Mrowienie w nogach – jakie są przyczyny mrowienia nóg?

Mrowienie w nogach – jakie są przyczyny mrowienia nóg? Drętwienie nóg często pojawia się w obrębie stóp. spukkato/123RF

Drętwienie nóg to objaw zaburzeń przewodnictwa nerwowego w ich obrębie, który wiąże się też z ograniczeniem odczuwania bodźców z kończyn dolnych. Dolegliwości opisywane jako cierpnięcie, kłucie czy mrowienie w nogach mogą wynikać z choroby, więc jeśli się powtarzają, należy skonsultować się z lekarzem. Wyjaśniamy, jakie są możliwe przyczyny tego problemu i jak przebiega ewentualne leczenie.

Drętwienie nóg, opisywane także jako cierpnięcie, objawia się odczuwaniem charakterystycznego mrowienia lub kłucia w kończynach dolnych, czemu może też towarzyszyć utrata czucia. Czasami równolegle pojawia się obrzęk, pieczenie, a w niektórych przypadkach również ból.

Problem może mieć charakter czasowy lub ciągły i postępujący. Nieprzyjemne uczucie jest wywołane przez parestezje, czyli niewłaściwe odczuwania bodźców związane z zaburzeniami przewodnictwa nerwowego. Najczęstszą przyczyną jest niedostateczny dopływ krwi do kończyny, który może mieć różne podłoże.

Przyczyny drętwienia i mrowienia w nogach

Problem drętwienia, mrowienia i cierpnięcia nóg często pojawia się u osób, które ze względu na wykonywaną pracę lub przyzwyczajenie do pasywnego wypoczynku prowadzą siedzący tryb życia.

Długie siedzenie w jednej pozycji, zwłaszcza nieprawidłowej, doprowadza do wystąpienia ucisku na naczynia krwionośne i nerwy, skutkując zmniejszeniem dopływu krwi do kończyn i wystąpieniem powyższych objawów.

Warto więc zadbać o to, żeby w miejscu pracy móc zajmować ergonomiczną pozycję, które nie wymusza garbienia się czy pochylania głowy. Złych nawyków warto unikać też w domu, m.in.

oglądając filmy czy śpiąc – potrzebny będzie materac o odpowiedniej twardości i sprężystości, a także wyprofilowana poduszka.

 • Instrukcja obsługi zdrowego kręgosłupa – 10 zaleceń na co dzień

Jeśli nieprzyjemne objawy są odczuwane regularnie i niezależnie od przyjmowanej pozycji, lub gdy równolegle występują inne niepokojące dolegliwości, należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej. Właściwi specjaliści to w tym przypadku ortopeda, angiolog i neurolog. Drętwienie i cierpnięcie nóg może bowiem wynikać ze stanu chorobowego.

Drętwienie i mrowienie nóg, które wymaga konsultacji lekarskiej, często jest wywołane przez:

 • uszkodzenie nerwu, np. w następstwie urazu samego nerwu lub kończyny dolnej, bądź złamania kości,
 • zaburzenie przewodnictwa nerwowego w wyniku oparzenia, odmrożenia lub pod wpływem ekspozycji na działanie substancji chemicznych i toksycznych,
 • ucisk na nerw wywołany przez zmianę nowotworową lub krwiak,
 • zaburzenie ukrwienia nerwów, co jest charakterystyczne m.in. dla miażdżycy czy choroby Buergera,
 • niedostateczne ukrwienie centralnego systemu nerwowego, które pojawia się m.in. przy udarze mózgu,
 • choroby zapalne i o podłożu autoimmunologicznym, m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, układowy toczeń trzewny czy zespół Guillaina-Barrego,
 • niewłaściwe nawyki żywieniowe, zwłaszcza niedobór witaminy B6, magnezu lub wapnia.

Jeżeli zachodzi podejrzenie, że drętwienie nóg jest wywołane nieprawidłową dietą, należy wzbogacić jadłospis w produkty będące źródłem niedoborowych witamin i składników mineralnych, ew. sięgnąć po odpowiedni suplement diety.

Przyczyna drętwienia nóg jest diagnozowana na podstawie wywiadu, w trakcie którego lekarz zadaje pytania na temat objawów, charakteru dolegliwości i występujących schorzeń.

Konieczne może okazać się wykonanie badań laboratoryjnych, obrazowych i przewodnictwa nerwowego.

Niestety, w niektórych przypadkach nie da się ustalić pierwotnej przyczyny występowania problemu.

Drętwienie nóg jest jednym z objawów występujących w przebiegu dyskopatii, czyli zwyrodnienia jednego z krążków międzykręgowych, czyli dysku. Powodem jest przyspieszone zużycie jego do którego przyczynia się przede wszystkim siedzący tryb życia.

W wyniku postępujących zmian zwyrodnieniowych dochodzi do ucisku elementów kostnych kręgu na nerwy kręgosłupa, co skutkuje zaburzeniem ich przewodnictwa i pojawianiem się mrowienia w nogach oraz uczucia ich drętwienia. Objaw ten jest charakterystyczny dla zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa w jego odcinku lędźwiowym lub krzyżowym.

W większości przypadków dyskopatia leczona jest poprzez wdrożenie rehabilitacji i fizjoterapii. Lekarz może ponadto zalecić przyjmowanie środków przeciwbólowych.

