Zatkany nos u dziecka – jakie są domowe sposoby na zapchany nos

Istnieje kilka przyczyn zatkanego nosa. Najczęstsze to infekcje oraz reakcje alergiczne, które stanowią największy odsetek.

Przyczyny zatkanego nosa

Uczucie zatkanego nosa może być też spowodowane takimi problemami, jak:Zatkany nos u dziecka – jakie są domowe sposoby na zapchany nos

 • polipy nosa,
 • ciało obce,
 • nowotwory,
 • wady rozwojowe,
 • stosowanie hormonalnej antykoncepcji,
 • urazy,
 • krzywa przegroda nosowa,
 • uzależnienie od kropli do nosa.

Wrażenie zatkanego nosa może być wyłącznie subiektywnym odczuciem pacjenta, co ma miejsce np. w zespole pustego nosa. Może też być rezultatem zmian obiektywnych, np.

zapalenia czy deformacji nosa, które możemy rozpoznać podczas badania diagnostycznego. Znalezienie przyczyny zatkanego nosa jest bardzo ważne, ponieważ umożliwia dobranie odpowiednio dobranego leczenia – mówi dr n. med.

Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).

Zatkany nos – diagnostyka

Jeżeli zatkany nos doskwiera dłużej niż tydzień, należy udać się do lekarza w celu określenia przyczyn tej sytuacji.

Pierwszym narzędziem w diagnostyce jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie podstawowych badań laryngologicznych.

W przypadku podejrzenia reakcji uczuleniowej, laryngolog może skierować pacjenta na konsultacje do alergologa.

Zatkany nos – leczenie

Profesjonalna diagnostyka umożliwia skuteczne leczenie zatkanego nosa. Jest to bardzo istotne, ponieważ w przeciwnym razie dojść może do wielu nieprzyjemnych powikłań. Kuracja opiera się na zwalczeniu przyczyny zatkania nosa. W przypadku alergików będzie to ograniczenie ekspozycji na alergeny, podanie leków przeciwhistaminowych lub też terapia odczulająca.

Jeżeli zatkany nos wiąże się z przeziębieniem, konieczne jest zwalczenie infekcji. Jeżeli ma ona charakter łagodny, lekarz może zalecić odpoczynek i zażywanie preparatów wzmacniających odporność.

Zabiegi chirurgiczne stosuje się w takich przypadkach jak polipy oraz nowotwory. To również najskuteczniejsze rozwiązanie w przypadku skrzywienia przegrody nosowej lub przerostu małżowin.

Zatkany nos – powikłania

Najczęstsze powikłania związane z ciągłym zatkaniem nosa to: zapalenie zatok, zapalenie ucha, astma (katar alergiczny), polipy, krwawienie z nosa oraz problemy z węchem. Szczególnym problemem jest zatkany nos a zatoki.

Podczas kataru zatoki wypełnione są wydzieliną, która zalegając, może ulec nadkażeniu bakteryjnemu. Najbardziej charakterystycznym symptomem jest ból głowy nasilający się przy schylaniu w okolicy zatok właśnie oraz w okolicy gałek ocznych.

Zatkany nos u dziecka – co robić?

Zatkany nos u dziecka – jakie są domowe sposoby na zapchany nos

Całą sytuację utrudnia fakt, że niemowlaki oddychają wyłącznie przez nos. Z tego powodu zatkany nos może być przyczyną duszności i niemożliwości jedzenia, co kolei może skutkować niedożywieniem. U nieco starszych dzieci katar może powodować problemy ze słuchem, a w efekcie zaburzenia mowy.

Tak samo jak w przypadku osób dorosłych, u dzieci również duże znaczenie ma oczyszczanie nosa. Małe dzieci mogą mieć z tym problem. Po skończeniu około roku są w stanie wydmuchać nos w chusteczkę, z pomocą rodziców.

Samodzielnie potrafią to dopiero w wieku około trzech lat. U mniejszych dzieci konieczne jest używanie specjalnych urządzeń, pozwalających oczyścić nosek.

Ważna jest również nauka wydmuchiwania tak, żeby dziecko nabrało takiego nawyku.

Co na zatkany nos? Krople mogą uzależniać!

Zatkany nos bez kataru? Ciągle zatkany nos? Ciągła potrzeba stosowania kropli i sprayów do nosa? To mogą być objawy uzależnienia od kropli do nosa.

Preparaty powszechnie dostępne w aptekach bez recepty zawierają substancje, które obkurczają błonę śluzową nosa i przynoszą natychmiastową ulgę w postaci odetkania nosa.

Jednakże stosowanie ich dłużej niż przez 5 dni może prowadzić do pojawienia się uzależnienia.

Wówczas dochodzi do trwałego uszkodzenia błony śluzowej nosa, a uczucie zatkania ma charakter ciągły. Pacjenci wciąż odczuwają konieczność stosowania kropli. Często dokucza im ból głowy. Z czasem pojawić mogą się zaburzenia węchu oraz krwawienie z nosa. Uzależnienia od kropli nie można ignorować, gdyż może prowadzić do wielu uciążliwych powikłań.

