Wady postawy – przyczyny, objawy, powikłania u dzieci i dorosłych

Przyczyny wad postawy i skrzywień kręgosłupa, czy też nieprawidłowej sylwetki ciała dziecka i dorosłego, to przeważnie złe przestrzenne, wzajemne ustawienia poszczególnych stawów kręgosłupa, powiązanych na asymetrii ustawień miednicy.

Ta asymetria wpływa na wszystkie krzywizny w płaszczyźnie bocznej, czyli na lordozę lędźwiową, która może być pogłębiona lub spłycona, na kifozę piersiową, która również może być pogłębiona lub całkowicie spłycona, oraz na ustawienie lordozy szyjnej, która ma wpływ na pozycję głowy.

Wady postawy – przyczyny, objawy, powikłania u dzieci i dorosłych

Przyczyny wad postawy to najczęściej nieprawidłowe ustawienie miednicy, które wpływa na całą sylwetkę. Zbyt częste przyjmowanie pozycji siedzącej, pochylanie głowy w dół, zła pozycja podczas zabawy czy odrabiania lekcji – wszystko to przyczynia się do wad postawy i chorób kręgosłupa.

Jak badać, żeby znaleźć problem?

Patrząc na ciało dziecka, oceniamy sylwetkę w płaszczyźnie bocznej i przednio-tylnej.

W trakcie badania palpacyjnego i oceny wzrokowej sprawdzamy, w jaki sposób ustawione są grzebienie talerzy biodrowych, krętarze kości udowej; w jaki sposób położony jest prawy oraz lewy pośladek.

Wszystko to bowiem ma wpływ na osiowe ustawienie całości kręgosłupa, i w konsekwencji może dawać skrzywienia boczne jedno- lub dwu łukowe, asymetrię ustawienia łopatek i całej obręczy barkowej.

Lordoza lędźwiowa, czyli wygięcie przednie kręgosłupa lędźwiowego, które jest fizjologiczne, może mieć normalny kąt wychylenia, ale może być również pogłębione, co jest ściśle powiązane z przykurczem mięśni biodrowo-lędźwiowych. Lordoza lędźwiowa może być także spłycona, co z kolei wiąże się z przykurczem grupy mięśni kulszowo-goleniowych.

Kifoza piersiowa

Kifoza piersiowa – naturalne wygięcie kręgosłupa piersiowego ku tyłowi – też może być pogłębiona, co wynika z przykurczu mięśnia piersiowego większego.

Spłycona kifoza piersiowa natomiast, występuje bardzo często w trakcie procesu skrzywienia kręgosłupa bocznego i wiąże się z mniejszą lub większą rotacją kręgów.

Lordoza szyjna z kolei, bardzo często jest spłycona poprzez permanentne przyjmowanie przez nas pozycji siedzącej, co automatycznie wpływa na sposób ustawienia całej obręczy barkowej i kątów dolnych łopatek. Jeżeli miednica jest źle ustawiona względem osi kręgosłupa, to cała sylwetka będzie się krzywić.

Centralny układ nerwowy tak reguluje napięcie mięśni, aby skompensować nieprawidłowe ustawienie miednicy. I dzieje się to kosztem rotacji, wygięcia bocznego czy przestrzennego przesunięcia jednego z talerzy biodrowych do góry. A wszystko dlatego, że dla centralnego układu nerwowego nadrzędnym celem jest zachowanie osi.

Bóle wzrostowe i bóle kolan

Złe przestrzenne ustawienie całego układu miednica-kręgosłup może skutkować u dzieci tak zwanymi bólami wzrostowymi piszczeli. Celowo używam wyrażenia “tak zwanymi”, ponieważ bóle te są tylko i wyłącznie powiązane ze złą pracą całego układu mięśniowego. To z kolei wpływa na sposób ustawienia całej kończyny dolnej.

Czyli, przy złym przestrzennym ustawieniu miednicy, w przedziale środkowym kolana, dochodzi do asymetrii przestawienia kości udowej względem kości piszczelowej. I potem, w trakcie pracy całego stawu, na przykład podczas biegania, nagle po krótkich czy dłuższych dystansach, ludzie zaczynają narzekać na ból stawu kolanowego.

Wady postawy – przyczyny, objawy, powikłania u dzieci i dorosłych

 • dziecko
 • fizjoterapeuta
 • rehabilitacja medyczna

Wady postawy – przyczyny, objawy, powikłania u dzieci i dorosłych

Jeśli masz pytania: [email protected]

Kontakt do redakcji: [email protected]

Marketing i promocja: [email protected] [email protected]

Wady postawy – przyczyny, objawy, powikłania u dzieci i dorosłych

 • Wady postawy – przyczyny, objawy, powikłania u dzieci i dorosłych
 • Wady postawy – przyczyny, objawy, powikłania u dzieci i dorosłych

Wady postawy – przyczyny, objawy, powikłania u dzieci i dorosłych

Specjaliści

Wady postawy – przyczyny, objawy, powikłania u dzieci i dorosłych

Dzieci

 • Noworodek
 • Niemowlę
 • Dziecko
 • Nastolatek
 • Młodzież

Wady postawy – przyczyny, objawy, powikłania u dzieci i dorosłych

Copyright © 2016 Portal Zdrowia Dziecka. Stworzyło: Outeractive Marketing

Podsumowanie

Wady postawy – przyczyny, objawy, powikłania u dzieci i dorosłych

Ta strona używa plików cookie. Mamy nadzieję, że się z tym zgadzasz ale oczywiście możesz być innego zdania.Akceptuj Czytaj więcej

Polityka Prywatności & Cookie

Wady postawy u dzieci

Wady postawy – przyczyny, objawy, powikłania u dzieci i dorosłych

Kiedy mówimy o prawidłowej postawie ciała?