Drętwienie nóg może być następstwem postępującej choroby zwyrodnieniowej stawów. W jej przebiegu dochodzi do degradacji chrząstki, czyli gładkiej i elastycznej tkanki, otaczającej kości tworzące staw. W wyniku rozrzedzenia i pęknięcia chrząstki pojawia się tarcie towarzyszące każdemu ruchowi, co wywołuje trwałe uszkodzenia zmienionego stawu.

Nie jest prawdą, że choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy wyłącznie osób, które ukończyły 60. rok życia. W niektórych przypadkach może ona dotykać także ludzi młodszych. Wśród czynników ryzyka rozwoju choroby należy wymienić otyłość, siedzący tryb życia i często pojawiające się urazy, wynikające z uprawiania sportu lub charakteru wykonywanej pracy.

Drętwieniem nóg objawiają się zwyrodnienia stawów kręgosłupa i biodrowych, a często towarzyszą temu inne objawy, których nasilenie postępuje w czasie:

 • osłabione czucie,
 • zmniejszona siła mięśniowa, co najsilniej odczuwane jest w nocy i w godzinach porannych, zawroty głowy występujące w wyniku nacisku na naczynia krwionośne,
 • silny ból nóg,
 • nietrzymanie moczu,
 • paraliż kończyn dolnych.

Zmiany, które wywołuje choroba zwyrodnieniowa, są nieodwracalne. Leczenie ma zatem charakter objawowy. Choremu przepisywane są leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i o działaniu rozluźniającym mięśnie.

Drętwienie nóg może pojawiać się w przebiegu schorzeń dotyczących kości, m.in. choroby Pageta. Wywołuje ona zaburzenia w procesie tworzenia struktury kostnej, skutkując przerostem niektórych fragmentów kości i zbyt słabym rozwinięciem innych obszarów. Choroba osłabia ich strukturę, co zwiększą podatność na złamania.

Przyczyna rozwoju choroby Pageta pozostaje nieznana, jednak uważa się, że duże znaczenie mają czynniki genetyczne – u niemal połowy pacjentów schorzenie pojawiało się wśród krewnych pierwszego stopnia.

W niektórych przypadkach choroba cechuje się przebiegiem bezobjawowym. W innych występowanie symptomów jest uzależnione od tego, która kość uległa zmianom. Charakterystyczny jest ból będący następstwem mikrozłamań kości i przeciążenia stawów. Schorzenie doprowadza do deformacji kości, jednak w niektórych sytuacjach pierwszym objawem jest złamanie.

Zniekształcone kości mogą wywoływać ucisk na naczynia krwionośne i nerwy, co może objawiać się bólami głowy, osłabieniem słuchu i zaburzeniem widzenia. Pojawia się drętwienie nóg i rąk. U niektórych chorych dochodzi do udaru niedokrwiennego mózgu.

W leczeniu choroby Pageta wykorzystuje się leki antyresorpcyjne, które spowalniają postępujące zmiany i łagodzą dolegliwości bólowe w obszarze kostnym. Jeżeli dojdzie do istotnych powikłań, jak choćby do ograniczenia ruchomości stawu, lekarz może zadecydować o przeprowadzeniu operacji. Całkowite wyleczenie choroby nie jest jednak możliwe.

Drętwienie nóg może ponadto towarzyszyć rozwijającemu się nowotworowi kości. Pojawia się, gdy zmiany zaczynają wywierać ucisk na nerwy i/lub naczynia krwionośne.

Rak kości niezbyt często występuje w formie pierwotnej, bo zazwyczaj jest rezultatem przerzutów z innych narządów. Objawy nowotworu kości są różne i w dużej mierze zależą od rodzaju choroby (kostniak, kostniak kostninowy, guz olbrzymiokomórkowy, chrzęstniak, kostniakomięsak, mięsak Ewinga, szkliwiak, chrzęstnomięsak).

Charakterystycznym symptomem, występującym bez względu na typ nowotworu, jest ból kości nasilający się w godzinach nocnych. Mogą wystąpić także obrzęki i patologiczne złamania. Dolegliwości bólowych nie daje jedynie szkliwiak – nowotwór rozwijający się w szkliwie zębów.

Nowotwory kości podlegają leczeniu operacyjnemu. Wspomagająco stosowana jest radio- i chemioterapia. Nie dotyczy to chrzęstnomięsaków, które nie reagują na ten rodzaj leczenia.

Mrowienie w stopach jest jednym z wczesnych objawów neuropatii

Mrowienie w nogach

Mrowienie w nogach – jakie są przyczyny mrowienia nóg?

Mrowienia, wrażenia “biegających mrówek”, drętwienia – wszystkie te wrażenia czuciowe są przez lekarzy nazywane parestezjami – czuciem opacznym.

Parestezje w obrębie nóg mogą być objawem różnych schorzeń. Należy na pewno brać pod uwagę żylaki kończyn dolnych i niedokrwienie kończyn dolnych w wyniku chorób tętnic.

Dla pierwszej jednostki bardziej charakterystyczne jest uczucie “ciężkości nóg”, ustępujące po nocnym odpoczynku lub obrzęki nóg, dla niedokrwienia tętniczego z kolei – chromanie przestankowe.

