Swędzenie oczu – jakie są przyczyny i jak leczyć swędzące powieki i piekące oczy?

Świąd oczu to nie tylko niepokojący, ale też utrudniający codzienne funkcjonowanie objaw. Jeśli nie ustępuje, powinien skłonić do wizyty u lekarza. Specjalista wskaże przyczynę i ścieżkę leczenia.

Dlaczego zatem swędzą nas oczy i jak im ulżyć?

Swędzenie i pieczenie w oku wywoływać może znajdujące się w nim ciało obce – pyłek, kurz, rzęsa, a nawet tak prozaiczna rzecz jak niewyspanie.

Sprzyja mu też nadwrażliwość na soczewki kontaktowe lub stosowanie ich bez zachowania należytej higieny.

Przyczyną swędzenia oka może być tzw. zespół suchego oka, czyli zaburzona produkcja cieczy łzowej. U jego podstaw leży m.in. zanieczyszczone pyłami i spalinami środowisko, leki (np.

antykoncepcyjne) oraz zmiany hormonalne, co sprawia, że zespół ten częściej dotyka kobiety. Objawy nasilają się porą wieczorową i w nocy, gdyż wówczas oczy wydzielają mniej łez.

Niepokój powinno wzbudzić przedłużające się swędzenie oka lub obu oczu, a także pieczenie powiek i zaczerwienienie.  

Swędzenie oczu ma też źródło we współczesnym stylu życia. Nadmiernie eksponowane na ekrany komputerów, tabletów czy smartfonów oczy są przemęczone, gorzej nawilżone, swędzą i tracą ostrość widzenia.

Sprzyja temu osłabiające mięśnie oka skupienie na ekranie, nienaturalne światło komputera, niewłaściwe ustawienie monitora.

Dolegliwości te zostały dostrzeżone już w 1994 roku przez Amerykańską Akademię Okulistyki, która określiła je mianem Syndromu Widzenia Komputerowego (ang. Computer Vision Syndrome).

Alergia a świąd oczu

Jednak w wielu przypadkach za dolegliwościami takimi jak: swędzące oczy, nieustanna chęć pocierania ich, dyskomfort odczuwany w obrębie całego oka, na powiekach albo tylko w kącikach, stoi alergia. Pieczenie może mieć charakter okresowy (np.

w czasie pylenia traw), napadowy (np. po kontakcie z sierścią zwierzęcia) lub całoroczny (np. w wyniku stałej ekspozycji na roztocza, pleśń, składniki w kosmetykach czy przeróżne tworzywa).

Poza świądem pojawiają się też łzawienie i katar, kichanie, uczucie drapania gardła, uszu i nosa oraz swędzenie powiek.

Infekcje powodujące swędzenie oczu

Oczy mogą też swędzieć z powodu infekcji, np. zapalenia spojówek. Wywołują je wirusy, bakterie, pasożyty, alergeny i czynniki zewnętrzne.

Do objawów najczęściej należą: swędzenie, opuchlizna, światłowstręt, gęsta wydzielina ropna, szczególnie obfita rano zaraz po przebudzeniu.

Na początku odczuwalne może być swędzenie jednego oka, ale niewykluczone, że nieleczona infekcja przeniesie się na drugie.

Domowe sposoby na swędzenie oczu

Swędzenie oczu staje się przypadłością cywilizacyjną. Ale o ile na zanieczyszczenie powietrza czy losowe sytuacje wpływu nie mamy, o tyle inne czynniki podrażniające oczy jesteśmy w stanie wykluczyć lub chociaż zminimalizować ich oddziaływanie. Z pomocą przyjdą domowe sposoby.

Ograniczmy czas spędzany przed komputerem i pilnujmy, aby co jakiś czas robić oczom przerwę od niego. Nawilżajmy je kroplami, często mrugajmy i dbajmy o higienę pracy – naturalne oświetlenie, pozycję, właściwą odległość od komputera i dobrze zbalansowane ustawienia jasności oraz kontrastu ekranu.

Zarówno w biurze, jak i w domu dbajmy o wilgotność pomieszczenia, wietrzmy je i nie przegrzewajmy. Nośmy okulary przeciwsłoneczne, oczy dotykajmy tylko czystymi rękami, przed snem oczyśćmy z makijażu i wysypiajmy się. Jeśli nosimy soczewki kontaktowe, stosujmy się do zaleceń producentów.

Zadbajmy o oczy również poprzez dietę – pamiętajmy o witaminach z grupy B, witaminie A czy E oraz cynku.

Co, jeśli pomimo powyższych zabiegów oczy swędzą? Na początek, zanim w ogóle zbliżymy się do nich, umyjmy ręce. Następnie zaaplikujmy do podrażnionego oka parę nawilżających kropli, tzw. sztucznych łez. Powinny one mieć jak najprostszy, pozbawiony szkodliwych dla powierzchni oka konserwantów skład.

Mogą być stosowane wiele razy w ciągu dnia, ale pamiętajmy, że nie stanowią leczenia przyczynowego. Podobnie jak zimne okłady na swędzące oczy, które ukoją podrażnione, wysuszone oko. Wystarczy sterylną ściereczkę zamoczyć w chłodnej wodzie i przyłożyć delikatnie do podrażnienia.

Popularne metody naszych babć, czyli kompresy i płukanki z herbaty lub z rumianku, są odradzane przez okulistów z uwagi na swoje potencjalnie drażniące działanie.

Swędzące oczy i powieki – diagnostyka – kiedy iść do okulisty?

Kompres nie pomógł, krople ukoiły tylko na chwilę – co dalej? Wizyta u lekarza. Nieleczone, przedłużające się podrażnienie oka może pogorszyć jego stan i przerodzić się w poważniejszą dolegliwość.

Lekarz zbierze u pacjenta wywiad, upewni się, czy w przeszłości występowały podobne symptomy i czy w grę wchodzi np. alergia.

Badanie przeprowadzone zostanie prawdopodobnie po zaaplikowaniu do oka rozszerzających źrenicę kropli z atropiną, które przez parę godzin spowodują nadwrażliwość na światło.

Zdiagnozowana przez lekarza alergia oczu leczona będzie dwutorowo: poprzez unikanie kontaktu z alergenem i stosowanie leku przeciwalergicznego.

