Pieczenie w brzuchu – jakie są przyczyny piekącego bólu brzucha?

Pieczenie w brzuchu – jakie są przyczyny piekącego bólu brzucha?

W czasach gdy środki przeciwbólowe można za grosze kupić w każdym osiedlowym sklepie zwyczaj połykania tabletki na ból głowy, ucisk w żołądku czy swędzące kolano jest już narodowym przekleństwem. Zdecydowanie łatwiej jest wziąć lekarstwo i na spokojnie wrócić do codzienności. Jednak nie warto bagatelizować wszystkich sygnałów jakie wysyła organizm. Ból to podstawowy i pierwszy sygnał, jaki wysyła ciało w przypadku choroby.

Ból brzucha – poważne ostrzeżenie czy fałszywy alarm?

Klatka piersiowa i brzuch to miejsce gdzie znajdują się prawie wszystkie najważniejsze organy – serce, płuca, żołądek, wątroba czy nerki. Ból brzucha może być objawem zarówno niegroźnych problemów jak i zapowiedź poważnych schorzeń i chorób.

Ból brzucha jest naturalną reakcją w przypadku zatrucia – to znak, że organizm się broni. Jedną z najbardziej powszechnych, jednak zupełnie niegroźnych dolegliwości, jest zgaga, czyli nieprzyjemne pieczenie w okolicach żołądka spowodowane zbyt dużą ilością kwasu żołądkowego.

Jednak oprócz tych – realnie niezagrażających zdrowiu problemów, ból brzucha może być też sygnałem wielu poważnych schorzeń.

Pieczenie w brzuchu – jakie są przyczyny piekącego bólu brzucha?

Rodzaje bólów brzucha w różnych schorzeniach

Żaden ból nie jest taki sam, a jego dobre opisanie i scharakteryzowanie może pomóc w skutecznej diagnozie choroby. Długotrwały i ściskający albo pulsujący i atakujący falami. Przy diagnostyce ważne jest umiejscowienie bólu a także jego rodzaj. Ze względu na obszar można wyróżnić:

 • ból po lewej stronie brzucha,
 • ból w dole brzucha,
 • ból w okolicy pępka,
 • ból brzucha po prawej stronie.

Ponadto podstawowa klasyfikacja zakłada podział dolegliwości na ból stały i spastyczny. Ból stały najłatwiej opisać jako piekący, z uczuciem ściskania i kłucia.

Ten rodzaj występuje najczęściej przy owrzodzeniu dwunastnicy lub żołądka czy zapaleniu jamy brzusznej. Drugi rodzaj charakteryzuje się krótkotrwałymi atakami bólu o bardzo dużym i intensywnym nasileniu.

Ten typ bólu wywoływany jest między innymi przez kamicę żółciową.

Niektóre schorzenia można rozpoznać właśnie po charakterystycznym dla nich rodzajach bólu. Ostra niedrożność jelit zazwyczaj charakteryzuje się bardzo silnym, kurczowym bólem brzucha.

Ból obejmujący nadbrzusze, promieniujący aż do łopatek – można podejrzewać ostre zapalenie trzustki.

Natomiast w wrzody żołądka i dwunastnicy mogą wywoływać ból nawet przez wiele lat, w postaci przeplatających się okresów mniejszego i większego nasilenia.

Badanie USG jamy brzusznej

Badanie ultrasonograficzne (USG brzucha) to jedno z najbardziej podstawowych badań diagnostycznych jakie można wykonać by znaleźć przyczynę bólu w obrębie jamy brzusznej. Badanie USG brzucha pozwala na ocenę wszystkich narządów wewnętrznych takich jak wątrobą, trzustka oraz śledziony oraz ogólną diagnozę stanu jelita lub żołądka.

To nieinwazyjne badanie, które nie pociąga za sobą żadnych negatywnych konsekwencji i może być bez przeszkód wykonywany u każdego. Badanie to można, a nawet powinno się wykonywać cyklicznie – dzięki temu możliwe jest szybkie wykrycie różnych schorzeń, co umożliwi natychmiastowe leczenie.

