Świąd skóry – dlaczego swędzi skóra?

Swędzenie skóry — czy istnieje skuteczne leczenie?

SPIS TREŚCI:

█ Co to jest świąd skóry — przyczyny i objawy

Świąd skóry to uporczywe uczucie, któremu towarzyszy pobudzenie neuronów (ich zakończeń), a to wszystko kończy się koniecznością “podrapania skóry”. Swędzenie może być bardzo uciążliwe, wpływać niekorzystnie na codzienne funkcjonowanie, powodować podrażnienia skóry, jej rozdrapywanie.

Jakie są przyczyny świądu skóry?

Mogą być one związane z alergią i alergenami (m.in. wydzielaniem histaminy), zakażeniami (np. bakteryjnymi, grzybiczymi), toksynami (np. jad owadów), stosowaniem leków (np. leki o dużym potencjale uczulającym) czy niektóre substancje obecne w kosmetykach i farmaceutykach (np. lanolina, wazelina żółta).

Swędzenie jest objawem mało specyficznym i towarzyszy wielu schorzeniom dermatologicznym (mp. grzybica, dermatozy, liszaj) czy pasożytniczym skóry jak wszawica, świerzb. W zależności od umiejscowienia może wystąpić swędzenie skóry głowy (np. reakcja na szampon czy odżywkę lub przyczyną jest łupież), swędzenie twarzy czy dłoni (np.

reakcja na krem czy fotowrażliwość skóry).

Świąd a wrażliwość na leki i inne choroby

Swędzenie skóry nóg, swędzenie łydek czy pleców może oznaczać reakcję nadwrażliwości na leki (zarówno substancje czynne jak i pomocnicze), być efektem depilacji, zapalenia mieszków włosowych czy przesuszonej skóry. Czy swędzeniu skóry zawsze towarzyszy wysypka? Niekoniecznie. U niektórych osób może wystąpić swędzenie skóry bez wysypki – należy wtedy doszukiwać się chorób ogólnoustrojowych jak chociażby zaburzenia nerek, cukrzyca, choroby wątroby, przyczyny psychiczne. 

Objawy swędzenia (świądu) skóry

Warto podkreślić, że swędzeniu skóry mogą towarzyszyć różne objawy jak wspomniana wysypka, ale także pęcherze, zmiany jak pęcherzyki czy wypryski np. alergiczne. Niektóre z nich są typowe dla świądu po ugryzieniach owadów np. obrzęk.

U niektórych osób może wystąpić swędzenie skóry wieczorem, co wiąże się z wyższą temperaturą skóry w tej porze dnia. Świąd skóry wieczorem jest również dość charakterystyczny dla chorób pasożytniczych jak świerzb i może nasilać się późnym popołudniem oraz w nocy.

Swędzenie jest również charakterystycznym objawem u osób stosujących doustne retinoidy (stosowane w leczeniu trądziku), które powodują przesuszenie, a w efekcie świąd skóry.

Co potęguje swędzenie? Odwodnienie skóry, promieniowanie słoneczne (jeśli jest to reakcja fotoalergizująca), ciągły kontakt z alergenem lub czynnikiem drażniącym.

█ Preparaty i leki na swędzenie (świąd) skóry

W aptece dostępnych jest wiele leków do doustnego i miejscowego stosowania o właściwościach przeciwświądowych. W zależności od powierzchni skóry dotkniętym świądem wskazane jest stosowanie tabletek lub kremów. Co stosować na świąd skóry? Do dyspozycji mamy leki przeciwalergiczne lub leki ze sterydem na skórę.

Jeśli swędzenie obejmuje większą powierzchnię należy rozważyć doustne specyfiki. W skład tabletek czy syropów mogą wchodzić: desloratadyna, loratadyna, cetyryzyna. Warte podkreślenia jest to, że wpływają one niekorzystnie na skupienie uwagi, koncentrację. Na miejscowe zmiany stosuje się preparaty chłodzące np. z mentolem, pomocny może okazać się kompres ciepło-zimno.

W przypadku niektórych zmian stosuje się krem z hydrokortyzonem (np. Hydrocort), jednak jego działanie odczuwalne jest niekiedy po kilkunastu godzinach — nie jest to środek szybko działający (zobacz inną maść na alergię, która zmniejszy swędzenie). Pomocne są chłodzący puder płynny (stosowany np.

w ospie), które zawierają benzokainę – znieczula ona miejscowo skórę i ogranicza uczucie świądu. Nie zapominajmy również o innych możliwych przyczynach jak łupież – w przypadku świądu skóry głowy zalecane jest użycie szamponów przeciwłupieżowych np. z ketokonazolem (np. Nizoral) czy piroktonianem olaminy (np. Pirolam).

Do rozważenia są również leki na grzybicę skóry.

 • Świąd skóry – dlaczego swędzi skóra?
 • Świąd skóry – dlaczego swędzi skóra?
 • Świąd skóry – dlaczego swędzi skóra?
 • Świąd skóry – dlaczego swędzi skóra?

█ Domowe sposoby i dermokosmetyki na swędzenie skóry

W ramach domowych środków na swędzenie pomocne mogą okazać się chłodne okłady np. z lodu lub przykładanie zimnego ręcznika czy chłodne prysznice. Alternatywę stanowić może kąpiel w krochmalu (np.

Atoperal Baby Plus krochmal), która znajduje zastosowanie w chorobach skóry jak AZS i może być bezpiecznie stosowana u małych dzieci i niemowląt.

Popularnością cieszą się również okłady czy kąpiele z płatkami owsianymi, które zawierają łagodzące proteiny.

