Krew w moczu (krwiomocz)

Krew w moczu jest sygnałem alarmowym, który wskazuje na wystąpienie stanu chorobowego. Objaw nie powinien być lekceważony, ponieważ w niektórych przypadkach jest związany z dolegliwością, która może stanowić zagrożenie dla życia.

Krew w moczu (krwiomocz, hematuria) najczęściej jest związana ze stanami chorobowymi układu moczowego. Zależnie od ilości czerwonych krwinek, mocz może przybrać barwę różową, czerwoną lub brązową.

W niektórych przypadkach, w wydalanym moczu można zaobserwować wyraźne ślady krwi lub skrzepy. Bagatelizowanie tych objawów to błąd. Krwiomocz, w każdym przypadku, wymaga konsultacji lekarskiej.

Obecność krwinek czerwonych w moczu może bowiem oznaczać schorzenie każdego elementu układu moczowego – od nerek, przez pęcherz, po cewkę moczową.

Krew w moczu – rodzaje hematurii

Krew w moczu nie jest dostrzegalna w każdym przypadku.

Zdarza się, że mimo obecności czerwonych krwinek, mocz zachowuje prawidłową barwę, a ich obecność można stwierdzić wyłącznie drogą specjalistycznych badań.

Mówimy wówczas o krwiomoczu mikroskopowym (krwinkomocz, mikrohematuria). Stan ten zachodzi, gdy badanie mikroskopowe osadu moczu wykaże obecność więcej niż 3 erytrocytów w jednym polu widzenia.

Krwiomocz makroskopowy oznacza, że obecność krwi w moczu jest dostrzegalna gołym okiem. W takiej sytuacji mocz może przybrać barwę różową, czerwoną lub brązową.

Zabarwienie wynika z ilości krwinek czerwonych, znajdujących się w moczu, oraz z czasu, który upłynął od nastania krwawienia do wydalenia moczu. W tym przypadku, w moczu mogą pojawić się skrzepy krwi.

w takiej sytuacji osoba chora odczuwa problemy z oddawaniem moczu, często towarzyszy temu ból.

Jeżeli czerwone krwinki są jedyną nieprawidłowością, ujawnioną w badanej próbce moczu (nie występuje białkomocz, nie stwierdza się obecności wałeczków), należy wówczas mówić o krwiomoczu izolowanym.

Krew w moczu (krwiomocz)

Pomarańczowy, zielony, różowy… o czym świadczy kolor moczu?

Krew w moczu nie może być traktowana jako naturalny stan fizjologiczny. Jej obecność wskazuje na rozwój stanu chorobowego w obrębie jednego lub kilku elementów, składających się na układ moczowy.

Może być także objawem innych dolegliwości – chorób wątroby, hemofilii czy zapalenia naczyń.

Aby stwierdzić przyczynę występowania krwi w wydalanym moczu, konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań.

Krew w moczu najczęściej jest symptomem stanu zapalnego, który wytworzył się w obrębie dróg moczowych. Zwykle towarzyszy temu ból podczas oddawania moczu, gorączka, uczucie parcia na pęcherz i częstomocz.

Jedną z najczęściej występujących dolegliwości, zaliczanych do tej grupy, jest zapalenie pęcherza moczowego. Ta choroba bardzo często dotyka kobiet (wynika to z budowy żeńskiego układu moczowego), nie oznacza to jednak, że nie dotyczy mężczyzn.

Przyczyną tej dolegliwości może być intensywne współżycie intymne, na co wskazuje potoczna nazwa, przypisana do tej dolegliwości – choroba miesiąca miodowego. Brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić do sytuacji, w której infekcja rozprzestrzeni się na nerki.

Nie należy zatem bagatelizować pierwszych symptomów.

Znacznie rzadziej za obecność krwi w moczu odpowiada gruźlica urogenitalna. Ta dolegliwość najczęściej pojawia się u osób po 45. roku życia i w początkowej fazie rozwoju nie daje wyraźnych symptomów. Osoba chora może odczuwać osłabienie, pojawiają się stany podgorączkowe lub gorączka.

Układ moczowy daje o sobie znać dopiero po pewnym czasie. Choroba stanowi reaktywację pierwotnego ogniska gruźlicy, zlokalizowanego w płucach. Objawy moczowo-płciowe mogą pojawić się nawet po 20 latach. Prątki gruźlicy mogą przenieść się na nerki, pęcherz, moczowody, cewkę moczową i na narządy płciowe.