Domowe sposoby na zatkany nos

Istnieją sposoby na zatkany nos, które stanowią alternatywę dla stosowania kropli. Te uzależniające można zastąpić roztworem soli lub wody morskiej, które także mają formę sprayów oraz kropli. Ułatwiają rozrzedzanie i usuwanie wydzieliny. Do tego nawilżają błonę śluzową nosa.

Sprawdzą się także inhalacje na zatkany nos. Do dwóch litrów wrzątku dodajemy łyżkę soli. Jeżeli nie mamy problemu z uczuleniem, można dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. To świetny sposób na zatkany nos i oczyszczenie zatok. Dodatkowo olejek będzie działał antyseptycznie, co pomoże w przypadku infekcji.

Na zatkany nos w nocy może pomóc stosowanie nawilżacza powietrza. Oczywiście, warto go używać bez względu na porę doby. Nawilżanie powietrza pomaga w rozrzedzaniu wydzieliny oraz obudowie błony śluzowej nosa.

Bibliografia

1. Buczyłko K: Non-allergic rhinitis. Advances in Dermatology and Allergology [w:] „Postępy Dermatologii i Alergologii”, 2009, s. 369-371 2.

Dąbrowski P: Nasal obstruction – causes, diagnosis, and treatment [w:] „Lekarz POZ”, 2017, s. 19-28 3.

Nogala H, Bartochowska A, Tokarski M: Foreign body of the nose and paranasal sinuses – case report [w:] „Postępy w chirurgii głowy i szyi”, 2015, 30-32

4. Samoliński B, Komorowski J: Treatment of rhinitis [w:] „Przewodnik Lekarza”, 2006, 42-49

Sześć skutecznych sposobów na zatkany nos, które naprawdę działają

Domowe sposoby na zatkany nos – choć zapchany nos nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia, to jest zagrożeniem dla naszego humoru. Jaki on jest denerwujący!

Zamiast odruchowo sięgać po aerozol do nosa, wypróbuj lepszych, bo naturalnych domowych sposobów na zatkany nos.

Oprócz wirusów, do przyczyn zapchanego nosa należą: alergie na kurz lub sierść zwierząt, dym, suche powietrze i niektóre czynniki drażniące. Również nadmierne i regularne stosowanie aerozoli może prowadzić do trwałego zatkania nosa. Dlatego nie należy używać ich więcej niż przez maksymalnie siedem do dziesięciu dni. Na szczęście do dyspozycji mamy jeszcze domowe sposoby.

Jedną z klasycznych domowych sposobów na zatkany nos jest wdychanie gorącej pary wodnej. Para pomaga rozluźnić śluz lub zwilżyć śluzówkę nosa. Woda wzbogacona solą lub olejkami eterycznymi, takimi jak eukaliptus, tymianek, anyż lub mięta pieprzowa, sprawia, że inhalacja jest szczególnie skuteczna w walce z katarem wywołanym przeziębieniem.

Aby wykonać inhalację, możesz napełnić garnek lub miskę gorącą wodą, a następnie pochylić się nad parującym płynem z ręcznikiem na głowie. Pamiętaj jednak, że ryzyko poparzenia jest bardzo wysokie. Jeśli nie zamkniesz oczu, eteryczne opary mogą spowodować pieczenie i łzawienie.

Bezpiecznym wariantem są inhalatory parowe.

Praktyczne urządzenie do inhalacji dociera dokładnie nad nosem i ustami, dzięki czemu uzdrawiająca para może optymalnie wpływać na górne drogi oddechowe, bez szkodliwego wpływu na oczy.

Podobnie jak w przypadku klasycznego wariantu miski i ręcznika, do urządzenia należy dodać gorącą wodę, pożądany dodatek, taki jak sól. Inhalator możesz kupić w aptece, w drogerii lub online.

Roztwór soli fizjologicznej na zatkany nos: aby wdychać domowy roztwór soli fizjologicznej, rozpuść 1 g soli kuchennej w 100 ml gorącej wody. Wdychanie pary słonej wody jest łagodniejsze od olejków eterycznych.

Ważne: Astmatycy oraz dzieci nigdy nie powinny być leczone olejkami eterycznymi, ponieważ mogą one powodować ataki astmy, oraz problemy z oddychaniem.

Również płukanie solanką to dobry domowy sposób na zatkany nos. W tym celu słoną, letnią wodę umieszczamy w nozdrzu. Przy bardzo zatkanym nosie trzeba czynność powtórzyć kilkakrotnie, aż poczujemy, że śluz się rozpuszcza.

W walce z zimowymi dolegliwościami pomaga picie wody. Odpowiednio nawodniony organizm lepiej upłynnia lepki śluz. Obok wody warto sięgnąć po herbatę miętową, która ma działanie wykrztuśne oraz inne herbaty ziołowe.

Kelly Sikkema / Unsplash Foto: Ofeminin

Jeśli weźmiemy wystarczającą ilość witaminy C, poczujemy się lepiej. Chociaż nie jest naukowo jasne, czy, jak i dlaczego żywność zawierająca witaminę C skraca czas trwania choroby, ale wynik jest kluczowy. Dlatego zaleca się filiżankę gorącej (ale nie wrzącej!) cytryny z miodem.

Wskazówka: nie zalewaj cytryną i miodem wrzątkiem, ale odczekaj chwilę, aż ostygnie. Wysoka temperatura pozbawia napój właściwości leczniczych.

