Wysypka na brzuchu i wysypka na plecach – jakie są przyczyny wysypki na tułowiu?

Szkarlatyna to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych. W dawnych czasach śmiertelna, dziś stosunkowo niegroźna, chociaż wciąż wymagająca szybkiego rozpoznania w celu uniknięcia ewentualnych powikłań. Szkarlatyna jest chorobą ogólnoustrojową, powstałą w wyniku zakażenia paciorkowcami grupy A.

Wysypka na brzuchu i wysypka na plecach – jakie są przyczyny wysypki na tułowiu?

Spis treści:

Co to jest szkarlatyna?

Szkarlatyna to drobna, czerwona wysypka, która pojawia się na policzkach. Skóra wokół ust i nosa (trójkąt Fiłatowa) pozostaje blada.

Wysypka obejmuje także tułów i kończyny a najbardziej widoczna jest na klatce piersiowej, plecach, pośladkach i w pachwinach. Choroba może dotknąć osoby w różnym wieku, najczęściej chorują jednak dzieci z przedziału wiekowego od 3 do 8 lat.

 Do najszybciej rozpoznawalnych objawów szkaraltyny należą: gorączka i charakterystyczna, szkarłatna, drobnoplamista wysypka.

W 2017 roku w Polsce odnotowano ponad 13,7 tys. zachorowań na szkarlatynę.

Za pojawienie się szkarlatyny odpowiadają szczepy paciorkowców (Streptococcus pyogenes), wywołujące anginę. W przypadku tego typu szczepów człowiek jest jedynym gospodarzem a nosicielami są najczęściej dzieci w wieku szkolnym. Główne objawy choroby są efektem obecności w organizmie toksyn (a dokładniej: jednego z trzech typów tzw. toksyn erytrogennych), wytwarzanych przez paciorkowce.

Szkarlatyna objawy

 • Wysoka gorączka – to zazwyczaj pierwszy objaw szkarlatyny, wskazujący na wstępny etap choroby. Temperatura ciała może dochodzić nawet do 40°C.
 • Ból gardła – w szkarlatynie gardło jest silnie zaczerwienione (szkarłatne). Widoczny jest też biały nalot na języku a po kilku dniach język – podobnie jak gardło – nabiera intensywnego, malinowego koloru. Możliwe jest także powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz migdałków
 • Wysypka – pojawia się zazwyczaj w drugiej dobie choroby (średnio po 12-36 godzinach). Ma formę drobnoplamistą, może przypominać lekkie oparzenie słoneczne i powodować swędzenie. W dotyku jest szorstka i blednie pod wpływem lekkiego nacisku. Początkowo pojawia się w okolicy tułowia a następnie obejmuje swym zasięgiem resztę ciała, jest też widoczna w okolicach pachwin i na pośladkach. Na skutek nadmiernej łamliwości naczyń krwionośnych, na zgięciach fałd skórnych (np. w pachwinach), mogą pojawić się drobne wybroczyny, układające się liniowo (tzw. linie Pastii). Charakterystyczne dla płonicy jest stopniowe – następujące po ok. 7 dniach – złuszczanie się obszarów skóry, dotkniętych wysypką.
 • Rumień na twarzy – w drugiej dobie choroby na twarzy chorego pojawia się drobnoplamista, czerwona lub różowa wysypka, najbardziej widoczna na policzkach (rumień). Skóra wokół ust i w okolicy nosa (trójkąt Fiłatowa) pozostaje blada. Wysypka jest drobna, kropki mają wielkość główki od szpilki a skóra może wyglądać jak po odciśnięciu drucianej szczotki.
 • Wygląd języka – początkowo na języku pojawia się biały nalot, po ok. 2-3 dniach język nabiera intensywnego, czerwonego (malinowego) koloru.
 • Ból brzucha, dreszcze, wymioty, biegunka – to wybrane objawy, mogące towarzyszyć wysokiej gorączce.

Szkarlatyna u dorosłych występuje rzadziej niż w przypadku dzieci a jej wstępne objawy bywają często mylone m.in. z objawami grypy lub anginy.

Gorączka, ból gardła, ból brzucha to – podobnie jak w przypadku zakażeń u dzieci – pierwsze objawy szkarlatyny u dorosłych. Migdały mogą być powiększone a gardło i język mocno zaczerwienione. W kolejnym etapie choroby pojawia się wysypka. Objawy szkarlatyny u dorosłych mogą mieć ostry przebieg i skutkować groźnymi powikłaniami (patrz: szkarlatyna powikłania), stąd konieczność możliwie szybkiej diagnostyki i wdrożenia leczenia penicyliną (lub jej zamiennikiem w przypadku osób uczulonych na penicylinę).

Wysypka na brzuchu i wysypka na plecach – jakie są przyczyny wysypki na tułowiu?

Na szkarlatynę, poza absolutnymi wyjątkami, nie chorują niemowlęta. Mimo tego, należy zwracać uwagę na wszelkie, podejrzane objawy, mogące wskazywać na pojawienie się choroby. Wysoka, nagła gorączka, osłabienie i pojawienie się dowolnego rodzaju wysypki to objawy, które zawsze wymagają możliwie szybkiej konsultacji lekarskiej.

Szkarlatyna leczenie

Szkarlatynę leczy się preparatami penicyliny a standardowy czas terapii wynosi 10 dni. W podanym okresie nie można samodzielnie przerwać leczenia ani modyfikować przyjmowanej dawki leku (należy go przyjmować regularnie, w ściśle określonych godzinach). Głównym celem leczenia jest wstrzymanie wytwarzania toksyn przez szczepy bakterii.

