Nietrzymanie moczu u mężczyzn a choroby prostaty

 • Kliniki.pl
 • Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn

Zabieg Kliniki Ceny Pytania Nietrzymanie moczu u mężczyzn a choroby prostaty

Nietrzymanie moczu to przypadłość, w przebiegu której dochodzi do niezależnego od woli chorego wycieku moczu. To niezwykle wstydliwa i kłopotliwa dolegliwość, która według danych szacunkowych dotyczy w Polsce około 4 milionów osób. U mężczyzn nietrzymanie moczu występuje dwukrotnie rzadziej niż u kobiet, a częstość występowania przypadłości wzrasta wraz z wiekiem. Jeśli problem nie jest łagodzony poprzez postępowanie zachowawcze, wówczas należy rozważyć konieczność wdrożenia leczenia operacyjnego.

O nietrzymaniu moczu (inkontynencji) mówimy, gdy dochodzi do niekontrolowanego, częściowego bądź całkowitego wycieku moczu.

W zależności od przyczyny takiego stanu rzeczy, wyróżniamy:

 • Wysiłkowe nietrzymanie moczu, które często występuje w rezultacie osłabienia mięśni dna miednicy. Efektem jest brak prawidłowego zaciskania cewki moczowej, a objawem – nietrzymanie moczu podczas wysiłku fizycznego, kichania czy podnoszenia ciężkich przedmiotów.
 • Nietrzymanie moczu z parcia, które pojawia się przy nieprawidłowej i nadmiernej aktywności mięśni pęcherza. Ten ostatni kurczy się zbyt wcześnie, zanim otrzyma sygnał z mózgu. Takie nietrzymanie moczu może pojawiać się w różnych sytuacjach, np. przy zmianie pozycji ciała, przy dźwiękach lejącej się wody, a nawet podczas stosunku płciowego.
 • Mieszane nietrzymanie moczu, które polega na mimowolnym wycieku moczu z towarzyszącym uczuciem nagłego parcia, jak również podczas wysiłku, kichania lub kaszlu. Przypadłość jest kombinacją dwóch powyższych typów nietrzymania moczu.
 • Nietrzymanie moczu z przepełnienia, które często pojawia się w przypadku powiększonego gruczołu krokowego. Ten typ nietrzymania moczu wiąże się z przeszkodą w jego odpływie z pęcherza, który jest nie tylko rozciągnięty, ale także przepełniony.

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn – znajdź klinikę Porównaj oferty, sprawdź ceny i przeczytaj opinie o 21 placówkach wykonujących leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn:

 • Warszawa
 • Kraków
 • Wrocław
 • Gdańsk
 • Bydgoszcz
 • Lublin
 • Katowice
 • Częstochowa
 • Toruń

Pokaż placówki najbliżej mnie Pokaż placówki we wszystkich miastach

Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

Zarówno patomechanizmy, jak i metody leczenia nietrzymania moczu u mężczyzn oraz kobiet różnią się od siebie. Do głównych czynników ryzyka pojawienia się schorzenia u panów zaliczamy:

 • zaawansowany wiek
 • zakażenia
 • zaburzenia neurologiczne
 • wykonaną wcześniej prostatektomię

Czy wiesz, że: Jednym z głównych powodów chorób prostaty, które prowadzą do pojawienia się nietrzymania moczu u mężczyzn, jest łagodny przerost prostaty. Także cukrzyca staje się przyczyną wystąpienia męskich problemów z pęcherzem.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest najczęściej następstwem radykalnej prostatektomii, czyli po zabiegu chirurgicznego, polegającego na wycięciu gruczołu krokowego u chorych na nowotwór tego organu.

Nietrzymanie moczu jako problem społeczny 

Nietrzymanie moczu to jedna z najbardziej krępujących dolegliwości, stanowiąca problem estetyczny, higieniczny i społeczny. Nic dziwnego, że chorzy (zwłaszcza panowie), odwlekają wizytę u lekarza.

Wielu chorych próbuje leczyć się samodzielnie, sięgając po leki ziołowe na nietrzymanie moczu u mężczyzn.

Warto podkreślić jak ważne jest, by pacjent nie czekał zbyt długo z podjęciem decyzji o wizycie u lekarza, ponieważ im szybciej podejmie on terapię, tym łatwiej będzie dobrać odpowiednio skuteczne metody leczenia.

Objawy nietrzymania moczu u mężczyzn

Do symptomów charakterystycznych dla nietrzymania moczu u mężczyzn, zaliczamy:

 • częste oddawanie moczu u mężczyzn (częściej niż 7 razy dziennie)
 • korzystanie z toalety w nocy
 • problem z oddawaniem moczu u mężczyzn – brak możliwości utrzymania moczu jeszcze przed skorzystaniem z toalety
 • popuszczanie moczu u mężczyzn podczas kichania, kaszlu, śmiechu, wysiłku fizycznego

Diagnostyka nietrzymania moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu u mężczyzn a choroby prostaty

Pacjent, który zauważył u siebie objawy nietrzymania moczu, powinien udać się do swojego lekarza rodzinnego, który może wydać skierowanie do urologa. Podstawowe i najważniejsze znaczenie w prawidłowej diagnostyce inkontynencji ma dokładnie zebrany wywiad lekarski.

Ważnym elementem jest również badanie urodynamiczne u mężczyzn, na które składa się kilka różnych testów i pomiarów.

Procedura polega na wprowadzeniu do wnętrza pęcherza moczowego specjalnego cewnika, przez który napełnia się pęcherz roztworem soli fizjologicznej lub destylowaną wodą.

Jednocześnie dokonuje się pomiaru zmian ciśnień w bańce odbytnicy oraz we wnętrzu pęcherza moczowego. Rejestracji ulega również czynność skurczowa mięśni odpowiedzialnych za wydalanie moczu.

W trakcie badania monitoruje się ilość i szybkość oddawania moczu do specjalnego urządzenia zwanego uroflowmetrem. Kompleksowość i dokładność dokonywanych pomiarów pomaga lekarzowi ostatecznie rozpoznać rodzaj nietrzymania moczu, na jaki cierpi pacjent. Czas trwania całego badania wynosi około 1-1,5 godziny.

