Nadmierne pocenie – jakie są przyczyny nadmiernego pocenia się?

Nadpotliwość to wstydliwa dolegliwość, z którą pacjent często próbuje walczyć samodzielnie. Może obniżać jakość funkcjonowania, a nawet prowadzić do wycofania się z życia społecznego.

W diagnostyce hiperhydrozy należy pamiętać o wykluczeniu jej wtórnych przyczyn i zaproponować optymalną formę terapii.

Zalecane jest rozpoczynanie leczenia od preparatów miejscowych, następnie leczenie ogólne lub zabiegowe, a w ostateczności metody chirurgiczne.

Artykuł Olgi Jabłonowskiej, Anny Woźniackiej i Bożeny Dziankowskiej-Bartkowiak z Kliniki Dermatologii i Wenerologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi: – Gruczoły potowe odgrywają ważną rolę w termoregulacji organizmu i mają ścisły związek z autonomicznym układem nerwowym. W stanie spoczynku pot wydzielany jest stale w niewielkich ilościach, jednak w wyniku zadziałania bodźca termicznego lub emocjonalnego jego produkcja się nasila1. Organizm człowieka ma cztery miliony gruczołów potowych, z czego ok. 75 proc. stanowią gruczoły ekrynowe, natomiast pozostałe to gruczoły apokrynowe. W hiperhydrozie pierwotnej główną funkcję pełni wzmożona aktywność gruczołów ekrynowych.

Gruczoły ekrynowe występują na powierzchni całej skóry, w największej ilości na dłoniach, czole, podeszwach stóp oraz w dołach pachowych. Czynność gruczołów ekrynowych zależy od układu cholinergicznego. Aktywność części wydzielniczej pobudzana jest przez bodźce termiczne, emocjonalne i smakowe. Główną funkcję gruczołów stanowi termoregulacja organizmu.

Pot ekrynowy jest bezwonnym, hipotonicznym roztworem zawierającym sód, potas, chlorki, mocznik, kwas moczowy, mleczany, aminy biogenne, śladowe ilości aminokwasów i witaminy2. U osób dializowanych z powodu niewydolności nerek występuje wyższe stężenie toksyn mocznicowych w pocie3.

Wraz z potem wydalane są również toksyny, takie jak alkohol etylowy, fenazon, kwas benzoesowy, kwas salicylowy, ołów, rtęć i żelazo4.

Gruczoły apokrynowe rozwijają się wraz z zawiązkami włosów między czwartym a piątym miesiącem życia płodowego, jednak dopiero w okresie dojrzewania powiększają się i uczynniają.

U dorosłego człowieka zlokalizowane są głównie w okolicy pachowej, genitalnej, odbytu, wokół pępka, na brodawkach sutkowych, a także sporadycznie na tułowiu i głowie. Ich unerwienie jest adrenergiczne. Pot apokrynowy jest pierwotnie bezwonny, jasny, mętny, lepki, zawiera cholesterol, triglicerydy oraz kwasy tłuszczowe.

Charakterystyczny zapach powstający po jego wydzieleniu wynika z rozkładu produktów przemiany zachodzącej pod wpływem skórnej flory bakteryjnej2.

Nadmierna, przekraczająca fizjologiczne potrzeby organizmu produkcja potu określana jest terminem hiperhydrozy. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku5. Ostatnio przeprowadzone badanie w Stanach Zjednoczonych wykazało, że aż 17 proc. nastolatków zgłasza problem nadmiernego wydzielania potu6. Wyróżniono dwie postacie hiperhydrozy: pierwotną i wtórną.

Postacie – hiperhydroza pierwotna

Analizując przyczyny hiperhydrozy, stwierdzono, że w 90proc. ma ona charakter pierwotny7. Pozostałe przypadki uznaje się za nadpotliwość wtórną. W etiopatologii postaci pierwotnej upatruje się przyczyn genetycznych, emocjonalnych oraz środowiskowych.

Według Canadian Hyperhidrosis Advisory Committee, aby rozpoznać hiperhydrozę pierwotną, należy potwierdzić utrzymywanie się objawów przez co najmniej 6 miesięcy oraz stwierdzić cztery z sześciu wymienionych kryteriów: obustronna i symetryczna lokalizacja, wpływ na codzienną aktywność, więcej niż 1 epizod w tygodniu, początek przed 25. rokiem życia, dodatni wywiad rodzinny, brak objawów podczas snu8 (tabela 1).

Nadmierne pocenie – jakie są przyczyny nadmiernego pocenia się?

Hiperhydroza pierwotna w większości przypadków obejmuje ograniczony obszar skóry. Najczęściej dotyczy rąk, stóp, pach oraz twarzy. Zwykle lokalizuje się jednocześnie w kilku obszarach anatomicznych [9].

Częstość występowania hiperhydrozy pierwotnej różni się w zależności od regionu świata. W badaniach przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych występuje u 2,8–4,8 proc. , Szwecji 5,5 proc., Niemczech 4,6 proc., Japonii 12,8 proc., Kanadzie (Vancouver) 12,3 proc.

, Chinach (Szanghaju) 14,5 proc. osób w populacji10–14.

Postacie – hiperhydroza wtórna

Nadmierna potliwość – wstydliwa dolegliwość, można leczyć

Nadmierna potliwość

Nadpotliwość to choroba, wywołana nadczynnością ekrynowych gruczołów potowych, które występują na powierzchni całego ciała (dłonie, czoło, stopy czy doły pachowe). Szacuje się, że nadmierna potliwość dotyczy aż 3% populacji. Alternatywą do preparatów na nadmierne pocenie są bezpieczne i niechirurgiczne zabiegi medycyny estetycznej.

