Zakażenie Ureaplasma – objawy, leczenie i zapobieganie

Strona główna / Choroby intymne / Ureaplasma Skutecznie wylecz infekcję. Powszechna i zaraźliwa

Ureaplasma urealyticum to zakażenie dróg moczowych. Chociaż nie jest klasyfikowana jako choroba przenoszona drogą płciową, jest bardzo powszechna i można się nią zarazić podczas współżycia.

Trudna do wykrycia

Jej symptomy są bardzo łagodne, dlatego często pozostaje niewykryta.

Leki

Wczesne rozpoczęcie leczenia jest kluczowe dla wyzdrowienia, ponieważ infekcja może prowadzić do powikłań. Ważne jest, aby choroba była także leczona u Twojego partnera lub partnerki.

Kup online

Wykonano u Ciebie test? Zamów kurację już dziś!

Przejdź dalej

Ureaplasma urealyticum to choroba przenoszona drogą płciową. Można się nią zarazić podczas każdego stosunku seksualnego odbytego bez użycia prezerwatywy.

Warto podkreślić, że bakteria może zostać przeniesiona na partnera nie tylko podczas stosunków waginalnych, ale również analnych lub oralnych.

W grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na ureaplasmę jest zatem każda aktywna seksualnie osoba, która nie stosuje mechanicznych środków zapobiegania ciąży. Ureaplasma może również zostać przekazana dziecku podczas porodu.

Zdiagnozowanie ureaplasmy nie jest łatwe ze względu na częste przypadki bezobjawowego przebiegu choroby. U pacjentów niedoświadczających żadnych symptomów rozwoju infekcji, jedynym sposobem zdiagnozowania dolegliwości jest wykonanie odpowiednich badań na obecność chorób wenerycznych. Testy powinny być robione po każdym stosunku odbytym bez użycia prezerwatywy.

Objawy rozwoju choroby nie są doświadczane przez wszystkich zarażonych bakterią pacjentów. W niektórych przypadkach ureaplasma może jednak wywołać zauważalne symptomy, takie jak:

 • Wycieki z cewki moczowej
 • Krwawienie cewki moczowej
 • Ból w trakcie oddawania moczu
 • Zapalenie cewki moczowej
 • Podrażnienie penisa
 • Zapalenie najądrza
 • Gorączka
 • Zapalenie wód płodowych

Zakażenie Ureaplasma - objawy, leczenie i zapobieganie

Odpowiednio wcześnie wykryta choroba może być skutecznie wyleczona za pomocą antybiotyków. Wystąpienie jakichkolwiek komplikacji zdrowotnych w przypadku szybkiego rozpoczęcia antybiotykoterapii jest mało prawdopodobne.

Problem stanowią jednak częste przypadki asymptomatycznego przebiegu choroby, w wyniku którego obecność bakterii ureaplasma urealyticum wykrywana jest dopiero wtedy, gdy infekcja doprowadzi do rozwoju poważniejszych dolegliwości.

Komplikacjami zdrowotnymi nieleczonej ureaplazmy mogą być:

 • Bezpłodność
 • Zapalenie cewki moczowej
 • Zapalenie opon mózgowych
 • Zapalenie płuc
 • Zapalenie łożyska
 • Zapalenie wód płodowych
 • Poronienia

W leczeniu ureaplasmy stosowane są odpowiednie antybiotyki, zazwyczaj Doksycyklina lub Azytromycyna. Kuracja z użyciem Doksycykliny trwa zazwyczaj około tygodnia.

Jedną tabletkę o dawce 100 mg należy zażywać dwa razy dziennie przez 7 dni.

Leczenie z zastosowaniem Azytromycyny przebiega zwykle w formie jednorazowej kuracji – 1000 mg leku (dwie pigułki o dawce 500 mg) należy zażyć równocześnie.

Najważniejszym elementem profilaktyki chorób wenerycznych jest stosowanie prezerwatyw podczas wszystkich zbliżeń seksualnych, również oralnych i analnych. Osoby decydujące się na współżycie bez użycia mechanicznych środków zapobiegania ciąży, powinny wykonać wcześniej testy na obecność chorób przenoszonych drogą płciową.

Azytromycyna i Doksycyklina mogą zostać zakupione w klinice internetowej 121doc po wypełnieniu formularza medycznego zawierającego pytania dotyczące stanu zdrowia pacjenta.

Jeśli lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań do stosowania danego leku, wystawi receptę i przekaże ją do apteki.

Stamtąd lek zostanie wysłany ekspresową usługą kuriera UPS i dostarczony pod wskazany adres w ciągu 24 – 48 godzin.

 • Sprawdzane przez lekarza
 • Obejmuje receptę
 • Obejmuje ekspresową dostawę

Zakażenie Ureaplasma - objawy, leczenie i zapobieganie Co jest zawarte w konsultacji internetowej? Czy formularz konsultacji medycznej będzie sprawdzony przez lekarza? Co dzieje się po złożeniu zamówienia? Czy wszystkie usługi są wliczone w cenę zamówienia? Czy mogę złożyć więcej niż jedno zamówienie w tym samym czasie? Czy kupowanie leków na receptę przez internet jest bezpieczne? Skąd mam wiedzieć który lek jest dla mnie najbardziej odpowiedni? Czy wasze usługi są dyskretne? Co jest zawarte w konsultacji internetowej?

Nasz formularz konsultacji medycznej zawiera pytania ogólne na temat Twojego zdrowia (np. ciśnienie krwi, obecne i przebyte choroby), a także pytania szczegółowe dotyczące zamawianego leku. W formularzu poprosimy również o dane osobiste potrzebne do zrealizowania płatności oraz dostawy.

Wszystkie zadane pytania są niezbędne do przepisania leku.Twoje dane i odpowiedzi nie zostaną udostępnione osobom trzecim. Dostęp do Twoich danych medycznych mają wyłącznie nasi lekarze.

Czy formularz konsultacji medycznej będzie sprawdzony przez lekarza?

Sprawdzenie formularza konsultacji medycznej przez lekarza jest wymogiem prawnym, a także medycznym. Nasz zespół lekarzy i specjalistów zadba o to, aby wybrany przez Ciebie lek był bezpieczny w użyciu.

Prosimy zauważyć, że nie gwarantujemy wydania zgody na przepisanie leku przez naszych lekarzy.

Co dzieje się po złożeniu zamówienia?

Twój formularz konsultacji medycznej zostanie wysłany do sprawdzenia przez jednego z naszych lekarzy.

Jeżeli wybrany przez Ciebie lek zostanie uznany za odpowiedni do stosowania, lekarz wystawi receptę. Następnie, recepta zostanie przekazana do apteki, gdzie Twoje zamówienie zostanie wydane kurierowi, który dostarczy przesyłkę pod wskazany adres.

Czy wszystkie usługi są wliczone w cenę zamówienia?

Tak. W cenę każdego zamówienia w 121doc jest wliczona konsultacja medyczna, recepta oraz dostawa. Nie ma żadnych dodatkowych kosztów. Nasz serwis jest bezpieczny i łatwy w obsłudze.