Świąd skóry może być związany z przesuszeniem skóry. To efekt stosowania preparatów myjących zawierających spore ilości SLS. Ważna jest zatem odpowiednia pielęgnacja skóry – jej oczyszczenie, nawilżenie i natłuszczenie (w zależności od potrzeb skóry).

Istotny może okazać się wybór hipoalergicznych kosmetyków czy delikatnych emolientów, które tworzą barierę ochronną dla skóry i zapobiegają nadmiernej utracie wody.

Popularnymi składnikami dermokosmetyków na świąd jest łagodzące masło Shea, powlekająca gliceryna, substancje łagodzące podrażnienia jak pantenol.

Dermokosmetyki, które można stosować przy świądzie skóry to m.in. Bioderma Atoderm, Emolium (w szczególności A-Topic).

Warto również przyjrzeć się prowadzonej diecie – suplementacja z użyciem NNKT, czyli nienasyconych kwasów tłuszczowych jak kwasy omega-3 czy omega-6 pomaga złagodzić niektóre postaci świądu.

Gdzie znaleźć NNKT? Obecne są w suplementach diety z ogórecznikiem, wiesiołkiem. Olej z wątroby dorsza, czyli popularny tran to również źródło NNKT – głównie omega-3.

Preparaty te dostępne są w postaci olejów do picia czy w kapsułkach.

Świąd skóry – dlaczego swędzi skóra?

█ Kiedy do lekarza ze świądem skóry?

Do lekarza należy udać się jeśli objawy znacząco nasilają się tj. rośnie intensywność świądu, występują objawy dodatkowe – obrzęk i zaczerwienienie. W cięższych przypadkach mogą wystąpić trudności w oddychaniu, tachykardia czy spadek ciśnienia tętniczego.

Leki bez recepty czy domowe sposoby mogą również okazać się nieskuteczne, dlatego świąd skóry wymaga niekiedy konsultacji z lekarzem. W przypadku długotrwającego świądu skóry istotne jest znalezienie przyczyny.

Lekarz może skierować nas na różne badania jak próby wątrobowe, krzywa cukrowa, oznaczenie hormonów tarczycy. Jeśli istnieje podejrzenie uczulenia pomocne mogą okazać się testy alergiczne.

Swędzeniu skóry niekiedy towarzyszy gorączka – może ona świadczyć o chorobie infekcyjnej, która wymaga odpowiedniej antybiotykoterapii czy leku przeciwgrzybiczego.

Najczęstsze przyczyny swędzenia skóry

Świąd skóry jest nieprzyjemnym objawem, który wymusza drapanie się. Może być on naprawdę uciążliwy i ograniczać normalne funkcjonowanie. Wydawać by się mogło, że swędzenie skóry związane jest z chorobami dermatologicznymi. Jednak nie zawsze tak jest. Co może oznaczać świąd skóry?

Przyczyny swędzenia skóry mogą być związane z chorobami dermatologicznymi (miejscowymi), bądź też, co ciekawe, z występowaniem schorzeń ogólnoustrojowych.

Kiedy mamy do czynienia ze świądem związanym z chorobą skóry, zdecydowanie łatwiej jest uchwycić przyczynę i to właśnie ją leczyć. Większych trudności przysparza jednak świąd występujący bez choroby skórnej.

Wówczas zwykle rozpoczyna się leczenie objawowe, poszukując właściwej przyczyny świądu.

Świąd skóry – dlaczego swędzi skóra?

Od czego swędzi skóra – choroby skórne

Jeśli zadajesz sobie pytanie „dlaczego swędzi mnie skóra?”, sprawdź czy nie występują u Ciebie jeszcze inne objawy. To właśnie choroby dermatologiczne są najczęstszą przyczyną świądu skóry. Jeśli zauważysz u siebie dodatkowe niepokojące objawy, warto zgłosić to lekarzowi. Jakie choroby skórne najczęściej powodują świąd –  dlaczego skóra swędzi?

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą. Jednym z jej objawów jest właśnie występowanie świądu. Często jest to choroba współistniejąca z astmą oskrzelową, alergicznym nieżytem nosa, czy też alergią pokarmową. Zwykle zauważalne są wtórne objawy choroby, związane z podrażnieniem skóry, jak otarcia, czy zliszajowacenie.

Łuszczyca

Świąd jest bardzo często zgłaszanym objawem przez osoby chorujące na łuszczycę. Zwykle przybiera na sile w nocy, powodując przebudzenia. Nie ogranicza się on jednak do miejsc zmienionych chorobowo.

Kontaktowe zapalenie skóry

Zastanawiając się dlaczego skóra swędzi, warto przypomnieć sobie czy nie mieliśmy kontaktu z jakimś alergenem, bądź też substancją drażniącą. Kontaktowe zapalenie skóry objawia się wysypką i świądem po bezpośrednim kontakcie z daną substancją.

Zakażenia grzybicze

Również zakażenie grzybicze może być przyczyną świądu. Jest on zlokalizowany w miejscu występowania zakażenia. Dodatkowo zaobserwować można owalne zmiany skórne, łuszczące się na obwodzie. Zakażenia grzybicze mogą występować m.in. na stopach, owłosionej skórze głowy, tułowiu, czy też w pachwinach.

Wszawica

Od czego swędzi skóra głowy? Może się okazać, że powodem są wszy. Do zakażenia dochodzi dość łatwo, w wyniku bezpośredniego kontaktu z głową osoby zakażonej, bądź też szczotką do włosów, czy ręcznikiem, którego ta osoba używała. Choroba objawia się przede wszystkim świądem oraz obecnością wszy i gnid na skórze głowy. Świąd pojawia się w wyniku reakcji alergicznej na ślinę wszy.

