Naturalne hormony – które produkty zawieraja ich najwięcej?

Naturalne hormony – które produkty zawieraja ich najwięcej?

Z brakiem równowagi hormonalnej boryka się coraz więcej kobiet. Zanim sięgniemy po syntetyczne hormony, warto spróbować naturalnego leczenia, bazującego na fitohormonach. Co to są fitoestrogeny? To substancje roślinne, które swoją budową i oddziaływaniem na organizm zbliżone są do kobiecych hormonów przede wszystkim estrogenów.

Hormon kobiecości

Spośród fitohormonów szczególną uwagę zwracają fitoestrogeny, ze względu na ich udowodnioną skuteczność. Ich budowa jest bardzo podobna do żeńskich hormonów wydzielanych przez jajniki, odgrywających w organizmie kobiety ogromną rolę.

Ich prawidłowy poziom wpływa na sylwetkę, wygląd skóry, układ krążenia, gospodarkę węglowodanową, płodność, kondycję kości, a także psychikę. Coraz więcej kobiet cierpi na niedobór estrogenów. Do jego gwałtownego spadku dochodzi w czasie przekwitania, jednak obecnie na zaburzenia gospodarki hormonalnej cierpią również młode osoby.

Spowodowane jest to między innymi nieprawidłowym trybem życia, nadmiarem stresu, błędami dietetycznymi, zażywaniem różnego rodzaju leków.

Naturalne hormony – które produkty zawieraja ich najwięcej?

Warto szukać rozwiązań w naturze! Foto: Michael Dam Unspah

Natura na ratunek

Występujące w roślinach fitohormony pomagają regulować ich wzrost, rozwój, czas dojrzewania i kwitnienia. Badania potwierdziły, że w organizmie zachowują się podobnie jak żeńskie hormony płciowe estrogen i progesteron. Stosowanie ich przez dłuższy czas pozwala odbudować naturalny rytm hormonalny organizmu.

Pierwsze efekty są widoczne zazwyczaj po około 2-3 miesiącach kuracji. Niektórzy lekarze są zdania, że leczenie substancjami roślinnymi z powodzeniem może zastąpić hormonalną terapię zastępczą w czasie menopauzy. Może też być jej uzupełnieniem, gdy natężenie dolegliwości każe jednak sięgnąć po klasyczne metody.

Należy zaznaczyć, że działanie fitohormonów jest słabsze niż hormonów występujących w organizmie i hormonów syntetycznych.

Aby można mówić o konkretnym efekcie terapeutycznym, ważna jest ich odpowiednie dawkowanie. Przy niedoborach estrogenu optymalna dawka dobowa to ok. 60 mg dziennie, co jest równe 0,5 litra mleka sojowego albo 120 g sera tofu. Aby organizm dobrze przyswoił fitoestrogeny, należy mu również dostarczać dużych ilości błonnika.

Naturalne hormony – które produkty zawieraja ich najwięcej?

Wiele produktów zawiera fitoestrogeny. Foto; Rawpixel Unsplah

Estrogeny na talerzu

Wśród występujących w roślinach fitoestrogenów wyodrębniono kilka klas, m.in.: izoflawony, lignany i kumestany.

Znajdziemy je w ziołach, roślinach strączkowych, owocach, warzywach i niektórych zbożach. Ich najbogatsze źródła to:

 • soja – najwięcej izoflawonów jest w prażonych nasionach soi i w mące sojowej; na drugim miejscu należy wymienić tofu, miso i tempeh. Ważne, aby to nie była soja modyfikowana genetycznie.
 • len
 • nasiona sezamu
 • pestki słonecznika
 • zielona herbata
 • pełnoziarniste produkty zbożowe (pszenica, ryż, jęczmień, żyto, owies)
 • oliwa
 • ciecierzyca, fasola, bób
 • gruszki, wiśnie, czereśnie, jabłka, truskawki, rabarbar, nasiona granatu
 • marchew, cebula, czosnek, szczypiorek
 • zioła: koper włoski, czerwona koniczyna, pluskwica groniasta, chmiel, żeń-szeń, liście maliny i jeżyny (mieszanki ziołowe doskonale sprawdzają się np. przy zaburzeniach miesiączkowania czy przy dolegliwościach związanych z klimakterium)
 • czerwone wino
  UWAGA: Na produkty bogate w fitohormony (przede wszystkim soję), powinny uważać kobiety w ciąży oraz matki karmiące. Wiąże się to z ryzykiem podwyższonego poziomu estrogenów u ich dzieci, co może skutkować zaburzeniami w okresie dojrzewania.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

Tagi: fitoestrogenyfitohormonylennaturalne hormonysłoneczniksoja

Jak produkty spożywcze wpływają na poziom estrogenów?

Naturalne hormony – które produkty zawieraja ich najwięcej? Autor: Gettyimages

Estrogeny są żeńskimi hormonami płciowymi, odpowiadającymi za płodność, cykl menstruacyjny, samopoczucie oraz chroniącymi przed osteoporozą, chorobami serca i miażdżycą. Czy wiesz, że zaburzenia w ich produkcji mogą być spowodowane naszą dietą.

Estrogeny dzielą się na trzy główne hormony: estron, estriol, estradiol.Miejscem produkcji estrogenów są jajniki, nadnercza a także komórki tkanki tłuszczowej. Interesujące jest, że to co jemy wpływa na ilość estrogenów w naszym organizmie.

Jak powinna wyglądać dieta podnosząca ilość żeńskich hormonów? Co jeść, a czego unikać żeby w pełni cieszyć się równowagą hormonalną? Przyjrzyjmy się grupom pokarmowym oraz poszczególnym produktom spożywczym niezwykle ważnym dla nas, kobiet.

