Torbiele w piersiach – objawy, jak się leczy, czy trzeba usunąć?

Torbiele w piersiach – objawy, jak się leczy, czy trzeba usunąć? Autor: Getty images

Torbiel w piersiach to zmiana łagodna, która dość często pojawia się u młodych kobiet. Nietrudno się dziwić, że jej wykrycie – np. podczas samobadania piersi – budzi lęk. Torbiel w piersiach nie jest groźna, trzeba jednak wiedzieć, że obecny w obrębie gruczołów piersiowych twór jest właśnie cystą. Jakie są cechy torbieli w piersiach i jakie badania pozwalają je rozpoznać?

Torbiele (cysty) są jedną z możliwych do wystąpienia w obrębie gruczołów piersiowych zmian o charakterze łagodnym. Mogą one rozwijać się tylko w jednej, jak i w obu piersiach pacjentki, możliwe także jest i to, że u jednej kobiety w obrębie piersi pojawi się kilka cyst.

Typowo traktowane są one za schorzenie całkowicie kobiece i rzeczywiście – torbiel w piersiach rozwija się przede wszystkim u kobiet, aczkolwiek możliwe jest jej wystąpienie również i u mężczyzny.

Zmiany te spotykane są głównie u młodych, bo mających pomiędzy 30 a 40 lat, pacjentek. Możliwe jest jednak ich pojawienie się zarówno u zdecydowanie młodszych, jak i u znacznie starszych kobiet.

Spis treści:

Jakie są przyczyny powstawania torbieli w piersiach?

 • We wnętrzu gruczołów piersiowych znajdują się liczne przewody mleczne, które po porodzie odpowiedzialne są za transport matczynego pokarmu ostatecznie na zewnątrz piersi.
 • Wspomina się tu o nich, ponieważ przyczyną torbieli w piersi jest rozrost komórek nabłonkowych tych przewodów, a następnie to, że stają się one niedrożne.
 • Ostatecznie dochodzi do powstawania różnej wielkości tworu (torbiel w piersiach może mieć wielkość odpowiadającą zarówno ziarnu grochu, jak i piłeczce golfowej), w którego wnętrzu znajduje się płynna treść.

Co jednak sprawia, że u kobiet pojawiają się torbiele w piersiach? Tego do dziś nie udało się jednoznacznie ustalić. Uważa się, że do ich występowania doprowadzać mogą zaburzenia hormonalne – podejrzewa się, że wahania stężeń hormonów płciowych, towarzyszące cyklowi miesiączkowemu, mogą mieć udział w rozwijaniu się cyst w piersiach.

Zwraca się również uwagę na to, że nadmiar estrogenów w organizmie – przez to, że hormony z tej grupy ogólnie stymulują wzrost tkanek gruczołu piersiowego – również może być przyczyną torbieli w piersiach.

Jak rozpoznać torbiel w piersi?

Podstawowym objawem torbieli w piersiach jest obecność różnej wielkości guzka w obrębie biustu. Mniejsze cysty raczej są niewyczuwalne palpacyjnie (ich obecność można stwierdzić wyłącznie na drodze badań obrazowych), większe zaś (np. takie, które mają powyżej około 2 cm średnicy) stają się możliwe do stwierdzenia na drodze dotyku.

W piersiach wyczuwane mogą być jednak różne twory – część z nich jest złośliwa, inne zaś łagodne. Czy więc torbiele mają jakieś typowe dla siebie cechy? Jak najbardziej – wśród charakterystycznych cech cyst wymieniane są:

 • okrągły lub owalny kształt zmiany, która jest łatwo przesuwalna względem otaczających tkanek,
 • konsystencja zmiany: torbiel w piersi zazwyczaj jest miękka w dotyku,
 • posiadanie przez zmianę gładkich brzegów, gdzie jednocześnie łatwo jest je odróżnić od pozostałych tkanek piersi.
 1. Czytaj:
 2. Jak samodzielnie badać pierś?
 3. Kiedy wykonać USG piersi?

Jakie objawy mogą sugerować obecność torbieli w piersiach?

Torbiel w piersiach zazwyczaj nie boli. Czasami u pacjentki owszem, pojawiają się dolegliwości bólowe, jednakże dzieje się tak zwykle wtedy, gdy zmiana jest duża i uciska na otaczające ją tkanki piersi.

Zdarza się również i tak, że kobiety zaczynają odczuwać ból czy dyskomfort w obrębie biustu bezpośrednio przed miesiączką, a po jej wystąpieniu problemy te ustępują. Takie zjawiska są jednymi z tych, które przekonują, że hormony mogą być zaangażowane w rozwój cyst w piersiach.

Kiedy wybrać się do lekarza?

 • Patrząc na powyższą charakterystykę torbieli w piersiach, wydawać by się mogło, że pacjentki są w stanie samodzielnie stwierdzić, że pojawiła się u nich tego właśnie rodzaju zmiana.
 • Rzeczywiście, możliwe jest wysunięcie takiego przypuszczenia, wyraźnie trzeba tutaj jednak podkreślić jeden aspekt: otóż po zaobserwowaniu jakiejkolwiek zmiany w obrębie gruczołów piersiowych bezapelacyjnie wymagane jest udanie się do lekarza.
 • Tylko specjalista – i to z wykorzystaniem specjalistycznych badań – będzie w stanie określić, jakiego rodzaju jest twór, który pojawił się u pacjentki.

Jakie badania należy wykonać po rozpoznaniu torbieli w piersiach?

Do kogo jednak się udać? Przede wszystkim po prostu do lekarza. Może to być lekarz rodzinny, ginekolog czy onkolog – w razie potrzeby pokierują oni pacjentkę czy to do innego specjalisty, czy też na odpowiednie badania. Najpierw jednak wykonywane jest badanie palpacyjne piersi – lekarz stara się dokładnie ocenić zmianę i stwierdzić, czy jej cechy rzeczywiście odpowiadają torbieli.

W następnej kolejności zlecane są natomiast badania obrazowe, takie jak USG piersi czy mammografia. To właśnie one umożliwiają dokładniejsze ocenienie istniejącej u pacjentki zmiany, np. dzięki nim możliwe staje się stwierdzenie, że wnętrze cysty wypełnione jest treścią płynną.

Możliwe jest i to, że pacjentce zostanie zlecona biopsja. Pobrany podczas niej materiał zostaje przekazany do badań histopatologicznych (wykonuje się je zwłaszcza wtedy, gdy w pochodzącym z torbieli płynie znajduje się krew), które pozwalają uzyskać ostateczną odpowiedź na pytanie, czy zmiana ma charakter łagodny czy złośliwy.

