Napady kaszlu – ataki duszącego i suchego kaszlu

SPIS TREŚCI

Suchy kaszel określany jest często jako męczący, uporczywy, drażniący i nieproduktywny. Bardzo często to efekt infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Może mieć napadowy i duszący charakter, który utrudnia zaśnięcie oraz sen w nocy.

Czym spowodowany jest suchy kaszel? Oprócz przyczyn infekcyjnych (najczęściej wirusowych) należy wymienić również suche powietrze (jest charakterystyczne dla okresu grzewczego), a także dym tytoniowy czy alergiczne podłoże np. na pyłki traw.

W zależności od czasu trwania kaszel może wymagać konsultacji u lekarza – szczególnie jeśli kaszel ma charakter napadowy, krtaniowy i trudny do opanowania czy wywołujący znaczące duszności. Niektóre leki mogą powodować suchy kaszel (tzw. kaszel polekowy), są to m.in. ACEI – leki hipotensyjne należące do inhibitorów konwertazy angiotensynowej.

Nie można zapominać również o koronawirusie i COVID-19, któremu również towarzyszy kaszel suchy, a w stanach ostrzejszych napady duszności i ucisk w klatce piersiowej.

Napady kaszlu – ataki duszącego i suchego kaszlu

Podstawą działania leków na suchy kaszel jest tłumienie ośrodka kaszlu, który jest zlokalizowany w mózgu (rdzeniu przedłużonym). Niektóre leki na suchy kaszel działają również obwodowo, czego efektem jest ułatwione oddychanie i zmniejszenie spastyczności drzewa oskrzelowego.

Z tabletek bez recepty na kaszel męczący i suchy wymienia się produkty lecznicze na bazie kodeiny i dekstrometorfanu. Obie substancje występują również w lekach złożonych, gdzie oprócz nich występuje m.in. paracetamol (na ból i gorączkę) czy pseudoefedryna (na katar).

Należy jednak pamiętać, że niektóre leki na kaszel posiadają potencjał uzależniający z racji działania ośrodkowego nie tylko na ośrodek kaszlu. Dla krótkotrwałego stosowania ryzyko uzależnienia jest znikome przy stosowaniu tych substancji.

 W aptece znajdziemy syrop na bazie butamiratu, który wycisza kaszel, nie jest opioidowego pochodzenia (w przeciwieństwie do kodeiny i dekstrometorfanu), nie wykazuje efektu przyzwyczajenia.

Poszczególne substancje oprócz ograniczenia czasowego mają również inne przeciwwskazania np. kodeiny i dekstrometorfanu nie stosuje się w przypadku kobiet w okresie ciąży i porodu ani u osób cierpiących na astmę. Z racji działania ośrodkowego niektóre leki na kaszel suchy mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów. Osoby kierujące pojazdami powinny zwrócić na to szczególną uwagę.

Dekstrometorfan i kodeina może powodować uczucie senności, co może wpłynąć bezpośrednio na czynności wymagające zwiększonej uwagi. Należy wziąć także stosowanie innych leków i alkoholu, które mogą pogłębić sedację po lekach przeciwkaszlowych. Istotne jest również to, że leków przeciwkaszlowych nie należy łączyć z lekami wykrztuśnymi ze względu na przeciwstawne mechanizmy działania.

 

Jak stosuje się leki na suchy kaszel? Leki p/kaszlowe stosuje się cały dzień, w tym również przed snem (w przeciwieństwie do wykrztuśnych środków).

Jakie jest zatem dobry syrop na suchy kaszel dla dorosłych? Najlepiej gdy cechuje się dużą tolerancją u stosujących go pacjentów, nie wywołuje uczucia senności czy potencjału uzależniającego.

Niekiedy oprócz środków tłumiących kaszel zaleca się również stosowanie leków przeciwhistaminowych, które mogą łagodzić niektóre mechanizmy związane z kaszlem.

Roślinne syropy mogą pomóc złagodzić kaszel suchy u osób dorosłych o łagodnym nasileniu oraz gdy występuje podrażnienie i przesuszenie gardła. Co wchodzi w skład ziołowych syropów na suchy kaszel? Obecne są takie zioła jak prawoślaz (korzeń i liście), babka lancetowata (liście), porost islandzki.

Są to śluzowe surowce, które powlekają nabłonek górnych dróg oddechowych jak gardło. Lepsze nawilżenie śluzówki gardła zmniejsza częstość odruchu kaszlowego wynikającego z jego przesuszenia czy podrażnienia.

W aptece znajdziemy zatem syrop prawoślazowy, syrop z babki lancetowatej czy preparaty porostem islandzkim – w postaci pastylek do ssania i roztworu dla dzieci.

 • Napady kaszlu – ataki duszącego i suchego kaszlu

Suche powietrze jest jednym z czynników wywołujących kaszel. Warto zatem zadbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywamy. Pomocne mogą okazać się proste nawilżacze powietrza do zawieszenia na kaloryfer. Można również skorzystać z profesjonalnych wersji, które oferują m.in. jonizowane powietrze. Nawilżacze powietrza można stosować w ciągu dnia i w nocy.

W przypadku kaszlu suchego istotne jest nawilżenie nabłonka dróg oddechowych, który ulega przesuszeniu w stanach zapalnych (m.in. na skutek wydzielania substancji prozapalnych). Można posłużyć się domowych inhalacji z gorącą wodą i solą kuchenną lub inhalatorami tłokowymi (pneumatyczny) dostępnymi w aptece.

Do inhalatora można wlać różne roztwory inhalacyjne jak sól fizjologiczna (roztwór izotoniczny), sól hipertoniczną (o wyższych stężeniu niż 0,9%, np. Nebu Dose Hipertonic) lub roztwór soli i kwasu hialuronowego, który znany jest ze swoich nawilżających właściwości.

Przykładem takiego środka są ampułki do inhalacji Nebu Dose Hialuronic.

 • Napady kaszlu – ataki duszącego i suchego kaszlu
 • Napady kaszlu – ataki duszącego i suchego kaszlu
 • Napady kaszlu – ataki duszącego i suchego kaszlu
 • Napady kaszlu – ataki duszącego i suchego kaszlu

Suchy kaszel u osób dorosłych może utrzymywać się kilka tygodni. Uwagę kaszlących osób powinien jednak zwrócić uwagę czas trwania kaszlu, jego nasilenie, obecność flegmy.

Przykładowo – jeśli w ciągu 3 tygodni kaszel ma nadal jednolite natężenie, nawracający i napadowy charakter należy zasięgnąć porady lekarza. Co może oznaczać przewlekły kaszel? Może być spowodowany astmą, zapaleniem płuc i/lub oskrzeli.

