Sposoby na ciężkie nogi – jak się pozbyć uczucia ciężkich nóg?

Ociężałe i opuchnięte nogi to dokuczliwy problem wielu z nas. Najczęściej odczuwamy go po męczącym dniu w pracy, długotrwałym wysiłku, ale także na skutek braku aktywności fizycznej.

Zostaje wówczas zaburzony przepływ krwi w żyłach, a w konsekwencji pojawia się opuchlizna i uczucie ociężałych nóg. Z tą dolegliwością zmagają się najczęściej osoby pracujące na stojąco lub siedząco.

Jak sobie z nią radzić i jak jej zapobiegać? Podpowiadamy.

Zdjęcie Sposoby na ciężkie nogi – jak się pozbyć uczucia ciężkich nóg?

/©123RF/PICSEL

Wideo

Domowy olejek na spuchnięte nogi Interia DIY

Zdjęcie Sposoby na ciężkie nogi – jak się pozbyć uczucia ciężkich nóg?

/©123RF/PICSEL

Przyczyny tak zwanej ciężkości nóg mogą być różne. Do tych najczęstszych można zaliczyć pracę siedzącą i stojącą, problemy z żylakami, zaburzone krążenie krwi, zakrzepicę żył oraz intensywne ćwiczenia fizyczne. W konsekwencji nogi zaczynają puchnąć, są ciężkie, a na skórze pojawiają się charakterystyczne pajączki.

Głównym objawom często towarzyszą również mrowienie, drętwienie, swędzenie, a także piekący ból w żyłach, skurcze mięśni i zmiany skórne. Ta dokuczliwa dolegliwość wymaga zazwyczaj leczenia, regularnego przyjmowania odpowiednich suplementów diety, a także wykonywania ćwiczeń i zabiegów leczniczych.

Oto kilka domowych i sprawdzonych metod, które przyniosą ulgę twoim ociężałym nogom.

Zdjęcie Sposoby na ciężkie nogi – jak się pozbyć uczucia ciężkich nóg?

/©123RF/PICSEL

To bardzo skuteczny sposób, który zmniejszy opuchliznę i złagodzi ból. Wystarczy kilkanaście sekund masować nogę zimną wodą, a następnie zmienić strumień na ciepły i powtórzyć taką sekwencję kilka razy. Masaż wykonuj codziennie. Już po pierwszym razie odczujesz wyraźną ulgę.

Odpoczywaj trzymając nogi w górze

To prosty, ale bardzo skuteczny sposób na ociężałe nogi. Właściwie każdy z nas powinien odpoczywać z nogami uniesionymi do góry, gdyż taka pozycja usprawnia krążenie krwi w całym organizmie, zapobiegając powstawaniu żylaków i opuchliźnie nóg.

Odpowiednia dieta

Osoby, które mają problemy z żylakami i ciężkością nóg, powinny pamiętać również o prawidłowej diecie, czyli ubogiej w tłuszcze, sól i cukry, a bogatej w warzywa i chude mięso. Nie można zapominać o dostarczaniu odpowiedniej ilości wody do organizmu, czyli przynajmniej ośmiu szklanek dziennie.

Zdjęcie Sposoby na ciężkie nogi – jak się pozbyć uczucia ciężkich nóg?

/©123RF/PICSEL

Jeśli zmagasz się z ciężkością nóg, dobrze zrobi ci lekka, ale regularna aktywność fizyczna. Pamiętaj zatem o spacerach, joggingu, aerobiku czy pływaniu. Te sporty poprawiają przepływ krwi w całym organizmie oraz zapobiegają bolesnym dolegliwościom i opuchliznom nóg.

Mocz nogi w ciepłej wodzie

Na opuchnięte i ciężkie nogi pomoże również ciepła kąpiel stóp. Najlepiej praktykować ją codziennie. Wystarczy, że wlejesz do miski lub wanny ciepłą wodę oraz olejek aromatyczny i wymoczysz w niej stopy przez 30 minut. Taki zabieg przyniesie ulgę twoim stopom i całym nogom.

Masaże

Masaż z kolei poprawi krążenie krwi w nogach i zmniejszy opuchliznę. Jeśli często doskwiera ci uczucie ociężałych nóg, warto poświęć kilka minut dziennie na masaż stóp oraz łydek. Opuchlizna zniknie.

