Stopa atlety (sportowca) – objawy, przyczyny, jak leczyć?

Stopa atlety (sportowca) – objawy, przyczyny, jak leczyć? Stopa atlety (sportowca) – objawy, przyczyny, jak leczyć?

HIPERHYDROSIS  to stan, w którym dochodzi do nadmiernej produkcji potu. Może mieć związek z chorobami układu nerwowego, chorobami endokrynologicznymi (m.in. cukrzyca, hipoglikemia, nadczynność tarczycy), zatruciami, chorobami nowotworowymi (m.in. ziarnica złośliwa, białaczka, chłoniak). Bardzo często w przypadku nadmiernej potliwości stóp może towarzyszyć nam ryzyko wystąpienia bakterii lub grzybicy.Schorzenie stopa sportowca, znane także jako stopa atlety, to rodzaj grzybicy skóry stóp wywołanej najczęściej przez dermatofity.

PRZYCZYNY:

 • duży wysiłek fizyczny – szczególnie często u sportowców (zespół stopy sportowej, czyli przegrzewanie organizmu, deformacje stóp, używanie sportowego obuwia, przeciążenie organizmu) – lub źle dobranym obuwiem i skarpetkami – ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów,
 • wilgotność – wilgotne i ciepłe stopy tworzą idealne warunki do rozwoju grzyba,
 • brak higieny – grzyby powodujące stopę atlety występują i żywią się martwym naskórkiem, bardzo ważne jest regularne mycie stóp i noszenie odpowiednich skarpetek i obuwia,
 • maceracja – przerwana powierzchnia, grzyby zalegają i mnożą się w pęknięciach skóry.

OBJAWY:Istnieją dwa typy grzybiczej stopy sportowca: pomiędzy palcami (międzypalcowe) i na podeszwach stóp (mokasyny). Objawy pojawienia się stopy sportowca to następujące znaki:

 • zaczerwienienie i łuszczenie pomiędzy palcami stóp i na ich podeszwach,
 • zmiękczenie skóry na podeszwach stóp,
 • sucha, swędząca, skóra,
 • pęcherze.

Co możemy zrobić aby zwalczyć nadmierną potliwość i często towarzyszące jej schorzenie stopy atlety?

 • wizyta u specjalisty w gabinecie podologicznym,
 • codzienna kąpiel stóp,
 • regularne usuwanie martwego naskórka,
 • stosowanie specjalnych maści, kremów, żeli – często zawierających chlorek glinu lub inne metale,
 • nasz produkt TOP – SYNEO,
 • jonoforeza,
 • toksyna botulinowa,
 • sympatektomia – wybiórcze przecięcie nerwów, które odpowiadają za stymulację gruczołów potowych.

Stopa atlety (sportowca) – objawy, przyczyny, jak leczyć? Stopa atlety (sportowca) – objawy, przyczyny, jak leczyć? Stopa atlety (sportowca) – objawy, przyczyny, jak leczyć? Stopa atlety (sportowca) – objawy, przyczyny, jak leczyć?

Jonoforeza jest idealną metodą na nadpotliwość stóp. Stopy pocą się bardziej w okresie dojrzewania, przekwitania i na skutek zmian hormonalnych. Dolegliwość ta najczęściej dotyczy osób żyjących w ciągłym stresie, nerwowych, zaburzonych emocjonalnie, wykonujących intensywne wysiłki fizyczne, uprawiających sport.

Na wpływ mają również choroby metaboliczne: cukrzyca, otyłość, nadczynność tarczycy, choroby neurologiczne lub niektóre choroby zakaźne.Uciążliwa potliwość stóp może być przyczyną powstania poważnych dolegliwości: maceracja naskórka, powstanie pęknięć ułatwiających wnikanie w skórę mikroorganizmów chorobotwórczych, takich jak wirusy i grzyby.

Wydzielanie potu połączone z nieprzyjemnych zapachem to wyjątkowo przykra odmiana nadpotliwości stóp. Za przykry zapach odpowiedzialne są mikroorganizmy umiejscowione na powierzchni skóry, które rozkładają łuski naskórka, tłuszcz i inne organiczne składniki potu.

Rekomendowana przez lekarzy JONOFOREZA najwyższej klasy firmy SAALMANN Saalio @ to urządzenie terapeutyczne służące zmniejszeniu wydzielania potu w leczonych obszarach skóry ( stopy, dłonie, twarz ).Saalio @ umożliwia terapię prądem stałym lub pulsacyjnym które nie uszkadzają gruczołów potowych, a znacznie ograniczają wydzielanie potu.

