Nawracające infekcje intymne – jak im zapobiegać?

Dr n. med. Agata Cajdler-Łuba – ginekolog i endokrynolog, prowadzi prywatną praktykę ginekologiczną w Łodzi

Wiele kobiet ma kłopoty z nawracającymi infekcjami okolic intymnych. Zwłaszcza kobiet młodych. Przychodzą do mnie i mówią, że były już u kilku ginekologów i chcą wreszcie znaleźć tego „dobrego”.

Najczęściej to oznacza takiego, który przepisze im odpowiednie leczenie.

Aby jednak wyleczyć nawracające infekcje, trzeba zacząć nie od leków, ale od kwestii znacznie bardziej podstawowej: prawidłowej higieny okolic intymnych oraz zrozumienia kobiecej fizjologii.

Bez tych dwóch elementów kłopoty będą stale do nas wracać, nawet gdybyśmy dostały wszystkie leki świata stosowane w tego typu dolegliwościach. Co więcej, często sama zmiana podejścia do higieny intymnej powoduje, że infekcje znikają.

Okolice intymne należy utrzymywać w czystości, ale dlaczego tak nadmiernej? Kobiety myją się nawet trzy razy na dzień.

Używają środków dezynfekujących, do podmywania się korzystają z preparatów, które zawierają składniki przeciwbakteryjne. To powoduje wyjałowienie śluzówki pochwy i zaburzenia mikroflory.

Konsekwencją są później właśnie nawracające infekcje pochwy. Dbając o higienę, nie powinniśmy pozbywać się naturalnego, ochronnego filmu, który wytwarza nasza skóra.

Pielęgnacja okolic intymnych powinna się rozpocząć od nierobienia błędów!

Najczęściej przychodzą do mnie pacjentki skarżące się na upławy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, co to są upławy. A to jest każda wydzielina pochwowa poza krwią, zarówno ta fizjologiczna, jak i patologiczna. Wydzielina ta wygląda inaczej w różnych fazach cyklu. Bywa, że kobiety uważają, że mają upławy patologiczne, a to jest norma.

Kolejna sprawa – sposób ubierania się i golenie. Młode kobiety noszą ekstremalnie obcisłe dżinsy, zimą mają jeszcze rajstopy, a pod nimi stringi. W stringach noszą wkładkę, bo muszą przecież być cały czas czyste. I najczęściej są wygolone w okolicach intymnych. Ta moda to jest ginekologiczny koszmar.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Golić czy nie? Pachy, nogi, strefę bikini?

Włosy w okolicy narządów płciowych są nam potrzebne. Tak samo jak rzęsy i brwi chronią oczy, włosy łonowe chronią pochwę i jej przedsionek przed wnikaniem do środka zanieczyszczeń i patogenów. Jeśli okolica intymna jest całkowicie wygolona, bakterie kałowe z odbytnicy mają ułatwioną drogę do pochwy. To jest wręcz autostrada. Trzeba o tej bliskości pochwy i odbytu pamiętać.

Zwracam na to uwagę, ponieważ golenie włosów łonowych przez młode kobiety jest w tej chwili nagminne. Dziewczyny nie akceptują swojego owłosienia, tak samo jak nie akceptują naturalnej wydzieliny pochwowej. Każdą wilgoć traktują jak objaw choroby. One chcą mieć idealnie sucho w bieliźnie. Tylko że to suchość pochwy jest chorobą.

Jasne, że można sobie wygolić pachwiny, ale pasek owłosienia biegnący w rejonie warg sromowych naprawdę powinien zostać zachowany. To bardzo ważne!

Okolice intymne nie lubią stringów i bardzo obcisłych spodni, bo rezerwuarem infekcji pochwowych jest często nasza własna odbytnica. Można się na to oburzać, ale taka jest nasza fizjologia.

Jeżeli szew w spodniach na okrągło drażni przedsionek pochwy i krocze, to bakterie kałowe będą miały doskonałe warunki, by wniknąć do pochwy.

Przy podrażnionej skórze bardzo łatwo dochodzi do zakażenia zarówno grzybiczego, jak i bakteryjnego.

Kobiety oczywiście zmieniają codziennie bieliznę, ale już spodni przecież nie. A jeśli nosimy stringi, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że materiał spodni w kroku ma kontakt z naszymi pośladkami i z pochwą.

Cienki pasek majtek w pupie nie ochroni nas przed mikrobami kałowymi, niewidocznymi gołym okiem.

Możemy być przekonane, że spodnie są czyste, ale jeśli mówimy o mikrobiologii, to nic nie jest czyste. Mikroby są wszędzie, także w naszych gazach jelitowych.

To nie są łatwe tematy, zwłaszcza dla młodych, ale naprawdę warto zrozumieć, jak czasem głęboko ingerujemy w działanie własnego ciała, przez co mamy kłopoty, które są trudne do leczenia.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Choroby kobiece. Jak dbasz o swoje miejsca intymne?

Rozmowę z pacjentką, która narzeka na nawracające infekcje okolic intymnych, trzeba także zacząć od wyjaśnienia, jak działa przewód pokarmowy. Polacy żywią się fatalnie.

Fast foody i przetworzona żywność zaburzają równowagę między dobrymi drobnoustrojami a patogenami. Powinniśmy dbać o swoje jelita, by nie mieć zaparć czy nieprawidłowej fermentacji jelitowej.

Zdrowa dieta jest więc również podstawą higieny intymnej.

Poza tym antybiotykoterapia, stosowana z różnych przyczyn, predysponuje do namnażania się grzybów, które przedostają się do okolic intymnych bez najmniejszego kłopotu, ponieważ antybiotyki zaburzają równowagę między pałeczkami kwasu mlekowego a drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Bardzo duża liczba kobiet podmywa się także zbyt głęboko. Niemalże robi sobie irygację. Wypłukując to, co najlepsze. Wydzielina pochwowa musi tam być.

To tak jak łzy w oku. Jeśli je odessiemy, to oko robi się suche, czerwone i piecze.