Określenie “mrowienie” jest jednak bardzo subiektywne, stąd nie należy, bez badania, wykluczać tych dwóch chorób.

Kolejną grupą przyczyn parestezji w obrębie nóg są schorzenie neurologiczne dotyczące lędźwiowo-krzyżowego odcinka rdzenie kręgowego i kręgosłupa. Tu na pierwszy plan wysuwają się zmiany zwyrodnieniowe w dyskach i stawach międzykręgowych. Należy również wykluczyć zmiany zapalne i guzy w obrębie samego rdzenia. Podobne objawy mogą także towarzyszyć SM (stwardnienie rozsiane).

Leia também:  Wybity palec – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?

Przyczyną parestezji w obrębie kończyn dolnych, która łączy w sobie zagadnienia neurologiczne i kardiologiczne, jest cukrzyca. W przebiegu tej choroby dochodzi do zmian w naczyniach i nerwach (mikro i makro angiopatia oraz polineuropatia cukrzycowa).

Neuropatia rozwijająca się w nerwach kończyn dolnych daje, po za parestezjami, charakterystyczne “skarpetkowe” zaburzenia czucia. Chory znacznie gorzej odbiera wrażenie dotyku z niższych partii swojej kończyny.

Dochodzą do tego zaburzenia czucia głębokiego (chory bez kontroli wzroku nie potrafi określić, jak ułożone są palce jego stóp) oraz zniesienie czucia wibracji (to zaburzenie pojawia się najwcześniej, ale zwykle jest dla chorego niezauważalne).

Przyczyną mrowień (parestezji) mogą być także zaburzenia elektrolitowe (hipokaliemia, hipomagnezemia).

Cukrzyca jest chorobą wynikającą z zaburzeń metabolizmu glukozy. Przyczyną tych zaburzeń jest względny lub bezwzględny niedobór…

Chromanie przestankowe jest objawem niedokrwienia kończyn. Podczas pracy mięśnie zwiększają swoje zapotrzebowanie na tlen….

Magnez (Mg) występuje w naszym organizmie w kościach, w komórkach oraz we krwi. Norma Mg: 0,65-1,25 mmol/l. Stężenie magnezu…

Hipokaliemia to stan, w którym stężenie jonów potasu (K) w surowicy krwi jest poniżej wartości przewidywanych przez normy…

Obrzęk nóg może mieć różne przyczyny, niekoniecznie związane z układem sercowo-naczyniowym. Ważne jest, czy obrzęk jest…

Zakrzepowe zapalenie żył to choroba dotycząca żył powierzchownych. Najczęściej umiejscawia się w żyłach powierzchownych kończyn…

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (zakrzepica żył głębokich) dotyczy układu żył głębokich. Na skutek uszkodzenia ściany naczynia…

Owrzodzenia podudzi to objaw przewlekle utrzymującej się i nieleczonej niewydolności żylnej. Jednocześnie jest to najpoważniejsze…

Zmiany miażdżycowe rozwijające się z wiekiem i pod wpływem rozlicznych czynników ryzyka, dotyczą nie tylko tętnic wieńcowych….

Krytycznym niedokrwienie kończyny dolnej może być konsekwencją postępującego zwężenia naczyń na tle miażdżycowym lub ostrego…

Zaburzenia lękowe są złożonym zagadnieniem. Części z nich, szczególnie w przypadku napadów paniki, towarzyszą objawy z różnych…

Guzy mózgu mogą dać bardzo różne dolegliwości. Objawy zależą przede wszystkim od umiejscowienia guza oraz od tempa w jakim…

Polineurapatia cukrzycowa to termin określający uszkodzenia obejmujące czuciowe, ruchowe i autonomiczne włókna nerwowe osoby…

Parestezje to inaczej czucie opaczne. Wrażenie czuciowe są opisywane przez chorych jako pieczenia, mrowienia, uczucie…

 • mrowienie
 • drętwienie
 • czucie opaczne
 • chromanie

Podziel się swoimi zmaganiami z drętwieniem kończyn, skóry lub innymi. Skąd się biorą, jak sobie radzić z nagłymi atakami oraz jakie badania wykonać w celu zdiagnozowania…

Mrowienie bywa odczuwane na tle nerwowym, ale również może świadczyć o chorobie układu nerwowego. Opowiedz o swoich dolegliwościach innym użytkownikom i zapoznaj się z ich…

Na nogach zaczęły pojawiać Ci się nieestetyczne pajączki? Odczuwasz ból i puchnięcie nóg? Mogą to być żylaki. Porozmawiasz tutaj na temat żylaków, ich objawów, leczeniu…

Mrowienie w nogach, stopach i łydkach – przyczyny

Doskwiera ci uczucie mrowienia w nogach? Często u pacjentów z mrowieniem kończyn dolnych diagnozuje się chorobę niespokojnych nóg, ale przyczyny mogą być też inne. Przypadłość należy skonsultować z lekarzem, zwłaszcza jeśli objawy nasilają się lub gdy chory traci czucie w stopach.

Źródło: 123RF

Mrowienie nóg to często trudne do zdefiniowania przez pacjentów uczucie w kończynach. Przyczyny powstawania tzw. parestezji mogą być różne.