Osoby dorosłe powinny również udać się do lekarza, gdy kaszlowi zaczyna towarzyszyć ból w klatce piersiowej, uczucie duszności, ból podczas kasłania lub gdy skuteczność leków na suchy kaszel okazała się niewystarczająca.

Przewlekły kaszel u dziecka – nie lekceważ go!

Trwający kilka tygodni kaszel u dziecka często budzi niepokój wśród rodziców. Jakie mogą być jego przyczyny? Co na kaszel dla dziecka będzie skuteczne? Kiedy wizyta u lekarza jest konieczna –podpowiada ekspert allecco.pl.

Kaszel jest naturalnym odruchem obronnym organizmu. Pozwala oczyścić drogi oddechowe z cząsteczek dymu, kurzu i wielu innych zanieczyszczeń. Sam w sobie nie jest chorobą, lecz może być jej objawem.

 • Z poradnika allecco.pl dowiesz się:
 • – kiedy kaszel jest przewlekły?
 • – jakie mogą być przyczyny przewlekłego kaszlu?

– o czym może świadczyć przewlekły mokry kaszel, a o czym suchy?- kiedy kaszel u dziecka powinien cię zaniepokoić? – kiedy pilnie zgłosić się do lekarza?- co stosować na kaszel u niemowląt, a co u starszych dzieci?

– jak domowymi sposobami poradzić sobie z długotrwałym kaszlem u dziecka?

Przewlekły kaszel – przyczyny

 

O przewlekłym kaszlu u dziecka lub osoby dorosłej mówimy wtedy, gdy trwa on dłużej niż osiem tygodni. Nie zawsze świadczy on o chorobie – zdrowe dzieci mogą pokasływać nawet kilkanaście razy na dobę. U niektórych z nich kaszel może pojawiać się regularnie także w nocy.

Jednak w większości przypadków, przewlekły kaszel u dziecka jest objawem choroby. Jeśli utrzymuje się powyżej ośmiu tygodni, wymaga przeprowadzenia dokładnej diagnostyki w celu znalezienia przyczyny.

Możliwe przyczyny przewlekłego kaszlu u dziecka to:

 • infekcje górnych dróg oddechowych i związane z nimi spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, wyzwalające odruch kaszlu – najczęstsza przyczyna tego problemu;
 • choroby oskrzeli lub płuc;
 • refluks żołądkowo – przełykowy;
 • bierne lub czynne narażenie na dym papierosowy i inne zanieczyszczenia, w tym również smog;
 • alergia;
 • astma;
 • obecność ciała obcego w drogach oddechowych.

Przewlekły kaszel u dziecka może mieć również podłoże psychiczne. Mamy wówczas do czynienia z tzw. kaszlem psychogennym. Może do niego dojść, kiedy dziecko jest narażone na silny stres, z którym nie umie sobie poradzić  (przemoc w rodzinie, zaniedbanie lub problemy w szkole). 

Kaszel psychogenny jest suchy, czyli nie dochodzi do odkrztuszania żadnej wydzieliny. Poza tym nie pojawia się w nocy. Zwykle nasila się wtedy, gdy dziecko po raz kolejny doświadcza stresu i lęku, np.

spotykając się lub rozmawiając z osobą, z którą ma zły kontakt, podczas zajęć w szkole lub nauki. Ten rodzaj kaszlu diagnozuje się, gdy lekarz wykluczy inne – organiczne przyczyny.

W leczenie należy wówczas włączyć psychologa.

Przewlekły kaszel u dziecka – suchy czy mokry?

Aby dowiedzieć się, co może być przyczyną przewlekłego kaszlu u naszej pociechy, warto zwrócić uwagę na to, jaki charakter ma kaszel, a także o jakiej porze dnia i nocy występuje.

Przewlekły kaszel jako objaw przebytej infekcji

Przewlekły suchy kaszel (inaczej zwany nieproduktywnym, ponieważ nie odkrztuszamy wydzieliny) może być wynikiem przebytej kilka tygodni wcześniej infekcji. Jest to tzw. kaszel poinfekcyjny.  Mimo wyzdrowienia kaszel może się jeszcze długo utrzymywać.

Przewlekły kaszel jako objaw alergii

Kaszel związany z alergią również jest suchy. Towarzyszą mu jednak inne objawy, takie jak wodnisty katar, swędzenie nosa, oczu, łzawienie lub kichanie. Ten rodzaj kaszlu nasila się przy każdym kontakcie z alergenem.

Kaszel alergiczny najczęściej pojawia się w okresie wiosenno-letnim, kiedy rozpoczyna się intensywne pylenie roślin. Może jednak wystąpić również w innych porach roku.

Wykonanie testów alergicznych pomoże znaleźć konkretne alergeny, które powodują objawy.

.

.

Przewlekły kaszel jako objaw astmy

Dzieci chorujące na astmę mają suchy kaszel, choć czasem może dojść do odkrztuszenia śluzu. Rzadko zdarza się jednak, aby kaszel był jedynym objawem astmy. Najczęściej dochodzi też uczucie ucisku w klatce piersiowej, świszczący oddech i duszność. 

Przy tej chorobie, charakterystyczny jest kaszel nad ranem i podczas snu – może wybudzać chorego. Poza tym, zarówno kaszel jak i pozostałe objawy astmy mają charakter napadowy. Większość chorych dzieci między kolejnymi atakami nie skarży się na te dolegliwości.

Przewlekły kaszel jako objaw refluksu żołądkowo-przełykowego

Przewlekły suchy kaszel może również doskwierać przy refluksie żołądkowo – przełykowym.

Na tę chorobę wskazuje jednoczesne pojawienie się chrypki, drapania lub pieczenia w gardle, nieprzyjemny zapach z ust lub odbijanie.

Kaszel pojawia się często po jedzeniu i w pozycji leżącej, która sprzyja cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Refluks jest coraz częściej diagnozowany u chorych cierpiących na przewlekły kaszel.

Przewlekły kaszel jako objaw toczącej się infekcji 

Przewlekły mokry kaszel, czyli przebiegający z odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny, może pojawić się podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Przy typowej infekcji, początkowo kaszel jest suchy.

Później może przekształcić się w mokry, a następnie znów wrócić do suchego. U dzieci, szczególnie młodszych, uczęszczających do żłobka lub przedszkola, zdarzają się kolejne, następujące po sobie zakażenia.

W konsekwencji kaszel może utrzymywać się przez wiele tygodni.

Leia também:  Palenie a choroby układu oddechowego

Przewlekły kaszel będący skutkiem zanieczyszczenia środowiska

W społeczeństwie rośnie świadomość na temat tego, jak negatywnie na organizm wpływa narażenie na dym papierosowy i zanieczyszczenia środowiska, a w tym także smog.

