Poranne bóle głowy – co może być przyczyną bólu głowy rano?

Pobudka z bólem głowy to jedna z najgorszych rzeczy. Otwierając rano oczy chcesz być wypoczęty i pełen energii do działania, a zamiast tego marzysz tylko o tym, żeby zażyć tabletkę przeciwbólową i wrócić pod kołdrę. Nie jesteś w tym odosobniony – szacuje się, że ponad połowa osób cierpiących na bóle głowy doświadcza ich właśnie po przebudzeniu.

Dlaczego sen, zamiast oczekiwanej regeneracji, przynosi ból? Czy można jakoś temu zaradzić? Przyczyny porannego bólu głowy są bardzo różne. Niekiedy świadczą o poważnym stanie chorobowym i wymagają konsultacji lekarskiej. Jednak w wielu przypadkach, aby sobie z nimi poradzić, wystarczy zmienić swoje nawyki i zastosować się do kilku prostych rad.

Zacznijmy od chorób, przy których może występować poranny ból głowy. 

Migrena

Migrena jest poważną i wyniszczającą chorobą, na którą wciąż nie wynaleziono w pełni skutecznego lekarstwa. Szacuje się, że cierpi na nią prawie 15% populacji (trzykrotnie więcej kobiet, niż mężczyzn). Najbardziej rozpowszechnioną postacią jest migrena bez aury.

Charakteryzuje się ona zwykle jednostronnym, umiarkowanym lub silnym, pulsującym bólem głowy, któremu towarzyszą nudności, wymioty oraz foto- i fonofobia (światło- i dźwiękowstręt).

Około 30% osób cierpiących na migrenę doświadcza jej napadów wczesnym rankiem.

Naukowcy z Sao Paulo Headache Center spekulują, że może być to związane ze słabszym wydzielaniem melatoniny w godzinach nocnych u tej grupy pacjentów. Inni badacze jednak sądzą, że poranne migreny mogą mieć związek z nocnym wydzielaniem innych hormonów np. serotoniny lub kortyzolu. Pojawiły się jednak kliniczne próby leczenia migren przez podawanie melatoniny.

Związek migreny ze snem wydaje się być bezsporny. U pacjentów zaobserwowano zmiany w cyklu faz snu, jednak wciąż nie ma jednoznanczej odpowiedzi, które z nich bezpośrednio odpowiadają za wywołanie ataku migreny. Badania cały czas są w toku.

Klasterowy ból głowy

Klasterowy ból głowy jest dolegliwością często myloną z migreną. Występuje jednak o wiele rzadziej, niż migrena (u 1% populacji), i w przeciwieństwie do migreny częściej dotyka mężczyzn, niż kobiet.

Klasterowy ból głowy charakteryzuje się atakami bardzo silnego bólu, obejmującego pół głowy oraz pół twarzy. Ból promieniuje do oczodołu i policzka, ale może też obejmować ucho lub potylicę.

Towarzyszy mu uczucie zatkanego nozdrza oraz łzawienie oka.

Cechą charakterystyczną klasterowych bólów głowy jest właśnie to, że pojawiają się najczęściej nad ranem. Holenderscy naukowcy przeprowadzili badanie, z którego wynika, że pacjenci skarżą się na niską jakość snu, należą zwykle do skowronków i mają duże trudności ze zmianą swojego rytmu dobowego.

Niedostatek snu powoduje nasilenie ataków bólu. Dlatego, jeśli cierpisz na klasterowe bóle głowy możesz sobie pomóc prowadząc regularny tryb życia.

Poranne bóle głowy – co może być przyczyną bólu głowy rano?

Śródsenny ból głowy

Jeśli tętniący ból głowy budzi Cię w środku nocy, możliwe, że cierpisz na tak zwany śródsenny ból głowy. Ten rodzaj bólu głowy występuje stosunkowo rzadko. Jego nasilenie jest umiarkowane, ale często towarzyszą mu nudności. Najczęściej obejmuje całą głowę, ale w 1/3 przypadków ma on charakter jednostronny.

Badania polisomnograficzne wykazały, że śródsenny ból głowy występuje głównie podczas fazy snu REM. Z tego powodu naukowcy przypuszczają, że u jego podłoża mogą leżeć zmiany w krążeniu mózgowym i utlenowaniu krwi. Faza marzeń sennych związana jest bowiem ze wzmożonym przepływem krwi przez mózg.

Nocny ból głowy może być związany z bezdechem sennym

Bezdech senny to dość częsta dolegliwość, skutkująca pogorszeniem jakości snu, a czasem też porannymi bólami głowy. Bóle związane z bezdechem sennym najczęściej nie są bardzo silne. Opisywane są jako „ściskające”.

Występują obustronnie lub jednostronnie, najczęściej dotyczą okolicy czołowej lub skroniowej. Charakterystyczne jest to, że ból głowy spowodowany bezdechem sennym ustępuje w ciągu 30 minut po wstaniu.

Na szczęście bezdech senny jest dolegliwością, którą można wyleczyć.

Bruksizm

Bruksizm, czyli mimowolne zgrzytanie zębami przez sen, niszczy nie tylko szkliwo zębów. Powoduje także napięcie mięśni żuchwy oraz zmiany w stawie skroniowo-żuchwowym, co może skutkować napięciowymi bólami głowy. Pomocy należy szukać u stomatologa, który prawdopodobnie zaleci specjalne nakładki na zęby, oraz u fizjoterapeuty (terapia manualna stawu skroniowo- żuchwowego).

Kiedy należy natychmiast zgłosić się do lekarza?

Jeśli porannym bólom głowy towarzyszą takie objawy jak zaburzenia widzenia, utrata wzroku, problemy z równowagą, uczucie senności i zmiany zachowania o podłożu psychicznym, może to świadczyć o guzie mózgu.