Mrowienie nóg od kolan w dół

Nieprzyjemne uczucie mrowienia nóg od kolan w dół mogą wywoływać zwyrodnienia w kręgosłupie. Tego typu dolegliwości to efekt nieprawidłowości w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.

 • Aby upewnić się, że to właśnie zwyrodnienia kręgosłupa przyczyniają się do mrowienia nóg, lekarz zleci wykonanie prześwietlenia (rtg).
 • Jeśli potwierdzi ono zwyrodnienia, chory będzie musiał poddać się rehabilitacji.
 • Pomocne przy tego typu schorzeniach mogą być także zabiegi fizykoterapeutyczne. 

Nierzadko dolegliwości nóg, w tym mrowienie łydek, związane są z zespołem niespokojnych nóg. Oprócz ww. objawów chory skarżyć się może na:

 • swędzenie kończyn dolnych,
 • ciągłą potrzebę poruszania nimi, także w trakcie siedzenia i leżenia, 
 • mrowienie nóg w nocy.

Dolegliwości, takie jak mrowienie w łydkach, które dopada chorego głównie w godzinach wieczornych i w trakcie snu, może prowadzić nawet do bezsenności. Ogólne złe samopoczucie pacjenta z zespołem niespokojnych nóg może oznaczać problemy z koncentracją, a także wywoływać:

 • apatie,
 • rozdrażnienie,
 • obniżenie aktywności seksualnej,
 • konsekwencji depresję

Mrowienie w nogach a zespoł niespokojnych nóg

Choroba ta dotyka nie tylko ludzi dojrzałych, ale też 20-latków oraz kobiety w ciąży. W ramach jej leczenia część pacjentów nie musi przyjmować leków, bo wystarczy, że zrezygnuje z używek i zadba o bogatą w witaminy i żelazo dietę.

Z kolei kobiety w ciąży przyjmować muszą kwas foliowy oraz witaminę C, która pomaga wchłaniać żelazo.

Niektórzy pacjenci muszą przyjmować leki dopaminergiczne lub słabe opioidy. Jeśli chorobę wywołały jakieś medykamenty, bo i takie przypadki się zdarzają, zalecane jest ich odstawienie i zastosowanie innych leków.

Bardzo niebezpieczną chorobą, wywołującą mrowienie w stopach i łydkach, jest miażdżyca. Odkładanie się tak zwanej blaszki miażdżycowej to bowiem nie tylko zmiany w obrębie tętnic wieńcowych serca, arterii szyjnych, ale też naczyń, które odpowiadają za ukrwienie nóg.

Zajęte blaszką zwężają się, co utrudnia swobodny dopływ krwi, potrzebnej im do prawidłowego funkcjonowania.

Na początku miażdżyca nie wywołuje odczuwalnych objawów, a jeśli pacjent w porę nie zostanie prawidłowo zdiagnozowany, może dojść do ostrego niedokrwienia kończyny dolnej. Stan ten może doprowadzić do rozległej martwicy tkanek, która może oznaczać konieczność wykonania amputacji.

Mrowienie nóg a choroby neurologiczne

Przyczyna mrowienia w nogach może być też błaha i zupełnie niegroźna. Dolegliwości w obrębie łydek czy stóp mogą być spowodowane utrzymywaniem kończyn dolnych w jednej pozycji przez dłuższy czas.

Za mrowieniem, drętwieniem, a nawet brakiem czucia w stopach stać mogą też uszkodzenia układu nerwowego, spowodowane cukrzycą lub chorobą alkoholową, jak również przebytą chemioterapią.

Inną przyczyną pojawienia się pieczenia i mrowienia w nogach mogą być również odmrożenia. 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Drętwienie nóg – powstawanie, najczęstsze przyczyny, dyskopatia, ucisk na nerw oraz choroby kręgosłupa, postępowanie

Drętwienie nóg, nazywane także zaburzeniami czucia lub mrowieniem, może objawiać się pieczeniem, bólem, wibracjami, uczuciem przebiegania dreszczy, uczuciem rażenia prądem lub drętwieniem kończyń dolnych. Zaburzenie czucia to inaczej parestezje.

Drętwienie nóg, które występuje jednorazowo od czasu do czasu, nie powinno nas niepokoić, jednak kiedy powtarza się często, trzeba skonsultować się z lekarzem, ponieważ przyczyn drętwienia nóg jest wiele, począwszy od tych błahych po naprawdę poważne.

Jak sobie radzić z takimi objawami? Jakie są przyczyny drętwienia nóg?

1. Drętwienie nóg

Drętwienie nóg niejednokrotnie nazywane mrowieniem nóg bierze się z zaburzenia przewodnictwa w nerwach w kończynach dolnych. Schorzenie to określane jest mianem to parestezji. Chorzy drętwienie nóg opisują jako:

 • uczucie mrowienia, pieczenia i zaburzenia czucia.
 • nieprzyjemne wibracje
 • uczucie przebiegania dreszczy
 • uczucie drętwienia kończyn
 • uczucie rażenia prądem.

Przyczyn tej dolegliwości może być naprawdę wiele, zaczynając od urazów i bodźców termicznych po niedokrwienie i ucisk na nerw. Oprócz drętwienia nóg mogą także występować obrzęki, ból, zmiany na skórze, a także zanik mięśni.

