Śluz z odbytu i wydzielina z odbytu – co jest przyczyną?

Nie wszyscy zwracają na to uwagę, ale czasem w jakiejś jednostce chorobowej z odbytu zaczyna wydostawać się wydzielina – nie będąca produktem wydalania. Jeśli ktoś zauważy u siebie takowy objaw, powinien dokładnie przyjrzeć się jaki ma ona charakter – kolor, konsystencję – i zastanowić się jakie dodatkowe objawy odczuwamy. wydzielina z odbytu nigdy nie jest czymś normalnym – bez względu na to, czy to żółta wydzielina z odbytu, biały śluz z odbytu, czy też może nieprzyjemna piana. Z odbytu nie powinien wydostawać się żaden wyciek prócz naturalnych efektów przemiany materii. Zwykle pojawienie się jakichś wydzielin spowodowane jest hemoroidami (niestety pojawiającymi się u coraz młodszych osób z uwagi na siedzący tryb pracy, jaki wielu z nas prowadzi), ale może być też efektem na przykład zakażenia chorobami wenerycznymi! Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na ten temat!

Śluz z odbytu – rodzajeŚluz z odbytu i wydzielina z odbytu – co jest przyczyną?

Biała wydzielina z odbytu, przezroczysta wydzielina z odbytu, pomarańczowa wydzielina z odbytu, ropa z odbytu, woda – z odbytu mogą wydostawać się wycieki różnego rodzaju, a na ich podstawie często można ocenić jaka jest przyczyna całej sytuacji. I zaistniałego dyskomfortu, ponieważ wyciek z odbytu jest zazwyczaj poprzedzony licznymi, nieprzyjemnymi dolegliwościami. Specjaliści wyróżniają podstawowe rodzaje takich upławów. Jest to wydzielina z odbytu:

 • śluzowa (śluz z odbytu)
 • ropna,
 • wodnista,
 • krwista (śluz z krwią z odbytu).

Upławy z odbytu – objawy dodatkowe

Wodnisty śluz z odbytu, czy też wszelkie inne, nienaturalne wydzieliny, jakie się z niego wydostają, są poprzedzone wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, zwiastującymi tworzenie śluzu. Można wymienić:

 • świąd odbytu i swędzenie okolicy okołoodbytniczej,
 • rumień okolicy okołoodbytniczej,
 • pieczenie odbytu,
 • miejscową tkliwość wokół odbytu,
 • okołoodbytniczy obrzęk tkanek miękkich,
 • ból odbytu,
 • nieprzyjemny zapach z odbytu,
 • częste parcie na stolec (z jednoczesnym oddawaniem małych ilości śluzu lub ropy, bardzo rzadko stolca),
 • stałe uczucie wilgoci wokół odbytu (tzw. mokry odbyt),
 • brudzenie bielizny.

Mokry odbyt – przyczyny

Wilgotny odbyt, śluz w odbycie, zaparcia – to często wynik powstających hemoroidów. We współczesnym świecie niestety pojawiają się coraz częściej, ponieważ z uwagi na szybkie tempo życia i w wielu wypadkach siedzący rodzaj pracy nie zażywamy tyle ruchu, co nasi przodkowie.

Z drugiej strony wydzielina z odbytu może być efektem rozwijającej się w organizmie choroby wenerycznej, co także byłoby charakterystyczne dla obecnych czasów.

Mniejsza troska o swoją reputację, większe przyzwolenie na pozamałżeńskie kontakty seksualne i w efekcie nawet przygodne stosunki seksualne bez zabezpieczenia zwiększają ryzyko zarażenia się takimi chorobami.

Wydzielina z odbytu może być spowodowana następującymi chorobami wenerycznymi:Śluz z odbytu i wydzielina z odbytu – co jest przyczyną?

 • Rzeżączka
 • Chlamydioza
 • Drożdżyca
 • Opryszczka
 • Cytomegalia
 • Kiła.

Mokry odbyt – leczenie i testy PCR

Przezroczysty śluz z odbytu, żółty śluz z odbytu, śmierdzący śluz z odbytu, albo i inne – ciężko jednoznacznie ocenić jaka wydzielina jest efektem jakiej choroby, jeśli nie interesujemy się zbytnio tematem. Najczęściej nie ma się czym niepokoić, ponieważ mimo że objaw nie jest normalny, to można go wyleczyć.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że mokry odbyt może być skutkiem właśnie zarażenia się chorobą weneryczną, a w takim przypadku nie wystarczy samo leczenie objawów, lecz trzeba zdiagnozować i wyleczyć chorobę! Testy PCR pozwolą na szybkie podjęcie leczenia w takim kierunku, jaki jest właściwy.

Można je zamówić z największą dyskrecją przez internet (są dostępne na naszej stronie internetowej). Dzięki nim można przeprowadzić badania w kierunku konkretnych chorób wenerycznych we własnym domu – wygodnie i komfortowo, w dowolnej chwili.

Jeśli ktoś ma za sobą jakiś przygodny stosunek seksualny, a teraz na przykład pojawiło się swędzenie odbytu u mężczyzn, czy wydostawanie się z odbytu wydzieliny, warto przeprowadzić odpowiednie testy.

Żeby sprawdzić czy nie jesteśmy zarażeni jakąś chorobą weneryczną wystarczy pobrać wymaz – u kobiet z szyjki macicy lub cewki moczowej, a u mężczyzn z cewki moczowej. Wyniki są wiarygodne i dzięki nim można wykluczyć lub potwierdzić istnienie danej choroby!

Pobierz PDF

Śluz i krew w stolcu – co może oznaczać?

Śluz z odbytu i wydzielina z odbytu – co jest przyczyną?

