Powikłania zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

Choroba, nad którą się dziś pochylamy może mieć poważne konsekwencje. Nieleczona lub zbyt późno wykryta może prowadzić nawet do zgonu. Paradoksalnie jednak to groźne schorzenie może być wynikiem niepozornych problemów ze zdrowiem: zapalenia zatok nosa lub zapalenia ucha środkowego. Zacznijmy jednak od początku.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest chorobą zakaźną, która powstaje w wyniku przedostania się bakterii, wirusów lub grzybów do płynu mózgowo-rdzeniowego. Drobnoustroje mogą się tam znaleźć za pośrednictwem krwi, w wyniku urazu czaszki, zabiegu neurochirurgicznego lub wspomnianych już zapaleń zatok lub ucha środkowego.

Zakażenie patogenami powodującymi zapalenie opon jest bardziej prawdopodobne wśród osób przebywających w dużych skupiskach ludzi, borykających się z problemami alkoholowymi lub narkomanią, zmagającymi się z nowotworem, marskością wątroby, cukrzycą lub osobom, którym wycięto śledzionę.

Powikłania zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

Rodzaje zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

Pierwszą odmianą choroby jest wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które jest mniej groźne od swojego bakteryjnego odpowiednika. Większość przypadków wirusowego zapalenia jest spowodowana entrowirusami oraz wirusami świnki, półpaśca, różyczki i odry.

Bardziej niebezpieczną formą zapalenia mózgu jest zapalenie bakteryjne. Może ono powodować trwałe powikłania, a nawet doprowadzić do śmierci chorego.

Na zarażenie nim są narażone przede wszystkim noworodki (którym zagrażają bakterie pneumokoków), niemowlęta i kilkuletnie dzieci (atakowane przez meningokoki) oraz osoby starsze (również wrażliwe na pneumokoki i bakterie gruźlicy).

Jak nietrudno zauważyć, wszystkie trzy grupy ryzyka to osoby, których system immunologiczny nie działa równie skutecznie jak u dorosłych. Osoby, których układ odpornościowy jest osłabiony przez walkę z innymi chorobami, mogą również zachorować na grzybicze lub pasożytnicze zapalenie opon.

Objawy zapalenia opon mózgowych

Do zakażenia jednym z drobnoustrojów wywołujących zapalenie może dojść w wyniku bliskiego kontaktu (pocałunek, kichnięcie, picie z tej samej szklanki, posługiwanie się tymi samymi sztućcami) z osobą zakażoną. Niezależnie od tego, jaka była przyczyna zakażenia, symptomy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych przedstawiają się podobnie. Pierwsze z nich pojawiają się z reguły po upływie kilku dób od chwili zarażenia.

 • Co powinno Cię skłonić do udania się do specjalisty?
 • – intensywny ból głowy;
 • – nadmierna czułość na światło;
 • – senność i apatia;
 • – wysoka temperatura oscylująca w okolicach 40 st. C;
 • – nudności i wymioty;
 • – zesztywnienie karku uniemożliwiające pełen zakres ruchów szyi.

Powyższe objawy mogą różnić się nasileniem ze względu na stan i wiek pacjenta. Wspomnieliśmy, że dużą część zagrożonych wystąpieniem choroby stanowią niemowlęta i noworodki.

Jak zdiagnozować chorobę u tak małych dzieci? Jeśli Twoja pociecha ma: wysoką gorączkę, wymioty, biegunkę, przebarwienia na skórze, nie chce jeść, ma problemy z uspokojeniem się i ruchomością głową, to może oznaczać, że sytuacja jest poważna i powinnaś zabrać je do lekarza.

Powikłania zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

Diagnoza i leczenie

W przypadku, gdy zauważysz u siebie lub swojego dziecka, któreś z zaprezentowanych oznak, powinnaś udać się bezzwłocznie do przychodni pierwszego kontaktu.

Po przeprowadzeniu badania fizykalnego i wywiadu z pacjentem (lub jego opiekunem), lekarz rodzinny może skierować chorego do neurologa lub zlecić badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Dla dokładnej diagnozy pomocne będzie także wykonanie posiewu krwi, badania laboratoryjnego krwi i obrazowego mózgu (USG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny).