Do drętwienia nóg przyczynia się m.in. ucisk na nerw

2. Przyczyny drętwienia nóg

Drętwienie nóg może być spowodowane oddziaływaniem bardzo wysokich lub niskich temperatur na nerwy, a także bezpośrednim urazem na nerw, np.: złamanie kości może powodować drętwienie.

Ważną informacją w tym kontekście jest oddziaływanie na siebie rożnych elementów ciała. Dla przykładu warto podać, że uraz pleców w dolnych partiach przyczynia się do mrowienia w nogach.

Podobne objawy może mieć osoba, która ma ucisk na kręgosłup.

Leia também:  Jakie Są Objawy Szkarlatyny U Dzieci?

Drętwienie nóg może być również objawem ucisku przepukliny na kręgosłup, powiększenia naczyń krwionośnych. Niejednokrotnie związane jest ono ze zmianami nowotworowymi lub zwyczajną infekcją.

Bardzo ważną przyczyną drętwienia nóg jest zaburzenie ukrwienia nerwów.

Drętwienie często jest objawem w przypadku niedokrwienia kończyn dolnych, które jest spowodowane chorobą Buergera lub miażdżycą. Ta ostatnia powoduje, że układ krwionośny pacjenta nie pracuje prawidłowo.

Krew nie krąży zbyt dobrze w organizmie przez to, że dopływ jej do tętnic jest znacznie ograniczony lub w ogóle go nie ma.

Drętwienie nóg jest zazwyczaj objawem przy ostrym niedokrwieniu kończyn niż przy przewlekłym. Przewlekła niewydolność żylna oraz żylaki kończyn dolnych również doprowadzają do drętwienia nóg, ale także powstają obrzęki oraz skurcze łydek. Unoszenie nóg do góry i stopniowy ucisk łagodzą te dolegliwości.

Do przyczyn drętwienia nóg zalicza się także neuropatie, najczęściej neuropatie cukrzycowe, które mogą doprowadzić do całkowitego zaniku czucia w stopie.

Wyróżniamy także neuropatię poalkoholową, polekową. Choroby autoimmunologiczne oraz ostre i przewlekłe zapalenie nerwów również doprowadza do drętwienia nóg.

W zespole Guillaina-Barrego jednym z objawów jest drętwienie kończyn.

Inną grupę przyczyn mrowienia w nogach stanowią niedobory pewnych substancji w organizmie.
Czasami zdarza się, że drętwienie nóg może być spowodowane niedoborem w diecie.

Nerwy szczególnie reagują na niedobór witaminy B6 i magnezu. Nieodpowiednia ilość mikroelementów lub makroelementów może powodować poważne zaburzenia. Mrowienie nóg może być spowodowane niedoborem wapnia, potasu, sodu.

Może wystąpić także na skutek niedoboru witamin z grupy B12.

Drętwienie nóg może być spowodowane odmrożeniem, nawet tym łagodnym. Odmrożenia określane są mianem nieodwracalnych uszkodzeń skóry, powstających na skutek działania niskiej temperatury, dużej wilgoci lub działania wiatru.

Drętwienie nóg to częsty problem osób, które spędzają wiele godzin przed komputerem. Mrowienie nóg często towarzyszy informatykom, redaktorom, urzędnikom, architektom, programistom, czy pracownikom biurowym.

Długie pozostawanie w jednej pozycji, przede wszystkim siedzenie przed komputerem może wywołać parestezję. Nie należy także zapominać o zwyrodnieniach kręgosłupa przyczyniających się do mrowienia w nogach.

Mrowienie w nogach mogą powodować przyjmowane leki tudzież alkoholowe lub nikotynowe zatrucie organizmu. Ostatnią, dość popularną przyczyną parestezji jest rozwój chorób w organizmie. Problem ten towarzyszy cukrzycy, kamicy nerkowej, stwardnieniu rozsianemu, nadczynności tarczycy. Drętwienie nóg może być także spowodowane niedotlenieniem mózgu, migreną lub wylewem.

3. Dyskopatia i choroby kręgosłupa

Ucisków na nerw może być wiele, począwszy od błahych, jak np.: długie przebywanie w pozycji ze zgiętymi kolanami, do naprawdę poważnych takich jak guz czy krwiak w okolicy nerwu.

Najczęściej do ucisku na nerw dochodzi podczas zwyrodnień kręgosłupa i jest to najczęstszy powód drętwienia kończyn. Do drętwienia nóg dochodzi przy ucisku odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

4. Co robić gdy drętwieją nogi

Jeśli powodem drętwienia nóg jest niedobór witamin i minerałów, podstawą do wrócenia do zdrowia będzie zdrowa i zbilansowana dieta.

W wielu przypadkach mrowienie nóg jest skutkiem lub powikłaniem po innej chorobie ogólnoustrojowej. W takiej sytuacji warto skonsultować się z internistą.

Po dokładnym wywiadzie z pacjentem, lekarz powinien zlecić dodatkowe badania lub dać skierowanie do specjalisty, na przykład neurologa.

Częstą przyczyną drętwienia nóg są również choroby kręgosłupa. W takich sytuacjach warto udać się do lekarza, który zleci wykonanie badania rentgenowskiego. Jeśli wyjdą jakieś nieprawidłowości, trzeba skonsultować je z ortopedą lub neurochirurgiem. Dodatkowo, lekarz może zlecić wykonanie rezonansu megatycznego, badania RTG, badania USG.