Do mycia okolic intymnych używamy preparatów, które mają pH zgodne z naturalnym odczynem nabłonka pochwy – powyżej 4,5.

Dobrze by było, żeby nie zawierały mydeł i były przeznaczone tylko do higieny intymnej. Na rynku jest teraz sporo preparatów, które zawierają w swoim składzie kwas mlekowy, alantoinę, pantenol, a nawet kwas hialuronowy, który fantastycznie nawilża.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Higiena intymna

Kluczem do leczenia infekcji intymnych jest przywrócenie naturalnej równowagi mikrobiologicznej pochwy. Mogą w tym pomóc dostępne na rynku probiotyki.

Moim zdaniem są one w pewnych sytuacjach niezastąpione, ale to nie znaczy, że ma je stosować każda kobieta i w każdej ilości.

Jest sporo pacjentek, które mają gęste mleczne upławy, odczuwają też pieczenie i zaczerwienienie sromu.

Lekarze najczęściej podejrzewają – z powodu tych mlecznych upławów – że to jest grzybica, albo stwierdzają, że kobieta jest zdrowa. Ale ona jednak czuje dyskomfort.

I w końcu dostaje receptę na lek przeciwgrzybiczy. Ale po włożeniu do pochwy takiej globulki zaczyna ją jeszcze bardziej piec, swędzieć i szczypać.

Pacjentki wracają i mówią, że lek je podrażnia. Co to może oznaczać? Najczęściej, że jest to źle dobrane leczenie.

Nasza literatura nie informuje o tym, że jest grupa pacjentek, które mają za dużo pałeczek kwasu mlekowego! Pałeczki te zagarnęły pochwę i dają te charakterystyczne mleczne upławy.

Akurat takiej kobiecie rzeczywiście należy zrobić irygację, żeby wypłukać nadmiar wydzieliny.

Mówię o tym, ponieważ często są to właśnie kobiety, które latami profilaktycznie przyjmują probiotyki i po prostu z nimi przesadziły.

Jeśli pacjentka zgłasza się z objawami pochwowymi, to warto sprawdzić pH pochwy. To proste badanie, które kosztuje grosze.

Nie każdej pacjentce wykonuje się mykogram, czyli badanie identyfikujące rodzaj grzyba, ale jeżeli ma ona nawracające upławy, warto zrobić wymaz z pochwy z mykogramem.

Gdy z badań wynika, że nie ma grzybicy, można podejrzewać, iż mleczne upławy są spowodowane nadmiarem pałeczek kwasu mlekowego.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Probiotyki przy antybiotykach, biegunkach, na infekcje intymne. Jak je brać, żeby działały

Oczywiście przy pierwszej infekcji nie wykonujemy takich badań, nie ma do tego wskazań. Z diagnostyką nie należy przesadzać, ale nie można o niej zapominać, jeśli kłopoty nawracają. A za nawracające grzybice uważa się powyżej czterech i więcej epizodów w roku.

Jeśli mielibyśmy mówić o proporcjach, to nadmiar pałeczek kwasu mlekowego jest jednak dużo rzadszy niż ich niedobór.

Grupa pacjentek, u której probiotyki będą z kolei kluczowe, to kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną. Zmienia ona warunki w pochwie, m.in. jej pH.

I nie chodzi mi o to, żeby kobiety nie stosowały antykoncepcji, ale o to, by zdawały sobie sprawę z tego, że ona ma wpływ na florę bakteryjną. Przyjmowanie antykoncepcji zmienia wydzielinę pochwową.

Jeśli kobieta ma nawracające problemy, może stosować profilaktykę probiotykami. Jeśli jednak nie ma żadnych problemów, to zostawiamy jej florę bakteryjną w spokoju. To znaczy, że jest dobrze i jej organizm sobie radzi.

Probiotyki są polecane także w ciąży. To wyjątkowy czas, kiedy organizm kobiety wytwarza bardzo dużo hormonów, które sprzyjają zakażeniom grzybiczym i bakteryjnym. Takie infekcje są czynnikami ryzyka przedwczesnego porodu czy porodów samoistnych! Dlatego w tym okresie probiotyki, które dostarczają dobrych bakterii kwasu mlekowego, są dobrym rozwiązaniem.

Tu jednak lepsze są preparaty doustne, ponieważ w profilaktyce przewlekłej takie probiotyki działają wolniej, ale dłużej. Udowodniono, że bakterie z jelita grubego przepełzają do pochwy. I to jest zresztą dowód na to, że inne bakterie – te mniej pożądane – też tak potrafią.

Probiotyki dopochwowe są z kolei lepsze wtedy, kiedy chcemy działać natychmiast – bardziej leczniczo niż profilaktycznie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Polki zużywają najwięcej środków higieny związanych z ochroną w trakcie miesiączki

Korzystając z probiotyków, stosujmy te najnowszej generacji, z dużą zawartością bakterii, dostosowane do mikroflory Polek (taką informację można znaleźć na opakowaniu).

Pamiętajmy też, że nie każde swędzenie oznacza, że to od razu jest grzybica! Nadmiar pałeczek kwasu mlekowego też powoduje świąd.

Leia também:  Popękany język – co oznaczają bruzdy na języku?

I alergie na płyny do mycia, do płukania tkanin, proszki do prania, perfumowane podpaski i papier toaletowy.

U kobiet z wygolonymi włosami łonowymi ryzyko rozwoju alergii i podrażnień jest większe, ponieważ związki z kosmetyków czy produktów higienicznych dotykają bezpośrednio skóry.

Mówiąc o dobrostanie okolic intymnych, nie można zapomnieć o jeszcze jednej kwestii – pochwa i szyjka macicy silnie reagują na emocje. Wydzielina pochwowa produkowana jest w większej ilości w reakcji na różne bodźce psychiczne, tak samo jak ślina wydziela się, gdy widzimy coś pysznego.