Definicja podaje, że wówczas, kiedy poszczególne odcinki ciała są względem siebie doskonale dopasowane i utrzymane w prawidłowym położeniu. Główną odpowiedzialnością za to zadanie obarczony jest kręgosłup, nazywany osią całego ciała.

Nie oznacza to jednak, że kręgosłup ma być idealnie prosty. Złożony z odcinków: szyjnego, piersiowego, lędźwiowego, części krzyżowej i guzicznej, tworzy naturalne krzywizny, wygięte do przodu lub do tyłu.

Umożliwia to człowiekowi utrzymanie równowagi, chodzenie, bieganie, podnoszenie ciężkich przedmiotów.

Jeśli w kształcie kręgosłupa pojawi się jakiekolwiek odchylenie od normy, powoduje zmiany w napięciu grup mięśniowych. Jedne mięśnie zostają rozciągnięte i osłabione, a z innej grupy stają się napięte i ulegają skróceniu. To prowadzi do zmian kończących się chorobą zwyrodnieniową.

Na prawidłowo funkcjonujący kręgosłup mają wpływ właściwie wysklepione stopy, prawidłowo ułożone kolana, barki, łopatki, itp. Wystarczy, że zaszwankuje jedno z nich, by pociągnęło za sobą cały łańcuch patologii.

Skutki nieprawidłowej postawy

 Jeśli zbagatelizujemy choćby najmniejsze zaburzenia postawy ciała u dziecka, ryzykujemy, że w przyszłości odezwą się dolegliwości i powikłania chorobowe. Mogą one objawiać się zaburzeniami w pracy wielu narządów i układów.

 

Nieprawidłowa budowa stóp, kolan, stawów biodrowych, będzie z czasem prowadzić do wad postawy.

To nie tylko ból podczas ruchu, dłuższego stania, chodzenia czy pozostawania w pozycji siedzącej, ale również słabsza wentylacja płuc, utrudniony dopływ krwi do mózgu, zaburzenia pracy serca, bóle głowy, mniejsza sprawność fizyczna.

Jak leczyć wady postawy

Większość wad postawy, to przypadłość nabyta, dlatego natychmiastowa diagnoza i szybkie podjęcie leczenia daje szansę na cofnięcie się zmian. Kontrole postawy dzieci starszych powinny odbywać się minimum co pół roku. Dobrze, jeśli dziecko skonsultuje lekarz specjalista lub wykwalifikowany i doświadczony fizjoterapeuta. Z pewnością wprawnym okiem zauważy więcej, niż my sami.

Wiele dysfunkcji stawów skokowych, kolanowych, czy biodrowych, a także całej postawy ciała, są spowodowane złą stabilizacją centralną. Jeśli jest osłabiona, wpływa to negatywnie na stawy obwodowe.

Będą one wtedy funkcjonować w niepoprawnych wzorcach ruchowych.

Dzieci powinny być uczone prawidłowych postaw od najmłodszych lat, pozwoli to na właściwy rozwój  plastycznego jeszcze układu ruchu.

Wady postawy – przyczyny, objawy, powikłania u dzieci i dorosłych

W przypadku rozpoznanych nieprawidłowości, lekarz decyduje, jaki plan terapii wybrać dla dziecka. Każda wada postawy u konkretnego małego pacjenta wymaga spersonalizowanego doboru ćwiczeń. Najlepiej, jeżeli wykonuje je indywidualnie razem z fizjoterapeutą np. wg koncepcji PNF (torowanie nerwowo-mięśniowe).

Takie zajęcia odbywają się zazwyczaj od 1 do 2 razy w tygodniu. Dodatkowo pacjent dostaje pracę domową w postaci odpowiednio dobranych ćwiczeń, ilości powtórzeń oraz poprawnej techniki ich wykonania. Podczas terapii włączani są także do wspólnej pracy rodzice.

Specjaliści tłumaczą mechanizm powstania wady oraz przedstawiają sposoby eliminowania błędnych nawyków dziecka.

Jak zapobiegać wadom postawy

Dziecko warto przyzwyczajać do ruchu od najmłodszych lat. Wspinania się po drabinkach, biegania, a także prawidłowych nawyków – trzymania prostej postawy, siedzenia bez zakładania nogi na nogę, czy przysiadania nóżki. Dobrym rozwiązaniem są różnego rodzaju zajęcia sportowe z nastawieniem na ogólny rozwój podopiecznego.

Pamiętajmy, jeśli dziecko nabędzie i utrwali złe przyzwyczajenia, trudniej będzie powrócić do prawidłowych wzorców w przyszłości.  Bardzo duży odsetek chorób związanych z kręgosłupem lędźwiowym lub szyjnym u dorosłych, związany jest z siedzącym trybem życia w młodości oraz brakiem korekcji wad postawy rozwijającego się organizmu.

Aktywność fizyczna dziecka w wieku szkolnym jest również bardzo ważna.  Podstawowe zajęcia wychowania fizycznego nie zawsze są wystarczającą formą profilaktyki.  Nawet jeśli nasze dziecko ćwiczy na lekcjach, w dzisiejszych czasach jest to za mało. W efekcie wady postawy mogą rozwijać się w błyskawicznym tempie.

Warto zastanowić się nad rozwiązaniem tej sytuacji i pozwolić dziecku wybrać formę aktywności, która sprawi mu radość i przyniesie pożądane efekty. Pomocny w doborze odpowiedniego sportu może być również fizjoterapeuta.

Podpowie jaki rodzaj ruchu da najlepsze skutki na drodze do utrzymania prawidłowej postawy naszej pociechy.

