Stulejka Leczenie Jaki Lekarz?

Plastyka stulejki przeprowadzana jest najczęściej przez lekarza urologa, rzadziej chirurga ogólnego. W niektórych przypadkach operacja stulejki może wymagać pełnego obrzezania, czyli całkowitego usunięcia napletka.

Do jakiego lekarza w sprawie stulejki?

Zabieg stulejki

– Rodzice powinni zgłosić się do lekarza specjalisty chirurga lub urologa dziecięcego, jeśli u chłopca w wieku 4-5 lat nie można zsunąć napletka.

Do czego prowadzi nie leczona stulejka?

Stulejka jest defektem anatomicznym, które dotyczy wyłącznie chłopców i mężczyzn, nieleczona może prowadzić do problemów zdrowotnych w postaci nawracających stanów zapalnych, zastoju w drogach moczowych, czy późniejszych problemów w życiu seksualnym.

Jak się leczy stulejkę?

Polega on na usunięciu zwężonej części napletka oraz/lub wykonaniu drobnych nacięć poszerzających ujście napletka, umożliwiające odsłonięcie całej żołędzi prącia. U niektórych mężczyzn wystarczająca jest plastyka napletka i/lub wędzidełka. W innych przypadkach konieczne jest całkowite obrzezanie.

Kiedy do chirurga z siusiakiem?

Chłopców z nieodprowadzalnym napletkiem po ukończeniu 3. –4. roku życia proponuję skierować na konsultację do chirurga dziecięcego. Najczęściej wystarczy obserwować dziecko i uspokoić rodziców, że stan ten ulegnie samoistnej poprawie.

Co zrobić gdy napletek nie schodzi do konca?

Jeżeli napletek jest ciasny i nie zsuwa się swobodnie poza żołądź nie należy go zsuwać. W takich sytuacjach zwykle wskazane jest odpowiednie leczenie chirurgiczne (nacięcie) napletka, aby zapewnić możliwość prawidłowej codziennej higieny żołędzi i napletka.

Czy stulejka jest problemem?

Stulejka, czyli zwężenie napletka uniemożliwiające jego zsunięcie dotyczy nawet 10% męskiej populacji. Niestety wielu panów wstydzi się o niej mówić i nie szuka pomocy specjalisty. A szkoda, bo choć jest to poważny problem, to nie zawsze wymaga skomplikowanego leczenia.

Czym spowodowana jest stulejka?

Stulejka u dorosłych jest najczęściej spowodowana stanem zapalnym lub niedostateczną higieną. Kiedy pod napletkiem gromadzi się mazista wydzielina, czyli mastka, i nie jest ona regularnie usuwana podczas kąpieli, może twardnieć i powodować podrażnienie, obrzęk, a w rezultacie stan zapalny napletka.

Leia também:  Jak Napisac Wniosek Do Sadu O Przymusowe Leczenie?

Jak leczyć stulejkę w domu?

Do momentu, kiedy stulejka nie wywołuje poważniejszych zaburzeń, możliwe jest zastosowanie metod nieoperacyjnych. Jedną z uznanych terapii jest stosowanie maści zawierających glikokortykosteroidy, takie jak betametazon czy kortyzon. Na rynku dostępne są połączenia tych substancji z antybiotykiem neomycyną.

Jak wygląda zabieg usunięcia stulejki?

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. W okolicach ujścia napletka wykonuje się kilka nacięć, co powodują jego rozluźnienie. W skrajnych przypadkach wykonywane jest pełne obrzezanie. Operację można również przeprowadzić z użyciem lasera CO2.

Czy da się żyć ze stulejka?

Stulejka nie zagraża wprost ani życiu, ani zdrowiu. Jest jednak przypadłością o tyle przykrą, że utrudnia lub wręcz uniemożliwia życie seksualne, a poza tym stanowi przeszkodę w zachowaniu higieny, co może prowadzić do zakażeń. W skrajnych przypadkach powoduje trudności przy oddawaniu moczu.

W jakim wieku zabieg stulejki?

Rozpoznanie stulejki jest możliwe po ukończeniu przez chłopca trzeciego roku życia. Jeśli u trzylatka nadal nie można odprowadzić napletka, należy zgłosić się do lekarza na konsultację. U starszych chłopców wskazaniem do wizyty w przychodni może być również jedyne częściowe zsuwanie się napletka z żołędzi prącia.

W jakim wieku powinno się ściągać napletek?

Napletek dzieckaodkleja się od żołędzi najczęściej dopiero około 2-3 roku życia. Proces ten jest nazywany retrakcją napletka.

Kiedy zabieg stulejki?

Leczenie operacyjne stulejki stosuje się u chłopców po ukończeniu drugiego roku życia. Zabiegi wykonuje się najczęściej w trybie ambulatoryjnym. Główne powody powstawania stulejki to: niewłaściwa pielęgnacja niemowlęcia, złe nawyki higieniczne, stany zapalne cewki moczowej, żołędzi i napletka.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*