Nocne poty – jakie mogą być przyczyny pocenia się w nocy?

Nocne poty – jakie mogą być przyczyny pocenia się w nocy?
fot. Adobe Stock, yuriyzhuravov

Spis treści:

Nocne poty – przyczyny

Nocne poty lub zlewne poty pojawiające się w nocy to nawracające epizody nadmiernego pocenia się podczas snu, przy niezbyt wysokiej temperaturze w sypialni. W rezultacie budzimy się z mokrymi włosami, piżamą lub pościelą. Nocne poty występują często. Szacuje się, że nawet 40% pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej zgłasza ten objaw lekarzowi.[1]

Pocenie się w nocy może, ale nie musi świadczyć o chorobie. Jest dominującym objawem chłoniaka i gruźlicy, jednak rzadko te schorzenia są przyczyną zgłaszanych dolegliwości. Najczęściej  przyczyną nocnych potów są: menopauza, choroba refluksowa przełyku, nadczynność tarczycy, zaburzenia nastroju oraz otyłość.[2]

Niektóre leki

Nadmierna nocna potliwość może być skutkiem przyjmowania leków: sterydowych, przeciwbólowych, przeciwzapalnych, przeciwnadciśnieniowych oraz antydepresyjnych.

Choroby tarczycy

Choroby tarczycy, w tym szczególnie nadczynność tarczycy, często wywołują nocne poty. Możesz odczuwać większą wrażliwość na temperaturę otoczenia, ponieważ zaburzenia hormonalne powodują przyspieszenie przemiany materii i podwyższenie temperatury ciała. 

Infekcje

Zlewne poty nocne mogą występować w trakcie przeziębienia oraz przy innych infekcjach wirusowych (w tym mononukleozie zakaźnej, gruźlicy, HIV), a także bakteryjnych i grzybiczych. Mogą występować z podwyższoną temperaturą ciała, powiększonymi węzłami chłonnymi oraz kaszlem.

Nadmierne pocenie się w nocy często też świadczy o zdrowieniu po przebytej infekcji. Gdy poziom mediatorów zapalnych związanych z zakażeniem wraca do normy, człowiek intensywniej się poci.

Menopauza

W wyniku zmian hormonalnych kobiety w trakcie menopauzy narażone są na nocne poty. Dzieje się tak, ponieważ obniżone stężenie estrogenów prowadzi do zakłócenia pracy ośrodka termoregulacyjnego w mózgu.

Warto skonsultować problem z ginekologiem lub endokrynologiem, gdyż przy nasilonych dolegliwościach lekarz może przepisać hormonalną terapię zastępczą lub polecić inne leki.

Przeczytaj też: Uderzenia gorąca – przyczyny i leczenie

Nocne poty u mężczyzn mogą być objawem tzw. męskiej menopauzy (andropauzy). Warto pamiętać, że zaburzenia na tle psychologicznym i hormonalnym po 50. roku życia dotykają również panów i stanowią podłoże dla podobnych objawów jak u kobiet. Chociaż występują one znacznie rzadziej i z mniejszym nasileniem. 

Choroba refluksowa przełyku

Nocne poty występują często u osób z chorobą refluksową polegającą na cofaniu się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Pozycja leżąca nasila dolegliwości, dlatego chorzy skarżą się na problemy podczas snu. Mogą też doświadczać spadku wagi, podwyższonej temperatury ciała oraz braku apetytu.

Cukrzyca

Pocenie się w nocy – jakie mogą być jego przyczyny?

W ciągu dnia nie miewasz problemów z nadpotliwością, ale w nocy budzą cię nagłe poty? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny podobnych problemów i jak się ich pozbyć. Czy nadmierne nocne pocenie się jest oznaką choroby? A może zostało spowodowane tylko nieodpowiednimi nawykami?

Nocne poty – co to takiego?