Zachowawcze leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn

Jeśli pacjent cierpiący z powodu nietrzymania moczu boryka się z nadwagą lub otyłością, leczenie zachowawcze należy rozpocząć od redukcji masy ciała oraz zaprzestania palenia, ponieważ są to czynniki zwiększające ryzyko nietrzymania moczu u mężczyzn. Leki bez recepty nie powinny być traktowane jako zasadniczy element terapii, a ich przyjmowanie należy skonsultować z lekarzem.

W przypadku leczenia nietrzymania moczu z parcia, tak zwanym złotym standardem jest stosowanie preparatów antycholinergicznych.

Powodują one zmniejszenie parcia, a także wydłużają czas od momentu pojawienia się uczucia parcia na mocz u mężczyzn, aż do konieczności skorzystania z toalety, co bez wątpienia podnosi komfort chorego na nietrzymanie moczu u mężczyzn. Leki nowej generacji to m.in. preparat Vesicare, zawierający solifenacynę.

Według badań stosowanie tej substancji powoduje ustąpienie objawów u ponad połowy pacjentów oraz łagodzi uczucie parcia o 55%. Do innych leków z tej grupy możemy zaliczyć m.in oksybutuninę (Ditropan, Driptane) czy darifenacynę (Emselex). Nowoczesną metodą leczenia nietrzymania moczu z parć naglących jest neuromodulacja krzyżowa.

Polega ona na podskórnym umieszczeniu w dolnej części pleców stymulatora, który wysyła impulsy elektryczne do nerwów krzyżowych. Nerwy te odpowiadają za kontrolę funkcji dolnych dróg moczowych, a stymulacja poprawia ich aktywność.

Warto wiedzieć: W przypadku przerostu gruczołu krokowego stosuje się leki blokujące receptory α1-adrenolityczne, które licznie występują w mięśniówce gładkiej szyi pęcherza moczowego, cewce moczowej oraz zrębie gruczołu krokowego. Zablokowanie receptorów powoduje rozluźnienie mięśniówki i zmniejsza objawy takie jak częstomocz czy uczucie parcia na mocz.

Nietrzymanie moczu – ćwiczenia dla mężczyzn

Zachowawcze leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu opiera się również na systematycznym treningu mięśni dna miednicy. Właściwie wykonywane ćwiczenia na nietrzymanie moczu u mężczyzn umożliwiają powrót prawidłowej funkcji zwieracza i skracają czas rehabilitacji.

Na początku pacjent musi nauczyć się rozpoznawać mięśnie zwieracza cewki moczowej, co można osiągnąć np. poprzez próbę przerwania strumienia moczu w trakcie jego oddawania. Następnie należy wykonywać serie ćwiczeń, których celem jest lepsza kontrola mięśni zwieracza.

Polegają one na wykonywaniu świadomych skurczów zwieracza, czyli szybkich, jednosekundowych ruchów, które wpływają na włókna szybkokurczące sięm, oraz skurczów suboptymalnych, trwających około 10 sekund, które oddziałują na włókna toniczne, długodziałające.

Dzięki temu poprawie ulega stałe napięcie zwieracza cewki moczowej, ale możliwa jest także lepsza kontrola mięśni zwieracza w sytuacji wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej.

Treningi mięśni dna miednicy mogą być wspomagane poprzez urządzenia, które umożliwiają stymulację mięśni (elektrostymulacja) lub naukę lepszej kontroli i poprawnego wykonywania skurczów (biofeedback).

Postępowanie operacyjne w leczeniu nietrzymania moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu u mężczyzn a choroby prostaty

Za postępowanie z wyboru w operacyjnym leczeniu nietrzymania moczu u mężczyzn, uznaje się współcześnie zabiegi z użyciem taśm. Zadaniem taśmy jest wywieranie ucisku na część opuszkową cewki moczowej, co powoduje wzrost oporu w jej świetle i skutkuje lepszym trzymaniem moczu. Idealnymi kandydatami do wykonania zabiegu z użyciem taśmy są mężczyźni z małym bądź średnio nasilonym nietrzymaniem moczu.

Kolejną metodą zabiegową proponowaną mężczyznom z nietrzymaniem moczu jest ostrzykiwanie okolic zwieracza preparatami leczniczymi, których zadaniem – podobnie jak w przypadku taśmy – jest wywieranie ucisku na cewkę moczową. Do najczęściej stosowanych obecnie preparatów zaliczamy Contigen, Bulkamid oraz Deflux.

Ciekawą, nowoczesną metodą jest ostrzykiwanie okolic zwieracza cewki z wykorzystaniem komórek macierzystych pobranych z tkanki mięśniowej ramienia chorego. Komórki macierzyste wprowadzone w ścianki cewki ulegają proliferacji, co skutkuje zwiększeniem masy tkanki mięśniowej, pogrubieniem ścianek cewki i wzrostem jej kurczliwości.

Metoda została opracowana przez austriackich naukowców pod kierunkiem dr Frauschera z Akademii Medycznej w Innsbrucku.

Najbardziej skutecznym postępowaniem operacyjnym u mężczyzn z nietrzymaniem moczu jest implantacja sztucznego zwieracza cewki moczowej.

Mankiet umieszczony wokół cewki moczowej zaciska ją i zapobiega wypływowi moczu, natomiast gdy chory odczuwa parcie na pęcherz, za pomocą specjalnej pompki umieszczonej w mosznie zwalnia ucisk mankietu, co pozwala na swobodne oddanie oczu.