Tym razem nie chodzi o jedzenie (które również jest zdrowe), ale wdychanie ich zapachu. Domowy sposób jest prosty: cebulę kroimy na kawałki, umieszczamy w miseczce i stawiamy na wysokości głowy obok łóżka. Oprócz cebuli możemy to samo zrobić również ze świeżym czosnkiem.

Wskazówka: jeśli zapach cebuli i czosnku są nie do wytrzymania, w miseczce można umieścić także kilka płatków kosmetycznych skropionych n. miętowym olejkiem.

Jeśli Twój nos jest zatkany stosunkowo często, może to wynikać z tego, że często pozostajesz w pomieszczeniu, gdzie powietrze jest ciepłe, suche lub zadymione. Dlatego poza nawilżaniem błony śluzowej nosa, wietrz sypialnie i nawilżaj powietrze, np. zawieszając na grzejniku mokre ręczniki.

Do nawilżenia błony śluzowej nosa można wykorzystać np. kąpiel parową, dodatkowo wzbogaconą o sól morską.

Leia também:  Czym można zarazić się na basenie?

Ważne: Przy gorączce lub nadciśnieniu kąpiel nie jest wskazana.

Rozwiązaniem jest także zimna kąpiel, czyli taka, gdzie temperatura wody wynosi od 32 do 36 stopni. Należy leżeć w niej przez 15 do 20 minut.

Do wody warto dodać łyżeczkę miodu i 10 kropli olejku eterycznego lub zioła, czy herbaty. Przykład: zagotuj 1 litr wody i dodaj 1 torebkę herbaty z kopru włoskiego, 1 łyżeczkę herbaty z mięty pieprzowej i 1 łyżeczkę anyżu.

Gotuj przez około 10 minut w garnku. Wlej ziołową mieszankę do swojej kąpieli.

Uwaga: Nie wszystkie olejki eteryczne są odpowiednie dla kobiet w ciąży i dzieci. Najlepiej zapytać o nie w aptece.

Generalnie, zatkany nos nie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak objawy nie ulegną poprawie w ciągu tygodnia pomimo stosowania leków lub domowych rozwiązań, skonsultuj się z lekarzem. Być może masz zapalenie zatok i domowe sposoby na zatkany nos nie pomogą.

Zobacz także:

Skuteczny i nieznany sposób na zatkany nos i uciążliwy katar u dziecka

Jeśli zainteresował Was tytuł tego postu, to jestem niemalże pewna, że przynajmniej raz walczyliście z zatkanym nosem Waszego dziecka i mieliście już (dosłownie i w przenośni) powyżej dziurek w nosie tego kataru, który skutecznie uniemożliwiał Waszemu dziecku bezproblemowe oddychanie.

Nie wiem, jak jest w przypadku Waszych dzieci, ale moje brzdące, jak tylko mają katar, to momentalnie stają się marudne, markotnieją i chodzą po domu wyraźnie osłabione. Z nosa się leje, oczy mają szkliste, denerwuje je wszystko i wszyscy, a na widok chusteczek do nosa uciekają w te pędy.

Zresztą, pewnie podobnie to odczuwacie jak ja, że katar u dziecka nie tylko męczy samo dziecko, ale w trybie błyskawicznym przenosi się na jego rodzeństwo, wytrąca z równowagi matkę i alarmuje ją, że oto jest szansa, że nocki będą przez jakiś czas męczące dla całej rodziny

Zresztą! Nie trzeba daleko szukać! Jak ja mam zatkany nos, a np.

w ostatniej ciąży zdarzało mi się to notorycznie w trzecim trymestrze, to myślałam, że zwariuję! Tak między nami – jak kładłam się na stół operacyjny przed cesarką, to gdyby nie krople do nosa obkurczające śluzówkę, które zaaplikowałam sobie na minuty przed wejściem na salę operacyjną, to chyba bym ducha wyzionęła nie mogąc porządnie oddychać w trakcie operacji.

O sposobie, którym chciałabym się z Wami podzielić dzisiaj, napomknęła mi pani dietetyk, z którą przed tygodniami zamieniłam kilka słów na korytarzu przychodni. Tak to jest, że od gadki-szmatki na tematy kobiece, przechodzi się na tematy „dzieciowe”, a później choroby (standard!) i zawsze ktoś sprzeda drugiej osobie jakiś patent, który warto sprawdzić.

Podczas tamtej rozmowy byłam mega zaciekawiona tym, co mi Pani Ania powiedziała.

Otóż zatkany nos u dziecka i uciążliwy katar można niwelować na wiele sposobów, ale jedną z metod, o której się zapomina, a świetnie wspomaga, jest odtykanie nosa i leczenie kataru przy pomocy diety!

Ma to zastosowanie przy katarze infekcyjnym, tj. takim przeziębieniowym. Nie alergicznym. Zanim jednak zastosujecie się do tych porad, skonsultujcie się ze swoim lekarzem.

Otóż, obkurczyć śluzówkę nosa dziecka (ale dorosłego również) możemy za pomocą diety, czego ja zupełnie nie wiedziałam!

A w szczególności powinniśmy sięgnąć po cynk i selen, które mają właściwości obkurczające śluzówkę i pomagające w skróceniu czasu choroby.

