Pieczenie języka i szczypanie języka – jakie są przyczyny?

Pieczenie języka i szczypanie języka – jakie są przyczyny? Pieczeniu języka, które jest objawem choroby, często towarzyszą też inne symptomy, takie jak: ból, biały nalot lub suchość w ustach. Piekący język często spowodowany jest kandydozą, przy której zalecana jest antybiotykoterapia. tlorna (123RF)

Pieczenie języka często pojawia się po zjedzeniu pikantnej potrawy lub niektórych owoców. Nie oznacza to jednak, że to nieprzyjemne uczucie nie wymaga konsultacji z lekarzem. W wielu przypadkach, piekący język jest objawem poważnej choroby. Dowiedz się, kiedy ból języka oraz piekący lub szczypiący język mogą być spowodowane chorobą.

Pieczenie języka nie jest niczym niezwykłym, jeżeli występuje tuż po zjedzeniu owoców cytrusowych, ananasa lub kiwi. W takiej sytuacji, najczęściej wynika ono z  podrażnienia błony śluzowej, wywołanego przez zawarte w owocach kwasy organiczne.

Jeżeli dana osoba wykazuje nadwrażliwość na kwasy, pieczenie może pojawić się także w innych obszarach jamy ustnej. Piekący ból może też wystąpić po zjedzeniu ostrej potrawy, w której kucharz nie poskąpił pikantnej papryki.

W tym przypadku, uporczywe uczucie jest wywołane przez kapsaicynę, która działa na obecne w jamie ustnej receptory bólu. Ulgę może przynieść solidny łyk mleka. Białko neutralizuje działanie kwasów owocowych i kapsaicyny i tym samym doprowadza do złagodzenia uczucia pieczenia.

Skuteczne może okazać się też żucie gumy bez cukru (zwiększona produkcja śliny).

Jeżeli piekący język pojawia się bez związku ze spożywanym pokarmem, może być objawem stanu chorobowego. Jest to jednak objaw nieswoisty, więc w takim przypadku, ustalenie pierwotnej przyczyny nie jest łatwe i może wymagać konsultacji u wielu specjalistów – stomatologa, laryngologa, alergologa, neurologa, a w niektórych przypadkach – także u psychiatry.  

Pieczenie języka może być objawem zakażenia o podłożu grzybiczym, wirusowym lub bakteryjnym. Uporczywy ból języka o piekącym charakterze pojawia się w przebiegu kandydozy, czyli grzybicy jamy ustnej.

Wśród innych objawów tej choroby należy wymienić biały nalot, pojawiający się na języku i podniebieniu, bolesne pęknięcia w kącikach ust, owrzodzenia i ból w obszarze jamy ustnej.

Należy podkreślić, że nieleczona grzybica może rozprzestrzenić się na cały organizm.

Szczypanie języka może pojawić się w przebiegu wielu infekcji wirusowych. Należą do nich:

 • zakażenie wirusem opryszczki zwykłej HSV-1 (na skutek pęknięcia pęcherzyków, na języku powstaje bolesne owrzodzenie),
 • zakażenie wirusem półpaśca (pieczenie pojawia się na skutek zajęcia błony śluzowej jamy ustnej),
 • zakażenie adenowirusami (pieczenie może być efektem zakażenia układu pokarmowego i stanu zapalnego gardła),
 • zakażenie wirusem Epsteina-Barr (możliwa pierwotna przyczyna mononukleozy),
 • zakażenie wirusem HIV (przyczyną pieczenia mogą być liczne owrzodzenia języka i pozostałych obszarów jamy ustnej).

Ból języka może być też wywołany infekcją bakteryjną, przede wszystkim wywołaną zakażeniem krętkami białymi, wywołującymi kiłę. Kontakt oralny z zakażoną osobą może doprowadzić do wystąpienia zmian na języku lub w okolicy ust, początkowo pod postacią zaczerwienionej grudki, która później przyjmuje postać wrzodziejącą. 

Pieczenie języka może być nieswoistym objawem, wskazującym na schorzenia układu pokarmowego, skóry lub ogólnoustrojowe.

Choroba wrzodowa żołądka – do objawów choroby należy niestrawność, nudności, wymioty, zgaga, zaparcia, spadek masy ciała i uczucie zmęczenia. W przebiegu dolegliwości pojawia się też ból brzucha, przede wszystkim w godzinach porannych i tuż po pierwszym posiłku, oraz piekący ból w obszarze żołądka, przełyku, gardła oraz jamy ustnej.

Refluks żołądkowo-przełykowy – symptomy choroby są następstwem uszkodzenia śluzówki przełyku, do czego dochodzi w skutek zarzucania treści żołądkowej. W przebiegu schorzenia, u chorego dochodzi do cofania się pokarmu.

Objaw ten ulega nasileniu w pozycji leżącej, przy pochylaniu tułowia, po obfitym posiłku oraz po zjedzeniu tłustych potraw. Jednym z podstawowych objawów jest zgaga. Wśród pozostałych symptomów, należy wymienić częste odbijanie.

W późnej fazie schorzenia dochodzi do wystąpienia niecharakterystycznych objawów – kaszlu, dolegliwości bólowych towarzyszących przełykaniu, przykrego zapachu z ust, uporczywego pieczenia w jamie ustnej oraz w obszarze języka.

Pęcherzyca – choroba skóry, mogąca obejmować błonę śluzową jamy ustnej, najczęściej w postaci zwykłej. W przebiegu schorzenia dochodzi do wystąpienia licznych pęcherzy, które szybko pękają i przyjmują postać wrzodziejącą. 

Liszaj płaski – jeżeli obejmie błonę śluzową jamy ustnej, doprowadzi do wystąpienia białych obszarów (o siatkowej strukturze) na języku i na wewnętrznej stronie policzków. Zmiany najczęściej są niebolesne, jednak w niektórych przypadkach wywołują uczucie piekącego bólu.