Naturalne sposoby na bolące nogi

Ciężkie i opuchnięte nogi to popularny problem, który dotyka niemal połowę dorosłego społeczeństwa, w tym głównie kobiety. Niewydolność żylna, która powoduje te objawy prowadzi do zastoju krwi żylnej w skutek wstecznego przepływu żylnego i niedrożności żył.

Schorzenie te ma charakter postępujący i może prowadzić do powstawania trwałych obrzęków, żylaków czy poważnych szpecących zmian troficznych w obrębie goleni. 

Dlaczego pojawiają się obrzęki nóg? Co zrobić, aby znów poczuć się lekko i iść przez życie tanecznym krokiem? O tym dowiesz się w dalszej części tego artykułu.

Żylaki i związana z nimi przewlekła niewydolność żylna powodowana przez przyjmowanie siedzącej i stojącej pozycji ciała na długie godziny w ciągu dnia. Prowadzi to do wzrostu ciśnienia żylnego, a w konsekwencji do zastoju krwi płynącej żyłami z nóg w kierunku serca.

Inne czynniki to nadwaga i otyłość, która podnosi ryzyko wystąpienia żylaków poprzez zaburzone krążenie oraz obciążenie kończyn dolnych.

Skłonności o podłożu genetycznym, wiek, leczenie hormonalne, brak aktywności fizycznej oraz nieprawidłowa dieta również negatywnie wzmagają objawy niewydolności żylnej nóg.

Charakterystyczne objawy choroby

Objawy tej przypadłości to początkowo poszerzone, prześwitujące przez skórę naczynia żylne. Tępy bądź dokładnie umiejscowiony ból kończyn z odczuwalnym ciepłem chorej żyły. Postępująca choroba wywołuje obrzęk, rdzawobrązowe przebarwienia skóry w przyśrodkowej części podudzia, owrzodzenie, żylaki czy zanik skóry.

W momencie, gdy zauważymy na pierwsze niepokojące sygnały, t.j. puchnące, zmęczone nogi, bolesność czy ciężkość warto sięgnąć po sprawdzone rady oraz leki i suplementy.

Sposoby na ciężkie nogi – jak się pozbyć uczucia ciężkich nóg?

Nogi w górę!

W profilaktyce zdrowych nóg zacznijmy od zachowania prawidłowej postawy ciała. Należy trzymać plecy wyprostowane a nogi w lekkim rozkroku, przydatne są podnóżki, które pozwalają trzymać nogi nieco wyżej.

W ciągu dnia starajmy się znaleźć czas by unieść je do góry w stosunku do siedzącego tułowia. Niewskazane jest natomiast plątanie nóg, które tylko przyczynia się do hamowania krążenia krwi w kończynach.

W trakcie kilkugodzinnej pracy róbmy sobie przerwy i spacerujmy, przestępując z nogi na nogę.

Noś wygodne obuwie

Chcąc cieszyć się pięknymi i zdrowymi nogami zadbajmy o wygodne obuwie. Nie może ono nas uwierać ani być zbyt duże a dobrze dopasowane do długości naszych stóp.

Decydując się na zakup butów zwróćmy uwagę również na tworzywo z jakiego zostało wykonane. Poleca się szczególnie obuwie ze skóry, które przepuszcza najwięcej powietrza. To pozwala naszej skórze oddychać a dzięki temu stopy nie pocą się ani nie odparzają.

Unikajmy noszenia tych samych butów na co dzień, gdyż to tylko potęguje bóle nóg.

Kąpiele i masaże nóg

To, co przyniesie ulgę i ukoi nasze zmęczone nogi po całodniowej, siedzącej pracy przy biurku to odprężające kąpiele.

Leia também:  Lakowanie zębów u dziecka – kiedy i jak lakować zęby u dzieci

Niezbędne do tego zabiegu będą sole lecznicze, które w połączeniu z letnią wodą i przyjemnym zapachem zapewnią relaks.

Dodatkowo po kąpieli możemy smarować je maścią chłodzącą zawierającą w swoim składzie arnikę, heparynę czy kasztanowiec, dodatkowo wzmacniające krążenie krwi.

