Krwawienie z nosa (krew z nosa) – przyczyny i tamowanie krwotoku

6 sierpnia 2021

Każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się krwawienie z nosa. Choć objaw ten może budzić niepokój, najczęściej nie stanowi poważnego problemu medycznego.

Chyba, że trwa długo i prowadzi do dużej utraty krwi. Wtedy stwarza już poważne zagrożenie dla zdrowia i wymaga interwencji medycznej.

Co może być przyczyną krwawienia z nosa? Jak je zatamować i kiedy udać się do specjalisty? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Krwawienie z nosa (krew z nosa) – przyczyny i tamowanie krwotoku

Skąd bierze się krwawienie z nosa?

Zacznijmy od tego, że wnętrze nosa jest dość mocno unaczynione. Musi takie być, by pełnić swoje funkcje, czyli ocieplać, oczyszczać i nawilżać wdychane powietrze. Naczynia krwionośne w nosie są jednak bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić. Krwawienie z nosa może wystąpić u każdego bez względu na wiek. W przypadku dzieci może być efektem urazu doznanego np.

w trakcie zabawy czy podczas zajęć z wf-u. U osób dorosłych krwawienie z nosa może nastąpić np. po przedawkowaniu leków rozrzedzających krew, a u seniorów na skutek nadciśnienia tętniczego. Czasem przyczyną jest zbyt suche powietrze.

Przebywanie w klimatyzowanych, ogrzewanych pomieszczeniach wysusza błonę śluzową nosa, przez co staje się ona bardziej podatna na podrażniania, atak patogenów oraz właśnie krwawienie.

Do innych przyczyn krwawienia z nosa zaliczamy:

 • obecność ciała obcego w nosie
 • zakażenia górnych dróg oddechowych
 • nabyte lub wrodzone zaburzenia krzepliwości krwi
 • miażdżycę
 • małopłytkowość
 • hemofilię
 • skrzywienie przegrody nosowej
 • przegrzanie organizmu, np. w upalne dni
 • nadmierny wysiłek fizyczny
 • stres i związany z nim wzrost ciśnienia tętniczego
 • zaburzenia/zmiany hormonalne, np. w trakcie ciąży
 • kontakt z substancjami drażniącymi śluzówkę nosa
 • choroby nowotworowe – nosogardła, zatok oraz nosa, białaczka
 • niedobory witaminowe – przede witaminy K, która wpływa na proces krzepnięcia oraz witaminy C uszczelniającej i  wzmacniającej naczynia krwionośne

Czytaj też: Zapalenie zatok – prawdziwa zmora Polaków!

Jak zatamować krwawienie z nosa – krótki instruktarz

 1. Posadź krwawiącą osobę i pochyl jej głowę lekko do przodu, tak by krew wypływała na zewnątrz. Odchylenie głowy do tyłu spowoduje, że krew będzie spływać do gardła, a to może skutkować nawet zachłyśnięciem.

 2. Połóż zimny okład na nasadę nosa lub kark.
 3. Poproś krwawiącą osobę, aby palcami docisnęła skrzydełka nosa.
 4. Jeśli krwawienie z nosa jest ciągłe i trwa dłużej niż 10 – 20 minut, wezwij pogotowie ratunkowe.

Krwawienie z nosa – kiedy wezwać pogotowie?

W większości przypadków z krwawieniem z nosa jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. Wystarczy, że zastosujemy się do powyższej instrukcji. Czasem jednak potrzebna jest pomoc medyczna.

Należy ją wezwać, jeśli widzimy, że krwawienie nie ustaje, a osoba poszkodowana czuje, jak krew spływa jej do gardła. Objaw ten sugeruje tylne krwawienie z nosa, które jest zdecydowanie bardziej niebezpieczne od przedniego.

Ale co to właściwie oznacza?

Przednie i tylne krwawienie z nosa – na czym polega różnica?

Najczęściej krwawienie pochodzi z tzw. splotu Kiesselbacha, który umiejscowiony jest w przedniej części nosa. Takie krwawienie ustępuje zwykle samoistnie już po kilku minutach.

Rzadziej mamy do czynienia z krwawieniem z tylnej części nosa, tj. ze splotu Woodruffa.

Jest ono bardziej niebezpieczne i możemy nie zatamować go samodzielnie, dlatego konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem lub wezwanie pogotowania ratunkowego.

Krwawienie z nosa – kiedy potrzebna konsultacja laryngologiczna?

