Trądzik różowaty – leczenie

Skip to content
Trądzik różowaty – leczenie

Choć nazwa na to wskazuje, trądzik różowaty nie ma związku z trądzikiem u nastolatków – problem dotyka wyłącznie osoby dorosłe. Choroba dotyczy stanu zapalnego wokół naczyń krwionośnych. Objawia się zaczerwienieniem skóry twarzy w okolicy czoła, policzków, nosa i brody, a także zmianami w postaci krostek i grudek. Trądzik różowaty to przewlekła choroba dermatologiczna o podłożu zapalnym, której objawy wywołują ogromny dyskomfort i często są powodem obniżonej samooceny.

Jeśli chcesz skutecznie wyleczyć trądzik różowaty, zapisz się na wizytę w Klinice Projekt Skóra w Warszawie i pozbądź się uciążliwego schorzenia. Nasi doświadczeni dermatolodzy przygotują dla Ciebie indywidualny plan leczenia oraz dobiorą odpowiednią  metodę leczenia dostosowaną do stopnia nasilenia choroby.

 • Projekt Skóra tworzy miejsce, gdzie skóra jest w samym centrum zainteresowania.
 • Tutaj wszystko, co robimy i rozwijamy, powstaje z myślą o niej.
 • Naszym nadrzędnym celem jest:
 • prewencja,
 • regeneracja
 • powstrzymanie niszczących procesów, jakim poddawana jest codziennie skóra.

Jesteśmy specjalistami z wieloletnim doświadczeniem. Korzystamy zzaawansowanych i sprawdzonych technologii medycznych, by Twoja skóra stała się piękniejsza i zdrowsza.

Trądzik różowaty – leczenie Trądzik różowaty – leczenie

Efektywność leczenia w przypadku trądziku różowatego jest w dużej mierze oparta na kompleksowym podejściu do problemu. Nasilające się rumienie, krostki oraz poszerzone naczynia krwionośne mogą być spowodowane niewłaściwym doborem kosmetyków, ekspozycją na promienie słoneczne, zaburzeniami hormonalnymi, nieodpowiednią dietą, nadużywaniem alkoholu, a nawet stresem.

Wpływ na nasilające się zmiany mogą mieć również długie kąpiele w gorącej wodzie lub przebywanie w saunie. Czynników nasilających trądzik różowaty może być znacznie więcej. Jeśli chcemy trwale wyleczyć stany zapalne i pozbyć się trądziku różowatego,musimy zadbać o siebie w kompleksowy sposób!

Postępowanie w trądziku różowatym u dorosłych musi być kompleksowe i skoncentrowane zarówno na leczeniu, odpowiednim doborze dermokosmetyków, laseroterapii, jak i działaniach profilaktycznych.

Trądzik różowaty – leczenie Trądzik różowaty – leczenie

Konsultacja Dermatologiczna (20 min.) 180 zł
Nos / broda – 1 zabieg 450 zł
Policzki -1 zabieg 500 zł
Twarz – 1 zabieg 750 zł
Szyja / dekolt – 1 zabieg 650 zł

Trądzik różowaty (rosacea) jest przewlekłą i postępującą chorobą zapalną skóry. Dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn.

Choroba przejawia się głównie w środkowej części twarzy pod postacią rumienia (napadowego lub utrwalonego), teleangiektazji, czyli poszerzonych naczynek krwionośnych, grudek lub krostek.

Najbardziej zaawansowane stadium trądziku to postać przerosła obserwowana głównie u mężczyzn, m.in. z charakterystycznym kalafiorowatym nosem (tzw. rhinophyma).

Trądzik różowaty – leczenie Trądzik różowaty – leczenie

W przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego, trądzik różowaty zazwyczaj dotyka osoby dorosłe, najczęściej w przedziale wiekowym 30-60 lat.

Występuje w postaci przelotnego lub trwałego rumienia, pojawiającego się w środkowej części twarzy, a także poszerzonych naczyń krwionośnych. Trądzik różowaty często wiąże się z uczuciem gorąca oraz pieczenia skóry.

W zaawansowanym stadium choroby mogą występować również zmiany przerostowe w postaci zgrubiałej skóry o nieregularnej powierzchni.

Okres poprzedzający rozwój trądziku różowatego określa się mianem pre-rosacea, a charakteryzuje go napadowy rumień z uczuciem ciepła/gorąca na twarzy.

Choć etiopatogeneza nie jest do końca poznana, wiadomo, że szereg czynników nasila chorobę:

 • czynniki genetyczne,
 • zaburzenia hormonalne,
 • czynniki psychogenne,
 • czynniki atmosferyczne, w tym zmiany temperatur,
 • promieniowanie słoneczne,
 • czynniki pokarmowe,
 • spożywanie alkoholu,
 • okres przed- i okołomenopauzalny.

Postępowanie w trądziku różowatym musi być kompleksowe i skoncentrowane zarówno na leczeniu, odpowiednim doborze dermokosmetyków, laseroterapii, jak i działaniach profilaktycznych.

Efektywność leczenia w przypadku trądziku różowatego jest w dużej mierze oparta na kompleksowym podejściu do problemu.

Nasilające się rumienie, krostki oraz poszerzone naczynia krwionośne mogą być spowodowane niewłaściwym doborem kosmetyków, ekspozycją na promienie słoneczne, zaburzeniami hormonalnymi, nieodpowiednią dietą, nadużywaniem alkoholu, a nawet stresem. Wpływ na nasilające się zmiany mogą mieć również długie kąpiele w gorącej wodzie lub przebywanie w saunie.