Czytaj: Hormony – dlaczego rządzą naszym ciałem?

Hormony porodowe: 4 hormony, które decydują o przebiegu porodu

Soja

Soja zawiera fitoestrogeny, zwane izoflawonoidami. Związki te naśladują estrogen, dlatego podnoszą jego poziom w organizmie. W okresie menopauzy pomagają łagodzić jej objawy, takie jak uderzenia gorąca, bóle i zawroty głowy.

Izoflawonoidy znajdziesz w: mące sojowej, tofu i miso (powstałymi z fermentacji soi), płatkach sojowych, ziarnach soi, kiełkach sojowych, kotletach sojowych, mleku oraz napojach i deserach sojowych.

Jeśli chorujesz lub jesteś w grupie podwyższonego ryzyka rozwinięcia nowotworu piersi lub macicy powinnaś unikać nadmiernego spożywania produktów sojowych, bowiem większe stężenie estrogenów może zwiększyć ryzyko zachorowania na te jednostki chorobowe.

Błonnik pokarmowy

W utrzymywaniu równowagi hormonalnej pomoże spożywanie zdrowej, nieprzetworzonej żywności, obfitującej w błonnik pokarmowy oraz dostarczającej dużo witamin oraz mikroelementów i makroelementów.

Spożywać należy świeże warzywa i owoce (szczególnie polecane są te, które zawierają błonnik rozpuszczalny: jabłka, pomarańcze, grejpfruty, fasola, groch, marchew).

Należy pamiętać, że błonnik może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, zmniejszając zarazem ich wchłanianie w przewodzie pokarmowym. Jeśli zastosujesz przerwę minimum półgodzinna pomiędzy przyjęciem leku a spożyciem posiłku wysokobłonnikowego, to możesz uniknąć mniejszego wchłaniania leków.

Warto również wspomnieć, że błonnik pokarmowy jest bardzo zdrowy i codzienne jego pożywanie w ilościach 30 – 50 g może uchronić przed rozwojem raka jelita grubego oraz wpłynąć na poprawę lipidogramu (obniżenie całkowitego poziomu cholesterolu i złego cholesterolu, czyli LDL, a także podwyższenie stężenia dobrego cholesterolu, czyli HDL).

Kofeina

Która z nas nie lubi napić się kawki lub herbaty? Bardzo dobrze, że Nam smakują! Zawarta w nich kofeina sprzyja podwyższaniu żeńskich hormonów płciowych, czyli estrogenów (a szczególnie estronu).

Według jednego z medycznych badań naukowych zalecane jest spożywanie każdego dnia 2-3 filiżanek kawy tudzież czarnej herbaty.

Zielona herbata, biała oraz czerwona nie wykazały pozytywnego wpływu na stężenie estrogenów, w przeciwieństwie do czarnej herbaty.

Siemię lniane

Siemię lniane jest najbogatszym źródłem dwuglukozydu sekoizolariciresolu (SDG), który w organizmie przekształca się w lingnan, będący fitoestoestrogenem a zarazem podnoszący poziom estrogenów w organizmie.

Oficjalny Internetowy sklep Oleofarm Sp. z o.o

Lignany lniane to związki należące do grupy fitoestrogenów, naturalnych roślinnych związków podobnych w budowie i działaniu do żeńskich estrogenów. Dzięki tej właściwości posiadają zdolność do regulacji poziomu tych hormonów w organizmie kobiet i łagodzenia objawów zarówno ich niedoboru jak i nadmiaru.

Jest to bardzo istotne dla zdrowia kobiety, gdyż zaburzenia gospodarki hormonalnej są nie tylko przyczyną przekwitania, ale także wielu poważnych chorób, takich jak: przedwczesna menopauza, endometrioza, czy nowotwory hormonozależne. Dlatego ważne jest aby kobiety w każdym wieku dbały o prawidłowy poziom estrogenów w organizmie.

Estrogeny są hormonami płciowymi kształtującymi cechy żeńskie w organizmie kobiety: funkcjonowanie narządów rozrodczych (pracę piersi, macicy, jajników) i rozwój wtórnych cech płciowych (sylwetka, zachowania seksualne).

Pod kontrolą estrogenów znajdują się także najważniejsze organy i szlaki metaboliczne: układ sercowo-naczyniowy, metabolizm kwasów tłuszczowych i cholesterolu (obniżają poziom „złego” LDL i podwyższają poziom „dobrego” cholesterolu HDL we krwi), układ nerwowy (m.in.

regulują stany emocjonalne, nastrój, syntezę neurotransmiterów i białek sekrecyjnych), metabolizm kości oraz gospodarka mineralna organizmu (zapewniają odpowiednią wytrzymałość kości, zapobiegają obniżaniu ich gęstości i osteoporozie).

Poziom estrogenów w organizmie kobiety zmienia się wraz z wiekiem. U dorosłej zdrowej kobiety w okresie rozrodczym największą ilość estrogenów wydzielają jajniki, tuż przed owulacją oraz w połowie fazy lutealnej cyklu. W czasie trwania ciąży tzw.

jednostka płodowo-łożyskowa wytwarza wielokrotnie więcej estrogenów niż jajniki. Niewielkie ilości estrogenów wytwarzane są również przez korę nadnerczy.

W trakcie okresu przekwitania (menopauzy), jajniki przestają wytwarzać estrogen, co jest przyczyną wielu fizycznych oraz emocjonalnych przemian zachodzących w organizmie kobiety.