U pacjentów z guzem mózgu poranne bóle głowy spowodowane są wyższym o tej porze ciśnieniem śródczaszkowym.

Poranny ból głowy nie zawsze świadczy o chorobie.

Często jest skutkiem stylu życia, błędów dietetycznych i złych nawyków związanych ze snem. Poniżej przybliżamy kilka z nich.

Poranne bóle głowy – co może być przyczyną bólu głowy rano?

Nadużywanie leków przeciwbólowych

Pamiętaj, że nadużywanie leków przeciwbólowych może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego i stać się przyczyną polekowego bólu głowy.

Pojawia się on zarówno u osób przyjmujących silne przeciwbólowe leki opioidowe, jak i dostępne bez recepty niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Polekowy ból głowy zazwyczaj odczuwany jest jako tępy ucisk. Obejmuje całą głowę z przewagą okolicy czołowej.

Jego cechą charakterystyczną jest to, że pojawia się zwykle rano, tuż po otwarciu oczu.

Nadużywanie NLPZ może powodować poranne bóle głowy

Picie alkoholu przed snem

Nie trzeba wcale wypić dużo, czy też mieć pełnoobjawowego kaca, żeby obudzić się z bólem głowy. Czasem wystarczy lampka wina przed snem. Dlaczego?

Po pierwsze alkohol powoduje odwodnienie, a po drugie ma wpływ na wydzielanie wielu neuroprzekaźników.

Warto też wiedzieć, że w czerwonym winie znajduje się substancja zwana tyraminą, która może powodować napady migreny u osób do tego predystynowanych. Rozwiązanie jest oczywiste – nie pij alkoholu.

W ostateczności –  pamiętaj o wypiciu przed snem dwukrotnie więcej wody, niż spożyłeś alkoholu.

Gwałtowne odstawienie kofeiny

Napoje zawierające kofeinę nie są sprzymierzeńcami głębokiego, regenerującego snu.

Jeśli jednak dotychczas codziennie piłeś kilka puszek energetyków, do tego kilka filiżanek mocnej kawy, nagła rezygnacja z kofeiny może skutkować porannymi bólami głowy. Dlaczego?

Kofeina zwęża naczynia krwionośne.

Nagłe jej odstawienie prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i znacznego wzrostu mózgowego przepływu krwi. Dlatego najlepiej jest stopniowo zmniejszać ilość spożywanych napojów z kofeiną.

Nieregularny tryb życia i zaburzenia snu

Nawet jeśli jesteś okazem zdrowia, prawdopodobnie zdarzało Ci się doświadczać bólu głowy po kiepsko przespanej nocy. Jak już wspominaliśmy, niedobór snu nasila przebieg klasterowych bólów głowy.

Według kilku badań jest też czynnikiem prowokującym wystąpienie bólu u 74% chorujących na migrenę oraz u 72% cierpiących na napięciowy ból głowy.

Jednak zbyt długi sen prowokuje wystąpienie bólu głowy u 25% chorych z migreną i około 13% osób z napięciowym bólem głowy.

Problemy z kręgosłupem szyjnym

Jeśli budzisz się rano z bólem zlokalizowanym z tyłu głowy, najprawdopodobniej jest to skutek problemów z kręgosłupem szyjnym. Taki ból zazwyczaj rozpoczyna się w okolicy szyjnej, a potem promieniuje do potylicy oraz barków. Kiedyś głównym powodem szyjopochodnych bólów głowy bywały wypadki komunikacyjne i urazy.

Teraz coraz częściej przyczyną jest spłycenie lordozy szyjnej spowodowane korzystaniem z laptopów i smartfonów. Zazwyczaj pochylamy wtedy głowę lub bezwiednie wysuwamy ją do przodu. Co możesz zrobić?Poranne bóle głowy – co może być przyczyną bólu głowy rano?

Zadbaj o ergonomię pracy i udaj się do fizjoterapeuty, który pomoże skorygować ustawienie Twojej sylwetki przy pomocy technik terapii manualnej oraz zleci odpowiednie ćwiczenia. Możesz też pomóc sobie sam wybierając odpowiednią poduszkę ortopedyczą. Poduszka ortopedyczna na spłyconą lordozę szyjną powinna zapewniać fizjologiczne ustawienie odcinka szyjnego i to nie tylko wtedy, gdy leżysz na plecach, ale także wtedy, gdy w czasie snu przykręcasz się na boki. Bądźmy szczerzy: nikt nie przesypia całej nocy w jednej pozycji. Poduszka na lordozę powinna więc być innej wysokości do spania na boku oraz innej do spania na plecach.

Poranne bóle głowy – co może być przyczyną bólu głowy rano?Wszystkie modele poduszek Onsen – czyli poduszka Yoko, Asana oraz Hiro to poduszki produkcji polskiej, wykonane z pianki BluPur. Poduszki Onsen są wyrobami medycznymi I klasy i są zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Wyrobów Medycznych. Poduszki Onsen jako jedyne w Polsce zostały zaprojektowane właśnie z myślą o osobach, które borykają się z problemem spłyconej lub zniesionej lordozy szyjnej. O odróżnieniu od klasycznych poduszek ortopedyczych których wysokość jest stała do spania na boku i plecach – we wszystkich poduszkach Onsen do spania w pozycji na wznak służy specjalne zagłębienie na środku poduszki, które powoduje, że głowa spoczywa blisko materaca a lordoza szyjna nie ulega dalszemu spłycaniu. Do spania na bokach służą wyższe, boczne części poduszki.