Rumień wysiękowy wielopostaciowy – zmiany mają postać pęcherzy, które przeistaczają się w afty. Zlokalizowane są w obszarze warg, języka, podniebienia policzków i dziąseł. Zmiany wywołują dolegliwości bólowe, wpływają na zwiększenie wydzielania śliny i są przyczyną przykrego zapachu z ust.

Cukrzyca – jednym z najczęściej występujących powikłań cukrzycy jest polineuropatia cukrzycowa, w przebiegu której pojawia się ból neuropatyczny. W niektórych przypadkach, dolegliwości bólowe obejmują jamę ustną i objawiają się jako pieczenie lub szczypanie języka.

Niedoczynność tarczycy – pieczenie języka jest jednym z objawów, występujących w przebiegu schorzenia. Innym symptomem, zlokalizowanym w obszarze jamy ustnej, jest zmniejszone wydzielanie śliny. 

Anemia – wśród licznych objawów tej choroby może pojawić się także ból i pieczenie języka. Pozostałe często występujące symptomy, zlokalizowane w okolicach jamy ustnej, to rumień śluzówki, stan zapalny kątów ust i zaburzenia połykania. 

Awitaminoza – w  tym przypadku, przyczyną piekącego bólu języka może być niedobór witamin z grupy B, żelaza, cynku oraz kwasu foliowego.

Pieczenie języka a alergie i nietolerancja glutenu

Pieczenie języka może stanowić reakcję na kontakt z alergenem. Taki objaw może pojawić się w następstwie alergii kontaktowej (np. na leki stomatologiczne) lub alergii pokarmowej (np. na zawarte w żywności konserwanty).

Piekący język może też być reakcją, jaka zachodzi w zespole alergii jamy ustnej. Mowa tu o reakcji krzyżowej, jaka zachodzi między alergenami pyłków roślin a alergenami zawartymi w owocach lub warzywach.

Wynika to ze zbliżonej struktury obu tych grup – układ immunologiczny osoby uczulonej interpretuje ich białka jako identyczne.

W takim przypadku, reakcją na zjedzenie surowych warzyw i owoców może być uczucie drętwienia i pieczenia w jamie ustnej. 

W niektórych przypadkach, pieczenie języka pojawia się jako objaw nadwrażliwości na gluten. Równolegle może pojawić się uczucie pieczenia w przełyku, nudności oraz wymioty. Należy jednak zaznaczyć, że takie objawy nie występują zbyt często.

Pieczenie języka i szczypanie języka – jakie są przyczyny?

Dieta bezglutenowa – produkty bezpieczne dla osób z celiakią…

Pieczenie języka jest jedną z dolegliwości, składających się na pierwotny zespół pieczenia jamy ustnej. Niektórzy specjaliści są zdania, że schorzenie to ma związek z zaburzeniami w obszarze układu nerwowego, jednak etiologia tej choroby nie została poznana.

 W przebiegu schorzenia, przewlekłe dolegliwości bólowe (występują przez minimum 4–6 miesięcy) pojawiają się bez wyraźnych zmian chorobowych w obszarze jamy ustnej.

Palący, piekący i kłujący ból pojawia się w obszarze błony śluzowej jamy ustnej, przede wszystkim w przedniej części języka (ból języka z boku i w okolicy koniuszka).

Wśród innych symptomów należy wymienić mrowienie i drętwienie jamy ustnej, suchość w ustach, zaburzenia w odczuwaniu smaku, wrażliwość na pokarmy kwaśne, słone i gorzkie. Charakterystyczne dla tego schorzenia jest ustępowanie dolegliwości bólowych w trakcie jedzenia.

Zespół pieczenia jamy ustnej występuje także w postaci wtórnej, jako następstwo chorób ogólnych, m.in. cukrzycy, anemii, choroby refluksowej, schorzeń tarczycy czy awitaminozy. Może też mieć podłoże psychiczne. W niektórych przypadkach, pieczenie języka pojawia się w następstwie depresji, nerwicy i innych zaburzeń o podłożu lękowym. 

Pieczenie języka, które czasem przybiera postać bólu kłującego, może być objawem neuralgii językowo-gardłowej. W takim przypadku pojawia się ból języka z tyłu, dolegliwości obejmują też okolice krtani i migdałka podniebiennego. Atak bólu może trwać nawet kilka minut i pojawia się w różnych sytuacjach – podczas przełykania, w trakcie przeżuwania, kasłania czy mówienia. 

Piekący ból może wynikać z podrażnienia błony śluzowej języka, wywołanego alkoholem i substancjami zawartymi w dymie tytoniowym.

Uporczywe dolegliwości mogą wywołać także niektóre pokarmy i napoje. Poza wspomnianymi już owocami i pikantnymi potrawami, pieczenie języka może wystąpić po spożyciu: czekolady, sera, orzechów, ziemniaków i kawa. 

Przyczyną mogą być też liczne dolegliwości stomatologiczne, takie jak:

 • próchnica,
 • suche zapalenie zębodołu,
 • schorzenia przyzębia brzeżnego,
 • zapalenie miazgi zębowej,
 • stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych.

Pieczenie języka – leczenie

Pieczenie języka wymaga leczenia przyczynowego, jednak należy podkreślić, że ze względu na nieswoisty charakter symptomu, postawienie diagnozy stwierdzającej pierwotną przyczynę jego wystąpienia nie jest łatwe.

Poza lekami charakterystycznymi dla danej jednostki chorobowej, stosuje się preparaty sztucznej śliny, środki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

W celu doraźnego złagodzenia dolegliwości bólowych, lekarz może zalecić stosowanie preparatu z lidokainą do użytku miejscowego.

