Skutki próchnicy – do czego prowadzi próchnica? Jak wpływa na organizm?

Od małego jesteśmy uczeni, że mycie zębów jest kluczem do zdrowego i pięknego uśmiechu.

Warto jednak wspomnieć, że na stan naszego uzębienia ma wpływ już nasza mama, a dokładnie stan jej jamy ustnej i dieta w ciąży – proces tworzenia się zębów rozpoczyna się już w wieku prenatalnym! Pierwsze miesiące życia są równie ważne – regularne czyszczenie dziąseł, wewnętrznej strony policzków i języka noworodka to konieczność. Podobnie jak dbanie o mleczne zęby dziecka i uczenie go prawidłowych zasad higieny jamy ustnej.

Nie bez znaczenia jest także dieta – ta bogata w słodycze i słodkie napoje sprzyja próchnicy. Samo mycie zębów i używanie płynów do płukania nie jest wystarczające, aby uniknąć chorób jamy ustnej.

Każdy ząb ma 5 powierzchni, a podczas mycia oczyszczamy tylko 3 z nich, dlatego też dentyści przypominają o używaniu nici dentystycznych, irygatorów czy czyścików do przestrzeni międzyzębowych.

Właściwa higiena, regularne kontrole stomatologiczne i odpowiednia dieta ma spory wpływ na to, czy rozwinie się u nas próchnica. Niestety, czasami nawet te działania nie uchronią nas od drobnych ubytków. Co wtedy?

Skutki próchnicy – do czego prowadzi próchnica? Jak wpływa na organizm?

Preparaty wspomagające pracę układu nerwowego

Wszędobylski stres jest znakiem rozpoznawczym XXI w. Jednym ze sposobów na okiełznanie stresu jest stosowanie środków uspokajających.

Objawy próchnicy

Próchnica to choroba bakteryjna zębów – jej bezpośrednią przyczyną są bakterie pochodzące z płytki nazębnej. Stan ten prowadzi do demineralizacji szkliwa, czyli znacząco je osłabia, powodując w kolejnych etapach m.in. ubytki.

Jakie objawy daje próchnica? Początkowo żadnych, dlatego tak trudno ją wykryć samodzielnie. Dopiero ból zęba skłania nas do wizyty u specjalisty, choć wiele osób woli uśmierzać go tabletkami przeciwbólowymi.

To rozwiązanie na krótką metę, powodujące tylko gorszy stan jamy ustnej.

Pierwszy etap rozwoju próchnicy przebiega bezobjawowo. Później mogą pojawić się małe plamki czy pęknięcia na szkliwie, a z czasem zęby mogą stać się nadwrażliwe. Gdy próchnica dotrze do zębiny, pojawia się mały ból zęba.

Spożywanie ciepłych, zimnych czy kwaśnych potraw powoduje dyskomfort, jednak nawet te objawy nie skłaniają wielu pacjentów do wizyty u specjalisty. Kolejnym etapem jest dotarcie próchnicy do miazgi, co powoduje silny ból i infekcję.

Towarzyszyć temu może gorączka, obrzęk twarzy, zaczerwienienie dziąseł.

Leczenie próchnicy

Im szybciej stomatolog zdiagnozuje próchnicę, tym szybsze i prostsze będzie leczenie. Początki próchnicy to małe zmiany w obrębie zębów, które pomoże wyeliminować ozonoterapia – bezbolesna i krótkotrwała alternatywa dla tradycyjnego borowania.

Do tego właściwa higiena jamy ustnej i preparaty przepisane przez dentystę. Gdy próchnica spowodowała ubytek, konieczne jest jego wypełnienie.

W przypadku zakażenia miazgi leczenie próchnicy jest bardziej skomplikowane i obejmuje kilka etapów, wiąże się także ze sporym kosztem. Konieczne jest usunięcie zakażonej miazgi, oczyszczenie i zamknięcie kanałów (leczenie kanałowe).

Po takim leczeniu ząb jest słabszy i bardziej narażony na złamania. Jeśli próchnica spowodowała zbyt duże zmiany (np. ropień zęba), to stomatolog może także zadecydować o jego usunięciu.

Nieleczona próchnica to duże ryzyko utraty zęba – to z kolei wpływa na zanik kości i zmianę rysów twarzy, jak i zwiększone obciążenie pozostałych zębów. Warto także pamiętać, że próchnica to choroba nie tylko jamy ustnej.

Bakterie przedostają się do krwiobiegu i rozprzestrzeniają się po organizmie.

Kłębuszkowe zapalenie nerek, cukrzyca typu 2, problemy z trzustką, zapalenie mózgu, udar, zapalenie wsierdzia czy nawracające afty to tylko kilka z chorób, którym sprzyjają bakterie próchnicotwórcze.

Właściwa dieta i higiena jamy ustnej, w połączeniu z regularnymi wizytami u stomatologa (co 6 miesięcy lub co 3 w przypadku małych dzieci) pozwolą nam uniknąć próchnicy lub wyleczyć ją już w początkowej jej fazie. Pamiętajmy, że nieleczona próchnica zębów mlecznych może prowadzić do próchnicy zębów stałych. To z kolei prosta i szybka droga do osłabienia i utraty zębów.

Nie leczysz zębów? Sprawdź, jakie powikłania niesie ze sobą próchnica

Skutki próchnicy – do czego prowadzi próchnica? Jak wpływa na organizm?

Niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz zbyt rzadkie wizyty u dentysty to główne przyczyny próchnicy, która w naszym kraju jest już chorobą społeczną. Dla wielu osób próchnica to schorzenie ograniczające się jedynie do zębów, jednak nieleczona może prowadzić do bardzo groźnych powikłań, łącznie z zawałem czy nowotworami.

