miarę możliwości na świeżym powietrzu – poprawia krążenie, zapewnia cyrkulację ciepła w ciele i zapobiega marznącym stopom.

Również ukierunkowane ćwiczenia stóp pomagają dbać o silne i dobrze ukrwione stopy, a z łatwością można je wpleść w codzienne zajęcia.

Zdrowe mięśnie stóp są ponadto najlepszą profilaktyką przeciwko obrażeniom, zapobiegają bólom pleców i kolan, a także poprawiają zdolność koordynacji i postawę. Regularnie wykonywana gimnastyka stóp zapewnia nie tylko lepszą ruchomość stóp, lecz również sprawia, że pozostają one ciepłe.

Ponadto jest świetnym sposobem na zapobieganie obrzękom i innym problemom ze stopami. Jej idealnym uzupełnieniem są ćwiczenia ukierunkowane na żylaki nóg.

Nasze “Top 3” ćwiczenia zapewniające ciepłe stopy:

 1. Piłeczka z kolcami, piłeczka tenisowa: co wieczór turlaj stopą piłeczkę od siedmiu do dziesięciu minut. Pomoże to pobudzić krążenie.
 2. Wymachy stopami: w pozycji siedzącej wykonuj kółeczka stopami dookoła stawu skokowego, naprzemiennie do wewnątrz i na zewnątrz (wystarczy trzy razy dziennie po pięć minut).
 3. Huśtawka: aby wykonać to ćwiczenie, stań na czubkach palców i powoli przetaczaj stopę w stronę pięt – powtórz dziesięć razy.

5. Kąpiele metodą Schiele na zimne stopy

Sebastian Kneipp już w XIX wieku odkrył leczniczą siłę wody. Aby pobudzić ciało, korzystał on na przykład z krótkich zimnych kąpieli zanurzeniowych, gorących kąpieli stóp, kąpieli naprzemiennych stóp oraz kąpieli z wzrastającą temperaturą wody. Kąpiel stóp o wzrastającej temperaturze wody wykazała przy tym najsilniejsze działanie poprawiające krążenie w całym ciele.

Fritz Schiele zainspirował się tą metodą, rozwinął ją i odkrył szczególną właściwość podeszwy stopy wynikającą z obecności stref refleksyjnych oraz receptorów nerwowych i termoreceptorów.

Oddziałująca na podeszwę stopy bezpośrednio od dołu woda o stopniowo wzrastającej temperaturze wywołuje poprawę ukrwienia w całym ciele. Poprawa ukrwienia ma znaczenie terapeutyczne dla układu krążenia, a co za tym idzie dla całego ciała.

Bo jak twierdzi się w medycynie chińskiej: jaka krew, takie zdrowie.

Schiele opracował specjalne urządzenie do treningu układu krążenia i związane z nimi dodatki do kąpieli – kąpiele Schiele. Kąpiele Schiele poprawiają krążenie przede wszystkim w obszarze naczyń włosowatych (mikrocyrkulacja).

Stały bodziec termiczny przekazywany przez spód stopy, ewentualnie przez powierzchnię dłoni, do ośrodkowego układu nerwowego powoduje rozszerzenie wszystkich naczyń, w szczególności naczyń włosowatych.

Zmiana oporu przepływu powoduje ponowne rozszerzenie i otwarcie zwężonych lub zamkniętych kapilar.

Chcesz spróbować, jak działają kąpiele Schiele? Umów się na zabieg.

6. Właściwe wkładki na zimne stopy

Jak to się dzieje, że wkładki poprawiają temperaturę stóp? Jeśli poddamy analizie, do jakich zmian w układzie kostnym stóp dochodzi podczas noszenia wkładek korygujących, wskazane zależności staną się jasne.

Otóż jeżeli wykonując wkładki metodą termoplastyczną Jurtin medical® korygujemy ustawienie kości śródstopia, wszystkich ścięgien i stawów, to nagle krew dopływa do wszystkich elementów stóp a one stają się ciepłe.

Najlepszym przykładem niech będzie moje przeżycie, którego doznałam wracając z Karyntii do Niemiec. Znalazłam tam wkładki, jakich długo szukałam dla moich pacjentów. Poznałam Willego Jurtina, który przez 3 dni prezentował mi swoją metodę oraz funkcjonalność opracowanych przez niego wkładek. Willy, bardzo starannie, wykonał wkładki także dla mnie.

