Nerwobóle twarzy, rąk, nóg i międzyżebrowy – jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Nerwobóle twarzy, rąk, nóg i międzyżebrowy – jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Fot: Tom Merton / gettyimages.com

Objawy nerwobólu mają charakter napadowy, gdzie okresy intensywnych dolegliwości przeplatają się z okresem bezobjawowym. Nerwobóle dotyczą często pleców, brzucha. Znana jest też neuralgia międzyżebrowa, spowodowana uszkodzeniem nerwów unerwiających skórę boczno-przedniej powierzchni międzyżebrowej.

Objawy nerwobólu w znaczący sposób utrudniają codzienne funkcjonowanie. Nerwobóle mogą być samoistne, czyli spowodowane przez silny i długotrwały stres, lub powstać w wyniku fizycznego uszkodzenia nerwów.

W łagodzeniu nerwobóli samoistnych pomocne mogą być rozmaite działania relaksacyjne, jak spacer, kąpiel, masaż, ale i zażywanie leków uspokajających.

W przypadku podłoża fizycznego nerwobóli konieczna bywa farmakoterapia, fizjoterapia, a niekiedy i interwencja chirurgiczna.

Co to są nerwobóle?

Nerwoból, określany w nomenklaturze medycznej jako neuralgia, to nagle pojawiający się ostry, rwący, szarpiący i promieniujący ból, którego przyczyną jest podrażnienie lub uszkodzenie nerwu przenoszącego bodźce zmysłowe do mózgu.

Nerwobóle mogą mieć także wymiar samoistny, kiedy za ich powstanie odpowiada stres. Wywołują je czasem niektóre środki lecznicze i toksyczne.

Nerwobóle mają napadowy charakter, co tłumaczy się jako naprzemienne występowanie okresu silnych dolegliwości z okresami bezobjawowymi.

Nerwobóle w plecach – objawy

Nerwobóle pleców dotyczą najczęściej kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Bywają wynikiem działania silnego stresu, nadmiernego napięcia mięśni przykręgosłupowych czy zmian patologicznych w kręgach, które wywołują ucisk na nerw albo grupę nerwów, niedoboru witamin z grupy B.

Nerwobólom w plecach w odcinku lędźwiowym towarzyszą objawy, takie jak uczucie mrowienia i drętwienia kończyn dolnych, ból pleców promieniujący do pośladków.

Z kolei objawy nerwobólu pleców w okolicy odcinka szyjnego kręgosłupa to spięcie mięśni karku, szyi, łopatek, drętwienie, osłabienie i niedowłady kończyn górnych, ból promieniujący do głowy, zaburzenia czucia w postaci niedoczucia lub przeczulicy.

Neuralgia nerwu trójdzielnego, czyli co? Dowiesz się tego z filmu:

Złagodzenie objawów nerwobóli kręgosłupa samoistnych przynieść mogą techniki relaksacyjne, kąpiel, masaże, aromaterapia, muzykoterapia, spacery, picie herbat uspokajających. Działanie takie wykazuje napar z dziurawca i melisy czy odwar z kory wierzby. Konieczne bywa czasem zażywanie środków psychotropowych.

Z kolei w nerwobólach fizycznych podejmowana jest farmakoterapia, a w razie jej nieskuteczność rozważa się postępowanie chirurgicznie. Pozytywne działanie wykazują zabiegi fizjoterapeutyczne, preparaty rozgrzewające. Należy dbać, żeby nie narażać na zmarznięcie chorych miejsc, gdyż zimno nasila ból.

Nerwoból międzyżebrowy – objawy

Nerwoból międzyżebrowy spowodowany jest uszkodzeniem nerwów międzyżebrowych, unerwiających skórę boczno-przedniej powierzchni międzyżebrowej. Przyczynami jego powstania mogą być m.in.

: uszkodzenie mechaniczne, polekowe lub toksyczne nerwów, ucisk wywołany przez rozrost pobliskich organów, borelioza, zaburzenia metaboliczne, choroby tkanki łącznej (np.

twardzina, reumatoidalne zapalenie stawów).

Nerwoból międzyżebrowy objawia się mrowieniem i drętwieniem w klatce piersiowej, wzmożoną potliwością, a niekiedy i upośledzonym czuciem. Ból jest silny, kłujący, rozdzierający, umiejscowiony między żebrami, jakby zaraz pod skórą. Chorzy wskazują na uczucie nieprzyjemnego uciskania okolicy klatki piersiowej i problemy ze swobodnym oddychaniem.

Dolegliwości nasilają się podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, głębokiego wdechu, kichania, kasłania, długotrwałego przebywania w tej samej pozycji lub pochylenia tułowia. Mogą występować jednostronnie lub po obu stronach klatki piersiowej. Wówczas neuralgia międzyżebrowa opisywana jest jako ból okalający na poziomie kręgosłupa piersiowego.

Objawy nerwobólu w klatce piersiowej różnicowane bywają z zawałem mięśnia sercowego, chorobą niedokrwienną serca, chorobami opłucnej, tętniakiem aorty. Postępowanie terapeutyczne skupia się w pierwszej kolejności na farmakoterapii, a następnie na leczeniu chirurgicznym. Efekt przeciwbólowy przynoszą akupunktura i masaż.

