Plecy okrągłe – (kifoza piersiowa) przyczyny, objawy, leczenie

Plecy okrągłe to często spotykana wada postawy polegająca na nadmiernym wygięciu się kręgosłupa. Dotyczy odcinka piersiowego, co jest nazywane wówczas hiperkifozą lub pogłębioną kifozą piersiową.

Wada ta może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Wrodzona ujawnia się stosunkowo wcześnie, ma długi i regularny łuk, a jej korekcja jest niezwykle trudna. Wada nabyta może mieć postać pourazową, krzywiczą i gruźliczą.

Plecy okrągłe – (kifoza piersiowa) przyczyny, objawy, leczenie

Czym charakteryzują się plecy okrągłe?

Hiperkifozie zwykle towarzyszy także spłaszczenie górnej części klatki piersiowej, a także zmniejszenie ruchomości stawów ramiennych oraz żeber.

Efektem jest zmniejszenie pojemności życiowej płuc, a niekiedy wadliwe usytuowanie narządów wewnętrznych (w tym serca).

Wada jaką są plecy okrągłe zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego, zaburzeń trawienia oraz dolegliwości ze strony gruczołów dokrewnych.

Charakterystyczne cechy pleców okrągłych:

 • szczyt kifozy piersiowej na wysokości Th7;
 • barki oraz głowa wysunięte do przodu;
 • spłaszczona, niekiedy zapadnięta klatka piersiowa;
 • odstające, rozsunięte łopatki.

Przy tej wadzie osłabione i nadmiernie rozciągnięte są powierzchowne mięśnie grzbietu:

 • mięsień czworoboczny;
 • mięsień równoległoboczny;
 • mięsień najszerszy grzbietu.

a także mięśnie głębokie grzbietu:

 • prostownik grzbietu odcinka piersiowego;
 • mięśnie karku.

Rozciągnięciu ulegają również więzadła:

 • nadkolcowe;
 • żółte;
 • międzykolcowe.

Do nadmiernie napiętych i przykurczonych mięśni zalicza się mięśnie klatki piersiowej:

 • mięśnie piersiowe większe i mniejsze;
 • mięśnie międzyżebrowe;
 • mięśnie zębate przednie.

Przykurczone jest także więzadło podłużne przednie kręgosłupa.

Przyczyny

Do przyczyn nabytej hiperkifozy piersiowej zalicza się krzywicę, zmiany pourazowe, gruźlicę kręgosłupa, chorobę Scheuermanna, ZZSK oraz zablokowanie stawów kręgosłupa. Częściej wada jest wrodzona. Wówczas uznaje się, że może mieć charaktery dziedziczny.

Leczenie pleców okrągłych

Rehabilitacja pleców okrągłych musi zawierać wiele elementów takich jak:

 • uświadamianie pacjentowi i jego rodzinie na czym polega wada i jakie są jej skutki;
 • zapewnienie optymalnych warunków środowiskowych do korekcji wady;
 • kinezyterapia obejmująca ćwiczenia rozciągające mięśnie przykurczone oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie osłabione;
 • kształtowanie nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała;
 • przywracanie świadomości ciała i równowagi emocjonalnej.

Odpowiednio przygotowana fizjoterapia powinna obejmować kinezyterapię, fizykoterapię, masaż oraz terapię manualną. Dodatkową opcją wspierającą proces leczenia jest kinesiotaping.

Zobacz również: Jak oklejać plastrami do kinesiotapingu?

Przykładowe ćwiczenia w przypadku pleców okrągłych

1. Ćwiczenia rozciągające

Powinny skupiać się na mięśniach klatki piersiowej oraz na stawach obręczy barkowej. Początkowo powinny być bierne, a w dalszym etapie rehabilitacji czynne.

Przykłady ćwiczeń: leżenie tyłem na ławeczce, wykonywanie obszernych krążeń kończynami górnymi do tyłu lub siad skrzyżny plecami do ściany, kończyny górne splecione na karku, a następnie próba dotknięcia łokciami do ściany.

Inny przykład ćwiczenia rozciągającego w przypadku pleców okrągłych przedstawiamy na poniższym zdjęciu.