Jeżeli masz dość krępującego pocenia dłoni i stóp, chcesz poczuć się pewnie… zapraszamy do naszych gabinetów podologicznych w celu ustalenia terapii i uzyskania porady od specjalisty podologa

Stopa atlety, czyli grzybica stóp – objawy, przyczyny, leczenie

Stopa atlety (sportowca) – objawy, przyczyny, jak leczyć?

Z grzybicą stóp boryka się ok. 20% osób i aż ponad połowa osób regularnie uprawiających sport, stąd też nazwa schorzenia. Nieleczone zakażenie grzybicze skóry stóp może być przyczyną grzybicy paznokci, której leczenie jest trudne i długotrwałe. Dlatego bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie choroby i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Jakie są objawy grzybicy stóp?

Pierwszym sygnałem jest zaczerwienienie skóry na stopach. Następnie można dostrzec drobne pęcherzyki, pojawiający się obrzęk, swędzenie i pieczenie.

Najlepiej od razu udać się do specjalisty i rozpocząć leczenie, ponieważ zakażona skóra może pękać, łuszczyć się, a nawet odchodzić sporymi płatami.

Pęknięcia, szczególnie pomiędzy palcami stóp, tworzenie się ran oraz owrzodzeń świadczy o zaawansowanym stadium choroby.

Na początku grzybica rozwija się zazwyczaj pomiędzy czwartym a piątym palcem stopy. Następnie bardzo szybko rozprzestrzenia się na inne palce i na podeszwę stopy. Jest to spowodowane brakiem dostępu do powietrza, większą wilgotnością i ciepłem w tych miejscach skóry.

Osoby zmagające się ze „stopą sportowca/atlety” najczęściej skarżą się na:

 • swędzącą wysypkę
 • zaczerwienienie i łuszczenie pomiędzy palcami stóp i na ich podeszwach
 • nadmierne pocenie się stóp
 • uczucie pieczenia, a nawet „palenia się” stopy
 • sączące się pęcherzyki
 • nieprzyjemny zapach stóp

Jakie mogą być przyczyny grzybicy stóp?

Schorzenie stopy atlety (sportowca) jest wywoływane przez różne rodzaje grzybów, najczęściej tzw. dermatofity. Grzyby te rozwijają się w miejscach ciepłych i wilgotnych.

Podstawową przyczyną grzybicy stóp jest nieodpowiednia higiena. Ciepłe i nieprzewiewne buty (np. gumowe) bądź ciasne i za małe oraz skarpetki wykonane ze sztucznych materiałów – wszystko to powoduje nadmierne zawilgocenie i przegrzewanie stóp.

Ryzyko zakażenia zwiększa się podczas nie przestrzegania zasad higieny w miejscach publicznych: siłowni, basenie, saunie i łaźni.

Szczególnie tam grzyby szybko się rozmnażają, dlatego też należy pamiętać o klapkach kąpielowych i dokładnym osuszeniu stóp. Istotnymi czynnikami sprzyjającymi zakażeniom grzybicy są zadrapania i urazy na stopach.

Grzyby z łatwością mogą wniknąć w głąb naskórka. Warto pamiętać, że grzyby mogą być przenoszone przez bezpośredni kontakt.

Jak leczyć grzybicę stóp?

Zazwyczaj przed doborem odpowiedniej terapii, dermatolog wykonuje tzw. badanie mikologiczne. Polega ono na pobraniu próbek zmian chorobowych, które następnie poddaje się badaniu pod mikroskopem, a następnie hodowli. Jeżeli z materiału zostaje wyhodowany grzyb, oznacza to, że chory zmaga się z grzybicą.

Bardzo istotne jest różnicowanie z innymi chorobami, które mogą dać podobne objawy kliniczne jak grzybica stóp np. wyprysk potnicowy, łuszczyca czy wyprysk modzelowaty.

W zależności od stopnia zaawansowania grzybicy, stosuje się różne metody leczenia. Najczęściej jest leczenie doustne, które jest kosztowne i uszkadzające narządy wewnętrzne lub leczenie miejscowe, które jednak jest mało skuteczne.

Leczenie grzybicy stóp jest długotrwałe – od 4 do 6 tygodni. Częstym błędem chorego jest zaprzestanie stosowania leków przeciwgrzybiczych zaraz po ustąpieniu objawów. Niedoleczona grzybica prowadzi do częstych nawrotów choroby. Aby upewnić się, że grzybica została wyleczona, należy przyjmować leki przez kolejne 2 tygodnie od przywrócenia dobrego stanu skóry.

Laser Lunula™ nowa metoda leczenia grzybicy stóp!

W ostatnich latach w USA opracowano metodę i skonstruowano urządzenie o niespotykanej, innowacyjnej skuteczności w leczeniu chorób paznokci, przede wszystkim w grzybicy.

