Perimenopauza – jakie są pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy?

Perimenopauza – jakie są pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy?

Menopauza może dotyczyć kobiet już po 40. roku życia

SPIS TREŚCI

█ Menopauza, przekwitanie, klimakterium — co to jest?

Menopauza to fizjologiczny etap w życiu kobiety, który wiąże się z zatrzymaniem miesiączki i cyklu miesięcznego. Na czym polegają zmiany hormonalne z menopauzie? Zauważalne staje się zaburzenie równowagi hormonalnej progesteronu i estrogenów (wartość ich obu spada), a rośnie poziom FSH i LH.

Te zmiany hormonalne związane są ze stopniowym wygasaniem czynności jajników. Fizjologiczną cechą jajników jest ich zdolność do produkcji estrogenów i progesteronu, Menopauza wiąże się ze spadkiem produkcji.

Warte zauważenia jest to, że w okresie menopauzy mogą pojawić się inne problemy zdrowotne jak osteoporoza, problemy z ciśnieniem (nadciśnienie, hipertensja) czy zmiany w sferze emocjonalnej.

Co pomaga w menopauzie? W zależności od nasilenia objawów pomocne mogą okazać się roślinne tabletki na menopauzę bez recepty lub środki na receptę, które zawierają mix estrogenów i progesteronu. Dodatkowo warto zadbać o zdrowy styl życia – odpowiednią dietę bogatą m.in. w wapń i witaminy, a także aktywność fizyczną.

█ W jakim wieku się pojawia menopauza i ile trwa?

Początek menopauzy jest różny, dolegliwość ta jest wieloczynnikowa. W statystycznym ujęciu klimakterium rozpoczyna się u kobiet ok. 50. roku życia.

W zależności od wieku w jakim występuje wyróżnia się wczesne klimakterium (40-45 lat i zatrzymanie miesiączki), późne klimakterium (55-60 lat).

Jaki jest związek menopauzy a miesiączki? Między 45 a 55 rokiem życia występuje zwykle ostatnia miesiączka. U niektórych kobiet może dojść do tzw. przedwczesnej menopauzy, która wiąże się ze wcześniejszym zanikiem funkcji jajników.

Można zatem uznać, że zaburzenia miesiączkowania po 45. roku życia wpisują się w normalne zmiany hormonalne kobiety (o ile nie jest to zmiana wywołana przez leczenie, np. chemioterapię).

Jak długo trwa menopauza? W literaturze medycznej najczęściej pojawia się okres 10 lat. W niektórych przypadkach kobiety mogą przechodzić menopauzę nawet przez 12 czy 14 lat.

Przekwitanie jest zależne od wielu czynników, dlatego okres trwania menopauzy jest indywidualny.

Za przykład można podać kobiety palące, których klimakterium może dopaść szybciej niż niepalące koleżanki.

█ Objawy menopauzy (klimakterium)

Pierwsze objawy menopauzy związane są zwykle z nieregularnie występującą miesiączką i zmienionym okresem jej trwania, a z czasem okresem bezowulacyjnym. Warto zapamiętać termin premenopauza, czyli okres zbliżającej się ostatniej miesiączki, który rozciąga się na kilka lat przed menopauzą.

Kolejno kobieta dotknięta przekwitaniem odczuwa uderzenia gorąca, nadpotliwość. Odnotowuje się również rumień skóry (cera czerwieni się) oraz zmiany w strefie intymnej — pojawia się suchość pochwy. Niekiedy występują również problemy ze snem, zmiany w nastroju. O nasileniu tych objawów duży wpływ ma tendencja genetyczna i czynniki środowiskowe.

Oprócz uczucia gorąca, nadpotliwości występują inne objawy związane z emocjami jak np. odczuwanie niepokoju, lęk przed nowymi sytuacjami, spadek koncentracji, gorszy sen. Niektóre kobiety cierpią w wyniku spadku estrogenów na suchość pochwy, co wiąże się z niechęcią współżycia i bolesnymi stosunkami.

Kobiety w okresie menopauzy odczuwają również niekiedy częstsze bóle głowy, kołatanie serca, przewlekłe zmęczenie. Na co skarżą się kobiety w okresie perimenopauzy po 40 i 50? Klimakterium ma wpływ na odczuwanie złego samopoczucia i depresji, wzrostem masy ciała (tyciem) czy występowanie nocnych potów.

Część kobiet w tym okresie zaczyna cierpieć na nietrzymanie moczu (problem inkontynencji wymaga noszenia np. wkładek na nietrzymanie moczu).

█ Testy na menopauzę

Do diagnostyki okresu premenopauzy wykorzystuje się oznaczanie hormonu folikulotropowego (FSH) i hormonu luteotropowego (lutropiny, inaczej LH). Badanie to może zlecić lekarz lub możemy pokusić się o domowy test na menopauzę.

Co on określa? Poziom hormonu FSH o stężeniu 25mlU/ml lub wyższym. Hormon ten wykrywa się z moczu.

Lekarz może zlecić dodatkowe badania w kierunku menopauzy jak oznaczenie profilu lipidowego i hormonów tarczycy, morfologię krwi, testy wątrobowe (konieczne przed włączeniem HTZ).

█ Leki na menopauzę — tabletki ziołowe na przekwitanie i hormony (HTZ)

W zależności od zespołu objawów leczenie opiera się na ziołowych tabletkach na menopauzę i lub środkach hormonalnych określanych często jako hormonalna terapia zastępcza.