Włożyłam je do moich zamszowych kozaków i ruszyłam w drogę powrotną. Była zima a ja stałam na dworcu w Villach czekając dwie godziny na nocny pociąg do domu. Nie było możliwości siedzenia: musiałam chodzić i stać.

I kiedy tak stałam i chodziłam nagle doznałam olśnienia: moje stopy są ciepłe! Nie marzną, nie sztywnieją! To niemożliwe! Przecież w tych butach (zamsz bez ocieplenia i na siedmiocentymetrowych obcasach zgrabnie zwężających się ku czubkom) zawsze mi marzną stopy, a jeden mały palec to nawet boli, piecze bezlitośnie i staje się fioletowo-blady.

Bazując na dotychczasowym doświadczeniu byłam już w stanie dostrzec korelację pomiędzy różnymi zjawiskami w obrębie stopy. Analizując mój stan doszłam do wniosku, że to musiały sprawić właśnie moje nowe wkładki.

Ogarnęła mnie wielka radość i satysfakcją: znalazłam wkładki, które naprawdę działają. W Centrum Podologicznym wykonujemy je z dużym powodzeniem terapeutycznym do dzisiaj. Wkładki są oczywiście wykonane indywidualnie dla każdego pacjenta na stopach nieobciążonych i skorygowanych.

Zimne stopy – jakie są przyczyny i sposoby na marznące stopy? 

7. Chodzenie na bosaka

Zrób przyjemność swoim stopom i częściej daj im nieco swobody. Chodzenie na boso utrzymuje stopy w formie i poprawia ich ukrwienie. Wiele osób robi błąd, nosząc w domu kapcie lub klapki. Nasze stopy są niesamowitym narzędziem przeznaczonym do chodzenia.

Chodzenie na boso jest dla ludzi najbardziej naturalną formą przemieszczania się. Buty odgradzają stopę od otoczenia, a stopa jest w nich ściśnięta i przybiera nienaturalną pozycję. Stopy potrzebują bezpośredniego kontaktu z podłożem. Chodzenie na boso aktywuje znacznie więcej mięśni stopy niż chodzenie w butach.

Idąc na bosaka, uruchamiamy ponad 30 mięśni stopy, podczas gdy w stopie ubranej w but działają jedynie 3 mięśnie. Buty prawie całkowicie ograniczają ruchy palców. Natomiast podczas chodzenia na boso palce pozostają w kontakcie z podłożem.

Pozwala to na aktywację większej liczby mięśni, przede wszystkim dolnych mięśni kości piszczelowej oraz części mięśni uda i pośladków.

Kto często chodzi na bosaka, nie tylko wspomaga budowę mięśni, lecz również przyspiesza cyrkulację krwi i przemianę materii.

Chcesz zadbać o stopy? Zapomnij o kapciach. Wybierz ciepłe skarpetki, które nie ograniczą naturalnych ruchów stopy. Zróżnicowane podłoże dodatkowo wzmocni pozytywne efekty chodzenia na boso. Różne właściwości podłoża nie tylko poprawiają siłę i koordynację, lecz także stymulują czucie w stopie.

8. Nie zapomnij o napojach

Jeśli dostarczasz ciału wystarczającą ilość płynów, poprawiasz krążenie krwi w całym ciele ‒ aż po czubki palców u nóg.

Co najmniej 2 litry wody dziennie sprawiają, że krew jest dobrze rozcieńczona, a w efekcie łatwiej przepływa przez naczynia krwionośne. Alkohol jest środkiem rozgrzewającym tylko pozornie.

 Wprawdzie najpierw robi Ci się ciepło, ponieważ naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, ale w efekcie organizm szybciej się wychładza.

Również kawa i papierosy mają negatywny wpływ na gospodarkę cieplną naszego ciała: ich składniki sprawiają, że naczynia krwionośne ulegają trwałemu zwężeniu, a do palców rąk i stóp trafia coraz mniej rozgrzewającej krwi.

