Plamy na dłoniach – jakie są przyczyny i jak usunąć plamy na rękach?

Przebarwienia na dłoniach znane są również jako plamy wątrobowe lub plamy starcze.

Na początku warto jednak podkreślić, że ich pojawienie się nie ma żadnego związku z wątrobą, a niekoniecznie też z wiekiem.

Pierwsza nazwa nawiązuje do barwy zmian, która przypomina kolor wątroby, natomiast druga odnosi się do faktu, że plamy są często jednym z efektów starzenia się skóry – choć jak już zostało wspomniane, nie jest to regułą.

Plamy na dłoniach, najczęściej powstające na ich zewnętrznej części, to efekt wieloletniej ekspozycji skóry na słońce. Początkowo są niezauważalne – widoczne stają się najczęściej około 50. roku życia, gdy dochodzi do zaburzeń w pracy melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry.

Wraz z upływem lat pracują one mniej efektywnie, co w połączeniu z niewłaściwą ochroną przed promieniowaniem UV może przyczyniać się do powstania przebarwień. Pojawiają się głównie w tych obszarach ciała, które były najczęściej narażone na kontakt ze słońcem – a dłonie bez wątpienia do takich należą.

Warto przy tym zaznaczyć, że nie są one pamiątką z ostatnich wakacji, ale nawet tych sprzed kilku dekad.

Plamy na dłoniach – jakie są przyczyny i jak usunąć plamy na rękach? Plamy na dłoniach – jakie są przyczyny i jak usunąć plamy na rękach?

Przebarwienia na skórze dłoni są trudne do usunięcia, dlatego należy przede wszystkim zapobiegać ich pojawianiu się. Podstawową metodą unikania plam jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna.

Co ważne, po ochronę UV należy sięgać nie tylko w słoneczne dni – promienie słońca mogą mieć negatywny wpływ na skórę nawet wtedy, gdy jest pochmurno! Na co dzień możesz stosować krem do rąk NIVEA Q10, z koenzymem Q10 i filtrami UV, które ochroną skórę Twoich rąk przed szkodliwym wpływem promieniowania.

Osoby o bardzo jasnej karnacji, cerze wrażliwej i skórze podatnej na przebarwienia powinny używać kosmetyków z wysokim filtrem – dobrym wyborem będzie balsam do opalania SPF 50.

O skórę należy zatroszczyć się nawet jeśli nie wychodzisz zbyt często na słońce – nawilżona i zadbana skóra rąk zdecydowanie wolniej będzie zatracać jędrność i na dłużej utrzyma żywotność struktur skóry, opóźniając pojawianie się plam starczych. Stosuj kremy do rąk codziennie – nawet kilka razy w ciągu dnia, jeśli czujesz, że Twoja skóra potrzebuje tego typu wsparcia.

Jeśli nie udało Ci się zapobiec pojawieniu się przebarwień, nic straconego! Co prawda ich usunięcie nie jest proste, ale istnieje kilka sposobów, by plamy na rękach stały się mniej widoczne.

Dużą skutecznością wyróżniają się zabiegi medycyny estetycznej, takie jak:

 • laseroterapia – pozwala rozbić nagromadzoną melaninę na mniejsze cząsteczki, które są następnie wchłaniane przez organizm. Światło laserowe działa w głębokich warstwach skóry, gdzie zlokalizowane są plamy po opalaniu;
 • krioterapia – miejscowe zamrażanie zmian ciekłym azotem. Pod wpływem niskiej temperatury w melanocytach powstają kryształki lodu, które przyczyniają się do degradacji zmienionych struktur;
 • głęboki peeling – powoduje głębokie złuszczenie naskórka i pobudza procesy regeneracyjne w głębokich warstwach skóry. Zabieg najczęściej wykonuje się przy użyciu kwasu glikolowego, azelainowego lub trichlorooctowego.

Przebarwienia na dłoniach to problem estetyczny, który nie dotyczy jedynie osób w średnim wieku czy starszych. Dzięki właściwej ochronie przeciwsłonecznej plamki na skórze mogą jednak w ogóle się nie pojawić, a jeśli już powstaną – możesz skutecznie je usunąć lub zmniejszyć ich widoczność.

Plamy na dłoniach – jakie są przyczyny i jak usunąć plamy na rękach?

Brązowe plamy na dłoniach – jak się pozbyć tego problemu?

Plamy na dłoniach o charakterystycznym brązowo-rdzawym kolorze nazywane są również plamami pigmentacyjnymi lub plamami starczymi.

Warto wiedzieć, że tego rodzaju przebarwienia na rękach, wbrew swojej nazwie, niewiele mają wspólnego z wątrobą. Określa się je w ten sposób tylko dlatego, że ich kolor jest zbliżony do kolory wątroby.

