Zapalenie kaletki podbarkowej – przyczyny, objawy, leczenie

Ból barku może wynikać z różnego rodzaju urazów, ale wiele z nich prowadzi ostatecznie do schorzenia zwanego zespołem ciasnoty podbarkowej.

Rehabilitacja w związku z tym też może przyjąć różne formy.

Jakie? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie objawy daje zespół ciasnoty podbarkowej i dlaczego nie warto ich ignorować, a także jak może wyglądać leczenie tego schorzenia.

Czym jest zespół ciasnoty podbarkowej?

Zespół ciasnoty podbarkowej (z ang. shoulder impingement syndrome, w skrócie SIS) to najpowszechniejsza przyczyna bólu barku. Powoduje ją zwykle inna kontuzja. Zespół ciasnoty podbarkowej oznacza bowiem, że miękkie struktury blokują staw barkowy, przez co nie działa on poprawnie.

Zespół ciasnoty podbarkowej – przyczyny

Co przyczynia się do zespołu ciasnoty podbarkowej? Ćwiczenia lub ruchy unoszenia rąk ponad głową, oczywiście jeśli są wielokrotnie powtarzane.

Dlatego to schorzenie dotyka często sportowców, szczególnie siatkarzy, tenisistów i pływaków, oraz pracowników budowy, malarzy, elektryków, a także przedstawicieli innych zawodów, które wymagają podobnej aktywności.

Zapalenie kaletki podbarkowej – przyczyny, objawy, leczenie

Tego rodzaju ruch może powodować różne dolegliwości okolicy barków, między innymi:

a te mogą prowadzić do zespołu ciasnoty podbarkowej.

Pierścień rotatorów utrzymuje kość ramienną w stawie i łączy ją z łopatką, kaletka maziowa zmniejsza tarcie w stawie i umożliwia ruch stożka. Gdy dowolna z tych struktur jest uszkodzona, podczas podnoszenia ręki wyrostek barkowy może je uciskać, co najczęściej powoduje ból.

Zapalenie kaletki podbarkowej – przyczyny, objawy, leczenie

Objawy zespołu ciasnoty podbarkowej

Wspomnieliśmy już o bólu, który jest podstawowym sygnałem większości urazów. W tej sytuacji ból zwykle występuje w górnej i bocznej części ramienia, podczas ruchu ręki w górę i po nim, a w późniejszym stadium choroby także i podczas odpoczynku.

W przypadku zespołu ciasnoty podbarkowej objawy obejmują też:

 • tkliwość przedniej i bocznej części barku,
 • ograniczony zakres ruchu w stawie (do góry, ale też w tył),
 • uczucie sztywności,
 • zmniejszenie siły w tej okolicy.

Leczenie zespołu ciasnoty podbarkowej

Zwykle specjalista diagnozuje to schorzenie na podstawie wywiadu i badania USG lub RTG. Zalecone leczenie może się różnić w zależności od przyczyny urazu, jego stadium oraz wieku i możliwości pacjenta.

Najprawdopodobniej włączone w ten proces będą odpoczynek (czasem z pomocą ortezy), leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, zwykle w formie maści lub żelu.

Kiedy taki schemat leczenia nie przynosi efektów, lekarz może zlecić iniekcje sterydowe albo nawet leczenie operacyjne – tzw. dekompresję przestrzeni podbarkowej, zwykle wykonywaną artroskopowo.

Dlatego tak ważne jest, by nie ignorować objawów i nie zwlekać z wizytą u lekarza.

Oczywiście istnieje jeszcze jeden – kluczowy – element terapii zespołu ciasnoty podbarkowej, a jest nim fizjoterapia.

Zespół ciasnoty podbarkowej – rehabilitacja

W przypadku zespołu ciasnoty podbarkowej fizjoterapia w pierwszej fazie leczenia ma na celu zminimalizowanie bólu oraz leczenie stanu zapalnego, jeśli taki występuje. By to osiągnąć, rehabilitant może zastosować zabiegi:

W dalszej kolejności w leczeniu zespołu ciasnoty podbarkowej rehabilitacja skupia się na poprawie zakresu ruchu, siły mięśni i ogólnej sprawności kończyny. Tu największe znaczenie mają już ćwiczenia – zarówno te wykonywane podczas spotkań z fizjoterapeutą, jak i samodzielnie w domu.