Są choroby, którym na początkowym etapie nie towarzyszy ból. Mogą za to pojawić się inne objawy, na które warto zwrócić uwagę. Tak jest w przypadku chorób odbytu. Po czym poznać, że w tym rejonie twojego ciała, dzieje się coś złego? Jakie symptomy, powinny cię skłonić do wizyty w gabinecie lekarskim?

Śluz w stolcu – czy trzeba iść do lekarza?

Śluz w przewodzie pokarmowym, odpowiada za pasaż treści pokarmowej w jelicie. Jego obecność, jest tu całkowicie naturalna. Obecny jest również w kale, jednak ze względu na niewielką ilość, zwykle jest niewidoczny.

Naturalny nadmiar śluzu

Bywa jednak, że udaje się go zauważyć i wówczas przyda się zwiększona czujność. Jeśli jego pojawienie się połączone jest z biegunką lub zatwardzeniem i stopniowo zmniejsza się wraz z ustępowaniem dolegliwości, nie ma powodów do zmartwień. Również, gdy towarzyszy zespołowi jelita drażliwego i hemoroidom.

Śluz zwiastujący chorobę

Jeśli nie masz ani biegunki, ani zaparć, a śluzu jest dużo, może on oznaczać obecność choroby.
Wizyta u proktologa pomoże w tym przypadku odkryć, czy chodzi chorobę Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zakażenie infekcyjne jelit, przetokę, czy też szczelinę odbytu.

Krew w stolcu – z czego może wynikać?

Pomoc lekarska będzie niezbędna, jeśli w stolcu zauważysz krew. To sygnał, że coś niedobrego dzieje się w organizmie i należy jak najszybciej to zdiagnozować oraz wdrożyć leczenie.

Jedną z przyczyn pojawienia się krwi w kale, może być wspomniana wcześniej, choroba Leśniowskiego-Crohna.

Zwykle, dodatkowo towarzyszą jej bóle w prawej części podbrzusza oraz zmiany okołoodbytniczne w postaci szczeliny odbytu, ropnia i przetoki odbytu. Krew może też wskazywać na raka jelita grubego.

Śluz z odbytu i wydzielina z odbytu – co jest przyczyną?

Śluz i krew w stolcu – kiedy bezwzględnie zgłosić się do lekarza?

Z wizytą u lekarza nie należy zwlekać, gdy poza śluzem, w stolcu zobaczysz krew lub ropę. Jeśli dodatkowo pojawią się inne dolegliwości w postaci bólu brzucha, wzdęć, wymiotów, utraty masy ciała, złego samopoczucia, a u kobiet upławów, nie powinno być już żadnych wątpliwości.

Jak w przypadku większości chorób, im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym większe będą szanse na szybki powrót do zdrowia. Tak jest w przypadku raka jelita grubego.

Wcześnie rozpoznany, jeśli tylko nie ma przerzutów na węzłach chłonnych i odległych oraz nie zostało stwierdzone naciekanie makroskopowe narządów sąsiednich, widoczne w badaniach obrazowych, chory ma szansę na całkowite wyleczenie.

Śluz z odbytu – objaw chorób proktologicznych, wenerycznych i schorzeń przewodu pokarmowego. Jakie jeszcze są przyczyny tej przypadłości?

Śluz z odbytu i wydzielina z odbytu – co jest przyczyną?

Fot: dragana991 / gettyimages.com

Śluz z odbytu to oznaka wielu chorób niekoniecznie o podłożu proktologicznym. Jej obecność może być równie dobrze symptomem schorzeń gastrologicznych, onkologicznych, a nawet chorób wenerycznych. Barwa i konsystencja śluzu są uwarunkowane przyczyną powstania.

Wydzielina z odbytu jest często niewidoczna gołym okiem, a o jej istnieniu świadczą jedynie objawy towarzyszące np. świąd, zaczerwienienie lub pieczenie w momencie oddawania stolca. Jeśli się nasilają, konieczne będą badania diagnostyczne. Pozbycie się uporczywej dolegliwości nierzadko wymaga leczenia farmakologicznego.

Śluz z odbytu – co to jest i dlaczego powstaje?

Śluz z odbytu jest wydzieliną, której barwa i charakter jest uwarunkowana przez chorobę rozwijającą się w organizmie. Bardzo często jest niewidoczny, dlatego rozpoznanie następuje na podstawie badań diagnostycznych.

Jego obecność jest zwiastunem szeregu schorzeń, zwłaszcza tych o podłożu gastrologicznym i proktologicznym.

Bywa też oznaką choroby wenerycznej lub nowotworu odbytu, dlatego śluzu i towarzyszących mu objawów nie powinno się lekceważyć.

Wyciek z odbytu, z uwagi na przyczynę powstania, może mieć różną barwę, konsystencję, a nawet zapach. Wyróżnia się:

 • biały śluz z odbytu, który towarzyszy zazwyczaj chorobom przewodu pokarmowego;
 • pomarańczowa wydzielina z odbytu będąca charakterystycznym objawem nieprawidłowego wchłaniania lipidów, ale może też świadczyć o zapaleniu trzustki lub chorobie jelit;
 • przezroczysty i wodnisty śluz z odbytu o bardzo nieprzyjemnym zapachu, który bywa symptomem zakażeń bakteryjnych i pasożytniczych;
 • śluz z krwią z odbytu świadczący o obecności guzków krwawniczych;
 • wydzielina z odbytu przy gazach, która jest częsta u dzieci;
 • żółta wydzielina z odbytu o ropnym charakterze.

Jeśli wydzielinie z odbytu towarzyszy dyskomfort podczas oddawania stolca i inne niepokojące objawy, chory powinien zgłosić się do lekarza.

Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Dowiesz się tego z filmu:

Kiedy obecność śluzu z odbytu powinna zaniepokoić?

Dziwna wydzielina z odbytu jest sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego i bez względu na uporczywość symptomów nie należy jej bagatelizować. Szczególnie gdy towarzyszą jej inne objawy, np.:

 • postępująca niedokrwistość,
 • zaparcia naprzemiennie z biegunkami,
 • pieczenie, świąd i ból odbytu podczas oddawania stolca,
 • zaczerwienienie oraz obrzęk skóry wokół odbytu
 • bóle brzucha o zmiennym nasileniu,
 • znaczna utrata masy ciała.
Leia também:  Jakie Objawy Koronawirusa Brytyjskiego?

O chorobie świadczy także obecność krwi w kale lub bardzo duża ilość śluzu. Zastąpienie stolca wydzieliną może być symptomem nowotworu.

Przy jakich chorobach pojawia się wydzielina z odbytu?

Jest szereg chorób, których początkowym objawem jest pojawienie się śluzu w odbycie. Do najczęstszych zalicza się:

 • choroby proktologiczne np. hemoroidy, szczelina odbytu bądź jego wypadanie, ropnie okołoodbytowe,
 • schorzenia gatroenterologiczne takie jak nieswoiste zapalenie jelit, zapalenie trzustki, biegunki tłuszczowe, zaleganie pokarmu w jelitach lub infekcje przewodu pokarmowego,
 • choroby przenoszone drogą płciową, np. rzeżączka, kiła lub chlamydioza, niekiedy również opryszczka.

Śluz z odbytu pojawia się też przy nowotworach.

Diagnostyka śluzu z odbytu

Podstawą do rozpoznania choroby, która przyczyniła się do powstania śluzu w odbycie, jest badanie proktologiczne, które lekarz przeprowadza per rectum. Polega ono na włożeniu palca do odbytnicy. Nie jest bolesne, jednak nie jest komfortowe dla chorego. To częsty powód, dla którego wielu pacjentów unika wizyt u takich specjalistów. Inne badania diagnostyczne zleca się zależnie od objawów.

Najczęściej są to analizy laboratoryjne np. morfologia, krew w kale lub panel trzustkowy. Chorych dość często kieruje się na kolonoskopię (lub gastroskopię), która umożliwia dokładne obejrzenie wnętrza jelita i pobranie wycinków do badania histopatologicznego. U osób, u których istnieje ryzyko zachorowania na kiłę, chlamydiozę lub inne schorzenia weneryczne, przeprowadza się testy serologiczne.

Czy można się pozbyć śluzu z odbytu?

Leczenie śluzu z odbytu jest czysto przyczynowe. Najważniejsze jest rozpoznanie i terapia choroby zasadniczej, która spowodowała tę przypadłość. Leczenie farmakologiczne nie zawsze wystarcza. W niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna połączona z antybiotykoterapią.

Osoby, które mają chorobę weneryczną, powinny poinformować o tym swojego partnera. On także musi zostać objęty farmakoterapią, ponieważ znajduje się w grupie ryzyka. Inaczej będzie ona bezcelowa.

Bibliografia:

1. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, wyd. 8, Kraków 2018.


Czy artykuł okazał się pomocny?

Śluz w kale (stolcu) nie zawsze oznacza chorobę. Jakie są przyczyny wydobywania się śluzu z odbytu? Kiedy udać się do lekarza?

Śluz z odbytu i wydzielina z odbytu – co jest przyczyną? Choroby, których objawem jest śluz w kale są niebezpieczne. 123rf

Śluz w kale w niewielkich ilościach jest naturalnym zjawiskiem, które nie powinno budzić niepokoju. Jego funkcją jest ułatwienia przesuwania się resztek pokarmowych w dolnych odcinkach przewodu pokarmowego. Fizjologicznie śluz w stolcu może pojawić się w przy typowego wypróżnienia, przy zaparciach oraz biegunce wywołanej zatruciem pokarmowym lub stresem. Zwrócić do lekarza należy wtedy, gdy wydobywającego się śluzu z odbytu nie ubywa, a także pojawiają się inne niepokojące dolegliwości.

Śluz w kale w niewielkich ilościach jest całkowicie normalnym i fizjologicznym zjawiskiem. Wydzielina produkowana jest w jelicie grubym, a jej zdaniem to ułatwianie przesuwania się treści kałowej w dolnych elementach przewodu pokarmowego i usprawnienie wypróżniania.

W prawidłowych warunkach, obecności śluzu w stolcu nie da się stwierdzić gołym okiem, lub widoczny jest w ilości nie budzącej niepokoju.

Czasami dochodzi jednak do sytuacji, gdy śluzu z odbytu wydobywa się bardzo dużo, a w kale o zmienionej konsystencji i zapachu, widoczna jest charakterystyczna galaretowata substancja.

Śluz w kale może mieć związek z łatwymi do opanowania schorzeniami jak biegunka, zaparcia, lub zatruciem pokarmowe, ale w takich sytuacjach jest to zupełnie normalne zjawisko. Jeżeli jednak wraz ze śluzem pojawiają się inne objawy (np. krew w kale), nie należy tego ignorować a udać się do lekarza rodzinnego na konsultację.

Śluz w kale w ilościach powodujących jego wyraźną widoczność, nie jest normalnym zjawiskiem. Zaniepokoić powinien zwłaszcza, gdy towarzyszą mu inne symptomy:

 • podwyższona temperatura ciała lub gorączka,
 • ból brzucha o znacznym nasileniu,
 • biegunka,
 • uczucie osłabienia,
 • niezamierzone zmniejszenie masy ciała,
 • odwodnienie,
 • krew w kale, lub śluz z krwią,
 • ropa w stolcu,
 • zmieniony kolor treści kałowej: żółty, zielony lub czarny kał.