Dobrze dobrany materac i poduszka ortopedyczna zapewnią zdrowy i regenerujący sen

Oprócz poduszek ortopedycznych nasza firma zajmuje się również produkcją materaców. W naszej ofercie znajdziecie Państwo materac Osaka Air – piankowy materac o średniej twardości, który podobnie jak poduszki jest wyrobem medycznym pierwszej klasy. Każdy zakupiony u nas materac można testować przez 100 dni.Poranne bóle głowy – co może być przyczyną bólu głowy rano?

Leia também:  Como capturar suicune em pokémon crystal: 6 passos

FAQ

Migrena to poważna i wyniszczająca choroba objawiająca się przede wszystkim bólem głowy. Najbardziej rozpowszechnioną postacią jest migrena bez aury. Charakteryzuje się ona zwykle jednostronnym, umiarkowanym lub silnym, pulsującym bólem głowy, któremu towarzyszą nudności, wymioty oraz foto- i fonofobia (światło- i dźwiękowstręt).

Czym jest klasterowy ból głowy?

Klasterowy ból głowy jest dolegliwością często myloną z migreną. Występuje jednak o wiele rzadziej, niż migrena (u 1% populacji), i w przeciwieństwie do migreny częściej dotyka mężczyzn, niż kobiet.

Klasterowy ból głowy charakteryzuje się atakami bardzo silnego bólu, obejmującego pół głowy oraz pół twarzy. Ból promieniuje do oczodołu i policzka, ale może też obejmować ucho lub potylicę.

Towarzyszy mu uczucie zatkanego nozdrza oraz łzawienie oka.

Co może powodować ból głowy po przebudzeniu?

Ból głowy po przebudzeniu może być wynikiem: nadużywania NLPZ (niesterydowych leków przeciwzapalnych), nadużywania alkoholu, nadużywania kofeiny, problemów z kręgosłupem szyjnym. Na te ostatnie dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie poduszki ortopedycznej, która zabezpieczy kręgosłup szyjny podczas snu.

5 najczęstszych przyczyn bólu głowy

Z bólem głowy zetknął się praktycznie każdy. Nie sposób określić jednej przyczyny, która odpowiadałaby za jego występowania. Może być wynikiem urazu, zaburzeń neurologicznych, chorób czy czynników zewnętrznych. Czasem jednak przyczyna jest naprawdę banalna, a problem prosty do rozwiązania. Najczęściej mamy do czynienia z tzw.

napięciowym bólem głowy, który dotyczy większości dorosłych osób. W takich sytuacjach zwykle sięgamy po tabletki przeciwbólowe, jak APAP, Aspirin, Ibuprom, Nurofen czy Metafen. Czasem jednak lepiej odstawić leki i poznać źródło bólu.

Może się bowiem okazać, że wystarczy drobna zmiana, by ból minął, jak ręką odjał.

ZOBACZ TEŻ: Jak pobudzić organizm bez kawy?

Ból głowy a odwodnienie

Dla wielu osób zaskoczeniem może być fakt, że problem bólu głowy może rozwiązać szklanka wody. Zgodnie z zaleceniami WHO każdego dnia powinniśmy wypijać około 2-3 litrów płynów dziennie. Przeważnie jednak sięgamy po wodę dopiero gdy odczuwamy pragnienie.

Woda jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego nawet niewielki jej ubytek może zaburzać jego pracę. Jednym z objawów świadczącym o odwodnieniu są właśnie bóle głowy. Jeśli więc czujemy, że za chwilę rozboli nas głowa, napijmy się wody.

Pamiętajmy, by nawadniać się regularnie w ciągu całego dnia, robiąc to powoli, małymi łyczkami.

Ból głowy a nieprawidłowe ciśnienie

Ból odczuwany z tyłu głowy, w obszarze potylicy najczęściej jest związany z nadciśnieniem tętniczym. Dotyka ludzi w różnym wieku, choć częściej jednak osoby starsze i zmagające się z nadwagą. Przeważnie pojawia się rano, ma charakter pulsujący i towarzyszą mu szumy uszne oraz sztywność karku.

Jeżeli zauważyliśmy u siebie podobne objawy, warto wykonywać regularne pomiary ciśnienia i skonsultować się z lekarzem. Przyjmowanie leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi powinno rozwiązać problem porannych bólów głowy.

Pamiętajmy, że nieleczone nadciśnienie może być niezwykle groźne dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Poranne bóle głowy – co może być przyczyną bólu głowy rano?

Ból głowy a leki

Czytając ulotki leków z pewnością natknęliśmy się na informację, że jednym z działań niepożądanych wynikających z ich przyjmowania są bóle głowy.

To często spotykany skutek uboczny, który dotyka znaczną część osób biorących leki, choć nie wszystkich.

Warto sprawdzić, czy dany lek nie wchodzi w interakcje z żywnością lub innymi preparatami, które obecnie przyjmujemy, co może skutkować bólem głowy.  Informacje te z łatwością znajdziemy w serwisie KtoMaLek.pl.

Choć brzmi to paradoksalnie, ból głowy mogą wywołać także leki przeznaczone do jego uśmierzania. Nadużywanie leków na bazie kwasu acetylosalicylowego może zwiększać częstotliwość występowania bólów głowy. Przyjmujmy je zatem odpowiedzialnie i tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.

ZOBACZ TEŻ: Jakie jest prawidłowe ciśnienie?

Ból głowy a niedobory witamin

Dieta uboga w wartościowe składniki odżywcze może przyczyniać się do występowania bólów głowy.

Niedobory takich witamin i minerałów, jak kwas foliowy, witamina B12 czy B6 sprzyjają anemii, której jednym z głównych objawów są bóle głowy, a także zmęczenie czy problemy z koncentracją.