Zapraszamy na USG jamy brzusznej do naszej placówki – więcej informacji tutaj.

Bóle brzucha – rodzaje bólu brzucha. Po jedzeniu

Ból brzucha jest jednym z najczęściej zgłaszanych problemów w gabinetach pierwszego kontaktu. Niekiedy jest trudny do zniesienia i może skutecznie sparaliżować plany, a czasem wymusić rezygnację z codziennych czynności.

Ból całego brzucha może pojawić się z różnorakich przyczyn. Najczęściej powodowany jest przez choroby układu pokarmowego lub schorzenia ogólnoustrojowe. Wiele z występujących objawów jesteśmy w  stanie zdiagnozować i wyleczyć samodzielnie bez specjalistycznej pomocy lekarskiej czy szpitalnej. Niemniej jednak każdy przejaw bólu brzucha może powodować zaniepokojenie.

Ból brzucha – przyczyny

Bez względu na siłę i charakterystykę dolegliwości, ból brzucha jest spowodowany skurczami mięśni gładkich. Mięśnie gładkie, inaczej tkanka mięśniowa gładka, to rodzaj tkanki mięśniowej składającej się z wrzecionowatych komórek z jednym zcentralizowanych jądrem komórkowym.

Występują one w ścianach naczyń krwionośnych, śluzówkach narządów jamistych i przewodów (pęcherza moczowego, przewodu pokarmowego, dróg oddechowych, dróg rodnych). Tkanka mięśniowa gładka jest odporna na zmęczenie, działa niezależnie od naszej woli, długotrwale i  powolnie.

Bóle brzucha są powodowane skurczami właśnie tych mięśni. Odczuwalny ból może być także wywołany stresującymi sytuacjami, nadmiernym przejedzeniem lub chorobą.

Częste bóle brzucha mogą być spowodowany także:

 • zaburzeniami metabolicznymi,
 • zmianami chorobowymi narządów jamy ustnej,
 • zmianami chorobowymi narządów, które są położone poza jamą brzuszną,
 • lekami lub truciznami,
 • zaburzeniami psychicznymi.
 • Czasem dolegliwościom bólowym towarzyszą wzdęcia, nudności, biegunka, wymioty, zaparcia, przyspieszenie lub zwolnienie akcji serca, spadek ciśnienia tętniczego itp.
 • Rodzaje bólu brzucha są różne, przede wszystkim w zależności od miejsca, w którym dokładnie odczuwany jest dyskomfort.
 • Do najczęstszych typów bólu brzucha ze względu na miejsce dolegliwości zaliczyć należy:
 • ból brzucha po lewej stronie,
 • ból w dole brzucha,
 • ból brzucha po prawej stronie,
 • ból brzucha w okolicy pępka.

Ponadto wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje bólu brzucha: stały i spastyczny (inaczej kolkowy).

Stały ból brzucha można określić jako piekący, charakteryzuje się uczuciem ściskania lub kłucia. Tego typu ból może świadczyć o dolegliwościach związanych z:

 • owrzodzeniem dwunastnicy lub żołądka,
 • komplikacjami kamicy woreczka żółciowego,
 • zapalenia jamy brzusznej.

Bóle spastyczne wyróżniają się okresowo pojawiającymi się krótkotrwałymi dolegliwościami. Są to jednak bardzo przykre dolegliwości o dużym nasileniu. Ból powodowany jest skurczaniem i rozkurczaniem mięśniówki narządów wewnętrznych (jelita, pęcherzyk żółciowy, macica, moczowody). Tego typu bóle powodują:

 • kamica żółciowa,
 • gromadzenie gazów,
 • bóle miesiączkowe,

Bóle brzucha można także rozróżnić ze względu na ich przyczynę. Tak zwane bóle trzewne są spowodowane podrażnieniami nerwów układu autonomicznego, zaś bóle somatyczne powstają w wyniku nieżytu nerwów układu somatycznego.

