Wysypka na twarzy – jakie choroby skóry mogą być przyczyną wysypki na twarzy i jak ją leczyć?

Wysypka na twarzy, szyi i dekolcie może mieć różnorakie podłoże. Czasem jest objawem groźnej choroby, innym razem niegroźną odpowiedzią organizmu na kontakt z uczulającą go substancją. Dowiedz się, skąd bierze się wysypka na twarzy i co zrobić, gdy domowe sposoby na uczulenie nie wyeliminują problemu.

Z artykułu dowiesz się:

 • jakie choroby skóry powodują wysypkę na twarzy,
 • co wywołuje wysypkę na twarzy,
 • kiedy warto udać się z wysypką na twarzy do lekarza.

Każdemu zależy, by jak najszybciej pozbyć się wysypki z twarzy. Aby jednak móc wyeliminować plamy i towarzyszące im dolegliwości, należy zidentyfikować źródło ich pochodzenia.

Przyczyny wysypki na twarzy – jakie są?

Nie da się ukryć, że wysypka na twarzy to dość uporczywy problem. Nie dość, że powoduje dolegliwości bólowe, to w dodatku nieestetycznie wygląda. Nawet niewielkie plamki w obrębie skóry twarzy obniżają pewność siebie i sprawiają, że nie chce nam się wychodzić z domu.

Jakie choroby powodują wysypkę na twarzy?

Nietrudno się domyślić, że wysypka na twarzy jest jednym z objawów wielu chorób skóry. Do najpopularniejszych należą:

 • choroby wirusowe – m.in. opryszczka, różyczka, odra, ospa wietrzna, półpasiec;
 • choroby alergiczne – wysypki po lekach tj. antybiotykach, niesteroidowych lekach przeciwzapalnych, jak również wysypki pojawiające się na skutek bezpośredniego kontaktu z alergenem;
 • fotodermatozy – czerwone plamy na twarzy pojawiające się podczas ekspozycji skóry na słońce;
 • choroby gruczołów łojowych – trądzik pospolity, trądzik różowaty i wyprysk łojotokowy,
 • zapalenie opryszczkowe skóry – powstaje w wyniku nietolerancji glutenu;
 • sarkoidoza;
 • ziarniniak twarzy.

Wysypka na twarzy – co jeszcze może ją powodować?

Oto kilka przyczyn wysypki na twarzy. Być może któraś z nich jest odpowiedzialna za zmiany również na Twojej skórze. 

Wysypka na twarzy a kosmetyki

Nie zawsze plamy i zaczerwienienia na twarzy są oznaką choroby. Równie dobrze wysypka może być wynikiem alergii na kosmetyki i środki do pielęgnacji, szczególnie znajdujące się w ich składzie barwniki i kompozycje zapachowe.

Dodatkowo wiele kosmetyków zatyka pory, przez co skóra nie może swobodnie oddychać. Taką reakcję mogą wywoływać kremy, balsamy i inne środki do pielęgnacji z parafiną w składzie. 

Wysypka na twarzy a lekarstwa

Jeśli na Twojej twarzy pojawiła się wysypka, prześledź w pamięci, jakie leki przyjmowałeś w ostatnim czasie i zapoznaj się z ulotkami dołączonymi do opakowania.

Czasem bowiem zmiany na skórze pojawiają się w odpowiedzi na działanie wybranego leku. Dolegliwości mogą nasilić się po dodatkowej ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych.

Wysypka na twarzy a alergia pokarmowa

Inną przyczyną występowania zmian w obrębie skóry twarzy zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, jest alergia pokarmowa. W większości przypadków, gdy wysypkę spowodował kontakt z alergenem, zmianom dodatkowo towarzyszy swędzenie i złe samopoczucie wywołane dość dużym dyskomfortem.

Rozwiązaniem może okazać się wizyta u alergologa, który pomoże nam ustalić, co mogło być przyczyną wysypki na twarzy. Jeśli zidentyfikujemy winowajcę odpowiedzialnego za uczulenie, trzeba będzie ograniczyć z nim kontakt.

Najczęstszą przyczyną wysypki na twarzy bezpośrednio związaną z nietolerancją pokarmową jest laktoza oraz białko zwierzęce. Czasem uczulenie wywołują orzechy, cukier lub czekolada.

Wysypka na twarzy a hormony

Odpowiedzialnymi za powstanie wysypki na twarzy mogą być także hormony. To najrzadsza ze wszystkich wymienionych przez nas przyczyn, jednak nie można jej wykluczyć. 

Bezpośrednim powodem plam może być nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Jeśli mamy podejrzenie co do występowania jednego lub drugiego schorzenia, warto jak najszybciej umówić wizytę u endokrynologa. Ten na podstawie badań ustali, czy wysypkę spowodowała tarczyca.

Pomóc w rozwiązaniu problemu w tym przypadku może wdrożenie kuracji opartej na lekach na tarczycę, odpowiedniej diecie, a także tabletkach antykoncepcyjnych.

Wysypka na twarzy – rozpoznanie i diagnoza

Okazuje się, że wysypka na twarzy pojawia się nie tylko w przebiegu chorób skóry, lecz również w schorzeniach ogólnoustrojowych. W praktyce towarzyszy wielu jednostkom chorobowym, dlatego rzadko kiedy da się postawić diagnozę na podstawie samej oceny stanu skóry. 