W większości przypadków leki doustne dostępne są bez recepty, a te do stosowania miejscowego, czyli np. krople do oczu na alergię, kupimy tylko z receptą.

Warto też w dalszej kolejności rozważyć możliwość odczulenia na dany alergen, tzw. immunoterapię swoistą.

Zapalenie oka, w zależności od umiejscowienia infekcji, leczone powinno być wyłącznie przez lekarza. Na zapalenie bakteryjne zostanie przepisany prawdopodobnie antybiotyk w kroplach lub żelu.

Jeśli nie przyniesie rezultatów, lekarz może zalecić wykonanie posiewu, który wskaże winne zapaleniu bakterie. Zapalenia wirusowe mogą być powiązane z toczącą się w organizmie chorobą.

Leczy się je miejscowo kroplami lub maściami łagodzącymi stany zapalne.

wróć do bloga czytaj kolejny

 1. A. Lens, S.C. Nemeth, J.K. Ledford, Anatomia i fizjologia narządu wzroku, Wrocław 2010
 2. H. Małecka, Zapalenie spojówek, „Medycyna Rodzinna”, 1 2007, s. 17-21.
 • Swędzenie oczu – jakie są przyczyny i jak leczyć swędzące powieki i piekące oczy? krople, zmęczenie, podrażnienie, zaczerwienienie 16.99 zł
 • Swędzenie oczu – jakie są przyczyny i jak leczyć swędzące powieki i piekące oczy? krople, podrażnienie, suchość 23.99 zł
 • Swędzenie oczu – jakie są przyczyny i jak leczyć swędzące powieki i piekące oczy? zestaw, krople, podrażnienie, suchość, bez konserwantów 36.69 zł
 • Swędzenie oczu – jakie są przyczyny i jak leczyć swędzące powieki i piekące oczy? krople, podrażnienie, świąd, alergia, zaczerwienienie, suchość 16.99 zł

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

 • Swędzenie oczu – jakie są przyczyny i jak leczyć swędzące powieki i piekące oczy? Ból stopy to dolegliwość, która może mieć rozmaite przyczyny. Ból stóp może pojawić się po intensywnym wysiłku fizycznym, wielogodzinnej pracy w pozycji stojącej, ale także jako objaw poważnych chorób, takich jak cukrzyca, dna moczanowa czy nerwiak Mortona. Sprawdź, jak diagnozuje się ból stóp, jak wygląda leczenie? Poznaj ćwiczenia na bolące stopy.
 • Swędzenie oczu – jakie są przyczyny i jak leczyć swędzące powieki i piekące oczy? Ból szyi to częsta dolegliwość, która dotyka dużą grupę osób. Przyczyny bolącej szyi mogą być różne, od przeciążenia i napięcia mięśni, spowodowanego np. wielogodzinną pracą przed komputerem przez zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego i urazy odcinka szyjnego kręgosłupa aż po nowotwór. Sprawdź, jak przebiega diagnostyka bólów szyi, w jaki sposób się je leczy oraz jakie ćwiczenia można zastosować, by złagodzić dolegliwości. 
 • Swędzenie oczu – jakie są przyczyny i jak leczyć swędzące powieki i piekące oczy? Ból pięty pojawiający się podczas chodzenia lub spoczynku może świadczyć o poważnym schorzeniu, np. o chorobie Haglunda czy podagrze. Ból pięty, kłucie pięty czy pieczenie nie zawsze musi jednak oznaczać chorobę. Wzrastające obciążenie spowodowane dużym przyrostem masy ciała również może powodować bóle pięt – może powstawać np. u kobiet w ciąży. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być przyczyny bolącej pięty, jakie są metody leczenia i domowe sposoby na ból w pięcie.
 • Ból brzucha po lewej stronie może być wywołany przez chwilową niedyspozycję, ale jest także objawem poważnych chorób układu pokarmowego czy moczowego. Jakim schorzeniom towarzyszy? 
 • Mioklonie (zrywania mięśniowe) to niekontrolowane, intensywne skurcze mięśni. Mogą one obejmować jeden mięsień, grupę mięśni, kończynę, a nawet cały tułów. Przyczyn powstawania mioklonii jest wiele, niektóre mimowolne ruchy są fizjologiczne (np. mioklonie przysenne, czyli szarpnięcia ciała podczas zasypiania) i nie wymagają leczenia, inne mogą oznaczać poważne schorzenia, takie jak zaburzenia metaboliczne, padaczkę czy zatrucie metalami ciężkimi. Wszystkie niekontrolowane skurcze mięśni wymagają konsultacji ze specjalistą.
 • Domowe sposoby na zaparcia, nazywane potocznie zatwardzeniem, obejmują przede wszystkim zmianę stylu życia – włączenie do diety większej ilości produktów zawierających błonnik, wypijanie większej ilości płynów oraz regularną aktywność fizyczną. Na problemy z wypróżnianiem można także zastosować preparaty ziołowe mające właściwości przeczyszczające (np. liście senesu, kłącze rzewienia). Wśród leków bez recepty na zaparcia znajdują się natomiast środki: pęczniejące (np. siemię lniane), osmotyczne (np. laktuloza), zmiękczające (np. glicerol) oraz drażniące (np. olej rycynowy).
 • Choć produkcja gazów w jelitach to proces naturalny, ich nadmierne powstawanie nastręcza wielu trudności. Wzdęty i obolały brzuch oraz uczucie dyskomfortu są nieodłącznymi towarzyszami zwiększonej ilości gazów jelitowych. Czy ich nadmierne powstawanie może oznaczać chorobę? Jak skutecznie zapobiegać zbyt wielkiej produkcji gazów w jelitach?  
 • Suchość gardła może być spowodowana wieloma przyczynami. Zwykle pojawia się podczas infekcji, a także w wyniku odwodnienia, palenia papierosów, nadwyrężenia narządu głosu czy spania z otwartymi ustami. Uczucie suchego gardła dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Jak i czym nawilżać gardło? Czego warto unikać, gdy czujemy suchość w gardle?

Swędzenie oczu i powiek – przyczyny świądu oczu

Swędzenie oczu to dolegliwość, która – w zależności od tego, jakie są jej przyczyny – może dotyczyć różnych części oka, także powiek czy skóry wokół oczu. Swędzenie może pojawić się także w kącikach oczu.