Również niski poziom witaminy D może skutkować bólem głowy lub migreną. Co można z tym faktem zrobić? Najlepiej zmienić swoje nawyki żywieniowe i włączyć do jadłospisu te produkty, które zawierają niezbędne witaminy. Pomocna może się okazać suplementacja, zwłaszcza witaminą D (Vitrum D3, Vigantoletten, D-Vitum Forte, Molekin D3).

 Jej głównym źródłem jest biosynteza, która zachodzi w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. Niestety w naszej szerokości geograficznej może być ona niewystarczająca. Warto również wykonać badania krwi, na podstawie których łatwiej będzie nam zdiagnozować źródło problemu.

Ból głowy a nieprawidłowa postawa

Tech neck“, inaczej szyja technologiczna, to stosunkowo nowe zjawisko, które nasiliło się wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, zwłaszcza smartfonów.

Chcąc skorzystać z telefonu pochylamy głowę do przodu, co sprawia, że nasza pozycja jest nienaturalna i wyjątkowo szkodliwa dla kręgosłupa, który staje się nadmiernie obciążony w odcinku szyjnym (i nie tylko!). Stąd już prosta droga do bólu w okolicy szyi oraz zwyrodnień, które przyczyniają się do występowania bólu głowy.

Sposobem na pozbycie się tego problemu są regularne ćwiczenia mięśni szyi oraz przykręgosłupowych, które wzmocnią naszą postawę. Oczywiście należy również korygować złe nawyki i starać się trzymać telefon na poziomie głowy, bez konieczności pochylania się.

ZOBACZ TEŻ: Jak poradzić sobie ze stresem?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Poranny ból głowy. Poznaj 9 możliwych wyzwalaczy porannego bólu głowy

Ból głowy jest najczęściej dotykającą nas dolegliwością.

Pojawia się, gdy jesteśmy zmęczeni, kiedy łapie nas przeziębienie, mamy stan podgorączkowy, gdy jesteśmy bardzo głodni, zmienia się ciśnienie atmosferyczne, gdy nadużyliśmy alkoholu, długo siedzimy w niewygodnej pozycji.

Bardzo często daje o sobie znać również wtedy, kiedy jesteśmy zdenerwowani. Taki ból obejmuje przeważnie całą głowę i często przyrównujemy go do imadła ściskającego czaszkę.

 1. Ból z tyłu głowy, w obszarze potylicy

Często wskazuje na problemy z ciśnieniem tętniczym. Warto pamiętać, że jest to schorzenie, które przestało być zarezerwowane dla osób w podeszłym wieku i z wyraźną nadwagą. Coraz częściej nadciśnienie diagnozuje się u młodych ludzi, o prawidłowej masie ciała, zupełnie nieświadomych swojego zdrowotnego problemu.

Bo nadciśnienie – przynajmniej na początku – nie daje żadnych objawów. Dlatego taki sygnał organizmu, jak właśnie ból głowy w rejonie potylicy z towarzyszącym mu szumem w uszach, krwawieniami z nosa, pogorszeniem widzenia, powinien nas skłonić do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu.

Specjaliści oceniają, że na nadciśnienie choruje dziś około 10 mln Polaków.

Jak sobie z nim poradzić? Przede wszystkim powinniśmy się udać do lekarza pierwszego kontaktu, który, jeśli będzie taka potrzeba, przepisze leki na nadciśnienie.

Jak możemy sobie radzić z bólem głowy spowodowanym zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym? Doraźnie pomóc może przyłożony do karku na 3-4 minuty okład z kostek lodu zawiniętych w ręcznik. Chłód zwęża naczynia krwionośne, co łagodzi ból.

Z leków przeciwbólowych należy wybierać paracetamol. To bezpieczniejszy wybór przy nadciśnieniu niż leki z grupy NLPZ, jak np. kwas acetylosalicylowy oraz ibuprofen. NLPZ mogą bowiem prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego.

Należy działać również na przyczynę bólu głowy, czyli zbyt wysokie ciśnienie, stosując niefarmakologiczne sposoby leczenia (odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, rzucenie palenia).

 1. Ból w okolicy szczęki promieniujący do skroni lub czoła

Jego przyczyną jest najczęściej chory ząb, niekoniecznie najbliższy miejscu, gdzie lokalizujemy źródło bólu. Stan zapalny zęba po lewej stronie może bowiem dawać objawy rozprzestrzeniające się na prawą połowę twarzy. Pewność, który ząb trzeba leczyć, da dopiero wykonanie pantomogramu.

Przyczyną bólu głowy w okolicach policzków może być też nieleczona od dzieciństwa wada zgryzu. Kiedy żuchwa nieustannie ciąży ku tyłowi, stawy skroniowo-żuchwowe są przeciążone i powodują ból głowy w okolicy żuchwy.

Jak sobie pomóc? Ponieważ ból spowodowany jest stanem zapalnym – to on powinien być celem leczenia. Doraźnie możemy złagodzić ból, zażywając niesteroidowy lek przeciwzapalny, np. ibuprofen. Spróbujmy też zimnych okładów: woreczek z lodem (koniecznie owinięty w ręcznik) przyłóżmy do policzka na 10 minut.

 1. Silny ból w okolicy oka promieniujący do szczęki

Jeśli jego napady pojawiają się o tej samej porze dnia, trwając zwykle przez dłuższy czas, można podejrzewać, że mamy do czynienia z bólem klasterowym.

Jego napady charakteryzują się silnym, intensywnym, świdrująco-kłującym bólem w okolicy oczodołu, który może promieniować do szczęki, karku lub ramienia. Dodatkowo mogą występować: łzawienie, zaczerwienienie spojówek, uczucie zatkanego nosa, opadanie powieki.