Dopiero obraz kliniczny oraz wyniki niezbędnych badań pozwalają postawić prawidłową diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Skuteczne terapia pozwoli raz na zawsze pozbyć się wstydliwego problemu, a przestrzeganie zaleceń w zakresie pielęgnacji skóry pomoże zapobiec jego powrotom w przyszłości.

Niewskazane jest samodzielne podejmowanie próby pozbycia się wysypki – nieodpowiednio dobrana kuracja może jedynie nasilić zmiany, a co gorsza, doprowadzić do groźnych powikłań. Jeśli zatem zaobserwujesz, że stan skóry z biegiem czasu nie poprawia się, koniecznie umów wizytę u lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa.

Te produkty pomogą Ci w walce z wysypką na twarzy:

Uczulenie na twarzy – plamy, kaszka, wysypka. Jak leczyć

Kłopoty z alergią?

Sprawdź konsultacje

Uczulenie na twarzy jest nieestetyczne, często też bywa uciążliwe (świąd, pieczenie, bolesność). Powodów wystąpienia alergii na twarzy jest kilka, a wśród nich wymienić można bezpośredni kontakt skóry z substancją uczulającą, a także działanie alergenów pokarmowych oraz wziewnych. Co robić, kiedy na twarzy pojawią się krosty, wypryski czy plamy?

Uczulenie na twarzy

Uczulenie na twarzy najczęściej przybiera postać krostek, kaszki, grudek, wyprysków lub wypełnionych płynem surowiczym i treścią ropną pęcherzy. Może też wystąpić rumień lub obrzęk. W wielu przypadkach tego typu odczyny alergiczne objawami przypominają trądzik lub inne zmiany o podłożu hormonalnym (zwłaszcza u niemowląt).

Symptomy uczulenia często obejmują nie tylko twarz, ale też szyję oraz dekolt, szczególnie w przypadku cienkiej, delikatnej skóry.

W wielu przypadkach uczulenie na twarzy jest efektem zaistnienia typowej reakcji alergicznej, angażującej układ immunologiczny, gdzie bezpośrednim mediatorem występującego stanu zapalnego jest hormon o nazwie histamina. Ale to nie jedna przyczyna uczulenia na twarzy.

Przyczyny alergii na twarzy

Uczulenie na twarzy objawić się może z wielu powodów. Jednym z nich z nich jest alergia kontaktowa, powodująca tak zwane kontaktowe zapalenie skóry (wyprysk kontaktowy).

Jego objawy są wynikiem reakcji immunologicznej IV typu, do której dochodzi wskutek bezpośredniej styczności skóry z substancją alergizującą. Czynnikami niosącymi potencjalne zagrożenie są:

 • nikiel, chrom, kobalt,
 • konserwanty, olejki eteryczne zawarte w kosmetykach,
 • lekarstwa przeznaczone do użytku zewnętrznego (np. niektóre antybiotyki).

Inne powody uczulenia na twarzy, to alergia pokarmowa lub alergia wziewna. Na czym polega ich mechanizm?

Uczulenie na twarzy – czerwone plamy

Większe skupiska wyprysków, pęcherzy czy krost mogą tworzyć czerwone plamy. Skóra może być też po prostu zaczerwieniona, a przy tym przesuszona i wrażliwa na dotyk.

Przyczyną często jest wspomniana alergia kontaktowa, ale też alergia pokarmowa.

Jest to skomplikowany mechanizm, w przebiegu którego układ odpornościowy wadliwie reaguje na dostarczony wraz z pokarmem czynnik alergizujący.

W konsekwencji wytwarzane są przeciwciała IgE, a w wyniku dalszych procesów dochodzi do uwolnienia przez komórki tuczne hormonów (głównie histaminy), będących bezpośrednimi mediatorami zmian zapalnych.

Efektem są między innymi różnego rodzaju objawy widoczne na ciele oraz schorzenia, takie jak atopowe zapalenie skóry. Do składników pokarmowych, które mogą wywołać uczulenie na twarzy (czerwone plamy, krosty, wypryski), należą między innymi:

 • mleko krowie,
 • orzechy,
 • kakao,
 • truskawki.

Uczulenie na twarzy może być też efektem alergii wziewnej, w szczególności zewnątrzpochodnej. Czynnikami alergizującymi w takim przypadku są zazwyczaj pyłki drzew (brzóz) i traw, unoszące się w powietrzu w okresie kwitnienia (od kwietnia począwszy, stąd potoczna nazwa – uczulenie na wiosnę).

Uczulenie na twarzy – kaszka u dziecka

U niemowląt, w wieku około 2 miesięcy, bardzo często występuje uczulenie na twarzy mające postać kaszki, czyli gęstych, drobnych krostek (grudek). Może to być rezultatem zaistnienia alergii pokarmowej (wywołanej przez składniki zawarte w mleku matki), wziewnej lub kontaktowej.

Leia também:  Ile Dni Występują Objawy Covid?