Dlaczego powstają? U kogo najczęściej się pojawiają? Jakie metody leczenia pomarańczowych plam na dłoniach są skuteczne? Czy plamy starcze na dłoniach są groźne?

Gdzie i u kogo pojawiają się plamy wątrobowe na skórze?

Choć plamy wątrobowe na skórze najczęściej pojawiają się na zewnętrznej stronie dłoni, to mogą one również wystąpić w innych miejscach, m.in. na twarzy, dekolcie i ramionach.

Często określa się je plamami starczymi, ze względu na to, że zazwyczaj występują po 50 roku życia, jednak wbrew nazwie mogą one również pojawić się u młodych osób.

Warto również wiedzieć, że pomarańczowe plamy na dłoniach to znacznie częstszy problem osób o jasnej karnacji.

Plamy na rękach – przyczyny

Najczęstszą przyczyną powstawania rdzawych plam na dłoniach jest nadmierna ekspozycja na słońce. Przebarwienia mogą również powstać wskutek zażywania leków moczopędnych, leków na cukrzycę oraz na wysokie ciśnienie krwi. Dzieje się tak, ponieważ w wyniku stosowania leków skóra jest bardziej wrażliwa na promienie słoneczne i w efekcie tworzą się rdzawe plamy na dłoniach.

Jak powstają ciemne plamy na dłoniach i w innych miejscach?

Plamy na dłoniach są wynikiem częstego wystawiania skóry na kontakt ze słońcem. Na początku nie są one widoczne, jednak pojawiają się po latach właśnie na obszarach skóry, które najczęściej były poddane działaniu promieni słonecznych.

Plamy na rękach najczęściej kojarzy się z osobami starszymi, ale same przebarwienia nie są w ogóle związane ze starzeniem się skóry. Jeśli np.

ktoś w wieku dziecięcym przebywał dużo czasu na słońcu, plamy wątrobowe mogą pojawić się nawet pomiędzy 20 a 30 rokiem życia.

Brązowe plamy na dłoniach w czasie ciąży

Brązowe plamy na dłoniach są również efektem wahań hormonalnych, dlatego przede wszystkim na powstawanie takich przebarwień są narażone kobiety w czasie ciąży.

Otóż wzmożona produkcja estrogenu wpływa na intensywniejszą pracę komórek produkujących melaninę i na powstawanie przebarwień.

Nie bez powodu kobiety w ciąży powinny unikać opalania oraz używać kremów z wysokim filtrem.

Brązowe plamy na rękach – jak im zapobiegać?

Aby zapobiec powstawaniu rdzawych plam na dłoniach należy oczywiście stosować kremy z filtrem. Warto również dostarczać w diecie odpowiednią ilość beta-karotenu, gdyż wtedy skóra jest bardziej odporna na działanie słońca. W okresie letnim należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce.

Czy przebarwienia na dłoniach są groźne?

Plamy na dłoniach nie są groźne, jednak ich pojawienie się na skórze warto jest skonsultować z lekarzem. Choć główne przyczyny ich powstawania to ekspozycja na promienie UV, hormony czy też stosowanie niektórych leków i kosmetyków, to zdarza się, że tego rodzaju wykwit może mieć charakter nowotworowy. Z tego względu warto jest to zweryfikować.

See Also Plamy na dłoniach – jakie są przyczyny i jak usunąć plamy na rękach?

Jak leczyć brązowe plamki na dłoniach?

Rdzawych plam na dłoniach nie da się całkiem zlikwidować, ale można sprawić, aby były mniej widoczne.

W rozjaśnianiu przebarwień na rękach pomocne będą takie zabiegi medycyny estetycznej jak peelingi chemiczne, dzięki którym pozbędziemy się wierzchniej warstwy naskórka.

Plamy wątrobowe na na skórze staną się także jaśniejsze, dzięki krioterapii, fototerapii i laseroterapii. Można również zlecić stosowanie maści wybielających, a czasem sięgnąć po domowe sposoby.

Plamy starcze na dłoniach – domowe sposoby

Jak usunąć plamy starcze na dłoniach domowymi sposobami? Można smarować skórę sokiem z cytryny, stosować żel ze świeżego aloesu oraz nakładać na plamy maseczkę z miodu i jogurtu naturalnego.

Tomasz

Od lat pracuję jako copywriter dla podmiotów i marek z branż beauty i healthcare. Jestem pasjonatem sportów wodnych, muzyki na żywo i wszystkiego, co godne ludzkiej ciekawości!

Leia também:  Czym jest obturacyjny bezdech senny i jakie są jego przyczyny?

Brązowe plamy na dłoniach. Domowe sposoby na plamy starcze – Turkey from Europe

Plamy na dłoniach – jakie są przyczyny i jak usunąć plamy na rękach?