Gruczoły potowe człowieka wydzielają pot w celach termoregulacji. Ciało próbuje się schłodzić, by zapobiec przegrzaniu. Dlatego też nie postrzegamy nadmiernego pocenia się w czasie upałów czy po wzmożonej aktywności fizycznej jako czegoś nienaturalnego.

Jednak w nocy, gdy nasza aktywność jest znikoma, problem nadpotliwości może być objawem, że z organizmem dzieje się coś niedobrego. Oczywiście każdy z nas trochę się poci w czasie snu. Rano możemy mieć wilgotne dłonie, stopy i pachy i odczuwać nieprzyjemny zapach ciała. Jednak jeśli mimo temperatury otoczenia w zakresie ok. 15-25°C (czyli tzw.

temperatury pokojowej) ciało poci się tak bardzo, że rozbudzamy się i wstajemy, by wymienić ubranie, a nawet i całą pościel, to mamy do czynienia z nocną nadpotliwością. Przypadłość ta może się wiązać z problemem wzmożonego pocenia w ciągu dnia (u osób, które mają więcej gruczołów potowych i z powodów genetycznych bardziej się pocą), ale wcale nie musi.

Jeśli pojawia się znienacka i trwa regularnie, może być symptomem problemów zdrowotnych, a nawet poważnej choroby. Jakie są jej najczęstsze przyczyny?

Przyczyny pocenia się w nocy

Nocnych
potów nie powinno się bagatelizować. Nie tylko dlatego, że są
przypadłością dokuczliwą (głównie z powodu nagłego wybudzania
się i problemów z ciągiem snu), krępującą i nierzadko
wstydliwą, ale również ze względu na fakt, że bywają objawem
niepokojących zmian w organizmie i chorób.

Nadpotliwość w czasie snu może być wywołana między innymi zmianami hormonalnymi:

 • chorobami tarczycy – hormon tyreotropowy (TSH) produkowany przez tarczycę reguluje przemianę materii i pobudza produkcję energii cieplnej. Wpływa też na transport wody. Jego nadmierna produkcja (np. podczas nadczynności tarczycy) może wywoływać wzmożone pocenie nocne, któremu towarzyszą reakcje takie jak drżenie dłoni czy wrażenie kołatania serca i nerwowość. Problem można wyeliminować, przyjmując odpowiednie leki hamujące nadmierne wydzielanie hormonów i będąc pod stałą kontrolą endokrynologa;
 • menopauzą – nocne uderzenia gorąca i poty u kobiet mogą być spowodowane zmianami w produkcji progesteronu i estrogenów. Zaniżony poziom tych hormonów zakłóca pracę podwzgórza, które działa jak termostat ciała. Wysyła ono do mózgu błędne informacje, że organizmowi jest zbyt gorąco, stąd reakcja nagłego i silnego pocenia się, by go ochłodzić. Często towarzyszy temu przyspieszone tętno;
 • cukrzycą –

Nocne poty – objaw, którego nie należy bagatelizować

Nocne poty mogą być zjawiskiem całkowicie fizjologicznym, ale też może zdarzyć się, że są one objawem stanu zapalnego czy też dużo poważniejszej choroby.

Nocne poty mogą mięć związek z brakiem optymalnych warunków w sypialni.

Jeśli jest w niej za duszno, a dodatkowo pościel, w której śpimy oraz piżama zawierają domieszkę sztucznych włókien, wtedy zaczynamy się pocić. Dlatego też należy zadbać o właściwą higienę snu. Powinno się spać w przewietrzonym pomieszczeniu, a latem przy otwartym oknie.

Temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni. Najlepiej, aby pościel i piżama były z czystej bawełny, która jest przewiewna i pozwala skórze oddychać.

Jeśli pomimo takiego postępowania nadal będziemy się mocno pocić, wtedy trzeba udać się do lekarza, aby wyjaśnić czy po prostu taka jest nasza fizjologia czy też dzieje się coś niepokojącego.