W przypadku zespołu ciasnoty podbarkowej ćwiczenia będą obejmować zadania rozciągające, zwiększające zakres ruchu, a także wzmacniające okoliczne mięśnie, by ustabilizować staw ramienny i łopatkę.

Ich konkretny dobór jest natomiast kwestią indywidualną, dlatego konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który doradzi, jak powinniśmy ćwiczyć i dopilnuje, by ćwiczenia były wykonywane poprawnie.

Zapalenie kaletki podbarkowej

Ból barku jest jedną z najczęstszych przyczyn, która wyzwala w pacjentach niezaspokojoną chęć bliższego poznania fizjoterapeuty. Potrafi być na tyle uporczywy, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie na co dzień.

To przecież dzięki prawidłowej funkcji kompleksu barkowego możemy normalnie jeść, pić, pracować i wykonywać wszystkie obowiązki. Kiedy pojawia się ból tej okolicy, brak odpowiedniej diagnozy może spowodować, że walka z nim będzie nierówna.

Prawidłowo zebrany wywiad, testy funkcjonalne i badania obrazowe umożliwiają trafne rozpoznanie i leczenie. Często występującą diagnozą w przypadku bólu barku jest zapalenie kaletki podbarkowej (subacromial bursitis).

Czy istnieje sposób na skuteczną walkę z tym schorzeniem?

Czym jest kaletka podbarkowa?

Kaletki to niewielkich rozmiarów „sakiewki” wypełnione płynem, które ulokowane są u podstawy przyczepów grup mięśniowych. Umożliwiają swobodny ślizg między tkanką kostną, a ścięgnem zapewniając płynny, bezbolesny ruch.

Kiedy kaletka zostanie podrażniona dochodzi do jej obrzęku i większego nagromadzenia płynu. W niektórych przypadkach nadmiernego jej podrażnienia dochodzi do powstania stanu zapalnego kaletki (bursitis) objawiającego się bólem, ograniczeniem ruchomości, tkliwością zajętej okolicy.

Czasem zdarza się także zaczerwienienie skóry oraz obrzęk okolicy kaletki.

Jak dochodzi do jej uszkodzenia?

Kaletka podbarkowa w szczególny sposób wrażliwa jest na uszkodzenia. Jej położenie zapewnia prawidłową funkcję stożka rotatorów – jednej z najważniejszych grup mięśniowych obręczy barkowej. Do podrażnienia kaletki może dojść przy przeciążeniu tej grupy na skutek m.in.:

Przeciążenie nie zawsze związane jest z nadmiernym użytkowaniem. Często jest także skutkiem zmniejszonej tolerancji na wysiłek. Do takiej dochodzi często w wyniku zaburzenia ukrwienia i odżywienia danej struktury. Osoby nie przestrzegające podstawowych zasad zdrowego żywienia, obciążone nałogami są szczególnie narażone na powstawanie zmian tego typu.

Zapalenie kaletki podbarkowej – przyczyny, objawy, leczenie

Objawy zapalenia kaletki podbarkowej

Pacjenci zgłaszający się z tym problemem wykazują pewien powtarzalny schemat objawów. Najczęściej jest to sztywność ramienia połączona z:

 • bólem okolicy stawu barkowo – obojczykowego,
 • promieniującymi dolegliwościami ramienia, łokcia, czasem nadgarstka,
 • ograniczeniem ruchomości,
 • bolesnością podczas spania, leżenia na zajętym boku,
 • objawem “bolesnego łuku” przy odwodzeniu ramienia.

Bardzo często zapalenie kaletki podbarkowej jest powiązane z uszkodzeniem ścięgien stożka rotatorów – ich naderwaniem, zerwaniem lub tendinopatią.

Leczenie zapalenia kaletki podbarkowej

Leczenie tego stanu opiera się o metody znajdujące swoje zastosowanie także w przypadku innych zmian zapalnych.

Postępowanie rehabilitacyjne obejmuje terapię manualną, suche igłowanie, pinoterapię, kinesiotaping – stosowane w celu odbarczenia zmienionej okolicy i usprawnienia krążenia krwi i procesów leczniczych.

Ważną rolę pełnią także ćwiczenia rehabilitacyjne – mające na celu przywrócenie balansu mięśniowego obręczy barkowej, prawidłową podstawę ciała oraz funkcję łopatki i stawu łopatkowo – ramiennego. Z pomocą przychodzą tutaj taśmy rehabilitacyjne 4FIZJO oraz poduszki sensomotoryczne.