Szybkie wdrożenie leczenia zapobiegnie ewentualnym powikłaniom i sprawi, że chory nie będzie zarażał najbliższego otoczenia. Chorym podaje się także leki przeciwgorączkowe. W większości przypadków leczenie może odbywać się w warunkach domowych. Dziecko powinno pozostać w łóżku i przyjmować dużą ilość płynów.

Leczenie szpitalne jest konieczne w razie ciężkiego przebiegu zachorowania i pojawienia się powikłań.

Wysypka na brzuchu i wysypka na plecach – jakie są przyczyny wysypki na tułowiu?

Czy szkarlatyna jest zaraźliwa?

Szkarlatyna jest chorobą wysoce zakaźną. Głównym źródłem zakażenia jest chory na płonicę, anginę lub bezobjawowy nosiciel S. pyogenes.

Zakażenie odbywa się zazwyczaj drogą kropelkową lub poprzez kontakt z przedmiotem, z którego chory korzystał. W rzadkich przypadkach można zakazić się przez kontakt ze skórnymi zmianami chorobowymi.

Okres wylęgania choroby wynosi zazwyczaj od 2 do 5 dni.

Jeśli zakażenie szkarlatyną nastąpiło w czasie ciąży i pojawiły się pierwsze objawy, konieczna będzie konsultacja lekarska i wybór bezpiecznej metody leczenia. Co istotne, terapia nie zagraża bezpośrednio płodowi a leczenie należy wdrożyć m.in. w celu uniknięcia groźnych powikłań. 

Nie ma szczepionki na szkarlatynę. Możemy częściowo zmniejszyć ryzyko choroby stawiając na profilaktykę i – o ile to możliwe – unikanie źródeł zakażenia.

Szkarlatyna powikłania

Powikłania po szkarlatynie zdarzają się rzadko. Możliwe następstwa niewyleczonej lub zbyt krótko leczonej szkarlatyny to:

 • zapalenie ucha środkowego,
 • zapalenie węzłów chłonnych,
 • ropień okołomigdałkowy,
 • stany zapalne nerek, stawów lub zatok,
 • gorączka reumatyczna,
 • bardzo rzadko występujące zapalenie płuc, zapalenie wsierdzia, zapalenie wątroby, zapalenie opon mózgowych.

W celu uniknięcia powikłań należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza. Standardowa terapia antybiotykiem trwa zazwyczaj 10 dni i nie może być przerwana.

Powikłania mogą być też skutkiem zbyt późnego rozpoznania choroby lub mylnego rozpoznania objawów i rezygnacji z konsultacji lekarskiej (szczególnie w przypadku osób dorosłych). Zachorowanie na szkarlatyne nie daje dożywotniej odporności.

Możemy zachorować nawet do trzech razy (ze względu na istnienie trzech, różniących się typów toksyn).

Zapobieganie szkarlatynie ogranicza się do profilaktyki i unikania kontaktu z chorym – co nie zawsze jest możliwe. Chorego należy odizolować przez pierwsze 24 godziny po podaniu antybiotyku. Konieczne jest zachowanie podstawowych zasad higieny. Należy możliwie często myć i dezynfekować ręce.

W miarę możliwości staramy się unikać kontaktu z chorym, zwłaszcza w początkowej fazie choroby. Dzieci nie powinny w tym czasie uczęszczać do szkoły.

Szczególne środki ostrożności należy zastosować w dużych skupiskach dziecięcych (szkoły, żłobki, kluby zajęć), w których odnotowano przypadki choroby.

Dowiedz się więcej:

“Pharyngitis and Scarlet Fever”https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK333418/pdf/Bookshelf_NBK333418.pdf

“Scarlet fever in Poland in 2014″http://www.przeglepidemiol.pzh.gov.pl/files/peissues/PE_nr_2_2016_TOP_www_srodek_caly.pdf#page=31

Plamki i krostki: jak rozpoznać, o czym świadczy wysypka u dziecka?

Wysypka na brzuchu i wysypka na plecach – jakie są przyczyny wysypki na tułowiu? Autor: Getty images Wysypka u dziecka

Plamki i krostki czasem pojawiają się na skórze dziecka. Jak odróżnić te niegroźne od tych, które wymagają interwencji lekarza? Wysypka może pojawić się z wielu powodów. Niektóre z nich są błahe – wystarczy, że dziecko się spoci i już ma plecy obsypane potówkami. Krostki mogą być również efektem alergii i ukąszeń owadów. Najcięższa kategoria to wysypki wywołane przez bakterie i wirusy – ospa wietrzna, różyczka czy odra.

Wysypka u dziecka to dość częsta dolegliwość. Gdy zauważysz na ciele dziecka podejrzane kropki, nie wpadaj w panikę. Zanim zadzwonisz do lekarza, dokładnie obejrzyj skórę. Oto, jakie mogą być przyczyny wysypki u dziecka.

Spis treści

Pierwsza pomoc w użądleniach i ukąszeniach

Wysypka u dziecka: pokrzywka alergiczna

Wykwity z wyglądu przypominają poparzenie pokrzywą. Mocno swędzą i mają różne rozmiary. Niektóre po kilku godzinach znikają. Zmiany trzeba smarować maścią łagodzącą swędzenie. Należy też wyeliminować potencjalne alergeny.

 • Jeśli skóra bardzo swędzi, powinnaś pojechać z dzieckiem do lekarza, by przepisał lek antyhistaminowy.
 • Wizyta u specjalisty potrzebna jest natychmiast, jeśli dziecko przy pokrzywce ma gorączkę, obrzęk ust, języka, drapanie w gardle, zaburzenia oddechu albo krążenia – te dolegliwości mogą wywołać zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny.
 • Sprawdź: Pokrzywka u dziecka – jak pomóc dziecku?