Przyczyny nocnych potów

Nocne poty mogą być wywołane przez zmiany hormonalne. Często w przebiegu nadczynności tarczycy pacjenci skarżą się na nadmierne pocenie lub zimne poty. Warto w takiej sytuacji wykonać badanie poziomu TSH oraz wolnych hormonów tarczycy (tyroksyna, trójjodotyronina), aby ocenić stan tarczycy.

Leia também:  Skąd się biorą fobie

Jeśli okazałoby się, że pracuje ona w nieprawidłowy sposób, wtedy zajdzie potrzeba wizyty u endokrynologa. Ponadto kobiety w okresie menopauzy, u których występują wahania kobiecych hormonów, także mogą nadmiernie pocić się w nocy.

W tej sytuacji można spróbować stosować któryś z suplementów diety przeznaczonych dla kobiet w okresie menopauzy, a w razie braku poprawy nieunikniona będzie wizyta u ginekologa, który zaleci właściwe postępowanie. 

Nocne poty mogą mieć też związek z infekcją. W przebiegu zarówno zwykłego przeziębienia, jak i poważniejszej infekcji, zarówno wirusowej, jak i bakteryjnej, organizm często reaguje podwyższeniem temperatury ciała.

W czasie narastania gorączki, która zwykle najwyższa jest właśnie w godzinach wieczornych, organizm zaczyna reagować nadmierną potliwością.

Gorączce i nocnym potom mogą w tej sytuacji także towarzyszyć dreszcze i uczucie zimna – chory często opisuje te dolegliwości jako „zimne poty”. 

 • Niedobór witaminy D, krzywica

Nocne poty często są także objawem niedoboru witaminy D i krzywicy.

Co prawda w dzisiejszych czasach zdarza się to stosunkowo rzadko ze względu na szeroka wiedzę dotyczącą suplementacji witaminy D, jednak nigdy nie można zapomnieć o tej przyczynie.

Jeśli pocenie się w nocy jest szczególnie nasilone u dzieci, a dodatkowo pojawia się brak łaknienia, drażliwość, skłonność do zaparć oraz zmiany w układzie kostnym, zawsze w tej sytuacji konieczna jest konsultacja lekarska. 

Często i mocno pocisz się w nocy? Sprawdź, co może być tego przyczyną

Pocisz się nocami, choć w ciągu dnia wcale nie masz problemu z nadmiernym poceniem? To sygnał, że trzeba zgłosić się do lekarza. Jeśli nocne poty występują regularnie, to ich przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne, niektóre infekcje, zaburzenia snu, a nawet nowotwór. 

Nocne pocenie się to zjawisko, które charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem potu wyłącznie w nocy lub bardzo często podczas nocy/snu. Za nocne poty uważa się sytuację, gdy przy normalnej temperaturze otoczenia człowiek poci się tak mocno, że wymaga to zmiany ubrania czy pościeli, jest też przyczyną wybudzenia ze snu czy niemożności swobodnego przespania nocy.

Pocenie się jest naturalnym mechanizmem organizmu, który używa funkcji „pocenia” do termoregulacji. W ciągu dnia pocimy się z powodu zbyt wysokiej temperatury, zdenerwowania czy aktywności fizycznej. Takie sytuacje uznawane są za normalne, fizjologiczne. Niepokojące jest jednak nadmierne pocenie się w nocy, czyli w momencie, gdy aktywność człowieka jest bardzo ograniczona. 

Jeśli od zawsze mocno się pocisz, to prawdopodobnie nie świadczy to o poważnej chorobie, choć warto wykonać podstawowe badania. Niepokojące jest  natomiast trudne do uzasadnienia nasilenie się potliwości.