Laser ten o nazwie LUNULA™ nie uszkadza płytki paznokcia, zabiegi są bezbolesne, bez skutków ubocznych.

Przeciętnie wystarczają 4 naświetlania w okresie 30 dni, aby zapoczątkować proces regeneracji nowego, zdrowego paznokcia.

Jak działa Laser Lunula?

Laser Lunula to zimny laser, który łączy w sobie dwie fale o różnej długości. Pierwsza z nich działa bakteriobójczo oraz grzybobójczo, druga z kolei pobudza procesy immunologiczne organizmu.

Dwie wiązki światła: czerwona i niebieska, poprzez obroty naświetlają całe zmienione chorobowo paznokcie, działając również na wały i macierz paznokcia.

Przeciętnie wystarczają 4 naświetlania w okresie 30 dni, aby zapoczątkować proces regeneracji nowego, zdrowego paznokcia.

Leia também:  Ile Dni Po Zaplodnieniu Sa Objawy Ciazy?

Zalety terapii z laserem Lunula, potwierdzone w badaniach klinicznych:

 • cztery 12-minutowe zabiegi pozwalają się pozbyć grzybicy paznokci,
 • terapia jest bezbolesna i bezdotykowa, bez dodatkowego czasu potrzebnego na regenerację lub gojenie,
 • pozwala na wzrost nowych zdrowych paznokci bez skutków ubocznych.

Światło lasera przenika przez płytką, nie uszkadzając paznokcia ani otaczającej go skóry, a zabijając grzyby znajdujące się pod płytką paznokcia. Terapia z zastosowaniem lasera Lunula™ pozwoli ponownie mieć jasne proste, ładnie wyglądające paznokcie dzięki zaledwie kilku bezbolesnym zabiegom.

Poznaj naszą wiosenną promocję!

Wyznajemy zasadę: lepiej zapobiegać niż leczyć i zachęcamy do korzystania z nieinwazyjnych, skutecznych rozwiązań. Umów się na wizytę pod numerem: 516-035-040.

Jeśli interesuje Cię wizyta kontrolna na terenie Warszawy, możesz umówić się online w zaledwie 3 minuty!

ul. Ogrodowa 58 – rezerwacja onlineul. Wiertnicza 124 – rezerwacja online

Stopa sportowca

Stopa atlety (sportowca) – objawy, przyczyny, jak leczyć?

Stopa sportowca to schorzenie, które dotyka nawet 50% wszystkich osób aktywnie uprawiających sport. Za jej powstanie odpowiadają różne rodzaje grzybów – najczęściej są to dermatofity. Patogeny te lubią miejsca ciemne i wilgotne. Dlatego jednym z czynników ryzyka stopy sportowca jest długotrwałe noszenie nieprzewiewnego obuwia.

Co to jest stopa sportowca?

Stopa sportowca (inaczej stopa atlety) to rodzaj grzybicy stóp, który najczęściej jest wywołany przez dermatofity – Trichophyton rubrum (60% zakażeń) i Trichophyton mentagrophytes var. Interdigitale (25% zakażeń). Rozwija się zwykle między IV a V palcem, ale może rozprzestrzenić się na całą stopę.

Do czynników ryzyka wystąpienia grzybicy stóp zalicza się:

 • nieprawidłową higienę,
 • noszenie ciasnego i nieoddychającego obuwia,
 • korzystanie z publicznych pryszniców i basenu (ale też sauny, łaźni lub siłowni),
 • obniżoną odporność,
 • podeszły wiek,
 • rany i otarcia na stopach.

Na stopę sportowca są najbardziej narażone osoby, które trenują sport. Przebywają oni często przez długi czas w zawilgoconych i przegrzanych butach, a po treningu korzystają ze wspólnego prysznica.

Objawy stopy sportowca

Objawy stopy sportowca na początku można zaobserwować między palcami. Z czasem infekcja rozprzestrzenia się na całą skórę oraz na paznokcie. Zmiany mogą dotyczyć jednej stopy lub obu – stopień nasilenia grzybicy może być na nich zupełnie różny.

Objawy stopy sportowca to:

 • nadmierna potliwość stóp,
 • nieprzyjemny zapach stóp,
 • zaczerwienienie skóry,
 • uczucie pieczenia skóry,
 • wysypka,
 • świąd
 • nadmierne rogowacenie skóry.

Z czasem mogą pojawić się sączące zmiany skórne. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które zmagają się z problemem od wielu lat lub nie rozpoczęły odpowiedniej terapii. Warto pamiętać, że chory może zarażać inne osoby.

Jak wygląda leczenie stopy sportowca u podologa?