To wszystko są błony śluzowe. Z nerwów możemy odczuwać suchość w ustach, podobnie pod wpływem stresu możemy mieć sucho w okolicach intymnych. Bywa, że pacjentki mówią mi, iż do kolejnego „dyskomfortu” doszło u nich po stresującej sytuacji. I obserwują, że ta zależność się powtarza. Wiadomo też, że przewlekły stres powoduje spadek odporności i zaburzenia mikroflory, również w pochwie.

Na koniec problem higieny mężczyzn. Mężczyźni przy myciu często nie odciągają napletka i nie wymywają gromadzącej się tam tzw. mastki. To trzeba usuwać. Czy trzeba to robić pięć razy na dzień? Absolutnie nie.

Jednak to miejsce jest rezerwuarem bakterii i grzybów, które mężczyznom nie szkodzą, ale kobietom – owszem. Do mycia okolic intymnych dla mężczyzn polecane są również płyny do higieny intymnej lub nawet sama woda.

Nie powinny to być płyny z serii „wszystko w jednym” – do włosów i ciała.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Pierwsza rzecz do zrobienia po seksie. Jeśli jesteś kobietą

Jeśli chodzi o infekcje, u kobiety z nawracającymi kłopotami powinno się przebadać pod kątem grzybicy także jej partnera.

Gdy jest stwierdzona i potwierdzona badaniem mikrobiologicznym infekcja pochwy, przy pojedynczych epizodach, nie leczymy grzybicy u mężczyzny. Zalecamy, by się dokładnie umył.

Diagnostyka partnera powinna być przeprowadzona w przypadku nawracających infekcji, ale przede wszystkim bakteryjnych, ze względu na możliwość rezerwuaru bakterii w gruczole krokowym.

Natomiast w przypadku grzybic nawrotowych u kobiety leczymy dodatkowo panów, ale jednorazowo. Pamiętajmy, że nasz partner może mieć np. utajoną cukrzycę, która powoduje skłonność do infekcji grzybiczych, i to on jest źródłem naszych infekcji.

Jak zapobiegać infekcjom intymnym jesienią?

Odpowiedni ubiór – adekwatnie do okoliczności i warunków atmosferycznych

Podążanie za południową modą i chodzenie z gołymi nogami w październiku czy listopadzie skończyć się może zapaleniem pęcherza i przydatków. Gdy robi się coraz zimniej i podmuchy wiatru smagają nasze łydki zakładajmy na siebie coraz więcej warstw, ubierajmy się „na cebulkę”. To zapobiegnie wychłodzeniu dolnych partii ciała i zmniejszy ryzyko zapalenia cewki moczowej i pęcherza. 

Dzięki postępowi technologicznemu nowoczesne włókna syntetyczne skutecznie chronią przed chłodem ale niestety często też uniemożliwiają prawidłową wentylację skóry przez co poci się ona bardziej, również w okolicach intymnych.

Zwiększa się ilość wydzieliny pochwowej, wzrasta temperatura panująca wewnątrz i stwarzają się idealne warunki dla rozwoju bytujących w pochwie patogenów – szczególnie grzybów i bakterii beztlenowych.

Temu zapobiec można poprzez noszenie odpowiedniej bawełnianej, nieobcisłej bielizny a po powrocie do domu przebranie w luźne, przewiewne ubrania z włókien naturalnych.

Ważny jest także strój nocny – zrezygnujmy z syntetycznej, obcisłej bielizny i śpijmy w koszulach z włókien naturalnych lub luźnych, bawełnianych szortach. Piękne, koronkowe i seksowne desous i stringi pozostawmy na szczególne chwile a na co dzień wybierajmy mniej ponętną bieliznę.

Prawidłowa higiena intymna

Jednym z kluczowych elementów w zapobieganiu infekcjom moczowo-płciowym jest ekosystem pochwy czyli jej skład bakteryjny. Mikroflora ta składa się przede wszystkim z bakterii Lactobacillus (pałeczki kwasu mlekowego, pałeczki Döderleina) produkujących kwas mlekowy.

Dzięki temu panujące wewnątrz kwaśne środowisko o pH 3,6-4,5 uniemożliwia rozwój potencjalnie patogennych drobnoustrojów komensalnych – grzybów i bakterii beztlenowych.

Posiadają one również zdolność tworzenia biofilmu czyli warstwy złożonej z wielu komórek bakterii na ścianach pochwy co skutecznie chroni przed atakiem bakterii chorobotwórczych.

Niestety, czasami na skutek naszych błędów higienicznych ta “kwaśna bariera” ulega zniszczeniu. Zbyt agresywne środki myjące i irygacje powodują, że równowaga bakteriologiczna jest zaburzona a zamiast pałeczek kwasu mlekowego zaczynają się namnażać grzyby lub bakterie, takie jak Gardnerella vaginalis czy Bacteroides i pojawia się świąd, pieczenie, nieprzyjemnie pachnące upławy.

Aby nie dopuścić do zniszczenia pałeczek kwasu mlekowego pamiętajmy, że myć powinno się tylko okolice zewnętrznych narządów płciowych a nie wnętrze. Pochwa, dzięki pałeczkom Döderleina, ma zdolność samooczyszczania i nie ma potrzeby wprowadzania do środka żadnych preparatów myjących czy odkażających. 

Do higieny intymnej należy używać przede wszystkim wody oraz łagodnych, nieperfumowanych środków myjących (piana z mydła naturalnego, kostki myjące zawierające syndet). Wszelkiego rodzaju gąbki i myjki są siedliskiem bakterii i nie powinny być do higieny intymnej używane. 

Również nadmiernie częste mycie nie jest dobre dla naszej skóry ponieważ niszczy płaszcz hydrolipidowy – powoduje jej wysuszanie co skutkuje większą skłonnością do mikrourazów i zwiększa ryzyko infekcji.