Ale jeszcze bardziej prawdopodobne jest, że są to objawy typowej kaszki niemowlęcej, która pokrywa buzie maluchów kilka tygodni po urodzeniu i jest wynikiem burzliwych zmian hormonalnych zachodzących w tym czasie w organizmie dziecka.

Podobnie zresztą jest w przypadku osób dorosłych – kaszka na twarzy zazwyczaj nie jest reakcją alergiczną, lecz zaburzeniem hormonalnym. O uczuleniu mówimy więc w tym przypadku jedynie w sensie potocznym.

Co robić, kiedy wystąpi uczulenie na twarzy?

Wystąpienie uczulenia na twarzy, jeżeli nie jest jednorazowym incydentem o szybko ustępujących objawach, należy przede wszystkim dokładnie zdiagnozować. Tylko odkrycie i zdefiniowanie substancji uczulającej pozwoli podjąć działania zmierzające do minimalizacji ryzyka kolejnych epizodów alergicznych oraz łagodzenia ich przebiegu.

Badania alergiczne wykonuje się kilkoma metodami, do których można zaliczyć:

 • testy skórne,
 • testy z krwi na obecność przeciwciał IgE,
 • testy prowokacyjne.

W dalszej kolejności wrażana jest profilaktyka oraz leczenie. Podstawowe elementy to:

 • działania eliminacyjne – unikanie substancji alergizującej (przedmiotów zawierających alergeny, pokarmów, pyłków, roztoczy kurzu domowego – w zależności od stwierdzonej alergii);
 • leczenie farmakologiczne, zazwyczaj objawowe, za pomocą glikokortykosteroidów oraz leków przeciwhistaminowych. Możliwe jest także zastosowanie tzw. immunoterapii, czyli odczulania, jest to jednak procedura obliczona na wiele lat;
 • domowe sposoby na uczulenie: maści i olejki rumiankowe, wyciągi ze skrzypu polnego, dziurawca i innych ziół, przemywanie twarzy czystą zimną wodą, używanie kosmetyków o pH zbliżonym do naturalnego.

Maść na uczulenie twarzy bez recepty

Farmaceutyki oraz środki ziołowe, które stosowane są w przypadku alergii na twarzy, przyjmuje się doustnie w postaci tabletek, kapsułek i roztworów, a także miejscowo, na skórę (maści, kremy). Na uczulenie na twarzy środki dobieramy adekwatnie do przyczyn i charakteru zmian skórnych. Część z nich dostępna jest bez recepty. Do wyboru są między innymi:

 • maści na bazie dimentyndenu, stosunkowo łagodnego leku przeciwhistaminowego, hamującego przebieg reakcji alergicznej;
 • maści i kremy z pantenolem, substancją łagodzącą podrażnienia, nawilżającą, przyspieszającą regenerację naskórka;
 • maść z zawartością cynku, przydatna jeśli zmiany skórne na twarzy są efektem uczulenia na słońce, które nie należy do typowych reakcji alergicznych.

Uwaga: bez recepty dostępna jest też maść z hydrokortyzonem, najsłabszym z glikokortykosteroidów, czyli leków uchodzących za najskuteczniejsze w zwalczaniu objawów alergii.

Środek ten polecany jest do użytku zewnętrznego w przypadku reakcji skórnych, nie należy go jednak stosować w przypadku alergii na twarzy, poza bardzo poważnymi przypadkami, najlepiej pod kontrolą lekarza. Tym bardziej, jeśli nie mamy pewności, że zaobserwowane zmiany faktycznie mają podłoże alergiczne, a nie na przykład hormonalne.

Czytaj też:

Źródła:

 • Radosław Śpiewak, Alergia kontaktowa – diagnostyka i postępowanie, Alergia, astma, immunologia 2007, 12(3).
 • Krzysztof Buczyłko, Nie tylko alergeny: nikiel, Alergia, 2014, 4

Objawy skórne chorób wewnętrznych

Piękna, gładka i jednolita skóra to marzenie każdej kobiety. Nic więc dziwnego, że w przypadku pojawienia się jakichkolwiek zmian najczęściej udajemy się do dermatologa. Często szybciej odwiedzimy lekarza, by poprawić wygląd skóry niż ze względu na choroby przewlekłe. Powód jest prosty – skórę po prostu widać. 

Zdrowa skóra cechuje się prawidłowym napięciem, gładką strukturą i naturalnym, jednolitym kolorytem. Bez problemu możemy rozpoznać człowieka przemęczonego, przeziębionego, niedożywionego czy ogólnie chorego.

Patrząc na skórę, szczególnie tę na twarzy i rękach, łatwo zauważyć, że coś jest nie tak.

Skóra zawsze była zwierciadłem naszego zdrowia, a dobry makijaż jedynie zakrywa mankamenty skóry, nie usuwając przyczyn takiego stanu. 

Zmiany skórne a odporność 

Przyczyny zmian skórnych mogą być różnorodne. Należą do nich:  

 • stres,  
 • nieprawidłowe odżywianie,  
 • stany zapalne,  
 • choroby nowotworowe,  
 • choroby układu immunologicznego,  
 • środki chemiczne, 
 • leki.