Plecy okrągłe – (kifoza piersiowa) przyczyny, objawy, leczenie

2. Ćwiczenia mobilizacyjne

Mobilizacje w przypadku pleców okrągłych dotyczą przede wszystkim odcinka piersiowego kręgosłupa. Mają za zadanie wpłynąć na zwiększenie funkcjonalności stawów międzywyrostkowych, co przekłada się na poprawę ruchomości. Tego rodzaju ćwiczenia można wykonywać przy pomocy rollera.

Plecy okrągłe – (kifoza piersiowa) przyczyny, objawy, leczenie

3. Ćwiczenia wzmacniające

W przypadku wady postawy jaką są plecy okrągłe, ćwiczenia wzmacniające powinny dotyczyć przede wszystkim mięśni grzbietu. Najkorzystniejszą pozycją jest leżenie przodem. Przykładem ćwiczenia w tej pozycji może być unoszenie kończyn górnych i klatki piersiowej do góry, utrzymanie pozycji przed 10 sekund i rozluźnienie.

Plecy okrągłe – (kifoza piersiowa) przyczyny, objawy, leczenie

Kolejny przykład ćwiczenia wzmacniającego, które można wykonać przy pomocy taśmy rehabilitacyjnej.

Plecy okrągłe – (kifoza piersiowa) przyczyny, objawy, leczenie

4. Ćwiczenia korekcyjne

Mające na celu wyrobienie nawyku prawidłowej postawy ciała. Może to być spacer po wyznaczonej linii, przy jednoczesnym utrzymywaniu woreczka na głowie oraz laski korekcyjnej za plecami na wysokości łopatek lub kończyny górne odwiedzione w płaszczyźnie czołowej do kąta 90 stopni.

Plecy okrągłe – (kifoza piersiowa) przyczyny, objawy, leczenie5. Ćwiczenia oddechowe

Są zdecydowanie bardzo ważnym elementem kinezyterapii, ponieważ plecy okrągłe wpływają na negatywne zmiany w budowie klatki piersiowej. Należy zwrócić szczególną uwagę na poprawę fazy wdechu torem piersiowym. Przykład ćwiczeń oddechowych przedstawiamy na poniższym zdjęciu.

Plecy okrągłe – (kifoza piersiowa) przyczyny, objawy, leczenie

Kifoza kręgosłupa – przyczyny bólu, objawy, leczenie – TRU+

Zaokrąglone plecy, tzw. wdowi garb to jeden ze skutków ubocznych zaawansowanej kifozy piersiowej, która jest dosyć często występującą chorobą kręgosłupa.

Kifoza jest schorzeniem o charakterze postępującym – nadmierne wygięcie kręgosłupa odcinku krzyżowym i piersiowym wymaga rehabilitacji i leczenia, w przeciwnym razie deformacja pogłębia się, chory odczuwa coraz silniejsze dolegliwości bólowe pleców, a w skrajnych przypadkach może mieć problemy ze swobodnym oddychaniem.

 • Spis treści:
 • Kifoza kręgosłupa – przyczyny bólu i wystąpienia deformacji
 • Objawy nadmiernej kifozy kręgosłupa

Pogłębiona kifoza piersiowa. Jak leczyć kifozę kręgosłupa?

Ćwiczenia na kifozę kręgosłupa – rehabilitacja ruchowa

Kifoza kręgosłupa – przyczyny bólu i wystąpienia deformacji

Na wstępie warto wyjaśnić, co to jest kifoza? To naturalna krzywizna kręgosłupa w kształcie łuku, która fizjologicznie występuje w odcinku piersiowym i krzyżowym.

W przypadku, gdy dochodzi do patologicznego wygięcia kręgosłupa w odcinku piersiowym mówimy, że jest to hiperkifoza piersiowa – ucisk na kręgosłup powoduje ból.

Natomiast nadmierne wygięcie do tyłu w odcinku piersiowym świadczy o tym, że pacjent zmaga się z hiperkifozą krzyżową. Co powoduje kifozę piersiową? Wśród przyczyn wystąpienia nadmiernej kifozy piersiowej wymienia się:

 • wady wrodzone, 
 • przyjmowanie niewłaściwej pozycji podczas siedzenia przy biurku,
 • czynniki psychiczne,
 • dyskopatię,
 • urazy kręgosłupa,
 • rozszczep kręgosłupa,
 • długotrwałe trwanie w pozycji pochylonej,
 • chorobę Scheuermanna. 