Najlepsze efekty zabiegu obserwuje się w grupie chorych z nietrzymaniem moczu znacznego stopnia. Operacja ta jest jednak dość skomplikowana, a do głównych powikłań można zaliczyć infekcję wokół wszczepionego sztucznego zwieracza, co może wymagać nawet jego usunięcia.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn

 • To kolokwialne określenie wkładek dla mężczyzn na nietrzymanie moczu. Obecnie na rynku mamy coraz większy wybór tego rodzaju środków higienicznych, które są dyskretne i zapewniają pacjentom poczucie komfortu.
 • Lekarz, który zajmuje się problemem nietrzymania moczu, to urolog. Pacjenci mogą wybrać się do niego prywatnie lub poprosić o skierowanie lekarza pierwszego kontaktu.
 • Tabletki na nietrzymanie moczu dla mężczyzn powinny być zapisane przez lekarza i odpowiednio dostosowane do przyczyny oraz rodzaju schorzenia. Przyjmowanie leków na własną rękę nie jest zalecane.
 • Całkowite odstawienie kawy nie jest konieczne, jednak warto zmniejszyć jej ilość, ponieważ wykazuje ona działanie moczopędne.
 • W dużej mierze zależy to od obecnej kondycji pacjenta, jednak na efekty ćwiczeń zawsze trzeba trochę poczekać. Pierwsze zmiany można zazwyczaj zaobserwować po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń.
Leia também:  Como baixar aplicativos japoneses no iphone ou ipad

Umów wizytę!

Jeśli Ty także borykasz się z problemem nietrzymania moczu, nie wahaj się dłużej – skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 21 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: 22 417 40 46 (telefon czynny pon – pt, w godz. 8:00 – 18:00)

Prostata a problem nietrzymania moczu

Choć nietrzymanie moczu dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn, dolegliwość ta może pojawić się również u panów. Jedną z najczęstszych przyczyn tego typu problemów z drogami moczowymi jest powiększona prostata. Za co odpowiada prostata? Jak ćwiczyć prostatę?

Nietrzymanie moczu może mieć różne przyczyny.

U mężczyzn są to najczęściej: pojawienie się przeszkody na drodze odpływu moczu (zazwyczaj powiększony gruczoł prostaty), obecność neurogennej dysfunkcji dolnych dróg moczowych (nieprawidłowa kontrola neurologiczna działania pęcherza, np.

przy chorobie Parkinsona), nietrzymanie moczu po operacji. W jaki sposób prostata wpływa na nietrzymanie moczu? Dlaczego następuje przerost prostaty?Przyczyny, objawy i sposoby leczenia poniżej!

Łagodny rozrost gruczołu krokowego to problem wielu mężczyzn. Przyczyny przerostu prostaty mogą być naturalne, bowiem pewne zmiany postępują wraz z wiekiem. Około 45.

roku życia, pod wpływem zachodzących w organizmie mężczyzny zmian hormonalnych, gruczoł krokowy zaczyna powoli się powiększać.

Z czasem rozrastający się gruczoł coraz silniej zaciska się wokół cewki moczowej.

Mężczyzna cierpiący na problemy z prostatą odczuwa potrzebę częstszego niż kiedyś oddawania moczu (także w nocy), ma uczucie parcia na pęcherz. Do innych objawów należeć mogą niskie ciśnienie strumienia moczu, a nawet kropelkowe oddawanie moczu, dłuższy czas potrzebny do rozpoczęcia opróżniania pęcherza czy nagła potrzeba oddania moczu.

Przerost gruczołu krokowego u mężczyzn jest przeszkodą, która utrudnia prawidłowy odpływ moczu z pęcherza.

Tego typu problem z prostatą może skutkować wytworzeniem się nadreaktywności mięśni wypieracza (mięśnia ściskającego pęcherz moczowy), co wywołuje uczucie parcia na mocz.

Przeszkoda w postaci powiększonej prostaty może blokować także do pewnego stopnia przepływ moczu aż do przepełnienia pęcherza (wówczas mówimy o nietrzymaniu moczu z przepełnienia).

Zarówno przepełnienie pęcherza, jak i jego nadreaktywność mogą skutkować trudnościami w trzymaniu moczu. Jeśli mężczyzna zauważa u siebie wyżej wymienione symptomy, powinien skonsultować się ze specjalistą – odpowiedzialna może być bowiem za to prostataProblemy z nią związane można i trzeba leczyć.

Leczenie obejmuje zarówno terapię przerostu prostaty, jak i samego nietrzymania moczu. Leczenie przerostu prostaty obejmuje najpierw leczenie farmakologiczne.

Zastosowanie znajdują tu leki rozluźniające mięśnie gładkie pęcherza moczowego: tamsulosyna, doksazosyna i inne z grupy leków blokujących receptory α-adrenergiczne. Ułatwiają one opróżnianie pęcherza moczowego.

Mogą być stosowane długotrwale, jednak nie powodują one zmniejszenia objętości gruczołu krokowego. W tym celu stosuje się np. leki hormonalne z grupy inhibitorów 5-α-reduktazy (finasteryd, dutasteryd).

Jeśli farmakoterapia nie przyniesie rezultatów, stosuje się leczenie chirurgiczne. Mogą to być mało inwazyjne metody, np. zabieg laserowy czy termiczny. Ostatecznością jest zabieg usunięcia prostaty.

Prostata a mięśnie Kegla? O mięśniach tych mówi się głównie w kontekście kobiet, ale jak się okazuje, mężczyźni także je posiadają! I co więcej mogą oraz powinni je ćwiczyć.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn z powodzeniem można wyleczyć treningiem mięśni dna miednicy (czyli właśnie mięśni Kegla) – poprzez terapię dna miednicy można wpływać na czynność pęcherza.

Podstawowy trening polega na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni Kegla.

Uwaga! Nigdy nie należy ćwiczyć podczas oddawania moczu, gdyż mogłoby to doprowadzić do zapalenia pęcherza. Póki nietrzymanie moczu nie ustąpi, pacjent powinien wyposażyć się w wygodne, najlepiej anatomiczne, wkładki higieniczne dla mężczyzn TENA Men, które pomogą dyskretnie radzić sobie z problemem nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny, leczenie, pomoc

Nietrzymanie moczu u mężczyzn statystycznie zdarza się rzadziej niż u kobiet, a ponieważ poza dyskomfortem nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych, panowie wolą tego wstydliwego problemu nie zgłaszać specjaliście. To zaniedbanie może mieć poważne konsekwencje.