Czynników nasilających trądzik różowaty może być znacznie więcej.

Jeśli chcemy trwale wyleczyć stany zapalne i pozbyć się trądziku różowatego, musimy zadbać o siebie w kompleksowy sposób! Unikanie długotrwałego przebywania na słońcu, stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, zdrowa dieta, jak również stosowanie odpowiednich dermokosmetyków mają kluczowy wpływ na przebieg leczenia. Zespół dermatologów z naszej Kliniki opracuje dla Ciebie plan leczenia oraz pomoże Ci dobrać odpowiednie, specjalistyczne dermokosmetyki w zależności od stopnia nasilenia choroby.

Trądzik różowaty – leczenie Trądzik różowaty – leczenie

W przypadku rozszerzonych naczynek konieczne może być leczenie trądziku laserem. Laseroterapia charakteryzuje się wysoką skutecznością w redukcji widocznych naczynek krwionośnych.

Laserowe leczenie trądziku różowatego polega na pochłonięciu energii lasera wyłącznie przez osłabione naczynia krwionośne, ich uszkodzeniu i w ten sposób pobudzeniu do regeneracji. Laser na trądzik powoduje szybkie gojenie się istniejących zmian oraz zapobiega powstawaniu nowych. Zabiegi wykonywane są seriami.

W celu uzyskania optymalnych rezultatów, warto korzystać z zabiegów przypominających w odstępach czasowych minimum 6 miesięcy.

Jeśli zmagasz się z trądzikiem różowatym i chcesz skutecznie wyleczyć to uciążliwe schorzenie, już teraz zapisz się na wizytę w klinice Projekt Skóra i skorzystaj z pomocy naszych ekspertów z zakresu dermatologii klinicznej!

Postępowanie w trądziku różowatym u dorosłych musi być kompleksowe i skoncentrowane zarówno na leczeniu, odpowiednim doborze dermokosmetyków, laseroterapii, jak i działaniach profilaktycznych.

Metody leczenia trądziku różowatego

Terapia trądziku różowatego jest procesem złożonym, wymagającym czasu, systematyczności i samodyscypliny. W zależności od stanu skóry, nasi dermatolodzy zalecą Ci terapię miejscową bądź ogólną oraz przygotują plan leczenia wraz z wizytami kontrolnymi.

Raz rozszerzone naczynka krwionośne takie pozostaną. Jedyną drogą jest ich niwelowanie poprzez zabiegi laseroterapii, które są wykonywane w serii.

Z uwagi na pojawianie się w ciągu roku nowych poszerzonych naczynek, warto korzystać z zabiegów przypominających co 6-12 miesięcy.

Kompleksowe leczenie trądziku różowatego trwa zwykle co najmniej kilka miesięcy.

Czy warto leczyć trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest chorobą przewlekła i postępującą.

Przebiega w kilku fazach, począwszy od stanu pre-rosacea z napadowym rumieniem, po przerost tkanek w najcięższej formie, co prowadzi do zaburzenia naturalnych kształtów, m.in. nosa – mówimy wtedy o rhinophymie.

 1. Trądzik u dorosłych może osłabić też narząd wzroku i doprowadzić do zapalenia powiek, zapalenia spojówek, a nawet zapalenia rogówki, będącego stanem zagrażającym utratą wzroku.
 2. Zatem, czy warto leczyć?
 3. Odpowiedź zdecydowanie brzmi: TAK!

Profilaktyka trądziku różowatego

Twoje zaangażowanie jest kluczowe. Niezależnie od stanu skóry pamiętaj o:

 • unikaniu bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie słoneczne
 • stosowaniu preparatów z filtrami przeciwsłonecznymi, jeśli przebywasz na zewnątrz,
 • ochronie skóry twarzy przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi,
 • dostosowaniu swojej diety – unikaj produktów wysokoenergetycznych, zawierających węglowodany proste, ostrych przypraw, alkoholu, zwłaszcza czerwonego wina, gorących potraw i napojów,
 • unikaniu długich, gorących kąpieli/pryszniców, sauny,
 • codziennej właściwej pielęgnacji skóry.

Jeśli chcesz skutecznie wyleczyć trądzik różowaty, zapisz się na wizytę w Klinice Projekt Skóra w Warszawie i pozbądź się uciążliwego schorzenia. Nasi doświadczeni dermatolodzy przygotują dla Ciebie indywidualny plan leczenia oraz dobiorą odpowiednie dermokosmetyki, najlepsze do stopnia nasilenia choroby. W razie potrzeby zastosujemy laseroterapię. 

Skontaktuj się z nami, aby skorzystać z pomocy ekspertów z zakresu dermatologii klinicznej w Warszawie! 

Trądzik różowaty – leczenie

Stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz jednak dokonać zmiany ustawień przeglądarki.. Akceptuję

Polityka Prywatności

Jak wyleczyć trądzik różowaty? Przyczyny i objawy

Trądzik różowaty niejednokrotnie nazywany jest „nerwicą małych naczyń krwionośnych”, co ma związek z zaburzeniami naczynioruchowymi, a dokładniej wzmożoną reaktywnością naczyń krwionośnych skóry twarzy.

Przyczyn tego zjawiska należy upatrywać się głównie w uwarunkowaniach genetycznych oraz czynnikach środowiskowych.