Rehabilitacja dzieci z wadami postawy – Osteo-MED Centrum Rehabilitacji i Osteopatii – rehabilitacja warszawa

Wady postawy ze względu na częstotliwości występowania można zakwalifikować jako „chorobę cywilizacyjną” powszechnie występująca u dzieci zwłaszcza w wieku szkolnym.

Przyczyną tego zjawiska mogą być wady wrodzone (czynniki genetyczne) bądź nabyte m.in.

w wyniku długotrwałej wymuszonej pozycji siedzącej przy biurku, spędzania czasu przed komputerem lub telewizorem, niewielka aktywność sportowa.

Za wady postawy uznaje się trwałe lub okresowe zaburzenia właściwej postury ciała związane z niewydolnością układu mięśniowego, kostnego i więzadłowego kręgosłupa lub kończyn, które w rezultacie prowadzą do zmiany statyki kręgosłupa dziecka lub innych schorzeń narządów wewnętrznych.

Leia também:  Co zatrzymuje wodę w organizmie?

Powszechnie występujące wady postawy, podlegające rehabilitacji to:

Wady postawy – przyczyny, objawy, powikłania u dzieci i dorosłychRehabilitacja dzieci z wadami postawy Warszawa

Do najczęstszych przyczyn odpowiadających za wady postawy dziecka należy m.in.:

wady wrodzone:

dotyczące kończyn dolnych i stóp ( np. koślawość kolan, szpotawość kolan, płaskostopie, stopa szpotawa, dysplazja stawów biodrowych);
dotyczące klatki piersiowej oraz kręgosłupa ( np. kręcz szyi, plecy okrągłe, plecy płaskie plecy wklęsłe, plecy okrągło- wklęsłe, tzw. kurza klatka piersiowa)

wady nabyte:

Wady postawy – przyczyny, objawy, powikłania u dzieci i dorosłychRehabilitacja niemowląt Warszawa

Rehabilitacja wad postawy u dzieci

Planując odpowiednią rehabilitację dziecka należy wziąć pod uwagę szereg czynników takich jak: wiek, aktywność fizyczna dziecka, przyczynę i skale zaistniałych dysfunkcji.

Fundamentalne znaczenie w rehabilitacji wad postawy ma ich wczesne wykrycie i odpowiednio szybko wdrożona rehabilitacja, bowiem zwlekanie w tym zakresie może mieć poważne skutki dla prawidłowego rozwoju dziecka i jakości jego życia w przyszłości.

Jako przykład może posłużyć zlekceważenie przednio-tylnych krzywizn kręgosłupa, które pogłębiając się pogarszają wentylację płuc zmieniają różnice ciśnieni w jamach klatki i brzucha i mogą wpływać na ciśnienie krwi oraz jej dopływ do mózgu oraz funkcjonowanie wielu narządów.

Z kolei skolioza może powodować bóle międzyżebrowe oraz przyczyniać się do utrudnionej pracy serca i naczyń krwionośnych. Ponadto nieleczone wady postawy, to zmieniona biomechanika ciała, przez co mogą powodować bóle pleców, kręgosłupa, stóp, bioder, głowy, a także obniżenie wydolności fizycznej. Zaniedbane nieprawidłowości ulegają utrwaleniom i często są nieodwracalne.

Rehabilitacja dzieci z wadami postawy może polegać na zastosowaniu medycyny osteopatycznej (technik strukturalnych np. energii mięśniowej, mięśniowo-powięziowych; terapia czaszkowo-krzyżowej), terapii manualnej, technik PNF, Bobath, techniki relaksacji mięśni, odpowiednio skomponowane ćwiczenia korekcyjne, neuromobilizacje, kinesiology taping.

Jeśli zauważasz jakiekolwiek odchylenia od normy w postawie Twojego dziecka ( np. odstająca łopatka, niesymetryczne barki, “uniesione” biodro, nadmierne odchylenia głowy do przodu, zaokrąglone plecy itp.) nie lekceważ ich i niezwłocznie zgłoś się do specjalisty rehabilitanta lub osteopaty. Jedynie wczesne wdrożenie rehabilitacji jest w stanie zapobiec pogłębianiu się dysfunkcji.

Rehabilitacja dzieci z wadami postawy w Warszawie- gdzie szukać pomocy?

Jeśli chcesz skorzystać z rehabilitacji bądź uzyskać więcej informacji zapraszamy do kontaktu z Centrum Rehabilitacji i Osteopatii OSTEO-MED. Nasze Centrum mieści się w Warszawie na Ursynowie przy ul. Romera 10 lok. B2. Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00.

Rezerwacja wizyt odbywa się pod numer 506-459-870 bądź drogą mailowa na adres: [email protected]

OSTEO- MED to profesjonalne centrum rehabilitacji i osteopatii, które od lat skutecznie leczy dzieci i dorosłych. Sztab specjalistów z dziedziny osteopatii, fizjoterapii, rehabilitacji, ortopedii i traumatologii kompleksowo zadba o Twoje dziecko.

.

Wpływ nowych technologii na wady postawy u dzieci

Według badania przeprowadzonego przez F-Securit prawie 80% dzieci w wieku 7–8 lat ma do dyspozycji własnego smartfona, z którego korzystają 2,5 godzinny dziennie. Do tego dochodzi jeszcze czas spędzony przed komputerem, tabletem czy telewizorem. Na konsekwencje takiego stanu nie trzeba długo czekać. Zgodnie z raportem przygotowanym przez Instytut Matki i Dziecka blisko 90% nieletnich w Polsce ma wady postawy. Jak rozpoznać pierwsze symptomy skrzywień kręgosłupa? Jak im zapobiegać? Jeśli u dziecka zostanie zdiagnozowana wada postawy, jaki lekarz będzie w stanie pomóc? Porozmawiamy o tym z Andrzejem Piotrowskim – fizjoterapeutą dzieci i młodzieży, na stałe związanym z Kliniką Ortopedii i Rehabilitacji ENEL-SPORT.