Czy mogę złożyć więcej niż jedno zamówienie w tym samym czasie?

Tak, jednak niektóre leki mogą negatywnie na siebie wpływać, przy zażywaniu w tym samym czasie. Na tej podstawie, lekarz może odrzucić Twoje zamówienie.

Możesz włożyć kilka produktów do jednego koszyka i wypełnić jedną konsultację dla wszystkich wybranych leków.

Jeżeli chcesz kupić inny lek w osobnym zamówieniu, będziesz musiał/a wypełnić dodatkowy formularz konsultacji medycznej.

 • Obecnie oferujemy dostawę w ciągu 2-5 dni, zapewnioną przez Royal Mail.
 • Przesyłka może być monitorowana i potwierdzona podpisem przy odbiorze.
 • Przesyłka, jak i opcje monitorowania oraz podpisu przy odbiorze, nie wymagają dodatkowej opłaty.

Czy kupowanie leków na receptę przez internet jest bezpieczne?

Najlepszym sposobem na sprawdzenie czy dokonujesz zakupu w renomowanej firmie jest sprawdzenie czy jej działalność jest zweryfikiowana przez organy regulacyjne w jej kraju.

W Wielkiej Brytanii, gdzie nasza firma jest zarejestrowana, organy regulacyjne to: Care Quality Comission (CQC), czyli Komisja ds. Ochrony Opieki oraz Medicines and Healthcare products Regulatory Agency (MHRA), czyli Agencja Regulacyjna ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej. Nasze certyfikaty można zobaczyć tutaj.

Skąd mam wiedzieć który lek jest dla mnie najbardziej odpowiedni?

Do niektórych dolegliwości na naszej stronie została dodana funkcja 'Doradź Mi'. Dzięki niej możemy zadać Ci pytania dotyczące stylu życia, potrzeb oraz historii medycznej. Po udzieleniu na nie odpowiedzi otrzymasz poradę od naszych lekarzy.

Czy wasze usługi są dyskretne?

Prywatność naszych pacjentów jest dla nas niezwykle ważna. Wszystkie Twoje informacje medyczne są bezpiecznie przechowywane i przeglądane wyłącznie przez naszych lekarzy. Nie przekazujemy Twoich danych żadnym osobom trzecim. Ponadto, jesteśmy regularnie kontrolowani przez różne brytyjskie agencje regulacyjne, takie jak Information Commissioner's Office (ICO).

Wszystkie zamówienia widnieją na fakturach, wyciągach bankowych itp. jako 'HHC Ltd'.

Ureaplasma – co należy wiedzieć o tej bakterii? Objawy zakażenia

Zakażenie Ureaplasma - objawy, leczenie i zapobieganie

Ureaplazma zwykle zakaża drogi oddechowe lub układ moczowo-płciowy. Jak sama nazwa wskazuje jest powszechnie obecna w drogach moczowych i może być przyczyną bólu przy oddawaniu moczu oraz innych objawów ze strony układu moczowego.

Zakażenie Ureaplasmą jest związane z zapaleniem cewki moczowej u młodych mężczyzn i dotyczy 40–80% zakażeń bezobjawowych u młodych kobiet. Oznacza to, że są one czasami obecne nawet w przypadku braku choroby.

Wśród 17 gatunków izolowanych z dróg oddechowych i układu moczowo-płciowego wyróżnia się 4 typy. Mycoplasma pneumoniae jest dobrze znanym patogenem, rzadko jest izolowana od zdrowych osób.

Gatunki Mycoplasma hominis i Ureaplasma, znane wspólnie jako organizmy mykopowirusowe narządów płciowych, są ogólnie uważane za oportunistów powodujących infekcje u osób podatnych.

Jakie objawy daje bakteria Ureaplasma?

Większość osób nie ma żadnych objawów i nie zostało udowodnione, że Ureaplasma powoduje u nich długotrwałe powikłania zdrowotne. Jeśli bakteria wywołuje symptomy, są to między innymi:

 • ból przy oddawaniu moczu,
 • nietypowa wydzielina z pochwy,
 • zapalenie pęcherza moczowego lub zakażenie dróg moczowych,
 • zapalenie jelita grubego,
 • zapalenie stawów,
 • przedwczesny poród,
 • bakteriemia,
 • zapalenie płuc,
 • zapalenie opon mózgowych.

Zobacz także: Zapalenie dróg moczowych – objawy, leczenie domowe i specjalistyczne

Zarówno gatunki Mycoplasma, jak i dwa gatunki Ureaplasmy (w tym Parvum i Urealyticum) mogą być przenoszone przez bezpośredni kontakt (w tym poprzez kontakt seksualny, chociaż nie jest uważana za chorobę weneryczną ze względu na niski stopień patogenności) lub drogą łożyskową od matki do potomstwa (w chwili urodzenia lub w macicy). Szacuje się, że znaczna część populacji aktywnej seksualnie jest zakażona Ureaplasmą, która nie powoduje żadnych objawów.

Ureaplasma a niepłodność

Bakterie ureaplazmy mogą powodować zapalenie w jamie brzusznej, zakażenie i niekorzystne wyniki badań krwi kobiet w ciąży skutkujące przedwczesnym porodem i uszkodzeniem płuc płodu.

Zapalenie tych narządów, bakteriemia, zapalenie opon mózgowych i zgon występują u niemowląt o bardzo małej masie urodzeniowej z powodu zakażenia Ureaplasmą lub Mycoplasmą obecną w dolnych drogach oddechowych.

Zarówno gatunki Mycoplasma, jak i Ureaplasma mogą odgrywać rolę zarówno w niepłodności, jak i poronieniu. Specyficzne mechanizmy działania, które mogą pogarszać płodność, są niejasne.

Kwestia, czy te bakterie mogą powodować uszkodzenie dróg rodnych lub czy ich obecność zwiększa częstość poronień, nie została ostatecznie potwierdzona badaniami. W konsekwencji wiele klinik nie diagnozuje regularnie zakażeń Ureaplasmą lub Mycoplasmą.

Ureaplasma – jak można wykryć tę bakterię?

Można zdiagnozować Ureaplasmę przy użyciu próbki moczu lub wymazu z pochwy. Bakteria może zostać wyizolowana z krwi matczynej, krwi pępowinowej lub krwi noworodków. Próbkę lub wymaz poddaje się testowi PCR, który sprawdza obecność bakterii. Diagnostyka Ureaplasmy trwa zwykle około 36 godzin.

Ureaplasma – jak leczyć zakażenie tą bakterią?

W większości przypadków zakażenie bakterią Ureaplasma jest łatwe w leczeniu. Przy zapaleniu cewki moczowej stosuje się antybiotykoterapię za pomocą np. doksycykliny podawanej przez 7 dni lub azytromycyny przyjmowanej przez 5 dni. Niektórzy pacjenci wymagają dłuższego leczenia doksycykliną. Ponadto stosowane są również ciprofloksacyna lub metronidazol.