Zachwiania poziomu estrogenów, zarówno ich niedobór jak i nadmiar, niosą ze sobą odczuwalne przez kobietę skutki objawiające się pogorszeniem stanu zdrowia i gorszym samopoczuciem, jak również sprzyjają rozwojowi chorób hormono-zależnych. Stąd też istotne jest, aby przez cale życie kobieta dbała o utrzymanie ich optymalnego poziomu.

Lignany lniane są jednymi z nielicznych występujących w przyrodzie związków mających zdolność regulacji poziomu estrogenów w organizmie. Spełniają rolę „buforu” estrogenowego organizmu.

Ze względu na podobieństwo w budowie, komórki reagujące na estrogeny nie odróżniają estrogenów ludzkich od roślinnych lignanów, które konkurują z nimi o miejsca receptorowe  komórkach. Gdy cząsteczka lignanu zajmie miejsce na receptorze, estrogen ludzki nie może się już do niego przyłączyć.

Po związaniu, lignany działają na komórki w taki sam sposób jak ludzkie estrogeny, z tą różnicą, że o wiele słabiej. Jest to niezwykle istotna właściwość zarówno w przypadku nadmiaru jak i niedoboru estrogenów w organizmie. Gdy w organizmie jest niedobór estrogenów lignany w łagodny sposób uzupełniają ich ilość – działają w tym przypadku pro-estrogenowo.

Natomiast, gdy w organizmie jest nadmiar estrogenów wykazują działanie przeciw-estrogenowe, gdyż przyłączając się do komórek blokują jednocześnie przyłączanie się do nich estrogenów. W ten prosty i łagodny sposób lignany lniane mogą regulować gospodarkę hormonalną kobiet.

Leia também:  Jaka Rehabilitacja Na Kręgosłup?

ZOBACZ SUPLEMENTY DIETY ZAWIERAJĄCE LIGNANY LNIANE >> 

Zarówno niedobór jak i nadmiar estrogenów może być podłożem poważnych schorzeń. Niedobór estrogenów kojarzony jest zazwyczaj z wiekiem dojrzałym i okresem menopauzy.

Zachwianie równowagi hormonalnej w okresie przekwitania powoduje objawy zespołu menopauzalnego, takie jak: uderzenia gorąca, nadmierne poty (zwłaszcza nocne), bezsenność, drażliwość, pobudliwość nerwowa, obniżona koncentracja, bóle głowy, kołatanie serca.

Oprócz wyraźnie odczuwalnych przykrych i utrudniających normalne funkcjonowanie objawów, w wyniku stałego niedoboru estrogenów, postępują inne, groźne dla zdrowia nieodczuwalne początkowo zmiany. Jednym z nich są zaburzenia w gospodarce lipidowej. Zwiększa się produkcja cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL (tzw. “złego”), a tym samym rozwija się miażdżyca.

Niedobór estrogenów niekorzystnie wpływa na metabolizm i szybkość przemiany materii. Pogarsza się sprawność fizyczna kobiety. Obniżenie sprawności fizycznej jest konsekwencją niekorzystnych zmian w gospodarce wapniowej wywołanej niedoborem estrogenów – zmniejsza się gęstość tkanki kostnej i może rozwijać się osteoporoza, a ta z kolei sprzyja złamaniom kości.

Uzupełnianie diety w preparaty zawierające lignany, nie tylko łagodzi objawy neurowegetatywne występujące w okresie okołomenopauzalnym, ale także chroni przed osteoporozą i chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Jest to możliwe dzięki temu, że hamują one rozwój zmian miażdżycowych poprzez zwiększenie syntezy tlenku azotu i hamowanie agregacji płytek krwi.

Dodatkowo wpływają na poprawę elastyczności naczyń krwionośnych oraz zmniejszają ryzyko zakrzepów, które są główną przyczyną zawałów i udarów mózgu.

Nadmiar estrogenów również jest niebezpieczny i spotykany jest przeważnie u młodych kobiet. Niesie ze sobą groźne dla zdrowia konsekwencje, ponieważ zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym: endometriozy, hormonozależnych nowotworów piersi i macicy.

Nadmiar estrogenów powoduje, że komórki będące pod kontrolą tych hormonów otrzymują zbyt silny „sygnał” pobudzający je do rozpoczęcia procesów podziałowych. Lignany lniane, są jednymi z nielicznych występujących w przyrodzie związków mających zdolność ograniczania aktywności estrogenów w organizmie.

Działanie przeciwestrogenowe lignanów lnianych jest bardzo pożądane w profilaktyce oraz leczeniu nowotworów estrogenozależnych u kobiet.

Gospodarka hormonalna kobiety zmienia się na przestrzeni życia, jest wrażliwa na szereg czynników i łatwo o jej rozchwianie.

Zaburzenia poziomu estrogenów mogą mieć charakter niedoboru lub nadmiaru i obydwie sytuacje niosą zagrożenie dla zdrowia, którego nie wolno lekceważyć.

Lignany lniane, z uwagi na zdolność do regulacji poziomu estrogenów (uzupełniania niedoboru lub hamowania ich nadmiernej aktywności) są nieocenionym uzupełnieniem diety kobiet mających problemy z utrzymaniem prawidłowej gospodarki hormonalnej.

dr Katarzyna Suchoszek-Łukaniuk

ZOBACZ PRODUKTY DLA KOBIET W OKRESIE MENOPAUZY: 

Naturalne sposoby na regulację poziomu hormonów kobiecych

Hormony rządzą funkcjonowaniem organizmu kobiety, czy tego chcemy czy nie. Estrogen i progesteron sterują wieloma funkcjami. To między innymi im zawdzięczamy cykl menstruacyjny, owulację, płodność. Dlatego też tak ważna jest równowana pomiędzy tymi dwoma hormonami.