Co więcej, osoby, które w przeszłości zmagały się z ostrą odmianą trądziku młodzieńczego lub z łojotokowym zapaleniem skóry, są znacznie bardziej narażone na zachorowanie na trądzik różowaty.

Wpływ na nasilenie zmian związanych z trądzikiem różowatym może mieć także:

 • niewłaściwa pielęgnacja skóry twarzy;
 • nadmierne eksponowanie skóry na działanie promieniowania UV;
 • zaburzenia hormonalne związane z fazami cyklu menstruacyjnego lub menopauzą;
 • nagłe zmiany temperatury;
 • spożywanie alkoholu;
 • nieodpowiednia dieta (np. spożywanie gorących i ostrych potraw);
 • stosowanie niektórych leków (głównie maści zawierających glikokortykosteroidy);
 • silny, długotrwały stres;
 • zakażenie bakterią Helicobacter pylori, jak również zakażenie Demodex folliculorum (roztocza nazywane nużeńcem ludzkim).
Leia também:  Objawy Ciąży Jak Grypa Żołądkowa?

Trądzik różowaty – leczenie

Trądzik różowaty – objawy

Zmiany skórne typowe dla trądziku różowatego obejmują głównie skórę twarzy w strefie T (czoło, nos i broda), jak również w okolice policzków. Warto zaznaczyć, że podobnie jak większość chorób przewlekłych, trądzik różowaty może przebiegać z falami zaostrzeń oraz emisji. Objawy towarzyszące zaczerwienieniu twarzy można podzielić na dwie grupy:

 • objawy pierwszorzędne – wypryski i grudki na twarzy, teleangiektazje, rumień przelotny lub stały;
 • objawy drugorzędne – zmiany przerostowe, obrzęk i suchość skóry, pieczenie i szczypanie w obrębie zmian, objawy oczne.

Według klasyfikacji przyjętej przez National Rosacea Society wyróżniamy cztery postacie trądziku różowatego oraz jedną odmianę schorzenia:

 • Postać rumieniowa z teleangiektazjami – zazwyczaj przyjmuje postać przejściowego, nagłego rumienia z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi (tzw. teleangiektazje). U niektórych zmiany mogą zająć także obszar górnej części klatki piersiowej, małżowiny usznej lub karku. Zmianom może towarzyszyć także uczucie pieczenia lub swędzenia skóry.
 • Postać grudkowo-krostkowa – by móc stwierdzić wystąpienie tej odmiany rumienia, konieczne jest pojawienie się grudek lub krost o podłożu rumieniowym, które pojawiają się zazwyczaj w strefie T. Warto zauważyć, że zmiany te mogą do złudzenia przypominać trądzik młodzieńczy, jednak w przypadku trądziku różowatego nie występują zaskórniki. Wykwitom na twarzy oraz szyi towarzyszyć może obrzęk, zgrubienia lub łuszczenie się skóry.
 • Postać przerostowo-naciekowa – jest to najcięższy stopień zaawansowania choroby, który objawia się przewlekłym obrzękiem skóry, przerostem (zgrubieniem) tkanki łącznej oraz obecnością zmian guzowatych. Zniekształcenia te obejmują najczęściej obszar nosa (rhinophyma) i występują prawie wyłącznie u mężczyzn, a także obszar brody (bnathophyma), czoła (mentophyma), powiek (blepharophyma) lub uszu (otophyma).
 • Postać oczna – w niektórych przypadkach postać przerostowo-naciekowa choroby może doprowadzić do powikłań ocznych, takich jak zapalenie spojówek, rogówki lub tęczówki, jęczmień lub gradówka.
 • Odmiana ziarniniakowa – jest to bardzo rzadki, a zarazem nietypowy wariant trądziku różowatego, który wiąże się z powstawaniem żółto-brunatnych grudek lub guzków w dolnych częściach powiek bądź policzków. Zmianom tym z reguły nie towarzyszy zaczerwienienie twarzy, jednak mogą one doprowadzić do powstania blizn na twarzy.

Trądzik różowaty – jak leczyć?

Ze względu na fakt, że trądzik różowaty jest schorzeniem o nie do końca wyjaśnionej etiologii, nie istnieje jeden konkretny sposób postępowania terapeutycznego, który zagwarantuje pełne wyleczenie choroby.

Chcąc jednak poprawić komfort życia osób zmagających się ze zmianami trądzikowymi na twarzy, stosuje się trzy metody leczenia trądziku różowatego: terapię przyczynową, leczenie miejscowe oraz ogólne.

W przypadku pacjentów ze zdiagnozowanym trądzikiem różowatym ważne jest unikanie czynników, które mogą mieć związek z powstawaniem oraz zaostrzaniem zmian chorobowych.

Warto zatem zrezygnować przede wszystkim ze spożywania alkoholu i palenia papierosów, jak również unikać spożywania kawy i gorących, mocno doprawionych potraw.

Istotna jest także ochrona skóry przed nagłymi zmianami temperatury oraz nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV.

Terapia farmakologiczna może być wdrożona w każdym stadium klinicznym choroby. Podczas konsultacji dermatologicznej lekarz może zlecić stosowanie następujące antybiotyki stosowane w ramach leczenia miejscowego lub ogólnego, m.in.:

 • erytomycynę, która działa bakteriostatycznie, przeciwgrzybiczo i przeciwpierwotniakowo;
 • tetracykliny (doksycyklina, limecyklina) – o szerokim spektrum przeciwbakteryjnym;
 • klindamycynę – antybiotyk działający bakteriostatycznie i bakteriobójczo.