Nie wiedziałam, że cynk jest tak istotny w walce z przeziębieniem i katarem, dopóki nie zaczęłam sięgać po tłumaczenia azjatyckich publikacji, gdzie podkreśla się rolę cynku w naszej diecie i walce z katarem czy zatkanym nosem.

Niektórzy wspominają nawet o tym, że cynk jest w stanie skrócić czas trwania przeziębienia aż o 1-2 dni.

Gdzie zatem powinniśmy szukać tego cudownego cynku? W jakie produkty warto się zaopatrzyć?

Ja jestem z tej szkoły, że nie sięgam po wszystkie suplementy świata. Kiedy trzeba, podaję suplementy sobie i dzieciom, ale najpierw staram się przekonać je do naturalnych produktów, które zawierają substancje, na których mi zależy. Jak chłopcy odmawiają współpracy i grymaszą, jak np. przy naturalnych prebiotykach, to wtedy sięgam po suplementy.

Zynk podaję chłopcom w pestkach dyni, które oni uwielbiają (poza tym mają też działanie „pasożytobójcze”, to znaczy wypędzają z naszych organizmów robale wszelkiej maści).

Jeśli Wasze brzdące nie przepadają za pestkami dyni w całości, to sprzedam Wam patent, który ja stosuję od dłuższego czasu. Mielę pestki dyni i dodaję je do pulpetów mięsnych, czy kotletów.

One są wtedy niewyczuwalne nawet w sporych ilościach, a mają cudowne działanie.

Cynku szukajcie również w jajkach. Ja jajka również przemycam w kotletach czy pulpetach, ale kiedy robię chłopcom naleśniki to też im tych jajek nie żałuję. To jedyna okazja, kiedy mogę im je przemycić, bo jajka ani jajecznicy nie lubią. Także bywa, że robię naleśniki nawet z 5-6 jaj 😀 Wiem, wariatka jestem, ale cóż począć 😉

Coś w tym cynku musi być, bo kiedy dwa tygodnie mój starszak dostał nagle kataru, to ja szczególną uwagę zwróciłam na dietę bogatą w cynk i nie wiem, z czego to wynikało, że po dwóch dniach kataru nie było! Byłam w szoku.

Oprócz cynku postawiłam też na inne naturalne sposoby na zatkany nos i katar i one razem „do kupy” rzeczywiście przyniosły rezultaty

Co jeszcze podawałam chłopcom na zatkany nos i katar?

Rosół – zrobiony z dobrej jakości drobiu dostarcza przeciwzapalnej cysteiny, która rozrzedza wydzielinę. A kiedy podstawimy sobie pod nos parujący rosół i będziemy go jeść bardzo ciepły (moi chłopcy tylko taki piją, i to rurką o średnicy 1 cm 😀 , polecam takie kolorowe, grubaśne z Jyska, tam je znajdziecie) to pomoże odetkać nos i zmniejszy przekrwienie śluzówki nosa.

Kasza jaglana – tyle się mówi o właściwościach kaszy jaglanej. Ona naprawdę ma moc. Pisałam o niej tutaj. Nie wszyscy za nią przepadają, ale my ją uwielbiamy. Chłopcy lubią ją na słodko, np. z jogurtem owocowym, bądź w postaci naleśników jaglanych (tutaj przepis na nie)

Rozgrzewające przyprawy – kiedy chłopcy mają katar, to robię wtedy im zawsze ciasto marchewkowe z dużą dawką rozgrzewających przypraw. Cynamon, gałka muszkatołowa, goździki i imbir robią robotę a przemycone w postaci muffinki marchewkowej dają radę i smakują przede wszystkim! Przemycam je też przy cieście z buraków. Jest moc!

Chrzan – matko, jak on cudownie udrażnia nos! Moja babcia robiła mi syrop z chrzanu, który niemalże momentalnie udrażniał mój nochal i rozrzedzał katar. Myślę, że w tym tygodniu uda mi się podzielić z Wami przepisem na niego autorstwa mojej babci. Chłopcom daję po łyżeczce – może nie jest cudowny w smaku, ale każę im zatkać nos i połknąć. Działa u nich cudownie.

Woda – o tym chyba nie trzeba przypominać. Woda od środka działa cuda, ale i od zewnątrz, tzn. w nawilżaniu powietrza też pomaga. Ja dodaję do nawilżacza też kilka kropel olejku eukaliptusowego czy sosnowego. Na poduszkę czy na kołnierzyk koszulki dziecka też warto zaaplikować sosnowy. Od razu lepiej się oddycha!

Co jeszcze z naturalnych produktów podaję na zatkany nos u moich dzieci i uporczywy katar?

 • wodę morską (tą przy infekcjach) i wodę termalną ( a tą przy tych lżejszych infekcjach, aby nazbyt nie wysuszyć wodą morską śluzówki)
 • inhalacje z soli fizjologicznej przy użyciu nebulizatora (jeden z najlepszych zakupów ever!)
 • wietrzę sypialnię przed spaniem (ale tylko wtedy, gdy smog odpuszcza…)

maść majerankowa pod nos, która ułatwia oddychanie. Tania i dobra!

