Obfite miesiączki a anemia

Obfite miesiączki a anemia Obfite miesiączki a anemia

Dr Ewa Niedbała-Wykowska, Invicta: Nawracające infekcje grzybicze nie są bezpośrednią przyczyną niepłodności. Najczęściej wywoływane są przez grzyby Candida albicans i inne (które zresztą występują w pochwie w warunkach fizjologicznych; ich obecność może nie dawać żadnych objawów chorobowych). Zakażenie grzybicze wymaga odpowiedniej terapii. Po przeleczeniu objawowej grzybicy oczywiście można starać się zajść w ciążę i jest to bezpieczne.

Mam bardzo obfite i bolesne miesiączki, z dużymi skrzepami. Są regularne, ale trwają po 6-7 dni. Od roku staram się o dziecko, ale bez skutku. Badanie histopatologiczne wycinków z jamy macicy i szyjki nie wskazują na endometriozę – czy to miarodajne badanie? Czego objawem mogą być takie miesiączki, które całkowicie wyłączają mnie z życia na tych kilka dni. Czy endometriozę i adenomiozę można zdiagnozować podczas łyżeczkowania?

Dr Ewa Niedbała-Wykowska, Invicta: Badanie histopatologiczne wycinków z szyjki i jamy macicy nie jest tzw. „złotym standardem” w diagnostyce adenomiozy i endometriozy. Rozpoznanie tych jednostek chorobowych opiera się na dokładnym wywiadzie, badaniu ginekologicznym oraz ultrasonograficznym.

Czasami niezbędne jest wykonanie rezonansu magnetycznego. Pomocny  jest również marker ca -125 – jest to badanie z krwi.  Marker ten nie jest charakterystyczny jedynie dla endometriozy i może być podwyższony w innych jednostkach chorobowych np. chorobach wątroby.

Badaniem z wyboru w diagnostyce adenomiozy jest USG, a endometriozy – laparoskopia.

Jest wiele przyczyn obfitych miesiączek – oprócz endometriozy mogą je wywoływać mięśniaki, polipy i wady macicy, zaburzenia hormonalne, zaburzenia krzepnięcia i wiele innych problemów. Najlepiej poradzić się lekarza ginekologa i wspólnie ze specjalistą ustalić zakres diagnostyki i leczenia, żeby poprawić komfort życia.

Czy anemia (II stopnia) może wpływać na to, że nie mogę od ponad roku zajść w ciążę? Mam obniżoną hemoglobinę i ferrytynę, do tego obfite miesiączki. Czy poziom żelaza wpływa na moją płodność? Jakie suplementy albo leki powinnam przyjmować? Dodam, że w mojej diecie obecne są produkty bogate w żelazo, jem także czerwone mięso dobrej jakości.

Dr Ewa Niedbała-Wykowska, Invicta: Żelazo jest niezwykle cennym składnikiem mineralnym. Spełnia ważną funkcję w organizmie, ponieważ jest składnikiem hemoglobiny, która transportuje tlen.

Odpowiada także za prawidłowe funkcjonowanie narządów i komórek, w tym komórek rozrodczych. Ponadto żelazo warunkuje prawidłowy rozwój płodu. Jego niedobór może być przyczyną m.

in wad rozwojowych płodu, zaburzeń rozwoju łożyska, porodu przedwczesnego, niskiej masy urodzeniowej płodu.

Z pewnością zatem warto zadbać o odpowiedni poziom żelaza i odpowiednio przygotować się do ciąży. Tym bardziej że u przyszłych mam zapotrzebowanie na ten pierwiastek znacznie wzrasta.

Poza zróżnicowaną, bogatą w witaminy i minerały dietą, w okresie starań o potomstwo czasem niezbędna jest suplementacja żelaza oraz witamin z grupy B. Wcześniej należy skonsultować się z lekarzem.

Istotna jest także odpowiednia podaż kwasu foliowego.

Obfite miesiączki a anemiaKonsultacja merytoryczna: dr Ewa Niedbała-Wykowska – Specjalista ginekologii i położnictwa z wieloletnim, bogatym doświadczeniem. Ukończyła Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Białymstoku. Umiejętności zawodowe rozwijała podczas pracy w poradniach i na oddziałach ginekologiczno-położniczych. W obszarze jej zainteresowań problematyka kompleksowej diagnostyki i leczenia niepłodności zajmuje szczególne miejsce. Pani doktor jest członkiem PTMR. Wiedzę nt. nowoczesnych metod terapeutycznych stale rozwija pomagając pacjentom Kliniki INVICTA. W wolnym czasie dużo czyta i podróżuje.

Obfite miesiączki a anemia

Partner strategiczny: Ferring Pharmaceuticals

Obfite miesiączki – sprawdź, jakie choroby je wywołują!

Obfite miesiączki, zwane w żargonie medycznym hypermenorrhoea, są jednym z najczęściej odnotowywanych zaburzeń miesiączkowania.

Mówi się o nim w momencie, gdy kobieta traci ponad 100 ml krwi podczas okresu – przy założeniu, że długość cyklu miesiączkowego i samej menstruacji są prawidłowe.

Jeśli obfity okres trwa dłużej niż tydzień (7-10 dni), ale występuje regularnie, mówimy o menorrhagii.

Trudno jest określić, ile przeciętnie krwi powinna tracić kobieta podczas okresu – jest to sprawa całkowicie indywidualna, zależna od konkretnego organizmu, w znacznej mierze także od długości cyklu.

W normie mieszczą się straty krwi od 30 do 80 ml. Czasem nieco bardziej obfite miesiączki są naturalną cechą fizjologiczną, jednak kiedy utrata krwi sięga powyżej 80 ml, staje się powodem do niepokoju.