Co powoduje pieczenie w jamie ustnej?

Pieczenie języka i szczypanie języka – jakie są przyczyny?Niemal każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył nieprzyjemnego uczucia szczypania lub pieczenia w jamie ustnej. Przyczyny takiego zjawiska mogą być bardzo różne, zaczynając od podrażnień spowodowanych spożywaniem niektórych produktów spożywczych, przez zaburzenia spowodowane lekami, a na chorobach ogólnoustrojowych i infekcjach kończąc. Jedną z częstych przyczyn pieczenia w ustach jest właśnie kandydoza jamy ustnej, czyli zakażenie błon śluzowych spowodowane przez drożdżaki Candida.

Leia também:  Palenie a choroby układu oddechowego

Gdy uczuciu pieczenia nie towarzyszą inne widoczne objawy i nie jest ono spowodowane zjedzeniem pokarmu, który wywołuje chwilowy efekt podrażniania błony śluzowej, wówczas możemy mieć do czynienia z tzw. pierwotnym zespołem pieczenia jamy ustnej BMS. To schorzenie o dotychczas niepoznanej etymologii, zwykle występujące bez dodatkowych objawów i widocznych zmian w zabarwieniu śluzówki jamy ustnej. Choroba występuje znacznie częściej u kobiet niż mężczyzn i ma przewlekły charakter. Najczęściej objawia się pieczeniem języka, ale objawy bólowe mogą dotyczyć również podniebienia czy nawet gardła. Uczuciu dyskomfortu niekiedy towarzyszą również zaburzenia smaku i subiektywne uczucie suchości w ustach – według licznych badań u osób z BMS poziom ilości śliny w ustach pozostaje w normie.

BMS może mieć również wtórny charakter.

Wówczas jego najczęstszą przyczyną jest przyjmowanie leków wywołujących zaburzenia w obrębie jamy ustnej, spożywanie niektórych pokarmów, w tym produktów wywołujących reakcję alergiczną, zaburzenia hormonalne, schorzenia ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, a także infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybica.

Kandydoza jamy ustnej to jedna z częstych przyczyn wtórnego zespołu pieczenia w ustach. Schorzenie jest wywoływane przez drożdżaki z rodzaju Candida.

Do infekcji dochodzi najczęściej w momencie zaburzenia równowagi mikroflory bakteryjnej w jamie ustnej, na przykład podczas stosowania antybiotyków bez odpowiedniej osłony. Grzybica może być spowodowana także przez chorobę, stosowanie leków zaburzających równowagę hormonalną organizmu lub uszkadzających odporność, niewłaściwą dietę czy brak należytej higieny, w tym przede wszystkim zaniedbania związane ze szczotkowaniem zębów.

Ze względu na nieznaną etymologię pierwotnego BMS zdiagnozowanie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia może być trudne. Dlatego specjalista zajmujący się pacjentem proces leczenia powinien rozpocząć od pogłębionego wywiadu i eliminacji typowych przyczyn, które mogą powodować pieczenie w ustach.

Po pierwsze, osobę uskarżającą się na tego typu dolegliwości należy dokładnie przebadać pod względem stomatologicznym. Przyczyną dolegliwości bólowych, uczucia szczypania czy pieczenia może być bowiem nie tylko kandydoza jamy ustnej, ale także wada zgryzu czy użytkowanie niedopasowanej protezy lub stałego aparatu ortodontycznego powodującego niewielkie, niewidoczne gołym okiem uszkodzenia błony śluzowej w ustach. Po drugie należy pomyśleć o modyfikacji diety. Być może niektóre rodzaje spożywanych na co dzień pokarmów wywołują alergię, której objawem jest nasilone uczucie pieczenia, bólu czy szczypania. Po trzecie warto wykonać dokładniejszą diagnostykę pod kątem występowania dotychczas niezdiagnozowanej choroby mogącej wywoływać zaburzenia hormonalne, przyczyniającej się do osłabienia odporności czy wpływającej na porażenie zakończeń nerwowych. Po czwarte należy sprawdzić, czy leki przyjmowane przez leczoną osobę nie powodują uczucia pieczenia. Jeśli tak i gdy tylko jest taka możliwość, warto zastąpić je innymi lekami o tożsamym działaniu.
Gdy przyczyną pieczenia w ustach jest kandydoza jamy ustnej, wówczas należy zwalczyć zakażenie, stosując leki o działaniu miejscowym, ewentualnie leki doustne. W leczeniu drobnych infekcji pomocne mogą być również ogólnodostępne preparaty stomatologiczne do zastosowań indywidualnych, zwłaszcza środki zawierające chlorheksydynę. Jest to substancja o działaniu bakteriobójczym i bakteriostatycznym. Pomaga wyeliminować niekorzystne bakterie i sprzyja przywróceniu prawidłowej mikroflory w ustach, a tym samym zapobiega rozwojowi drożdży odpowiedzialnych za grzybicę. W profilaktyce kandydozy jamy ustnej zaleca się również regularne szczotkowanie zębów, a w przypadku osób korzystając z protez zębowych, ich częstą dezynfekcję. Warto pamiętać również o diecie wspomagającej naturalną odporność organizmu, unikaniu spożywania dużej ilości produktów niemal w całości składających się z węglowodanów, a także o stosowaniu leków osłonowych podczas terapii antybiotykowej.

Uczucie pieczenia w ustach może mieć przewlekły lub chwilowy charakter.

W tym drugim przypadku jego przyczyną jest najczęściej niewłaściwa dieta lub zakażenie wywołane przez drożdżaki, ewentualnie przez infekcję bakteryjną lub wirusową w obrębie błon śluzowych jamy ustnej.

Gdy uczucie pieczenia ma długotrwały charakter i nie towarzyszą mu dodatkowe objawy w postaci charakterystycznego nalotu na języku czy owrzodzenia błony śluzowej w ustach, jego przyczyną jest zwykle BMS typu pierwotnego.