Anemia i towarzyszące jej osłabienie, senność, bladość skóry, jeśli pojawiła się w porównywalnym momencie co śluz w kale, może wskazywać na zaburzenia wchłaniania pokarmów.

Przyczyny można upatrywać w wielu jednostkach chorobowych przewodu pokarmowego. Podobnie częste wzdęcia, zmieniony rytm wypróżnień i wymioty nie powinny być bagatelizowane.

W przypadku kobiet – upławy o nieprzyjemnym zapachu, świąd w obrębie sromu i pochwy, pieczenie oraz ból przy oddawaniu moczu.

Jeżeli wraz ze zwiększeniem ilości śluzu w stolcu, pojawia się któryś z wymienionych objawów lub gdy równolegle występuje ich kilka, należy zgłosić się do lekarza, w celu wykonania szeregu badań, mających na celu zdiagnozowanie przyczyny takiego stanu.

Śluz w kale w obfitych ilościach wymaga wykonania szeregu badań ukierunkowanych na poszukiwanie przyczyny. W celu postawienia diagnozy gastroenterolog w pierwszej kolejności przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem. Rozmowa może nie być komfortowa, ale należy maksymalnie dużo informacji przekazać specjaliście.

Podczas wywiadu lekarz powinien zapytać o wszystkie objawy, moment ich pojawienia się i czas trwania. Czy występują momenty nasilenia choroby i remisji, czy stan utrzymuje się stale bez zmian.

Pytania będą także dotyczyły diety i ewentualnych w niej zmian, stosowanych leków, innych chorób które mogą występować, oraz stylu życia.

Następnie wykonane zostanie palcypacyjne, czyli fizykalne badanie brzucha. W dalszej kolejności, konieczne może okazać się przeprowadzenie badań laboratoryjnych i obrazowych. Z pewnością zlecona zostanie morfologia krwi z oznaczeniem żelaza i ferrytyny, badania stolca na posiew oraz na obecność pasożytów.

Z badań obrazowych zlecone może zostać USG jamy brzusznej, kolonoskopia dolnego odcinka przewodu pokarmowego albo rektoskopia jelita grubego. W przypadku podejrzenia alergii pokarmowej zlecone zostaną także skórne testy alergiczne, a kobietom ewentualne badania ginekologiczne.

Na podstawie otrzymanych wyników lekarz powinien postawić diagnozę i wdrożyć leczenie właściwe dla stwierdzonej jednostki chorobowej. W wielu przypadkach, wystarczająca może okazać się antybiotykoterapia. Śluz w kale może być jednak objawem poważniejszej choroby przewodu pokarmowego lub choroby nowotworowej. Wówczas konieczne będzie zastosowanie leczenia onkologicznego.

 • Krew utajona w kale – na czym polega test na krew utajoną?

Śluz w kale, a precyzyjnie mówiąc zwiększona jego ilość w stolcu, wskazuje na schorzenia układu pokarmowego. Przedstawiamy choroby, których objawem może być śluz w kale.Zakażenie przewodu pokarmowego – choroba najczęściej ma podłoże:

 • wirusowe – rotawirusy, norowirusy, astrowirusy i adenowirusy,
 • bakteryjne – Campylobacter jejuni, Salmonella, Escherichia coli, Sigella,
 • pasożytnicze – Entamoeba hitolytica, Giardia lambia, Cryptosporidium.

Przy zakażeniu przewodu pokarmowego oprócz śluzu w stolcu, u chorego pojawiają się bóle brzucha, gorączka, wymioty i biegunka. Może pojawić się osłabienie i poczucie zmęczenia, bóle mięśniowo-stawowe.

Zobacz, które warzywa mogą Ci zaszkodzić!

Zespół jelita drażliwego nazywany również zespołem jelita nadwrażliwego lub nerwicą jelit. To przewlekła choroba czynnościowa układu pokarmowego o nieznanej etiologii, charakteryzująca się znaczną uciążliwością. Przyczyn upatruje się w schorzeniach natury psychologicznej, ale nie są to powietrzone teorie. Wśród objawów zespołu jelita drażliwego należy wymienić:

 • zmianę rytmu wypróżnień – zaparcia, często występujące naprzemiennie z biegunką,
 • bóle brzucha o charakterze skurczowym lub kłującym,
 • ucisk w obszarze podbrzusza,
 • uczucie pełności,
 • charakterystyczne przelewanie zawartości żołądka,
 • śluz w kale – stolec jest szklisty
 • wzdęcia, nawet po spożyciu niewielkich objętościowo posiłków.

Osoby z zespołem jelita drażliwego, doznają ulgi po wypróżnieniu lub po drzemce – co może wskazywać na podłoże psychologiczne choroby. Niektórzy odczuwają też objawy typowe dla żołądka drażliwego – dolegliwości bólowe w obszarze nadbrzusza oraz pojawiające się po posiłku uczucie pełności. W celu leczenia pacjentom polecana jest dieta fodmap.

Niedrożność przewodu pokarmowego to stan niebezpieczny, w którym dochodzi do zatrzymania pasażu jelitowego, a tym samym treści pokarmowej.

Za jego wywołanie mogą odpowiadać schorzenia zaliczane do grupy ostrego brzucha, m.in. zapalenie otrzewnej. Może być też następstwem chorób ogólnoustrojowych, nowotworowych lub działalności pasożytów.

Objawy schorzenia to:

 • ból brzucha o charakterze kolkowym,
 • nudności,
 • wymioty,
 • zatrzymanie oddawania stolca i gazów,
 • wzdęcie brzucha,
 • przyspieszone bicie serca,
 • spadek ciśnienia krwi.