Zwiększona utrata krwi może powodować m.in. anemię i osłabienie organizmu.

Problem z obfitymi miesiączkami polega także na tym, że niełatwo jest określić, ile krwi się utraciło – trudno więc stwierdzić, że straciło się jej za dużo. Bardzo dużo kobiet, które odnoszą takie wrażenie i decydują się na wizytę u ginekologa, nie ma problemu z nadmierną utratą krwi. Są jednak pewne objawy, które wyraźnie wskazują na to, że dzieje się coś niewłaściwego.

Niepokój powinny wzbudzić symptomy takiej jak:

 • Skrzepy we krwi miesiączkowej,
 • Bardzo szybka utrata energii (szybkie męczenie się),
 • Znaczne osłabienie w czasie okresu,
 • Konieczność bardzo częstej wymiany podpaski (co 1-2 godziny).

W takich przypadkach warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ skrzepy krwi podczas okresu oraz pozostałe objawy mogą być zwiastunem poważnych chorób.

Obfity okres a choroby macicy

Miesiączkowanie jest bezpośrednio związane z funkcjonowaniem macicy. Dlatego też obfite miesiączki i towarzyszące im dolegliwości bardzo często są objawem chorób tego narządu. Poniżej pokrótce omawiamy najczęściej występujące choroby macicy, ich objawy i zagrożenia, które ze sobą niosą.

 • Mięśniaki macicy – zwłaszcza te podśluzówkowe, rosnące do wewnątrz macicy – mogą powodować obfite krwawienie, przedłużające się i sprawiające ból. Jednak nie musi to być zwykła miesiączka: skrzepy znajdujące się we krwi to także częsty objaw mięśniaków. Niewykryte mięśniaki, usadowione pod śluzówką macicy, mogą być przyczyną niepłodności, poronień i przedwczesnych porodów.
 • Polipy macicy – fragmenty przerośniętej błony śluzowej mogą sprawiać przedłużanie się miesiączek, a dodatkowo pojawiające się plamienia i krwawienia pomiędzy nimi oraz po stosunku. Nieleczone polipy mogą przyczynić się do poronienia oraz problemów z zajściem w ciążę.
 • Endometrioza (inaczej: gruczolistość macicy, wędrująca śluzówka macicy) – niewłaściwe umiejscowienie śluzówki macicy poza jej jamą. Choroba powoduje bolesne i obfite miesiączki, ale również przewlekłe bóle krzyża i w okolicy miednicy małej oraz podczas i po stosunku, biegunki i zaparcia, zmęczenie, dyskomfort podczas oddawaniu moczu i wypróżniania, niekiedy także gorączkę i wymioty. Endometrioza wywołuje silne bóle, ale może także doprowadzić do niepłodności.
 • Adenomioza – jest to odmiana endometriozy, a dokładnie jej ogniska rozmieszczone wewnątrz błony mięśniowej macicy. Najczęściej objawia się poprzez obfite miesiączki, przedłużające się nawet do 14 dni.
 • Zespół zapalenia miednicy mniejszej – oprócz obfitego okresu w miednicy mniejszej i w podbrzuszu pojawia się bardzo intensywny ból, praktycznie uniemożliwiający normalne funkcjonowanie.

Obfity okres a inne choroby

Obfite miesiączki mogą być zwiastunem także innych problemów zdrowotnych, m.in.:

 • Torbieli jajników,
 • Niewłaściwej budowy płytek krwi,
 • Zbyt małej ilości płytek krwi,
 • Niewłaściwej pracy wątroby,
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • Niedoczynności tarczycy.

Obfite miesiączki – zwiastun nowotworów

Obfite, nieregularne okresy mogą być – chociaż zdarza się to rzadko – objawami naprawdę poważnych problemów zdrowotnych, którymi są nowotwory. Im później zostaną one wykryte, tym mniejsza jest szansa na ich wyleczenie.

 • Rak błony śluzowej trzonu macicy (inaczej: rak trzonu macicy lub rak endometrium) – obfite miesiączki pojawiają się wtedy pośrodku cyklu, pomiędzy kolejnymi okresami (krwawienia acykliczne). Krwawienia zwiastujące ten nowotwór mogą pojawiać się również po okresie menopauzalnym.
 • Rak szyjki macicy – objawem tego nowotworu są najczęściej nieregularne okresy, krwawienia międzymiesiączkowe lub po stosunku.
 • Rak jajnika – miesiączki są wówczas nieregularne i obfite. Towarzyszą im takie objawy jak zaparcia naprzemiennie występujące z biegunkami czy uczucie przepełnienia w nadbrzuszu.

Obfity okres – inne przyczyny

Obfite miesiączki mogą także być spowodowane zupełnie innymi czynnikami.

 • U młodych dziewcząt obfite miesiączki mogą wynikać z wciąż nieuregulowanej gospodarki hormonalnej. Jeśli okres trwa powyżej 10 dni, należy udać się do ginekologa, który przepisze tabletki antykoncepcyjne wyrównania poziomu hormonów.
 • W przypadku kobiet w ciąży wystąpienie obfitej miesiączki może oznaczać poronienie lub ciążę pozamaciczną – potrzebna jest natychmiastowa pomoc lekarska.
 • Obfite krwawienie może być spowodowane stanem zapalnym endometrium wywołanym przez wkładki domaciczne. Należy wtedy zmienić formę antykoncepcji.

Obfity okres – czy jest się czym martwić?