Jak działa układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu:

Objawy nerwobólu nerwu trójdzielnego

Objawy nerwobólu trójdzielnego odczuwalne mogą być na twarzy, w okolicy zatok nosowych, oka, żuchwy, gdzie przypominają nagły ból zęba. Schorzeniu towarzyszą często ślinotok, skurcz i drgania mięśni twarzy, łzawienie, katar, zaburzenie słuchu i smaku. Nerwoból nerwu trójdzielny objawia się rwącym lub piekącym bólem twarzy, trwającym najczęściej kilkanaście minut.

Neuralgia nerwu trójdzielnego pojawić się może jako konsekwencja ucisku, zapalenia, uszkodzenia nerwu trójdzielnego lub bez konkretnej przyczyny. U dużej grupy pacjentów objawy nasilają się w miesiącach zimnych, a słabną wraz z nadejściem cieplejszych dni.

Nerwobóle z tyłu głowy – objawy

Za objawy nerwobóli z tyłu głowy odpowiada neuralgia nerwu podpotylicznego Arnolda. Ból z karku promieniuje do góry i na boki w kierunku brwi. Ostry ból daje uczucia poparzenia lub porażenia prądem elektrycznym.

Chorzy skarżą się na nudności, światłowstręt, ból i szumy w uszach, zaburzenia wzroku, przewrażliwienie na dotyk.

Objawy nerwobólu z tyłu głowy wynikają z: urazu nerwu, stresu, traumy, urazu kręgosłupa w odcinku szyjnym, przewlekłego napięcia mięśni karku, cukrzycy.

Objawy innych nerwobólów

Wśród innych nerwobólów wymienia się m.in.:

 • nerwoból neuropatyczny po półpaścu, który charakteryzuje się bólem w miejscu wcześniejszego występowania półpaśca. Może utrzymywać się nawet przez kilka lat po wyleczeniu zmian skórnych;
 • nerwoból nerwu językowo-gardłowego – przeszywający ból odczuwany w okolicach szyi, języka, tylnej ścianie gardła;
 • nerwoból barkowy – spowodowany często zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa w odcinku szyjnym, objawia się bólem barku, łopatki i promieniuje na całą rękę.

Bibliografia:

1. Dobrogowski J., Kuś M., Sedlak K., Worodliczek J., Ból i jego leczenie, Warszawa, PWN, 1996.

2. Domżał M., Ból neuralgiczny i neuropatyczny w praktyce lekarza, „Terapia”, 2004, 12, s. 28-35.


Czy artykuł okazał się pomocny?

Nerwobóle — przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Nerwobóle są przypadłością, która może spotkać
każdego. Z reguły nerwoból objawia się silnym bólem w miejscu, w którym pojawił
się stan zapalny lub inna nieprawidłowość. Ból ten pojawia się nagle, ma
charakter napadowy. To bardzo przykra dolegliwość, która potrafi spędzać sen z
powiek, jednak jest wiele sposobów, by sobie z nią radzić.

Co to
są nerwobóle?

 Nerwoból nazywany jest także neuralgią. Towarzyszący
mu silny ból ma charakter falowy – na zmianę przybiera na mocy i traci na sile.
To efekt podrażnienia lub urazu nerwu. Możliwych przyczyn tego zjawiska jest
wiele:

 • ●    
  uszkodzenie nerwu (na skutek
  infekcji, czynników mechanicznych bądź toksyn),
 • ●    
  ucisk nerwu (na przykład przez
  otaczający go obrzęk lub blisko położone zmiany nowotworowe),
 • ●    
  stres,
 • ●    
  niedobór witamin z grupy B,
 • ●    
  niedoczynność tarczycy,
 • ●    
  dyskopatia,

●    
choroby neurodegeneracyjne (np.
stwardnienie rozsiane).

 1. Nerwobóle
  – objawy
 2. ●    
  Nerwoból objawia się zazwyczaj
  ostrym bólem, jednak to nie jedyny możliwy objaw. Zaobserwować można także:mrowienie,
 3. ●    
  pieczenie,
 4. ●    
  drętwienie,
 5. ●    
  kłucie,
 6. ●    
  zaburzenia czucia.

Wszystkie objawy neuralgii potrafią być
dotkliwe i dolegliwe, dlatego należy umieć rozpoznawać napady i nauczyć się z
nimi walczyć. U każdego chorego nerwoból może objawiać się nieco inaczej.

Wszystko zależy też od umiejscowienia neuralgii.

Najczęściej pacjenci spotykają
się z neuralgią międzyżebrową, która objawia się zazwyczaj uciskiem w klatce
piersiowej, lub z neuralgią nerwu trójdzielnego, która z reguły jest wywołana
przez zapalenie zatok lub okolic zębów. 

Nerwobóle
– leczenie

 Leczenie neuralgii należy rozpocząć od
kontaktu z internistą. Może on zastosować leczenie farmakologiczne, na przykład
przy użyciu niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub wykorzystując leki
uspokajające, bądź skierować pacjenta dalej, do specjalistów.

Jeśli przyczyną
neuralgii jest przewlekły stres, leczenie powinno objąć zmianę stylu życia i
nawyków, które nadwyrężają nasz organizm i psychikę. Pomocne mogą być sesje
akupunktury bądź masaże. Jeśli nerwoból ma inne podłoże, stosuje się czasem
zabiegi chirurgiczne. Nie są one jednak konieczne we wszystkich przypadkach.