W większości chorób mamy albo skórne objawy wewnętrznych zaburzeń, albo skórne objawy wynikające z działań niepożądanych leków. Jedne zmiany skórne mogą mieć tylko niewielkie znaczenie estetyczne, inne na kilka lat wcześniej sygnalizują ujawnienie się poważnych chorób. Żadnej zmiany nie wolno lekceważyć i zawsze należy wykluczyć jej przyczyny internistyczne. 

Wśród zmian obserwowanych na skórze w przebiegu chorób wewnętrznych możemy wyróżnić: 

 • rumień, 
 • łuszczenie się naskórka, 
 • suchość, 
 • zakażenia bakteryjne, 
 • zakażenia wirusowe, 
 • zakażenia grzybicze, 
 • wszelkiego rodzaju znamiona, 
 • stwardnienia i guzki, 
 • obrzęki, 
 • rozstępy, 
 • bliznowce, 
 • brodawki wirusowe, 
 • trądzik, 
 • wypadanie włosów, 
 • rozszerzone naczynka i naczyniaki, 
 • siniaki, 
 • pęcherzyki, 
 • wypryski, 
 • pokrzywka, 
 • łojotok, 
 • przebarwienia. 

Każda z powyższych może być niewinną zmianą lub objawem poważnych zaburzeń w organizmie. Oczywiście wszystko zależy od nasilenia zmian, ich rozległości, czasu pojawienia się i trwania oraz wieku danej osoby.  

Chcesz poprawić swoją odporność? Sprawdź!

Pewne zmiany są typowe dla różnych okresów życia, lecz nadal ich duże nasilenie zawsze wiąże się z zaburzeniami, które trzeba zlokalizować i umiejętnie leczyć. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużo informacji o naszym zdrowiu dostarcza nasza skóra.

O jakich chorobach mogą świadczyć zmiany skórne? 

Choroby układu oddechowego 

W przebiegu chorób układu oddechowego główny problem stanowi niedotlenienie skóry, objawiające się szarym lub sinawym zabarwieniem, suchością, gorszą regeneracją po zabiegach estetycznych oraz gorszym gojeniem się ran.  

Stres 

Stres, wpływając na gospodarkę hormonalną, pogarsza stan skóry. Osoby zestresowane cierpią z powodu nasilenia trądziku i wszelkich zmian zapalnych na skórze. Stres zawsze nasila przebieg atopowego zapalenia skóry czy pokrzywki

Niedokrwistość i inne choroby układu krwiotwórczego 

Osoby z niedokrwistością czy innymi chorobami układu krwiotwórczego charakteryzują się albo bladością, albo bardzo zaczerwienioną skórą

Niewydolność serca 

Osoby z niewydolnością serca często mają problemy naczyniowe widoczne na twarzy

Brak odpowiedniego nawodnienia 

Nieodpowiednie nawodnienie powoduje suchość i wiotkość skóry, większą liczbę zmarszczek i szybsze starzenie się.  

Zaburzenia wchłaniania lub odżywiania 

Zaburzenia we wchłanianiu lub odżywianiu pogarszają jakość skóry, jej napięcie, koloryt, regenerację, a także przyspieszają starzenie. Żadne zabiegi estetyczne nie poprawią długoterminowo stanu takiej skóry. 

Choroby układu pokarmowego 

Wiele zmian skórnych pojawia się w chorobach układu pokarmowego, szczególnie w nowotworach.

Takie zmiany jak rumień guzowaty, pęcherzyki, krostki, uporczywe afty, zmiany łuszczycowe czy liczne brodawki mogą na wiele lat wyprzedzać chorobę podstawową. Zawsze w takim przypadku należy wykonać kolonoskopię oraz specjalistyczne badania kału i krwi. 

U pacjentów z trudno leczącym się trądzikiem różowatym i przewlekłymi pokrzywkami warto wykonać badanie kału na obecność Helicobacter Pylori – bakterii, która jest często przyczyną zapalenia błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, a także może powodować rozwój raka żołądka. 

Choroby metaboliczne 

Choroby metaboliczne takie jak cukrzyca, dna moczanowa czy zaburzenia lipidowe mogą przyczynić się do wielu objawów skórnych – od zaburzeń ukrwienia, zakażeń, świądu do odkładania różnego rodzaju złogów w skórze

Choroby wątroby 

Osoby z chorobami wątroby uskarżają się na zmiany liszajowate w okolicy nadgarstków, stawów skokowych, a także na grzbietach rąk i stóp. Często w badaniu lekarskim obserwujemy także zmiany w śluzówce jamy ustnej. 

W przypadku pojawienia się pajączków naczyniowych na klatce piersiowej i szyi warto wykonać USG wątroby, żeby wykluczyć jej marskość

Nowotwory 

Niektóre choroby nowotworowe manifestują się nie tylko w narządzie wewnętrznym, ale również na skórze. Pojawienie się np. swędzącego rogowacenia ciemnego w fałdach skórnych pachwin, pach, szyi, twarzy czy pod pępkiem i pod piersiami może towarzyszyć rakowi żołądka, płuc czy jelit

Duży i nagły wysiew brodawek łojotokowych często związany jest z rakiem żołądka lub jelita grubego

Zaburzenia odporności 

Pojawienie się nawracających brodawek wirusowych, opryszczki czy półpaśca stanowi objaw niesprawnie działającego układu odpornościowego. Każda przewlekła infekcja wirusowa wpływa destrukcyjnie na układ immunologiczny, a to nasila pojawianie się kolejnych objawów skórnych. 