Coraz częściej specjaliści korzystają z dodatkowych metod usprawniania, umożliwiających pacjentowi indywidualną pracę w domu. Edukacja pacjenta na temat autoterapii z pomocą piłek do masażu oraz rollerów Blackroll jest dobrym wyborem w przypadku pacjentów chętnych do nauki pracy nad własnym ciałem w samodzielny sposób.

Jakub Seremak D.O.

Leia também:  Jak sobie radzić z menopauzą?

Magister fizjoterapii, osteopata. Specjalizuję się w rehabilitacji sportowej, ortopedycznej oraz nowoczesnych metodach usprawniania organizmu. Interesuję się także fizjologią, która jest podstawą do zrozumienia problemów pacjenta. W wolnym czasie uprawiam sport, słucham rocka i gram na basie.

Zobacz wszystkie moje artykuły

Zapalenie kaletki podbarkowej leczenie

Zapalenie kaletki podbarkowej to dolegliwość będąca przeważnie wynikiem powtarzalnych urazów związanych z uciskiem na kaletkę – przede wszystkim przez ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego. Jest to schorzenie, które nie powstaje z dnia na dzień, proces degeneracji trwa często tygodnie a nawet miesiące.

Robi się stan zapalny, który prowadzi do obrzęku kaletki, a co za tym idzie zespołu ciasnoty podbarkowej. Kaletka podbarkowa pełni ważną funkcję w stawie barkowym – jest odpowiedzialna za zmniejszenie tarcia między ścięgnem mięśnia, a podłożem kostnym.

Oddziela ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego od znajdujących się w pobliżu: wyrostka barkowego, wyrostka kruczego, mięśnia naramiennego i więzadła kruczo-ramiennego.

Bolesność palpacyjna, zaczerwienienie i obrzęk, ból ciągnący się wzdłuż przedniej oraz bocznej strony ramienia skutkujący osłabieniem i sztywnością mięśniową – to najczęstsze z objawów zapalania kaletki podbarkowej. Pacjenci skarżą się także na problemy z unoszeniem ramienia powyżej 90 stopni, co utrudnia przede wszystkim takie czynności jak mycie głowy pod prysznicem czy czesanie.

W przypadku zaobserwowania u siebie wyżej wymienionych objawów należy udać się do dobrego ortopedy, który przeprowadzi wywiad z pacjentem i wykona badanie USG, na którym będzie widać dokładnie czy pacjent cierpi na zapalenie kaletki podbarkowej, czy nie. Badanie USG barku jest zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne, a co więcej nie trzeba się do niego w żaden sposób przygotowywać.

By szybko i skutecznie wyleczyć zapalenie kaletki podbarkowej warto poddać się terapii falą uderzeniową. Jest to w tej chwili najskuteczniejsza z nowoczesnych, ogólnodostępnych metod terapeutycznych. Jej skuteczność sięga 85%! Terapia falą uderzeniową wydatnie zmniejsza ból i obrzęk w chorym miejscu i szybko eliminuje stan zapalny.

Zazwyczaj już 5 krótkich zabiegów wystarcza do tego by pacjent poczuł się zdecydowanie lepiej. Doskonałe i długotrwałe efekty w leczeniu zapalenia kaletki podbarkowej daje również laser wysokoenergetyczny HIL świetnie działając na stany zapalne tkanek miękkich, ścięgien i stawów.

W przypadku osób aktywnie trenujących sporty siłowe przy zapaleniu kaletki podbarkowej ćwiczenia fizyczne powinny być ukierunkowane na wzmocnienie grupy mięśniowej rotatorów stawu barkowego. Pacjent powinien się także skoncentrować na ćwiczeniach kondycyjnych i rozciągających, by nie przeciążać stawu barkowego.

Zapalenie kaletki podbarkowej: objawy, sposoby leczenia

Kaletka podbarkowa jest tworem w kształcie balona wypełnionego płynem. Oddziela i amortyzuje ścięgna mięśnia stożka rotatorów od wyrostka barkowego oraz zapewnienia lepszy ślizg głowy kości ramiennej  pod wyrostkiem barkowym.

Zapalenie kaletki podbarkowej jest najczęstszym schorzeniem barku. Z reguły towarzyszy lub jest spowodowane przez inne schorzenia w stawie ramiennym, takie jak:

Zapalenie kaletki podbarkowej może być również spowodowane czynnikami ogólnoustrojowymi np. infekcją wirusową, chorobami metabolicznymi lub reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Czasami, najczęściej u osób około 40 roku życia, dochodzi do samoistnego zapalenia kaletki podbarkowej, niespowodowanego innymi schorzeniami w stawie ramiennym.