Andrzej Piotrowski: Z mojego doświadczenia wynika, że najczęstszym współczesnym problemem u dzieciaków, wynikającym z braku ruchu oraz wielu godzin spędzonych przed ekranem telewizora, komputera, telefonu czy tabletu, są wady postawy w postaci skoliozy. Dochodzi do tego jeszcze ogólny brak sprawności fizycznej, wynikający z niewydolności mięśniowej, dotyczącej przede wszystkim kończyn dolnych, a w konsekwencji doprowadzający do koślawości kolan, stóp czy płaskostopia.

Andrzej Piotrowski: Odnoszę wrażenie, że tego typu problemy zdrowotne u dzieci cały czas się nasilają. W porównywaniu z poprzednim pokoleniem młodzi ludzie mają dużo większe problemy zdrowotne wynikające właśnie z braku aktywności fizycznej. Nie bez winy są tu oczywiście również nowe technologie.

Andrzej Piotrowski: Rodzice przede wszystkim powinni zwrócić uwagę na to, w jaki sposób ich pociecha siedzi przed komputerem, telewizorem czy smartfonem lub kiedy odrabia lekcje. W momencie, gdy zaczyna się garbić bądź w nienaturalny sposób wykrzywia kręgosłup, warto udać się na konsultację specjalistyczną.

Innymi czynnikami wskazującymi na wady postawy u dzieci jest ich chód, tyłostopia oraz kolan podczas poruszania się.

Dlatego co jakiś czas warto sprawdzić pozycję kręgosłupa dzięki jednemu z najprostszych badań, jakim jest skłon tułowia w dół.

Jeśli kręgosłup odbiega od normy, czyli można łatwo zauważyć, że ucieka w którąś ze stron lub pojawia się zjawisko garbu, należy niezwłocznie iść do lekarza.

Andrzej Piotrowski: Zdecydowanie tak. Jeśli np. mówimy o kończynach dolnych, czyli nogach bądź stopach, to taką górną granicą jest 5. rok życia malucha.

Gdy do tego czasu fizjologiczne łuki stopy się nie unormują, będzie występować płaskostopie bądź skrzywienie kolan, należy szybko interweniować. W przypadku kręgosłupa takim wyznacznikiem jest okres gwałtownego wzrostu, który jest bardzo indywidualną kwestią.

Natomiast właśnie wtedy dają o sobie znać wszystkie nieprawidłowości związane z wadami postawy.

Andrzej Piotrowski: W przypadku niepokojących zjawisk, które rodzic dostrzeże w ustawieniu czy w funkcjonowaniu kończyn dolnych, pierwszym krokiem powinna być kontrola dziecka u podologa lub lekarza ortopedy, a następnie u fizjoterapeuty w celu rozplanowania indywidualnego programu rehabilitacji i instruktażu ćwiczeń korygujących. Natomiast jeśli objawy dotyczą kręgosłupa, to konieczne będzie zdjęcie rentgenowskie. Udajemy się więc do ortopedy, wykonujemy badanie RTG i dopiero na jego podstawie obliczamy tzw. kąt Cobba, czyli stopień skrzywienia kręgosłupa.

Samo leczenie opiera się w głównej mierze na ćwiczeniach rehabilitacyjnych i korekcyjnych. Obecnie dosyć mocno doprecyzowane są metody leczenia skoliozy czy pozostałych dysfunkcji.

Dlatego w zależności od schorzenia rehabilitant zaleca ćwiczenia przeciwskoliotyczne, asymetryczne, rozciągające czy też wzmacniające cały gorset mięśniowy, odpowiadające za stabilizację kręgosłupa.

Najpopularniejsze i najbardziej skuteczne są metody terapeutyczne FITS i Lehnert-Schroth.

Andrzej Piotrowski: Bezwzględnie potrzebna jest też praca w domu. Zawsze przygotowujemy zestaw ćwiczeń, które dziecko powinno wykonywać pod kontrolą rodziców.

Oczywiście zanim pacjent otrzyma takie wskazanie, musimy mieć pewność, że wykona je właściwie.

Z tego względu kilka pierwszych spotkań poświęca się również na to, aby nauczyć malucha aspektów technicznych danego ćwiczenia – najistotniejszych, jeśli chodzi o ich skuteczności.

Andrzej Piotrowski: Trudno to jednoznacznie określić, ponieważ jest to indywidualna sprawa. Bardzo dużo zależy od stopnia i charakteru dysfunkcji, zaangażowania pacjenta oraz jego rodziców. Wiadomo, że dochodzi tu także kwestia wieku.

Jeśli wprowadzi się leczenie we wczesnej fazie rozwoju wady, szanse na jej całkowite skorygowanie są większe.
Należy jednak pamiętać, że w przypadku niektórych chorób, np. skoliozy, leczenie ogranicza się do zahamowania dalszego procesu, tak aby dalej nie postępował.

W przypadku osób cierpiących na ten rodzaj schorzenia stała aktywności fizyczna powinna być prowadzona przez całe życie.

Tym bardziej, że jednym z najpoważniejszych powikłań wynikających z dużych zmian skoliotycznych jest zaburzenie funkcji układu krążeniowo-oddechowego, co w najgorszych sytuacjach może doprowadzić nawet do śmierci.

Andrzej Piotrowski: W przypadku skoliozy to przede wszystkim właśnie zaburzenia układu krążeniowo-oddechowego, związane z uciskiem żeber na organy wewnętrzne.

Drugą najpoważniejszą konsekwencją nieleczonych wad postawy są znaczne ograniczenia ruchowości, zmiany zwyrodnieniowe czy stany zapalne stawów kręgosłupa, które mogą zacząć się pojawiać już w okresie wczesnej dorosłości.