W momencie, gdy antybiotykoterapia nie przynosi założonych rezultatów, lekarz może zalecić pacjentowi stosowanie leków z grupy makrolidów, czyli azytromycyny lub izotretinoiny, która są pochodnymi witaminy A, zmniejszającymi aktywność gruczołów łojowych.

Trądzik różowaty – leczenie domowe. Zioła na trądzik różowaty

Ważnym elementem leczenia trądziku różowatego jest prawidłowa pielęgnacja skóry trądzikowej, o czym należy pamiętać zarówno podczas leczenia farmakologicznego, jak również po jego zakończeniu.

Chcąc zadbać o skórę w warunkach domowych, wybierajmy dermokosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień, które chronią warstwę lipidową skóry i gwarantują odpowiednie jej nawilżenie. Takie działanie zapewnia m.in.

wyciąg z kasztanowca, miłorzębu japońskiego lub nagietka, witamina C, witamina E, witamina K oraz PP, jak również pantenol i alantoina.

Pomocne w leczeniu domowym trądziku różowatego są także zioła takie jak:

 • rumianek, który ma właściwości przeciwzapalne i zmniejszające zaczerwienienie;
 • kopytnik, który przyczynia się do zawężenia naczyń krwionośnych i wyrównania kolorytu skóry;
 • złocień – roślina o działaniu wzmacniającym naczynia krwionośne;
 • zielona herbata, która wykazuje działanie antyoksydacyjne i oczyszczające;
 • arnika górska – działa przeciwzapalnie i skutecznie wzmacnia naczynia krwionośne.

Pomocne produkty:-> Preparaty żelaza-> Witamina B12

Jak zapobiegać trądzikowi różowatemu? Kluczową kwestią jest w tym przypadku unikanie czynników, które mogą spowodować powstawanie zmian trądzikowych.

Ważne jest zatem, by zadbać o dobrze zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną, wyrównać zaburzenia poziomu hormonów tarczycy, a także wprowadzić odpowiednią suplementację, która jest istotna głównie ze względu na możliwe niedobory żelaza lub witaminy B12.

Pamiętajmy również o stosowaniu kremów z filtrami przeciwsłonecznymi, a w codziennej pielęgnacji skóry twarzy stosujmy łagodne, niedrażniące preparaty myjące.

✅ Trądzik różowaty – co to jest, jak leczyć?


[ Treść artykułu zaktualizowana dn. 03.09.2021 r ]

Rumieńce, dawniej traktowano jako oznakę zdrowia. Teraz wiemy, że sygnalizują przede wszystkim problemy naczyniowe. Niewiele potrzeba, by na twojej twarzy pojawił się ogniste wypieki? Trzeba działać. Im wcześniej, tym lepiej, zanim chwilowe kolorki zmienią się w uporczywy trądzik różowaty. A zatem, do dzieła!

Dlaczego nie warto ignorować rumieńców? Bo często towarzyszą różnym dolegliwościom. Jeśli utrzymują się od dłuższego czasu, może to oznaczać trądzik różowaty (acne rosacea), czyli przewlekłą, zapalną chorobę skóry twarzy, która sama na pewno nie minie. Trzeba ją leczyć pod okiem dermatologa.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Kobiety, których rumień nie znika nawet pod grubą warstwą makijażu, często nie wiedzą, że to objaw choroby. Bagatelizują problem, tłumacząc, że ot, taka ich uroda.

Kiedy jednak podczas wizyty przeprowadzam szczegółowy wywiad, okazuje się, że rumień nie wziął się znikąd, z czasem stał się coraz bardziej wyrazisty, rzadziej znikał, aż został na stałe. Przewlekły stan zapalny skóry twarzy, nieleczony, stopniowo się nasila.

Pacjentki często reagują dopiero wtedy, kiedy problem jest już zaawansowany. Na szczęście choroby można leczyć. Trzeba tylko znać ich przyczynę i wiedzieć, jaką kurację wdrożyć.

Skąd bierze się trądzik różowaty?

Acne rosacea to prawdopodobnie choroba o podłożu genetycznym. Jeśli babcia lub mama zawsze miała rumień na twarzy, to znak, że i ty możesz chorować na trądzik różowaty.

Gdy ktoś jest obarczony genetycznymi predyspozycjami, a do tego dochodzą: zaburzenia naczynioruchowe, łojotok, stres, zaburzenia hormonalne lub leki steroidowe, może to doprowadzić do pojawienia się rumienia.

W pierwszym stadium choroby występuje rumień nagły, który po pewnym czasie znika. Skóra twarzy jest zaczerwieniona w okolicy policzków i nosa, może pojawić się też rumień na ciele. Z czasem rumień się utrwala.

Dotyczy to szczególnie osób, które lubią ciężkostrawne potrawy i nie stronią od alkoholu. Sytuację pogarsza korzystanie z sauny, palenie papierosów, występowanie opryszczki wargowej czy zaburzenia endokrynologiczne.

Cztery postaci trądziku różowatego

Choroba dotyka przede wszystkim ludzi między 25, a 50 rokiem życia i częściej występuje u kobiet. Może mieć jedną z czterech form:

 • Postać teleangiektatyczno-rumieniowata (erythematotelangiectatic rosacea).

Rumień na twarzy jest przelotny lub utrwalony. Może pojawiać się uczucie pieczenia skóry tam, gdzie występuje rumień.