– aroma plaster, który przyklejam dziecku na noc

ciepłe kąpiele z solą bocheńską lub iwonicką, i solą Epsom – pisałam o niej tutaj), z dodatkiem olejków eterycznych (eukaliptusowy i sosnowy)

To tyle. Mam nadzieję (mimo wszystko) że będziecie zdrowi a maluchy nabiorą takiej odporności, że katar będzie u nich trwał 2 dni max!

Zdrowia! :*

Zatkany nos u dziecka – leki, inhalacje, olejki, plasterki – sposoby na zapchany nos u dziecka

Zatkany nos u dziecka jest częstym i ważnym problemem pediatrycznym. Mimo że może wydawać się błahostką i być spowodowany przez zwykłą wirusową infekcję, jest to uciążliwy objaw zarówno dla małego pacjenta, jak i jego rodziców.

Leia também:  Jakie Sa Objawy Nadczynnosci Przytarczyc?

Niemal każda choroba nosa powoduje uczucie zatkania, czyli niedrożność, a więc utrudnienie przepływu powietrza przez jamę nosa.

Choroba może być umiejscowiona zarówno w samej jamie nosa, jak i w części nosowej gardła. Najczęściej zapchany nos u dziecka jest spowodowany przez infekcję nosa i zatok.

Inne częste przyczyny to alergiczny nieżyt nosa, przerost migdałka gardłowego (tak zwany trzeci migdał), zaburzenia strukturalne w jamie nosowej, skrzywiona przegroda nosowa czy nieprawidłowo duże małżowiny nosowe.

Na szczęście istnieje wiele prostych domowych sposobów na zatkany nos u dziecka.

 

Zatkany nos u dziecka – jakie są przyczyny?

Przyczyną niedrożności nosa i problemów z oddychaniem u dziecka jest najczęściej jest to prosta wirusowa infekcja. Zaburzenia drożności nosa spowodowane wrodzonymi zaburzeniami struktury nosa to rzadka sprawa.

Przyczyny niedrożności nosa u dziecka to:

 • zapalenie błony śluzowej nosa i zatok obocznych nosa,
 • alergiczny nieżyt nosa,
 • skrzywienie przegrody nosa,
 • przerost migdałka gardłowego (tu objawem jest zatkany nos u dziecka i chrapanie)
 • refluks żołądkowo-przełykowy,
 • uraz (krwiak w jamie nosa),
 • polipy nosa,
 • przerost małżowin nosowych,
 • wrodzone anomalie budowy twarzy i czaszki,
 • torbiele jamy nosa,
 • zwężenie nozdrzy tylnych,
 • guzy nowotworowe.

Zdecydowanie najczęściej tło zatkanego nosa jest infekcyjne. Zapalenie nosa i zatok może być ostre, przewlekłe, wirusowe, bakteryjne, rzadko grzybicze. Najczęściej ostre zapalenie nosa i zatok ma charakter wirusowy, nie wymaga więc antybiotykoterapii, a jedynie leczenia objawów, takich jak np. probelmy z oddychaniem przez nos.

Migdałek gardłowy znajduje się w części nosowej gardła, jego przerost więc upośledza drożność nosa „od tyłu”. Powoduje uporczywe uczucie zatkania nosa bez kataru. U niektórych dzieci może wymagać leczenia operacyjnego – adenotomii.

 

Zatkany nos u dziecka – alergia, zatoki czy migdałki?

Przewlekłe zapalenie zatok u dziecka, alergia oraz przerost migdałka gardłowego to najczęstsze przyczyny przewlekłej oraz nawracającej niedrożności nosa.

Ich objawy często nakładają się na siebie lub jedne wywołują drugie dlatego odróżnienie tych schorzeń od siebie bez głębszej diagnostyki może być początkowo trudne.

Przewlekłe zapalenie zatok rozpoznaje się, gdy objawy utrzymują się ponad 12 tygodni.

Kiedy dziecko mówi przez nos i chrapie, często mamy do czynienia z nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych i uszu, a także uporczywym katarem, możliwą przyczyną jest przerost migdałka gardłowego.

Alergiczny nieżyt nosa należy do grupy chorób atopowych czyli związanych z uwarunkowaną genetycznie skłonności do nadwrażliwości i alergii.

Może współistnieć z astmą oskrzelową, zapaleniem spojówek, atopowym zapaleniem skóry, alergią pokarmową. Objawy mogą występować sezonowo lub całorocznie.

Alergiczny nieżyt nosa u dziecka, ze względu na obrzęk śluzówki nosa, jest też czynnikiem rozwoju infekcji bakteryjnej zatok.

 

Zapchany nos u dziecka – kiedy do lekarza?

U dzieci najczęściej jest to wydzielina w nosie (gęsta, ropna lub wodnista), utrudnione oddychanie i w efekcie oddychanie przez usta, chrapanie u dziecka, problemy z jedzeniem, ściekanie wydzieliny z nosa po tylnej ścianie gardła i w rezultacie kaszel. Zatkany nos w nocy powoduje u dziecka kłopoty ze snem.

Zapchany nos u niemowlaka powoduje niechęć do ssania pokarmu, w skrajnych przypadkach niedożywienie, a także duszności, dlatego, że przez pierwszych kilka miesięcy życia dzieci nie potrafią oddychać przez usta. W wyniku niedrożności nosa może wystąpić sapka niemowlęca.