W obu przypadkach chodzi o uzupełnienie niedoborów hormonalnych i/lub złagodzeniu efektów tego niedoboru.

Pomocna w łagodzeniu objawów menopauzy może okazać się dobrze skomponowana dieta, a także dbanie o komfort sfery intymnej – płyny do higieny o niskim pH i nawilżające żele dopochwowe.

Warto mieć na uwadze, że nie zaleca się łączenia ziołowych środków i doustnych hormonów. Wiele z tych środków nie powinny stosować kobiety cierpiące na choroby hormonozależne czy stosujące leki antyestrogenowe (wykorzystywane w leczeniu raka piersi i endometrium).

 • Perimenopauza – jakie są pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy?
 • Perimenopauza – jakie są pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy?
 • Perimenopauza – jakie są pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy?
 • Perimenopauza – jakie są pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy?

Tabletki na menopauzę bez recepty

Bez recepty na menopauzę dostępne są środki określane często jako fitoestrogeny (“naturalne estrogeny”). Są to związki roślinnego pochodzenia, które oddziałują z receptorami estrogenowymi.

Działają “podobnie” do estrogenów, ale są słabsze niż syntetyczne hormony płciowe.

Tabletki bez recepty na menopauzę zawierają takie składniki jak: kłącze pluskwicy, izoflawony sojowe pozyskiwane z soi, koniczyna, lignany pozyskiwane z lnu.

Kłącze i korzeń pluskwicy (Cimicifugae rhizoma) pomaga złagodzić takie objawy menopauzy jak uczucie gorąca, nadmierne pocenie się, zaburzenia nastroju i snu.Na rynku dostępny jest lek na menopauzę Remifemin.

Izoflawony sojowe, w składzie których wyróżnia się genisteinę i daidzeinę wiążą się z receptorem estrogenowym. Szacuje się, że to działanie jest słabsze o 2 do 10 tysięcy razy w porównaniu z oddziaływaniem 17-β-estradiolu na receptor.

W ulotce jednego z leków na menopauzę, czytamy, że lek ten jest wskazany w objawach jak uderzenia gorąca, wzmożona potliwość, zaburzenia snu i wzmożone napięcie nerwowe towarzyszące przekwitaniu.Dostępne na rynku tabletki z izoflawonami to np.

lek Soyfem i Soyfem Forte

Koniczyna czerwona (K. łąkowa, Trifolium pratense L.) dostępna w postaci sproszkowanego ziela lub standaryzowanego wyciągu. Tabletki z koniczyną mogą zawierać np. 200 mg wyciągu, gdzie 40 lub 80 mg stanowią izoflawonoidy.Przykładowe suplementy diety z koniczyną: Femiflamax, Doppelherz Aktiv Meno Complex.

Lignany lniane to kolejny rodzaj fitoestrogenów, które mają zdolność oddziaływania z receptorami estrogenowymi. Związki te wykorzystuje się w łagodzeniu objawów przekwitania.Na rynku dostępne są produkty zarejestrowane jako suplementy diety: Ligunin i Ligunin Termostop.

Perimenopauza – jakie są pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy?

Co to jest menopauza — najważniejsze informacje! Materiał informacyjny apteki Galen

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ)

Łagodzenie menopauzy HTZ niesie za sobą inne korzyści niż lepsze samopoczucie – zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej, osteoporozy, korzystnie wpływa na układ moczowy i ośrodkowy układ nerwowy.

Jak długo trwa leczenie HTZ? Zwykle okres ten wynosi 5 lat, jednak może dojść do jego wydłużenia i wzrostu ryzyka raka piersi (z tym może wiązać się terapia estrogenowa). Na HTZ składają się 2 hormony: estrogeny i progestageny.

 W jakiej formie dostępne jest HTZ? Lekarz może zapisać hormony w tabletkach, plastrach czy specjalnym aerozolu do podania na skórę.

Wiele kobiet może mieć wątpliwości czy warto brać hormony w okresie menopauzy. Nie można wykluczyć pojawienia się skutków ubocznych, jednak korzyść z ich stosowania wydaje się większa.

Szczególnie, że menopauza to zwiastun również innych chorób jak osteoporoza czy groźne nadciśnienie lub choroba niedokrwienna serca. W przypadku wątpliwości nie bój się pytać lekarza prowadzącego leczenie.

Leczenie menopauzy powinno odbywać się pod kontrolą ginekologa i endokrynologa.

Preparaty stosowane pomocniczo w menopauzie

Do złagodzenia innych objawów menopauzy można skorzystać z ziołowych środków uspokajających jak tabletki z melisą, chmiel w kapsułkach.

Pomocne mogą okazać się również tabletki z melatoniną, które ułatwią zasypianie. Okres menopauzy zwiększa ryzyko złamań — dlatego warto zadbać o prawidłowe ilości spożywanego wapnia, witaminy D i K.

Obecnie dostępnych jest wiele preparatów mineralno-witaminowych wspierających układ kostny.

W łagodzeniu suchości pochwy wykorzystywane są globulki i żele dopochwowe, które opierają się na kwasie hialuronowym i mlekowym. Spadek estrogenów wiąże się ze zmniejszonym wytwarzaniem śluzu, co może sprzyjać infekcjom intymnym. Dlatego warto rozważyć stosowanie odpowiednio “kwaśnego” płynu do higieny intymnej.

Po czym rozpoznać pierwsze objawy menopauzy i jak sobie z nią radzić

Przydarzają Ci się nagłe uderzenia gorąca, Twój cykl miesiączkowy jest nieregularny oraz cierpisz z powodu huśtawek nastrojów? To mogą być pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy.Perimenopauza – jakie są pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy?