Kifoza piersiowa rozwija się również u osób chorujących na artretyzm, dystrofię mięśniową, osteoporozę i zwyrodnienie kości. Zła higiena pracy, niski poziom aktywności fizycznej, powielane niewłaściwe wzorce ruchowe, mogą nasilać dolegliwości bólowe pleców, przyczyniając się do pogłębiania deformacji kręgosłupa (nadmiernej kifozy). 

Objawy nadmiernej kifozy kręgosłupa

Głównymi symptomami kifozy kręgosłupa są okrągłe plecy. U osób z zaawansowaną postacią choroby pojawia się tzw. garb na plecach.

Leia também:  Jak dbać o wzrok? Co robić by mieć zdrowe oczy?

Inne objawy kifozy piersiowej to zapadnięta i płaska klatka piersiowa oraz dolegliwości bólowe pleców oraz mięśni, które znacznie obniżają jakość codziennego życia.

U osób z kifozą charakterystyczne są też rozsunięte na boki, odstające łopatki i znaczne wysunięcie głowy do przodu.

Pogłębiona kifoza piersiowa. Jak leczyć kifozę kręgosłupa?

Leczenie pogłębionej kifozy piersiowej poprzedza badanie palpacyjne kręgosłupa oraz RTG na całej długości kręgosłupa. Często wdraża się leki przeciwbólowe. W niektórych przypadkach stosuje się leczenie operacyjne kifozy (np. gdy kąt wygięcia kifozy przekracza 40 stopni).

Zadowalające efekty terapeutyczne dają masaże, terapia manualna, joga i ćwiczenia korekcyjne zlecone przez lekarza lub fizjoterapeutę. W leczeniu wykorzystuje się również szelki i gorsety stabilizująco-mobilizujące.

Tak naprawdę dany sposób leczenia zależy od stopnia zaawansowania patologicznych zmian.

Ćwiczenia na kifozę kręgosłupa – rehabilitacja ruchowa

Rehabilitacja ruchowa, która obejmuje specjalne ćwiczenia na plecy okrągłe służy rozciągnięciu mięśni przedniej strony klatki piersiowej oraz obręczy barkowej.

Regularnie wykonywane zestawy ćwiczeń na kifozę, dobrane indywidualnie do każdego pacjenta (uwzględniając jego potrzeby, możliwości i stan zdrowia), mają również wzmocnić osłabione mięśnie grzbietu i zminimalizować dolegliwości bólowe.

Poza aktywnością fizyczną, należy również dbać o prawidłową postawę ciała w pracy, pamiętać o odpoczynku i częstych zmianach pozycji. 

Ból pleców wywołany np. przez nadmierną kifozę piersiową zawsze wywołuje dyskomfort – niejednokrotnie utrudniając normalne funkcjonowanie. Dobrym sposobem wspomagającym leczenie może okazać się terapia bólu za pomocą TRU+. 

TRU+ to urządzenie do elektrostymulacji, które łagodzi dolegliwości bólowe pleców za pomocą prądu, z tego sprawdzonego rozwiązania mogą korzystać wszystkie osoby, które szukają nowych dróg walki z uciążliwym bólem.

To wyrób medyczny, który wykorzystuje metodę TENS o udowodnionym klinicznie działaniu, z której od lat korzystają specjaliści w gabinetach fizjoterapeutycznych. Impulsy emitowane przez elektrostymulator domowy opierają się na przezskórnej elektrostymulacji nerwów, tzw.

prądach TENS (z ang. Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation). 

Bezbolesne impulsy emitowane przez urządzenie TRU+ blokują odczuwanie dolegliwości bólowych – hamując sygnały bólowe kierowane do mózgu. Już 30-minutowa terapia daje pozytywne rezultaty, użytkownik elektrostymulatora TRU+ może odczuć wyraźną ulgę i zmniejszenie bólu pleców.

Wszystko to jest możliwe dzięki przezskórnej stymulacji zakończeń nerwowych i pobudzeniu produkcji endorfin przez organizm, które są naturalnymi substancjami przeciwbólowymi.