Zapalenie języka – przyczyny objawy leczenie

Pieczenie języka i szczypanie języka – jakie są przyczyny?

Problemy zdrowotne związane z językiem są zawsze niezwykle dotkliwe dla każdego pacjenta. Język jest mocno unerwiony, poza tym jest w ciągłym ruchu – jest jednym z elementów aparatu mowy, a także bierze udział podczas jedzenia. Problemy takie jak zapalenie języka, wiążą się zatem z ogromnym bólem i dyskomfortem.

Do zapalenia języka może dochodzić w różnych sytuacjach. Zapalenie języka może pojawić się jako jeden z elementów podczas infekcji na przykład gardła oraz u osób zaniedbujących higienę jamy ustnej.

Może też być chorobą samą w sobie, wtedy jej głównym objawem jest pieczenie języka, dotkliwy ból języka, który może prowadzić do poważnych problemów z mówieniem, gryzieniem i przeżuwaniem.

Jakie są dodatkowe objawy towarzyszące zapaleniu języka?

Należą do nich najczęściej:
– obrzęk języka oraz silne zaczerwienienie, najczęściej na koniuszku oraz po bokach,
– ropne owrzodzenia i zmiany nabłonka (najczęściej przy zapaleniu wywołanym bakteriami),
– biały nalot na języku (najczęstszy objaw zakażenia grzybiczego),

– ból języka podczas jedzenia konkretnych pokarmów (najczęściej uczucie szczypania lub pieczenia, taka sytuacja nazywana była językiem geograficznym).

Przyczyny pierwotnego zapalenia języka

Kiedy zapalenie języka jest chorobą samą w sobie (a nie objawem jakiejś innej toczącej się w organizmie choroby), przyczyny tego stanu mogą być naprawdę różnorakie.

Problemy ze zdrowiem języka często mają na przykład osoby o obniżonej odporności, szczególnie jeżeli przeszły terapię antybiotykami.

To właśnie wtedy język mogą zaatakować bakterie, głównie gronkowce lub paciorkowce co może doprowadzić do pojawienia się na jego śluzówce ropnych owrzodzeń oraz wielu ognisk stanów zapalnych.

Zapalenie języka może być też spowodowane nieprawidłowym sposobem dbania o higienę jamy ustnej, lub wręcz zaniedbywaniem tej higieny. Często dotyczy to na przykład osób palących lub pijących alkohol. Problemy ze zdrowiem języka mogą być też wtórne w związku z bardzo złym stanem uzębienia, chorobami przyzębia i dziąseł.

Przyczyny wtórnego zapalenia języka

Zapalenie języka może być też objawem jakieś bardzo poważnej sytuacji ogólnoustrojowej organizmu. Dlatego właśnie ocena stanu języka jest tak ważna w ustalaniu stanu zdrowia pacjenta. Zapalenie może pojawić się na przykład w przebiegu AIDS, poważnej awitaminozy, poważnej anemii, alergii, kiły i innych chorób.

Dla lekarza diagnoza zapalenia języka nie stanowi problemu – poza ustaleniem jednak czy ma miejsce zapalenie czy też nie, lekarz musi również ocenić czy jest to zapalenie pierwotne czy wtórne. Inaczej leczy się bowiem zapalenie wywołane grzybami czy bakteriami, a inaczej związane z poważnymi, ogólnoustrojowymi problemami organizmu.

Aby ustalić ten drugi stan, niejednokrotnie trzeba zrobić badania, takie jak morfologia, wymaz z języka, testy w kierunku niedoborów witamin.

Pieczenie w jamie ustnej – jakie mogą być przyczyny?

Pieczenie języka i szczypanie języka – jakie są przyczyny?

Przyczyn pieczenia w jamie ustnej może być naprawdę wiele. Możemy wśród nich wyróżnić zarówno choroby jamy ustnej, jak i schorzenia ogólnoustrojowe. Za suchość w jamie ustnej i pieczenie języka często odpowiadają chociażby grzybice, zapalenia jamy ustnej, cukrzyca, choroba refluksowa, czy afty. Zdarza się również, że pieczenie stanowi skutek uboczny przyjmowania niektórych leków. Jak poradzić sobie z pieczeniem w jamie ustnej, i w jaki sposób zdiagnozować jego przyczyny?

Pieczenie w jamie ustnej – charakterystyka i objawy

Pieczenie w jamie ustnej może powodować spory dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Co więcej, oprócz samego pieczenia, często wiąże się także ze szczypaniem, kłuciem, czy występującym okresowo bądź regularnie przewlekłym, przeszywającym bólem. Opisane objawy mogą obejmować nie tylko wnętrze jamy ustnej, czyli język, podniebienie czy policzki, ale również wargi i okolice ust.

Zasadniczo najczęściej mamy jednak do czynienia z pieczeniem błony śluzowej, które powstaje na skutek jej uszkodzenia wywołanego czynnikami mechanicznymi bądź chemicznymi.

Nierzadko za podrażnienia śluzówki odpowiada refluks żołądkowo-przełykowy; wszystko z uwagi na fakt, że sok żołądkowy, przechodząc w górne partie odcinka pokarmowego, podrażnia przełyk.

Szczególnie narażone na pieczenie w jamie ustnej są osoby cierpiące na różnego rodzaju grzybice (jak chociażby kandydoza czy drożdżyca), suchość w jamie ustnej, czy zapalenia.

Kłopot pieczenia w jamie ustnej określa się w terminologii medycznej jako BMS (burning mouth syndrome), innymi słowy zespół pieczenia jamy ustnej.

Podręczniki medyczne charakteryzują go jako przewlekły, występujący w jamie ustnej dyskomfort, objawiający się pieczeniem, bólem, suchością czy utratą smaku.