W języku potocznym pojęcia „menopauza” i „klimakterium” są używane zamiennie. Z punktu widzenia terminologii medycznej nie są to jednak synonimy. Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, natomiast klimakterium to okres poprzedzający menopauzę. Klimakterium bywa też nazywane przekwitaniem.

Leia também:  Zapalenie cewki moczowej – przyczyny, objawy, leczenie

Fazy okresu menopauzalnego

Okres menopauzy najczęściej dzieli się na trzy etapy:

 1. okres premenopauzalny – może trwać nawet dekadę i dawać mniej lub bardziej dokuczliwe objawy,
 2. okres okołomenopauzalny – przedział czasowy tuż przed ostatnią miesiączką oraz około 12 miesięcy po ostatniej miesiączce,
 3. okres postmenepauzalny – okres po całkowitym wygaszeniu działalności jajników.

Pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy

Okres premenopauzalny rozpoczyna się zazwyczaj w okolicach 40. – 47. roku życia i trwa kilka lat. Stopniowo w organizmie kobiety następuje spadek hormonów płciowych – estrogenów i progesteronu. Stopniowe wygaszanie pracy jajników daje mniej lub bardziej wyraźne sygnały, zbliżania się do menopauzy.

U niektórych kobiet okres premenopauzalny może rozpocząć się już po 30. roku życia, a menopauza przypada przed 40. rokiem życia. W medycynie nazywa się to wczesną menopauzą i stan taki wymaga konsultacji ginekologicznej.

U większości kobiet początkowe objawy mogą nie wskazywać wyraźnie, że znajdują się w okresie premenopauzalnym. Dopiero ich nasilenie oraz zwrócenie uwagi na zachodzące w ciele zmiany całościowo, mogą zasugerować, że kobieta wchodzi w nową fazę życia.

Zmiana długości cyklu miesiączkowego

Dotychczas miesiączkowałaś regularnie, a teraz trudno określić długość Twojego cyklu? To może być pierwszy objaw okresu premenopauzalnego. Zachodzące zmiany hormonalne sprawiają, że miesiączki stają się nieregularne, a cykl może być za krótki lub zbyt długi.

Zmienia się także intensywność miesiączek. W okresie premenopauzalnym możesz mieć problemy z obfitymi miesiączkami pogarszającymi jakość życia lub odwrotnie ­- bardzo skąpymi.

Czasem symptomem burzy hormonów i niedoboru progesteronu są plamienia między miesiączkami.

Pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci

Objawy nadchodzącej menopauzy zauważysz też w lustrze. Cera staje się szara i zmęczona, zmarszczki pogłębią się. Skóra traci swoją elastyczność i jędrność ze względu na obniżanie się poziomu estrogenów. Także włosy stają się mniej atrakcyjne, są matowe i bardziej zniszczone. Paznokcie mogą być łamliwe i wolniej rosnąć.

Dokuczliwy zespół napięcia przedmiesiączkowego

Syndromem nadchodzącej menopauzy jest także nasilenie objawów PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego). Jeżeli do tej pory nie borykałaś się z PMS lub przebiegał on łagodnie, możesz zastanawiać się co się z Tobą dzieje. W okresie menopauzy kobiety często odczuwają rozdrażnienie i złość, nawet w błahych sytuacjach.

Nie trudno wtedy przejść ze stanu furii do płaczu, a huśtawki nastrojów zauważa coraz częściej otoczenie i najbliżsi. Kilka dni przed miesiączką może dokuczać Ci bolesność i tkliwość piersi, mocne bóle kręgosłupa i podbrzusza. Możesz mieć także problemy z opuchlizną i obrzękiem kończyn.

Objawy ze strony układu nerwowego w połączeniu z dolegliwościami somatycznymi mogą być naprawdę uciążliwe. Ciągłe zdenerwowanie, smutek przeplatany agresją, uczucie przemijającej urody i brak sił do działania mogą spowodować nawet depresję i stany lękowe.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego może dawać objawy także ze strony układu pokarmowego. Wzdęcia, mdłości i wymioty kilka dni przed zbliżającą się miesiączką mogą skutecznie utrudniać normalne funkcjonowanie.

Wzrost wagi

Objawy okresu premenopauzalnego widać też na wadze. Mimo, że Twoja dieta oraz tryb życia nie uległy zmianie, możesz zauważyć że spodnie robią się ciasne, a waga podskoczyła o kilka kilogramów. Uczucie ociężałości potęguje także opuchlizna. Okres premenopauzalny objawia się bowiem nadmiernym gromadzeniem wody i obrzękami.

Problemy w sypialni

Zbliżającą się menopauzę zwiastuje też odczuwanie dyskomfortu podczas stosunków. Wynikają one z suchości pochwy oraz nawracających infekcji intymnych.

Obniżający się poziom hormonów powoduje obniżenie elastyczności ścianek pochwy oraz zmniejszenie wydzielania śluzu. Zmianie ulega też PH pochwy, czyli jej kwaśność.

To wszystko sprzyja podrażnieniom i infekcjom.

Jednym z najbardziej przykrych objawów zbliżającej się menopauzy jest także spadek libido. Możesz odczuwać coraz mniejsze zainteresowanie sferą seksualną, co w połączeniu z bolesnością stosunków wpływa na ogólne problemy w alkowie.