W leczeniu niewydolności żylnej warto wypróbować żele dostępne w aptece, jak np. Heparizen, który idealnie wchłania się w skórę, nawilża i uelastycznia skórę. Systematyczne stosowanie żelu pozwoli na zmniejszenie uczucia ciężkości nóg, zatrzyma proces powstawania tzw. “pajączków” czyli rozszerzonych naczyń krwionośnych, zapewni uczucie świeżości i odprężenia.

Apteczne suplementy

W odpowiedzi na problemy związane z niewydolnością żylną apteki stacjonarne i internetowe oferują leki dostępne bez recepty w postaci łatwych do połknięcia tabletek, kapsułek oraz płynów.

W leczeniu objawów niewydolności naczyń żylnych i limfatycznych producent PIERRE FABRE proponuje kapsułki Cyclo 3 Fort z taką substancją czynną preparatu jak: kwas askorbinowy, hesperydyna i wyciąg z ruszczyka kolczastego.

W podobnych objawach związanych z niewydolnością krążenia żylnego kończyn dolnych można wypróbować tabletki Diohespan forte czy Detramax w zestawie z żelem. Preparaty te zwiększają drenaż limfatyczny nasilając perystaltykę naczyń chłonnych i przepływ limfy.

Preparaty korzystnie wpływają na mikrokrążenie, zmniejszając przepuszczalność małych naczyń krwionośnych, okołonaczyniowe stany zapalne i zastój w mikrokrążeniu.

Sprawdź też: Odciski na stopach – jak sobie z nimi radzić?

Kategoria: Żele na zmęczone nogi

Uczucie ciężkich nóg – skuteczne sposoby na jego zwalczenie

Postęp technologiczny ma ogromny wpływ na nasze życie i wcale nie chodzi o to, że mamy w dłoni telefon z dostępem do internetu i wiedząc, że możemy znaleźć dzięki niemu odpowiedzi na ważne pytania, oglądamy filmiki ze śmiesznymi kotami.

Fakt, że dużą część pracy w różnych sektorach gospodarki wykonuje się w pozycji siedzącej lub stojącej – niekiedy przez całe 8 godzin, z krótką przerwą w połowie tego czasu – powoduje, że ludzki organizm, który ze swojej natury „lubi” ruch, zaczyna szwankować.

Prawda jest taka, że zarówno stanie, jak i siedzenie cały dzień mogą wywoływać między innymi żylaki. Zanim jednak do tego dojdzie, pojawia się szereg różnych innych dolegliwości, które zwiastują nadejście poważniejszego problemu.

Do takich objawów należy chociażby ociężałość nóg. Niekiedy zupełnie niesłusznie zrzucamy ją na karb zmęczenia. O ile nie wykonywaliśmy intensywnych ćwiczeń, nie do końca można powiedzieć, że to wina zmęczenia.

Raczej jest to kwestia ogólnoustrojowa, związana między innymi z krążeniem krwi, a niekiedy też zaburzeniami poziomu elektrolitów i układem nerwowym. Dlatego też słabość nóg to nie jest coś, co powinniśmy ignorować. Warto znać skuteczne sposoby na walkę z tą dolegliwością, ale też na to, jak wyeliminować jej przyczyny.

Słabość w nogach – przyczyny

Żeby zrozumieć powody, dla których możemy odczuwać takie dolegliwości, trzeba przyjrzeć się temu, jak w naszym organizmie krąży krew i w ogóle wszystkie płyny ustrojowe. Ruch jest w tym przypadku naszym sprzymierzeńcem.

Pozostawanie długo w jednej pozycji – stojącej lub siedzącej – powoduje, że natlenowana krew transportowana do kończyn dolnych co prawda tam dociera, ale ma problem z powrotem do serca. Stoimy lub siedzimy – w tej pozycji grawitacja robi swoje.

Brak aktywności, która tak naprawdę jest serią skurczów wprawiających w ruch nasze ciało, powoduje, że zastawki wypychające krew w żyłach nie są w stanie pracować tak, jak powinny. Dlatego też pojawiają się takie objawy jak ciężkie łydki, ból, uczucie zmęczenia nóg. Mamy ochotę już nic zupełnie nie robić. Do tego często dochodzi także obrzęk, a nawet drętwienie.