Przeciętnie BMS utrzymuje się od czterech do sześciu miesięcy, częściej występuje u kobiet niż mężczyzn.

Przyczyny pieczenia w jamie ustnej

Wiecie już, że przyczyny pieczenia w jamie ustnej mogą być naprawdę zróżnicowane – po części nakreślono je już wyżej. U ich źródła należy doszukiwać się zarówno chorób jamy ustnej, jak i tych ogólnoustrojowych. Najczęstszą przyczynę pieczenia w jamie ustnej stanowi:

 • zapalenie jamy ustnej – według specjalistów, to najczęstsze źródło problemu. Zapalenia błony śluzowej mogą mieć charakter wrzodziejący, alergiczny bądź wysiękowy;
 • suchość w jamie ustnej – również często występująca przyczyna kłopotów z pieczeniem, oprócz niej do pieczenia doprowadzają także wszystkie czynniki wiążące się z brakiem odpowiedniego nawilżenia śluzówki;
 • choroby grzybicze jamy ustnej – wśród nich najczęściej mamy do czynienia z kandydozą oraz drożdżycą, powodują pojawianie się na języku nieestetycznego nalotu, wywołują ból i pieczenie;
 • afty – małe owrzodzenia, które okresowo mogą występować w jamie ustnej. Nie tylko powodują pieczenie, ale wiążą się z bólem, który może nawet utrudniać jedzenie;
 • alergie kontaktowe;
 • dysfunkcje narządów żucia;
 • niewłaściwie dobrana proteza zębowa.
Leia também:  Czym można zarazić się na basenie?

Pieczenie w ustach a choroby ogólnoustrojowe

Jest wiele chorób ogólnoustrojowych, które mogą prowadzić do występowania pieczenia w jamie ustnej, co oznacza, że zlokalizowanie źródła problemu niekiedy okazuje się niezmiernie trudne.

Z uwagi na ten fakt, warto byśmy ze swoim kłopotem udali się do doświadczonego, renomowanego specjalisty.

Szczypanie języka i pieczenie w jamie ustnej może się wiązać z następującymi czynnikami ogólnoustrojowymi:

 • cukrzycą,
 • refluksem przełyku,
 • niedoczynnością tarczycy,
 • niedoborem witaminy B,
 • chorobą tkanki łącznej (zespół Sjorgena, toczeń rumieniowaty układowy),
 • lękami i depresją,
 • zaburzeniami hematologicznymi,
 • niektórymi lekami.

Co ciekawe, wyjątkową skłonność do pieczenia w jamie ustnej mają również kobiety znajdujące się w okresie menopauzalnym bądź okołomenopauzalnym.

Wszystko dlatego, że w okresie menopauzy dochodzi do obniżenia poziomu progesteronu oraz estrogenu, co bezpośrednio odbija się na zdrowiu kobiet.

Ich odporność się osłabia, stają się one bardziej podatne na zakażenia jamy ustnej, nadwrażliwość zębów, wykazują też większą skłonność do próchnicy. Kobiety w okresie menopauzalnym produkują także mniej śliny, czego konsekwencję może stanowić suchość w jamie ustnej i pieczenie języka.

Jak leczyć pieczenie w jamie ustnej?

Leczenie pieczenia w jamie ustnej zaczyna się przede wszystkim od ustalenia przyczyn wystąpienia tego niekomfortowego stanu.

Najczęściej źródła kłopotu poszukuje się drogą eliminacji: lekarz najpierw ogląda błonę śluzową pacjenta, i jeśli nie dostrzega na niej żadnych niepokojących zmian, wdraża leczenie przeciwgrzybicze.

Jeśli to nie pomaga, przeprowadzane są bardziej precyzyjne badania, takie jak ogólne badanie krwi, poziomu glukozy, czy badania hormonalne tarczycy.

Dalszy brak efektów skłania specjalistę do podjęcia kolejnych kroków, w tym przeprowadzenia testów alergicznych, badania mikrobiologicznego, czy również testów sprawdzających poziom wydzielania się śliny.

Na etapie diagnozowania problemu, lekarz pozostaje w ciągłym kontakcie z pacjentem, starając się ustalić jego nawyki żywieniowe, stan emocjonalny, czy inne nękające go dolegliwości, gdyż wszystkie te czynniki mogą mieć niebagatelny wpływ na występowanie pieczenia i bólu w jamie ustnej.

Po zlokalizowaniu źródła problemu, specjalista wdraża leczenie pozwalające go wyeliminować. W przypadku gdy pieczenie w jamie ustnej jest spowodowane chociażby chorobami na tle psychicznym, konieczna w terapii bywa współpraca z psychologiem czy psychiatrą.

Czy powikłaniem po koronawirusie może być pieczenie języka?

M (anonim, 83.20.223.)

około 10 miesięcy temu, Warszawa

Czy skutkiem ubocznym po koronawirusie może być pieczenie języka ? Smak i węch podczas choroby miałam

dodaj tag:

DoMasakraJakas (anonim, 89.64.76.)

około 3 miesięcy temu

Zrób badania na candide. Najlepiej przeciwciała antymannowe. To jest przerost candidy. Mieliście to już dawno… refluks jest z jelit. Tam szukaj przyczyny.

Język geograficzny to objaw candidy. Nie żadnych hormonów… refluks to tez nie jest bezpośrednio.

Masakrajakaś… (anonim, 109.199.77.)

około 3 miesięcy temu

 • Mam ten sam problem po dentyście co Anett Język jak poparzony
 • Przebadany chyba na wszystko i niestety nic po za gronkowcem nie pokazało.
 • Lekarze twierdzą że refluks ale to nie jest to … w momencie kiedy pocałowałem swoją dziewczynę ona zaczęła mieć też takie same objawy.