Mukowiscydoza to nieuleczalna, wrodzona choroba o podłożu genetycznym.

Przyczyną jej występowania jest mutacja genu kanału chlorkowego, który jest obecny w błonach komórek wielu narządów, szczególnie płuc.

Objawy mukowiscydozy należy podzielić na związane z układem pokarmowym, oddechowym i na pozostałe. Należy podkreślić, że mukowiscydoza to choroba, na którą choruje się od urodzenia.

Objawy mukowiscydozy związane z układem pokarmowym to obfite, o przykrym zapachu tłuszczowe stolce ze śluzem (unoszące się na wodzie w toalecie), których przyczyną jest zapalenie trzustki o charakterze nawracającym. Zapalenie trzustki wywołuje

 • niedrożność przewodów trzustkowych powodowane obecnością śluzu. U noworodków obserwuje się:
 • długotrwałą żółtaczkę,
 • kamicę żółciową,
 • wtórną marskość żółciową wątroby.
 • niedrożność ślinianek,
 • wypadanie błony śluzowej odbytnicy.
 • Mukowiscydoza – objawy, przyczyny, rozpoznanie i leczenie

Choroba Leśniowskiego-Crohna to jedna z dwóch chorób określana terminem nieswoistego stanu zapalnego jelit. Choroba ta może dotyczyć każdego elementu przewodu pokarmowego, począwszy od jamy ustnej, przez żołądek, dwunastnicę i na jelitach kończąc. Objawy uzależnione są od obszaru występowania stanu zapalnego i od jego nasilenia. Najczęstsze symptomy to:

 • silne bóle brzucha,
 • wzdęcia,
 • bardzo znaczna utrata wagi (nawet 30 kilogramów w ciągu roku),
 • duża ilość śluzu w stolcu.
 • krew w stolcu jeśli choroba dotyka dolnych elementów układu pokarmowego,
 • smoliste stolce, gdy górnych,
 • ropnie około odbytu,
 • uczucie osłabienia,
 • nawracające stany podgorączkowe.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – to druga choroba zaliczana do nieswoistych stanów zapalnych jelit. W przebiegu tej choroby nasilony proces zapalny obejmuje śluzówkę lub podśluzówkę jelita grubego albo odbytu. Najczęściej występujące objawy to:

 • biegunka z krwią,
 • bolesne parcie na stolec, ból odbytu,
 • kał o konsekwencji wodnistej lub półpłynnej, z wyraźną zawartością śluzu,
 • wzdęcia,
 • okresowo gorączka lub stan podgorączkowy.

W okresie zaostrzenia choroby, chory szybko traci na masie ciała, ponieważ spożyte pokarmy wręcz „przelatują” przez przewód pokarmowy.

Rak jelita grubego – przez długi czas nie daje charakterystycznych objawów. Później pojawiają się symptomy, które w dużej mierze zależne są od obszaru, w którym wystąpił nowotwór. Pojawiają się:

 • naprzemienne zaparcia i biegunki,
 • wrażenie niepełnego wypróżnienia,
 • ołówkowate stolce,
 • nudności,
 • krwawienie z odbytu
 • ból brzucha,
 • zatrzymane gazów i stolca,
 • utrata wagi,
 • brak apetytu.

W badaniu palcypacyjnym można wyczuć guz w jamie brzusznej.

Żylaki odbytu (hemoroidy) to choroba, która daje wiele nieprzyjemnych symptomów, takich jak: świąd odbytu i okolic odbytu i wrażenie niepełnego wypróżnienia.

Na papierze toaletowym zaobserwować można niewielkie krwawienie, najczęściej pojawiające się w trakcie oddawania stolca.

Charakterystycznym objawem jest wypadanie guzka, który z czasem przestaje chować się samoistnie w odbycie, czemu towarzyszy ból podczas siedzenia, gdy dochodzi do wystąpienia powikłań zapalnych i zakrzepowych.

 • Hemoroidy to bolesny i wstydliwy problem. Jak sobie z nim poradzić?

W przypadku kobiet, śluz w stolcu może towarzyszyć infekcjom intymnym i chorobom przenoszonym drogą płciową. Objawy zależą od tego, jaka jednostka chorobowa wystąpiła.

Wśród najczęstszych symptomów należy wymienić upławy (o rybim zapachu gdy wskazują na infekcję bakteryjną lub o słodkawej woni przypominającej zapach drożdży, gdy wskazują na infekcję grzybiczą), świąd i pieczenie okolic intymnych, pieczenie przy oddawaniu moczu, czasami także obrzęk sromu.

Co jest przyczyną śluzu i krwi w stolcu?

Cały czas czekamy na podpisanie umowy z NFZ w sprawie programu “Profilaktyka 40 plus”. Na obecną chwilę nie prowadzimy zapisów w celu wykonania skierowań. Jak to będzie możliwe od razu poinformujemy. Szanowni Pacjenci, w dniu 4 czerwca przychodnia czynna będzie w godzinach 8.00-17.00. Punkt pobrań będzie zamknięty.

UWAGA! od teraz osoby chcące wykonać test na Covid-19 wchodzą na stronę gov.pl/dom i wypełniają formularz na podstawie którego kierowane są na test

Śluz z odbytu i wydzielina z odbytu – co jest przyczyną?Śluz w kale nigdy nie jest objawem, który powinien być lekceważony. Jednak nie zawsze śluz w kale może być zapowiedzią choroby. Dlatego zanim zgłosimy się do lekarza należy obserwować przede wszystkim rytm wypróżnień i moment, kiedy śluz w kale się pojawił. Ważne jest także to czy istnieją inne objawy. Jednak w każdym wypadku istotny jest czas interwencji lekarza.
Inaczej jest już kiedy pojawia się krew w stolcu. Krew w kale nigdy nie jest objawem prawidłowym. Przeważnie wskazuje na jedną z wielu chorób układu pokarmowego. Najgroźniejszą z nich jest rak jelita grubego, który po kilku latach rozwoju może objawić się jedynie krwią w stolcu, bądź tzw. krwawieniem utajonym.