W przypadku zapalenia wywołanego bakteriami, stosuje się terapię antybiotykową (także dożylną). Jeśli choroba jest spowodowana wystąpieniem innych patogenów, można aplikować terapię objawową lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. W leczeniu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych zaleca się także odpoczynek i izolację, dlatego lekarze mogą rekomendować hospitalizację.

Zapalenie opon mózgowych – wszystko, co musisz wiedzieć. Przyczyny, objawy i leczenie

Powikłania zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to niebezpieczna choroba zakaźna – cechuje się wysoką śmiertelnością, a niekiedy pozostawia trwały ślad w organizmie. Może wystąpić jako powikłanie pozornie niegroźnych infekcji – zapalenia zatok czy ucha środkowego. Jakie są przyczyny zapalenia opon mózgowych, jakie daje ono objawy i jak przebiega leczenie?

Czym jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych?

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest groźną chorobą zakaźną wywoływaną najczęściej przez wirusy lub bakterie, rzadziej przez pierwotniaki, pasożyty i niektóre leki. Rozwija się w wyniku przeniknięcia drobnoustrojów do płynu mózgowo-rdzeniowego – u osób zdrowych jest on jałowy.

Może do tego dojść za pośrednictwem krwi, na skutek przejścia z obszarów skażonych w przypadku urazu czaszki lub w przebiegu innych chorób. Schorzenie obejmuje przede wszystkim opony – zazwyczaj oponę miękką i podpajęczynówkową – oraz przestrzeń podpajęczynówkową. Czasem stwierdza się także zajęcie mózgu – wówczas mamy do czynienia z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu.

Zapalenie opon mózgowych – rodzaje

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych:

 • bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (ropne lub nieropne),
 • wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
 • grzybicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Gorsze rokowania oraz zwiększone ryzyko powikłań dotyczą zwłaszcza zapalenia opon mózgowych o podłożu bakteryjnym, szczególnie postaci ropnej. Ten rodzaj choroby występuje jednak bardzo często – zapalenia bakteryjne to nawet połowa wszystkich stwierdzonych przypadków schorzenia, a zakażenia ropne stanowią 90% z nich.

Rodzaj patogenów wywołujących zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych zależy głównie od kondycji układu immunologicznego oraz czynników ryzyka, do których zalicza się m.in. wiek. Chorobę powodują najczęściej:

Bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych Rodzaj patogenów
Ropne
 • ·        
  meningokoki (Neisseria meningitidis)
 • ·        
  pneumokoki (Streptococcus pneumoniae)
 • ·        
  pałeczki Haemophilus influenzae
 • ·        
  pałeczki Escherichia coli
 • ·        
  paciorkowce grupy B (Streptococcus agalactiae)
 • ·        
  gronkowce złociste (Staphylococcus aureus)
Nieropne
 1. ·        
  prątki gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis)
 2. ·        
  pałeczki Listeria monocytogenes
 3. ·        
  krętki Borrelia (przenoszone przez kleszcze)

Istnieje szereg czynników, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Wśród nich wymienia się:

 • przebywanie w dużych zbiorowiskach ludzi, co sprzyja zakażeniu meningokokami, mogącymi wywoływać również sepsę;
 • ostre lub przewlekłe zapalenie zatok lub zapalenie ucha środkowego;
 • urazy czaszki, a zwłaszcza pęknięcia kości czaszki;
 • leczenie immunosupresyjne;
 • inne choroby: nowotwór, cukrzyca, marskość wątroby;
 • zabiegi neurochirurgiczne.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych często konsekwencją bliskiego kontaktu z osobą zakażoną lub nosicielem danego rodzaju bakterii. Patogeny mogą więc przedostać się do organizmu podczas kichania, pocałunku czy na skutek używania tych samych przedmiotów – szklanki lub sztućców.