Ból trzewny jest zwykle tępy i trudny do umiejscowienia, ponieważ promieniuje do obszarów należących do tego samego segmentu nerwowego. Nasila się podczas odpoczynku, zaś słabnie przy wykonywaniu ruchów. Dlatego też chorzy charakteryzują się pobudzeniem i są niespokojni. Ból somatyczny jest ciągły łatwy do zlokalizowania.

Towarzyszy mu napięcie mięśni i przeczulica skóry. Chory unika ruchów i jest spokojny.

Ból brzucha po jedzeniu

Coraz częstszym problemem u dzieci i dorosłych powodującym ból są zaparcia. Większą część z nich powoduje wadliwie funkcjonujący układ pokarmowy. Najczęstszymi przyczynami takiego stanu są:

 • nieprawidłowa dieta,
 • zaburzenia emocjonalne związane ze stresem,
 • brak aktywności fizycznej.
Leia também:  Choroby płuc – rodzaje, objawy, diagnoza, leczenie

Rolę dominującą w zaparciach powodującą ich powstawanie odgrywają czynniki środowiskowe. Wiąże się z tym niezdrowy tryb życia i odżywiania. Przyczyn zaparć jest wiele, ale najważniejsze są cztery spośród nich. Są to mianowicie czynniki:

 • psychologiczne,
 • dietetyczne,
 • „zaparcia nawykowe”,
 •  siedzący tryb życia.

Niestrawność jest bardzo powszechnym problemem, szczególnie wśród ludzi żyjących w  pośpiechu. Ból brzucha pojawia się po ok. trzech godzinach po spożyciu posiłku i zlokalizowany jest w nadbrzuszu.

Dodatkowo towarzyszą mu zgaga, wzdęcia, odbijanie się, wymioty i mdłości. Niestrawność można łatwo pomylić z zatruciem pokarmowym, które jest spowodowane znajdującymi się w żywności drobnoustrojami lub toksynami.

Wtedy głównym objawem jest ból brzucha i biegunka oraz m.in. nudności, wymioty lub gorączka.

Grypa żołądkowa jest to ostra choroba zakaźna wywołana przez wirusy, które przenoszą się drogą kropelkową przez bezpośredni kontakt. Bólowi brzucha towarzyszą:

 • wymioty,
 • biegunka,
 • bóle mięśni, głowy,
 • gorączka.

Choroba utrzymuje się przez 2–3 dni i powoduje ogólne osłabienie organizmu. Należy zadbać o ciągłe uzupełnianie płynów. Coraz częściej pacjenci narzekają na przewlekłe dolegliwości okolic jamy brzusznej. Osoby takie również najczęściej kierowane są do gastroenterologa.

Ból taki może trwać wiele dni, tygodni, a nawet miesięcy. Tego typu dolegliwości nie powinny być lekceważone. Konieczne jest skierowanie się do specjalisty lub choćby lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz powinien dokładnie dowiedzieć się od pacjenta, jaka jest dokładna charakterystyka bólu.

Powinniśmy w takich przypadkach określać miejsce dyskomfortu, oraz jego charakter.

Ból brzucha a miesiączka

Do najczęściej występujących bólów z grupy kolkowych zaliczana jest miesiączka. Okresowo występujące miesiączkowanie stanowi o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu kobiety.

U kobiet młodych przed trzydziestym rokiem życia miesiączkowaniu mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe spowodowane głownie przez skurcze macicy. W skrajnie ekstremalnych przypadkach bóle te rozprzestrzeniają się w okolice krzyżowe kręgosłupa.

Ponad 50% kobiet młodych przed porodem potwierdza występowanie tego typu dolegliwości.

Ból pojawia się zwyczajowo w dniu rozpoczęcia miesiączkowania, ale może występować również jeden–dwa dni przed jego rozpoczęciem. Trwa od kilku godzin do nawet trzech dni.

Wiele z kobiet cierpi na miesiączkowe dolegliwości tak bardzo, że jest zmuszona do rezygnacji z codziennie wykonywanych czynności. Nie do końca znana jest przyczyna występowania tego typu przypadłości. Nie jest również u wszystkich kobiet tak samo nasilona.

