Suchość pochwy w okresie menopauzy

Kod produktu: 92089

Produkt:
brak na magazynie

Darmowy odbiór w aptekach w całej Polsce nawet w 24 h dla zamówień od 30 zł.

Darmowa wysyłka w 1 – 2 dni robocze kurierem lub do paczkomatów dla zamówień od 250 zł.

Suchość pochwy w okresie menopauzy

OpisDuo-Fem żel o właściwościach nawilżających i poślizgowych, chroni przed otarciami, które często prowadzą do rozwoju infekcji zewnętrznych miejsc intymnych.

 • Dawkowanie
 • Działanie
 • Skład

Tylko do użytku zewnętrznego. Po umyciu na okolice zewnętrznych narządów płciowych nałożyć cienką warstwę żelu Duo-Fem żel. Nakładać od przodu w kierunku odbytu. Stosować raz dziennie, na noc. W przypadku braku poprawy po 7 dniach stosowania wyrobu, należny zasięgnąć porady lekarza.Środek wspomagający procesy odnowy błony śluzowej stref intymnych w przebiegu atrofii lub dystrofii, zwiększający nawilżenie błon śluzowych w przebiegu menopauzy lub suchości wywołanej innymi przyczynami, wspomagający przy dystrofii błon śluzowych, wywołanej przewlekłym stosowaniem leków zawierających np. glikokortykosteroidy.Woda, glikol propylenowy, biosaccharide gum-1 (polisacharyd: L-fukoza, D-galaktoza, kwas galakturonowy), gliceryna, hydroksyetyloceluloza, pantenol, fenoksyetanol, etyloheksylogliceryna, mleczan sodu, kwas mlekowy, hialuronian sodu.

Nie dodano jeszcze żadnej opini.

zobacz więcej »

Menopauza i objawy z nią związane: uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, wahania nastroju, często zaburzają normalne funkcjonowanie kobiety. Jak sobie z nimi radzić? Jakie tabletki są najskuteczniejsze? Czy menopauza ma też swoje dobre strony?

Uderzenia gorąca to jeden z typowych objawów, utożsamianych z menopauzą. Nie jest to jednak jedyna przyczyna tego problemu . Czego sygnałem może być nagłe uczucie gorąca i wypieki na twarzy? Jak radzić sobie z uderzeniami ciepła?

Infekcje intymne dotyczą nie tylko kobiet aktywnych seksualnie. Kto jest na nie
narażony i jak im zapobiegać – radzi ekspert allecco.pl.

Stres, zmęczenie, a nawet niektóre leki mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie, a tym samym na libido. Jak zatem poprawić życie seksualne i relacje z partnerem? Czy można do tego celu wykorzystać żele intymne oraz olejki do masażu? Podpowiada ekspert allecco.pl.

Suchość pochwy. Jak odzyskać intymne nawilżenie

Trzy lata temu firma GfK Polonia* przeprowadziła sondaż na ten temat. Wynika z niego, że prawie jedna czwarta kobiet w Polsce w wieku 30-60 lat odczuwa dolegliwości związane z suchością pochwy.

A wśród Polek w okresie menopauzy problem dotyczy już blisko jednej na trzy kobiety.

Międzynarodowe badania pokazują z kolei, że na świecie odsetek kobiet cierpiących z powodu suchości pochwy jest jeszcze wyższy – dotyka prawie co drugiej kobiety po 45. roku życia.

Jedynie 15 proc. Polek porozmawiałoby na ten temat z przyjaciółką, 10 proc. z mężem, 5 proc. z matką czy siostrą.

Większość kobiet twierdzi, że suchość pochwy jest trudnym tematem do rozmów, a ponad połowa uważa to wręcz za temat tabu. Nie znaczy to, że kobiety nie chcą o tym rozmawiać. 76 proc.

z badanych w momencie pojawienia się problemu suchości pochwy w pierwszej kolejności chciałoby porozmawiać o tym z ginekologiem.