Zapalenie opon mózgowych – objawy

Niezależnie od rodzaju bakterii, zapalenie opon mózgowych ma podobny przebieg. Symptomy choroby zazwyczaj występują po upływie 2-5 dni od zarażenia. Charakterystyczne dla tej choroby objawy to:

 • wysoka gorączka, sięgająca nawet 40°C, często z dreszczami,
 • bóle mięśniowo-stawowe,
 • silne bóle głowy i karku,
 • nudności, wymioty,
 • sztywność karku.
Leia também:  Co to jest otyłość pierwotna?

W ciężkich przypadkach zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych obserwuje się ponadto zaburzenia świadomości, drgawki, senność oraz apatię.

Jakie mogą być powikłania zapalenia opon mózgowych?

Z zachorowaniem na bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych wiąże się ryzyko powikłań neurologicznych, takich jak:

 • padaczka,
 • ropnie mózgu,
 • niedowłady lub porażenia kończyn,
 • głuchota lub słaby słuch,

zaburzenia mowy czy zaburzenia osobowości.

Ten typ choroby obarczony jest też wysoką śmiertelnością, wynoszącą około 20% – największe zagrożenie niesie ze sobą zakażenie gronkowcem złocistym.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest chorobą, którą bezwzględnie należy leczyć w szpitalu. Diagnoza stawiana jest m.in.

na podstawie obrazu klinicznego, jednak dla przebiegu i skuteczności leczenia kluczowe jest szybkie ustalenie rodzaju patogenu, który spowodował chorobę.

W tym celu najczęściej badany jest płyn mózgowo-rdzeniowy pobrany podczas punkcji lędźwiowej. W rozpoznaniu wykorzystuje się ponadto tomografię komputerową głowy, posiewy krwi i wymazy z gardła.

Leczenie opon mózgowych o podłożu bakteryjnym polega przede wszystkim na podaniu antybiotyku – na ogół dożylnie. Postępowanie terapeutyczne dodatkowo obejmuje stosowanie leków przeciwzapalnych oraz przeciwobrzękowych. Chory powinien także pozostawać w łóżku – co najmniej przez 2 do 3 tygodni.

Zapalenie opon mózgowych – jak uniknąć?

Najlepszą metodą zapobiegania bakteryjnemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych są szczepienia ochronne, szczególnie przeciwko głównym patogenom – meningokokom, pneumokokom oraz Haemophilus influenzae typu B. W przypadku kontaktu z osobą zakażoną zastosowana może zostać również chemioprofilaktyka poekspozycyjna, czyli jednorazowe podanie antybiotyku.

Jako że choroba może pojawić się jako powikłanie zapalenia zatok lub ucha środkowego, należy wdrożyć odpowiednie leczenie tych schorzeń.

W zależności od rodzaju i nasilenia objawów mogą to być dostępne w aptekach popularne preparaty na przeziębienie lub grypę bądź leki przepisane przez lekarza.

Ponadto w trakcie opieki nad osobą chorą, trzeba używać maseczek ochronnych na twarz i rękawiczek oraz pamiętać o higienie osobistej – przykładowo przy pomocy kosmetyków do twarzy i ciała.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest niebezpieczną chorobą, która wiąże się z ryzykiem powikłań. Dla jej prawidłowego leczenia niezbędna jest więc właściwa diagnostyka oraz szybkie rozpoczęcie terapii – dzięki temu ryzyko ich wystąpienia będzie znacznie mniejsze.

Zapalenie opon mózgowych

Zapalenie opon mózgowych – co to jest?

Zapalenie opon mózgowych (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych) jest poważną infekcją, która obejmuje tkanki otaczające mózg i rdzeń kręgowy, tzw. opony. Można wyróżnić trzy opony mózgowo-rdzeniowe: twardą, pajęczą (pajęczynówka) oraz miękką.

W wyniku zakażenia może dojść do powstania stanu zapalnego opony pajęczynowej i miękkiej, a następnie do rozprzestrzenienia się go za pośrednictwem płynu mózgowo-rdzeniowego. Czasami choroba atakuje też samą tkankę mózgową, powodując zapalenie mózgu.
Schorzenie może dotyczyć zarówno osób dorosłych, jak i dzieci.

Zdecydowana większość zapaleń opon wywoływana jest przez wirusy i bakterie, ale niekiedy ma charakter grzybiczy.