Dodatkowo na skórze pojawiają się tzw. pajączki, czyli teleangiektazje.  Bywa, że twarz staje się obrzęknięta.

 • Postać grudkowo-krostkowa (papulopustular rosacea)

Do utrwalonego rumienia na policzkach i nosie dołączają okresowo pojawiające się grudki i krosty.

Leia também:  Co zatrzymuje wodę w organizmie?

Pierwsza i druga postać trądziku różowatego są najpowszechniejsze i najłatwiejsze do wyleczenia.

 • Postać z dominacją zmian przerostowych (phymatous rosacea)

Częściej występuje u mężczyzn i powoduje, że skóra jest zgrubiała, nie ma równomiernej powierzchni, występują guzy, szczególnie w okolicy nosa. Zmiany obejmują także policzki, brodę, czoło, uszy. Może im towarzyszyć zapalenie mieszków włosowych.

 • Postać oczna (ocular rosacea) jest najtrudniejsza do rozpoznania, bowiem pacjenci zamiast do dermatologa, trafiają do okulisty.

Powód? Nawracające, trudne do wyleczenia zapalenia spojówki, rogówki, brzegów powiek, którym towarzyszy swędzenie i pieczenie oczu, wrażenie piasku pod powiekami, łzawienie, a nawet – światłowstręt.

Poza różnymi postaciami trądziku różowatego wyróżniamy też stadia choroby – od rumienia przemijającego do stopnia III, w którym objawy są najbardziej nasilone. Dlatego tak ważne jest, by rozpocząć leczenie, zanim choroba będzie postępować.

Im szybciej lekarz postawi diagnozę, tym większe szanse na powodzenie leczenia trądziku różowatego. Choć leki na trądzik różowaty, wspomagane zabiegami są bardzo skuteczne, nie wynaleziono jeszcze metody, która pozwala raz na zawsze uporać się z rumieniem.

Trądzik różowaty – leczenie

Prawidłowo postawiona diagnoza, to pierwsza rzecz, jaką otrzymują moi pacjenci z trądzikiem różowatym. Drugą są zalecenia dotyczące zmiany stylu życia. To niezbędne, aby leczenie trądziku różowatego było skuteczne.

Przede wszystkim, trzeba pożegnać się z ostrymi przyprawami i dużymi ilościami alkoholu. Fani saun muszą znaleźć inny sposób na relaks… To ważne, bo nadmiar stresu również zaostrza rumień.

Co jeszcze podpowiadam swoim pacjentom? Aby unikali gwałtownych zmian temperatur i pieczołowicie chronili skórę przed słońcem. Podstawą leczenia trądziku różowatego jest stosowanie filtrów UV.

Domowe leczenie trądziku różowatego

Polega na stosowaniu kremów i maści z metronidazolem. Pomocna jest miejscowa antybiotykoterapia oraz preparaty z kwasem azelainowym.

Ponadto ważna jest odpowiednia pielęgnacja… Czyli jaka? Na przykład mycie twarzy delikatnymi preparatami bez detergentów oraz stosowanie kosmetyków do twarzy z witaminą C, która wzmacnia naczynia krwionośne.

Leczenie trądziku różowatego w gabinecie

Aby szybciej i skuteczniej wyciszyć rumień na twarzy i ciele, stosuje się zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Dobre rezultaty w przypadku najłagodniejszej odmiany choroby przynoszą peelingi z użyciem kwasu azelainowego.

Natomiast do redukcji nasilonego rumienia i zamykania drobnych naczynek stosuję zabieg usuwanie przebarwień i rumienia DyeVl® Alma Harmony Pro®.

Światło o długości 500-600 nm wnika do naczyń, a energia wiązki jest pochłaniana przez hemoglobinę – barwnik czerwonych ciałek krwi (erytrocytów). Dochodzi do wzrostu temperatury, a podgrzane erytrocyty ulegają koagulacji.

Koagulacja to naturalna, nieodwracalna reakcja białek na podniesienie temperatury. W wyniku tego procesu naczynie krwionośne zostaje zamknięte, a następnie w ciągu ok. 4 tyg. ulega resorpcji (wchłonięciu) i przestaje być widoczne.

W przypadku widocznych większych naczyń krwionośnych świetnie sprawdza się laserowe zamykanie naczynek Alma Harmony Pro®, gdzie używam światła lasera NdYag 1064 nm.

Tę samą głowicę używam również do zamykania widocznych naczynek na nogach. Laser działa szybko, skutecznie i bezpiecznie, co daje tej technologii zdecydowaną przewagę nad innymi, starszymi metodami.

Zabiegi laserowe należy wykonywać w serii, której długość ustalam indywidualnie z każdym pacjentem. Trądzik różowaty można leczyć laserem, zachowując 4-tygodniowe odstępy między wizytami w gabinecie lekarskim. Rumień jest znacząco zredukowany już po czterech zabiegach.

Trzeba jednak pamiętać, że trądzik różowaty ma tendencję do nawrotów.

Gdy żyjemy w dużym stresie, albo wręcz przeciwnie – relaksujemy się w ciepłych krajach, wystawiając twarz na słońce, a organizm na działanie drinków z palemką, rumień na skórze może powrócić.

Wówczas konieczna jest szybka interwencja lekarska i wdrożenie planu leczenia trądziku różowatego. Dlatego bez względu na okoliczności, nie odkładaj tego na później.

W klinikach Medestetis zapewnimy ci wszystkie niezbędne środki ostrożności: maseczki, przyłbice, gogle, fartuchy, czepki, rękawiczki, środki do dezynfekcji i sterylne powietrze filtrowane przez nasze oczyszczacze.