Jakie są przyczyny śluzu w kale?

Na zwiększoną obecność śluzu w stolcu mają wpływ przede wszystkim chorobyukładu pokarmowego, gdyż bardzo duża ilość śluzu jest produkowana w jelicie grubym. Do chorób zwiększających ilość śluzu w stolcu należą:

 • schorzenia infekcyjne – zarówno bakteryjne, jak i pierwotniakowe czy pasożytnicze,
 • niedrożność przewodu pokarmowego, o różnym pochodzeniu (nowotwór, zrosty pooperacyjne w jamie brzusznej, przepuklina, obecność ciała obcego),
 • zespół jelita drażliwego,
 • mukowiscydoza,
 • tzw. nieswoiste zapalenia jelit, czyli choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
 • choroby okolicy odbytu – m.in. owrzodzenia, guzki krwawnicze, przetoki, szczeliny odbytu,
 • nowotwory jelita grubego,
 • schorzenia prowadzące do upośledzonego wchłaniania pokarmów, m.in. nietolerancja laktozy, przewlekłe zapalenie trzustki, nietolerancja glutenu.

U kobiet częstą przyczyną konsultacji z lekarzem jest zaobserwowanie stolca pokrytego śluzem w przebiegu schorzeń ginekologicznych, do których należą infekcje intymne, zarówno w przypadku chorób przenoszonych drogą płciową, jak i waginozy bakteryjnej – schorzenia powodującego upławy o charakterystycznym, rybim zapachu.

Jakie są przyczyny krwi w kale?

Strzępy krwi, krew świeża, czarne kropki, czarna bądź smolista, krew utajona, intensywna – różnie może wyglądać kał z krwią.

Jednak niezależnie od tego krew w stolcu zawsze powinna być powodem wizyty u lekarza, który pomoże nam znaleźć źródło krwawienia.

I wcale nie musi być nim rak jelita grubego, częściej źródłem są pękające hemoroidy, szczelina odbytu, zapalenie jelit czy infekcja bakteryjna układu pokarmowego. Dużo groźniejsza jest krew, której nie widać w kale, to tzw.

krew utajona, która często towarzyszy zmianom nowotworowym jelita grubego, a wykrywana jest w trakcie testów. Szacuje się, że tylko u około 2 proc. pacjentów z rakiem jelita widoczna jest krew w kale.

Jak przebiega leczenie?

Leczenie śluzu w stolcu lub krwi w stolcu nie jest leczeniem samego objawu. Leczy się przyczynę.

Należy skontaktować się z lekarzem w celu diagnozy przyczyny, którą może być poważna choroba (np: rak jelita grubego) i zastosowania odpowiedniego leczenia.

Należy pamiętać, że leczenie domowymi sposobami niezawsze przyniesię oczekiwany skutek.
 

W celu umówienia się na konsultację u lekarza rodzinnego, onkologa, chirurga, proktologa skontaktuj się zplacówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Źródła:
wylecz.to/uklad-pokarmowy/sluz-w-kale-co-jest-przyczyna-sluzu-w-stolcy/

medme.pl/artykuly/krew-w-kale-u-dzieci-i-doroslych-przyczyny-objawy-i-leczenie,67472.html

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała).

W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem.

Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.

Śluz i wydzielina z odbytu – kiedy wydzielina z odbytu świadczy o chorobie?

Śluz i wydzielina z odbytu – kiedy wydzielina z odbytu świadczy o chorobie?Oceń artykuł

Śluz lub wydzielina z odbytu mogą świadczyć o wielu poważnych chorobach.

Nie tylko schorzeniach proktologicznych i gastroenterologicznych, ale nawet chorobie wenerycznej. Jednak śluz z odbytu to tylko jeden z objawów świadczących o chorobie.

Poza nimi towarzyszyć pacjentowi mogą też świąd, pieczenie odbytu, rumień, ból odbytu czy nawet obrzęk tkanek miękkich okolicy okołoodbytniczej.

Śluz lub inna wydzielina

 • Nie da się ukryć, że bardzo ważny jest podział takiej wydzieliny na podstawie jej charakteru, który może być następujący:
 • * śluz z odbytu * krwisty śluz z odbytu * ropa z odbytu * wodnisty śluz z odbytu
 • Poza tym śluzowi często towarzyszyć może masa kałowa. Wówczas pacjent ma problem ze stolcem, który może mieć charakter tłuszczowy oraz krwisty:
 • * stolec tłuszczowy (stolce błyszczące i stolce o charakterze kropli oleju) * stolec krwisty (stolce smoliste i podbarwione jasnoczerwoną krwią)

Płyn z odbytu najczęściej jest wynikiem problemów z żylakami odbytu zwanymi też guzkami krwawniczymi czy hemoroidami. Te dotyczyć mogą kobiet i mężczyzn niezależnie od wieku. Rozwojowi tej choroby sprzyjają m.in. przewlekłe zaparcia, które mogą być efektem nieodpowiedniej, ubogiej w błonnik, a jednoczesnej bogatej w tłuszcze zwierzęce diety. Często pojawiają się wówczas gazy ze śluzem.