Czynnikami tworzącymi tę niedogodność – prócz skurczów mięśniówki gładkiej macicy – może być napinanie kanału szyjki macicy.

Kolejnym czynnikiem powodującym ból jest skurcz naczyń krwionośnych, co prowadzi do ograniczenia przepływu krwi. Niedokrwienie może powodować stany zapalne narządów rodnych. Uporczywe, ciągle nawracające bolesne miesiączki mogą mieć bardzo poważne czynniki, takie jak:

 • wadliwa budowa macicy lub jej niedorozwój,
 • guzy,
 • włókniaki,
 • chroniczne stany zapalne organów rodnych,

dlatego warto naradzać się w takich przypadkach z ginekologiem. Nasilone bóle miesiączkowe mogą być powodowane przez hormonalne zaburzenia, stres, wiek (zwykle przed narodzinami pierwszego dziecka), stosowane metody profilaktyczne i  lecznicze (np. antykoncepcja przy użyciu spiralki), defekty budowy i anomalie macicy, choroby narządów rozrodczych, itp.

Mimo ogromnej złożoności cyklu miesiączkowego podstawowym elementem powodującym ból są skurcze mięśniówki macicy. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest zastosowanie leków rozkurczających mięśnie.

Przyjmowanie takiego leku może rozpocząć się na jeden–dwa dni przed rozpoczęciem cyklu miesiączkowego. Wtedy odnotowuje się wyższą skuteczność. Jeżeli bóle są na tyle dolegliwe, iż nie pomaga stosowanie leków rozkurczających jest jeszcze jedno wyjście – terapia hormonalna.

Jest ona skuteczna u ponad połowy pacjentek z nadmiernie dolegliwymi bólami miesiączkowymi.

Powszechną przyczyną bólu brzucha są problemy natury psychicznej. Ból ten jest związany ze stresującymi sytuacjami, na przykład egzaminem, ważnym spotkaniem lub podróżą. Oprócz bólu brzucha pojawić się może ogólny niepokój, przyspieszony oddech i  bicie serca, nadmierna potliwość, napięcie mięśni i brak apetytu.

 • Poznaj: Ziołowe kuracje przeciw bolesnej miesiączce

Przewlekły ból brzucha

Przewlekły ból brzucha to taki, który często się powtarza lub trwa cały czas, nawet przez okres kilku tygodni. Do przewlekłych bólów brzucha doprowadzić mogą:

Zapalenie trzustki – choroba ta jest groźna nie tylko dla naszego zdrowia, ale przede wszystkim życia. Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w nadbrzuszu, za żołądkiem. Wytwarza ważne enzymy trawienne oraz hormony regulujące poziom cukru we krwi.

Choroba rozwija się przeważnie około 40-go roku życia, zaś jedną z  głównych przyczyn są kamienie żółciowe i inne przeszkody, które utrudniają przechodzenie soku trzustkowego do jelita cienkiego, co w konsekwencji prowadzi do samotrawienia się trzustki. Nieleczona choroba może przyczynić się do krwawienia oraz ciężkiego uszkodzenia narządu.

Zagrożone są także inne narządy, takie jak serce, płuca, nerki, gdyż enzymy mogą przedostać się do krwi. Ryzyko wystąpienia zapalenia trzustki zwiększają ponadto:

 • nadużywanie alkoholu,
 • niedożywienie,
 • otyłość,
 • kamica żółciowa.

Ostre zapalenie trzustki objawia się bardzo silnymi bólami brzucha, który promieniuje nawet do pleców. Dodatkowe objawy to wymioty, bardzo wysoka gorączka oraz bóle mięśni. Z kolei przewlekłe zapalenie związane jest z powoli rozwijającą się niewydolnością trzustki.

Chory zaczyna tracić masę ciała, stopniowo pojawia się cukrzyca, biegunki, czasami żółtaczka lub świąd skóry. Choroba ta wymaga systematycznego leczenia w szpitalu. Podaje się leki przeciwbólowe i rozkurczowe, stosuje się całkowitą głodówkę i kontrolę wszystkich funkcji życiowych.