Przede wszystkim wtedy, gdy zauważymy, że krwawienia z nosa powtarzają się. Wówczas można podejrzewać, że są one wynikiem jakiegoś schorzenia, np. miażdżycy, małopłytkowości, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń krzepnięcia i wielu, wielu innych.

Konsultacja laryngologiczna ma na celu ustalenie przyczyny powtarzających się krwawień. Laryngolog zacznie wizytę od zebrania dokładnego wywiadu medycznego. W trakcie rozmowy z pacjentem pyta go m.in.

o: wiek, częstotliwość krwawień, zażywane leki, choroby współistniejące oraz sytuacje, w których krwawienia występują. Następnie bada wnętrze jamy nosowej przy pomocy specjalnych wzierników.

W razie potrzeby może też skierować pacjenta na badania dodatkowe: badania krwi (również pod kątem krzepliwości), RTG twarzy i nosa czy endoskopię nosa.

Sposób leczenia zależy od przyczyny…

W leczeniu krwotoków z nosa stosuje się różne metody, w zależności od ich przyczyny. Mogą to być leki obkurczające i uszczelniające naczynia krwionośne, leki hormonalne, środki nawilżające śluzówkę nosa w postaci maści czy żeli donosowych albo tampony umieszczane w jamie nosowej (tamponada przednia) lub nosogardle (tamponada tylna).

Uporczywe krwawienia z nosa tamuje się również za pomocą tzw. kauteryzacji, czyli metody polegającej na wypaleniu naczyń krwionośnych za pomocą specjalnego urządzenia grzewczego albo azotanu srebra.

Jeśli przyczyną częstych krwawień z nosa jest skrzywiona przegroda nosowa, można wykonać zabieg chirurgiczny, który przywróci prawidłową anatomię nosa.

Zobacz też: Zapalenie krtani – czym jest i jak z nim walczyć?

Reasumując, krwawienie z nosa może mieć błahą przyczynę albo być objawem jakiejś choroby. Najczęściej jesteśmy w stanie sami je zatamować, ale zdarzają się przypadki, kiedy trzeba skorzystać z pomocy medycznej. Jeśli krwawienia z nosa powtarzają się, warto skonsultować się z laryngologiem.

Miewasz krwotoki z nosa? To może być objaw choroby! Nie czekaj, już dziś umów się na konsultację do poradni laryngologicznej holsäMED! Dysponujemy najnowocześniejszym unitem laryngologicznym, dzięki czemu badanie odbywa się w warunkach komfortowych dla pacjenta.

Leia também:  Oczyszczanie nosa – jak oczyszczać zatkany nos u małego dziecka i niemowlaka?

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: [email protected]

Krwotok z nosa? Nic trudnego!

Krwawienie z nosa zapewne zdarzyło się każdemu – lekkie, silne, spowodowane urazem bądź „samoistne”. Jak właściwie postąpić, gdy zdarzy się ponownie? Czas zostawić na półce rady naszych babć, które polewały kark lodowatą wodą, by powstrzymać napływ krwi z nozdrzy i zastanowić się, jakie postępowanie jest prawidłowe.

Krwawienie z nosa – przyczyny

Ze względu na dużą częstotliwość występowania krwawień z nosa, powstało wiele błędnych przekonań dotyczących postępowania i pierwszej pomocy.

Przyczyn krwawienia z nosa może być wiele – ciało obce w nozdrzach, uraz, zadrapanie czy pęknięcie naczynka spowodowane na przykład uciążliwym katarem, wymagającym posiadania dziesięciu paczek chusteczek higienicznych pochowanych w każdej kieszeni torby czy ubrania. Przyczynami nawracających krwawień z nosa mogą być również ogólnoustrojowe schorzenia – w przypadku powtarzających się incydentów, warto zasięgnąć więc porady lekarza pierwszego kontaktu i wykonać podstawowe badania.

Krwotok z nosa – pierwsza pomoc

Przeciętne krwawienie z nosa trwa od kilku sekund do kilkunastu minut. Istnieje wiele domowych sposobów, które w większości przypadków będą efektywne.

W przypadku wystąpienia krwotoku z nosa, NIE NALEŻY odchylać głowy poszkodowanego do tyłu. Powoduje to spływanie krwi z nosa po ścianie gardła, co może spowodować wymioty bądź nawet zachłyśnięcie. Zamiast tego powinniśmy usiąść (bądź posadzić krwawiącego) w pozycji siedzącej, pochylić się do przodu i mocno ucisnąć skrzydełka nosa (w miejscu tuż poniżej kości nosa).