1. Zachwianie równowagi hormonalnej – przyczyny

Ludzki organizm to ogromna maszyna sterowana przez kilka czynników. Silnikami są oczywiście serce i mózg, ale do ich pracy potrzeba wiele innych procesów. Związki chemiczne wytwarzane w gruczołach dokrewnych, zwane hormonami działają jak chemiczne sygnały przekazujące informacje. To właśnie ona są niezbędne do prawidłowej pracy mózgu, serca i innych organów.

Niestety, w organizmie może dochodzić do rozlegulowania ich poziomów. W efekcie pojawia się tzw. zachwianie równowagi hormonalnej.

Jakie są przyczyny zachwiania równowagi hormonalnej? W dużej mierze jest to stres, który zakłóca pracę gruczołów. Istotne są także zaburzenia odżywiania, czynniki genetyczne.

Na nieprawidłową pracę hormonów, która może prowadzić nawet do poronienia, często cierpią panie, które borykają się z otyłością lub zbyt niską masą ciała, cierpiące na choroby wymagające leczenia hormonalnego.

2. Zioła na hormony u kobiet

Jeśli cierpisz na zaburzenia pracy gruczołów dokrewnych, twój cykl miesiączkowy jest nieregularny, waga – niestabilna, na przedramieniu zauważyłaś silne owłosienie – zgłoś te objawy lekarzowi. Ten skieruje cię na odpowiednie badania, wypisze receptę.

Terapię farmakologiczną możesz jednak wspierać naturalnymi metodami. W poprawie pracy żeńskich hormonów nieocenione są zioła. Odpowiedni poziom estrogenu i progesteronu pomoże utrzymać dzięgiel chiński, natka z pietruszki to działanie wspomoże, a lucerna podwyższy poziom estrogenów.

3. Dzięgiel chiński

Zwany kobiecym żeń-szeniem, dzięgiel chiński to zioło idealne dla pań. Choć nie wpływa bezpośrednio na produkcję ani progesteronu ani estrogenów, pomaga regulować poziom tych hormonów.

Zioło zawiera także furokumaryny, kumaryny, flawonoidy, fitoestrogeny fitosterole i składniki mineralne. Jest źródłem wtaminy A, B2, E.

Dzięgiel chiński w medycynie dalekowschodniej jest używany szczególnie przez panie w okresie menopauzy. Stosują go także kobiety w końcowym okresie ciąży – ma on ułatwić poród. Osoby zajmujące się ziołolecznictwem podają, że dzięgiel zapobiega stanom zapalnym narządów rodnych.

Zioło można kupić w aptekach w postaci tabletek. Przyjmowanie 1-2 kapsułki dziennie wspomoże funkcjonowanie organizmu. Nie powoduje skutków ubocznych.

4. Lucerna

Jednym z najczęściej występujacych zaburzeń hormoanlnych jest za niski poziom estrogenów. W jego rozwiązaniu pomóc może lucerna. Tabletki z lucerny dostępne są w aptekach i sklepach ziołowych.

Objawami niskiego poziomu estrogenów są: problemy z pamięcią, uczucie silnego zmęczenia, migreny, częste infekcje pochwy, obniżone libido. W ich zlikwidowaniu pomoże sumplementacja lucerną lub picie herbaty z lucerny.

Roślina ta bowiem zawiera wiele cennych składników mineralnych, które wspomogą organizm z budowie białek. Mowa tutaj o minerałach: żelazie, cynku i aminokwasach. Co więcej, lucerna jest źródłem fitoestrogenów, które w swojej budowie są podobne do hormonów kobiecych.

5. Pietruszka

Jedno z najbogatszych źródeł witaminy C. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, natka pietruszki to bomba witaminowa, która nie tylko bierze udział w procesie tworzenia się krwi.

Zielone, niewielkie listki pietruszki to skarbnica witaminy C, żelaza, witamin z grupy B, witaminy K i kwasu foliowego. Ten zestaw związków odżywczych, opierający się głównie na działaniu witaminy C, wpływa na poziom hormonów w organizmie.

Picie naparów z pietruszki wskazane jest dla kobiet o wysokim poziomie estrogenów. Pietruszka zawiera naturalne sterole, które blokują receptory, a jednocześnie obniżają aktywność estrogenów. Dzięki temu równoważą ich poziom.

Napar z pietruszki przygotujesz zalewając jedną łyżeczkę zmiażdżonych nasion szklanką wrzącej wody. Należy go pić dwa razy dziennie.

Błonnik – w jakich produktach się znajduje?

Błonnik pokarmowy to błonnik obecny w pożywieniu (jakim? O tym dalej). Jego najważniejsze i najbardziej widoczne działanie to usprawnianie pracy jelit, umożliwia regularne wypróżnienia, zapobiega zaparciom. Działa jak miotła, która wymiata z jelit nieczystości i toksyny.

Jednak to nie wszystko – błonnik ma też inne właściwości:

 1. zmniejsza wchłanianie cholesterolu dzięki czemu działa zapobiegawczo przeciwko chorobom układu krążenia,

 2. obniża stężenie glukozy we krwi (chroni przed cukrzycą),

 3. zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, zgłasza na raka żołądka i raka piersi,

 4. wchłania wodę, zmniejszając uczucie głodu i opóźnia moment, w którym pożywienie opuszcza żołądek (wspiera odchudzanie),

 5. pobudza funkcje wydzielania śliny, która działa ochronnie na zęby (chroni przed próchnicą),

 6. wiąże, a także buforuje nadmiar kwasu solnego w żołądku, wpływa na zwiększone wydzielanie soków trawiennych,

 7. wpływa na poprawienie wyglądu skóry, wzmacnia paznokcie i nadaje blasku włosom.