Zaburzenia koncentracji i pamięci

Kobietom pracującym umysłowo, często na odpowiedzialnych stanowiskach, okres premenopauzalny daje się we znaki przede wszystkim w życiu zawodowym. Hormony powodują problemy z pamięcią i koncentracją.

Częściej się mylą, zapominają o ważnych spotkaniach i trudno im pracować w pełnym skupieniu.

Gdy odczuwasz znaczne zmniejszenie wydajności w pracy, a proste rzeczy wydają się skomplikowane – powiedz o tych objawach swojemu ginekologowi.

Uderzenia gorąca

Uderzenia gorąca to objaw okresu premenopauzalnego, który występuje u około 80 % kobiet. W najmniej spodziewanym momencie możesz poczuć, jak nagła fala ciepła rozchodzi się po Twoim ciele powodując duży dyskomfort.

Towarzyszy mu nadmierna potliwość, zaczerwienie twarzy, szyi i dekoltu.

Te nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się często w nocy, zakłócając zdrowy sen i w dłuższej perspektywie potęgując uczucie zmęczenia i niewyspania.

Uderzenia gorąca uważane są za jeden z najbardziej dokuczliwych objawów nadchodzącej menopauzy. Zdarzają się nawet kilkanaście razy dziennie.

Kołatanie serca

Objawem klimakterium może być też uczucie kołatania serca. Możesz mieć wrażenie, że serce wyskoczy Ci z piersi lub odczuwać jedynie niewielki dyskomfort i lekkie jego drżenie.

Kołataniu serca może towarzyszyć wysokie ciśnienie, duszności, uczucie niepokoju. Takie objawy mogą wywołać lęk przed poważną chorobą, a przyczyną jest po prostu zmieniający się organizm.

Nawet, gdy podejrzewasz u siebie zbliżającą się menopauzę, powiedz swojemu lekarzowi o objawach ze strony układu sercowo-naczyniowego. Przeprowadzony wywiad i badania wykluczą inne ewentualne przyczyny dolegliwości.

Bóle głowy

Niekomfortową dolegliwością przy menopauzie są także bóle głowy i migreny, których występowanie znacznie zwiększa się u kobiet w tym okresie. Bóle głowy utrudniają codzienne funkcjonowanie, a towarzyszące im zawroty głowy mogą przyczynić się do niebezpiecznych sytuacji, takich jak omdlenia, upadki.

Bóle stawów i kości

Zaburzenie gospodarki hormonalnej w okresie premenopauzalnym ma także negatywny wpływ na kościec. Przede wszystkim możemy odczuwać bóle kończyn spowodowane osłabieniem siły mięśni i problemami z krążeniem.

Dodatkowo gęstość kości zmniejsza się w okresie klimakterium, przez co stają się bardziej podatne na złamania i ubytki.

Dlatego często w okresie premenopauzalnym zaczyna rozwijać się po cichu osteroporoza, która przez lata może dawać niespecyficzne objawy.

Jeżeli jesteś w wieku okołomenopauzalnym oraz odczuwasz bóle stawów, kości lub kręgosłupa udaj się do specjalisty.

Zaburzenia gospodarki lipidowej

Wygaszanie funkcjonowania jajników oraz zaburzenia hormonalne wpływają także na zaburzenia gospodarki lipidowej. Dlatego, gdy wyniki Twojego profilu lipidowego nie są najlepsze, winowajcą może być zbliżająca się menopauza.

Uczucie przewlekłego zmęczenia

Wszystkie nieprzyjemny objawy klimakterium przyczyniają się do uczucia zmęczenia. Możesz zauważyć, że masz mniej energii niż dotychczas, trudniej Ci się zmobilizować do codziennych obowiązków oraz szybciej się męczysz. Spadek formy odczują szczególnie kobiety, borykające się z bezsennością.

Czy objawy zbliżającej się menopauzy zawsze są bardzo dokuczliwe?

Na szczęście objawy zbliżania się do menopauzy nie zawsze występują razem i nie zawsze są mocno nasilone. Według badań około 30 % kobiet nie odczuwa żadnych dolegliwości w okresie premenopauzalnym oraz okołomenopauzalnym.

O tym, że ich jajniki przestały produkować hormony, dowiadują się od ginekologa, gdy zaniknie ich miesiączka. Większość kobiet odczuwa objawy w stopniu umiarkowanym, szczególnie silnie doświadczając ich, gdy wejdą w okres okołomenopauzalny.

Pozostała część kobiet boryka się niestety z silnymi objawami menopauzy, a natężenie tych objawów istotnie zmniejsza jakość ich życia.

Wiek w którym występuje menopauza oraz towarzyszący jej okres premenopauzalny jest dziedziczny. Także nasilenie objawów menopauzy jest skorelowane z predyspozycjami genetycznymi. Dlatego z dużym prawdopodobieństwem okres menopauzy przebiegnie u Ciebie tak, jak u Twojej matki i babki.

Jak radzić sobie z pierwszymi objawami menopauzy?

Dolegliwości towarzyszące zbliżającej się menopauzie nie muszę dezorganizować Twojego życia. Istnieje wiele sposobów, aby zmniejszyć ich nasilenie oraz poprawić Twoje samopoczucie.

Zdrowa dieta złagodzi objawy menopauzy

Zbilansowana dieta i higieniczny tryb życia powinny być stosowane przez całe życie człowieka, jednak gdy dokuczają Ci pierwsze objawy menopauzy, powinnaś na nie zwrócić szczególną uwagę. Zmiana nawyków żywieniowych poprawi ogólne funkcjonowanie Twojego organizmu. Zniwelujesz także krępujące wzdęcia.

