Operacja Kręgosłupa Lędźwiowego Kiedy Rehabilitacja?

Przy najczęściej wykonywanych zabiegach jak np. mikrodiscektomia okres powrotu do pełni aktywności wynosi średnio około 6 miesięcy. Z kolei powrót do pracy zawodowej warto zaplanować na 3-4 miesiące po zabiegu. Pamiętajmy jednak, że ten czas może ulec skróceniu lub wydłużeniu.

Kiedy Rehabilitacja po operacji kręgosłupa?

Na rehabilitacje pacjent powinien się zgłosić mniej więcej po 2 tygodniach od operacji kręgosłupa szyjnego, jednak jeżeli występuje ból lub napięcie w odcinku szyjnym – najlepiej zgłosić się jak najprędzej na konsultację do lekarza prowadzącego.

Kiedy konieczna jest operacja kręgosłupa lędźwiowego?

Najczęstszym wskazaniem do inwazyjnych metod leczenia kręgosłupa jest zaawansowana dyskopatia – powodująca nieprawidłowe funkcjonowanie nerwów i prowokująca ból. Niekiedy zwężone kanały kręgowe mogą doprowadzić do powstania stenozy, czyli stanu, w którym powikłaniem może być niedowład i poważne zaburzenia czucia.

Kiedy rehabilitacja po operacji przepukliny kręgosłupa?

Rehabilitacja trwa zwykle do trzech tygodni po wykonaniu operacji, a po upłynięciu sześciu tygodni możliwe staje się wykonywanie lekkiej pracy siedzącej. Z kolei po sześciu miesiącach od zabiegu pacjent może już zwykle powrócić do wykonywania swojej pracy zawodowej.

Czego nie wolno robić po operacji kręgosłupa lędźwiowego?

unikać nagłych ruchów tułowia a szczególnie:

 • nie robić skłonów,
 • nie robić rotacji – skrętów tułowia,
 • nie podnosić ciężarów ponad 5 kg (także dzieci),
 • nie pchać i nie ciągnąć wózków, kosiarek itp.
 • Jak długo trwa rekonwalescencja po operacji kręgosłupa?

  Podczas trwania rehabilitacji po operacji kręgosłupa należy uwzględnić zabiegi fizykoterapeutyczne. Proces rekonwalescencji po operacji kręgosłupa lędźwiowego trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Jest to zależne od rodzaju przeprowadzonej operacji oraz zaangażowania pacjenta.

  Jak wygląda życie po operacji kręgosłupa ledzwiowego?

  Zalecam do upłynięcia dwóch miesięcy od zabiegu wizyty minimum raz w tygodniu u fizjoterapeuty, który skontroluje przebieg rehabilitacji, poinstruuje jak wykonywać czynności dnia codziennego oraz poszerzy zestaw ćwiczeń domowych.

  Leia também:  Osteotomia Kolana Rehabilitacja Jak Dlugo?

  Kiedy operować się dyskopatię?

  Leczenie operacyjne dyskopatii stosuje się tylko w przypadkach niepowodzenia leczenia zachowawczego. Wybór metody operacyjnej wymaga każdorazowo indywidualnej, aktualnej oceny stanu klinicznego chorego w korelacji z wynikiem rezonansu magnetycznego.

  Kiedy operacja kręgosłupa szyjnego jest konieczna?

  Do chirurgicznego leczenia dyskopatii w odcinku szyjnym kręgosłupa kwalifikowani są pacjenci, u których występują stałe dolegliwości bólowe utrzymujące się kilka-kilkanaście tygodni z towarzyszącymi deficytami neurologicznymi w postaci zaburzeń czucia rąk oraz osłabienia siły mięśniowej kończyn.

  Kiedy jest konieczna operacja przepukliny kręgosłupa?

  Operację przepukliny rozważa się, gdy ból jest uporczywy, mięśnie osłabione i występują drętwienia, a zastosowane leczenie farmakologiczne i praca z fizjoterapeutą nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

  Jak długo na zwolnieniu po operacji przepukliny kręgosłupa?

  Ile trwa rekonwalescencja po operacji kręgosłupa? Okres rekonwalescencji i rehabilitacji po zabiegu małoinwazyjnym trwa około 6 tygodni.

  Kiedy można wstac po operacji przepukliny?

  Po 30 dniach po operacji można już żyć całkowicie normalnie i podejmować średniej intensywności wysiłek fizyczny. Uważni musimy być tylko przy podnoszeniu ciężarów, ćwiczeniach i aktywnościach angażujących mocno mięśnie brzucha.

  Jak długo trwa rehabilitacja przy dyskopatii?

  W ostrej fazie zapalnej powinniśmy prowadzić oszczędzający tryb życia, aby wyciszyć proces zapalny – zazwyczaj trwa on około 2-3 tygodni. W tym okresie wystarczą lekkie ćwiczenia czy spacer.

  Jak siedzieć w samochodzie po operacji kręgosłupa lędźwiowego?

  Wcześnie należy jednak pamiętać, że osoba po operacji będzie w stanie skorzystać z fotela jedynie w sytuacji, w której będzie on nachylony pod kątem 45 stopni. Wynika to z tego, że klasyczne siedzenie po operacji jest wprost zabronione!

  Jak spać po operacji kręgosłupa lędźwiowego?

  Jedną z najbardziej polecanych pozycji jest spanie na plecach, gdyż pozwala na rozluźnienie organów wewnętrznych i relaks ciała. Dodatkowo, zaleca się, aby ułożyć poduszkę pod lekko ugiętymi kolanami. Pozwoli to na zniwelowanie ewentualnej presji na biodra, wywołanej przez tę pozycję.

  Leia também:  Jakie Są Objawy Wysokiego Cukru?

  Jak Siadac po operacji kręgosłupa?

  Siedzenie po operacji stabilizacji

  Pozycję siedzenia należy wprowadzać bardzo powoli. Przez pierwsze 2 tygodnie nie należy siedzieć w ogóle a w przypadkach gdy jest to konieczne – jak transport ze szpitala do domu – ustawić fotel pasażera pod kątem pozycji półleżącej.

  Seja o primeiro a comentar

  Faça um comentário

  Seu e-mail não será publicado.


  *