TRU+ pozwala dostosować intensywność impulsów do indywidualnych potrzeb każdej osoby – profesjonalny program leczniczy obejmuje aż 30 poziomów natężenia.

Podsumowując, urządzenie TRU+ może przynieść ulgę w postaci zmniejszenia bólu pleców nawet po jednej sesji zabiegowej. Nie tylko blokuje ból, ale też stymuluje wytwarzanie beta-endorfin.

Dzięki elektrostymulatorowi TRU+ przeznaczonemu do użytku domowego, możliwe jest łagodzenie dolegliwości bólowych pleców w wygodny i prosty sposób.

Należy pamiętać, że kifoza piersiowa to choroba kręgosłupa o postępującym charakterze, której nie wolno bagatelizować – brak podjęcia specjalistycznego leczenia i systematycznej rehabilitacji nasila problem, pogarszając stan zdrowia chorego.  

Leczenie nieoperacyjne pleców okrągłych

powrót

Jedną z najczęściej występujących wad postawy obok skoliozy (bocznego skrzywienia kręgosłupa), są plecy okrągłe – nadmierna kifoza w odcinku piersiowym kręgosłupa z jednoczesnymi przykurczami mięśni piersiowych większych. Często słyszymy – ciągle się garbi, z dnia na dzień coraz bardziej i nic nie pomaga. Tzw. pajączek – prosto trzymacz na plecy też niewiele pomoże, dziecko po miesiącu umie oszukać na tyle Ortegę, że dalej siedzi krzywo, a pajączek jest na swoim miejscu. Znaczna część młodych, rosnących osób ma nawyk nieprawidłowej, zgarbionej postawy, co gorsza, to pozostaje – w życiu dorosłym też prezentujemy taką sylwetkę. Dlatego „walkę” należy rozpocząć jak najwcześniej, aby systematycznie zmieniać postawę. Przed ćwiczeniami wprowadzamy zabiegi, które wzmocnią mięśnie przykręgosłupowe niezależnie od naszej woli ( czyli możemy stosować nawet u małych dzieci), takie jak elektrostymulacja, prądy Kotza, prądy interferencyjne na odpowiednich parametrach, laserostymulacja i dalej wdrażamy indywidualnie dobrane ćwiczenia PNF, osiowe, stymulujące mięśnie przykręgosłupowe, redresyjne obręczy barkowej, nie zapominając jednocześnie o oddechowych z uruchamianiem przepony. Jeśli systematycznie 20 minut dziennie będziemy je stosowali, do tego okresowo wdrażali fizykoterapeutyczne zabiegi, to zatrzymamy progresję pleców okrągłych.

Natomiast istnieje jeszcze młodzieńcza kifoza piersiowa, tzw. choroba Scheuremanna – niestety dość często spotykana wśród 10-13 latków. Charakterystyczne pogłębianie kifozy piersiowej, często bolesne, zmiany w ukształtowaniu trzonów kręgowych powstają w okresie szybkiego wzrostu. Choroba ma podłoże wieloczynnikowe: genetyczne, hormonalne, mechaniczne, metaboliczne.

Dochodzi do zaburzenia w układzie kostnym trzonów kręgosłupa, mięśniowo-więzadłowym, dlatego pewne zmiany są nieodwracalne.

W przypadku Choroby Scheuermanna im szybciej rozpoznamy klinicznie i radiologicznie schorzenie, rozpoczniemy leczenie rehabilitacyjne, tym większe mamy szanse na zminimalizowanie skutków ubocznych, czyli na zdeformowanie klatki piersiowej, wystających żeber i przygarbionych pleców.

Oczywiście w pełni nigdy nie uda nam się zniwelować skutków tej choroby, ale możemy wpłynąć na ukształtowanie postawy, na równowagę prostowników grzbietu, mięśni pośladkowych, brzucha i czworogłowych ud a także zwiększyć pojemność płuc i zmniejszyć dolegliwości bólowe – a to już bardzo dużo! Zazwyczaj jednocześnie istnieje też skolioza, dlatego trudne jest prawidłowe prowadzenie takiego schorzenia. Wybór metody zależy od wieku pacjenta, stopnia zniekształcenia i objawów klinicznych. Leczenie nieoperacyjne jest podobne jak w przypadku pleców okrągłych, tylko przy większym czynnym udziale terapeuty, z zastosowaniem ćwiczeń wspomaganych, rozciągających, wzmacniających, oporowych oddechowych, wyrabiających nawyk prawidłowej postawy.