Zapalenia trzustki nie wolno absolutnie zaniedbywać czy bagatelizować, gdyż choroba ta może doprowadzić nawet do śmierci.

Zespół jelita drażliwego – jest bardzo powszechną chorobą, związaną z zaburzeniami ruchliwości jelita. Powoduje objawy, takie jak: ból brzucha, wzdęcia, zaparcie, biegunkę i niestrawność. Jest to choroba nawracająca i niezwykle kłopotliwa dla chorego. Jest także ciężka do zdiagnozowania.

Niepokojące objawy to między innymi gorączka, ubytek masy, niedokrwistość lub zapalenie jelit u kogoś bliskiego z rodziny. Przy diagnostyce stosuje się także badania diagnostyczne: morfologię krwi, ogólne badanie moczu i rektoskopię. Niestety nie można trwale pozbyć się tej choroby, a leczenie ma na celu jedynie złagodzenie objawów chorobowych.

Ważne jest unikanie stresu, stosowanie odpowiedniej diety i środków farmakologicznych.

Leia também:  Como agir de forma feliz: 15 passos (com imagens)

Kamica pęcherzyka żółciowego – pęcherzyk żółciowy to workowate narzędzie występujące na dolnej powierzchni wątroby, które służy do magazynowania żółci. Żółć jest niezbędna w procesie prawidłowego trawienia pokarmów.

Kamica żółciowa jest jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych. Najczęstszym objawem jest pojawiający się ból w prawej górnej części brzucha zwykle po obfitym posiłku. Dodatkowe objawy to wymioty lub nudności, niestrawność i bóle, które czasami promieniują do pleców.

Pojawienie się choroby jest bardziej prawdopodobne w przypadku:

 • otyłości,
 • nadmiernego spożycia alkoholu,
 • występowaniem choroby w rodzinie,
 • szybką utratą masy ciała,
 • dietą bogatą w tłuszcze z małą ilością błonnika,
 • przyjmowaniem doustnie leków antykoncepcyjnych.

W leczeniu proponuje się unikanie obfitych posiłków, stosowanie środków przeciwbólowych i rozkurczowych. Czasami konieczne jest leczenie szpitalne. Podstawowym sposobem leczenia tej choroby jest operacja polegająca na chirurgicznym usunięciu pęcherzyka żółciowego.

Wrzody żołądka i dwunastnicy – choroba jest zdradliwa, ponieważ zdarza się, że chory nie wie o jej istnieniu. Objawy choroby to głównie uczucie pieczenia lub palenia odczuwane w środkowym nadbrzuszu. Wrzody może posiadać każdy, niezależnie od wieku.

Powszechnie uważa się, że główną przyczyną powstawania wrzodów jest stres, alkohol i papierosy. Badania wykazały, że główną przyczyną powstawania choroby jest bakteria zwana Helicobacter pylori. Wrzody to często wynik nadmiernego produkowania kwasu solnego i enzymu.

Wrzody mogą także powstać w wyniku przyjmowania prze długi czas niektórych leków.

Chorobę tę leczy się antybiotykami oraz preparatami, które zobojętniają działanie kwasu żołądkowego. Pod żadnym pozorem nie można tej choroby lekceważyć i należy zawsze konsultować z lekarzem jej objawy.

Przepuklina – to inaczej uwypuklenie zawartości jamy ciała. Jest to otwór, przez który przemieszczają się narządy lub ich części, w wyniku osłabienia powłoki mięśniowej. Zwykle kojarzy się z okolicami pachwiny, jednak może nastąpić także w innym miejscu, np. w mózgu lub płucach.

Podstawowe przyczyny tej choroby to błędy techniczne podczas zamykania jamy brzusznej po operacji, wdanie się zakażenia, a także otyłość cukrzyca, choroby nowotworowe, choroby płuc i zaawansowany wiek. Przepukliny brzuszne dzielą się na wrodzone i nabyte.

Wrodzone są konsekwencją nieprawidłowego rozwoju płodu, ujawniają się po porodzie lub we wczesnym okresie niemowlęcym.