Jednostronne zaburzenie drożności nosa i wyciek z nosa cuchnącej ropnej wydzieliny wskazuje na obecność ciała obcego w nosie – najczęściej są to malutkie części zabawek. Taka sytuacja zobowiązuje do niezwłocznego udania się do lekarza. Przewlekle zatkany nos i ciągły katar u dziecka może nawet upośledzać słuch.

 

Oczyszczanie nosa – solą morską, fizjologiczną, sprayem, gruszką?

Zdecydowanie najczęściej zapchany nos u niemowlaka czy noworodka jest spowodowany przeziębieniem i nie wymaga leczenia przyczynowego (antybiotyków), a jedynie leczenia objawów. Istnieje wiele domowych sposobów.

Bardzo ważne jest oczyszczanie nosa u dziecka, delikatne i odpowiednio częste. Można to robić, przepłukując nosek solą – fizjologiczną lub solą morską, roztworem soli 3 proc.

Sól morska dostępna jest także jako łatwy w użyciu spray do nosa. Sól fizjologiczną można kupić w aptece w małych ampułkach. Należy wkrapiać po 1-2 krople do noska dziecka niemowlęcia, a następnie położyć dziecko na brzuszku aby umożliwić wypływanie wydzieliny z nosa.

Gdy stosowanie soli morskiej nie wystarcza, można usuwać zalegająca wydzielinę z noska przez jej odsysanie – pomocna w tym jest gruszka lub specjalne aspiratory.

 

Nawilżanie nosa u dziecka – jak to robić?

Równie istotne jest odpowiednie nawodnienie dziecka. Gdy wydzielina z nosa u dziecka jest gęsta i trudna do wydmuchania, przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów pomaga w jej rozrzedzeniu.

Dodatkowo należy pamiętać, że przy podwyższonej temperaturze ciała dziecko również wymaga odpowiedniej podaży płynów. Można podawać ciepłą herbatkę z sokiem malinowym, a po ukończeniu przez małego pacjenta 1.

roku życia – również z miodem.

Pomocniczo działa też nawilżanie nosa i powietrza – można tego dokonać albo kupując do tego specjalny nawilżacz, albo rozkładając na ciepłych kaloryferach mokre ręczniki, lub stawiając miskę z wodą na parapecie, pod którym znajduje się gorący kaloryfer. Zaleca się też wietrzenie pomieszczeń, w których się przebywa oraz utrzymywanie w nich właściwej temperatury – około 20–22 stopnie Celsjusza. Nie należy dziecka przegrzewać.

Katar u dziecka nie jest również przeciwskazaniem do wychodzenia z domu i (o ile oczywiście dziecko nie jest bardzo osłabione lub nie ma wysokiej gorączki), ani do kąpieli. Niemowlęta można przekładać delikatnie na brzuszek, gdy śpią, aby wydzielina nie spływała po tylnej ścianie gardła.

 

Inhalacje i płukanie zatok – sposób na odetkanie nosa u dziecka

Nieoceniane są inhalacje na katar (także przy pomocy nebulizatora, który można zakupić w aptece). Również bardzo dobra jest do tego sól morska.

Sól morska do nosa pomaga obkurczyć obrzęknięta śluzówkę nosa i zmniejsza ilość produkowanej w nosie wydzieliny, a także zmniejsza gęstość śluzu ułatwiając jego ewakuację z nosa. Dodatkowo zabija bakterie. Inhalacje u dziecka na katar przeprowadza się 2–3 razy dziennie, nawet przez kilka tygodni.

U pacjentów powyżej 4. roku życia można przeprowadzać irygację za pomocą specjalnego zestawu dostępnego w aptece. Płukanie zatok u dziecka nawilża śluzówkę nosa, zmniejsza obrzęk oraz działa oczyszczająco. To dobry sposób na wydzielinę podczas infekcji czy kataru siennego.

 

Leki na zatkany nos u dziecka – jakie wybrać?

Leki na katar dla dziecka obejmują także proste w stosowaniu środki na receptę – np. ambroksol. W gęstym katarze w zapaleniu zatok obocznych nosa można u dzieci stosować inhalacje z ambroksolu.

Jest to lek na zapchany nos, który zmniejsza znacznie lepkość wydzielanego śluzu. Pomaga także odkrztusić gęstą wydzielinę z oskrzeli, gdy z nosa spływa ona do położonych niżej dróg oddechowych.

 

Naturalny, domowy sposób na zatkany nos – plasterki na katar u dziecka

Skuteczne w udrażnianiu nosa są też olejki eteryczne, np. olejek eukaliptusowy, miętowy czy olejek z sosny. Roztwór do inhalacji przygotowuje się dodając kilka kropli olejku do gorącej wody. Są dostępne też jako plasterki na katar, żel do nacierania skóry czy olejki do kąpieli. Plasterki z olejkami eterycznymi są przystosowane do przyklejania na ubranie czy piżamę.

U starszych dzieci można spróbować wyższe ułożenie głowy podczas snu dzięki dodatkowej poduszce i ciepłe kompresy na nos i czoło, a także leki obkurczające błonę śluzową nosa w postaci kropli do nosa, np. z ksylometazoliną.