Objawy

Zapalenie kaletki podbarkowej objawia się silnym, rozlanym po całym barku bólem, bardzo często występują bóle nocne.

Diagnostyka

 • rentgen (w celu wykluczenia innych schorzeń stawu ramiennego)
 • usg

Leczenie zachowawcze

Zapalenie kaletki podbarkowej leczy się głównie zachowawczo. Leczenie operacyjne stosuje się w przypadku, gdy zapalenie kaletki podbarkowej towarzyszy innym schorzeniom barku, wymagającym leczenia operacyjnego oraz przy reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Leczenie zachowawcze polega na:

 • unieruchomieniu kończyny w  temblaku przez około 10-14 dni. W przypadku nasilonych objawów unieruchomienie przedłuża się
 • unikaniu ruchów, będących czynnikiem drażniącym
 • zastosowaniu iniekcji sterydowych (zastrzyk do kaletki podbarkowej, mający silne działanie przeciwzapalne)
 • doustne niesteroidowe leki przeciwzapalne
 • chłodzenie
 • maści o działaniu przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym

W przypadku osób, u których doszło do samoistnego zapalenia kaletki (czyli niespowodowanego przez inne schorzenia stawu ramiennego), np. w wyniku przeciążenia (osoby ćwiczące na siłowni), po leczeniu unieruchomieniem i leczeniu przeciwzapalnym należy również zastosować kinezoterapięleczenie ruchem, która ma na celu wzmocnienie pierścienia rotatorów w stawie ramiennym.

Leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne zapalenia kaletki podbarkowej stosuje się w przypadku, gdy towarzyszy ono innej patologii w stawie barkowym wymagającej operacji. Leczenie operacyjne stosuje się również, gdy zapalenie kaletki podbarkowej jest wynikiem reumatoidalnego zapalenia stawów.

 • Leczenie operacyjne polega na usunięciu kaletki w ramach zabiegu artroskopii.
 • Orientacyjny czas zabiegu:2h
 • Typ znieczulenia:ogólne dotchawicze

Pobyt w szpitalu:Pacjent przychodzi do szpitala w dniu zabiegu. Wszystkie badania oraz konsultacja anestezjologiczna wykonywane są wcześniej. Następnego dnia po operacji, jeśli nie ma żadnych powikłań, usuwany jest dren, pacjent dostaje instruktaż rehabilitacji i jest wypisywany do domu.

Postępowanie pooperacyjne

Pierwszy tydzień po operacji

Pierwsza kontrola poszpitalna, zdjęcie szwów po 7 dniach. Na wizycie pacjent dostaje skierowanie na rehabilitację.

Przez pierwszy tydzień po operacji pacjent przyjmuje leki przeciwbólowe. Zazwyczaj nie ma konieczności podawania leków przeciwkrzepliwych ani antybiotyku. Operowany bark powinien być chłodzony co 2-3 h przez 10-15 min, dzięki czemu zmniejszony będzie obrzęk i dolegliwości bólowe. Operowana kończyna powinna być unieruchomiona przez cały czas w ortezie ramiennej.

Pierwszego dnia po operacji bark może być mocno spuchnięty. Opuchlizna zmniejsza się zazwyczaj w ciągu 48h.

Drugi-czwarty tydzień po operacji

 1. Operowana kończyna powinna być unieruchomiona w ortezie ramiennej do momentu ustąpienia dolegliwości bólowych
 2. Rehabilitacja w 2-4 tygodniu:
 3. – 2-3 razy w tygodniu

Kinezoterapia: Stosuje się ćwiczenia oparte na ruchach czynnych i biernych. Stosuje się też ćwiczenia mobilizujące łopatkę, a także czynne ćwiczenia nadgarstka oraz palców, aby nie doprowadzić do przykurczy, które mogą być następstwem unieruchomienia.

Fizykoterapia: zabiegi elektrostymulacji stożka rotatorów i mięśnia naramiennego, pole magnetyczne, krioterapia z azotem.

Czwarty-ósmy tydzień po operacji

Kontrola lekarska czwartym  tygodniu od operacji. Lekarz ocenia stopień zaniku mięśniowego i  zakres ruchu w stawie ramiennym. Na ogół nie ma potrzeby dalszej rehabilitacji.