Te same problemy mogą pojawić się również w wyniku noszenia zbyt obcisłych ubrań ograniczających swobodny przepływ płynów ustrojowych. Szczególnie dotyczy to bielizny z wszytymi gumkami i ściągaczami.

Przyczyną może być również niewłaściwa dieta, bogata w sól, a w konsekwencji również nadprogramowe kilogramy.

Dodatkowa waga wywołuje też uczucie ciężkich nóg w ciąży. Ma ono także związek ze zmianą pozycji miednicy, która zaczyna uciskać naczynia krwionośne.

Nieco innym problemem może być też niemoc w nogach i skurcze łydek po przebudzeniu. Tutaj jako przyczynę najczęściej wymienia się niedobory witamin i minerałów, a także odwodnienie.

Sposoby na ciężkie nogi – jak się pozbyć uczucia ciężkich nóg?

Jak zwalczyć uczucie ciężkich nóg?

Na początek warto zadbać o uzupełnienie płynów. Ludzki organizm potrzebuje dużej ilości wody do normalnego funkcjonowania. Odpowiednio zbilansowana dieta, ale też i woda mineralna pozwalają uzupełnić niedobory witamin i minerałów takich jak magnez, potas czy żelazo.

Są one niezbędne do prawidłowego działania między innymi układu krwionośnego, nerwowego i pracy mięśni. Ich braki mogą skutkować chociażby bolesnymi skurczami. Uczucie słabych nóg również może być związane z niewłaściwą dietą, niedoborami witamin i zaburzeniami elektrolitowymi.

Ociężałe łydki związane z wykonywaniem pracy stojącej lub siedzącej to problem, który można rozwiązać, robiąc sobie częste, choćby krótkie przerwy.

Chodzi o to, by zmienić pozycję ciała, rozciągnąć się, przespacerować nawet po biurze i nieco dotlenić. Można też wykonywać proste ćwiczenia przy biurku. Warto unikać zakładania nogi na nogę, choć pokusa jest wielka.

Poza tym dobrym pomysłem będzie przejrzenie garderoby, szczególnie bielizny. Być może część dałoby się zastąpić wersjami bezuciskowymi?

Po pracy warto znaleźć czas na aktywność fizyczną. I wcale nie chodzi o wyczynowe bieganie czy jakieś mocno wysiłkowe sporty. Wystarczy wizyta na basenie i spokojne pływanie czy regularne wychodzenie z psem na spacer. To zresztą korzystnie wpłynie na nasze ogólne samopoczucie i kondycję.

Leia também:  Como casar no civil nos estados unidos: 4 passos

Jednym z dobrych pomysłów jest stosowanie terapii kompresyjnej, czyli noszenie rajstop lub pończoch uciskowych. Zanim jednak kupimy pierwsze lepsze, dobrze będzie skonsultować się z lekarzem.

Chodzi o to, żeby dopasować dla siebie takie o odpowiednim stopniu ucisku – jest ich kilka i wybierając nieodpowiedni, można zafundować sobie więcej szkód niż pożytku.

Zaletą takich rajstop jest fakt, że wyglądają tak samo jak te zwykłe. Mają jednak nieco inny splot, który pozwala na stopniowe rozłożenie ucisku na całą nogę.

Dobrym pomysłem będzie również stosowanie maści redukujących obrzęki nóg, a także wzmacniających naczynia krwionośne. W ich składzie znajdziemy wyciągi z kasztanowca i rutynę.

Bibliografia:

Ulga dla nóg. Jak pozbyć się problemu ciężkich nóg?

Problem uczucia ciężkich nóg dotyczy co piątej kobiety. Jest to nieprzyjemne wrażenie, jak gdyby przy stopach znajdowały się dodatkowe ciężarki. Bardzo często takie odczucie pojawia się po długim siedzeniu.

Obrzmiałe nogi są więc zjawiskiem, które występuje najczęściej u osób, pracujących w pozycji siedzącej. Ból łydek i ud, opuchnięte kostki, a po pewnym czasie również rozszerzone naczynia, pajączki i żylaki to problem nie tylko zdrowotny, ale również estetyczny.

Co może przynieść długotrwałą ulgę?

Przyczyny ciężkich nóg

Zawsze najlepszą metodą leczenia jest zapobieganie, co w tym przypadku jest trudne, ponieważ nie mamy wpływu na wszystko i pewnych zjawisk zachodzących w naszym organizmie nie jesteśmy w stanie kontrolować.