 1. Czytaj:
 2. Torbiel czekoladowa na jajniku: przyczyny, objawy, leczenie
 3. Torbiel na jajniku a zajście w ciążę. Przyczyny torbieli, objawy, leczenie

Jak przebiega leczenie torbieli w piersiach?

Tak naprawdę nie każda kobiet z torbielą w piersi wymaga leczenia.

 1. Obserwacja – jeżeli istniejąca u pacjentki zmiana jest niewielka i nie powoduje żadnych dolegliwości, to w takiej sytuacji wystarczająca bywa regularna obserwacja cysty. Zdarza się zresztą, że wtedy, gdy pacjentka przestaje miesiączkować, torbiel w piersi całkowicie samoistnie zanika.
 2. Aspiracja – inaczej dzieje się już wtedy, gdy przez cystę pacjentka doświadcza bólu gruczołów piersiowych czy gdy obecna u niej torbiel w piersi jest wyjątkowo dużych rozmiarów. W takich sytuacjach leczenie może opierać się na aspiracji (czyli odciągnięciu) istniejącej we wnętrzu zmiany treści – już samo tylko jej usunięcie prowadzi nierzadko do ustąpienia przykrych dolegliwości.
 3. Resekcja chirurgiczna – kiedy jednak leczenie opiera się tylko na tym, istnieje wtedy ryzyko, że torbiel nawróci. Metodą, która pozwala na jej ostateczne usunięcie, jest resekcja chirurgiczna. Operacje torbieli w piersiach przeprowadza się także wtedy, gdy w badaniach histopatologicznych stwierdzone zostaną jakieś przesłanki przemawiające za tym, że twór ten może ostatecznie stać się zmianą złośliwą.
 4. Leczenie hormonalne – czasami w przypadku torbieli w piersiach pacjentkom zalecane jest leczenie hormonalne. Takowa terapia u niektórych pacjentek zmniejsza ryzyko nawrotu torbieli (stosuje się ją przede wszystkim u tych kobiet, u których potencjalną przyczyną wystąpienia cysty w piersiach mogą być zaburzenia hormonalne).

Czytaj:

Ropień w piersiach. Czym jest ropień sutka i jak go leczyć?

Nowa kampania Fundacji Rak' n'Roll – WIDEO

Jak zapobiegać torbielom w piersiach?

Ze względu na to, że nieznana jest dokładna przyczyna torbieli w piersiach, nie sposób jest podać jakiegoś konkretnego sposobu na to, by zapobiec jej wystąpieniu. Wspomina się o tym, że ważne w profilaktyce torbieli w piersiach jest przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia:

 • unikanie stresu
 • utrzymywanie zróżnicowanej, bogatej w niezbędne składniki odżywcze diety
 • unikanie używek
 • uprawianie sportu

Nie ma to na oficjalnych naukowych dowodów, aczkolwiek część pacjentek zmagających się z torbielami w piersiach wspomina o tym, że unikanie przez nie pewnych produktów zmniejsza nasilenie związanych z tymi zmianami objawów.

Zazwyczaj mawia się w takich przypadkach o kofeinie – pacjentki, które mają cysty w piersiach, mogą więc spróbować ograniczyć ilość wypijanych kawy czy napojów typu cola. Oprócz kofeiny, zdaniem niektórych kobiet pomocne w łagodzeniu objawów torbieli w piersiach bywa unikanie także i soli oraz węglowodanów.

Torbiele w piersiach – objawy, jak się leczy, czy trzeba usunąć? lek. Tomasz Nęcki

Torbiel piersi – przyczyny, objawy, leczenie

Cały czas czekamy na podpisanie umowy z NFZ w sprawie programu “Profilaktyka 40 plus”. Na obecną chwilę nie prowadzimy zapisów w celu wykonania skierowań. Jak to będzie możliwe od razu poinformujemy. Szanowni Pacjenci, w dniu 4 czerwca przychodnia czynna będzie w godzinach 8.00-17.00.

Punkt pobrań będzie zamknięty. UWAGA! od teraz osoby chcące wykonać test na Covid-19 wchodzą na stronę gov.pl/dom i wypełniają formularz na podstawie którego kierowane są na test

Torbiele w piersiach – objawy, jak się leczy, czy trzeba usunąć?

Co to jest torbiel w piersiach?

Torbiel w piersiach to guzek, który jest wypełniony płynem. Torbiele to zmiany łagodne, które nie są czynnikiem ryzyka raka piersi.

Choć przyczyny ich powstawania nie są do końca zbadane, to najbardziej prawdopodobną hipotezą jest ta mówiąca o zaburzeniach hormonalnych (działanie hormonów płciowych, głównie estrogenu), które powodują odcinkowe poszerzenie przewodu mlecznego w piersi i powstanie w tym miejscu zgrubienia – torbieli.

Torbiele najczęściej diagnozuje się u kobiet młodych (w wieku rozrodczym) oraz u kobiet starszych. Wówczas istnieje podwyższone ryzyko pojawienia się torbieli w piersi.

Jakie są przyczyny powstawania torbieli w piersiach?

Torbiele piersi powstają w następstwie proliferacji (rozrostu) komórek wyściełających przewody mleczne (nabłonkowe) zlokalizowane w piersiach oraz okolicznego odkładania włóknika. Prowadzi to do zaczopowania tych przewodów i uniemożliwienia odpływu z nich płynu.

Dochodzi do ich poszerzenia, rozdęcia i uformowania się torbieli. Torbiele w piersiach powstają w szczególności poza okresem karmienia piersią, gdyż gruczoł sutkowy od okresu dojrzewania nieustannie produkuje niewielką ilość surowiczej wydzieliny pozwalającej zapewnić drożność przewodów.

Wydzielina ta po zaczopowaniu ujścia przybiera barwę brązową lub niebieską, tworząc tzw. torbiel siną. Często w płynie wypełniającym torbiel odkładają się sole wapnia co prowadzi do ich przebudowy i zwapnienia. Jest to jednocześnie najczęstszy mechanizm ich powstawania.

Przyczyna powstawania tego typu zmian nie jest do końca poznana. Z obserwacji wynika, iż największe znacznie mają tu zaburzenia endokrynologiczne. Ma to związek z wpływem na gruczoł piersiowy hormonów przysadki, głównie prolaktyny, a także hormonów płciowych, hormonów kory nadnerczy, insuliny i hormonów tarczycy.