Andrzej Piotrowski: Ich wpływ ma bardzo złe konsekwencje, i to zarówno, gdy mówimy o dzieciach, jak i dorosłych. Nowe technologie sprawiają, że dużo więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub półsiedzącej, co negatywnie wpływa na nasze zdrowie.

W wyniku ewolucji przyjęliśmy postawę stojącą, która jest dla nas najzdrowsza i najbezpieczniejsza. W momencie, kiedy dużo czasu spędzamy przed komputerem, tabletem czy telefonem, sami negatywnie oddziałujemy na nasz aparat ruchu, serce oraz układ nerwowy.

Pamiętajmy, że kiedy siedzimy, obciążenie kręgosłupa jest niemal dwukrotnie większe niż nasza waga.

Andrzej Piotrowski: Sądzę, że tak, jeśli tylko będziemy podchodzić do tej kwestii zdroworozsądkowo. Jeśli dziecko odrabia lekcje, gra na konsoli czy czyta coś na tablecie, starajmy się je potem mobilizować do jak największej ilości ruchu.

Leia também:  Nieżyt oskrzeli – przyczyny i objawy ostrego nieżytu oskrzeli

Pilnujmy, by w międzyczasie robiło krótkie przerwy. Chodzi tu przede wszystkim o tzw. rozprostowanie kości, czyli nawet krótkie przespacerowanie się. Zwracajmy także uwagę na to, jak dziecko siedzi i czy miejsce jego nauki jest odpowiednio przygotowane.

Andrzej Piotrowski: Zadbajmy o ergonomię wszystkich elementów wchodzących w skład miejsca do nauki i zabawy dziecka. W pierwszej kolejności zacznijmy od wyboru odpowiedniego krzesła, które powinno być regulowane we wszystkich płaszczyznach, czyli przy oparciu, siedzisku oraz podłokietnikach.

Ważne jest też, aby podczas siedzenia odcinek lędźwiowy kręgosłupa był fizjologicznie wygięty, czyli pozostawał w lekkiej lordozie, a odcinek piersiowy w lekkiej kifozie, a zatem w odwrotnym skrzywieniu. Dodatkowo zwróćmy uwagę, czy całe stopy malucha są oparte o podłogę. Dzięki temu uniknie on ucisku siedziska na tylną część jego uda.

Kolejnym elementem jest monitor, który powinien być ustawiony na wysokości wzroku. Wybierajmy komputer stacjonarny, a w przypadku laptopa podłączajmy do niego ekran zewnętrzny, ponieważ w innym wypadku zmuszamy kręgosłup do wygięcia oraz bardzo silnego obciążenia odcinka szyjnego.

Jeśli natomiast chodzi o wysokość samego biurka, musi być ona taka, aby można było swobodnie oprzeć na nim całe przedramiona.

Pamiętajmy, że jeśli będziemy na bieżąco obserwować postawę naszej pociechy oraz zachowamy zdroworozsądkowy umiar, jeśli chodzi o ilość czasu spędzanego przed telefonem czy tabletem, możemy realnie wpłynąć na jej zdrowie oraz późniejsze dolegliwości związane z kręgosłupem czy całym aparatem ruchowym.

Leczenie wad postawy – Centrum Medyczne Enel-Med

Niektóre wady postawy diagnozowane są już we wczesnym dzieciństwie – mogą mieć charakter wrodzony, jak i nabyty, wynikający z niedoboru aktywności fizycznej, nadmiaru kilogramów czy nieprawidłowych nawyków dziecka. Niestety, czynniki związane z niezdrowym trybem życia coraz częściej powodują również wady postawy u dorosłych – we wszystkich tych przypadkach konieczne są odpowiednie leczenie i rehabilitacja.

Rehabilitacja wad postawy – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Leczenie wad postawy – u dzieci i u dorosłych – konieczne jest w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, takich jak asymetria barków i/lub łopatek, wyraźne boczne skrzywienie kręgosłupa, zbytnie uwypuklenie pośladków, wypięty brzuch, wysunięcie barków i/lub głowy do przodu, zapadnięta klatka piersiowa. W pierwszej fazie rozwoju wady postawy nie muszą wywoływać dolegliwości bólowych, ale wraz z ich postępowaniem może pojawiać się ból – najpierw sporadyczny, później coraz częstszy, aż w końcu przechodzący w dolegliwości przewlekłe.

Korekta postawy – wskazania

Leczenie wad postawy u dzieci i u dorosłych wskazane jest w przypadku zdiagnozowania takich nieprawidłowości, jak:

 • skolioza,
 • kifoza,
 • plecy okrągłe,
 • plecy płaskie,
 • klatka piersiowa kurza,
 • klatka piersiowa lejkowata,
 • kolana koślawe,
 • kolana szpotawe,
 • płaskostopie,
 • stopy koślawe,
 • stopy szpotawe.

Leczenie wad postawy u dorosłych i dzieci – jak przebiega

Rehabilitacja wad postawy dopasowana jest zarówno do rodzaju zdiagnozowanej nieprawidłowości, jak i wieku pacjenta. Może ona obejmować:

 • terapię manualną – czyli stosowane przez terapeutę chwyty, uciski, oklepywania i inne ruchy, które wpływają na tkanki, wzmacniają mięśnie, redukują ich nadmierne napięcie,
 • ćwiczenia korekcyjne – są to różnego rodzaju ćwiczenia czynne i bierne, które pozwalają wypracować prawidłowe wzorce ruchowe, przywracają prawidłową pozycję ciała, zapobiegają pogłębianiu się zmian,
 • masaże lecznicze, zabiegi fizjoterapeutyczne – stosowane pomocniczo w leczeniu dolegliwości bólowych towarzyszącym wadom postawy.