Dieta – pamiętaj o probiotykach i kiszonkach

Wysoko przetworzona żywność wpływa na ekosystem naszego przewodu pokarmowego a tym samym zaburza naturalną mikroflorę pochwy.Różnorodna dieta, bogata w warzywa i owoce z niską zawartością cukru jest naszym sprzymierzeńcem w zapobieganiu infekcjom intymnym.

W okresie jesiennym szczególnie ważne jest wprowadzenie do diety kiszonek i mlecznych produktów fermentowanych będących naturalnym źródłem probiotyków, dzięki czemu odtwarza się prawidłowa mikroflora pochwy. W ekosystemie pochwy u Polek najistotniejsze są dwa szczepy pałeczek kwasu mlekowego: Lactobacillus rhamnosus i i Lactbacillus reuteri.

Probiotyki dostępne są również w aptekach – zarówno w formie doustnej jak i dopochwowej. Szczególnie ważne jest ich stosowanie podczas i po zakończeniu antybiotykoterapii. Dieta bogatowęglowodanowa może z kolei sprzyjać nie tylko rozwojowi otyłości ale także grzybicy okolic intymnych.

Ostrożnie z seksem

Krótkie dni i długie jesienne wieczory sprzyjają relacjom męsko-damskim. Niestety, nadmierna aktywność seksualna sprzyja też rozwojowi infekcji intymnych. Dolegliwości najczęściej pojawiają się w ciągu doby od stosunku płciowego. Podczas współżycia bakterie z okolic odbytu migrują w okolice pochwy a infekcjom sprzyjają też mikrootarcia powstające podczas seksu. 

A co z partnerem?

Zwróć uwagę partnerowi aby podczas mycia okolic intymnych delikatnie zsuwał napletek z żołędzi. Większość drobnoustrojów gromadzi się właśnie pod napletkiem i jeżeli mężczyzna podczas mycia nie odciąga napletka i nie usuwa gromadzącej się tam tzw. mastki to znajdujące się tam bakterie mogą doprowadzić do rozwoju infekcji u kobiety. 

Namów partnera na badania bo chociaż panowie rzadko odczuwają objawy często nieświadomie zarażają partnerkę. Rezerwuarem patogennych bakterii może być np. gruczoł krokowy. Pamiętaj też, że skutecznym środkiem w zapobieganiu infekcjom przenoszonym drogą płciową jest prezerwatywa. 

Co wpływa na występowanie infekcji intymnych?

 • wiek,
 • stan ogólny organizmu,
 • funkcjonowanie układu odpornościowego,
 • równowaga hormonalna (np. faza cyklu miesiączkowego),
 • choroby ogólnoustrojowe np. cukrzyca, choroby tarczycy,
 • odżywianie (dieta bogata w węglowodany i cukier),
 • ubiór,
 • higiena osobista,
 • higiena życia płciowego,
 • ilość partnerów seksualnych,
 • przyjmowane leki (antybiotyki, antykoncepcja hormonalna, leki immunosupresyjne).

Infekcje intymne. Jak im zapobiegać?

Infekcje intymne są dość powszechną dolegliwością i każdego roku pojawiają się u tysięcy kobiet. Na szczęście istnieją sposoby zapobiegania im.

Najważniejsze są działania profilaktyczne, które pozwalają zapobiegać rozwijaniu się infekcji. Jeżeli odczuwasz swędzenie pochwy, ból przy oddawaniu moczu oraz cierpisz na upławy o nieprzyjemnym zapachu, prawie na pewno dopadła Cię infekcja intymna.

Dowiedz się, jak sobie z nią poradzić oraz jak jej przeciwdziałać w przyszłości

Przyczyny infekcji intymnych

W pochwie panuje kwaśne środowisko. Wszystko to dzięki zamieszkującym tam dobrym bakteriom kwasu mlekowego. Kiedy liczba dobrych bakterii spada i dochodzi do rozchwiania flory bakteryjnej, nasza odporność się osłabia. Może wtedy dojść do sytuacji sprzyjającej rozwojowi infekcji intymnych.

 • Infekcje intymne ‒ przyczyny:
 • • Przyjmowanie antybiotyków
  • Ciąża
  • Menopauza
  •Cukrzyca
  • Zaburzenia hormonalne
  • Stres
  • Zmęczenie
  • Suchość pochwy
  • Niewystarczająca lub nadmierna higiena miejsc intymnych
  • Częste korzystanie z publicznych toalet
  • Noszenie sztucznej, nieoddychającej bielizny
  • Nieodpowiednia dieta
 • • Częsta zmiana partnerów seksualnych

Zapobieganie infekcjom intymnym

Na szczęście istnieją sposoby na skuteczne zapobieganie rozwojowi infekcji intymnych. Są to:

Higiena intymna – to podstawa dbania o zdrowie okolic intymnych. Jeżeli masz problem z nawracającymi infekcjami, wybieraj raczej szybki prysznic zamiast długiego przesiadywania w wannie.

Kąpiele w wannie mogą przyczynić się do wysuszania wrażliwych miejsc intymnych. Każda kobieta powinna podmywać się dwa razy dziennie, w czasie menstruacji częściej.

Pamiętaj jednak, że zbyt intensywna i nadmierna higiena może zaszkodzić, zaburzając naturalną florę bakteryjną.

Odpowiednie kosmetyki – do podmywania i codziennych kąpieli używajmy odpowiednich kosmetyków. Najlepsze będą bezwonne, bezbarwne i te z odpowiednim pH. Takie kosmetyki powinny być hipoalergiczne, dostosowane do wrażliwej skóry i łagodzące podrażnienia. Sprawią, że zapobieganie infekcjom intymnym będzie dużo łatwiejsze.

Leia também:  Hiperaldosteronizm – co to jest, przyczyny, objawy, leczenie

Odpowiednia bielizna – jeżeli cierpisz na nawracające infekcje intymne, staraj się nosić bieliznę z wysokiej jakości, przewiewnej bawełny.