Prawdopodobnie rolę w ich rozwoju odgrywają również nieprawidłowe przemiany tłuszczy w organizmie.

Jakie są objawy torbieli piersi?

Torbiele piersi mają postać zmiany lub kilku zmian, które:

 • mają kształt guzka (przypominają bąbelki wypełnione płynem),
 • zwykle są twarde w dotyku, choć zdarzają się także miękkie,
 • są niewielkie – zwykle mają od 1 do 5 centymetrów,
 • są gładkie,
 • można je swobodnie przesuwać między palcami.
Leia também:  Angina Ropna Leczenie Jaki Antybiotyk?

Co ważne, torbiele piersi często ulegają zmianom w czasie cyklu miesiączkowego. Przed miesiączką powiększają się i mogą powodować tkliwość i bolesność piersi, a po zakończeniu okresu zmniejszają swoją wielkość.
Poza tym duże torbiele mogą powodować ból promieniujący do pachy, który jest wynikiem nacisku na tkankę piersi.

Jak przebiega diagnoza i leczenie torbieli piersi?

Pierwsze, co powinnyśmy zrobić po wyczuciu niepokojących zmian to udanie się do lekarza ginekologa, onkologa, który w wyniku szczegółowego badania i obserwacji zaleci dalsze leczenie. Na pewno nie możemy zapominać jak ważne jest samobadanie piersi.

Trafiając do specjalisty w pierwszym etapie zleci on badanie USG lub mammografie, które pomogą zdiagnozować postać torbieli. Warto przy tym zbadać poziom hormonów we krwi kobiety, gdyż pozwoli to określić, czy mają one bezpośredni wpływ na pojawienie się cysty.

Na początku, gdy torbiel jest niegroźna można zastosować kurację farmakologiczną i czekać na poprawę. Jeżeli to nie pomaga zleca on  biopsję cienkoigłową, która polega na odessaniu płynu wypełniającego torbiel. W sytuacji, gdy samo to nie wystarczy trzeba skłonić się do operacyjnego usunięcia.

Materiał daje się do badania, aby wykluczyć charakter rakowy.
Do całkowitego usunięcia torbieli dochodzi gdy:

 • pobrany z niej płyn jest zabarwiony krwią,
 • płyn, który znajduje się w niej może powodować rozwój raka,
 • cysta jest na tyle duża, że powoduje bolesność piersi,
 • ma charakter nawracający, po  wcześniejszym usunięciu.

Nawracające torbiele to duży kłopot, jednakże warto podjąć profilaktykę, czyli rezygnacją z codziennych używek takich jak:

 • kawa,
 • herbata,
 • tytoń,
 • tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.

Jakie są naturalne sposoby leczenia torbieli piersi?

Są też zwolennicy naturalnego podejścia w stosunku do leczenia cyst. Polegają one na pozbyciu się stresu życia codziennego, gdyż to on w dużym stopniu powoduje, że jesteśmy spięci. Również dieta jest bardzo istotna i powinna  zawierać witaminy oraz mikroelementy. Dlatego warto spożywać domowe koktajle na bazie świeżych warzyw i owoców.

Szczególnie pomaga połączenie marchwi i aloesu, które eliminują torbiele.  Innym sposobem jest przykładanie liści kapusty do piersi na noc w wyniku tego następuje regeneracja. Jeszcze można zastosować leczenie ziołami, które nazywane jest hirsutyzmem.

Zwykle są to mieszanki mające w swoim składzie zioła działające przeciwrakowo, czyli: liść brzozy, ziele krwawnika, skrzypu polnego, przywrotnika lub kłącza perzu.

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, ginekologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała).

W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem.

Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.

Jakie zioła na torbiele w piersiach? Czy pomogą?

Spośród dolegliwości piersi, jakie może zaobserwować u siebie kobieta, torbiele z całą pewnością nie są najgroźniejszą opcją. Co nie znaczy, że nie trzeba ich leczyć. Te wypełnione płynem guzki mogą swoją obecnością zaniepokoić, jednak nie są one zmianami nowotworowymi. Pozbycie się ich jest możliwe dzięki suplementowaniu witamin, zmniejszenie ilości tłuszczu, zwłaszcza zwierzęcego, w diecie oraz stosowaniu niektórych ziół.

Torbiele w piersiach – objawy, jak się leczy, czy trzeba usunąć?

Przyczyny występowania torbieli

Najczęściej te niepożądane zmiany pojawiają się w wyniku zaburzeń hormonalnych i stresu. Zwykle nie dają one żadnych objawów, dopóki nie zaczną uciskać na sąsiednie, dobrze unerwione organy albo nie zaburzają ich pracy.

Torbiele piersi powstają natomiast najczęściej, ponieważ następuje rozrost komórek wyściełających przewody mleczne zlokalizowane w piersiach, a także na skutek odkładania włóknika. Przez to następuje zaczopowanie przewodów i płyn nie może z nich odpłynąć.

Najczęściej torbiele w piersiach powstają poza okresem karmienia dziecka mlekiem matki.

Dużą rolę w tworzeniu się torbieli odgrywają zaburzenia endokrynologiczne. Hormony przysadki, przede wszystkim prolaktyna, wpływają na gruczoł piersiowy. Wpływ na niego mają również hormony płciowe, insuliny, tarczycy i kory nadnerczy. Bardzo istotne w procesie powstawania torbieli są również nieprawidłowe przemiany tłuszczów w organizmie.

Objawy torbieli piersi

 • Opisywane zmiany można rozpoznać po pewnych cechach:
 • • Kształt guzka, przypominają one wypełnione płynem bąbelki, • Niewielkie rozmiary, od 1 do 5 cm, • Gładka powierzchnie, • Najczęściej są one twarde w dotyku, • Swobodnie można je przesuwać między palcami, • Duże torbiele mogą wywoływać promieniujący do pachy, spowodowany naciskiem na tkankę piersi,
 • • W czasie cyklu miesiączkowego często ulegają zmianom, przed miesiączką powiększają się one, po jej zakończeniu ulegają zmniejszeniu.

Jakimi ziołami można leczyć torbiele?

Szczególnie przy występowaniu takich objawów, jak tkliwość, obrzęk, ból piersi i występowanie guzków torbielowatych polecane jest sięgnięcie po ziołowe terapie.

Wiesiołek, a konkretniej olejek z wiesiołka, jest jednym z najczęściej spotykanych sposobów radzenia sobie z tą przypadłością. Przede wszystkim zawiera on niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

Olej może pomóc nie tylko w związanych z procesami menstruacyjni bólach piersi, ale również w walce z torbielami piersi. Zalecane jest jego codzienne stosowanie.