Etiopatogeneza brązowych plam na skórze dłoni

Większość osób około 40stego roku życia może zauważyć na skórze swoich dłoni przebarwienia. Mogą się one pojawić we wcześniejszym czasie, bądź też późniejszym. Jest to kwestia iście indywidualna i ściśle związana z codzienną pielęgnacją.

Najbardziej eksponowanymi partiami ciała na promieniowanie ultrafioletowe jest skóra dłoni oraz twarzy. Nie sposób zakrywać ich przez większość swojego życia. Nawet prowadząc samochód jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie słoneczne. Dodatkowo negatywne skutki przynoszą systematyczne wizyty w solarium.

Najlepszą profilaktyką jest codzienne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych oraz kosmetyków o działaniu ochronnym przed UV.

Ciemne plamy na skórze są efektem długotrwałego działania promieniowania ultrafioletowego. Melanina, która jest naturalnym barwnikiem skóry, jest wytwarzana stale na jednakowym poziomie. Jedynie eksponowanie skóry na UV stymuluje komórki barwnikowe do wzmożonej produkcji. Wtedy można uzyskać efekt opalonego ciała.

Kiedy ekspozycja jest regularnie zbyt intensywna oraz zbyt długa, a skóra nie jest odpowiednio zabezpieczona, pokryta specjalnym faktorem przeciw-UV lub chociaż zasłonięta – może dojść do uszkodzenia struktury melanocytów w sposób trwały lub chwilowy.

Gdy melanocyty po zbyt intensywnej ekspozycji ulegają uszkodzeniu wówczas powstają plamy, które są możliwe do usunięcia, specjalistycznymi składnikami aktywnymi lub zabiegami kosmetycznymi. Możliwe jest również trwałe uszkodzenie błon komórek melanocytów, wówczas ziarenka melaniny ulegają rozlaniu.

Taka sytuacja powoduje, iż ciemne plamy na skórze zostaną utrwalone. Najczęściej można spotkać się z występowaniem brązowych plam na grzbiecie dłoni.

Hiperpigmentacja skóry to inaczej nadprodukcja naturalnego barwnika w skórze człowieka. Wówczas w efekcie pojawiają się plamy starcze najczęściej na dłoniach i twarzy. Mogą także pojawić się na dekolcie, ramionach, plecach czy zupełnie innych miejscach, które w okresie młodości były nadmiernie eksponowane.

Przyczyną powstawania przebarwień mogą być również stany po silnych chorobach o podłożu dermatologicznym. Przebarwienia pozapalne powstają po przebiegu trądziku. Poza przebarwieniami, mogą się pojawić wówczas również odbarwienia skóry. Dlatego należy pamiętać, że powstawanie plam na skórze może mieć różną przyczynę. Nie każde przebarwienie jest plamą starczą.

Plamy na dłoniach mogą mieć również odcień żółty.

Domowe sposoby na plamy starcze na dłoniach

Usuwanie plam starczych na dłoniach nie należy do łatwych zadań. Jedną na najstarszych metod jest nacieranie zmienionej skóry sokiem z cytryny. Posiada bowiem ona właściwości rozjaśniające i pozwala uzyskać drobne efekty kosmetyczne.

Ekstrakt z cytryny może występować również w kremach do dłoni. Wówczas możliwe staje się, aby krem stosować regularnie, gdyż możemy go mieć pod ręką np. w torebce. Możliwe jest wyróżnienie również kremu na odbarwienia skórne.

Można też systematycznie stosować peelingi, zakupione w sklepie lub zrobione domowym sposobem (np. z kawy, cukru, soli lub łupin orzechów). Nacieranie różnorodnymi olejkami aptecznymi także może przynieść zadowalające efekty.

Ze starszych metod można wyszczególnić nacieranie octem jabłkowym zmieszanym z oliwą z oliwek. Takową mieszankę pozostawia się na powierzchni skóry na czas 20 minut.

Ostatnimi czasy bardzo popularny stał się aloes. Można go nakładać na powierzchnię ciała, bez konieczności zmywania. Przynosi bardzo dobre rezultaty w usuwaniu plam pigmentacyjnych. Porównywalnie dobre działanie ma chrzan. Zawarta w nim witamina C dość skutecznie spowalnia nadprodukcję melaniny.

Specjalna pasta chrzanowa zawiera glukozynolany, odpowiedzialne za usuwanie toksyn z organizmu oraz pełniące funkcję przeciwutleniaczy. Poprawia ona również krążenie krwi. Pastę pozostawiamy około 20 minut na skórze. Inną możliwością jest stosowanie soku z cebuli. Najlepsze efekty przynosi stosowanie dwukrotnie po 15 minut.

