Różowe upławy – jakie są przyczyny różowej wydzieliny z pochwy?

 • Różowe upławy – jakie są przyczyny różowej wydzieliny z pochwy?
 • Jak poradzić sobie z infekcją intymną i jak jej zapobiegać?
 • SPIS TREŚCI

█ Infekcje intymne — objawy

Za stany zapalne pochwy u kobiet, zewnętrznych narządów płciowych mężczyzn odpowiadają patogeny jak bakterie, pierwotniaki, grzyby (drożdże), a także wirusy, jak również zaburzona flora bakteryjna pochwy.

Procesowi zapalnemu i zakażeniu o określonej etiologii towarzyszy wiele objawów jak upławy (o różnym charakterze), intensywne swędzenie i świąd, pieczenie, kłucie, ból, obrzęk, silne zaczerwienienie.

Dla rozpoznania typu infekcji intymnej pomocne jest określenie wyglądu upławów. Zależnie od czynnika upławy mogą mieć różny charakter.

Kolor, konsystencja upławów ma istotne znaczenie dla rozpoznania etiologii np. bakteryjnego, grzybiczego lub mieszanego zapalenia pochwy. Oprócz tego kobiety często skarżą się na świąd, pieczenie, zaczerwienienie błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych, ból – również podczas oddawania moczu.

Upławy przy infekcjach intymnych

Upławy można podzielić ze względu na ich kolor – mogą pojawić się upławy białawe, różowe, żółte, brunatne, niekiedy nawet zielonkawe. Ze względu na swoją konsystencję mogą mieć charakter ropny, śluzowy, serowaty. Niekiedy w upławach znajduje się krew. Nie bez znaczenia jest…

zapach upławów! Nieprzyjemny zapach z pochwy może świadczyć o grzybicy wywołanej przez drożdżaki z rodzaju Candida np. C.albicans. Nieprzyjemna woń jest również odczuwalna w przypadku rzęsistkowicy. Infekcji towarzyszą zatem niekiedy “śmierdzące” upławy określane często jako “zapach ryby”.

Nieprzyjemny aromat z pochwy to istotny sygnał do diagnostyki w kierunki grzybicy pochwy, kandydozy zewnętrznych narządów płciowych, infekcji na tle bakteryjnym, a także rzęsistkowicy.

█ Przyczyny infekcji intymnych

Za infekcje intymne odpowiadają takie czynniki jak bakterie, wirusy, grzyby i pierwotniaki. Za samo zapalenie pochwy odpowiadają po części zmiany hormonalne, które mają miejsce w okresie menopauzy. Zależnie zatem od wieku zakażenia żeńskich narządów płciowych mogą być podzielone ze względu na “wiek” pacjentki:

 • wiek dziecięcy – wśród przyczyn wymienia się grzybicę, rzesistkowicę, a także bakterie, które mogły zostać przeniesione z okolic odbytu. Nie bez znaczenia jest wprowadzanie do pochwy przedmiotów codziennego użytki jak guziki, zabawki, ołówki .
 • kobiety dorosłe – przyczyną infekcji w tym okresie może być błędna higiena osobista (rzadka, niedokładna), nie bez znaczenia są stosunki seksualne i niekiedy ilość partnerów oraz ich zmienność. Często infekcje intymne mogą zawitać na skutek przyjmowania niektórych leków jak antybiotyki doustne, które osłabiają florę bakteryjną pochwy. Niekiedy do zakażeń może dojść w okresie poporodowym.
 • kobiety dojrzałe – zaburzenia hormonalne u Pań zwiastują zmiany w obrębie błony śluzowej – często jest ona przesuszona, co stanowi wrota dla zakażenia. Oprócz tego zmienia się na niekorzyść pH pochwy (staje się bardziej zasadowe i mniej kwasowe), co sprzyja rozwojowi patogennej flory. Często kobiety przechodzące przekwitanie skarżą się na uczucie pieczenia, suchość, dyskomfort i objawy te nie są związane z obecnością infekcji, ale mniejszym stężeniem estrogenów i zmianami mikroanatomicznymi nabłonka pochwy. Wiele z nich w tym okresie sięga po nawilżające globulki Cicatridina lub HydroVag ze względu na suchość pochwy.
 • Różowe upławy – jakie są przyczyny różowej wydzieliny z pochwy?
 • Różowe upławy – jakie są przyczyny różowej wydzieliny z pochwy?
 • Różowe upławy – jakie są przyczyny różowej wydzieliny z pochwy?
 • Różowe upławy – jakie są przyczyny różowej wydzieliny z pochwy?

(Niewłaściwa) higiena okolic intymnych

Niezależnie od wieku jedną z podstawowych przyczyn jest niewłaściwa higiena, do której wiele kobiet błędnie używa mydła. Zabiegani rodzice z kolei niekiedy mogą nie dopilnować, czy dziecko zmieniło bieliznę na czystą.