Pomocne mogą okazać się również zioła i preparaty ziołowe jak np. MelisanaKlosterfrau, która stosowana miejscowo na skórę łagodzi nerwobóle.

mel.09.2021.03

Skąd się biorą nerwobóle? Jak je rozpoznać? Sprawdź!

Nerwobóle to bóle pojawiające się w obszarze skóry lub mięśnia unerwionego przez jeden nerw. To bóle napadowe, nagłe, ostre, rwące. Najczęściej dotyczą nerwów w obrębie twarzy, a także okolicy międzyżebrowej. Mogą pojawiać się w wyniku infekcji, co ma miejsce w przypadku półpaśca, mogą być wynikiem urazu, zatrucia czy choroby. Sprawdź, skąd się biorą nerwobóle.

Leia também:  Jakie Objawy Polpasca?

Nerwobóle, czyli neuralgia, to stan związany z uszkodzeniem nerwu obwodowego przenoszącego bodźce zmysłowe do mózgu. Nerwoból ma ostry, często przewlekły charakter. Ataki bólu pojawiają się znienacka i odchodzą, by po jakimś czasie znów powrócić. 

Przyczyny neuralgii

Nerwobóle wywołuje podrażnienie nerwów, a czynnikiem mogą być zapalenia, blizny, przeciążenia. Neuralgia może pojawić się z kilku przyczyn.

Często wyzwalana jest przez ucisk nerwu, infekcje i podrażnienia nerwów lub uszkodzenia mechaniczne (urazy). Nerwoból może również wywołać stres, niedobór witamin z grupy B, a także niektóre choroby m.in.

takie, jak cukrzyca, błonica, toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów czy borelioza.

Neuralgia może być także powodowana przez alkohol, narkotyki, zatrucie ołowiem, tlenkiem węgla.

Typy neuralgii:

 • Neuralgia trójdzielna (neuralgia nerwu trójdzielnego) to najczęstsza część neuralgii. Wynika z uszkodzenia jednego z nerwów czaszkowych, odpowiedzialnego za czucie w różnych rejonach twarzy. Neuralgia trójdzielna to bóle w obrębie szczęki górnej i żuchwy.
 • Neuralgia popółpaścowa występuje u chorych na półpasiec, może utrzymywać się także po wyzdrowieniu. 
 • Neuralgia międzyżebrowa wynika z uszkodzenia nerwów międzyżebrowych w przebiegu guzkowatego zapalenia tętnic lub reumatoidalnego zapalenie stawów.
 • Neuralgia językowo-gardłowa powodowana jest podrażnieniem dziewiątego nerwu czaszkowego, czyli nerwu językowo-gardłowego.
 • Amiotroficzną neuralgia splotu ramiennego dotyczy nerwów obręczy barkowej i ramienia z nerwobólem promieniującym do dalszej części kończyn.

W przypadku nerwobóli, których przyczyny nie udało się wyjaśnić, uzasadnione jest poszukiwanie przyczyn psychicznych.

Objawy neuralgii

Nerwobóle charakteryzują się ostrym, rwącym, szarpiącym bólem, promieniującym w obszarze unerwienia określonego nerwu lub jego gałęzi. Ból występuje w obszarze unerwienia nerwu, który został uszkodzony. 

Nerwoból często jest napadowy, pojawia się nagle i trwa przez jakiś czas, po czym ustępuje i pojawia się znowu za jakiś czas.

Charakterystyczne objawy neuralgii:

 • Nagłe, ostre, kłujące ataki bólu;
 • Uczucie mrowienia i drętwienia;
 • Nadmierna bolesność niektórych miejsc na niegroźne bodźce;
 • Bolesność i zmiana czucia w danym obszarze.

Ataki bólu mogą pojawiać się po dotknięciu pewnych miejsc lub w trakcie wykonywania konkretnych ruchów. Nerwobólom często towarzyszą zaburzenia czucia (przeczulica lub brak czucia), parestezje (mrowienia, drętwienia), a także osłabienie siły mięśniowej. 

Leczenie neuralgii

Neuralgię leczy się na różne sposoby. Leczenie farmakologiczne obejmuje leki przeciwpadaczkowe, przeciwdrgawkowe, a także leki przeciwdepresyjne oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne, środki przeciwbólowe. W terapii nerwobóli czasem stosuje się też tymczasowe wyłączenie funkcji nerwu, tzw. blokadę, jednak przynosi ona krótkotrwałą ulgę.

Neuralgię leczy się także za pomocą tzw. metod naturalnych, za pomocą masaży, akupunktury, nagrzewania. Pomocne są także zabiegi z wykorzystaniem prądów diadynamicznych, ultradźwięków.

Leczenie operacyjne jest ostatecznością, choć w trudnych przypadkach bywa ostatnią deską ratunku. Leczenie to obejmuje zabiegi chirurgiczne na pniu, zwoju lub korzeniach nerwu objętego schorzeniem.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło:

Nerwoból – czym jest i jak się go pozbyć? – Czytelnia apteki Cefarm24

Nerwobóle, inaczej nazywane również neuralgią, to dolegliwości o charakterze napadowym. Ból pojawia się nagle i jest bardzo silny. Zdarza się, że towarzyszy mu mrowienie, drętwienie czy niedowład. Ataki mogą występować z różną częstotliwością, być przerywane okresami bez żadnych dolegliwości. 