Anett (anonim, 176.109.51.)

około 4 miesięcy temu

Odpowiedź została usunięta. Powód: jest spamem.

Zasady społeczności znajdziesz tutaj. Jeśli uważasz, że Twoja odpowiedź została usunięta przez pomyłkę, skontaktuj się z nami. Dziękujemy!

DoAnett (anonim, 37.47.17.)

około 4 miesięcy temu

Zaczęłam pic olejek z oregano. Kropla do szklanki z wora 2x dziennie pije. Jest lżej. Masz może instagrama? Emaila? Byśmy się spisały

Anett (anonim, 176.109.51.)

około 4 miesięcy temu

Piecze ale już mniej. bardziej wieczorami niż w dzień

DoAnettt (anonim, 37.47.17.)

około 4 miesięcy temu

To już do lekarza idź. A język dalej Cię piecze ?

Anett (anonim, 176.109.51.)

około 4 miesięcy temu

Czy jest jakiś sposób żeby uzupełnić ferrytynę? Czy może iść do lekarza rodzinnego żeby mi coś przepisał?

DoAnettt (anonim, 89.64.76.)

około 4 miesięcy temu

Masz anemię. Niska ferrytyna… ferrytyne lubią jeść tez pasożyty, ferrytyna się nie wchłania przez niedokwaszony żołądek… może być kilka opcji. Ferrytyna jest ważniejsza od żelaza, jest magazynem żelaza.

Anett (anonim, 37.30.50.)

około 4 miesięcy temu

Hej zrobiłam sobie jeszcze wyniki na żelazo i ferrytyne. Żelazo mam 126 norma 50-170, a ferrytyne mam 12,9 norma 5-240. Co o tym myśleć? Żelazo jest ok ale ferrytyna niska…a ferrytyna odpowiada za żelazo tak?

Dodziewczyn (anonim, 37.47.28.)

około 4 miesięcy temu

Zróbcie gastroskopię. Może macie zapalenie żołądka, które najpierw trzeba wyleczyć

Nabankrefluks (anonim, 5.173.248.)

około 4 miesięcy temu

Najlepszy sposob to zmiana diety i pewnych nawyków az zoladek sie wyleczy. Niestety nie jest to latwe i czasem na efekty trzeba poczekać. Jesli refluks mocno doskwiera to sięgam po mleczko na refluks i ten neo bianacid. Jednak oprócz tego unikam produktów ktore szkodza typu pomidory, słodycze, alko, kawa, mieta, wędliny itd.

Anettt (anonim, 37.30.51.)

około 4 miesięcy temu

Mam wrażenie że może jakbym nic w ogóle nie jadła to zniknie to całkowicie 🙁

Madzix (anonim, 92.40.187.)

około 4 miesięcy temu

Hej , Szczerze mówiąc , ja jak wyeliminowałam czekoladę i pomidory czuje wyraźna poprawę. Przynajmniej nie mam tych plam i nie piecze. No i faktycznie śpię z głowa na trzech poduszkach.

Anettt (anonim, 37.30.51.)

około 4 miesięcy temu

Czy jest u Was jakaś poprawa? U mnie jest lepiej jak trzymam ścisłą dietę …ale jak już chociaż trochę czegoś zjem gorszego to już dostaje tych plam i pieczenia…ale tak to nie było na razie momentu żeby w ogóle nic nie odczuwać

Dowszystkich (anonim, 89.64.76.)

około 4 miesięcy temu

Kochani. Język was parzy, piecze od refluksu. A covid wspomaga jego objawy. Język z białym nalotem to język zgagowy, czyli od refluksu. I nie jest to grzybica, przy grzybicy by kazdy czuł wasz oddech nawet w promieniu kilometra, mielibyście zawalone tez całe podniebienie w płatach. Nie czulibyście smaku jedzenia, a smak grzyba.

Ogarnijcie czy macie nadkwasote czy niedokwasote żołądka, bo obydwie rzeczy dają takie same objawy.

DoAnettt (anonim, 89.64.76.)

około 5 miesięcy temu

Nie bierz już witamin, zrób sobie badania z krwi ponownie. A jak wyjdzie duży wynik, a dalej będzie szczypanie, to polecam gastrologa i sprawdzić ph żołądka. Możesz mieć niedokwasote i z jedzenia nie jest za dużo wchłaniane witamin czy minerałów

Dorefluksow (anonim, 37.47.16.)

około 5 miesięcy temu

Nie wiem czy ogladalyscie. Pani laryngolog mówiła, ze geograficzny nie jest powiązany z refluksem, ale za to język obłożony (czyli biały) jest. Jak wtedy jest szczypanie to rowniez powiązane z refluksem. Jak samo szczypanie to są to niedobory witaminowe.

Dorefluksow (anonim, 89.64.76.)

około 5 miesięcy temu

Geograficzny język to nic złego. Piekący , czy z nalotem białym czy zoltobialym …. to refluks. Ja to mam ból znowu ucha, duszności jak na astmę czy coś z oskrzelami.

Jakie to jest dziadostwo … ten refluks… masakra

Nabankrefluks (anonim, 5.173.230.)

około 5 miesięcy temu

Wierze, ze latwo nie jest. Ja zapalenie zoladka i refluks leczylam rok. Bralam miesiąc tabletki ale działaly na krotka mete. Długofalowo pomogla mi zmiana diety. Nie było latwo ale doszłam do punktu, ze nie moglam praktycznie niczego jesc. Unikanie teg co szkodzi mi b.pomoglo.

Pamiętajcie o tym zeby spac na lewym boku i wyzej. Ja kupiłam klin refluksowy i mi pomogl.

Poczytajcie o czarnuszce. W smaku moze nie jest rewelacyjna ale jest b skuteczna.