Sprawdź, jak rozpoznać, o czym świadczy wysypka u dziecka

Wysypka na brzuchu i wysypka na plecach – jakie są przyczyny wysypki na tułowiu?

Wysypka u dziecka: atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry może pojawić się w każdym wieku. Objawy u starszych dzieci to nieostro ograniczone brunatnoczerwone skupiska grudek, najczęściej w zgięciach kolan i łokci, na nadgarstkach i karku.

Skóra jest sucha i mocno swędzi. Konieczna jest wizyta u lekarza, a także natłuszczanie skóry emolientami.

Nie przegap: Atopowe zapalenie skóry u dzieci – co warto wiedzieć

Leia também:  Jakie Sa Objawy Wysokiego Cisnienia?

Wysypka u dziecka: potówki

To drobne jasne pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem. Pojawiają się w miejscach narażonych na przegrzanie. Konsultacji u lekarza wymaga stan, kiedy płyn w pęcherzykach nie będzie przezroczysty, a skóra wokół stanie się zaczerwieniona.

Polecamy: Potówki u dziecka – jak się ich pozbyć?

Wysypka u dziecka: różyczka

W przypadku różyczki u dziecka wysypka ma postać drobnych bladoróżowych plamek, które zlewają się ze sobą. Najpierw pojawia się za uszami, potem rozprzestrzenia się na całe ciało. Zwykle towarzyszy jej gorsze samopoczucie, niewysoka gorączka, powiększenie węzłów chłonnych.

Zmiany na skórze nie są dokuczliwe i nie trzeba ich niczym smarować. Powinny zniknąć same po trzech–czterech dniach. Jeśli tak się nie stanie lub dziecko będzie miało wysoką gorączkę, idź do lekarza.

Wysypka u dziecka: gdy ukąsi komar lub meszka

W miejscu ukąszenia tworzy się bąbel. To efekt dostania się do tkanki substancji hemolitycznych znajdujących się w jadzie owada. Powodują one silny stan zapalny, obrzęk i zaczerwienienie skóry oraz swędzenie i ból. Objawy te można złagodzić, smarując bąbel żelem na ukąszenia lub przemywając miejsce ukąszenia zimną wodą i pocierając je przekrojoną cebulą.

Wysypkę wywołaną chorobą można poznać po tym, że pojawia się ona w określonych miejscach i ma charakterystyczny wygląd. Wówczas wizyta u lekarza jest konieczna. Jeśli jednak dziecku prócz krostek nic nie dolega, wystarczy je przez kilka dni obserwować, bo być może problem z czasem rozwiąże się sam.

Wysypka u dziecka: meningokoki

Charakterystyczną wysypką krwotoczną objawiają się infekcje wywołane meningokokami. Choroba meningokokowa zaczyna się zwykle wysoką gorączką, bólami mięśni i innymi. W przebiegu zakażenia może dojść do groźnego w skutkach zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych albo do posocznicy (sepsy).

To właśnie ta druga dolegliwość objawia się wysypką krwotoczną. Zmiany przypominają rozlane czerwone plamki, lub wybroczyny. Ogniska krwotoczne pojawiają się zwykle najpierw na kończynach dolnych.

Charakterystyczne dla wysypki wywołanej przez meningokoki jest fakt, ze nie bledną one po naciśnięciu (można wykonać tzw. test szklanki, czyli przecisnąć denko szklanki do skóry i obserwować, czy wysypka blednie).

Wysypka u dziecka: szkarlatyna

Wysypka ma postać drobnych czerwonych krostek, które zlewają się w grupy. Pojawia się na całym ciele. Pod pachami, kolanami i w zgięciach łokci – zlewa się w duże różowoczerwone placki.

Wysypka może pojawić się w ciągu 24 godzin po wystąpieniu gorączki. Oprócz podwyższonej temperatury występują bóle brzucha i gardła. Szkarlatyna to choroba, którą leczy się antybiotykiem, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza.

Wysypka sama znika po tygodniu.

Dowiedz się więcej: Szkarlatyna u dziecka – objawy i leczenie

Wysypka u dziecka: półpasiec

Drobne pęcherzyki pojawiają się na zaczerwienionej skórze, zwykle na wąskim jej pasie po jednej stronie tułowia. Wysypce towarzyszy pieczenie i silny ból. Choroba bardzo rzadko występuje u dzieci, zdarza się przede wszystkim u tych, które przebyły ospę wietrzną. Podejrzenie półpaśca zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.

Sprawdź: Półpasiec u dzieci – jak się go leczy?

Wysypka u dziecka: ospa wietrzna

Ospa wietrzna to kolejna choroba, której głównym objawem jest wysypka. Ma ona postać niesymetrycznych plamek, które przekształcają się w grudki, a potem w pęcherzyki wypełnione płynem. Pojawia się wszędzie, również na owłosionej skórze głowy. Towarzyszy jej gorączka i silny świąd. Zmiany smaruje się preparatami przyspieszającymi gojenie i łagodzącymi swędzenie.

W przypadku podejrzenia ospy zawsze konieczna jest konsultacja pediatry, który potwierdzi albo wykluczy chorobę.

Sprawdź: Choroba bostońska bywa mylona z ospą – jak je odróżnić?

Wysypka u dziecka: alergiczny wyprysk kontaktowy

Pojawia się po bezpośrednim zetknięciu skóry z alergenem i ma postać tzw. ognisk – z rumieniem i pęcherzykami, które po pewnym czasie pękają i sączą się, pozostawiając po sobie strupy. Może im towarzyszyć silny świąd.