– Prawda jest jednak taka, że kobiety rzadko o tym mówią. Ten temat najczęściej wychodzi ze strony ginekologa. Zadaję to pytanie, bo wiem, że w okresie menopauzy u kobiet występuje suchość pochwy związana ze spadkiem estrogenów.

Pojawia się ona także w okresie laktacji. To są te dwa momenty w życiu kobiety, które najbardziej predysponują do pojawienia się uczucia suchości pochwy – tłumaczy dr n. med.

Krzysztof Szafranko, ginekolog i endokrynolog, kierownik medyczny przychodni Medic House w Warszawie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Infekcje intymne. Jak utrzymać intymność w równowadze

Pochwa pokryta jest nabłonkiem wielowarstwowym płaskim nierogowaciejącym, którego grubość i budowa zmieniają się w ciągu życia. U dziewcząt przed okresem pokwitania i u kobiet po menopauzie nabłonek jest cienki (atroficzny) i zbudowany z warstwy podstawnej i kilku warstw komórek przypodstawnych.

Zmianami w tym nabłonku rządzą estrogeny.

Odpowiadają one nie tylko za dojrzewanie komórek nabłonka, ale też za produkcję glikogenu, który potrzebny jest do rozwoju odpowiedniej flory bakteryjnej w pochwie, a przez to do utrzymania odpowiedniego pH w pochwie.

Odpowiedni poziom estrogenów zwiększa też intensywność przepływu krwi w pochwie i gwarantuje jej prawidłową elastyczność. Kiedy poziom hormonów spada w organizmie, zaburzeniu ulegają wszystkie te procesy.

A przecież jedna trzecia życia współczesnej kobiety przypada na okres po menopauzie! Wygasanie czynności jajników aż do całkowitego ustania cykliczności w ich funkcjonowaniu (a tym jest menopauza) trwa kilka lat.

To okres premenopauzalny. W okresie premenopauzy cykle mogą mieć różną długość, być przedłużone (do 45, 60, a nawet 90 dni!), z przedłużonym krwawieniem (7-15 dni) lub z miesiączką, której prawie nie ma.

Tracimy parasol ochronny z hormonów.

Pomijając zaburzenia w miesiączkowaniu, mogą się też pojawić uderzenia gorąca z towarzyszącymi im zlewnymi potami, po których pojawia się uczucie zimna; pocenie się nocą; wahania nastroju, wybuchowość na przemian ze spokojem, a nawet apatią; problemy ze snem – bezsenność lub nadmierna senność; zawroty głowy; uczucie mrowienia palców; skoki ciśnienia tętniczego; zmęczenie i osłabienie; wzdęcia; palpitacje serca; migreny; problemy z oddawaniem moczu; sucha i swędząca skóra; zaburzenia pamięci. A także – suchość pochwy.

O wystąpieniu menopauzy można mówić w przypadku kobiety, która jest w odpowiednim przedziale wiekowym (w Polsce około 50. r.ż.) i nie miesiączkuje przynajmniej przez rok.

– Kiedy brakuje estrogenów, w pochwie dochodzi do stopniowego ścieńczenia wyściełającego ją nabłonka, zmniejszenia się ilości pałeczek kwasu mlekowego. Pojawia się też większa wrażliwość pochwy na uszkodzenia i urazy, jej mniejsze nawilżenie.

Uczuciu suchości często towarzyszą inne objawy, takie jak swędzenie, pieczenie i ból, które mogą być przyczyną dyskomfortu podczas stosunków. Suchość ma też inne konsekwencje. Podatność na różnego rodzaju urazy sprzyja infekcjom – mówi dr Szafranko.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Najlepszy seks może być po sześćdziesiątce

Dolegliwości związane z suchością pochwy mogą występować również u młodszych kobiet, np. w okresie ciąży i karmienia piersią, po operacji usunięcia jajników. Problem może być również skutkiem ubocznym chemioterapii i radioterapii w leczeniu nowotworu.

Leia também:  Jakie Sa Objawy Skracajacej Sie Szyjki Macicy?