Nietrzymanie moczu to w pierwszej fazie delikatne popuszczanie kilku kropel, np. podczas wysiłku, śmiechu, kaszlu, kichania czy w silnych emocjach. Panowie często odwlekają decyzję o konsultacji z urologiem nawet o kilka lat. Należy wiedzieć, że po takim czasie konieczne może okazać się bardziej skomplikowane leczenie.

Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

Bardzo często nietrzymanie moczu u mężczyzn wiąże się z tzw. nadreaktywnym pęcherzem, czyli przyczyną jest parcie.

Panowie odczuwają nacisk na pęcherz mimo przyjmowanie niewielkich ilości płynów, który narasta, zwłaszcza kiedy słyszą szum bieżącej wody.

Dolegliwość może pojawić się również z wiekiem, na skutek rozrostu stercza i pojawienia się blokady, która uniemożliwia swobodne odpływanie moczu.

Za niepokojące objawy należy uznać częste korzystanie z toalety – zarówno w ciągu dnia, ale również w nocy. Występuje problem z popuszczaniem przed samą wizytą w toalecie. Charakterystyczne jest uwalnianie moczu również podczas kichania, śmiania się, wysiłku fizycznego, a nawet w trakcie chodzenia.

Wiele osób myli tę przypadłość z delikatnym przerostem prostaty. Objawy są podobne, ale powiększony gruczoł powoduje dodatkowo trudności z oddawaniem moczu mimo odczuwanego parcia na pęcherz. Wizyty w ubikacji trwają dłużej, a strumień jest wąski i przerywany. Dodatkowo mogą wystąpić ból i pieczenie.

Rodzaje nietrzymania moczu to:

 • tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu,
 • nietrzymanie moczu z naglącym parciem,
 • nietrzymanie moczu z przepełnienia pęcherza.

O ile u kobiet mamy najczęściej do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, spowodowanym osłabieniem mięśni dna miednicy (mięśni Kegla), o tyle u mężczyzn dominuje inkontynencja z parcia i z przepełnienia pęcherza moczowego. Oba typy dają inne objawy.

Nietrzymanie moczu z naglącym parciem

Przyczyną jest tu nadaktywność mięśni pęcherza moczowego. Mężczyzna odczuwa nagłą, bardzo silną potrzebę oddania moczu, często w nocy, i w ciągu kilku sekund dochodzi do opróżnienia pęcherza.

Czasem wystarczy odgłos płynącej wody, żeby wywołać reakcję pęcherza. Przyczyny bywają różne – od zakażenia układu moczowego, przez choroby neurologiczne (SM, choroba Parkinsona), po nowotwory. W wielu przypadkach przyczyny nie udaje się ustalić – lekarze mówią wtedy o zespole nadreaktywnego pęcherza.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia pęcherza

U mężczyzn ten typ nietrzymania moczu jest najczęściej związany z przerostem prostaty. Powiększona prostata powoduje problemy z oddawaniem moczu, który zalega w pęcherzu.

Gdy pęcherz jest przepełniony i rozciągnięty, mocz może się z niego wydostawać mimowolnie. W przeciwieństwie do naglącego parcia wyciek moczu jest wtedy powolny. Inne objawy przerostu prostaty to m.in.: częste oddawanie moczu (także w nocy), trudności z rozpoczęciem i przerywane oddawanie moczu, słaby strumień moczu, poczucie niedokładnego opróżnienia pęcherza.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Tak jak u kobiet, objawia się popuszczaniem moczu przy wysiłku fizycznym, kaszlu, kichaniu, śmianiu się. Przyczyną jest osłabienie mięśni dna miednicy. U mężczyzn jest to naturalny proces związany z wiekiem.

 • Sprawdź ofertę Apteline.pl:
 • Pieluchomajtki, pieluchy dla dorosłych, majtki chłonne
 • Wkładki urologiczne, wkłady chłonne

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn

Wybór metody leczenia zależy od przyczyny, która wywołuje nietrzymanie moczu. Przerost prostaty leczy się przede wszystkim farmakologicznie – stosuje się leki zmniejszające napięcie mięśni pęcherza i gruczołu krokowego albo leki zmniejszające objętość prostaty. Wspomagająco stosuje się preparaty z wyciągiem z owoców palmy sabałowej.

Znaczne powiększenie prostaty leczy się też operacyjnie.

Przy pęcherzu nadreaktywnym pomagają ćwiczenia pęcherza (trening świadomej kontroli wypieracza i zwieracza cewki), a przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu – ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla).

Regularnie wykonywane ćwiczenia dają bardzo dobre rezultaty, jeśli jednak problem nietrzymania moczu jest bardzo nasilony, stosuje się leczenie farmakologiczne, a gdy i ono nie pomaga – chirurgiczne.

Mężczyznom cierpiącym na nietrzymanie moczu lekarze zalecają też zmianę stylu życia:

 • rzucenie palenia – charakterystyczny dla palaczy kaszel powoduje popuszczanie moczu przy nietrzymaniu wysiłkowym, poza tym nikotyna działa drażniąco na mięśnie pęcherza moczowego;
 • zmianę nawyków żywieniowych – ograniczenie alkoholu, napojów gazowanych i z kofeiną, ostrych przypraw, owoców cytrusowych (działają drażniąco na pęcherz moczowy); odpowiednia ilość błonnika (20 g dziennie) zapobiegająca zaparciom;
 • utrzymywanie prawidłowej wagi ciała (nadwaga i otyłość powodują osłabienie mięśni dna miednicy).

Wyroby chłonne dla mężczyzn na nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu zaliczane jest do „chorób przeżywanych w skrytości” – nierzadko pacjenci wycofują się z życia towarzyskiego i ograniczają aktywność.

W łagodzeniu dokuczliwości nietrzymania moczu bardzo pomocne są specjalne wkładki i pieluchomajtki dla dorosłych. Dostępne są w różnych rozmiarach i stopniach chłonności, dostosowanych do nasilenia problemu.

Mają wkład neutralizujący zapach moczu i nie zawierają lateksu, dzięki czemu nie powodują odparzeń.