Klasterowe bóle głowy mogą wystąpić w każdym wieku, choć najczęściej rozpoczynają się w 20.-30. roku życia i częściej dotyczą mężczyzn niż kobiet.

Leia também:  Kaszel alergiczny – jak leczyć kaszel u alergika?

Przyczyny tego rodzaju bólu są nieznane, a ze względu na mnogość objawów diagnoza musi być niezwykle dokładna, gdyż łatwo go pomylić z zatokowym bólem głowy lub zagrażającym życiu tętniakiem. Ból głowy w tej okolicy może też wskazywać na nieskorygowaną wadę wzroku.

Może się bowiem zdarzyć, że oko widzi nieostro przedmioty zarówno oddalone od oka, jak i położone w bliskiej odległości, jednak wada jest na tyle mała, że mechanizm akomodacji jest w stanie ją skompensować, co pozwala na prawidłowe widzenie.

Wymaga to jednak dużego wysiłku akomodacyjnego, a taki przewlekły stan może wywołać utrwalony skurcz mięśnia oka, który wywołuje ból oczu i głowy.

Jak sobie pomóc? W leczeniu bólu klasterowego wykorzystuje się leki przeciwbólowe i przeciwmigrenowe (wybór metody trzeba jednak pozostawić neurologowi). Podczas ataku bólu nie powinniśmy się kłaść, ponieważ leżenie nasila ból. Zalecana jest też wizyta u okulisty.

 1. Ból w okolicy nosa, czoła, policzków

To umiejscowienie bólu sugeruje zapalenie zatok, najczęściej tych najbliższych miejscu powstawania bólu. Kiedy mamy katar, błona śluzowa nosa staje się obrzęknięta, co utrudnia swobodne spływanie śluzu z zatok do nosa i następnie jego wydalanie. Śluz zaczyna więc zalegać w zatokach, gęstnieć, co stwarza idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów.

Gdy wdaje się zakażenie i powstaje stan zapalny błony śluzowej zatok, staje się ona obrzęknięta, uciska na zakończenia nerwowe, powodując ból. Ból głowy przy zapaleniu zatok nasila się przy pochylaniu głowy, a częściowo ustępuje bezpośrednio po usunięciu wydzieliny z zajętej zatoki.

Jak sobie pomóc? Musimy zadziałać na przyczynę powstawania bólu: zmniejszyć obrzęk śluzówki oraz rozrzedzić wydzielinę, by usunąć ją z zatok. Lekami o działaniu obkurczającym błonę śluzową nosa i zmniejszającym jej przekrwienie są stosowane donosowo krople i aerozole, np. z oksymetazoliną.

Do rozrzedzenia zalegającej wydzieliny służą z kolei leki mukolityczne. W udrażnianiu i oczyszczaniu nosa pomogą roztwory soli morskiej lub fizjologicznej, a także domowe inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych. Do miski z gorącą wodą należy wlać kilka kropel olejku, na głowę narzucić ręcznik i wdychać opary.

Czasami pomagają też zimne (lub przeciwnie – ciepłe) okłady przykładane do bolących miejsc.

Ponad 70 proc. osób, które miewa migreny, jest w stanie zidentyfikować tzw. wyzwalacz. Zna okoliczności powstawania nieprzyjemnych dolegliwości i umie w porę zareagować, by nie dopuścić do eskalacji bólu. Na co jeszcze warto uważać, jeśli jest się tzw. migrenowcem? Wśród przyczyn wymienia się:

Okazuje się, że nie tylko za krótki, ale też za długi sen nie jest wskazany. Migrena zwana weekendową może dopaść cię w sobotę lub w niedzielę, kiedy to odsypiasz sobie niedobory z tygodnia.

Lekarze uważają, że zachowanie stałego rytmu snu zmniejsza ryzyko bólu głowy. Co oznacza, że w weekend trzeba chodzić spać i wstawać o podobnych godzinach, co w ciągu tygodnia.

I nie dopuszczać do niedosypiania w tygodniu.

Minął ciężki okres w pracy, ogromny stres i napięcie, jedziemy na upragniony urlop, żeby odpocząć, i… kiedy właśnie zaczynamy się relaksować, dopada nas migrena.

O co chodzi? Według badań opublikowanych w 2014 roku w piśmie „Neurology” wakacyjny ból głowy to efekt spadku kortyzolu, „hormonu stresu”, który jest wydzielany w dużych ilościach w sytuacji stresu i zagrożenia. Organizm odzwyczajony od relaksu musi się przestawić na nowe warunki, a migrena może być skutkiem ubocznym.

Można jednak tego uniknąć ‒ wystarczy na miesiąc, dwa przed wakacjami zacząć regularnie rozładowywać codzienny stres, np. podczas zajęć jogi czy spacerów.

Generalnie sport rozładowuje stres i zmniejsza ryzyko wystąpienia bólu głowy, ale są sytuacje, kiedy może go wyzwalać. 22 proc.

pacjentów biorących udział w badaniach amerykańskich naukowców z Headache Center w Atlancie skarżyło się na napady migreny właśnie po ćwiczeniach fizycznych.

Problem ten jednak dotyczy osób, które zaczęły nagle i intensywnie uprawiać jogging czy inny sport, a nie tych, które regularnie ćwiczą.

Wielu pacjentów (ok. 40 proc.) uskarżających się na bóle głowy twierdzi, że wyzwalaczem migreny często bywa alkohol. A szczególnie czerwone wino.

Alkohol rozszerza naczynia krwionośne i wpływa na wydzielanie serotoniny, a najprawdopodobniej przyczyny migreny leżą w nadmiernym wydzielaniu tej substancji (neuroprzekaźnika odpowiadającego m.in. za napięcie naczyń w mózgu).