Przede wszystkim odstaw wszystkie używki. Jeżeli palisz, czas rozstać się z nałogiem. Palenie zdecydowanie przyśpiesza menopauzę i zwiększa ryzyko wielu chorób związanych z okresem okołomenopauzalnym. Unikaj także alkoholu i mocnej kawy – mogą potęgować uderzenia gorąca.

Do codziennego menu wprowadź fitoestrogeny, czyli związki roślinne wykazujące działanie podobne do działania kobiecych hormonów płciowych. Fitoestrogeny kupisz w postaci suplementów lub znajdziesz je w pokarmach roślinnych.

 Pokarmy bogate w fitoestrogeny:

 • strączki: ziarna soi oraz produkty sojowe, soczewica, groch, fasola,
 • warzywa: szpinak, cebula, marchew,
 • nasiona lnu (siemię lniane) oraz olej lniany,
 • ziarna słonecznika i sezamu,
 • owoce: wiśnie, truskawki, jagody, jabłka, porzeczka, aronia, żurawina,
 • ryż brązowy.
Leia também:  Como capturar e criar uma lagartixa como animal de estimação

Suplementuj witaminę D oraz wapń w ramach profilaktyki przeciw osteoporozie.

Na Twoim talerzu powinien zagościć jarmuż, brukselka, kapusta, szpinak, szczaw oraz produkty mleczne takie jak: maślanka, kefir i jogurty.

Wybieraj także produkty zbożowe pełnoziarniste, a unikaj oczyszczonych. Co najmniej raz w tygodniu spożywaj ryby. Możesz wspomóc się suplementacją kwasów omega-3.

Objawy menopauzy możesz łagodzić ziołami. Szczególne znaczenie ma ziele dziurawca, które wykazuje działanie antydepresyjne i łagodzące napięcia. Pomocne mogą być także herbatki z szałwii lekarskiej, malwy, pluskawicy groniastej i serdecznika pospolitego.

Regularne picie naparów z ziół wymaga konsultacji z lekarzem. Zioła mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi przez Ciebie lekami!

Aktywność fizyczna w walce z objawami menopauzy

Równie ważny co dieta jest sport. Codziennie powinnaś zadbać o co najmniej 30 minut ruchu. Dwa razy w tygodniu zaplanuj godzinną aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności.

Systematyczny ruch złagodzi objawy zbliżającej się menopauzy:

 1. Poprawi Ci się humor, a stany depresyjne i lękowe nie będą Ci towarzyszyć. Także zaburzenia związane z zespołem napięcia miesiączkowego będą zdecydowanie mniej uciążliwe.
 2. Utrzymasz wagę, a nawet zrzucisz kilka zbędnych kilogramów.
 3. Poprawi się stan Twojej skóry.
 4. Poprawisz swoją kondycję i poczujesz, że masz więcej energii do życia.
 5. Wzmocnisz ciało i zbudujesz mięśnie, co ma znaczenie dla zmniejszającej się gęstości kości.
 6. Poprawisz wyniki krwi, szczególnie cholesterolu.

Hormonalna terapia zastępcza oraz antykoncepcja

Pierwsze objawy menopauzy nie stanowią przeszkody do zajścia w ciążę! Dlatego, jeżeli nie planujesz powiększenia rodziny powinnaś pamiętać o zabezpieczeniu. Lekarze często decydują się na wprowadzenie u pacjentek w okresie okołomenopauzalnym antykoncepcji hormonalnej, która oprócz zapobiegania ciąży, wykazuje pewne działania łagodzące objawy menopauzy.

Gdy wejdziesz w wiek okołomenopauzalny i nie będziesz miesiączkować od co najmniej sześciu miesięcy, powinnaś rozważyć zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Hormonalna terapia zastępcza nie chroni przed ciążą. Jej zadanie to niwelowanie objawów menopauzy, gdy są mocno nasilone i przeszkadzają w prowadzeniu satysfakcjonującego życia.

Hormonalna terapia zastępcza polega na przyjmowaniu tabletek (lub plastrów, czasem czopków) z hormonami, które ustabilizują gospodarkę hormonalną w Twoim organizmie.

Pierwsze objawy menopauzy – przygotuj się na zmiany

Gdy Twoje ciało wydaje się działać przeciwko Tobie, a uderzenia gorąca i nadmierna potliwość zaskakują Cię w najmniej odpowiednich momentach, możesz czuć że powoli tracisz kontrolę nad swoim życiem. Wahania nastrojów oraz dodatkowe kilogramy także nie poprawiają Ci humoru. Możesz mieć nawet wrażenie, że młodość odchodzi bezpowrotnie, a Ty powoli przestajesz być kobietą.

Takie nastawienie nie przyniesie Ci nic dobrego! Badania wskazują, że okres premenopauzalny oraz okołomenopauzalny najłatwiej przechodzą kobiety zadowolone ze swojego życia. O wiele łatwiej znieść dokuczliwe objawy gdy nie mamy poczucia, że nasze życie się kończy. Potraktuj zachodzące zmiany w ciele jako naturalny, nowy etap życia.

Pomyśl, jak dużo osiągnęłaś w swoim życiu, jak wiele się już nauczyłaś. Twoje dzieci są już dorosłe, a Ty możesz cieszyć się radością wychowywania wnuków. To czas tylko dla Ciebie. Wykorzystaj go realizując plany i marzenia, które przez lata odkładałaś na bok.