Statystyki są przerażające – według danych ministerstwa zdrowia 99,9% Polaków w wieku 35-44 lata ma próchnicę. Niewiele lepiej jest wśród dzieci. Jak donosi IPSOS, 76% polskich dzieci w przedziale wiekowym 6-12 lat cierpi na tą chorobę.

Przyczyną próchnicy są bakterie, które rozwijają się w resztkach pokarmów nieusuniętych z jamy ustnej poprzez szczotkowanie. Efektem metabolizmu drobnoustrojów są kwasy, które niszczą szkliwo i sprzyjają powstawaniu ubytków.

Najlepszym sposobem przeciwdziałania próchnicy – oprócz regularnej, prawidłowej higieny – są wizyty u dentysty, który może w porę reagować nawet na najmniejsze objawy choroby. Tymczasem większość z nas do stomatologa udaje się dopiero wtedy, gdy ból zepsutego zęba jest nie do wytrzymania.

Warto też wiedzieć, że nieleczona próchnica może mieć bardzo poważne skutki dla całego organizmu, zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych chorób ogólnoustrojowych.

Bakterie niszczące szkliwo, znajdujące się na powierzchni zębów, a także na dziąsłach, w kieszonkach dziąsłowych oraz błonach śluzowych, zwiększają ryzyko zawału serca oraz udaru. Jeśli z tych miejsc uda się im przedostać do krwiobiegu, są tam traktowane jako ciała obce i zwalczane przez przeciwciała oraz płytki krwi.

Substancje te „oblepiają” bakterie, przez co stają się one cięższe i osiadają na ścianach naczyń krwionośnych. Wskutek tego tworzą się tzw. blaszki miażdżycowe, które z czasem mogą odrywać się od ścian naczynia i powodować jego zatkanie.

Stąd już krótka droga do niedokrwienia mózgu lub serca, a w konsekwencji – udaru bądź zawału.

U pacjentów z wieloma zepsutymi zębami oraz niską odpornością organizmu zwiększa się ryzyko posocznicy, zwanej potocznie sepsą. Jest to stan polegający na przedostaniu się do krwi bardzo dużych ilości chorobotwórczych bakterii, które wędrując wraz z krwią zakażają cały organizm.

W wielu wypadkach sepsa kończy się śmiercią, gdyż bakterie wytwarzają toksyny zaburzające funkcje tkanek i niszczące komórki, a dodatkowo organizm zaczyna produkować zwiększone ilości substancji mających zwalczać zapalenia, a to prowadzi do obrzęków narządów wewnętrznych oraz wstrząsu septycznego.

Bakterie wywołujące próchnicę, które przedostały się do krwiobiegu stanowią również bezpośrednie zagrożenie dla najważniejszych narządów wewnętrznych człowieka. Jeżeli dotrą do trzustki, mogą zaburzyć produkcję insuliny i sprzyjać występowaniu cukrzycy.

Jeśli zaatakują nerki – wywołują ich kłębuszkowe zapalenie, w przypadku dotarcia do żołądka sprzyjają owrzodzeniom, zaś do płuc – zachorowaniom na ropnie.

Dodatkowo, bakterie znajdujące się we krwi aktywują odpowiedź immunologiczną organizmu, co może przyczyniać się do rozwoju alergii.

Warto też pamiętać, że opłakane skutki dla zdrowia ma również lekceważenie innych schorzeń jamy ustnej, takich jak choroby języka, owrzodzenia i nadżerki. Wiele z nich może być bowiem stanami przedrakowymi, które nieleczone często przekształcają się w nowotwory. Dlatego profilaktyka próchnicy oraz innych chorób jamy ustnej to inwestycja w zdrowie całego organizmu.

Proces powstawania próchnicy na zębach mlecznych przebiega szybciej niż w przypadku zębów stałych. Próchnica „mleczaków” może skutkować próchnicą na zębach stałych. A jakie są powikłania próchnicy na zębach mlecznych? Wszystkie te zagadnienia porusza prof. dr hab. Joanna Szczepańska, wojewódzki konsultant ds. stomatologii dziecięcej w Łodzi.

AF

Próchnica niszczy cały organizm | Sprzęt Medyczny NOVAMA.PL

Czym jest próchnica? Nieleczona próchnica niszczy cały organizm. Bo zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Próchnica jest jedną z najpowszechniej występujących chorób przewlekłych. W Polsce blisko 98% osób dorosłych choruje na próchnicę i zmaga się z jej powikłaniami.

Czym jest próchnica?

Skutki próchnicy – do czego prowadzi próchnica? Jak wpływa na organizm?

Nadal brakuje kampanii informacyjnych i uświadamiających, na temat zagrożeń, które niesie ze sobą choroba o nazwie próchnica. Podobnie jak z innymi chorobami np. cukrzycą czy nadciśnieniem, należy szybko podjąć leczenie. Najważniejsza jest profilaktyka – zapobieganie, niedopuszczanie do rozwinięcia się Próchnica jest chorobą pochodzenia bakteryjnego, która atakuje płytkę nazębną. Powstaje w następstwie nieleczonego procesu demineralizacji kości zęba.Demineralizacja ma miejsce wówczas kiedy nasze zęby są długotrwale narażone na działanie cukrów i kwasów. Bezpośrednio po posiłku gwałtownie spada pH jamy ustnej. Kwaśne środowisko sprzyja rozwojowi i namnażaniu bakterii (patogeny te, posiadają zdolność przekształcania cukrów na kwas). Częste i długotrwałe zakwaszenie może naruszać szkliwo zęba, wówczas powstają ubytki na powierzchni zęba.

O próchnicy możemy mówić jeśli wystąpią cztery czynniki:

  • szkodliwe drobnoustroje, bakterie, które są odpowiedzialne za przekształcanie w płytce nazębnej (bakteryjnej) cukrów na kwasy
  • ząb jest podatny na uszkodzenie, długotrwały proces demineralizacji
  • czas
  • powtarzalność
Leia também:  Jakie Objawy Przy Zakrzepicy?