Do suchości pochwy może się przyczyniać stres, przyjmowanie niektórych leków, np. na cukrzycę, astmę (leki antyhistaminowe) czy depresję, antybiotykoterapia, która zaburza naturalną florę bakteryjną pochwy, antykoncepcja hormonalna.

Na zmniejszony – najczęściej okresowo – poziom wilgotności pochwy może mieć nawet wpływ zbliżająca się miesiączka, ogólny stan zdrowia, dieta, przyjmowanie zbyt małej ilości płynów. Także palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.

– Suchości sprzyjają jednak przede wszystkim te sytuacje, w których może dojść do spadku poziomu estrogenów. W przypadku karmienia piersią jest to zaburzenie czasowe, ale w przypadku menopauzy, niestety, hormony już nie „wrócą”.

To nie znaczy, że kobieta ma się męczyć! Można zastosować preparaty z estrogenami miejscowo działającymi – globulki, kremy. Są także środki dedykowane specjalnie dla kobiet z laktacją – z niewielką dawką estrogenów i pałeczkami kwasu mlekowego.

To dobre rozwiązanie, bo niska dawka hormonów nie blokuje laktacji, a znacząco poprawia komfort pacjentki – mówi dr Szafranko.

I tłumaczy: – Stosowanie środków z hormonami to działanie przyczynowe – brakuje nam estrogenów, więc je dostarczamy zewnętrznie. Są też preparaty mające działanie objawowe, czyli np. kremy i żele do nawilżania pochwy, preparaty kwasu hialuronowego – dostępne bez recepty. Pomagają one doraźnie, łagodzą dyskomfort, poprawiają jakość współżycia.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Menopauza. Nie musisz czuć się i wyglądać gorzej

U kobiet z suchością pochwy bywa, że stan ten zaburza prawidłową ocenę cytologii – badania diagnostycznego umożliwiającego wczesne wykrycie raka szyjki macicy.

– Taką pacjentkę wręcz powinno się przygotować do badania cytologicznego, podając estrogeny przed badaniem. Wtedy komórki nabłonka są lepiej „odżywione”, lepiej wyglądają i łatwiejsza jest ich ocena cytologiczna – wyjaśnia ginekolog.

W przypadku gdy to środki antykoncepcyjne przyczyniają się do suchości pochwy, można zmienić je na inne, z wyższą dawką estrogenów, które zadziałają także w pochwie. Lekarz musi jednak wiedzieć o naszym problemie.

– Namawiam, by pacjentki same o tym mówiły, bo to jest problem, który można rozwiązać. Z suchością pochwy jest podobnie jak z nietrzymaniem moczu. Rzadko która kobieta przychodzi do lekarza, mówiąc, że cierpi na nietrzymanie moczu. Milczy, dopóki lekarz jej o to nie spyta.

Spróbujmy do tego podejść jak do każdej innej przypadłości. Lekarz zaś powinien zaproponować rozwiązanie, by poprawić komfort życia takiej kobiety. I to da się zrobić! – podkreśla dr Szafranko. Pod kontrolą lekarską leków z estrogenami do stosowania miejscowego można używać długoterminowo. I jest to bezpiecznie.

Niestety, leki te nie są refundowane.

A co z hormonalną terapią zastępczą?

– Taką terapię zaleca się pewnej grupie kobiet mających najsilniejsze objawy menopauzy, tzw. objawy wypadowe. To m.in. uporczywa bezsenność, zlewanie się potem, bardzo złe samopoczucie, zmiany nastroju, osłabienie i problemy z pamięcią.

Terapia trwa zazwyczaj rok, czasem dwa lata. Uzupełniamy poziom hormonów w tym najtrudniejszym dla kobiety momencie.

Jeśli dokucza jej suchość pochwy, ale nie ma objawów napadowych, wspomagamy ją hormonami miejscowymi, a nie działającymi ogólnoustrojowo – mówi ginekolog.