Jest to alternatywa dla osób które nie tolerują soku z cytryny.

Jak widać domowych sposobów na usunięcie plam starczych na dłoniach jest sporo. Medycyna naturalna oferuje wiele możliwości. W ramach sytuacji wyjątkowych na rynku dostępne są również specjalistyczne korektory na plamy pigmentacyjne. Warto próbować tak długo, aż znajdziemy najlepszy dla siebie sposób.

Zobacz także

Plamy starcze – szpecą zmiany skórne, można skutecznie usuwać

Plamy starcze

Poznajmy metody usuwania plam starczych w gabinecie medycyny estetycznej, które cechują się skutecznością i bezpieczeństwem.

Plamy starcze – charakterystyka

Plamy starcze nazywane są inaczej plamami wątrobowymi czy przebarwieniami starczymi i są zmianą pigmentacji skóry, które najczęściej pojawiają się na dłoniach i twarzy. Przyczyną ich powstawania jest nie tylko wiek, ale i zbyt długotrwała ekspozycja na słońce. Jest to nieprzyjemna wada estetyczna.

Plamy starcze i przebarwienia są raczej nieszkodliwe, jednak po jakimś czasie są narażone na czerniaka złośliwego czy raka białej skóry. Plamy starcze można usunąć za pomocą kremów wybielających, ale niektóre składniki tych kosmetyków mogą prowadzić do reakcji alergicznej.

Objawy

Są to zmiany na skórze, które przypominają piegi i pieprzyki. Czasem wypełniają je białe plamki. Najczęściej zlokalizowane są na zewnętrznej stronie dłoni, twarzy, dekolcie i ramionach.

Jak zapobiegać plamom wątrobowym?

Warto stosować kremy z filtrami UVA i UVB przed wystawieniem skóry na słońce. Należy z umiarem korzystać z kąpieli słonecznych latem i nie wystawiać skóry na słońce między 11 a 15 godz. Należy stosować suplementację beta-karotenu, który prowadzi do uodpornienia skóry na promieniowanie.

Laser na plamy starcze

Wynikiem powstania plam starczych czy przebarwień jest nadmierna ilość komórek wytwarzających pigment w skórze, którym jest melanina. Użycie lasera zapewnia rozjaśnienie i redukcję plam starczych w mgnieniu oka. Dzięki indywidualnie dobranej wiązce światła lasera następuje zniszczenie melaniny i pozbycie się przebarwień.

Jak wygląda zabieg lasera frakcyjnego?

Zabieg jest krótki, bezpieczny i nieinwazyjny. Czas zabiegu uzależniony jest od rozległości zmiany. Lekarz przykłada głowicę lasera frakcyjnego do skóry, co prowadzi do mikrouszkodzeń i uruchomienia regeneracji. Dzięki temu stara skóra zastępowana jest nową. Podczas zabiegu usuwania plam wątrobowych dochodzi do wzmożonej produkcji włókien kolagenowych, które poprawiają jędrność skóry.

Światło lasera frakcyjnego podgrzewa komórki barwnikowe, które ulegają rozbiciu. Laseroterapia wyróżnia się precyzją i bezpieczeństwem. Podczas zabiegu laseroterapii pacjent czuje jedynie delikatne szczypanie lub pieczenie. Wiązka światła oddziałuje na melaninę, prowadząc do jej zniszczenia i usunięcia plam starczych.

Efekty zabiegu usuwania plam wątrobowych

Już po zabiegu pacjent może liczyć na to, że przebarwienie stanie się ciemniejsze i zacznie się złuszczać. Plamy starcze stają się jaśniejsze i znikają. Rekomenduje się od 2 do 3 zabiegów dla osiągnięcia pożądanego efektu terapeutycznego.

Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne są skutecznym remedium na plamy starcze i przebarwienia. Polegają na kontrolowanym złuszczaniu warstw naskórka. Wykorzystuje się do tego celu peelingi z kwasem migdałowym i kwasem ferulowym. Peelingi chemiczne cechuje bezpieczeństwo i wysoka skuteczność.

W peelingach zawarte są składniki aktywne, które działają na przebarwienia szybko i skutecznie. Peeling chemiczny zostaje nałożony na skórę i pozostawiony na niej przez określony czas. Następnie zmywa się peeling i nakłada maskę łagodzącą. Efektem zabiegu jest złuszczanie skóry.

Inne metody leczenia

Na tę przypadłość można stosować zabieg dermabrazji, polegający na złuszczaniu naskórka specjalną głowicą i zamrażanie plam ciekłym azotem. Stosuje się także maści wybielające przebarwienia lub domowe sposoby takie jak: sok z aloesu, sok z cytryny, papka z miodu i imbiru.