O nadmiernej potliwości możemy mówić wtedy, gdy ilość potu przekracza 50 miligramów na minutę w dole pachowym. Nadmierne pocenie się na twarzy, czole czy nadmierna potliwość stóp prowadzą do krępujących sytuacji i utraty pewności siebie. Na szczęście nadmierną potliwość można skutecznie wyleczyć w gabinecie medycyny estetycznej za sprawą nieinwazyjnych zabiegów.   

Jakie są przyczyny nadmiernej potliwości?

Jest to przykra dolegliwość, która wiąże się z przeżywaniem silnego stresu lub wyniku choroby. Nadmierna potliwość przyczyny są złożone.

Może być ona wywoływana stresem, otyłością bądź nadwagą czy zaburzeniami pracy układu nerwowego.

Na nadmierną potliwość przyczyny mogą mieć wpływ choroby takie jak: udar mózgu, cukrzyca, choroby serca, choroba Parkinsona, gruźlica czy niektóre nowotwory. Czasem nadmierną potliwość przyczyny stanowią używki czy zmiany hormonalne. 

Toksyna botulinowa na nadpotliwość

Zabiegiem pierwszego wyboru na walkę z poceniem stóp, nadmiernym poceniem twarzy i głowy oraz nadmiernym poceniem się pod pachami jest toksyna botulinowa. Popularny botoks znajduje zastosowanie w nie tylko w likwidacji zmarszczek, leczeniu bruksizmu czy migren, ale i leczeniu nadpotliwości. Zabieg poprzedza gruntowny wywiad lekarski.

Zabieg  botoksu na nadpotliwość polega na zrobieniu zastrzyku z toksyny botulinowej za pomocą mikroigły, którą wprowadza się do mięśni usytuowanych pod skórą. Lekarz przed iniekcją dobiera optymalną dawkę botoksu, która jest bezpieczna. Podczas zabiegu toksyny botulinowej używa się kremu znieczulającego, dzięki któremu jest bezbolesny dla pacjenta.

Jest to nieinwazyjny zabieg, który trwa max. 30 minut, a jego efekty są zaskakujące. Pacjenci korzystający z zabiegu medycyny estetycznej mogą cieszyć się efektem od 9 do 12 miesięcy. W wyniku zabiegu botoksu na nadpotliwość, powstrzymane zostają nowe zakończenia nerwowo-mięśniowe, które tworzą się w okresie od 4 do 12 miesięcy. 

Dzięki zabiegom z botoksem na nadpotliwość, które koncentrują się na wstrzykiwaniu botoksu w okolice gruczołów potowych, uzyskujemy błyskawiczny efekt w postaci pozbycia się przykrych objawów. Zabieg z toksyną botulinową blokuje nadmierne wydzielanie potu na dłużej niż preparaty dostępne na rynku. 

Nadmierna potliwość a Technologia radiofrekwencji

Drugim sposobem na pozbycie się nadmiernego pocenia jest zabieg radiofrekwencji, wykonywany z pomocą urządzenia Attiva. Innowacyjna metoda liftingu polega na wykorzystaniu fali radiowej, która precyzyjnie podgrzewa skórę i tkanki podskórne, prowadząc do ich przebudowy oraz obkurczenia. Metoda jest bezbolesna, skuteczna i bezpieczna.

Podgrzanie tkanki mieści się w zakresie od 45 do 70°C, a temperatura osiągana w trakcie zabiegu jest bardzo dokładnie monitorowana za pomocą kamery termowizyjnej. Zabieg przynosi efekt terapeutyczny w postaci wytworzonego ciepła, wpływa m.in. na wzrost elastyczności i napięcia skóry oraz na zmniejszenie się potliwości.

Zabieg radiofrekwencji jest szczególnie polecany ze względu na swoją skuteczność w leczeniu nadpotliwości i małą inwazyjność oraz znikomą bolesność zabiegu. Krótka rekonwalescencja trwająca od 2 do 7 dni sprawia, że zabieg medycyny estetycznej cieszy się dużą popularnością. 

Warto wiedzieć, że zabieg radiofrekwencji Attiva poprzedza test Minora (jodowo-skrobiowy). Polega on na posmarowaniu danego obszaru ciała jodyną i posypanie go skrobią ziemniaczaną. Dzięki temu po kilku minutach wyeksponowane zostają skupiska gruczołów potowych, które przybierają wygląd czerwonych punktów. 

Nadmierna potliwość Poznań

Częstym zjawiskiem są hemoroidy

Nadmierne pocenie – jakie są przyczyny nadmiernego pocenia się?

Hemoroidy – zobacz klikając w obrazek

Nadmierne pocenie się – jak pozbyć się wstydliwego problemu?

Jak wskazują statystyki, problem nadmiernej potliwości dotyczy obecnie nawet 3% populacji ludzkiej.

Mówiąc o wzmożonej potliwości, czyli hiperhydrozie, mamy na myśli wydzielanie potu przez organizm w znacznie większych ilościach niż jest to potrzebne do utrzymania prawidłowej termoregulacji ciała.

Z czego to wynika? Zjawisko nadmiernego pocenia się spowodowane jest zwiększoną aktywnością gruczołów potowych.