 • *Badania Instytutu GfK Polonia przeprowadzono w styczniu i w lutym 2015 r. na reprezentatywnej grupie 594 kobiet w wieku 30-60 lat
 • O intymności po pięćdziesiątce czytaj na wysokieobcasy.pl/szkolakochania
 • Suchość pochwy w okresie menopauzy

Suchość pochwy przy menopauzie – objawy

Można zastosować rozwiązania tymczasowe lub sięgnąć po leczenie ogólne. Prezentujemy podsumowanie, które podpowie, co na suchość pochwy okaże się dla Ciebie najlepsze i jak najskuteczniej z nim walczyć.

Czy suchość pochwy pojawia się tylko w okresie menopauzy?

Co powoduje suchość pochwy? Przyczyny są bardzo różne, od czynników fizjologicznych, takich jak zmiany hormonalne lub skutki uboczne działania niektórych leków, po kwestie emocjonalne oraz psychologiczne, takie jak brak pożądania lub nawet długotrwały niepokój.

Na szczęście są rozwiązania na problem z suchością pochwy, bez względu na to, jaka jest przyczyna tego zjawiska. Ale najważniejszy krok w zwalczaniu suchości pochwy to odważenie się, aby o niej w ogóle porozmawiać. Dla wielu kobiet jest to problem.

Kolejnym krokiem będzie znalezienie źródła dyskomfortu.

Suchość pochwy – czy menopauza zawsze ją powoduje?

Pomimo tego, że niemal 25-50% kobiet dotyka suchość pochwy, objawy negatywnie wpływają na jakość ich życia i aktywność seksualną, większość z nich niechętnie rozmawia o tym problemie ze swoim lekarzem(1).

Suchość pochwy pojawia się często u kobiet przechodzących menopauzę. Śluz pochwy – wrażliwy na spadek wydzielania hormonów estrogenu – ulega stopniowej redukcji oraz traci lepkość, zwłaszcza w wyniku spadku poziomu kolagenu oraz tkanki tłuszczowej. Z biegiem lat zwiększa się suchość pochwy. Objawy, które wtedy występują, to pieczenie, podrażnienia i ból podczas zbliżenia lub infekcje. Suchość pochwy przyczynia się również do problemów z układem moczowym.

25-50% kobiet doświadcza suchości pochwy podczas menopauzy

Co na suchość pochwy będzie najskuteczniejsze? Rozwiązania są różne. Mogą to być przepisane przez lekarza leki hormonalne, które zniwelują suchość pochwy przy menopauzie. Można też stosować bazujące na estradiolu leki, takie jak czopki, pierścienie lub kremy.

Czasem nie zaleca się stosowania leczenia hormonalnego, lub pacjentka nie chce takiego stosować. Co na suchość pochwy wtedy zastosować? Kremy o działaniu nawilżającym przyniosą tymczasową ulgę. W ostatnim czasie zaleca się stosowanie witaminy E, która wpływa korzystnie na suchość pochwy. Objawy stają się po niej mniej dokuczliwe.

Jednak takie wyłącznie miejscowe zabiegi są rozwiązaniami tymczasowymi i tracą swoją skuteczność w momencie, kiedy pacjentka przestaje je stosować.Suchość pochwy to problem, który pojawia się bardzo często w okresie menopauzy, wywołując przy tym frustrację. Na szczęście istnieją sposoby na złagodzenie poczucia dyskomfortu.

Jeśli brak nawilżenia pochwy jest przyczyną bólu podczas zbliżenia, należy porozmawiać z lekarzem o sposobach jego leczenia.

Poznaj również pozostałe objawy menopauzy

● Bądź przygotowana na suchość pochwy – menopauza to okres, któremu bardzo często towarzyszy.● Wskazówki: kremy nawilżające pochwę poradzą sobie z tym problemem najlepiej, jeśli będziesz używać ich codziennie oraz długoterminowo.

Leia também:  Jak Wygląda Rehabilitacja?

ŹRÓDŁA:1. Pastore LM, Carter RA, Hulka BS, Wells E. Self-reported urogenital symptoms in postmenopausal women: Women’s Health initiative. Maturitas. 2004; 49(4):292-303.