Osoba, która zauważy u siebie objawy stopy sportowca, powinna zgłosić się do podologa. Specjalista zbierze dokładny wywiad chorobowy oraz zbada kończyny. Zleci także wykonanie badania mykologicznego. Pozwoli ono poznać, jaki patogen odpowiada za rozwój schorzenia, a tym samym dopasować skuteczną terapię. Instytut Podologii w Poznaniu dysponuje odpowiednim sprzętem do pobrania próbki.

Leczenie stopy sportowca polega na stosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych. Należy je stosować zgodnie z zaleceniami. Nie można przerywać terapii, gdy znikną objawy – takie postępowanie stwarza ryzyko nawrotu schorzenia. Leczenie stopy sportowca wymaga także regularnych wizyt w gabinecie podologicznym w celu oczyszczania skóry ze zmian chorobowych.

Stopa sportowca – profilaktyka

Stopa sportowca to schorzenie, któremu można zapobiegać. Profilaktyka polega na:

 • codziennej higienie stóp,
 • noszeniu skarpet z naturalnych materiałów,
 • codziennej zmianie skarpetek i zmianie skarpetek po treningu,
 • dopasowaniu odpowiedniego obuwia,
 • wybieraniu obuwia z oddychających materiałów,
 • dokładne osuszanie stóp po kąpieli,
 • unikanie chodzenia na boso w miejscach publicznych (zwłaszcza na basenie),
 • posiadanie swoich własnych przyborów higienicznych i ręczników.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług i umówienia wizyty w naszym gabinecie. Czekamy na Państwa telefony!

Poniższy panel umożliwia dostosowanie preferencji dotyczących zgody na korzystanie z plików cookies. Aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób te moduły śledzące nam pomagają i jak działają, zapoznaj się z polityką cookies. Możesz przejrzeć i zmienić swoje wybory w dowolnym momencie.

Stopa atlety – przyczyny, objawy, leczenie

Stopa atlety, nazywana również stopą sportowca to inne określenie na grzybicę stóp. Tego typu zmiany najczęściej pojawiają się w przestrzeniach pomiędzy palcami, czyli miejscach ciepłych, wilgotnych i pozbawionych dopływu powietrza. Do charakterystycznych objawów tej dolegliwości zaliczyć można także świąd oraz pieczenie. Jakie są przyczyny stopy atlety? W jaki sposób należy ją leczyć?

Stopa atlety – jakie są jej przyczyny?

Stopa atlety najczęściej lokalizuje się między czwartym i piątym palcem. Niekiedy charakterystyczne zmiany pojawiać mogą się także na podeszwach stóp. Nieleczona, prowadzić może do grzybicy paznokci.

W znaczącej większości przypadków wywoływana jest ona przez grzyby Trichophyton rubrum i Trichophytonmentagrophytes z grupy dermatofitów. Główną przyczynną powstawania omawianej dolegliwości jest niewłaściwa higiena. Zaliczyć można do niej między innymi noszenie obuwia za małego, zbyt ciasnego i nie przepuszczającego powietrza.

Choroba rozwijać może się także na skutek noszenia skarpetek wykonanych z tworzyw sztucznych. Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, iż grzyby najczęściej rozmnażają się w miejscach o zwiększonej wilgotności takich, jak baseny, sauny oraz siłownie.

Jednocześnie, są one odporne na działanie czynników zewnętrznych i bez większych problemów utrzymują się na mokrych powierzchniach przez długi czas. Zwiększone ryzyko zakażenia stopą atlety występuje u osób z ranami i zadrapaniami w tym obszarze. Grzyb wnika wówczas do naskórka, wywołując infekcję.

Na występowanie tego typu grzybicy w znaczący sposób narażeni są sportowcy, osoby o obniżonej odporności, a także pacjenci z zaburzeniem krążenia obwodowego i cukrzycą. Na stopę sportowca bardzo często zapadają także kobiety w ciąży oraz osoby otyłe i w podeszłym wieku.

Objawy stopy atlety

Początkowo objawy stopy atlety występują wyłącznie między czwartym a piątym palcem, lecz z czasem rozprzestrzeniają się, zajmując podeszwy stóp i paznokcie.

Pacjenci borykający się z tą przykrą dolegliwością skarżą się na pieczenie, wysypkę ze świądem, łuszczenie się skóry między palcami i na podeszwach stóp, powstawanie zaczerwienień w tych obszarach, nadmierną potliwość oraz nieprzyjemny zapach.

Przebieg tego schorzenia jest przewlekły, a w niektórych przypadkach nawet wieloletni. W okresie letnim często mamy do czynienia z nawrotem choroby. Nieleczona przez długi czas infekcja prowadzić może do powstawania sączących się zmian skórnych.