Olejek z wiesiołka powinno się stosować na przesuszoną skórę, ponieważ używany zewnętrznie regeneruje i głęboko ją nawilża.

Nie tylko pomaga on w pozbyciu się dokuczliwych torbieli, jego właściwości pozwalają na wzmocnienie stanu naczyń krwionośnych i odporności organizmu, doskonale wpływa on ponadto na stan skóry.

Można go stosować wewnętrznie, ale w celu pozbycia się torbieli zioła należy nakładać na skórę.

Kuracja olejem rycynowym nie może być co prawda przeprowadzana przez kobiety ciężarne, ale również cieszy się wysoką skutecznością.

Pierś należy zabezpieczyć folią, po czym przykładać do niej ściereczkę nasączoną rozgrzanym olejem rycynowym.

Okłady ze skrzypu stosuje się w bardzo podobny sposób, pomagają one zresztą także przy krwiakach i czerniakach.

Ziołowe środki moczopędne pomagają w zmniejszaniu obrzęku piersi oraz związanego z nim dyskomfortu.

Idealne nawodnienie oznacza w wypadku ich stosowania oddawanie moczu w kolorze wody nawet 10 razy w ciągu doby.

Najbardziej skuteczne w tym względzie są liście mniszka lekarskiego, lecz krwawnik pospolity i uva ursi także są bardzo pomocne.

Korzeń Poke może być używany w leczeniu torbieli na piersiach jako olej i balsam, pozwalający na zmniejszenie ich guzkowatości i bolesności. W celu normalizacji biochemicznych procesów następujących w organizmie warto sięgnąć po korzeń łopianu, oset i korzeń mniszka lekarskiego.

Źródła:

 1. Lecomte S, Demay F, Ferrière F, Pakdel F. Phytochemicals Targeting Estrogen Receptors: Beneficial Rather Than Adverse Effects?. Int J Mol Sci. 2017;18(7):1381. Published 2017 Jun 28. doi:10.3390/ijms18071381

Sprawdź też: Jakie zioła warto pić codziennie? Podpowiadamy!

Tagi: torbiele w piersiach żaneta michalak

 • tłuszcze zwierzęce są zdrowe natomiast węglowodany są szkodliwe i wywołują cała masę chorób
 • Przeczytałam artykuł o zastosowanie oleju rycynowego zastanowiło mnie stwierdzenie że pierś należy zabezpieczyć folią następnie przełożyć gazę z nasączoną olejem rycynowym Proszę mi to potwierdzić lub wyjaśnić. Dziękuję.
 • Ból gardła bywa bardzo nieprzyjemny, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu chrypa oraz problemy z przełykaniem. Zwykle jest on jednym z pierwszych objawów infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak przeziębienie. Na szczęście istnieje wiele sposobów radzenia sobie z bólem gardła, a jednym z popularniejszym jest stosowanie środków na bazie wyciągów roślinnych. Zioła na gardło wykazują działanie przeciwzapalne, odkażające i nawilżające.
 • Kiedy za oknem jesień, na zielnikowym stole – dynia. Ta popularna roślina sprawdzi się nie tylko jako dekoracja na Halloween, ale przede wszystkim w kuchni. W końcu dynia to źródło wielu składników mineralnych takich jak wapń, magnez, selen, potas czy cynk. Dodatkowo ma niewiele kalorii (w 100g ok 30kcal), za to jest bogata w białko i błonnik pokarmowy. Jeżeli połączymy ją w jednym daniu ze świeżym korzeniem imbiru, papryczką chilli i pestkami dyni – mamy idealną rozgrzewającą zupę. Ten pełnowartościowy, jesienny posiłek sprawdzi się na chłodniejsze popołudnia. Nie dajmy się krótszym dniom i deszczowej pogodzie!
 • Wielu dorosłym tran kojarzy się z dzieciństwem i zwykle nie są to najprzyjemniejsze wspomnienia. W czasach PRL-u był on doskonale znanym preparatem podnoszącym odporność, jednak ze względu na zapach i smak nie należał do ulubionych. Obecnie jednak specyfik ten świadomie ceni się na całym świecie oraz podkreśla jak ważna i wskazana jest jego suplementacja, zarówno u dzieci jak i dorosłych. Przekonaj się, dlaczego warto zażywać tran?

Torbiele w piersiach – objawy, przyczyny i leczenie – DP Med

Zmiany o charakterze łagodnej dysplazji piersi szacunkowo stanowią nawet 95% wszystkich przypadków schorzeń piersi u kobiet. Nie są one jednak na tyle niebezpieczne, że powinny spędzać sen z powiek kobietom, których ten problem dotyczy.

Torbiele, bo o nich mowa, należą do grupy zmian łagodnych, niestanowiących zagrożenia dla zdrowia i życia. Jeśli jednak pacjentka chce mieć 100% pewności, warto udać się do lekarza ginekologa, który przeprowadzi badanie USG i dobierze odpowiednie metody leczenia.

Torbiel w piersiach – czym jest?

Jest to łagodna nienaciekająca zmiana, nazywana również dysplazją piersi. Torbiel nie jest rakiem, w niektórych przypadkach może jednak prowadzić do jego powstania. Nie należy jednak popadać w panikę, ale po prostu nie bagatelizować powstałej zmiany, szczególnie jeśli będzie obserwowało się jej powiększenie w czasie.

Torbiel, nazywana również cystą, ma postać guzka o regularnym kształcie. Mogą być niewielkie lub całkiem spore, występować pojedynczo lub być rozsiane, w jednej lub obu piersiach. Często są one wypełnione płynem, lub galaretowatą substancją, co sprawia, że mają miękką strukturę, ewentualnie włóknikiem, przez co mogą sprawiać wrażenie twardych (gęsta torbiel w piersiach).

Zdarzają się też torbiele o twardej ścianie lub niejednorodnej zawartości.

Przyczyny torbieli w piersiach

Pierś jest narządem gruczołowym, którego wnętrze zbudowane jest z gruczołów mlecznych, przewodów mlecznych oraz tkanki tłuszczowej. Przewody mleczne z kolei zbudowane są z tkanki nabłonkowej. Cały narząd jest bardzo wrażliwy na zmiany hormonalne, które zachodzą w ciągu cyklu miesięcznego oraz w ciągu całego życia kobiety.

Leia também:  Jakie Są Pierwsze Objawy Guza Mózgu?