Gwałtowny skurcz i rozkurczanie się naczyń organizm odbiera jako ból głowy.

 1. Hot dogi, kiełbaski, salami

Wielbicieli wędlin może częściej boleć głowa. Winne są substancje konserwujące ‒ azotany i azotyny, które rozszerzają naczynia krwionośne. Jeśli zaobserwujemy u siebie taką zależność, warto porzucić hot dogi, polędwice czy salami i piec mięsa samodzielnie ‒ pieczony indyk lub pierś kurczaka mogą z powodzeniem zastąpić na kanapce wędlinę ze sklepu.

Niektórzy lekarze twierdzą, że nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia migreny.

Co prawda badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych jednoznacznie tego nie potwierdzają, ale według ich autorki dr Barbary Lee Peterlin z Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore istnieje zależność między otyłością i występowaniem migren, szczególnie u młodych kobiet. Temat wymaga jednak dodatkowych badań.

Nie tylko podstępnie niszczy zęby, ale przez niego możemy obudzić się z bolącą głową. Mimowolne zaciskanie szczęki i nocne zgrzytanie zębami zwykle wywołane jest stresem i napięciem psychicznym. Bruksizm może dotyczyć nawet 40 proc. Polaków.

Jeśli budzi nas ból głowy, ale też zębów, okolic uszu i karku, zamiast do neurologa wybieramy się do stomatologa. Problem rozwiąże specjalna szyna, która nie tylko ochroni zęby przed naciskiem, ale też wyeliminuje odruch zaciskania szczęki.

Leki, które bierzemy, żeby uśmierzyć ból, mogą stać się jego przyczyną. Dotyczy to między innymi kwasu acetylosalicylowego, paracetamolu i leków psychotropowych.

„Nadużywanie leków jest istotnym czynnikiem ryzyka zwiększającym częstotliwości występowania bólów głowy; może także spowodować zmianę bólów epizodycznych (mniej niż 15 razy na miesiąc) w bóle przewlekłe (więcej niż 15 epizodów bólów głowy miesięcznie przez co najmniej 3 miesiące)” – donoszą naukowcy w opracowaniu Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu (International Association for the Study of Pain). Dlatego po środki przeciwbólowe należy sięgać, gdy są rzeczywiście potrzebne, ale nie stosować ich w nadmiarze.

Choruje na nie około 10 milionów Polaków i choć utarło się, że nadciśnienie dotyczy osób w podeszłym wieku albo ze sporą nadwagą, to nie do końca prawda. Coraz częściej choroba diagnozowana jest u młodych ludzi o prawidłowej masie ciała.

Zwykle są oni nieświadomi swojej dolegliwości, gdyż nadciśnienie, szczególnie w początkowej fazie choroby, nie zawsze się objawia. I właśnie poranny ból głowy może być pierwszym sygnałem, zwłaszcza jeśli pojawia się w okolicy potylicy i towarzyszy mu szum w uszach.

Lekarze tłumaczą, że dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych i rośnie ciśnienie, również w głowie.

Migrena, która atakuje nad ranem (prawie połowa ataków ma miejsce między godziną 4 a 9 rano), trzy razy częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Związane to jest ze zmianami w poziomie żeńskich hormonów płciowych. „Migrena miesiączkowa dotyczy tylko 3 proc.

populacji kobiet, ale wśród kobiet chorujących na migrenę stanowi 7-19 proc. Napady migreny miesiączkowej zwykle trwają dłużej niż typowa migrena, często nawet powyżej 72 godzin, i mają cięższy przebieg” – czytamy w pracy „Zaburzenia hormonalne a ból głowy” A. Zduńskiej, J. Cegielskiej, J.

Kochanowskiego z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Bóle głowy pojawiają się też u 30 proc. chorych na niedoczynność tarczycy, jednak ustępują po wdrożeniu leczenia hormonalnego. – Ból głowy przypisywany niedoczynności tarczycy zwykle jest ciągły, obustronny, nie ma charakteru pulsującego ani tętniącego.

Prawdopodobnie niedoczynność tarczycy zaostrza również przebieg migreny – uważają naukowcy.

Chore zatoki potrafią wywołać ból głowy szczególnie rano. Śluz, który zalega w zatokach, to podłoże dla drobnoustrojów. Gdy dojdzie do stanu zapalnego błony śluzowej zatok, w wyniku jej obrzęku nastąpi ucisk na zakończenia nerwowe, co wywoła ból. Jest on w miarę prosty do zdiagnozowania – nasila się przy pochylaniu głowy i ustępuje po wypłukaniu i oczyszczeniu zatok.

Nawet niewielki niedobór wody potrafi zakłócić pracę naszego organizmu. A jeśli w ciągu dnia nie nawadniamy się wystarczająco, po nocy tym bardziej organizm będzie cierpiał.

Jak złe nawodnienie wywołuje ból głowy? Istnieje teoria, która mówi, że jeśli ubytek wody wynosi 3-4 proc. masy ciała, zwiększa się napięcie w naczyniach krwionośnych w głowie, krew nie jest wystarczająco dotleniona i ból głowy gotowy.

Pamiętajmy, żeby nie pić dopiero wtedy, gdy odczuwamy pragnienie, tylko regularnie przez cały dzień co najmniej 2-2,5 litra wody.

Picie wody i pozostawanie nawodnionym jest kluczem do zapobiegania lub radzenia sobie z bólami głowy. Bóle głowy często są objawem odwodnienia, a w niektórych przypadkach odwodnienie może wywołać migrenę. Picie wystarczającej ilości wody każdego dnia, w zależności od potrzeb, jest prostym sposobem na zapobieganie bólom głowy.