Leia também:  Plecy okrągłe – (kifoza piersiowa) przyczyny, objawy, leczenie

Świerzb

Intensywny świąd jest również charakterystyczny dla świerzbu. Nasila się on przede wszystkim w nocy. Ponadto, obserwuje się często cienkie czerwonawe linie na skórze.

Świąd skóry – dlaczego swędzi skóra?

Swędząca skóra – przyczyny a miejsce świądu

Przyczyny świądu skóry mogą być związane z chorobą dermatologiczną – wówczas świąd występuje zazwyczaj miejscowo. Jednak gdy świąd występuje na całym ciele, może to sugerować związek z chorobą ogólnoustrojową.

Kiedy pojawia się miejscowe swędzenie skóry, przyczyny najczęściej związane są z różnego rodzaju zakażeniami – grzybiczymi, bakteryjnymi, wirusowymi, bądź też pasożytniczym. Ale mogą być także objawem atopowego zapalenia skóry, czy też łuszczycy.

Świąd towarzyszy także reakcjom związanym z układem immunologicznym, jak pokrzywka, czy też kontaktowe zapalenie skóry. Ponadto, swędzenie skóry pojawia się, gdy jest ona nadmiernie wysuszona, w wyniku oparzenia słonecznego, bądź też ukąszenia owada.

Gdy pojawia się swędzenie całej skóry, przyczyny mogą być związane ze schorzeniem ogólnoustrojowym. Świąd może być konsekwencją niewydolności nerek, chorób wątroby, chorób endokrynologicznych, np.

niedoczynności tarczycy, jak również chorób metabolicznych, np. cukrzycy. Świąd może towarzyszyć również niektórym chorobom psychicznym. Ponadto może być on reakcją na niektóre leki, np.

środki znieczulające.

Sprawdź też: Czy swędzenie jest objawem łuszczycy?

Kategoria: Kosmetyki nawilżające

Piśmiennictwo:

 1. Szpringer E. Świąd skóry. Nowa Medycyna 2000, 11
 2. Krajnik M., Żylicz Z. Świąd w zaawansowanych chorobach wewnętrznych. Patogeneza i leczenie. Polska Medycyna Paliatywna 2002; 1 (2); 71-83
 3. Reamy B., Bunt C., Fletcher S. A diagnostic approach to pruritus. American Family Physican 2011; 84 (2); 195-202

Dlaczego swędzi skóra?

Świąd skóry – dlaczego swędzi skóra?

Swędzenie skóry może być spowodowane różnymi przyczynami i nie jest zależne od wieku. Najczęściej objawia się widocznym zapaleniem naskórka, niejednokrotnie także czerwonymi wypryskami lub wyraźnym obrzękiem. Dlaczego skóra swędzi? Jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?

Swędzenie skóry – czym jest?

Podstawowym objawem swędzenia skóry jest nieustanna chęć podrapania wybranego obszaru ciała, a regularne powtarzanie tej czynności w konsekwencji może skutkować powstawaniem bolesnych ran.

Samo zjawisko swędzenia wywoływane jest przez nadmierne pobudzenie receptorów czuciowych przesyłających do mózgu informację o potrzebie dotknięcia skóry, co ma następnie stanowić sygnał ostrzegawczy dla całego organizmu.

Uporczywy i długotrwały świąd często wpływa na zaburzenia snu, wywołuje dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu oraz prowadzi do pogłębiania się niebezpiecznych zmian skórnych. W niektórych przypadkach swędzenie staje się bezpośrednią przyczyną zakażenia naskórka, jego łuszczenia się i występowania liszaja zwykłego.

Przyczyny swędzenia skóry

Swędzenie skóry jest chorobą wywoływaną przez wiele zróżnicowanych, mniej lub bardziej skomplikowanych przyczyn. Lekarze zwracają uwagę na to, że nieprzyjemny świąd u zdrowych osób mogą powodować między innymi zaniedbania dotyczące pielęgnacji skóry, w tym jej systematycznego i prawidłowego nawilżenia.

Skóra niejednokrotnie swędzi nas wtedy, gdy jest wysuszona, narażona na zmianę temperatur (zwłaszcza zimą), czy też kontakt z drażniącymi, sztucznymi tkaninami.

Ponadto świąd często stanowi objaw alergii – zarówno pokarmowej, jak i pojawiającej się w wyniku używania konkretnych kosmetyków (przede wszystkim szamponów i kremów) oraz proszków do prania. Co równie istotne, swędzenie skóry towarzyszy różnym typom chorób zakaźnych lub ogólnoustrojowych.

Spośród nich warto wskazać atopowe zapalenia skóry, łupież, grzybicę, zakażenia wirusem ospy wietrznej i półpaśca, trądzik młodzieńczy, a także wszawicę.

Świąd jest poza tym jednym z szeregu objawów zauważalnych u pacjentów cierpiących na cukrzycę (występuje wówczas charakterystyczne łuszczenie się skóry), nadczynność tarczycy oraz zaburzenia odżywiania. Napady swędzenia zostały również zaobserwowane u osób starszych chorujących na ziarnicę złośliwą oraz u kobiet w ciąży.

Jak przebiega leczenie swędzenia skóry?

Jeśli swędzenie nie mija i staje się coraz bardziej uciążliwe, powinniśmy poprosić o pomoc dermatologa. Wizyta jest konieczna zwłaszcza wtedy, gdy podrażnienie skóry zaczyna obejmować kolejne obszary ciała, a dodatkowo pojawiają się inne objawy, takie jak podwyższona temperatura, znaczny spadek wagi czy problemy z układem pokarmowym i moczowym.