Dieta – wszyscy wiemy, że dobrze zbilansowana dieta jest zbawienna dla naszego organizmu. Infekcjom intymnym nie sprzyjają produkty bogate w cukry proste i słodycze. Staraj się jeść zdrowo, w codziennym menu nie powinno zabraknąć produktów pełnoziarnistych i dań bogatych w warzywa. Pamiętaj też o nawadnianiu organizmu.

Higiena w trakcie miesiączki – jeżeli masz skłonność do infekcji intymnych, używaj podpasek bezzapachowych i najlepiej tych naturalnych. Pamiętaj o regularnej wymianie podpasek i myciu miejsc intymnych.

Unikanie noszenia ciasnej odzieży – zbyt obcisłe spodnie mogą przyczynić się do rozwoju infekcji intymnej. Blokują one przepływ powietrza, tworząc wilgotne i ciepłe środowisko, co sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów.

• Probiotyki – zażywaj probiotyki jak https://www.lakcid.pl/ zawsze w trakcie i po antybiotykoterapii, aby przywrócić odpowiednią florę bakteryjną organizmu. Aby powstrzymać namnażanie się złych bakterii i grzybów oraz utrzymać prawidłową florę bakteryjną, można przyjmować specjalnie przeznaczone do tego celu probiotyki dopochwowe, którą pozwolą zapobiegać infekcjom intymnym.

 

Infekcje intymne – przyczyny, leczenie, zapobieganie

 • Bez recepty
 • Kosmetyki i dermokosmetyki
 • Mama, ciąża, dziecko
 • Sprzęt i wyroby medyczne
 • Żywienie medyczne

drinki odżywcze, pharmaceris h, driniki odżywcze, łupież, siwienie włosów, pharmaceris a, rzuć palenie, resource, pharmaceris f, zestawy, wypadanie włosów, żywienie specjalistyczne, pharmaceris e, fluidy intensywnie kryjące, witaminy, makijaż, ochrona przed słońcem

kosmetyki do opalania i po opalaniu, przeciw owadom, ból stawów, hemoroidy, leki na niestrawność, na alergię, rzucanie palenia, witaminy, preparaty na włosy, emolienty, witaminy na odporność, zakażenie układu moczowego, grypa, mleka modyfikowane, koronawirus, ranking

Infekcje intymne to problem który dotyka głównie pań, ale także i panów. Nieprzyjemne dolegliwości częściej przytrafiają się w okresie wakacyjnym, chociaż nie jest to regułą. Wyższa temperaturę na zewnątrz oraz częstsze korzystanie z kąpielisk sprzyja rozwojowi patologicznych drobnoustrojów. Jak znaleźć skuteczny lek na infekcje intymne i jak im zapobiegać?

 • 1. Infekcje intymne – przyczyny
 • 2. Infekcje intymne u mężczyzn i kobiet – objawy
 • 3. Leki na infekcje intymne bez recepty

4. Nawracające infekcje intymne – jak zapobiegać zakażeniom?

Infekcje intymne – przyczyny

Drogi rodne kobiet kolonizuje wiele drobnoustrojów, które stanowią ich fizjologiczną florę bakteryjną.

Bardzo ważne jest również utrzymanie kwaśnego pH, w zakresie 3,6-4,5, okolic intymnych, za co odpowiadają pałeczki kwasy mlekowego – bakterie Lactobacillus.

W momencie gdy dochodzi do zaburzenia tych parametrów patologiczne drobnoustroje zaczynają się namnażać. Zmienia się tym samym skład mikroflory oraz wzrasta pH pochwy.

Jest wiele przyczyn, które mogą prowadzić do takich zaburzeń:

 • Antybiotykoterapia, lek niszczy zarówno bakterie chorobotwórcze jak i te stanowiące element mikroflory fizjologicznej, dlatego tak ważne jest stosowanie dobrej jakości probiotyków podczas każdej antybiotykoterapii.
 • Cukrzyca, w przebiegu choroby pH wzrasta do 5, co sprzyja częstszym infekcjom dróg rodnych.
 • Znaczna suchość pochwy, zwiększa ryzyko urazów mechanicznych i powstawania podrażnień.
 • Niewłaściwa dieta bogata w węglowodany, które są świetną pożywką dla grzybów. U pacjentek jedzących zbyt dużo słodyczy obserwuje się zwiększone ryzyko zachorowalności na drożdżycę i kandydozę pochwy.
 • Zaburzenia hormonalne, co ma miejsce u pań w okresie menopauzy oraz u kobiet stosujących długotrwale antykoncepcję hormonalną.
 • Niewłaściwa higiena miejsc intymnych na co składa się m.in. stosowanie zasadowych mydeł do podmywania, niewłaściwa higiena podczas miesiączki (zbyt rzadkie zmienianie podpasek), podmywanie się w niewłaściwy sposób od odbytu w stronę pochwy co skutkuje przenoszeniem do dróg rodnych bakterii chorobotwórczych kolonizujących odbyt, nadużywanie irygacji.
 • Częsta zmiana partnerów seksualnych bądź brak odpowiedniej higieny miejsc intymnych u mężczyzny.
 • Noszenie zbyt ciasnej, syntetycznej bielizny, która nie przepuszcza powietrza.
 • Korzystanie z sauny, basenu, toalety publicznej, szczególnie brak bielizny w tego typu miejscach sprzyja kolonizacji miejsc intymnych przez bakterie chorobotwórcze.
 • Spadek odporności organizmu, szczególnie po przebytej infekcji panie i panowie narażeni są na zwiększone ryzyko infekcji okolic intymnych. Podobnie u osób żyjących w ciągłym stresie. Nadmiar kortyzolu (hormon stresu) również zwiększa ryzyko infekcji.

Infekcje intymne u mężczyzn i kobiet – objawy

Wyróżnia się dwa główne rodzaje infekcji intymnych u kobiet – bakteryjne oraz grzybicze. Niekiedy oczywiście dochodzi również do zakażenie mieszanego.

Część objawów jest bardziej charakterystyczna dla infekcji grzybiczej, a inne zaś dominują przy zakażeniu bakteryjnym.