Szczególnie dokucza on małym dzieciom, których organizm dopiero się rozwija. Cząsteczki szkodliwych zanieczyszczeń dostają się do ich układu oddechowego i działają na niego drażniąco.

Oddechy u maluchów są też częstsze niż u osób dorosłych, w konsekwencji czego wdychają one więcej niebezpiecznych substancji. 

W miastach, w których jakość powietrza jest zła, odsetek alergików i astmatyków jest proporcjonalnie większy. Smog wpływa niekorzystnie nie tylko na układ oddechowy, ale także nerwowy, krwionośny czy odpornościowy.

Nie tylko smog może powodować u dziecka przewlekły kaszel. Podobnie działa też narażenie na dym papierosowy. Warto o tym pamiętać, jeśli kaszel utrzymuje się kilka tygodni, a któryś z domowników jest palaczem.

Za pomocą kaszlu, organizm próbuje pozbyć się szkodliwych cząsteczek.

Przewlekły kaszel jako objaw zapalenia oskrzeli lub chorób płuc

Mokry kaszel może również pojawić się przy chorobach oskrzeli i płuc. Przewlekłe zapalenie oskrzeli często wiąże się z odkrztuszaniem dużej ilości białej, gęstej wydzieliny w godzinach porannych. O chorobie oskrzeli lub płuc może też świadczyć odkrztuszanie wydzieliny podbarwionej krwią.

Powyżej zostały wymienione najczęstsze przyczyny przewlekłego kaszlu u dziecka. Receptory znajdujące się w organizmie, których podrażnienie prowadzi do odruchu kaszlu, znajdują się nie tylko w obrębie układu oddechowego, ale także m.in.

w żołądku, przeponie czy błonie bębenkowej. To powoduje, że czasem kaszel może mieć nietypową przyczynę, którą trudno skojarzyć z tym objawem. Może to być chociażby choroba serca lub uraz żeber.

Dlatego w każdym przypadku, przewlekły kaszel wymaga indywidualnego podejścia i dokładnej diagnostyki.

Przewlekły kaszel u dziecka – kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli kaszel pojawia się u niemowląt, zawsze należy udać się do lekarza, aby osłuchał dziecko. Warto również się do niego zgłosić, jeśli:

 • kaszel nie ustępuje po leczeniu lub się nasila;
 • pojawiły się dodatkowe objawy, takie jak gorączka, brak apetytu, duszności lub świszczący oddech, łzawienie oczu, wodnisty katar;
 • kaszel pojawia się zwykle po jedzeniu lub położeniu się, a dodatkowo dziecko skarży się na pieczenie w gardle lub ma chrypkę;
 • w odkrztuszanej wydzielinie pojawia się krew;
 • dziecko wymiotuje.

W każdym przypadku, kaszel utrzymujący się ponad 8 tygodni, wymaga przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki w celu znalezienia przyczyny.

Co na kaszel dla dziecka? Co na kaszel dla niemowlaka?

Wybierając odpowiedni preparat na kaszel dla dziecka, trzeba wziąć pod uwagę jego wiek i rodzaj kaszlu. Pamiętajmy jednak, aby u niemowląt nie podawać żadnego leku przed skonsultowaniem tego z lekarzem.

Podkreślę jeszcze raz, że w przypadku kilkutygodniowego kaszlu, należy udać się do lekarza. Stosowanie na własną rękę leków może maskować objawy. Choroba będzie rozwijać się dalej i minie więcej czasu do postawienia odpowiedniej diagnozy.

Jeśli natomiast przyczyną długotrwałego kaszlu są nawracające infekcje dróg oddechowych, można sięgnąć po preparaty, które pomogą odkrztusić zalegającą wydzielinę lub zahamują męczący kaszel.

W przypadku kaszlu mokrego, odkrztuśnie i jednocześnie rozkurczowo na mięśnie oskrzeli działa wyciąg z bluszczu. Syropy na kaszel dla dzieci z tym składnikiem to np. Prospan, Hederasal i Hedelix.

Z mokrym kaszlem dobrze radzi sobie też popularna Flegamina, Mucosolvan i ACC.  U młodszych dzieci lepiej sprawdzają się syropy i kropelki – jest to dla nich bezpieczniejsza forma. Natomiast u starszych, które radzą sobie z połykaniem tabletek, można sięgnąć po taką właśnie formę – ACC lub Flegamina.

Wśród syropów na suchy kaszel dla dzieci można wymienić Supremin, Atussan i Maxipulmon. Leki te hamują odruch kaszlu. Są też bezpieczniejsze niż substancje opioidowe, zastosowane w takich preparatach jak Dexa Pico lub Acodin.

Pamiętajmy, aby nie stosować leków hamujących kaszel, jeśli słychać odrywającą się wydzielinę. W ten sposób przeszkadzamy organizmowi w pozbyciu się jej i pozwalamy, aby choroba dalej się rozwijała.

Czasem lekarz może zalecić podanie dziecku syropu ułatwiającego odkrztuszenie wydzieliny w ciągu dnia, a drugiego – hamującego kaszel – na noc.

Takie postępowanie jest jednak zalecane tylko wtedy, gdy kaszel jest bardzo męczący dla dziecka i zaburza mu spokojny sen.

Więcej na temat preparatów na kaszel dla dzieci pisaliśmy w artykule Co na kaszel dla dzieci? Jak wybrać skuteczny lek?

Napady kaszlu – ataki duszącego i suchego kaszlu

Napady kaszlu – ataki duszącego i suchego kaszlu

Napady kaszlu – ataki duszącego i suchego kaszlu

Podstawą przy pojawieniu się kaszlu u dziecka jest jego nawadnianie, a w przypadku maluchów karmionych piersią – częstsze przystawianie. Bez przyjmowania dużej ilości płynów, skuteczność syropów na mokry kaszel będzie mniejsza. Również przy suchym kaszlu jest to ważne, ponieważ nawilżona zostaje śluzówka gardła. W efekcie tego – łagodzimy kaszel, a poza tym hamujemy rozwój infekcji. 

W nawilżaniu śluzówki, dobrze sprawdza się też miód. Dzięki temu, że jest gęsty, pozostawia na niej delikatną warstwę. Zmniejsza również częstotliwość suchego kaszlu. Istnieją badania, potwierdzające podobną skuteczność miodu i substancji stosowanej w lekach hamujących kaszel. Warto pamiętać, aby miodu nie podawać maluchom przed ukończeniem 1-ego roku życia.