Stosuje się też leczenie ortotyczne: różnego rodzaju gorsety szkieletowe przy kifozie piersiowej powyżej 45 stopni, które muszą być korygowane co 2-3 miesiące.

Ostatecznością jest leczenie operacyjne przy kifozie powyżej 70 stopni, oczywiście przy braku poprawy leczenia metodami nieoperacyjnymi, czyli rehabilitacją i gorsetem.

Oby ta ostatnia wersja była jak najrzadziej potrzebna, konieczna jest czujność rodziców w trakcie wzrostu dziecka i obserwacja jego postawy.

Dr n.med. Iwona Adamczak specjalista rehabilitacji medycznej, balneologii i medycyny fizykalnej

Leia também:  Jakie Objawy Przy Chorej Wątrobie?

Klinika Zdrówko

powrót

Co to jest kifoza?

Z tekstu dowiesz się:

 • co to jest kifoza i jakie są jej rodzaje,
 • na czym polega diagnostyka kifozy,
 • w jaki sposób leczy się kifozę.

Kifoza to naturalna krzywizna kręgosłupa w postaci łukowatego wygięcia w stronę grzbietową. U zdrowych osób występują zarówno kifoza piersiowa, jak i kifoza krzyżowa – dzięki nim człowiek jest w stanie utrzymać wyprostowaną pozycję ciała.

Krzywizny kręgosłupa w trakcie życia człowieka ulegają pewnym zmianom, ale zazwyczaj utrzymują się w normie.

Na skutek różnych czynników mogą one jednak przybrać charakter patologiczny – dzieje się tak, jeśli kifoza piersiowa przekracza normy lub widoczna staje się kifoza szyjna bądź kifoza w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Są to wady postawy wymagające specjalistycznego leczenia.

Wyróżnia się następujące rodzaje kifozy patologicznej:

 • kifoza piersiowa pogłębiona – wada postawy, w przebiegu której naturalne wygięcie kręgosłupa na odcinku piersiowym przekracza normy, tworząc tzw. plecy okrągłe,
 • kifoza szyjna – nadmierne wygięcie kręgosłupa szyjnego do tyłu,
 • kifoza lędźwiowa – nadmierne wygięcie do tyłu kręgosłupa na odcinku lędźwiowym.

Wśród przyczyn tych schorzeń znajdują się m.in.

wrodzone wady w budowie kręgosłupa, ale o wiele częściej są one skutkiem nieprawidłowych nawyków i szeroko rozumianego niezdrowego trybu życia: niedoboru aktywności fizycznej, złej higieny pracy czy niewłaściwej pozycji podczas siedzenia przy komputerze. Kifozie szyjnej często towarzyszą również objawy w postaci bólu szyi, zaburzeń równowagi czy napięcia mięśni szyi.

Diagnostyką i leczeniem wad postawy – w tym patologicznej kifozy – u dorosłych zajmuje się ortopedia, zaś u dzieci – ortopedia dziecięca.

Specjalista przeprowadza u pacjenta badanie wzrokowe i palpacyjne, a jego diagnozę potwierdza badanie RTG wszystkich odcinków kręgosłupa. Leczenie kifozy obejmuje przede wszystkim dobrane do wieku pacjenta oraz stopnia zaawansowania zmian ćwiczenia.

U młodszych pacjentów stosuje się specjalne szelki ortopedyczne, pomagające w utrzymaniu prawidłowej pozycji kręgosłupa. Jeśli wadzie towarzyszą dolegliwości bólowe, lekarz może przepisać środki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Wysoką skuteczność w leczeniu kifozy mają także masaże. Jeżeli wada jest skutkiem infekcji kręgosłupa lub ma związek z chorobą nowotworową, konieczny może się jednak okazać zabieg operacyjny.

Ćwiczenia na kifozę można wykonywać zarówno podczas specjalistycznych zajęć korekcyjnych pod okiem fizjoterapeuty, jak i samodzielnie w domu – wystarczy jedynie opanować podstawy!