Swędzenie oczu należy leczyć u okulisty – domowe sposoby nie są wskazane. Świąd oczu, zwłaszcza jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, może świadczyć o poważnej chorobie, która może się skończyć nawet utratą wzroku.

Swędzenie oczu (świąd oczu) to odczucie nieprzyjemnego podrażnienia oczu, wywołujące chęć drapania. Niezależnie od tego, jakie są przyczyny swędzących oczu, może dotyczyć wszystkich części oka, także powiek i skóry w okolicy oczu. Swędzenie oczu może się pojawić także w kącikach oczu.

Leia também:  Zespół Edwardsa – dziedziczenie, przyczyny, objawy, leczenie, przeżywalność

Swędzenie (świąd) oczu – przyczyny. Alergia

Swędzące oczy najczęściej są oznaką alergii. Wówczas objawami towarzyszącymi są wodnisty katar, łzawienie oczu, kaszel. Możliwe są także zmiany skórne (np. pokrzywka).

Jeśli swędzenie oczu i inne objawy uczulenia trwają tylko przez pewien okres, najpewniej jest to uczulenie na pyłki roślin.

Napadowy charakter objawów sugeruje uczulenie na sierści zwierząt lub związki chemiczne.

Jeśli objawy utrzymują się cały rok, można podejrzewać uczulenia na kurz domowy i jego składniki (roztocze, pleśnie i sierści zwierząt), stosowane kosmetyki albo leki do oczu i/lub na twarz.

Świąd oczu może być też objawem ciężkiej choroby alergicznej oczu, takiej jak atopowe lub wiosenne zapalenie spojówek i rogówki.

Atopowe zapalenie spojówek i rogówki to ciężka choroba alergiczna narządu wzroku, występująca głównie u osób, które chorowały lub chorują na atopowe zapalenie skóry. Cechuje się silnym świądem zarówno powiek, jak i spojówek oraz zespołem suchego oka.

Często pojawia się przekrwienie spojówek, gęsta sklejająca powieki wydzielina oraz przerzedzenie rzęs i skroniowych brzegów brwi.

Z kolei wiosenne zapalenie spojówek i rogówki to poważna choroba alergiczna narządu wzroku dotycząca głównie chłopców przed okresem dojrzewania. Jej przyczyną są złożone mechanizmy alergii i zaburzeń hormonalnych w narządzie wzroku.

W okresie wiosennym lub letnim, pojawia się silny światłowstręt i świąd oczu, rano zaś spojówki skleja gęsta wydzielina, trudna do usunięcia i ciągnąca się jak sznurek. Objawy łagodnieją w zimie i jesienią, często ustępują całkowicie w okresie dojrzewania płciowego.

Nieleczone wiosenne zapalenie spojówek i rogówki może bardzo osłabić wzrok, a nawet prowadzić do ślepoty – przestrzegają okuliści.

Swędzenie powiek

Suchość, obrzęk i  zaczerwienienie to najczęstsze objawy wyprysku  na powiekach. Mogą go powodować m.in. AZS, kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia lub kontaktowe zapalenie skóry.

Przy takich objawach należy unikać makijażu i stosować delikatne środki do oczyszczania oraz pielęgnacji skóry.

Ważne jest, aby odbudować barierę ochronną skóry, przywrócić komfort podrażnionej skórze i jak najszybciej zadziałać na przyczyny objawów.

Swędzenie (świąd) oczu – przyczyny. Infekcje

Świąd oczu może być także jednym z objawów infekcji oczu. Na przykład, może świadczyć o zapaleniu spojówek. Objawy wirusowego zapalenia spojówek to obrzęk spojówek, swędzenie i uczucie ciała obcego w oku, pojawienie się wydzieliny surowiczej.

Na spojówkach widać skupiska obrzękniętych naczynek krwionośnych (rozproszone zaczerwienienie). Gdy zapalenie obejmie rogówkę, pojawiają się na niej małe zmętnienia. Towarzyszy temu silny ból, łzawienie, światłowstręt.

Czasem powiększają się węzły chłonne w okolicy żuchwy.

Swędzenie oczu – jakie są przyczyny i jak leczyć swędzące powieki i piekące oczy?

Olejek pod prysznic i do kąpieli Bioderma Atoderm Huile de douche zapewnia natychmiastowy komfort już podczas kąpieli. Otula skórę ochronnym płaszczem, dając 24-godzinne nawilżenie.

Łagodzi i chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi dzięki swojej wyjątkowej formule składającej się z tłuszczów roślinnych, witaminy PP oraz patentu SKIN BARRIER THERAPY™, który zapobiega namnażaniu i przyleganiu bakterii.

 • Delikatnie oczyszcza skórę ciała i twarzy
 • Nawilża i chroni
 • Wzmacnia barierę ochronną skóry
 • Specjalnie opracowana formuła dermatologiczna zwiększa próg tolerancji skóry
 • Bezpieczny od 1. dnia życia

* estry oleju kokosowego i słonecznikowego

Jeżeli swędzenie nie ustępuje przez dłuższy czas, skontaktuj się z lekarzem celem ustalenia, na ile poważna jest infekcja.

Inna choroba oczu, która objawia się świądem, to bakteryjne zapalenie brzegów powiek. Charakterystyczny zespół objawów towarzyszący zapaleniu brzegu powiek na tle bakteryjnym:

 • zaczerwienienie i obrzęk brzegów powiek
 • twarde, suche łuski u podstawy rzęs powieki górnej i dolnej, które po usunięciu pozostawiają krwawiące owrzodzenia
 • uczucie świądu i pieczenia
 • wypadanie rzęs

Swędzenie (świąd) oczu – przyczyny. Zespół suchego oka

Zespół suchego oka to schorzenie polegające na niedostatecznym wydzielaniu łez lub zaburzeniach w składzie poszczególnych warstw filmu łzowego. Typowe objawy tej dolegliwości to podrażnienie oczu, wrażenie “piasku pod powiekami”.

Czasem widzimy przejściowo jak przez mgłę. Rzadziej dokucza nam światłowstręt, swędzenie, a częściej – uczucie zmęczenia i ciężkości powiek. Dolegliwości nasilają się w ciągu nocy, gdyż wtedy naturalnie wydzielamy mniej łez.

Rano trudno jest otworzyć powieki.

