Oczyszczanie nosa – jak oczyszczać zatkany nos u małego dziecka i niemowlaka?

Oczyszczanie nosa – jak oczyszczać zatkany nos u małego dziecka i niemowlaka? Autor: thinkstockphotos.com Każdy kolor kataru ma inną przyczynę. Zarówno katar zielony, żółty jak i wodnisty oznacza inna infekcję.

Zatkany nos u niemowlaka to częsta przypadłość, do tego bardzo przykra dla dziecka. Każdy zna sposoby na zatkany nos, ale które domowe sposoby na katar u niemowlaka są skuteczne i bezpieczne? Poniżej przedstawiamy szybkie sposoby na katar u niemowlaka.

Zatkany nos niemowlaka oznacza zwykle katar u niemowlaka to choroba, której nie należy lekceważyć, bo ze względu na to, że samodzielne oczyszczanie nosa jest poza zasięgiem niemowlaka, może prowadzić do komplikacji w postaci zapalenia ucha, zatok, oskrzeli czy zapalenia płuc.

Na zatkany nos u niemowlaka, tak jak i u starszych dzieci jak i dorosłych, nie ma lekarstwa, ale jest kilka domowych sposobów na katar u niemowlaka, dzięki którym chore dziecko poczuje ulgę.

Pamiętaj jednak, że gdy dziecko ma katar zbyt długo i/lub towarzyszą mu inne objawy, np. gorączka, a naturalne sposoby na katar nie działają, należy jak najszybciej zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Spis treści

Aspirator na zatkany nos u niemowlaka

Oczyszczanie nosa to podstawa. Jednym ze sposobów na zatkany nos jest aspirator, który można kupić w aptece. Zwykle w zestawie jest plastikowy pojemniczek w kształcie tulejki i gumowa rurka z ustnikiem.

Koniec pojemniczka, który jest węższy, wsuwa się do noska. Nie ma niebezpieczeństwa, że uszkodzi śluzówkę, gdyż jest tak wyprofilowany, że do dziurki wsuwa się tylko jego niewielki fragment, który nie dotyka ścianek nosa.

Na drugi, szerszy, zakłada się specjalną rurkę, przez którą rodzic zasysa powietrze. Silny ciąg powietrza wysysa zalegającą w nosku wydzielinę. Do aspiratora zakłada się filtry z gąbki lub waty, które uniemożliwiają przedostanie się wydzieliny do rurki zasysającej powietrze.

Sól hipertoniczna na zatkany nos u niemowlaka

Na rynku istnieją roztwory do płukania małych nosków ze specjalnie skomponowanymi składnikami, które rozpuszczają gęstą wydzielinę, co udrażnia nosek i ułatwia oddychanie. W aptece można kupić małe, jednorazowe pojemniczki z roztworem fizjologicznej soli hipertonicznej.

Sposób aplikacji jest prosty: z chusteczki higienicznej zrób kilka malutkich ruloników. Potem do każdej dziurki nosa wlej dwie krople soli i wysusz ją przygotowanym uprzednio rulonikiem.

Inaczej aplikuje się wodę morską w sprayu. Jest ona zamknięta w próżniowym opakowaniu i rozpylana pod ciśnieniem. Taki preparat podczas jednej aplikacji wpuszcza się do każdej dziurki tylko raz.

Podczas zabiegu główka niemowlaka powinna być wyżej niż reszta ciała, bo nadmiar wody spłynie do gardła – jeśli dziecko będzie leżeć, może się zadławić. 

Oczyszczanie nosa – jak oczyszczać zatkany nos u małego dziecka i niemowlaka?

Niemowlę w pierwszym roku życia oddycha tylko przez nos, dlatego już od narodzin należy dbać o to, aby z małego noska usuwać wydzielinę.

Oczyszczanie niemowlęcego noska zapewni aspirator Marimer®, który został zaprojektowany tak, aby był skuteczny, wygodny i bezpieczny dla malucha.

Budowa aspiratora umożliwia użycie go nawet wtedy, gdy dziecko się rusza. Ponadto aspirator jest wygodny dla osoby, która go używa.

Posiada ustnik zapewniający komfortowe utrzymanie w ustach oraz ergonomiczny kształt, który sprawia, że aspirator nie wypada z dłoni.

Aspirator nie wymaga kupowania wymiennych wkładów, ponieważ końcówka została tak zaprojektowana, aby można ją było sterylizować i używać wielokrotnie.

W odpowiedniej higienie dziecięcego noska pomogą też jednorazowe ampułki 100% naturalnej wody morskiej Marimer® soft –  wyrób medyczny, który można stosować już od 1 dnia życia dziecka szczególnie w przypadku wysuszenia błony śluzowej lub zatkanego noska

Inhalacja na zatkany nos u niemowlaka

Inhalacje na katar udrażniają nosek, bo zmniejszają obrzęk błon śluzowych i ułatwiają odpływanie wydzieliny.

 1. Jeśli nie masz specjalnego inhalatora, wlej do płaskiego garnka z gorącą wodą napar z rumianku, szałwii czy olejek eteryczny polecony przez lekarza.
 2. Potem posadź sobie dziecko na kolanach (jeśli nie potrafi jeszcze siedzieć samodzielnie, przytrzymaj je tak, by było wyprostowane) i podstaw mu pod nosek naczynie. Powinno być w takiej odległości, by unosząca się para nie oparzyła malca.
 3. Preparaty do inhalacji można też rozpylać za pomocą nawilżacza powietrza, pod warunkiem że producent urządzenia dopuszcza taką możliwość (sprawdź w instrukcji).

Oklepywanie na zatkany nos u niemowlaka

Nie zlikwiduje to infekcji, ale w tej pozycji wydzielina łatwiej spływa z noska. Na brzuszku układaj dziecko, kiedy nie śpi. Pamiętaj jednak, że niemowlaka nie można zostawiać w tej pozycji bez opieki! 

Warto też kilka razy dziennie oklepać dziecko. Jak to się robi? Układasz niemowlaka na kolanach, tak by główkę miał nieco niżej niż resztę ciała. Składasz dłoń w łódeczkę i oklepujesz jego plecy od dołu do góry, po obu stronach kręgosłupa (a nie po nim!).