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia, a wywołujące je bakterie mogą rozprzestrzeniać się między ludźmi w bliskim kontakcie.

Wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest schorzeniem o łagodniejszym przebiegu, a większość pacjentów zostaje wyleczonych.

Natomiast zapalenie o podłożu grzybiczym jest rzadką formą i zwykle występuje u osób z osłabionym układem odpornościowym (immunologicznym).

Należy mieć na uwadze, że zapalenie opon mózgowych to bardzo poważna choroba obarczona wysokim ryzykiem śmierci lub trwałych powikłań, szczególnie, gdy nie podejmiemy leczenia, widząc niepokojące objawy.

Zapalenie opon mózgowych – przyczyny

Najczęstszymi przyczynami zapalenia opon mózgowych są infekcje wirusowe i bakteryjne. Istnieje też kilka innych form zapalenia opon mózgowych, np.

spowodowane zakażeniami grzybiczymi ( kryptokoki, aspergillus, candida),nowotworowymi, chorobami tkanki łącznej czy niektórymi lekami, jednak są one mniej powszechne.Wirusy powodują do 85 procent przypadków i są powszechniejsze w okresie letnim i jesiennym. Za zakażenie odpowiadają tzw.

enterowirusy (grupa około 70 drobnoustrojów, m.in. ECHO i Coxackie) oraz inne wirusy: opryszczki pospolitej (HSV), grypy, świnki, ospy wietrznej I półpaśca (VZV), odry, HIV,cytomegalii czy mononukleozy. Wirusowe zapalenie opon mózgowych zwykle ustępuje bez leczenia.

Jednak niektóre przyczyny wymagają kuracji. Niektóre wirusy i bakterie wywołujące  zapalenie opon mózgowych są zaraźliwe. Mogą być przenoszone przez kaszel, kichanie lub bliski kontakt z zarażonym.

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych jest spowodowane zakażeniem przez niektóre bakterie.

Najczęściej wywołują je: meningokoki, pneumokoki, pałeczka hemofilna typu b, listeria monocytogenes (bakterie przenoszone przez żywność) rzadziej pałeczki jelitowe, paciorkowce i gronkowce.

Nieleczone bakteryjne zapalenie opon może być śmiertelne lub powodować trwałe uszkodzenia układu nerwowego. Od 5 do 40 procent dzieci i 20 do 50 procent dorosłych z tą chorobą umiera, mimo odpowiedniego procesu leczenia.

Ponadto, zapalenie opon mózgowych może rozwijać się w przebiegu niektórych chorób, gdy ich leczenie nie było rozpoczęte w odpowiednim momencie. Stan zapalny może wystąpić jako następstwo kiły, rzeżączki, włośnicy, białaczek, chłoniaków, AIDS oraz nowotworów złośliwych układu nerwowego.

Inną przyczyną zapalenia opon mózgowych jest kontakt ze zwierzętami. Przykładem może być zapalenie opon mózgowych powodowane prze wirusy wnikające do ludzkiego organizmu po ukąszeniu przez kleszcza.

Niebezpieczne bywają też gołębie odchody, zawierające niekiedy grzyba Cryptococcus neoformans. Dostaje się on do ludzkiego organizmu drogą wziewną i wywołuje kryptokokozę, mogącą przerodzić się w zapalenie opon mózgowych.

Dotyczy to szczególnie osób z obniżoną odpornością.

Zapalenie opon mózgowych – objawy

Wiele zakażeń, w przebiegu których rozwija się zapalenie opon mózgowych, w początkowym okresie wywołuje niespecyficzne objawy podobne do grypy lub zakażenia żołądkowo-jelitowego.  Pacjenci skarżą się na złe samopoczucie, podwyższoną temperaturę, osłabienie organizmu, czasami kaszel, chrypkę i ból gardła, biegunkę.

Najczęstszymi, typowymi objawami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych są:

 • silny ból głowy, czasami pulsujący, rozpierający;
 • gorączka – często powyżej 39 st.C.;
 • sztywność karku (lekarz stwierdza jej wystąpienie, gdy przy przygięciu głowy leżącego pacjenta do klatki piersiowej wyczuwany jest opór);
 • zaburzenia świadomości (nadmierne pobudzenie, senność, przymglenie, zmącenie).