Leia também:  Obrzęki w chorobach nerek

Na rynku dostępne są kojące maseczki na twarz wypełnione żelowymi kulkami, które wcześniej należy schłodzić w lodówce.

Można skorzystać także ze specjalnych woreczków na lód, które zakryją oczy, blokując dostęp światła, co jest kluczowe przy migrenach. Ochłodzenie głowy nie sprawi, że ból całkowicie zniknie, ale przyniesie ulgę, obkurczając naczynia krwionośne.

Zastosowanie zimnych okładów czy lodu złagodzi także napięcie mięśniowe, które możesz odczuwać w okolicach szyi i ramiom.

Kiedy mamy do czynienia z ostrym bólem głowy, czasami nie chcemy być dotykani.

Jednak delikatny masażu lub używanie narzędzia do masażu, takiego jak piankowy wałek lub piłka, może być przyjemne i przynieść ukojenie.

Dodatkowo, istnieją pewne punkty akupresury, które mogą pomóc złagodzić nudności, często związane z migrenami. Zasadniczo, należy robić wszystko, co może pomoże się rozluźnić i będzie dobre dla ciała.

Powodem, dla którego widzimy kofeinę jako składnik niektórych leków przeciwmigrenowych, jest fakt, że jest to czynnik zwężający naczynia krwionośne. Kiedy pojawia się ból głowy, naczynia krwionośne powiększają się.

Kofeina pomaga przywrócić je do normalnej wielkości.

Każdy reaguje inaczej na kofeinę, jednak National Headache Foundation sugeruje, że ludzie z bólem głowy powinni wypijać około 200-300 mg kofeiny (2 – 3 filiżanki kawy) dziennie.

Olejek konopny, znany również jako CBD, jest obecnie popularnym składnikiem wielu kosmetyków. Niektórzy stosują go miejscowo w celu złagodzenia skurczy mięśni lub bólu. Istnieje wiele kremów lub preparatów typu „roll-on”, które można wetrzeć w czoło lub szyję podczas bólu głowy. Można użyć także innych olejków eterycznych, np. lawendowego.

Czasami najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, podczas bólu głowy lub migreny, to uciąć sobie drzemkę. Pamiętajmy jednak, że jeśli czujemy się tak, jakbyś codziennie musiał drzemać, może to być oznaką zbyt małej ilości snu. Najważniejsze jest to, aby opracować spójny harmonogram snu, ponieważ niewysypianie się jest częstym wyzwalaczem bólu głowy.

Olejek miętowy może koić ból głowy, gdy posmaruje się nim czoło i skronie, ponieważ przyniesie lekki chłód i wspomoże drogi oddechowe. Również cudownie pachnie.

Zbyt długi czas bez jedzenia może obniżyć poziom cukru we krwi i wywołać ból głowy. Niektórzy ludzie budzą się z bólem głowy, ponieważ ich poziom cukru we krwi jest zbyt niski. Zjedz przekąskę – z błonnikiem lub białkiem – i sprawdź, czy poczujesz się lepiej.

Źródła:

 1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/73936#treatment
 2. http://www.rice.edu/~jenky/sports/salt.html
 3. Norman M Kaplan, Joseph T. Flynn, Nadciśnienie tętnicze – aspekty kliniczne / Norman M. Kaplan, Bartosz Cebulski (tłum.), Andrzej Januszewicz (red.), Lublin: Wydawnictwo Czelej, 2006

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Budzisz się z bólem głowy? Poznaj możliwe przyczyny

Wszyscy znamy ten stan – dzwoni budzik, otwierasz oczy i już wiesz, że to nie będzie dobry dzień. Przeszywający ból głowy zniechęca do podjęcia jakiejkolwiek aktywności.

Najchętniej w ogóle byś nie wstawał, tylko zażył tabletkę przeciwbólową i nakrył się kołdrą. Poznaj możliwe przyczyny takiego stanu.

Może się okazać, że niektóre z nich łatwo wyeliminować, by znów móc cieszyć się nowym dniem i wstawać z łóżka wypoczętym i zrelaksowanym.

Ból głowy z powodu alkoholu

Picie alkoholu przed snem nie jest najlepszym pomysłem. Szczególnie w kilku przypadkach: jeśli wypijesz bardzo dużo alkoholu, jeśli będziesz pić alkohol bardzo późno w nocy i jeśli w trakcie picia zapomnisz o nawodnieniu.

Wypijanie szklanki wody pomiędzy jednym a drugim drinkiem/kieliszkiem wina może zdziałać cuda. Obficie powinniśmy się także napoić tuż przed samym pójściem spać. Owszem, wizyty w toalecie najprawdopodobniej będą konieczne, ale rano będziesz czuć się zdecydowanie lepiej.

Zapamiętaj, że alkohol pity przed snem może spowodować odwodnienie, co zmniejsza objętość krwi płynącej do mózgu i powoduje ból głowy.

Ból głowy z powodu stres

Bardzo trudno jest się wyspać, jeśli jesteśmy zdenerwowani, zestresowani lub odczuwamy silny lęk. Nawet nie wiemy kiedy nasze mięśnie zaczynają się spinać, utrudniając spokojny wypoczynek.

W dodatku tak zaczyna się błędne koło – niewyspanie i ból głowy powodują, że w ciągu dnia jesteśmy bardziej zdenerwowani i mamy problem z koncentracją. Aby budzić się wypoczętym, trzeba najpierw zadbać o swoje zdrowie psychiczne.

Jedną z przyczyn bólu głowy o poranku może być także depresja.

Ból głowy z powodu niewygodnej pozycji

Spanie w nietypowej pozycji może powodować napięcie mięśni w okolicy głowy i szyi, co prowadzi do bólów głowy. Dlatego też warto zadbać o odpowiedni materac i poduszkę, dostosowaną do naszej ulubionej pozycji spania. Ból głowy może być także spowodowany złymi nawykami przed snem, np. paleniem papierosów czy oglądaniem telewizji do późna.