Gruźlica urogenitalna jest leczona według tego samego schematu, co ta sama choroba płuc.

Krew w moczu to jeden z objawów stanu chorobowego nerek. Stanowi jeden z charakterystycznych symptomów kamicy nerek. Pod tą nazwą kryje się grupa czterech schorzeń, które dają podobne symptomy. Inna jest natomiast przyczyna ich występowania. Kamica cystowa pojawia się w następstwie wady wrodzonej.

Z kolei kamica moczanowa, fosforanowa i szczawianowa to rezultat niewłaściwej diety. Za wystąpienie choroby odpowiadają związki chemiczne, które wytrącają się w nerkach. Te same substancje mogą równolegle pojawiać się w innych częściach układu moczowego. Tworzą one złogi, potocznie nazywane kamieniami.

Pierwszym objawem jest silny ból, któremu towarzyszą nudności i wymioty. Ten stan określa się jako atak kolki nerkowej. W większości przypadków leczenie ogranicza się do stosowania środków farmakologicznych.

Duże kamienie wymagają usunięcia chirurgicznego, choć coraz częściej używane są metody nieinwazyjne.

Krwiomocz może wskazywać na wystąpienie kłębuszkowego zapalenia nerek. Choroba ta jest wypadkową reakcji immunologicznej organizmu, który reaguje na wystąpienie zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. Często pojawia się po różnych infekcjach, przeważnie zlokalizowanych w obrębie gardła.

Stan zapalny jest w tym przypadku reakcją obronną na pojawienie się obcego białka – antygeny bakterii bądź wirusa skupiają się w naczyniach kłębuszków nerkowych. Poza krwiomoczem choremu mogą doskwierać problemy z oddawaniem moczu. Pojawia się obrzęk twarzy i stóp, czasami występuje gorączka.

Należy jednak zaznaczyć, że choroba często charakteryzuje się bezobjawowym przebiegiem.

Krew w moczu pojawia się w przebiegu gruźlicy nerek, czyli stanu reaktywacji pierwotnego zakażenia, zlokalizowanego w płucach. Pozostałe symptomy są niespecyficzne i mogą wskazywać na zapalenie pęcherza (trudności w oddawaniu moczu, uczucie silnego, czasami bolesnego parcia na pęcherz, podwyższona temperatura). Chory może odczuwać ból zlokalizowany w dolnych partiach pleców lub ból brzucha.

Wielotorbielowatość nerek to kolejna choroba, w której przebiegu pojawia się krwiomocz. Dolegliwość ma podłoże genetyczne, a leczenie ma za zadanie złagodzenie występujących objawów. U chorych konieczny jest przeszczep, ponieważ następstwem wielotorbielowatości jest niewydolność nerek.

Wypełnione płynem cysty rozrastają się, wywierając przy tym nacisk na tkanki organu, co prowadzi do ich zniszczenia. Poza krwią w moczu, do charakterystycznych symptomów należy nadciśnienie tętnicze, osłabienie organizmu, ból zlokalizowany w okolicy lędźwiowej i jamy brzusznej. Pojawiają się częste infekcje dróg moczowych.

W zaawansowanej fazie rozwoju choroby, nerki powiększają się do tego stopnia, że torbielowata powierzchnia staje się wyraźnie wyczuwalna pod skórą.

Krew w moczu, często występująca równolegle z białkomoczem, to jeden z objawów zawału nerki. Ten stan objawia się nagłym wystąpieniem silnego bólu, zlokalizowanego w okolicy lędźwiowej. Często towarzyszy temu gorączka, pojawiają się nudności i wymioty.

Krwiomocz jest charakterystyczny dla wady anatomicznej nazywanej zespołem dziadka do orzechów (zespół ucisku lewej żyły nerkowej przez aortę i tętnicę krezkową górną).

Problem w tym, że ta anomalia daje wiele niecharakterystycznych symptomów, przez co postawienie właściwej diagnozy jest trudne i często wymaga wcześniejszego wykluczenia innych dolegliwości.

Osoba chora odczuwa ból brzucha, pleców, nerek, pojawiają się nudności i wymioty. Kolejne symptomy to żylaki odbytu i kończyn, u mężczyzn pojawiają się żylaki powrózka nasiennego, a u kobiet – splotów okołojajnikowych.