Obfite krwawienia i rozpierający podczas oddawania stolca ból przy hemoroidach zastąpić może przezroczysta wydzielina z odbytu. Pamiętać należy, że każda dziwna wydzielina z odbytu zmusza pacjenta do stosowania specjalnie do tego przeznaczonych żeli do jego higieny, które powodują łagodzenie dolegliwości pojawiających się przy hemoroidach.

Inne przyczyny mokrego odbytu

Żółty śluz z odbytu świadczyć może natomiast o zapaleniu odbytnicy, które spowodowane jest zakażeniem rzeżączką, krętkiem bladym czy wirusem opryszczki pospolitej lub nieswoistym zapaleniem jelit. Pamiętać należy, że jest to schorzenie zaliczane do grupy chorób przenoszonych drogą płciową. Dlatego leczeniem objąć należy także partnera seksualnego zarażonej osoby.

Inną chorobą, przy której pojawi się żółta, krwista lub pomarańczowa wydzielina z odbytu jest szczelina odbytnicy, która najczęściej dotyka osoby pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Choroba ta związana jest z zaparciami, urazem okolicy okołoodbytniczej czy chorobą Leśniowskiego-Crohna.

Kolejną chorobą jest wypadanie odbytnicy, która jest schorzeniem występującym głównie u kobiet, na ogół pomiędzy 60. a 70. rokiem życia. Choroba ta wiąże się z nietrzymaniem moczu i wypadaniem narządu rodnego.

Osoby cierpiące na tę chorobę narzekają na obecność guzka w okolicy odbytu i obfitych krwawień lub śluzu. W okolicy odbytu pojawia się też świąd oraz uczucie parcia na stolec. Chorobę leczy się operacyjnie.

Obfity śluz zamiast kału może być też spowodowany nowotworem raka odbytu lub odbytnicy. Śluz jest wówczas jednym z pierwszych objawów takich nowotworów.

Śluz z odbytu niezależnie od tego, jaki ma on charakter zawsze powinien być powodem do niepokoju i spowodować wizytę kontrolną na badaniach.

Wydzielina z Odbytu – Przyczyny, Skutki, Porady

Śluz i wydzielina z odbytu może być objawem wielu chorób – nie tylko o charakterze proktologicznym. Zdarza się, że wydzielina z odbytu zwiastuje wiele poważnych chorób w tym choroby weneryczne.

Istotne jest ustalenie charakteru śluzu. Wydzielina z odbytu może być:

 • śluzowa (śluz z odbytu)
 • ropna,
 • wodnista,
 • krwista (śluz z krwią z odbytu).

Symptomy zwiastujące pojawienie się śluzu z odbytu:

 • świąd odbytu i swędzenie okolicy okołoodbytniczej,
 • rumień okolicy okołoodbytniczej,
 • pieczenie odbytu,
 • miejscową tkliwość wokół odbytu,
 • okołoodbytniczy obrzęk tkanek miękkich,
 • ból odbytu,
 • nieprzyjemny zapach z odbytu,
 • częste parcie na stolec (z jednoczesnym oddawaniem małych ilości śluzu lub ropy, bardzo rzadko stolca),
 • stałe uczucie wilgoci wokół odbytu (tzw. mokry odbyt),
 • brudzenie bielizny.

Wydzielina z odbytu – o czym może świadczyć?

Najczęstszą przyczyną są hemoroidy. Obok tego, bardzo często pojawia się zapalenie odbytu oraz spowodowaną zaparciami szczeliną odbytu oraz wypadaniem odbytnicy. Ważne, aby zdawać sobie sprawę, że wydzielina z odbytu może być również wynikiem zarażenia drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową.

Zobacz, jakie choroby weneryczne mogą odpowiadać za pojawienie się wydzieliny z odbytu?

 • Rzeżączka
 • Chlamydioza
 • Drożdżyca
 • Opryszczka
 • Cytomegalia
 • Kiła

Testy PCR

Takie testy są wręcz idealnym rozwiązaniem, kiedy zależy nam na pełnej dyskrecji oraz czasie.

Więc jeżeli, odbyli Państwo przypadkowy stosunek seksualny i podejrzewają, że mogło dojść do zarażenia drobnoustrojem wywołującym chorobę weneryczną proszę nie zwlekać i zamówić test PCR.

To najnowszej generacji testy, wyróżniające się wysoką czułością, co oznacza, że test wykrywa bardzo małą liczbę bakterii.

Wstydzisz się o tak intymnych sprawach rozmawiać z lekarzem? Nie chcesz skrępowany stać w kolejce do laboratorium, bo obawiasz się, że spotkasz kogoś znajomego? Już tysiące osób zaufało testom, które można zamówić na naszej stronie. Zamówiony zestaw pobraniowy zostanie dostarczony kurierem, a po wykonaniu badań w laboratorium diagnostycznym wynik otrzymasz osobiście lub drogą elektroniczną w postaci dokumentu zabezpieczonego hasłem.

Ból brzucha i krew z odbytu – przyczyny, leczenie

Krew z odbytu to stosunkowo częsty problem, który pojawia się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Krwawienie z odbytu zazwyczaj zauważane jest po oddaniu stolca, w którym obecna jest świeża krew lub krwisty śluz w kale. Występujące krwawienie może mieć różne podłoże.

Najczęściej związane jest z pojawieniem się żylaków odbytu (hemoroidów), ale może również świadczyć o znacznie poważniejszej chorobie, jaką jest rak odbytu. Z tego powodu krwawienie z odbytu zawsze stanowi niepokojący sygnał, który wymaga konsultacji lekarskiej.

Jakie zatem są potencjalne przyczyny bólu brzucha i krwawienia z odbytu? O czym mogą świadczyć krwawe stolce?