Dzięki temu dziecku łatwiej pozbyć się wydzieliny, która dostała się już do dolnych dróg oddechowych i mogłaby stać się świetną pożywką dla chorobotwórczych bakterii.

Olejki eteryczne na zatkany nos u niemowlaka

Możesz posmarować plecy i stopy maścią zawierającą olejki eteryczne. Rozgrzeje ona dziecko oraz ułatwi mu pozbycie się kaszlu i odkrztuszenie wydzieliny przy katarze. A olejki eteryczne pozwolą niemowlęciu oddychać przez nosek.

Karmienie niemowlaka z zatkanym nosem

 • Niemowlę karmione piersią. W mleku mamy znajdują się przeciwciała, które pomogą maluchowi szybciej zwalczyć przeziębienie. Dziecko, zwłaszcza jeśli ma temperaturę, należy przystawiać do piersi częściej – po to, by mogło się napić (na początku karmienia mleko jest rzadsze, dzięki czemu zaspokaja pragnienie). Tuż przed karmieniem trzeba oczyścić dziecku nosek z zalegającej w nim wydzieliny. Inaczej malec może mieć kłopoty ze ssaniem, gdyż oddychania ustami nie da się pogodzić ze ssaniem. Jeśli dziecko zdecydowanie odmawia ssania piersi, odciągaj pokarm i podawaj mu go łyżeczką.
 • Niemowlęta karmione butelką trzeba dopajać nawet wtedy, gdy są zdrowe, a przy katarze trzeba o tym pamiętać podwójnie. Dziecku najlepiej jest podawać do picia wodę źródlaną, przeznaczoną dla niemowląt (większość ze sprzedawanych w sklepach wód trzeba przegotować). Starszym niemowlętom można dawać do picia soki owocowe, dostosowane do wieku (są one słodkie, dlatego dziecko nie powinno ich wypijać więcej niż 150 ml dziennie).

Nawilżanie powietrza w pokoju niemowlaka

Zbyt suche powietrze wysusza śluzówki w nosku i gardle dziecka, co może nasilać dolegliwości. Powietrze możesz nawilżać na kilka sposobów. Najłatwiej położyć na grzejniku wilgotny ręcznik bądź ustawić tuż przy nim miskę z wodą.

Skuteczniejszy będzie jednak specjalny nawilżacz powietrza. Takie urządzenia można kupić w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Tańsze nawilżacze mają ograniczony zasięg, dlatego przed zakupem zmierz pokój, w którym zamierzasz go ustawić.

Większość rodziców ma skłonności do przegrzewania pokoju dziecka. Temperatura w pokoju niemowlaka, nie powinna przekraczać 20–21°C, a niestety, zwykle dochodzi 23–24° C, czasem nawet jest jeszcze wyższa.

Kilka razy dziennie otwieraj okno i wietrz mieszkanie i to nie tylko wtedy, gdy dziecko ma katar.

Ważne, by niemowlak nie leżał w przeciągu (możesz na czas wietrzenia wynieść go do innego pokoju).

Higiena nosa u niemowlaka – pierwszy krok do walki z chorobą

Oczyszczanie nosa – jak oczyszczać zatkany nos u małego dziecka i niemowlaka?

Czyszczenie nosa to czynność, o której rodzice powinni pamiętać i to nie tylko wtedy, gdy u dziecka pojawi się katar. Drożny nos odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu dróg oddechowych. W jego wnętrzu wdychane powietrze jest nawilżane i nagrzewane do temperatury zbliżonej do ludzkiego ciała. Ponadto błona śluzowa nosa wytwarza śluz, na którym osadzają się zanieczyszczenia oraz drobnoustroje, usuwane następnie przez ruchome rzęski znajdujące się na powierzchni śluzówki.

Są sytuacje, w których naturalny proces oczyszczania błony śluzowej nosa zostaje zachwiany. Dzieje się tak przykładowo pod wpływem dymu tytoniowego lub gdy wilgotność powietrza spada poniżej 40%. W takich warunkach ruchomość rzęsek ulega istotnemu osłabieniu.

Prawidłowo funkcjonująca błona śluzowa nosa jest zatem ważną barierą chroniącą organizm przed rozwojem ostrych infekcji, w tym najczęstszych w wieku dziecięcym – infekcji wirusowych. Codzienna pielęgnacja ma największe znaczenie u noworodków i niemowląt, u których oczyszczanie śluzówki nosa nie jest tak efektywne jak u starszych dzieci czy dorosłych.

U niemowląt, na skutek upośledzonej drożności nosa, szczególnie szybko pojawiają się trudności z oddychaniem. Wynika to z faktu, że przez pierwsze miesiące życia, dzieci oddychają wyłącznie przez nos, a nie potrafią oddychać przez usta.

Gdy błona śluzowa nosa ulega obrzękowi pod wpływem różnych czynników (zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, dym tytoniowy, nadmiar wydzieliny czy katar), o wiele szybciej blokuje drogę przepływu powietrza w nosku niemowlęcia i małego dziecka niż u osoby dorosłej.

Jeśli maluch ma zatkany nos i nie może swobodnie oddychać, staje się rozdrażniony, gorzej śpi i nie może swobodnie jeść. Dlatego codzienna, systematyczna higiena nosa u niemowlaka, pozwala utrzymać prawidłową funkcję błony śluzowej nosa.

Higiena nosa u niemowlaka – nawilżaj śluzuwkę

U zdrowego niemowlęcia wystarczające jest nawilżanie błony śluzowej nosa przy użyciu soli fizjologicznej (dostępnej w aptekach w małych, jednorazowych ampułkach) lub za pomocą wody morskiej w aerozolu. Wystarczy codziennie po kąpieli aplikować niemowlęciu 1-2 krople soli fizjologicznej lub pojedynczą dawkę soli morskiej w sprayu.

Higiena nosa u niemowlaka – usuwaj wydzielinę

Pod wpływem soli wydzielina w nosku ulega rozrzedzeniu i można ją łatwo usunąć przy użyciu chusteczki higienicznej zwiniętej w malutki rulonik lub przy pomocy gruszki czy aspiratora z odpowiednio małą, profilowaną końcówką.