Autor: Rafał Mikusek – ortopeda traumatolog

Czym jest zapalenie kaletki podbarkowej?

Chociaż mawia się, że sport to zdrowie, to rosnąca popularność takich dyscyplin, jak tenis, czy golf sprawia, że przybywa osób skarżących się na różne dolegliwości tkanek okołostawowych. Zapalenie kaletki podbarkowej to najłagodniejsza forma ciasnoty podbarkowej.

Leia também:  Zmiany na paznokciach – na jakie choroby paznokci mogą wskazywać?

Najczęściej do zapalenia kaletki barku dochodzi w sytuacji, gdy często poruszamy kończynami górnymi nad głową, dlatego to właśnie tenisiści, czy golfiści, ale również siatkarze są narażeni na tego typu schorzenie.

Czym objawia się stan zapalny kaletki podbarkowej? Jak leczy się to schorzenie?

Zapalenie kaletki stawu barkowego – ogólna charakterystyka

O zapaleniu kaletki barkowej mówimy wówczas, gdy dojdzie do przeciążenia barku wskutek sumujących się, licznych mikro urazów. Zapalenie kaletki stawu barkowego z początku nie musi dawać jakichś wyraźnych objawów.

Narażone na to schorzenie są najczęściej osoby uprawiające sport, ponieważ pojawia się wskutek długotrwałego przeciążenia, w wyniku podnoszenia rąk. Mięsień nadgrzebieniowy oraz stożek rotatorów, czyli dwa mięśnie odpowiedzialne za ruchy barku są zbyt przeciążone, pojawią się uszkodzenia, które finalne są przyczyną stanu zapalnego kaletki barkowej.

Zapalenie kaletki podbarkowej nie powinno być bagatelizowane, może doprowadzić do cieśni stawu podbarkowego.

Sama kaletka jest tworem przypominającym balon wypełniony płynem. Amortyzuje ścięgna stożka rotatorów od wyrostka barkowego, jednocześnie dzięki niej kość ramienna ma lepszy poślizg podczas ruchu pod wyrostkiem barkowym.

Zapalenie kaletki barkowej jest bardzo częstych schorzeniem. W rzadkich przypadkach, zapalenie kaletki barku może być spowodowane na przykład infekcją wirusową lub reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Często jednak zapalenie kaletki podbarkowej dotyczy osób pracujących na budowie, sprzątających, remontujących, czy nawet tancerzy. Powodem bowiem jest po prostu zbyt długie trzymanie rąk w pozycji wymuszonej, gdzie ramiona są powyżej linii głowy.

Dlatego istotne jest, aby już przy pierwszych objawach zgłosić się do lekarza i szybko rozpocząć leczenie.

Ból pierścienia rotatorów może mieć jednak różne przyczyny, do najczęstszych należy właśnie sytuacja gdzie, przestrzeń pomiędzy wyrostkiem barkowym a pierścieniem ociera się o siebie, wówczas dochodzi do obrzęku, a wreszcie nagromadzenia płynu i powstania stanu zapalnego. Wspomniana sytuacja to właśnie zapalenie kaletki stawu barkowego.

Zapalenie kaletki stawu barkowego – objawy i diagnostyka

Objawy stanu zapalnego w kaletce barkowej są dość charakterystyczne i w wielu przypadkach widoczne gołym okiem. Jeżeli podejrzewamy u siebie zapalenie kaletki barkowej, objawy, które powinniśmy zaobserwować to przede wszystkim:

 • ból przy ruchu lub przy wysiłku fizycznym,
 • obrzęk okolicy barku,
 • ból podczas unoszenia rąk nad głowę,
 • ograniczenie ruchu w obrębie barku,
 • ból podczas opuszczania rąk,
 •  z początku ból mija przy spoczynku, później może być odczuwany również, gdy nie wykonujemy ruchów ramionami,
 • możliwe uczucie osłabienia mięśni.

W przypadku wystąpienia powyższych symptomów należy niezwłocznie udać się do lekarza. Lekarz z pewnością skieruje na dalsze badania, zapalenie kaletki barkowej diagnozuje się poprzez wykonanie rentgena. Jeżeli na zdjęciu widoczna będzie ostroga na dolnej części wyrostka barkowego, oznacza to, że kaletka barkowa jest uszkodzona i doszło do stanu zapalnego.