Leczenie swędzenia skóry z reguły obejmuje wybór odpowiednich preparatów leczniczych, w tym głównie leków przeciwhistaminowych, maści zawierających krotamiton i permetrynę oraz żeli wytworzonych na bazie mentolu, kamfory i środków znieczulających.

W złagodzeniu dolegliwości związanych ze swędzeniem skóry przydają się również specjalne szampony (ważne szczególnie w leczeniu wszawicy) czy cholestyramina.

Swędzenie skóry to problem, z którym na co dzień zmaga się wielu z nas. Przyczyny tej dolegliwości mogą być związane z występowaniem chorób czy alergii na konkretne środki chemiczne, przesuszeniem naskórka lub jego nieprawidłową pielęgnacją. Aby zidentyfikować problem, najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą, który jasno określi jego charakter oraz sposoby leczenia.

sty 3, 2019borbis

Swędzenie skóry – jakie są przyczyny? Jak je złagodzić?

Swędzenie skóry na całym ciele lub na głowie może wzbudzać niepokój. Przyczyn tego stanu bywa wiele, ale najczęściej odpowiada za niego alergia na substancje chemiczne zawarte w kosmetykach lub nieodpowiednia pielęgnacja. Warto wiedzieć, co pomaga na swędzącą skórę, aby szybko złagodzić nieprzyjemne objawy.

Odruchową reakcją na swędzącą skórę jest drapanie się. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ czynność ta może prowadzić do podrażnienia, a nawet uszkodzenia naskórka i powstawania tzw. przeczosów, czyli linijnych, głębokich ubytków. Każde swędzenie skóry warto skonsultować z lekarzem i wykonać podstawowe badania.

Swędzenie skóry po kąpieli lub prysznicu

Swędzenie skóry po kąpieli lub prysznicu jest dosyć częstą dolegliwością, która dotyczy osób w każdym wieku. Jej przyczyn może być kilka.

Jeżeli poza świądem występują także zaczerwienienie lub drobna wysypka, można podejrzewać alergię na jeden ze składników kosmetyków do pielęgnacji.

Zdarza się to najczęściej po użyciu produktów, które zawierają sztuczne barwniki i substancje zapachowe.

Niektóre osoby po kąpieli obserwują u siebie swędzenie skóry bez wysypki.

W takiej sytuacji można podejrzewać, że przyczyną jest nadmierne przesuszenie skóry na skutek braku odpowiedniej pielęgnacji lub niedostatecznej podaży wody.

Zdarza się również, że swędzenie na całym ciele bez objawów wizualnych wynika z podrażnienia naskórka kosmetykami lub substancjami obecnymi np. w proszku do prania.

Swędzenie skóry nasilające się w nocy

Przyczyn swędzenia skóry niekiedy trzeba upatrywać w chorobach zakaźnych. Jedną z nich jest świerzb, wywołany świerzbowcem ludzkim, należącym do rodziny roztoczy.

Pasożyt drąży w warstwie rogowej naskórka kanały, co wywołuje opuchliznę, zaczerwienienie i świąd, najczęściej na palcach rąk, w fałdach skórnych, na nadgarstkach, a także w okolicy piersi, pępka i pachwin.

Charakterystycznym objawem świerzbu jest swędzenie skóry nasilające się w nocy.

Kiedy swędzenie skóry zaczyna się wieczorem i nasila się w nocy, trzeba koniecznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa. Świerzb wymaga natychmiastowego leczenia, ponieważ łatwo może dojść do zakażenia innych osób. Choroba przenosi się przez bezpośredni kontakt lub przedmioty, np. pościel i ręczniki.

Swędzenie skóry w ciąży

Bardzo często swędzenie skóry występuje w ciąży. W większości przypadków jest to niegroźna dolegliwość spowodowana naciąganiem się i napinaniem skóry, zwłaszcza na brzuchu (ale też na piersiach, pośladkach, udach). Objawy pojawiają się zwykle w II i III trymestrze i całkowicie ustępują po porodzie.

Swędzenie skóry w ciąży może mieć poważniejsze przyczyny. Jest to jeden z objawów cholestazy ciężarnych.

Charakterystyczne jest to, że świąd pojawia się na dłoniach i stopach, nasila się w nocy oraz nie towarzyszą mu żadne inne objawy.

Przyczyną jest nadwrażliwość na hormony ciążowe, która powoduje podwyższenie kwasów żółciowych i bilirubiny. Choroba ta dotyczy 1–4% ciężarnych.

Swędzenie skóry głowy

Swędzenie skóry głowy może być spowodowane podrażnieniem przez substancje obecne w szamponach, ale także przez niektóre choroby dermatologiczne. Jedną z przyczyn jest łojotokowe zapalenie skóry.

Poza świądem pacjent zauważa u siebie nadmierne łuszczenie się naskórka, szybkie przetłuszczanie się włosów oraz łupież. Widoczne jest także pogorszenie kondycji włosów.

Swędzenie skóry głowy wymaga konsultacji dermatologicznej, ponieważ sama zmiana szamponu zwykle nie przynosi poprawy i konieczne jest wdrożenie farmakoterapii.

Co pomaga na swędzenie skóry?