Leia também:  Jakie Sa Objawy Raka Mózgu?

U zdrowego niemowlęcia zazwyczaj nie ma potrzeby codziennego używania gruszki lub aspiratora; zupełnie wystarczające jest, po podaniu soli fizjologicznej lub morskiej, ułożenie dziecka na brzuszku, aby wydzielina swobodnie spłynęła na zewnątrz.

U niemowlęcia z katarem czyszczenie noska powinno odbywać się kilka razy dziennie, zwłaszcza przed karmieniami oraz przed snem.

U dziecka, które skończy roczek, można rozpocząć naukę samodzielnego wycierania noska, ale dopiero trzylatek będzie potrafił zrobić to dobrze. Należy namówić dziecko, aby przycisnęło jednorazową chusteczkę do skrzydełka nosa z jednej strony, nabrało powietrza przez usta, a następnie dmuchnęło z całej siły. Potem, w analogiczny sposób, powinno oczyścić drugą dziurkę.

Od początku warto uczyć dziecko oczyszczania najpierw jednej, a potem drugiej dziurki; wydmuchiwanie obu naraz sprzyja zapaleniu ucha środkowego. Wcześniej oczywiście warto zakropić nos solą fizjologiczną lub solą morską, aby rozmiękczyć wydzielinę.

Nosek powinien być oczyszczany częściej w czasie infekcji kataralnej, gdyż zapobiega to podrażnieniu gardła przez spływającą wydzielinę, przedostawaniu się wydzieliny do dolnych dróg oddechowych oraz jej zaleganiu w zatokach obocznych nosa.

Regularna higiena nosa u niemowlaka ułatwia mu oddychanie, oczyszcza śluzówkę z zanieczyszczeń oraz przywraca naturalną wilgotność błony śluzowej. W takich warunkach błona śluzowa nosa jest skuteczną barierą chroniąca organizm dziecka przed infekcjami.

Czyszczenie nosa noworodka – jak robić to dobrze?

Czyszczenie noska u niemowlaka to zabieg, który należy włączyć to codziennej pielęgnacji maluszka. Dlaczego to takie istotne i jak bezpiecznie oczyścić nos noworodka? Oto kilka wskazówek dla rodziców. 

Dlaczego czyszczenie nosa noworodka jest takie ważne? 

Zastanawiasz się, czemu ma służyć czyszczenie nosa u noworodka? Pamiętaj o tym, że maluszek nie potrafi jeszcze oddychać przez usta, gdyż tę umiejętność nabywa z czasem, zazwyczaj po ukończeniu pierwszego roku życia.

Rezygnacja z regularnego czyszczenie noska niemowlakowi może więc zagrażać jego życiu i zdrowiu, gdyż całkowicie zatkany uniemożliwia maluszkowi oddychanie.

Jego częściowe zaczopowanie wydzieliną może też utrudnić dodatkowe zadania nosa, takie jak: 

 • podgrzewanie wdychanego powietrza, 
 • oczyszczanie go z bakterii, pyłów i alergenów, 
 • zapobieganie podrażnieniom gardła i krtani, 
 • rozpoznawanie zapachów i smaków. 

Czyszczenie noska u noworodka ma na celu utrzymywanie jego drożności – tak, aby mógł spełniać wszystkie te funkcje przez cały czas. Warto więc włączyć tę czynność do codziennej pielęgnacji maluszka i wykonywać zgodnie z zapotrzebowaniem, najlepiej o stałych porach. 

Czyszczenie noska niemowlaka – czym? 

Aby ułatwić wypływanie wydzieliny, przed przystąpieniem do czyszczenia nosa noworodka zakrop go solą fizjologiczną, czyli 0,9-procentowym roztworem chlorku sodu, który kupisz w aptece. Jej działanie polega na rozrzedzaniu wydzieliny, aby jej usunięcie nie sprawiało trudności. Jeśli kropienie stresuje malca, aplikuj ją poprzez inhalację – zadziała tak samo. 

Czyszczenie noska noworodka – akcesoria 

Przy oczyszczaniu nosa noworodka możesz się wspomagać następującymi akcesoriami: 

 • gruszka kauczukowa – choć stanowi najbardziej klasyczne narzędzie, dziś powoli odchodzi się od czyszczenia nosa gruszką. Dlaczego? Przy zbyt silnej sile ssania możliwe jest popękanie błony śluzowej noska, która u niemowląt jest bardzo wrażliwa na uszkodzenie. Czyszczenie noska u noworodka gruszką wymaga wyprawy i wyczucia; 
 • gruszka-aspirator – działa na podobnej zasadzie co ta klasyczna, jednak z mniejszą siłą. Dzięki temu czyszczenie noska aspiratorem jest bezpieczniejsze dla maluszka; 
 • elektryczny odciągacz – czyszczeniu noska dziecka odkurzaczem elektrycznym może towarzyszyć odtwarzanie melodyjek, które odciągną uwagę malca od nielubianej czynności. 

Jak oczyścić nos noworodka przy katarze?

Oczyszczanie nosa u niemowlaka nie jest trudne – szczególnie wtedy, kiedy dziecko trzyma główkę samodzielnie – i z pewnością szybko nabierzesz wprawy.

Ewentualne problemy mogą pojawić się wtedy, gdy dojdzie do stanu zapalnego błony śluzowej, czyli kataru.

Duża ilość wydzieliny i ogólna „marudność” maluszka, który zmaga się chorobą, sprawiają, że ta na pozór prosta czynność urasta do rangi niemal niemożliwej do wykonania. 

Jak czyścić nos u noworodka, który ma katar? O ile w przypadku starszych dzieci w ograniczeniu ilości wydzieliny pomogą specjalne krople do nosa, o tyle zwykle nie można ich stosować u niemowląt. Skoro nie możesz się wspomagać lekami obkurczającymi śluzówkę, czyszczenie nosa noworodka powinno być częstsze niż na co dzień.  

Musisz też wziąć pod uwagę to, żeby operować przy nosku delikatniej niż zazwyczaj – malec i tak jest już rozdrażniony i zaniepokojony chorobą. Jeśli katar spowoduje otarcia na delikatnej skóry dziecka, zastosuj krem Bambino, który ukoi zaognione miejsca i przyniesie malcowi ulgę. 