Przyczyny pocenia nocnego

Nocne pocenie, choć bardzo dokuczliwe, nie zawsze jest objawem groźnym. To jeden z częstszych objawów zgłaszanych przez pacjentów lekarzom pierwszego kontaktu. Nocne poty powinny skłonić do wizyty u lekarza. Jeśli nadmierne pocenie występuję wyłącznie w nocy lub powtarza się bardzo często, jest to sygnał, by przeprowadzić niezbędne badania. 

Nocne pocenie się może być objawem wielu różnych chorób. Wśród przyczyn nocnego pocenia się wymienia się czynniki infekcyjne (bruceloza, gruźlica, zakażenie wirusem HIV), nowotworowe (guz chromochłonny), endokrynologiczne (choroby tarczycy, cukrzyca), a także leki i zaburzenia snu (zespół bezdechu sennego).

Nocne pocenie: przyczyny endokrynologiczne

Hormony tarczycy regulują tempo przemiany materii. Pobudzają produkcję energii cieplnej, wpływają na transport wody. Dlatego choroby tarczycy mogą zaburzać ten proces.

Przykładem jest nadczynność tarczycy, czyli stan charakteryzujący się nadmiarem hormonów i powodujący przyspieszenie tempa metabolizmu.

 Nocne poty są objawem nadczynności tarczycy, ale towarzyszą również kobietom w okresie menopauzy, na co również mają wpływ zmiany hormonalne.

Nocnemu poceniu, które powodowane jest przez zmiany hormonalne, towarzyszą często takie objawy jak: drżenie rąk, kołatanie serca, nerwowość.

Nadmierna potliwość w nocy występuje częściej u osób otyłych, jest również częstym objawem u kobiet w ciąży i w okresie połogu.

Nocne pocenie: infekcje

Nocne poty bardzo często związane są z infekcją, na przykład zwykłą grypą. Gdy organizm walczy z infekcją, podnosi temperaturę ciała, pocimy się mocniej, również w nocy. Co ważne, w czasie narastania gorączki, co ma miejsce głównie wieczorem i w nocy, organizm zaczyna reagować nadmierną potliwością.

Nadmierna potliwość w nocy jest jednym z charakterystycznych objawów gruźlicy. Chorzy w nocy mocno się pocą i często narzekają na stany podgorączkowe oraz osłabienie.

Bardzo mocna potliwość w nocy jest cechą charakterystyczną AIDS, ale może występować także w przebiegu boreliozy.

Nocne pocenie: nowotwory

Nadmierne pocenie się w nocy jest jednym ze wczesnych objawów nowotworów, w tym chłoniaka ziarniczego, guza mózgu, raka trzustki. Do innych wczesnych objawów zalicza się znaczne osłabienie i nieuzasadnione chudnięcie. 

Nocne pocenie: zaburzenia snu

Nadmierne pocenie się w nocy jest częstym objawem obturacyjnego bezdechu sennego. OBS charakteryzuje zapadanie się języka i gardła w czasie snu, przez co w nocy powtarzają się epizody, podczas których albo przypływ powietrza przez drogi oddechowe jest zbyt mały, albo w ogóle go nie ma.

Gdy w wyniku zapadania się podniebienia miękkiego człowiek przestaje na chwilę oddychać, uruchamiają się tzw. objawy wegetatywne, których rolą jest sprawowanie kontroli nad przemianą materii i prawidłowym działaniem narządów wewnętrznych.

Jednym z takich objawów jest właśnie nadmierne pocenie się, a także kołatanie serca, uczucie duszności, niepokój.

ZOBACZ:  Bezdech senny dotyczy dzieci i dorosłych. Jak sobie z nim radzić?

Nocne pocenie: przyczyny psychiczne

Nadmierna potliwość w nocy często pojawia się u osób, które zmagają się z problemami psychicznymi. Ciężkie przeżycia, mocne zdenerwowanie, silny stres – to wszystko sprawia, że człowiek śpi niespokojnie, w nocy często się wierci, może także odczuwać nerwowość w postaci tzw. złych snów. 