Zdrowie intymne 50+

Menopauza jest procesem trzyetapowym:

  1. Okres okołomenopauzalny odnosi się do 8–10 lat poprzedzających menopauzę, kiedy jajniki powoli zaczynają wytwarzać mniej estrogenu.
  2. Menopauza oznacza czas, w którym miesiączki ustały przynajmniej na rok
  3. Okres po menopauzie to okres, w którym miesiączka nie wystąpiła przez 12 miesięcy lub dłużej

Objawy menopauzy

Gdy Twój organizm wchodzi w menopauzę, stopniowo produkuje mniej żeńskiego hormonu estrogenu. Spadek estrogenu nie postępuje równomiernie, ale raczej ma wzloty i upadki.

Te wahania hormonalne mogą prowadzić do dyskomfortu związanego z uderzeniami gorąca, nocnymi potami, wahaniami nastroju i depresją. Ten okres przejściowy trwa zwykle około 5 lat, po czym dolegliwości ustępują.

Kiedy czas między miesiączkami zaczyna się wydłużać, zwykle jest to wyraźna wskazówka, że organizm wchodzi w fazę przejściową. Miesiączka stopniowo staje się mniej regularna i ostatecznie całkowicie ustaje.

Kiedy zaczyna się okres przejściowy?

Ponieważ każda kobieta jest wyjątkowa, nie można dokładnie określić, kiedy należy spodziewać się początku menopauzy. U większości kobiet miesiączki stają się rzadsze w późnych latach 40. lub wczesnych 50. U innych kobiet menopauza występuje dopiero w wieku powyżej 60 lat.

Nie jest niczym niezwykłym również to, że menopauza rozpoczyna się czasami już przed 40 rokiem życia, ale zdarza się to na tyle żadko, że można uznać ją za przedwczesną. Jeśli podejrzewasz, że możesz występują u Ciebie objawy przedwczesnej menopauzy, bez względu na wiek, udaj się do lekarza.

Jak radzić sobie z suchością pochwy?

Bardzo częstym problemem w okresie menopauzy jest suchość pochwy. Badania naukowe wykazały, że 55% kobiet w okresie menopauzy doświadczy w pewnym momencie suchości pochwy w wyniku spadku poziomu estrogenów.

Estrogen jest tym, co sprawia, że błona śluzowa pochwy jest gruba i zdrowa, więc gdy poziom estrogenu zaczyna spadać, ściana pochwy staje się cieńsza, suchsza i bardziej wrażliwa. Lubrykant może być pomocnym rozwiązaniem.

Lactacyd® opracował Lactacyd® Caring Glide, lubrykant intymny, który symuluje naturalną wilgotność i zmniejsza tarcie.

Inne możliwe problemy

Inne możliwe dolegliwości związane z menopauzą mogą obejmować problemy z trzymaniem moczu, zmniejszonym libido i osteoporozą (zmniejszenie gęstości kości).

Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o wszelkich problemach i pytaniach związanych z menopauzą.

Jeśli odczuwasz dyskomfort, ból lub stres emocjonalny w okresie menopauzy, Twój lekarz może pomóc w opracowaniu planu i jeśli to konieczne, przepisać leki lub zaproponować inne leczenie.

Pielęgnacja intymna podczas menopauzy

Gwałtowny spadek poziomu estrogenu, którego doświadcza organizm podczas menopauzy, sprawia, że ściana pochwy staje się cieńsza i może powodować suchość pochwy. Zwiększa również pH okolic intymnych. Może to zmniejszyć naturalną, ochronną kwasowość pochwy i zwiększyć podatność na podrażnienia i swędzenie.

Lactacyd® Pharma Nawilżający to balsam myjący zawierający składniki nawilżające, które utrzymują i wzmacniają naturalną równowagę nawilżenia okolic intymnych.

Jeśli cierpisz na częste podrażnienia, możesz również użyć łagodnego płynu do higieny intymnje myjącego Lactacyd® Łagodzący, aby zmniejszyć uczucie dyskomfortu.