Nerwoból może dotyczyć różnych obszarów ciała. Najczęstsze są bóle głowy i szyi, bóle pleców, bóle brzucha, bóle serca i klatki piersiowej. Zdarza się, że neuralgia obejmuje nerwy twarzy – pojawia się wtedy ból szczęki czy zębów. 

Przyczyny występowania nerwobóli 

Neuralgia może mieć różne podłoże. Nerwobóle dzieli się na samoistne i objawowe. Neuralgia samoistna nie jest wynikiem procesu chorobowego, a napięcia, wywołanego na przykład stresem czy przemęczeniem. Ustalenie jej dokładnej przyczyny bywa bardzo trudne. Neuralgia objawowa natomiast świadczy o toczącej się w organizmie chorobie – mniej lub bardziej poważnej. 

Najczęstsze przyczyny neuralgii objawowej uścisk lub uszkodzenie nerwów (w wyniku urazów mechanicznych, infekcji lub stresu), zmiany zapalne, toksyczne uszkodzenia nerwów przez metale ciężkie lub leki, niedobór witamin z grupy B, zaburzenia metaboliczne. Nerwoból mogą wywołać także choroby autoimmunologiczne, takie jak cukrzyca, toczeń rumieniowaty czy reumatoidalne zapalenie stawów. Neuralgie towarzyszą także chorobom dotykającym psychiki: depresji, nerwicy, stanom lękowym. 

Jak rozpoznać neuralgię? 

Jakie objawy mogą świadczyć o neuralgii i kiedy warto zgłosić się do lekarza? Każdy ból, który jest dokuczliwy, nawracający, nie ma ustalonej przyczyny, powinien skłonić do konsultacji ze specjalistą. Być może jego przyczyną są dolegliwości związane z układem nerwowym.

Nerwobóle są nagłe, mocne, mogą dawać wrażenie kłucia czy palenia. Są silnie odczuwane, czasem wręcz powodują niedowład czy uczucie paraliżu. Mimo braku zmian na skórze, są odczuwane jako głębokie, intensywne.

Pojawiają się zwykle bez uprzedzenia, często przy wykonywaniu codziennych czynności. Chociażby atak bólu związany z nerwem trójdzielnym twarzy może atakować w czasie mówienia, mycia zębów czy twarzy. Mają charakter nawracający.

Ból może zniknąć nawet na kilka czy kilkanaście tygodni, a następnie pojawić się znowu, na przykład w okresie wzmożonego stresu. 

Charakterystyczny dla neuralgii jest ból, który trudno zwalczyć lekami przeciwbólowymi. Często nawet duże dawki nie przynoszą ulgi i nie likwidują bolesnych dolegliwości. Ten objaw powinien skłonić do natychmiastowej konsultacji z internistą, który zleci dalsze badania w celu postawienia właściwej diagnozy. 

Jak leczyć nerwoból?

Nawracające, paraliżujące normalne funkcjonowanie nerwobóle wymagają leczenia. Pierwszym krokiem do ich skutecznego zwalczenia jest postawienie diagnozy. Dlatego tak ważna jest szybka konsultacja z lekarzem i wykonanie niezbędnych badań.

Jeśli diagnoza się potwierdzi i przyczyną bólu okaże się neuralgia, trzeba wdrożyć dopasowane do indywidualnej sytuacji pacjenta leczenie.

Jeśli przyczyną neuralgii jest silny stres czy przewlekłe zmęczenie, warto zacząć od zmiany codziennych nawyków, a doraźnie stosować środki przeciwbólowe, plastry rozgrzewające czy relaksujący masaż. Pomocna może być sesja akupunktury, joga czy zajęcia wyciszające.

Aby zadbać o układ nerwowy, warto też zwrócić uwagę na uwzględniającą odpowiednie ilości witaminy B dietę. 

Neuralgia często towarzyszy problemom emocjonalnym. Niezbędna jest wtedy wizyta u psychologa lub psychiatry, a w razie potrzeby sięgnięcie po leki przeciwlękowe lub antydepresanty.

Jeśli natomiast nerwoból jest wynikiem choroby, ulgę przyniesie tylko skuteczne leczenie pierwotnego schorzenia. Wizytę u odpowiednich specjalistów zleci diagnozujący nerwoból lekarz internista.

Masz te objawy? To może być nerwoból

Nerwobóle to wyjątkowo nieprzyjemne dolegliwości, które mogą w znacznym stopniu utrudnić normalne funkcjonowanie. Dlaczego pojawiają się nerwobóle? W jaki sposób rozpoznać ich objawy?

Co to jest nerwoból?

Nerwoból atakuje nagle i zwykle nic nie przepowiada tego, że może się on pojawić. W przypadku nerwobólu nie zawsze mamy do czynienia z procesem chorobowym, który dotyczy rozmieszczonych w naszym ciele nerwów.

W zależności od lokalizacji choroby oraz jej przyczyn zmienia się lokalizacja nerwobólu, który może być wyraźnym objawem postępującego stanu zapalnego i innych problemów zdrowotnych np.

spowodowanego stresem lub urazem ucisku na nerwy.