Najczęściej na swędzenie skóry całego ciała, twarzy lub głowy pomaga zmiana kosmetyków, gdyż przyczyną objawów na ogół jest podrażnienie składnikami produktów. Najlepiej zaopatrzyć się w dermokosmetyki, ponieważ:

 • są przebadane i przetestowane dermatologicznie;
 • poza pielęgnacją mają także właściwości lecznicze;
 • nie powodują alergii i podrażnienia skóry;
 • nie zawierają sztucznych barwników;
 • można je stosować przy każdym typie cery.
Leia também:  Jakie Miałyscie Objawy Endometriozy?

Dermokosmetyki zawierają substancje, które łagodzą podrażnienia, przyspieszają regenerację naskórka i zapobiegają nadmiernej utracie wody z głębokich warstw skóry. Są to m.in.: kwas pantotenowy (pantenol), wysokie stężenie gliceryny, witamina E, masło shea, olej z orzechów makadamia.

Aby wyeliminować swędzenie skóry, konieczna może okazać się zmiana proszku do prania, płynu do płukania tkanin lub innych detergentów. Najlepiej wybierać produkty, które są pozbawione szkodliwych substancji i przeznaczone dla alergików.

Warto udać się do lekarza, który wykona badania i wykluczy inne przyczyny swędzenia skóry. Specjalista może także przepisać krem lub maść na świąd skóry, które złagodzą dolegliwości i zapobiegną uszkodzeniom naskórka wskutek odruchowego drapania.

Swedzenie skory nog

Wprowadzenie

Jeżeli kiedykolwiek doświadczyłeś swędzenia na ramionach, nogach lub
twarzy, nie jesteś sam. Świąd skóry w tych obszarach może
być wywołany przez szereg różnorodnych czynników, w tym specyficzne dla
konkretnych części ciała.

Swędzenie to więcej niż uciążliwość, a drapanie
może je intensyfikować i potencjalnie uszkadzać skórę, prowadząc do
infekcji lub powstawania blizn.

Oto niektóre z powodów, dla których możesz
odczuwać swędzenie skóry nóg, rąk i twarzy, wraz z
sugestiami, w jaki sposób pozbyć się tego przykrego uczucia.

Pomocne wskazówki, jak zapobiegać świądowi nóg, rąk i twarzy

 • Regularnie nawilżaj skórę, zwłaszcza bezpośrednio po kąpieli lub prysznicu.
 • Skróć kąpiele i czas spędzany pod prysznicem.
 • Unikaj drażniących mydeł oraz detergentów zawierających substancje zapachowe i barwniki.
 • Używaj nawilżacza.
 • Noś delikatne materiały, takie jak bawełna i jedwab.
 • Pij dużo wody.

Świąd skóry – główne przyczyny

Aby ustalić, w jaki sposób złagodzić swędzenie skóry, trzeba najpierw
zrozumieć, co wywołuje potrzebę drapania. Poniżej znajduje się lista kilku
powszechnych przyczyn świądu skóry na ramionach, nogach i twarzy.

Suchość skóry: oprócz łuszczenia się i uczucia napięcia, nadmierne
wysuszenie skóry może powodować swędzenie całej skóry bez objawów skórnych, w tym często
skóry nóg (zwłaszcza u osób, które je golą).

Świąd skóry
biegacza: jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś swędzenia nóg w trakcie lub po
joggingu, przyczyną może być tzw. świąd biegacza. Tymczasowe swędzenie skóry nóg,odczuwalne
najczęściej w okolicach ud i łydek, jest spowodowane wzrostem temperatury
ciała oraz uwolnieniem histamin towarzyszącym aktywności fizycznej.

Zapalenie mieszków włosowych: obcisłe, przylegające spodenki są wygodnym
strojem do ćwiczeń, lecz nadmierny wysiłek i brak prysznica bezpośrednio po
treningu może doprowadzić do zapalenia mieszków włosowych. Ich podrażnienie
jest częstą przyczyną infekcji objawiającej się czerwonymi wypryskami,
towarzyszy jej swędzenie nóg.

Atopowe zapalenie skóry (egzema): zaczerwienienie i chropowatość skóry oraz
intensywny świąd towarzyszące atopowemu zapaleniu skóry występują
najczęściej w okolicach twarzy, pod kolanami i w zgięciach łokci.

Zidentyfikowanie (oraz unikanie) indywidualnych czynników wywołujących
egzemę oraz regularne stosowanie preparatów nawilżających i odpowiednio
dobranych produktów leczniczych, zawierających składniki takie jak
hydrokortyzon, pozwala złagodzić objawy, do których należy swędzenie ciała, w tym skóry na ramionach, nogach i
twarzy.

Łuszczyca: jeżeli odczuwasz swędzenie w okolicach kolan, któremu towarzyszy
zaczerwienie i tworzenie się połaci zgrubiałej, chropowatej skóry,
przyczyną może być łuszczyca.

Ta choroba często atakuje łokcie; może też
powodować łuszczenie (i swędzenie) skóry w okolicach brwi, pomiędzy nosem a
górną wargą, w górnych partiach czoła oraz wzdłuż linii włosów.

Podobnie
jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca wymaga stosowania środków zaradczych
łagodzących świąd, jak również regularnej pielęgnacji skóry, która pozwala
zapanować nad symptomami takimi jak swędzenie rąk, nóg i
twarzy.

Cukrzyca: osoby cierpiące na cukrzycę często skarżą się na swędzenie nóg, zwłaszcza w ich dolnych partiach wywołane
suchością skóry i słabym krążeniem krwi.

Dolegliwości można zmniejszyć,
stosując specjalne preparaty przeciwświądowe. Ulgę przynieść może także
nawilżanie suchej skóry.

Preparaty nawilżające z ceramidami odbudowują
naturalną warstwę ochronną skóry, czym pomagają utrzymać jej prawidłowe
nawodnienie.