Innym sposobem są inhalacje z soli fizjologicznej na kaszel. Jednak u niemowląt również lepiej je przeprowadzać dopiero po uzgodnieniu z lekarzem. Inhalacje nawilżą śluzówkę, rozrzedzą zalegającą wydzielinę i ułatwią pozbycie się jej. O tym, jak prawidłowo wykonać inhalacje na kaszel u dziecka, dowiecie się z tego artykułu>>.

Warto również pomyśleć o nawilżaczu i oczyszczaczu powietrza. Szczególnie jeśli mieszkamy na terenie, na którym występuje duże zanieczyszczenie powietrza. Oczyszczasz filtruje powietrze i usuwa z niego różnorodne zanieczyszczenia. Dzięki temu nie drażnią one niepotrzebnie układu oddechowego dziecka. Smog może powodować nie tylko kaszel, ale i wiele innych dolegliwości.

W czasie sezonu zimowego ogrzewamy mieszkania, przez co powietrze w nich staje się bardziej suche. Nie pozostaje to bez wpływu na naszą śluzówkę, która w takich warunkach nie jest w stanie sprawnie funkcjonować.

Przez to jest bardziej podatna na wszelkie niepożądane substancje i drobnoustroje. Aby temu zapobiec, możemy zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza.

Innym sposobem jest umieszczanie mokrego ręcznika na pracującym grzejniku, choć wiąże się to z mniejszą wydajnością i nierównomiernym nawilżaniem powietrza w pomieszczeniu.

Przewlekły kaszel u niemowląt i starszych dzieci, wymaga zgłoszenia się do lekarza. Najczęściej jest on wynikiem infekcji dróg oddechowych, choć może mieć też poważniejsze przyczyny.

Zanim podamy syrop na kaszel, upewnijmy się, że nie zamaskuje on jedynie objawów rzeczywistej choroby. Możemy pomóc dziecku również poprzez zadbanie o jego nawodnienie, wykonywanie inhalacji z soli fizjologicznej lub nawilżanie powietrza w domu.

Są to dodatkowe metody, które mogą przyspieszyć powrót malucha do zdrowia.

Suchy kaszel w nocy – jakie są przyczyny nocnego kaszlu u dzieci i jak sobie z nim radzić?

Napady kaszlu – ataki duszącego i suchego kaszlu Autor: Getty images Suchy kaszel u dziecka w nocy

Przez suchy kaszel w nocy zdarza się nie spać zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Suchy kaszel może być bardzo męczący, a jego przyczyną mogą być zarówno problemy dotyczące układu oddechowego, choroby serca czy alergie. Co zrobić, aby złagodzić nocne napady suchego kaszlu?

Nocny, suchy kaszel to dolegliwość męcząca i dziecko, i jego opiekunów. Brak snu i zmęczenie spowodowane nocnym kaszlem daje się malcowi mocno we znaki. Napady nocnego suchego kaszlu mogą zwiastować infekcję, ale i poważne choroby. Jaki charakter nocnego kaszlu u dzieci powinien więc wzbudzać niepokój i jak sobie radzić z kaszlem w nocy?

Spis treści

Kaszel suchy i mokry. Jak z nim walczyć?

Czym jest kaszel i dlaczego dokucza nocą?

Kaszel to naturalna reakcja obronna organizmu, jednakże kiedy przybiera on znaczne natężenie, to może nawet mocno utrudniać zwyczajne, codzienne funkcjonowanie. Tak bywa szczególnie w przypadku kaszlu suchego – jego gwałtowne i silne napady mogą być uciążliwe szczególnie nocą.

Nocny kaszel suchy u dziecka może osiągać takie natężenie, że pacjentowi ciężko będzie zasnąć. Suchy kaszel w nocy może mieć wiele przyczyn – szczególną troską należy otoczyć dzieci z tą dolegliwością, ponieważ może ona sugerować wystąpienie u dziecka groźnego schorzenia, wymagającego czasem nawet hospitalizacji.

Przyczyny suchego kaszlu w nocy

 • Choroba: infekcje układu oddechowego

Suchy kaszel w nocy może być spowodowany chorobami układu oddechowego, ale i zaburzeniami ze strony innych układów organizmu. W przypadku tych pierwszych przyczynąsuchego kaszlu w nocy może być astma, ale i infekcje dróg oddechowych.

Suchy kaszel w nocy typowo związany jest z zakażeniami wywołanymi przez wirusy. Z tego względu napady nocnego kaszlu u dzieci mogą wynikać zarówno ze stosunkowo niegroźnego przeziębienia u dziecka, ale i mogą one być spowodowane poważną chorobą, którą jest podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka.

W jednostce tej pojawiają się charakterystyczne napady gwałtownego, nocnego suchego kaszlu, który jest określany jako kaszel szczekający lub krtaniowy. To właśnie dlatego nocnemu kaszlowi u dziecka należy zawsze uważnie się przysłuchiwać – w przypadku stwierdzenia, że jest to kaszel szczekający, z dzieckiem należy pilnie udać się do lekarza.

 • zanieczyszczone powietrze

Suchy kaszel w nocy może być związany także z podrażnieniem dróg oddechowych przez różne substancje znajdujące się w sypialni. Przyczyna problemu może być nawet dość błaha – zdarza się bowiem, że do nocnego kaszlu doprowadza zbyt duża suchość powietrza.

Coraz popularniejsze nie tylko w hotelach, ale i nawet w naszych mieszkaniach, stają się urządzenia do klimatyzacji. Niestety, nierzadko nie są one odpowiednio czyszczone i klimatyzatory emitują przez to różne zanieczyszczenia czy cząsteczki pleśni – one również mogą sprzyjać pojawianiu się epizodów nocnego kaszlu.

 • podrażnienie dróg oddechowych

Kaszel w nocy związany z podrażnieniem dróg oddechowych może być również wynikiem alergii. Pacjenci mogą być uczuleni na różne alergeny – suchy kaszel wywoływać może zarówno alergia na pyłki, jak i uczulenie na roztocza czy na pierze znajdujące się w elementach pościeli.

Inne przyczyny nocnych napadów kaszlu

Suchy kaszel w nocy bywa skutkiem patologii dotyczących układu pokarmowego czy sercowo-naczyniowego. W pierwszym z wymienionych przypadków dochodzić do niego może u osób cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy.

Podczas leżenia wyjątkowo łatwo dochodzić może do cofania się treści pokarmowej z żołądka, co może skutkować podrażnieniem dróg oddechowych i w efekcie pojawianiem się epizodów napadowego, suchego kaszlu.

Leia também:  Przerost łechtaczki – co oznacza duża łechtaczka, jak się ją leczy i czy można zmniejszyć?