 • W pozycji leżenia na brzuchu należy podłożyć pod klatkę piersiową zwinięty koc. W rękach trzyma się gumę – należy ją przełożyć za głowę w taki sposób, by doszło do ściągnięcia łopatek.
 • Z klęku podpartego należy bez odrywania rąk od podłoża przejść do tzw. siadu japońskiego i poprzez ruch rąk do przodu pogłębić wyprost kręgosłupa w odcinku piersiowym.
 • W siadzie klęcznym należy podnieść trzymany w rękach kij na wysokość klatki piersiowej, a następnie, prostując ręce, przełożyć go za głowę, tak aby pozostał w linii barków.

Nadmiernej kifozy można się pozbyć – w tym celu należy się jednak zgłosić się do specjalisty i podjąć odpowiednie leczenie.

Źródła:

http://www.ortopeda.biz.pl/leksykon/kifoza_wrodzona.pdf

Kifoza pogłębiona – przyczyny, objawy i leczenie okrągłych pleców

Kifoza, czyli łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę grzbietową w odcinku piersiowym lub krzyżowym kręgosłupa, które mieści się w granicach ustalonej normy, nazywa się kifozą fizjologiczną. To norma.

Jeśli zaś kifozę obserwuje się w odcinku szyjnym lub lędźwiowym kręgosłupa bądź wielkość wygięcia kręgosłupa wykracza poza normę, kifozę uznaje się za patologiczną. Oznacza to, że kifoza lub kifoza piersiowa nie jest jednostką chorobową, jak się często uważa.

Patologię stanowi hyperkifoza, hypokifoza piersiowa lub kifoza szyjna bądź lędźwiowa.

Kręgosłup człowieka w naturalny sposób jest lekko wygięty w odcinku piersiowym.

Taka fizjologiczna kifoza piersiowa zapewnia pionową postawę, zwiększa objętość klatki piersiowej, amortyzuje pionowe obciążenia kręgosłupa, absorbuje wstrząsy i utrzymuje ciężar głowy. Kifoza dotyczy nie tylko kości, lecz także mięśni i więzadeł.

Warto pamiętać, że w ciągu życia krzywizny fizjologiczne kręgosłupa zmieniają się – najczęściej w granicach uznanych za normę. Czasem jednak się zdarza, że zaczynają być nieprawidłowe.

Jeśli naturalne, lekko łukowate wygięcie pleców ulega pogłębieniu, mówi się o kifozie patologicznej. Kifoza pogłębiona (plecy okrągłe) jest nieprawidłowością, która polega na postępującym, nadmiernym wygięciu kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym i krzyżowym.

Kifoza patologiczna najczęściej występuje pod postacią:

 • hyperkifozy piersiowej (skolioza, gruźlica, krzywica, złamania kręgów, osteoporoza, choroba Scheuermanna, wada postawy),
 • hypokifozy piersiowej (skolioza, wada postawy).

Najczęstszą przyczyną kifozy patologicznej jest:

 • utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała, długotrwałe przebywanie w pozycji zgarbionej. Wówczas dochodzi do dystonii mięśniowej.
 • skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa,
 • wada wrodzona, na przykład kifoza patologiczna wrodzona konstytucjonalna oraz kostnopochodna.
 • krzywica – tzw. garb krzywiczy siedzeniowy,
 • gruźlica – garb gruźliczy,
 • choroba Scheuermanna – kifoza młodzieńcza oraz zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
 • zmiany pourazowe,
 • zablokowanie stawów kręgosłupa,
 • osteoporoza,
 • choroby neurologiczne,
 • wady wzroku – kifoza ocznopochodna,
 • psychogenne np. wdowi garb.

Kifoza patologiczna charakteryzuje się zwykle zapadnięciem klatki piersiowej i zbyt dużym wygięciem odcinka piersiowego kręgosłupa ku tyłowi. Nieprawidłowość pogłębia lordozę lędźwiową, przesuwa wypadkową siłę obciążania kręgów ku przodowi.

Głowa i barki wysuwają się do przodu, ramiona stają się bardziej zaokrąglone. Obserwuje się rozsunięcie i odstawanie łopatek od klatki piersiowej. W rezultacie sylwetka wydaje się zdeformowana.