Rogowacenie mieszkowe: rogowacenie mieszkowe, przejawiające się niegroźnymi
zmianami skórnymi na tylnych partiach ramion, jest spowodowane
nagromadzeniem białek zwanych keratynami obecnych w wytworach skórnych,
które zatykają ujścia mieszków włosowych; może być to przyczyną swędzenia
dotkniętych partii skóry.

Jeżeli domowe środki nie wystarczają, aby zniwelować swędzenie twarzy czy ciała, występują dodatkowe objawy
skórne, lub jeśli potrzebujesz pomocy w zidentyfikowaniu przyczyny świądu,
zasięgnij porady dermatologa.

Jak pozbyć się świądu skóry?

Oprócz unikania czynników nasilających swędzenie ciała i
twarzy jedną z metod leczenia jest stosowanie kremu lub mleczka
zawierającego hydrokortyzon lub chlorowodorek pramoksyny.

Te składniki
przynoszą tymczasową ulgę, co zapobiega drapaniu, które może naruszać
strukturę skóry i prowadzić do zakażeń.

Stosowanie preparatów nawilżających
(zwłaszcza na wilgotną skórę bezpośrednio po prysznicu) pomaga utrzymać
dostateczne nawodnienie skóry, a tym samym ogranicza świąd skóry towarzyszący jej suchości.

Jakie mogą być przyczyny swędzenia twarzy? Sprawdź co podrażnia Twoją skórę!

2 min. czas czytania

Nie tylko posiadacze skóry wrażliwej i alergicznej borykają się z takim problemem, jak swędzenie twarzy. Świąd skóry może mieć wiele różnych przyczyn, od przesuszenia po reakcje uczuleniowe. Warto zapoznać się z najczęstszymi powodami występowania podrażnień skóry i dowiedzieć się, jak zwalczyć swędzenie i rumień skóry twarzy. Czy wystarczy ograniczyć działania drażniącego czynnika, czy może należy zastosować specjalne preparaty o działaniu łagodzącym? Poznaj najczęściej występujące przyczyny swędzenia skóry i dowiedz się, jak z nimi walczyć. Zapoznaj się z zasadami pielęgnacji podrażnionej skóry i pozbądź się dyskomfortu już dziś!

Podrażnienia skóry i świąd mogą wystąpić z powodu przeróżnych przyczyn.

Najpopularniejsze z nich to:
* odwodnienie skóry – kiedy towarzyszy ci uczucie napięcia skóry i szorstkości, widzisz powierzchowne złuszczanie i odczuwasz swędzenie policzków i czoła to może być znak, że poziom nawilżenia twojej skóry jest za niski i prawdopodobnie doszło do naruszenia warstwy hydrolipidowej (np. w wyniku stosowania zbyt agresywnego środka do mycia twarzy),
* reakcja alergiczna – pokrzywka, ale też świąd skóry bez towarzyszących zmian skórnych mogą świadczyć o uczuleniu (np. na składnik kosmetyku, proszku do prania czy konkretny produkt spożywczy),
* uszkodzenie bariery naskórkowej – mechaniczne lub chemiczne, może wystąpić na skutek zbyt intensywnego złuszczania (np. po zastosowaniu zbyt mocnego peelingu) lub intensywnego pocierania twarzy szorstkim przedmiotem (nieodpowiedni ręcznik, szczoteczka czy myjka do twarzy),

* niekorzystne warunki atmosferyczne – narażenie skóry na działanie czynników takich jak wiatr, mróz czy światło słoneczne może spowodować swędzenie twarzy i rumień,

* używanie niewłaściwych preparatów do pielęgnacji – mycie twarzy zbyt agresywnym żelem albo zwykłym mydłem, stosowanie nieodpowiedniego kremu, te działania mogą wywołać podrażnienia skóry nie tylko o podłożu alergicznym, ale też po prostu naruszyć barierę ochronną naszej skóry i spowodować świąd skóry.

Jak zwalczyć podrażnienia skóry?

Warto zdać sobie sprawę, że nawet najlepsze kosmetyki łagodzące podrażnienia nie pomogą, dopóki nie ustalimy przyczyny swędzenia skóry. Kiedy już ustalimy, co wywołuje problem – należy ograniczyć szkodliwy czynnik i przystąpić do regeneracji skóry.

Pomogą nam w tym specjalne preparaty, takie jak na przykład mydło przetłuszczone, które oczyści skórę i pomoże przywrócić jej odpowiedni poziom nawodnienia. Koniecznie zastosujmy też krem nawilżający, który pomoże zwalczyć swędzenie skóry i zadba o odbudowę bariery hydrolipidowej. Dobrym wyborem będzie preparat o przedłużonym działaniu, taki jak np.

Toleriane Ultra La Roche-Posay, który nawadnia skórę i utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia przez cały dzień. Nie należy przesadzać z ilością kosmetyków, szczególnie jeśli nie jesteśmy pewni czy któryś produkt nie jest sprawcą naszych problemów. Dajmy skórze odpocząć i po umyciu zastosujmy preparat o działaniu kojącym, np.

wodę termalną w sprayu czy delikatną mgiełkę do twarzy. Chwila wytchnienia sprawi, że cera nie będzie przeciążona zbyt dużą ilością kosmetyków i lepiej przyjmie substancje odżywcze z preparatów, które zaaplikujemy.

Pomimo tego, że przyczyny świądu skóry są różne, warto jak najszybciej spróbować załagodzić podrażnienia skóry.