W wyniku nacisku na lewą żyłę nerkową dochodzi do jej rozszerzenia, czego następstwem jest wystąpienie krążenia obocznego. W przypadku dzieci zespół często ustępuje samoczynnie. U osób dorosłych wymaga leczenia chirurgicznego.

Krew w moczu u mężczyzny, może wskazywać na dolegliwości ze strony gruczołu krokowego, czyli prostaty.

Zapalenie stercza dotyczy mężczyzn w każdym wieku, choć najczęściej diagnozowane jest u panów powyżej 50. roku życia. Chory odczuwa parcie na mocz, pojawia się gorączka. Oddawaniu moczu towarzyszy ból.

Zapalenie prostaty może być wynikiem działalności drobnoustrojów chorobotwórczych, które przedostały się do gruczołu wraz z krwią. Za zakażenie mogą być odpowiedzialne bakterie bytujące w moczu. Stan zapalny mogą wywołać także drożdżaki, przeniesione drogą kontaktu seksualnego.

Częstym powodem wystąpienia stanu zapalnego jest zastój wydzieliny stercza.

Leia também:  Kto Może Skierować Na Leczenie Odwykowe?

Obecność krwi w moczu może być wynikiem rozrostu gruczołu krokowego. Proces ten, choć jest naturalną konsekwencją starzenia się organizmu, nie występuje u każdego mężczyzny. Najczęściej diagnozowany jest u panów po 50. roku życia. Objawem jest częsta potrzeba oddawania moczu, pojawiająca się nawet w nocy i uczucie parcia na pęcherz.

Pojawiają się problemy z oddaniem moczu (mija pewien czas, zanim pęcherz zacznie się opróżniać), strumień moczu staje się słaby. W niektórych przypadkach dochodzi do zatrzymania moczu w pęcherzu. Łagodny przerost można leczyć farmakologicznie lub chirurgicznie. Nie należy bagatelizować objawów.

Nieleczona choroba może doprowadzić do wystąpienia raka prostaty.

Krew w moczu może okazać się symptomem złośliwego nowotworu. Taki objaw występuje w przebiegu raka gruczołu krokowego, nerek, pęcherza moczowego, cewki moczowej oraz moczowodu.

Na wystąpienie tych dolegliwości najbardziej narażone są osoby po 55 roku życia, znajdujące się w grupie ryzyka.

Zaliczają się do niej nałogowi palacze tytoniu, osoby poddane długotrwałej ekspozycji na działanie środków chemicznych i z dodatnim wywiadem rodzinnym.

Krew w moczu a guz Wilmsa

Krew w moczu, będąca objawem choroby nowotworowej, nie pojawia się wyłącznie u osób dorosłych. Dzieci narażone są na wystąpienie złośliwego nowotworu nerek, nazywanego guzem Wilmsa, lub nerczakiem zarodkowym. Choroba ta najczęściej pojawia się u dzieci do 4. roku życia.

Za wykształcenie zmiany nowotworowej odpowiadają pozostałości zarodkowej tkanki nefrogennej. Charakterystycznymi objawami są bóle brzucha, nudności, wymioty, zwiększony obwód brzucha, częste infekcje w obszarze dróg moczowych, zaparcia i nadciśnienie tętnicze.

W badaniu dotykowym wyczuwalny jest guz, umiejscowiony w jamie brzusznej, który nie powoduje dolegliwości bólowych.

Krew w moczu stanowi jeden z objawów endometriozy. Schorzenie pojawia się, gdy oddzielony fragment endometrium (błony śluzowej macicy) przemieści się poza jamę macicy. Jeżeli dotrze do układu moczowego, krwiomocz pojawia się przy każdej miesiączce. Oddawanie moczu wiąże się z odczuwaniem bólu, chora ma trudności z utrzymaniem moczu, pojawia się pieczenie okolic intymnych.

Krew w moczu a ciąża

Krew w moczu w okresie ciąży nie jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym i bezwzględnie wymaga konsultacji lekarskiej. Nie należy tłumaczyć tego naturalnymi zmianami, jakie zachodzą w organizmie kobiety.

Krwiomocz w ciąży zawsze wskazuje na wystąpienie nieprawidłowości, nawet jeżeli nie pojawia się regularnie, a przebarwienie jest tylko nieznaczne.