Nabyte z kolei mogą pojawić się w czasie całego życia człowieka. Pierwszym objawem przepukliny jest uczucie dyskomfortu z powodu pobolewania w okolicy pachwiny tuż po wysiłku fizycznym. Do niedawna istniało przekonanie, że powstaje ona nagle pod wpływem dużego wysiłku.

Obecnie podkreśla się, że wysiłek przyczynia się do ujawienia choroby, która istniała już wcześniej. Dodatkowe objawy towarzyszące chorobie to nawracające zaparcia, czasami niestrawność i wymioty. Pojawienie się uwypuklenia zdecydowanie świadczy o tej chorobie. Przepuklina nigdy sama nie wyleczy się, ani nie zmniejszy.

Jedynym sposobem jej wyleczenia jest operacja. Istnieje wiele różnych rodzajów operacji, o wyborze których decyduje indywidualny przypadek każdego pacjenta. Operacja polega na zamknięciu wrót przepukliny.

Choroba należy do niebezpiecznych, dlatego jak najszybciej należy zauważać niepokojące objawy i  udać się od razu do lekarza.

Co na ból brzucha?

Co robić jak boli brzuch? Ulgę bólom brzucha mogą przynieść również niefarmakologiczne rozwiązania. Pomagają między innymi:

 • ciepła kąpiel,
 • masaż okolic podbrzusza,
 • miejscowe okłady.

W tych przypadkach to zmiany temperatury są czynnikiem łagodzącym, ponieważ zmniejszają napięcie mięśni. Pozytywnie działają również zioła:

 • melisa,
 • mięta,
 • kozłek lekarski,
 • rumianek,
 • rozmaryn,
 • ruta zwyczajna.

Dieta lekkostrawna i unikanie wysiłku są również zalecane. Dieta ściśle wpływa na działanie naszego układu pokarmowego. Niezdrowe odżywianie prowadzi tak samo do zaparć, jak i otyłości.

W codziennym żywieniu coraz częściej brakuje tak potrzebnych elementów, m.in. błonnika. Spożywane są pokarmy wysokotłuszczowe oraz wysokokaloryczne (słodycze, wysoko-słodzone napoje, itp.

), a coraz mniej elementów naturalnych – jak soki owocowe czy woda.

Ważnym elementem prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu jest aktywność fizyczna. Udowodniono, że wysiłek fizyczny stymuluje pozytywnie trawienie i prawidłowe przyswajanie pokarmów. Brak aktywności ściśle wiąże się z niezdrowym trybem żywieniowym i w ten sposób powoduje nie tylko zaparcia, ale i inne dysfunkcje organizmu.

Czytaj również:

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Ból brzucha z prawej strony ALFA-LEK

Uporczywy ból zlokalizowany z prawej strony brzucha w większości przypadków świadczy o poważnych chorobach układu pokarmowego oraz rozrodczego i nie należy go bagatelizować. Może być też oznaką chorób toczących się poza obrębem jamy brzusznej i sygnalizować choroby serca i płuc.

Ból brzucha z prawej strony na dole:

– bardzo silne skurcze, ból tzw. rozlany, odczuwalny w dole brzucha, stan podgorączkowy, nudności, brak apetytu, dreszcze – te objawy mogą sugerować zapalenie jajnika lub jajowodów. Należy w miarę możliwości, jak najszybciej zasięgnąć porady ginekologicznej.

– piekący ból podczas wypróżniania i oddawania moczu, wyczuwalny guz w pachwinie – sygnalizują przepuklinę pachwinową. U mężczyzn ból często promieniuje do moszny.

– ból kolkowy w okolicy lędźwiowej często promieniujący do spojenia łonowego i ud, któremu towarzyszą takie objawy, jak: uczucie parcia na mocz, trudności w oddawaniu moczu, nudności, wymioty, dreszcze, ogólne złe samopoczucie – to symptomy kamicy nerkowej oraz odmiedniczkowego zapalenia nerek. Wymagana natychmiastowa wizyta u lekarza urologa.