Nerwoból najczęściej dotyczy:

 • okolicy twarzy, szyi i barków,
 • okolicy głowy,
 • okolicy pleców,
 • okolicy międzyżebrowej oraz podżebrza,
 • okolicy serca (może pozorować ból wieńcowy),
 • okolicy brzucha.

W zależności od lokalizacji bólu, mamy do czynienia z różnymi rodzajami nerwobólu, które są traktowane jako oddzielne jednostki chorobowe.

Nerwobóle objawy

Trudno pomylić nerwoból z innymi dolegliwościami. Cechuje się on:

 • nagłym wystąpieniem bólu,
 • brakiem objawów poprzedzających atak,
 • zmiennym nasileniem objawów,
 • charakterem napadowym.
Leia também:  Ellaone Jakie Sa Objawy?

Nerwoból jest bardzo nieprzyjemnym, ostrym, piekącym, czasami wręcz przeszywającym bólem, pojawiającym się np. podczas wykonywania codziennych czynności, które wcześniej nie sprawiały żadnych problemów.

Cechuje się on także występowaniem dodatkowych dolegliwości np. uczucia pieczenia i mrowienia skóry oraz może przebiegać z drętwieniem kończyn.

W przypadku neuralgii nerwu trójdzielnego często ból opisywany jest jako uczucie „porażenia prądem”, które jest tak silne, że powoduje zawroty głowy oraz może powodować omdlenia.

Objawy nerwobólu pojawiają się nagle, ale nie oznacza to, że równie nagle mijają. Czasami neuralgia dokucza jedynie kilka godzin, ale zdecydowanie częściej, staje się towarzyszem osoby chorej na dłuższy czas. Wówczas normalne wykonywanie codziennych czynności może stać się wręcz niemożliwe bez wcześniejszego przyjęcia środków przeciwbólowych.

Rodzaje neuralgii

Nerwobóle dzielą się na dwie grupy.

 1. Nerwobóle samoistne (neuralgia samoistna), które nie są powodowane toczącym się w obrębie nerwów procesem chorobowym i wynikają np. z powodowanego stresem napięcia. Przyczyny nerwobólu samoistnego nie da się w większości przypadków ustalić.
 2. Nerwobóle objawowe (neuralgia objawowa) – w tym przypadku neuralgia jest jednym z objawów chorobowych i może świadczyć o występowaniu w organizmie zarówno stosunkowo niegroźnych, jak i bardzo poważnych schorzeń.

Najczęściej występujące nerwobóle to:

 • nerwoból nerwu trójdzielnego,
 • nerwoból międzyżebrowy,
 • nerwobóle w klatce piersiowej,
 • nerwobóle pleców,
 • nerwobóle głowy.

Nerwobóle mogą być zlokalizowane w różnych miejscach na ciele; w tym przypadku możemy mieć także do czynienia z promieniowanie bólu, który będzie odczuwany w znacznej odległości od np.

występującego stanu zapalnego lub spowodowanego różnymi czynnikami ucisku na nerw.

Podsumowując, różne dolegliwości bólowe są dość powszechne i dotyczą coraz większej liczby osób. Jeżeli objawy bólowe pojawiają się nagle, mają charakter piekący lub kłujący oraz towarzyszy im tkliwość, mrowienie, drętwienie lub uczucie pieczenia skóry, to najprawdopodobniej mamy do czynienia właśnie z nerwobólem.

Warto wiedzieć, że nerwobóle powinny zostać skonsultowane z lekarzem, bo mogą świadczyć o toczącym się w organizmie procesie chorobowym.

Z tego względu nie warto zwlekać i męczyć się z silnym bólem, na który zwykle nie pomagają dostępne bez recepty leki przeciwbólowe.

W przypadku neuralgii bardzo często zachodzi konieczność zastosowania mocniejszych środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz rozluźniających.

Czytaj też:Kłucie w prawym boku – co może oznaczać?

Ból neuropatyczny (nerwoból w plecach): leczenie

Czym jest ból neuropatyczny – definicja

Ból neuropatyczny jest to ból, który powstaje w układzie nerwowym. W warunkach prawidłowych nerwy służą do przesyłania sygnałów bólowych poprzez zlokalizowany w kręgosłupie rdzeń kręgowy aż do siedziby świadomości czyli mózgu.

Sygnały te informują o potencjalnym, bądź istniejącym już uszkodzeniu tkanek. Na skutek fizycznego bądź chemicznego (np.

podczas chemioterapii) uszkodzenia struktur nerwowych, albo na skutek zaburzenia ich działania, mogą one zacząć wysyłać do mózgu nieprawidłowe, wyolbrzymione i zniekształcone informacje o bólu.

Ból taki jest bardzo uciążliwy, gdyż ma bardzo nieprzyjemny charakter, typowe środki przeciwbólowe słabo sobie z nim radzą oraz często nasila się on w nocy powodując bezsenność. Najczęstszą strukturą, której uszkodzenie może powodować ból neuropatyczny jest nerw, taki ból nazywa się wtedy nerwobólem bądź neuralgią.

Charakter bólu neuropatycznego

Chorzy mają wrażenie nieznośnego palenia, mrowienia bądź drażnienia prądem elektrycznym. Niekiedy ból jest bardzo ostry, przeszywający, porównywalny do ukłucia ostrym przedmiotem. Typowo ból ten nasila się w nocy i powoduje zaburzenia snu.