Nieleczona próchnica niszczy cały organizm

Nieleczona próchnica, podobnie jak inne przewlekłe choroby, jest odpowiedzialna za wywołanie szeregu powikłań:

  • sepsa
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
  • cukrzyca
  • u kobiet w ciąży, może zwiększać ryzyko niskiej wagi urodzeniowej dziecka
  • problemy ze stawami
  • zapalenie zatok
  • wzrost ryzyka choroby wrzodowej żołądka
  • choroby serca
  • zapalenie migdałków i gardła
  • parodontoza
  • choroby nerek
  • nieświeży oddech
  • depresja, obniżenie samooceny i pewności siebie

Próchnicy, lepiej zapobiegać niż leczyć

Dla większości z nas wizyta u stomatologa nie należy do najmilszych przeżyć. Co zrobić aby ograniczyć ryzyko zachorowania na chorobę próchnicową? Najważniejsza jest higiena jamy ustnej.

 • Spróbuj ograniczyć w swojej diecie cukry proste, słodycze szczególnie żelki, gumy rozpuszczalne, cukierki krówki, mleko w tubce z uwagi na ich konsystencję oklejają ząb, przez co dłużej narażasz swoją płytkę nazębną.
 • Unikaj słodkich napojów.
 • Nie podjadaj między posiłkami.
 • Odczekaj kilka minut z myciem zębów, po spożyciu owoców głównie cytrusów (kwas w kontakcie z fluorem z pasty, uszkadza szkliwo).
 • Dobrze dobierz rodzaj szczoteczki do zębów (za twarda niszczy szkliwo i podrażni dziąsło)
 • Raz na sześć miesięcy odwiedź stomatologa – niech to będzie stała wizyta kontrolna.
 • Jeśli ząb się psuje lub dzieje się coś niepokojącego z zębami – nie warto czekać, natychmiast należy umówić się do stomatologa, im wcześniej tym mniej boleśnie.

Subskrybuj nasz newsletter.

Jakie choroby wywołuje próchnica?

Próchnica jest bardzo zdradliwą przypadłością, która może wpływać na funkcjonowanie całego organizmu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, w jakim stopniu nieleczona próchnica może zaszkodzić naszemu organizmowi. Dalsza część artykułu przedstawi czym jest próchnica i jakie choroby może wywoływać.

Czym jest próchnica i jak jej zapobiegać?

Próchnica jest chorobą twardych tkanek zęba – szkliwa, zębiny, czy cementu korzeniowego. Nieleczona próchnica stopniowo demineralizuje części nieorganiczne tych tkanek, co prowadzi do stanów zapalnych miazgi zęba i tkanek utrzymujących ząb w kości szczęk.

Z czasem prowadzi ona do całkowitej utraty zęba. W dalszej części artykułu przeczytasz jakie jeszcze choroby wywołuje próchnica.

Jednak na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie – jak zapobiec próchnicy? Podstawą jest codzienna higiena jamy ustnej – czyli po prostu mycie zębów po każdym posiłku oraz codzienne nitkowanie.

Ważna jest również zdrowa dieta oraz profilaktyczne wizyty u stomatologa – najlepiej raz na pół roku. Wiele osób niestety zapomina o podstawowych zasadach profilaktyki zaniedbując stan zębów i dziąseł.

Cukrzyca typu 2 i uszkodzone stawy

Niezwykle interesujące badania uczonych z Columbia University pokazują, iż u osób z próchnicą istnieje dużo większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 niż u osób o zdrowych zębach i dziąsłach. Udowodniono również, że diabetycy z chorobami przyzębia gorzej reagują na leczenie przeciwcukrzycowe.

Kolejną dolegliwością wywoływaną przez próchnicę są problemy ze stawami. Bakterie bytujące w zębach wydzielają toksyny i enzymy, które wraz z krwią docierają do innych miejsc w organizmie. Atakują one między innymi stawy przyczyniając się do powstawania bolesnych stanów zapalnych.

Stany zapalne zatok i inne dolegliwości

Próchnica może wpływać również na pojawienie się problemów z zatokami. Bakterie namnożone w nieleczonej próchnicy górnych zębów mogą powędrować do zatok i wywołać ich zapalenie. Takie zapalenie może utrzymywać się przez długie tygodnie i często nawracać.

Lista chorób wywoływanych przez próchnicę jest bardzo długa. Warto wspomnieć również o chorobach nerek czy chorobie reumatycznej.

Dlatego tak ważne jest, aby już od najmłodszych lat wprowadzać nawyk codziennego dbania o higienę jamy ustnej oraz regularnych wizyt u dentysty. Problemy z próchnicą często zaczynają się bowiem już w dzieciństwie.

Stomatologia dziecięca zajmuje się leczeniem próchnicy już przy pierwszych jej oznakach. Dzięki temu można zapobiec skutkom rozwinięcia się próchnicy!

Wpływ stanu zębów i jamy ustnej na zdrowie całego organizmu

To, w jakim stanie znajduje się nasze uzębienie i jama ustna, wywiera bardzo duży wpływ na zdrowie całego organizmu. Z chorobami dziąseł, przyzębia, próchnicy, a także wadami zgryzu i utratą zębów wiążą się ogólnozdrowotne konsekwencje. Dziś chcielibyśmy opowiedzieć Wam o tym, czego możecie się obawiać, jeśli Wasze uzębienie i jama ustna nie są w dobrej kondycji.

Kondycja jamy ustnej ma znaczenie dla ogólnego dobrostanu człowieka. Daje ona możliwość swobodnego przeżuwania i połykania pokarmów, mówienia, uśmiechania się, odczuwania smaków, a także wyrażania szeregu emocji.