Leia também:  Como calcular a pressão arterial média: 14 passos

Plamy starcze Poznań

Plamy starcze na dłoniach – skąd się biorą, jak je usunąć? – Toruń

Wiek kobiety można poznać po dłoniach. To na nich oznaki starzenia są najbardziej widoczne. Oprócz zmarszczek charakterystyczne są plamy starcze mające postać brązowych przebarwień na skórze.

Tego rodzaju zmiany są wynikiem zaburzeń komórek barwnikowych i mogą pojawić się już po 30. roku życia, a niekiedy wcześniej.

Co sprzyja powstawaniu nieestetycznych plam? Jak można je usunąć? Przeczytaj, które zabiegi medycyny estetycznej sprawdzają się w tym przypadku.

Czym są plamy starcze?

Z wiekiem skóra wiotczeje, traci swoją elastyczność. Zmiany zachodzą również na poziomie komórkowym. Zaburzeniu ulega mechanizm produkcji melaniny, czyli barwnika odpowiadającego za pigmentację skóry. Komórki barwnikowe gorzej reagują i słabiej chronią skórę przed działaniem promieni UV.

W konsekwencji dochodzi do gromadzenia się grup melanocytów, odpowiedzialnych za przebarwienia, w postaci małych brązowych plamek, głównie zlokalizowanych na dłoniach i twarzy. Właśnie tam skóra jest cieńsza i bardziej narażona na ekspozycję słoneczną.

Często można spotkać się z określeniem tego rodzaju zmian jako plamy wątrobowe. To zamienna nazwa na przebarwienia starcze, jednak prowadzi do mylnego skojarzenia z niedomaganiem wątroby. Owszem, w wyniku nadmiaru spożywania alkoholu i niewłaściwej diety na skórze mogą wystąpić wykwity, lecz przybierają one postać pękających naczynek lub czerwonych kropek.

Przyczyny powstawania plam pigmentowych

Przebarwienia mogą wystąpić w każdym wieku. Powoduje je szereg czynników zewnętrznych, ale sprzyjają im również stany chorobowe.

Do najczęstszych przyczyn powstawaniu plam pigmentowych zalicza się:

 • występowanie nierównowagi hormonalnej – w tym zaburzenia tarczycy, nadnerczy, ciąża, menopauza;
 • przyjmowanie niektórych leków – są to przede wszystkim środki przeciwbólowe, antykoncepcyjne oraz antybiotyki;
 • nadmierną ekspozycję na słońce;
 • nieprawidłowe leczenie trądziku w młodości.

Zmiany w kolorycie skóry uwidaczniają się wraz z wiekiem. Długoletnie działanie promieni słonecznych na nieosłoniętą skórę powoduje jej uszkodzenie i powstanie owalnych lub okrągłych plam koloru brązowego.

Czy plamy starcze są niebezpieczne?

Zmiany barwnikowe skóry powodują jedynie miejscową różnicę w jej kolorycie. Nie powinny wzbudzać niepokoju i nie wymagają interwencji lekarskiej. Wyjątkiem jest stan, gdy plamy z czasem zmieniają swój wygląd – stają się ciemniejsze lub zrogowaciałe i oddzielają się od skóry. Wówczas niezbędna będzie wizyta u dermatologa, który zleci dodatkowe badania.

Nie należy mylić też plam starczych z pieprzykami, które mają potencjał nowotworowy. Tutaj szczególnie niebezpieczne są zmiany powyżej 0,5 cm, o nieregularnych kształtach i kolorze.

Jak zapobiec powstawaniu plam na skórze?

Możliwe jest uchronienie się przed powstawaniem plam na skórze. Należy jednak włączyć profilaktykę już w młodym wieku. Do dobrych nawyków, które nie tylko zapobiegają powstawaniu zmian barwnikowych, ale i spowalniają starzenie się skóry, należą:

 • unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce – jeśli to możliwe, staraj się nie przebywać na zewnątrz w godzinach południowych, noś kapelusze i zasłaniaj ramiona cienkimi szalami lub bluzkami;
 • stosowanie filtrów SPF – czasem fizyczna ochrona nie wystarczy. Włącz więc do codziennej rutyny smarowanie ciała kremem z filtrami, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim. Wybieraj produkty z SPF co najmniej 30, a jeśli masz jasną karnację i wrażliwą skórę – SPF 50;
 • suplementacja beta karotenem – składnik ten chroni skórę przed powstaniem przebarwień, a poza tym jest skutecznym antyoksydantem, spowalniającym rozwój wolnych rodników. Warto włączyć beta karoten do diety, jedząc m.in.: marchewkę, jarmuż, szpinak, morele suszone, pietruszkę;
 • unikanie kosmetyków fotouczulających – niektóre substancje zawarte w popularnych kremach mogą powodować powstanie trwałych przebarwień, które z czasem się pogłębiają. Z ostrożnością stosuj kwasy AHA i BHA, retinol oraz wyciągi z roślin, zwłaszcza arniki, dziurawca czy nagietka.