9. Nie zwlekaj z wizytą u podologa lub lekarza jak cierpisz na zimne stopy

Zimne stopy mogą być również sygnałem ostrzegawczym. Jeśli przypadłość ta dotyka Cię wyjątkowo często, poradź się lekarza, celem zidentyfikowania przyczyny. Ludzie, którym pomimo grubych skarpet stopy marzną również w cieplejsze dni, powinni skonsultować się z internistą.

Zimne stopy mogą być wywołane np. cukrzycą, niedoczynnością tarczycy, nadwagą, schorzeniami naczyniowymi lub niskim, względnie wysokim ciśnieniem krwi. Przyczyną mogą być również przewlekłe zaburzenia krążenia w nogach. Nieleczone zaburzenie krążenia może doprowadzić nawet do martwicy palców.

Kolejnym źródłem tej dolegliwości mogą być zakłócenia układu nerwowego ‒ jeśli ciągle marzną Ci dłonie i stopy, może się za tym kryć zespół Raynauda.

Jest to zaburzenie naczyniowe, któremu towarzyszą skurcze, bóle i zmiana zabarwienia rąk i stóp. Oprócz różnych lekarstw schorzenie to może być rezultatem stwardnienia rozsianego lub zespołu cieśni kanału nadgarstka.

Ta forma zaburzeń ukrwienia wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem.

Leia também:  Como amar a jesus como ele o ama: 6 passos (com imagens)

Podolodzy, którzy dowiedzą się od pacjenta, że często cierpi na marznące stopy, powinni zalecić mu wizytę u lekarza.

Jeśli natomiast stopa i/lub noga nagle staje się zimna i zaczyna silnie boleć, skóra blednie lub zsinieje należy natychmiast zwrócić się o pomoc do lekarza lub pojechać do szpitala.

Mogą to być oznaki zatoru (zamknięcia światła naczynia tętniczego przez przenoszony z prądem krwi skrzep).

Jeśli oprócz uczucia chłodu i przebarwień pojawi się obrzęk, oznaki te mogą wskazywać również na tak zwaną bolesną siniczną zakrzepicę, wyjątkowo ciężką, aczkolwiek rzadką formę przebiegu zakrzepicy żył głębokich.

Umów konsultację

Zimne stopy – przyczyny + domowe sposoby

Zimne stopy – jakie są przyczyny i sposoby na marznące stopy?
fot. Adobe Stock

Zimne stopy to powszechny problem, z którym zmaga się wiele osób. Uczucie chłodu i dyskomfortu może pojawić się w ciągu dnia, a także utrudniać zasypianie. Najczęściej dotyczy kobiet o szczupłej i drobnej budowie ciała. Jeśli pojawia się regularnie, należy bliżej się mu przyjrzeć. Co mogą oznaczać zimne, a czasem wręcz lodowate stopy? Poznaj możliwe przyczyny nieustannie zimnych stóp.

Spis treści:

Zimne stopy – przyczyny

Stale zimne stopy, a nierzadko również i dłonie, to przypadłość tzw. zmarzluchów. Niektóre osoby stale mają uczucie chłodu, nad którym ciężko zapanować. Taki objaw może wskazywać na problemy ze zdrowiem, lecz również może być konsekwencją nieprawidłowego stylu życia.

 1. Zły dobór odzieży i butów. To najczęstsza zewnętrzna przyczyna zimnych stóp szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Odpowiednie skarpetki i ocieplone buty to absolutna podstawa, by chronić stopy przed przemarznięciem. Innym powodem mogą być również skarpetki ze zbyt ciasnym ściągaczem lub za mocno zasznurowane buty, które utrudniają przepływ krwi.
 2. Brak aktywności fizycznej. Remedium może okazać się regularny ruch, co jest szczególnie ważne, jeśli prowadzimy siedzący tryb życia, czym narażamy się ma spowolnienie krążenia w stopach i dłoniach. W czasie aktywności fizycznej dochodzi do pobudzenia przepływu krwi, która swobodnie dociera to stóp. Uprawianie sportu jest szczególnie ważne w przypadku osób, które codziennie wykonują pracę siedzącą lub stojącą.
 3. Palenie papierosów. Nikotyna ma bardzo niekorzystny wpływ na organizm, m.in. powoduje skurcz naczyń krwionośnych, a następnie zmniejszenie krwawienia. To może prowadzić do uczucia chłodu stóp i dłoni.
 4. Stres. W sytuacjach napięcia i silnych przeżyć dochodzi do tzw. centralizacji krążenia. Organizm koncentruje się na dostarczeni krwi do najważniejszych narządów, które są kluczowe dla przetrwania, tj. serce, mózgu, płuc i nerek. Oznacza to zmniejszenie przepływu krwi w kończynach, co może skutkować uczuciem chłodnych stóp i dłoni.