Dodatkowo mogą tez pojawić się:

 • wymioty i nudności;
 • drgawki;
 • światłowstręt i nadwrażliwość na dźwięki;
 • krwistoczerwona wysypka na skórze.
Leia também:  Wysypka na brzuchu i wysypka na plecach – jakie są przyczyny wysypki na tułowiu?

Bardzo rzadko u pacjentów pojawiają się: asymetria twarzy, nieprawidłowa ruchomość gałek ocznych i zaburzenia mowy, niedowłady kończyn. Objawy uzależnione są od wieku chorego.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Bakteryjne i wirusowe zapalenie opon mózgowych mogą być śmiertelne.

Nie ma możliwości, aby dowiedzieć się, czy masz bakteryjne lub wirusowe zapalenie opon mózgowych, polegając na ocenie tego, jak się czujesz.

Niezbędne do postawienia diagnozy będą badania zlecone przez lekarza, aby określić, który typ choroby wystąpił.

Zapalenie opon mózgowych – leczenie

Aby postawić odpowiednią diagnozę lekarz zleca diagnostykę w warunkach szpitalnych. Badaniem dającym decydującą odpowiedź dla rozpoznania jest punkcja lędźwiowa z pobraniem płynu mózgowo-rdzeniowego.

To bezpieczny zabieg polegający na nakłuciu i wprowadzeniu igły między kręgi kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, gdzie nie występuje rdzeń kręgowy, dzięki czemu nie dojdzie do jego uszkodzenia. Dzięki informacjom uzyskanym po analizie płynu wprowadzane jest adekwatne leczenie. Zakażenia bakteryjne leczy się antybiotykami podawanymi dożylnie lub do kanału kręgowego w szpitalu.

Dodatkowo podawane są leki objawowe, np. przeciwgorączkowe lub przeciwdrgawkowe. W lżejszych przypadkach, szczególnie zakażeń wirusowych, zdarza się, że leczenie odbywa się w domu pacjenta.

Zapalenie opon mózgowych – skutki

Skutki, czyli powikłania, dotyczą pacjentów z bakteryjnym zapaleniem opon mózgowych, a rzadziej tych chorujących na wirusowe zapalenie opon mózgowych.

Choroba czasami skutkuje: uszkodzeniem mózgu w wyniku jego zapalenia, upośledzeniem umysłowym, częściową lub całkowitą utratą słuchu (zniszczenie narządu spiralnego – Cortiego), częściową lub całkowitą utratą wzroku, dolegliwościami psychicznymi, problemami z koncentracją i pamięcią oraz koordynacją ruchową.

Zdarza się, że mogą wystąpić niedowłady i porażenia kończyn lub paraliż całego ciała. Jednocześnie należy pamiętać, że najgroźniejszym powikłaniem zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych jest zgon.

Zapalenie opon mózgowych u dzieci

Na zapalenie opon mózgowych są narażone zwłaszcza małe dzieci przed ukończeniem drugiego roku życia ze względu na nie do końca rozwinięty system odpornościowy.

Zaleca się szczepienie profilaktyczne przeciw pałeczce hemofilnej typu b (HiB), pneumokokom i menigokokom Do zakażenia meningokokami dochodzi drogą kropelkową (kaszel, kichanie), bezpośrednią (pocałunki) lub pośrednią (korzystanie ze wspólnych sztućców, naczyń).

Bakterie żyją w wydzielinie jamy nosowo-gardłowej u prawie 20 procent ludzi. U niemowląt istnieje ryzyko wystąpienia porażenia mózgowego i wodogłowia, zapalenia ucha środkowego, stawów czy posocznicy.

U małych dzieci objawami mogącymi sugerować zapalenie opon są gorączka, apatia, senność, rozdrażnienie, brak apetytu i uwypuklenie ciemiączka. Czasami widoczna jest czerwona wysypka na skórze. Wśród powikłań schorzenia u dzieci wymienia się: napady padaczkowe, zaburzenia snu, problemy z opanowaniem złości, wybuchy agresji oraz kłopoty z nauką przez brak koncentracji.