5. Leczenie drętwienia nóg

Leczenie drętwienia nóg obejmuje zwalczenie nieprzyjemnych objawów, a także diagnozowanie choroby, która powoduje owy stan.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Drętwienie kończyn – przyczyny, diagnostyka i co robić, gdy następuje u nas ból i drętwienie stóp i rąk?

Drętwienie kończyn, zimne stopy i dłonie czy uczucie
ciężkich nóg to zazwyczaj objawy, które nie powinny napawać lękiem. Zdarzają
się jednak sytuacje, w których tego typu problemy są oznaką poważnego
schorzenia.

Dlatego też warto przyjrzeć się im i upewnić, że nie świadczą np. o
chorobach stawów czy miażdżycy. Objawy mogą dotyczyć różnych odcinków kończyn.

Drętwienie rąk, drętwienie stopy czy drętwienie nóg, jeśli są stałym problemem,
powinny zwrócić naszą uwagę i skłonić nas do wizyty u lekarza.

Z tego artykułu dowiecie się o tym:

 • Czym
  jest dyskopatia, jakie są jej rodzaje, objawy i sposoby leczenia,
 • Jakie
  ćwiczenia pomogą na cierpnięcie rąk i stawów łokciowych,
 • Jak
  wygląda zespół cieśni nadgarstka, jego objawy i leczenie,
 • Jakie
  są możliwe przyczyny zimnych dłoni i stóp,
 • Czym
  jest wybicie palca i jak je leczyć,
 • Dlaczego
  drętwienie kończyn może oznaczać miażdżycę,
 • Co
  może być powodem drętwienia nóg, 
 • Do
  czego prowadzić może rwa udowa, jakie są jej objawy, przyczyny i leczenie.

Zobacz również artykuł: Miażdżyca: przyczyny, objawy, dieta – jak leczyć
miażdżyce?

Rodzaje chorób stawów – dyskopatie
odcinków kończyn górnych i dolnych – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja

Jednymi z chorób, o których mogą świadczyć objawy takie jak
np. drętwienie nóg i rąk, są dyskopatie. Nasze kończyny są unerwione
wychodzącymi z kręgosłupa nerwami, połączonymi z jego kręgami.

Dlatego też
jeśli pojawią się pewne zwyrodnienia kręgów kręgosłupa, jak uszkodzenie krążka
międzykręgowego (jego wypuklina, dehydratacja, zwężenie, czy ogniskowe
uszkodzenie pierścienia włóknistego) odczuć można je jako drętwienie kończyn.

Przyczyny dyskopatii mogą być różne, jednak zazwyczaj są to urazy
spowodowane nadwyrężeniem kręgosłupa, np. częste siedzenie w
zgarbionej pozycji, otyłość, czy też niewłaściwe przesuwanie lub podnoszenie
ciężarów.

Jeśli zwyrodnienia pojawiły się w górnych
częściach kręgosłupa, to znaczy w obrębie kręgów szyjnych, zaobserwujemy
drętwienie rąk
. Natomiast zwyrodnieniowe zmiany w odcinkach
dolnych, jak kręgi lędźwiowe oraz krzyżowe odpowiadają za drętwienie nóg i stóp
.

W niektórych przypadkach występują także szumy uszne i nagłe zaburzenia
równowagi. Sposób leczenia dyskopatii zależy od jej zaawansowania. W lekkich
przypadkach pomóc mogą już leki, rehabilitacja i ćwiczenia, natomiast przypadki
ciężkie wymagać będą operacji kręgosłupa.

Ćwiczenia na drętwienie nóg od
kręgosłupa mogą być wykonywane w domu lub pod okiem specjalisty.

Przyczyn drętwienia rąk może być wiele. W przypadku
konkretnie ręki prawej wykluczyć można zawał serca, czy dławica piersiowa,
mogące być powodem drętwienia lewej ręki.
 Ze względu na większą
powszechność praworęczności, częstym powodem drętwienia prawej ręki jest zespół
cieśni nadgarstka lub też zespół rowka nerwu łokciowego
.

Kolejnym, dużo mniej poważnym powodem może być po
prostu częste spanie na prawym boku. Prowadzi ono do ucisku na
nerwy ręki oraz jej naczynia krwionośne, co skutkuje poczuciem mrowienia.

Powraca ona do normalnego stanu zazwyczaj w ciągu kilku minut, przy czym w
momencie gdy staramy się poruszać palcami i ręką pojawić może się nieprzyjemne
uczucie kłucia.

Co ciekawe, przyczyną mogą być również niedobory.

Jeśli cierpimy na drętwienie rąk jakie witaminy należy brać?
Przydadzą się suplementy z witaminami z grupy B, zwłaszcza witamin B6,
B12 oraz kwasu foliowego
. Dobrze także włączyć w dietę produkty takie jak
szpinak, produkty mleczne, jajka, czy fasolę.

Natomiast co brać na drętwienie
nóg? Również witaminy z grupy B, a pomocny może okazać się także magnez,
który pomoże ze stanem naszych mięśni i zapobiegnie skurczom. Pamiętajmy, że
drętwienie, czy mrowienie różnych części ciała może być spowodowane wieloma
chorobami, np.

 półpaścem, należy więc analizować wszelkie
pojawiające się objawy jako całość.