Nie mniej jednak kobieta zawsze powinna zwrócić szczególną uwagę, kiedy tylko pojawiają się u niej takie dolegliwości jak:

 • upławy,
 • ból, pieczenie i swędzenie pochwy oraz innych okolic intymnych,
 • odczuwalny dyskomfort i suchość w pochwie,
 • zmiana wyglądu wydzieliny.

Samodzielnie ciężko jest odróżnić z jakim rodzajem zakażenia mamy do czynienia. Oczywiście zawsze rekomendowana jest wizyta u ginekologa. Nie mniej jednak nie zawsze można dostać się do lekarza stosunkowo szybko, a dyskomfort towarzyszący infekcji zmusza panie do podjęcia samodzielnego leczenia.

Dlatego właśnie popularny stał się test na infekcje intymne. Ma on za zadanie określić pH wydzieliny z pochwy.

Dla przykładu jeśli będzie ono wyższe niż 4,5, a dodatkowo pacjentka zaobserwuje u siebie takie dolegliwości jak żółte upławy, nieprzyjemny zapach (rybi) oraz obrzęk i zaczerwienienie sromu najprawdopodobniej oznacza to infekcję o podłożu bakteryjnym.

Trzeba jednak pamiętać, że podwyższone pH może pojawić się również w przebiegu cukrzycy lub u kobiet ciężarnych. Dlatego paski do badania pH pochwy nie mogą stanowić podstawy diagnostyki i wskazywać na konkretne leczenie.

Natomiast w przebiegu infekcji wywołanej przez grzyby pH jest zazwyczaj w normie. Kobieta obserwuje natomiast szereg innych charakterystycznych objawów, m.in. zaczerwienienie, obrzęk oraz pieczenie pochwy, bezwonne upławy, zmniejszoną ilość wydzieliny, niekiedy o serowatej konsystencji, suchość oraz swędzenie pochwy, jak również biały nalot na wargach sromowych.

U mężczyzn infekcje intymne mogą być wywołane przez bakterie, wirusy bądź grzyby. U panów niepokój powinny wzbudzić takie objawy jak:

 • ból w czasie oddawania moczu oraz dyskomfort podczas wzwodu,
 • wyciek wydzieliny z penisa,
 • obrzęk penisa,
 • pojawienie się drobnych pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym na członku,
 • świąd i pieczenie okolic intymnych, a także ich zaczerwienienie.

Ze względu na anatomię układu moczowo – płciowego u mężczyzn stosunkowo często dochodzi do zakażeń w obrębie cewki moczowej o podłożu bakteryjnym, wywołanych przez dwoinki rzeżączki lub chlamydie, co przenosi się również na prącie.

Wirus opryszczki atakuje okolice intymne panów na skutek głównie spadku odporności, natomiast zakażenia grzybicze nie dają tak charakterystycznych objawów jak w przypadku kobiet.

Nieleczone lub niewłaściwie leczone infekcje intymne mężczyzn mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych takich jak bezpłodność czy też choroby jąder i prostaty. Bagatelizowane objawy stanowią również ogromne zagrożenie dla partnerki.

Leki na infekcje intymne bez recepty

Na rynku znajduje się wiele preparatów na infekcje intymne, które sprawdzą się na różnego rodzaju zakażenia i dostępne są bez recepty. Są to zarówno maści, kremy, żele, płyny oraz globulki i tabletki na infekcje intymne.Od lat najpopularniejszymi kremami na zakażenia grzybicze są preparaty zawierające w swoim składzie substancję – Clotrimazolum.

Sprawdza się ona na zakażenia wywołane przez drożdżaki. Jest to krem na infekcje intymne zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet. Obecnie można go dostać w postaci ułatwiającej podanie dopochwowe dzięki specjalnym aplikatorom – Clotidal.

Clotrimazolum od niedawna dostępny jest również jako globulki na infekcje intymne – Canesten.

Inną substancją również dostępną bez recepty, która zwalcza infekcje grzybicze oraz mieszane jest azotan fentikonazolu dostępny w preparatach Gynoxin.

Ten lek na infekcje intymne bez recepty występuje w formie globulek na trzydniową lub jednodniową kurację oraz w postaci kremu do podania dopochwowego lub do zastosowania u mężczyzn.

Maksymalna długość podstawowej kuracji lekiem Gynoxin wynosi 3 dni.

Natomiast co na infekcje intymne o podłożu bakteryjnym? Bez recepty można dostać globulki Albothyl. Dodatkowo działają one mocno regeneracyjnie na śluzówkę pochwy, a także przeciwgrzybiczo i przeciwpierwotniakowo.

Oprócz preparatów zwalczających przyczynę infekcji ważne są również te które łagodzą nieprzyjemne dolegliwości z nią związane oraz działają regenerująco i zabezpieczająco na okolice intymne.

Do leków łagodzących pieczenie, świąd i obrzęk należy Tantum Rosa.

Występuje on w postaci proszku do sporządzenia roztworu do irygacji czy też podmywania oraz w postaci gotowego preparatu do podania dopochwowego.

Na rynku istnieje również wiele preparatów zawierających kwas hialuronowy, składnik ten ma silne właściwości regenerujące ponieważ naturalnie występuje na błonie śluzowej dróg rodnych.

Jego aplikacja umożliwia niwelowanie nie tylko suchości pochwy, ale także świądu i pieczenia. Pomaga też w szybszym gojeniu się mikrourazów w okolicach intymnych.

Popularnym preparatem zawierającym sól sodową kwasy hialuronowego, występującym w postaci kremu i globulek jest Cicatridina.

Oczywiście dokładna przyczyna infekcji intymnej zawsze powinna podlegać ocenie lekarza specjalisty.

Nie mniej jednak przy pierwszych objawach i uczuciu dyskomfortu warto sięgnąć po globulki lub żel na infekcje intymne o działaniu regeneracyjnym, nawilżającym i przywracającym odpowiednie pH w pochwie.