Dolegliwość bywa również wynikiem chorób serca, szczególnie pojawiać się ona może w przebiegu niewydolności serca. Suchy kaszel w nocy związany z tym schorzeniem pojawia się przez to, że u chorych z niewydolnym sercem dochodzi do zastoju krwi w ich krążeniu płucnym.

Kaszel ten typowo pojawia się podczas leżenia – wspomniany zastój krwi przybiera największe nasilenia właśnie przy przyjmowaniu tej pozycji ciała.

Czasami suchy kaszel – zarówno w dzień, jak i w nocy – pojawia się jako skutek uboczny zażywania przez pacjenta pewnych leków. Tak bywa w przypadku jednego rodzaju preparatów służących do leczenia nadciśnienia tętniczego – mowa tutaj o lekach z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny (w skrócie określanymi jako ACEI).

Czasami suchy kaszel po tych preparatach bywa tak silny, że u pacjenta zachodzi konieczność zamiany ich na inne leki hipotensyjne.

Jak można złagodzić napady nocnego kaszlu u dzieci?

Aby móc doprowadzić o ustąpienia dręczącego w nocy, suchego kaszlu, najpierw konieczne jest ustalenie przyczyny pojawiania się tego problemu. Najprościej jest zacząć od najłatwiejszych sposobów – spróbować można po prostuspać z uchylonym oknem czy też stosować nawilżacze powietrza.

Jeżeli takie postępowanie doprowadzi do ustąpienia nocnego kaszlu, to wtedy prawdopodobnie jego przyczyną była nadmierna suchość powietrza w sypialni.

Osoby korzystające z klimatyzatorów, które dręczy suchy kaszel w nocy, powinny rozważyć rezygnację z włączania tych urządzeń na noc – rzeczywiście mogą one obniżać temperaturę w pokoju, jednakże tak naprawdę w nocy najlepiej byłoby z nich po prostu nie korzystać.

Jeżeli nocny kaszel wystąpił na skutek infekcji, to wtedy złagodzić jego napady można poprzez stosowanie inhalacji na kaszel czy leków przeciwkaszlowych. W przypadku drugich z wymienionych należy jednak pamiętać o tym, aby w aptece poprosić o odpowiedni preparat. Wyróżnia się bowiem ogólnie dwa rodzaje leków na kaszel: środki przeciwkaszlowe (hamujące kaszel) oraz wykrztuśne.

Jeżeli pacjent nie poinformuje sprzedawcy o tym, że potrzebuje leku na kaszel suchy, to może on otrzymać preparat wykrztuśny – na kaszel suchy taki lek nie pomoże, co więcej – może on doprowadzić nawet do tego, że nocny kaszel stanie się jeszcze bardziej nasilony!

Suchy kaszel, który pojawia się na tle alergicznym, można złagodzić poprzez dbanie o czystość w sypialni. Częste zmiany pościeli czy zamiana jej na taką, która nie zawiera pierza, mogą zdecydowanie ulżyć alergikom doświadczającym suchego kaszlu w nocy.

Z kolei u tych pacjentów, u których suchy kaszel występuje w związku czy to z refluksem żołądkowo-przełykowym, czy z powodu niewydolności serca, najistotniejsze jest właściwe leczenie tychże schorzeń. W sytuacji, kiedy przebieg tych zaburzeń będzie dobrze kontrolowany, napady kaszlu wcale nie muszą pojawiać się u pacjentów.

 • Czasami jednak chorzy i tak doświadczają dręczącego ich w nocy kaszlu – w takim przypadku zredukować natężenie tej dolegliwości można w dość prosty sposób, wystarczające bowiem okazuje się nierzadko zmienienie pozycji ciała z leżącej na półleżącą.
 • Czytaj: Rodzaje kaszlu. Co oznacza kaszel suchy, mokry, alergiczny, krtaniowy
 • Przewlekły kaszel: przyczyny i leczenie przewlekłego kaszlu u dziecka
 • Kaszel u dziecka: prawdy i mity o uporczywym kaszlu u dziecka
 • Kaszel u niemowlaka: jak rozpoznać kaszel i jak pomóc dziecku

Co robić, gdy dziecko męczy suchy kaszel? WIDEO

Kaszel

Napady kaszlu – ataki duszącego i suchego kaszlu

1. Dlaczego kaszlemy?

Kaszel jest jednym z podstawowych mechanizmów obronnych układu oddechowego. To fizjologiczny odruch bezwarunkowy pozwalający na oczyszczenie dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny lub ciał obcych. Objawia się on gwałtownym wyrzucaniem powietrza z dróg oddechowych, połączonym z głośnym chrząknięciem.

Jego przyczyny są uzależnione od czasu trwania oraz wieku pacjenta. Kaszel ostry to taki, który trwa 8 tygodni. Do najczęstszych przyczyn kaszlu ostrego zaliczamy zakażenia (zwykle wirusowe) górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli czy alergię.

Najczęstsze powody kaszlu przewlekłego to spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, astma oraz refluks żołądkowo-przełykowy.

2. Dlaczego kaszel nasila się wieczorem i w nocy?

Nocny kaszel jest stosunkowo często spotykaną dolegliwością, która może mieć bardzo wiele przyczyn. Nie musi to być objaw choroby. Jednym z łatwiejszych do eliminacji czynników jest suche powietrze w pomieszczeniu, w którym zasypiamy, zwłaszcza w miesiącach zimowych, gdy w mieszkaniu włączone są kaloryfery, a okna nie są regularnie uchylane.

Powoduje to wysuszanie śluzówek dróg oddechowych z następczym kaszlem. Kolejnym czynnikiem nasilającym suchość powietrza jest klimatyzacja. To także źródło bakterii, grzybów oraz roztoczy podrażniających drogi oddechowe, dlatego nie powinno się z niej korzystać w nocy.

Należy również wietrzyć miejsce, w którym śpimy, oraz dbać o prawidłowe nawilżenie powietrza.

Kaszel nasilający się w nocy, zwłaszcza po przyjęciu pozycji leżącej, jest charakterystyczny dla chorób, które wiążą się z gromadzeniem wydzieliny w oskrzelach (np. ostrego zapalenia oskrzeli). Bywa charakterystyczny dla zapaleń krtani czy tchawicy.

Często napady suchego kaszlu pojawiające się w nocy są objawem źle kontrolowanej lub rozpoczynającej się astmy oskrzelowej. Uporczywy, produktywny kaszel najbardziej nasilony rano może świadczyć o przewlekłym zapaleniu oskrzeli lub przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc.

Poza chorobami układu oddechowego męczący i duszący kaszel w nocy bywa następstwem chorób układu krążenia lub przewodu pokarmowego.