Trzeba jednak wiedzieć, że choroby jamy ustnej, wśród których wymienić można między innymi próchnicę, schorzenia dziąseł i przyzębia, a także wady zgryzu, zwiększają możliwość występowania dolegliwości całego ustroju, a przede wszystkim chorób układu krążenia i układu oddechowego.

Dbałość o higienę jamy ustnej oraz eliminowanie nieprawidłowości w jej rozwoju, mają więc kluczowe znaczenie w utrzymaniu jej poprawnych funkcji i zachowaniu dobrej kondycji całego naszego organizmu.

Czym może grozić próchnica?

Jama ustna to bardzo sprzyjające rozwojowi bakterii środowisko. W ten sposób powstaje próchnica zębów. Bakterie namnażają się w jamie ustnej, wytwarzając płytkę nazębną, która w postaci przezroczystej i lepkiej substancji osadza się na zębach i dziąsłach.

Niezmiernie ważne jest, aby regularnie i bardzo dokładnie ją usuwać. Jeśli nie będziemy tego robić, bakterie z zawartych w resztkach pokarmów cukrów będą produkować kwasy. Te natomiast uszkadzają zęby, powodując powstawanie ubytków. Nieleczona próchnica skutkuje nie tylko utratą zębów.

Jama ustna stanowi otwartą furtką do reszty organizmu. Bakterie mogą więc dzięki temu w swobodny sposób przemieszczać się z niej do innych układów naszego ciała. To powód, dla którego próchnica może być także m.in.

istotnym źródłem infekcji dolnych dróg oddechowych, poprzez przedostawanie się patogenów z jamy ustnej dalej do nosogardła i płuc.

Nieleczona próchnica może wywoływać ostre zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, czyli tkanek kostnych umiejscowionych w sąsiedztwie wierzchołka korzenia zęba, za pośrednictwem którego miazga zęba łączy się z kością. Najczęstszą przyczyną tego typu zapaleń są bakterie obecne w kanale korzeniowym zęba.

W przypadku nieleczonego zakażenia bakterie przedostają się przez otwór w wierzchołku korzenia i atakują sąsiadujące tkanki. Z tego powodu może dochodzić do zapaleń okostnej i tkanek miękkich, a w czasem nawet do powstania ropnia. Ropnie okołoszczękowe to jedno z poważniejszych miejscowych powikłań próchnicy.

Leczy się je poprzez chirurgiczne nacięcie tkanek miękkich (dziąsła, policzka) w celu uwolnienia ropy.

Jeśli taki stan pozostałby nieleczony, groziłoby to poważnymi konsekwencjami, nie wyłączając powikłań mózgowych, takich jak zapalenie mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych czy zakrzepowego zapalenia naczyń mózgowych.

Trzeba wiedzieć również, że nieleczona próchnica zębów może mieć bardzo przykre skutki ogólnoustrojowe. W stanie nagłego spadku odporności organizmu odpowiadające za jego powstawanie bakterie mogą szybko przedostać się do krwiobiegu, co w następstwie powoduje wiele chorób, takich jak zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie nerek czy nawet sepsę.

Dbaj o dziąsła i przyzębie

Badania potwierdzają, że choroby dziąseł i przyzębia mają bardzo negatywny wpływ na nasz organizm. Niebezpieczeństwo wystąpienia chorób serca u osób z zapaleniem dziąseł i przyzębia jest nawet o 25-70 proc. większe.

Zapalenie przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb i stykających się z nim w obrębie szyjki, do których zaliczamy dziąsło, ozębna i przylegająca kość wyrostka zębodołowego, powoduje infekcja bakteryjna.

Taki stan zapalny w istotny sposób może wpływać na powstawanie miażdżycy, będącej główną przyczyną występowania ostrych zespołów wieńcowych. Przyczyną są bakterie oraz ich toksyny obecne w kieszonkach dziąsłowych, które uszkadzają struktury tkanki łącznej i nabłonka.

Tym sposobem mogą dostawać się w ich głąb, a poprzez bogate unaczynienie okolicy przyzębia, rozprzestrzeniać się do odległych tkanek i narządów, m.in. do naczyń wieńcowych.

Potwierdzają to badania, które jednoznacznie wykazały, że materiał genetyczny bakterii dominujących w przyzębiu, obecny jest również w blaszkach miażdżycowych. Bardziej narażone na  zawał serca czy udar mózgu są więc osoby z chorobami dziąseł i przyzębia.

Kolejną konsekwencją tego typu schorzeń jest możliwość przyspieszenia pojawienia się cukrzycy, a jeśli jest już obecna – pogarszania się jej przebiegu. Powodują one bowiem podwyższenie stężenia glukozy, przez co pacjent gorzej reaguje na leczenie. Choroba przyzębia może wiązać się również z uszkodzeniem nerek i ich niewydolnością.

Istotne zatem jest, aby do podstawowych badań, szczególnie u osób obciążonych wysokim ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych czy cukrzyków, została włączona ocena jamy ustnej.

Pacjenci Ci powinni rygorystycznie przestrzegać profilaktyki chorób przyzębia i być pod stałą opieką periodontologa.

W ich przypadku niezwykle istotna i obowiązkowa jest codzienna wyjątkowa dbałość o prawidłową higienę jamy ustnej, dokładne szczotkowanie zębów i czyszczenie przestrzeni między zębowych. Ważna jest również profesjonalna higienizacja w gabinecie i leczenie chorób dziąseł i przyzębia

Prawidłowy zgryz jest bardzo ważny

Choć może wydawać się to zaskakujące, wady zgryzu również wywierają wpływ na całościowe zdrowie naszego organizmu. Jedną z głównych przyczyn rozwoju wad zgryzu jest oddychanie przez usta i nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka w okresie dzieciństwa.