Jako, że błonnik pełni bardzo ważną rolę w organizmie, nie można doprowadzić do jego deficytów. Mieszankę naturalnych błonników znajdziesz w suplemencie diety marki Solgar. Preparat, dzięki naturalnym składnikom, pomoże uzupełnić dzienne zapotrzebowanie na błonnik oraz usprawni pracę układu trawiennego.

Leia também:  Jakie Są Objawy Zapalenia Pęcherza Moczowego?

Zajadaj błonnik, ale z rozsądkiem. Okazuje się, że „złoty środek” jest najlepszy. Niedobór błonnika nie służy zdrowiu, ale też i nadmiar jest szkodliwy.

Dlaczego? Otóż błonnik utrudnia wchłanianie witamin i minerałów (te frakcje błonnika, które ulegają rozpuszczeniu w wodzie, częściowo ograniczają wchłanianie żelaza, cynku i wapnia oraz witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach).

Tak więc po dłuższym czasie jego nadużywania może dojść do braków pokarmowych albo nawet anemii, mimo zdrowego odżywiania.

Oprócz tego nadmiar błonnika może wpłynąć na zmniejszenie skuteczności tabletek antykoncepcyjnych, leków obniżających poziom cholesterolu itd., dlatego też zaleca się zachować 2-godzinny odstęp między posiłkiem, który bogaty jest w błonnik, a podaniem lekarstwa.

Dlatego też Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca dostarczanie organizmowi 20 – 40 g błonnika dziennie. Przy racjonalnym odżywianiu jest to możliwe.

Zobacz również: Dieta bogata w błonnik hamuje rozwój raka prostaty

Produkty bogate w błonnik to:

 1. mąka z pełnego przemiału, czyli wypieki i potrawy z tej mąki,

 2. pieczywo pełnoziarniste 0k. 6 g błonnika w 100 g chleba),

 3. płatki żytnie (ponad 11 g/100 g),

 4. owoce i warzywa (zaleca się 5 porcji dziennie, najwięcej błonnika mają porzeczki i maliny),

 5. ziarna słonecznika (8,6 g/100 g),

 6. pestki dyni (6g/100g),

 7. suszone morele, figi i śliwki,

 8. przyprawy, takie jak kurkuma.

Najwięcej błonnika z łatwo dostępnych i tanich produktów ma siemię lniane (27,3/100g), jeszcze więcej – ziarna chia (3 łyżki ziaren dziennie zaspokaja potrzeby dorosłego człowieka).

Dobrej jakości nasiona chia możesz kupić na medonetmarket.pl. Możesz również wypróbować siemię lniane Intenson jako dodatek do dań i napojów.

Na Medonet Market w korzystnej cenie kupisz też len mielony Intenson w opakowaniach o pojemności 200g, a także płatki migdałowe na wagę.

Cennym źródłem błonnika są też nasiona konopi. Znajdziesz je w ofercie marki Intenson. Łuskane nasiona konopi zawierają, również białko, witaminę E, żelazo, cynk i magnez oraz stanowią doskonały dodatek do posiłków. Warto też sięgnąć po ekstrakt jagód acai Intenson, który dodatkowo korzystnie wpływa na poziom cholesterolu w organizmie.

Bogate w błonnik są też jabłka, a na Medonet Market kupisz 400% skoncentrowany sok jabłkowy Natjun, który korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego.

Polecamy też produkty marki Pro Natura, np.:

 1. Ryż brązowy naturalny,

 2. Płatki żytnie śniadaniowe,

 3. Płatki pszenne śniadaniowe,

 4. Płatki owsiane,

 5. Płatki owsiane opiekane,

 6. Chrupki orkiszowe,

 7. Płatki orkiszowe,

 8. Płatki orkiszowe opiekane,

 9. Płatki gryczane opiekane,

 10. Płatki jaglane opiekane,

 11. Płatki jęczmienne,

 12. Ryżuski – płatki ryżowe,

 13. Otrębuski – płatki pełnoziarniste,

 14. Mąka owsiana,

 15. Mąka żytnia chlebowa typ 720,

 16. Mąka żytnia razowa,

 17. Otręby orkiszowe,

 18. Makaron kukurydziany,

 19. Kaszka kukurydziana.

Do zjadania pokarmów z dużą zawartością błonnika trzeba organizm stopniowo przyzwyczajać. Inaczej mogą wystąpić perturbacje trawienno – wydalnicze.

Nie należy zapominać o piciu wody czy herbatek owocowych i ziołowych, ponieważ przy przyjmowaniu niewystarczającej ilości płynów (poniżej 2 litrów dziennie), błonnik może powodować zaparcia. Dobrym wyborem będzie zestaw naturalnych herbat Natjun, które posiadają wyrazisty smak oraz przyjemny, owocowy aromat.

Chcesz wzbogacić swoją dietę? Próbujesz zmienić nawyki żywieniowe? Umów się do dietetyka na e-konsultacje już dziś.

Błonnik jest zbudowany z szeregu różnych substancji i każda jego frakcja, chociaż bardzo ważna, inaczej oddziałuje na organizm. Frakcję te można podzielić w zasadzie na dwie grupy, czyli błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny.

Ten pierwszy, w środowisku wodnym jelita cienkiego ulega pęcznieniu, dzięki czemu dochodzi do powstania żelu o dużej lepkości, co z kolei zwiększa gęstość treści pokarmowej.