Tamować krwotok powinniśmy przez minimum 10-15 minut, by umożliwić wytworzenie skrzepu. Po zatamowaniu krwawienia nie powinniśmy wydmuchiwać nosa przez około 4 godziny, jeśli jest to absolutnie konieczne, należy uczynić to z wielką delikatnością.

Przykładanie chłodnych kompresów na czoło bądź nos krwawiącego nie jest sposobem na zatamowanie krwawienia z nosa, może jednak zwiększyć komfort osoby krwawiącej.

Pamiętajmy – krwawienie z nosa nie jest zwykle stanem zagrożenia życia, a więc i powodem do wezwanie pogotowia ratunkowego. Jeśli krwawienie nie ustępuje, powinniśmy zawieźć poszkodowanego na konsultację laryngologiczną. Jeśli krwawienia zdarzają się często i nawracają, powinniśmy udać się na konsultację lekarską w celu wykluczenia przyczyn ogólnoustrojowych.

Krwawienie z nosa (krew z nosa) – przyczyny i tamowanie krwotoku

Krwawienie z nosa – niewinna niedogodność czy oznaka niebezpiecznej choroby?

Raz na jakiś czas krwawienie z nosa może zdarzyć się każdemu. Powody mogą być bardzo błahe, ale mogą też świadczyć o ciężkiej chorobie, która właśnie krwawieniem z nosa się objawia.

Najczęstszą przyczyną są po prostu urazy mechaniczne, czyli różnego typu uszkodzenia błony śluzowej nosa (uderzenie w nos, drapanie się w nosie). Zostaje ona naruszona, a naczynia krwionośne zaczynają krwawić.

Może do tego doprowadzić choćby katar w przebiegu infekcji czy alergiczny nieżyt nosa. Tego typu krwawienia są z reguły mało intensywne i ustają po opanowaniu przyczyny (a więc katar zostaje wyleczony, a rana się goi).

Każdy z nas posiada w przedniej części przegrody nosa tzw. splot Kiesselbacha. To  jest najczęstsze miejsce krwawień – ten splot, czyli połączenie naczyń krwionośnych, jest u niektórych osób bardzo wrażliwy, naczynia krwionośne są tutaj położone powierzchownie i nie potrzeba dużo, żeby krew zaczęła się lać.

Krwawienie z nosa jest także następstwem wysokiego ciśnienia tętniczego krwi. Zdarza się w przypadku nieleczonego lub źle kontrolowanego nadciśnienia tętniczego. Kolejną częstą przyczyną są stosowane leki.

Jeśli dana osoba ma schorzenia kardiologiczne i zażywa leki przeciwkrzepliwe, to ich przedawkowanie bądź po prostu niewłaściwe stosowanie może doprowadzić do krwawienia, nie tylko z nosa, ale również z przewodu pokarmowego, dróg moczowych czy nawet do mózgu. Szeroko stosowane niesteroidowe leki przeciwzapalne używane w przypadku bólu czy gorączki jak np.

kwas acetylosalicylowy, ketoprofen czy ibuprofen także mogą powodować krwawienia, szczególnie u osób wrażliwych na dany typ leku.

Ponadto przewlekłe stosowanie lub nadużywanie kropli do nosa na katar czy donosowych sterydów w pewnym momencie mogą spowodować nadmierne wysuszenie i uszkodzenie błony śluzowej nosa.

Podobnie narażenie na substancje drażniące – palenie papierosów, zażywanie tabaki czy przebywanie w środowisku, gdzie wdychamy substancje chemiczne (np. farby czy lakiery).

Niekiedy mogą pojawiać się przy okazji schorzeń hematologicznych czyli chorób krwi.

Owszem, mogą być. Gdy są bardzo obfite, mogą doprowadzić nawet do konieczności hospitalizacji i przetaczania krwi. Jednokrotne krwawienie z nosa może przytrafić się tak naprawdę każdemu, z błahego powodu. Jeśli jednak krwawienia nawracają, pojawiają się regularnie albo jeśli są intensywne – koniecznie trzeba zasięgnąć pomocy lekarskiej.

Nie jesteśmy w stanie stwierdzić od razu, czy świadczy to o ciężkiej chorobie.