Również korzystanie z solarium wpływa negatywnie na występujące już przebarwienia. Wówczas mogą przybrać jeszcze ciemniejszy kolor, przez co stają się znacznie trudniejsze do usunięcia.

Skuteczne metody usuwania przebarwień

Przebarwienia i plamy starcze na dłoniach są powszechną dolegliwością, której łatwo się jednak pozbyć. Istnieje wiele sposobów na usunięcie tego rodzaju zmian barwnikowych – jedne sprawdzają się bardziej, inne nieco mniej. Zależy to rodzaju plamy, jej koloru czy właściwości skóry.

Domowe sposoby – czy warto?

Pierwszą formą rozwiązania problemu przebarwień na dłoniach są sposoby wykorzystywane od pokoleń, polecane dziś zwłaszcza przez babcie. Obejmują one działanie łatwo dostępnych produktów spożywczych, takich jak:

 • cytryna – zawarty w niej kwas cytrynowy ma właściwości rozjaśniające. W celu zredukowania widoczności zmian należy przecierać je wacikiem nasączonym sokiem z cytryny dwa razy dziennie;
 • soda oczyszczona – można przygotować z niej maseczkę oczyszczająco-wybielającą. Wystarczy zmieszać kilka łyżeczek sody z odrobiną wody do uzyskania papki i nakładać na zmienione miejsca;
 • ogórek zielony – zawarty w nim enzym askorbinaza może delikatnie rozjaśnić skórę. Kuracja polega na wykonaniu serii maseczek ze startych ogórków.

Podobne właściwości wykazuje szereg innych składników prosto z kuchennej półki, takich jak ocet jabłkowy, owoce cytrusowe, jogurty i kefiry.

Jednocześnie należy podkreślić, że tego rodzaju domowe sposoby mogą przynieść efekty przy stosunkowo świeżych przebarwieniach o jasnym kolorze. Bardziej zaawansowane plamy wymagają silniejszych środków.

Maści i żele

Kolejną metodą usuwania plam starczych jest stosowanie maści zawierających substancje ścierające oraz rozjaśniające. Dodatkowo produkty te mają właściwości nawilżające, które poprawiają ogólną kondycję skóry.

Do najczęściej występujących składników obecnych w środkach na przebarwienia należą:

 • kwas glikolowy;
 • kwas azalainowy;
 • hydrochinon;
 • witaminy (C, B3, E);
 • masło shea;
 • olejki.

Warto stosować kremy rozjaśniające pod okiem dermatologa. Lekarz dobierze odpowiednią moc preparatu do stopnia nasilenia zmian lub przepisze maści do profesjonalnego przygotowania przez farmaceutę.

Usuwanie zmian w gabinecie medycyny estetycznej

Jeśli próby usuwania plam starczych na dłoniach za pomocą kremów nie powiodły się, pozostaje jeszcze wizyta u kosmetologa. Medycyna estetyczna ma do zaoferowania kilka sposobów na pozbycie się przebarwień.

Mikrodermabrazja

To zabieg polegający na mechanicznym złuszczaniu zewnętrznych warstw naskórka. Wykorzystuje się do tego specjalne urządzenie, które pod wpływem ciśnienia wyrzuca drobinki diamentu, korundu lub innej substancji ścierającej. Na skutek tego procesu w miejsce „startego” naskórka powstaje nowy, przysłaniający wszelkie zmiany kolorytu.

Peeling chemiczny

Używa się do niego kwasów, np. azalainowego lub glikolowego, o wysokim stężeniu. Na skutek procesów chemicznych następuje usunięcie zrogowaciałego naskórka. Zabiegu nie należy wykonywać przy podrażnionej skórze oraz AZS.

Krioterapia

Ten sposób usuwania przebarwień polega na wymrażaniu plam ciekłym azotem. Niska temperatura prowadzi do obumarcia komórek barwnikowych oraz ich usunięcia. Zabieg wiąże się z pewnym ryzykiem powstania blizn.

Zabiegi laserowe na plamy starcze

Obecnie najskuteczniejszym sposobem na plamy starcze na dłoniach jest usuwanie ich za pomocą lasera. Zabieg można wykonać w Beauty Medica  – gabinecie medycyny estetycznej w Toruniu.

Precyzyjna wiązka światła dociera nawet do najmniejszych zmian na skórze, rozbijając komórki melaniny na cząsteczki. Pozostałości barwnika z czasem są wchłaniane przez organizm.

Tego rodzaju zabiegi laserowe należą do bezbolesnych metod i wymagają kilku (najczęściej 2-3) sesji do uzyskania pożądanych efektów.