Leia também:  Aparat I Leczenie Ile Kosztuje?

Zaburzenia hormonalne  

Powyższe zaburzenia mogą zmieniać fizjologię skóry, a także powodować, podobnie jak stany zapalne, przebarwienia skóry.

Niedoczynność tarczycy powoduje suchość skóry, obrzęk, zmniejszone ocieplenie, zaś niewydolność kory nadnerczy wiąże się z nadmierną pigmentacją odkrytych części ciała, genitaliów, zmian na paznokciach. Nadmierne wydzielanie kortyzolu to liczne rozstępy, trądzik, zmiany naczyniowe

Choroby autoimmunologiczne  

Mogą one prowadzić do zaburzeń pigmentacji skóry, jej sztywności, nadwrażliwości na światło słoneczne, owrzodzeń, rumienia czy wypadania włosów

O stanie zdrowia często świadczy skóra w okolicy oczu. Większość pacjentów w celu poprawy tej okolicy zgłasza się do gabinetów medycyny estetycznej. Tu zamiast diagnostyki wykonywane są liczne, mało skuteczne zabiegi. Mało kto prowadzi diagnostykę i szuka przyczyn tego stanu. Szczególnie dotyczy to gabinetów, w których brakuje solidnego lekarza. 

Na wszelkie zmiany skórne pojawiające się w przebiegu różnych chorób nakłada się destrukcyjne działanie czynników środowiska, przed którymi uszkodzona wcześniej skóra nie potrafi się bronić.

Podstawowy błąd popełniany przez współczesną medycynę to zbyt powierzchowne traktowanie zmian skórnych, zbyt przewlekłe leczenie środkami zewnętrznymi i brak wnikliwego podejścia do chorób skórnych.

Rozpoznanie niepokojących zmian skórnych zawsze powinno wiązać się ze skierowaniem pacjenta do internisty i na badania specjalistyczne.

Dowiedz się więcej z naszego materiału

Przeczytaj również:Odporność a choroby autoimmunologiczneCzy otyłość może obniżać odporność?Jak sen wpływa na naszą odpornośćWitamina D – sprzymierzeniec naszej odporności

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Wypryski na twarzy – przyczyny, jak się ich pozbyć?

Wypryski na twarzy bardzo często są wynikiem trądziku – choroby dermatologicznej o charakterze przewlekłym. Czynnikiem sprawczym powstawania krostek są zazwyczaj zmiany hormonalne w organizmie. Ich efektem jest nadmierna produkcja łoju. Wypryski na twarzy można złagodzić odpowiednią pielęgnacją skóry lub ewentualnym leczeniem farmakologicznym. Rodzaj terapii zależy od rozpoznania.

Dbałość o skórę powinna być systematyczna. Złagodzi to istniejące już krostki i zapobiegnie powstawaniu nowych.

W celu pielęgnacji warto używać dermokosmetyków, które mają w składzie substancje o działaniu przeciwzapalnym oraz odbudowującym naturalną barierę ochronną skóry.

Ważnym składnikiem dermokosmetyków są filtry chroniące przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jakie dokładnie produkty poleca się osobom z wypryskami na twarzy?

Dlaczego powstają wypryski na twarzy?

Główną przyczyną powstawania wyprysków na twarzy jest trądzik. To dermatologiczna choroba skóry mająca charakter przewlekły.

Etiologia zmian trądzikowych jest złożona, choć za najczęstszy czynnik sprzyjający ich powstawaniu uważa się zaburzenia hormonalne. Predysponują one do nadmiernej produkcji łoju, czego efektem są powstające na powierzchni skóry stany zapalne.

Mają one postać grudek, guzków lub ropnych wyprysków. Wyglądają nie tylko nieestetycznie, ale mogą pozostawiać po sobie blizny.

Inną przyczyną powstawania wyprysków jest alergia. Zmiany powstają wtedy na skutek obronnej reakcji organizmu po zetknięciu się z alergenem. Aby się ich pozbyć i zapobiec tworzeniu nowych, konieczne jest właściwe rozpoznanie. Z wypryskami na twarzy wiele wspólnego ma także dieta. Spożywanie przetworzonej żywności i fast foodów predysponuje do powstawania zmian.

Do występowania wyprysków na twarzy przyczynia się też niewłaściwa pielęgnacja skóry. Brak demakijażu, jedynie sporadyczne czyszczenie oraz stosowanie kremów zawierających sztuczne barwniki może być powodem pojawiania się nieestetycznych zmian.

Leczenie wyprysków na twarzy

Leczenie wyprysków na twarzy jest zależne od rozpoznania. Jeśli zmiany powstały z powodu zaburzeń hormonalnych, jest szansa, że miną wraz z wiekiem, ale chory musi wykazać się systematyczną dbałością o skórę. W niektórych przypadkach niezbędne jest leczenie farmakologiczne. Niestety jest ono dość kosztowne i długotrwałe, na co nie każdy może sobie pozwolić.