Po czym rozpoznać pierwsze objawy menopauzy i jak sobie z nimi radzić – najczęściej zadawane pytania

 1. Od kilku miesięcy męczą mnie uderzenia gorąca. Kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie nagle oblewa mnie fala ciepła, zaczynam się intensywnie czerwienić i pocić. Zazwyczaj zdarza się to w pracy i jest bardzo krępujące. Jak naturalnie mogę sobie pomóc?

  Aby złagodzić uderzenia gorąca powinnaś odstawić mocną kawę i herbatę oraz alkohol.

  Zamiast nich pij napary z koniczyny czerwonej oraz wprowadź soję do swojej codziennej diety. Unikaj także ostrych przypraw i pikantnych dań. Zadbaj również o swoje stanowisko w miejscu pracy. Może przenieś swoje biurko bliżej okna lub klimatyzatora, abyś w razie potrzeby szybko mogła się schłodzić? Ubieraj się na cebulkę w ubrania z naturalnych i przewiewnych włókien.

 2. Mam pełnoobjawową menopauzę z szeregiem nieprzyjemnych objawów. Rozważam zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Mam obawy, czy to bezpieczne.

  Każda ingerencja w naturalną równowagę organizmu wiążę się z pewnym niebezpieczeństwem.

  Jednak, gdy Twoja jakość życia ulega obniżeniu, borykasz się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, które utrudniają Ci funkcjonowanie, bilans zysków wydaje się przewyższać ryzyko.

  Lekarz na podstawie wywiadu oraz niezbędnych badań zadecyduje, czy hormonalna terapia zastępcza to rozwiązanie dla Ciebie. Statystyki wskazują, że stosowanie hormonalnej terapii zastępczej przez okres maksymalnie pięciu lat, jest względnie bezpieczne.

Zobacz także podobne artykuły:

Perimenopauza – jakie są pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy? Perimenopauza – jakie są pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy? Perimenopauza – jakie są pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy? Perimenopauza – jakie są pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy?

Menopauza i okres okołomenopauzalny – jak poradzić sobie z nieprzyjemnymi objawami klimakterium?

Każda kobieta obawia się dnia, w którym nadejdzie dzień jej ostatniej miesiączki, czyli menopauza. Jednak i z tym nieodłącznym etapem naszego życia można sobie poradzić – sprawdź jak!

Czym dokładnie jest menopauza?

Menopauza to stan, kiedy ciało kobiety stopniowo przechodzi z fazy płodnej w niepłodną, jednak fachowo określa się tak ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. Możemy tak ująć dany okres dopiero po roku, w ciągu którego nie następuje już miesiączkowanie.

W ten etap kobiety wchodzą zazwyczaj w wieku ok. 45-50 roku życia, jednak nie jest to zasadą – proces ten może rozpocząć się nieco wcześniej lub nieco później. Jeżeli po ponad rocznej przerwie ponownie występuje miesiączka, należy zgłosić się do ginekologa.

Zbliżającą się menopauzę poprzedza okres okołomenopauzalny, zwany również klimakterium lub przekwitaniem. Rozpoczyna się na kilka lat przed samą menopauzą, a kończy się kilka lat po niej, w sumie trwa od 5 do 10 lat. To niemało – i dlatego też kobieta powinna zadbać, by przeżyć ten czas jak najbardziej komfortowo.

Objawy zbliżającej się menopauzy

Okres menopauzalny to czas, kiedy stopniowo wygasa czynność jajników. W związku z tym następują zmiany w gospodarce hormonalnej, m.in. produkowana jest coraz mniejsza ilość estrogenów. Część kobiet przeżywa ten czas zupełnie bezobjawowo, jednak u większości te hormonalne rewolucje objawiają się na różne sposoby.

Najczęstszymi przesłankami o rozpoczęciu się klimakterium są:

 • Fale gorąca
 • Nocne poty
 • Zimne dreszcze
 • Kołatanie serca
 • Zmienne nastroje
 • Bóle i zawroty głowy
 • Problemy z zasypianiem

Objawy te mogą utrudniać codzienne życie, zwłaszcza że menopauza przypada w trudnym dla kobiet wieku – jeżeli posiada dzieci, to nie wymagają one już tak dużej uwagi, stają się samodzielne.

A jeżeli dotychczas ich nie urodziła, to szansa na macierzyństwo zaczyna maleć praktycznie z dnia na dzień.

Między innymi z tych powodów kobiety w okresie menopauzy często cierpią na nadmierną drażliwość i przygnębienie, które może nawet przybierać formę stanów depresyjnych.

Menopauza a suchość pochwy

Kobiecy hormon, czyli estrogen, jest także odpowiedzialny za odpowiednie nawilżanie pochwy. W związku z coraz mniejszą ilością uwalnianych przez jajniki jajeczek oraz niższym poziomem hormonu w organizmie, menopauza dla wielu kobiet oznacza także dyskomfort w postaci suchości pochwy.

Dolegliwość ta znacznie utrudnia życie intymne, ponieważ zbyt małe nawilżenie pochwy powoduje ból podczas stosunku. Suchość pochwy może również powodować kolejne nieprzyjemne doznania: otarcia i uszkodzenia nabłonka zmniejszają odporność na infekcje intymne.

Klimakterium nie musi jednak oznaczać, że kobieta musi zrezygnować z seksu! Suchość pochwy w okresie menopauzy jest naturalna, ale można z nią walczyć, stosując nawilżające globulki dopochwowe, np. HydroVag®.