Jak najszybciej pojedź z dzieckiem do lekarza, by ten przepisał lek antyhistaminowy i preparat przeciwzapalny do smarowania.

Wysypka u dziecka: mononukleoza

Mononukleoza może również dawać objawy w postaci wysypki o charakterze plamistym lub grudkowo-plamistym. Przypomina wysypkę występującą przy różyczce bądż szkarlatynie.

Wysypka nie jest częstym objawem mononukleozy i pojawia się średnio u 5% chorych.

Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku mononukleozy bardzo często pojawia się wysypka uczuleniowa, jeżeli choremu został podany antybiotyk.

Wysypka na brzuchu u dziecka – co może być jej przyczyną?

Wysypka na brzuchu u dziecka może być jednym z objawów ospy, alergii, choroby pasożytniczej. O wysypkę na brzuszkach najmłodszych zapytaliśmy doktora Bartosza Pawlikowskiego – dermatologa dziecięcego, pediatrę z łódzkiej kliniki Medevac.

Choroby skóry u dzieci często objawiają się niecharakterystycznymi wysypkami na małej powierzchni skóry z tendencją do rozlewania się w większe ogniska, obejmujące całe ciało. Bardzo częstą lokalizacją jest właśnie skóra brzucha. Pierwsze oznaki wysypki na brzuchu nie powinny być powodem do niepokoju.

Choć zmiany skórne w tej lokalizacji mogą oznaczać choroby zakaźne, autoimmunologiczne, alergiczne lub ukąszenia przez owady, to zawsze należy zacząć od krótkiej analizy ostatnich 3 dni.

Kontakt z dzieckiem chorym na ospę wietrzną lub ze zwierzakiem (pies, kot), zjedzenie większej ilości cytrusów – to tylko niektóre sytuacje, które mogą nas naprowadzić na przyczynę.

W takich sytuacjach wystarczy proste postępowanie terapeutyczne lekami dostępnymi bez recepty: miejscowymi (pudroderm, sudocrem) lub doustnymi przeciwalergicznymi. Jeśli jednak widzimy, że w ciągu 3-5 dni zmiany nie ustępują lub wręcz się nasilają mimo leczenia powinniśmy zgłosić się z dzieckiem do dermatologa dziecięcego.

 • Zmiany skórne u dzieci miewają bardzo różny wygląd. Drobne, rozsiane, czerwone i suche ogniska liszajowate z towarzyszącym świądem o różnym nasileniu zwykle towarzyszą atopowemu zapaleniu skóry, wypryskowi pieniążkowatemu, alergicznemu kontaktowemu zapaleniu skóry, przyłuszczycy ostrej lub łupieżowi różowemu. Jeśli dodatkowo obserwujemy nasilone rogowacenie, czyli białą, drobną łyskę na powierzchni zmian, a w rodzinie występowała łuszczyca, to można ją również podejrzewać u naszego szkraba. Jeśli łuska jest tłusta i żółta to najpewniej jest to łojotokowe zapalenie skóry.
 • Drobne grudeczki, gęsto rozsiane na skórze brzuszka mogą sugerować osutkę świetlną lub polekową oraz okołoinfekcyjną, zwłaszcza, jeśli maleństwo jest w trakcie takiej infekcji lub bezpośrednio po niej. Zmiany tego typu to również możliwy objaw choroby pasożytniczej jaką jest świerzb. Ten najczęściej jest nabywany przez nasze pociechy w związku z kontaktem z innym chorym dzieckiem np. w żłobku lub przedszkolu.
 • Na skórze brzuszka z tendencją do rozleglejszych ognisk może objawiać się pokrzywka ostra. To bardzo częste schorzenie u dzieci w odpowiedzi na alergen i natychmiastową reakcję na niego lub w związku z kontaktem z innymi czynnikami, np. zimną wodą. Zmiany mają wygląd skóry oparzonej pokrzywą i mogą mieć bardzo rozległy charakter.
 • Powszechnym zakażeniem wywołującym zmiany również na brzuszku jest mięczak zakaźny. Choroba przenosi się poprzez bezpośredni kontakt z innym chorym dzieckiem i objawia się powstawaniem na skórze drobnych grudek o kolorze od białego do żółtobiałego. Chorobę wywołuje wirus MCV a zmiany powstają w ciągu 2-7 dni od kontaktu z innym chorym dzieckiem i nieleczone rozprzestrzeniają się i utrzymują od 1-5 lat. 
 • Inną chorobą występującą również na brzuszku jest ospa wietrzna. Choroba trwa 7-10 dni i ustępuje samoistnie. W przypadku infekcji zagrażającej życiu dziecka do leczenia wdraża się leki przeciwwirusowe drogą dożylną a więc w warunkach szpitalnych.
 • W okresie letnim często dochodzi do przegrzania skóry dziecka i wystąpienia u niego potówek. Drobne pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem mają średnicę 1-2 mm i powstają po przegrzaniu skóry. Schłodzenie malca powoduje ich ustąpienie samoistne w ciągu 24-48 godzin.

Przeczytaj także: Potówki u niemowlaka – wygląd, zapobieganie, leczenie

 • Bardziej egzotyczne, czyli mniej znane i spotykane u dzieci, są zmiany skórne związane z mastocytozą (nieliczne guzki żółte lub różowe), rumień wielopostaciowy (wyniosłe ponad skórę, rumieniowe, obrączkowate zmiany o średnicy 3-10 mm), rozlana naczyniakowatość noworodków (drobne grudki żywoczerwone), szkarlatyna (czerwona wysypka plamista o szorstkiej powierzchni) lub sinica siateczkowata (linijne wykwity grudkowe o barwie czerwonej i wzorze marmuru).