Jeśli dziecko dorastając, często ma otwarte usta, a język umiejscowiony jest na dnie jamy ustnej zamiast na podniebieniu, a stan taki pozostanie nieleczony, to u osoby dorosłej możemy spodziewać się zaburzonych proporcji twarzy (twarz wydłużona w kierunku pionowym z rotacją brody  w dół i do tyłu) oraz wady zgryzu. Z powodu zwężenia szczęki i dolnej pozycji języka w wielu przypadkach dochodzi problem związany z częściową blokadą dróg oddechowych. To z kolei wiąże się z chrapaniem i bezdechami sennymi, a te są już naprawdę groźne dla zdrowia i życia. To m.in. one powodują ryzyko chorób układu krążenia, zawału serca oraz udaru mózgu.

Podczas bezdechu sennego występuje poza tym szereg wahań w ciśnieniu krwi, wynikających ze zmian napędu oddechowego. Mogą one mieć niekorzystny wpływ na czynność serca. Sprzyja to niedokrwieniu i zaburzeniom rytmu serca.

Leia também:  Jakie Sa Objawy Choroby Nerek?

W trakcie snu osoba z problemem drożności dróg oddechowych będzie więc niedotleniona.

W codziennym funkcjonowaniu ma to również negatywny wpływ na jakość życia, ponieważ osoba taka nie wysypia się, jest zmęczona, rozdrażniona i mniej skoncentrowana.

Niezwykle istotne jest zatem, aby dbać o prawidłowy rozwój zgryzu u dzieci. W ich przypadku mamy szansę w prosty sposób, w procesie naturalnego wzrostu poszerzać łuki zębowe, a wraz z nimi również drogi oddechowe. Dbamy dzięki temu nie tylko o ładny zgryz, ale również dajemy szansę młodemu człowiekowi wyrosnąć na zdrową osobę, nie obarczoną chorobami układu krążenia jeszcze w dzieciństwie.

Do czego mogą prowadzić braki zębowe?

Stany zapalne przyzębia prowadzą do jego miejscowej destrukcji, co skutkuje wypadaniem zębów. Tak, jak w przypadku nieleczonej próchnicy – w ostateczności chory ząb należy usunąć. Dlatego trzeba pamiętać, że zęby mają kolosalne znaczenie dla odżywiania. Ich funkcją jest bowiem gryzienie i żucie, czy rozdrabnianie pokarmów.

Kiedy w uzębieniu obecne są braki, te czynności nie są wykonywane prawidłowo. To z kolei odbija się na funkcjonowaniu układu trawiennego, bowiem duże kawałki pożywienia trudniej się trawi, częściej pojawiają się więc bóle żołądka i jelit czy problemy z wypróżnianiem. Zdarza się, że w efekcie pojawiają się ograniczenia w diecie, co może prowadzić np. do zaburzeń odżywiania.

Jednym z priorytetów powinno być więc dążenie do tego, by zapobiegać utracie zębów.

W uniknięciu większości wymienionych schorzeń i ich bardzo poważnych zdrowotnych konsekwencji kluczowe są, wydawałoby się, tak zwyczajne czynności, jak właściwe oczyszczanie zębów czy prawidłowe oddychanie przez nos, a nie przez usta.

Tymczasem te fundamentalne czynniki nadal sprawiają problem większości społeczeństwa. Wskazują na to badania dotyczące chociażby wysokości zachorowalności na próchnicę w Polsce.

Nadal brakuje więc świadomości i potrzebna jest edukacja w tym zakresie.

Nie dbasz o zęby? Konsekwencje mogą być poważniejsze niż myślisz

Stan zdrowia zębów i jamy ustnej ma znaczący wpływ na zdrowie całego organizmu. „Próchnica, choroby dziąseł i przyzębia, a także wady zgryzu i utrata zębów niosą ogólnozdrowotne konsekwencje” – przestrzega Kamila Wasiluk – stomatolog i ortodonta.

Zdrowie jamy ustnej ma znaczenie dla ogólnego dobrostanu człowieka. Dzięki niej możemy swobodnie przeżuwać i połykać pokarmy, mówić, uśmiechać się, czuć smak, a także wyrażać szereg emocji.

Ale należy również widzieć, że choroby jamy ustnej, do których należą między innymi próchnica, schorzenia dziąseł i przyzębia, a także wady zgryzu, zwiększają ryzyko dolegliwości całego ustroju, w tym przede wszystkim chorób układu krążenia oraz układu oddechowego.

Dlatego dbałość o higienę jamy ustnej i eliminowanie nieprawidłowości w jej rozwoju, mają kluczowe znaczenie w utrzymaniu jej poprawnych funkcji i zachowaniu ogólnego zdrowia naszego organizmu.

Jama ustna stanowi bardzo sprzyjające środowisko dla rozwoju bakterii. Na skutek ich działania powstaje próchnica zębów. Bakterie namnażają się w jamie ustnej, wytwarzając płytkę nazębną.

Ta przezroczysta i lepka substancja osadza się na zębach i dziąsłach. Jak podkreśla lek. stom.

Kamila Wasiluk, stomatolog i ortodonta, należy ją regularnie i bardzo dokładnie usuwać, w innym przypadku bakterie produkują kwasy z zawartych w resztkach pokarmów cukrów, które uszkadzają zęby, powodując powstawanie ubytków:

Nieleczona próchnica prowadzi nie tylko do utraty zębów. Jama ustna jest otwartą furtką do reszty organizmu, bakterie mogą więc w swobodny sposób przemieszczać się z niej do innych układów naszego ciała. Dlatego próchnica może być także m.in.

istotnym źródłem infekcji dolnych dróg oddechowych, poprzez przedostawanie się patogenów z jamy ustnej dalej do nosogardła i płuc – przestrzega specjalistka z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium oraz autorka bloga mamaortodonta.

pl.