Zdarza się jednak, że zdjęcie rentgenowskie nie daje jasnej odpowiedzi co do diagnozy. Wówczas wykonuje się dodatkowo badanie tomografem komputerowym oraz USG stawu. Na wspomnianych badaniach bardzo dobrze widać ognisko stanu zapalnego wówczas nie ma wątpliwości co do tego, czy jest to zapalenie kaletki stawu barkowego, czy nie.

Zapalenie kaletki barku – leczenie

Gdy kaletka stawu barkowego, pobolewa nas tylko przy ruchu i ewentualnie zakres ruchu jest nieznacznie ograniczony, lekarz z początku zaleci ograniczenie dotychczasowej aktywności fizycznej.

Konieczne będzie również zgłoszenie się do fizjoterapeuty oraz w celu złagodzenia dolegliwości bólowych, przyjmowanie niesteroidowych przeciwzapalnych, leków przeciwbólowych.

W przypadku leczenia zapalenia kaletki stawu barkowego fizjoterapią zleca się również zabiegi prądami TENS, oraz w ramach wspomagania głównej terapii można stosować ziołolecznictwo, oraz terapię zimnem.

Jeżeli lekarz stwierdzi ostre zapalenie kaletki podbarkowej, leczenie, które wdroży, może wiązać się z przyjmowaniem kortykosteroidów w iniekcji. Zastrzyk wykonuje się w okolicę podbarkową. Jednak takie leczenie wdraża się dopiero po około 3-6 miesiącach, jeżeli fizjoterapia nie przynosi efektów.

W skrajnych przypadkach trzeba mieć na uwadze, że zapalenie stawu barkowego można leczyć również chirurgicznie. Wykonuje się wówczas zabieg usunięcia ostrogi, która powoduje mechaniczne uszkodzenia stawów. Zabieg kaletki podbarkowej wykonuje się z użyciem artroskopu.

Jest to bezpieczne rozwiązanie i nie wymagające bardzo długiej rekonwalescencji.

Po operacji należy przez jakiś czas chodzić z kończyną umieszczoną w temblaku, zapewnia to szybkie i mniej bolesne gojenie, jednocześnie nie naraża naruszonego stawu na uraz.

Następnie po ściągnięciu temblaka, lekarz kieruje na rehabilitację. Program rehabilitacji uwzględnia potrzeby pacjenta oraz możliwości, ale również stopień zmian i uszkodzeń, które udało się usunąć.

Sprawna rehabilitacja pozwoli na szybki powrót do sprawności, sprzed zabiegu.

Warto szybko poddać się leczeniu. Nieleczone zapalenie stawu kaletki barkowej może w efekcie prowadzić do zespołu ciasnoty podbarkowej. Szybkie leczenie wyklucza też z reguły wspomniany zabieg chirurgiczny, a leczenie ogranicza się tylko do fizjoterapii, zmiany bowiem, które zachodzą w stawie, są nieodwracalne.

Profilaktyka w zapobieganiu zapalenia kaletki barkowej

O tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć wie chyba każdy. Przed zapaleniem kaletki barkowej, również możemy się uchronić. Zamiast zastanawiać się zapalenie kaletki podbarkowej, jak leczyć, zastanówmy się, jak mu zapobiegać. Zasady, które podpowiada profilatyka nie są trudne do wdrożenia.

Przede wszystkim należy rozważyć sporty, które nie narażają nas na tego typu schorzenie. Szczególnie uważać trzeba w przypadku gry w tenisa, squsha lub golfa.  Jeżeli nie chce się zrezygnować z tych spotów, to należy ograniczyć unoszenie ramion i wydłużać okresy odpoczynku po treningach.

Dobrym rozwiązaniem jest konsultacja u fizjoterapeuty, zwłaszcza jeżeli często uprawiamy sporty lub mamy skłonności do urazów.

Warto rozważyć ćwiczenia mające na celu wzmocnienie kaletki barkowej, rozciągnięcie rotatorów oraz ćwiczenia wzmacniające i rozciągające te partie mięśni.

Istotna też jest dokładna obserwacja własnego ciała i unikanie przeciążeń.

Dobrą wiadomością jest fakt, że nawet w przypadku wystąpienia zapalenia kaletki barkowej już samo leczenie zachowawcze połączone z farmakologicznym łagodzeniem bólu, daje świetne efekty. Mały odsetek zachorowań kończy się zabiegiem.

W razie uciążliwych dolegliwości możesz skorzystać z plastrów przeciwbólowych Itami, które w swojej wygodnej formie przylegają do miejsca ze stanem zapalnym, trafiając wprost w źródło bólu. 