Gruczoły mleczne bowiem pod wpływem prolaktyny produkują mleko, będące pierwszym pożywieniem niemowląt. W niektórych przypadkach, gdy równowaga hormonalna jest zachwiana, może dojść do przerostu nabłonka budującego przewody mleczne.

Nadmierny rozrost tkanki nabłonkowej może doprowadzić do zamknięcia światła takiego przewodu, co powoduje, że płyn w nich obecny zaczyna się gromadzić. W ten sposób może dojść do powstania torbieli.

Na obecny stan wiedzy specjaliści upatrują powód powstawania torbieli w zaburzeniach równowagi estrogenowo-progesteronowej organizmu, który sprzyja rozrostowi nabłonka kanalików mlecznych w piersiach.

To prowadzi ostatecznie do zarośnięcia światła kanalika mlecznego, co skutkuje powstaniem cysty. Na tego typu zmiany są narażone kobiety między 40. a 50.

rokiem życia, jednak coraz częściej cysty w piersiach zdarzają się kobietom mającym około 30 lat.

Torbiele w piersiach – objawy

Podstawową diagnozę, mającą na celu ustalenie obecności torbieli, każda pacjentka może przeprowadzić sama w domu poprzez samobadanie piersi. Badanie można wykonać w pozycji stojącej bądź leżąc na łóżku na plecach.

Wystarczy podnieść rękę po stronie badanej piersi, a następnie przeciwstawną dłonią uciskać pierś w celu sprawdzenia, czy pod palcami nie wyczuwa się niepokojącego zgrubienia. Okrągła, niewielka zmiana najczęściej jest miękka i można ją przesunąć między palcami pod skórą. Torbiele w większości przypadków nie dają objawów bólowych.

Wyjątek stanowi kilka dni przed zbliżającą się miesiączką. W tym czasie kobieta może odczuwać dyskomfort i ból w piersi. Wyjątkowym przypadkiem jest również sytuacja, gdy torbiel przybiera znaczne rozmiary i uciska okoliczne nerwy. Niektóre cysty mogą być jednak tak małe, że z trudnością można je wyczuć poprzez dotyk.

Dlatego podczas wizyty ginekologicznej można poprosić lekarza o przeprowadzenie USG piersi. Jeśli nie ma takiej możliwośvi, warto umówić się osobno na wizytę z badaniem, na której będzie możliwe sprawdzenie, czy nie pojawiają się zmiany lub diagnoza już istniejących.

Torbiele w piersiach – leczenie

Najczęściej torbiele są niezłośliwymi zmianami, w związku z czym można poprzestać na samej obserwacji cysty. Podczas rutynowej wizyty ginekologicznej lekarz może wykonywać badanie USG w celu sprawdzenia, czy nie zwiększa ona swojej objętości w czasie. Czy torbiele w piersiach mogą się wchłonąć samoistnie? Odpowiedź brzmi – tak.

Jeśli zostanie zaobserwowany wzrost torbieli w czasie, lekarz może przeprowadzić biopsję w znieczuleniu miejscowym, polegającą na wprowadzeniu igły do cysty oraz odessanie płynu z jej wnętrza. Uzyskaną wydzielinę lekarz może skierować do badań w celu ustalenia, czy w torbieli nie toczy się proces nowotworowy.

Jeśli płyn okaże się wolny od komórek nowotworowych, leczenie jest zbędne. Po takim zabiegu cysta może samoistnie się wchłonąć. W przypadku obecności krwi w płynie z torbieli zaleca się usuniecie pozostałej cysty drogą operacyjną. To samo tyczy się sytuacji, w której torbiel jest na tyle duża, że podrażnia okoliczne nerwy, co skutkuje bólem nie tylko w okolicach miesiączki.

Ponadto, szczególnym przypadkiem są torbiele nawracające, które powinny być pod stałą kontrolą lekarza.

Jedną z metod leczenia jest dobranie odpowiedniej terapii hormonalnej. Obecnie kuracja hormonalna oraz przeprowadzenie biopsji to jedyne sposoby na pozbycie się torbieli. W literaturze można znaleźć szereg zaleceń, które mają za zadanie wspomóc organizm w powrocie do homeostazy i tym samym zmniejszenie ryzyka powstawania torbieli.

Torbiel w piersiach – leczenie naturalne

W literaturze specjalistycznej trudno znaleźć naturalne metody leczenia torbieli, ze względu na podłożę ich powstawania – zmiany hormonalne, a nie przeważającą zawartość konkretnych składników pokarmowych.

Niektóre źródła podają metody mające wspierać organizm w poprawnym funkcjonowaniu, a tym samym zapobiegać nawrotom torbieli.

Kobietom borykającym się z problemem torbieli zaleca się stosowanie diety ubogiej w tłuszcze zwierzęce oraz odstawienie takich używek jak nikotyna czy kawa.

Po wykonaniu biopsji i odessaniu płynu, jeśli kobieta znajduje się w okresie rozrodczym i planuje mieć dzieci, pomocne może być również jak najszybsze zajście w ciążę i karmienie piersią. Rozrost kanalików mlecznych w związku z karmieniem może być korzystne z tego powodu, że poprzedza to naturalny proces czynnościowy kanalików.

W sklepach zielarskich oraz sklepach ze zdrową żywnością można znaleźć szereg mieszanek ziół mających zmniejszyć występowanie torbieli lub łagodzić ich objawy. Trudno jednak znaleźć w literaturze badania potwierdzające ich skuteczność.

Torbiele w piersiach a antykoncepcja

Zagadnienie stosowania antykoncepcji w kontekście obecności torbieli w piersiach jest dość złożone. Według specjalistów same torbiele nie są uważane za przeciwwskazanie do stosowania antykoncepcji. Temat jednak nie jest prosty.

Stosowanie leków regulujących gospodarkę żeńskich hormonów płciowych w celach antykoncepcji może wpłynąć na powstanie torbieli w późniejszym czasie. Długotrwałe stosowanie hormonalnej terapii zastępczej może zwiększyć ryzyko powstania raka sutka.

To samo tyczy się długotrwałego stosowania leków antykoncepcyjnych. Niektóre badania wskazują na zwiększenie zachorowalności na raka gruczołu sutkowego kobiet stosujących leki antykoncepcyjne przez okres kilku lat.

Zatem odpowiedź na to zagadnienie nie jest jednoznaczna i pozostaje ono do oceny zarówno pacjentki, jak i lekarza.