Nocne pocenie: zażywanie leków

Nocne pocenie jest często objawem ubocznym stosowania niektórych leków, głównie przeciwgorączkowych. Nocne poty mogą być również następstwem przyjmowania leków przeciwdepresyjnych i leków sterydowych. 

Gdy poci się tylko jedna strona…

Leia também:  Jakie Sa Objawy Szkarlatyny?

Niepokojące jest pocenie tylko jednej strony ciała. Takie objawy mogą wskazywać na zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl

Nadmierne pocenie się podczas snu

Nadmierne pocenie się to duży problem społeczny dla każdego, kto się z nim spotkał. Wysokie zużycie pościeli, pidżama, która wygląda jak dopiero co wyciągnięta z pralki, mokre poduszki i włosy to właśnie efekt nocnego pocenia się. Chodzi o problem zdrowotny czy częsty, normalny nieistotny objaw?

Nadmierne pocenie się to duży problem społeczny dla każdego, kto się z nim spotkał. Wysokie zużycie pościeli, piżama, która wygląda jak dopiero co wyciągnięta z pralki, mokre poduszki i włosy to właśnie efekt nocnego pocenia się. Chodzi o problem zdrowotny czy częsty, normalny nieistotny objaw?

Czym może być spowodowane?

Bardzo trudno jest określić przyczyny zjawiska nocnego pocenia. Może być spowodowane banalnymi przyczynami, ale jednocześnie może być także sygnałem poważnej choroby. W pierwszej kolejności lekarz powinien pobrać krew i przyjrzeć się morfologii krwi i CRP. To dostarczy Wam informacji o całkowitym stanie organizmu i poinformuje o ewentualnej obecności stanu zapalnego w organizmie.

Wpływ środowiska

Jeśli obudzicie się w środku nocy zupełnie mokrzy, nie panikujcie. Zwłaszcza jeśli przydarzy Wam się taka sytuacja raz na jakiś czas. Nocne pocenie się może mieć zupełnie niewinne wyjaśnienie. Na przykład zbytnio nagrzane pomieszczenie, gruba kołdra, ciepłe ubranie lub gorączka.

W tym przypadku wystarczy zacząć wietrzyć pomieszczenie przed spaniem, a pościel dostosować do aktualnych warunków atmosferycznych i temperatury w pokoju, która powinna wynosić około 18°C.

Jeśli jesteście chorzy, pocenie się ciała jest korzystne dla organizmu, ponieważ podczas tego procesu pozbywacie się z niego szkodliwych substancji.

Stan psychiczny

Dobre samopoczucie psychiczne stanowi połowę Waszego stanu zdrowotnego. Nawet jeśli tego nie widzicie, to, w jakim stanie umysłu jesteście, ma wyraźny wpływ na Wasz stan fizyczny. Jeśli przeżywacie stres, napięcie lub strach, nie unikniecie nadmiernego pocenia się.

Pomóc może znalezienie rozwiązania przyczyny uczucia stresu. Zorganizujcie dla siebie więcej czasu, spróbujcie odpocząć lub się rozproszyć w taki sposób, aby myśleć o czymś innym.

Pomóc może także sama natura – herbatki ziołowe przed spaniem pomogą Wam się uspokoić, np. melisa lub szałwia.

Warto spróbować także zapachowych świeczek, jogi lub na przykład woreczków napełnionych ziołami, które umieścicie w lub przy łóżku.

Leki

W niektórych przypadkach nadmierne pocenie się może być spowodowane lekami, które stosujecie. Zwłaszcza preparaty hormonalne, które mają bezpośredni wpływ w związku z tą problematyką. Następnie mogą to być antydepresanty, kortykosteroidy, kortykoidy i preparaty hormonalne.

Jeśli ten problem dotyczy także Was, w żadnym wypadku nie wyrzucajcie leków. Skonsultujcie się z lekarzem, czy leczenie nie mogłoby przebiegać w inny sposób.