Istotne jest również uświadomienie codziennej potrzeby higieny osobistej, która nie powinna ograniczać się jedynie do umycia nóg, rąk czy włosów. Szczególnie ważna jest higiena intymna w okresie menstruacji.

Do pielęgnacji okolic intymnych powinno używać się produktów o niskim pH – kwaśne środowisko nie sprzyja patogennej florze. Dlatego warto zaopatrzyć się w płyn do higieny intymnej z kwasem mlekowym.

Dobrej kondycji okolic intymnych nie sprzyja bielizna wykonana ze sztucznych i nieprzepuszczających powietrza materiałów – zdecydowanie łatwiej wtedy o odparzenie, podrażnienie.

Sztuczne tkaniny mogą prowadzić do przegrzania się okolic intymnych, ich nadmiernym poceniu się. Istotny jest również kierunek mycia – okolice intymne myjemy od sromu w kierunku odbytu.

█ Najczęstsze infekcje intymne

Jak wyżej wspomniano infekcja intymna może mieć różne podłoże – jej przyczyną mogą być drożdżaki, bakterie, wirusy, pierwotniaki. Pod względem statystycznym ok. połowa zakażeń jest pochodzenia bakteryjnego, kandydoza i drożdżakowe infekcje to max. trzydzieści kilka procent, rzadziej zdecydowanie odnotowuje się obecność rzęsistka czy wirusa HPV.

Infekcja grzybicza – grzybica pochwy, kandydoza

Infekcja grzybicza pochwy, czyli grzybica pochwy, zwana niekiedy kandydozą jest wywołana przez drożdżaki z rodzaju Candida, gdzie najczęstszym patogenem jest Candida albicans.

Charakterystyczne dla infekcji grzybiczej są upławy – określane jako serowate, białawe. Oprócz tego odnotowuje się zaczerwienienie, świąd, zwiększoną tkliwość narządów płciowych.

Z kolei u mężczyzn często przebiega bezobjawowo, niekiedy dochodzi do pieczenia cewki moczowej czy zaczerwienienie żołędzia prącia.

 • Różowe upławy – jakie są przyczyny różowej wydzieliny z pochwy?
 • Różowe upławy – jakie są przyczyny różowej wydzieliny z pochwy?
 • Różowe upławy – jakie są przyczyny różowej wydzieliny z pochwy?
 • Różowe upławy – jakie są przyczyny różowej wydzieliny z pochwy?

Infekcja bakteryjna tzw. waginoza

Bakteryjna waginoza to najczęściej efekt zaburzonej równowagi flory jelitowej pochwy, które może mieć miejsce na skutek stosowania antybiotyku.

Często w wyniku tego dochodzi do nadmiernego wzrostu flory bakteryjnej, która zwykle u kobiet zdrowych pozostaje w małej ilości. Dla tego zakażenia charakterystyczne są upławy, które przybierają konsystencję szarego płynu o nieco rybnym zapachu.

W zakażeniu tym nie do końca obecne są świąd czy pieczenie. Za infekcje te odpowiada m.in. Chlamydia trachomatis.

Infekcje wirusowe

Najczęściej wymienia się tutaj wirusa HPV, czyli brodawczaka ludzkiego. Infekcje te dotyczą zarówno mężczyzn jak i kobiet. Wśród objawów pojawia się świąd, uczucie pieczenia, pęcherze wypełnione płynem, uczucie napięcia i ciągnięcia skóry.

Warto jednak pamiętać, że nosicielem wirusa jest się do końca życia, a bardzo często można zaleczyć objawy i wprowadzić wirusa w tryb “czuwania.

Inną możliwością jest opryszczka narządów płciowych związana z wirusem HSV-2, który jest szczególnie niebezpieczny dla ciężarnych.

Pasożytnicze infekcje intymne

Rzęsistkowica wywołana rzęsistkiem to jedna z częstszych infekcji intymnych pochodzenia pasożytniczego. Występuje zarówno u kobiet (rzęsistek występuje w pochwie i cewce moczowej) jak i mężczyzn (często w prostacie).

Wśród charakterystycznych objawów rzęsistkowicy są również upławy, ale przybierają one żółtawe – zielonkawe zabarwienie, zapach wydzieliny z pochwy jest nieprzyjemny, dochodzi do częstej mikcji (oddawania moczu), której towarzyszy pieczenie, ból i świąd.

Infekcje intymne u mężczyzn

Z powodów anatomicznych infekcje intymne w mniejszym stopniu dotyczą panów, jednak nie są oni wolni całkowicie od tego typu dolegliwości. Na jakie infekcje skarżą się panowie? Są to m.in.

rzeżączkowe i nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, opryszczka narządów płciowych, kandydozy w okolicach żołędzi i napletka (towarzyszy pieczenie, swędzenie, biały nalot na penisie, czerwone plamki, ból przy oddawaniu moczu).