Możemy je określić jako uogólnione, czyli dotyczące całej powierzchni ciała i związane z jedną konkretną przyczyną, jak również jako zlokalizowane, inaczej nazywane nadpotliwością pierwotną. Problem ten dotyczy zazwyczaj okolicy pachowej, dłoni i stóp, a także ma związek z czynnikami genetycznymi.

Nadmierne pocenie się – przyczyny

Mało kto o tym wie, że na całej powierzchni naszej skóry umieszczonych jest aż 3 miliony gruczołów potowych odpowiedzialnych za termoregulację, z których większość występuje na dłoniach i stopach, a część pod pachami.

W zależności od prowadzonego przez nas trybu życia oraz indywidualnych predyspozycji każdego dnia nasz organizm produkuje od kilku mililitrów do kilku litrów potu.

Wraz z nim wydalamy także różnego rodzaju składniki przemiany materii, takie jak mocznik, elektrolity oraz aminokwasy.

Warto jednak podkreślić, że nie istnieją określone normy, które mówiłyby o prawidłowych ilościach wydzielanego potu. Uważa się jednak, że dobowa ilość potu wydzielana przez organizm nie powinna przekraczać 0,5-0,8 l. Kluczowe w tym przypadku są mimo wszystko nasze subiektywne odczucia oraz dyskomfort spowodowany nadpotliwością.

Przyczyny pocenia się możemy podzielić na dwie podstawowe grupy – pierwotną oraz wtórną. Hiperhydroza pierwotna jest uwarunkowana genetycznie i nie jest związana z konkretną jednostką chorobową. Wtórną nadmierną potliwość możemy natomiast powiązać ze współistnieniem innych chorób, wśród których zalicza się m.in.:

 • schorzenia przewlekłe, takie jak gruźlica lub bruceloza, której objawem są charakterystyczne, nocne poty;
 • choroby o podłożu hormonalnym, takie jak nadczynność tarczycy, której towarzyszy także utrata masy ciała, kołatanie serca i rozdrażnienie;
 • choroby metaboliczne, w tym cukrzyca, przy której pocenie występuje przy nagłym spadku poziomu cukru;
 • choroba Parkinsona, która objawia się nadmiernym poceniem się, drżeniem mięśni oraz spowolnieniem ruchów;
 • nowotwory układu chłonnego (m.in. białaczka, chłoniak, ziarnica), których symptomami są nocne poty, brak apetytu, ogólne osłabienie i powiększone węzły chłonne;
 • gruźlica, objawiająca się zlewnymi, nocnymi potami, uporczywym kaszlem i dużymi spadkami masy ciała;
 • zawał serca, któremu towarzyszy ból w klatce piersiowej i duszność;
 • menopauza, związana z napadami gorąca oraz nocnym poceniem się;
 • grypa oraz choroby, podczas których występuje gorączka;
 • otyłość, z którą związane jest nadmierne pocenie się przy małym wysiłku.
Leia também:  Kolor kału – jaki kolor stolca oznacza chorobę?

Pamiętajmy, że problem nadmiernej potliwości może być także efektem prowadzenia nieprawidłowego stylu życia, w tym m.in. stosowania niewłaściwej diety i spożywania zbyt dużych ilości kofeiny, nadmiernego stresu oraz przyjmowania leków.

Nadmierne pocenie się w nocy – z czego wynika?

Nocne pocenie się to przede wszystkim efekt przyjmowanych przez nas leków, w tym m.in. leków przeciwdepresyjnych oraz sterydowych, których skutkiem ubocznym jest zwiększona potliwość. Powodem nadmiernego pocenia się w nocy może być także bezdech senny, jak również menopauza i związane z nią zmiany hormonalne w organizmie kobiety.

Warto pamiętać, że jeśli nie zażywamy na stałe leków zwiększających potliwość, a badania krwi wykluczają problemy hormonalne, problem ten należy skonsultować z lekarzem, który może zlecić przeprowadzenie dalszej diagnostyki w kierunku chorób nowotworowych, takich jak np. chłoniak ziarniczy.

Nadmierne pocenie się głowy i twarzy

Spływający z twarzy makijaż, mokre od potu włosy – z tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami zmagają się głównie kobiety, które mają problemy hormonalne.

Ich geneza może być różna, począwszy od okresu dojrzewania, podczas którego u młodych dziewcząt pojawia się nie tylko nadmierna potliwość, ale także trądzik i zmiany skórne, aż po menopauzę, która objawia się zarówno nocnymi potami, jak i nadmiernym poceniem się głowy i twarzy.

Swoją teorię na temat nadmiernego pocenia się ma także medycyna Wschodu. Według niej głowa i twarz to kluczowe miejsca na ciele, które są odpowiedzialne za kontakt ze światem zewnętrznym.

Jeżeli odczuwamy wzmożoną potliwość w tych miejscach, oznacza to brak porozumienia ze światem oraz efekt stresu.

Jest to zbieżne z wnioskami lekarzy medycyny konwencjonalnej, którzy pocenie się na głowie i twarzy często wiążą ze stresem, zmęczeniem oraz życiem w nieustannym napięciu.

Nadmierne pocenie się – leczenie

Pierwszym krokiem w leczeniu nadpotliwości wtórnej jest eliminacja przyczyn tej dolegliwości. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z nadpotliwością pierwotną, wówczas niezbędne jest wdrożenie odpowiedniej terapii, która pomoże w zahamowaniu tego procesu.

Lekarze zalecają pacjentom przede wszystkim stosowanie antyperspirantów oraz doustnych środków farmakologicznych, w tym m.in. leków cholinergicznych, które odpowiadają za hamowanie procesu przenoszenia przywspółczulnych impulsów nerwowych.