Niektóre osoby mogą nadal doświadczać objawów po usunięciu infekcji, ale przeważnie symptomy zanikają wraz z upływem czasu. Ponadto należy pamiętać, iż partnerów seksualnych także należy leczyć.

Prezerwatywy i inne metody antykoncepcji nie są skuteczne w zapobieganiu transmisji, ponieważ Ureaplasma jest często częścią flory bakteryjnej organizmu i zakażenia nią są często oportunistczne.

Leia também:  Como amar seu namorado (com imagens)

Ureaplasma – leczenie naturalne

Naturalne środki zaradcze w leczeniu zakażenia bakterią Ureaplasma to:

 • boraks – stosowany u mężczyzn w proporcjach – 1/4 łyżeczki boraksu rozpuszczona w jednym litrze wody pitej przez cały dzień; kuracja trwa 4 dni w tygodniu z 3 dniami wolnymi; dla kobiet – 1/8 łyżeczki boraksu w jednym litrze wody pitej przez cały dzień, również trwa 4 dni w tygodniu z 3 dniami wolnymi;
 • zioła – w postaci herbaty z dodatkiem dziewanny o działaniu przeciwbakteryjnym i miodu oraz zielonej herbaty, która ma właściwości przeciwutleniające i przeciwbakteryjne; ponadto stosuje się napar z mącznicy lekarskiej (Arctostaphylos uva-ursi), który działa antybakteryjnie na układ moczowy.

Ważna jest również zmiana stylu życia i dostarczenie organizmowi dużo składników odżywczych oraz unikanie spożywania pustych kalorii, które obniżają układ odpornościowy.

Należy unikać cukru i przetworzonych produktów z mąki, spożywać świeże owoce i warzywa, zwłaszcza marchew, która dostarcza dużą ilość składników odżywczych.

Ponadto trzeba starać się codziennie spacerować, co najmniej przez 5–10 minut. 


Czy artykuł okazał się pomocny?

Ureaplasma Urealyticum – Ureaplasma Leczenie, Objawy i Przyczyny

Ureaplasma to bakteria przenoszona drogą płciową. Odpowiada za wywoływanie infekcji narządów płciowych i moczowych. Do zarażenia dochodzi w bardzo łatwy sposób – wystarczy odbyć stosunek płciowy bez zabezpieczenia z zarażoną osobą.

Bakterie te są odpowiedzialnie za nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, a ponadto u kobiet odgrywają istotną rolę w stanach zapalnych narządów miednicy mniejszej.

Znacznie rzadziej do zakażenia dochodzi poprzez kontakty pośrednie, mianowicie poprzez używanie tych samych ręczników lub innych przedmiotów codziennego użytku.

Ureaplasma – bakteryjne zapalenie układu moczowo-płciowego
Objawy  Diagnostyka  Powikłania nieleczonej ureaplasmy 
– Bolesne i częste oddawanie moczu
– Parcie na pusty pęcherz
– Pieczenie i ból cewki moczowej
– Problemy z prawidłowym oddawaniem moczu i opróżnianiem pełnego pęcherza
– Badanie laboratoryjne porannej próbki moczu
– Test PCR w kierunku wykrycia bakterii
– Zapalenie gruczołu krokowego u mężczyzn
– Osłabienie żywotności plemników lub bezpłodność
– Zapalenie kanału szyjki macic i jajników
– Zakażenie płodu i nieprawidłowy rozwój dziecka
– Przedwczesny poród lub poronienie

Drogi zakażenia bakterią Ureaplasma

Bakteria Ureaplasma urealyticum występuje u większości dorosłych osób. W przypadku przekazania jej w okresie płodowym, może pozostać utajniona w organizmie dziecka aż do momentu dojrzewania płciowego. U niektórych osób patogen umiejscawia się nawet w układzie oddechowym. Bakterie Ureaplasma urealyticum żyją wolno i w takiej postaci mogą nie dawać żadnych objawów.

W chwili ich kolonizacji i szybkiego namnażania dochodzi do stanów zapalnych i rozwinięcia się infekcji. Jak więc dochodzi do zakażenia? Bakteria przenoszona jest drogą płciową, podczas stosunków z osobą chorą lub nosicielem.

Wśród zakażeń wyróżnia się także przypadki przeniesienia bakterii w kontaktach pośrednich – używaniu tego samego ręcznika, przedmiotów higienicznych lub myjących.

Ureaplasma w ciąży

Na chwilę obecną, szacuje się, że ureaplasmą zarażonych jest nawet do 70 % kobiet aktywnych seksualnie w wieku rozrodczym. Ureaplasmą można zarazić się również podczas porodu – kiedy dziecko przechodzi przez kanał rodny zainfekowanej matki.

Dane epidemiologiczne wskazują, że Ureaplasma urealyticum/parvum może być transmitowana do 18-55% noworodków, których matki są nosicielkami tego patogenu.

Bakteria ta jest mikroorganizmem, który najczęściej jest izolowany z układu nerwowego i dolnych dróg oddechowych dzieci urodzonych przedwcześnie.

Zakażenie patogenami Ureaplasma urealyticum/parvum może dawać niejednoznaczne objawy zdarza się, że nie ma ich w ogóle, co komplikuje problem, dlatego choroba rozprzestrzenia się w bardzo szybki sposób.

Pacjenci, podejrzewający u siebie zakażenie Ureaplasma, dla których wizyta u lekarza i rozmowa o tak intymnej sprawie jest zbyt krępująca, mogą skorzystać z testów PCR zamówionych na naszej stronie.

Ureaplasma jest chorobą szczególnie niebezpieczną dla płodu. Nieleczona prowadzi do jego zakażenia, co przekłada się na liczne patologie w rozwoju dziecka. Bakteria powoduje zahamowanie prawidłowego wzrostu płodu, ponadto grozi zapaleniem płuc lub mózgu. W niektórych przypadkach może być przyczyną poronienia lub przedwczesnego pęknięcia błon płodowych.

W przypadku kobiet planujących ciążę, nieleczona Ureoplasma utrudnia posiadanie potomstwa, a nawet może prowadzić do bezpłodności.

Kiedy należy wykonać test? Jak można się zarazić?

Jeżeli zdarzył się Państwu przypadkowy seks bez zabezpieczenia i podejrzewasz, że mogło dojść do zakażenia, najlepiej zakupić test na obecność Ureaplasma. Istnieje również szereg innych wskazań do wykonania testu.

Testy PCR stosuje się również jako badanie kontrolne po leczeniu zakażenia Ureaplasma urealyticum/ Ureaplasma parvum. Zapewniamy profesjonalne usługi medyczne za pośrednictwem naszej strony internetowej oraz błyskawiczną wysyłkę testu.

Objawy zakażenia ureaplasma

Jak już wcześniej wspomniano, zakażenie może przebiegać w sposób bezobjawowy. Jednak w przypadku nasilenia się infekcji, charakterystycznymi objawami są:

 • problemy związane z oddawaniem moczu,
 • ból i pieczenie w okolicy cewki moczowej,
 • częste oddawanie moczu w ciągu dnia i nocy,
 • silne uczucie parcia na pęcherz,
 • problemy z trzymaniem moczu,
 • silne podrażnienie układu moczowego.