Swędzenie (świąd) oczu – przyczyny. Ciało obce w oku

Przyczyną swędzących oczu może być także ciało obce. Może to być rzęsa, która właśnie wpadła do oka, a także drobinki kurzu lub pył, który znajduje się powietrzu.

Ciała obce po dostaniu się do oka powodują uczucie swędzenia.

Na tego typu podrażnienia oczy mogą zareagować zarówno nadmiernym wysuszeniem, jak i wzmożonym wydzielaniem łez w celu jak najszybszego pozbycia się niepożądanej substancji.

Swędzenie (świąd) oczu – przyczyny. Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe – niewłaściwie używane – mogą być przyczyną podrażnień i swędzenia oczu. Soczewki kontaktowe mogą podrażniać lub uszkadzać warstwę lipidową, która znajduje się na powierzchni oka. Soczewki sprawiają także, że łzy nie są odpowiednio rozprowadzane na powierzchni oka. W takiej sytuacji pomogą tzw. sztuczne łzy.

Również ich niewłaściwe przechowywanie może doprowadzić do namnażania się bakterii, a dalej do rozwoju infekcji objawiającej się m.in. swędzeniem oczu. Regularna wymiana płynu, w którym przechowywane są soczewki jest bardzo istotna, ponieważ dzięki temu są odpowiednio zdezynfekowane przed kolejnym użyciem.

Swędzenie (świąd) oczu – przyczyny. Syndrom widzenia komputerowego

Syndrom wiedzenia komputerowego to złożony zespół problemów dotyczących oczu i widzenia, powiązanych z pracą do bliży, które odczuwa się w trakcie korzystania z komputera lub wykonywania powiązanych czynności.

Zmęczenie oczu, niewyraźne widzenie, nadwrażliwość na ostre światło i uczucie, swędzenia i pieczenia (piasku) pod powiekami to typowe dolegliwości występujące u osób, które przez wiele godzin wpatrują się w ekran monitora.

Swędzenie oczu może być spowodowane pracą przed komputerem

Źródło: biznes.newseria.pl

Swędzenie oczu – jakie są przyczyny i jak leczyć swędzące powieki i piekące oczy? Monika Majewska

Swędzenie skóry powiek – mały, a dotkliwy problem

Świąd, swędzenie definiuje się jako nieprzyjemne odczucie pochodzące ze skóry, wywołujące chęć drapania i pocierania. Jest to najczęstszy objaw wielu schorzeń skórnych i potrafi być bardzo dokuczliwy.[1]

Świąd skóry może mieć wiele przyczyn. Wyróżnia się czynniki środowiskowe np. ciepło, które wywołuje pocenie się skóry lub podrażnianie skóry szorstką fakturą ubrania.

Ponadto przebywanie w pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza, narażenie na wiatr czy dym papierosowy mogą również mieć negatywny wpływ na skórę powiek i wywoływać uczucie jej swędzenia oraz potęgować odruch ich pocierania.

Badania pokazują, że stres również może nasilić swędzenie skóry. Co więcej uczucie świądu i odruch drapania mogą pojawić się u nas nawet wtedy, gdy zobaczymy lub usłyszmy coś, co sugeruje uczucie swędzenia np. inną drapiącą się osobę. Zjawisko to nazywane jest „swędzeniem zakaźnym”.[2]

Skóra na powiekach jest wyjątkowo cienka i delikatna, więc łatwo dochodzi do jej przesuszenia. Może to wywoływać swędzenie i chęć pocierania powiek. Suchość skóry może być spowodowana m.in.

: zmniejszeniem nawilżenia naskórka w wyniku częstego stosowania agresywnych substancji powierzchniowo czynnych, zawartych w kosmetykach np. preparatach do demakijażu, procesem starzenia się skóry, zaburzeniami hormonalnymi, chorobami skóry tj.

atopowe zapalenie skóry (AZS), a także kontaktem z alergenami, które powodują wyprysk kontaktowy (inaczej: kontaktowe zapalenie skóry, egzema).

Świąd na powiekach jest również najczęściej występującym objawem towarzyszącym m.in. alergii i innym chorobom skóry powiek, zwłaszcza gdy towarzyszy im stan zapalny.

Mechanizm powstawania stanu zapalnego przy schorzeniach skórnych wiąże się z wydzielaniem szeregu substancji tzw. mediatorów stanu zapalnego, takich jak np.

histaminy, interleukiny, które w kontakcie z receptorami znajdującymi się w skórze wywołują stan zapalny, powodując podrażnienie i uczucie swędzenia.[2]

Świąd powiek, a zwłaszcza ich brzegów, jest również jednym z objawów występujących przy demodekozie ocznej wywołanej przez nużeńce.[3]

Do czego może prowadzić drapanie skóry powiek?

Uczucie swędzenia powiek powoduje często bardzo silny odruch drapania, co może przynieść chwilową ulgę, ale tylko pozorne pozbycie się problemu. Badania pokazały, że drapanie powoduje nasilone uczucie swędzenia, a „cykle drapania” stają się coraz trudniejsze do zahamowania z powodu uwalniania serotoniny do układu nerwowego.

To prowadzi do błędnego koła odruchu drapania.[4][5]  Co gorsza, mocne drapanie skóry powiek prowadzi do pogorszenia ich stanu, a nierzadko do powstawania zaczerwienienia, opuchlizny, a nawet otarć i ran.

W momencie, gdy mechanicznie uszkadzamy skórę powodujemy zaburzenie bariery naskórkowej i dajemy łatwy dostęp potencjalnym alergenom oraz dodatkowo narażamy ją na podrażnienie.

Swędzenie oczu – jakie są przyczyny i jak leczyć swędzące powieki i piekące oczy?

Nadmierne pocieranie powiek może również prowadzić do poważnego powikłania okulistycznego, czyli tzw. stożka rogówki.

Jest to choroba oczu, w której rogówka zaczyna wybrzuszać się i przybierać kształt stożka. Badacze uznają pocieranie oczu jako główny czynnik wywołujący i sprzyjający rozwojowi tego schorzenia.

Nie dziwi więc fakt, że często występuje jednocześnie z atopowym zapaleniem skóry powiek.[6]

Należy zatem minimalizować odruch drapania skóry, bo może on powodować nie tylko pogorszenie stanu powiek i powiększenie się swędzącego obszaru, ale również prowadzić do poważnych komplikacji.