Warto jednak pamiętać, że, z uwagi na duże ryzyko pojawienia się skutków ubocznych, należy przyjmować je wyłącznie pod kontrolą lekarską.

W leczeniu nadmiernej potliwości stosuje się także specjalne kosmetyki przeciwpotne na bazie chlorku glinu, które zmniejszają nadmierne pocenie się pod pachami, w okolicach stóp i dłoni, a także puder z metenaminą, pomocny w leczeniu nadmiernej potliwości dłoni i stóp. Działanie relaksacyjne, a przy tym zmniejszające potliwość, wykazują też ziołowe kąpiele z szałwii, brzozy oraz kory dębu.

Dużą skuteczność w terapii nadpotliwości wykazuje również jonoforeza (zabieg z użyciem prądu elektrycznego oraz wody) oraz botoks, podczas którego wstrzykiwana jest toksyna botulinowa, zwiększająca unerwienie gruczołów potowych i blokująca wydzielanie potu. Jeżeli poprzednie metody nie przynoszą spodziewanych rezultatów, warto udać się na jednorazowy zabieg laserowego usuwania gruczołów potowych, który trwale usuwa problem nadmiernej potliwości w wybranej partii ciała (np. w okolicy pach).

Jak zapobiegać problemowi nadmiernego pocenia się?

Podstawą profilaktyki nadmiernej potliwości jest dbanie o higienę osobistą – szczególnie w tych miejscach, które najczęściej się pocą.

Co więcej, musimy pamiętać o tym, by regularnie zmieniać ubrania, które powinny być wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów, takich jak bawełna, len i wiskoza bambusowa.

Podczas aktywności fizycznej warto natomiast sięgać po specjalne stroje wykonane z tkanin odprowadzających wilgoć na zewnątrz, aby zmniejszyć tym samym dyskomfort fizyczny podczas ćwiczeń.

Osoby, które mają problem z nadmiernym poceniem się, powinny zrezygnować z doprawiania potraw ostrymi przyprawami, a także zmniejszyć spożycie alkoholu, kofeiny i owoców cytrusowych, które także działają stymulująco na gruczoły potowe. Istotną kwestią jest również dobre nawodnienie organizmu – każdego dnia należy wypijać około 2-2,5 litra płynów dziennie. Do codziennego jadłospisu warto włączyć też lecznicze napary z ziół, takich jak szałwia, pokrzywa i skrzyp polny.

Autor artykułu:tech.farm. Anna Onikijuk

Nadmierna potliwość – objawy, przyczyny i leczenie

Nadpotliwość jest definiowana jako nadmierne pocenie się w stosunku do potrzeby utrzymania optymalnej temperatury ciała. Epizody nadmiernej potliwości występują co najmniej raz w tygodniu bez wyraźnego powodu i zaburzają relacje międzyludzkie lub codzienne czynności.

Nadmierna potliwość może objawiać się: 

 • lepkimi, wilgotnymi lub mokrymi dłońmi, uniemożliwiającymi np. utrzymanie długopisu,
 • lepkimi, wilgotnymi lub mokrymi podeszwami stóp,
 • częstym pocenie się,
 • zauważalną potliwością, pot przesiąka przez ubranie.

Osoby cierpiące na nadmierną potliwość mogą mieć również problemy skórne, takie jak infekcje grzybicze lub bakteryjne. Ponadto może dojść do maceracji skóry, pojawienia się odczynów alergicznych spowodowanych nadmierną higieną i związanych z nadużywaniem środków odświeżających.

Osoby z nadpotliwością niechętnie nawiązują kontakt fizyczny. Są społecznie wycofane, czasem cierpią na depresję.

Nadpotliwość przyczyny

Problemy z nadmierną potliwością zaczynają się zazwyczaj w okresie dojrzewania, ale mogą pojawić się również wcześniej. Z upływem czasu następuje poprawa, rzadziej obserwuje się je w wieku średnim, a u starszych osób – rzadko. 

Nadmierna potliwość lub nadpotliwość to częste zaburzenie polegające na nadczynności gruczołów potowych odpowiedzialnych za regulację temperatury ciała. Stają się one zbyt aktywne nawet wtedy, gdy nie wymaga tego termoregulacja.

Ich czynność nasilają stres, lęk lub nerwowość. Dotychczas nie poznano przyczyny nadmiernej aktywności gruczołów potowych.

Przypuszcza się, że nadmierne wydzielanie potu może wynikać z nadaktywności ośrodkowego układu nerwowego, powodującego wzmożoną stymulację gruczołów potowych do wydzielania potu.

Nadmierne pocenie pierwotne

W przypadku nadpotliwości zazwyczaj mamy do czynienia z tzw. nadmiernym poceniem pierwotnym (najczęściej nadpotliwością ograniczoną/ogniskową), czyli miejscowej, bez konkretnej przyczyny chorobowej. Pocenie dotyczy wówczas jednej lub kilku określonych części ciała (głównie dłoni i/lub podeszw i okolic pod pachami; w tych trzech miejscach gruczoły potowe są rozmieszczone najgęściej).