Ćwiczenia na cierpnięcie rąk i stawów
łokciowych

Nawet jeśli drętwienie kończyn jest częstym objawem, aby się
go pozbyć, wystarczy czasem odpowiednia aktywność fizyczna. Ćwiczenia na
drętwienie rąk i nóg można wykonywać co rano po przebudzeniu. Pomoże to pozbyć
się uczucia cierpnięcia i zacząć dzień bez bólu.

Leia também:  Jak Sie Robi Leczenie Kanałowe?

Domowe sposoby na drętwienie nóg i rąk są zazwyczaj łatwe.
Przykładowym i najprostszym ćwiczeniem na cierpnięcie rąk, jest po prostu trzęsienie
rękoma i dłońmi
. Jest to szczególnie przydatne kiedy po przebudzeniu w nocy
chcemy szybko pozbyć się nieprzyjemnego uczucia. Wystarczy potrząsnąć
energicznie rękami aby odczuć ulgę.

Kolejnym ćwiczeniem jest składanie
dłoni w pięść i rozkładanie jej
. Zaciśnij na moment pięść, następnie rozłóż
ją, skieruj palce w górę, aż będą wskazywać na sufit, tak jakbyś chciał
zatrzymać kogoś, kto idzie w twoim kierunku. Powtórz 5-10 razy. Innym
ćwiczeniem jest zaciskanie dłoni na małej gumowej piłce, czy nawet
zwiniętej parze skarpetek
.

Utrzymaj zacisk przez 5 sekund. Powtórz 10 razy,
także w ciągu dnia.

Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny,
objawy, leczenie

Zespół cieśni nadgarstka inaczej nazywany uciskiem nerwu
pośrodkowego, jest stanem, który powoduje drętwienie, mrowienie lub osłabienie
dłoni. Dzieje się tak z powodu nacisku na nerw, który biegnie wzdłuż ramienia,
przechodzi przez kanał nadgarstka zwany cieśnią nadgarstka i kończy się w
dłoni. Kontroluje ruch i czucie kciuka oraz ruch wszystkich palców z wyjątkiem
małego palca.

Zespół cieśni nadgarstka może być spowodowany
powtarzającymi się ruchami, takimi jak pisanie, lub innymi ruchami nadgarstka,
które wykonujemy bardzo często
.

Dotyczy to zwłaszcza rzeczy, które robimy w
pozycji, w której ręce są niżej niż nadgarstki.

Innymi przyczynami mogą być
stany takie jak niedoczynność tarczycy, otyłość, reumatoidalne
zapalenie stawów, cukrzyca, a nawet ciąża
.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka obejmują pieczenie,
mrowienie lub drętwienie dłoni i kciuka, lub palca wskazującego i środkowego,
osłabienie dłoni i kłopoty z trzymaniem rzeczy, uczucie przypominające drżenie
w palcach, czy mrowienie w ramieniu
. Leczenie może obejmować zmianę stylu
życia, jeśli to powtarzające się ruchy powodują objawy, lub częstsze przerwy w
danych czynnościach. Pomocne będą też ćwiczenia rozciągające i wzmacniające.

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić noszenie szyny,
aby zapobiec poruszaniu się nadgarstka i zmniejszyć nacisk na nerwy.

Mogą
również zostać przepisane leki przeciwzapalne lub zastrzyki sterydowe, aby
ograniczyć obrzęk.

 Jeśli żadne z powyższych nie zadziała, konieczna
może być operacja zwaną uwolnieniem cieśni nadgarstka, która zwiększa rozmiar
kanału i łagodzi nacisk na nerw
.

Dlaczego miewamy zimne dłonie i stopy –
przyczyny

U niekórych zimne stopy i dłonie są naturalne i nie wskazują
na nic niepokojącego.

Ale jeśli są to objawy częste i bardzo dokuczliwe lub
jeśli zauważymy dodatkowe problemy, takie jak zmiana koloru palców,
potrzeba będzie interwencja.

 Prawdopodobnie bowiem nasze ciało
sygnalizuje, że możemy mieć problem z nerwami i krążeniem krwi.
 Może
to również oznaczać uszkodzenie tkanek dłoni, palców lub stóp.

Przyczynami zimnych stóp i dłoni może być cukrzyca i jej
powikłania, anemia, czy wysoki poziom cholesterolu
, który zwiększa ryzyku
problemów z krążeniem. Może to być również objaw wysokiego stresu,
ponieważ wtedy nasza krew pompowana jest główne do naszego torsu, na czym
cierpią kończyny. Oprócz tego mogą to być pewne rzadkie choroby, jak Choroba
Buergera
.

Mrowienie w nogach – jakie mogą być jego przyczyny?

Bez dokładnej diagnostyki trudno określić co oznacza mrowienie w nogach. Często pochodzi ono od kręgosłupa lub pojawia się wyniku niedoboru substancji odżywczych. Diagnostykę bardzo ułatwia, jeśli osoba cierpiąca na tę dolegliwość potrafi określić, w jakich sytuacjach mrowienie znika, a w jakich się nasila.