Należy jednak podkreślić, że obecność krwi w moczu kobiety ciężarnej, najczęściej wynika z tych samych przyczyn co krwiomocz u pozostałych osób. Należą do nich:

 • Infekcje układu moczowego.
 • Zmiany nowotworowe.
 • Wielotorbielowatość nerek.
 • Kamica nerkowa.
 • Pozostałe choroby dróg moczowych oraz nerek.

Krew w moczu może pojawić się w następstwie tępego lub penetrującego urazu układu moczowego. W przypadku mężczyzn bywa następstwem złamania prącia. Krwawienie może spowodować także zalegające w układzie moczowym ciało obce.

Krwiomocz może wystąpić jako jeden ze skutków ubocznych radioterapii, stosowanej w leczeniu chorób nowotworowych.

Czasami pojawia się w przebiegu niektórych chorób autoimmunologicznych i u osób cierpiących na niedokrwistość sierpowatokrwikową.

U osób, które przed wystąpieniem objawu odbyły podróż do jednego z egzotycznych krajów, może wskazywać na schistosomatozę. Choroba ta jest wywołana działalnością przywry z rodzaju Schistosoma. Pasożyt (bytujący w wodzie) przenika przez skórę i przedostaje się do naczyń krwionośnych. Bardzo często zakłada kolonię w pęcherzu moczowym, co skutkuje obecnością krwi w wydalanym moczu.

Krwiomocz może być związany z chorobami wątroby, które skutkują zaburzeniem procesu krzepnięcia krwi. Pojawia się też u osób ze skazą krwotoczną płytkową i cierpiących na chorobę Schönleina-Henocha.

Krew w moczu a leki i dieta

Krew w moczu często bywa rezultatem przyjmowania leków przeciwzakrzepowych, które zaburzają proces krzepnięcia. Z tego powodu, do moczu trafiają zbyt duże ilości krwi. Taki stan wymaga konsultacji z lekarzem prowadzącym, który może zadecydować o zmianie leku lub jego dawki. Krwiomocz mogą wywoływać także środki przeczyszczające i niektóre antybiotyki.

Warto wiedzieć, że czerwony mocz nie zawsze znaczy, że jest w nim obecna krew. Nienaturalne przebarwienie może wynikać ze spożywania żywności lub picia napojów ze sztucznymi barwnikami.

Za przebarwienie moczu mogą być odpowiedzialne także naturalne barwniki, obecne w niektórych warzywach. Czerwony mocz może pojawić się po zjedzeniu rabarbaru lub buraków i w takiej sytuacji wszelkie obawy są zbyteczne.

Po wydaleniu barwniku z organizmu powróci naturalny kolor moczu.

Czasami czerwony lub brązowy mocz jest wynikiem obecności hemoglobiny, lub mioglobiny. Czerwone zabarwienie moczu może też wystąpić u osób z porfirią. W aptekach dostępne są testy diagnostyczne do wykonania w warunkach domowych, które wykrywają obecność krwi w moczu. Nie należy jednak traktować ich jako substytutu konsultacji z lekarzem.

Movember, czyli kobiece wąsy dla facetów. Listopad to miesiąc walki z nowotworem prostaty i jąder

Krew w moczu – przyczyny krwiomoczu

Nieprawidłowe funkcjonowanie naszych dróg moczowych, często jest sygnalizowane przez nasz organizm pojawieniem się krwi w naszym moczu.  Pojawienie się krwi w moczu, jest dla nas powodem do zaniepokojenia, wymaga także konsultacji z lekarzem. Z czym wiąże się pojawienie krwi w moczu ?

Krew w moczu

Krwiomocz inaczej nazywana również hematurią jest to stan w którym duża liczba erutrocytów (krwinek czerwonych) występuje w naszym moczu. Wyróżniamy 2 rodzaje krwi w moczu:

 1. Mikroskopowy – krew w moczy widoczna tylko podczas badań
 2. Makroskopowy – zabarwienie moczu krwią widoczne podczas oddawania moczu

Krew w moczu może wskazywać na wiele różnych dolegliwości. Nie wolno jej lekceważyć, gdyż może być to przyczyna bardzo poważnej choroby.