Leczenie stopy atlety

Przed rozpoczęciem leczenia, dermatolog przeprowadzania badanie mikologiczne polegające na pobraniu naskórka ze zmian chorobowych. Następnie wykonywane jest badanie mikrobiologiczne. Jeżeli z pobranej od pacjenta próbki wyhodowany zostanie grzyb to znak, że mamy do czynienia z grzybicą.

Leczenie stopy atlety opiera się o doustne lub miejscowe podawanie preparatów przeciwgrzybicznych – czy to w formie maści, czy kremu lub żelu. Grzybicę leczy się miejscowo wówczas, kiedy objawy dotyczą jedynie skóry stóp. Gdy dojdzie natomiast do rozwoju grzybicy paznokci, niezbędne będzie zastosowanie leczenia ogólnego.

Leia também:  Jakie Są Objawy Zapalenia Tchawicy?

Warto tu zdawać sobie sprawę z faktu, iż aby takie leczenie było skuteczne, stosować należy je jeszcze przez 2 tygodnie po ustąpieniu przykrych objawów.

Jak zapobiegać stopie atlety?

Jako że grzybica stóp jest uciążliwą chorobą, warto wiedzieć, w jaki sposób można się przed nią ustrzec.

Do sprawdzonych sposobów zalicza się między innymi prawidłową higienę stóp, dokładne osuszanie ich po kąpieli, z uwzględnieniem przestrzeni międzypalcowych, noszenie przewiewnego obuwia i skarpetek wykonanych z naturalnych materiałów, noszenie klapek kąpielowych na basenie i nie pożyczanie rzeczy mających kontakt ze stopami innych osób (dotyczy to zarówno butów, jak i skarpetek czy ręczników).

Preparaty Callusan doskonale sprawdzą się do ochrony przed grzybicą stóp. Przykładem może być między innymi pianka Rapid zawierająca naturalne substancje przeciwgrzybicze.

Stopa sportowca – objawy, przyczyny, leczenie

Stopa sportowca – charakterystyczne objawy

Grzybica stopy, zwana stopą sportowca zazwyczaj zaczyna się niewinnie – od zwykłego zaczerwienienia skóry na stopach. W momencie, kiedy grzyby na dobre zaatakują skórę, wówczas może pojawić się więcej nieprzyjemnych objawów. Wśród nich najbardziej popularne i najczęściej spotykane są: swędzenie palców (zwłaszcza okolicy między 4 a 5 palcem), swędzenie całej stopy, zapalenie skóry.

Wraz z zaawansowaniem choroby, na skórze stóp mogą pojawiać się drobne pęcherzyki i obrzęki. Jeśli szybko nie rozpocznie się leczenia, zakażona skóra będzie w coraz gorszej formie. Zacznie się łuszczyć, pękać, a nawet odchodzić płatami. Niektóre osoby zmagające się z grzybicą stóp uskarżają się na nadmierne pocenie się stóp, uczucie pieczenia i palenia stóp oraz nieprzyjemny zapach stóp.

Stopa sportowca – przyczyny

Stopa sportowca (inaczej: stopa atlety) to choroba najczęściej dotykająca osoby systematycznie uprawiające sport.

Wynika to głównie z długotrwałego noszenia skarpetek (zwłaszcza tych wykonanych ze sztucznych materiałów) i mało przewiewnego obuwia, które powoduje nadmierne zawilgocenie i przegrzanie stóp.

Wilgotne i ciepłe środowisko to z kolei prawdziwy raj dla atakujących bakterii. Najczęściej rozwijającymi się bakteriami u osób ze stopą sportowca są dermatofity.

Inną przyczyną powstania grzybicy stóp może być niewłaściwa higiena, pożyczanie obuwia od innych osób oraz częste przebywanie w miejscach sprzyjających zachorowaniu. Są to m.in. siłownie, baseny, publiczne sauny, prysznice i łaźnie.

Do zakażenia może dojść także poprzez chodzenie boso po zanieczyszczonej powierzchni, np. w szatni. Infekcji sprzyjają również drobne zadrapania, otarcia oraz niezagojone rany na stopach umożliwiające grzybom łatwiejsze wniknięcie w głąb naskórka.

Stopą sportowca można zarazić się także poprzez dotknięcie stopy osoby już zainfekowanej.

Stopa sportowca – leczenie

Stopa sportowca to choroba, która nie ustąpi samodzielnie. Dlatego też w momencie, kiedy pojawią się pierwsze oznaki infekcji, należy przejść do działania. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym większe szanse, że zakończy się ono sukcesem, a grzybica nie zaatakuje innych obszarów ciała. Leczenie grzybicy zawsze warto skonsultować z lekarzem i wspólnie z nim ustalić strategię działania. W niektórych bowiem przypadkach niezbędne jest zastosowanie antybiotykoterapii. Powrót do zdrowia trwa zazwyczaj około 4 tygodni.