 • Wkładki chłonne np. Tena Men, Seni Man, P które są bardzo dyskretne. Zostały zaprojektowane dla mężczyzn z myślą o ochronie w lekkim stopniu nietrzymania moczu. Posiadają elastyczne gumki na brzegach, które chronią przez przeciekaniem i tworzą kubełkowy kształt, który zapewnia idealne dopasowanie do ciała oraz komfort użytkowania.
 • Pieluchomajtki Tena Men Pants to bielizna w męskim grantowym kolorze, która posiada wkład chłonny umiejscowiony z przodu. Zapewnia wyjątkowe bezpieczeństwo, ochronę przed przeciekaniem, nieprzyjemnym zapachem oraz wilgocią. Pieluchomajtki są niezwykle dyskretne i doskonale dopasowują się do ciała, dzięki temu poprawiają jakość i komfort życia mężczyznom z nietrzymaniem moczu.
Leia também:  Ból głowy w skroniach – przyczyny i sposoby leczenia

Rak prostaty i nietrzymanie moczu

Rak gruczołu krokowego, czyli rak prostaty jest w Polsce jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Dane zebrane w przeciągu ostatnich 25. lat przedstawiają cały czas utrzymującą się tendencję wzrostu zachorowalności na raka stercza.

Guz ten rozwija się stosunkowo powoli, niekiedy w miarę powiększania swojej objętości, powoduje objawy uciskowe, takie jak: częstomocz, utrudnienie oddawania moczu i słaby strumień moczu, nagłe uczucie parcia na mocz i konieczność pilnego jego oddania sugerujące łagodny przerost gruczołu krokowego (BPH). U mężczyzn poniżej 55. roku życia rak może się rozwijać bez ewidentnych cech przerostu gruczołu, czyli praktycznie bezobjawowo. Dlatego tak ważne jest coroczne wykonywanie badań diagnostycznych, które umożliwiają wykrycie go i  skuteczne leczenie we wczesnej fazie.

Rozpoznanie raka prostaty

Diagnostyka raka stercza obejmuje:  

Badanie fizykalne przez odbytnicę (DRE), wykonane przez lekarza, jest podstawowym badaniem pozwalającym wykryć dużą część guzów. Istotą tego badania jest ocena kształtu, wielkości, spoistości oraz symetrii gruczołu.

Badanie stężenia swoistego antygenu gruczołu krokowego (PSA) w surowicy krwi.  Obecnie przyjmuje się, że wszyscy mężczyźni po 50. roku życia, a szczególnie ci, którzy zgłaszają się do lekarza z dolegliwościami tj.

częstomocz, słaby strumień moczu, parcia naglące oraz mężczyźni z grupy wysokiego ryzyka już po 40.

roku życia powinni mieć przynajmniej raz w roku oznaczone stężenie PSA w surowicy krwi oraz wykonane badanie przez odbytnicę.

Ultrasonografia przezodbytnicza (TRUS) jest to badanie obrazowe umożliwiające dokładną ocenę wielkości i struktury budowy gruczołu krokowego. Podczas tego badania można przeprowadzić biopsję gruboigłową stercza (ocena histopatologiczna). Jest ona konieczna w przypadku podejrzenia nowotworu (np. w przypadku podwyższonego poziomu PSA).

Ocenę zaawansowania raka gruczołu krokowego umożliwia wykonanie dodatkowych badań obrazowych tj. tomografia komputerowa oraz scyntygrafia kości, w przypadku podejrzenia przerzutów do układu kostnego.

Leczenie raka prostaty

 • Leczenie raka gruczołu krokowego, jest zależne od stopnia zaawansowania oraz dodatkowych czynników określanych przez lekarza (stopień zaawansowania choroby, stopień złośliwości nowotworu, schorzenia współistniejące oraz wiek chorego). Możliwe są następujące metody leczenia:
 • – leczenie chirurgiczne,
 • – radioterapia,
 • – hormonoterapia.
 • W niektórych przypadkach, lekarz może podjąć decyzję o tzw „bacznej obserwacji” i wyłącznie obserwować pacjenta, aż do momentu kiedy leczenie staje się bezwzględnie konieczne.
 • Sposób leczenia na podstawie wykonanych badań zawsze wybiera lekarz prowadzący w porozumieniu z pacjentem.

Leczenie chirurgiczne – radykalna prostatektomia, jest to zabieg operacyjny polegający na chirurgicznym usunięciu gruczołu krokowego oraz pęcherzyków nasiennych. Zabieg ten wykonuje się najczęściej z dostępu załonowego (metoda otwarta lub laparoskopowa), rzadziej z dostępu kroczowego.

W ciągu ostatnich lat w związku z postępem techniki i medycyny bardzo rozwinęła się metoda laparoskopowej radykalnej prostatektomii. Metoda ta pozwala na skrócenie czasu pobytu chorego na oddziale oraz szybszy jego powrót do codziennych zajęć.

Nietrzymanie moczu

Do najczęściej spotykanych powikłań należą: zaburzenia wzwodu, wysiłkowe nietrzymanie moczu, zwężenie cewki moczowej, śródoperacyjne uszkodzenie jelita grubego.

Radioterapia – stanowi alternatywną metodę leczenia radykalnego w przypadku guzów ograniczonych do gruczołu krokowego lub może być stosowana jako leczenie uzupełniające po zabiegu operacyjnym.

Najczęstsze problemy, z jakimi chorzy spotykają się po tym rodzaju leczenia, to:  krwiomocz, częste oddawanie moczu, zatrzymanie lub nietrzymanie moczu oraz zaburzenia wzwodu i popromienne zapalenie błony śluzowej odbytnicy.

Leczenie hormonalne – polega na podawaniu długo działających(średnio 3 miesiące) leków, które wstrzymują produkcję testosteronu –  hormonu, mającego zasadniczy wpływ na rozwój raka prostaty (stercza).

Hormonoterapia może być zastosowana zarówno we wczesnych stadiach choroby jako leczenie wspomagającechirurgię lub radioterapię, jak również w postaciach zaawansowanych tej choroby.

Leczenie hormonalne nigdy nie jest uznawana za leczenie radykalne.