Panowie nie są również wolni od chlamydii, która może zdarzyć się podczas zbliżeń płciowych.

Kobiety w ciąży i infekcje intymne

Infekcje intymne są szczególnie groźne w okresie ciąży – mogą one zaatakować rosnący płód, co stwarza ryzyko m.in. poronienia.

Kobiety w ciąży mogą paść ofiarą typowych zakażeń jak bakteryjne zapalenie pochwy, grzybicze zakażenie pochwy i/lub wargo sromowych mniejszych / większych. W przypadku kobiet ciężarnych leczenie za pomocą leków OTC z apteki jest zwykle pozbawione sensu.

Leia também:  Zaburzenia pamięci – przyczyny, objawy, jakie choroby ją powodują?

Dla bezpieczeństwa własnego i dziecka leczeniem powinien zająć się ginekolog. Zatem, czy kobieta ciężarna powinna udać się do lekarza ginekologa w okresie infekcji intymnej? TAK, zawsze.

█ Leczenie infekcji intymnych – leki i preparaty bez recepty

Jak zatem przebiega leczenie i jak dobiera się leki na infekcje intymne? Można wyróżnić kilka produktów, które są pomocne i wręcz niezbędne w przypadku infekcji miejsc intymnych i dróg rodnych.

W przypadku tego typu infekcji niewiele jest ziołowych środków, jednym z nich jest Vagosan na bazie kory dębu i rumianku.

Oprócz tego dodatki ziołowe prędzej spotyka się w płynach i żelach do higieny intymnej.

Różowe upławy – jakie są przyczyny różowej wydzieliny z pochwy?

Vagosan to ziołowy tradycyjny lek stosowany pomocniczo w infekcjach intymnych

Preparaty na infekcję intymną — globulki, kremy i kapsułki dopochwowe

Grupa ta to szeroki zakres preparatów, wśród których wymienia się leki bez recepty, a także liczne wyroby medyczne. Zależnie od składu wykazują różne właściwości i działanie. Wśród nich można wymienić globulki o działaniu przeciwbakteryjnym jak np.

Albothyl, krem dopochwowy z klotrimazolem jak Clotidal (lub wersja w globulce jak Canesten 500 mg), kapsułki dopochwowe z fentikonazolem, który stosuje się w mieszanych zakażeniach (grzybiczo-bakteryjnych) jak Gynoxin Optima i Gynoxin Uno.

Oprócz tego sporą grupę asortymentową na infekcje u kobiet stanowią wyroby medyczne, wśród których wymienić można m.in.:

 • Chlorivag w globulkach o przeciwzapalnym działaniu,
 • Albivag czy Hexagyn DUO o właściwościach zakwaszających i nawilżających,
 • Feminella Vagi C zakwaszająca lub Vitagyn C dostępny jako krem,
 • Zenella MED lub Iladian Direct Plus, czyli 2 wyroby medyczne o zbliżonym składzie.

Globulki dopochwowe, kapsułki mogą zawierać substancje niszczące bakterie, grzyby. Oprócz tego zakwaszają środowisko pochwy, co sprzyja odbudowie mikroflory i powstrzymuje dalszy rozwój patogenów.

Nieco odmiennym preparatem jest Tantum Rosa, która jest lekiem służącym do irygacji środowisko pochwy za pomocą irygatora lub dostępny jest w wersji gotowych roztworów. Co zawiera ten lek? Jeden z dobrze znanych NLPZ jak benzydamina, który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, odkażająco i znieczulająco miejscowo.

Tantum Rosa to lek z benzydaminą na stan zapalny pochwy i upławy

Istotną rolę w leczeniu infekcji odgrywają bakterie kwasu mlekowego należące do grupy Lactobacillus, które są elementem flory pochwy, znane są one również jako pałeczki kwasu mlekowego. Środki te jak np.

globulki Gynuaxil łagodzą często stan zapalny, łagodzą objawy infekcji. Najczęściej infekcja intymna wymaga uzupełnienia dobrych bakterii. Więcej informacji na temat produktów wspierających kobiecą florę bakteryjną (np.

jak probiotyk dopochwowy) znajdziecie na blogu apteki Galen.

Szukasz produktów do uzupełnienia flory bakteryjnej pochwy? Zobacz kategorię probiotyki ginekologiczne!

Kiedy różowe plamienie w ciąży powinno niepokoić?