Jeżeli wypryski na twarzy powstały na skutek alergii, ważne jest określenie patogenu, który stanowi źródło problemu i jego powolna eliminacja. Aby było to możliwe, trzeba wykonać testy skórne i np. wprowadzić dietę eliminacyjną.

Osoby z wypryskami na twarzy powinny unikać przetworzonego pożywienia, gotowych i zakupionych w sklepie posiłków oraz zrezygnować z fast foodów, słodyczy i napojów gazowanych.

Ogromną rolę w leczeniu odgrywa odpowiednia pielęgnacja skóry.

Pielęgnacja skóry u osób z wypryskami na twarzy

Codzienna dbałość o skórę jest kluczowym elementem w leczeniu wyprysków na twarzy i zapobieganiu powstawania nowych. Dla osób z tego rodzaju zmianami niewskazane jest stosowanie kosmetyków drogeryjnych.

Zawierają substancje, które mogą podrażnić skórę. Z tego powodu najlepszym wyborem są dermokosmetyki. To produkty apteczne, które można stosować nawet podczas kuracji farmakologicznej. Skład dermokosmetyków został opracowany przez dermatologów.

Jest zatem bardziej bezpieczny dla skóry z problemami.

Osobom z wypryskami poleca się szczególnie linię przeznaczoną do pielęgnacji cery trądzikowej. W składzie produktów są cenne kompleksy cynku, który działa przeciwzapalnie, wysuszająco i łagodząco na zmiany skórne o charakterze trądzikowym.

Znajdują się w nich także związki, które odbudowują naturalną barierę ochronną skóry, co jest bardzo ważne przy wypryskach.

Kremy apteczne przystosowane dla skóry trądzikowej bardzo dobrze radzą sobie z nadmierną produkcją łoju, zapewniając jednocześnie efekt zmatowienia i odpowiedni poziom nawilżenia.

W aptekach i wybranych drogeriach można znaleźć pianki do głębokiego oczyszczania skóry bez ryzyka jej dodatkowego podrażnienia. Na półkach są także emulsje do mycia o podobnym działaniu.

Produkty nie zatykają porów, zapobiegając tym samym tworzeniu się nowych wyprysków. Ich stosowanie musi być jednak systematyczne i długotrwałe, aby odczuć działanie.

Po ich użyciu skóra jest gładka, odżywiona i na długo pozbawiona wszelkich nieczystości.

Wysypka COVID-19

Zachorowanie na COVID-19 może wiązać się z pojawieniem różnego typu zmian skórnych. Przypominają one rumień lub pokrzywkę, niektóre przybierają postać plam, grudek czy siateczki. Wysypka może wystąpić także u osób przechodzących COVID-19 bezobjawowo i skąpoobjawowo. U 21 proc. pacjentów dermatoza była jedynym symptomem zakażenia SARS-CoV-2.

Natomiast u 17 proc. osób sygnalizowała początek choroby. Częstość występowania i czas wystąpienia skórnych objawów COVID-19 są trudne do ustalenia. Niejasny jest również związek niektórych objawów skórnych z ciężkością choroby.

Ponadto nie można wykluczyć, że u niektórych pacjentów obserwowane zmiany skórne mogą stanowić reakcje na liczne metody leczenia COVID-19.

Spis treści:

Wysypka covidowa gdzie się pojawia?

Zmiany skórne często są odpowiedzią organizmu na infekcje wirusowe. Jednak w przypadku COVID-19 lekarzy zaskoczyła różnorodność wykwitów skórnych, moment ich pojawienia się i umiejscowienie.

Zmiany skórne towarzyszące COVID-197 pojawiają się na różnych częściach ciała, np. w okolicach ust, na tułowiu, kończynach, stopach i dłoniach. Nie zawsze towarzyszy im świąd.

Koronawirus SARS-CoV-2
Test na przeciwciała po szczepieniu

 • Cena: od 115 zł
 • KUP ONLINE
Koronawirus SARS-CoV-2

 1. Test na przeciwciała po zachorowaniu
 2. Cena: od 135 zł
 3. KUP ONLINE
Koronawirus SARS-CoV-2

 • Test genetyczny RT-PCR do wykonania w punkcie pobrań
 • Cena: od 398,99 zł
 • KUP ONLINE
Koronawirus SARS-CoV-2
Szybki test antygenowy. Wynikw jęz. angielskim gratis
Cena: 160 zł
KUP ONLINE

Badania nie są wykonywane w centrach medycznych Medicover, a wyłącznie w placówkach lub wskazanych punktach pobrań.

Jak wygląda wysypka w przebiegu COVID-19?

Wysypki związane z COVID-19 są różnorodne i łatwo je pomylić ze zmianami skórnymi typowymi dla innych chorób wirusowych.

Na podstawie zebranych danych klinicznych lekarze z Hiszpanii i Lombardii wyróżnili sześć głównych rodzajów objawów skórnych związanych z COVID-19:

 • zlewająca się wysypka rumieniowa / plamisto-grudkowa / odropodobna,
 • wysypka pokrzywkowa,
 • wykwit grudkowo-pęcherzykowy,
 • zmiany przypominające odmrożenia,
 • zmiany przypominające siność siatkowatą,
 • zmiany typu plamicy.