Problemy jakie mogą wystąpić w trakcie takiego leczenia to: uderzenia gorąca, anemia, depresja, powiększenie piersi, obniżenie libido, zaburzenia wzwodu, utrata masy kostnej prowadząca do osteoporozy, redukcja masy mięśniowej i wzrost tkanki tłuszczowej

Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu jest problemem zdrowotnym, higienicznym i społecznym. Choć znacznie częściej diagnozuje się je u kobiet, to również panowie borykają się z nietrzymaniem moczu. U nich jednak miewa ono zupełnie inne podłoże, stosuje się również odmienne metody leczenia.

Nietrzymanie moczu to mimowolny, niekontrolowany wyciek moczu w ciągu dnia i/lub w nocy. W zależności od rodzaju schorzenia (wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z parcia, mieszane nietrzymanie moczu), do nietrzymania moczu może dochodzić w różnych sytuacjach i różnych ilościach.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny

Według wszystkich dostępnych statystyk, nietrzymanie moczu jest częściej diagnozowane u kobiet niż u mężczyzn. Nie znaczy to oczywiście, że panowie są zupełnie wolni od tego schorzenia.

Typową męską odmianą nietrzymania moczu jest bowiem nietrzymanie moczu z przepełnienia, diagnozowane u mężczyzn z rozrostem gruczołu krokowego.

Objawia się ono okresowym lub stałym wyciekaniem moczu z rozciągniętego, przepełnionego pęcherza, który jest z kolei efektem nieprawidłowej kurczliwości mięśnia wypieracza.

Nietrzymanie moczu u panów bywa skutkiem ubocznym wykonanych wcześniej zabiegów urologicznych, np. prostatektomii radykalnej (całkowite usunięcie prostaty). Czasami w efekcie tego typu operacji osłabieniu lub uszkodzeniu ulegają mięśnie zwieracza cewki moczowej, co daje objawy w postaci przejściowego bądź trwałego nietrzymania moczu.

Do zaburzeń czynności dolnego odcinka dróg moczowych – zarówno takich jak zatrzymanie moczu, niepełne opróżnianie pęcherza, ale i nietrzymanie moczu – mogą prowadzić schorzenia neurologiczne.

Do prawidłowej pracy pęcherza moczowego niezbędne są bodźce nerwowe przekazywane przez pień mózgu, rdzeń kręgowy i nerwy obwodowe.

Jeżeli na którymkolwiek z tych poziomów dojdzie do zaburzeń mechanizmów fizjologicznych, wystąpić mogą nieprawidłowości np. w postaci nietrzymania moczu.

Oprócz tego, nietrzymanie moczu u mężczyzn bywa spowodowane przez choroby układu moczowego (kamica, infekcje układu moczowego).

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – leczenie

W zależności od rodzaju nietrzymania moczu oraz nasilenia dolegliwości, stosuje się różne metody leczenia. U wielu mężczyzn wskazana jest redukcja masy ciała, odstawienie alkoholu oraz napojów zawierających kofeinę, co może pogłębiać problem.

W przypadku naglącego nietrzymania moczu stosuje się leki osłabiające aktywność pęcherza, a dzięki temu redukujące liczbę i częstotliwość parć powodujących niekontrolowane mikcje.

Zastosowanie w przypadku tej odmiany nietrzymania moczu u mężczyzn znajdują też neurotoksyny, a zwłaszcza toksyna botulinowa, która wstrzyknięta w mięśnie pęcherza lub zwieracza hamuje ich aktywność.

U mężczyzn wykonuje się również zabiegi operacyjne, m.in. z użyciem specjalnych taśm, które umocowane do kości spojenia łonowego umożliwiają prawidłowe zaciskanie cewki moczowej.

Bardzo nowoczesną metodą operacyjnego leczenia nietrzymania moczu jest także zastosowanie sztucznego zwieracza cewki moczowej. Jest on wszczepiany pod skórę krocza w taki sposób, że jego elementy nie są w ogóle widoczne.

Sztuczny zwieracz pozwala pacjentowi w pełni kontrolować potrzebę oddawania moczu, dzięki czemu problem jego nietrzymania mija.

Nowoczesnym leczeniem nietrzymania moczu u mężczyzn – w tym operacjami wszczepiania sztucznego zwieracza cewki moczowej – zajmujemy się w Szpitalu Mazovia w Warszawie.

Wykonujemy również badania urodynamiczne, dzięki którym można określić rodzaj zaburzeń wywołujących nieprawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego oraz cewki moczowej.

Wszystkich panów, którzy borykają się z tą przykrą dolegliwością, zapraszamy do kontaktu -> https://szpitalmazovia.pl/kontakt/.

Leczneie nietrzymania moczu u mężczyzn – KORE Fizjoterapia nr 1

Nietrzymanie moczu to przypadkowe wyciekanie moczu. To nie jest choroba. To objaw problemu z drogami moczowymi mężczyzny .

Mocz jest wytwarzany przez nerki i przechowywany w worku zbudowanym z mięśni, zwanym pęcherzem moczowym . Rurka zwana cewką moczową prowadzi z pęcherza przez prostatę i penisa na zewnątrz ciała.

Wokół tej rurki znajduje się pierścień mięśni zwany zwieraczem moczu. Gdy pęcherz wypełnia się moczem, sygnały nerwowe każą zwieraczowi pozostać ściśniętym, podczas gdy pęcherz pozostaje zrelaksowany.

Nerwy i mięśnie współpracują, aby zapobiec wydostawaniu się moczu z organizmu.

Kiedy musisz oddać mocz, sygnały nerwowe mówią mięśniom ścian pęcherza, aby się ścisnęły. To zmusza mocz z pęcherza do cewki moczowej. W tym samym czasie pęcherz się zaciska, cewka moczowa rozluźnia się. To pozwala moczowi przejść przez cewkę moczową i wydostać się z organizmu.