Lewokomorowa niewydolność serca powoduje zastój krwi w krążeniu płucnym, co wywołuje suchy kaszel. W tej sytuacji ulgę przynosi zmiana pozycji ciała na półsiedzącą. W miarę postępu choroby może dojść do odkrztuszania pienistej, podbarwionej krwią wydzieliny.

Stosunkowo często spotykaną przyczyną nocnego kaszlu jest także refluks żołądkowo-przełykowy. Kaszel jest wtedy powodowany podrażnianiem ścian dróg oddechowych przez cofającą się treść żołądkową. Objawy nasila dodatkowo pozycja leżąca.

Towarzyszą im wówczas często puste odbijanie, uczucie pieczenia za mostkiem, a także chrypka.

3. Kiedy kaszel powinien niepokoić?

Kaszel trwający 3 tygodnie, jeżeli nie jest objawem infekcji dróg oddechowych ze współistniejącymi dreszczami czy gorączką, powinien nas zaniepokoić.

Zmiana jego charakteru oraz obecność dodatkowych objawów, takich jak: chudnięcie, osłabienie, złe samopoczucie, nadmierna potliwość, plucie krwią, wymagają szczegółowej diagnostyki, gdyż mogą być objawem nowotworu płuc.

Dlatego kaszel, który nie ma ewidentnej przyczyny, a przewleka się, nie powinien być przez pacjenta lekceważony.

4. Na czym polega diagnostyka przewlekłego kaszlu?

Podstawą diagnostyki jest oczywiście szczegółowo zebrany wywiad lekarski dotyczący charakteru kaszlu, czynników, które mogą go łagodzić lub zaostrzać, chorób współistniejących. Poza wnikliwym badaniem lekarskim wskazane jest prześwietlenie klatki piersiowej (zdjęcie rentgenowskie).

 W określonych sytuacjach lekarz może zlecić także badania laboratoryjne (morfologię krwi, CRP, OB, gazometrię). Kolejnym etapem w zależności od wywiadu i uzyskanych wyników badań może być wykonanie spirometrii (pozwalającej wykryć astmę lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc). Ważna jest tutaj także ocena laryngologiczna.

 W przypadku wątpliwości co do wyniku zdjęcia rentgenowskiego, a także w celu dokładniejszej oceny płuc może być wykonana tomografia komputerowa płuc. Czasem należy zastosować testy alergiczne, jeżeli podejrzewa się udział alergenów w powstawaniu kaszlu.

Jeżeli lekarz uzna, że kaszel ma podłoże kardiologiczne lub gastrologiczne, diagnostyka zostaje poszerzona o badania niezbędne do wykrycia jego przyczyny.

5. Jak zwalczać kaszel?

Kaszel należy do naturalnych odruchów obronnych organizmu człowieka. Jest pomocny w oczyszczaniu dróg oddechowych z zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Jeżeli trwa zbyt długo, a jego przyczyna nie jest jasna, powinien być traktowany jako objaw niepokojący, który wymaga szybkiej diagnostyki.

Eliminacja kaszlu to przede wszystkim dążenie do usunięcia środowiskowych czynników mogących powodować przewlekłe schorzenia dróg oddechowych. Należy zaprzestać palenia tytoniu, unikać miejsc zadymionych oraz o dużym stężeniu gazów drażniących drogi oddechowe. Osoby z alergią powinny świadomie zredukować stężenie alergenów w swoim otoczeniu (np.

zmienić otaczającą roślinność, usunąć przedmioty gromadzące kurz, unikać ekspozycji w okresie pylenia roślin uczulających).

Kiedy kaszel staje się powodem do niepokoju?

Kaszel polega na odruchowym (niezależnym od woli) zaczerpnięciu głębokiego wdechu, a następnie silnym skurczu mięśni krtani i klatki piersiowej powodującym gwałtowne wyrzucenie powietrza z dróg oddechowych (może ono osiągnąć prędkość bliską prędkości dźwięku).

Kaszel jest podstawowym sposobem oczyszczania dróg oddechowych (krtani, tchawicy i oskrzeli) z wszystkiego co nie powinno się w nich znajdować jak na przykład nadmiaru śluzu, śliny, pyłów czy z obecności ciał obcych. Spełnia zatem kluczową funkcje ochronną.

  Różne rodzaje kaszlu:

Ze względu na czas trwania wyrózniamy:

 • Kaszel ostry, trwający do 3 tygodni.
 • Kaszel podostry, trwający 3-8 tygodni.
 • Kaszel przewlekły trwajacy ponad 8 tygodni.

Kaszel dzielimy również na:

 • Mokry (inaczej zwany produktywnym) kiedy towarzyszy mu odkrzutszanie wydzieliny. Jest niezbędny do oczyszczania dróg oddechowych na przykład podczas infekcji układu oddechowego kiedy znacznie zwieksza sie ilość wydzieliny produkowanej przez oskrzela. W przypadku gdy wydzielina nie zostałaby usunięta stanowiła by dobrą pożywkę dla wzorstu bakterii a w skrajnych przypadkach mogłaby całkowicie zablokować oskrzele, uniemożliwiając wentylowanie pecherzyków płucnych, konieczne do dostarczania organizmowi tlenu i usuwania zbędnego dwutlenku węgla.
 • Kaszel palacza – jest rodzajem kaszlu mokrego, występującego u osób palących wyroby tytoniowe.
 • Suchy (zwany nieproduktywnym) – kiedy nie towarzyszy mu odkrzutszanie wydzieliny

Jakie są przyczyny kaszlu?

Wśród najczęstszych przyczyn kaszlu o ostrym charakterze wyróżniamy: stanowiące zdecydowanie najczęstszą przyczynę  infekcje układu oddechowego (jak np. zapalenie gardła, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, grypa), astma oskrzelowa, dostanie się ciała obcego do dróg oddechowych oraz poważne choroby układu oddechowego jak zatorowość płuca czy obrzęk płuc.