Bardzo obfity okres to dość powszechny problem, z którym zmagają się osoby w różnym wieku. Dotyczy to w szczególności młodych osób, u których układ hormonalny nie jest jeszcze prawidłowo rozwinięty. U starszych natomiast może być to spowodowane okresem przed menopauzą i zanikaniem funkcji jajników. 

Leia também:  Jak Leczenie Osobowość Mnoga?

Przechodzenie miesiączki jest uzależnione od wielu czynników i każdy_a z nas może odczuwać je na różne sposoby. Jedni okres przechodzą lekko – mogą śmigać na zajęcia sportowe, dawać z siebie wszystko w pracy i nawet nie pamiętać, że mają „te dni”.

Innych natomiast na myśl o zbliżającej się miesiączce przechodzą dreszcze i oblewa zimny pot. Najpierw to uciążliwe PMS, a potem bolesne bóle brzucha i obfite miesiączki….

To zmora wszystkich, którzy w czasie okresu najchętniej zamykają się w domu z kubełkiem lodów i ciepłym termoforem na brzuchu. 

Pssssst…

Pamiętasz, że w naszym sklepie możesz kupić największy gadżet okresowy, towarzysza każdego bólu? Tak, mowa o termoforze, który łączy w sobie przyjemny dotyk bawełnianej poduszeczki oraz ciepło zamknięte w wypełnionych po brzegi pestkach wiśni! Przyda się na każdą bolesną miesiączkę i nie tylko! Pamiętaj, aby stosować go rozważnie – przy obfitych okresach obserwuj swój organizm i nie stosuj termofora zbyt długo, aby krwawienia nie przerodziły się w krwotok!

Kilka słów o menstruacji

Jak w ogóle dochodzi do krwawienia w czasie miesiączki? Jest za nie odpowiedzialne endometrium, czyli błona śluzowa macicy.

W pierwszej fazie cyklu powiększa się ono, aby następnie w drugiej fazie cyklu, pod wpływem hormonów płciowych, przygotować się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej.

Jeżeli jednak do zapłodnienia nie dojdzie to endometrium złuszcza się, powodując miesiączkę

No właśnie, ale jak to jest z tym silnym krwawieniem miesiączkowym? Bo przecież każdy może mieć czasami więcej krwi na podpasce – czy już wtedy powinnyśmy/powinniśmy się martwić, że coś jest nie tak? Oczywiście, że nie! 

Nadmierne krwawienie miesiączkowe jest jednym z najczęstszych zaburzeń w procesie menstruacyjnym i dotyka nawet 10-15% osób miesiączkujących.

U każdego człowieka przebiega inaczej, jednak obserwując własne ciało, można zauważyć pewne nieprawidłowości.

Jeżeli krwawienie do tej pory przebiegało w normie, a nagle stało się bardzo obfite – to już wtedy powinna zapalić się nam czerwona lampka. 

Kiedy krwawienia są zbyt duże?

Pora na trochę nauki i uwielbianych przez wszystkich cyferek. Obfitość miesiączki mierzona jest w mililitrach. Szacuje się, że przeciętna, zdrowa osoba, u której okres przebiega prawidłowo, powinna tracić od 30 ml do 80 ml krwi.

Nie oszukujmy się, zmierzenie ilości wydobywającej się krwi z naszego organizmu jest trudnym zadaniem. U osób noszących podpaski i tampony jest to praktycznie niewykonalne, dla tych, używających kubeczków menstruacyjnych – jest to nieco prostsze, ponieważ te mają określoną pojemność.

Szacuje się, że jedna podpaska ma pojemność około 5 ml, więc teoretycznie, w trakcie okresu nie powinno zużywać się więcej niż 20 podpasek. 

Jest to jednak tylko teoria. Aby być bardziej precyzyjnym, można udać się na badanie stężenia hemoglobiny we krwi – przed okresem i zaraz po nim. Jeśli po skończonej miesiączce ilość hemoglobiny jest dużo niższa niż przed nią – jest to znak, że okres jest zbyt obity.

Również kiedy ilość krwi regularnie przekracza górną granicę normy (80 ml) – jest to powód do wizyty u ginekologa. Trzeba pamiętać, że nadmierna utrata krwi w trakcie miesiączki może doprowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania organizmu.

Nie należy więc bagatelizować tego problemu.

Obfity okres – niepokojące objawy 

Zawsze warto jest znać dodatkowe objawy, które mogą towarzyszyć organizmowi w trakcie obfitych miesiączek i nakierować nas na problem. Niepokojąca jest oczywiście duża ilość krwi, wydobywająca się podczas okresu. Można to sprawdzić między innymi poprzez częstotliwość wizyt w łazience. Chodzenie do toalety co godzinę lub częściej to zdecydowanie zbyt często. 

Drugą kwestią jest czas trwania okresu. Miesiączka powinna trwać maksymalnie tydzień i to właśnie w tym czasie nie powinno się tracić więcej niż 80 ml krwi menstruacyjnej. Jeżeli tracisz jej dużo podczas okresu, a dodatkowo obecne są w niej duże skrzepy – mamy do czynienia z jeszcze jednym objawem i sygnałem, że krwawienie nie przebiega prawidłowo. 

Organizm, gdy traci dużą ilość krwi – nie tylko tej menstruacyjnej – przestaje funkcjonować tak samo. Wówczas odczuwa się ogólne zmęczenie, osłabienie, zawroty głowy, może dochodzić do omdleń. W cięższych przypadkach może to być także przyczyną anemii. 

Obfite krwawienie może skutkować także problemami z własną samooceną i pewnością siebie. Podczas obfitej miesiączki często zmagamy się z uciążliwymi plamami na ubraniach, szczególnie w przypadku, kiedy nie mamy stałego dostępu do łazienki.