Przyjdź więc bez obaw. W końcu stres piękności szkodzi. W przypadku trądziku różowatego, szczególnie.

Trądzik różowaty – dieta, objawy, przyczyny. | Cetaphil

Trądzik różowaty objawia się charakterystycznym zaczerwienieniem skóry twarzy w okolicy czoła, policzków, nosa i brody, a także zmianami w postaci krostek i grudek. To przewlekła choroba dermatologiczna o podłożu zapalnym. W leczeniu trądziku różowatego stosuje się farmakoterapię, dietę, pielęgnację i domowe sposoby.

Trądzik różowaty dotyczy wyłącznie osób dorosłych. Najwięcej przypadków rozpoznaje się u kobiet około 40. roku życia. Mężczyźni chorują rzadziej, jednak przebieg choroby jest u nich zdecydowanie cięższy.

Szczególnie narażone na tę przypadłość są osoby o jasnej karnacji, z jasnymi oczami i kolorem włosów, czyli tzw. I i II fototypem skóry. Szacuje się, że trądzik różowaty to problem około 10% społeczeństwa.

Co to jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalną chorobą, która obejmuje skórę twarzy w okolicy czoła, nosa, policzków i brody. Schorzenie występuje wyłącznie u osób dorosłych, jednak jego pierwsze zwiastuny mogą pojawić się już w okresie dojrzewania. Przyczyny trądziku różowatego nie są do końca poznane. Wiadomo, że na jego pojawienie się wpływa kilka czynników:

 • predyspozycje genetyczne,
 • nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego,
 • zaburzenia naczynioruchowe (wzmożona reaktywność naczyń krwionośnych skóry twarzy),
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Często przyczynami trądziku różowatego są także czynniki środowiskowe – długotrwały stres, nieprawidłowa dieta, spożywanie alkoholu, przyjmowanie niektórych leków, głównie maści zawierających glikokortykosteroidy i nieprawidłowa pielęgnacja. Trądzik różowaty mogą wywołać także nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Wykryto związek między chorobą a zakażeniem Helicobacter pylori, nieżytem żołądka i niedokwasotą (stan, w którym spada pH soku żołądkowego).

Objawy trądziku różowatego

Początki trądziku różowatego objawiają się zaczerwienieniem centralnej części twarzy (czoła, nosa, policzków i brody), któremu towarzyszy napięcie skóry, umiarkowany świąd, szczypanie, pieczenie i miejscowe podwyższenie temperatury. Na skórze widoczne są również tzw.

teleangiektazje, czyli poszerzone drobne naczynia krwionośne. Objawy trądziku różowatego pojawiają się pod wpływem promieni słonecznych, wysokiej temperatury, wody z chlorem i niektórych posiłków (tłustych, ciężkostrawnych, pikantnych).

Początkowo utrzymują się przez kilkanaście minut, jednak za każdym razem trwają coraz dłużej i stopniowo się utrwalają.

Objawy trądziku różowatego w kolejnym etapie choroby to grudki, krosty i obrzęk twarzy, które pojawiają się w miejscu wcześniejszego zaczerwienienia. Zmienia się również cera.

Staje się ona sucha, chropowata i nadwrażliwa. U części chorych na czole lub nosie tworzą się guzy, które prowadzą do deformacji twarzy.

Ze względu na objawy trądziku różowatego wyróżnia się następujące postacie choroby:

 • rumieniowa z teleangiektazjami,
 • grudkowo-krostkowa,
 • z dominacją zmian przerostowych,
 • ziarniniakowa.

Szczególną odmianą jest trądzik różowaty oczny, który objawia się nawracającymi stanami zapalnymi brzegów powiek i spojówek, łzawieniem, pieczeniem i zaczerwienieniem oczu oraz światłowstrętem.

Co na trądzik różowaty?

Leczenie trądziku różowatego jest długotrwałym procesem, a jego przebieg zależy od stopnia zaawansowania choroby. Pacjentom zaleca się stosowanie antybiotyków doustnych lub miejscowych. W przypadku braku efektów można zastosować terapię izotretynoiną. Lek ten to pochodna witaminy A. Jest wysoce skuteczny, jednak ma dużo skutków ubocznych.

Bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym. Kosmetyki powinny zawierać składniki, które nie tylko pielęgnują, ale także leczą. Dobrym wyborem są dermokosmetyki, ponieważ są delikatne i nie uczulają, a ponadto zawierają w sobie:

 • pantenol łagodzący podrażnienia,
 • glicerynę o wysokim stężeniu, która nawilża,
 • oleje roślinne, które dostarczają kwasów tłuszczowych i uzupełniają lipidy.

Terapię farmakologiczną mogą wspomóc domowe sposoby na trądzik różowaty, ale też dieta, ponieważ niektóre produkty zaostrzają zmiany trądzikowe. Z tego samego powodu osoby chore powinny unikać basenu i sauny.

Dieta przy trądziku różowatym

Dieta przy trądziku różowatym polega przede wszystkim na wyłączeniu z jadłospisu produktów przyczyniających się do wystąpienia rumienia i zmian skórnych.

Leia também:  Jakie Mieliście Objawy Covid?

Są to potrawy ciężkostrawne, tłuste, pikantne, wysokoprzetworzone i fast foody. Niektóre osoby mogą być też źle reagować na mocną kawę i czekoladę. Zalecane jest spożycie dużej ilości warzyw i owoców, olejów roślinnych i ryb.