Warto przeczytać: Krew w kale

Krwiomocz i jego przyczyny

Przyczyn pojawienia się krwiomoczu jest bardzo dużo. Duże znaczenie ma ilość występującej krwi, kolor a także pojawienie się skrzepów. Są to podstawowe symptomy, które alarmują że dzieje się coś niepokojącego. Wyróżniamy 3 rodzaje krwiomoczu:

 • Pozanerkowy
 • Nerkowy
 • Zanerkowy

Na jakie choroby może wskazywać krwiomocz? Oto przykłady chorób:

 • Zakażenie dróg moczowych
 • Choroby nerek
 • Choroba gruczołu krokowego
 • Endometrioza
 • Rak
 • Hemofilia
 • Choroby autoimmunologiczne
 • Zapalenie naczyń
 • Zespół Schonleina-Henocha
 • Urazy
 • Nadciśnienie
 • Polipy

Natomiast w przypadku wystąpienia dużej ilości skrzepów w moczy możemy to mieć związek z:

 • Zapaleniem dróg moczowych
 • Kamica nerkową
 • Zmian i chorób układu moczowego.

W przypadku skrzepów konieczne jest wykonanie badania USG, badania moczu oraz badania urologicznego.

WAŻNE!

Czerwony kolor moczy nie zawsze jest oznaką krwi w moczu. Aby to sprawdzić, możesz zakupić w aptece specjalny test, który potwierdzi lub wykluczy obecność krwi.

Krew w moczu u dziecka

Krwiomocz u dziecka, również jest stanem chorobowym. Głownie u dzieci u których występuje krwiomocz, problem dotyczy zakażenia układu moczowego.

Zakażenie dolnych dróg moczowych zapalenie dotyczy samego pęcherza, natomiast w sytuacji zapalenia górnych dróg moczowych może wystąpić odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Leia também:  Ile Kosztuje Leczenie Kanałowe Zęba 7?

  Krew w moczu ma również wiele innych przyczyn, może świadczyć między innymi o kamicy nerek, guzie Wilmsa, zaburzeń krzepnięcia krwi, torbielowatości nerek oraz chorobach nerek. Nigdy nie bagatelizuj hematurii u dziecka!

Krew w moczu (krwiomocz)krew w moczu u dziecka

Krew w moczu o mężczyzn

U mężczyzn pojawienie się krwi w moczu może być również przyczyną problemów z prostatą. Oczywiście, nie jest to jedyna choroba która dotyka mężczyzn w przypadku hematurii.  Mężczyźni, tak samo jak i kobiety, są narażeni na pozostałe choroby o których pisano wyżej.

Krew w moczu w ciąży

Jak w każdym przypadku pojawienia się krwi w moczu, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Kobiety w ciąży zazwyczaj regularnie wykonują badania moczu. Natomiast pojawienie się krwiomoczu w ciąży może być objawem zapalenia pęcherza, zapaleniu cewki moczowej, kamicy nerkowej, torbielowatości nerek, urazach nerek.

Krew w moczu a nowotwór

Niestety, w przypadku pojawienia się krwiomoczu, może to wskazywać  na chorobę nowotworową, która rozwija się w układzie moczowym. Rak nerki, prostaty lub pęcherza moczowego daje objawy obfitego krwiomoczu. Dodatkowo z czasem, pojawiać się mogą bóle podbrzusza, problemy z oddawaniem moczu, ból lędźwi, parcie na pęcherz lub kropelkowe oddawanie moczu.

Leczenie – czy farmakologia wystarczy?

Po dokładnej konsultacji z lekarzem, i wykonaniu szeregu badań, lekarz będzie w stanie zalecić odpowiednią formę leczenia.  Metody leczenie są całkowicie ukierunkowane od rodzaju choroby z jaka nas dotknęła.

  Wszelkie zapalenia leczone są antybiotykami, oraz lekami przeciwzapalnymi, natomiast w przypadku nowotworów konieczna jest operacja. Kamica nerkowa można leczyć zapobiegawczo, ale również można podjąć leczenie chirurgiczne.

Pamiętaj że leczenie, jest dobierane do stadium i rodzaju choroby. W przypadku hematurii, nie zaleca się domowego leczenia.

Informacja dodatkowa!

Diety z wysoką zawartością protein, działają bardzo szkodliwie na nasze nerki. Bardzo popularna dieta Dukana jest bardzo szkodliwa dla naszego układu moczowego. Również leki niesteroidowe np. Aspiryna oraz paracetamol, przyjmowane przez dłuższy okres, obciążają nasze nerki.  Praca nerek jest ogromnie ważną funkcją naszego organizmu, dlatego warto zadbać o ich prawidłowe funkcjonowanie.