Nie tylko nawilżają one pochwę, ale również wspomagają regenerację jej śluzówki, a tym samym zmniejszają uczucie dyskomfortu na co dzień.

Poprawia i utrzymuje prawidłowe pH pochwy co ma pozytywny wpływ na florę bakteryjną.

Stosowanie dodatkowego nawilżania pomaga w wyparciu nieprzyjemnych skojarzeń typu menopauza – suchość pochwy, tym samym pozwalając na komfortowe kontynuowanie życia intymnego.

Jak sobie poradzić z tą menopauzą?

Menopauza to nieunikniony etap bycia kobietą – dlatego najlepszym sposobem na to, żeby przeżyć ten czas jest… pogodzenie się z tym faktem i jego akceptacja. Klimakterium nie jest chorobą, a naturalnym stanem. Jednak zgoda na przekwitanie nie oznacza również zgody na nieprzyjemne dolegliwości.

Od samego początku okresu okołomenopauzalnego warto zadbać o zmianę przyzwyczajeń. Codzienna dawka ruchu, zbilansowana dieta i nawilżanie całego ciała (w tym także pochwy), to sposoby na zachowanie dobrego samopoczucia w tym czasie. Pomogą także babcine sposoby i zioła – na uderzenia gorąca napar z szałwii, a na uspokojenie melisa.

Leia também:  POChP a zapalenie oskrzeli

Dzięki takim prostym zabiegom kobieta nadal może cieszyć się życiem (także intymnym) – a przecież o to właśnie chodzi! Jeżeli dolegliwości okołomenopauzalne uprzykrzają życie, nie należy się wstydzić, a udać się z tym problemem do ginekologa.

HTZ – sposób na menopauzę?

Gdy już pierwsze objawy klimakterium stają się uciążliwe, a zdrowy tryb życia to za mało, specjalista z pewnością doradzi jak uporać się z dolegliwościami. W większości przypadków zalecana jest rozpoczęcie hormonalnej terapii zastępczej (w skrócie zwana HTZ), a tylko lekarz oceni on czy w danym przypadku powinna być zastosowana.

Terapia polega na dostarczaniu organizmowi brakujących hormonów, tak aby zniwelować wszelkie objawy, które wynikają z jego niedoborów.

HTZ jest odpowiedzią na zdecydowaną większość problemów związanych z klimakterium – jednak aby była ona skuteczna, musi zostać wprowadzona odpowiednio wcześnie.

Celem jest stopniowe uzupełnianie hormonów, tak by organizm w czasie menopauzy nie odczuwał ich braku.

Niestety, wśród Polek wciąż pokutuje mit, że leczenie hormonalne powoduje same kłopoty, np. może powodować zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory. W rzeczywistości jednak przeciwskazań do zastosowania HTZ jest niewiele (np. przebyty lub istniejący rak dróg rodnych), jednak wtedy lekarz na pewno nie zaleci tego rozwiązania.

Perimenopauza – jakie są pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy?

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›

Perimenopauza – jakie są pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy?

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›

Perimenopauza – jakie są pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy?

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›

Perimenopauza – jakie są pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy?

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›

Nietypowe objawy menopauzy, które mogą cię zaskoczyć

Do typowych objawów menopauzy – poza ustaniem miesiączkowania – należą przede wszystkim uderzenia gorąca, obniżenie nastroju, przewlekłe zmęczenie, nagłe zlewanie się potem. U niektórych kobiet jednak występują też nietypowe objawy, które trudno połączyć z wygaszaniem czynności jajników.

 • Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, średni wiek jej pojawienia się to 51 lat.
 • Już kilka lat przed miesiączką mogą pojawić się objawy związane ze spadkiem estrogenów. Do typowych należą m.in. uderzenia gorąca, pogorszenie samopoczucia, przesuszenie skóry.
 • Wiele kobiet obserwuje też w tym okresie nietypowe objawy, takie jak szumy w uszach, natarczywe stukanie palcami, otyłość brzuszną, obrzęk nóg, bóle kręgosłupa, a nawet zespół suchego oka. One też mogą być powiązane z menopauzą.

Według definicji opracowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) menopauza (klimakterium/przekwitanie) to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, po której następuje co namniej 6 miesięcy przerwy – a rozpoznaje się ją po upływie 12 miesięcy, w czasie których nie wystąpiło krwawienie miesiączkowe.

Średni wiek menopauzy w Polsce to 51 lat1, ale pierwsze objawy mogą się pojawić nawet 10 lat przed całkowitym ustaniem miesiączkowania. Nazywamy ten okres premenopauzą lub perimenopauzą – dochodzi wtedy do zmian hormonalnych prowadzących do wygaśnięcia funkcji jajników.

Typowe objawy menopauzy są skutkiem niedoboru estrogenów, co odbija się na całym organizmie kobiety – nie tylko na funkcjonowaniu jej układu rozrodczego, ale też na:

 • skórze (przesuszenie, utrata jędrności),
 • układzie moczowo-płciowym (suchość pochwy, nawracające infekcje, wysiłkowe nietrzymanie moczu powiązane z tzw. atrofią urogenitalną),
 • układzie krążenia (większe ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, zawału serca, udaru mózgu),
 • układzie kostnym (osteoporoza).