Kaszel przewlekły może być powodowany przez wiele chorób. Do najczęstszych zalicza się:

 • Spływanie wydzieliny po tylnej scianie gardła – jest to najczęstsza przyczyna przewlekłego kaszlu. Jest spowodowane przez przewlekłe zapalenie zatok przynosowych i nosa, często o charakterze alergicznym. W tym przypadku kaszel ma charakter mokry.
 • Astma oskrzelowa – przewlekła choroba układu oddechowego objawiająca się kaszlem i świszczącym oddechem. Kaszel zazwyczaj jest suchy.
 • Refluks żołądkowo-przełykowy – cofanie się kwaśnej treści z żołądka do przełyku i dolnej części gardła może działać drażniąco i wywoływać suchy kaszel pojawiajacy się najczęsciej w nocy. Objawami dodatkowymi są zgaga, kwaśny smak w ustach, chrypka.
 • Nadwrażliwość dróg oddechowych po infekcji – po przebytym zapaleniu drogi oddechowe są bardziej czułe na podrażnienia wywoływane przez zanieczyszczenia powietrza czy niską temperaturę. W takiej sytuacji suchy kaszel może utrzymywać się nawet przez 8 tygodni.
 • Przewlekłe zapalenie oskrzeli – majace związek między innymi z paleniem papierosów. Kaszel, często mokry, najsilniej dokucza w godzinach porannych
 • Niewydolność serca – płuca i serce są ze sobą niezaprzeczalnie powiązane. Przewlekła niewydolność, zwłaszcza lewej komory serca może być przyczyną przewlekłego kaszlu
Leia também:  Nieżyt oskrzeli – przyczyny i objawy ostrego nieżytu oskrzeli

Lista przyczyn przewlekłego kaszlu jest bardzo długa, wśród rzadziej spotykanych warto wymienić jeszcze stosowanie niekórych leków na nadciśnienie tętnicze, złamania żeber, nowotory płuc i gruźlicę.

Kiedy z kaszlem zgłosić się do lekarza? 

Każdy przypadek kaszlu przewlekłego (a więc trwajacego dłużej niż 8 tygodni) powiniem skłaniać do wizyty w gabinecie lekarskim.

Za zdecydowaną większość przypadków kaszlu odpowiadają choroby układu oddechowego, dlatego najlepiej w takiej sytuacji udać się do pulmonologa, czyli lekarza specjalizujacego sie właśnie w tej dziedzinie (https://imed24.pl/poradnie-i-specjalisci/poradnia-pulmonologiczna).Kaszel towarzyszący łagodnie przebiegajacej infekcji nie jest powodem do obaw. Najczęściej ustępuje samoistnie. Jeśli jednak choroba ma ciężki przebieg, występuje gorączka, osłabienie, lub inne niepokojące objawy konieczna jest wizyta u lekarza.

Rzadko kaszel może prowadzić do powikłań takich jak omdlenia, bezsenność, pękanie drobnych naczynek krwinośnych na spojówkach oczu czy wymioty wywoływane przez kaszel. Gdy wystąpią takie objawy należy zgłosić się do lekarza.

Jak wyleczyc kaszel?

Podstawą rozpoznania jest wywiad i badanie lekarskie. W przypadku wątpliwości rozważa się wykonanie badań dodatkowych jak na przykład badania obrazowe (RTG lub tomografia komputerowa klatki piersiowej), spirometrię czy testy alergiczne.Wybranie skutecznej metody leczenia kaszlu zależy od jego przyczyny.

  Tak zwana terapia przyczynowa ma na celu (w miarę mozliwości) wyleczenie choroby wywołującej kaszel, co prowadzi do jego ustąpienia. W przypadku suchego, męczącego kaszlu stosowane są dodatkowo leki przeciwkaszlowe, które hamują odruch kaszlowy.

 Leki ułatwiające odkrztuszanie (inaczej leki wykrztuśne/mukolityki) znajdują zastosowanie w leczeniu kaszlu mokrego. Upłynniają one wydzielinę dróg oddechowych ułatwiając jej oderwanie się od ściany oskrzeli i jej wykrztuszenie.

Warto pamiętać aby leków wykrztusnych nie brać w godzinach wieczornych, bo może to prowadzić do wielokrotnego wybudzania się w ciągu nocy spowodowanego kaszlem.

Niezależnie od rodzaju kaszlu pomieszczenia, w których przebywa chory, powinny być odkurzone, a powietrze w nich nawilżone.

Dokuczliwy i duszący kaszel podczas snu

Zasypiasz wieczorem, a już za chwilę zaczyna Cię dręczyć uporczywy kaszel, który nie daje spać przez całą noc? Rano budzisz się zmęczony i niewyspany, a po całonocnym ataku bolą Cię od wysiłku gardło i oskrzela. Jak załagodzić kaszel? Dowiesz się w tym artykule.

Nawilżanie powietrza

Jednym ze sprawdzonych sposobów jest nawilżanie powietrza w domu. Jeżeli nie posiadasz specjalnego nawilżacza powietrza, wystarczą… mokre ręczniki. Wystarczy powiesić je na kaloryferze. Prosta metoda, a jaka skuteczna!

Nawilżanie błon śluzowych

Przed snem warto nawilżyć błony śluzowe, co powinno załagodzić objawy kaszlu.

Tak naprawdę wystarczy sama woda, ale dodatkowe właściwości kojące posiadają miód i maliny (syrop), wiec warto dodać je do przyjmowanych płynów. Zaleca się także przyjmowanie siemienia lnianego.

Wszystkie napoje powinny być przyjmowane często i mieć temperaturę pokojową lub nieco wyższą. Pomoże również sam miód – 1-2 łyżeczek bezpośrednio przed snem.

Naturalne leki

Doskonale sprawdzają się tabletki do ssania lub syropy na bazie propolisu lub syropu sosnowego. Zdecydowanie bardziej przyda się syrop sosnowy (który hamuje kaszel), propolis działa antywirusowo i blokuje ich rozprzestrzenianie. Warto sięgnąć także po podbiał lekarski lub syrop z babki lancetowatej, które mają właściwości powlekające, łagodzące ataki kaszlu.

Aromaterapia

Zdecyduj się na aromaterapię! Nie tylko pomoże załagodzić męczący kaszel, ale i wprowadzi cię w stan relaksu i odprężenia. Zastosuj inhalację z parą wodną i olejkami. Pomoże olejek szałwiowy, miętowy i terpentynowy, które wykazują właściwości dezynfekujące.

Zmiana pozycji podczas snu

Jeśli często dręczy Cię kaszel, zdecyduj się na wysokie ułożenie poduszki. Zmień pozycję zasypiania na półsiedzącą.

Pomoże w tym także stelaż do materaca, sterowany elektrycznie, którego użycie pozwala Ci na szybką regulację pozycji w czasie snu (górnej i dolnej partii ciała).

Kaszel intensyfikuje się w nocy, ponieważ podczas spoczynku w pozycji leżącej wzdłuż dróg oddechowych wydziela się śluz, który podrażniając je wywołuje w efekcie kaszel. Pamiętaj, im mniej płaska pozycja, tym mniej będzie dręczył Cię kaszel!

Co wywołuje kaszel?