Polecane produkty dla aktywnych kobiet powyżej 50 roku życia

* Menopauza

Autor medyczny: dr Melissa Conrad Stöppler, dostęp online: https://www.medicinenet.com/menopause/article.htm

Menopauza – przyczyny i objawy. Przegląd preparatów na uderzenia gorąca, nocne poty, nerwowość i suchość pochwy

Pomimo różnych dolegliwości należy pamiętać, że menopauza (klimakterium, przekwitanie) nie jest chorobą, a jedynie kolejnym etapem w życiu każdej kobiety.

Wiąże się co prawda z uporczywymi objawami, takimi jak nocne poty, wahania nastroju i wagi a także suchość pochwy czy zaburzania libido, niemniej w obecnych czasach także z nimi można sobie poradzić, łagodząc ich przebieg.

Na rynku farmaceutycznym i zielarskim znajduje się szereg ziołowych suplementów, tabletek i kosmetyków, które są przeznaczone dla kobiety w okresie menopauzy.

Czego dowiesz się z niniejszego artykułu:

 • Co to jest, kiedy się zaczyna i jak długo trwa menopauza?
 • Które zioła są najskuteczniejsze w walce z objawami menopauzy?
 • Które witaminy i minerały wybrać, aby poskromić objawy klimakterium?
 • Czy żele intymne pomagają tylko na problem suchości pochwy?

Menopauza jest naturalnym procesem, który zachodzi w organizmie każdej kobiety. Jej objawy mogą być ciężkie i uporczywe do zniesienia. Pierwszym symptomem jest trwałe zatrzymanie krwawień miesięcznych – okresu.

Często pojawia się tzw. zespół klimakteryczny w postaci: uderzeń gorąca, zlewnych potów, wahań nastroju oraz spadku sił.

Odpowiedzialne są za to zmiany hormonalne zachodzące w tym okresie, zwłaszcza hamowanie wydzielania estrogenów.

Menopauza (klimakterium) – czym jest i ile trwa?

Menopauza, nazywana również jako klimakterium lub „okres przekwitania”, charakteryzuje się trwałym zatrzymaniem krwawień miesiączkowych u kobiet. Jest etapem pośrednim, będącym zakończeniem okresu prokreacyjnego. Jednocześnie po jej zakończeniu następuje starzenie się.

  Proces menopauzy zazwyczaj rozpoczyna się w czwartej dekadzie życia, mniej więcej w wieku 45.–55. lat i trwa około roku do dwóch lat.

Za jej początek uznaje się ostatnie krwawienie, po którym w przeciągu najbliższego roku  nie pojawił się ponownie okres oraz zatrzymanie cyklu miesiączkowego nie jest spowodowane innymi zmianami, np. chorobowymi.

Przyczyny i objawy menopauzy

Menopauza jest skutkiem wieloetapowych zmian, które rozpoczęły się w organizmie już kilka lat wcześniej (zazwyczaj ok. pięciu).

Jest to naturalny proces fizjologiczny związany ze starzeniem się, który prowadzi do atrezji pęcherzyków jajnikowych, czyli ich degeneracji.

W wyniku zmniejszonej liczby komórek jajowych następuje znaczny wzrost hormonów folikulotropowego (FSH) i hormonu luteinizującego (LH) oraz spadek stężenia estrogenów i progesteronu. To właśnie zmiany hormonalne są główną przyczyną objawów menopauzy.

Najczęściej zgłaszanym efektem zatrzymania miesiączkowania jest zespół klimakteryczny.

Leia também:  Omikron Kiedy Objawy Po Zakażeniu?