– ból o różnym natężeniu w tej części brzucha może sygnalizować u kobiet zapalenie śluzówki macicy, endometriozę, torbiel jajnika, pęknięcie jajnika (wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej), a u mężczyzn zapalenie najądrza lub zapalenie gruczołu krokowego.

Ból brzucha z prawej strony pod żebrami:

– pulsujący ból, który promieniuje do pachwiny oraz do krzyża, jest bardzo niebezpieczny i wskazuje na tętniaka aorty brzusznej. Jeśli dojdzie do pęknięcia tętniaka, wówczas następuje wstrząs krwotoczny i bezpośrednie zagrożenie życia pacjenta. Sprawa wymaga jak najszybszej interwencji chirurga naczyniowego.

Leia também:  Zmiany na paznokciach – na jakie choroby paznokci mogą wskazywać?

– tępy ból kolkowy o silnym charakterze, promieniujący do łopatki i pleców jest oznaką kamicy żółciowej. Dodatkowe objawy, to: wymioty, brak apetytu, wzdęcia, nudności, zgaga. Ból nasila się po zjedzeniu obfitego (tłustego) posiłku. Dolegliwości bólowe mogą trwać od kilku minut do kilkudziesięciu godzin.

– długo utrzymujący się silny ból z typowymi towarzyszącymi objawami: przyspieszone tętno i oddech, stan ogólnego rozbicia, gorączka, dreszcze – przeważnie informują o ostrym zapaleniu pęcherzyka żółciowego.

– ból przewlekły na wysokości pasa może świadczyć o przewlekłym zapaleniu wyrostka robaczkowego. W niektórych przypadkach może wskazywać na nowotwór okrężnicy. Wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.

Ból brzucha z prawej strony na górze:

– ból postępujący w tej części brzucha może wskazywać na zapalenie wątroby. Towarzyszące objawy, to: nudności i wymioty, gorączka, stan ogólnego osłabienia i rozbicia. Konieczna konsultacja lekarska.

 • – ból występujący z żółtaczką, dreszczami, gorączką może wskazywać na ropień wątroby.
 • – silny, opasujący ból promieniujący do pleców, łopatki, podbrzusza, któremu towarzyszy przyspieszona akcja serca, spadek ciśnienia krwi, zaburzenia świadomości, skąpomocz, problemy z oddychaniem – wskazuje na ostre zapalenie trzustki.
 • przewlekłe zapalenie trzustki charakteryzuje się tym, że ból występuje po spożyciu posiłku, razem z uczuciem pełności w jamie brzusznej, wymiotami, wzdęciami, biegunką, nagłą utratą masy ciała, okresową żółtaczką.

Przyczyną bólu brzucha z prawej strony mogą być również dolegliwości umiejscowione w obrębie klatki piersiowej np. zawał serca (mogą towarzyszyć nudności i wymioty), choroba refluksowa przełyku, zapalenie przełyku, zapalenie płuc, zapalenie opłucnej.

Ustalenie przyczyny bólu brzucha z prawej strony nie jest łatwą sprawą. Ogromne znaczenie ma czas, w którym zostaje podjęte leczenie, więc nie należy lekceważyć dolegliwości i jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

 • gastrolog
 • kardiolog
 • ginekolog
 • urolog

POWRÓT

Tagi:

ból brzucha, jajowody, jajnik, przepuklina, nerki, kamica żółciowa

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Co oznacza ból brzucha i jak się go pozbyć? – Czytelnia apteki Cefarm24

Krótkotrwały ucisk w żołądku czy uczucie ciężkości wraz z wzdęciami czy odbijaniem zazwyczaj nie są poważnymi dolegliwościami, które wymagają interwencji lekarskiej. Nierzadko boli nas brzuch z przejedzenia lub wynikające ze złej diety.

Nie brakuje w niej tłuszczów nasyconych czy też cukrów. Pamiętajmy – uczucie sytości dociera do nas zazwyczaj po kilkunastu minutach! Dlatego warto odmierzać sobie stałe porcje posiłków, aby uniknąć przejedzenia.