Czynników jest wiele – bardzo ważne jest jak najszybsze zidentyfikowanie źródła choroby, aby skutecznie jej zaradzić. Najczęściej należą do nich: infekcja wirusowa, alergie, astma, palenie papierosów lub wdychanie papierosowego dymu, niektóre leki, kaszel wywoływany chorobami psychicznymi takimi jak nerwice.

Kaszel i koronawirus. Jakie mogą być przyczyny kaszlu?

Kaszel – co to jest?

Czym jest kaszel?

Kaszel to biologiczny odruch, w który wyposażyła nas natura, by utrzymać drożność dróg oddechowych – oczyścić je, usunąć wydzielinę, przy zachłysnieciu wykrztusić ciało obce lub wodę. Kaszel jest jednym z elementów naturalnej obrony naszego organizmu i jego dobrostanu. Kaszel nie jest chorobą, to fizjologia. 

Co oznacza kaszel?

Przyczyną kaszlu jest zawsze pewne zaburzenie funkcji fizjologicznych. Może być to nadmiar zalegającej wydzieliny, może też oznaka walki organizmu z czymś co pojawiło się na drogach oddechowych. Może być to także ciało obce, co zdarza się szczególnie często u dzieci.

Jeżeli więc kaszel pojawia się tylko w określonej sytuacji, jak np. zachłyśniecie i nic niepokojącego mu nie towarzyszym traktujemy go jak fizjologię.

Jeśli jednak kaszel pojawia się częściej, niezaleznie od takich sytuacji, może mieć już znaczenie chorobowe i wymaga diagnostyki i wizyty w gabinecie lekarskim. 

Kaszel i koronawirus

Czy kaszel zakażonych koronawirusem różni się w jakiś sposób od innych?

Kaszel, jako objaw COVID-19 nie jest niestety specyficzny. Kaszel osoby zarażonej koronawirusem SARS-CoV-2 jest podobny lub taki sam, jak przy innych zakażeniach wirusowych. Trudno rozróżnić taki kaszel od występującego choćby przy grypie, po samym charakterze kaszlu, nie jesteśmy w stanie rozróżnić tych chorób.

Opisując taki kaszel, tak jak w przypadku większości zakażeń wirusowych, jest to kaszel suchy, duszący, bezproduktywny i nie dający ulgi po odkaszlnięciu. Kaszel przy koronawirusie ma znaczenie jeśli występuje z pozostałymi objawami typowymi dla COVID-19 – gorączka, duszności, utrata węchu smaku.

Kaszel jest tu jednak objawem na tyle niespecyficznym, że nie można postawić diagnozy bez przeprowadzenia badania.

Przyczyny kaszlu

Oznaką jakiej, innej choroby może być kaszel?

Kaszel może mieć wiele przyczyn, by je rozróżnić możemy można podzielić kaszel na ostry i przewlekły. Ostry kaszel to taki, który towarzyszy infenkcji do 3. tygodni, wraz z innymi objawami.

Najczęściej są to infekcje przeziębieniowe, bakteryjne, grypowe, ale także alergie, narażenie na pyły i gazy, gdy działa wspomniany mechanizm kaszlu jako oczyszczenie organizmu. Kaszel przewlekły jest określany w medycynie jako kaszel utrzymujący się powyżej 8. tygodni.

Do najczęściej spotykanych przyczyn należy spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła na skutek zapalenia zatok czy śluzówki, o różnym tle. 

Chorobą, przy której występuje przewlekły kaszel jest np. astma, przyczyną może być też przewlekła obturacyjna choroba płuc, powodująca tzw. kaszel palacza.

Stałe drażnienie gardła przez nikotynę powoduje przewlekły stan zapalny oskrzeli, nadprodukcję wydzieliny i właśnie kaszel z regularnym odkrztuszaniem, typowym dla palaczy.

Inną przyczyną może być refluks żołądkowo – przełykowy, jednostka chorobowa niezwiązana z drogami oddechowymi, gdzie dochodzi po podrażnienia receptorów odpowiadających za kaszel. Także niektóre leki, stosowane np. przy nadciśnieniu, mogą być przyczyną kaszlu.

Potencjalnych przyczyn tego, że ktoś kaszle jest więc wiele, dochodzi do tego kaszel psychogenny, kiedy nie ma fizycznych przyczyn stałego kaszlu, który ma podłoże psychiczne. Szacuje się, że u ponad 80% pacjentów z kaszlem przewlekłym występuje więcej niż jedna przyczyna.

Kaszel – leczenie

Kiedy z kaszlem do lekarza?

Z ostrym kaszlem często zgłaszamy się do lekarza, bo jest to dla nas ewidentny powód do niepokoju albo oznaka choroby. Jeśli do tego wystąpi gorączka, ból gardła i katar,  nie mamy wątpliwości by szukać pomocy lekarskiej i słusznie.

Problem pojawia się jednak przy kaszlu przewlekłym, który ludzie często lekceważą. Jeśli nie ma infekcji, nie jesteśmy chorzy ani przeziębieni, a nagle pojawił się kaszel, który trwa i nie ustępuje, konsultacja lekarska jest potrzebna.

Kaszel, któremu towarzyszy pogorszenie samopoczucia, utrata masy ciała, regularne stany podgorączkowe, kaszel z chrypką, z zaburzeniami połykania, także kaszel nocny, który przerywa sen, to wszystko powinno skłonić nas do szukania pomocy u specjalisty. To samo dotyczy kaszlu z krwią lub tzw.

metalicznym posmakiem i kaszlu, któremu towarzyszy spadająca tolerancja organizmu na wysiłek fizyczny. 

Kaszel w maseczce

Co zrobić kiedy kaszlemy mając maseczkę?

Maseczki służą nam do tego, by ograniczać wyrzut aerozolu podczas mówienia, kichania czy właśnie kaszlu. Idea maseczek jest taka, by ograniczać zarażanie innych osób, chodzi tu nie tyle o zabezpieczenie własne, co otoczenia, by swobodnie nie rozsiewać wirusów dookoła i nie zarażać innych.

Jeśli zatem podczas kaszlu ściągamy maseczkę, cały trud jej noszenia idzie na marne.

Trzeba jednak brać pod uwagę, że kiedy kaszlemy w maseczkę, szybciej przestaje być ona nie tylko użyteczna ale i komfortowa, jedynym sposobem przy kaszlu będzie więc częstsza wymiana maseczek.

Oczywiście, w miejscu izolowanym, teoretycznie można umiejętnie ściągnąć maseczkę, kaszleć np. w chusteczkę higieniczną, którą wyrzucamy. W pomieszczeniach publicznych, w środkach komunikacji, czy w zakładach pracy, ściąganie maseczki by kaszleć zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*