Jeśli lekarz stwierdzi, że grzybica nie jest zaawansowana, wówczas wystarczy zastosować żele, maści lub kremy przeciwgrzybicze. Obecnie w aptekach dostępnych jest wiele preparatów na grzybicę stóp. Na sączące się zmiany, dobrym rozwiązaniem są preparaty w postaci aerozolu.

Przy zmianach ogniskowych, a także gdy skóra jest wysuszona i pękająca, najlepiej sprawdzają się kremy. Godnym polecenia preparatem jest Canespor – krem z bifonazolem. Ten łatwy w aplikacji i stosowaniu krem skutecznie leczy grzybicę. W przeciwieństwie do innych leków, obejmuje szerokie spektrum działania.

Canespor nie maskuje problemu, a skutecznie usuwa wszystkie patogeny wywołujące zakażenie: drożdżaki, bakterie i dermatofity.

Uwaga! Nawet jeśli objawy choroby ustąpią wcześniej, nie można przerwać leczenia. Niedoleczona grzybica lubi powracać i powodować bardziej bolesne zmiany skórne.

Materiał Partnera

Stopa sportowca – 7 naturalnych sposobów leczenia

Stopa sportowca to powszechna nazwa stosowana na określenie grzybiczego zakażenia skóry na stopach. Grzyby, jak wiadomo, najlepiej rozwijają się w środowisku ciepłym i wilgotnym, warto więc zastanowić się, jak można tego uniknąć, a w razie potrzeby – jak skutecznie z tym problemem walczyć. Stopa sportowca bowiem to dolegliwość, której można zaradzić.

Skąd bierze się stopa sportowca?

Oto najpowszechniejszy przyczyny zachorowań na tzw. stopę sportowca:

 • Nadmierna potliwość stóp.
 • Noszenie mało przewiewnego obuwia.
 • Niedokładne osuszanie stóp po kąpieli.
 • Niewielkie uszkodzenia skóry na stopach.
 • Niedobór odporności.
 • Źle dobrane skarpetki lub buty, w których stopa nie może oddychać.

Co gorsza, takie zakażenia grzybicze jak stopa sportowca są niezwykle zaraźliwe. Wystarczy bezpośredni kontakt ze skórą, obuwiem czy podłogą, z której korzystają inne osoby (na przykład na basenie czy siłowni – stąd też potoczna nazwa tej dolegliwości), aby zarazić się stopą atlety.

Kiedy zaczynamy podejrzewać u siebie tego rodzaju infekcję, warto jak najszybciej podjąć środki, które pomogą szybko się z nią uporać i jednocześnie uniknąć jej rozprzestrzenienia się.

Jak objawia się stopa atlety?

Oto najpowszechniejsze objawy tego zakażenia grzybiczego:

 • nieprzyjemny zapach stóp
 • ból przy rozprostowaniu palców
 • odciski wypełnione ropą lub płynem
 • sucha skóra
 • pieczenie lub swędzenie skóry

Aby uporać się ze stopą sportowca i towarzyszącymi jej objawami, możesz skorzystać z właściwości naturalnych produktów, które opisujemy poniżej. Pamiętaj jednak, że nie szkodzi również poprosić o pomoc specjalistę, na przykład podologa.

Naturalne leczenie stopy sportowca

1. Ocet

W leczeniu infekcji grzybiczych takich jak stopa atlety warto skorzystać z właściwości takich produktów jak ocet. Obecne w nim kwasy doskonale zapobiegną rozprzestrzenianiu i rozmnażaniu się grzybów, a także wyeliminują nadmierną wilgotność.

Co będzie Ci potrzebne?

 • 1 i 1/2 szklanki octu (375 ml)
 • 3 szklanki wody

Co należy zrobić?

 • Dodaj ocet do miski z ciepłą wodą.
 • Mocz stopy przez 15 minut.
 • Dokładnie osusz stopy.
 • Powtarzaj zabieg 2 razy dziennie.

2. Sól

Sól doskonale pochłania wilgoć, jest więc świetnym produktem do walki z grzybami. W przypadku grzybicy stóp warto wykorzystać ją do przygotowania płukanki.

Co będzie Ci potrzebne?

 • 6 łyżek stołowych soli (60 g)
 • 4 szklanki wody (1 litr)

Co należy zrobić?

 • Dodaj sól do miski z ciepłą wodą.
 • Mocz stopy przez 15-20 minut.
 • Dokładnie osusz skórę stóp.
 • Powtarzaj codziennie przez 15 dni.

Zobacz także: Pozbądź się nadmiaru soli z organizmu!

3. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest idealnym środkiem na grzybicę. W tym przypadku warto przygotować z jej użyciem leczniczą pastę.