Leczenie wad postawy u dzieci i dorosłych – efekty

Systematyczna rehabilitacja pozwala osiągnąć doskonałe efekty zdrowotne – wady postawy zostają zlikwidowane, dziecko uzyskuje (a dorosły – odzyskuje) prawidłową sylwetkę, ograniczone zostaje ryzyko rozwoju powikłań, redukcji ulegają dolegliwości bólowe. Warto jednak pamiętać, że rezultaty nie są widoczne od razu – czasami jest do tego potrzebnych kilka miesięcy pracy.

SuperMed – centrum medyczne przyjazne pacjentom | Wrocław

Prawidłowa postawa ciała zapobiega urazom, zwiększa wydajność układu ruchu, wpływa na atrakcyjny wygląd sylwetki.

Wszelkie nieprawidłowości w tej materii rodzą poważne konsekwencje zdrowotne.

Najważniejsze z nich to przeciążenia mięśni, skrzywienia kręgosłupa, dolegliwości bólowe, ograniczenia ruchu. Na szczęście wady postawy można leczyć.

Jakie są przyczyny wad postawy?

Wady postawy u dzieci bardzo często są następstwem wad genetycznych lub wrodzonych deformacji układu ruchu.

Inne przyczyny wad postawy to przewlekłe choroby, urazy, konsekwencje unieruchomienia kończyn, zaburzone napięcie mięśniowe. Niestety wiele wad postawy wynika z zaniedbań w dzieciństwie lub w życiu dorosłym.

Zaliczamy do nich siedzący tryb życia, garbienie się np. w trakcie obsługi telefonu lub tabletu.

Jakie są najczęściej występujące wady postawy u dzieci i dorosłych?

W ostatnich latach mamy do czynienia ze wzrostem występowania wad postawy wśród dzieci i młodzieży. Dane statystyczne wskazują, że ok. 80% dzieci w wieku szkolnym ma koślawe kolana, skrzywienie kręgosłupa lub płaskostopie. Wady postawy są wykrywane w trakcie badań okresowych, tzw. bilansów.

 • Najczęściej występujące wady postawy u dzieci i dorosłych to: • skrzywienia kręgosłupa, • skolioza, • stopy płasko-koślawe, • stopy końsko-szpotawe, • kolana szpotawe i koślawe, • nierówna długość kończyn,
 • • klatka piersiowa kurza i szewska.

Ich eliminacja wymaga zaangażowania zarówno ze strony dziecka, jak i rodziców. Im później wada postawy zostanie wykryta, tym trudniej ją leczyć.

Jakie są konsekwencje nieleczonych wad postawy?

 1. Najważniejsze konsekwencje nieleczonych wad postawy to: • bóle układu mięśniowo-szkieletowego, • szybkie męczenie • dysfunkcje układu nerwowego, • zaburzenia układu oddechowego i krążenia, • zaburzenia w układzie trawienia,
 2. • nieatrakcyjny wygląd sylwetki.

Do tego należy doliczyć konsekwencje psychiczne. Wady postawy bardzo często ograniczają możliwość uprawiania sportu zawodowego i amatorskiego. Są źródłem wielu kompleksów i przykrych komentarzy.

Szybko wdrożone leczenie daje szansę na całkowitą korektę wad postawy u dzieci.

Jak przebiega leczenie skoliozy, kifozy i innych schorzeń?

Leczenie wad postawy u dzieciWady postawy takie jak kolana koślawe czy stopy płasko-koślawe nieznacznego stopnia są fizjologią do pewnego wieku. Dlatego ważne jest, aby były one odpowiednio diagnozowane i podejmowane było prawidłowe leczenie.

Wady postawy takie jak skolioza najczęściej pojawiają się w okresie szybkiego wzrostu, częściej u dziewczynek ok. 8-11 roku życia.

U chłopców częściej spotykamy pogłębienie kifozy piersiowej czyli charakterystyczne zaokrąglenie pleców w odcinku piersiowym.

W początkowym etapie do leczenia skolioz i hiperkifoz wykorzystujemy ćwiczenia korekcyjne oraz edukację w zakresie prawidłowych wzorców ruchowych. Najlepsze efekty w leczeniu wad postawy przynosi współpraca fizjoterapeuty i ortopedy dziecięcego.

Leczenie skoliozy, kifozy i innych schorzeń u dorosłych

Niestety zmiany w organizmie osoby dorosłej dotyczą nie tylko funkcji układu ruchu, ale również jego struktury. Jedne mięśnie ulegają nadmiernemu skróceniu, inne wydłużeniu. Wraz z nimi następują zmiany w układzie nerwowym i szkieletowym człowieka.

Zmian strukturalnych odwrócić nie można. Należy je jednak rehabilitować, by nie doszło do groźnych powikłań i ograniczenia możliwości wykonywania codziennych czynności.

Regularne ćwiczenia pozwalają na zmniejszenie bólu, poprawę samopoczucia i wzrost wydolności fizycznej.

Rehabilitacja-Kobielska Warszawa rehabilitacja dzieci leczenie wad postawy

Rehabilitacja wad postawy u dzieci

Czym są wady postawy?

Wady postawy u dzieci są to okresowe lub trwałe zaburzenia prawidłowej postawy ciała. Związane są z niewydolnością układu mięśniowego, kostnego i więzadłowego kręgosłupa. 