Co robić, gdy odczuwamy swędzenie na powiekach?

Jeżeli swędzenie jest dotkliwe, a poza tym połączone z innymi objawami tj. zaczerwienie, przesuszenie czy podrażnienie, warto udać się na wizytę do lekarza okulisty.

Lekarz przeprowadzi odpowiednią diagnostykę w celu ustalenia przyczyny problemu oraz zaleci dopasowaną terapię. W trakcie wywiadu okulistycznego, warto wspomnieć o wszystkich sytuacjach, którem miały wpływ na nasilone uczucie swędzenia.

Leia também:  Flegma w gardle – jak się pozbyć wydzieliny z gardła?

W przypadku stwierdzonej alergii zaleca się w miarę możliwości unikania kontaktu z alergenem.

W przypadku suchej, podrażnionej skóry powiek zaleca się również stosować kremy zawierające w swoim składzie emolienty, które regenerują i chronią przesuszoną skórę przed utratą wody, takie jak np. skwalan, ceramidy oraz substancje nawilżające, które utrzymują nawilżenie w skórze np.

kwas hialuronowy. Badania wykazują, że stosowanie kremów emoliencyjnych ma dobroczynny wpływ na skórę, a także wspomaga leczenie farmakologiczne.

[7][8] Ważne, aby stosować preparaty dedykowane cienkiej, delikatnej skórze powiek, które w swoim składzie nie zawierają konserwantów i dodatkowych substancji zapachowych.

Powyższy artykuł ma charakter edukacyjno-informacyjny i nie zastępuje porady medycznej, a także porady lekarskiej.

[1] Szepietowski, A. Reich – Świąd. Patomechanizm, klinika, leczenie. 2010

[2] Murota, I. Katayama. Exacerbating factors of itch in atopic dermatitis. Allergology International 66 (2017)

[3] https://oczywistywybor.pl/nuzence/co-warto-wiedziec-o-demodekozie-ocznej/

[4] Ishiuji, Addiction and the itch-scratch cycle. What do they have in common? Exp Dermatol. 2019

[5] Krakowski, L. Bennett, Topical Therapies for Atopic Dermatitis. Practical Dermatol. March 2015

[6] Maleszka-Kurpiel, M. Robak – Stożek rogówki. Etiologia i diagnostyka. Przegląd okulistyczny 1/2020 (89)

[7] Kim, F. Karadeniz, Biological importance and applications of squalene and squalane. Adv Food Nutr Res. 2012

[8] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/73993,swiad-oczu

Świąd oczu

Świąd oczu to dolegliwość polegająca na swędzeniu spojówek i powiek, zmuszająca do ich pocierania i drapania. Może dotyczyć wszystkich struktur zewnętrznych oka (skóry w okolicy oczodołu, powiek) i spojówek lub może być umiejscowiona tylko w kącikach oczu. Jest typowym objawem (a nie chorobą) alergii ocznej.

Jak często występuje?

Nie ma informacji na temat częstości występowania świądu.

Jak się objawia świąd oczu?

W zależności od alergenu (zob. Alergen) świąd może być okresowy (uczulenie na pyłki roślin), napadowy (uczulenie na sierści zwierząt lub związki chemiczne) lub stały (całoroczny) – wskutek uczulenia na kurz domowy i jego składniki (roztocze, pleśnie i sierści zwierząt), stosowane kosmetyki albo leki do oczu i/lub na twarz.

Jak lekarz stawia diagnozę?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy jest to swędzenie oczu, czy pieczenie (kłucie lub uczucie piasku pod powiekami). Te ostatnie objawy mogą towarzyszyć alergii oka, jednak są bardziej typowe dla innych chorób oczu (np. zespołu suchego oka) i wymagają przeprowadzenie dodatkowych badań diagnostycznych.

Swędzenie oczu wymaga następującej diagnostyki:

 • zebranie wywiadu w celu ustalenia, czy u chorej osoby współistnieją lub występowały w przeszłości inne choroby alergiczne, czy występowały one w najbliższej rodzinie, w jakich okolicznościach występuje lub nasila się świąd oczu,
 • ustalenie ewentualnego związku swędzenia oczu z porą roku; jeśli bowiem objawy pojawiają się:
  • wiosną – podejrzewamy uczulenie na pyłki leszczyny (zob. Pyłek leszczyny), olchy, brzozy (zob. Pyłek brzozy), dębu (w kolejności pylenia: styczeń/luty, luty, marzec/kwiecień, maj),
  • latem – podejrzewamy pyłki traw (zob. Pyłek traw) i zbóż oraz niektórych pleśni (zob. Grzyby mikroskopowe [pleśniowe]), jak na przykład Alternaria,
  • jesienią – podejrzewamy pyłki bylicy (zob. Pyłek bylicy), rzadziej babki lancetowatej (zob. Pyłek babki), komosy (zob. Pyłek komosy), a w regionach południowej Polski również ambrozji (pomurnik; zob. Pyłek ambrozji) oraz zarodniki pleśni,
  • przez cały rok z nasilaniem się jesienią w tzw. sezonie grzewczym – podejrzewamy uczulenie na kurz (zob. Roztocze kurzu domowego) i alergeny zwierząt (zob. Alergia na włos psa i Alergia na włos kota).

We wszystkich tych przypadkach istnieje domniemanie uczulenia na pewne alergeny. Potwierdzenie można uzyskać poprzez wykonanie testów skórnych z podejrzewanymi alergenami (zob. Testy skórne). Jeśli w wywiadzie nie ma informacji sugerujących uczulenie na powyższe alergeny, przyczyną mogą być kosmetyki oraz leki stosowane na twarz lub do oczu.

Jakie są sposoby leczenia?

Jeśli świąd jest objawem alergii samych spojówek, leczy się go stosunkowo łatwo. Pacjent musi unikać kontaktu z uczulającym czynnikiem (zob. Alergiczne zapalenie spojówek), a jeśli jest to niewystarczające, należy stosować krople z lekiem przeciwalergicznym (mamy kilka dobrych preparatów do nabycia w aptekach na receptę: emedastyna, olopatadyna, azelastyna czy ketotifen).