Charakterystyczne dla pogłębionej kifozy są zaokrąglone plecy, a w zaawansowanym stadium garb, czyli wybrzuszenie widoczne na górnej części pleców.

Kifoza pogłębiona może wywołać ból mięśni pleców czy problemy z oddychaniem. Dzieje się tak, ponieważ kręgosłup jest nieodpowiednio obciążony, a jego nieprawidłowe wygięcie naciska na płuca.

Diagnostyka kifozy opiera się na badaniu palpacyjnym kręgosłupa oraz obserwacji ruchów pacjenta, a także badaniach obrazowych, takich jak RTG kręgosłupa, które jest wykonywane na całej długości kręgosłupa. 

Leia também:  Jakie Sa Objawy Przy Niedoczynnosci Tarczycy?

Kifoza może być wyleczona, jednak jest to proces długotrwały. Terapia pogłębionej kifozy piersiowej zależy od przyczyny jej powstania.

Najczęściej stosuje się metody zachowawcze, takie jak ćwiczenia korekcyjne rozciągające mięśnie klatki piersiowej i wzmacniające mięśnie grzbietu, a także ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia mięśni brzucha i mięśni pośladków, pływanie, gorsety korekcyjne, masaże klasyczne i lecznicze oraz zabiegi fizykoterapii (promieniowanie nadfioletowe, ultradźwięki, masaż podwodny).

Wskazane jest unikanie zwiększonych obciążeń kręgosłupa. Zdarza się, że kifoza pogłębiona wymaga leczenia operacyjnego. U pacjentów z łagodniejszą postacią patologii czasami nie stosuje się żadnego specjalistycznego leczenia, oprócz wykonywania zaleconych ćwiczeń.

Kifoza pogłębiona – zaniedbana i źle leczona – może powodować szybszy rozwój zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie i rozwój dolegliwości bólowych.

Plecy okrągłe (kifoza piersiowa) – rozpoznanie i ćwiczenia

Wady postawy to zbiorcze określenie dla nieprawidłowości i odchyleń, które są niezgodne z ogólnie przyjętymi cechami prawidłowej postawy ciała.

W większości przypadków stanowią one następstwo rozmaitych zmian patologicznych w obrębie układu ruchu, które mogą mieć podłoże jednakowo strukturalne lub czynnościowe. Wśród nich wyróżniamy m.in.

plecy okrągłe, które w dzisiejszych czasach są obserwowane u dużej części populacji.

Plecy okrągłe czy też hiperkifoza piersiowa jest jedną z najpopularniejszych wad pleców, która może występować praktycznie u każdego. Istotą tej anomalii jest nadmierne wygięcie piersiowego odcinka kręgosłupa w kierunku tylnym.

Zniekształcenie i zniesienie prawidłowego ustawienia naszej postawy prowadzi do szeregu zaburzeń anatomiczno-strukturalnych, które z czasem zostają utrwalone i mogą ulegać dalszemu pogłębieniu.

Brak odpowiednio szybkiej diagnozy i późne wprowadzenie leczenia znacząco wydłuża czas późniejszej reedukacji posturalnej.

Wady pleców o charakterze hiperkifozy podobnie jak inne wady postawy mogą mieć dwojakie podłoże rozwoju. Część z nich ma charakter wrodzony i jest powiązana z deformacjami w zakresie zaburzenia prawidłowej budowy kości czy nieodpowiedniego napięcia mięśniowego.

Inne z kolei są wadami nabytymi, które pojawiają się w trakcie naszego życia jako następstwo działania pewnych czynników zewnętrznych. W przypadku przyczyn rozwojowych wskazuje się choroby narządu ruchu, które mogą doprowadzić do zdeformowania kości, torebek stawowych czy struktur więzadłowych.

Czynniki nawykowe są znacznie częstsze. W tym pojęciu należy doszukiwać się m.in.

niewłaściwej organizacji miejsca pracy (zwłaszcza w przypadku długotrwałego przesiadywania przy komputerze), brak okularów lub zbyt słabe szkła przy wadzie wzroku, nieprawidłowe oświetlenie, zbyt mały poziom aktywności fizycznej, dysbalans mięśniowy, problemy z czuciem głębokim oraz wiele innych.