Mrowienie nóg od kręgosłupa

Mrowienie nóg może pochodzić od kręgosłupa, szczególnie jeżeli występuje ucisk na rozgałęziający się nerw kulszowy w okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

W takim przypadku może, ale nie musi mu towarzyszyć ból kręgosłupa promieniujący na pośladek, udo, łydkę i aż do stopy. Mrowienie nóg może pojawić się tylko w stopie lub od kolan w dół, w zależności od tego, w którym miejscu dochodzi do ucisku.

Warto zwrócić uwagę, że takie dolegliwości mogą wystąpić również w przypadku zwyrodnień kręgosłupa w odcinku szyjnym.

Zobacz także: Mrowienie w stopach i dłoniach – objawy cukrzycy, dyskopatii, nerwicy i niedoboru mikroelementów

Charakterystyczne dla mrowienia pochodzącego od kręgosłupa jest to, że jego nasilenie zmienia się w zależności od przyjmowanej pozycji – najczęściej nie pojawia się w trakcie ruchu, ale podczas leżenia czy długotrwałego siedzenia. Przesłanką do takiej diagnozy są wcześniejsze problemy z kręgosłupem.

Mrowienie nóg – zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg jest objawem klinicznym, który charakteryzuje pojawienie się drętwienia lub mrowienia w nogach wywołującego u chorego przymus do chodzenia. Jego ataki najczęściej pojawiają się w nocy i utrudniają spanie, a czasami towarzyszą im nawet mimowolne ruchy kończyn podczas snu.

Dotychczas nie odkryto przyczyn pojawiania się tej dolegliwości, która często dotyka również kobiety w ciąży. U części cierpiących na nią osób pomocna jest suplementacja magnezem, potasem, wapniem i żelazem, niektórym natomiast pomagają leki podnoszące poziom dopaminy.

Mrowienie nóg a niedobór substancji odżywczych

Mrowienie nóg najczęściej wywołane jest zaburzeniami gospodarki mineralnej – w szczególności wapnia, magnezu, potasu i sodu. Ich poziom można określić za pomocą prostego badania z krwi. Często potrzebna jest długotrwała suplementacja. Może być ono także związane z niedoborami witamin z grupy B.

Mrowienie nóg a zatrucia

Mrowienie w nogach może być skutkiem zatrucia organizmu niektórymi lekami, nadużywania alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz zatruć metalami ciężkimi.

Mrowienie nóg w ciąży

W ciąży często dochodzi do mrowienia nóg. U wielu kobiet zostaje wówczas zdiagnozowany zespół niespokojnych nóg, który najczęściej samoistnie ustępuje po porodzie. Przyczynami tego stanu są najczęściej: anemia ciężarnych, niedobory mikroelementów oraz ucisk powiększającej się macicy na nerwy.

Mrowienie nóg a nerwica

Po wykluczeniu groźnych przyczyn, niedoborów składników odżywczych oraz problemów z kręgosłupem lekarz często wysuwa przypuszczenie, że mrowienie nóg może mieć charakter psychosomatyczny.

Podstawą do takiej diagnozy może być nasilanie się tej dolegliwości w trakcie sytuacji stresowych lub do kilku dni po nich. Stosowanie leków przeciwlękowych i przeciwdepresyjnych powinno usunąć problem, jeżeli mrowienie w nogach wywoła nerwica.

Stres i zaburzenia nerwicowe mogą wywołać nawet chwilowy paraliż lub niedowład.

Mrowienie nóg jako powikłanie przewlekłych chorób

Do mrowienia nóg może dojść w przebiegu chorób przewlekłych. W przypadku cukrzycy najczęściej obserwuje się najpierw mrowienie w palcach u nóg, a następnie rozprzestrzenia się ono na większe obszary ciała. Ich przyczyną jest neuropatia cukrzycowa, czyli uszkodzenie zakończeń włókien nerwowych na skutek nadmiernej ilości cukru w organizmie.

Dolegliwość ta może również wystąpić na skutek zaburzeń krążenia krwi powstałych w przebiegu miażdżycy. Najczęściej wówczas obserwuje się inne objawy, takie jak obrzęki, zmiany koloru i temperatury skóry nóg.

Jakie groźne przyczyny może mieć mrowienie nóg?

Mrowienie w nogach może też mieć poważne przyczyny. Jest to charakterystyczny objaw groźnej choroby neurodegeneracyjnej, jaką jest stwardnienie rozsiane.

Jeżeli towarzyszą mu inne objawy neurologiczne (zaburzenia równowagi, zaburzenia widzenia, zmiany czucia, brak stabilności przy chodzeniu) należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Stwardnienie rozsiane może zostać potwierdzone przez wykonanie obrazowego badania mózgu i płynu mózgowo-rdzeniowego. Podobne objawy dają inne choroby, w których dochodzi do neurodegeneracji – na przykład neuroborelioza.

Jeżeli do mrowienia w nodze dochodzi nagle i towarzyszą mu zaburzenia świadomości, bełkotliwa mowa, jednostronny niedowład i opadanie kącika ust, należy jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ objawy te świadczą, że doszło do udaru mózgu.

Bibliografia:

Szady J. i Slawek J., Zespół niespokojnych nóg – epidemiologia, diagnostyka i terapia, “Polski Przegląd Neurologiczny”, 2(4), 2006, s. 193-202.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*