Osoby, które zmagają się z tym problemem i mają tego typu miesiączki, często zmuszone są pozostać w domu ze względu na złe samopoczucie i strach. Obfite krwawienia nie powinny jednak oddziaływać na nasze życie.

Warto regularnie się badać i znaleźć przyczynę tych dolegliwości, aby je zminimalizować.

Badaj się! Obfite miesiączki – przyczyny

Przyczyn związanych ze zbyt obfitymi miesiączkami może być wiele. Zaczynając od tych mniej poważnych, które prosto można zmienić, do tych poważniejszych, gdzie w grę wchodzi już leczenie. Duży wpływ na menstruację i jej przebieg ma tryb naszego życia.

W przypadku niewłaściwego trybu jest to przede wszystkim: nieprawidłowe odżywianie, spożywanie w dużej ilości śmieciowego jedzenia, otyłość, a nawet stres.

Te nawyki można często w prosty sposób zmienić – przejść na zdrową dietę, zacząć uprawiać sport i uczęszczać na wizyty u psychologa/psychoterapeuty. 

Na zbyt duże utraty krwi podczas okresu wpływ mogą mieć także leki, które przyjmujemy – najczęściej na przeziębienie. Jest to między innymi aspiryna, której zawdzięczamy… zaburzenia krzepnięcia krwi. Tego typu leki rozrzedzają krew i mają ogromny wpływ na obfitą menstruację. Należy stosować je z rozwagą, a w przypadku problemów z obfitością okresu – unikać i skonsultować to z lekarzem.

Niestety zbyt obfite miesiączki powodują również choroby ginekologiczne, takie jak zespół policystycznych jajników (PCOS), a także nieprawidłowości narządów rodnych.

Wśród nich można zaliczyć: zespół zapalenia miednicy mniejszej, polipy szyjki macicy lub trzonu macicy, mięśniaki macicy i choroby jajników. Oprócz tego wpływ mogą mieć również choroby tarczycy – najczęściej niedoczynność.

Obfite miesiączki mogą być także objawem dużo poważniejszych chorób, takich jak rak trzonu macicy, szyjki macicy, bądź jajnika. 

Pamiętaj! Zanim jednak zaczniesz się stresować i zakładać najgorsze scenariusze – warto udać się do specjalisty i to jemu pozostawić odpowiednią diagnozę. 

Endometrioza, a zaburzenia menstruacji 

Częstą przyczyną obfitych miesiączek, a co za tym idzie – nadmiernej utraty krwi, jest endometrioza. Choroba ta dotyka wiele osób w wieku rozrodczym i wymaga specjalnego leczenia u lekarza ginekologa. Jest to przypadłość, która polega na obecności endometrium – błony śluzowej macicy, poza jamą macicy.

Endometriozie towarzyszą bardzo bolesne dolegliwości, do których zalicza się ból brzucha, a także ból podczas wypróżniania się i stosunku, plamienie między miesiączkami, nadmierna utrata krwi, skrzepy oraz krew w moczu i stolcu.

Nieleczona choroba endometrium w długofalowych skutkach może doprowadzić nawet do niepłodności, dlatego nie należy jej bagatelizować. 

Jak zmniejszyć krwawienie miesiączkowe? Leczenie

Obfite miesiączki można leczyć. W zależności od diagnozy i stadium choroby – są na to różne sposoby. Najczęściej jednak lekarz przeprowadza terapię hormonalną za pomocą środków antykoncepcyjnych, a także wprowadza leki przeciwzapalne.

Ma to pomóc w regulacji krwawienia, poprawę krzepnięcia krwi, zmniejszenie obfitości okresu oraz uregulowanie błony śluzowej. W przypadku poważniejszych chorób lub u kobiet przed menopauzą – pomóc może także zabieg wyłyżeczkowania macicy.

Zmniejsza to krwawienia i ułatwia leczenie. 

Drugą, bardzo ważną kwestią jest zapobieganie anemii poprzez regularną suplementację żelaza. W tym celu również zalecane jest leczenie farmakologiczne i odpowiednio dobrana dawka przyjmowanych tabletek.

Żelazo powinno się suplementować łącznie z witaminą B12 oraz witaminą C, które ułatwiają przenikanie go do krwi.

Warto pamiętać, że tabletkę powinno zażywać się na czczo, popijając sokiem z cytryny, bądź pomarańczy. 

Domowa kuracja 

Oprócz zażywanych leków warto postawić także na domowe sposoby – nigdy jednak nie stosować ich zamiennie z konsultacją u ginekologa. Obfite miesiączki można załagodzić, przyjmując preparaty zawierające wyciąg z owoców niepokalanka pospolitego. Sprawdzą się również liczne zioła, takie jak rumianek, arnika, gryka zwyczajna, krwawnik pospolity oraz waleriana. 

W przypadku anemii, oprócz suplementacji żelaza należy zadbać o odpowiednią dietę. Warto ją poszerzyć o składniki, takie jak szpinak, fasola, pestki dyni, żółtka jaj, kakao, soję, fasolę i natkę pietruszki. Poleca się także pić zakwas buraczany, który zawiera duże ilości zarówno witaminy C, jak i żelaza.

Leia também:  Jakie Są Objawy Grypy Jelitowej?

Obfite miesiączki, a kwestia zdrowia 

Pamiętaj, kwestia Twojego zdrowia jest najważniejsza! Badaj się i nie bagatelizuj objawów, które wysyła Ci Twój organizm. Dzięki temu możesz uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych, a także w porę zareagować w przypadku groźnej choroby.