Zapalenie opon mózgowych u dorosłych

Choć zapalenie opon mózgowych częściej dotyka dzieci, warto pamiętać też o osobach dorosłych z obniżoną odpornością. Niezwykle istotne jest dbanie o odpowiednią higienę w celu uniknięcia zakażenia. Dodatkowo wyleczenie wszystkich źródeł zakażenia w organizmie, tj. chorych zębów, zapalenia zatok.

Należy spożywać produkty sprawdzonego pochodzenia i starać się nie dopuścić do ukąszeń przez kleszcze. Naukowcy wyodrębnili grupę czynników ryzyka sprzyjających rozwojowi choroby.

Należą do nich: starszy wiek pacjenta, zaburzenia odporności (wrodzone lub nabyte, stany po przeszczepie narządów), opóźnienie w rozpoczęciu prawidłowego leczenia, wstrząs oraz większa zjadliwość patogenu.

Źródła

1. Zajkowska A., Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Neurologia po Dyplomie 2017; 5.
2. Domitrz I., Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu: spojrzenie neurologa na dyżurze w izbie przyjęć lub na oddziale ratunkowym. Neurologia po Dyplomie 2017; 6.
3. Przyjałkowski W.

Ostre i przewlekłe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, [w:] Cianciara J., Juszczyk J. Choroby zakaźne i pasożytnicze. Wyd. Czelej, Lublin 2012, s. 253-258
4. Garlicki A. Zapalenia opon mózgowych i mózgu. [w:] Stępień A., Neurologia. Medical Tribune Polska, Warszawa 2014.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie

 • Aby się zalogować wpisz po lewej nazwę użytkownika i hasło. Poniżej znajdują sie artykuły które nie zostały przyporządkowane do żadnej kategorii. Można je usunąć lub poprawić klikając opcję DOSTOSUJ. Liczba artykułów: 1
 • Liczba artykułów: 3
 • Liczba artykułów: 2
 • LINK DO AKTUALNEJ STRONY PSSE KRAKÓW: https://www.gov.pl/web/psse-krakow
  • UWAGA! wszystkie wiadomości na tej stronie są archiwalne:
  • Zanim zadzwonisz, sprawdź na gov.pl – znajdziesz tu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i kontakt do sanepidu
  • Natomiast pozostałe sprawy (niezwiązane z COVID- 19) mogą być kierowane do PSSE w Krakowie drogą mailową – adresy tutaj

   

  Automatyczne powiadamianie o nałożeniu kwarantanny

  Masz objawy koronawirusa? Sprawdź, co robić w takiej sytuacji!

  Miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem? Sprawdź, co robić w takiej sytuacji!

  1. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kwarantannie
  2. Twoje dziecko zostało objęte kwarantanną? Dowiedz się jak postępować
  3. Jestem pracownikiem – co robić w przypadku zachorowania lub kwarantanny?
  4. Raport zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) 

  Aktualne zasady i ograniczenia. Walczymy z koronawirusem – pomóż nam w tym i Ty! Żebyśmy wszyscy zatrzymali rozprzestrzenianie się epidemii, musimy stosować się ściśle do konkretnych zaleceń. Zebraliśmy je w jednym miejscu. Przeczytaj i stosuj.

  • Przedstawiamy kompleksowy plan działania na nadchodzący czas – 100 dni solidarności w walce z COVID-19
  •  Informacja dla ubezpieczonych o podstawie wypłaty wynagrodzenia lub świadczenia w związku z odbywaniem kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych lub opieki nad takimi osobami
  • Nowe zasady obejmowania osób kwarantanną z powodu narażenia na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2, izolacją albo izolacją w warunkach domowych – brak wydawania decyzji przez organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej

  Jak się zachować kiedy mam objawy COVID-19? Co zrobić jak dowiedziałem/am się o dodatnim wyniku?