Dlaczego tradycyjne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, nie działają na ból neuropatyczny?

Ponieważ ból neuropatyczny nie ma źródła jedynie w stanie zapalnym, ale w zaburzonej funkcji układu nerwowego. Aby go skutecznie uśmierzyć, należy stosować leki działające bezpośrednio na układ nerwowy.

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu neuropatycznego?

Uwięźnięcie nerwu pośladkowego – nerwoból w plecach

Przez pojęcie nerwoból w plecach najczęściej rozumie się uwięźnięcie czuciowego górnego nerwu pośladkowego (ang. superior cluneal nerve). Najczęściej objawia się to przewlekłym bólem w górnej części pośladka.

Ból najczęściej nasila się przy schylaniu, długotrwałym siedzeniu oraz po wstaniu, szczególnie po długiej jeździe samochodem.

Uwięźnięcie może wynikać z nadmiernego napięcia mięśni grzbietu, które często jest skutkiem przykurczów mięśniowych najczęściej wywołanych przez długotrwałe siedzenie i brak odpowiedniego rozciągania.

Ból ten dobrze reaguje na leczenie, które polega na ostrzyknięciu uwięźniętego nerwu oraz ćwiczeniach rozciągających przykurczone mięśnie.  Innym nerwobólem w plecach jest neuralgia międzyżebrowa, która najczęściej jest odczuwana jako ból okalający zlokalizowany na poziomie kręgosłupa piersiowego.

Rwa kulszowa bądź rwa ramienna

Poprzez uszkodzenie korzeni nerwowych dochodzi do bólu, który w rwie kulszowej promieniuje do kończyny dolnej, natomiast w rwie ramiennej do kończyny górnej.

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka charakteryzuje się nocnym drętwieniem oraz mrowieniem dłoniowej powierzchni kciuka, palca wskazującego, środkowego oraz połowy palca serdecznego. Objawy te są spowodowane drażnieniem nerwu pośrodkowego, który zostaje uciśnięty w kanale nadgarstka.

Pacjenci powinni starać się unikać nadmiernego zginania i prostowania nadgarstka. Ma to szczególne znaczenie podczas pisania na klawiaturze. Początkowe stadia można leczyć za pomocą nocnej ortezy, rehabilitacji oraz zastrzyków.

Bardziej zaawansowane stadia wymagają interwencji chirurgicznej.

Ból przewlekły

Nieleczony lub nieskutecznie leczony ból może zostać utrwalony w układzie nerwowym i przerodzić się w ból przewlekły, który jest rodzajem bólu neuropatycznego.

Polineuropatia

Polineuropatia polega na uszkodzeniu nerwów obwodowych co może przejawiać się zaburzeniami czucia, osłabieniem kończyn oraz bólem, którego lokalizacja dotyczy najczęściej stóp i rąk pod postacią skarpet i rękawiczek.

Najczęstszą przyczyną polineuropatii jest cukrzyca. Polineuropatia występuje często w przebiegu chorób nowotworowych. Może ona być wynikiem istnienia nowotworu albo chemioterapii.

W przebiegu radioterapii nowotworów może dojść do uszkodzenia splotów nerwowych.

Nadwrażliwość na promieniowanie elektromagnetyczne (ang. Electromagnetic hypersensitivity)

Nadwrażliwość na fale oraz pole elektromagnetyczne (ang.

Electromagnetic hypersensitivity – EHS) objawia się między innymi uczuciem palenia, mrowienia, kłucia małymi igłami, zaczerwienieniem skóry, bólami głowy, bólami mięśni, zmęczeniem oraz zaburzeniami snu i pamięci.

Pacjenci obarczają odpowiedzialnością za te objawy fale elektromagnetyczne, najczęściej te emitowane przez telefonię komórkową (telefony i stacje przekaźnikowe) oraz linie wysokiego napięcia.

Leczenie bólu neuropatycznego

Przede wszystkim w miarę możliwości należy zlikwidować czynniki uszkadzające układ nerwowy. W celu uśmierzenia bólu stosuje się leki, które hamują wrażliwość układu nerwowego na ból. Podczas rehabilitacji obejmuje stymulację czuciową, która hamuje odczuwanie patologicznego bólu.

Ból w klatce piersiowej, trudności z oddychaniem, zwiększona potliwość

Jestem osobą młodą i bardzo szczupłą (25 lat, mężczyzna, 65 kg przy 186 cm wzrostu). Miałem kilka sytuacji, które – sądząc po opisach dostępnych w internecie – mogą świadczyć o chorobie niedokrwiennej serca. Objawami były: ściskający ból w klatce piersiowej (ale dosyć lekki), trudności z oddychaniem, zwiększona potliwość, omdlenie oraz dośćy mocny strach.

Profilaktycznie przyjmowałem 300 mg kwasu acetylosalicylowego. Po złagodzeniu objawów (które utrzymywały się przez kilkanaście minut) szedłem do lekarza, który po wykonaniu badania EKG stwierdzał za każdym razem, że wszystko jest w porządku, poza tym to mało prawdopodobne, aby osoba w moim wieku miała takie problemy; tak więc przyczyna moich dolegliwości nie została odnaleziona.