– U kobiet zakażenie doprowadza do zapalenia szyjki macicy i/lub cewki moczowej. Należy podkreślić, iż u większości zakażonych pacjentek infekcja nie manifestuje się w niepokojący sposób.

W przypadku objawowego przebiegu infekcji symptomy są podobne do występujących w przypadku innych chorób przenoszonych drogą płciową, szczególnie chlamydiozy i zakażenia Mycoplasma genitalium i Mycoplasma hominis (miernie nasilone upławy, krwawienia w trakcie i pomiędzy miesiączkami, świąd i szczypanie w cewce moczowej).

U kobiet ciężarnych istnieje ryzyko przeniesienia infekcji na płód. Nieleczone zakażenie u kobiet szerzy się na narządy miednicy mniejszej, prowadząc do zapalenia błony śluzowej macicy, przydatków (jajników, jajowodów i przymacicza) oraz zapalenia otrzewnej.

Te groźne powikłania doprowadzają do rozwoju bezpłodności, poronień bądź ciąży pozamacicznej – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

U mężczyzn, zakażenie przebiega pod postacią nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej. Również odsetek zakażeń bezobjawowych jest znaczący. W przypadku objawowego przebiegu dolegliwości są podobne do występujących w chlamydiozie i zakażeniu Mycoplasma genitalium i Mycoplasma hominis.

Najczęstsze z nich to śluzowy, wodnisty, śluzowo-ropny bądź ropny wyciek z cewki moczowej oraz objawy świadczące o zapaleniu błony śluzowej cewki moczowej. Należą do nich pieczenie lub szczypanie w cewce moczowej, dyskomfort bądź ból podczas oddawania moczu, uczucie szczypania, mrowienia lub pieczenia w ujściu zewnętrznym cewki.

Przy zajęciu najądrzy i gruczołu krokowego istnieje ryzyko rozwoju bezpłodności lub osłabienia plemników i zmniejszenia szansy na pozytywne zapłodnienie.

Ureaplasma urealyticum/parvum – diagnostyka zakażenia

W diagnostyce Ureaplasmy wykorzystuje się przede wszystkim techniki PCR, które mają na celu potwierdzić lub wykluczyć obecność patogenu w badanym materiale.

Przewaga PCR nad innymi metodami jest jednoznaczna- czułość i swoistość testu wynosi ponad 99%, a metoda pozwala na wykrycie bardzo małej liczby bakterii.

U kobiet materiał potrzebny do badania uzyskuje się podczas pobrania wymazu z szyjki macicy i/lub cewki moczowej, u mężczyzn wymaz pobiera się z cewki moczowej. Inną możliwością jest wykonanie badania z pierwszych 15-20 ml porannego moczu.

Domowe testy PCR w diagnostyce Ureaplasmy

Działanie testów PCR opiera się na wykryciu obcego genu, a tym wypadku bakterii Ureaplasma. Badanie wyróżnia się niezwykłą precyzją i dokładnością w podanym wyniku. Metoda PCR pozwala na wykrycie wczesnego stadium zakażenia, a tym samym natychmiastowe podjęcie leczenia. Co ważne, testy wykrywają obecność patogenów, również w przypadku infekcji i zakażeń bezobjawowych.

Strona drwenerolog.pl umożliwia zakup zestawu do przeprowadzenia w domu. To idealne rozwiązanie dla osób, które mieszkają w dalszej odległości od laboratorium, ze względów osobistych nie chcą opuszczać mieszkania lub po prostu wstydzą się wstępnej konsultacji z lekarzem objawów choroby wenerycznej.

Pobranie wymazu jest proste i bezpieczne. Próbka, po przekazaniu kurierowi, trafia do laboratorium. Pacjent o wyniku informowany jest osobiście lub mailowo. W przypadku wyniku dodatniego, pacjenci mają możliwość skorzystania z konsultacji u specjalistów Lifemedica w Gdańsku, która dysponuje zespołem specjalistów wenerologii.

Zgłaszający się do kliniki pacjenci, obejmowani są kompleksową opieką i leczeniem.

Leczenie Ureaplasma

Stosuje się odpowiednio dobraną przez specjalistę antybiotykoterapię – zazwyczaj leki z grupy tetracykliny lub erytromycyny.

Infekcje układu moczowo-płciowego wywołane przez Ureaplasma urealyticum są częste i niestety bardzo poważne. Nieprawidłowe leczenia lub całkowity jego brak może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednie leczenie wprowadzić niemal natychmiast.

Podjęcie leczenia i wdrożenie antybiotykoterapii daje jednak 100% pewności całkowitego wyleczenia i uniknięcia powikłań.

FAQ – Ureaplasma

1. Czy Ureaplasma jest chorobą wyleczalną?
Tak. Podjęcie leczenia antybiotykiem daje 100% pewności na wyleczenie i uniknięcie powikłań.

2. Czy ureaplasma może utrudniać zajście w ciąże?
Tak. Bakteria nie tylko utrudnia zapłodnienie jajeczka, ale negatywnie wpływa na żywotność i ruchliwość plemników. Co oznacza, że przeszkoda w zapłodnieniu spowodowana ureaplasmą może jednakowo leżeć po stronie kobiety i mężczyzny.

3. W jaki sposób ureaplasma zagraża ciąży?
Bakteria ureaplasma urealyticum żerująć w kanale rodnym może zostać przeniesiona na noworodka w trakcie porodu. Co ważne, może również uszkodzić worek płodowy i przeniknąć do wnętrza uszkadzając płód. W niektórych przypadkach ureaplasma przyspiesza akcję porodową lub jest przyczyną poronienia.

Bibliografia

1. D. Taylor-Robinson, Infections Due to Species of Mycoplasma and Ureaplasma: An Update, Clinical Infectious Diseases, Vol. 23, No. 4 Oct., 1996
2. A. E. Seitz, D. R Prevots, Molecular Typing in Bacterial Infections, 2012

3.  J. I. Glass, E. J. Lefkowitz, J.S. Glass, Ch.R. Heiner, E. Y. Ch. & G. H. Cassell, The complete sequence of the mucosal pathogen Ureaplasma urealyticum, Nature, 2000

Bakteryjne infekcje intymne – czym są i jak je wykryć? – genXone

Do tej pory poznaliśmy około 30 patogenów przenoszonych drogą płciową (sexually transmitted infection, STI). Do zakażenia tymi drobnoustrojami dochodzi najczęściej w czasie stosunków płciowych lub innych form kontaktów seksualnych. Mogą się one również rozprzestrzeniać drogą wertykalną (matka-płód) lub podczas porodu.

Część patogenów wywołuje zakażenia miejscowe, inne zakażenia uogólnione, wewnątrzmaciczne lub okołoporodowe. Choroby weneryczne stanowią poważny problem zdrowotny zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Najczęściej chorują osoby młode w wieku 15-30 lat.