Chodzenie do ginekologa powinno się traktować jak wizytę u internisty. Gdy tylko zauważysz niepokojące objawy w swoim cyklu menstruacyjnym – takie jak obfite miesiączki, umów się do lekarza.

Jeżeli natomiast Twoje miesiączki są w odwrotną stronę – zbyt skąpe, zajrzyj do naszego artykułu, który został poświęcony temu tematowi!

Obfite miesiączki: co je powoduje, jak je rozpoznać [leczenie i domowe sposoby]

 • Obfite miesiączki są problemem, który potrafi utrudnić kobiecie normalne funkcjonowanie.
 • I nie jest to jedynie kwestia zbyt częstych wizyt w toalecie, zużywania dużej ilości środków higienicznych w czasie okresu, czy ciągłego niepokoju o plamy na ubraniach.
 • To również nasilenie i tak już nieprzyjemnych objawów menstruacji, osłabienie i ogólne gorsze samopoczucie.
 • Co więcej, źródłem obfitego okresu może być nie tylko indywidualna fizjologia kobiety, ale również różne schorzenia.
 • Jeśli więc zmagasz się ze zbyt obfitą miesiączką, to sprawdź czy nie powinnaś zgłosić się do lekarza, który zdiagnozuje przyczyny i będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie.
 • Dowiedz się, czy istnieją domowe sposoby na radzenie sobie ze zbyt intensywnym krwawieniem menstruacyjnym.
 • Przeczytaj o tym, jak odróżnić standardową miesiączkę od krwawienia przekraczającego dopuszczalne normy.

Spis treści:Jaka miesiączka jest „prawidłowa”?Czym różnią się obfite miesiączki?Co wskazuje na obfitą miesiączkę?Przyczyny obfitych miesiączekLeczenie obfitych miesiączekDomowe sposoby

Czym jest i jak wygląda prawidłowa miesiączka?

 1. Chociaż chyba żadna kobieta nie potrafi pojąć, dlaczego natura akurat tak sobie poukładała działanie kobiecego układu rozrodczego, to na pewnym etapie życia musi zwyczajnie pogodzić się z tym, że co miesiąc będzie miała do czynienia z krwawieniem miesiączkowym i towarzyszącymi mu objawami.

 2. Menstruacja jest całkowicie naturalnym i nieodzownym elementem kobiecego cyklu miesiączkowego, podczas którego w żeńskim układzie płciowym ma miejsce szereg różnorodnych zmian.
 3. Odpowiadają za nie przede wszystkim wahania progesteronu i estrogenów, czyli hormonów płciowych.

   

 4. Dlaczego podczas miesiączki pojawia się krwawienie?
 5. Jest ono objawem cyklicznego złuszczania się endometrium, czyli błony śluzowej macicy.
 6. Aby zrozumieć jak do niego dochodzi, warto chociażby w skrócie prześledzić poszczególne fazy cyklu menstruacyjnego.

 7. Zakładając, że kobiecy cykl trwa średnio 28 dni (chociaż za normę przyjmuje się ramy od 21 do 35 dni), wyodrębnia się cztery jego podstawowe etapy:
 8. Chociaż specyfika miesiączki mogłaby wskazywać na to, że jest ona zwieńczeniem cyklu, to uznawana jest za jego początek.

 9. Pierwszy dzień okresu jest jednocześnie pierwszym dniem cyklu, a ostatni poprzedza dzień wystąpienia kolejnego krwawienia.

 10. Zanim jednak do niego dojdzie, wspomniane wyżej żeńskie hormony płciowe, stymulują dojrzewanie komórki jajowej, uwolnienie jej z pęcherzyka, czyli owulację, oraz rozrost błony śluzowej macicy, która przygotowuje się do ewentualnej implantacji zarodka.

 11. Endometrium staje się w tym czasie odpowiednio ukrwione, nabrzmiałe i bogate w substancje odżywcze.
 12. Jeśli jednak nie dojdzie do zapłodnienia – i tym samym do zagnieżdżenia się komórki jajowej – to uruchamia się proces zanikowy błony śluzowej macicy.
 13. Jej warstwy powierzchniowe zaczynają się złuszczać i są wydalane na zewnątrz wraz z krwią.
 14. Dokładnie ten moment objawia się w postaci comiesięcznego krwawienia.
 15. Krwawienie, to niestety nie jedyny objaw miesiączki.

Kobiecie mogą jeszcze towarzyszyć m.in.:

 • bóle w obrębie jamy brzusznej i dolnego odcinka kręgosłupa,
 • napięcie, obrzęk i tkliwość piersi,
 • wahania nastrojów,
 • niewielki wzrost masy ciała,
 • zaparcia, wzdęcia i biegunki,
 • ogólne uczucie zmęczenia,
 • bóle głowy,
 • trądzik.
 • Część symptomów może pojawić się jeszcze przed menstruacją i ma związek z PMS, czyli zespołem napięcia przedmiesiączkowego.
 • Jeśli na tej liście nie ma wszystkich dolegliwości, które odczuwasz lub część z nich się nie pojawia, to nie ma powodów do niepokoju.
 • Objawy miesiączki, jak i przebieg całego cyklu, są również kwestią indywidualną.

Warto dodać, że z pierwszą miesiączką, zwaną menarche, mają do czynienia już dziewczęta w okresie pokwitania, pomiędzy 9. a 16. rokiem życia.

Ostatnia to z kolei menopauza, która pojawia się u dojrzałych kobiet w okresie przekwitania, pomiędzy 44. a 56. rokiem życia.

Wiesz już jak powinna wyglądać standardowa miesiączka, ale jak rozpoznać prawidłowe krwawienie?