Mimo to bardzo martwi mnie fakt, że zdarzyło się to parę razy i obawiam się, że może się powtórzyć z dużo gorszym skutkiem.

Czy te “incydenty” mogły być jakąś łagodną formą zawału serca lub innej choroby niedokrwiennej? Czy w przypadku kolejnego takiego “ataku” powinienem wezwać pogotowie ratunkowe? Nie chcę, aby znowu tak mnie potraktowano, gdy “okaże się”, że moje EKG jest w normie, a ja jedynie “marnuję” czas służb ratunkowych.

Leia também:  Napady kaszlu – ataki duszącego i suchego kaszlu

Odpowiedziała:

dr n. med. Agnieszka Tycińska
Katedra i Klinika Kardiologii

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Przyczyny Pana dolegliwości mogą być bardzo różne i na pewno nie można ich bagatelizować. Zawały serca na tle choroby wieńcowej mogą zdarzać się w młodym wieku, ale należą do rzadkości. Jednak to, czy ma Pan chorobę wieńcową, czy nie, można, a nawet trzeba wykluczyć, wykonując szereg badań kardiologicznych.

Potencjalne kardiologiczne, poza chorobą wieńcową, przyczyny Pańskich dolegliwości to:

 • Dławica Prinzmetala (tzw. angina wazospastyczna) – choroba wynikająca ze skurczu tętnic wieńcowych. Głównym objawem jest napadowy ból w klatce piersiowej (czasami może mu towarzyszyć omdlenie, wzmożona potliwość i strach). Dolegliwościom towarzyszą zmiany w EKG, które występują tylko w czasie objawów. Dlatego choroba bywa trudna do zdiagnozowania. Leczenie polega na podawaniu leków – inhibitorów kanału wapniowego.
 • Arytmia serca – w młodym wieku jest to najczęściej częstoskurcz nadkomorowy. Mogą mu towarzyszyć takie objawy, jak: uczucie szybkiej pracy serca, omdlenie, wzmożona potliwość, strach, czasami ból w klatce piersiowej lub dławienie w gardle. Badanie metodą Holtera EKG jest badaniem z wyboru w celu wykluczenia/potwierdzenia arytmii.
 • Wrodzona wada serca – przy Pana wzroście i masie ciała mogą to być wady aorty i/lub zastawki aortalnej. Wskazane byłoby wykonanie echokardiografii.
 • Nadciśnienie płucne – przeważa duszność, której mogą towarzyszyć inne objawy (omdlenia, szybka męczliwość, obrzęki obwodowe, bóle w klatce piersiowej, sinica). Choroba może występować np. w przebiegu wrodzonych wad serca lub być tzw. idiopatyczna (tj. bez uchwytnej przyczyny). Niezdiagnozowana i nieleczona jest związana z wysoką śmiertelnością. Diagnostykę przeprowadza się w wysokospecjalistycznych ośrodkach kardiologicznych. Zdiagnozowaną chorobę leczy się w ramach programu NFZ. Pacjenci przyjmują leki doustne, wziewne lub w pompach infuzyjnych. Leczona i dobrze kontrolowana choroba znacznie poprawia rokowanie w tej grupie pacjentów.

Z przyczyn pozakardiologicznych najbardziej prawdopodobna byłaby neuralgia międzyżebrowa. Tę koncepcję należy jednak rozważać dopiero po wykluczeniu przyczyn kardiologicznych.

Podsumowując, wizyta u doświadczonego kardiologa i wykonanie szeregu specjalistycznych badań kardiologicznych, poza zwykłym spoczynkowym EKG (echokardiografia, Holter EKG, test wysiłkowy), wydaje się nieunikniona.

Blog

Rwa kulszowa to często występujący rodzaj bólu (zespół objawów) wywołany przez ucisk lub podrażnienie nerwu kulszowego. Nerw kulszowy to najdłuższy nerw w ciele, zaczynający się w miednicy, idący przez pośladki i kończący się na stopach.

Aż nawet 40% osób doświadcza w życiu rwy kulszowej lub podrażnienia nerwu kulszowego. Wypadnięcie dysku jest najczęstszą przyczyną rwy kulszowej, jednak czasami lekarze nie są w stanie znaleźć właściwej przyczyny tego bólu.

Wszystko, co kładzie nacisk na nerw lub go podrażnia może spowodować ból, który to odczuwalny jest od tylnej części pośladków lub uda. Ból ten może być odczuwalny w różnym stopniu. Rwa kulszowa może być odczuwana jako łagodny ból, ostre pieczenie lub skrajny dyskomfort.

Rwa kulszowa może również powodować uczucie drętwienia, osłabienie lub mrowienie.

 • Najczęstsze objawy rwy kulszowej to: • ból pośladka lub nogi, pogarszający się podczas siedzenia, • pieczenie lub mrowienie przechodzące od góry do dołu nogi, • osłabienie, drętwienie, lub trudności w poruszaniu nogi lub stopy, • ciągły ból po jednej stronie pośladka,
 • • przeszywający ból znacznie utrudniający wstawanie.

Rwa kulszowa najczęściej dotyka tylko jednej strony dolnej części ciała. Często ból rozciąga się od dolnej części pleców, idąc dalej z tyłu uda w dół poprzez nogi.