Drugi praktycznie całkowicie ulega degradacji bakteryjnej w jelicie grubym (jest pożywką dla bakterii) i wpływa na rozwój flory bakteryjnej jelita grubego.

Błonnik rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny ma zdolność do fermentacji, dzięki czemu, zasiedlające przewód pokarmowy bakterie rozkładają włókno (pozyskując energię), stymulują układ odpornościowy, oraz biorą udział w produkcji witamin i hormonów.

Dzienną dawkę błonnika pomoże dostarczyć suplement diety Loclo. Preparat zawiera błonnik pozyskany z jabłek i otrębów owsianych. Suplement Loclo pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu trawiennego i całego organizmu.

Kiedy w diecie brakuje błonnika? Sześć objawów

Błonnik nierozpuszczalny działa pozytywnie na układ trawienny, pobudzając perystaltykę jelit i sprawiając, że wypróżnienia są regularne.

Oprócz tego powoduje zwiększenie objętości pokarmu w żołądku, co powoduje szybsze uczucie sytości. Błonnik nierozpuszczalny wpływa na zwiększenie się masy kałowej oraz jej konsystencję.

Występuje głównie w produktach zbożowych. Ten błonnik dzieli się z kolei na: ligninę, celulozę oraz skrobię.

Celuloza odpowiada za oczyszczanie organizm z toksyn, wspomaganie wydalania i przeciwdziałanie zaparciom. Wpływa ona również na poziom glukozy we krwi i redukuje ryzyko pojawienia się nowotworów dotykających końcowe odcinki układu pokarmowego. Znaleźć ją można w produktach takich jak: groch, brukselka, ziemniaki, czy fasola.

Lignina z kolei wpływa na usuwanie nadmiaru kwasów żółciowych i cholesterolu pokarmowego, zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych oraz nowotworów końcowego odcinka układu pokarmowego, a także przeciwdziała zaparciom. Znajduje się w np. w ziarnach zbóż.

Skrobia odpowiada za obniżanie poziomu cukru i cholesterolu we krwi, zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego i poprawienie wchłaniania składników mineralnych z pożywienia. Występuje np. w ziemniakach lub bananach.

Dowiedz się więcej: Dieta bogata w błonnik obniża ryzyko przedwczesnego zgonu

Błonnik rozpuszczalny działa pozytywnie na zmniejszenie wydzielania insuliny i redukcje stężenia glukozy we krwi co przekłada się na profilaktykę leczenia cukrzycy typu 2.

Oprócz tego wpływa na obniżenie cholesterolu oraz zmianę tempa trawienia i wchłaniania składników pokarmowych, co z kolei przekłada się na dłuższe utrzymanie uczucia sytości, dzięki czemu korzystnie wpływa na redukcję masy ciała.

Błonnik ten dzieli się na: gumy, śluzy, pektyny, hemicelulozy, fruktooligosacharydy, beta-glukan i glukomannan.

Gumy roślinne wpływają na redukcje stężenia glukozy, poziomu cholesterolu i trójglicerydów, a także zmniejszenie ciśnienia tętniczego.

Przykładem takiego rodzaju błonnika jest guma arabska (akacjowa), czyli wydzielina roślinna otrzymywana poprzez nacięcie pnia i gałęzi akacji senegalskiej, a także innych gatunków akacji afrykańskich.

Powoduje ona namnażanie gatunków bifidobakterii i bakterii mlekowych.

Śluzy roślinne odpowiadają za obniżenie poziomu glukozy i cholesterolu we krwi oraz powodują uczucie sytości. Niektóre z nich są wykorzystywane jako łagodne leki przeczyszczające (np. nasiona lnu czy babki płesznika). Pełnią rolę środków osłaniających, zmiękczających, ochronnych i przeciwzapalnych.

Pektyny odpowiadają za obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, zmniejszenie ilości kwasów żółciowych i bierze udział w profilaktyce kamieni żółciowych i nowotworów układu pokarmowego. Znajduje się w owocach.

Hemicelulozy odpowiada za usuwanie zaparć, obniżenie przyrostu masy ciała oraz zapobieganiu powstawania nowotworów okrężnicy. Znaleźć je można w otrębach i ziarnach zbóż (np. pszenica, kukurydza, żyto, owies, czy jęczmień).

Fruktooligosacharydy odpowiadają za namnażanie się bakterii, mających pozytywny wpływ na organizm człowieka.

Oprócz tego hamują rozwój kancerogenów, czyli czynników, które mają wpływ na rozwój choroby nowotworowej i obniżają pH panujące w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu wpływają na powstawanie pozytywnych dla organizmu kwasów organicznych (kwas mlekowy, masłowy, propionowy i octowy). Można je znaleźć w np.: burakach cukrowych, czosnku, cebuli, pszenicy, miodzie czy bananach.

Beta-glukan poprawia wrażliwość na insulinę i obniża poziom cukru we krwi. Może również znacznie obniżyć poziom cholesterolu i zwiększyć uczucie sytości. Głównymi źródłami beta-glukanu jest owies i jęczmień.

Glukomannan działa pozytywnie w przypadku redukcji masy ciała, zwalcza zaparcia i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Występuje na przykład w japońskiej roślinie konjac.

Warto wiedzieć: Dlaczego warto jeść otręby? Wartości i właściwości otrębów

Zaleca się, by elementem codziennej diety dziecka był błonnik. Wynika to z faktu, że dziecko po pierwszym roku życia, jest jeszcze za małe i nie powinno otrzymywać takich samych pokarmów co dorośli (dieta osób dorosłych nie będzie zaspokajać specjalnych potrzeb żywieniowych dziecka, np. niektórych składników pokarmowych).