Objawy krwawienia z odbytu

Krwawienie i ból z odbytu stanowi niepokojący symptom, którego charakterystycznym objawem jest obecność świeżej krwi bądź jej skrzepów w kale. Pacjenci zazwyczaj krew zauważają na papierze toaletowym przy podcieraniu lub na bieliźnie, która pojawia się po oddaniu stolca. Wskazuje to zazwyczaj na krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Istotne jest jednak określenie, czy występujące krwawienie z odbytnicy to świeża, czy zmieszana z kałem krew, a może widoczna jest jedynie na papierze toaletowym. Ma to duże znaczenie dla wstępnego rozpoznania podłoża problemu, gdyż pozwala określić czy do krwawienia doszło w jelicie grubym, czy w odbytnicy.

Dla ustalenia diagnozy niezwykle ważne są również objawy towarzyszące. 

Przyczyny krwawienia z odbytu i bólu brzucha

Krwawienie z odbytu zaliczane jest do tzw. objawów alarmujących, które wymaga natychmiastowej diagnozy. Intensywność i dynamika krwawienia może być zróżnicowana. Krew w kale może pojawiać się w śladowych ilościach i przybierać formę plamienia bądź może dochodzić do obfitego krwawienia z odbytu, a nawet krwotoków.

 • Krwawienie z odbytu może mieć wiele przyczyn, wśród nich należy wymienić:
 • • hemoroidy, określane jako żylaki odbytu, w tym przypadku krew pojawia się przy oddawaniu stolca i może świadczyć o krwawiących hemoroidach (ich pęknięciu),
 • • stany zapalne jelita grubego, w tym wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego-Crohna,
 • • infekcje przewodu pokarmowego wywołane przez bakterie,
 • • szczelinę odbytu, dla której charakterystyczny jest towarzyszący ból po oddaniu stolca,
 • • uchyłki jelita grubego,
 • • polipy jelita grubego, nierzadko objawem towarzyszącym jest kurczliwy ból w dole brzucha,
 • • urazy,

• zmiany nowotworowe odbytu, które najczęściej pojawiają się po 50. roku życia, krwawienie z odbytu zazwyczaj występuje na zaawansowanym etapie choroby.

Krew z odbytu może być również objawem rzadszych chorób, takich jak: endometrioza, angiodysplazja jelit czy wrzód samoistny odbytnicy. Warto wskazać, że bardzo często krwawieniu towarzyszy ból brzucha.

 1. Krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, często określane jako krwawienie z odbytu, jest objawem, który pojawia się przy wielu chorobach. Często współwystępuje z innymi symptomami, zazwyczaj objawem towarzyszącym jest:
 2. • ból brzucha, który pojawia się najczęściej,
 3. • ból samoistny w okolicy odbytu, 
 4. • ból podczas defekacji (wypróżnienia), 
 5. • zmiana rytmu wypróżnień (zaparcia lub biegunka),
 6. • parcie na stolec,
 7. • nagła utrata masy ciała,
 8. • śluz z krwią,
 9. • gorączka.
 10. Krwawienie z odbytu może być objawem izolowanym, niemniej jednak może mieć charakter uprzedni przed wystąpieniem innych dolegliwości.

Ból brzucha i krew z odbytu to objawy, które mogą świadczyć o różnych schorzeniach jelita grubego, w tym również odbytnicy i odbytu.

W sytuacji, kiedy stolec jest czarny, smolisty, przyczyną krwawienia oraz występującego ból brzucha mogą być wrzody żołądka, krwotoczne zapalenie żołądka lub żylaki przełyku. Krew wchodząc w reakcję chemiczną z sokiem żołądkowym, staje się bardzo ciemna.

Należy jednak wskazać, że ustalenie jednoznacznej przyczyny bólu brzucha i krwawienia z odbytu przy oddawaniu stolca wymaga konsultacji lekarskiej i często wiąże się z koniecznością wykonania dodatkowych badań – laboratoryjnych i obrazowych (USG jamy brzusznej i/lub badań endoskopowych – kolonoskopii). W czasie wizyty proktolog przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski, którego celem jest ustalenie, czy:

 • • krew z odbytu jest świeża, czy ciemna,
 • • w kale widoczne są skrzepy krwi,
 • • w kale widoczne są śladowe ilości krwi czy występują krwotoki,
 • • w kale widoczny jest krwisty śluz,
 • • oddawaniu stolca towarzyszy ból odbytu,
 • • występują zaparcia czy biegunka.

Niezwykle ważne jest, by pacjent podczas wizyty u lekarza zgłosił dodatkowe objawy, takie jak: ból brzucha, biegunka, zmiana rytmu wypróżnień, nudności i wymioty, gorączka, czy spadek masy ciała.

Wszystkie objawy pozwalają na diagnozę schorzenia i wdrożenie właściwego leczenia.

Warto podkreślić, że nie należy bagatelizować krwi pojawiającej się na papierze toaletowym czy na bieliźnie, gdyż może ona świadczyć o nowotworze jelita grubego.

Hemoroidy leczy się zachowawczo, podając środki stosowane miejscowo. Leczenie operacyjne wdrażane jest niezwykle rzadko w sytuacji zaawansowanej choroby hemoroidalnej.

Krwawienie z uchyłków zazwyczaj stanowi problem okresowy i nie wymaga leczenia, choć w niektórych sytuacjach może okazać się konieczna operacja. Z kolei w przypadku chorób zapalnych wdrażane jest swoiste leczenie farmakologiczne.

Polipy, najczęściej gruczolaki będące łagodnymi nowotworami, mogą być leczone endoskopowo, natomiast rak jelita grubego bezwzględnie wymaga leczenia operacyjnego.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*