Jak wynika z amerykańskich badań, prowadzonych we Framingham, dolegliwości te pojawiają się głównie u kobiet. Ryzyko wystąpienia żylaków zwiększa się u kobiet w ciąży. Ponadto, przebywanie zbyt długo w jednej pozycji nie wpływa najlepiej na układ limfatyczny człowieka.

Kiedy siedzimy, krew ma utrudniony dopływ do dolnych partii ciała, a kiedy stoimy, może jej napływać za dużo, a naczynia krwionośne zostają obciążone. Ciężkie nogi i w konsekwencji żylaki są również częstymi dolegliwościami u osób zmagających się z nadwagą i otyłością.

Ich nogi muszą znieść znacznie większy ciężar, niż są do tego przystosowane.

Opuchlizna, ciężkie nogi i żylaki to skutki niewydolności żylnej. Krew żylna na skutek uszkodzenia zastawek żylnych, ucisku lub niedrożności żył, zamiast odpływać w stronę serca, cofa się i zaczyna zalegać w naczyniach, powodując poszerzenie żył powierzchownych.

Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze ciężkie nogi muszą oznaczać pojawienie się żylaków. Jest to zależne m.in.

od podjętego leczenia, im wcześniej zadbamy o opuchnięte i zmęczone nogi, tym większa szansa, że nie tylko żylaki nie wystąpią, ale też pozbędziemy się nieprzyjemnych dolegliwości.

Nieinwazyjna metoda laserowa. Skuteczna naprawa naczyń

Żylaki możemy usunąć lub zamknąć metodami chirurgicznymi. Istnieje jednak ryzyko, iż w takim przypadku choroba będzie postępowała. Usunięcie naczyń powoduje, że krew zaczyna płynąć szybciej naczyniami pobocznymi.

To powoduje ich nadmierne obciążenie, co w konsekwencji oznacza popękane naczynia, a na dalszym etapie rozwoju choroby ponownie żylaki. Dlatego zaleca się, aby naczynia były w miarę możliwości naprawiane, a usuwane jedynie te niewielkie, co nie spowoduje obciążenia dla pozostałych. W tym celu wykorzystywany jest laser.

Zabieg przeprowadzany jest bez znieczulenia, ponieważ jest bezpieczny i bezbolesny, a pacjent może natychmiast wrócić do swoich zajęć.

ICOONE® dla większej aktywności układu limfatycznego i krążenia

ICOONE laser to innowacyjne urządzenie o wszechstronnym zastosowaniu.

Jest wykorzystywany w modelowaniu sylwetki, usuwaniu problemów skórnych, ale również blizn i obrzęków limfatycznych zlokalizowanych w każdym obszarze ciała, również na nogach.

Mechanizm działania ICOONE laser bazuje na pracy głowic masujących, które wyposażone są w rolki pokryte mikrootworami. Dzięki temu dochodzi do silnej stymulacji tkanek i komórek zlokalizowanych w głębszych warstwach skóry.

Podczas zabiegu dochodzi do stymulacji unaczynienia, uaktywniony zostaje układ krążenia i układ limfatyczny. W ten sposób usprawniony zostaje przepływ krwi i limfy, a obrzęki nóg zostają usunięte.

Ciężkie nogi mogą pojawić się już w młodym wieku. Warto już wtedy zastanowić się nad zabiegiem, który pobudzi układ krążenia do wzmożonej pracy. W ten sposób unikamy żylaków w przyszłości, które nawet po usunięciu nie są gwarancją pozbycia się problemu.

Ciężkie nogi? Mamy na to sposób!

Uczucie ciężkich nóg dotyka wiele osób, a w szczególności kobiet. Skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić, a także jak mu zapobiec? Przeczytaj.

Przyczyny uczucia ciężkich nóg

Zazwyczaj, gdy mamy uczucie ciężkich nóg, to zrzucamy winę na zmęczenie. I częściowo słusznie, bo wiąże się to zazwyczaj z tym, iż przez dłuższy czas wykonywaliśmy pewien rodzaj pracy (siedzącą lub stojącą). Jednak typ pracy często tylko katalizatorem tego stanu, a nie jego przyczyną.