Różowe upławy – jakie są przyczyny różowej wydzieliny z pochwy?

fot. Adobe Stock

Różowe upławy – jakie są przyczyny różowej wydzieliny z pochwy?

fot. Adobe Stock

Różowe plamienie w ciąży nie jest związane z krwawieniem, które lekarze określają jako wypływ znacznej ilości krwi. Różowe zabarwienie oznacza niewielką ilość krwi, która po rozrzedzeniu w śluzie wydzielanym przez pochwę nabiera jaśniejszego, różowego koloru. Plamienie najczęściej obserwuje się na bieliźnie, wkładce higienicznej lub na papierze toaletowym po skorzystaniu z toalety. Bardzo rozrzedzona wydzielinami krew nabiera jasnoróżowego koloru. Takie plamienie można zaobserwować na każdym etapie ciąży, a jego przyczyny zwykle nie stanowią zagrożenia dla dziecka. W większości przypadków nie jest nawet konieczna wizyta u lekarza. Zawsze jednak, gdy obecność krwi w śluzie, czyli plamienie w ciąży, budzi niepokój kobiety, warto skonsultować się z lekarzem, który rozwieje wątpliwości zmartwionej mamy.

Najczęściej przyczyną jasnoróżowego plamienia w ciąży jest zagnieżdżanie się zarodka (jego objawem bywa też brązowe plamienie w ciąży) lub infekcja narządów rodnych. Istnieją jednak jeszcze inne przyczyny tego zjawiska.

Lekko różowy śluz w ciąży – I trymestr

Na początku ciąży, często tuż przed lub w terminie miesiączki może pojawić się plamienie implantacyjne związane z przyczepianiem się zarodka do ściany macicy. Proces ten może uszkadzać bardzo drobne naczynka krwionośne, z których wypływa niewielka ilość krwi.

Wraz ze śluzem może ona wydostawać się z pochwy, powodując różowe upławy w ciąży. Obserwowane są one wtedy przez 1-2 dni, rzadziej przez 3 dni. Krwawienie nie nasila się, jest przez cały czas bardzo skąpe.

Lekko różowy śluz w pierwszych trzech miesiącach ciąży może być spowodowany niedoborem progesteronu. Wtedy w terminach kolejnych miesiączek występuje różowe plamienie.

Różowy kolor może także mieć plamienie po stosunku w ciąży lub po badaniu ginekologicznym, bywa również wynikiem infekcji intymnej. Różowe upławy w ciąży są czasem także objawem tzw. ciąży ektopowej, czyli pozamacicznej.

Sprawdź, jak odróżnić od siebie przyczyny plamienia na początku ciąży:

 • plamienie implantacyjne – często występuje w terminie miesiączki, jest od niej znacznie mniej obfite. Więcej o tym, jak odróżnić menstruację od plamienia, przeczytasz w materiale Plamienie implantacyjne a okres – różnice.
 • plamienie w wyniku infekcji – różowym upławom towarzyszy swędzenie lub pieczenie narządów płciowych, mogą pojawiać się bóle brzucha lub skurcze podobne jak przy menstruacji.
 • plamienie po stosunku w ciąży – występuje od razu po nim lub do 24 godzin. Może trwać 1-2 dni. Nie nasila się.
 • plamienie związane z ciążą pozamaciczną – pojawiają się także bóle brzucha o różnym nasileniu, ogólne złe samopoczucie, zasłabnięcia, nasilenie krwawienia.

Uwaga! Zawsze gdy różowe plamienie na początku ciąży zmienia barwę na ciemniejszą, nasila się, pojawiają się dodatkowe objawy, trwa ponad 3 dni, trzeba skonsultować się z lekarzem!

Różowe plamienie w ciąży – II trymestr

Na tym etapie ciąży plamienia zdarzają się znacznie rzadziej, dlatego każde ich wystąpienie powinno zapalić w głowie ciężarnej czerwoną lampkę. Oczywiście różowe upławy na tym etapie ciąży mogą być wywołane współżyciem lub badaniem ginekologicznym – wówczas zwykle nie ma powodów do obaw.

Jeżeli jednak pojawiają się bez wyraźnej przyczyny, najlepiej zgłosić się do lekarza.

Pilnej konsultacji wymaga różowe plamienie w ciąży, gdy towarzyszą mu skurcze w dole brzucha, ból w okolicy krzyżowej kręgosłupa.

Takie objawy mogą świadczyć o przedwczesnej czynności skurczowej zagrażającej przedwczesnym porodem.

Warto zwrócić uwagę, że część kobiet obserwuje różowe plamienie w ciąży po oddaniu stolca. Przydarza się to najczęściej przy zaparciach.

Trudności z oddaniem stolca mogą wiązać się ze wzrostem ciśnienia krwi w jamie brzusznej i z pękaniem drobnych naczynek w drogach rodnych, co może objawiać się różowym plamieniem.

Podobne ślady na bieliźnie zostawi niewielka ilość krwi z podrażnionej zaparciem śluzówki odbytu, mieszająca się z wydzieliną z pochwy.

Różowa wydzielina w ciąży – III trymestr

Występowanie różowego plamienia w 38. tygodniu ciąży lub później związane jest najczęściej z odejściem czopa śluzowego, który zamyka szyjkę macicy, chroniąc płód. Jest to normalne zjawisko, które uznaje się za zwiastun zbliżającego się porodu.