Im szybciej zadbamy o skórę i zastosujemy preparaty o działaniu łagodzącym, tym szybciej pozbędziemy się dyskomfortu i uczucia swędzenia. Warto najpierw ustalić przyczynę świądu skóry, bo nawet najlepsze kosmetyki nie ukoją naszej skóry, jeśli nadal będzie na nią oddziaływał drażniący bodziec.

Ograniczenie ekspozycji na szkodliwy czynnik i właściwa pielęgnacja to klucz do złagodzenia podrażnień i zwalczenia świądu. Postaw na sprawdzone dermokosmetyki i pozbądź się swędzenia już dziś! Nie zwlekaj, skóra bez podrażnień jest na wyciągnięcie ręki!

Leia também:  Jakie Sa Objawy Kamieni W Nerkach?

Jakiej chorobie towarzyszy świąd skóry?

Cały czas czekamy na podpisanie umowy z NFZ w sprawie programu “Profilaktyka 40 plus”. Na obecną chwilę nie prowadzimy zapisów w celu wykonania skierowań. Jak to będzie możliwe od razu poinformujemy. Szanowni Pacjenci, w dniu 4 czerwca przychodnia czynna będzie w godzinach 8.00-17.00. Punkt pobrań będzie zamknięty.

UWAGA! od teraz osoby chcące wykonać test na Covid-19 wchodzą na stronę gov.pl/dom i wypełniają formularz na podstawie którego kierowane są na test

Swędzenie skóry jest uciążliwe, ale czasami jest też objawem poważnej choroby.

Przyczyną swędzenia skóry może być stan zapalny skóry będący objawem grzybicy – wówczas swędzeniu towarzyszą czerwone, niekiedy łuszczące się plamy w okolicy stóp, pachwin, narządów płciowych. Jeśli na skórze pojawiają się drobne czerwone krostki, mogą być objawem atopowego zapalenia skóry.

Świąd może też oznaczać alergię kontaktową lub pokarmową. Bywa reakcją na lek albo ukąszenie owada. Dokuczliwym swędzeniem przejawiają się liszajec zakaźny, świerzb i wszawica (ta ostatnia dotyczy skóry głowy). Swędzenie może być także objawem ogólnoustrojowych zaburzeń metabolicznych lub hormonalnych.

Jeszcze do niedawna świąd skóry uważany był za rodzaj słabego lub tępego bólu. Dziś wiadomo, że to pierwotny rodzaj czucia powierzchniowego, a jego pojawienie się może świadczyć o szeregu dolegliwości, również o rozwijającej się chorobie nowotworowej.

Świąd skóry jest zjawiskiem częstym. Szacuje się, że dotyka od 12 do 20 proc. populacji. Świąd występuje w wielu chorobach.

Z badań epidemiologicznych wiadomo, że dotyka właściwie wszystkich chorych na atopowe zapalenie skóry, ponad 80 proc. pacjentów z łuszczycą, 30-60 proc. z marskością wątroby i przewlekłą chorobą nerek.

Świąd towarzyszy także liszajowi płaskiemu, opryszczkowatemu zapaleniu skóry i pemfigoidowi. Występuje także w dermatozach ciążowych oraz w świerzbie. Szacuje się także, że ponad 50 proc. osób powyżej 60. r.ż.

w ciągu tygodnia odczuwa świąd, co jest najprawdopodobniej związane z pojawiającą się i narastającą suchością skóry, która staje się bardziej podatna na czynniki zewnętrzne.

Świąd skóry – jakim chorobom towarzyszy świąd skóry?

Świerzb

Skóra bardzo swędzi, zwłaszcza w nocy. W fałdach skóry, między palcami, na nadgarstkach, łokciach, piersiach, pośladkach i w pasie pojawia się czerwona, chropowata wysypka.

 To klasyczne objawy świerzbu, choroby zakaźnej, która dziś wcale nie jest znana tylko ze starych podręczników medycyny. Przeciwnie – staje się coraz powszechniejsza.

Objawy pojawiają się po 2 tygodniach od zakażenia i są reakcją alergiczną na świerzbowca – pasożyta, który drąży pod powierzchniową warstwą skóry korytarze, w których składa jajeczka.

Zakażenie enterowirusami

Skóra swędzi tam, gdzie pojawia się wysypka w postaci czerwonych plam i grudek. Występuje zwykle na pośladkach, między palcami stóp i dłoni. Enterowirus atakuje latem, głównie dzieci, przenosi się drogą pokarmową, a niekiedy kropelkową. Ujawnia się 3–5 dni po zakażeniu. Mija po tygodniu.

Niedoczynność tarczycy

Nadmierna suchość skóry powoduje nie tylko swędzenie, ale też intensywne złuszczanie się naskórka z całego ciała, ale zwłaszcz na łokciach i kolanach.

Zwykle towarzyszy temu wypadanie włosów, przewlekłe zmęczenie, nadmierna senność, stałe uczucie zimna, częste zaparcia, a także przyrost wagi mimo braku apetytu, obniżenie nastroju, zaburzenia miesiączkowania. Dolegliwość jest skutkiem zbyt małej produkcji hormonów.

Często objawia się ona w późniejszym wieku (po 65. roku życia). Bywa też sprowokowana leczeniem nadczynności tarczycy i przyjmowaniem niektórych leków.

Niewydolność wątroby

Świąd skóry pojawia się przy zaawansowanej postaci choroby, która przez wiele lat, np. w przypadku zakażenia wirusem zapalenia wątroby, może przebiegać bez wyraźnych objawów.

Najczęściej swędzi skóra na łydkach i przedramionach. Świąd jest tak dokuczliwy, że chory może rozdrapywać skórę aż do krwi.