Jeśli jednak świąd jest objawem ciężkiej choroby alergicznej oczu, takiej jak atopowe lub wiosenne zapalenie spojówek i rogówki (zob. Wiosenne zapalenie spojówek i rogówki oraz Atopowe zapalenie spojówek i rogówki), to ustąpi tylko po kompleksowym leczeniu, prowadzonym wspólnie przez okulistę i alergologa.

Co trzeba zrobić po zakończeniu leczenia?

Dalsze postępowanie zależy od przyczyny świądu. Jeśli wynika on z alergii spojówek na znane alergeny, leczenie powinien przejąć alergolog i rozpocząć immunoterapię swoistą, tzw. „odczulanie”. Jeśli przyczyną był kosmetyk lub lek, należy zapamiętać jego nazwę, aby nie zastosować go na jakąkolwiek część ciała.

Czytaj więcej w serwisie alergie.mp.pl

Swędzenie oczu

Swędzenie oczu może mieć wiele przyczyn, a każda z nich może objawiać się inaczej. Leczenie należy dobierać indywidualnie, odpowiednio do przyczyny występujących objawów.

Zespół suchego oka

Film łzowy nawilża powierzchnię oka i chroni ją przed zarazkami, ciałami obcymi i podrażnieniem mechanicznym. Jeżeli oko wydziela zbyt mało cieczy łzowej, może dojść do przerwania ciągłości filmu łzowego.

Rogówka jest całkowicie pozbawiona ochrony i narażona na działanie drażniących czynników środowiskowych. Pojawiają się objawy typowe dla zespołu suchego oka, łącznie ze swędzeniem oczu, wywołanym przez podrażnienie czułych zakończeń włókien nerwowych w oku.

Organizm podejmuje próbę lepszego nawilżenia rogówki oka, zwiększając częstotliwość mrugania.

Zespół suchego oka należy leczyć, aby zapobiec rozwojowi poważnych powikłań. W tym zastosowaniu doskonale sprawdzają się nawilżające krople do oczu HYLO COMOD®.

Alergie

Swędzenie oczu zwykle jest objawem alergicznego nieżytu nosa (kataru siennego), uczulenia na roztocza kurzu domowego lub sierść zwierząt.

W przypadku alergicznego nieżytu nosa objawy zwykle występują jednocześnie w obu oczach, ponieważ pyłki oddziałują równomiernie na lewe i prawe oko.

Uczulenie na sierść zwierząt może powodować swędzenie tylko w jednym oku, do którego dostanie się pojedynczy włosek lub płatek skóry zwierzęcia. Alergiom zwykle towarzyszą inne, typowe objawy: wysypka skórna, wodnisty katar lub pieczenie w gardle.

Alergie wymagają kompleksowego leczenia ze względu na zróżnicowane objawy ze strony różnych narządów. Lekarz dobiera odpowiednie leki przeciwhistaminowe lub glikokortykosteroidy. Objawy można fizycznie złagodzić, stosując odpowiednie krople do oczu, na przykład krople HYLO DUAL®.

Infekcje

Bakteryjne lub wirusowe zapalenie oka zwykle objawia się swędzeniem lub bólem oka. Mogą też wystąpić inne symptomy, takie jak wydzielina ropna, bądź też zaczerwienienie spojówki lub brzegów powiek. Zakażenie zwykle zajmuje tylko jedno oko, ale infekcja może się rozprzestrzenić i wystąpić na obojgu oczach.

Leczenie zapalenia oka jest zwykle trudne i zależne od wywołującego je patogenu i miejsca infekcji (rogówka, spojówka, brzeg powieki).

Jeżeli przyczyną zakażenia są bakterie, zwykle zaleca się stosowanie kropli zawierających antybiotyki. W przypadku zakażeń wirusowych można stosować leki przeciwwirusowe, które hamują namnażanie wirusów.

Każda infekcja oka wymaga natychmiastowej konsultacji z okulistą. Więcej informacji o zakażeniu oka.

Ciała obce

Swędzenie oczu mogą wywoływać niewielkie ciała obce, takie jak puch lub małe włoski. W takim przypadku swędzenie i zaczerwienienie występuje tylko w jednym oku.

Jeżeli widać, że do oka dostało się niegroźne, małe ciało obce, można je usunąć samodzielnie.

Wystarczy lekko wysunąć do przodu górną lub dolną powiekę i ostrożnie usunąć ciało obce, przesuwając czystym palcem lub chusteczką od zewnętrznej krawędzi oka w kierunku nosa.

W razie wątpliwości należy zwrócić się do specjalisty, zwłaszcza jeżeli ciało obce ma ostre krawędzie, na przykład ułamek szkła.

Niezależnie od przyczyny swędzenia oczu, nie wolno nigdy trzeć ani pocierać oczu, gdyż bardzo często przynosi to skutek odwrotny do zamierzonego i nasila swędzenie. Ponadto pocierania oka może spowodować przeniesienie zarazków ze skóry twarzy do oka, a ciało obce może utkwić głębiej w rogówce.

Swędzenie powiek i oka – przyczyny, domowe sposoby leczenia

Świąd oczu może dotyczyć spojówek, jak i powiek. Reakcją na niego jest pocieranie, a nawet drapanie. Swędzenie może obejmować zarówno skórę wokół oczodołu, powieki, spojówki, jak i kąciki oczu. Jest to jeden z objawów alergii ocznej.

U osób mających alergię, szczególnie wiosną i jesienią, najczęściej pojawiają się kaszel, wysypka oraz wodnisty katar. W przypadku pojawienia się alergii oka należy zastosować specjalnie do tego przeznaczone krople. Dodatkowo ważne jest, aby osoby, u których występuje swędzenie oczu, używały sztucznych łez.

Te preparaty usuwają alergeny znajdujące się w worku spojówkowym.

Swędzenie oczu i powiek pojawia się przy alergii. Może występować przy zapaleniu spojówek oraz atopowego zapalenia spojówek i rogówki.

Kontaktowe zapalenie powiek oraz spojówek to zmiany, które ujawniają się w na skórze w okolicach oczu i spojówek. Atopowe zapalenie spojówek i rogówki jest ciężkim schorzeniem alergicznym oczu.

Wiosenne zapalenie spojówek i rogówki to alergiczna choroba, na którą głównie chorują chłopcy w okresie dojrzewania.