Od czego zależy obfitość okresu?

Czym różnią się obfite miesiączki od prawidłowych i skąpych?

 1. Zbyt obfity okres nie jest tak prosty do zdefiniowania jak mogłoby się wydawać.

 2. Bo w sumie skąd kobieta, a szczególnie dziewczyna wchodząca w okres dojrzewania, ma wiedzieć jaka utrata krwi w trakcie miesiączki mieści się w normie?
 3. Szczególnie, że u części pań okres może trwać trzy dni i przypomina nieco zwiększone plamienie, z kolei inne kobiety prawie nie nadążają ze zmianą podpasek, tamponów czy wymianą kubeczka menstruacyjnego, a krwawienie zaczyna ustępować po 6 dniach.
 4. W każdym z tych przypadków menstruacja może przebiegać zgodnie z przyjętymi normami, a różnice wynikają jedynie z indywidualnych predyspozycji kobiecego organizmu.
 5. A skoro już o normach mowa, to zakłada się, że prawidłowa miesiączka powinna trwać średnio od 4 do 6 dni, ale nie mniej niż 3 i nie więcej niż 7.
 6. A co z obfitością krwawienia?
 7. Optymalnie kobieta podczas menstruacji traci około 30 do 80 ml krwi.
 8. Literatura medyczna dopuszcza normę upływu krwi menstruacyjnej nawet w granicach od 10 do 100 ml.

Obfity okres, zwany hypermenorrhoea, diagnozuje się w momencie przekroczenia ok. 80-100 ml.

 • Długość cyklu i samej miesiączki pozostają zazwyczaj bez zmian, chociaż wiele kobiet zmagających się z nadmiernym krwawieniem miesiączkowym uskarża się również na dość długie menstruacje.
 • Jeśli okres choć regularny, jest zarówno zbyt obfity i dodatkowo przedłuża się ponad normę, to możemy się spotkać również z pojęciami menorrhagia bądź menometrorrhagia.
 • Oznaczają one również bardzo obfitą miesiączkę lub nazywane są miesiączkami krwotocznymi.
 • Warto w tym momencie także wspomnieć o pojęciu hypomenorrhea, które oznacza zbyt skąpy okres.
 • Rozpoznaje się go wówczas, gdy kobieta traci mniej niż 50 ml krwi lub zamiast regularnego upływu krwi obserwuje niewielkie, niekiedy brązowawe plamienie.
 • Skąpa miesiączka może trwać nawet od kilku godzin do około 2-3 dni i potrafi występować nieregularnie.
 • Wróćmy jednak do tych bardziej obfitych menstruacji.
 • Poznałaś już książkowe normy, ale pewnie się zastanawiasz, w jaki sposób możesz to wszystko zmierzyć?

Jak sprawdzić, czy to już bardzo obfity okres, czy jeszcze mieści się w normie?

 1. Sprawdzenie obfitości miesiączki na własną rękę nie jest takie proste i specjalnie miarodajne.
 2. Można rzecz jasna liczyć zużyte podpaski, tampony czy wymienione kubeczki menstruacyjne, ale i tak nadal obliczenia mogą odbiegać od rzeczywistości.

 3. Chociażby z tego względu, że zmieniając środki higieniczne nie czekamy do osiągnięcia ich całkowitej chłonności, a przy okazji każdej zmiany upływ krwi może być różny.

 4. W razie podejrzeń, że menstruacja jest zbyt obfita najlepiej udać się do ginekologa, który zdecydowanie bardziej profesjonalnie oceni sytuację, a w celu dokładnej diagnozy może zlecić dodatkowe badania.

 5. Zanim jednak skontaktujesz się z ginekologiem, warto wcześniej obserwować przebieg menstruacji i przyjrzeć się również jej innym objawom.
 6. W pierwszej kolejności odpowiedz sobie na pytanie, czy zawsze miałaś do czynienia z obfitym okresem, czy zaczął występować nagle.

 7. Nadmiernemu krwawieniu menstruacyjnemu mogą towarzyszyć również:
 • zauważalne skrzepy krwi,
 • zwiększone osłabienie i skłonność do szybkiego męczenia się,
 • przedłużająca się miesiączka, trwająca nawet powyżej 7 dni,
 • częsta potrzeba wymiany środków higienicznych, co 1-2 godziny,
 • silne bóle menstruacyjne w okolicach podbrzusza i krzyża.

Dodatkowo możesz zauważyć:

 • bladość i suchość skóry oraz błon śluzowych,
 • osłabioną kondycję włosów i paznokci,
 • bóle głowy,
 • problemy z koncentracją,
 • przyspieszone tętno,
 • duszności.
 • Oznacza to, że nadmierny upływ krwi mógł doprowadzić do niedokrwistości, czyli anemii.
 • I tego z pewnością nie możesz zignorować.
 • Nie wszystkie wymienione symptomy muszą się znaleźć na liście, abyś podjęła decyzję o konsultacji z lekarzem.
 • Nawet jeśli masz wątpliwości, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby umówić się na wizytę, szczególnie, że obfita miesiączka może wskazywać na obecność w organizmie różnych zaburzeń czy chorób.

Przyczyny obfitych miesiączek – kiedy są naturalne, a kiedy to już objaw choroby?

Skłonność do obfitych miesiączek może być z jednej strony fizjologiczną, czyli naturalną cechą kobiecego organizmu, a z drugiej wskazywać na występowanie różnego rodzaju anomalii, czy schorzeń.

Część pań traci po prostu więcej krwi podczas okresu i nie musi to oznaczać niczego niepokojącego. Jednak zawsze warto to skontrolować. Chociażby po to, aby wykluczyć ewentualne dolegliwości i spać spokojnie.