Warto dodać, że świąd pojawia się w zaawansowanej postaci choroby, która przez wiele lat może przebiegać bez wyraźnych objawów.

Liszajec zakaźny

To bakteryjna, bardzo zakaźna choroba, której towarzyszy silne swędzenie skóry. Pojawia się latem, zwykle u dzieci. Jej sprawcą jest gronkowiec  lub paciorkowce. Oprócz swędzenia, dokuczliwym objawem choroby jest tworzenie się na skórze strupów. Przebieg liszajca zakaźnego może być gwałtowny, skóra wygląda nieładnie, ale zakażenie łatwo się leczy.

Niewydolność nerek

Swędzeniu skóry towarzyszą typowe objawy: obrzęki, częstomocz, zagęszczenie i ciemna barwa moczu, zwiększone pragnienie, zaburzenia ciśnienia. Diagnozują je:

 • badanie moczu,
 • morfologia krwi,
 • poziom kreatyniny i mocznika,
 • USG nerek.

Żylaki

Niewydolność żył sprawia, że niedostatecznie ukrwiona skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia, podrażnienia i infekcje. Zmiany skórne mogą prowadzić do wyprysku podudzi – to stan zapalny, objawiający się obrzękiem, zaczerwienieniem i uciążliwym swędzeniem skóry łydek.

Cukrzyca

Problemy ze skórą bywają pierwszym objawem tej choroby: nadmierna suchość i swędzenie, łuszczenie, podatność na zranienia i infekcje grzybicze. Diagnozę potwierdza badanie poziomu glukozy we krwi.

Nerwica

Świąd skóry, występujący w sytuacjach napięcia emocjonalnego może mieć podłoże psychiczne; stres może również nasilać objawy choroby dermatologicznej (atopowego zapalenia skóry – AZS). Konieczna jest konsultacja z psychiatrą i ewentualnie dermatologiem.

Świąd skóry a choroba nowotworowa

Świąd przewlekły, trwający powyżej sześciu tygodni, może być pierwszym sygnałem toczącego się procesu nowotworowego. Często o wiele lat wyprzedza pojawienie się innych objawów choroby.

Występuje zarówno w chorobach rozrostowych układu limforetikularnego (chłoniaki Hodgkina, chłoniaki nieziarnicze, białaczki, szpiczak mnogi, zespoły mielodysplastyczne, ziarnica złośliwa), jak i w schorzeniach przebiegających z uszkodzeniem układu nerwowego (guz mózgu).

Świąd skóry a choroba hematologiczna

Świąd skóry jest ważnym, a często jedynym objawem chorób hematologicznych. Szacuje się, że dotyczy około 30 proc. chorych na ziarnicę złośliwą, 10 proc.

pacjentów z chłoniakami oraz 5 proc. chorych na białaczkę. Świąd jest bardzo częstym objawem chłoniaków pierwotnych skórnych i dotyczy aż 90 proc. chorych.

Zdarza się, że świąd o wiele lat wyprzedza kliniczną manifestacje tych chorób.

Świąd skóry – świąd paraneoplastyczny

Poza nowotworami hematologicznymi, świąd może być także manifestacją złośliwych guzów litych.

Uogólniony świąd skóry może być jedyną manifestacją rakowiaka, raka piersi, raka żołądka, raka płuc, okrężnicy, odbytu, sromu czy prostaty. Czasami niektóre nowotwory powodują świąd ograniczony, o określonej lokalizacji.

Wiadomo na przykład, że świąd moszny może świadczyć o raku gruczołu krokowego, świąd sromu o raku szyjki macicy, a świąd okolicy odbytu o raku odbytnicy.

Świąd skóry – jak przebiega leczenie?

Pierwszą pomocą w walce ze swędzącą skórą jest odpowiednie jej nawilżenie oraz dotlenienie. Dlatego przy dolegliwościach skórnych warto zrezygnować z noszenia opinającej skórę odzieży i tej, która jest wykonana ze sztucznych materiałów. Doraźnie objawy złagodzi zażywanie letnich kąpieli.

Należy odstawić również ostre przyprawy, które potęgują uczucie świądu. Koniecznie należy zrezygnować z używania mydła na rzecz łagodniejszych środków myjących, o właściwościach nawilżających i regeneracyjnych. Kojąco na podrażnienia skóry wpływa alantoina, pantenol, witamina A i E oraz naturalne oleje mineralne.

Jeśli domowe sposoby nie przynoszą rezultatów, warto udać się do lekarza dermatologa lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w celu ustalenia przyczyny swędzenia skóry.  Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, bo diagnostyka świądu przewlekłego często nie jest łatwa.

Możliwe, że konieczne będzie przeprowadzenie szeregu badań laboratoryjnych (m.in.: morfologii krwi, badania moczu, kału, badania histopatologicznego wycinka skóry). Postawienie diagnozy to połowa sukcesu.

Dobór odpowiednich leków (leczących objawy i przyczyny świądu) i regularne ich przyjmowanie powinno na dobre rozwiązać problem swędzącej skóry. W leczeniu świądu wykorzystuje się niekiedy fototerapię, czyli naświetlanie skóry specjalnymi lampami.

Leczenie świądu skóry to niejednokrotnie długotrwały proces, wymagający od chorego cierpliwości i ścisłej współpracy z lekarzem.
Bardzo dobrzy specjaliści przyjmują w Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Poradni Lekarza POZ.

W celu umówienia się na konsultację u lekarza rodzinnego, onkologa, skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała).

W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem.

Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*