Alergiczne zapalenie spojówek jest stanem zapalnym powodowanym przez alergeny. Może występować pod trzema postaciami: ostrą, okresową i przetrwałą. W wyniku kontaktu organizmu z alergenami wytwarzane są przeciwciała, czego efektem jest produkowana histamina. Inne komórki także wydzielają różne substancje, a skutkiem tego jest łzawienie, pieczenie, swędzenie, obrzęk i zaczerwienienie oczu.

Leia também:  Wole guzowate (guzkowe) tarczycy toksyczne – przyczyny, objawy, leczenie

Przyczyny swędzenia oczu

Przyczyną swędzenie oczu może być alergia. W przypadku atopowego zapalenia spojówek i rogówki pojawia się u osób cierpiących bądź tych, które przeszły atopowe zapalenie skóry. Najczęściej chorują na to schorzenie mężczyźni w okolicach 30. roku życia.

Wiosenne zapalenie spojówek i rogówki występuje wskutek alergii i zakłóceń hormonalnych oczu. W Polsce jest bardzo mała zachorowalność na to schorzenie. Kontaktowe zapalenie powiek i spojówek powstaje w wyniku alergii. W niektórych przypadkach może pojawić się wskutek reakcji na rośliny (np.

sumak jadowity) i substancje takie jak: kosmetyki, perfumy, krople do oczu czy lakier do paznokci.

Alergiczne zapalenie spojówek wywoływane jest przez alergeny. Ostre alergiczne zapalenie spojówek pojawia się szybko wskutek zetknięcia się z przyczyną uczulenia i mija w ciągu 24-48 godzin.

W przypadku okresowej postaci choroby alergia związana jest z nieżytem nosa pojawiającym się przez pyłki roślin (alergeny zewnątrzpochodne). Objawy występują co roku w określonym czasie.

Przetrwałe alergiczne zapalenie spojówek wywoływane jest przez alergeny wewnątrzpochodne (roztocza, pleśń, sierść zwierząt), które oddziałują na chorego przez cały rok. Symptomy mogą pojawiać się stale.

Jak jest stawiana diagnoza?

Lekarz najpierw skupia się na objawach, które zaobserwował chory. Pierwszy krok to sprawdzenie, czy oczy pieką, kłują; czy występuje uczucie piasku pod powiekami, czy jest to raczej swędzenie. Pieczenie związane jest z zespołem suchego oka i wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań, z kolei świąd świadczy najczęściej o alergii.

W przypadku swędzenia oczu najpierw prowadzony jest wywiad, w wyniku którego lekarz stwierdza, czy w przeszłości chory przechodził inne choroby na tle alergicznym albo czy występowały one u kogoś z rodziny. Kolejne pytania dotyczą okoliczności, w jakich dyskomfort pojawia się albo staje się większy.

Bardzo ważne jest ustalenie, czy objawy swędzenia oczu i powiek są związane z porą roku. Alergicy mogą źle reagować na pyłki leszczyny (styczeń, luty), olchy (luty), brzozy (marzec, kwiecień), dębu (maj).

Latem może pojawić się alergia na pyłki traw, niektórych pleśni oraz zbóż. W okresie jesiennym – wskutek pyłków bylicy, komosy, zarodników pleśni, babki lancetowej oraz ambrozji.

Przez cały rok alergików uczula kurz oraz alergeny na zwierzęta.

Metodą sprawdzania, które z drobnoustrojów wywołują reakcję alergiczną, jest wykonanie testów skórnych. Gdy wynik nie pokazuje alergenów mogących uczulić chorego, najprawdopodobniej problemem są kosmetyki bądź leki stosowane do oczu albo na twarz.

Domowe sposoby na swędzące oczy i powieki

Najważniejsze jest wystrzeganie się wszelkich alergenów. Ponadto osoba, u której występuje swędzenie oczu i powiek nie mogą drapać podrażnionego miejsca, gdyż może pojawić się nadkażenie.

Wiele osób szuka dobrego, domowego rozwiązania na swędzące powieki i oczy. To jeden z najważniejszych zmysłów występujących u człowieka.

Za wyborem naturalnym środków przemawia przede wszystkim brak ubocznego działania oraz ogólnodostępność.

Specjaliści zalecają także stosowanie zimnych kompresów. Wystarczy przygotować lodowatą wodę i bawełniane ściereczki. Taki kompres należy przyłożyć do oczu na 10 minut.

Można stosować cztery lub pięć razy dziennie.

Dodatkowo należy unikać miejsc, w których może dochodzić do nadmiernego przesuszenia spojówek, na przykład pomieszczeń klimatyzowanych lub z intensywnym nawiewem powietrza, a także suchych, tropikalnych okolic.

Nie zapominajmy o magicznym lekarstwie, które rośnie na oknie – aloesie. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, nawilża oraz łagodzi zaczerwienienie oczu. Można wykorzystać sok. Zaleca się stosowanie go dwa albo trzy razy dziennie. Jednak i w tym przypadku, ze względu na alergię należy wykazać się niezwykłą ostrożnością. Najlepiej wcześniej skonsultować się ze specjalistą.

Alergie oczu

Artykuły mają charakter edukacyjny i nie odnoszą się do działania i stosowania produktów. Zawarte w nich treści nie zastępują porady lekarskiej.

Choroby alergiczne oczu – jakie są przyczyny? Alergia, czyli nadwrażliwość, jest wzmożoną reakcją na antygen (alergen) tolerowany przez większość populacji. Jest zależna od mechanizmów immunologicznych. Istnieje wiele przyczyn powodujących wystąpienie alergii, do których zalicza się uwarunkowania rodzinne (genetyczne), stres, ciążę mnogą, a nawet zbyt higieniczny tryb życia.

Choroby alergiczne oczu powodują takie same czynniki, jak w przypadku kataru siennego: pyłki drzew, traw i kwiatów, sierść zwierząt domowych, odchody roztoczy i kurz.

Zwykle barierę ochronną stanowią łzy, które wypłukują wszystkie drobinki i zanieczyszczenia z oka.

Jeśli jednak łzy sobie nie poradzą, wszystkie te pyłki i drobinki dostają się głębiej, do błony śluzowej oka i wywołują stan zapalny.

Objawy alergii – łzawienie, pieczenie, swędzenie oczu

W przypadku kontaktu z alergenem, oko stara się bronić. Polega to na powstawaniu przeciwciał, które walczą z substancjami podrażniającymi oko. Objawem tej walki są właśnie: uczucie swędzenia, pieczenia i łzawienie. Im dłuższy kontakt z alergenem, tym objawy te są silniejsze i trudniejsze do opanowania.