Zmiany powiązano z ciężkością infekcji, część towarzyszyła bezobjawowemu lub skąpoobjawowemu przebiegowi COVID-19,  inne zaś związane były z ciężką infekcją.

Leia também:  Covid-19 Objawy Jak Długo?

Zlewająca się wysypka rumieniowa, plamisto-grudkowa, odropodobna (ang. confluent erythematous/maculopapular/morbilliform rash).

Stwierdzona u blisko połowy chorych, przeważnie z ciężkim przebiegiem zakażenia SARS-CoV-2. W większości przypadków zmiany były uogólnione, symetryczne i początkowo pojawiały się na tułowiu.

Występowały jednocześnie z innymi objawami i ustępowały po około 7-10 dniach.

Zmiany skórne przypominające odmrożenia (psudoodmroznowe)

Wysypka na twarzy u dziecka – co może oznaczać?

Wysypka na twarzy u niemowlęcia lub małego dziecka może mieć różne powody, na przykład może to być alergia. Chociaż nie zawsze musi być groźna, lepiej jej nie ignorować.

Przyczynę każdej wysypki należy wyjaśnić u lekarza, gdyż tylko w ten sposób możliwe jest dobranie odpowiedniej terapii i zapobieganie nawrotom zmian skórnych w przyszłości.

Poznaj kilka możliwych przyczyn wysypki na twarzy u malucha.

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy

Zmiany przypominające wysypkę u noworodków i niemowląt mogą świadczyć o trądziku, który występuje u około 20% dzieci w tym wieku.1 Wykwity mają postać zaskórników, zmian grudkowo-krostkowych, a czasami guzków podskórnych.

Trądzik u niemowląt wymaga konsultacji z lekarzem, jednak zwykle nie ma potrzeby wdrażania specjalistycznego leczenia i choroba ustępuje po około 1-3 miesiącach.

Aby wesprzeć proces łagodzenia zmian, trzeba natomiast odstawić oleje mineralne, używane do pielęgnacji skóry dziecka, oraz unikać skubania i rozdrapywania wykwitów.

Jeżeli jednak trądzik ma bardzo duże nasilenie, wówczas lekarz może zalecić dzieckupreparat do stosowania zewnętrznego.1

Wysypka na twarzy w przebiegu infekcji

Niemowlęta i małe dzieci mają jeszcze niedojrzały układ odpornościowy, dlatego bakterie i wirusy (zwłaszcza te drugie) dosyć szybko wywołują u nich infekcje. Wśród objawów zwykle występuje gorączka, rozdrażnienie, biegunka, kaszel, katar.

Czasami zaś towarzyszą im objawy skórne, które przyjmują postać różnego rodzaju wysypek. Źródło zmian dermatologicznych może być jednak tylko pośrednio związane z infekcją, zaś jej główną przyczynę stanowi gorączka, w której trakcie dziecko poci się bardziej niż zwykle, co powoduje podrażnienie skóry.

Wysypka częściej występuje jednak wtedy na ciele, w miejscach, gdzie maluszek jest otulony odzieżą lub kocykiem, przez co dochodzi do przegrzania. Trzecim możliwym powodem wystąpienia wysypki w przebiegu infekcji jest alergia na podany lek.2 W przypadku takiego podejrzenia należy go odstawić.

Oczywiście chore dziecko zawsze powinno być zbadane przez lekarza, a leków nie należy podawać mu na własną rękę.

Enfamil Premium MFGM 2 mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil Premium MFGM 2 są dostępne dla mam z dziećmi, które ukończyły 6 miesiąc życia. Kod rabatowy wynosi 100zł przy zamówieniach min. 250zł wyłączając Enfamil Premium MFGM 1, Enfamil Comfort i produkty Lovela.

Rumień zakaźny – jak objawia się ta choroba wirusowa?

Rumień zakaźny, inaczej piąta choroba lub „zespół spoliczkowanego dziecka”, jest zakażeniem wirusowym, które występuje często u niemowląt i małych dzieci, jednak może także dotknąć osoby dorosłe. Kobieta ciężarna, która zaraziła się wirusem B19 (zwanym  parwowirusem B19), może przenieść go na dziecko w trakcie porodu.

Określenie „zespół spoliczkowanego dziecka” wzięło się od charakterystycznego wyglądu wysypki na twarzy malca. Na początku choroby pojawiają się jednak typowe objawy infekcji, czyli gorączka, złe samopoczucie, wydzielina z nosa. Starsze dzieci, w wieku przedszkolnym lub szkolnym, mogą skarżyć się także na bóle głowy i mięśni.

Po około 2-3 dniach dolegliwości te ustępują i dopiero wtedy pojawia się wysypka na twarzy, której towarzyszy zblednięcie skóry wokół warg. Z biegiem dni wysypka rozprzestrzenia się również na tułów oraz dalsze odcinki kończyn, a samopoczucie malca może dodatkowo zepsuć świąd. Objawy ustępują jednak po około 3 tygodniach, a wysypka nie zostawia na skórze blizn.