Zmiany skórne u dzieci mogą mieć prozaiczną przyczynę i nie być objawem poważnej choroby o charakterze ogólnym. W mojej praktyce często spotykam się z rodzicami, którzy działając intuicyjnie trafiają do mojego gabinetu w odpowiednim momencie, czyli wtedy, gdy wykorzystali dostępne, domowe sposoby i nie uzyskali poprawy w ciągu tygodnia.

Leia também:  Co To Są Objawy Somatyczne?

Takie postępowanie jest właściwe, ponieważ ewidentnie jest to moment do podjęcia interwencji przez specjalistę. W przypadkach wysypek należy po prostu obserwować skórę dziecka i pojawianie się nowych zmian w innych niż brzuszek miejscach oraz na stan ogólny dziecka (podwyższona temperatura ciała, ospałość, brak chęci do jedzenia).

Postępując w ten sposób nie przeoczymy ważnych faktów i w odpowiednim czasie skorzystamy z wiedzy lekarza. 

To także może cię zainteresować: najczęstsze bóle u dzieci

Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?

Wysypka ma różne postacie – wykwitów, bąbli, plam lub grudek. W niektórych sytuacjach towarzyszą im swędzenie, sączenie się wydzieliny i objawy ogólne w postaci osłabienia, gorączki i rozbicia.

Krosty na brzuchu pojawiają się najczęściej jako reakcja alergiczna lub objaw konkretnej choroby.

Konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem rodzinnym, aby ustalić, czy wysypka jest reakcją alergiczną czy poważniejszą chorobą.

Krosty na brzuchu – objawy choroby zakaźnej

Wypryski na skórze należą do objawów wielu chorób zakaźnych. Drobne krostki na brzuchu z towarzyszącymi innymi symptomami mogą wymagać specjalistycznego leczenia.

Poniższe choroby objawiające się m.in. wysypką na brzuchu na ogół występują u dzieci. U dorosłych mają zazwyczaj o wiele cięższy przebieg i mogą się wiązać z poważnymi powikłaniami.

Wyjątkiem jest półpasiec, który atakuje dorosłych.

Odra. Jakie są objawy?

Odra – wypryski występują na całym ciele, najpierw za uszami, na twarzy i rękach, następnie pojawia się wysypka na brzuchu i klatce piersiowej.

Zanim jednak uwidoczni się na skórze, chory odczuwa objawy ze strony całego organizmu – gorączkę, osłabienie, katar, kaszel oraz zapalenie spojówek. Zazwyczaj po około 4–5 dniach objawy zaczynają ustępować.

W ciężkich przypadkach odry może dojść nawet do drgawek i wysypki krwotocznej.

Ospa wietrzna.  Objawy u dziecka i dorosłego

Ospa wietrzna – silnie zakaźna choroba, której głównym symptomem jest wysypka. Najpierw występuje lekkie pogorszenie samopoczucia i niewysoka gorączka.

Dwie doby po tych objawach na skórze zaczyna pojawiać się wysypka w postaci niewielkich, swędzących krostek na brzuchu, kończynach, twarzy, a nawet na narządach płciowych. Krostki zmieniają się po pewnym czasie w pęcherzyki, które przysychają i odpadają.

Nie wolno rozdrapywać wyprysków pomimo silnego swędzenia – postępowanie takie nie tylko utrudnia gojenie, ale może pozostawić brzydkie blizny na skórze.

Różyczka. Krostki na brzuchu u dziecka

Różyczka – choroba zakaźna, dotykająca głównie dzieci. Krostki na brzuchu u dziecka mają kolor bladoróżowy i występują w drobnych plamkach. Mogą pojawić się również na innych częściach ciała, a nawet na błonach śluzowych.

Rumiemień zakaźny. Dziecięca choroba zakaźna

Rumień zakaźny – dziecięca choroba zakaźna, którą wywołuje parwowirus B19. Wysypka przybiera formę girlandowych, rozlanych, czerwonych i różowych, grudkowatych plam, które mogą swędzieć. Wypryskom nie towarzyszą zazwyczaj żadne inne objawy.

Mononukleoza zakaźna. Choroba pocałunków

Mononukleoza – choroba wywołana wirusem Epsteina-Barr. Najczęściej zapadają na nią nastolatki lub małe dzieci biorące do ust zabawki podczas wspólnego spędzania czasu. Objawy ogólne to ból gardła, gorączka, osłabienie i bóle mięśni. Pojawiają się czerwone krostki na brzuchu, wysypka może mieć też postać grudkowo-plamistą lub pokrzywkową.

Półpasiec. Wirus ospy wietrznej

Półpasiec – chorobę wywołuje ten sam wirus co ospę wietrzną. Występuje u osób, które w przeszłości przechodziły ospę. Głównym objawem półpaśca jest swędząca i bolesna wysypka, ulokowana wzdłuż nerwów czuciowych. Krosty na brzuchu u dorosłych mają formę małych, czerwonych pęcherzyków występujących w skupiskach. Oprócz wysypki pojawia się również ból gardła, uczucie rozbicia i gorączka.

Zobaczcie także, czym charakteryzuje się brzuch tarczycowy. Jak można się go pozbyć i co odpowiada za jego pojawienie się? Odpowiedź na filmie:

Krostki na brzuchu w przebiegu chorób bakteryjnych

Istnieją 3 choroby o podłożu bakteryjnym, które powodują wysypkę na ciele, w tym również na brzuchu. Pierwszą jest liszajec zakaźny – choroba wywołana paciorkowcami z grupy B lub częściej gronkowcem złocistym.