Leia também:  Como brincar de maria sangrenta: 9 passos (com imagens)

Natomiast przy zaostrzeniu dolegliwości warto zastosować leki na infekcje intymne dla mężczyzn i kobiet dostępne bez recepty. Tego typu preparaty znaleźć można w zakładce – Zdrowie intymne -> Infekcje i podrażnienia.

Oczywiście pomocne bywają również domowe sposoby na infekcje intymne, a wśród nich ziołowe napary, które można wykorzystać do podmywania oraz nasiadówek.

Do najpopularniejszych należą rumianek, kora dębu oraz szałwia na infekcje intymne. Wykazują one efekt łagodzący, przeciwzapalny oraz przeciwdrobnoustrojowy.

Tego typu zabiegi stanowią świetne uzupełnienie dla leczenia zakażeń dróg rodnych.

Nawracające infekcje intymne – jak zapobiegać zakażeniom?

Nawracające infekcje intymne to problem wielu kobiet, ale także i mężczyzn. Takie osoby muszą być nastawione na profilaktykę i odpowiednie zachowania. Przewlekłe zakażenia w obrębie narządów płciowych mogą bowiem prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Na co warto zwrócić uwagę w zakresie profilaktyki, aby uniknąć zakażeń okolic intymnych?

 1. Odpowiednia higiena – stosuj odpowiednie płyny do higieny intymnej o właściwym kwaśnym pH, właściwościach nawilżających i pozbawionych środków konserwujących czy substancji zapachowych mogących powodować podrażnienia.
 2. Podczas miesiączki unikaj stosowania perfumowanych podpasek, sięgaj po wyroby z bawełny organicznej i pamiętaj o częstej ich zmianie.
 3. Noś bieliznę wyłącznie bawełnianą, przepuszczającą powietrze.
 4. Zadbaj o właściwą dietę, ograniczając słodycze do minimum.
 5. Podczas stosunków płciowych rozważ stosowanie prezerwatywy.
 6. Rozważnie korzystaj z sauny, basenu, jacuzzi i toalet publicznych. Używaj wyłącznie z własnych ręczników i gdzie to możliwe nie zdejmuj bielizny.
 7. Profilaktycznie sięgaj po probiotyki ginekologiczne. Zachowanie właściwej fizjologicznej flory bakteryjnej pochwy dobrze zabezpiecza przed infekcjami.  Rozważ czy nie warto zrobić tego typu kuracji np. raz w miesiącu po zakończonej miesiączce. Oczywiście dostępne na rynku preparaty można stosować doustnie lub aplikować dopochwowo. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości związanych w ewentualną infekcją probiotyki również mogą okazać się pomocne, jednak w takim wypadku lepiej wybrać te dopochwowe.

Bibliografia:

 1. Bizoń M. i inni; Rola kwasu hialuronowego w ginekologii; Zakażenia XXI wieku 2018; 1 (3).
 2. Dulska A. i inni; Metody leczenia zakażeń okolic intymnych o etiologii bakteryjnej i grzybiczej; Forum położnictwa i ginekologii; NR 47 (Sierpień 2019).

27. Wrzesień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 0

Terapia onkologiczna jest bardzo inwazyjną metodą leczenia podczas której obserwuje się toksyczne zmiany w obrębie skóry, błon śluzowych oraz płytki paznokciowej.

Odpowiednia pielęgnacja po radioterapii i chemioterapii pozwoli ograniczyć powstawanie zmian skórnych i znacznie poprawi komfort życia pacjenta.

Jaki krem po chemioterapii najlepiej zastosować? Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry podczas i po radioterapii?

17. Wrzesień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 0

Zapalenie pęcherza u dzieci i dorosłych to najczęstsza infekcja dróg moczowych. Nieleczona może prowadzić do zakażenia nerek. U kogo częściej pojawia się ta choroba? Po jakie leki odkażające drogi moczowe bez recepty warto sięgnąć w przypadku zachorowania?

10. Wrzesień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 3

Silny układ odpornościowy skutecznie zwalcza zarazki, z którymi dziecko ma częstą styczność po powrocie do szkoły lub przedszkola. Jak wspierać rozwój układu immunologicznego? Jak dbać o odporność dziecka, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania? Które preparaty na odporność dla dzieci warto podawać?

03. Wrzesień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 21

U 1 na 10 osób rozwijają się kamienie nerkowe. Objawy najczęściej kojarzą się z silnym bólem, choć u części chorych w ogóle on nie występuje. Jakie się przyczyny kamicy nerkowej? Jakie leki na kamienie nerkowe są skuteczne i po które zioła warto sięgnąć?

26. Sierpień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 23

Potrzeby żywieniowe dziecka są bardzo indywidualne. Ze względu na problemy trawienne i nietolerancje pokarmowe nie każdemu niemowlakowi można podawać klasyczne mleko modyfikowane początkowe, a później mleko następne. W wielu przypadkach pomocne okazują się mleka specjalistyczne. Czym są tego typu produkty i dla kogo są one przeznaczone?

18. Sierpień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 5

Zarówno na etapie planowania jak i samej ciąży zapotrzebowanie na niektóre składniki znacznie się zmienia. Co warto suplementować według aktualnych rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, aby zadbać o prawidłowy przebieg ciąży i zapewnić dziecku najlepszy rozwój?

15. Sierpień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 2

Dyspepsja, która potocznie nazywana jest niestrawnością to często pojawiający się zespół objawów związanych ze złym trawieniem. Najczęściej niestrawność pojawia się po obfitych, ciężkostrawnych posiłkach, ale może być powodowana również przez nadmierny stres.

Objawy niestrawności jelit i żołądka występują również w przebiegu różnego rodzaju chorób układu pokarmowego, m.in. wrzodów żołądka, dwunastnicy, refluksu, zapalenia żołądka czy też nowotworów przewodu pokarmowego.

Jak objawia się dyspepsja i jak sobie z nią radzić?