Samo czyszczenie nosa u niemowląt cierpiących na katar może się okazać niewystarczające. Warto rozważyć również skonsultowanie się z pediatrą. Choć w Twoim przypadku to nic groźnego, dla niego może się okazać schorzeniem grożącym poważnymi powikłaniami. 

Zapoznaj się też z naszą ofertą kosmetyków dla niemowląt i kosmetyków dla dzieci w kolejnych latach życia. 

Sposób na oczyszczanie noska u małych dzieci

Aspirator do nosa Woda morska Przeziębienie u dziecka

Czy wiesz, jak czyścić nos u małego dziecka, co zrobić, aby niemowlakowi łatwiej się oddychało, gdy ma katar i dlaczego lepiej wykonać nebulizację zamiast stosować tradycyjną gruszkę? Oto porady eksperta Allecco.pl.

Nieżyt błony śluzowej nosa, potocznie zwany katarem, to nie lada problem dla małych dzieci. Niemowlę nie potrafi oddychać przez usta, a dzieci do trzeciego roku życia nie są w stanie dobrze wydmuchać nosa przy pomocy chusteczki. Jak zatem pomóc najmłodszym pacjentom w oczyszczaniu noska i uchronić ich przed rozwojem poważniejszych infekcji?

Właściwa kondycja błony śluzowej nosa sprawi, że będzie on w pełni spełniał swoje funkcje. Dzięki temu do dróg oddechowych dziecka dostanie się ogrzane, oczyszczone i nawilżone powietrze.

Kiedy jednak pojawia się nadmiar śluzu w nosie, czy dużo pyłu i zanieczyszczeń, naturalne mechanizmy oczyszczające nie nadążają z ich usuwaniem. W konsekwencji dziecko z katarem czy zatkanym noskiem nie ma apetytu, jest marudne i ma problemy ze snem.

Dlatego w celu poprawy komfortu malucha warto znać podstawowe metody oczyszczania noska i wybrać tę najlepszą.

Metody czyszczenia nosa  u niemowląt  

Toaleta nosa powinna odbywać się codziennie, gdyż może ona uchronić naszego malucha przed rozwojem choroby. Każdy rodzic ma na to swoje sposoby. Warto sięgać po przystosowane do tego celu produkty do oczyszczania noska, dostępne w aptekach. Ważne jest również upłynnianie wydzieliny i płukanie noska.

Niewątpliwie warto stosować wodę morską codziennie, a nawet kilka razy dziennie. Zwłaszcza zimą, kiedy zapylenie powietrza jest bardzo wysokie. Woda morska pozwala nam nawilżyć i oczyścić błonę śluzową nosa, a dzięki odpowiedniemu atomizerowi dociera tam gdzie trzeba. Na rynku mamy wiele produktów tego typu:

 • izotoniczny roztwór wody morskiej – nadaje się do codziennej pielęgnacji, a także sprawdza się przy katarze, gdyż oczyszcza błonę śluzową z bakterii, alergenów, wirusów i zanieczyszczeń, np. Vicks Aquababy woda morska
 • hipertoniczny roztwór wody morskiej – zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej, dlatego lepiej sprawdza się przy obfitym katarze, ale może być stosowany dopiero od 6. miesiąca życia, np. Marimer baby hipertoniczny
 • roztwór wody morskiej z dodatkami – są to często składniki o działaniu nawilżającym, łagodzącym i powlekającym, jak glicerol – Woda morska z glicerolem czy aloes – Quixx Soft lub pierwiastki śladowe – Sterimar Baby, dające efekt przeciwbakteryjny. 

Jak wybrać wodę morską do nosa dla dziecka? 

Jest jeszcze kilka aspektów na które powinniśmy zwrócić uwagę. Sięgajmy po produkty przeznaczone dla dzieci – jest to o tyle istotne, że dla maluchów wielkość aplikatora jest odpowiednio mniejsza. Ponadto na etykiecie produktu powinna widnieć informacja, od jakiego wieku może być on stosowany u dzieci, starajmy się przestrzegać tych wytycznych.

Zbyt silne rozpylenie wody morskiej w nosku dziecka może uszkadzać śluzówkę i być bolesne. Dlatego dla niemowląt należy wybierać produkty dopuszczone do stosowanie od pierwszych dni życia z odpowiednio delikatnym mechanizmem rozpylającym, np. Marimer Baby czy Disnemar Baby. Również z oczyszczaniem zatok poprzez irygację powinniśmy się wstrzymać, co najmniej do 4.

roku życia dziecka.

Czyszczenie noska u noworodka – od kiedy? 

Nie ma przeciwwskazań, żeby robić to od pierwszych dni życia, jeśli dziecko nie jest wcześniakiem. Kiedy jednak kwestia dotyczy tak małych pacjentów zawsze warto zasięgnąć opinii lekarza lub położnej. 

Czyszczenie nosa u niemowląt – jak często? 

Jeśli zaczął się u dziecka katar, to kilka razy dziennie. Stosując wodę hipertoniczną lub izotoniczną.

Natomiast profilaktycznie w ramach toalety nosa, używając wody izotonicznej, najlepiej chociaż raz dziennie, a gdy zapylenie powietrza jest wysokie – zawsze po powrocie do domu.

Bardzo ważne są tego typu zabiegi w przypadku alergików, a kilkukrotne czyszczenie nosa w ciągu dnia zapewni zmniejszenie objawów alergii, gdyż pozwoli wypłukać alergeny z błony śluzowej nosa. 

Ma on za zadanie wyssać wydzielinę z noska dziecka. Przed wykonaniem zabiegu zawsze warto upłynnić zalegającą wydzielinę zakraplając sól fizjologiczną do noska lub używając wody morskiej. 

Jaki aspirator dla niemowląt? To nie łatwe pytanie, gdyż przy wyborze można zwracać uwagę na wiele aspektów, m.in.

możliwość wyczyszczenia jego poszczególnych elementów i zachowania higieny, poręczność, bezpieczeństwo stosowania u najmłodszych, czy dodatkowe akcesoria, jak filtry, wymienne końcówki. Dlatego przybliżymy sposób działania każdego z nich.