Co jednak, gdy różowe plamienie wystąpiło przed 37 tygodniem ciąży? Jeśli nie pojawiło się ono po stosunku lub badaniu, trzeba zgłosić się do lekarza, gdyż może dojść do porodu przedwczesnego (dzieci urodzone w 37 tygodniu ciąży i przed nim są wcześniakami).

Leia também:  Perimenopauza – jakie są pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy?

Pilnej pomocy lekarskiej wymaga także sytuacja, gdy różowe plamienie zmienia się w silne krwawienie lub krwotok. Takie objawy mogą bowiem świadczyć o odklejeniu się łożyska, co stanowi zagrożenie życia dziecka.

Sprawdź także:

 
Różowe upławy – jakie są przyczyny różowej wydzieliny z pochwy?

Różowe upławy – jakie są przyczyny różowej wydzieliny z pochwy?

Różowe upławy – jakie są przyczyny różowej wydzieliny z pochwy?

Różowe upławy – jakie są przyczyny różowej wydzieliny z pochwy?

Różowe upławy – jakie są przyczyny różowej wydzieliny z pochwy?

Różowe upławy – jakie są przyczyny różowej wydzieliny z pochwy?

Wydzielina z pochwy: o czym świadczy kolor wydzieliny?

Różowe upławy – jakie są przyczyny różowej wydzieliny z pochwy? Autor: thinkstockphotos.com Wydzielina z pochwy powinna być bezzapachowa i mieć jednolitą konsystencję.

Wydzielina z pochwy u zdrowej kobiety jest bezzapachowa, jednolita i obfita. Świadczy o prawidłowo przebiegającym cyklu miesiączkowym. U kobiet zmagających się z infekcją intymną, jej kolor się zmienia: może stać się żółty, zielony, brązowy, różowy, szary. Zmienia się również konsystencja wydzieliny z pochwy: pojawiają się w niej grudki czy skrzepy.

Przeczytaj, o czym może świadczyć kolor wydzieliny i kiedy trzeba zgłosić się do ginekologa.

Wydzielina z pochwy u zdrowej kobiety jest bezzapachowa, jednolita i obfita. Świadczy o prawidłowo przebiegającym cyklu miesiączkowym.

U kobiet zmagających się z infekcją intymną, jej kolor się zmienia: może stać się żółty, zielony, brązowy, różowy, szary. Zmienia się również konsystencja wydzieliny z pochwy: pojawiają się w niej grudki czy skrzepy.

Przeczytaj, o czym może świadczyć kolor wydzieliny i kiedy trzeba zgłosić się do ginekologa.

Wydzielina z pochwy pojawia się, gdy kobieta zaczyna dojrzewać i oznacza prawidłowo przebiegający cykl miesięczny. Wydzielina pomaga oczyszczać pochwę z martwych komórek i bytujących w nich bakterii, pomaga więc utrzymać właściwe PH i zapobiega infekcjom intymnym.

Wydzielina z pochwy powinna być przezroczysta, lekko ciągnąca się, bezzapachowa i jednolita w swej konsystencji. Taka zwykle jest w pierwszej połowie cyklu, kiedy ze względu na stężenie estrogenów występuje jej więcej.

W drugiej połowie cyklu, po owulacji, ilość wydzieliny z pochwy się zmniejsza, ale nie zanika ona całkowicie. Takimi objawami nie należy się martwić – świadczą one o tym, że kobieta jest zdrowa.

Problem powstaje dopiero wtedy gdy wydzielina z pochwy zmienia swój kolor z przezroczystego na żółty, zielony, brązowy, różowy, szary i konsystencję z gładkiej na niejednolitą, pełną grudek. Co to może oznaczać?

Czytaj także: Kandydoza pochwy: przyczyny, objawy, leczenie

Wydzielina z pochwy: biała wydzielina z pochwy z grudkami

Biała wydzielina z pochwy o gęstej, serowatej, pełnej grudek konsystencji, niestety najczęściej oznacza grzybicę pochwy, inaczej zwaną kandydozą czy drożdżycą pochwy.

Wywołują ją grzyby ze szczepu Candida albicans, a jej pojawieniu się sprzyja noszenie bardzo obcisłych spodni, prowadzenie siedzącego trybu życia, uczęszczanie na basen czy częste przyjmowanie antybiotyków.

Grzybica pochwy może pojawiać się również w stanie obniżonej odporności.

Biała wydzielina z pochwy z grudkami jest wskazaniem do natychmiastowej wizyty u ginekologa, mimo że najczęściej nie towarzyszy jej obrzęk czy pieczenie sromu. Może pojawić się za to podrażnienie pochwy oraz uczucie świądu. W takiej sytuacji ginekolog przepisuje globulki dopochwowe oraz maści do smarowania pochwy. Leczenie trwa zwykle 7-14 dni.