Co będzie Ci potrzebne?

 • 3 łyżki stołowe sody oczyszczonej (30 g)
 • woda (wedle uznania)
Leia também:  Jakie są objawy niedoczynności tarczycy – jak rozpoznać, że tarczyca jest chora?

Sposób przygotowania

 • Wymieszaj sodę z wodą.
 • Dobierz ilość wody tak, aby uzyskać gęstą pastę.
 • Wetrzyj otrzymaną pastę w skórę dotkniętą infekcję.
 • Pozostaw na noc, rano umyj i osusz stopy.

4. Sok z cebuli

Cebula ma silne właściwości odkażające i jest naturalnym antybiotykiem. Możesz wykorzystać ją, by wyleczyć stopę sportowca i inne rodzaje infekcji grzybiczej.

Co będzie Ci potrzebne?

Co należy zrobić?

 • Posiekaj drobno cebulę.
 • Zmiksuj do uzyskania soku.
 • Wykorzystaj wacik i zaaplikuj sok z cebuli bezpośrednio na skórę, uprzednio oczyszczoną produktem przeciwgrzybiczym.
 • Spłucz sok z cebuli i posyp skórę talkiem, aby wchłonąć nadmiar wilgoci.

5. Herbata

Herbata zawiera substancje o działaniu tonizującym, które doskonale zwalczają bakterie i grzyby. Aby z nich skorzystać należy przygotować kąpiel dla stóp z herbatą.

Potrzebne składniki

 • 2 szklanki wody (500 ml)
 • 6 łyżeczek (60 g) herbaty lub 6 torebek herbaty

Co należy zrobić?

 • Doprowadź wodę do wrzenia, dodaj herbatę i pozostaw do zaparzenia na 15 minut.
 • Po tym czasie wyłącz palnik i odstaw do ostygnięcia.
 • Gdy woda osiągnie temperaturę pokojową, odcedź napar i mocz w nim stopy.
 • Powtarzaj codziennie przez miesiąc.

6. Jogurt naturalny

Jogurt naturalny posiada wiele korzyści zdrowotnych, a jedną z nich są bakterie, które są w stanie powstrzymać rozprzestrzenianie się grzybów na powierzchni Twojego ciała. Pamiętaj, by wybrać w pełni organiczny jogurt bez żadnych dodatków, w którym rzeczywiście znajdują się zdrowe kultury bakterii.

Jak wykorzystać jogurt?

 • Zaaplikuj jogurt bezpośrednio na skórę stóp.
 • Odczekaj aż jogurt zaschnie.
 • Delikatnie oczyść skórę za pomocą czystej ściereczki.
 • Dokładnie osusz stopy.

Profilaktyka to odpowiednia higiena

Kluczem do profilaktyki infekcji grzybiczych i bakteryjnych, takich jak stopa sportowca, jest prawidłowa higiena i nawyki, które mogą uchronić nas przed zakażeniem. Zapamiętaj poniższe punkty, a Twoje stopy na pewno będą bezpieczne.

 • Zawsze noś czyste i suche skarpetki.
 • Zawsze dokładnie myj i osuszaj stopy, a szczególnie obszar pomiędzy palcami.
 • Ponadto na basenie czy siłowni noś klapki.
 • Stosuj talk lub inny puder antygrzybiczny, który wchłania nadmiar wilgoci i odkaża skórę.
 • Wybieraj obuwie z naturalnych materiałów, takich jak skóra. 
 • Zmieniaj obuwie!

To może Cię zainteresować …

 • InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Athlete’s foot: Overview. 2015 Jan 14 [Updated 2018 Jun 14]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279549/
 • Sroka, C. B. (1956). Athlete’s Foot. British Medical Journal. https://doi.org/10.1136/bmj.2.4989.420-b
 • Budak, N. H., Aykin, E., Seydim, A. C., Greene, A. K., & Guzel-Seydim, Z. B. (2014). Functional Properties of Vinegar. Journal of Food Science. https://doi.org/10.1111/1750-3841.12434
 • Gupta AK, Daigle D, Paquet M, et al. Topical treatments for athlete’s foot. Cochrane Database Syst Rev. 2018;2018(1):CD010863. Published 2018 Jan 24. doi:10.1002/14651858.CD010863.pub2
 • Johnston CS, Gaas CA. Vinegar: medicinal uses and antiglycemic effect. MedGenMed. 2006;8(2):61. Published 2006 May 30.
 • Letscher-Bru, V., Obszynski, C. M., Samsoen, M., Sabou, M., Waller, J., & Candolfi, E. (2013). Antifungal Activity of Sodium Bicarbonate Against Fungal Agents Causing Superficial Infections. Mycopathologia175(1–2), 153–158. https://doi.org/10.1007/s11046-012-9583-2
 • Shams-Ghahfarokhi, M., Shokoohamiri, M. R., Amirrajab, N., Moghadasi, B., Ghajari, A., Zeini, F., … Razzaghi-Abyaneh, M. (2006). In vitro antifungal activities of Allium cepa, Allium sativum and ketoconazole against some pathogenic yeasts and dermatophytes. Fitoterapia77(4), 321–323. https://doi.org/10.1016/j.fitote.2006.03.014
 • Leyva Salas M, Thierry A, Lemaître M, et al. Antifungal Activity of Lactic Acid Bacteria Combinations in Dairy Mimicking Models and Their Potential as Bioprotective Cultures in Pilot Scale Applications. Front Microbiol. 2018;9:1787. Published 2018 Aug 7. doi:10.3389/fmicb.2018.01787