Zimne stopy – czego mogą być objawem?

Powodem zimnych stóp mogą być również czynniki wewnętrzne. Powszechnie mówi się, że przyczyną mogą być problemy z krążeniem krwi. Zdarza się, że są one skutkiem przyjmowania niektórych leków np. beta-blokerów, antykoncepcyjnych. Istnieje również szereg chorób, które mogą objawiać się w ten sposób m.in.:

W celu odnalezienia medycznej przyczyny zimnych stóp, należy wykonać szczegółową diagnostykę.

Domowe sposoby na zimne stopy

Z uczuciem przemarzniętych stop łatwo i szybko można poradzić sobie w domowym zaciszu. Oto skuteczne metody na zimne stopy:

 1. Gorąca kąpiel. Możesz zanurzyć w ciepłej wodzie wyłącznie stopy lub całe ciało. Do kąpieli dodaj kilka kropel olejku eterycznego o działaniu rozgrzewającym np. z drzewa herbacianego, goździkowego lub eukaliptusowego.
 2. Naprzemienna kąpiel. Inną metodą jest zanurzanie stóp raz w ciepłej, raz w chłodnej wodzie. Wykonaj trzy cykle, trzymając najpierw nogi w ciepłej wodzie przez 5 minut, a w chłodnej – pół minuty. Osusz nogi i załóż ciepłe skarpety.
 3. Masaż stóp. Pomocne będą specjalne rolki lub inne przyrządy do masażu, które można nabyć w każdej aptece, drogerii lub supermarkecie. Możesz również wykonać masaż dłońmi, wykorzystując delikatnie podgrzany olejek do masażu z kilka kroplami olejku eterycznego.
 4. Szczotkowanie ciała. To naturalna i znana od lat metoda, która doskonale pobudza krążenie krwi. Do tego celu używa się szczotek z naturalnego włókna lub specjalnych rękawic.
 5. Maść rozgrzewająca. Jeden z najszybszych sposobów, który z można stosować również poza domem. Posmaruj stopy maścią, a następnie załóż ciepłe skarpetki.
 6. Termofor, koc lub kapcie elektryczne. A także innego rodzaju ogrzewacze, które pozwolą skutecznie rozgrzać przemarznięte stopy.

Przeczytaj:Zimne dłonie i stopy – o czym świadczą?Domowe sposoby na rozgrzanie stóp  

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Zimne stopy – jak rozwiązać ten problem? – Sklep Krasnal