Eksperci zgadzają się ze stwierdzeniem, że główną przyczyną ciężkości nóg są problemy żylne. Właśnie to uczucie oraz tzw. “pajączki” (szerzej o “pajączkach” i ich leczeniu możesz przeczytać tutaj) są pierwszymi objawami niewydolności żylnej.

Niewydolne naczynia nie są w stanie prawidłowo funkcjonować, pojawiają się zastoje, obrzęki, a w dalszej kolejności nawet trwałe zmiany i owrzodzenia.

Aby nie dopuścić do trwałych zmian w ciele, już pojedyncze epizody uczucia ciężkich nóg powinny nas skłonić do refleksji.

Jak poradzić sobie z tą przypadłością?

Aby złagodzić uczucie ciężkich nóg lub pozbyć się go zupełnie dobrze jest zadziałać dwuetapowo. Po pierwsze możemy zadziałać objawowo i usunąć obrzęk.

Leia também:  Zespół Leriche’a – co to jest, jakie są objawy i jak leczyć?

Idealnie sprawdzi się tutaj drenaż limfatyczny manualny lub z pomocą nowej technologii (zachęcamy do przeczytania felietonu naszej pacjentki na temat odczuć odnośnie masażu podciśnieniowego ICOONE).

Na dole strony podajemy sprawdzone zabiegi, które pomogą w tej przypadłości. Zabiegi te pozwolą na prawidłowy przepływ krwi i limfy w naczyniach i przynoszą naprawdę dużą ulgę.

Jednocześnie warto jest udać się na konsultację lekarską, aby lekarz mógł ocenić stan naszych żył i zaproponował ewentualne leczenie. Jeżeli występują również zmiany żylne, to tym bardziej powinno się je wyleczyć, aby opóźnić proces dalszej degradacji naczyń.

Jak zapobiegać ciężkości nóg?

Aby nasze naczynia krwionośne oraz limfatyczne funkcjonowały prawidłowo, warto jest zastosować się do poniższych porad:

  • Ćwicz: Aktywność fizyczna wzmacnia nie tylko mięśnie, ale także wspomaga przepływ krwi przez układ krwionośny.
  • Rób przerwy w pracy siedzącej: stała pozycja przez wiele godzin może mieć przykre konsekwencje. Co jakiś czas rozprostuj nogi, aby nagromadzone płyny mogły swobodnie odpłynąć. Warto jest też zwrócić uwagę na to, aby podczas pracy znaleźć pozycję, która nie zablokuje odpływu krwi z nóg.
  • Zmieniaj pozycję w pracy stojącej: Nawet kilka kroków pomoże utrzymać prawidłowy obieg krwi.
  • Korzystaj z masaży i zabiegów: Pozwalają one tkankom na odprężenie i zapobiegają większym zastojom, niwelując te, które już powstały.
  • Nawadniaj się: Prawidłowe nawodnienie sprawia, że wszystkim tkankom jest łatwiej funkcjonować.

Czy masz jeszcze jakieś sprawdzone sposoby na uczucie ciężkich nóg? Podziel się z nami 🙂

Jak Się Pozbyć Uczucia Ciężkich Nóg – Drenaż Limfatyczny Rzeszów

Uczucie ciężkich nóg i jak się go pozbyć.

Drenaż limfatyczny Rzeszów inaczej zwany masażem limfatycznym jest zabiegiem oddziałującym na układ limfatyczny w celu poprawy jego krążenia, a przez to i redukcji bólu i obrzęków.

Przeznaczony jest dla osób mających kłopoty z krążeniem limfatycznym i obrzękami, ale i również dla tych, którzy szybciej chcą pozbyć się zarówno stanów zapalnych, cellulitu jaki i nadmiaru kilogramów.

Oprócz tego, że drenaż limfatyczny wpływa na zwiększenie przepływu chłonki i jej ponowną cyrkulację, to także korzystnie oddziałuje na  same węzły chłonne, przyspiesza transmisję tłuszczu, w sposób znaczny poprawia metabolizm, ogólnie odpręża i relaksuje pacjentów.

Należy wiedzieć, że węzły chłonne odpowiadają za funkcje odpornościowe naszego organizmu (w węzłach chłonnych wytwarzane są odpowiedzialne za odporność limfocyty), pełniąc przy tym ważną rolę w dystrybucji płynu limfatycznego.