Krwiomocz. Czy krew w moczu to objaw choroby układu moczowego?

Krew w moczu (krwiomocz)

Pojawienie się krwi w moczu zawsze jest objawem alarmującym, wymagającym szybkiego i dokładnego wyjaśnienia. Nawet jeśli krew pojawiła się w moczu zaledwie raz, nie wolno tego bagatelizować i należy natychmiast zgłosić się do lekarza, który pomoże zdiagnozować przyczynę takiego stanu rzeczy.

Krwiomocz dzielimy na dwa rodzaje: makroskopowy oraz mikroskopowy. W pierwszym przypadku krew w moczu widoczna jest gołym okiem i posiada mętną, czerwonobrunatną barwę, która przypomina kolorem ciemne piwo – zmianę zabarwienia powoduje znaczna liczba erytrocytów. Krwiomocz mikroskopowyz kolei da się stwierdzić dopiero po wykonaniu badania moczu pod mikroskopem.

Skąd ten krwiomocz?

Obecność krwi w moczu może wynikać z wielu różnych przyczyn. Często ma ona związek z nowotworowymi chorobami układu moczowego i sąsiednich narządów – szczególnie u pacjentów w starszym wieku. Problem krwiomoczu może być również objawem chorób gruczołu krokowego, m.in.

zapalenia prostaty oraz rozrostu gruczołu krokowego, a zatem dolegliwości, które trapią przeważnie mężczyzn po 50. roku życia. Pojawienie się krwi w moczu bywa też czasami wywołane działaniem niektórych leków, np.

penicylyny, leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz tych zmniejszających krzepliwość krwi.

Do innych częstych przyczyn krwiomoczu należą:

 • kamica układu moczowego (kamica nerek, moczowodu, pęcherza moczowego),
 • ostre stany zapalne dróg moczowych, m.in. zapalenia pęcherza moczowego,
 • torbiele nerek,
 • kłębuszkowe zapalenia nerek,
 • urazowe uszkodzenie układu moczowego (np. pęknięcie nerki),
 • zawał nerki,
 • intensywny wysiłek fizyczny.

Zdarza się również, że u niektórych pacjentów pacjentów krwiomocz wywołany jest obecnością ciała obcego w pęcherzu moczowym.

Poszukiwanie przyczyn krwiomoczu:

Diagnostyka krwiomoczu uzależniona jest od wieku pacjenta i podejrzewanej przyczyny. W większości przypadków obejmuje ona: posiew moczu, przesiewowe badania obrazowe (w zależności od potrzeby: USG, urografia, CT), cystouretroskopię, a w niektórych przypadkach także cytologię moczu i dodatkowe badania laboratoryjne w celu zdiagnozowania choroby układu moczowego.

Przed wizytą u lekarza warto odpowiednio przygotować się do rozmowy z nim i przypomnieć sobie przebyte w przeszłości choroby i operacje (w tym leczenie dodatkowe chemio i radioterapia), stosowane leki oraz używki, a także choroby występujące w rodzinie.

Przebadaj się!

Krew w moczu zawsze wymaga dodatkowych badań, gdyż często stanowi pierwszy i jedyny objaw poważnego zagrożenia jakim może być choroba układu moczowego. Dlatego przy krwiomoczu – nawet jednorazowym – należy zachować spokój i jak najszybciej zgłosić się na badania urologiczne, ponieważ wczesne zdiagnozowanie problemu stanowi klucz do właściwego leczenia.

Krew w moczu – krwiomocz a krwinkomocz ALFA-LEK

Krew w moczu (krwiomocz)Widoczna gołym okiem obecność w moczu erytrocytów (krwinek czerwonych) w ilości zmieniającej jego zabarwienie, nazywana jest krwiomoczem. Jeżeli krew w moczu jest obecna, jednak zauważenie jej umożliwia dopiero specjalistyczne badanie, wówczas takie zjawisko określa się terminem krwinkomoczu.

Krew w moczu to z pewnością najbardziej niepokojący objaw ze strony układu moczowego. W warunkach prawidłowych w próbce moczu powinny się znajdować zbędne metabolity rozpuszczone w dużej ilości wody.

Oddawanie moczu, jest to podstawowa droga usuwania płynów z organizmu, nie powinna się w nim jednak znajdować krew.

Krwiomocz może pojawić się w różnych okolicznościach, czasami jednorazowo, jednak nawet wtedy nie należy go lekceważyć.