08. Sierpień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 3

Sucha skóra to nie tylko problem estetyczny. Czasem nadmierne wysuszenie naskórka może wiązać się z poważnymi zaburzeniami zdrowotnymi. Jak radzić sobie z suchą skórą na co dzień, jak skutecznie ją nawilżyć i na jakie inne objawy zwrócić uwagę?

Nawracająca grzybica pochwy a dieta. 3 zmiany do wprowadzenia

Nawracająca grzybica pochwy to powód do niepokoju, który może świadczyć zarówno o osłabieniu odporności organizmu, jak i o poważniejszych schorzeniach. Czy grzybica pochwy wymaga stosowania odpowiedniej diety i zmiany trybu życia?

Grzybica pochwy – przyczyny

Z nawracającą grzybicą pochwy mamy do czynienia wówczas, gdy kandydoza i towarzyszące jej objawy pojawiają się przynajmniej 4 razy w roku po leczeniu antybiotykami lub 3 razy w roku, gdy nie stosujemy antybiotykoterapii.

Jedną z głównych przyczyn infekcji grzybiczych pochwy jest wyjałowienie organizmu z powodu agresywnej antybiotykoterapii, która niszczy nie tylko chorobotwórcze drobnoustroje, ale także „dobre” bakterie, które zamieszkują m.in. układ pokarmowy.

Warto wiedzieć, że antybiotykoterapia zabija nie tylko cenną dla naszego zdrowia i odporności organizmu mikroflorę jelitową, ale także pożyteczne bakterie, które bytują w kobiecych drogach rodnych.

Z tego powodu grzybica pochwy jest bardzo częstą przypadłością, która pojawią się w trakcie lub po zakończeniu przyjmowania antybiotyków i często nie są w stanie jej zapobiec nawet leki uzupełniające niedobory „dobrych” bakterii.

Przyczyną nawracającej grzybicy pochwy jest także nieprawidłowa higiena intymna oraz osłabiający odporność organizmu stres. Grzybicy może sprzyjać noszenie obcisłej bielizny oraz odzieży ze sztucznych i nieprzepuszczających powietrza włókien, noszenie nieprzewiewnych wkładek higienicznych oraz korzystanie z toalet publicznych i częste wizyty na basenie lub w saunie.

Grzybica pochwy może być także skutkiem miłosnych pieszczot oralnych, podczas których bytujące w jamie ustnej i przewodzie pokarmowym partnera drożdżaki mogą spowodować zakażenie.

Grzybica pochwy – objawy

Pierwszym objawem grzybicy pochwy jest zwykle świąd oraz pieczenie okolic intymnych. Następnie pojawiają się dość specyficzne upławy, które przypominają wyglądem twarożek – są białe, gęste oraz grudkowate.

Nieleczona infekcja grzybicza pochwy może spowodować poważne problemy. Warto wiedzieć, że nawet po ustąpieniu dolegliwości trzeba kontynuować aplikowanie leków przepisanych przez lekarza i zakończyć kurację, bo inaczej infekcja szybko powróci. W czasie grzybicy trzeba powstrzymać się od kontaktów seksualnych.

Nawracająca grzybica pochwy a dieta – 3 zmiany w jadłospisie, które musisz wprowadzić

Przyczyną grzybicy pochwy oraz powodem częstego nawracania tej dolegliwości może być stosowanie niewłaściwie skomponowanej diety. Dieta ma także bardzo duży wpływ na efekty leczenia grzybicy i może w dużej mierze zapobiegać jej nawrotom.

Dieta przeciwgrzybiczna

1. Unikaj cukrów prostych

Bytujące w naszych organizmach grzyby „uwielbiają” cukry proste.

Jeżeli dostarczamy je do organizmu w nadmiarze, chorobotwórcze drobnoustroje zaczynają się namnażać i atakują w momencie osłabienia organizmu, które nie musi być spowodowane jedynie antybiotykoterapią i stresem, ale także przemęczeniem fizycznym i psychicznym, zmianami hormonalnymi przed menstruacją, ciążą, laktacją oraz menopauzą.

Powodów, które sprawiają, że naturalnie bytujące w ludzkim organizmie grzyby z rodzaju Candida zaczynają atakować nasz organizm, jest wiele, ale Candida dieta, w większości przypadków, okazuje się skutecznym sposobem na wsparcie leczenia oraz przeciwdziałanie nawrotom grzybicy.

Ze swojego jadłospisu trzeba wyeliminować przede wszystkim białe pieczywo i produkty z białej mąki, słodycze, wyroby cukiernicze, napoje gazowane, dosładzane soki i nektary owocowe, smakowe jogurty, serki i desery mleczne, słodkie płatki śniadaniowe i inne produkty z dodatkiem cukru oraz substancji słodzących. Warto też zrezygnować ze słodzenia herbaty oraz kawy.

2. Pokochaj kiszonki

Kiszona kapusta i kiszone ogórki są naturalnym źródłem kwasu mlekowego, czyli probiotyków, które odbudowują mikroflorę jelit oraz dróg rodnych. Warto włączyć je do diety razem z prebiorykami, czyli „pokarmem” dla probiotyków, które znajdziemy np. w czosnku i cebuli, bananach, cykorii oraz produktach pełnoziarnistych.

3. Postaw na naturalny nabiał

Kefir, maślanka, zsiadłe mleko oraz jogurty naturalne także zawierają kwas mlekowy, więc dostarczają do naszego organizmu cenne probiotyki. Unikać trzeba produktów, które zawierają zbędne dodatki np. mleko w proszku.

Aby dieta na grzybicę była skuteczna i faktycznie wspomagała leczenie infekcji oraz zapobiegała jej ponownemu wystąpieniu, trzeba zrezygnować z picia alkoholu, palenia papierosów oraz picia nadmiernej ilości kawy, bo używki te także niszczą pożyteczną mikroflorę naszego organizmu.

Czytaj też:Dieta GOLO – co to jest i na czym polega?

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*