Kluczem do sukcesu w przypadku leczenie i profilaktyki jest fizjoterapia i dobrze dobrane ćwiczenia. Ważne, aby wykonywać je regularnie i prawidłowo, najlepiej pod okiem profesjonalisty. 

Leia também:  Uczucie ciężkości na żołądku

Lek. Michał Dąbrowski

Czym jest zespół bolesnego barku? Przyczyny schorzenia, diagnoza oraz leczenie

Pod tym pojęciem kryć może się szereg zmian zwyrodnieniowej okolicy barkowej. U źródeł bólu barku leży zazwyczaj przeciążenie mięśni, zapalenie kaletki podbarkowej lub uszkodzenie ścięgna. Dolegliwości pojawiają się najczęściej u osób starszych, szczególnie u kobiet w wieku 45-55 lat.

Schorzenie objawia się bólem w stawie barkowym przy jednoczesnym upośledzeniu jego ruchomości.

ZBB powstaje najczęściej w wyniku urazów ortopedycznych, schorzeń układu nerwowego, ale też wszelkich zwyrodnień tkanki ścięgnistej.

Mówiąc ogólnie: ból jest spowodowany uszkodzeniem różnych struktur stawu, najczęściej dochodzi do nich w wyniku nieprawidłowo wykonywanych ćwiczeń, zbyt gwałtownych ruchów lub z powodu przeciążenia.

W szczególnych przypadkach ZBB spowodowany może być chorobami serca i płuc, zwichnięciem stawu barkowego, urazem pochewek maziowych, złamaniem łopatki i obojczyków. Dolegliwości mogą nasilić się również w wyniku oparzeń, skutkujących przykurczem tkanek miękkich. Zespół bolesnego barku jest niestety schorzeniem dość powszechnym, a najczęściej dotyka kobiet po 40. roku życia.

Objawy zespołu bolącego barku

Początkowo niewielki ból pojawia się zazwyczaj przy próbie podnoszenia ramion. Stopniowo ból rośnie i towarzyszy nam również w momencie podnoszenia ręki.

Często pojawia się nagle, jest też na tyle mocny, że wymaga od nas trzymania ręki w jednej pozycji.

Do innych objawów zaliczamy wzmożone napięcie mięśniowe, obrzęk stawu barkowego, ból obręczy barkowej, a nawet trudności w zasypianiu.

Zespół bolesnego barku – postępowanie

W przypadku wystąpienia powyższych dolegliwości należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Zaleci on wykonanie kilku badań diagnostycznych, takich jak rentgen, ultrasonografia, czy rezonans magnetyczny.

Specjalista z pewnością spyta też o dolegliwości, sprawdzi ograniczenie ruchomości w stawie oraz ewentualne objawy zapalenia stawu (obrzęk, zaczerwienienia, ocieplenie skóry w okolicach barku).

Leczenie zespołu bolesnego barku

Jak zostało już wspomniane, ZBB najczęściej spowodowany jest przeciążeniem mięśni, uszkodzeniem ścięgna lub zapaleniem kaletki podbarkowej. Jaką drogę leczenia należy przybrać w wymienionych przypadkach?

Przeciążenie mięśni – lekarz zaleci przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz rozluźniających mięśnie, a także terapię manualną.

Uszkodzenie ścięgna – zazwyczaj jest leczone operacyjnie, metodą artroskopową. Celem zabiegu jest rekonstrukcja uszkodzonych ścięgien.

Zapalenie kaletki podbarkowej – leczenie opiera się na podawaniu leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych, a także wstrzykiwaniu sterydów. Niezbędnym etapem będzie tu także rehabilitacja, która umożliwi pełny powrót do zdrowia.

Specjaliści zapewniają, że wyleczenie ZBB jest możliwe, choć u niektórych pacjentów może przybierać formę przewlekłą. Istotna jest szybka reakcja, właściwa diagnoza i odpowiednie dopasowanie zabiegów, które umożliwią sprawną rekonwalescencję.

Zapalenie kaletki podbarkowej

    Kaletka podbarkowa to wytwór błony maziowej. Przyjmuje kształt worka i zbudowana jest z tkanki łącznej. Główną funkcją kaletki podbarkowej jest zmniejszenie tarcia pomiędzy ścięgnem mięśnia a podłożem kostnym.