Zanim przyjrzymy się liście potencjalnych chorób, które mogą prowadzić do zbyt intensywnego krwawienia miesiączkowego warto nadmienić, że całkiem naturalnym zjawiskiem mogą być obfite miesiączki po 40. roku życia, jak i te pierwsze w okresie pokwitania.

 1. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku odpowiadają za nie hormony, chociaż ich działanie ma wówczas odmienne funkcje.
 2. U młodych dziewczyn cykl miesiączkowy po prostu jeszcze się stabilizuje i zarówno jego długość, jak i przebieg samych menstruacji może odbiegać od normy.
 3. Mogą się wówczas pojawiać bardzo obfite miesiączki, ale również skąpe krwawienia.
 4. Okres klimakterium to z kolei czas, kiedy układ hormonalny stopniowo wygasza funkcje jajników, co również wiąże się ze zmianami zarówno w regularności cykli miesiączkowych, jak i ich częstotliwości czy intensywności krwawienia.
 5. Kobiety w okresie menopauzy mogą z jednej strony doświadczać długich i obfitych miesiączek, a z drugiej – skróconych okresów, niekiedy z plamieniem zamiast krwawienia.
 6. Innych przyczyn występowania obfitych miesiączek może być naprawdę wiele.
 7. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:
 • wszelkie zaburzenia hormonalne,
 • stany zapalne jajników,
 • zespół policystycznych jajników,
 • torbiele jajników,
 • endometriozę,
 • polipy endometrialne,
 • mięśniaki macicy,
 • zespół zapalenia miednicy mniejszej,
 • choroby tarczycy,
 • zakażenia i infekcje, w tym choroby przenoszone drogą płciową,
 • schorzenia krwi, w tym zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • zmiany nowotworowe w drogach rodnych, w tym raka endometrium, raka trzonu macicy czy raka szyjki macicy,
 • anatomiczne wady w budowie kobiecych dróg rodnych,
 • permanentny stres, nerwice i depresję,
 • poronienia,
 • ciążę pozamaciczną,
 • cykle bezowulacyjne,
 • schorzenia wątroby,
 • zaburzenia czynności nerek,
 • cukrzycę,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • inne choroby ogólnoustrojowe,
 • długotrwałe przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych,
 • stosowanie wewnątrzmacicznych wkładek antykoncepcyjnych.

Jak sama widzisz, powyższa lista jest dość długa, a i tak nie do końca wyczerpana.

Przy występowaniu obfitych miesiączek z pewnością nie wpadaj w panikę, ale obserwuj swój organizm i w razie konieczności zgłoś się do lekarza.

Leki na obfite miesiączki, czyli farmakologiczne leczenie nadmiernego krwawienia menstruacyjnego

 • Leczenie obfitego okresu uzależnione jest oczywiście od źródła problemu.
 • Jeśli jest to jedynie kwestia fizjologii, a organizm kobiety nie doznaje po nadmiernych krwawieniach uszczerbku na zdrowiu, to wszelkie kuracje farmakologiczne raczej nie będą konieczne.
 • Jeśli jednak w wyniku obfitych miesiączek u kobiety zdiagnozowana zostanie niedokrwistość, wówczas lekarz wdroży odpowiednią terapię.
 • Może zalecić suplementację żelaza lub inne leki wykorzystywane w leczeniu anemii.
 • W farmakologicznym leczeniu obfitych menstruacji stosuje się również terapie hormonalne.

Skutkiem takiej kuracji jest zatrzymanie okresu, w miejsce którego pojawia się tzw. krwawienie z odstawienia, przyjmujące zazwyczaj postać niewielkiego plamienia.

 1. To standardowy efekt stosowania tabletek hormonalnych, w tym pigułek antykoncepcyjnych czy plastrów hormonalnych.
 2. Jeśli z różnych powodów nie możesz lub nie chcesz stosować terapii hormonalnej, lekarz może przepisać leki przeciwkrwotoczne.
 3. Czy istnieją jakieś leki na obfite miesiączki bez recepty?

Jeśli ich przyczyną nie są konkretne schorzenia, to można sięgnąć po różne suplementy diety np. na bazie ziół.

W celu złagodzenia objawów zbyt obfitego okresu można również stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Jeżeli jednak u podstaw obfitych miesiączek leży poważniejsza choroba, to po dogłębnej diagnostyce, lekarz zadecyduje o najbardziej odpowiedniej metodzie leczenia.

Jak zmniejszyć obfitość okresu, czyli domowe sposoby na nadmiernie krwawienie

 • A co można zrobić, żeby okres był mniej obfity?
 • Jeśli obfita miesiączka nie jest wynikiem konkretnych schorzeń, zawsze warto sprawdzić, w jaki sposób można ograniczyć krwawienie.
 • Może się to przyczynić nie tylko do poprawy stanu zdrowia, ale również ogólnego samopoczucia i komfortu.
 • W zmniejszeniu krwawienia podczas okresu mogą pomóc:
 • odpowiednio zbilansowana dieta, w którą warto włączyć ryby, nasiona roślin strączkowych, czy jajka,
 • unikanie spożywania w tym czasie alkoholu, napojów energetycznych i ograniczenie picia mocnej kawy,
 • zrezygnowanie z nadmiernego wysiłku fizycznego, w tym z intensywnych treningów,
 • unikanie gorących kąpieli czy wygrzewania się na słońcu,
 • powtrzymanie się przed rozgrzewaniem okolic brzucha przy pomocy termoforu, co z jednej strony może łagodzić dolegliwości bólowe, ale z drugiej nasilać krwawienia,
 • wybieranie tych środków przeciwbólowych, które nie zawierają w swoim składzie kwasu acetylosalicylowego (np. aspiryny, polopiryny),
 • stosowanie odpowiednich ziół czy suplementów diety na bazie ziół, w tym naparów z imbiru, pokrzywy, rumianku czy wyciągów z krwawnika lub owoców niepokalanka pospolitego.