Nieleczone infekcje mogą prowadzić do chorób przewlekłych, a nawet przyczynić się do trzykrotnie zwiększonego ryzyka infekcji wirusem HIV.

Jak wykryć infekcję bakteryjną?

W ofercie naszego sklepu dostępne jest badanie Real-Time PCR Bakteryjne infekcje intymne, które wykrywa bakterie atakujące układ moczowo-płciowy takie jak: Chlamydia trachomatis (CT), Neisseria gonorrhoeae (NG), Trichomonas vaginalis (TV), Genital mycoplasmas: Mycoplasma genitalium (MG), Mycoplasma hominis (MH), Ureaplasma urealyticum (UU), Ureaplasma parvum (UP). Czym charakteryzują się zakażenia tymi patogenami wyjaśniamy poniżej.

Leia também:  Czy bruzdy i nalot na języku są groźne?

Chlamydia trachomatis

Najliczniej występująca wśród swojego rodzaju gram-ujemna bakteria wywołująca chlamydiozę, czyli najczęstszą chorobę przenoszoną drogą płciową.

Do zakażenie dochodzi przy bezpośrednim kontakcie błony śluzowej podczas stosunku płciowego (pochwowego, analnego oraz oralnego), bądź podczas porodu przez zakażoną matkę. Zakażenie zwykle przebiega bezobjawowo, co sprzyja jego rozprzestrzenianiu przez nieświadomych nosicieli.

Bezobjawowe nosicielstwo zwiększa ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej, niepłodności, niepowodzeń położniczych i/lub przewlekłego bólu w okolicy miednicy mniejszej. W konsekwencji nieleczona chlamydioza prowadzi do uszkodzeń narządów rozrodczych, a nawet bezpłodności.

Przebycie infekcji nie tworzy odporności, dlatego ważna jest profilaktyka oraz regularne badania. Skuteczna antybiotykoterapia wymaga leczenia wszystkich partnerów osoby zakażonej.

Neisseria gonorrhoeae

Gram-ujemna bakteria wywołująca rzeżączkę, czyli drugą, co do częstości występowania, chorobę przenoszoną drogą płciową.

Do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu wydzielin błon śluzowych, dlatego najczęściej pierwsze objawy zakażenia, w postaci ropnych zmian, występują w miejscu wniknięcia bakterii.

Miejsce zakażenia można zlokalizować na błonach śluzowych takich jak: szyjka macicy, cewka moczowa u kobiet, cewka moczowa u mężczyzn, a także na błonach śluzowych odbytnicy, gardła i spojówek. Infekcja u kobiet często przebiega bezobjawowo co znacznie opóźnia proces leczenia.

U mężczyzn objawy pojawiają się zwykle po 2-5 dniach od ekspozycji. Następstwem nieleczonej rzeżączki u kobiet może być zakażenie okołoporodowe dziecka z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi i rozwojowymi. Nieleczona rzeżączka zarówno u mężczyzn jak i kobiet może prowadzić do bezpłodności.

Trichomonas vaginalis

Pierwotniak, bytujący w drogach moczowo-płciowych człowieka, który wywołuje chorobę pasożytniczą – rzęsistkowicę.

Zakażenie możliwe jest podczas stosunku płciowego, jak również poprzez kontakt z przedmiotami higieny osobistej osoby zakażonej (zwłaszcza rzeczy utrzymujące wilgoć np. ręczniki, gąbki) oraz korzystanie z publicznych toalet, sauny, wspólnych kąpieli.

Objawy chorobowe rzęsistkowicy u kobiet to obfite upławy, ból, pieczenie i świąd, u mężczyzn rzęsistkowica objawia się ropnym wyciekiem z cewki oraz pieczeniem i bólem w okolicy krocza.

U 70% kobiet w wieku rozrodczym infekcja ma postać ostrego zapalenia pochwy podczas, gdy u tego samego odsetka mężczyzn, przebiega bezobjawowo. Kobiety po menopauzie są bardziej narażone na zakażenia. Przewlekłe zakażenie może prowadzić do bezpłodności, a w ciąży do przedwczesnego porodu. 

Genital mycoplasmas: Mycoplasma genitalium (MG), Mycoplasma hominis (MH), Ureaplasma urealyticum (UU), Ureaplasma parvum (UP)

Myko i ureoplasmy to bakterie kolonizujące powierzchnię błony śluzowej układu moczowo-płciowego u obu płci. Powodują zakażenia bakteryjne, przenoszone drogą kontaktów seksualnych. Zakażenia bardzo często mają charakter bezobjawowy, co uniemożliwia diagnostykę i leczenie.

Do najczęstszych objawów zalicza się te wskazujące na zapalenie cewki moczowej: bolesność i pieczenie w cewce moczowej, częste oddawanie i uczucie parcia na mocz, mężczyźni dodatkowo mogą obserwować wyciek z cewki moczowej i podrażnienie prącia.

Powikłaniem stanów zapalnych może być bezpłodność, samoistne poronienia, pęknięcie błon płodowych, porody martwych dzieci i wcześniactwo.

Wykrycie którejkolwiek z wyżej wymienionych infekcji u danej osoby oznacza konieczność przeprowadzenia leczenia również u partnera seksualnego.

Witamy w sklepie Laboratorium Diagnostyki Molekularnej NZOZ genXone S.A. Odrzuć

Ureaplasma – leczenie naturalne – Choroby weneryczne – leczenie profilaktyka informacje

Ureaplasma to bakteria, która zakaża głównie układ moczowy, rzadziej drogi oddechowe. W drogach moczowych powoduje przede wszystkim ból podczas oddawania moczu oraz pieczenie i szereg innych objawów ze strony układu moczowego.

Zakażenia Ureaplasma są bardzo częste lecz większość z nich nie powoduje objawów chorobowych. Objawy chorobowe rozwijają się głównie u osób podatnych, o obniżonej odporności organizmu.

Możliwe objawy to : ból podczas oddawania moczu, nietypowa wydzielina z narządów płciowych, zapalenie pęcherza moczowego, zakażenie dróg moczowych, zapalenie jelita grubego, zapalenie stawów, przedwczesny poród, bakteriemia, zapalenie opon mózgowych, zapalenie płuc.

Do zakażenia Ureaplasma dochodzi głównie w wyniku stosunków seksualnych z osobą zakażoną. Zakażona matka może również zakazić dziecko w czasie ciąży poprzez łożysko. Szacuje się, że większość osób dorosłych aktywnych seksualnie zakażonych jest bakterią Ureaplasma.

Ureaplasma- w jaki sposób potwierdzić zakażenie bakterią

Bakterię wykryć można poprzez badanie wymazu z pochwy, cewki moczowej lub próbki moczu. Można również bakterie wykryć w krwi noworodków lub krwi pępowinowej. Pozyskaną próbkę poddaje się testowi PCR. Wynik badania znany jest najczęściej po 36 godzinach.