Niekiedy jednak krwawienia informują nas o poważniejszych schorzeniach, poza wspomnianymi wcześniej warto wspomnieć o takich jak niewydolność wątroby czy niewydolność nerek.

Niebezpieczne krwawienie, to przede wszystkim takie, które jest intensywne lub się powtarza, a także takie, któremu towarzyszą inne niepokojące pacjenta objawy.

Konieczne jest, żeby pacjent zgłosił się do lekarza i sprawdził, czy nie jest na coś poważnie chory. Lekarz przede wszystkim przeprowadzi wywiad i uzyska informacje na temat dotychczasowych schorzeń pacjenta, zażywanych leków, a także czy w rodzinie chorego występowały określone choroby.

Leia também:  Obrzęki a hormony – jak sobie radzić z obrzękiem twarzy, nóg, kostek i palców?

Niezbędny jest pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Należy także wykonać podstawowe badania laboratoryjne, takie jak morfologia, płytki krwi, parametry krzepnięcia, próby wątrobowe, parametry nerkowe.

Polecam także skonsultować się z laryngologiem, by określić lokalizację krwawienia i zatamować krwotok. 

Istotne jest, aby zwrócić uwagę na ogólny stan krwawiącej osoby. Osoby starsze i schorowane dużo gorzej znoszą utratę krwi niż ludzie młodzi. Zdrowemu człowiekowi w pełni sił utrata nawet 200 ml krwi nie zrobi większej krzywdy, a ktoś w podeszłym wieku może z tego powodu nawet dostać zawału serca.

Ciężko stwierdzić, gdzie dokładnie przebiega granica między “normalnym” a “podejrzanym” krwawieniem.  Ważne jest, aby w porę reagować, by zatamować krwotok z nosa – nie zawsze wystarczają powszechnie znane sposoby tamowania krwawienia, czasami potrzebna jest pilna interwencja laryngologiczna.

Bacznie obserwujmy swoje ciało i sygnały jakie nam wysyła, aby nie przeoczyć “czerwonego światła” , którego pierwszą manifestacją może być właśnie krwotok z nosa.

Krwotok z nosa – co oznacza? Jak zatamować krwotok z nosa?

Krwotokiem nazywamy silne krwawienie na skutek choroby lub urazu naczyń krwionośnych. Krwotok może mieć postać zewnętrzną (spowodowany np.

raną otwartą) lub wewnętrzną (gdy krew zamiast wypłynąć poza organizm znajduje ujście wewnątrz ciała). W przypadku krwotoku zewnętrznego krew jest widoczna i wydostaje się z naczyń położonych powierzchniowo.

Krwawienie wewnętrzne jest niewidoczne, gdyż krew wypływa z naczyń znajdujących się wewnątrz ciała.

ZOBACZ TEŻ: Suchość w ustach − przyczyny, leczenie

Co oznacza krwawienie z nosa?

Do krwotoku z nosa może dojść w wyniku urazu, zapalenia błony śluzowej nosa, perforacji przegrody nosa, guza jamy nosa oraz zatok przynosowych. Przyczynami ogólnoustrojowych krwotoków z nosa są między innymi:

W sezonie jesienno-zimowym jedną z przyczyn krwawienia z nosa może być wysychanie błony śluzowej wskutek suchego powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach. W lecie natomiast krwotok może wystąpić w przypadku przegrzania organizmu lub nadmiernego nasłonecznienia.

ZOBACZ TEŻ: Zatkane ucho – przyczyny i możliwe komplikacje. Sposoby na odetkanie ucha

Jak zatamować krwotok z nosa?

W przypadku wystąpienia krwotoku należy przyjąć pozycję siedzącą. W momencie ułożenia ciała w pozycji leżącej nie jesteśmy w stanie realnie ocenić ilości utraconej krwi – część z niej po spłynięciu do gardła zostaje połknięta, co może być przyczyną dodatkowego zakrztuszenia.

Jedną z najłatwiejszych metod tamowania krwotoku jest ucisk skrzydełek nosa. Aby krew nie wydostawała się bezpośrednio na zewnątrz należy wprowadzić do nosa tampon zrobiony z waty – wówczas również stosujemy metodę ucisku.

Zimny okład na kark i grzbiet nosa spowoduje obkurczenie naczyń krwionośnych co również przyczyni się do zatrzymania krwawienia. Jeśli domowe metody nie będą skuteczne, konieczna będzie interwencja lekarza laryngologa.