Osoba borykająca się z problemem pleców okrągłych przyjmuje charakterystyczną postawę ciała, niejednokrotnie określaną mianem postawy kifotycznej.

Obecność hiperkifozy piersiowej prowadzi do wyraźnego zaburzenia prawidłowych warunków anatomiczno-funkcjonalnych, co odzwierciedla szereg nieprawidłowości podczas wizualnej oceny sylwetki.

Do objawów pleców okrągłych należą:

 • przesadnie wysunięte do przodu głowa i barki (tzw. nadmierna protrakcja),
 • osłabione i nadmiernie rozciągnięte mięśnie prostownika grzbietu, ściągające łopatki oraz brzucha,
 • „zamknięta” klatka piersiowa wraz z patologicznym przykurczeniem mięśni piersiowych i zębatych przedni,
 • ograniczona ruchomość klatki piersiowej, czasami połączona z przykurczem mięśni międzyżebrowych.

Utrzymujący się problem pleców okrągłych może okazać się niezwykle niebezpieczny. Osłabione mięśnie górnej części kręgosłupa skutkują zmniejszoną stabilnością i odpornością na drgania mechaniczne, które są rezultatem codziennego poruszania się.

To natomiast, w asyście występującej nadmiernej protrakcji, sprzyja dolegliwościom bólowym i zawrotom głowy, problemom z koncentracją czy utrzymującemu się uczuciu przemęczenia.

Klatka piersiowa charakteryzuje się ograniczoną ruchomością, co w połączeniu z przykurczonymi strukturami mięśniowymi sprzyja występowaniu problemów oddechowych. Z czasem mogą doprowadzić do spłycenia oddechu lub niekontrolowanych napadów duszności.

Nie można zapominać, że wada sama w sobie jest przyczyną niekomfortowych dolegliwości bólowych będących wynikiem odstępstw od prawidłowej postawy ciała.

Największą rolę w procesie leczenia odgrywają fizjoterapeuci. To zazwyczaj oni jako pierwsi zauważają problemy z postawą, co niejednokrotnie może być niezwiązane z pierwotnym charakterem wizyty pacjenta.

Znaczna część społeczeństwa nie jest świadoma wyglądu własnej sylwetki, nie wspominając już o zaangażowanym przestrzeganiu zasad tzw.

szkoły pleców – zbioru zasad i aktywności sprzyjających utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, a także ergonomicznemu funkcjonowaniu podczas realizacji codziennych czynności. Fizjoterapeuta na drodze wzrokowej oceny sylwetki może stwierdzić charakter wady.

Dla pewności często posiłkuje się testami funkcjonalnymi (potwierdzającymi np. osłabienie danej grupy mięśniowej) oraz badaniem palpacyjnym (dla dotykowego określenia np. poziomu nadmiernego napięcia konkretnego mięśnia).

Największym wrogiem wad postawy jest aktywność ruchowa! Fizjoterapeuci poprzez gimnastykę korekcyjną starają się przeciwdziałać występującym nieprawidłowościom i uczą pacjentów świadomego „trzymania” prawidłowej postawy ciała.

Proces rehabilitacji bazuje przede wszystkim na ćwiczeniach – wzmacniających, rozciągających, rozwijających czucie głębokie i stabilizację sylwetki, regulujących pracę oddechu oraz zwiększających i utrzymujących ruchomość stawową.

Ćwiczenia na pogłębioną kifozę piersiową mogą być realizowane przy wykorzystaniu rozmaitych przyrządów gimnastycznych (np. szarfy, piłki, woreczki, taśmy), które oprócz urozmaicenia terapii stanowią dodatkowy bodziec dla pracujących mięśni.

Jeśli powyższy problem dotyczy także Ciebie, skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem 12 342 81 80 bądź wyślij e-maila na adres [email protected]

Centrum rehabilitacji i terapii Open Medical tworzą wysoko wyspecjalizowani lekarze, którzy nie tylko posiadają ogromną wiedzę i lata doświadczenia, a także dbają o ciepłą atmosferę.

Dołącz do grona zadowolonych pacjentów Open Medical i zacznij żyć pełnią życia!

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*