Ureaplasma – naturalne sposoby leczenia

Ureaplasma można wyleczyć poprzez zastosowanie odpowiednich antybiotyków. Jeśli podanie antybiotyku nie jest możliwe z różnych względów, leczenie można przeprowadzić również metodami naturalnymi.

Najpopularniejszą kuracją naturalną jest podawanie boraksu. U mężczyzn jest to 1/4 łyżeczki boraksu rozpuszczona w litrze wody pitnej, którą pije się przez cały dzień.

Kuracja taka trwa 4 dni w tygodniu następnie robi się 3 dni przerwy. U kobiet jest to 1/8 łyżeczki boraksu rozpuszczona w litrze wody, pita przez cały dzień.

Tu również kuracja ma charakter długofalowy, przeprowadzana jest w systemie 4 dni picia roztworu i 3 dni przerwy.

Innym sposobem na naturale pozbycie się z organizmu bakterii Ureaplasma jest stosowanie ziół o właściwościach przeciwbakteryjnych. Popularnym rozwiązaniem jest picie herbaty z dziewanny słodzonej miodem, picie zielonej herbaty, która ma właściwości antybakteryjne i antyutleniające. Antybakteryjne działania na układ moczowy ma również picie naparu z mącznicy lekarskiej.

Skuteczne leczenia naturalne wymaga równoczesnej zmiany stylu życia i odżywiania się. Przede wszystkim ważne jest ograniczenie spożycia pustych kalorii, cukru i wysoko-przetworzonych produktów z mąki, które obniżają wydolność układu odpornościowego.

Należy za to spożywać więcej świeżych owoców i warzyw, szczególnie marchewki oraz innych produktów, które dostarczają organizmowi dużych ilości składników odżywczych i witamin.

Należy również postawić na aktywność fizyczną, chociażby pod postacią 10- 20 minutowych spacerów każdego dnia.

FAQ – Ureaplasma

Czy bakterie Ureaplasma można usunąć z organizmu jedynie antybiotykami? Antybiotyki są najskuteczniejsze i najszybsze w działaniu jednak bakterie można usunąć również stosując kuracje naturalne, takie jak picie herbaty z dziewanny czy zielonej herbaty.

Jak wspomóc skuteczność kuracji zwalczającej Ureaplasma? Korzystne jest ograniczenie spożycia cukru i pustych kalorii za to spożywanie większej ilości warzyw i owoców. Ogólnie wskazane jest wszystko co podnosi wydolność układu odpornościowego.

Czy u każdego zakażonego występują objawy Ureaplasma? Objawy zakażenia bakterią występują rzadko, głównie u osób podatnych lub z obniżoną odpornością organizmu.

Ureaplasma – dr n. med. Marta Malek

Co to jest Ureaplasma i jak można się nią zarazić? Ureaplasma to nie więcej niż bakteria, która przenosi się drogą płciową. Jest ona odpowiedzialna również za infekcję narządów płciowych.

Zarażenie się Ureaplasmą jest proste – polega ono tylko i wyłącznie na odbyciu stosunku z osobą zakażoną bez odpowiedniego zabezpieczenia. W następstwie bakterie te wywołują nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, a u kobiet stany zapalne narządów miednicy mniejszej.

Do zakażenia dochodzi rzadziej podczas kontaktów pośrednich (np. używanie tego samego ręcznika lub innych przedmiotów codziennego użytku).

Według badań, Ureaplasmą zarażonych jest nawet 70% kobie. Chorobą tą można również zarazić się podczas porodu, jednak nie zdarza się to często. Problem ten dotyczy w szczególności kobiet, które chore na Ureaplasmę nie leczyły jej lub robiły to w zły sposób.

Objawy Ureaplasmy są ciężkie do rozpoznania, często nie występują one w ogóle, a mimo to choroba ta przenosi się łatwo i w bardzo szybkim tempie! Jak sprawdzić czy rzeczywiście jesteśmy zakażeni Ureaplasmą? Jak wiadomo, rozmowy na temat intymny mogą stanowić dla pacjenta nie lada wyzwanie oraz być bardzo krępujące, dlatego polecamy wykonać nasz test PCR, który da się zamówić na naszej stronie. Test PCR wykonuje się nie tylko w przypadku współżycia z przypadkową osobą bez stosownego zabezpieczenia ale także polega on na badaniu kontrolnym gdy zakończyliśmy już leczenie zakażenia Ureaplasma urealyticum/Ureaplasma parvum. Dzięki nam nie będziesz się musiał o nic martwić, ponieważ ze swojej strony zapewniamy profesjonalne usługi medyczne, dostępne do kupienia na naszej stronie internetowej , a także błyskawiczną wysyłkę testu PCR.

W wielu przypadkach Ureaplasma nie wykazuje żadnych objawów, jednak niekiedy objawia się ona w następujący sposób:

 • problemy podczas oddawania moczu
 • ból lub/i pieczenie w okolicy cewki moczowej
 • częstość oddawania moczu zarówno w dzień, jak i w nocy
 • silne uczucie parcia na pęcherz

Jak mówi dr n. med Igor Michajłkowski (specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska) Ureaplasma doprowadza do zapalenia szyjki macicy, często też do zapalenia cewki moczowej. Jak tłumaczy, choroba ta może nie objawiać się wcale. Jeśli one występują, są podobne one do innych chorób przenoszących się drogą płciową (przykładem może być tutaj np. chlamydioza). Są to:

 • miernie nasilone upławy
 • krwawienia w trakcie i między miesiączkami
 • swąd
 • szczypanie w cewce moczowej

Ponadto na Ureaplasmę szczególnie narażone są kobiety w ciąży, ponieważ infekcja ta przenosi się na płód.

Gdy kobieta nie leczy tej właśnie choroby, Ureaplasma przenosi się na narządy miednicy mniejszej co prowadzić może do zapalenia błony śluzowej macicy, a także na przydatki oraz wywoływać zapalenie otrzewnej. Wszystko to prowadzi do bezpłodności, częstszych poronień lub ciąży pozamacicznej.

Występowanie Ureaplasmy różni się u mężczyzn, ponieważ u nich wywołuje ona nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, jednak również mogą nie wystąpić żadne objawy, tak jak jest to w przypadku kobiet. Jeśli są przypominają one bardziej objawy występujące przy zakażeniu chlamydiozą. Są to:

 • ropny wyciek z cewki moczowej (śluzowy)
 • pieczenie/szczypanie w cewce moczowej
 • ból czy dyskomfort występujący podczas oddawania moczu
 • szczypanie przy ujściu zewnętrznym cewki

Oprócz tego Ureaplasma niesie ze sobą ryzyko występowania bezpłodności.

Co więc zrobić, aby upewnić się, że ów choroby nie posiadamy lub stwierdzić jej obecność na tyle szybko, by skutecznie ją wyleczyć? W tym celu polecamy wykonanie testu PCR – jego czułość oraz swoistość wynosi 99%, a metoda ta pozwoli Ci także na wykrycie nawet jednej, najmniejszej bakterii znajdującej się w Twoim organizmie!