Wydzielina z pochwy: żółta wydzielina z pochwy

Żółta wydzielina z pochwy to jeden z najczęściej występujących objawów infekcji intymnej. Zwykle towarzyszy jej świąd, pieczenie, ból przy oddawaniu moczu oraz nieprzyjemne swędzenie pochwy. Oznacza stan zapalny pochwy lub zakażenie rzęsistkiem pochwowym.

W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do ginekologa, który zbada przyczynę infekcji i przepisze odpowiednie leki. Leczenie zwykle polega na dopochwowym podawaniu globulek z antybiotykiem oraz zmianie płynu intymnego na taki, posiadający przyjazne PH.

Po zakończeniu kuracji ginekolodzy często zalecają suplementację preparatami, zawierającymi dużą ilość pałeczek kwasu mlekowego, sprzyjającego odbudowie flory bakteryjnej w pochwie.

Czytaj także: Prawidłowa higiena intymna w ciąży zmniejsza ryzyko infekcji

Wydzielina z pochwy: zielona wydzielina z pochwy

Zielona wydzielina z pochwy, podobnie jak żółta, oznacza infekcję intymną. Często nawet nie da się jednoznacznie odróżnić jej koloru – nie musi być żółta czy zielona, może być żółtozielona.

Zielona wydzielina z pochwy ma nieprzyjemny zapach, pienistą konsystencję i oznacza zakażenie rzęsistkiem pochwowym. Najczęściej towarzy jej ból i pieczenie sromu, może pojawić się również obrzęk.

Kobieta, która zaobserwowała u siebie zieloną wydzielinę z pochwy, ma trudności z oddawaniem moczu. W takiej sytuacji nie warto leczyć się samodzielnie (nawet kuracja globulkami z kwasem mlekowym, dostępnymi w aptekach, nie zwalczy infekcji).

Najlepiej szybko udać się do ginekologa i podjąć odpowiednie leczenie. Z reguły polega ono (podobnie jak w przypadku żółtej wydzieliny z pochwy) na przyjmowaniu dopochwowych globulek z antybiotykiem.

Wydzielina z pochwy: brązowa wydzielina z pochwy

U niektórych kobiet brązowa wydzielina z pochwy pojawia się w przeddzień i w ostatnich dniach miesiączki. Jest to objaw całkowicie normalny, nie należy go utożsamiać z żadną chorobą.

U części kobiet brązowe upławy występują również na początku ciąży – mogą wtedy sygnalizować implantację zarodka. Jest to również normalny, fizjologiczny objaw. Do ginekologa trzeba wybrać się wtedy gdy brązowa wydzielina z pochwy występuje w innej fazie cyklu.

Może ona bowiem oznaczać nadżerkę, polipy czy mięśniaki macicy.

Czytaj także: Upławy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie

Wydzielina z pochwy: różowa wydzielina z pochwy

Jasne, lekkoróżowe upławy, delikatnie zabarwione krwią mogą oznaczać pęknięcie któregoś z naczynek krwionośnych. Jeśli występują krótko i nie towarzyszą im żadne inne objawy (np. świąd czy pieczenie), nie trzeba się nimi niepokoić. W innych przypadkach trzeba zgłosić się do ginekologa. Różowa wydzielina z pochwy może bowiem również oznaczać nadżerkę, polipy czy mięśniaki macicy.

Wydzielina z pochwy: szara wydzielina z pochwy

Szara wydzielina z pochwy oznacza infekcję intymną. Zwykle jednak nie towarzyszą jej tak nieprzyjemne objawy jak pieczenie, zaczerwienie czy ból przy oddawaniu moczu.

Może pojawić się jedynie lekkie swędzenie czy podrażnienie pochwy, które powinno skłonić cierpiącą kobietę do zmiany płynu do higieny intymnej oraz do suplementacji preparatami z dużą zawartością kwasu mlekowego.

Jeśli to początkowe stadium, być może uda się zwalczyć infekcję bakteryjną. Należy uważnie obserwować organizm i jeśli kuracja nie przyniesie skutku, wybrać się do ginekologa. Warto również przyjrzeć się środkom, których używamy do prania bielizny.

Być może to one są winne infekcji. Na wszelki wypadek lepiej zmienić je na delikatne i hypoalergiczne oraz dokładnie płukać każdą sztukę bielizny.

Śluz przed okresem. Co oznacza jego różowy kolor?

Kobiety często zastanawiają się, co oznacza, gdy pojawia się żółty, przezroczysty lub mleczny śluz przed okresem? Dlaczego przy regularnych cyklach owulacyjnych śluz przed miesiączką ma kolor różowy? Przyczyną tego stanu rzeczy może być niewydolność ciałka żółtego, które nie wytwarza odpowiedniej ilości progesteronu, ale to niejedyny powód.

Istnieje wiele przyczyn, które mogą powodować plamienie przed miesiączką. Zdarza się, że jest to objaw ciąży lub stanu chorobowego w narządach rodnych kobiet, jednak czasem plamienie występuje fizjologicznie. Obecność wydzieliny lub upławów należy obserwować, a najlepiej bezzwłocznie udać się do lekarza ginekologa.