Charakteryzuje się on występowaniem dolegliwości, takich jak: uderzenia gorąca, zlewne poty zwłaszcza w nocy, uczucie kołatania serca, nerwowość, drażliwość, wahania nastroju, depresja, trudność w koncentracji,  zaburzenia snu, bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie. Dodatkowo w okresie przekwitania następują zmiany zanikowe śluzówki pochwy, cewki i pęcherza moczowego, które mogą prowadzić do pojawienia się zaburzeń ze strony układu moczowo-płciowego. Najczęściej wymieniane są: suchość, świąd, pieczenie i stan zapalny pochwy, ból w trakcie współżycia, wysiłkowe nietrzymanie moczu. Często pojawia się również spadek libido, co skutkuje zmniejszeniem aktywności płciowej oraz  osłabieniem i skróceniem orgazmu. Ponadto po okresie menopauzy zwiększa się ryzyko zachorowań na osteoporozę.

Zioła na menopauzę

Preparaty ziołowe są często stosowane w profilaktyce i leczeniu licznych chorób i dolegliwości. Jak wskazują wyniki badań aż 80% kobiet w wieku 45–60 lat korzysta z roślinnych surowców w celu złagodzenia objawów menopauzy. Apteczne produkty ziołowe wypierają nawet hormonalną terapię zastępczą (HTZ) stosowaną w leczeniu objawów klimakterium.

Zioła stosowane w „przekwitaniu” można podzielić na dwie grupy. W pierwszej klasyfikowane są surowce zawierające fitoestrogeny, czyli substancje roślinne działające w organizmie ludzkim jak estrogeny. Do drugiej zaliczane są rośliny, które nie zawierają związków działających podobnie do żeńskich hormonów płciowych, ale wykazują aktywność łagodzącą objawy menopauzy.

Czerwona koniczyna, Ligniny lniane, szyszki chmielu, głóg na objawy menopauzy

W leczeniu kobiecych dolegliwości, a zwłaszcza łagodzeniu nieprzyjemnych objawów przekwitania jednymi z najczęściej stosowanych preparatów roślinnych są: ekstrakty z czerwonej koniczyny, szyszek chmielu, głogu oraz lignany lniane.

Koniczyna polna, nazywana również czerwoną (łac. Trifolium pratense) zawiera izoflawonoidy o działaniu estrogennym. Po 12. tygodniach podawania 82 mg/dobę tej rośliny zaobserwowano w grupie badanej złagodzenie o ok. 70% typowych objawy przekwitania, jak uderzenia gorąca i nocne poty.

  W innym badaniu zastosowano u kobiet 3-miesieczną suplementację 80 mg/dobę izoflawonoidów wyizolowanych z czerwonej koniczyny. Odnotowano zmniejszenie objawów depresji oraz stanów lękowych o ok. 70% oraz poprawę profilu lipidowego.

Efekty te można tłumaczyć podobną strukturą izoflawonów zawartych w surowcu do estrogenów, co umożliwia ich łączenie się z receptorami dla tych hormonów.

Kolejną rośliną zawierającą związki o działaniu podobnym do żeńskich hormonów płciowych jest len zwyczajny (łac. Linum usitatissimum).

Ponadto substancje czynne zawarte w roślinie wykazują szereg innych właściwości leczniczych, jak chociażby wzmocnienie kości, unormowanie poziomu lipidów we krwi, działanie antyoksydacyjne oraz zmniejszanie ryzyka zachorowania na nowotwory hormonozależne, jak nowotwór piersi, jajnika czy macicy. Przypuszcza się, że lignany lniane mogą obniżać stopień zaawansowania nowotworu oraz ograniczać powstawanie przerzutów.

Działanie estrogenne wykazują również substancje czynne zawarte w szyszkach chmielu, jednak jest ono znacznie słabsze. Dużo lepiej sprawdza się w łagodzeniu niekorzystnych objawów menopauzy, jakimi są drażliwość, zaburzenia snu, ponieważ wykazuje działanie nasenne, uspokajające i przeciwlękowe.

Korzystne działanie na organizm kobiety w okresie klimakterium ma również głóg. Wpływa on regulująco na pracę serca i wzmacnia je. Poprawia funkcjonowanie układu krążenia, działa odprężająco, ogranicza bóle i zawroty głowy oraz zwiększa wydolność.