Związane są też z zaburzeniami funkcji innych części narządu ruchu, które zmieniają statykę kręgosłupa, albo dysfunkcją innych narządów organizmu takich jak wzrok i słuch. Do wad postawy u dzieci zaliczamy takie schorzenia jak:- skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa)- nadmierna kifoza piersiowa (plecy wypukłe)- nadmierna lordoza lędźwiowa (plecy wklęsłe)- brak lub zmniejszenie fizjologicznych krzywizn ( plecy    płaskie)- choroby Scheuermanna- wady klatki piersiowej- kolana szpotawe i koślawe- stopy szpotawe i koślawe

– płaskostopie.

Terapia wad postawy

Podstawową kwestią w leczeniu wad postawy u dzieci jest jak najwcześniejsze ich rozpoznanie i wdrożenie właściwej  terapii. Należy pamiętać, że jakakolwiek zwłoka w rozpoczęciu leczenia wady postawy u dziecka  może doprowadzić do jej utrwalenia lub nawet pogłębienia, czego skutki są często nieodwracalne. Im głębsza wada, tym bardziej jest to prawdopodobne.

W konsekwencji wyeliminowanie wady staję się trudniejsze, wymaga więcej czasu i wysiłku (dziecka, rodziców i terapeutów), a w niektórych przypadkach jest niemożliwe bez interwencji chirurgicznej lub sprawia, że całkowite wyleczenie może już być niemożliwe. 

Leia também:  Como baixar aplicativos japoneses no iphone ou ipad

Nierozpoznane i nieleczone wady postawy zwykle prowadzą do licznych powikłań, zarówno w dzieciństwie, jak i w życiu dorosłym. W ich wyniku, oprócz upośledzenia zdolności ruchowych i pogorszenia jakości życia pacjenta, może również dojść do powstania nowych, wtórnych wad i niesprawności. W skrajnych przypadkach wady postawy mogą prowadzić do niepełnosprawności chorego. 

Aby prowadzić skuteczne leczenie wad postawy u dzieci:

–    określamy przyczynę i skalę dysfunkcji (skrót kończyny, skośnie ustawiona miednica, mięśnie w nierównowadze biomechanicznej itp.), a przy kolejnej wizycie dokonujemy oceny postępów terapii;
 –   łączymy techniki Terapii Manualnej, PNF, ćwiczenia w łańcuchach otwartych i zamkniętych, poizometryczną relaksację mięśni z doborem najbardziej korzystnego zestawu ćwiczeń do konkretnego przypadku;
–    wyjaśniamy i instruujemy, jak należy wykonywać poszczególne ćwiczenia, aby dziecko wraz z rodzicami mogło ćwiczyć w domu, gdyż tylko regularne ćwiczenia mogą przynieść zamierzony cel terapeutyczny;
–    na koniec prowadzimy rozmowę na temat profilaktyki i przeciwdziałania powstawaniu wad postawy.

Warunkiem skuteczności terapii wad postawy jest pełne zaangażowanie ze strony małego pacjenta i rodziców.  Tylko konsekwentne wykonywanie ćwiczeń zaleconych przez fizjoterapeutę oraz wdrożenie i przestrzeganie codziennej profilaktyki zagwarantuje powodzenie leczenia.

Ponieważ leczenie wad postawy u dzieci jest procesem długotrwałym, niezwykle istotne jest dokonywanie przez rehabilitanta okresowych kontroli poprawności wykonywania zaleconych ćwiczeń i profilaktyki oraz ocena postępów terapii.

Pozwala to eliminować błędy i zmieniać stosowany zestaw ćwiczeń w zależności od stopnia wyleczenia wady postawy.  

Rehabilitacja dzieci – korekcja wad postawy – plan wizyty

 Pierwsza wizyta trwa 60 minut i składa się z następujących części:

10 min – wywiad, diagnoza, wytłumaczenie rodzicom i dziecku celu i metod terapii;
20 min – terapia manualna dziecka;
20 min – ćwiczenia pod okiem terapeuty;
10 min – korekcja, przekazanie zadań do wykonania w domu.
 
Kolejne wizyty trwają 50 minut i składają się z następujących części:
20 min – terapia manualna dziecka;
20 min – ćwiczenia pod okiem terapeuty;
10 min – korekcja, przekazanie zadań do wykonania w domu.
 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą CENNIK

Jak ubrać się na zabieg?W związku z charakterem zabiegów i w trosce o wygodę pacjentów, zdecydowanie polecamy założenie wygodnego, nie krępującego ruchów ubrania, które łatwo można zdjąć (ważne przy masażu lub tapingu). Idealny byłby dres lub koszulka t-shirt. W przychodni jest przebieralnia, gdzie pacjenci mogą się przebrać i stamtąd udać na zabieg, a pozostawioną odzież zamknąć w szafce na klucz. 

Środki higienicznePrzychodnia zapewnia pacjentom własne, jednorazowe środki higieniczne, niezbędne do właściwego wykonania oferowanych zabiegów. Pacjenci ceniący swój komfort mogą przynieść na zabiegi masażu własny ręcznik.

Ta strona może korzystać z Cookies.

Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji

Informacja o Cookies

Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

Skolioza u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie

Termin skolioza pochodzi od łacińskiego słowa “Scoliosis”, oznaczające krzywy. Być może dlatego ta przypadłość często mylnie nazywana jest bocznym skrzywieniem kręgosłupa. W rzeczywistości jednak skolioza nie jest tylko bocznym skrzywieniem, lecz trójpłaszczyznowym. Obejmuje skrzywienie kręgosłupa:

 • w płaszczyźnie czołowej; czyli boczne skrzywienie
 • w płaszczyźnie strzałkowej, tj. lordo- lub kyfo- skolioza
 • w płaszczyźnie poziomej; rotacja i torsja kręgów

Skolioza jest uznawana za chorobę ogólnorozwojową.