Źródła:

Torbiel (cysta) w piersi – objawy i leczenie ALFA-LEK

Torbiel (inaczej nazywana cystą) jest to zazwyczaj niewielka średnio-twarda przesuwalna ‘komora‘ o gładkim kształcie, wypełniona płynną lub galaretowatą substancją. Może powstać w różnych częściach piersi. Zazwyczaj diagnozowana jest u kobiet po 40 roku życia.

Główną przyczyną powstawania torbieli piersi są zaburzenia gospodarki hormonalnej (estrogenowo – progesteronowej). Torbiele powstają, gdy przerost gruczołów i tkanki łącznej blokuje przewody mlekowe, powodując ich rozszerzanie, a następnie wypełnianie płynem.

Bardzo ważną sprawą – na którą kładą nacisk lekarze specjaliści – (przy współpracy z mediami, aby osiągnąć szerszy zasięg) – jest regularne samodiagnozowanie piersi.

Nie musi być profesjonalne, wystarczy raz w miesiącu, najlepiej pod prysznicem, zbadać palpitacyjnie swoje piersi, aby zaobserwować, czy nie pojawiło się w nich coś, czego wcześniej nie było.

Wtedy można zaobserwować ewentualne objawy i zamiast panikować, na spokojnie udać się do lekarza.

Głównym objawem torbieli piersi jest wyczuwalny w dotyku, niewielki, twardawy guzek o gładkiej powierzchni, który daje się przesuwać pod palcami, mający zazwyczaj wielkość od 1 cm do 4 cm. Przed miesiączką torbiele powiększają się i stają bolesne, a na początku cyklu zazwyczaj nie dają objawów bólowych i stają się mniejsze.

Ponieważ torbiele mają bezpośredni związek z gospodarką hormonalną, lekarz przed podjęciem odpowiedniego leczenia, zazwyczaj zleca pacjentce wykonanie badań poziomu hormonów. Ważnymi badaniami są także mammografia piersi oraz USG. Przeważnie torbiele nie wymagają leczenia, lecz na pewno dalszego regularnego monitorowania. Leczenie podejmuje się wówczas, gdy torbiel jest bolesna i duża.

Wtedy pobiera się materiał do badania histopatologicznego w celu upewnienia się, czy guzek nie ma charakteru nowotworowego. Badanie wykonuje się metodą biopsji cienkoigłowej pod kontrolą aparatu USG. W momencie, gdy w ściągniętym do badania płynie zawarta jest krew, albo jeśli wynik badania wykaże zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór – wtedy torbiel musi zostać usunięta chirurgicznie.

 • biobsja cienkoigłowa 
 • ginekolog

POWRÓT

Tagi:

torbiel, cysta, mammografia, biopsja

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Torbiele w piersiach – dlaczego nie wolno ich ignorować

Torbiele w piersiach to elastyczne, wypełnione płynem guzki, które należą do grupy tzw. zmian włóknisto-torbielowatych. Są okrągłe i przesuwalne, mają regularny kształt. Mogą być umiejscowione w różnych częściach piersi, występować pojedynczo lub w większych skupiskach, a także pojawiać się w obu piersiach.

Torbiele, inaczej cysty, powstają w wyniku rozszerzenia przewodów mlecznych. Najczęściej diagnozuje się je kobiet z gęstą, gruczołową budową piersi, w okresie około- i pomenopauzalnym. Częstość ich występowania rośnie wraz z wiekiem. Dysplazja dotyczy najczęściej pań po 40. roku życia.

Przyczyny pojawienia się torbieli w piersiach są różne. Najczęściej są nimi zaburzenia gospodarki hormonalnej, które sprzyjają rozrostowi nabłonka w przewodach wyprowadzających w sutku.

Działanie hormonów płciowych, głównie estrogenu, powodują poszerzenie przewodu mlecznego w piersi i powstanie zgrubienia, czyli właśnie torbieli.

Należy zauważyć, że nie bez znaczenia jest stosowanie leków hormonalnych, takich jak antykoncepcja czy hormonalna terapia zastępcza (HTZ).

Torbiele w piersiach nie dają żadnych objawów, nie wywołują bólu, nie są tkliwe. Zdarza się, że kobiety, które nie wykonują profilaktycznych badań obrazowych (USG, mammografia) nawet nie wiedzą o ich istnieniu.

Torbiele piersi zwykle są niewielkie (do kilku centymetrów), choć ulegają zmianom w czasie cyklu miesiączkowego: przed menstruacją powiększają się, by po zakończeniu krwawienia miesięcznego ulec zmniejszeniu.

Choć mogą rozwijać się bezobjawowo, zdarza się, że duże zmiany w piersiach mogą wywoływać ból promieniujący do pachy, pojawiający się wskutek nacisku na tkankę piersi bądź być przyczyną dyskomfortu podczas badania.

Małe i większe cysty mogą nie być wyczuwalne podczas badania dłonią, z kolei większe dają się wykryć podczas samodzielnego badania, jak i w badaniach specjalistycznych.

Torbiele w piersi są guzkami łagodnymi – bardzo rzadko ulegają zezłośliwieniu. Ponieważ jednak kobiety z piersią mastopatyczną na nowotwór piersi zapadają częściej, każda zmiana, nawet torbiel, może być objawem przedrakowym. To dlatego żadnej nie można bagatelizować.

Każda zmiana, którą kobieta wyczuwa w piersi, powinna być poddana dalszej obserwacji i diagnostyce. W tym kontekście szczególnie ważne są okresowe badania profilaktyczne, wykonywane tak samodzielnie, jak i u ginekologa oraz badania obrazowe, takie jak USG piersi czy mammografia piersi.

Zdarza się, że guzek w piersi poddawany jest biopsji. Wówczas, na podstawie badania histologicznego wycinka tkanki sprawdza się, czy zmiany związane są z chorobą nowotworową, czy też nie.

Nie można tego ustalić bez badania, nawet jeśli wiadomo, że łagodne torbiele są okrągłe, mają regularny kształt i są przesuwalne, a zmiany o charakterze nowotworowym są twarde, mają nieregularny kształt i są mniej ruchome, nie bolą i rzadko ulegają zmianom w trakcie cyklu miesiączkowego. O złośliwym charakterze zmiany w piersi decydują wyniki badania histopatologicznego.

Leia também:  Jakie Pierwsze Objawy Prostaty?

Jeśli badania diagnostyczne potwierdzą, że zmiana jest cystą, nie będzie wymagała leczenia. Poza obserwacją lekarz nie podejmie żadnych działań. Terapia jest wskazana wyłącznie wówczas, gdy torbiele w piersiach są duże i powodują dolegliwości bólowe. Pojedyncze, duże torbiele usuwa się poprzez nakłucie i odessanie płynu aspiratorem.