Rodzaje chorób alergicznych oczu

Choroby alergiczne oczu mogą występować samodzielnie, bądź w połączeniu z chorobami alergicznymi skóry, błon śluzowych układu oddechowego, czy pokarmowego. Najczęściej jednak choroby alergiczne oczu towarzyszą katarowi siennemu.

Najczęściej spotykane przez lekarzy rodzaje chorób alergicznych oczu to:

 • Ostre alergiczne zapalenie spojówekAlergeny (pyłki, roztocza kurzu domowego, pleśnie) dostają się do worka spojówkowego oka. Objawy sugerujące ostre alergiczne zapalenie spojówek to: gwałtowny początek, często u młodych osób, swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie oczu z niewielką ilością śluzowej wydzieliny.
 • Sezonowe alergiczne zapalenie spojówekSezonowe alergiczne zapalenie spojówek pojawia się często u pacjentów z katarem siennym. Zwykle są to: silne łzawienie, swędzenie i pieczenie oczu, które często towarzyszą objawom ze strony układu oddechowego. Spojówka często jest obrzęknięta, może również występować niewielka ilość śluzowej wydzieliny. Ta postać alergii występuje sezonowo, przede wszystkim w okresie wiosennym (kwitnienie traw i drzew). 
 • Wiosenne zapalenie rogówki i spojówekJest to schorzenie dość rzadkie, obustronne i nawracające. Najczęściej dotyczy chłopców w pierwszej i drugiej dekadzie życia i zwykle mija w okresie dojrzewania. Objawy to: silne swędzenie oczu, łzawienie, światłowstręt, śluzowa wydzielina, uczucie ciała obcego w oku. Swędzenie oczu jest często objawem dominującym, typowo dolegliwości nasilają się rano.Wiosenne zapalenie spojówek jest bardziej niebezpieczne niż ostre lub sezonowe, ponieważ w tym przypadku może dojść do uszkodzenia rogówki.
 • Atopowe zapalenie spojówek i rogówkiJest to oczna manifestacja uogólnionej nadwrażliwości na jakiś czynnik. Oprócz zapalenia spojówek i rogówki mogą wystąpić także: gorączka sienna, pokrzywka czy astma. Ta postać alergicznego schorzenia narządu wzroku najczęściej występuje u młodych mężczyzn, jest zwykle obustronna i przebiega okresami zaostrzeń remisji. Dominujące objawy to: uciążliwe łzawienie, swędzenie, duża ilość śluzowej wydzieliny i światłowstręt. Jest to najcięższa postać zapalenia alergicznego.

Jak walczyć z chorobami alergicznymi oczu?

Najlepszym sposobem walki z alergią jest wyeliminowanie czynnika uczulającego. Niestety w wielu przypadkach nie jest możliwe określenie tych czynników, nie mówiąc o całkowitym wyeliminowaniu ich z życia. Dlatego pacjenci powinni przewlekle stosować leki miejscowe (do worka spojówkowego).

W leczeniu miejscowym stosuje się różne grupy leków, które mają usunąć przykre objawy dla pacjenta, takie jak: łzawienie, przekrwienie, czy obrzęk spojówek. W leczeniu wszystkich alergicznych schorzeń oczu duże znaczenie ma też zachowanie higieny i częste usuwanie czynnika wywołującego choroby alergiczne z oczu (np.

przemywanie solą fizjologiczną).

Aby stosowane miejscowo leki mogły właściwie działać należy również zwrócić uwagę na stan filmu łzowego. Jego niestabilność może spowodować zbyt szybkie wypłukiwanie leków i skrócić czas ich działania i tym samym spowodować nawrót dolegliwości.

Dlatego zastosowanie preparatów sztucznych łez może w korzystnie wpłynąć na efekt leczenia. Bardzo często objawy chorób alergicznych oczu są lekceważone, zwłaszcza jeśli trwają sezonowo. Tymczasem brak leczenia może prowadzić do poważnych powikłań.

Dlatego w przypadku wystąpienia objawów, należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyn i sposobów leczenia. Może się okazać, że przyczyną problemów takich, jak swędzenie czy łzawienie jest zmęczenie oka, bądź przeziębienie.

Jeśli jednak okaże się, że jest to alergia – lekarz wskaże optymalny sposób walki z nią, na przykład poprzez leczenie farmakologiczne, takie jak leki antyhistaminowe, leki obkurczające naczynia krwionośne oraz środki nawilżające (preparaty sztucznych łez, produkty na bazie soli fizjologicznej).

Leki należy zacząć zażywać odpowiednio wcześnie, by zapobiec rozwinięciu się objawów zapalenia. Najlepiej 7-10 dni przed przewidywanym okresem pylenia danej rośliny.

Z chorobami alergicznymi oczu można także walczyć poprzez zastosowanie się do kilku porad:

 • W momencie, gdy intensywność występowania alergenu rośnie (np. następuje pylenie roślin, które uczulają), warto unikać wychodzenia z domu, a nawet wietrzenia mieszkania.
 • Należy pamiętać o sprawdzeniu systemów klimatyzacji i centralnego ogrzewania pod kątem czystości (grzyby i zanieczyszczenia w nich obecne mogą powodować dolegliwości oczu).
 • Wiosną i latem pomoże noszenie ściśle przylegających do twarzy okularów przeciwsłonecznych, najlepiej z odpowiednimi fitrami, które dodatkowo chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Należy pamiętać o myciu okularów.
 • Jeśli występują objawy, trudno oprzeć się np. pocieraniu oczu. Warto jednak pamiętać, że w ten sposób oko jest dodatkowo podrażniane oraz narażone na dodatkowe infekcje bakteryjne. Pocieranie przynosi tylko chwilową ulgę. Aby łagodzić objawy, lepiej jest stosować odpowiednie krople do oczu.
 • W przypadku alergii na roztocza kurzu, warto rozważyć rezygnację z ozdobnych dywanów, firan i narzut, w których roztocza przebywają.

Ważne: choroby alergiczne oczu, pomimo uciążliwości, nie powodują pogorszenia ostrości wzroku.

dr n. med. Małgorzata Mulak, lekarz okulista

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*