Nieleczona próchnica może wywoływać również ostre zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, czyli tkanek kostnych znajdujących się w sąsiedztwie wierzchołka korzenia zęba, poprzez który miazga zęba łączy się z kością. Najczęstszą przyczyną tego typu zapaleń są bakterie bytujące w kanale korzeniowym zęba.

W przypadku nieleczonego zakażenia bakterie rozprzestrzeniają się przez otwór w wierzchołku korzenia i atakują okoliczne tkanki. W ten sposób może dochodzić do zapaleń okostnej i tkanek miękkich, a w skrajnych przypadkach nawet do powstania ropnia.

Ropnie okołoszczękowe to jedno z poważniejszych miejscowych powikłań próchnicy. Należy je leczyć poprzez chirurgiczne nacięcie tkanek miękkich (dziąsła, policzka) w celu uwolnienia ropy.

Nieleczenie takiego stanu grozi poważnymi konsekwencjami łącznie z powikłaniami mózgowymi takimi jak zapalenie mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych, czy zakrzepowe zapalenie naczyń mózgowych.

Należy mieć świadomość, że nieleczona próchnica zębów może mieć bardzo przykre skutki ogólnoustrojowe. Odpowiadające za jej powstawanie bakterie w stanie nagłego spadku odporności organizmu mogą szybko przedostać się do krwiobiegu, powodując wiele chorób takich jak zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie nerek czy nawet sepsę.

Jak dowodzą badania  choroby dziąseł i przyzębia mają bardzo negatywny wpływ na nasz organizm. Okazuje się, że ryzyko wystąpienia chorób serca u osób z zapaleniem dziąseł i przyzębia jest nawet o 25-70 proc. wyższe.

Zapalenie przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb i stykających się z nim w obrębie szyjki, do których należą dziąsło, ozębna i przylegająca kość wyrostka zębodołowego, wywołane jest infekcją bakteryjną. Lek. stom. Kamila Wasiluk zwraca uwagę na to, że taki stan zapalny w istotny sposób może wpływać na powstawanie miażdżycy, która jest główną przyczyną występowania ostrych zespołów wieńcowych:

Dzieje się tak, ponieważ bakterie oraz ich toksyny bytujące w kieszonkach dziąsłowych, uszkadzają struktury tkanki łącznej i nabłonka.

W ten sposób mogą dostawać się w ich głąb, a dzięki bogatemu unaczynieniu okolicy przyzębia, rozprzestrzeniać się w odległe tkanki i narządy m.in. naczynia wieńcowe.

Potwierdzeniem tego są badania, które wykazały, że materiał genetyczny bakterii dominujących w przyzębiu, znajduje w blaszkach miażdżycowych.Osoby z chorobami dziąseł i przyzębia są więc bardziej narażone na  zawał serca czy udar mózgu – mówi ekspertka.

Innym następstwem tego typu schorzeń jest możliwość przyspieszenia pojawienia się cukrzycy, a jeśli jest już obecna, w wyniku chorób przyzębia pogarsza się jej przebieg. Powodują one bowiem podwyższenie stężenia glukozy i pacjent trudniej reaguje na leczenie. Występowanie choroby przyzębia może wiązać się również z uszkodzeniem nerek i ich niewydolnością.

Ważne jest zatem, aby do podstawowych badań, szczególnie u osób obciążonych wysokim ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych czy cukrzyków, została włączona ocena jamy ustnej. Pacjenci Ci powinni rygorystycznie przestrzegać profilaktyki chorób przyzębia i być pod stałą opieką periodontologa.

W ich przypadku bardzo ważna i obowiązkowa jest codzienna niezwykła dbałość o prawidłową higienę jamy ustnej, obejmująca odpowiednie szczotkowanie zębów i czyszczenie przestrzeni między zębowych, a także profesjonalna higienizacja w gabinecie lekarskim i leczenie chorób dziąseł i przyzębia

Wydaje się to zaskakujące, ale wady zgryzu również nie pozostają bez znaczenia dla całościowego zdrowia naszego organizmu. Jak podkreśla lek. stom. Kamila Wasiluk, która na co dzień zajmuje się ortodoncją, jedną z głównych przyczyn rozwoju wad zgryzu jest oddychanie przez usta i zła pozycja spoczynkowa języka w okresie dzieciństwa:

Jeśli podczas rozwoju dziecka jego usta są często otwarte, a język znajduje się na dnie jamy ustnej zamiast na podniebieniu i stan taki pozostanie bez leczenia , u osoby dorosłej możemy spodziewać się zaburzonych proporcji twarzy (twarz wydłużona w kierunku pionowym z rotacją brody  w dół i do tyłu) oraz wady zgryzu.

W wielu przypadkach z powodu zwężenia szczęki i dolnej pozycji języka dochodzi problem związany z częściową blokadą dróg oddechowych, co wiąże się z chrapaniem i bezdechami sennymi, a te są już naprawdę groźne dla zdrowia i życia.

Powodują one bowiem ryzyko chorób układu krążenia, zawału serca oraz udaru mózgu –  tłumaczy autorka bloga mamaortodonta.pl

Poza tym podczas bezdechu sennego występuje szereg wahań w ciśnieniu krwi, wynikających ze zmian napędu oddechowego, które mogą niekorzystnie wpływać na czynność serca. To sprzyja niedokrwieniu i zaburzeniom rytmu serca.

Osoba z problemem drożności dróg oddechowych podczas snu będzie więc niedotleniona.

Leia também:  Półpasiec Kiedy Pierwsze Objawy?