Zła dieta i styl życia

Duży wpływ na pocenie się może mieć niezdrowy styl życia. Nie trzeba dodawać, że jeśli jesteście otyli lub jeśli macie nadwagę, to ma to duży wpływ na pocenie się. Tłuszcz ogrzewa. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu stracić na wadze.

Będzie to korzystne nie tylko dla Waszego problemu z poceniem się, ale dla całego organizmu. Zmieńcie radykalnie dietę.

Nieodpowiednie jest jedzenie tuż przed snem, w swojej diecie ograniczcie ostre sosy, zbyt słone, tłuste lub smażone potrawy, jedzcie mniej mięsa, a z przekąsek jak na przykład chipsy czy słodycze zrezygnujcie całkowicie. Te produkty zastąpcie owocami lub warzywami.

Szkodliwe jest również nadmierne picie alkoholu lub kawy. Oczywiście nie rezygnujcie z ruchu i pobytu na świeżym powietrzu. Jeśli nie jesteście pewni, od czego zacząć, poradźcie się specjalisty. W specjalistycznych placówkach pomogą Wam dostosować dietę, a także ćwiczenia.

Objaw poważnej choroby

Jeśli nadal pojawia się problem z nadmiernym poceniem się, należy szukać przyczyny wewnętrznej, która może być bardzo poważna od problemów hormonalnych aż po choroby nowotworowe. W tym przypadku morfologia krwi może być niewystarczająca i niezbędne jest przeprowadzenie dogłębnego, szczegółowego badania.

Chorób, które są dość mocno związane z nadmiernym poceniem się, jest naprawdę wiele. Może za tym stać infekcja, zapalenie, a także choroba serca, gruźlica, AIDS, rak, tarczyca lub różnego rodzaju choroby neurologiczne. Potem wszystko zależy od tego, jakie dalsze objawy towarzyszą nadmiernemu poceniu się. W każdym przypadku nie lekceważcie tego i skonsultujcie się z lekarzem.

W jaki sposób sobie pomóc?

Jeśli ciało produkuje nadmierną ilość potu, bez jakiejkolwiek przyczyny zidentyfikowanej przez lekarza, mamy tutaj do czynienia z potliwością idiopatyczną. Celem jej leczenia jest obniżenie produkcji potu do stopnia (poziomu) akceptowalnego dla pacjenta. Możemy to osiągnąć natychmiast w kilka sposobów, w tym zabiegu chirurgicznego

Urządzenie sypialni

Usuńcie wszystkie materiały syntetyczne ze swojej sypialni, które ograniczają naturalne odparowywanie potu i nasilają pocenie. Zastąpcie je bawełnianymi, które dobrze odprowadzają wilgoć.

Zakupcie także oddychający materac, który dobrze odprowadza pot. Jeśli Wasz problem jest na tyle poważny, że budzicie się z „kałużą” pod sobą, spróbujcie pod prześcieradłem umieścić gumową podkładkę.

Możecie także spróbować spać w bieliźnie termoaktywnej lub obniżyć temperaturę w pokoju.

Higiena

Oczywiście należy bardziej dbać o higienę, częściej się myć, porządnie wysuszyć skórę i przebierać się w suchą bieliznę. Wybierajcie częściej bawełnianą lub najlepiej przewiewną. W miejscach, które się najbardziej pocą, można stosować dezodorant, lub antyperspirant.

Jaka jest różnica? Dezodoranty dzięki substancjom antybakteryjnym ograniczają działanie bakterii i tym samym pomagają zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.

Natomiast antyperspiranty zawierają sole glinu, które powodują mechanicznie zamykanie gruczołów potowych i tym samym produkcja potu jest znacznie ograniczona.

Leki

Nadmierne pocenie się można także ograniczyć za pomocą leków z klasy antycholinergicznych.

Leia também:  Jakie Objawy Białaczki?