Do najbardziej uciążliwych objawów, związanych z gwałtownymi zmianami poziomów estrogenu i progesteronu, należą objawy naczynioruchowe (nocne poty, bóle głowy, uderzenia gorąca, kołatanie serca) oraz psychiczne – związane z pogorszeniem nastroju (zaburzenia snu, zmienność nastroju, pogorszenie koncentracji i pamięci, drażliwość). Są to typowe tzw.

objawy zespołu klimakterycznego – odczuwane mniej lub bardziej intensywnie. Coraz częściej jednak wiele kobiet obserwuje u siebie w tym okresie inne niepokojące symptomy – często nie wiążąc ich w ogóle z menopauzą. Zdarza się, że rzeczywiście okazują się one być objawem innych schorzeń, dlatego nie wolno ich lekceważyć i od razu poinformować o nich lekarza.

Do nietypowych objawów menopauzy należą m.in.:

Szumy uszne – to nieprzyjemne dzwonienie, piszczenie, dudnienie, pukanie czy szeleszczenie słyszane przez pacjentki, mimo że nie są wywoływane przez dźwięki pochodzące z otoczenia. U wielu pacjentek, które rozpoczęły hormonalną terapię zastępczą, szumy ustępują.

Parestezje – nieprzyjemne uczucie mrowienia lub drętwienia rąk i dłoni, które może być związane z nagłą utratą kolagenu w skórze, z zaburzeniami przewodnictwa nerwowego w skórze, a także z nasilającymi się problemami układu kostnego i kręgosłupa (ucisk).

Natarczywe stukanie palcami w biurko, uczucie porażenia prądem, mimowolne zaciskanie dłoni – ten nietypowy objaw może być związany z zaburzeniami neutrotransmisji pojawiającymi się pod wpływem spadku estrogenów.

Bóle kręgosłupa – wskutek obniżenia poziomu estrogenów w okresie menopauzy zmniejsza się gęstość kości. Rezultatem może być osteoporoza, która w większości przypadków przebiega bezobjawowo. Czasami jednak mocne odwapnienie kości daje bóle kręgosłupa, a także bóle w odcinku piersiowym, bóle krzyża i między łopatkami.

Otyłość brzuszna – nawet kobiety, które do tej pory nie miały problemów z utrzymaniem wagi, w okresie menopauzy łatwiej i szybciej tyją. Charakterystyczna jest w tym czasie tzw.

otyłość brzuszna, związana z odkładaniem się tzw. tłuszczu trzewnego pod wpływem zmian hormonalnych.

Niestety taki rozkład tkanki tłuszczowej jest niebezpieczny dla układu krwionośnego i zwiększa ryzyko jego chorób. 

Podniesienie poziomu cholesterolu – menopauza wpływa na poziom lipoprotein o małej gęstości (czyli „złego” tłuszczu LDL), zwiększając ryzyko miażdżycy i problemów sercowo-naczyniowych. Dbaj w tym okresie o lekką zdrową dietę i regularnie rób badania kontrolne.

Swędzenie skóry – zwykle jest związane z mocnym przesuszeniem skóry, które jest powiązane ze spadkiem estrogenów. Jeśli pijesz mało wody i nie stosujesz balsamów nawilżających do ciała, pojawia się uporczywy świąd (odczuwalny zwłaszcza nocą) i łuszczenie naskórka.

Obrzęk lipidowy (tzw. lipodemia) – schorzenie to ma podłoże hormonalne i zdarza się, że pojawia się w okresie menopauzy. Dotyczy nie tylko osób otyłych, ale także tych o prawidłowej masie ciała. Charakterystycznym objawem są mocno obrzęknięte, „kolumnowe” nogi, tkliwe w dotyku.

Zespół suchego oka – estrogeny wpływają na syntezę wszystkich składników filmu łzowego, wydzielanych przez gruczoły łzowe, łojowe i komórki spojówki. Dlatego wiele kobiet cierpi w tym okresie z powodu przesuszenia powierzchni oka.

Pojawienie się nadmiernego owłosienia na ciele, obniżenie tembru głosu, łysienie na głowie – pewnego rodzaju maskulinizacja. Jajniki u kobiet po menopauzie nie wygaszają całkowicie swojej aktywności – nawet do 10 lat po zakończeniu miesiączkowania2 mogą produkować androgeny.

Przy ich wysokim stężeniu obserwowane są takie objawy hiperandrogenizmu, jak hirsutyzm (pojawienie się delikatnego owłosienia na skórze twarzy czy klatki piersiowej), łysienie typu męskiego, obniżenie głosu, zwiększenie masy mięśniowej, a nawet trądzik – obserwuje się go nawet wśród 25% kobiet po menopauzie3.

Dowiedz się więcej o tym, dlaczego podczas menopauzy pojawia się nadmierne owłosienie u kobiet.

1 Czynniki środowiskowe wpływające na wiek wystąpienia naturalnej menopauzy u kobiet,  Bogdan Rumianowski, Agnieszka Brodowska, Beata Karakiewicz, Elżbieta Grochans, Karina Ryterska, Maria Laszczyńska,  https://pdfs.semanticscholar.org/c6fe/178772c3f22882391de778e7e425f73cdf18.pdf2 P. Kłosowski, R. Świątkowska-Stodulska, A. Berlińska, K. Sworczak, Hiperandrogenizm u kobiet po menopauzie, Forum Medycyny Rodzinnej 2017, tom 11, nr 5, 195–2083 Perkins AC, Maglione J, Hillebrand GG, et al. Acne vulgaris in women: prevalence across the life span. J Womens Health (Larchmt). 2012; 21(2): 223–230, doi: 10.1089/jwh.2010.2722, indexed in Pubmed: 22171979.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*