Marznięcie stóp i uczucie lodowatości dotyczy praktycznie 50% populacji. Uczucie zimna w stopach jest nieprzyjemne i często przeradza się w szczypanie, bądź pieczenie. Momenty, w których zimne stopy są szczególnie dokuczliwe, przejawiają się podczas spaceru, czy długiego marszu. Przyczyną zimnych nóg może być zbyt lekko dobrane obuwie- nieadekwatne do pory roku, ale także słabe krążenie. Jak sobie z tym radzić i co sprawi, że lodowate stopy odejdą w zapomnienie? Na te pytania odpowie poniższy artykuł. Problem, jakim są marznące stopy nie jest widoczny jedynie zimą. Osoby, u których ta przypadłość gra główną rolę wiedzą jak uciążliwa potrafi być także latem. Mimo noszenia grubych skarpet i ciepłych butów stopy pozostają zimne, co wiąże się z dyskomfortem. Stale zimne stopy są sygnałem od organizmu, że dzieje się coś niepokojącego. Problem zimnych stóp zazwyczaj dotyka osób szczupłych, a także wysokich. Do najczęstszych przyczyn należy brak zapewnienia odpowiedniej temperatury, ale także nieodpowiednia dbałość o stopy i problemy z prawidłowym krążeniem. Innym powodem uczucia zimnych stóp jest także stres, bowiem powoduje on zwężenie się naczyń krwionośnych. Jak sobie radzić, kiedy problem zimnych stóp zaczyna przeradzać się w defekt uniemożliwiający swobodne chodzenie? Oto parę domowych sposobów. Pierwszą i najważniejszą sprawą jest dobranie odpowiedniego obuwia i skarpetek. Kiedy zimno w stopy przestaje być komfortowe i wymaga, aby zwrócić na nie szczególną uwagę powinno się zacząć od ubioru. Już jedna para butów z dodatkowym ociepleniem potrafi zdziałać cuda na spacerze niwelując tym samym problem stóp, w których temperatura drastycznie różni się od tej w reszcie ciała. Jeśli jednak ten krok został już postawiony, a efekty nadal są niewidoczne to należy przedsięwziąć dodatkowe sposoby. Na przykład… Wydawać by się mogło, że masaż pomaga jedynie rozluźnić zmęczone nogi i pozbyć się uczucia ciężkości. Dzięki odpowiednio wykonanemu masażowi krążenie znacznie się poprawia, a stopy są w stanie uzyskać upragnioną temperaturę. Aby wykonać odpowiedni masaż poprawiający krążenie, należy skorzystać z rolek do masażu stóp dostępnych w aptekach, sklepach ze sprzętem medycznym, bądź w zwykłej drogerii. Częstotliwość masażu zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Można go wykonywać profilaktycznie raz dziennie- przed snem, bądź za każdym razem kiedy zimno w stopy jest odczuwalne. Wykonywanie masażu stóp za pomocą rolek nie powoduje efektów ubocznych i nie naraża naszego zdrowia, dlatego też jest najczęściej polecanym sposobem w walce z zimnymi stopami. Innym najczęściej polecanym zabiegiem w walce z lodowatymi stopami jest ich szczotkowanie. Aby prawidłowo wykonać szczotkowanie stóp należy zaopatrzyć się w szczotkę z włosia naturalnego, bądź rękawicę sizalową. Zabieg szczotkowanie najkorzystniej wykonywać podczas kąpieli. Ze względu na nawilżoną i rozgrzaną skórę stóp szczotkowanie nie będzie bolesne, ani nie spowoduje nadmiernych podrażnień, jak w przypadku suchej skóry. Prawidłowo wykonane szczotkowanie pozwoli na przywrócenie odpowiedniego krążenia, a także pozwoli się zrelaksować. Szczotkowanie należy rozpocząć od grzbietu stopy i kulistymi ruchami przechodzić w głąb do zewnętrznej i wewnętrznej strony. Kąpiel rozgrzewająca potrafi przynieść ulgę nie tylko stopom, ale także całemu ciału. Odpowiednia temperatura wody z dodatkiem olejków z imbiru, cynamonu, pomarańczy lub rozmarynu pobudzi zmysły i przyniesie uczucie odprężenia. Zarówno w przypadku kąpieli jak i używania termoforu należy jednak pamiętać, aby woda nie była zbyt gorąca. Przegrzanie stóp może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Stopy powinny być utrzymywane w tej samej, regularnej temperaturze przez cały czas. Do zdecydowanie bardziej radykalniejszego sposobu walki z zimnymi stopami należy kąpiel naprzemienna. Do dwóch misek należy wlać zimą, a także bardzo ciepłą wodę i kolejno zanurzać w nich stopy na ok 3-4 min. Marznące stopy można łatwo pokonać za pomocą maści rozgrzewającej używanej podczas przeziębienia. Wystarczy nasmarować stopy wyżej wymienioną maścią i ubrać na nie ciepłe, bawełniane skarpety. Dodatkowym atutem będzie wypicie rozgrzewającej herbaty malinowej z imbirem i cytryną.

Uczucie zimna w stopach nie powinno być powodem do niepokoju. Jeśli zdarza się sporadycznie i tylko w okresach zimowych, a domowe sposoby doskonale radzą sobie z jego zniwelowaniem, to na ogół nie ma się czym martwić. Inaczej ma się sprawa, kiedy zimne stopy są niezależnie od pory roku i uniemożliwiają nam swobodne wykonywanie domowych obowiązków. Wtedy należy udać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu.

Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie butów dla dzieci

Roczne dziecko nie chodzi – co robić?

Buty dziecięce z profilowaną wkładką

Dziecko uzależnione od telefonu – jak temu zaradzić?

Buty na wesele dla dziewczynki

Buty do szkoły – na co zwrócić uwagę?

Odwrócony obcas thomasa – co to znaczy?

Kapcie dla dzieci z wysokim podbiciem – jakie wybrać?

Leia também:  Poranne bóle głowy – co może być przyczyną bólu głowy rano?

Zajęcia gordonowskie – na czym polegają?

Savoir vivre dla dzieci

Kiedy z dzieckiem do logopedy?

Przyjęcie urodzinowe dla dzieci – jak zorganizować?

Metoda kija i marchewki – na czym polega?

Buty dla dzieci na lato

Jak ubierać dziecko do przedszkola?

Krzywe nóżki u dziecka

Jak zachęcić dziecko do chodzenia

Gry na świeżym powietrzu

Rozmiarówka butów niemowlęcych

Zabawy ruchowe dla dzieci

Mocne strony dziecka

Pierwsze objawy grzybicy na stopach

Jak dbać o stopy?

Pierwsze sandały dla dziecka – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Ulga dla stóp – moczenie nóg

Ból śródstopia od góry

Bolące pięty po nocy

Buty chłopięce na rzepy

Buty ocieplane dla chłopca

Buty do sukienki dla dziewczynki

Buty dla dwulatki

Białe buty chłopięce

Buty dla dziewczynki rozmiar 32

Półbuty dziewczęce

Buty dla 10 latki

Buty dziecięce wyprzedaż

Buty na wiosnę dla dziewczynek

Buty dla dzieci Warszawa

Wady stóp u dzieci

Ćwiczenia na stopę płasko-koślawą u dzieci

Eleganckie buty dla dziewczynki

Wysokie podbicie u dziecka

Buciki dla dzieci

Markowe buty dla dzieci

Buty na zimę dla dziewczynki

Buty dla dziewczynki rozmiar 19

Śniegowce dla chłopca

Rozmiar skarpet dziecięcych – jak dobrać do wieku?

Białe buty dla dziewczynki – od pantofelków po trampki

Trampki młodzieżowe – jakie dla chłopca, jakie dla dziewczynki?

Ochraniacze do raczkowania – zanim dziecko zacznie chodzić

Kalosze dziecięce ocieplane – w sam raz na nadchodzącą jesień

Pantofelki dla dziewczynki – obuwie nie tylko na komunię

Gdzie kupić pierwsze buty dla dziecka?

Czerwone plamy na stopach u dziecka – przyczyny, leczenie

Zabawy integracyjne dla dzieci

Grzybica stóp u dzieci – objawy, przyczyny, leczenie

Zabawy dla dzieci w przedszkolu na dywanie

Rozmiar buta rocznego dziecka

Pocenie stóp – skąd się bierze? Naturalne sposoby

Udar słoneczny u dziecka

Kapcie dla rocznego dziecka – jak wybrać, by zapewnić wygodę oraz zdrowy rozwój?

Wrastające paznokcie u dzieci – przyczyny oraz sposób zapobiegania

Kapcie do żłobka – jak wybrać najlepszy model?

Wysypka na stopach u dziecka – przyczyny oraz zapobieganie

Rozmiar buta dziecka a długość wkładki

Łuszcząca się skóra na stopach u dziecka – czym jest i jak przynieść dziecku ulgę?

Polskie buty dla dzieci – dlaczego warto na nie postawić?

Stopa dziecka – jak zmienia się w czasie rozwoju i jak o nią zadbać?

Odcisk na stopie u dziecka

Ból stóp u dziecka – czy to powód do niepokoju?

Zdrowe buty dla dzieci

Buty do garnituru dla chłopca

Buty wiosenne dla dziewczynki

Buty dla rocznego dziecka

Dziecko stawia stopę do środka

Buty na rzepy dla dzieci

Buty dla dzieci za kostkę

Wkładki do butów dla dzieci

Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Jak nauczyć dziecko chodzić?