Można je stosować tylko przez krótki czas i zawsze leczenie za pomocą takich leków powinno być skonsultowane z lekarzem, ponieważ mają one wiele skutków ubocznych.

Jeśli pocenie się jest spowodowane głównie z przyczyn problemów psychicznych, można zastosować benzodiazepiny, których główne działanie polega na całkowitym zmniejszeniu uczucia lęku, niepokoju.

Preparaty naturalne

W przypadku nadmiernego pocenia się tracimy nie tylko wodę, która tworzy największą część potu, ale także minerały i sole, przede wszystkim magnez.

Dlatego też należy uzupełniać braki niektórymi suplementami diety.

Nadmierne wydzielanie potu także zwiększa prawdopodobieństwo powstania grzybicy (ręce, nogi), dlatego pamiętajcie, jeśli ten przypadek Was dotyczy, stosować w takich miejscach kremy i maści przeciwgrzybicze.

W walce z nieprzyjemnym potem może pomóc także szałwia. Herbatę z szałwii można pić kilka razy dziennie. Jedną łyżkę stołową szałwii zalejcie 200 ml zimnej wody, zagotujcie i zaparzcie. Następnie odcedźcie i pijcie napar na noc.

W przypadku nadmiernego pocenia się rąk czy nóg bezcenną pomocą może być kąpiel z liści orzecha, kory dębowej, skrzypu czy lawendy. Można także zastosować alternatywne metody leczenia.

Na przykład chińska medycyna, która leczy nie tylko objawy, ale zajmuje się ogólnym stanem zdrowotnym psychiki czy homeopatii.

Leczenie chirurgiczne

Ten wybór jest ostatnim już rozwiązaniem po wszystkich poprzednich metodach, które zakończyły się niepowodzeniem. Jedną z możliwości jest wycięcie tkanki podskórnej pod pachą, dzięki czemu usuniemy gruczoły potowe. Ten sposób przeprowadzany jest za pomocą skrobaczki pewnego rodzaju ostrej łyżeczki po nacięciu skóry.

W celu długotrwałej likwidacji objawu pocenia się na większej powierzchni przeprowadza się sympatektomię piersiową. Celem tej operacji jest usunięcie części przewodu nerwowego, który ma wpływ na ukrwienie i potliwość kończyn górnych..

Jeśli nie chcecie operacji, dość skuteczną, ale także drogą metodą są zastrzyki z toksyny botulinowej. Blokuj ona proces neurotransmisji między nerwem i gruczołem, dzięki czemu dochodzi do wyraźnego obniżenia stanu nadmiernego pocenia.

Pocenie się w nocy – przyczyny i objawy. Co oznacza?

Pocenie się w nocy to zjawisko fizjologiczne lub objaw choroby. W wielu przypadkach wymaga sprawdzenia i konsultacji medycznej. Jakie są przyczyny nocnych potów? Czy zawsze muszą niepokoić?

źródło:123RF

Pocenie to naturalna funkcja każdego organizmu. W ten sposób ciało człowieka przeprowadza proces termoregulacji. Jeśli poty pojawiają się zbyt często, bez wyraźnie określonej przyczyny może być to sygnał o zaburzeniach, których podłożem jest z reguły konkretna choroba. Nadmierna potliwość powinna być zawsze skonsultowana z lekarzem. 

Pocenie się w nocy

Nadmierne pocenie się w nocy jest sygnałem, iż organizm wytwarza znacznie więcej potu niż wymaga tego prawidłowo funkcjonująca termoregulacja. Zjawisko to medycyna określana mianem hiperhydrozy. Przestrzeganie zasad zdrowego snu powinno zapobiegać narażaniu organizmu na przegrzanie. 

Odpowiednio niska temperatura w sypialni, lekka kołdra i systematyczne wietrzenie pomieszczeń w domu sprawiają, iż sen jest zdrowy i spokojny. Każdy kto śpi w przegrzanym pomieszczeniu i grubej piżamie zmusza swój organizm do pocenia, aby mógł wyregulować w ten sposób temperaturę. 