Ćwiczysz aktywnie? – Sprawdź, czy nie grozi Ci stopa sportowca

Ruch i aktywność fizyczna są nie do przecenienia. Pozytywnie wpływają na kondycję naszego organizmu i działają korzystnie na stan zdrowia. Niestety istnieją również minusy częstych treningów. Szacuje się, że około połowa osób uprawiających sport zawodowo zmaga się z problemem zwanym stopą sportowca. Czym jest to tajemniczo brzmiące schorzenie?

Z tego artykułu dowiesz się:

Stopa sportowca, zwana też stopą atlety to nic innego, jak jedna z odmian grzybicy stóp.

Przypadłość ta nie odnosi się wyłącznie do sportowców, co sugerowałaby nazwa, ale może również dotknąć wszystkich tych, którzy aktywnie ćwiczą.

Rozwój infekcji zazwyczaj zapoczątkowany jest zmianami skórnymi między czwartym a piątym palcem, które szybko postępują, rozprzestrzeniając się na coraz większą powierzchnię stopy.

Przyczyny choroby:Stopa atlety rozwija się pod wpływem:

 • zarażenia się grzybem poprzez bezpośredni kontakt, najczęściej w miejscach publicznych o dużej wilgotności, jak: basen, sauna, łaźnia, siłownia. Wszelkie zadrapania, otarcia i rany skóry powinny być zatem należycie zabezpieczone, przed wizytą w takich pomieszczeniach,
 • niewłaściwej higieny stóp: dbałość jest tu jak najbardziej wskazana, gdyż te partie ciała ze względu na ciepło i wilgoć panujące w ich okolicach są szczególnie narażone na rozwój grzybów,
 • stosowania nieodpowiedniego, za małego obuwia i skarpet ze sztucznych, nie przewiewnych materiałów,

Objawy schorzenia:Osoby dotknięte tym rodzajem grzybicy najczęściej doświadczają:

 • swędzącej wysypki,
 • zaczerwienienia i łuszczenie się skóry między palcami stóp i na podeszwach,
 • pieczenia, palenia stopy,
 • nadmiernej potliwości stóp i towarzyszącego jej nieprzyjemnego zapachu,
 • pęcherzy, które mogą się sączyć,
 • ostatecznie mogą pojawić się pęknięcia skórne, rany i owrzodzenia.

Objawy niestety pojawiają się, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium, zaś początkowo jest ona bardzo trudna do wykrycia.

Leczenie:Terapia przeciwgrzybicza jest długa i żmudna. Trwa około miesiąca. W zależności od stopnia zaawansowania, specjalista może zalecić leczenie miejscowe preparatami aptecznymi zewnętrznego użytku, jak maści, kremy, spraye czy żele.

W skrajnych przypadkach konieczne jest leczenie farmakologiczne w postaci przyjmowania leków przeciwgrzybiczych doustnie. Warto jednak oddać się w ręce fachowca, ponieważ leczenie na własną rękę nie jest tu wskazane, gdyż niedoleczona grzybica lubi nawracać.

Dobre rady:By zawczasu ustrzec się problemu, warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. Oto kilka sprawdzonych sposobów, by zapobiec stopie sportowca:

 • nigdy nie chodź boso w miejscach publicznych,
 • pod żadnym pozorem nie noś pożyczonego obuwia: buty, tak jak szczoteczka do zębów, są przeznaczone tylko dla ich właściciela,
 • zawsze po kąpieli osusz delikatnie swoje stopy, nigdy nie pozostawiaj ich wilgotnych,
 • kupując nowe buty zawsze korzystaj ze skarpetek ochronnych,
 • w miarę możliwości staraj się zmieniać noszone obuwie, nie chodź cały czas w jednych butach.

Tagi artykułu grzybica stóp grzybica paznokci stopa sportowca stopa atlety grzybica paznokci leczenie

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*