U osób zdrowych nadmiar limfy zostaje wchłaniany przez naczynia krwionośne. Jednakże w stanach chorobowych, stanach zapalnych, dochodzi do zastoju chłonki, a tym samym do obrzęku limfatycznego.

Dodatkowo, oprócz widocznej opuchlizny, obrzęki limfatyczne  niosą ze sobą problemy z poruszaniem kończyny, dają uczucie jej ciężkości, bolesność oraz zgrubiałą i twardą skórę.

Obrzęk limfatyczny jest niczym innym jak upośledzeniem spływu limfy, który odbywa się z obwodu ciała ku sercu.

W przypadku jego zatrzymania i zastoju, zgromadzony w nadmiarze płyn przesącza się w głąb tkanek i tam zaczyna zalegać, powodując niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia, włącznie z koniecznością amputacji kończyny.

Dzieje się tak gdyż, w przeciwieństwie do naczyń krwionośnych, naczynia limfatyczne stanowią układ otwarty.

Dlatego celem zabiegu jakim jest drenaż limfatyczny jest przywrócenie naturalnego i fizjologicznego przepływu tkankowego oraz odtworzenie możliwie jak najlepszych warunków regeneracji chorego układu.

Zabieg jest w stanie zwiększyć objętość czasową limfy (czasu niezbędnego do naprzemiennego napełniania i opróżniania naczyń limfatycznych) i przyspieszyć transport wspomnianych limfocytów wytwarzanych w węzłach chłonnych.

Masaż limfatyczny przeprowadza się na kilka sposobów, zachowując jednak schemat postępowania (m. in.: kierunek wykonywanych ruchów).

Samo postępowanie stanowi kombinację delikatnych powolnych, okrężnych i obrotowych ruchów, dodatkowo dostosowanych do stanu pacjenta. Zabieg może być wykonywany ręcznie lub mechanicznie.

W przypadku masażu mechanicznego, aparaty do drenażu  wyposażone są w specjalne mankiety, w których umieszcza się obrzękniętą kończynę. W poszczególne części takiego mankietu wtłaczane jest powietrze, które wytwarza podciśnienie stymulujące układ limfatyczny do pracy.

Oba postępowania, zarówno ręczne jak i mechaniczne, składają się z dwóch etapów: przesuwania (przemieszczanie płynu) i odprężania (w czasie którego następuje ponowne napełnianie naczyń limfatycznych).

Efekty kuracji przeciwko obrzękom limfatycznym z pewnością przyspieszą: farmakoterapia, specjalne kremy i odzież uciskowa.

Do zabiegu drenażu limfatycznego kwalifikują się pacjenci z pierwotnymi i wtórnymi obrzękami limfatycznymi, bolesnymi obrzękami tłuszczowymi, żylno-limfostatycznymi oraz obrzękami pourazowymi i pooperacyjnymi.

Coraz częściej masaż ten jest wykorzystywany także u sportowców jako jeden z elementów regeneracji powysiłkowej lub zabieg znoszący uczucie tzw. „ciężkich nóg”.

Osobom z nadwagą polecany jest w kierunku redukcji cellulitu, a szerszemu spektrum pacjentów jako zabieg oczyszczający organizm z toksyn.

Drenaż limfatyczny przeciwwskazania

Niestety, mimo dobroczynnego działania drenaż limfatyczny ma także szereg przeciwwskazań.

Należą do nich: ciąża i okres karmienia piersią, ostre stany zapalne, zakrzepice żylne lub tętnicze, urazy tkanek miękkich, zaburzenia układu krążenia (choroba niedokrwienna serca, niewydolność krążeniowa, rozrusznik serca, nadciśnienie tętnicze), jaskra, niewydolność wątroby, niewydolność nerek, aktywne choroby nowotworowe, choroby autoimmunologiczne, choroby zakaźne, wysoka gorączka zapalenie stawów, astma, znamiona skórne, miażdżyca, drętwienie kończyn, zapalenie naczyń limfatycznych, żylaki, niewydolność oddechowa, stany zapalne skóry.

 Gabinet fizjoterapeutyczny Rzeszów

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*