Wtórna nadmierna potliwość

Inny rodzaj nadpotliwości, tzw. wtórna nadmierna potliwość, występuje rzadziej i dotyczy częściej całego ciała (tzw. uogólniona potliwość). Jest ona związana ze współistnieniem innych chorób. Są to m.in.:

 • przewlekłe infekcje (gruźlica, bruceloza – towarzyszą im charakterystyczne nocne poty) – 

Nadmierne pocenie się stóp, rąk, pach i głowy – przyczyny, sposoby na nadpotliwość

Dlaczego jedni pocą się bardziej, a inni mniej? Jak załagodzić objawy zalanego czoła i mokrych stóp? Co zrobić, aby pozbyć się dyskomfortu związanego z nadmiernym poceniem się? Radzi ekspert allecco.pl.

Dlaczego się pocimy? Wydzielanie potu przez gruczoły potowe jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu, zabezpieczającym przed przegrzaniem. Wraz z potem wydalamy składniki przemiany materii, m.in. mocznik, elektrolity czy aminokwasy.

Leia também:  Co to jest otyłość pierwotna?

Pot, wraz z gruczołami łojowymi, stanowią także warstwę ochronną skóry przed czynnikami zewnętrznymi i drobnoustrojami.

Poci się zatem w zasadzie każdy, oprócz noworodków, u których gruczoły potowe nie są jeszcze w pełni wykształcone, ponieważ jest to proces fizjologiczny. 

Pocenie się – objaw choroby lub zmian hormonalnych

Potliwość może być także objawem choroby lub zmian hormonalnych w organizmie, a także towarzyszyć wysokiej gorączce. Oto najczęstsze zjawiska, z którymi wiąże się nadmierne pocenie:

 • wysoka gorączka szczególnie w przebiegu chorób bakteryjnych oraz wirusowych, 
 • zatrucie alkoholowe,
 • cukrzyca,
 • niektóre nowotwory (nadmierne pocenie się w nocy),
 • menopauza (zimne poty),
 • nadczynność tarczycy,
 • zbyt wysoka masa ciała, otyłość,
 • zmiany hormonalne w okresie dojrzewania u nastolatków,
 • czynniki emocjonalne, jak lęk, stres, czy ból,
 • nieodpowiednia dieta, m.in. używki, czy ostre potrawy.

Niekiedy zbyt intensywne pocenie się może być objawem wymagającym dokładniejszej diagnostyki, szczególnie u osób, które wcześniej nie miały takiego problemu. 

Nadmierne pocenie – przyczyny 

Tak naprawdę przyczyny nadpotliwości można podzielić na dwie podstawowe grupy – pierwotną oraz wtórną. Pierwsza z nich związana jest z osobniczą skłonnością do nadmiernego pocenia się i jest uwarunkowana genetycznie.

Dzieje się tak poprzez aktywację gruczołów potowych na całym ciele przez układ nerwowy, a wysoka temperatura czy zdenerwowanie pogłębiają tę dolegliwość. Natomiast nadpotliwość wtórna to zjawisko towarzyszące jakiejś chorobie.

 

Oczywiście latem, ze względu na wysokie temperatury otoczenia, a także podczas intensywnego wysiłku fizycznego kłopot z nadmierną potliwością wzrasta, bo tylko w taki sposób nasz organizm jest w stanie bronić się przed przegrzaniem. Kwestia ta dotyczy nawet osób ze stosunkowo niewielką skłonnością do tego typu objawów. 

W zależności od tego, w jakich obszarach naszego ciała występuje problem nadmiernego pocenia się, tak powinniśmy radzić sobie z problemem.

1. Nadpotliwość stóp

Na stopach występuje bardzo dużo gruczołów potowych. Dodatkowo noszenie skarpet ze sztucznych materiałów, chodzenie cały dzień w nieprzewiewnym obuwiu, a także nieodpowiednia higiena stóp potęgują potliwość, której towarzyszy nieprzyjemny zapach. Jak radzić sobie z problemem? Musimy pozwolić stopom „oddychać”, nosząc odpowiednie buty oraz skarpetki.

Na rynku mamy także wiele preparatów, które pozwolą nam zmniejszyć nadpotliwość nóg oraz zniwelować nieprzyjemny zapach. Można sięgnąć po produkt w postaci aerozolu, np. Acerin forte antyperspirant przeciw poceniu się stóp, który hamuje pocenie i działa antybakteryjnie, dzięki czemu stopy zachowają świeżość oraz przyjemny zapach.

Alternatywą dla preparatów w sprayu są zasypki, np. Antypot, która zawiera kwas salicylowy i kwas borowy, tworzące mieszankę o działaniu odkażającym, ściągającym oraz osuszającym. Inne preparaty tego typu można znaleźć w zakładce – Potliwość stóp. Warto także pamiętać, że wilgotne środowisko oraz brak odpowiedniej higieny sprzyja rozwojowi zmian grzybiczych na stopach oraz paznokciach.

2. Nadpotliwość dłoni

Powierzchnia dłoni to kolejny obszar naszego ciała, na którym występują liczne gruczoły potowe.

Spocone ręce to nie lada problem, który często bywa oznaką zdenerwowania, a także utrudnia codzienne funkcjonowanie, chociażby korzystanie z telefonu, czy innego urządzenia z dotykowym ekranem.

Oprócz częstego mycia dłoni można zastosować Medispirant żel do stóp i dłoni, który nanosimy na noc. Działa on jak antyperspirant, czyli blokuje aktywność gruczołów potowych, dlatego na początku można stosować go codziennie, a później co najwyżej dwa razy w tygodniu.