Preparaty witaminowe i mikroelementy  na menopauzę

Podczas menopauzy zachodzi szereg zmian w organizmie kobiety, zwłaszcza w układzie hormonalnym, czego konsekwencją jest zwiększone ryzyko uszkodzeń kości, osteoporoza, zaburzenie pracy serca. Warto wówczas wspomóc się suplementami przeznaczonymi dla kobiet w okresie menopauzy.

Pomocna okaże się suplementacja witaminy D3, której zapotrzebowanie wzrasta wraz z wiekiem, a wpływa ona na przyswajanie wapnia i fosforu, poprawę samopoczucia oraz wzmocnienie odporności.

W okresie klimakterium zaleca się zwiększone stosowanie preparatów zawierających kwas foliowy (witamina B9), aby ograniczyć ryzyko chorób serca, arteriosklerozy oraz nowotworów. Pirydoksyna poprawia krążenie obwodowe, a także podobnie jak pozostałe suplementy w formie witaminy z grupy B wspomaga pamięć i procesy neurologiczne.

Witaminy C i E są silnymi antyoksydantami, które hamują szkodliwe działanie wolnych rodników tlenowych, ograniczając w ten sposób powstawanie chorób i spowalniając procesy starzenia.

Warto również wybierać preparat z wapniem, który wzmocni kości, szczególnie narażone w okresie pomenopauzalnym. Pierwiastek ten nie tylko przeciwdziała uszkodzeniom tkanki kostnej, ale również zapobiega rozwojowi chorób serca i układu krążenia.

Korzystne efekty może przynieść wprowadzenie większej ilości błonnika pokarmowego do diety w okresie menopauzy, ponieważ kobiety w czasie „przekwitania” często przybierają na wadze.

Składnik ten nie tylko przeciwdziała zaparciom i otyłości, ale także chorobom sercowo-naczyniowym, należy jedynie pamiętać, że wraz ze zwiększoną podażą błonnika, zwiększona powinna zostać także ilość spożywanej w ciągu dnia wody.

Adaptogeny na menopauzę

Adaptogeny są związkami zwiększającymi odporność organizmu na stres, przystosowującymi do niekorzystnych czynników zewnętrznych oraz ochraniającymi przed działaniem wolnych rodników. Dodatkowo poprawiają wydolność oraz dodają wigoru.

Ich suplementacja jest wskazana właśnie w okresie menopauzy, podczas której kobiety często odczuwają osłabienie, zmniejszenie  sił witalnych oraz pogorszenie samopoczucia. Szczególnie zalecanymi adaptogenami podczas klimakterium są: żeń-szeń (p.g.), cytryniec chiński (s.ch.) oraz traganek błoniasty (a.m.).

Panax ginseng, poza standardowym działaniem adaptogennym, wpływa na podniesienie ciśnienia krwi, pogrubienie ścian nabłonka pochwy oraz zwiększenie jej nawilżenia. Schizandra chinensis ogranicza procesy starzenia oraz zmiany zanikowe w układzie nerwowym, poprawia pamięć, zmniejsza stany depresyjne oraz zaburzenia snu.

Astragalus membranaceus przede wszystkim wspomaga odporność, a także poprawia obwodowy przepływ krwi, ogranicza zlewne poty, wspiera funkcjonowanie układu trawiennego, detoksykację oraz zapobiega wypadaniu narządów.

Żel intymny dla kobiet po menopauzie – który wybrać?

Częstym problemem towarzyszącym menopauzie jest suchość i swędzenie pochwy. W przypadku braku nawilżenia dobrze sprawdzą się żele intymne z kwasem hialuronowym, glikolem propylenowym oraz gliceryną.

Dodatkowa obecność kwasu mlekowego zapewni odpowiednie pH.

W przypadku uporczywego świądu, w przypadku którego wymienione substancje mogą być niewystarczające, warto wybrać preparaty z dodatkiem substancji odkażających i regenerujących, jak: aloes, olejek z drzewa herbacianego czy wyciąg z Cardiospermum halicacabum.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*