W codziennym funkcjonowaniu wpływa to również na pogorszenie jej jakości życia, ponieważ nie wysypia się, jest więc zmęczona i rozdrażniona, mniej skoncentrowana,.

Bardzo ważne jest więc, aby dbać o prawidłowy rozwój zgryzu u dzieci, u których mamy szansę w prosty sposób, w procesie naturalnego wzrostu poszerzyć łuki zębowe, a wraz z nimi drogi oddechowe. W ten sposób nie tylko dbamy o ładny zgryz, ale również dajemy szansę młodemu człowiekowi wyrosnąć na zdrową osobę, nie obarczoną jeszcze w dzieciństwie chorobami układu krążenia.

Stany zapalne przyzębia, prowadzą do ich miejscowej destrukcji i w efekcie do wpadania zębów. Podobnie dzieje się w przypadku nieleczonej próchnicy – w ostateczności chory ząb należy usunąć. Tymczasem należy pamiętać, że zęby mają kolosalne znaczenie dla odżywiania, ich funkcją bowiem jest gryzienie i żucie, czy rozdrabnianie pokarmów.

Kiedy brakuje zębów te czynności nie są wykonywane prawidłowo. To odbija się na funkcjonowaniu układu trawiennego, bowiem duże kawałki pożywienia trudniej jest strawić,częściej pojawiają się więc bóle żołądka i jelit, oraz problemy z wypróżnianiem. Zdąża się, że następują  ograniczenia w diecie, co może powodować np. zaburzenia odżywiania.

Jednym z priorytetów powinno być więc dążenie do tego, by zapobiegać utracie zębów.

Podstawą w uniknięciu większości wymienionych schorzeń i ich bardzo poważnych zdrowotnych konsekwencji są, wydawałoby się tak proste rzeczy, jak właściwe oczyszczanie zębów, a także prawidłowe oddychanie przez nos, a nie przez usta.

Niestety, te fundamentalne czynniki nadal sprawiają problem dla większości naszego społeczeństwa, na co wskazują badania dotyczące chociażby wysokości zachorowalności na próchnicę w Polsce.

Nadal brakuje więc świadomości i potrzebna jest edukacja w tym kierunku.

Próchnica i jej wpływ na cały organizm

Próchnica jest chorobą twardych tkanek zęba, takich jak szkliwo, zębina i cement korzeniowy. Polega na demineralizacji części nieorganicznej tych tkanek i skutkuje powstaniem stanów zapalnych.

Nieleczona prowadzi do utraty zębów. Lepiej zapobiegać niż leczyć! Dlatego pamiętajmy o odpowiedniej higienie oraz wizytach kontrolnych u stomatologa.

Sprawdź ile zyskasz, dbając o piękny i zdrowy uśmiech!

Wpływ zębów na nasz wygląd oraz prawidłowe funkcjonowanie

Fryzura? Makijaż? Kolczyki? Zaufaj nam – to piękny uśmiech jest najlepszą ozdobą twojej twarzy! Zęby stanowią podparcie dla tkanek miękkich twarzy, odpowiedzialnych za prawidłowe proporcje naszych rysów i ich symetrię.

Dodatkowo pozwalają na prawidłowe gryzienie i przeżuwanie pokarmów. To bardzo ważny element układu trawiennego. To nie wszystko! Zęby umożliwiają zrozumiałą wymowę i wyraźną dykcję.

Warto o tym pamiętać, jeśli marzysz o pracy generującej kontakty z ludźmi oraz pracę zespołową.

Choroby, które wywołuje próchnica

Próchnica jest źródłem nieestetycznego wyglądu oraz dolegliwości bólowych związanych z uszkodzeniem twardych tkanek zęba. Jej następstwa mogą wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wielu chorób, w tym układu krążenia i niewydolności nerek.

Próchnica powoduje również nieprzyjemny zapach z ust, który może negatywnie wpływać na bliski kontakt z innymi osobami.

Dbając o zdrowe zęby dbasz zatem o komfort swój, jak i swoich bliskich przy okazji rodzinnych uroczystości, wymarzonej randki lub codziennych spotkań z klientami.

Objawy i leczenie próchnicy

Czyż nie jest tak, że najczęściej zdajemy sobie sprawę, z problemu z zębami kiedy dzieje się coś złego, kiedy odczuwamy ból? Niestety wtedy mamy już do czynienia z wysoko rozwiniętym stadium choroby i koniecznie jest podjęcie inwazyjnych środków.

Jeśli dojdzie do powstania ubytków próchnicowych, należy zastosować natychmiastowe leczenie, polegające na oczyszczaniu zęba z chorej tkanki oraz uzupełnienia ubytku materiałem zastępczym – wypełnieniem/plombą.

Systematyczna kontrola stomatologiczna pozwala na leczenie drobnych ubytków bez bólu i przykrych doświadczeń!

Jak uniknąć próchnicy?

Morał zatem jest jeden – prościej i przyjemniej jest przeciwdziałać niż leczyć. Profilaktyka próchnicy polega na eliminowaniu rozwoju czynników choroby. Przede wszystkim należy postawić nacisk na odpowiednią higienę. Zęby powinniśmy szczotkować minimum dwa razy dziennie.

Warto korzystać z pasty z dodatkiem związków mineralnych i fluoru, nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej. Bardzo ważna jest zbilansowana dieta, uboga w cukry proste. Zalecamy, aby biały rafinowany cukier zamienić na ksylitol, który hamuje rozwój bakterii próchnico-twórczych.

Pamiętajmy także o częstych wizytach kontrolnych w gabinecie dentystycznym. Zęby to nasza ozdoba! Dbajmy o piękny i zdrowy uśmiech każdego dnia.