Leia também:  Świerzbiączka guzkowa Hyde – przyczyny, objawy, leczenie

Ze względu na siłę jaka zostaje użyta do wyciągnięcia zalegającej wydzieliny wyróżniamy następujące aspiratory:

 • Aspiratory na wdech – za pomocą mocnego wdechu rodzica wydzielina z noska zasysana jest do urządzenia, gdzie zatrzymuje się na odpowiednim filtrze. Są one łatwe w utrzymaniu, gdyż całość można rozmontować i umyć, oraz poręczne, ponieważ mogą zostać użyte nawet podczas podróży. Niestety filtry tego produktu są jednorazowego użytku i powinny być wymieniane. Podczas zabiegu istnieje ryzyko przepływu powietrza w drugą stronę, co spowoduje, że wydzielina wraz z zarazkami trafi z powrotem do noska dziecka. Niewątpliwie najpopularniejszym aspiratorem tego typu jest NoseFrida. 
 • Aspirator podłączany do odkurzacza – siła ssąca odkurzacza jest mocno redukowana przez mechanizm aspiratora i w ten sposób zasysana jest wydzielina. Nie należy jednak korzystać z tego urządzenia za często, gdyż powoduje przekrwienie błony śluzowej noska i jej wysuszenie. Warto użyć odkurzacza o zmiennej mocy, aby mieć większą kontrolę nad procesem i nie wykonać zabiegu zbyt mocno. Wadą tego typu aspiratorów jest ich głośność, ze względu na wykorzystanie odkurzacza oraz nieporęczność, ponieważ może być on używany jedynie w domu. Z drugiej jednak strony jest to proces higieniczny i gwarantujący skuteczny, jednokierunkowy przepływ wydzieliny. Jaki odkurzacz do nosa dla dziecka? Najbardziej znanym na rynku, niewymagającym filtrów i posiadającym szczoteczkę czyszczącą jest Katarek Plus, alternatywę stanowi produkt  Sopelek 3, który można używać jako urządzenie do odkurzacza lub jako aspirator na wdech. 
 • Aspirator elektryczny – niewątpliwie droższy od wyżej opisanych, jednak w jego przypadku nie mamy obawy, że zadziała za mocno, możemy zabrać go ze sobą wszędzie, a do tego jest dla dziecka atrakcyjny – kolorowy i z melodyjkami. Może być on jednak za słaby przy gęstym, zalegającym katarze. 

Znana od lat metoda odciągania dzieciom kataru za pomocą gruszki jest niewątpliwie tania, ale coraz mniej popularna. Nic dziwnego, ponieważ jest mało higieniczna, mało efektywna, a podczas zabiegu istnieje ryzyko, że wydzielina z noska trafi do niego z powrotem. Ponadto wkładając gumową końcówkę do noska możemy go przypadkowo uszkodzić. 

4. Olejki eteryczne – plasterki, żele

Na rynku mamy produkty, które można zastosować od pierwszych dni życia, zawierające odpowiednio dobrane olejki eteryczne, ułatwiające dziecku oddychanie. Mowa tutaj o plasterkach Aromactiv+, które dostępne są również w wersji dla dzieci od 3. roku życia – Aromactiv. Od 6.

miesiąca życia dziecka można zastosować Vicks babybalm maść, która zawiera wyciąg z aloesu, rozmarynu i lawendy, co pozwala zrelaksować się maleństwu, ułatwi oddychanie i tym samym zaśnięcie. Natomiast od 1. roku życia naszej pociechy, możemy sięgać po bardziej skoncentrowane preparaty, np.

Pumo Vap bebe.  

5. Krople do nosa

Krople do nosa w większości zawierają substancje (Oxymetazolina, Xylometazolina) obkurczające naczynia krwionośne i zmniejszające obrzęk błony śluzowej, co niewątpliwie ułatwia oddychanie maluchowi. Nie mogą być one jednak nadużywane, ponieważ powodują uszkodzenia śluzówki nosa i jej podrażnienia.

Dlatego najlepiej sięgać po nie jedynie w ostateczności, np. na noc, co ułatwi dziecku zaśnięcie. Wybierając kropelki czy aerozol należy zwrócić uwagę na ich przeznaczenie w zależności od wieku malucha. Przykładowo Nasivin Baby w postaci kropli jest przeznaczony dla dzieci od 3.

miesiąca życia, a Nasivin Kids o odpowiednio wyższym stężeniu substancji aktywnej, w postaci aerozolu można stosować od 1. roku życia. 

6. Nebulizacja

Nigdy nie ma przeciwwskazań, żeby wykonać dziecku nebulizację z soli fizjologicznej. Nawilży to błonę śluzową nosa, zregeneruje ją i ułatwi oddychanie.

Zawsze pamiętajmy o tej możliwości, nawet zanim udamy się do lekarza z katarem u malucha.

W przypadku bardzo wysuszonej śluzówki możemy sięgnąć po Nebu – dose hialuronic, wykonując nebulizację z tego preparatu jeszcze mocniej nawilżymy i zregenerujemy tkankę wyścielającą nos, a także pomożemy upłynnić zalegającą wydzielinę. 

Autor: Karina Braja, ekspert Allecco.pl

Woda morska dla niemowląt i dzieci, czyli sposób na higienę nosa

Rola nosa

Nos pełni niezmiernie ważne funkcje u każdego człowieka. Jest początkiem układu oddechowego i jednocześnie pełni rolę narządu zmysłu powonienia.

Błona śluzowa nosa i rzęski, które się tam znajdują pełnią rolę „filtra”, który zatrzymuje zanieczyszczenia, zapobiegając ich dostawaniu się do płuc. Tym samym pomagają one zapobiec powstawaniu różnego rodzaju infekcji. Naturalnym sposobem oczyszczenia jamy nosowej jest kichanie.

Mechanizm ten pomaga usunąć nadmiar nagromadzonej w nosie wydzieliny. Nos odpowiedzialny jest również za rezonans głosu (nadaje mu odpowiedniej barwy).1,2

Dlaczego higiena nosa niemowląt i małych dzieci jest tak ważna?