Nietrzymanie moczu może się zdarzyć z wielu powodów:

 • Jeśli Twój pęcherz uciska się w niewłaściwym momencie lub jeśli ściska się zbyt mocno, mocz może wyciekać.
 • Jeśli mięśnie wokół cewki moczowej są uszkodzone lub słabe, mocz może wyciekać, nawet jeśli nie masz problemu ze ściśnięciem pęcherza w niewłaściwym momencie.
 • Jeśli Twój pęcherz nie opróżnia się, kiedy powinien, pozostaje w nim zbyt dużo moczu. Jeśli pęcherz się przepełni, mocz zacznie wyciekać, kiedy tego nie chcesz.
 • Jeśli coś blokuje cewkę moczową, w pęcherzu może gromadzić się mocz. Może to spowodować wyciek.
Leia também:  Swędzenie oczu – jakie są przyczyny i jak leczyć swędzące powieki i piekące oczy?

Nietrzymanie moczu występuje częściej u starszych mężczyzn niż u młodych mężczyzn.

Nietrzymanie moczu może być krótkotrwałe lub długotrwałe (przewlekłe). Krótkotrwałe nietrzymanie moczu jest często spowodowane innymi problemami zdrowotnymi lub leczeniem. Ten temat dotyczy różnych rodzajów przewlekłego nietrzymania moczu:

 • Wysiłkowe nietrzymanie moczu oznacza, że ​​wyciekasz mocz, gdy kichasz, kaszlesz, śmiejesz się, podnosisz coś, zmieniasz pozycję lub robisz coś, co powoduje stres lub obciążenie pęcherza.
 • Naglące nietrzymanie moczu to potrzeba oddania moczu, która jest tak silna, że ​​nie możesz zdążyć na czas do toalety. Dzieje się tak również wtedy, gdy pęcherz ściska się, gdy nie powinien. Może się to zdarzyć nawet wtedy, gdy w pęcherzu znajduje się tylko niewielka ilość moczu. Pęcherz nadreaktywny jest rodzajem nietrzymania moczu z parcia. Ale nie u każdej osoby z nadreaktywnym pęcherzem wycieka mocz.
 • Nietrzymanie moczu z przepełnienia oznacza, że ​​masz potrzebę oddania moczu, ale możesz uwolnić tylko niewielką ilość. Ponieważ Twój pęcherz nie opróżnia się tak, jak powinien, później wycieka z niego mocz.
 • Całkowite nietrzymanie moczu oznacza, że ​​zawsze masz wyciek moczu. Dzieje się tak, gdy mięsień zwieracza przestaje działać.
 • Funkcjonalne nietrzymanie moczu oznacza, że ​​nie możesz zdążyć do łazienki, aby oddać mocz. Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że coś stanęło Ci na drodze lub nie mogłeś tam przejść samodzielnie.

Różne rodzaje nietrzymania moczu mają różne przyczyny.

 • Wysiłkowe nietrzymanie moczu może wystąpić po usunięciu gruczołu krokowego. Jeśli doszło do uszkodzenia nerwów lub zwieracza, dolna część pęcherza może nie mieć wystarczającego podparcia. Utrzymywanie moczu w pęcherzu zależy wtedy tylko od zwieracza.
 • Naglące nietrzymanie moczu jest spowodowane przez mięśnie pęcherza, które ściskają się tak mocno, że zwieracz nie jest w stanie powstrzymać moczu. To powoduje bardzo silną potrzebę oddania moczu.
 • Nietrzymanie moczu z przepełnienia może być spowodowane przez coś blokującego cewkę moczową, co prowadzi do gromadzenia się moczu w pęcherzu. Jest to często spowodowane powiększeniem gruczołu krokowego lub wąską cewką moczową. Może się to również zdarzyć z powodu słabych mięśni pęcherza.

U mężczyzn nietrzymanie moczu jest często związane z problemami z prostatą lub leczeniem.

Picie alkoholu może pogorszyć nietrzymanie moczu. Przyjmowanie leków na receptę lub leków dostępnych bez recepty, takich jak diuretyki, leki przeciwdepresyjne, środki uspokajające, opioidy lub leki na przeziębienie i dietetyczne bez recepty, może również wpływać na objawy.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn może też wystąpić po usunięciu prostaty.

Nietrzymanie moczu po usunięciu prostaty (prostatektomii radykalnej)

Przejście prostatektomii (usunięcie prostaty z powodu raka) może być trudne. A dla wielu mężczyzn stwierdzenie, że po operacji mają nietrzymanie moczu, może być szokiem.

Zapewniamy jednak, że dostępnych jest wiele metod leczenia nietrzymania moczu po operacji. Przeczytaj poniżej niektóre z najczęstszych pytań, które otrzymujemy na temat nietrzymania moczu po operacji prostaty.  

Co powoduje nietrzymanie moczu po operacji prostaty?

Nietrzymanie moczu jest potencjalnym skutkiem ubocznym operacji usunięcia prostaty. Prostata znajduje się tuż pod pęcherzem i otacza cewkę moczową.

Usunięcie go lub zastosowanie promieniowania do leczenia może czasami spowodować uszkodzenie nerwów i mięśni pęcherza moczowego, cewki moczowej lub zwieracza, który kontroluje przepływ moczu z pęcherza. Może to spowodować nietrzymanie moczu.

Czy nietrzymanie moczu jest normalne po operacji prostaty?

Część mężczyzn, którzy przeszli operację usunięcia prostaty, rozwinie nietrzymanie moczu.  Dobrą wiadomością jest to, że większość mężczyzn z czasem odzyska kontrolę nad pęcherzem.

Jak złe jest nietrzymanie moczu po operacji prostaty?

Stopień nietrzymania moczu różni się w zależności od osoby i może być od pełnego nietrzymania moczu do lekkiego dryblingu. A ilość przecieku zaraz po operacji prawdopodobnie się zmniejszy, gdy będziesz kontynuować rekonwalescencję i wszelkie dodatkowe zabiegi na pęcherz lub dno miednicy, które możesz wykonywać.  

Jak długo będę mieć nietrzymanie moczu po operacji prostaty?

Większość mężczyzn, którzy doświadczają utraty kontroli pęcherza, ma objawy przez 6 miesięcy do 1 roku po operacji prostaty. Jednak niewielki odsetek mężczyzn może nadal doświadczać problemów po upływie jednego roku.