3 W przypadku tego typu objawów koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Wysypka na twarzy u dziecka a alergia pokarmowa

Objawy alergii pokarmowej dotyczą dzieci, które są karmione naturalnie, jak i mlekiem modyfikowanym, wówczas uczulające są białka mleka krowiego. Częściej jednak alergia ujawnia się w czasie rozszerzania diety.

Dlatego właśnie specjaliści radzą, aby kolejne produkty dodawać do menu dziecka po kolei, nie zaś po kilka jednocześnie, wówczas można od razu stwierdzić, który pokarm jest problematyczny i wyeliminować go z jadłospisu.

Do najczęściej uczulających produktów żywnościowych (oprócz krowiego mleka) należą:

 • jajka,
 • orzeszki ziemne i inne gatunki orzechów,
 • ryby i skorupiaki,
 • soja 4

Reakcja alergiczna może pojawić się natychmiast po spożyciu danego pokarmu i wtedy jej objawami są:

 • mrowienie, pieczenie i swędzenie w ustach,
 • swędzenie skóry, wysypka, obrzęk powiek oraz warg,
 • obrzęk języka, co powoduje duszność i trudności z połykaniem,
 • świszczący oddech i trudności z oddychaniem,
 • objawy ze strony układu pokarmowego: kolka, nudności, wymioty, ból brzucha.4

Po wystąpieniu objawów dziecko powinno przyjąć lek przeciwhistaminowy (jeśli to możliwe), ponadto należy jak najszybciej zgłosić się z nim do lekarza.4

W skrajnych przypadkach u uczulonych dzieci dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego ze spadkiem ciśnienia i silnym osłabieniem, wówczas maluch potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej (należy wezwać pogotowie).4

Chociaż objawy te przeważnie występują od razu po spożyciu problematycznego pokarmu, zdarza się, że reakcja jest opóźniona o kilka godzin. Wtedy jako typowe wymienia się objawy skórne.

Jak przebiega atopowe zapalenie skóry u dzieci?

Opóźniona reakcja alergiczna na pokarm lub inny czynnik (na przykład pyłki, roztocza kurzu domowego) może być przyczyną atopowego zapalenia skóry (inaczej mówi się o nim AZS, egzema, wyprysk atopowy). Jego najwcześniejszymi objawami są suchość i szorstkość skóry.

Na twarzy natomiast pojawiają się zmiany rumieniowo-złuszczające, które z czasem obejmują szyję i tułów. Bardzo typowe jest towarzyszenie silnego i uporczywego świądu, który sprawia, że dziecko nie może spać i jest rozdrażnione.

Jeśli któreś z rodziców dziecka lub starsze rodzeństwo ma zdiagnozowane AZS lub inne schorzenie o podłożu alergicznym, należy wziąć to pod uwagę, gdyż skłonność do atopii zazwyczaj się dziedziczy.5

Postępowanie w przypadku tej choroby polega przede wszystkim na stosowaniu emolientów, które odbudowują barierę naskórkową, zapobiegając w ten sposób utracie wilgoci i podrażnieniom. Ponadto konieczne jest unikanie alergenów i innych czynników drażniących.

Wysypka na twarzy u dziecka a prosaki

Prosaki to zmiany skórne o wielkości około 1-2 mm, które mają formę białych grudek. Przeważnie lokalizują się na skórze twarzy i noska, w rzadszych przypadkach mogą wystąpić także na tułowiu i narządach płciowych. Ich przyczyną jest zaczopowanie ujść mieszków włosowych.

Prosaki stanowią dosyć częstą przypadłość dermatologiczną i szacuje się, że występują u około 40% noworodków i niemowląt. Czasami podobne zmiany można zauważyć w jamie ustnej dziecka i noszą wówczas nazwę „perły Epsteina”. Dobra wiadomość jest taka, że prosaki nie wymagają żadnego leczenia.

Są to zupełnie niegroźne zmiany, które z czasem znikają samoistnie.6,7

A może to ciemieniucha?

Ciemieniucha, zwana też czepcem kołyskowym, jest łagodną postacią łojotokowego zapalenia skóry. Zmiany skórne pokryte żółtą łuską pojawiają się w pierwszych tygodniach po narodzinach, przeważnie między 2. a 10. tygodniem życia.

Wprawdzie u większości niemowląt ciemieniucha zlokalizowana jest na owłosionej skórze głowy, jednak czasem zmiany obejmują też środkową część twarzy, klatkę piersiową oraz krocze. Nadmierne wydzielanie łoju jest natomiast pobudzane przez hormony matki. Zwykle ciemieniucha ma łagodny przebieg, a postępowanie polega na wyczesywanie łuski po wcześniejszym zmiękczeniu jej oliwką.

Tylko poważniejsze zmiany, którym towarzyszy nasilony stan zapalny i sączące się wykwity, wymagają konsultacji z dermatologiem i bardziej złożonego leczenia.7,8

Temat wysypki na twarzy u dziecka jest więc bardzo szeroki, a potencjalnych powodów zmian dermatologicznych jest wiele, z czego największe niebezpieczeństwo wiąże się z alergią. Rzecz jasna wszelkie niepokojące objawy zawsze należy skonsultować z lekarzem, aby ustalił diagnozę i zarekomendował właściwe postępowanie oraz działania profilaktyczne.

Bibliografia:

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*