Ile par butów dla dziecka?

Buciki niechodki

Śniegowce dla dzieci

Koślawość pięt – co należy o niej wiedzieć?

Stopa wydrążona – przyczyny, objawy, leczenie

Zimne stopy – jak rozwiązać ten problem?

Kurzajka na stopie u dziecka

Jak kupować buty zimowe dla dziecka

Jakie kapcie dla dzieci wybrać?

Sznurówki, rzepy czy zapinki? – jakie buty wybrać?

Kozaki dla dziewczynki

Trzewiki chłopięce – popularne modele

Zabawy na dworze

Półbuty chłopięce

Kalosze chłopięce – polecane modele

Dziecko chodzi na palcach

Jakie kapcie do żłobka?

Ćwiczenia korekcyjne na wady stóp

Japonki dla dzieci – czy są zdrowe?

Buty na obcasie dla dzieci – dlaczego nie powinniśmy ich kupować?

Wady stóp – jak wybrać obuwie?

Czy należy dziecko prowadzić za rączki?

Jakie są przyczyny bólu łydek?

Gołębi chód u dziecka – objawy, przyczyny, zapobieganie

Buty dla dzieci na jesień

Buty za kostkę dla dzieci

Tanie buty dla dzieci – czy to naprawdę okazja?

O ile większe buty dla dziecka?

Baletki czy baleriny dla dziewczynki?

Koślawość kolan u dzieci – jakie buty?

Wkładki ortopedyczne dla dzieci – czy Twoje dziecko powinno je mieć?

Jak dbać o obuwie dziecięce?

5 porad, jak prawidłowo dobrać dziecku buty

Jak szybko rośnie dziecięca stopa?

Mała stópka, wielka odpowiedzialność, czyli jak dbać o stopy dziecka

Jakie powinny być buty dziecięce?

Czy kapcie z twardą podeszwą to dobry wybór?

Stopa końsko-szpotawa – przyczyny i leczenie

Jak szybko dziecko wyrasta z bucików?

Buty dla dzieci na lato – małe stopy, duże wymagania

Nauka chodzenia – to nie takie trudne!

Buty do szkoły – czym kierować się przy wyborze?

Zdrowa Stopa – co oznacza?

Jakie obuwie wybrać dla dziecka – wiązane czy na rzepy?

Buty dla dzieci z wysokim podbiciem

Kapcie do przedszkola

Jak nauczyć dziecko wiązać buty?

Buty komunijne dla dziewczynki i chłopca

Pierwsze buty dla dziecka

Rozmiary butów dziecięcych

Płaskostopie u dzieci

Zimne stopy w łóżku. Poznaj przyczyny i skuteczne sposoby, by się rozgrzać!

Zimne stopy są bardzo uciążliwą przypadłością. To nic przyjemnego, gdy często i przez długi czas odczuwa się chłód w swoich kończynach. „Jak lód” – to częste określenie, słyszane od osób doświadczających uczucia zimna w stopach.

Pada też z ust tych, którzy na własnej skórze odczuwają chłód stóp partnera lub partnerki. I to w ciepłym łóżku! Brrr! Zastanawiasz się, z czym jest związana ta dolegliwość? Przeczytaj, co oznaczają zimne stopy oraz skąd bierze się ta przypadłość.

Przyczyny i sposoby radzenia sobie z nią zebraliśmy dla Ciebie poniżej.

Przyczyny zimnych stóp

Przyczyny marznięcia stóp są różne. Zacznijmy od tych najprostszych i najbardziej oczywistych. Jest to efekt wychłodzenia – szczególnie w okresie jesiennym i zimowym. Uczucie zmarzniętych stóp często występuje również u osób pracujących w terenie otwartym, na świeżym powietrzu, a także przyjmujących postawę stojącą czy siedzącą na długie godziny.

Dlaczego to właśnie te osoby są narażone na problem zimnych stóp? Bo w ich przypadku utrudniony zostaje swobodny transport krwi w kończynach dolnych. Przepływ krwi zaburza też np. zbyt obcisła odzież (wykończona ściągaczami albo nawet tak – wydawałoby się – wygodna jak rajstopy, skarpety czy legginsy). Delikatnie, ale długotrwale uciska ona naczynia krwionośne.