Młoda skóra mimo upływu lat

Przebarwienia i plamy starcze nie dodają uroku Twoim dłoniom. Czas więc przywrócić ich naturalne piękno! Zabiegi przeprowadzane przez specjalistów z zakresu kosmetologii pomogą Ci pozbyć się nieestetycznych zmian.

Leia também:  Flegma w gardle – jak się pozbyć wydzieliny z gardła?

Nasz gabinet medycyny estetycznej w Toruniu oferuje możliwość laserowego usuwania zmian w każdym miejscu ciała. Dostępne na stronie internetowej beautymedica.

pl informacje dostarczą Ci niezbędnej wiedzy na temat oferty oraz przebiegu terapii.

Proponowane zabiegi

 • Laserowy zabieg usuwania przebarwień platformą Alma Dye-VL

Plamy wątrobowe – objawy i przyczyny

Skóra jest największym narządem ludzkiego ciała. Powinniśmy się o nią troszczyć w szczególny sposób. Kiedy pojawiają się na niej znamiona, przebarwienia lub inne niepokojące zmiany powinniśmy natychmiast udać się do lekarza. Mogą to być plamy wątrobowe – czy należy się ich bać? Czym tak naprawdę są plamy wątrobowe – jakie są ich przyczyny, objawy? Jak je leczyć?

Źródło: 123RF

Plamy wątrobowe – jak wyglądają? Na początek warto podkreślić, że plamy wątrobowe na ciele w zasadzie nie mają nic wspólnego z wątrobą. Nazwa ta powstała, ponieważ kolor plam jest podobny do koloru wątroby. Choć bardziej adekwatne, to mniej popularne, są określenia: plamy pigmentacyjne lub plamy starcze.

Plamy od wątroby najczęściej kojarzone są z osobami starszymi (pojawiają się zazwyczaj po 40-50 roku życia), ale nie są związane ze starzeniem się skóry czy organizmu. Spotkać je można również u młodych ludzi. Plamy na ciele od wątroby są wynikiem częstego wystawiania skóry na kontakt ze słońcem.

Początkowo nie są widoczne, pojawiają się dopiero po latach. Jak powstają? Z reguły pojawiają się w obszarach gdzie skóra była najczęściej wystawiana na kontakt z promieniami słonecznymi.

Jeśli ktoś w wieku dziecięcym i nastoletnim dużo przebywał na słońcu, plamy wątrobowe mogą u niego pojawić się już po dwudziestym roku życia.

Efekty nadmiernej ekspozycji na promieniowanie są widoczne dopiero po kilku latach, a  plamy najczęściej występują po 50 roku życia.

Dlatego też nazywane są zamiennie plamami posłonecznymi lub starczymi. Plamy wątrobowe mogą występować również u młodszych osób, które bardzo często wystawiają swoje ciało na słońce.

Na występowanie plam narażone są przede wszystkim osoby z jasną karnacją skóry.

Plamy wątrobowe pojawiają się najczęściej na:

 • Dłoniach (szczególnie na zewnętrznej stronie)
 • Twarzy
 • Dekolcie
 • Ramionach

Plamy wątrobowe – przyczyny

Wątroba – plamy na skórze: przyczyną powstawania plam wątrobowych na skórze nie jest tylko słońce. Co jeszcze może je powodować?

 • Zażywanie niektórych leków: moczopędnych, tetracykliny, na cukrzycę, na wysokie ciśnienie krwi – sprawiają, że skóra jest bardziej wrażliwa na promienie słoneczne, co sprzyja tworzeniu się plam.

Niestety u osób z jasną karnacją ryzyko powstania plam jest wyższe.

 • Zdrowie
 • Na zniszczoną skórę – olej z kiełków pszenicy
 • Przeczytaj artykuł

Plam wątrobowych nie da się całkowicie usunąć, ale można je rozjaśnić, aby były mniej widoczne. Najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który dobierze indywidualnie odpowiednie leczenie.

 • Może zalecić stosowanie maści wybielających przebarwienie lub wykonanie dermabrazji, która ściera zewnętrzną część naskórka.
 • Kliniki medycyny estetycznej oferują także laseroterapię, która niszczy komórki odpowiedzialne za produkcję melaniny (melanocyty) oraz kriochirurgię zamrażającą plamy ciekłym azotem. Należy pamiętać o koniecznej konsultacji z lekarzem przed wykonaniem takiego zabiegu.
 • Są również domowe sposoby na rozjaśnienie przebarwień. Wystarczy smarować plamy dwa razy dziennie sokiem z cytryny, gdyż jego kwaśny odczyn ma właściwości wybielające.
 • Skuteczny jest również żel ze świeżego aloesu stosowany 1-2 dziennie. Zawarte w nim substancje złuszczają naskórek i stymulują wzrost nowych komórek.