3. Nadmierne pocenie pod pachami

Pod pachami występują gruczoły potowe apokrynowe, które to uaktywniają się wraz z osiągnięciem dojrzałości płciowej, a pot przez nie wydzielany jest lepki i mętny. Za specyficzny, a często nawet nieprzyjemny zapach potu odpowiadają bakterie bytujące na skórze, dla których wydzielina i złuszczony naskórek stanowią świetną pożywkę, bo warto wiedzieć, że świeży pot jest bezwonny.

Oprócz częstego mycia i używania mydeł, bądź innych środków antybakteryjnych, można sięgnąć po antyperspiranty lub nawet tzw. blokery potu. Wiele tego typu środków można znaleźć w zakładce – Antyperspiranty.

Jednym z silniejszych preparatów na rynku jest Etiaxil strong, który początkowo stosujemy na noc przez okres do siedmiu dni, a następnie jedna aplikacja powinna zapewnić nam suchość pod pachami nawet do pięciu dni.

W przypadku bardziej uciążliwego problemu, który dotyczy całego ciała, nawet nadmiernego pocenia się głowy, można sięgnąć po preparat do użytku wewnętrznego.

Tego typu środki bazują na szałwi lekarskiej, która to normalizuje pracę gruczołów potowych, a tym samym zmniejsza wydzielanie potu.

Takie tabletki na nadmierne pocenie się to Perspiblock forte należy je stosować nawet trzy razy dziennie, gdyż jest to ziołowy preparat, którego skład oparty jest właśnie na szałwi, ale także ziołach wspomagających oczyszczanie organizmu, tj. pokrzywa, skrzyp, melisa.

Co można zastosować na nadmierne pocenie, oprócz produktów dostępnych w aptekach?

W ostatnim czasie popularne stały się zastrzyki z toksyny botulinowej, czyli tzw. botoks na potliwość. Zabieg polega na wstrzykiwaniu rozcieńczonej toksyny botulinowej w newralgiczne miejsca, np. dłonie czy stopy, co blokuje impulsy nerwowe pobudzające gruczoły potowe do pracy.

Efekty zabiegu utrzymują się nawet do kilkunastu miesięcy. Innym zabiegiem tego typu jest jonoforeza, kiedy to impulsy elektryczne po prostu uszkadzają gruczoły potowe.

Nadmierne pocenie u dzieci

Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, nadmierne pocenie się maluchów może być objawem choroby, może być związane z aktywnością fizyczną lub zbyt wysoką temperaturą otoczenia. Niepokojące mogą być sytuacje, gdy niecko zaczyna pocić się bez wyraźnej przyczyny, np. w nocy. Wtedy konieczna będzie konsultacja lekarska.

Warto jednak pamiętać o kilku zachowaniach, które pozwolą nam zmniejszyć potliwość u dzieci, a tym samym zniwelować ryzyko zawiania i choroby:

 • ubieraj dziecko adekwatnie do temperatury,
 • dbaj o odpowiednią temperaturę i nawilżenie w pomieszczeniu,
 • pamiętaj o regularnym myciu malucha i jego higienie,
 • stosuj właściwą dietę bogatą w owoce i warzywa,
 • dawaj dziecku do picia wodę, a nie słodkie napoje.

Nadmierna potliwość to nie tylko problem komfortu czy estetyki. Na spoconej skórze częściej pojawiają się wypryski i krostki, tzw. potówki. Jest to też idealne środowisko do nadmiernego rozmnażania się bytujących na skórze grzybów – dermatofitów, a co za tym idzie powstania trudnych do leczenia zmian.

Autor: mgr farm. Karina Braja

Masz pytania? Napisz: [email protected]

Nadmierne pocenie się (hiperhydroza) – przyczyny i leczenie. Co stosować na nadpotliwość?

Pocenie pełni istotną fizjologiczną funkcję – pomaga organizmowi schłodzić się w warunkach przegrzania. Dla wielu osób ten sprytny mechanizm oznacza, niestety, plamy pod pachami, mokre skarpetki czy nieprzyjemne, lepkie dłonie, które zawstydzają nas przy uścisku na powitanie.

Dlaczego dochodzi do nadmiernego pocenia się? Jak temu zaradzić? Czy nadpotliwość może być objawem innych chorób? 

Wydzielanie potu jest naturalnym procesem, którego celem jest chłodzenie organizmu, a także, w mniejszym stopniu, wydalanie produktów przemiany materii.

Zazwyczaj człowiek wydala około 500 ml potu na dzień, jednak ilość ta może zwiększać się nawet do 3 litrów. Kiedy wydzielanie potu przekracza naturalne fizjologiczne potrzeby organizmu, mówimy o nadmiernej potliwości. Jest to tzw. hiperhydroza, czyli nadmierna produkcja potu.

Hiperhydroza może dotyczyć całego ciała lub być zlokalizowana i wówczas najczęściej dotyczy okolicy pach, dłoni i stóp.

Jak powstaje pot? 

Gruczoły potowe zlokalizowane są na całej powierzchni skóry człowieka. Najwięcej z nich to tzw.

gruczoły ekrynowe, które znajdują się pod pachami, po wewnętrznej stronie dłoni i stóp oraz na czole. Pot ekrynowy jest bezwonny i zawiera m.in.

sód potas, chlorki, mocznik, kwas mlekowy oraz niektóre witaminy i wodę. Z potem wydalane są także toksyny, takie jak np. alkohol etylowy.

Na powierzchni skóry występują także gruczoły apokrynowe, które powstają wraz zawiązkami włosów w życiu płodowym, a uaktywniają się w okresie dojrzewania.