Może dojść również do zakażenia mieszanego, więc obiema tymi bakteriami. Na skórze tworzą się pęcherzowe wykwity z treścią ropną. Następnie pękają i zasychają, tworząc miodowożółte strupy. Kolejną chorobą z towarzyszącą wysypką jest szkarlatyna.

Występuje w niej drobna, plamista wysypka na całym ciele. Jej charakterystycznym elementem jest trójkąt Fiłatowa – miejsce na twarzy wolne od wyprysków, ulokowane między nosem a brodą.

Wysypka występuje również przy zakażeniu meningokokami – może mieć postać pęcherzy, plam lub nawet ognisk krwotocznych. Początek choroby jest nagły, z silnym osłabieniem i wysoką gorączką.

Swędzące krostki na brzuchu – alergie

Krostki na brzuchu, plecach i innych częściach tułowia mogą być objawem alergii. Często jest to wyprysk kontaktowy – podrażnienie wywołuje bezpośredni, fizyczny kontakt z substancją uczulającą. Możliwe, że jest ona składnikiem używanego kosmetyku, mydła czy żelu pod prysznic.

Krosty na brzuchu zarówno u dorosłego, jak i u dziecka mogą być wywołane także przez ubranie albo proszek lub płyn, w jakim zostało ono wyprane. Wysypka na brzuchu i tułowiu, szczególnie w postaci pokrzywki (wygląda jak oparzenie pokrzywą), może być symptomem uczulenia na pokarm lub leki.

Alergię wywołuje niekiedy ukąszenie owada lub ekspozycja na słońce.

Czytaj także: Jak sobie radzić z alergią w życiu codziennym? Poradnik alergika

Co jeszcze mogą oznaczać krosty na brzuchu?

Pojawienie się wysypki, zaczerwienienia lub nawet pryszczy na brzuchu może być efektem podrażnienia lub odparzenia skóry. Wystąpienie ropnych krost na brzuchu (czyraków) jest efektem nadkażenia bakteryjnego wcześniejszego podrażnienia i wymaga dokładnej diagnostyki w celu sprawdzenia, jaka bakteria je spowodowała. Często wymagane jest leczenie antybiotykiem.

Czytaj także: Czyrak – objawy, leczenie i rozpoznanie czyraka na skórze

Jakie produkty łagodzą wysypkę? Na pewno masz je w swoim domu!

Różne są przyczyny swędzącej i piekącej skóry. Wysypka może zająć praktycznie każdą partię ciała – twarz, ręce, dekolt czy plecy. Zmiany skórne mają różnoraki charakter i w zależności od podłoża mogą mieć różny stopień nasilenia.

Jakim chorobom towarzyszy wysypka? Jak sobie z nią radzić przy użyciu produktów, które każdy z nas ma w swoim domu? Podpowiadamy!

Z artykułu dowiesz się:

 • jakie są najczęstsze przyczyny wysypki,
 • jak radzić sobie z wysypką domowymi sposobami,
 • czy jogurt naturalny łagodzi wysypkę.

Mam wysypkę – skąd się wzięła?

Czasami nie da się jednoznacznie wskazać przyczyny wysypki na skórze. Niektóre objawy są bowiem charakterystyczne dla kilku różnych chorób, co utrudnia rozpoznanie. 

Czerwone plamki na ciele

Są typowym objawem atopowego zapalenia skóry (AZS). W przebiegu tej choroby skóra jest sucha i zaczerwieniona, z biegiem czasu zaczyna się łuszczyć.

Atopowe zapalenie skóry zajmuje zgięcia łokci i kolan, szyję i powieki oraz twarz, a w zaawansowanych przypadkach zmiany pojawiają się na całym ciele.

Grudki pokryte łuską

Czasem na skórze pojawiają się czerwone plamy pokryte srebrzystobiałymi łuskami. Są to zmiany charakterystyczne dla łuszczycy. Zwykle towarzyszy im silne pieczenie i świąd, skóra jest podrażniona i pęka.

Objawy łuszczycy można zaobserwować w obrębie skóry dłoni, łokci, kolan, stóp, pleców, a nawet owłosionej skóry głowy.

Łuszczące się plamy

Grzybica objawia się czerwonymi, swędzącymi i łuszczącymi się zmianami, które można zaobserwować na głowie, stopach i w miejscach intymnych. Czasem pojawiają się jeszcze drobne pęcherzyki wypełnione treścią ropną, które pękają, wydzielając przykry zapach.

Pęcherzyki wypełnione płynem

Jeśli na skórze pojawia się wysypka, rumień i pęcherzyki z białym płynem to znak, że mamy do czynienia z półpaścem. Zwykle choroba zajmuje jedną stronę ciała i są to okolice nerwów międzyżebrowych.

Wykwit na wardze

Pojawia się w przebiegu opryszczki, czyli choroby wirusowej. W miejscu przenikania wirusa do organizmu skóra swędzi i piecze.

Po kilku dniach w tym samym miejscu robią się drobne pęcherzyki, wypełnione przezroczystym płynem. W wyniku ich pęknięcia dochodzi do owrzodzenia.

Domowe sposoby na wysypkę – sprawdź, jakie są najbardziej skuteczne

Wysypki, bez względu na przyczynę, nie powinno się lekceważyć. W przypadku zbagatelizowania problemu może dojść do jego nasilenia, przez co nie obejdzie się bez wizyty u specjalisty.