 

Płukanie nosa u dziecka w leczeniu kataru

Bibliografia

 • Anna Dobrzańska, Józef Ryżko: Podręcznik do Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego. Wrocław: Elsevier Urban & Partner, 2014. ISBN 978-83-7609-855-5.
 • Pediatria, Antonii Dyduch, tom I. Katowice: Wydawnictwo Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, 2009. ISBN 978-83-7509-116-8.
 • https://pediatria.mp.pl/objawy/76485,zaburzenia-droznosci-nosa

7 sposobów na katar u dzieci

Aby ułatwić spokojny sen zakatarzonemu maluchowi, ułóż go w pozycji półleżącej. W tym celu podłóż mu dodatkową poduszkę lub włóż pod materac, na wysokości głowy, kilka zwiniętych ręczników. Lekko uniesiona głowa pozwoli mu spokojnie oddychać w nocy.

2. NAWILŻAJ POWIETRZE

Odpowiednio nawilżone powietrze zapobiega wysuszaniu błon śluzowych nosa, a tym samym wpływa pozytywnie na nos zablokowany przez nadmiar zalegającej wydzieliny. Możesz skorzystać z nawilżacza lub położyć kilka mokrych ręczników na kaloryferze.

Leia também:  Objawy Wylewu Co Robić?

3. OCZYSZCZAJ NOSEK

Regularne oczyszczanie nosa z zalegającej wydzieliny to podstawa zwalczania kataru u dziecka. Aby zrobić to prawidłowo i dokładnie, należy wydmuchiwać wydzielinę naprzemiennie – gdy oczyszczamy lewą dziurkę, zatykamy prawą i odwrotnie. Jeśli Twój maluch nie potrafi jeszcze samodzielnie wydmuchiwać noska, świetnym wyborem będzie aspirator.

4. WYPRÓBUJ SÓL FIZJOLOGICZNĄ NA KATAR DLA DZIECI

Kup w aptece sól fizjologiczną. Do każdej dziurki w nosie wlej 1-2 krople, a gdy pod wpływem soli wydzielina się rozpuści, zbierz ją chusteczką higieniczną zwiniętą w małe ruloniki.

5. WYKONUJ INHALACJE NA ZATKANY NOS U DZIECKA

Do miski lub garnka z gorącą wodą wlej rumianek albo olejek eteryczny. Podstaw naczynie pod nos dziecka, zachowując odpowiednią odległość (gorąca para może poparzyć malucha). Wystarczy kilka głębokich wdechów i gotowe!

6. PRZETESTUJ MAŚĆ MAJERANKOWĄ

Kolejnym ze sposobów na katar u dziecka jest stosowanie maści majerankowej. Posmaruj nią delikatnie skórę pod nosem, aby szybciej zregenerować podrażniony naskórek oraz ułatwić maluchowi oddychanie.

7. SIĘGNIJ PO SPRAY DO NOSA DLA DZIECI

Aby odblokować zatkany nos u dziecka w kilka minut, możesz sięgnąć po spray na katar, odpowiedni do wieku malucha. Warto wybrać preparat, który nie tylko ułatwi oddychanie, ale dodatkowo także zregeneruje śluzówkę.

ILE TRWA KATAR U DZIECKA?

Zwykle dziecięcy katar trwa około 7 dni. Jeśli jednak zatkany nos i wyciekająca wydzielina towarzyszy Twojemu maluchowi dłużej niż przez tydzień, warto udać się do lekarza i sprawdzić, czy nie rozwija się poważniejsza infekcja.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

nasic, (0,1 mg + 5,0 mg)/dawkę, aerozol do nosa, roztwór. Jedna dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu, co odpowiada 0,10 g) zawiera 0,1 mg ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum) i 5,0 mg deksopantenolu (Dexpanthenolum).

Wskazania: Produkt leczniczy nasic jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa – dla pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Produkt leczniczy nasic jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na chlorowodorek ksylometazoliny, deksopantenol lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Suche zapalenie błony śluzowej nosa, po przezklinowym usunięciu przysadki mózgowej lub innych operacjach przebiegających z odsłonięciem opony twardej. U dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Produkt leczniczy nasic zawiera chlorek benzalkoniowy dlatego nie powinien być stosowany przez osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na tę substancję konserwującą. Podmiot odpowiedzialny: MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.

nasic kids, (0,05 mg + 5,0 mg)/dawkę, aerozol do nosa, roztwór. Jedna dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu, co odpowiada 0,10 g) zawiera 0,05 mg ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum) i 5,0 mg deksopantenolu (Dexpanthenolum).

Wskazania: Produkt leczniczy nasic kids jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa – dla pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Produkt leczniczy nasic kids jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na chlorowodorek ksylometazoliny, deksopantenol lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Suche zapalenie błony śluzowej nosa, po przezklinowym usunięciu przysadki mózgowej lub innych operacjach przebiegających z odsłonięciem opony twardej. U dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Produkt leczniczy nasic kids zawiera chlorek benzalkoniowy dlatego nie powinien być stosowany przez osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na tę substancję konserwującą. Podmiot odpowiedzialny: MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Zatkany nos – przyczyny, objawy i leczenie. Domowe sposoby na niedrożny nos

Zatkany nos, czyli ograniczenie przepływu powietrza przez jamy nosowe, zwykle jest związane z obrzękiem błony śluzowej nosa. Może również dojść do nadmiernej produkcji śluzu, który zatyka drogi oddechowe. Niedrożność i towarzyszący jej dyskomfort zwykle wywołują takie same objawy, choć za pojawienie się problemu może odpowiadać wiele rożnych czynników.