Kolor, zapach oraz konsystencja wydzielin z pochwy odzwierciedla zmiany, które zachodzą w organizmie kobiety podczas cyklu menstruacyjnego.

Dlatego ciężko jest określić z jednoznaczną precyzją, jaki jest śluz przed okresem oraz w jakie dni wydzielina z pochwy ma jaki kolor i konsystencję.

Wraz z wiekiem i stanem zdrowia rodzaj wydzieliny się zmienia: raz zaobserwujemy wodnisty lub ciągnący śluz, innym razem brązowy lub kremowy. Obserwując te zmiany, kobieta może stwierdzić, na jakim etapie cyklu menstruacyjnego się znajduje. Podczas dni płodnych (ok.

Leia também:  Wyciek z cewki moczowej – co oznacza nietypowa wydzielina z cewki moczowej?

13–15 dnia cyklu) wydzielina jest bardzo obfita i przejrzysta. Ułatwia to transport nasienia do komórki jajowej. Dlatego też przezroczysty lub biały gęsty śluz przed okresem nie powinien nas martwić.

Różowe plamienie przed okresem – przyczyny

Różowy śluz przed okresem , nie jest fizjologią, ponieważ jego wygląd i kolor oznacza zabarwienie krwią. Zdarzają się również plamienia międzymiesiączkowe. Może być to jednak skutkiem prawidłowej owulacji.

Podczas cyklu miesiączkowego dochodzi do uwolnienia pęcherzyka Graafa, który uwalnia komórkę jajową gotową do zapłodnienia. Konsekwencją tego może być uszkodzenie naczynek w jajowodzie, które w niewielkiej ilości krwawią i trafią do śluzu w pochwie.

Kolejną naturalną przyczyną tego, że obserwujemy różowy śluz z pochwy przed okresem , jest niewydolność ciałka żółtego, które nie wydziela odpowiedniej ilości progesteronu.

Kobiety stosujące antykoncepcję taką jak krążki dopochwowe również mogą plamić na czerwony lub różowy kolor, nawet na długo przed miesiączką. Różowy śluz może być również oznaką ciąży. Nadmierne wydzielanie śluzu z ciała kobiety w ciąży jest naturalnym mechanizmem obronnym przed zakażeniami, bakteria oraz wirusami.

 • Inne przyczyny różowego śluzu przed miesiączką:
 • nadżerka lub stan zapalny narządów płciowych – plamienia pojawiają się często po stosunku,
 • mięśniaki macicy,
 • zapalenie przydatków,
 • rak szyjki macicy,
 • chlamydioza.

W przypadku zapalenia przydatków często specyficznemu zabarwieniu wydzieliny z pochwy towarzyszy gorączka i ból podbrzusza.

Różowe upławy zamiast miesiączki i po okresie

Czasami zdarza się, że uszkodzeniu ulegają niewielkie naczynka umiejscowione w pobliżu szyjki macicy lub pochwy. Konsekwencją tego jest zabarwienie naturalnego śluzu na różowo lub brązowo przez wydostającą się krew.

Gdy różowym wydzielinom nie towarzyszą objawy sugerujące stan zapalny kobiecych narządów płciowych, tj. ból podbrzusza, nie ma powodu do obaw.

Jeśli jednak takie objawy występują, mogą świadczyć o stanie zapalnym szyjki maci, pochwy, nadżerce, zapaleniu przydatków itp.

Leczenie różowych upławów

Tego typu objawów kobieta nie powinna lekceważyć. Koniecznie należy udać się do lekarza ginekologa, który rozpocznie diagnostykę. Proces diagnostyczny polega na oznaczeniu poziomu hormonów, wykonaniu testu ciążowego, kontroli gospodarki węglowodanowej pod kątem cukrzycy.

Jeżeli rozwinął się stan zapalny, lekarz najczęściej przepisuje preparaty farmaceutyczne w postaci maści, globulek dopochwowych lub kremów.

Jeśli mamy do czynienia z polipami, mięśniaki lub stanami nowotworowymi, niezbędna będzie hospitalizacja i leczenie chirurgiczne.

Podczas początkowej fazy ciąży lekkie krwawienie może towarzyszyć zagnieżdżeniu się, tzw. implantacji zarodka w macicy, a nadmierna wydzielina chroni zarodek przed zakażeniem.

Większe ilości różowych upławów mogą wówczas świadczyć o ciąży ektopowej, czyli ciąży, w której zarodek zagnieździł się w nieprawidłowym miejscu.

Konieczne jest wówczas badanie USG i badania laboratoryjne, które mogą zakończyć się leczeniem operacyjnym.

Zobacz także: Rak szyjki macicy to nie wyrok!

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Wydzielina z pochwy a upławy – czym się różnią?