Marka Do.Best oferuje bezpieczny dla dzieci suplement diety z błonnikiem. Preparat posiada sproszkowaną formę, dlatego można podawać go wraz z posiłkiem. Do!Detox pomoże dostarczyć dzienną dawkę błonnika najmłodszym dzieciom, już od 3 roku życia.

 1. Wypróbuj też błonnik jabłkowy

Mimo iż błonnik pokarmowy znajduje się w wielu pokarmach, niektórzy cierpią na jego niedostatek, co objawia się zaparciami. Niechęć do owoców i warzyw, zjadanie wysoko przetworzonej żywności to przyczyny niedoboru błonnika. Dla takich osób zalecany jest błonnik witalny.

Leia também:  Jak Napisać Podanie O Leczenie Odwykowe?

Jest to suplement diety stosowany przy niedoborach błonnika. Składa się on z naturalnego błonnika pochodzącego od babki płesznika oraz babki jajowatej. Działanie takiego preparatu jest identyczne jak błonnika pokarmowego.

Bogate w błonnik łupiny babki jajowatej kupisz na medonetmarket.pl.

3 razy dziennie 1 łyżeczkę proszku należy rozpuścić w 0,5 l dowolnego płynu i wypić tę miksturę (lub zjeść wraz z zupą). Dodatkowo trzeba wypijać 2 litry płynów dziennie. Osobom, którym z trudem przychodzi dostarczanie błonnika wraz z pożywieniem czy piciem, zaleca się błonnik w tabletkach.

Sięgnij także po mieszankę naturalnych błonników, która jest dostępna na Medonet Market. Usprawni pracę jelit i przyspieszy przemianę materii.

Przez to, że błonnik naturalny jest produktem pochodzenia naturalnego, nie ma przeciwwskazań co do jego stosowania. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że błonnik naturalny jest suplementem, a przed rozpoczęciem stosowania każdego suplementu (szczególnie w przypadku osób starczych, kobiet w ciąży i dzieci) należy zasięgnąć porady lekarza.

Medonetmarket – tu znajdziesz produkty zdrowotne

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

 • Błonnik – jak działa na nasz organizm i w jakich produktach jest go najwięcej? Błonnikiem pokarmowym nazywamy substancję pochodzenia roślinnego, które nie ulegają trawieniu ani wchłanianiu w przewodzie pokarmowym. I choć w żaden sposób nie…
 • Jabłka – odchudzanie, błonnik, właściwości, przepisy Jabłka to niewątpliwie najpopularniejsze owoce w naszym kraju. Są one nie tylko pyszne, ale też bardzo zdrowe. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z ich… Marta Pawlak
 • Błonnik witalny Błonnik witalny jest suplementem diety pochodzącym z naturalnych składników. Wchodzi w skład niektórych roślin, np. babki płesznik, babki jajowatej i lnu. Błonnik…
 • Dieta bogata w błonnik hamuje rozwój raka prostaty Dieta bogata w błonnik może hamować rozwój raka prostaty u pacjentów, u których nowotwór rozpoznano we wczesnym stadium – wynika z pracy, którą publikuje pismo…
 • Dieta bogata w błonnik obniża ryzyko przedwczesnego zgonu Spożywanie większych ilości błonnika może zmniejszać ryzyko przedwczesnego zgonu, m.in. z powodu choroby układu krążenia, infekcji i schorzeń oddechowych – wynika…
 • Nowotwory osób starszych – nietypowe objawy i diagnostyka. Najczęściej występujące schorzenia Choroby nowotworowe u seniorów są bardzo niebezpieczne, ponieważ objawy mogą być tłumione przez przyjmowanie leków na inne schorzenia. Z tego względu należy mieć…
 • Dieta w przypadku biegunki Biegunką określa się oddawanie wodnistego lub papkowatego kału częściej niż trzy razy na dobę. Najczęstszą przyczyną biegunek są zakażenia wirusowe bądź… Anna Taraszewska

Estrogeny i fitoestrogeny – nadmiar, niedobór, badanie

Bez estrogenów kobiety nie miałyby szans na macierzyństwo, atrakcyjny wygląd i seksapil, a także zdrowe i mocne kości, odpowiedni poziom dobrego cholesterolu i sprawnie działający metabolizm. Estrogeny w nadmiarze to jednak ryzyko wielu groźnych chorób, w tym raka piersi, jajnika, a u mężczyzn raka prostaty. Dlatego tak ważne jest badanie poziomu tych hormonów płciowych na różnych etapach życia.

Dbają o prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów organizmu, wpływają na naszą psychikę i popęd seksualny, sprawiają, że kobiety są atrakcyjne i dojrzewają do roli matki. Zapobiegają wielu groźnym chorobom, ale równie wiele potrafią wywołać. Hormony płciowe rządzą całym naszym życiem, dlatego równowaga hormonalna jest niezwykle ważna.

Czytaj także: Menopauza a wiek. W jakim wieku pierwsze objawy?

Estrogeny – jaką odgrywają rolę?

Jednym z najważniejszych dla kobiet hormonów płciowych są estrogeny produkowane przede wszystkim w jajnikach, ale także, choć w dużo mniejszej ilości przez tkanki łożyskowe i tkankę tłuszczową. To grupa hormonów, która składa się z:

 • 17β-estradiolu (ma największe znaczenie w okresie rozrodczym kobiety. Estriol produkowany jest w jajnikach, a u mężczyzn w niewielkich ilościach w jądrach),
 • Estronu (jest głównym estrogenem w okresie pomenopauzalnym)
 • Estriolu (ma najsłabsze działanie biologiczne ze wszystkich estrogenów).