Przeziębienie czy grypa? Zobacz, jak je odróżnić:

Nos może być zatkany z różnych przyczyn. To najczęściej:

 • infekcja górnych dróg oddechowych, przeziębienie lub grypa, zapalenie zatok przynosowych. Z powodu kataralnych infekcji wirusowych najczęściej cierpią dzieci w związku ze słabiej wykształconą odpornością organizmu,
 • powiększenie migdałka gardłowego, tzw. trzeciego migdałka – to najczęstsza przyczyna zatkanego nosa u dzieci,
 • alergia,
 • suche powietrze, klimatyzowane pomieszczenie,
 • astma,
 • ciało obce w nosie,
 • zaburzenia hormonalne, stres, niektóre leki na nadciśnienie, przewlekłe stosowanie leków zwężających naczynia krwionośne, czynniki drażniące, na przykład dym tytoniowy. Czynniki te wywołują naczynioruchowy (niealergiczny) nieżyt nosa, który jest związany z zaburzoną kontrolą nerwową rozszerzania się i zwężania naczyń krwionośnych,
 • ciąża. Uczucie zatkanego nosa może mieć podłoże hormonalne,
 • polipy, zniekształcenie nosa lub przegrody nosowej, nowotwory nosa, inne zmiany strukturalne.

Zatkany nos uprzykrza życie i wywołuje dyskomfort, ponieważ uniemożliwia swobodne oddychanie. Wiąże się z tym:

 • trudności z oddychaniem przez nos,
 • obecność wydzieliny w nosie, której nie można usunąć,
 • uczucie spływania wydzieliny w gardle,
 • ból głowy,
 • osłabienie zmysłu węchu i smaku.

Na zatkany nos pomogą zarówno domowe sposoby łagodzenia dolegliwości, jak i specyfiki z apteki. Wiele zależy od przyczyny pojawienia się dolegliwości. Innego leczenia będzie wymagał zatkany nos przy infekcji, a innego, gdy dokucza alergia. Obecność ciała obcego bądź polipów, a także zniekształcenie nosa lub przegrody nosowej zwykle wymaga interwencji specjalisty.

Na leczenie zatkanego nosa u dzieci i dorosłych stosuje się leki obkurczające naczynia krwionośne. Ważne jest, by nie stosować ich dłużej niż kilka dni, ponieważ mogą wysuszać śluzówkę, a w rezultacie przynosić więcej szkody niż pożytku.

Zatkany nos wywołany alergią powinien wymusić działania dążące do wyeliminowania czynnika drażniącego w otoczeniu. Leczenie zatkanego nosa w tym przypadku polega na podawaniu leków przeciwhistaminowych, zarówno w formie tabletek przyjmowanych codziennie, jak i doraźnie, w formie sprayu do nosa.

Pomocne jest podawanie glikokortykosteroidów donosowych.

Domowe sposoby na zatkany nos obejmują wiele metod. Warto sięgać po preparaty, które zawierają sól fizjologiczną bądź wodę morską. Pomagają rozpuścić wydzielinę blokującą nos i umożliwiają oczyszczenie go. Pomocne są inhalacje. Wystarczy pochylić głowę nad miską z parującą wodą. Wdychanie pary powinno trwać co najmniej pięć minut.

Bardzo ważne jest, by pić duże ilości płynów. To nie tylko nawadnia organizm, ale i pomaga w rozrzedzeniu wydzieliny i zapobiega blokowaniu nosa. Nie mniej istotne jest utrzymywanie optymalnej temperatury oraz stopnia nawilżenia powietrza w mieszkaniu.

U dzieci na zatkany nos sprawdzą się olejki eteryczne w postaci plasterków na katar. W przypadku zatkanego nosa u niemowlaka i małego dziecka warto stosować aspiratory (lub gruszki, ważne, aby można je było umyć w środku) do nosa.

Ich działanie jest proste i bardzo skuteczne. Wystarczy wprowadzić do nosa wąską rurkę, która wysysa wydzielinę z nosa. Warto układać jak najczęściej malucha na brzuchu – w ten sposób wydzielina ma szansę samoistnie wypłynąć z nozdrzy.

Nie podawaj leków (nawet tych dostępnych bez recepty) na własną rękę, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Choć zwykle zatkany nos nie jest objawem poważnej choroby, czasem należy odwiedzić lekarza. Na wizytę u specjalisty trzeba się umówić, gdy:

 • pojawia się wysoka gorączka,
 • dokucza nasilający się ból gardła,
 • obserwuje się wysięk na migdałkach,
 • pojawia się krwisto podbarwiony wyciek z nosa,
 • obserwuje się stałe wyciekanie cieczy z przewodów nosowych po niedawno przebytym urazie,
 • wydzielina z nosa ma barwę żółtą, brązową bądź zieloną, pojawia się ból zatok i gorączka (co może wskazywać na bakteryjne, ostre zapalenie zatok przynosowych),
 • objawy zatkanego nosa nie mijają po 10 dniach,
 • zatkany nos z towarzyszącą wysoką gorączką trwa dłużej niż trzy dni,
 • w nosie tkwi ciało obce.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*