Codzienna higiena nosa jest niezwykle istotnym elementem codziennej pielęgnacji niemowląt i małych dzieci, mającym wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie1. Utrudniony proces oddychania może również wpływać na łatwość przyjmowania pokarmu zarówno w przypadku karmienia piersią, jak i butelką.3,4

Warto więc podkreślić, że oczyszczenie nosa u dziecka jest niezbędne każdego dnia. Śluz stale utrzymuje się w przewodach nosowych i wymaga regularnego usuwania.

W momencie, gdy czynność ta zostanie pominięta może on ulegać nagromadzeniu, zasychać i utrudniać maluszkowi oddychanie.

1,2 W związku z tym należy przyzwyczajać dziecko do regularnego oczyszczania i nawilżania nosa już od pierwszego dnia życia.

Higiena nosa to nie tylko pielęgnacja, ale również oczyszczanie w trakcie choroby.

Błona śluzowa nosa może ulegać zmianie z różnych przyczyn, takich jak: katar, zbyt suche powietrze w centralnie ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, wysokie temperatury czy duża wilgotność powietrza.

Dodatkowo, może być podrażniana przez alergeny (kurz i pyłki), dym papierosów, chlor oraz spaliny. Obrzęk błony śluzowej może utrudnić oddychanie, wywołując u dziecka płacz, rozdrażnienie oraz zły humor.

Zatkany nos u dziecka może prowadzić do zaburzeń łaknienia oraz snu, a także do różnego rodzaju infekcji. Dodatkowo, nieprawidłowa higiena nosa może doprowadzić do tzw. sapki niemowlęcia. Sapka niemowlęcia to utrudnione oddychanie na skutek obrzęku śluzówki oraz niedrożności nosa.4,6,7

Czy wiesz, że…?

Pomieszczenie, w którym znajduje się Twoje dziecko, powinno mieć odpowiednią temperaturę i wilgotność, aby zapewnić mu odpowiednie warunki do prawidłowego oddychania. Za optymalną wilgotność powietrza uznaje się 40-60%. Niższa wilgotność może powodować suchość nosa oraz dysfunkcje aparatu śluzowo-rzęskowego.5

Co powinna obejmować codzienna pielęgnacja nosa niemowląt i małych dzieci?

Higiena nosa niemowlęcia i małego dziecka polega na jego regularnym oczyszczaniu oraz na nawilżaniu błon śluzowych. Dziecko od pierwszych dni życia wymaga dużej uwagi ze strony swoich rodziców. Pielęgnacja dziecka nie powinna być procesem trudnym, lecz przyjemnym zarówno dla dziecka, jak i rodzica.

Podstawowe zasady higieny nosa to1,4,8:

 1. Przebywanie dziecka w pomieszczeniach o odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza.
 2. Obserwacja oddechu dziecka w trakcie karmienia piersią lub butelką.
 3. Unikanie dużych skupisk ludzi, np.

  zatłoczonego centrum handlowego w okresie jesienno-zimowym.

 4. Do momentu, kiedy maluszek nie nauczy się samodzielnie wydmuchiwać noska, należy mu w tym pomagać.

  Szczególnie przy infekcji z katarem nos należy oczyszczać często po to, aby wydzielina nie spływała do gardła.

Sposoby na zatkany nos u dziecka1,8: 

 1. Sól fizjologiczna – pozwala usunąć zaschniętą wydzielinę, a zatem pomaga oczyścić nos i zapobiec uczuciu zapchanego nosa.
 2. Woda morska – pomaga usunąć wydzielinę z nosa i nawilża jego śluzówkę, dodatkowo dostarczając minerały. Woda morska do nosa najczęściej dostępna jest w postaci sprayu.

  Jest ona łatwiejsza i wygodniejsza w użyciu niż sól fizjologiczna i dodatkowo dociera ona dużo głębiej do nosa. Oczyszczenie nosa powinniśmy rozpocząć od użycia soli fizjologicznej lub wody morskiej.

  Jeżeli to nie będzie efektywne, warto wtedy sięgnąć po inne rozwiązania jak na przykład:

 3. Gruszka kauczukowa – usuwa ona wydzielinę z nosa za pomocą wytworzonego podciśnienia, ale niestety przy dużej sile ssania może dojść do uszkodzenia błony śluzowej.

 4. Aspirator z filtrem – umożliwia odsysanie przez rodzica wydzieliny z nosa dziecka, przy pomocy siły jego płuc z użyciem aspiratora z filtrem. Niestety, nawet pomimo stosowania różnych filtrów, rodzic może mieć kontakt z bakteriami i wirusami podczas tego zabiegu.

Woda morska hipertoniczna a izotoniczna 

Jak już wcześniej zostało wspomniane, woda morska jest niezastąpionym środkiem do czyszczenia nosa. Co powoduje, że jest ona tak efektywna?

W każdej wodzie morskiej znajduje się chlorek sodu (NaCl), z różnym stężeniem w zależności od rodzaju roztworu. Dodatkowo, woda morska zawiera liczne sole mineralne oraz pierwiastki śladowe. Sól morska występuje w postaci roztworu izotonicznego lub hipertonicznego.

Roztwory izotoniczne wody morskiej to roztwory, w których stężenie soli jest fizjologiczne, a więc takie same jak w komórkach naszego organizmu.

Stężenie soli w takim roztworze jest znacznie mniejsze niż w przypadku roztworu hipertonicznego, dlatego sprawdza się on znakomicie we wszystkich grupach wiekowych jako produkt pomocny w nawilżaniu i oczyszczaniu nosa.

Izotoniczny roztwór wody morskiej, ze względu na to, że jest bardzo delikatny, polecany jest do walki z katarem. Po jego aplikacji i odczekaniu chwili, rodzicom jest dużo łatwiej odciągnąć z nosa dziecka zalegającą wydzielinę za pomocą aspiratora.

W porównaniu z roztworem izotonicznym, roztwór hipertoniczny to roztwór, który ma wyższe stężenie od płynów ustrojowych. Sól zawarta w tym roztworze rozrzedza gęstą wydzielinę nosa i przynosi ulgę śluzówce nosa.