U większości osób znika problem nocnych potów wraz ze zmianą nocnych nawyków. Często wystarczy obniżyć temperaturę w sypialni lub zamienić kołdrę na lekką i przewiewną. Problem pojawia się, gdy takie zmiany nie kończą mocnego pocenia się w nocy. 

W nocy aktywność każdego człowieka jest ograniczona i nasilanie się procesu potliwości jest w takiej sytuacji nieuzasadnione. Te sygnały mogą świadczyć o poważnej chorobie. Zadaniem potu jest schładzanie ciała poprzez wydzielanie wody z organizmu. 

Zupełnie naturalnym procesem jest pocenie się w trakcie wysiłku fizycznego lub w gorące i upalne dni. Nadmierne pocenie się w prawidłowych warunkach, przygotowanych do nocnego odpoczynku jest już sygnałem, iż organizm nie funkcjonuje prawidłowo i ostrzega o chorobie. Warto sprawdzić wszystkie objawy u lekarza.   

Obfite pocenie się w nocy może oznaczać początek choroby. Trzeba jednak wyeliminować naturalne czynniki, które powodują wytwarzanie potu w większej ilości. 

Do takich należą:

 • sen w przegrzanym pomieszczeniu,
 • grube piżamy i kołdry,
 • zbyt silne emocje bądź duży stres w ciągu dnia,
 • pocenie się w nocy po alkoholu, narkotykach lub innych substancjach psychoruchowych.

W takich przypadkach nadmierna potliwość w nocy jest jak najbardziej uzasadniona i nie powinna wzbudzać niepokoju. Jeśli problem pojawia się systematyczne, bez konkretnej zewnętrznej przyczyny należy skonsultować taki stan z lekarzem. Organizm zawsze wysyła sygnały o chorobie i tylko wnikliwa analiza medyczna może dać odpowiedź, co dzieje się niepokojącego. 

Hiperhydroza (nadmierna potliwość) oznacza zaburzenia pracy gruczołów potowych. Ma charakter pierwotny lub wtórny. Pierwotna często nie posiada określonej przyczyny, a u jej podłoża leżą przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Hiperhydroza wtórna jest objawem konkretnej choroby, a jej wyleczenie skutecznie eliminuje nocne poty

Nadmierna potliwość w nocy jest ściśle powiązana z określonymi chorobami. 

Główne przyczyny silnego pocenia się w nocy to:

 •  infekcje wirusowe i bakteryjne, czyli pocenie się w nocy przy przeziębieniu, któremu często towarzyszy wysoka gorączka. Stan przewlekły najczęściej występuje w trakcie boreliozy i gruźlicy,
 • nadczynność tarczycy, która powoduje przyspieszony metabolizm, wywołujący nadmierne pocenie. Dodatkowo chory boryka się ze zwiększonym ciśnieniem tętniczym, sprzyjającym wzmożonej potliwości. Zdrowe hormony tarczycy prawidłowo regulują tempo przemiany materii, produkcji energii cieplnej i transport wody. Zaburzenia w obrębie hormonów tarczycy zaburzają cały ten proces,
 • menopauza, która bardzo często objawia się uderzeniami gorąca, nie tylko w trakcie nocy. Nocne pocenie w tych przypadkach przybiera jedną z najbardziej dokuczliwych form,
 • otyłość, która charakteryzuje się nadmiarem tkanki tłuszczowej, hamującej wydalanie ciepła z organizmu,
 • choroby nowotworowe, a przede wszystkim chłoniak, ziarnica i białaczka. Pocenie się w nocy a nowotwór to bardzo często dość silna zależność. Nadmierna potliwość w chorobach nowotworowych ma najczęściej charakter napadowy. Takim stanom towarzyszy także wysoka gorączka – ciągła, przerywana lub nawracająca,

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*