Dlatego zacznij łagodzić objawy wysypki już teraz, zanim będzie za późno. Przedstawiamy 5 produktów, dzięki którym poczujesz natychmiastową ulgę, a stan skóry poprawi się w mgnieniu oka.

Leia também:  Jakie Sa Objawy Celiakii?

Wszystkie te produkty z pewnością masz w swojej kuchni, a jeśli nie, to kupisz je za przysłowiowe grosze.

Soda oczyszczona

Wykazuje działanie antybakteryjne i przywraca skórze naturalne pH. Sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych. Zapewnia natychmiastową ulgę, niwelując uczucie pieczenia i swędzenia towarzyszące wysypce

Jak używać sodę oczyszczoną na wysypkę? Substancję możesz dodać do kąpieli. W tak przygotowanej miksturze zanurz dotknięty wysypką obszar skóry na około godzinę.

Płatki owsiane

Od dawien dawna stosowane wspomagająco w leczeniu wszelkich zmian w obrębie skóry. Płatki owsiane skuteczne zwalczają bakterie i pomagają złuszczać martwy naskórek. Koją skórę i łagodzą dolegliwości bólowe towarzyszące wysypce.

Przygotowanie leczniczej mikstury z płatków owsianych jest bardzo proste. Ugotuj garść płatków z niewielką ilością wody – gotuj aż do powstania jednolitej masy. Poczekaj, aż ostygnie i nałóż na gazę. Stosuj jako kompres na skórę. Aby zobaczyć najlepsze efekty kuracji, przykładaj tak przygotowany kompres do skóry codziennie, aż do ustąpienia objawów.

Rumianek

Do łagodzenia objawów wysypki nadają się zioła. Jednym z wykazujących najlepsze efekty jest rumianek. Łagodzi dolegliwości bólowe takie jak ból, pieczenie i swędzenie. Przyspiesza regenerację skóry i ułatwia jej odbudowę.

Zaparz 1 torebkę rumianku i w naparze zamocz kawałek materiału, poczekaj, aż ostygnie i przyłóż do skóry. Powtarzaj jak najczęściej.

Jogurt naturalny

Czy jogurt skutecznie łagodzi wysypkę? Okazuje się, że tak. Wapń oraz zawarte w jogurcie witaminy z grupy B, oraz witamina D pomogą w regeneracji naskórka. Zimny jogurt przyłożony do skóry zapewni przyjemne uczucie chłodzenia.

W zależności od rozległości zmiany, do naniesienia jogurtu na skórę wykorzystaj płatek kosmetyczny lub ściereczkę. Zamocz materiał w jogurcie i przykładaj bezpośrednio do skóry.

Aloes

Wiele osób chwali sobie lecznicze działanie aloesu, które ma niebagatelne znaczenie w walce z objawami wysypki. Aloes łagodzi stan zapalny i zapobiega nadmiernemu przesuszaniu skóry.

W leczeniu objawów wysypki aloes można wykorzystywać pod różnymi postaciami – żel, krem, miąższ lub sok sprawdzi się tak samo dobrze. Nanieś wybraną formę aloesu na wacik i przyłóż do obolałego miejsca. Ulgę poczujesz od razu.

Te produkty pomogą Ci w walce z wysypką: 

Wysypka – jakie są jej przyczyny i rodzaje? Na czym polega leczenie wysypki?

Wysypki stanowią dość zróżnicowaną grupę objawów. Mogą mieć postać różnej wielkości plam, pęcherzy, bąbli, grudek bądź krostek. Ich wnętrze może być wypełnione płynem surowiczym, krwią, ropą. Jedne będą bezpieczne dla chorego i otoczenia, inne natomiast mogą mieć przyczynę infekcyjną i prowadzić do roznoszenia choroby.

Samych przyczyn wysypek może być wiele. Często kojarzone są z alergiami, ale ich źródło może być również w chorobach o podłożu wirusowym, bakteryjnym i pasożytniczym. Rzadziej wysypkę na ciele obserwuje się w chorobach o podłożu przewlekłym. Jak łatwo można się domyśleć, leczenie wysypki będzie zależało od choroby podstawowej.

Różne rodzaje wysypki alergicznej – AZS i pokrzywka

Atopowe zapalenie skóry (AZS) i pokrzywka alergiczna są konsekwencją alergii czyli nadreaktywności układu immunologicznego na substancje zwane alergenami, wśród których są m.in. białka pokarmowe, pyłki roślin, sierść zwierząt, pleśnie czy roztocza.

AZS to częsty problem niemowląt i małych dzieci, znany jako egzema lub skaza białkowa, ale występuje również u młodzieży i dorosłych.

U tych chorych głównym problemem jest znaczna suchość i świąd skóry, a detergenty, ubrania z wełny, alergeny oraz silny stres czy zmiany temperatury i wilgotności powietrza mogą prowadzić do nasilenia objawów.

Wówczas pojawiają się silnie swędzące pęcherzyki i grudki, sączące się zmiany zapalne czy nadżerki.

Pokrzywka alergiczna ma charakter swędzącego różowego lub porcelanowobiałego bąbla otoczonego rumieniem. Bąbli tych może być wiele, a także mogą się one zlewać. Typowe jest, że pokrzywka pojawia się w ciągu minut-godzin w miejscu, w którym doszło do kontaktu z alergenem.

W obu przypadkach jedynym sposobem na poradzenie sobie z wysypką jest przeprowadzenie diagnostyki alergologicznej i unikanie kontaktu z uczulającymi substancjami. W AZS dodatkowo zaleca się odpowiednią higienę skóry (m.in. stosowanie emolientów).