Wykrycie krwi w moczu wymaga dalszego diagnozowania oraz ustalenia przyczyny takiego stanu. Po pierwsze trzeba wykluczyć zafałszowanie wyniku. Np. u kobiet może do tego dojść przy zanieczyszczeniu próbki moczu krwią miesiączkową. Mocz może również nabrać czerwonego zabarwienia np. po zjedzeniu dużej ilości buraczków, ale wówczas nie znajdziemy w nim krwinek.

Przyczyną krwiomoczu mogą być:

 • pourazowe uszkodzenie układu moczowego (np. pęknięcie nerki),
 • kamica nerkowa, w przebiegu której kamień uszkodził naczynie krwionośne w miedniczce nerkowej lub w czasie przemieszczania się w moczowodzie,
 • zawał nerki,
 • ostre stany zapalne układu moczowego,
 • skaza krwotoczna,
 • toczeń,
 • polipy lub brodawczaki pęcherza moczowego, a także inne rozrosty nowotworowe nerek lub dróg moczowych
 • choroby gruczołu krokowego,
 • ciało obce w pęcherzu moczowym.

Najczęstszą przyczyną makroskopowego krwiomoczu jest  nowotwór nerki. Jednak taką przyczynę trzeba różnicować również ze zmianami naczyniowymi, czy gruźlicą, które mogą dotyczyć nerek. Krew może się pojawiać w moczu również po intensywnym wysiłku fizycznym.

Może też, w przypadku panów, być objawem choroby gruczołu krokowego (prostaty), a u kobiet endometriozy. Przyczyn takiej dolegliwości jest sporo i gdy wystąpią pierwsze objawy należy niezwłocznie udać się do lekarza urologa, który wyda wstępną diagnozę i zleci dalsze postępowanie.

POWRÓT

Tagi:

krwiomocz, krwinkomocz, krew w moczu, nerki

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o ocenę

Oceniono na 5 gwiazdki z 5 oddanych głosów.

Zapalenie pęcherza a krew w moczu. Jakie są przyczyny krwiomoczu?

Co oznacza krew w moczu? Czy trzeba się niepokoić takim objawem? Jakie rzeczy mogą doprowadzić do pojawienia się krwiomoczu i jak powinniśmy dbać o cały układ moczowy? Każda osoba dorosła miała przynajmniej raz w życiu problemy z układem moczowym.

Leia também:  Liszajec Zakaźny Ile Trwa Leczenie?

Najczęściej są to różnego rodzaju infekcje, objawiające się uczuciem pieczenia przy oddawaniu moczu czy bólem podbrzusza lub cewki moczowej. Często towarzyszy temu mocny i nieprzyjemny zapach moczu.

Jednak niektóre osoby zauważają u siebie coś jeszcze bardziej poważnego, czyli krew w moczu, która jest wyjątkowo stresującym objawem.

Krwiomocz – przyczyny i sposób leczenia

Krwiomocz, czyli tzw. hematuria, jest sygnałem, że nasz układ moczowy nie pracuje prawidłowo. Sikanie krwią może pojawić się jednorazowo lub wielokrotnie. W każdym przypadku wymaga konsultacji lekarskiej. Bardzo często krwiomocz nie jest objawem zwykłego zapalenia pęcherza, a poważniejszej choroby, np. nowotworu czy kamicy nerkowej.

Hematuria może występować pod różnymi postaciami. W większości przypadków jest to krew w moczu widoczna gołym okiem. W takiej sytuacji mówimy o krwiomoczu makroskopowym.

U niektórych osób pojawia się inny rodzaj hematurii, czyli krwiomocz mikroskopowy. Wtedy krew nie jest widoczna gołym okiem, a jedynie podczas badania moczu pod mikroskopem.

Co powoduje powstanie krwiomoczu?

Jest wiele przyczyn wpływających na pojawienie się krwiomoczu. W niektórych przypadkach ma to miejsce w wyniku urazu i pęknięcia nerki. Bardzo często powodem jest kamica nerkowa, która uszkadza naczynia krwionośne w moczowodach. Czasami głównym powodem jest ostre zapalenie nerek lub występowanie polipów pęcherza moczowego czy choroby nowotworowe.

Krew w moczu może występować także u osób cierpiących na endometriozę, prostatę, choroby wątroby czy hemofilię.

Jak dbać o nerki?