W zależności od tego, gdzie nerw kulszowy został naruszony, ból może także obejmować stopy lub palce. Dla niektórych osób ból związany z rwą kulszową może być ciężki i osłabiający.

Dla innych ból wywołany rwą kulszową może być nieregularny i irytujący, jednak w takich przypadkach możliwe jest pogorszenie sytuacji.

 1. Przyczyny rwy kulszowej
 2. Przyczyną rwy kulszowej jest zazwyczaj podrażnienie nerwu kulszowego. Inne najczęstsze przyczyny rwy kulszowej to:
 3. • zwężenie lędźwiowego kanału kręgowego (zwężenie kanału kręgowego w dolnej części pleców) • choroba zwyrodnieniowa dysku (przesunięcie się dysków, które działają jak poduszki między kręgami) • kręgozmyk (przemieszczenie kręgów wraz z całym odcinkiem kręgów wyżej leżących ku przodowi w stosunku do kręgu położonego niżej),
 4. • ciąża.
 5. Inne przyczyny, które mogą przyprawić Cię o ból pleców to: nadwaga, nieregularne ćwiczenia, noszenie wysokich obcasów albo spanie na zbyt miękkim materacu.
 6. Leczenie rwy kulszowej

W wielu przypadkach ból związany z rwą kulszową powoli zanika i mija z czasem. Na początku leczenie zwykle skupia się na podawaniu leków i wykonywaniu ćwiczeń w celu złagodzenia bólu.

 • Ból ten można złagodzić poprzez:
 • • unikanie siedzenia (chyba, że jest bardziej komfortowe niż stanie); • na przemian przebywanie w pozycji leżącej z krótkimi spacerami. Można zwiększać długość tego spaceru za każdym razem, gdy coraz mniej odczuwa się ból;
 • • przyjmując acetaminofen lub niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak ibuprofen.

Dodatkowe leczenie rwy kulszowej zależy od tego, co powoduje podrażnienie nerwów. Jeśli objawy nie zanikną zaleca się stosowanie fizykoterapii.

Leczenie rwy kulszowej przy krótkim przebiegu choroby. Dostępne bez recepty leki przeciwbólowe są zazwyczaj skuteczne w łagodzeniu bólu. Środki przeciwbólowe znane jako niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen, uznaje się za najbardziej skuteczne.

Ćwiczenia Jeśli dokucza Ci rwa kulszowa to należy pamiętać o tym, aby pozostawać aktywnym fizycznie. O ile wypoczynek w łóżku może zapewnić chwilową ulgę, o tyle długotrwałe leżenie w łóżku może być niezalecane. Zalecane ćwiczenia to spacery i lekkie rozciąganie. Jeśli z powodu rwy kulszowej otrzymałaś dni wolne od pracy, to należy dążyć do powrotu do zdrowia jak najszybciej.

Okłady / kompresy Wiele osób uważa, że korzystanie zarówno gorących lub zimnych okładów pozwala zmniejszyć ból.

Można zrobić własny zimny okład owijając paczkę mrożonego groszku (lub innego mrożonego produktu) w ręcznik. Zestawy ogrzewających okładów powinny być dostępne w większości aptek.

Skuteczne może okazać się stosowanie zamiennie najpierw jednego typu okładu (ciepły/zimny), a następnie drugiego.

Leczenie rwy kulszowej przy długim przebiegu choroby.

Leczenie przewlekłej rwy kulszowej zazwyczaj wymaga połączenia technik samopomocy oraz profesjonalnego leczenia.

Środki przeciwbólowe: Długotrwałe stosowanie NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) jako długookresowego sposobu zwalczania bólu zazwyczaj nie jest zalecane, ponieważ może być przyczyną problemów z żołądkiem i układem pokarmowym, takich jak owrzodzenie lub krwawienie wewnętrzne.

Jeśli jednak potrzebujesz uśmierzyć ból występujący przez dłuższy czas można zastosować inne środki przeciwbólowe, chociażby takie jak paracetamol. Wstrzyknięcie kortykosteroidów

Jeśli inne metody łagodzenia bólu pomagają, to lekarz rodzinny może skierować pacjenta do specjalisty na zabieg zewnątrzoponowego podania leków sterydowych. Dzięki temu zabiegowi dostarczane są silne leki przeciwzapalne bezpośrednio do miejsca zapalnego w okolicy nerwów kręgosłupa. Powinno to obniżyć ciśnienie na nerw kulszowy i w wyniku tego zmniejszyć odczuwany ból.

Ćwiczenia i fizjoterapia Należy również starać się pozostać aktywnym fizycznie, na tyle na ile jest to możliwe, ponieważ spowoduje to zmniejszenie nasilenia objawów. Zaleca się również, aby w przypadkach korzystania z urlopu chorobowego starać się wrócić do pracy jak najszybciej.

Regularne ćwiczenia pomogą wzmocnić mięśnie wspierające kręgosłup. Ćwiczenia także stymuluje produkcję endorfin, które są naturalnymi substancjami chemicznymi działającymi przeciwbólowo.

Fizjoterapeuta nauczy Cię szeregu ćwiczeń wzmacniających mięśnie, które wspierają kręgosłup i poprawiają jego elastyczność.

Mogą również nauczyć Cię jak poprawić swoją postawę i zmniejszyć ryzyko wystąpienia przyszłych problemów z Twoimi plecami.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*