Sklolioza nie jest schorzeniem trudnym do zdiagnozowania. Rozpoznaje się ją po charakterystycznym wygięciu kręgosłupa – zamiast łagodnie łukowatej formy, układa się on w literę S.  Skolioza dotyczy zniekształceń postawy przekraczających 10 stopni w płaszczyźnie czołowej. Dlatego jej objawy są widoczne gołym okiem, a wśród nich także:

 • wygięcie kręgosłupa na bok w górnej części (piersiowej),
 • przesunięcie jednego z barków ku górze i do przodu,
 • jedna łopatka wystaje z pleców bardziej niż druga,
 • asymetria w talii – wcięcie z jednej strony jest bardziej widoczne niż z drugiej strony,
 • przemieszczenie jednego z bioder ku górze i do przodu,
 • pojawienie się garba z jednej strony pleców (powstaje ze względu na wypchnięcie żeber przez kręgi),
 • wystawanie klatki piersiowej z jednej strony,
 • jedna noga krótsza od drugiej (przy zaawansowanym stadium skoliozy),
 • w przypadku dziewcząt jedna pierś może wydawać się mniejsza niż druga.

Najlepiej jest ocenić tę przypadłość w badaniu RTG. Stopień zniekształcenia określa się za pomocą metody Cobba.

Skolioza znacznie częściej dotyka dzieci i młodzieży, niż osoby dorosłe. Nie ma jednak precyzyjnych informacji, w jakim dokładnie wieku najbardziej narażone są na nią dzieci.

Przyjmuje się jednak, że nasila się w czasie dojrzewania, co jest związane z intensywnym tempem wzrostu. Mięśnie w tym okresie nie są w stanie nadążyć za rozwojem kośćca, a co za tym idzie – nie są odpowiednią podporą dla kręgosłupa.

Jeśli skolioza zostanie stwierdzona u małego dziecka, będzie się ona pogłębiała w czasie jego rozwoju.

Biorąc pod uwagę czas rozpoznania skoliozy, czyli wiek pacjenta, klasyfikuje się ją na:

 1. wczesnodziecięcą – obejmuje dzieci do trzeciego roku życia,
 2. dziecięcą – obejmuje dzieci między trzecim a 10 rokiem życia,
 3. młodzieńczą – dotyczy dzieci w okresie intensywnego dojrzewania.

Wymieniając przyczyny skoliozy należy sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie, czy jest ona wrodzona, czy nabyta.

Jeśli mówimy o skoliozie wrodzonej, to może być ona związana z:

 • wadą kręgosłupa (np. krąg klinowy, zrosty żeber czy zespół Sprengla),
 • z guzami kości,
 • z przepukliną krążka międzykręgowego,
 • z dystrofią mięśniową,
 • z porażeniem mózgowym.

Leczenie skolioz wrodzonych jest operacyjne.

Jeśli chodzi o przyczyny skoliozy nabytej, to zalicza się do nich:

 • przebyte choroby płuc,
 • komplikacje po operacjach na klatce piersiowej przeprowadzonych w okresie wzrastania (tzw. skoliozy torakogenne).

W przypadku dzieci lekarze najczęściej diagnozują skoliozę idiopatyczną – czyli schorzenia, które nie są związane z aktywnością dziecka czy prowadzonym trybem życia. Według danych, w 85 proc. przypadków skolioz, trudno jednoznacznie określić przyczynę. Z pewnością jednak pojawiają się czynniki, które sprzyjają jej rozwojowi.

Oprócz skoliozy wrodzonej i nabytej warto wspomnieć o czynnikach sprzyjających jej powstawaniu. Wśród przyczyn uznawanych za powodujące skoliozę u dzieci wymienia się:

 • sadzanie dziecka, które nie jest jeszcze na to gotowe, na siłę,
 • za wczesne pionizowanie dziecka (na siłę),
 • kładzenie dziecka na brzuchu z głową położoną na jednym policzku,
 • trzymanie i noszenie dziecka na lewym biodrze (najczęściej dotyczy lewego biodra, bo większość z nas jest praworęczna),
 • noszenie 2-5 miesięcznego niemowlaka w nosidełku w pozycji pionowej,
 • prowadzenie za rączkę dziecka (nauka chodzenia),
 • siedzenie na jednej pięcie w czasie zabaw na ziemi,
 • oglądanie telewizji w pozycji leżącej na boku, z głową podpartą na jednym łokciu,
 • siedzenie w nieodpowiedniej pozycji w czasie oglądania telewizji, czytania, korzystania z komputera,
 • siedzenie na krześle z jedną nogą pod pośladkiem,
 • siedzenie godzinami przy komputerze, który ma monitor ustawiony po skosie.

Leczenie skoliozy, choć trudne i niekiedy bardzo długotrwałe, jest jak najbardziej możliwe.

Dopasowanie odpowiedniej ścieżki leczenia przynosi dobre efekty – olbrzymie znaczenie ma wczesne wykrycie schorzenia, co znacząco wpływa na skuteczność leczenia.

Dobór metody zależy przede wszystkim od rodzaju skoliozy, stopnia jej zaawansowania i wieku pacjenta. Leczenie ma na celu zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie deformacji, utrwalenie uzyskanej korekcji i wstrzymanie postępu zniekształcenia.

W przypadku skoliozy stosuje się różne metody rehabilitacyjne, łóżka korekcyjne, zaleca się także gimnastykę leczniczą.

W ciężkich, zaawansowanych stopniach choroby lekarze zakładają gorset ortopedyczny – mowa tu o pacjencie, u którego zdiagnozowano kąt skrzywienia wynoszący więcej niż 20 proc. Jeśli kąt skrzywienia wynosi więcej niż 40 proc.

, pacjent powinien poddać się operacji, podczas której kręgosłup zostanie podtrzymany za pomocą specjalnych śrub.

To także może cię zainteresować:

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*