Do metod stosowanych przez lekarza w przypadku krwotoków z nosa należą: koagulacje chemiczne lub elektryczne, odwarstwienie śluzówki, tamponada przednia oraz tylna oraz podwiązanie jednego z dużych naczyń doprowadzających krew do nosa.

Objawy dużej utraty krwi

Podczas krwotoku z nosa może dojść do utraty krwi w znacznych ilościach. Objawami tego są:

 • osłabienie organizmu;
 • bladość skóry;
 • nitkowate tętno;
 • obniżenie ciśnienia krwi;
 • mroczki przed oczami;
 • szum w uszach;
 • utrata przytomności.

ZOBACZ TEŻ: Jak poradzić sobie z poceniem się stóp?

Jak zapobiegać krwotokom z nosa?

W sezonie jesienno-zimowym warto zadbać o prawidłowe nawilżenie śluzówki nosa. W ogrzewanych pomieszczeniach zaleca się stosowanie nawilżaczy powietrza, które podnoszą poziom wilgotności i zapobiegają nadmiernemu wysychaniu wnętrza nosa. Nawilżacze powietrza można znaleźć w aptece np.

: Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza DIAGNOSTIC PURE AIR, HOT STONE Nawilżacz powietrza, Ultradźwiękowy Nawilżacz powietrza TM”LOTOS”. Częste krwotoki z nosa mogą być również objawem braku witamin – głównie witaminy C i K, oraz deficytu żelaza.

Witamina K odgrywa bardzo ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi, gojenia się ran, a jej brak wydłuża czas krwawienia. Awitaminoza witaminy K może wiązać się z częstymi krwotokami zewnętrznymi jak również wewnętrznymi – jest to stan zagrażający zdrowiu. Preparaty z witaminą K dostępne w aptece to m.

in: Protego Witamina K2, SOLGAR Witamina K2 naturalna, Witamina K 2 Biovitum Liquid. Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Krwotok z nosa nie jest zwykle stanem zagrożenia życia, aczkolwiek może być objawem chorób. Pamiętajmy, że często nawracające problemy z krwotokami należy skonsultować z lekarzem w celu diagnostyki problemu. Kiedy nie jesteśmy w stanie sami zatamować krwotoku poprośmy o pomoc służby medyczne.

W łagodnych przypadkach krwotok z nosa powinniśmy zatamować w około 20 minut. Im ten czas jest dłuższy, tym bardziej jesteśmy narażeni na większe straty krwi, co może skutkować zawrotami głowy, a nawet omdleniem.

Nie lekceważmy problemu – poprzez odpowiednią diagnostykę możemy zminimalizować częstotliwość krwawień co na pewno przyczyni się do poprawy naszego stanu zdrowia.

Leia também:  Kaszel alergiczny – jak leczyć kaszel u alergika?

ZOBACZ TEŻ: Skąd się biorą afty? Przyczyny i leczenie

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Krwawienie z nosa u dzieci – epistaksja

Opublikowano: 2019-02-07

Krwawienie z nosa, zwane także epistaksją, występuje często u dzieci w wieku od 3 do 10 lat, zdarza się również u nastolatków w okresie dojrzewania. Choć może wyglądać na to, że podczas krwotoku utracono dużo krwi, rzadko zdarza się, aby z tego powodu pojawiły się jakiekolwiek poważne problemy zdrowotne, jak np. anemia.

Krwawienie ma zazwyczaj łagodny przebieg i zwykle zatrzymuje się w czasie krótszym niż 10 minut. Badanie dzieci zgłaszających się do amerykańskiego oddziału ratunkowego pokazało, że większość pacjentów przestała krwawić, zanim zostali oceniani przez lekarza.

Spośród niewielkiej liczby osób, które wymagały leczenia, u 93% łatwo zatamowano krew dzięki prostym zabiegom, takim jak ucisk na przednią część nosa.

W zależności od umiejscowienia pękniętych naczyń krwionośnych, krwawienie jest klasyfikowane jako przednie lub tylne. U dzieci, najczęstszym jest przedni krwotok, z krwią pochodzącą z przedniej części nosa (z jednego nozdrza). Jest spowodowane pękaniem małych naczyń krwionośnych wewnątrz nosa.

Tylny krwotok z nosa pochodzi z jego najgłębszej części, z jednego lub z obu nozdrzy. U dzieci występuje rzadko, częściej u osób starszych, z wysokim ciśnieniem krwi lub po urazach nosa czy twarzy.