W obręczy barkowej kaletka podbarkowa oddziela ścięgno jednego z mięśni stożka rotatorów jakim jest mięsień nadgrzebieniowy od ścięgien, które umiejscowione są w pobliżu więzadła kruczo-ramiennego, wyrostka barkowego i wyrostka kruczego a także mięśnia naramiennego. 

    Przyczyny zapalenia kaletki podbarkowej określane są najczęściej jako powtarzające się mikrouraz. To ich zwiększona częstotliwość doprowadza i powtarzalność urazów w tym obrębie prowadzi do powstania procesu zapalnego.

Jest to spowodowane uciskiem na kaletkę w szczególności poprzez ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego. W przypadku rozpoczęcia się procesu zapalnego dochodzi do pojawienia się obrzęku kaletki przez co może dojść do powstania zespołu ciasnoty podbarkowej.

W wyniku urazu a nawet infekcji może dojść również do samoistnego zapalenia kaletki podbarkowej. 

    Objawy, które sugerują, że mogło dojść do stanu zapalnego w obrębie kaletki podbarkowej to przede wszystkim ból zlokalizowany wzdłuż przedniej oraz bocznej strony ramienia. Może się nasilać i powoduje także osłabienie oraz sztywność mięśniową. Do objawów zalicza się ponadto bolesność palpacyjną.

Widocznymi objawami jest obrzęk oraz zaczerwienienie. Pacjenci mogą mieć problemy z podniesieniem kończyny górnej powyżej 90o. Zapalenie kaletki podbarkowej może bowiem skutkować ograniczoną ruchomością.

Towarzyszący procesowi zapalnemu obrzęk tkanek miękkich, skutkuje znacznym zwężeniem przestrzeni podbarkowej i zdecydowanym nasileniem się dolegliwości bólowych w związku z tym procesem. 

    Schorzenie to często dotyka sportowców, w szczególności tych którzy uprawiają taki dyscypliny sportu jak pływanie, podnoszenie ciężarów, tenis, piłka siatkowa czy też sporty związane z wykonywanie ruchu rzutu takich jak rzut oszczepem bądź młotem. Do zwężenia przestrzeni podbarkowej może dojść w wyniku kilku przyczyn.

Może to być na przykład zachwiana równowaga mięśniowa, co skutkuje zbliżeniem się kości ramiennej do wyrostka barkowego. Zwężenie może również powodować deformacja krawędzi wyrostka barkowego z jego zgięciem ku dołowi.

Ponadto pogrubienie i zwapnienie więzadła kruczo-barkowego, który tworzy strop stawu ramiennego a także brak zrostu pomiędzy poszczególnymi jądrami kostnienia. 

    Stan zapalny, który utrzymuje się przez dłuższy czas i zaczyna być chroniczny, poza dolegliwościami bólowymi może doprowadzić z czasem do uszkodzenia ścięgien stożka rotatorów.

Głównym celem stosowania terapii jest przede wszystkim zmniejszenie występujących dolegliwości bólowych, które mogą występować również w spoczynku jak i podczas wykonywania określonych ruchów oraz leżąc na stronie, której dotyczy ta dolegliwość.

Ponadto w okolicy zajętego barku może występować również miejscowa tkliwość. 

    Rehabilitacja ma na celu także zahamowanie postępującego procesu zapalnego i jego zmniejszenie, co jest istotne aby nie doszło do zmian zwyrodnieniowych. Terapia pozwala na odtworzenie gry stawowej czyli ślizgu stawów oraz przywrócenie ruchomości w zajętym procesem zapalnym stawie.

Ponadto zabezpiecza przed ubytkami mięśniowymi i utratą prawidłowych wzorców ruchowych łopatki oraz stawu ramiennego. Rehabilitacja ma na celu rozciągnąć mięśnie, które powodują u pacjenta dolegliwości bólowe ze względu na ich przykurczenie, czasem nawet znaczne. Jednym z głównych celów działań terapeuty jest również propriorecepcja stawu ramienno-barkowego.

Jak w przypadku schorzeń każdego rodzaju obejmujących stawy, ważna jest odpowiednia diagnoza i zastosowanie odpowiedniego leczenia. 

    Dla pacjenta ważne jest nie tylko ograniczenie uciążliwych i powodujących znaczny dyskomfort dolegliwości bólowych, ale i przywrócenie pełnej sprawności kończyny górnej, która jest znacząco dużo używana nie tylko przez sportowców ale i przez każdego w codziennych czynnościach. Liczy się jak najszybsze odzyskanie pełnej ruchomości w stawie. 

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*