Hipertoniczna woda morska „wyciąga” wodę z błony śluzowej nosa, zmniejszając tym samym jej obrzęk. Roztwór ten umożliwia efektywne oczyszczenie nosa i jego udrażnianie.

Co za tym idzie, jest on stosowany w przebiegu bardziej zaawansowanych infekcji, gdy katar jest bardzo uporczywy i utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Wyniki badań wskazują, że stosowanie roztworów izotonicznych i hipertonicznych do udrażniania nosa u dziecka jest bezpieczne oraz efektywne. Ponadto udowodniono, że są one przez dzieci dobrze tolerowane.9,10

Czym jest dekspantenol?

Dekspantenol (prekursor kwasu pantotenowego, inaczej wit. B5) to związek, który odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu nabłonka, przez wpływ na jego metabolizm komórkowy. Jest on aktywny biologicznie, co oznacza, że jest w stanie przejść przez barierę warstwy rogowej (najbardziej zewnętrza warstwa naskórka).

Po wniknięciu przez skórę metabolizowany jest on do formy aktywnej, czyli kwasu d-pantotenowego. Dekspantenol jest dużo trwalszy od formy aktywnej związku i dużo lepiej wchłania się przez skórę, co umożliwia osiągnięcie wyższego stężenia, a zatem lepsze działanie.

Ponadto badania wykazały, że dekspantenol jest dobrze tolerowany i stwarza minimalne ryzyko podrażnienia lub uczulenia.9

Jak dekspantenol może pomóc w zachowaniu codziennej higieny nosa?

Zarówno dekspantenol, jak i kwas pantotenowy są silnie higroskopijne i mają bardzo dobre właściwości nawilżające. Dekspantenol zmniejsza suchość nabłonka, zapewnia długotrwałe nawilżenie błony śluzowej nosa i wspomaga procesy jej regeneracji.

Pomaga to zachować naturalne właściwości obronne skóry. Dodatkowo pełni on rolę humektantu, co oznacza, że wiąże wodę i hamuje jej odparowywanie, zmniejszając tzw. transepidermalną utratę wody (ang. TEWL – transepidermal water loss).

Dzięki właściwościom higroskopijnym zapewnia on optymalne warunki do naturalnej regeneracji skóry.10,11,12

Dlaczego warto wybrać produkt Bepanthen® Baby Woda Morska w sprayu?13

Unikalne połączenie dwóch składników – izotoniczny roztwór soli morskiej + dekspantenol

Bepanthen® Baby Woda Morska do nosa to unikalne połączenie izotonicznego roztworu soli morskiej i dekspantenolu.

Zawarta w produkcie woda morska łagodnie pielęgnuje i nawilża błonę śluzową nosa, podczas gdy dekspantenol wspomaga jej procesy regeneracyjne.

Produkt ze względu na optymalne połączenie dwóch składników znajduje szerokie zastosowanie w procesie higieny nosa u niemowląt i małych dzieci. Może on być stosowany od pierwszych dni życia w celu:

 • Codziennego nawilżania błony śluzowej nosa.
 • Oczyszczania błony śluzowej nosa z alergenów, zanieczyszczeń mechanicznych i chemicznych.
 • Przygotowania i oczyszczenia nosa przed aplikacją innych leków.
 • Ułatwienia ewakuacji gęstej wydzieliny śluzowej w stanach chorobowych – udrożnienia „zatkanego nosa”.  

Bepanthen® Baby Woda Morska do nosa dla dzieci – zalety produktu: 

 • Unikalne połączenie izotonicznego roztworu soli morskiej i dekspantenolu.
 • Można używać 6 miesięcy od otwarcia.
 • Do stosowania od pierwszych dni życia.
 • Brak konserwantów.
 • Brak gazów nośnych (łagodna aplikacja).

Właściwości – podsumowanie  

 • Woda morska łagodnie oczyszcza śluzówkę nosa.
 • Dekspantenol chroni przed utratą wilgoci i pokrywa błonę śluzową nosa cieniutką warstwą, dzięki czemu tkanka ta może regenerować się w naturalny sposób.
 • Zapewnia długotrwałe nawilżenie błony śluzowej nosa, co zapewnia zachowanie jej naturalnych właściwości obronnych.
 • Stosowany w ramach leczenia uzupełniającego przeziębień i kataru siennego.
 • Podczas przeziębienia powoduje upłynnienie wydzielanego śluzu i oczyszczenie nosa.
 • Chroni przed wysuszeniem nosa w wyniku oddziaływania suchego powietrza w centralnie ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, dymu czy kurzu.

Przed pierwszym użyciem należy zdjąć nasadkę ochronną i wciskać nasadkę w dół tyle razy, aż nastąpi pierwsze rozpylenie produktu.

U dorosłych i dzieci w wieku od 2 lat, należy stosować produkt kilka razy dziennie po 1-2 rozpylenia do każdego otworu nosowego. Natomiast u niemowląt i dzieci do 2 lat wystarcza po jednym rozpyleniu do każdego otworu nosowego.

Ze względów higienicznych aplikator donosowy należy po użyciu wytrzeć i pozostawić suchy. Nałożyć ponownie nasadkę ochronną.

W przypadku równoczesnego leczenia innym aerozolem do nosa produkt Bepanthen® Baby Woda Morska należy zastosować jako pierwszy.

Dodatkowo, w celu niedopuszczenia do przenoszenia czynników chorobotwórczych, każda butelka powinna być stosowana wyłącznie przez jedną osobę.

BIBLIOGRAFIA

1 Dr Marie-Claude Quintal, Dr Marianne.Imprimerie du CHU Sainte-Justine. Nasal hygiene. 2018 V2.

2 Hummel T, Whitcroft K, Andrews P, et al. Position paper on olfactory dysfunction. Rhinology. 2017.

3 Moss ML. The veloepiglottic sphincter and obligate nose breathing in the neonate. The Journal of Pediatrics. 1965;67(2):330–335.

4 Marie Trabalon,, Benoist Schaal, It Takes a Mouth to Eat and a Nose to Breathe: Abnormal Oral Respiration Affects Neonates' Oral Competence and Systemic Adaptation, International Journal of Pediatrics, 2012: 207605.