Wysypki jako reakcje fotoalergiczne i polekowe

Wiele substancji chemicznych również jest odpowiedzialnych za nadmierne reakcje układu odpornościowego. W przypadku uczuleń na leki znajomość tych alergii u siebie może być kluczowa dla zachowania zdrowia i życia.

Uczulającymi lekami dość często są antybiotyki, w tym penicylina, czy środki do znieczuleń ogólnych i miejscowych.

Zamiast leczyć ich zastosowanie może doprowadzić nie tylko do wysypek, ale również do ciężkich objawów, w tym anafilaksji.

Substancje chemiczne mogą powodować również reakcje fotoalergiczne, gdy ich zastosowanie naskórnie (składniki kosmetyków) czy doustnie (leki, zioła) w połączeniu z wystawieniem skóry na promieniowanie UV powoduje pojawienie się plam i wysypki.

Sytuacja taka może się wydarzyć nie tylko w czasie opalania na słońcu lub w solarium, ale nawet w przypadku depilacji laserowej. Wśród fotouczulających ziół jest m.in. dziurawiec i nagietek, a do tego typu leków należą liczne antydepresanty, niektóre leki przeciwtrądzikowe czy przeciwgrzybicze.

Stosując je może dojść do trwałego przebarwienia skóry lub też ostre poparzenia.

Choroby wirusowe, bakteryjne i pasożytnicze jako przyczyny wysypki

W przypadku niektórych chorób wysypka stanowi jeden z wielu objawów, a czasem jest głównym symptomem, który pozwala na zdiagnozowanie choroby. Ten problem skórny może dotyczyć zarówno chorób wirusowych, jak i bakteryjnych czy pasożytniczych, wśród których są:

 • opryszczka zwykła i opryszczka narządów płciowych – wysypka w postaci pęcherzyków wypełnionych płynem, które później przekształcić się mogą w owrzodzenia,
 • ospa wietrzna – pojawiająca się rzutami wysypka ma różnorodny kształt i jest spowodowana infekcją VZV,
 • półpasiec – za chorobę odpowiedzialny jest VZV (wirus ospy wietrznej i półpaśca), ale półpasiec jest mniej zakaźną chorobą, w której występuje bolesna i swędząca wysypka po jednej stronie kręgosłupa,
 • różyczka – występują w niej wykwity plamisto-grudkowe, czemu towarzyszy powiększenie m.in. węzłów chłonnych i gorączka,
 • rumień zakaźny – na policzkach pojawia się czerwony rumień przypominający spoliczkowanie, a później przenosi się na inne części ciała,
 • odra: Wysypka ma bardzo charakterystyczny wygląd: ciemnoczerwone plamki i grudki. Na początku występuje na głowie, następnie pojawia się na tułowiu i kończynach. Charakterystycznym objawem poprzedzającym wysypkę są tzw. plamki Koplika (szarobiałe grudki na błonie śluzowej policzków).
 • szkarlatyna (płonica) – charakteryzuje się wysypką drobną, różową, szorstką i plamistą oraz w postaci tzw. trójkąta Fiłatowa lub linii Pastii,
 • zakażenie meningokokami – wysypki mogą mieć postać plamek, pęcherzy i ognisk krwotocznych, a współwystępuje tu wysoka gorączka,
 • borelioza – objawem tej choroby odkleszczowej jest rumień wędrujący, a towarzyszyć mu mogą objawy grypopodobne,
 • świerzb, który wywołuje pasożyt – świerzbowiec ludzki – objawia się zwykle grudkową, bardzo swędzącą wysypką w przestrzeniach międzypalcowych i na powierzchniach zgięciowych
 • choroby pasożytnicze, jak lamblioza czy glistnica – w ich przebiegu jednym z objawów może być wysypka w postaci pokrzywek.

Każda z tych chorób wymaga leczenia przyczynowego odpowiedniego do zakażającego patogenu i tylko tak można się jednocześnie pozbyć wysypki.

Inne przyczyny wysypki – plamice naczyniowe, fenyloketonuria, celiakia..

Różne skazy naczyniowe, jak plamica Schönleina-Henocha, są odpowiedzialne za wysypki w postaci plamistych zmian skórnych. Są one bezpośrednio spowodowane przez wynaczynienie do skóry krwi i tworzą mniejsze lub większe wykwity. W zależności od konkretnej choroby zmianom krwotocznym towarzyszyć będą objawy ze strony innych układów i narządów.

Wysypka stanowi również jeden z wielu objawów fenyloketonurii, w której najbardziej typowe są drgawki, zaburzenia zachowania, nasilone napięcie i drżenie mięśni.

Symptomy tej genetycznej choroby wynikają z gromadzenia się fenyloalaniny (jednego z aminokwasów) w organizmie i uszkadzaniu układu nerwowego.

W przypadku braku leczenia, a właściwie stosowania diety bez fenyloalaniny, może dojść do ciężkiego upośledzenia umysłowego.

Również wrodzonej nietolerancji glutenu, celiakii, może towarzyszyć wysypka pod postacią tzw. choroby Dühringa. W celiakii zwykle dominują objawy pokarmowe oraz różnorodne skutki niedożywienia.

Jest to wynik zaniku kosmków jelitowych związany z nietolerowaniem glutenu, co można wykryć za pomocą odpowiednich badań na celiakię. Znacznie rzadsza jest właśnie manifestacja skórna – bąble, grudki, rumienie, pęcherzyki czy krostki o białym zabarwieniu i wypełnione płynem.

Jak w standardowej celiakii, podstawowym leczeniem jest ścisła dieta bezglutenowa.

Autor merytoryczny: Mgr Katarzyna Startek, Dietetyk

Aktualizacja: 2020-07-10

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*