U dorosłych zlokalizowane są pod pachami, w okolicach intymnych, wokół pępka, na brodawkach sutkowych, mogą występować też na tułowiu i głowie. Pot wydzielany przez gruczoły apokrynowe jest bogaty m.in.

w kwasy tłuszczowe i ma intensywny, charakterystyczny zapach.

Nadpotliwość – na czym polega hiperhydroza? Jak się objawia?

Nadmierne pocenie się (fachowo – hiperhydroza) spowodowane jest nadczynnością gruczołów potowych. Organizm wydziela wówczas ilości potu nieadekwatne do temperatury otoczenia czy podjętego wysiłku fizycznego.

W większości przypadków problem ma lokalny charakter (np. obejmuje tylko stopy i pachy). Znana jest jednak również nadpotliwość uogólniona, dotycząca całego ciała. Sprzyjają jej z pewnością otyłość czy okres menopauzy (tzw. zlewne poty).

Zwiększona potliwość może też być jednak nieswoistym objawem niektórych poważnych chorób.

Przyczyny nadpotliwości – dlaczego dochodzi do nadmiernego pocenia się?

Nadmierna potliwość może znaczenie pogarszać jakość życia, ograniczać aktywność towarzyską i zawodową. Dla wielu osób stanowi problem natury estetycznej i jest wstydliwą przypadłością.

Nadmierna potliwość dotyczy 1–3% populacji i może mieć różne przyczyny.

Wśród najczęstszych przyczyn nadmiernego pocenia wymienia się cukrzycę, nadczynność tarczycy czy zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. 

Nadpotliwość u dzieci

Nadpotliwość może występować już u dzieci, na co wpływ mają czynniki genetyczne. Gdy nadmierne pocenie dotyczy główki niemowląt, może świadczyć o niedoborze witaminy D u dziecka. Nadpotliwość może nasilać się w okresie dojrzewania na skutek zmian hormonalnych. 

Nadpotliwość w ciąży

Nadmierne pocenie dotyczy też wielu kobiet w ciąży. Obfite pocenie się w czasie ciąży wynika ze zmian hormonalnych, zwiększonego napływu krwi do skóry oraz przyspieszonego metabolizmu.

Woń potu wydzielanego w dużej ilości w okresie ciąży nie jest intensywna, ponieważ wytwarzanie potu apokrynowego ulega w tym okresie zmniejszeniu. Wzmożone wydzielanie potu występuje także u wielu kobiet po porodzie, w okresie połogu.

Jest to zjawisko normalne, gdyż organizm pozbywa się w ten sposób nagromadzonych podczas ciąży płynów.

Nadpotliwość podczas menopauzy

Nadmierne pocenie się często towarzyszy uderzeniom gorąca u kobiet w okresie menopauzy i wówczas jest spowodowane wieloma zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie.

Dowiedz się więcej, jakie są objawy menopauzy.

Rodzaje nadpotliwości

Hiperhydroza pierwotna dotyczy aż 90% osób zgłaszających problem, a jej przyczyna jest genetyczna, emocjonalna lub środowiskowa. Charakterystyczna dla pierwotnej hiperhydrozy jest m.in.

obustronna i symetryczna lokalizacja występowania objawów, występowanie niezależnie od temperatury, wpływ na aktywność życiową, początek przed 25.

rokiem życia lub w dzieciństwie, brak objawów podczas snu i dodatni wywiad rodzinny. 

Hiperhydroza pierwotna często obejmuje wybrany obszar skóry, najczęściej dotyczy okolicy rąk, stóp, pach, nieco rzadziej dotyczy głowy i twarzy.

Może także wystąpić w nietypowej lokalizacji i dotyczyć pachwin, okolicy intymnej, klatki piersiowej, pleców lub brzucha, a także strefy międzypośladkowej.

Wzmożone pocenie się bardzo często wynika ze skłonności osobniczych i jest związane ze stresem lub lękiem sytuacyjnym.

Hiperhydroza wtórna zwykle jest uogólniona, a nadmierne pocenie występuje na całym ciele. Hiperhydroza wtórna występuje w następstwie stosowania niektórych leków lub towarzyszy pewnym chorobom.

Hiperhydroza wtórna towarzyszy często ostrym chorobom infekcyjnym przebiegającym z gorączką (infekcje bakteryjne i wirusowe), przewlekłym zakażeniom (malaria, bruceloza, gruźlica), zaburzeniom endokrynologicznym, takim jak nadczynność tarczycy (w tym również w przebiegu hipertyreozy u dzieci), cukrzyca, otyłość, niedoczynność przysadki, akromegalia. 

Nadmierne pocenie towarzyszy także zaburzeniom neurologicznym np. chorobie Parkinsona czy zespole Frey (pocenie smakowe, które jest powikłaniem po operacji lub urazie czy infekcji ślinianki przyusznej), może też pojawić się w przebiegu chłoniaka Hodgkina lub guzów chromochłonnych.

Pocenie się głowy u dorosłego — o czym może świadczyć?

 Pocenie się głowy u dorosłego jest naturalnym, fizjologicznym procesem termoregulacyjnym i nie powinno to u nikogo budzić niepokoju. Szczególnie jeśli przyczyna wzmożonej pracy gruczołów potowych jest oczywista.

Często dochodzi do pocenia się głowy w czasie snu, co niekoniecznie musi być objawem choroby, a np. zbyt wysokiej temperatury w sypialni.

Jakie mogą być przyczyny pocenia się głowy u dorosłego i jakie ta przypadłość może zwiastować schorzenia.