W większości przypadków jest on trudniejszy do kontrolowania, niezależny od przyjmowanej pozycji ciała i może trwać wiele godzin. 

Główną przyczyną przednich krwawień z nosa jest suche powietrze. Zarówno podgrzane powietrze w pomieszczeniach, jak również suchy klimat podrażniają i odwadniają błony nosowe. Drugim w kolejności powodem jest wybieranie “strupów” w nosie składających się z wysuszonego śluzu i martwych komórek.

Przeziębienie może również podrażnić błonę nosową. Krwawienie następuje po wielokrotnym wydmuchiwaniu nosa. Także alergie mogą powodować problemy, głównie za sprawą przepisywanych przez lekarzy leków przeciwhistaminowych lub zmniejszających ukrwienie. Niekiedy uraz lub uderzenie w nos mogą doprowadzić do krwawienia.

Choć większość przypadków nie stanowi poważnego problemu, to jeśli uraz twarzy, powoduje krwawienie, którego nie można zatrzymać po 10 minutach lub występują inne obawy, należy natychmiast skorzystać z opieki medycznej. Również każda choroba, w której występują objawy zatkanego nosa i podrażnienia może powodować epistaksję.

W rzadkich przypadkach częste krwawienia z nosa są spowodowane problemami związanymi z krzepnięciem krwi. Jeśli u dziecka występuje krwawienie z nosa, które nie ma związku z wymienionymi powyżej przyczynami lub powtarza się ono częściej niż raz w tygodniu, zalecana jest konsultacja z lekarzem. Zwykle częste krwawienia z nosa są łatwe w leczeniu.

Czasami małe naczynia krwionośne wewnątrz nosa są podrażnione i nie goją się, co zdarza się przeważnie u dzieci z trwającymi alergiami lub z tendencją do częstych przeziębień.

Należy również natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli krwotok nie ustępuje po dwóch próbach zatamowania, w ciągu 10 minut ciągłego ucisku, jest wynikiem uderzenia w głowę (a nie w nos) lub gdy dziecko skarży się na ból lub zawroty głowy, a także gdy jest spowodowany włożeniem ciała obcego do nosa. Konsultacji lekarskiej wymagają również krwawienia, które występują gdy dziecko niedawno zaczęło przyjmować nowe leki lub krwawi także z innego miejsca (na przykład dziąseł).

W przypadku wystąpienia krwawienia, należy poprosić dziecko, żeby usiadło i pochyliło się lekko do przodu. Aby zapobiec połknięciu krwi i ewentualnym wymiotom, dziecko nie powinno leżeć. Odradza się również wsunięcie głowy między kolana, ponieważ taka pozycja może nasilić krwawienie.

Następnie należy delikatnie ścisnąć skrzydełka nosa przez 5 do 10 minut (dziecko w tym czasie powinno oddychać przez usta). Można również zastosować zimny kompres na grzbiet nosa i kark. Jeśli krwawienie się nie zatrzyma, zaleca się powtórzenie powyższych kroków.

Gdy krwawienie ustanie, można nawilżyć śluzówkę solą fizjologiczną lub wodą morską.

Bardziej inwazyjne opcje obejmują chirurgiczne zamknięcie naczyń krwionośnych, w tym  podwiązanie i koagulację (użycie energii elektrycznej lub ciepła do „przypalenia” krwawiącego naczynia krwionośnego), a także embolizację naczyń krwionośnych (zamknięcie naczynia specjalnymi środkami).

Powyższe metody są  uważane za ostateczność w leczeniu krwawień z nosa. Proces iniekcji może powodować szkodliwe skutki uboczne, jak np. udar nerwowy, porażenie nerwu twarzowego  lub ślepotę (ok. 4% przypadków). Ryzyko mniej groźnych powikłań, takie jak krwiak, wynosi ok. 10%.

Jeśli omawiana dolegliwość często powtarza się, warto spróbować jej zapobiegać poprzez korzystanie z nawilżacza powietrza, niepalenie w domu oraz w pobliżu dziecka, a także ochronę błon śluzowych za pomocą wazeliny, kropli do nosa z solą fizjologiczną lub soli fizjologicznej. Warto również porozmawiać z lekarzem, jeśli dziecko ma alergie, które mogą prowadzić do epistaksji. Przy nawracających krwotokach z nosa, zachęcamy do odwiedzenia kliniki Optimum.

Na naszym blogu przeczytasz również jak obkurczyć trzeci migdał u dziecka.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*