Ból głowy a ciśnienie krwi

Wiele osób nie ma pojęcia, że zmaga się z nadciśnieniem, dopóki nie pojawią się pierwsze objawy lub fakt ten nie zostanie zauważony podczas rutynowych badań. Ból głowy o poranku może być jednym z objawów nadciśnienia.

Ból głowy a zgrzytanie zębami

Zaciskanie, mielenie i zgrzytanie zębami w nocy może wywoływać ból głowy. Odgłos ten jest nie tylko nieprzyjemny dla innych domowników i powoduje poważne problemy z uzębieniem, ale także sprzyja występowaniu bólu głowy. Powoduje to ogromne napięcie wielu mięśni, co może powodować bolesne skurcze.

Ból głowy a bezdech senny

Bezdech senny (niezdrowe przerwy w oddychaniu w ciągu nocy) może powodować poranne bóle głowy związane z wysokim poziomem dwutlenku węgla. Niedotlenienie mózgu sprzyja występowaniu bólu głowy. Ponadto częste wybudzenia ze snu w nocy wiążą się z niewyspaniem i gorszym samopoczuciem o poranku.

Bole głowy, które faktycznie budzą ludzi ze snu w środku nocy, mogą być oznaką poważniejszej choroby podstawowej. Pilnej konsultacji wymagają bóle, którym towarzyszą inne, niepokojące objawy, np. neurologiczne – zaburzenia widzenia, drętwienie jednej strony ciała, splątanie czy osłabienie mięśni.

Czytaj też:Szum w uszach – dlaczego nie wolno go ignorować?

Pobudka z bólem głowy? 6 możliwych przyczyn

Budzisz się i na dzień dobry wita cię ból głowy – gorszego poranka nie mogłaś sobie wymarzyć. Czym zawiniłaś, że Cię to (znowu) spotkało? Jest sześć możliwych wyjaśnień.

O ile ból głowy rano spotyka Cię rzadko, nie ma się czym martwić. Jeśli natomiast staje się to niebezpiecznym precedensem, musi mieć swoją przyczynę, a skoro tak, musi dać się wyeliminować!

Migrena

Poranek to dla migreny idealny czas na atak. Między godz. 4, a 9 nasz organizm produkuje mniej endorfin, które są naturalnym lekiem przeciwbólowym. Za to w naszych żyłach krąży sporo adrenaliny, która podwyższa ciśnienie i wpływa na skurcze naczyń krwionośnych. To wszystko prowadzi do jednego – migreny.

Jeśli cierpisz na migreny, doskonale wiesz, że nie masz wpływu na to, kiedy ból głowy Cię dopadnie, ale możesz zidentyfikować czynniki, które go wywołują i starać się ich unikać (stres, brak wystarczającej ilości snu, dieta).

Bezdech senny

Sama nie zdiagnozujesz u siebie bezdechu, ale jeśli Twój partner skarży się na Twoje chrapanie, a Ty rano wstajesz z bólem głowy, masz wystarczający powód do tego, by udać się do lekarza.

Chrapanie uważane jest za coś uciążliwego, ale zapominamy, bezdech może być groźny. Podczas snu dochodzi do hiperwentylacji, albo bezdechu, mózg otrzymuje niedostateczną ilość tlenu, ciśnienie wzrasta i ból głowy o poranku gotowy.

Odstawienie kofeiny

Jeśli zazwyczaj pijesz kilka filiżanek kawy dziennie, a nagle pozbawisz niej swój organizm, możesz odczuć skutki odstawienia. Kofeina usprawnia przepływ krwi do mózgu, kiedy nagle jej brakuje, może pojawić się ból głowy. A że zazwyczaj pijemy kawę rano, to i rano odczuwamy skutki jej braku.

Jeśli chcesz bezboleśnie zerwać z kofeiną, rozstawaj się z nią powoli. Stopniowo mieszaj kawę z jej bezkofeinowym odpowiednikiem. Niech 1/4 Twojego kubka z kawą stanowi ta bezkofeinowa i stopniowo niech będzie jej coraz więcej, aż całkowicie wyprze kofeinę.

 • weheartit /@anahit_yan1 Foto: Ofeminin
 • Zgrzytanie może doprowadzić do napięcia w stawie skroniowo – żuchwowym, który łączy szczękę z czaszką, a także może powodować zmiany w położeniu szczęki – to wszystko może spowodować ból głowy.
 • Jeśli uważasz, że to jest przyczyna Twoich dolegliwości, udaj się do dentysty.

Kac

Ból głowy spowodowany alkoholem zna chyba każdy. Niektóre związki alkoholu mogą negatywnie wpływać na neuroprzekaźniki w mózgu, powodując bóle głowy, a nawet migreny. Poza tym alkohol działa moczopędnie, przez co łatwo się odwodnić (a to także przyczyna bólu głowy).

Rozwiązanie jest bardzo proste – nie pij za dużo. Pamiętaj, by między drinkami pić wodę.

W rzadkich przypadkach może to być oznaka czegoś poważniejszego

Ból głowy o poranku może świadczyć także o guzie mózgu.

Ale zanim zaczniesz panikować pamiętaj, że ta poważna choroba ma także szereg innych objawów: zmiany widzenia, utrata wzroku, problemy z równowagą, uczucie senności i zmiany o podłożu psychicznym.

Ludzie z nowotworami mózgu często budzą się z bólem głowy, ponieważ ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego jest najwyższe o poranku, a obrzęk powoduje ból. To jednak mało prawdopodobne jeśli nie masz innych objawów.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*