  W ludzkim organizmie proces pocenia się jest regulowany przez neurony termowrażliwe znajdujące się w przedniej i podwzrokowej części podwzgórza. Na skórze obok 4 milionów gruczołów potowych znajdują się tzw.

termoreceptory odpowiedzialne właściwy przebieg termoregulacji i wydzielanie potu w reakcji na podwyższoną temperaturę.

Wraz z potem dochodzi do utraty płynów ustrojowych, rozpuszczonych w nich substancji przemiany materii i organizm pozbywa się ciepła. 

Skład potu:

 •     woda w 98%,
 •     sól (NaCl) w 0,8%,
 •     kwasy tłuszczowe,
 •     mocznik,
 •     kwas moczowy,
 •     amoniak,
 •     kwas mlekowy,
 •     węglowodany,
 •     związki mineralne. 

W sytuacji, kiedy ilość wytwarzanego potu znacznie przewyższa niezbędny dla organizmu poziom lub utrudnia codzienne funkcjonowanie, można mówić o nieprawidłowej stymulacji układu współczulnego. Problem nadpotliwości w większości przypadków dotyczy dołów pachowych i dłoni, ale często też występuje pocenie się głowy i czoła, co jest zjawiskiem dużo bardziej kłopotliwym estetycznie. 

 Warto oddzielić czynniki naturalne, z których wynika nadmierna produkcja potu, od tych o podłożu patologicznym. Oczywiste sytuacje, w których dochodzi do wzmożonego pocenia się skóry głowy to aktywność fizyczna i wysoka temperatura otoczenia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że pocenie się głowy u dorosłego ma związek z dietą.

Przyprawy, które podnoszą termogenezę organizmu to pieprz cayenne, imbir, papryka ostra i chili. Podniesiona temperatura ciała może też wystąpić po spożyciu kofeiny zawartej w kawie, napoju energetycznym lub nawet kakao.

Spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach wpływa na subiektywne odczuwanie ciepłoty ciała i w związku tym pocenie skóry głowy. 

Niekontrolowane pocenie się głowy i twarzy jest krępujące i niesie ze sobą skutki psychologiczno-socjologiczne.

Osoba dotknięta problemem jest nieśmiała, wycofana, unika kontaktów z innymi ludźmi, nie wspominając o wystąpieniach publicznych. Objawy nasilają się zwykle pod wpływem przeżywania silnych emocji, stresu lub strachu.

Osoba cierpiąca na tę przypadłość nie ma żadnego wpływu na pojawienie się potu, stąd trudno o reakcję, która zapobiegnie wzmożonej potliwości.

 Nadpotliwość skóry głowy może mieć podłoże patologiczne i być związane z występującą chorobą lub zaburzeniami homeostazy organizmu. W wielu przypadkach pocenie skóry głowy ma podłoże genetyczne.

Choroby i stany fizjologiczne, w których występuje pocenie się głowy u dorosłego to:

 •     rozpoczynająca lub trwająca infekcja,
 •     choroby układu sercowo-naczyniowego – nadciśnienie tętnicze, zawał serca, udar mózgu,
 •     choroby cywilizacyjne – cukrzyca typu II, insulinooporność, otyłość,
 •     zaburzenia pracy gospodarki hormonalnej – okres dojrzewania, menopauzy, III trymestr ciąży,
 •     zaburzenia w obrębie układu nerwowego,
 •     choroba nowotworowa. 

 Nadmierna potliwość to przede wszystkim dolegliwość natury estetycznej, która w dłuższej perspektywie może mieć następstwa w postaci zaburzeń dermatologicznych. Pocenie się głowy u dorosłego w nocy to objaw, na który trudno zareagować, gdyż występuje podczas snu, czyli poza kontrolą.

Utrzymująca się wilgotność skalpu powoduje, że włosy wyglądają na nieświeże i przetłuszczone. Dodatkowo istnieje duże ryzyko do wystąpienia zmian grzybiczych, łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry. Po zaobserwowaniu pierwszych objawów takich jak swędzenie lub pieczenie skóry głowy należy niezwłocznie sięgnąć po szampon przeciwłupieżowy np.

Nizoral zawierający w składzie ketokonazol, który ma udowodnione działanie przeciwgrzybicze. 

            Troska o zdrową skórę głowy w przypadku nadmiernego pocenia się skalpu nie należy do łatwych zadań. Dlatego warto zadbać o higienę stylu życia, aktywność fizyczną, która pozwoli na rozładowanie stresu oraz zbilansowaną dietę. 

lek. Michał Dąbrowski

SKRÓCONA INFORMACJA O PRODUKCIE LECZNICZYM: Nizoral® 20 mg/g, szampon leczniczy. Skład jakościowy i ilościowy: 1 g szamponu leczniczego zawiera 20 mg ketokonazolu (Ketoconazolum). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1 ChPL. Postać farmaceutyczna: Szampon leczniczy.

Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Nizoral® w postaci szamponu leczniczego wskazany jest w leczeniu i profilaktyce następujących chorób skóry wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Malassezia (wcześniej nazywane Pityrosporum): łupieżu owłosionej skóry głowy, łojotokowego zapalenia skóry.

Produkt leczniczy Nizoral® w postaci szamponu leczniczego wskazany jest także w leczeniu: łupieżu pstrego (wywołanego przez Pityriasis versicolor). Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1 ChPL.

Podmiot odpowiedzialny: STADA Arzneimittel AG, Stadastrasse 2-18, 61118 Bad Vilbel, Niemcy.

STADA/PL/194/2021

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*