  Chcesz uzyskać odpowiedź online? Pytania i odpowiedzi oraz chat 24/7 dostępne są pod adresem: Pytania i odpowiedzi

  Wykaz punktów na terenie województwa małopolskiego, w których można po otrzymaniu zlecenia od lekarza poz wykonać bezpłatnie test molekularny RT-PCR w kierunku SARS-COV-2

  Zasady odbywania kwarantanny i izolacji

  Osoba, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, jest poddana obowiązkowej izolacji w warunkach domowych, chyba że osoba ta została skierowana do izolatorium lub poddana hospitalizacji.

  Ostateczny czas trwania izolacji będzie zależał od stanu zdrowia (objawów klinicznych choroby COVID-19) i decyzji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarza sprawującego opiekę nad pacjentem w szpitalu albo w izolatorium.

  Osoby skierowane do izolacji w warunkach domowych z rozpoznaniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub zachorowania na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) nie później niż w siódmej dobie odbywania izolacji w warunkach domowych otrzymują na numer telefonu wskazany w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 46a i art. 46b pkt 1-6 i 8-12 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, wiadomość tekstową o konieczności skontaktowania się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, w celu uzyskania informacji o czasie trwania izolacji domowej.

  Zakończenie izolacji następuje:

  1) po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów w przypadku pacjenta z objawami klinicznymi:

  • w izolacji szpitalnej albo w izolatorium, chyba że lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem przedłuży okres tej izolacji,
  • w izolacji w warunkach domowych, chyba że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który udzielił teleporady lub porady w warunkach domowych nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania tej izolacji, przedłuży okres jej trwania;

  2) po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 – w przypadku pacjenta bez objawów klinicznych, chyba że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który udzielił teleporady lub porady w warunkach domowych nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania tej izolacji, przedłuży okres jej trwania.

  Osoby prowadzące wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkujące, od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, są obowiązane poddać się kwarantannie trwającej do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby, z którą prowadzą wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkują. Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się.

  Aktualizacja 28.11.2020 r. 

  Wnioski o skrócenie lub zwolnienie z tzw. Kwarantanny granicznej

  Liczba artykułów: 111

  • Liczba artykułów: 1
   • Zasadniczym celem działalności Działu Nadzoru Sanitarnego, zgodnie z ustawą o Państwowej Inspekcji Sanitarnej,  jest ochrona zdrowia przed niekorzystnym wpływem czynników  środowiska w którym żyjemy i zapobieganie powstawaniu chorób. Nasze działania prowadzone są w obszarach, które mają zabezpieczać realizację wspomnianego celu i dotyczą:
    • sprawowania zapobiegawczego nadzoru sanitarnego, polegającego m.in. na uzgadnianiu planów zagospodarowania przestrzennego i wymagań higieniczno-sanitarnych określonych dla budownictwa,
    • sprawowania bieżącego nadzoru sanitarnego nad przestrzeganiem przepisów higienicznych i zdrowotnych określonych dla poszczególnych obszarów naszego życia, takich jak środowisko domowe, szkoła, praca czy szeroko rozumiana żywność i żywienie,
    • prowadzenia działalności zapobiegawczej i przeciwepidemicznej w zakresie chorób zakaźnych i chorób wynikających z warunków pracy.

    Liczba artykułów: 3

    • Oddział Żywności, Żywienia, Przedmiotów Użytku i Kosmetyków Do zakresu działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w dziedzinie bieżącego nadzoru  sanitarnego należy między innymi:  Kontrola przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne, w 
     • warunków produkcji, transportu, przechowywania i sprzedaży żywności oraz warunków 
     • żywienia zbiorowego; 
     • nadzoru nad jakością zdrowotną żywności; 
     • warunków zdrowotnych produkcji i obrotu przedmiotami użytku, materiałami i wyrobami 
     • przeznaczonymi do kontaktu z żywnością, kosmetykami oraz innymi wyrobami mogącymi 
     • mieć wpływ na zdrowie ludzi. 