Należy także pamiętać o piciu przynajmniej 2 litrów wody dziennie.

Trądzik różowaty – leczenie, objawy trądziku różowatego

Po raz pierwszy trądzik różowaty został opisany przez francuskiego chirurga Guya de Chauhae w XIV wieku. Pozostawił on dokładny opis objawów choroby i nazwał ją couperose, co oznacza w tłumaczeniu „czerwona kropelka”.

Do czasów współczesnych nazwa ta pozostała w języku potocznym i medycznym we Francji. Według różnych statystyk na trądzik różowaty choruje od 0,5 do 10% populacji. Najczęściej pierwsze objawy występują po 30 roku życia.

Chorują głównie kobiety, stanowią aż 75% chorych z rozpoznaniem trądziku różowatego, jednak to u mężczyzn zwykle przebieg choroby jest najcięższy.

Na trądzik różowaty chorują osoby o celtyckim typie urody, prezentujące I i II fototyp skóry. Obserwuje się też rodzinne występowanie choroby, często chorzy to osoby nerwowe i nadpobudliwe.

  Z badań wynika, że postać rumieniowo-grudkowo-krostkowa u kobiet pojawia się na tle zaburzeń hormonalnych. Wzmożona zapadalność występuje również w okresie ciąży, pokwitania, owulacji i menstruacji.

Ryzyko zachorowania na trądzik różowaty jest większe u osób ze zdiagnozowanym łojotokowym zapaleniem skóry oraz u tych, które przeszły trądzik młodzieńczy.

Leczenie trądziku różowatego

Leczenie trądziku różowatego przeprowadza się miejscowo oraz ogólnie. Do leczenia miejscowego  stosuje się preparaty z metronizolem, kwasem azelainowym oraz antybiotyki w roztworach i kremach. Kwas azelainowy redukuje zmiany zapalne – grudki i krosty.

Preparaty z 10% sulfacetamidem oraz 5% siarką wzbogacone o nadtlenek benzoilu redukują występowanie zmian zapalnych grudkowo-krostkowych mogą być stosowane u osób dotkniętych postacią grudkowo-krostkową i ziarniniakową.

Spośród stosowanych zewnętrznie antybiotyków szczególnie dobrze na stan skóry chorego wpływają makrolity oraz tetracyklina.

Leczenie ogólne polega na usuwaniu czynników przyczynowych: niedokwasoty soku żołądkowego, zaburzeń hormonalnych, zakażenia Helicobacter pylori.

Leki stosowane przy współistnieniu chorób ze strony przewodu pokarmowego nie działają bezpośrednio na zmiany chorobowe, lecz zmniejszają objawy poprzez eliminowanie czynników predysponujących. W leczeniu ogólnym stosuje się antybiotyki – erytromycynę, klarytomycynę, azytromycynę.

W leczeniu ogólnym leki podaje się również metronidazol oraz witaminy B2, B3 i kwas askorbinowy. Chorym, u których zawiodły tradycyjne metody leczenia zaleca się izotretynoinę. Leczenie ogólne retinoidami wiąże się z działaniami niepożądanymi:

 • suchością warg,
 • suchością błon śluzowych,
 • zmiany w jamie ustnej, nosie,
 • zaburzenia przemiany lipidów,
 • wypadanie włosów.

Co prawda efekty uboczne są dla pacjentów dużą uciążliwością jednak efekty leczenia rekompensują niedogodności. W leczeniu trądziku różowatego szczególnie odmiany przerostowej stosuje się laseroterapię i fototerapię. Leczenie operacyjne może być stosowane przy postaciach rhinophyma (uszkodzeniu tkanki nosa), w leczeniu operacyjnym stosuje się zwykle nóż elektryczny lub laser CO2.

Rokowanie i powikłania w trądziku różowatym

Pacjenci często zadają sobie pytanie – czy całkowite wyleczenie choroby jest możliwe? Osiągnięcie całkowitego wyleczenia jest trudne do osiągnięcia. Trzeba pamiętać, że jest to przewlekła, zapalna choroba skóry.

 Stosując odpowiednie leczenie preparatami miejscowymi, lekami ogólnymi, zabiegami chirurgicznymi można zminimalizować postęp choroby. Trądzik różowaty należy leczyć, ale obecnie na rynku nie ma preparatów, które na zawsze zwalczą chorobę.

Celem terapii jest zmniejszenie istniejących objawów i zapobieganie pojawieniu się nowych zmian. Skóra w trądziku różowatym jest bardzo wrażliwa, wymaga specjalnej pielęgnacji i mycia twarzy.

Przyczyny trądziku różowatego

Etiopatogeneza choroby jest wieloczynnikowa i nadal nie jest w pełni wyjaśniona. Na całokształt choroby ma wpływ informacja genetyczna (budowa naczyń) i uwarunkowania odpornościowe oraz hormonalne. Nie bez znaczenia jest styl życia, codzienne nawyki i dieta. Ryzyko wystąpienia trądziku zwiększa:

 • Spożywanie ciężkostrawnych potraw oraz alkoholu,
 • Częste korzystanie z sauny, pływanie w chlorowanej wodzie,
 • Stosowanie leków obniżających poziom cholesterolu,
 • Przyjmowanie w dużych dawkach witamin: B12 i B6,
 • Współwystępowanie zaburzeń endokrynologicznych, zaburzenia miesiączkowania, choroby tarczycy,
 • Stosowanie zewnętrznych preparatów glikokortykosteroidowych na skórę twarzy,
 • Występowanie opryszczki wargowej.