Nakłucie torbieli i odessanie płynu, który zostaje przesłany do badania pod kątem komórek nowotworowych, wykonuje się również, gdy pojawią się wątpliwości co do charakteru zmiany.

Z kolei operacyjne usunięcie torbieli w piersiach przeprowadza się, gdy badanie cytologiczne płynu wskaże na zwiększone ryzyko rozwoju raka, gdy odessany płyn jest zabarwiony krwią oraz w sytuacji, gdy po opróżnieniu torbiele w krótkim czasie nawracają.

Z uwagi na to, że przyczyną torbieli są zwykle zaburzenia hormonalne, lekarz może zlecić badania hormonalne i ewentualnie wdrożyć właściwe leczenie, czyli zastosować terapię farmakologiczną w celu uzupełnienia niedoborów hormonów.

Jeśli okaże się, że torbiel na piersiach ma charakter złośliwy, konieczne jest leczenie onkologiczne.

Wiele kobiet zastanawia się, czy torbiele w piersiach mogą zniknąć. Niestety bardzo rzadko zdarza się, że torbiele wchłaniają się samoistnie.

Pojawienia się torbieli można próbować leczyć naturalnie. Co to znaczy?

Po pierwsze warto zastosować dietę, która wspiera równowagę hormonalną. Powinna ona zawierać produkty bogate w błonnik, kwasy tłuszczowe omega-3, antyoksydanty. Warto ograniczyć kawę i czekoladę, czyli produkty zawierające kofeinę oraz sól, a postawić na zieloną herbatę.

Po drugie można sięgać po zioła i preparaty z apteki, które regulują gospodarkę hormonalną. Specjaliści polecają olej z wiesiołka lekarskiego (kuracja powinna trwać co najmniej 3 miesiące) lub homeopatyczne produkty lecznicze, stosowane wspomagająco w zespole napięcia przedmiesiączkowego.

Punkcja torbieli piersi pod kontrolą USG (Blog)

Torbiele piersi, zwane również cystami to najczęściej występujące zmiany ogniskowe w kobiecym gruczole piersiowym, dotyczące powyżej 50% populacji kobiet wieku przedmenopauzalnego.

Główną przyczyną ich powstawania są zaburzenia w gospodarce homrmonalnej, a dokładnie równowagi estrogenowo-progesteronowej w organizmie kobiety.

W przypadku dużych, dających objawy zmian postępowaniem z wyboru jest punkcja takiej zmiany wykonana pod kontrolą obrazu ultrasonograficznego.

Torbiele piersi należą do łagodnych zmian gruczołu sutkowego, określane mianem łagodnej dysplazji (mastopatii). Dotyczą w głównej mierze kobiet między 35 a 50 rokiem życia, ale równie dobrze mogą wystąpić w dowolnym wieku.

Torbiele należą do najczęściej występujących zmian ogniskowych w kobiecej piersi i zgodnie z danymi statystycznymi mogą dotyczyć nawet powyżej 50 % kobiet w powyżej 35 roku życia.

W fizykalnym badaniu piersi wyczuwalne są pod postacią guzków, zaś w obrazie ultrasonograficznym swoim wyglądem przypominają pęcherzyki wypełnione płynem.

Punkcja torbieli piersi pod kontrolą USG – znajdź klinikę

 • Wrocław
 • Katowice
 • Gliwice
 • Sosnowiec
 • Tychy

Ze względu na budowę torbiele piersi możemy podzielić na proste i złożone. Proste torbiele sutka mogą występować jako pojedyncze lub mnogie zmiany gruczołu piersiowego. Zazwyczaj nie dają żadnych objawów i rozpoznawane są przypadkowo podczas rutynowego badania ultrasonograficznego lub mammograficznego badania piersi.

Tylko niektóre z nich mogą powodować niewielkie dolegliwości bólowe bądź wzmożoną tkliwość piersi. Kiedy ogniskowa zmiana sutka zostanie wybadana palpacyjnie (wyczuwane są jako miękkie, przesuwalne, tkliwe, ruchome guzki) podczas badania fizykalnego, wówczas prawidłowym postępowaniem jest wykonanie USG gruczołu piersiowego.

Zmiany o średnicy większej od 5 mm mogą być niemal w 100% potwierdzone przy pomocy tego badania. Cechy prostej torbieli sutka w obrazie ultrasonograficznym to bezechowość, dobrze odgraniczona ściana torebki torbieli, echogeniczna ściana zewnętrzna lub torebka, charakterystyczne wzmocnienie za ścianą tylną torbieli oraz widoczne cienkie sienie brzeżne.

Niespełniony którykolwiek z powyższych kryteriów wyklucza rozpoznanie torbieli prostej i wymaga dalszej diagnostyki by rozróżnić torbiel złożoną od powikłanej i określić ich charakter.

Zmiany niewielkiej wielkości i nie powodujące żadnych symptomów najczęściej pozostawiane są do dalszej obserwacji (kontrolne badanie ultrasonograficzne co 6 miesięcy).

Natomiast w przypadku zmian większych, dających objawy wykonuje się punkcję obarczającą torbieli, a uzyskany materiał wysyłany jest do badania cytologicznego.

Należy pamiętać, że na podłożu starych, przewlekłych torbieli może rozwinąć się nowotwór piersi (dotyczy to kilkuprocentowego odsetka kobiet).

Punkcja torbieli piersi pod kontrolą USG

Punkcja odbarczająca torbiel piersi pod kontrolą obrazu USG, czyli najczęściej biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana gruczołu piersiowego jest podstawową metodą stosowaną w opróżnianiu tego typu zmian. Badanie nie wymaga od kobiety specjalnego przygotowania.

Kobieta zgłasza się do placówki w dniu badania i tego samego dnia po kilku najdalej po kilkunastu minutach może ją opuścić. Mimo braku znieczulenia, zabieg nie jest bolesny, pacjentka może odczuć pewien dyskomfort jedynie w momencie wkłucia igły.

Sama procedura przeprowadzana jest w pozycji leżącej lub półsiedzącej. W pierwszym etapie badania lekarz przykładając głowicę aparatu USG do piersi i lokalizuje dokładne położenie torbieli.

Następnie odkaża miejsce wkłucia igły i w dalszym ciągu pod stałą kontrolą obrazu ultrasonograficznego dokonuje nakłucia i przy pomocy strzykawki odsysa treść i opróżnia torbiel.