     czytaj dalej …

     Liczba artykułów: 60

     1. Oddział Epidemiologii
     2. Zakres działania Oddziału Epidemiologii
     3. Do zakresu działania Oddziału Epidemiologii należą w szczególności:
     1. dokonywanie analiz i ocen stanu epidemiologicznego;
     2. nadzór nad warunkami higieniczno-sanitarnymi, jakie powinien spełniać personel medyczny, sprzęt oraz pomieszczenia, w których udzielane są świadczenia zdrowotne w celu zapobiegania powstawania chorób zakaźnych;
     3. nadzór i współudział w opracowywaniu programów i planów działalności zapobiegawczej i przeciw epidemicznej oraz kontrola realizacji przez podmioty lecznicze tych programów i planów;

     Czytaj dalej …

     Liczba artykułów: 34

     • Liczba artykułów: 11
     • Liczba artykułów: 129
     • Liczba artykułów: 5
    • Oddział Higieny Pracy

     Do zakresu działania Oddziału Higieny Pracy należy w szczególności:

     • bieżąca kontrola i nadzór nad utrzymywaniem należytego stanu higieniczno – sanitarnego w zakładach pracy objętych nadzorem;
     • nadzór i kontrola z zakresu wprowadzania do obrotu prekursorów narkotyków kategorii 2 i 3 z uwzględnieniem handlu pomiędzy Wspólnotą a państwami trzecimi; … 

     Czytaj dalej …

     Liczba artykułów: 22

     • Liczba artykułów: 1
     • Liczba artykułów: 1
     • Liczba artykułów: 1
     • Liczba artykułów: 3
    • Oddział Higieny Dzieci i Młodzieży

     Zadania Oddziału Higieny Dzieci i Młodzieży Zadaniem Oddziału Higieny Dzieci i Młodzieży jest nadzór sanitarny nad szkołami i innymi placówkami oświatowo – wychowawczymi oraz obiektami wypoczynku letniego i zimowego. W ramach bieżącego nadzoru sanitarnego kontroluje przestrzeganie przepisów wymagań higienicznych i zdrowotnych, a w szczególności dotyczących: Liczba artykułów: 32

     • Oddział Higieny Komunalnej
     • Zakres działania Oddziału Higieny Komunalnej
     • Do zakresu działania Oddziału Higieny Komunalnej należy kontrola przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne, a w szczególności
     1. kontroli utrzymania stanu higienicznego nieruchomości, instytucji, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, dróg, ulic oraz osobowego i towarowego transportu kolejowego, drogowego, lotniczego i wodnego.
     2. nadzoru nad utrzymaniem stanu sanitarno – higienicznego w obiektach noclegowych i turystycznych;

     Czytaj dalej …

     Liczba artykułów: 16

     1. Oddział Zapobiegawczego Nadzoru Sanitarnego
     2. Do zakresu działania Oddziału Zapobiegawczego Nadzoru Sanitarnego należy w szczególności:
     3. 1) uzgadnianie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz projektów studiów i kierunków zagospodarowania przestrzennego,
     4. 2)  opiniowanie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko,
     5. 3) uzgadnianie dokumentacji projektowej pod względem wymagań higienicznych  i zdrowotnych dot. budowy oraz zmiany sposobu użytkowania obiektów budowlanych,
     6. 4) uczestniczenie w dopuszczeniu do użytkowania obiektów budowlanych.

     Liczba artykułów: 18

    • Liczba artykułów: 3
   • USTAWA z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej

    Rozdział 1

    Art. 6. Państwowa Inspekcja Sanitarna inicjuje, organizuje, prowadzi, koordynuje i nadzoruje działalność oświatowo-zdrowotną w celu ukształtowania odpowiednich postaw i zachowań zdrowotnych [..]

    Liczba artykułów: 13

    • Liczba artykułów: 12
    • Liczba artykułów: 26
    • Liczba artykułów: 36
   •  

     

    W związku z reorganizacją bazy laboratoryjnej Państwowej Inspekcji Sanitarnej na terenie województwa małopolskiego Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Krakowie, ul. Gazowa 15, nie przyjmuje materiału do badań laboratoryjnych. Badania, w tym kału na nosicielstwo, można wykonać w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Krakowie, ul. Prądnicka 76.

    • Dane kontaktowe do Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Krakowie:
    • Dział Laboratoryjny
    • tel.: 12 25-49-404

    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    1. Badania mikrobiologii klinicznej

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*