Dowiedziono, że w powstawaniu zmian największą rolę mają zjawiska immunologiczne, zaburzenia naczynioruchowe – trądzik różowaty określa się, jako nerwicę małych naczyń skórnych. Przyczyną trądziku różowatego mogą być również zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (nieżyt żołądka, niedokwasota).

Zakażenie bakterią Helicobakter pylori nasila wykwity skórne.

Czynnikami predysponującymi do wystąpienia tej jednostki chorobowej jest promieniowanie ultrafioletowe, promieniowanie z ekranów monitorów, wysoka temperatura, intensywny wysiłek fizyczny, niewłaściwa pielęgnacja (kosmetyki zawierające alkohol, mentol, aceton).

Objawy trądziku różowatego

Kryteria diagnostyczne trądziku różowatego podzielono na pierwszorzędowe oraz drugorzędowe. Wśród kryteriów pierwszorzędowych wymienić należy:

 • Rumień przelotny,
 • Rumień stały,
 • Zmiany skórne – krostki, grudki,

Do kryteriów drugorzędowych zalicza się uczucie pieczenia lub szczypania skóry w obrębie zmian skórnych, wysuszenie skóry, objawy oczne, objawy zlokalizowane poza twarzą.

Początkowe objawy trądziku różowatego

W początkowym stadium rozwoju choroby charakterystyczne jest występowanie na twarzy przemijającego rumienia. W późniejszym czasie pojawiają się zmiany grudkowe, krosty i rozszerzone naczynia krwionośne, co jest objawem różnicującym chorobę.

W zaawansowanym stadium rozwoju trądziku różowatego pojawiają się zmiany przerostowe. U mężczyzn często dochodzi do przerostu gruczołów łojowych, powstawania guzów i nacieków. Objawom głównym może towarzyszyć pieczenie i świąd skóry.

Zmiany najczęściej lokalizują się w centralnej części twarzy (czoło, broda, nos, policzki). Zmiany mogą umiejscawiać się również na plecach i dekoldzie, mogą zajmować okolice zauszne i brzegi powiek.

Z uwagi na różne obrazy choroby u poszczególnych chorych wyróżnia się następujące postaci choroby:

 • Postać rumieniowa – u osób dotkniętych tym rodzajem trądziku występuje rumień przelotny lub przetrwały, zmiany lokalizują się na twarzy. Okresowo dochodzi do rozwoju grudek i krostek.
 • Postać grudkowo-krostowa – w tej postaci choroby rumień występuje przetrwale. Zwykle obejmuje środkową część twarzy. Okresowo na skórze chorego pojawiają się krostki i grudki.
 • Postać przerostowo-naciekowa – skóra u osób chorujących na postać przerostowo-naciekową jest pogrubiała, jej powierzchnia jest nieregularna. Obecne są zmiany guzowate. Postać przerostowo-naciekowa najczęściej manifestuje się w postaci zmian w okolicy nosa, czoła, policzków i brody. U chorych dochodzi do zapalenia mieszków włosowych w obrębie zmian przerostowych.
 • Postać oczna – jest najtrudniejsza do zdiagnozowania. Pacjenci najczęściej trafiają do okulisty, zgłaszają przewlekłe stany zapalne brzegów powiek, rogówek i spojówek. Choroba objawia się łzawieniem, przekrwieniem spojówek, swędzeniem, pieczeniem oczu. Może występować światłowstręt i uczucie ciała obcego w oku. Objawy towarzyszące to zapalenie gruczołów Meiboma, nawracające jęczmienie i gradówki. Może występować infekcja gronkowcowa.
 • Postać ziarniniakowa – objawia się występowaniem żółtych, brązowych, czerwonych grudek i guzków, które mogą prowadzić do bliznowacenia. Zmainy występują wraz z niewielkim stanem zapalnym lub w skórze niezmienionej.

Zalecane postępowanie w przypadku trądziku różowatego

Trądzik różowaty występuje u osób z predyspozycją genetyczną lub u osób ze skłonnością osobniczą. W celu polepszenia stanu skóry:

 • Przestrzegaj zaleceń lekarza.
 • Nie modyfikuj samodzielnie dawek leków i częstości ich przyjmowania.
 • Stosuj dermokosmetyki do skóry wrażliwej, mające w swoim składzie substancje zmiękczające i nawilżające, które nie niszczą ochronnej warstwy lipidowej.
 • Nigdy nie zapominaj o ochronie przeciwsłonecznej. Wybieraj preparaty (kremy, balsamy, logiony, mleczka) z filtrami fizycznymi.
 • Zrezygnuj z zabiegów z użyciem kwasów owocowych, trójchlorowych i salicylowych. Kwasy powodują przekrwienie skóry, co nasila i utrwala rumień, a także płatowe złuszczanie, uczucie pieczenia i palenia warstwy skóry.
 • Unikaj tarcia i ucisku. Po myciu delikatnie osusz skórę ręcznikiem.
 • Unikaj pikantnych potraw oraz ostrych przypraw.
 • Powstrzymaj się od spożywania alkoholu.
 • Naucz się sposobów radzenia sobie ze stresem.
 • Unikaj przebywania w miejscach silnie nasłonecznionych, dbaj o ochronę przeciwsłoneczną – przewiewne ubrania z długimi rękawami i nogawkami, kapelusz itp.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*