Część tak pobranego materiału wysyłana jest do laboratorium do badania cytologicznego, którego wynik znany jest zazwyczaj po kilku lub kilkunastu dniach. Stąd też punkcja obarczająca torbiel gruczołu piersiowego nazywana jest zabiegiem zarówno leczniczym jak i diagnostycznym.

Badanie jest całkowicie bezpieczne, a kontrola obrazu ultrasonograficznego zapewnia dokładność i precyzję jego wykonania. Bardzo rzadko zdarzają się jakiekolwiek powikłania, jednak czasami może wystąpić mały krwiak na piersi w miejscu wkłucia, ból czy swędzenie.

Należy wówczas skonsultować się z lekarzem, jednak takie zmiany najczęściej mijają samoistnie po kilku dniach.

Torbiele piersi charakteryzują się tendencją do miejscowej wznowy, dlatego też czasami konieczne bywa ponowne wykonanie zabiegu diagnostyczno – leczniczego. Zaznaczyć należy również, iż tylko biopsja wykonana z pełną aspiracją płynu z torbieli może zapewnić skuteczne poradzenie sobie z problemem i zminimalizować ryzyko ponownego wypełnienia zmiany płynem.

Na koniec można wspomnieć o specyficznej odmianie torbieli mogącej wystąpić w gruczole piersiowym kobiety ciężarnej, karmiącej oraz czasami będącej jeszcze we wczesnym okresie polaktacyjnym, a mianowicie o torbielach mlecznych, czyli tak zwanych galaktocelach. Galaktocele, to torbiel wypełniona mlecznym płynem. Postępowaniem z wyboru w przypadku tej zmiany jest również aspiracja jej płynu przeprowadzona pod kontrolą obrazu USG.

Podsumowując punkcja torbieli piersi pod kontrolą USG to zabieg łączący w sobie dwie natury – diagnostyczną i leczniczą. Dokładne jej wykonanie przez doświadczonego lekarza pozwala kobiecie uporać się z problemem torbieli, zminimalizować ryzyko jej nawrotu oraz poznać dokładny charakter badanej zmiany.

Źródła: Ultrasonografia – vol. 9, 39, 2009, Grzegorz H. Bręborowicz Położnictwo i ginekologia

Punkcja torbieli piersi pod kontrolą USG

– sprawdź ceny w 4 klinikach!

Oceń artykuł: 4.2/5 (opinie 79)

Profilaktyka

Cysta (torbiel) to guzek, który jest wypełniony płynem. Torbiele to zmiany łagodne, które nie są czynnikiem ryzyka raka piersi.

Choć przyczyny ich powstawania nie są do końca zbadane, to najbardziej prawdopodobna hipoteza jest ta, która mówi o zaburzeniach hormonalnych (działanie hormonów płciowych, głównie estrogenu) powodujących odcinkowe poszerzenie przewodu mlecznego w piersi i powstanie w tym miejscu zgrubienia – torbieli.

Istotny wpływ zdaje się mieć także stosowanie leków hormonalnych, takich jak antykoncepcja czy hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Torbiele najczęściej diagnozuje się u kobiet młodych z gęstą, gruczołową budową piersi.

Kiedy mówimy o torbielach warto zapoznać się z trzeba pojęciami: torbiel prosta, torbiel złożona oraz włókniakogruczolak.

Torbiel prosta – pęcherzyk wypełniony płynem. Nie wymaga biopsji, czyli diagnostyki inwazyjnej. Nie wymaga także leczenia, ani dodatkowej obserwacji.

Torbiel złożona – pęcherzyk wypełniony płynem z elementami tkanek w środku lub gęstszym płynem niż w torbieli prostej. Jeśli torbiel zawiera jedynie cienkie przegrody, nie wymaga dalszej diagnostyki.

Jeżeli natomiast w jej środku znajdują się większe fragmenty tkanek lub jej ściana jest grubsza niż 1-2 mm, należy wykonać biopsję, ponieważ mogą to być zmiany na tle nowotworowym. W przypadku gęstej treści nie ma możliwości odróżnienia torbieli od zmiany litej (np.

opisywany niżej gruczolakowłókniak) wyłącznie na podstawie badania USG, taka zmiana wymaga obserwacji co 6 miesięcy, niekiedy konieczne jest wykonanie biopsji.

Włókniakogruczolaki – są to najczęstsze, łagodne guzy lite piersi. Występują częściej u młodych kobiet, a ich powstawanie ma związek z czynnością hormonalną. Guzy te są doskonale widoczne podczas badania USG piersi, podczas samobadania są twarde i mogą przesuwać się pod palcami. Zmiany te najczęściej nie dają dolegliwości.

Jeśli zmiana jest duża, może powodować ból przy dotyku. Gruczolakowłókniaki nie zwiększają ryzyka wystąpienia nowotworu piersi.

Jedyną metodą weryfikującą czy dany guzek nie jest rakiem, jest przebadanie go pod mikroskopem, a więc wykonanie biopsji bądź usunięcie zmiany w całości (chirurgicznie lub metodą, która zyskuje ostatnio coraz większe uznanie, czyli za pomocą biopsji gruboigłowej wspomaganej próżnią).

Torbiele w piersiach – diagnoza

Kiedy podczas samobadania piersi wyczujemy zgrubienie w piersiach, należy zgłosić się na wizytę do lekarza specjalisty (ginekolog i/lub onkolog). Lekarz wykona palpacyjne badanie piersi, a następnie zleci badanie USG i/lub mammografię.

Jeżeli po badaniach okaże się, że guz w piersi to torbiel prosta lub złożona niewykazująca cech zmiany złośliwej, to poza obserwacją lekarz nie podejmuje żadnych działań, nie ma potrzeby przeprowadzania diagnostyki inwazyjnej, czyli biopsji.

W niektórych przypadkach lekarz może zlecić diagnostykę gospodarki hormonalnej, ponieważ powstawanie torbieli piersi wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi. Kolejnym etapem badań może być wykonanie biopsji.

Torbiele w piersiach – czy leczyć?

Wskazaniami do usunięcia torbieli w piersiach są:

 • wynik patologiczny badania cytologicznego płynu z biopsji cienkoigłowej;
 • nawracanie torbieli w krótkim czasie po ich usunięciu;
 • duża torbiel, która powoduje bolesność piersi;
 • zabarwienie odessanego w trakcie biopsji cienkoigłowej płynu krwią;
 • torbiel złożona z cechami opisanymi wcześniej, tj. grubą ścianą lub fragmentami tkanek w środku.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*