Kolejnym domowym sposobem jest mieszanka miodu i jogurtu naturalnego. Tę papkę należy nakładać raz dziennie na plamy. Pozostawić na pół godziny, aż wyschnie, a następnie zmyć.

Plamy wątrobowe na twarzy

Plamy na twarzy od wątroby można spróbować usunąć za pomocą zabiegów dermatologicznych:

 • metody laserowe – niszczy się wtedy komórki odpowiedzialne za produkcję melaniny,
 • kriochirurgia – przy pomocy ciekłego azotu zamraża się plamy,
 • dermabrazja – ściera się zewnętrzne warstwy skóry.

Metody te mogą jednak wywoływać skutki uboczne, dlatego warto przed ich zastosowaniem skonsultować się z dermatologiem.

Plamy wątrobowe na ciele – zapobieganie

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego należy cały rok stosować kremy z filtrem. Ponadto latem nie wystawiać się zbyt długo na intensywne promieniowanie.

Konieczne jest także dostarczanie organizmowi  odpowiedniej ilości beta-karotenu, który zawarty jest między innymi w soku marchwiowym i morelach.

Dzięki temu skóra będzie odporniejsza na działanie słońca, a opalenizna nabierze złocistobrązowego odcienia.

Zobacz też: Porfiria – objawy, leczenie, diagnostyka

Plamy wątrobowe w ciąży

W czasie ciąży skóra jest szczególnie narażona na powstawanie plam wątrobowych  ze względu na wahania hormonalne. Zwiększona ilość estrogenu wpływa na intensywniejszą pracę komórek produkujących melaninę i powstawanie przebarwień. Dlatego w tym okresie przyszła mama powinna pamiętać o kremach z wysokim filtrem, a także unikać opalania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Plamy wątrobowe – jak je usunąć?

Plamy wątrobowe najczęściej występują u osób po 50. roku życia, mogą również pojawiać się u osób młodszych podczas silnej ekspozycji na światło słoneczne.

Spowodowane są działaniem promieni ultrafioletowych (UV) na melanocyty – komórki warstwy podstawnej naskórka. W efekcie następuje wzmożona produkcja melaniny, naturalnego barwnika skórnego, co powoduje powstawanie plamek.

Wbrew nazwie nie mają nic wspólnego z chorobami wątroby, nazwane zostały tak ze względu na charakterystyczny kolor. 

Jak wyglądają plamy wątrobowe? 

Melanocyty mogą mieć barwę od jasnożółtej do ciemnobrązowej. Mają zazwyczaj owalny kształt i rozmiar od wielkości pieprzyka do 2 cm. Występują najczęściej na skórze dłoni, stóp, ramionach oraz twarzy. 

Plamy wątrobowe nie są zmianami, które trzeba leczyć. Należy je jednak odróżnić od innych zmian skórnych. Uwagę powinny zwrócić:  

 • czarna barwa zmiany,  
 • nieregularny kształt  
 • szybki wzrost.  

W takim przypadku należy zwrócić się do lekarza w celu zbadania zmiany. Jeżeli jednak decydujemy się na usunięcie plamek ze względów kosmetycznych, mamy kilka możliwości. 

Jak usunąć plamy wątrobowe? 

Leki miejscowe – głównie hydrochinony i retinoidy, stosowane przez długi czas mogą spowodować wyblaknięcie zmian. Ich stosowaniu mogą jednak towarzyszyć swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie oraz suchość skóry. 

 • Krioterapia – wymrażanie zmian poprzez naniesienie na nie ciekłego azotu. 
 • Terapia laserowa i systemy światła impulsowego o dużej mocy – niszczą złogi melanocytów bez uszkadzania skóry.  
 • Mikrodermabrazja – złuszcza warstwy naskórka, może wymagać kilku zabiegów. 
 • Peeling chemiczny – usunięcie za pomocą roztworów chemicznych górnych warstw naskórka, może wymagać kilku zabiegów. 

Zabiegi te mają wymiar kosmetyczny, nie są więc refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Optymalny sposób usunięcia plam wątrobowych należy rozważyć wspólnie z lekarzem dermatologiem. 

Jak zapobiegać plamom wątrobowym? 

Głównym sposobem na zapobieganie plamom wątrobowym jest używanie kremu z filtrem, co najmniej SPF 30, na miejsca narażone na promienie słoneczne.

Innym sposobem jest zakrywanie narażonych miejsc. W miarę możliwości powinno się unikać słońca pomiędzy godziną 10 a 14, kiedy promienie słoneczne są najbardziej intensywne.

Szczególnie narażone na plamy wątrobowe są osoby o jasnej karnacji. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*