Jeśli podczas obfitych miesiączek dochodzi do dużych spadków żelaza, wskazane jest wówczas suplementowanie tego pierwiastka.

Zbyt obfite miesiączki grożą anemią

Zbyt obfite i długie krwawienia są stresujące, obniżają wydajność kobiet w pracy i utrudniają życie towarzyskie. Mogą też prowadzić do anemii. Dlatego z problemem tym warto zgłaszać się do ginekologa – mówili lekarze na spotkaniu prasowym w Warszawie.

Źródło: Thinkstockphotos

Zbyt obfite i długie krwawienia są stresujące, obniżają wydajność kobiet w pracy i utrudniają życie towarzyskie. Mogą też prowadzić do anemii. Dlatego z problemem tym warto zgłaszać się do ginekologa – mówili lekarze na spotkaniu prasowym w Warszawie.
Jak podkreślali, w wielu przypadkach to – zaliczane do najczęstszych – zaburzenie cyklu miesięcznego można skutecznie leczyć.

Kilka miesięcy temu w Unii Europejskiej (a więc również w Polsce) do terapii zbyt obfitych miesiączek zarejestrowano po raz pierwszy pigułkę antykoncepcyjną zawierającą naturalny estrogen (w postaci walerianianu estradiolu) oraz progestagen (tj. syntetyczny odpowiednik progesteronu) o chemicznej nazwie dienogest. Z badań wynika, że zmniejsza ona obfitość miesiączek o 80 proc.

Lekarze mogą ją zapisywać kobietom, u których nadmierne krwawienia miesięczne nie mają podłoża chorobowego, jak np. przerost endometrium (tj. śluzówki macicy), mięśniaki macicy czy endometrioza (tj. nieprawidłowa obecność ognisk endometrium poza macicą) i które zamierzają stosować antykoncepcję doustną.

Z badań prowadzonych na świecie wynika, że problem zbyt obfitych miesiączek dotyczy ok. 9-14 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Zaburzenie to jest przyczyną ok. 10 proc. wszystkich wizyt u ginekologa.

Jak wyjaśnił prof. Romuald Dębski, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, zbyt obfite krwawienia najczęściej dotyczą młodych dziewcząt, które zaczęły miesiączkować oraz kobiet przed menopauzą.

Ma to związek z tym, że w tych dwóch grupach najczęściej występują cykle bezowulacyjne, związane z niedoborami progesteronu. Towarzyszy im przerost błony śluzowej endometrium, co później powoduje bardzo obfite krwawienia.

– Zbyt obfite krwawienia miesięczne stwierdza się wtedy, gdy objętość krwi traconej przez kobietę jest większa niż 80 mililitrów. Ale zdiagnozowanie tego problemu jest trudne – powiedział ginekolog.

Można w tym celu stosować takie metody, jak mierzenie zawartości pochodnej hemoglobiny w produktach higienicznych zużytych podczas miesiączki. Metoda ta jest jednak żmudna i kosztowna, dlatego rzadko stosuje się ją w praktyce.

Dowodów na to, że kobieta ma zbyt obfite miesiączki może dostarczyć badanie poziomu hemoglobiny we krwi przed i po krwawieniu.
– Jeśli spadnie on np.

z 13 g/dl (gram na decylitr) do 10 g/dl, to sugeruje, że faktycznie kobieta traci dużo krwi – powiedział prof. Dębski.

Według niego, dobrym wskaźnikiem zbyt obfitych krwawień jest obecność w krwi miesiączkowej skrzepów.
– Normalnie, krew wraz ze złuszczoną błoną śluzową macicy jest usuwana na zewnątrz dopiero po rozpuszczeniu. Jeśli obecne są w niej skrzepy to świadczy o zbyt szybkim tempie utraty w krwi w porównaniu ze zdolnościami fibrynolitycznymi (tj. rozpuszczania skrzepów) organizmu – wyjaśnił.

Zbyt obfite krwawienia mają nie tylko konsekwencje psychiczne – jako źródło silnych stresów, społeczne – bo prowadzą do ograniczenia kontaktów towarzyskich podczas miesiączki, zawodowe – regularne nieobecności w pracy lub mniejsza wydajność, ale też zdrowotne. U niektórych pań mogą bowiem prowadzić do anemii.

W leczeniu zbyt obfitych krwawień stosuje się zarówno leki hormonalne, np.

progestageny, analogi gonadoliberyny (hamują uwalnianie gonadoliberyny – hormonu kontrolującego cykl miesięczny), wewnątrzmaciczny system hormonalny (wkładka wewnątrzmaciczna), jak i niehormonalne, np.

niesteroidowe leki przeciwzapalne, kwas traneksamowy, tj. lek hamujący krwotoki, w skrajnych przypadkach, głównie u kobiet w okresie okołomenopauzalnym – tzw. ablację (usunięcie) endometrium lub wycięcie macicy.

Jak ocenił prof. Dębski, najskuteczniejszą z nich jest wkładka wewnątrzmaciczna, która zmniejsza obfitość krwawień o ok. 90 proc. Pigułka antykoncepcyjna zawierająca naturalny estrogen jest niewiele mniej skuteczna – u kobiet, które ją stosowały krwawienia miesięczne były o 80 proc. mniej obfite.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*