Przyczyna zimnych stóp jest jednak często złożona i dotyczy zmian zachodzących w ciele człowieka wraz z wiekiem.

Przez nadciśnienie oraz miażdżycę w organizmie dochodzi bowiem do systematycznego usztywniania i zwężania naczyń krwionośnych, przez które krew przypływa z trudnością.

Zmiany chorobowe naczyń krwionośnych są także skutkiem palenia papierosów, a także stosowania niektórych leków, np. doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Warto też wiedzieć, że wychłodzone stopy najczęściej występują u dziewcząt w okresie dojrzewania oraz młodych kobiet, które mają niskie ciśnienie tętnicze.

Czy emocje wpływają na tę dolegliwość?

Zimne stopy często dokuczają osobom, które są wrażliwe emocjonalne i łatwo ulegają stresowi.

Pobudzenie związane z emocjami zwiększa w organizmie produkcję katecholamin (czyli organicznych związków chemicznych takich jak adrenalina czy dopamina), co utrudnia właściwy przepływ krwi.

Kiedy zwiększa się wydzielanie tych hormonów, naczynia krwionośne w stopach wówczas silnie się kurczą, co z kolei objawia się uczuciem zimna.

CZYTAJ:  Miłość i sen – jak zakochanie wpływa na jakość snu?

O czym świadczą chronicznie zmarznięte stopy?

Same zmarznięte kończyny nie są niebezpieczne dla zdrowia – stają się takie, gdy są objawem chorób towarzyszących. Jakich? Przede wszystkim:

 • chorób i zapalenia naczyń krwionośnych (np. cukrzycy, miażdżycy),
 • schorzeń układu krwionośnego (np. białaczki, małopłytkowości),
 • układowych chorób tkanki łącznej (np. reumatoidalnego zapalenia stawów, zapalenia skórno-mięśniowego),
 • zaburzeń hormonalnych (np. niedoczynności tarczycy),
 • wirusowego zapalenia wątroby.

Sposoby na zimne stopy

Jedną z metod radzenia sobie z wychłodzonymi stopami jest oczywiście unikanie zimna. Trzeba pamiętać o ciepłym, odpowiednim do temperatury ubraniu – skarpetach i butach. Można wypróbować też specjalne wkładki ogrzewające do obuwia.

Innym dobrym pomysłem na ograniczenie uczucia chłodu jest też aplikowanie na stopy żelu rozgrzewającego. W aptece dostępne są tabletki zawierające m.in. diosminę, hesperydynę i rutozyd, które pozytywnie oddziałują na funkcjonowanie naczyń krwionośnych.

A to z kolei wpływa na rozwiązanie problemu z zimnymi stopami.

A jak poradzić sobie z zimnymi stopami w łóżku? Domowe sposoby na tę dolegliwość są łatwe i efektywne. Na rozgrzanie, a przy tym zrelaksowanie, idealna jest gorąca kąpiel. Warto wlać do wanny kilka kropel olejku eterycznego o właściwościach rozgrzewających i poprawiających krążenie – np. cynamonowego lub rozmarynowego.

Ale nie tylko ciepła kąpiel pomaga – także kąpiel naprzemienna. Oblewanie stóp na zmianę ciepłą i zimną wodą poprawia krążenie krwi, a regularne jej stosowanie zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych. Do pobudzenia krwi w zimnych jak lód stopach zawsze sprawdza się ich masaż. Można wykonać go dłońmi lub specjalnymi przyrządami.

Co jeszcze się sprawdzi? Warto pamiętać o spaniu na odpowiednim materacu, gdyż on także wpływa na problem zimnych stóp. Jak? Na przykład materac Thermo Silver z oferty Materasso ma zdolność regulowania temperatury.

To za sprawą zawartych w nim mikrokapsułek PCM, które pochłaniają ciepło wydzielane przez ciało śpiącego użytkownika. Gdy temperatura ciała spada, kapsułki oddają zgromadzone ciepło, dzięki czemu unika się marznięcia.

Właśnie to sprawia, że bez obaw można cieszyć się ciepłem podczas snu.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*