Każda kobieta może dostrzec na bieliźnie ślady wydzieliny z pochwy. Ta, która jest naturalna, nie powinna wzbudzać niepokoju. Wydzielina fizjologiczna jest przeźroczysta lub biaława, pozbawiona zapachu. Jej konsystencja zmienia się w zależności od fazy cyklu miesiączkowego.

Jednak zdarza się, że wydzielina na bieliźnie wygląda inaczej niż zwykle. Jest obfita, ma odmienny kolor, konsystencję i zapach. Są to upławy, które mogą świadczyć o nieprawidłowościach, chorobie lub infekcji narządów rodnych.

Prawidłową wydzielinę wytwarzają gruczoły, które podlegają rytmowi cyklu miesięcznego i są regulowane przez hormony. Prawidłowa wydzielina pochwowa składa się ze śluzu szyjkowego oraz złuszczonych komórek nabłonka pochwy. Choć jest przezroczysta lub biała, zaschnięta na bieliźnie może przyjmować żółte odcienie. Odczyn prawidłowej wydzieliny jest kwaśny. 

Wydzielina z pochwy nie ma zapachu, natomiast pod wpływem hormonów zmienia się jej konsystencja, skład i wygląd. W pierwszej fazie cyklu dominują estrogeny. Druga faza jest zdominowana przez działanie progesteronu.

I tak w początkowej fazie cyklu miesiączkowego albo wydzieliny nie ma, albo jest skąpa. Ma barwę mleczną. W czasie owulacji przypomina białko jaja kurzego – jest przejrzysta, sprężysta i obfita. Po jajeczkowaniu, aż do końca cyklu menstruacyjnego, jest gęsta i nieprzejrzysta.

Każda wydzielina pochwowa o zmienionych właściwościach – w porównaniu do wydzieliny prawidłowej – nazywana jest upławami.

Upławy od prawidłowej wydzieliny zasadniczo różnią się wszystkim – zarówno zwiększoną objętością, jak i kolorem. Mogą być bowiem różowe, szare, żółte lub żółtozielone. Odmienna jest również ich konsystencja – upławy mogą być serowate, pieniste lub ropne.

Zwykle towarzyszą im nieprzyjemne dolegliwości, takie jak zaczerwienienie krocza i przedsionka pochwy, pieczenie i świąd, ból okolicy pochwy i sromu czy stany podgorączkowe.

Jeśli wydzielina z pochwy nagle zmienia swą objętość, konsystencję, zapach i kolor, zwiastuje to nieprawidłowości w obrębie narządu rodnego. Może tym samym wskazywać na zakażenie bakteryjne lub grzybicze, choroby (także weneryczne), a także zmiany nowotworowe – od łagodnych po złośliwe.

Przyczyny upławów mogą być różne. Najczęściej są to: grzybica pochwy, waginoza, rzęsistkowica pochwy, rzeżączka i chlamydioza.

Grzybicę pochwy zwykle wywołują grzyby Candida albicans. Infekcję zwiastują upławy: białe i serowate. Towarzyszy im świąd, pieczenie i zaczerwienieni okolicy krocza. Leczenie polega na stosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych.

Przyczyną upławów może być także bakteryjne zapalenie pochwy, tzw. waginoza. Wydzielina jest wówczas biała, o nieprzyjemnym, rybim zapachu. Może jej towarzyszyć świąd, zaczerwienienie lub pieczenie okolicy sromu. Wyleczenie infekcji wymaga podania antybiotyku.

Żółto-zielonymi, pienistymi upławami o nieprzyjemnym zapachu objawia się zakażenie rzęsistkiem pochwowym, który wywołuje rzęsistkowicę pochwy. To jedna z chorób, którymi można zarazić się przez kontakt seksualny.

Innymi chorobami wenerycznymi, które zmieniają charakter wydzieliny z pochwy, są rzeżączka i chlamydioza. Upławy są białe lub żółte, towarzyszy im świąd, pieczenie i zaczerwienienie skóry krocza.

Jeśli wydzielina z pochwy wydaje się niepokojąca, a jej wygląd podejrzany, należy iść do lekarza. Infekcje czy choroby nieleczone mogą prowadzić do wielu komplikacji, zaostrzeń i powikłań.

Ginekolog jest w stanie ustalić przyczynę upławów na podstawie wywiadu, badania i zaobserwowanych objawów. Czasem jednak konieczne jest pobranie wymazu z pochwy. Dzięki jego wynikowi można dociec, jaki patogen odpowiada za stan zapalny. Niekiedy potrzebne są inne dodatkowe, takie jak ultrasonografia przezpochwowa, czasem biopsja błony śluzowej macicy.

Leczenie upławów uzależnione jest od przyczyny ich wystąpienia, inaczej bowiem leczy się rożne infekcje (środki przeciwzapalne czy antybiotyki), a inaczej zmiany, takie jak polipy, nadżerka czy nowotwór (najczęściej leczenie chirurgiczne).

Przeczytaj także:

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*