5 Sale CS. Humidification to reduce respiratory illnesses in nursery school children. South Med J. 1972 Jul;65(7):882–885

6 Teoh TG, Fox GP, Matthews TG. Snuffles in infants–infection or autonomic dysfunction. 1992 Feb;161(2):44-5.

7 Szamborski R. Katar- etiologia i skuteczne leczenie. Farmacja Polska. 2009, 65 (10), 273-274.

8 WP parenting. (2019). Czyszczenie noska niemowlaka – pielęgnacja, przyrządy. [online] Dostępny w: https://parenting.pl/czyszczenie-noska-niemowlaka [Dostęp 13 Aug. 2019].

9 Dichapong, K., Kachorn, S. et al. Hypertonic Saline Versus Isotonic Saline Nasal Irrigation: Systematic Review and Meta-analysis, 32(4): 269-279

10 Chirico G, Quartarone G, Mallefet P. Nasal congestion in infants and children: a literature review on efficacy and safety of non-pharmacological treatments. Minerva Pediatr. 2014 Dec;66(6):549-57.

11 Kehrl W, Sonnemann U. Laryngorhinootologie. Dexpanthenol nasal spray as an effective therapeutic principle for treatment of rhinitis sicca anterior 1998 Sep;77(9):506-12

12 Mösges, R., Shah-Hosseini, K., Hucke, HP. et al. Dexpanthenol: An Overview of its Contribution to Symptom Relief in Acute Rhinitis Treated with Decongestant Nasal Sprays, Adv Ther (2017) 34: 1850.

13 Ulotka dołączona do opakowania Bepanthen® Baby Woda Morska

Metody na zatkany nosek u niemowlaka

Wąskie kanały nosowe u niemowlaka stanowią na tyle poważny problem, że przy najmniejszym katarze utrudniają oddychanie. Zatkany nos podczas lekkiego przeziębienia może przemienić się w poważną infekcję uszu lub zatok. Jak radzić sobie z katarem u niemowląt? Jakie są metody na zatkany nos u dziecka?

1. Metody na zatkany nos

Niemowlęta oddychają przede wszystkim przez nos. Jeżeli jest on zatkany, może to prowadzić do poważnego problemu. Nos jest bowiem filtrem – usuwa zanieczyszczenia, które znajdują się w powietrzu, a także ogrzewa powietrze i reguluje wilgotność.

Zwykły katar może prowadzić do całkowitej niedrożności nosa. Wszystko przez to, że kanały nosowe u małych dzieci są bardzo wąskie i wystarczy najmniejszy katar podczas przeziębienia, aby je zatkać.

Kiedy niemowlak złapie już lekkie przeziębienie i widzimy, że ma lejącą się wydzielinę w nosie, najprostszym sposobem jest położenie dziecka na brzuchu. Oczywiście robimy to, gdy maluch nie śpi. Wydzielina wówczas wypłynie z nosa sama. Kiedy natomiast dziecko śpi, wydzielina zamiast spływać do gardła, zbiera się w nosie.

Warto wówczas podczas snu dziecka ułożyć jego główkę wyżej niż klatka piersiowa. Ułatwi to spływanie wydzieliny. Możemy w tym celu podłożyć pod materac mały kocyk lub poduszkę. Innym sposobem jest uniesienie nóg łóżeczka, na przykład, ustawiając je na kilku książkach lub kawałkach drewna. Ważne, aby łóżeczko stało stabilnie. Lekkie pochylenie udrożni nos podczas snu.

Jest kilka sposobów na odetkanie nosa niemowlaka (123RF)

Kolejnym krokiem jest stałe nawilżenie powietrza w pomieszczeniu. Zbyt suche powietrze zatyka nos i utrudnia oddychanie w okresie przeziębienia. Nawilżać pokój możemy za pomocą specjalnego nawilżacza elektronicznego.

Wystarczy również położyć mokry ręcznik na grzejniku. Efekt będzie podobny. Dobrze jest również mieć w pokoju niemowlaka higrometr – urządzenie do pomiaru wilgotności powietrza.

Na zatkany nos u niemowlaka ważna jest również odpowiednia temperatura pomieszczenia. Optymalnie powinna wynosić około 20°C.

W ciągu dnia należy również często czyścić nos malucha. Niemowlęta jeszcze nie potrafią samodzielnie wydmuchać napływającej wydzieliny. Chcąc im pomóc, możemy skorzystać z aspiratora. To urządzenie, które pozwala wyssać wydzielinę z nosa dziecka. Nie brzmi to zbyt przyjemnie, ale nie sprawia maluchowi żadnego bólu.

Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny i za każdym razem umyć dokładnie urządzenie. Pomocne przy przeziębieniu z katarem są także preparaty wody morskiej w sprayu. Ułatwiają rozpuszczenie gęstej wydzieliny i usunięcie jej z nosa niemowlaka. Podobne działanie ma sól fizjologiczna.

Dobroczynne działanie przy przeziębieniu mają inhalacje. Rozpuszczają one wydzielinę w nosie, a także łagodzą kaszel. Inhalator to urządzenie, które przyda się nie tylko w okresie niemowlęcym, ale także później.

Z powodzeniem mogą z niego korzystać także dorośli. Wystarczy tylko zmienić maskę z dziecięcej na większą – dla osób dorosłych. Do inhalatora można wlać sól fizjologiczną lub inne krople, które zleci lekarz pediatra. Na podrażniony i suchy nosek pomoże maść majerankowa.

2. Skutki niedrożności nosa u niemowląt

Zatkany nos u niemowlaka może być naprawdę bardzo dokuczliwy. Katar, choć nam – dorosłym – wydaje się objawem lekkiego przeziębienia, u niemowląt może wywoływać wiele negatywnych przyczyn.

Maluch gorzej śpi, jest rozdrażniony, podczas karmienia przerywa ssanie, aby nabrać powietrze ustami. Katar może być u bardzo małych dzieci przyczyną zapalenia zatok lub zapalenia ucha.

Dlatego jest tak ważne, aby działać już przy pierwszych objawach.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Zatkany nos u noworodka – przyczyny i leczenie.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*