Test można zamówić na stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/ureaplasma-test-badanie/

Badanie polega na pobraniu od pacjenta wymazu z szyjki macicy lub/i cewki moczowej (u kobiet) oraz wymazu z cewki moczowej u mężczyzn. Istnieje również inny sposób, a mianowicie pobranie oraz wykonanie badania z 15-20 ml porannego moczu.  Leczenie Ureaplasmy jest bardzo proste – polega na antybiotykoterapii – osobie chorej podaje się zazwyczaj leki z grupy tetracykliny lub erytromycyny.

Leia também:  Jak leczyć infekcje wirusowe?

Ureaplasma Urealyticum • objawy i leczenie

Bakterie ureaplasma urealyticum bytują w układzie moczowo- płciowym człowieka. Przenoszone są drogą płciową, przez kontakty seksualne lub podczas porodu (bakterie mogą zaatakować noworodka podczas przechodzenia przez kanał rodny).

Szacuje się, że te drobnoustroje mogą występować nawet u 70% aktywnych seksualnie osób. Ponieważ bardzo często nie wywołują one objawów, większość zakażonych osób nie zdaje sobie sprawy, że są zarażeni.

Pomimo braku symptomów, mogą zarażać kolejne osoby.

Obecność bakterii ureaplasma urealyticum obserwuje się także u dzieci, które mogły zostać zarażone podczas porodu. Oprócz układu moczowo-płciowego, te drobnoustroje mogą bytować także w układzie oddechowym.

Czym są bakterie ureaplasma urealyticum?

Ureaplasma urealyticum jest bakterią należącą do rodzaju Ureaplasma i rodziny Mycoplasmataceae. Inne drobnoustroje należące do tej rodziny, to między innymi Mycoplasma genitalium. Budowa bakterii jest osobliwa, ponieważ nie mają one ściany komórkowej przez co wykazują odporność na antybiotyki działające za pomocą ściany komórkowej.

Jak częste są zakażenia bakteriami ureaplasma?

Zakażenia bakteriami z grupy ureaplasma są jednymi z najczęstszych przyczyn rozwoju infekcji układu moczowo – płciowego.

Jak wskazują statystyki, omawiany patogen może zostać wykryty u 40% nieaktywnych seksualnie kobiet oraz 67% pacjentek, które aktywne życie seksualne (i będących w wieku reprodukcyjnym).

U osób w okresie pomenopauzalnym bakterie ureaplasma wykrywane są rzadziej, bo w około 25% przypadków.

Ureaplasma urealyticum to bakteria przenoszona głównie drogą płciową, co oznacza, że można się nią zarazić podczas każdego, niezabezpieczonego za pomocą prezerwatywy, stosunku seksualnego. W grupie podwyższonego ryzyka zachorowania znajdują się zatem osoby niestosujące mechanicznych metod antykoncepcyjnych oraz współżyjące z dużą ilością partnerów.

Należy pamiętać, że bakterią można zarazić się podczas każdego rodzaju kontaktów seksualnych, jeśli odbywają się bez zabezpieczenia, również analnych i oralnych, a także przez używanie wspólnych zabawek erotycznych.

Do zarażenia może dojść również, chociaż jest to mniej prawdopodobne, poprzez zaniedbanie zasad higieny i używanie z osobą chorą wspólnych ręczników, czy bielizny.

Ureaplazma może także zostać przekazana noworodkowi podczas porodu w momencie przechodzenia dziecka przez kanał rodny. Bakterie mogą zaatakować zarówno układ moczowo-płciowy noworodka jak i jego układ oddechowy.

Zakażenie ureaplasmą urealyticum w większości przypadków nie objawia się w żaden widoczny sposób. Z tego powodu wielu pacjentów nie jest świadomych obecności bakterii. Jedynie regularne poddawanie się testom na obecność chorób wenerycznych pozwala uzyskać pewność, że nie doszło do zakażenia.

Czasami zarażeniu mogą towarzyszyć takie objawy jak:

 • ból podczas oddawania moczu
 • krwawienie i wycieki z cewki moczowej
 • podwyższona temperatura
 • bóle brzucha oraz podrażnienia prącia
 • parcie na mocz
 • częstomocz
 • kłucie w cewce moczowej

Niekiedy zakażenie ureaplasmą urealyticum odkrywane jest dopiero po wystąpieniu poważniejszych powikłań zdrowotnych, na przykład zapalenia najądrza, zapalenia błon płodowych lub zapalenia cewki moczowej.

Diagnostyka choroby

Ureaplazmę często trudno jest zdiagnozować, ponieważ zazwyczaj przebiega ona bezobjawowo. Jeśli objawy się pojawią, często przypominają te wywoływane przez inne zakażenia bakteryjne przenoszone droga płciową, dlatego konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań.

Pacjent, który odbył niezabezpieczony stosunek seksualny z przygodnym partnerem lub odczuwa niepokojące objawy mogące świadczyć o infekcji dróg moczowo-płciowych, powinien możliwie szybko zgłosić się do lekarza (np. ginekologa lub urologa), który zleci odpowiednie badania.

Testy na obecność tych bakterii mogą zostać wykonane na podstawie próbki moczu (z porannej mikcji) lub wymazu z szyjki macicy u kobiet albo z cewki moczowej u mężczyzn.

Ponieważ ureaplasma urealyticum to najmniejsze wolno żyjące drobnoustroje, które na dodatek nie posiadają ściany komórkowej, niemożliwe jest ich zabarwienie w preparacie mikroskopowym. Dlatego też wykorzystuje się testy amplifikacji PCR.

To bardzo nowoczesna, czuła metoda, która polega na detekcji DNA bakterii i pozwala wykryć nawet niewielką liczbę drobnoustrojów w badanym materiale.

Materiał do badania pobiera się przed rozpoczęciem antybiotykoterapii. Jeżeli zlecone zostanie wykonanie kolejnego badania po zakończeniu leczenia, aby zbadać czy udało się pokonać bakterie, należy odczekać co najmniej pięć dni, od zakończenia kuracji.

Nieleczone zakażenie bakteriami ureaplasma urealyticum może prowadzić do infekcji. Jeśli odpowiednie leczenie zostanie szybko wprowadzone, zazwyczaj daje się całkowicie wyleczyć chorobę. Jednak zaniedbanie infekcji może prowadzić do poważnych powikłań.

Powikłania ureaplazmy u mężczyzn

U mężczyzn bakterie ureaplasma urealyticum mogą spowodować:

 • nieswoiste zapalenie cewki moczowej
 • zapalenia jąder
 • zapalenie najądrzy
 • zapalenie gruczołu krokowego
 • reaktywne zapalenie stawów

Niewyleczone zapalenie jąder i najądrzy może prowadzić do bezpłodności.