Sprawdź co może Ci grozić jeśli nie leczysz zębów

Nieleczone choroby zębów doprowadzają nie tylko do szczerbatego uśmiechu i nieprzyjemnego zapachu z ust. Konsekwencją zaniedbań w tej kwestii może być nawet zgon, a w mniej traumatycznej wersji – zawał serca. To tylko kilka pozycji z długiej listy szkód, jakie w organizmie mogą wyrządzić nieleczone schorzenia zębów.

Z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że odsetek osób bezzębnych w Polsce wciąż rośnie – obecnie już ponad 40 proc. osób w wieku 65+ nie ma ani jednego zęba. Dlaczego tak jest? Ponieważ nie chodzimy do dentysty, a nie chodzimy, bo wciąż – niepotrzebnie zresztą – boimy się leczenia zębów.

Wolimy chodzić z dziurą w zębie i bólem, pomagając sobie domowymi sposobami.

Tymczasem każdy stan zapalny w jamie ustnej powinien skłonić do spotkania z dentystą – apelują o to nie tylko sami stomatolodzy, ale także kardiolodzy, gastroenterolodzy, ginekolodzy, a nawet specjaliści medycyny estetycznej i transplantologii, którzy codziennie stykają się w swojej pracy z konsekwencjami zdrowotnymi nieleczonych chorób zębów.

Przyczyną komplikacji zdrowotnych spowodowanych chorymi zębami są:

 • bakterie, które mogą dostać się do krwiobiegu i zainfekować dowolny narząd;
 • czynniki zapalne wytwarzane w miejscu zakażenia, które początkowo wprawdzie stymulują układ odpornościowy do reakcji, ale z czasem dezorganizują i osłabiają działanie naturalnych sił obronnych organizmu. Mogą również doprowadzić do dezorientacji komórek odpornościowych, a w konsekwencji – nawet do rozwoju choroby autoimmunologicznej.

Natomiast skutki, do których mogą doprowadzić próchnica i choroby dziąseł, są następujące:

 • Problemy stomatologiczne – zapalenie może przenieść się w głąb chorego zęba, zniszczyć jego wnętrze, czyli miazgę, zaatakować tkanki okołowierzchołkowe zębów lub aparat zawieszeniowy zęba (do tej konsekwencji prowadzi m.in. paradontoza). W rezultacie zęby zaczną się chwiać i z czasem wypadać. Luka po utraconym zębie powoduje, że pozostałe elementy uzębienia zaczynają „wędrować” w dziąsłach, obracać się i wykoślawiać, dążąc do zamknięcia szeregu. Nieprawidłowe ustawienie zębów powoduje ścieranie się szkliwa i wady zgryzu, czego konsekwencją jest dalsze pogarszanie się stanu uśmiechu i problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi.
 • Choroby układu krążenia – bakterie z chorych zębów, które przedostały się do krwiobiegu, przyspieszają tworzenie blaszki miażdżycowej, co powoduje zwężenie światła tętnicy i może skutkować zawałem lub udarem mózgu.
 • Powikłania ginekologiczne – poza przedwczesnym porodem, nieleczone choroby zębów mogą spowodować poronienie lub trudności w utrzymaniu ciąży.
 • Problemy gastryczne – wypadanie lub usuwanie chorych zębów powoduje, że pojawiają się problemy z gryzieniem pokarmów i nieświeży oddech. Kiedy niedostatecznie rozdrobnione pożywienie trafi do żołądka, może wywołać ból w żołądku lub w jelitach, refluks i zgagę. Problemem jest bezzębie, ponieważ bez protezy stomatologicznej pacjent nie umie zjeść niczego twardszego i przechodzi na pokarm płynny lub papkowaty, co nie służy pracy układu pokarmowego i powoduje zanik elementów przyzębia, dzięki którym można osadzić protezę w dziąsłach.
 • Choroby nerek – w skrajnym przypadku drobnoustroje mogą spowodować nawet całkowitą niewydolność tego narządu.
 • Zaburzenia w obrębie głowy – nieleczone schorzenia zębów mogą doprowadzić do zaburzeń równowagi i słuchu, spowodowanych przez bakteryjne zapalenie zatok obocznych nosa lub zapalenie nerwu słuchowego. Mogą też pojawić się bóle głowy z powodu naprężeń spowodowanych przez stawy skroniowo-żuchwowe, w których dochodzi do przeciążeń z powodu złych warunków zgryzowych. Bakterie mogą też spowodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
 • Sepsa – bakterie po przedostaniu się z chorych zębów do krwiobiegu przy osłabionym układzie odpornościowym mogą wywołać ogólne zakażenie ustroju, a nawet zgon.
 • Przedwczesne starzenie się – z powodu utraty zębów tkanki twarzy tracą podparcie. Szybciej wiotczeją, co eksponuje zmarszczki i nadaje twarzy zgnębiony, niezadowolony wygląd.
 • Schorzenia układu ruchu – jeśli bakterie z chorych zębów lub dziąseł dotrą do stawów, spowodują ich zapalenie. Zapalenie stawów przełoży się na ograniczoną ruchomość kończyn i kręgosłupa oraz ból.
 • Niepowodzenie po przeszczepie lub brak kwalifikacji do transplantacji – ryzyko jest bardzo duże, ponieważ układ odpornościowy poprzez zaangażowanie w walkę z drobnoustrojami powodującymi próchnicę lub paradontozę jest silnie pobudzony, dzięki czemu zabezpiecza przed przeniesieniem zakażenia z jamy ustnej na inne tkanki. Konieczność podania leków immunosupresyjnych znosi zabezpieczenie przed atakiem bakterii, a te – wędrując z krwią – mogą zainfekować praktycznie każdą tkankę, w tym przeszczep.

?

Masz pytania?

[email protected] lub zadzwoń+48 22 636 47 74

Copyright © 2021 by MULTI MED . Wszelkie prawa zastrzeżone

Projekt i realizacja:

Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*