Madzix (anonim, 92.40.186.)

około 5 miesięcy temu

Ja wczoraj miałam okropny ból zatok , chyba to Rennie tak na mnie zadziałało, ale dzisiaj mam zdecydowanie ładniejszy język, jakkolwiek to brzmi. Ale faktycznie od dwóch dni nie zjadłam nic „zakazanego”. Ale na dłuższa metę i tak nie wyobrażam sobie trzymać takiej diety …

Anett (anonim, 176.109.50.)

około 5 miesięcy temu

Biorę od około 3 tygodni witaminę b12 + ogólny kompleks witamin z grupy B. W sumie te ogólne z grupy B to już ponad z dwa miesiące biorę. Robiłam wynik na witaminę b12 to mam 400 a norma to 187 – 883. Mam te problemy od lutego…a na refluks zaczynam się leczyć około nie całego miesiąca…już nie ma też siły na to

Leia também:  Como calcular metros lineares: 10 passos (com imagens)

Nabankrefluks (anonim, 5.173.230.)

około 5 miesięcy temu

Guma niby pomaga a z drugiej strony kiedys gdzieś czytalam, ze zujac gume polykamy powietrze, co tez nie jest zdrowe. Wiesz co, jezyk geografa (jeśli to to) moze byc spowodowany niedoborem witamin z grupy b. Bierzesz b kompleks?
Na zoladek dobry jest rumianek, koperek. Szalwie tez pilam. Należy zrezygnować z mięty.

Niestety zeby wyleczyć refluks trzeba czasu …i niestety większość tego co dobre szkodzi:(( także ostra lekkostrawna dieta.

Dołączcie do tego webinaru o ktorym Dorefluksow wspomina:))

Anett (anonim, 176.109.50.)

około 5 miesięcy temu

Matko trzymam ogólnie dietę…jedynie na śniadanie wczoraj zjadłam parówki no bo już miałam ochotę i bułkę. Żułam kilka gum w ciągu dnia….

na wieczór wyskoczyły mi takie plamy na języku z białą obwódką, że szok. Nie bolą jakoś mocno..ale no słabo to wygląda.

Czy już naprawie nic nie można zjeść? Może jednak te gumy szkodzą? Jutro przyjdą mi te tabletki neo bianacid. Czym mam płukać żeby znikneły? Próbowałam szałwią

Dorefluksow (anonim, 89.64.76.)

około 5 miesięcy temu

Dziś jest darmowy webinar o refluksie, prowadzony przez panią laryngolog , na stronie reflukserzy pl.
Nie mogę wkleić linku :/

Nabankrefluks (anonim, 5.173.230.)

około 5 miesięcy temu

O problemy z zoladkiem nie jest ciezko…wystarczy brac duzo tabletek przeciwbólowych lub antybiotyki lub inne tabletki podrazniajace zoladek lub zaszkodzić ziolami. Do tego zla dieta, stres, opiete ubrania…

Problem gotowy. Zalecalabym zapoznać sie z produktami ktore sa zalecane w diecie antyrefluksowej, wprowadzić zmiany i obserwować. Do tego w razie dolegliwości neo bianacid.

A jeśli nie bedzie poprawy to udac sie do gastrologa.

Fajny jest tez olej z czarnuszki. Czarnuszka to tzw.zloto faraonow. Leczy wszystko oprocz śmierci…pomaga przy problemach zoladkowych. W tym zwalcza helicobacter.

Anettt (anonim, 37.30.53.)

około 5 miesięcy temu

Ja robiłam na heliobacter i nie mam

DoMadziexiAnettt (anonim, 89.64.77.)

około 5 miesięcy temu

Nabankrefluks ma racje. Poza tym refluks może być bezobjawowy lub dawać mało objawów. Nieleczony może niezle zaatakować i wtedy jest ogromny ból i problem. Zróbcie sobie tez test na helicobacter, ale z kalu w laboratorium

Madzix (anonim, 92.40.187.)

około 5 miesięcy temu

Dopiero na tym forum zaczęłam to łączyć z refluksem. Mam 26 lat i jakoś do głowy mi nie przyszło ze to może być refluks. A już trwa to pół roku , powoli zaczynałam mieć chyba nerwice przez ten język. Mam nadzieje, ze wasze rady mi pomogą , naprawdę jestem wdzięczna za rady

Nabankrefluks (anonim, 5.173.230.)

około 5 miesięcy temu

Jasne, puste odbijanie to moze byc refluks badz inny problem ze strony układu pokarmowego. Warto pojsc do gastrologa.
Możesz spróbować ten neo bianacid badz slippery elm. Mi pomogły. Monitoruj co jesz i co moze Ci szkodzić.

Anettt (anonim, 37.30.48.)

około 5 miesięcy temu

A jak ktoś nie ma ma w ogóle zgagi i bólów żołądka i same pieczenie języka i odbijanie to też refluks??

Nabankrefluks (anonim, 5.173.230.)

około 5 miesięcy temu

Dziewczyny, Wasze objawy wskazują problemy zoladkowe. To najprawdopodobniej jest refluks. Skorzystajcie z rad DoMadziex. Do tego polecilabym neo bianacid.

Ziołowe tabletki po ktore zawsze sięgam gdy mam problemy z zoladkiem. Biore gdy boli za mostkiem lub gdy czuje refluks/zgage. Do tego pijcie ciepla wode z krysztalkami soli klodawskiej.

Nie pijcie miety i nie jedzcie pomidorow. Najlepiej gotowane warzywa itd.

DoMadziex (anonim, 89.64.77.)

około 5 miesięcy temu

Bol za mostkiem to refluks. Mnie tez pali przełyk, lewe ucho boli, lewa zatoka… problemy gastryczne, dodatkowo kwaśny smak lub gorzki wieczorami lub po spaniu. Wiec spróbuj spac wyżej, zmień diete na przeciwrefluksowa.