Powikłania ureaplazmy u kobiet

U kobiet bakterie ureaplasma urealyticum mogą przyczynić się do:

 • nieswoistego zapalenia cewki moczowej
 • bakteryjnej waginozy
 • zapalenie szyjki macicy
 • infekcji wewnątrzmacicznych
 • Konsekwencje wymienionych powyżej infekcji mogą bardzo poważne, szczególnie jeśli są zlokalizowane obok jajników, gdyż mogą utrudniać owulację i prowadzić do problemów z płodnością.
 • Powikłania zakażeniem bakteriami ureaplasma urealyticum są mogą być bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Niewyleczona infekcja bakteryjna może prowadzić do:
 • zapalenia błon płodowych
 • przedwczesnego pęknięcia błon płodowych
 • poronienia
 • przedwczesnego porodu
 • przeniesienia zakażenia na noworodka
 • wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu
 • niska masa urodzeniowa noworodka

Badania kliniczne sugerują, iż infekcja urogenitalna bakterią ureaplasma urealyticum może powodować nieprawidłowe wyniki ciąży (…).

Może być znaleziona w dolnych drogach rodnych prawie połowy kobiet ciężarnych, lecz tylko u niewielkiej grupy wywoła infekcję wstępującą. Przyczyna wywołania tej infekcji tylko u niektórych kobiet nie jest znana.

Może być ona związana z występowaniem innych dodatkowych czynników, które zwiększają zdolność tego mikroorganizmu do inwazji jamy macicy.

D. Lautenbach, K.Kozubowska, K. Kryniewska, B. Malczewska,
K. Preis, Wpływ zakażenia ureaplasma urealyticum na występowanie powikłań położniczych oraz stan zdrowia noworodków

Pacjenci u których zdiagnozowano zakażenie bakteriami Ureaplasma urealyticum powinni niezwłocznie zacząć przyjmować antybiotyki. Lekarz może zalecić przyjmowanie:

 • Azytromycyny lub jej generycznego odpowiednika Sumamedu- leczenie polega na jednodniowej kuracji – 2 tabletki po 500 mg.
 • Doksycykliny lub jej generycznego odpowiednika Unidox Solutab- 1 tabletka o dawce 100 mg przyjmowana dwa razy na dobę (co 12 godzin) przez 7 do 10 dni.

W leczeniu zakażeń układu moczowo-płciowego wywołanego bakteriami ureaplasma urealyticum lekarz może również zalecić stosowanie erytromycyny 1-2 gramy dziennie w dawkach podzielonych. W ciężkich zakażeniach zaleca się zwiększyć dawkę do 4 gramów na dobę .

Badania na temat skuteczności antybiotyków w leczeniu ureaplasma urealyticum

Raport Comparative randomized pilot study of azithromycin and doxycycline efficacy and tolerability in the treatment of prostate infection caused by Ureaplasma urealyticum przedstawia wyniki trwających 4 lata badań pacjentów zarażonych bakteriami Ureaplasma Urealyticum.

Pacjenci włączeni do badania zostali podzieleni na dwie grupy: pierwsza przyjmowała 1 x 500 mg azytromycyny 3 dni w tygodniu, przez 3 tygodnie. Druga grupa codziennie zażywała 100 mg doksycykliny przez 21 dni.

Wyniki badania, skuteczność obu antybiotyków oraz częstotliwość występowania działań niepożądanych, widać na poniższym wykresie.

Choć bakterie ureaplasma urealyticum są bardzo powszechne i mogą bytować w organizmach nawet 70% aktywnych seksualnie osób, warto zadbać o profilaktykę, która pozwala uniknąć zarażenia.

Należy bowiem pamiętać, że u niektórych osób bakterie te wywołują infekcje narządów układu płciowo-moczowego, które mogą prowadzić do niebezpiecznych komplikacji.

W profilaktyce chorób przenoszonych droga płciową pomoże przestrzeganie poniższych zasad:

 • stosowanie prezerwatyw – antykoncepcja mechaniczna jest podstawą bezpiecznego współżycia. Należy o niej pamiętać szczególnie w przypadku stosunku z mało znanym partnerem. Zarażona osoba może sobie nie zdawać sprawy, że posiada bakterie ureaplasma urealyticum, dlatego zawsze warto pamiętać o prezerwatywie, także w przypadku stosunków analnych lub pettingu.
 • stały partner – na ryzyko zakażenia bakteriami ureaplasma urealyticum narażone są szczególnie osoby często zmieniające partnerów i odbywające przygodne stosunki. Stały parter, który wykonuje badania profilaktyczne, pozwala zminimalizować ryzyko zakażenia chorobą weneryczną.
 • regularne badania profilaktyczne – ponieważ zakażenie bakteriami ureaplazmy może przebiegać całkowicie bezobjawowo, jedynym sposobem, aby upewnić czy drobnoustroje nie bytują w naszym organizmie, jest wykonanie odpowiednich badań. Należy o nich pamiętać zwłaszcza w przypadku odbycia niezabezpieczonego prezerwatywą stosunku z nowym partnerem.
 • wstrzemięźliwość seksualna podczas leczenia – pacjenci, u których zdiagnozowano ureaplazmę lub jakąkolwiek inną chorobę weneryczną, powinni powstrzymać się od współżycia do czasu całkowitego wyleczenia. Należy także pamiętać, że leczeniu musi zostać również poddany partner pacjenta.

Antybiotyki są dostępne do kupienia w klinice internetowej euroClinix po odbyciu konsultacji lekarskiej online.

Polega ona na uzupełnieniu poufnego formularza dotyczącego stanu zdrowia pacjenta, który zostanie poddany szczegółowej analizie jednego ze współpracujących z nami lekarzy.

Jeśli specjalista uzna, że lek jest bezpieczny dla zdrowia oraz adekwatny do problemu pacjenta, wypisze receptę oraz przekaże ją do licencjonowanej apteki. Szczegóły dostawy znajdują się w sekcji “Wysyłka” na dole strony.

Cena leków na ureaplasmę urealyticum

Cena leków na ureaplazmę dostępna jest na stornie poszczególnych antybiotyków. Aby poznać koszt całej usługi medycznej oferowanej przez euroClinix wejdź na stronę wybranego leku. Cena, która wyświetli się na górze strony, to ostateczna kwota do zapłaty, która zawiera także koszty konsultacji medycznej online, wystawienia recepty oraz dostawy ekspresowym kurierem UPS.

Czy można kupić leki na ureaplasmę urealyticum bez recepty?

Nie ma możliwości kupna leków na ureaplazmę bez recepty. Jest to zakażenie bakteryjne, które wyleczyć można jedynie przy pomocy antybiotyków, a te wydaje się z przepisu lekarza.

Jednak dzięki usłudze konsultacji lekarskiej przez internet, pacjenci mają teraz możliwość zakupu leków bezpośrednio w euroClinix na podstawie recepty online.

Zostanie ona wpisana przez współpracującego z kliniką specjalistę, jeśli uzna on, że nie istnieją przeciwwskazania do stosowania środka.

Jeśli mają państwo jakiekolwiek pytania dotyczące sposobu zamawiania lub działalności naszej kliniki, zachęcamy do kontaktu z pracownikami Działu Obsługi Klienta.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*