Można również oszukać swój mózg poprzez używanie mniejszych talerzy. W końcu na swój sposób jedzą też nasze oczy. Pełny, ale mniejszy talerz sprawi, że szybciej poczujemy się najedzeni bez potrzeby dokładek. Unikajmy również jedzenia w nocy.

Ostatni posiłek powinien mieć miejsce na 2-3 godziny przed snem.

Ból brzucha przynoszą też inne składniki nieprawidłowej diety, mianowicie: picie alkoholu oraz spożycie kawy (w szczególności na czczo). W przypadku “małej czarnej” dzieje się tak z powodu wosków. Są to związki tłuszczowe, które podrażniają błony śluzowe układu pokarmowego.

Więcej na temat bólu brzucha po kawie napisaliśmy w tym miejscu. Osobnym punktem na mapie przyczyn bólu żołądka jest stres. Długotrwały może powodować tzw. nerwicę żołądkową, która będzie objawiać się dodatkowymi nudnościami i zgagą. Może również powodować problemy z wypróżnianiem i inne dolegliwości.

Nie wykażą ich żadne badania lekarskie – tu potrzebna jest wizyta u psychologa lub psychiatry.

W wypadku takich przyczyn bólu żołądka, który nie trwa długo, najlepiej zmienić dietę. Jak? Głównie wykluczyć z niej produkty takie jak kapusta czy rośliny strączkowe.

Jednocześnie warto ograniczyć używki oraz wprowadzić więcej relaksu, jeśli w naszym życiu dominuje stres.

Do doraźnego działania sprawdzają się herbaty ziołowe z miętą, rumiankiem czy pokrzywą, jak również sok z aloesu.

Co robić, kiedy ból żołądka nie przechodzi?

Częste i pojawiające się bez wyraźnej przyczyny dolegliwości żołądkowe mogą być objawem poważniejszych chorób. Jeśli odczuwamy pieczenie oraz ugniatanie brzucha, może to być objaw wrzodów żołądka. Ich pochodzenie może być wielorakie i związane zarówno ze spożyciem alkoholu, jak i częstym przyjmowaniem leków.

Może to być efekt zakażenia bakteriami Helicobacter pylori. Wrzody to inaczej ubytki błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy. Dodatkowo mogą wywołać takie objawy jak brak apetytu, wzdęcia oraz nudności. Poranny ból brzucha lub występujący wieczorem, a ustępujący po posiłku również może wskazywać na wrzody.

Jednocześnie bakterie Helicobacter pylori najczęściej są aktywne jesienią i na wiosnę – warto o tym pamiętać. W takim wypadku, aby ocenić co oznacza ból żołądka, należy wykonać przede wszystkim gastroskopię. Same wrzody leczy się antybiotykami, ale konieczna jest też specjalna dieta eliminacyjna.

Warto również pamiętać, iż nawracający ból brzucha, który nie ustępuje przez co najmniej 3 miesiące, może oznaczać zespół jelita drażliwego, o którym pisaliśmy w tym miejscu.

Inne powody bólów brzucha

Nagły i ostry ból podbrzusza może być również sygnałem zapalenia wyrostka robaczkowego. Warto przy tej okazji wiedzieć, jakie są objawy wyrostka robaczkowego.

Początkowo ból występuje tuż pod pępkiem, następnie przechodzi w stronę biodra na prawo. Najczęściej występują również obfite wymioty, w związku z czym należy natychmiast wezwać pogotowie, aby dokonać koniecznej interwencji chirurgicznej.

Pamiętajmy, aby w razie ataku wyrostka robaczkowego nie spożywać pokarmów ani płynów.

Ucisk w żołądku, który nie mija i miewa częste nawroty, to również powód do wizyty u specjalisty. Szczególnie powinniśmy się zbadać, jeśli towarzyszy temu zestaw wielu objawów.

Zwróćmy uwagę na utrata masy ciała, krwawienie z przewodu pokarmowego czy niedokrwistość i bólu, który potrafi nawet wybudzić.

W takiej sytuacji istnieje ryzyko nowotworu żołądka i konieczne jest specjalistyczne leczenie.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*