Anettt (anonim, 37.30.48.)

około 5 miesięcy temu

Też może spróbuję tego rennie pobrać, aczkolwiek mam tabletki na receptę na refluks od rodziców, ale na razie spróbuję też może z czymś lżejszym. Popijam takie mleczko jakby gaviscon ale one takie średnie jest. Daj znać też jak coś Ci pomoże to wtedy i ja spróbuję 🙂

Madzix (anonim, 80.189.51.)

około 5 miesięcy temu

Dziękuje bardzo za rady, spróbuje…
Mi czasem tez, i czasem kłuje w klatce wiec jest bardzo możliwe ze to refluks…

Oby, bo już nie mam pomysłu

Anett (anonim, 37.30.48.)

około 5 miesięcy temu

Piecze też rano i wieczorem płynem ERUDRIL taki czerwony, możesz spróbować też czym popłukac. Mi też odbija się po jedzeniu

Madzix (anonim, 80.189.51.)

około 5 miesięcy temu

W takim razie też spróbuje i dam znać ! Teraz wzięłam Rennie i faktycznie język chwilowo przestał piec. Zobaczymy bo jest to nie do zniesienia a ja jestem w UK i tutaj lekarze na wszystko są w stanie przepisać paracetamol, tragedia poprostu…

Anettt (anonim, 37.30.48.)

około 5 miesięcy temu

Ja dietę stosuje dopiero tydzień. Jest lepiej ale nie minęło całkowicie. Pomaga mi trochę żucie gumy czasem, widziała się więcej śliny i nawilża język. Biorę ta witaminę B12. Mam czasem wrażenie że to nigdy nie zniknie do końca 🙁

Madzix (anonim, 80.189.51.)

około 5 miesięcy temu

A Tobie dieta na refluks pomogła ??

Madzix (anonim, 80.189.51.)

około 5 miesięcy temu

Sama nie wiem, męczę się z tym jakiś czas, język geograficzny i ciagle myślenie co to może być doprowadza mnie do szału…

DoMadzix (anonim, 37.47.22.)

około 5 miesięcy temu

Może to refluks? Bo on daje takie objawy w jamie ustnej

Madzix (anonim, 80.189.51.)

około 5 miesięcy temu

Cześć ,
Proszę daj znać jeśli dowiesz skąd się to wzięło , mam dokładnie to samo i tez zaczęło się od wizyty u dentysty. Tez po leczeniu kanałowym . Myślałam, ze to może jakaś alergia na wypełnienie ale totalnie nie wiem jak sobie pomóc..

Doanettt (anonim, 89.64.77.)

około 5 miesięcy temu

Wiesz co… skoro masz aż tak bolące miesiączki, zainteresuj się tematem endometriozy.

Anett (anonim, 176.109.50.)

około 5 miesięcy temu

I też myślę z miesiąc tą dietę…i jak będzie ok to wtedy pomyśleć o dziecku.

Anett (anonim, 176.109.50.)

około 5 miesięcy temu

Tak biorę bo podczas miesiączki strasznie boli mnie brzuch. I jeszcze nie wiem czy to istotne ale w grudniu tamtego roku poroniłam (puste jajo płodowe), brałam miesiąc antybiotyk. I przez to, że posypało mi się zdrowie nie próbujemy nawet starać się o dziecko..

Doanettt (anonim, 89.64.77.)

około 5 miesięcy temu

Ogólnie to ja nie byłam u gastrologa, bo nie zniosę kolejnych leków. Zaczynam dziś diete na refluks

DoAnettt (anonim, 89.64.77.)

około 5 miesięcy temu

Ja miałam zgage w ciąży. Okropna, ale darowalam się wtedy coca cola. Podczas miesiączki bierzesz leki?

Anett (anonim, 176.109.50.)

około 5 miesięcy temu

No tabletki przeciwbólowe niestety brałam często…na ból zęba..co miesiąc podczas miesiączki i często przy zmianie pogody jak bolała mnie głowa. A czy byłaś z tym u gastrologa? Czy na razie sama leczysz? I moje kolejne pytanie czy ktoś miała sytuacje, że reflukas w ciąży? Czy on ma wpływ jakoś na rozwój dziecka?

Doanettt (anonim, 89.64.77.)

około 5 miesięcy temu

Refluks masz głównie przy stresie, złym jedzeniu, tony leków przeciwbólowych/przeciwzapalnych. Jest taki refluks przelykowo zoldkowy GERD . I on właśnie w objawach ma zapalenie języka, zapalenie dziąseł, nadżerki w jamie ustnej… ja dziś od rana suche bułki pszenne z masłem 😀 hahaha

Anett (anonim, 176.109.50.)

około 5 miesięcy temu

Ok dzięki za pomoc. Bo też już teraz znowu myślę, że mam ten refluks. Zawsze jadłam to co chciałam…nigdy nie miałam takich problemów. Ale chyba po latach wyszło…chociaż no i ludzie który zdrowo cały czas się odżywiają też mają refluksy :/

Doanettt (anonim, 89.64.77.)

około 5 miesięcy temu

Pomogły na jakiś czas. Znowu zjadłam słodycze wczoraj i się zaczęło. Zaczęło mnie palić w język, podniebienie i przełyk strasznie ;( język z żółto brązowym przebarwieniem. A zrób sobie test ten domowy na czczo dotyczący zakwaszenia żołądka. Woda z sodą.

I liczysz czas kiedy bekniesz. W necie jest instrukcja. Mi wyszło niedokwaszenie i to porządne. Stad refluks chyba się zrobił… a odbija mi się ciagle … dramat. Żołądek tez boli aż w pół łamie.

Poza tym niski poziom b12 to tez dotyczy żołądka, bo tam się zaczyna proces trawienia

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*