Wpływ estrogenów na nasz organizm jest bardzo szeroki:

 • oddziałują na układ rozrodczy,
 • odpowiadają za rozwój piersi,
 • regulują cykl miesiączkowy,
 • wspomagają rozwój mięśni macicy,
 • zwiększają nawilżenie pochwy,
 • pogrubiają jej ściany.

Estrogeny wpływają też na układ moczowy, przyspieszają metabolizm, chronią naczynia krwionośne, zwiększają stężenie „dobrego” cholesterolu LDL, wspomagają mineralizację kości. Lista korzyści jest długa. Jednak estrogeny potrafią wpływać także na rozwój wielu groźnych chorób, w tym wielu nowotworów, między innymi:

 • raka piersi,
 • raka trzonu macicy,
 • raka jajnika,
 • raka płuc,
 • raka okrężnic,
 • raka prostaty.

Dlatego tak ważne jest kontrolowanie odpowiedniego poziomu tego hormonu. Nadmiar estrogenów tak samo jak niedobór estrogenów może mieć bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Nadmiar estrogenów – objawy

Nadmiar estrogenów to hiperestrogenizm, który u kobiet objawia się głównie zaburzeniami miesiączkowania. Może pojawić się w wyniku chorób (np. raka jajnika) lub nieprawidłowej diety, stresu, dużego wysiłku fizycznego lub uwarunkowań dziedzicznych.

Nadmiar estrogenów prowadzi do zatorów i zakrzepów, obrzęków i kamicy dróg żółciowych, dlatego nie wolno lekceważyć objawów, które towarzyszą podwyższonemu poziomowi tych hormonów.

Koniecznie trzeba sprawdzić poziom estrogenu, jeśli zauważymy u siebie większość z poniższych objawów:

 • spuchnięte i wrażliwe piersi
 • wzdęcia,
 • osłabione libido,
 • nieregularne miesiączki,
 • bóle głowy i migreny
 • wahania nastroju,
 • wzrost masy ciała,
 • wypadanie włosów,
 • zimne dłonie i stopy,
 • przewlekłe zmęczenie,
 • problemy z koncentracja i pamięcią,
 • kłopoty ze snem,
 • częste skurcze, zwłaszcza w kończynach dolnych
 • nudności i wymioty.

Poziom estrogenu można obniżyć za pomocą leków oraz wprowadzając zmiany w codziennej diecie.

Powinno się z niej wyeliminować produkty bogate w naturalne estrogeny zwane fitoestrogenami, czyli przede wszystkim produkty sojowe, a także mięso faszerowane syntetycznymi hormonami.

Trzeba uważać także na żywność pakowaną w plastikowe pojemniki, a także antybakteryjne mydła i płyny do naczyń, bo zawierają one w swoim składzie związek o podobnej budowie chemicznej do estrogenu – tzw. triklosan, który może zaburzyć gospodarkę hormonalną organizmu.

Zobacz też: Domowe sposoby na menopauzę – naturalne leki i preparaty

Jak obniżyć estrogen u mężczyzn?

Nadmiar estrogenów u mężczyzn wywołuje zmiany w ich wyglądzie, a jednym z objawów jest ginekomastia, czyli pojawienie się tzw. męskich piersi.

Mężczyzna z takimi objawami powinien poszukać pomocy androloga, który dobierze odpowiednią terapię.

Poziom estrogenów można też obniżyć rezygnując z palenia papierosów i ograniczyć picie piwa, bo chmiel jest szczególnie bogaty w fitoestrogeny.

Niedobór estrogenów – objawy

Na niski poziom estrogenów wpływ ma wiele czynników.

Niedobór estrogenów w młodym wieku może wywoływać niedorozwój jajników, zespół Sweyera, zespół Turnera, u starszych kobiet może być wynikiem przedwczesnego wygasania czynności jajników lub wejścia w okres pomenopauzalny.

Niedobór estrogenów może jednak wynikać również z anoreksji, ekstremalnego wysiłku fizycznego, niewydolności przysadki mózgowej oraz nadużywania alkoholu. Niedobór estrogenów manifestuje się objawami natury psychicznej i fizycznej, czyli:

 • irytacją i obniżonym nastrojem,
 • problemami z koncentracją,
 • zaburzeniami snu,
 • ciągłym zmęczeniem,
 • kołataniem serca,
 • uderzeniami gorąca,
 • zlewnymi potami, zwłaszcza w nocy,
 • przyrostem masy ciała,
 • suchością oczu, skóry, pochwy,
 • bólami głowy,
 • obniżeniem libido.

Estrogen – badania

Pojawienie się objawów charakterystycznych dla niedoboru lub nadmiaru estrogenów powinno być sygnałem, że trzeba zbadać poziom tych hormonów we krwi. Badanie takie wykonuje się na czczo, czyli co najmniej 8 godzin od ostatniego posiłku. Przyjmuje się, że normy estrogenów dla kobiet są następujące:

 • Estron – w okresie rozrodczym 17–200 ng/, w okresie pomenopauzalnym 7–40 ng/l
 • Estradiol – normy są inne w różnych fazach cyku –  faza folikularna: 30–120 ng/l (110–440 pmol/l), owulacja: 130–370 ng/l (477–1358 pmol/l), faza lutealna: 70–250 ng/l (257–917 pmol/l). W okresie pomenopauzalnym normalny poziom estradiolu wynosi

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*