Czy nietrzymanie moczu samoistnie ustępuje po operacji prostaty?

U większości mężczyzn nietrzymanie moczu ustępuje w ciągu około 1 roku. Wykonywanie ćwiczeń dna miednicy, zwanych oraz fizjoterapia urologiczna pomagają wzmocnić mięśnie znajdujące się u podstawy miednicy między kością łonową i przyspieszają proces regeneracji.

Czy nietrzymanie moczu ma miejsce, jeśli leczę raka prostaty promieniowaniem?

Niektórzy mężczyźni potrzebują radioterapii po usunięciu prostaty.

Podczas radioterapii niektóre zdrowe tkanki wokół zwieracza moczu, cewki moczowej i pęcherza moczowego mogą zostać odsłonięte, powodując podrażnienie po terapii, prowadzące do nietrzymania moczu.

Zwykle ustępuje w ciągu kilku miesięcy po radioterapii, jednak jeśli się utrzymuje, pomocne mogą być dodatkowe metody leczenia opisane poniżej.

Jak mogę poprawić nietrzymanie moczu po operacji prostaty?

Chcesz zatrzymać nietrzymanie moczu po operacji prostaty? Fizjoterapia urologiczna jest metoda z wyboru!

Jak wspomniano powyżej, trening dna miednicy to powszechna opcją leczenia nietrzymania moczu po operacji prostaty. Mięśnie dna miednicy pomagają między innymi kontrolować czynność pęcherza i jelit i, podobnie jak inne mięśnie ciała, w przypadku osłabienia nie są już w stanie efektywnie wykonywać swojej pracy.

Aby poprawić funkcję mięśni, ćwiczenia muszą być wykonywane regularnie, każdego dnia. Dobrą wiadomością jest to, że można je wykonywać praktycznie w dowolnym miejscu i czasie oraz w różnych pozycjach (siedząc, stojąc, leżąc itp.).

Biofeedback może być czasami używany do ustalenia, czy prawidłowo wykonujesz ćwiczenia. Stymulacja elektryczna może być również wykorzystana do ponownego nauczenia mięśni skurczu.

Jakie zabiegi są dla mnie dostępne, jeśli moje nietrzymanie moczu nie ustąpi po roku?

Podczas gdy ćwiczenia dna miednicy i terapia behawioralna działają dobrze u większości mężczyzn z łagodnym lub umiarkowanym wyciekiem, mogą nie być w pełni skuteczne dla niektórych. Na szczęście nadal istnieje kilka opcji leczenia nieszczelności pęcherza po operacji prostaty.

Czasem konieczna jest kolejna operacja, gdy wycieki z pęcherza utrzymują się przez ponad rok po operacji. Może to składać się z procedury zawiesia cewki moczowej lub sztucznego zwieracza cewki moczowej.

W przypadku procedury zawiesia cewki moczowej wszczepia się syntetyczną taśmę siatkową w celu podparcia cewki moczowej. Po tej procedurze zaobserwowano nawet 80% poprawę, a niektórzy mężczyźni całkowicie przestają przeciekać.

Sztuczny zwieracz moczu stosuje się u pacjentów z cięższym nietrzymaniem moczu, które nie ulega poprawie, lub u pacjentów, u których doszło do znacznego uszkodzenia mięśnia zwieracza po operacji prostaty. Sztuczny zwieracz moczu to mechaniczny pierścień, który pomaga zamknąć ujście pęcherza moczowego.

Jak wszystkie operacje, mają swoje plusy i minusy oraz potencjalne komplikacje. Pamiętaj, aby omówić te opcje z lekarzem. 

Specjalista przeprowadza badanie fizykalne, zada pytania dotyczące objawów i stanu zdrowia w przeszłości oraz zbada Twój mocz. Często to wystarcza, aby pomóc lekarzowi znaleźć przyczynę nietrzymania moczu. Możesz potrzebować innych testów, jeśli wyciek jest spowodowany więcej niż jednym problemem lub jeśli przyczyna jest niejasna.

Leczenie zależy od rodzaju nietrzymania moczu i tego, jak bardzo wpływa ono na Twoje życie. Twoje leczenie może obejmować leki, proste ćwiczenia lub jedno i drugie. Cześć mężczyzn wymaga operacji, ale większość nie.

Jest też kilka rzeczy, które możesz zrobić w domu. W wielu przypadkach te zmiany stylu życia mogą wystarczyć do kontrolowania nietrzymania moczu.

 • Ogranicz napoje kofeinowe, takie jak kawa i herbata. Ogranicz także napoje gazowane, takie jak napoje gazowane. I ogranicz alkohol do nie więcej niż 1 drinka dziennie.
 • Jedz pokarmy bogate w błonnik, aby uniknąć zaparć.
 • Nie pal. Jeśli potrzebujesz pomocy w rzuceniu palenia, porozmawiaj ze swoim lekarzem o programach rzucania palenia i lekach. Może to zwiększyć Twoje szanse na rzucenie palenia na dobre.
 • Pozostań przy zdrowej wadze.
 • Wypróbuj proste ćwiczenia dna miednicy.
 • Idź do łazienki kilka razy dziennie. Noś ubrania, które możesz łatwo zdjąć. Podążaj do łazienki tak jasno i szybko, jak to tylko możliwe.
 • Podczas oddawania moczu ćwicz podwójne oddawanie moczu. Oznacza to, że idziesz tyle, ile możesz, chwilę odprężenie, a potem znowu.
 • Skorzystaj z dziennika mikcji, aby śledzić objawy i wyciek moczu. Może to pomóc Tobie i Twojemu lekarzowi w znalezieniu najlepszego leczenia.

Jeśli masz objawy nietrzymania moczu, nie wstydź się powiedzieć specjaliście. Większości osobom z nietrzymaniem moczu można pomóc lub wyleczyć.

Jeśli cierpisz z powodu nietrzymania moczu, nie zwlekaj – umów się na wizytę do fizjoterapeuty

Zadzwoń – zapytaj:

Tel:503-733-127

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*