Nerki są bardzo ważnym organem w naszym organizmie. Jeśli nie pracują prawidłowo, to może dojść do zakażenia całego organizmu, a w konsekwencji również do śmierci. Dla każdego z nas bardzo ważne powinno być jak najlepsze dbanie o układ moczowy, aby jak najdłużej działał prawidłowo.

Troszcząc się o własne nerki, powinniśmy przede wszystkim zmuszać je do pracy, czyli jak najwięcej pić. Zaleca się, aby dorosły człowiek przyjmował dziennie nawet 2-3 litry płynów. Najlepsza jest woda niegazowana, zupy, naturalne soki oraz domowe napoje, jak np. lemoniady czy kompoty.

Istotne jest również to, by co jakiś czas sprawdzać stan naszych nerek. Podstawowym badaniem, jakie trzeba w tym kierunku wykonać jest badanie moczu. Lekarze zazwyczaj przy okazji dodatkowo zapisują pacjentom skierowanie na morfologię z OB, ponieważ te trzy badania dają bardzo dobry obraz zdrowia danej osoby.

Dbanie o układ moczowy to także unikanie zakażeń. Osoby podatne na różnego rodzaju infekcje układu moczowego powinny stronić od kąpieli w publicznych basenach. Ważne jest także szybkie podejmowanie leczenia zakażeń intymnych, ponieważ one bardzo często przenoszą się na układ moczowy w sposób niemalże błyskawiczny.

Niezwykle ważne jest także stosowanie zbilansowanej diety, która nie doprowadza do nadwagi i wzrostu cholesterolu. Dla nerek niebezpieczny jest także nadmiar soli i siedzący tryb życia. Niewskazane jest również palenie papierosów, ponieważ zwiększa ono ryzyko powstania chorób krwionośnych.

Najważniejsze rzeczy, których musisz unikać, aby mieć zdrowe nerki jak najdłużej!

Poza stosowaniem odpowiedniej diety, przyjmowaniem dużej ilości płynów i podejmowaniem regularnego wysiłku fizycznego istotne jest także to, jakie leki stosujemy. Na nerki bardzo źle działają wszelkie niesteroidowe leki przeciwzapalne (typu aspiryna) oraz paracetamol przyjmowany przez dłuższy czas i w sporych ilościach.

Niebezpieczne jest stosowanie suplementów diety, które nie są dostępne w aptekach, ponieważ tak naprawdę nigdy nie wiemy, z jakich składników się składają i czy wszystkie z nich są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia. Nawet, jeśli są to leki ziołowe.

Trzeba też pamiętać o tym, że lekarze zalecają, aby korzystać z toalety zawsze wtedy, gdy odczuwamy taką potrzebę.

Zbyt długie przetrzymywanie moczu nie jest dla naszego zdrowia bezpieczne, ponieważ wypełniony moczem pęcherz jest powodem szybkiego namnażania się bakterii.

Złe jest także przerywanie strumienia moczu podczas sikania, ponieważ to powoduje, że bakterie dłużej przebywają w końcowym odcinku układu, co doprowadza do rozwoju infekcji.

Dieta białkowa a nerki

Diety proteinowe są szkodliwe dla nerek, ponieważ bardzo je obciążają. W ostatnich latach wyjątkowo popularna stała się dieta Dukana, której lekarze nie zalecają właśnie przez szkodliwość dla układu moczowego.

Rola nerek jest bardzo poważna w naszym organizmie. To przede wszystkim filtrowanie, oczyszczanie i dbanie o to, by w ciele człowieka nie zabrakło wszystkich minerałów w odpowiednich ilościach. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze praca nerek przebiega tak jak powinna. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja dla naszego zdrowia.

Krew w moczu (Krwiomocz). Leczenie i Diagnostyka. Lifemedica

Nawet najmniejsze ślady moczu we krwi są świadectwem chorób układu moczowego. Część z nich jest bardzo groźna, więc w każdym przypadku należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistami z Poradni Urologicznej Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.

Krew w moczu to objaw m.in. zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn i endometriozy u kobiet, ale też zmian nowotworowych. Czym jest krwiomocz? Hematuria to widoczne krwinki w moczu.

Barwią one mocz na różowo, a w przypadku dużej ilości nawet na brązowo. Bywa, że mocz przybiera nawet krwistoczerwony kolor. W niektórych przypadkach krwiomoczu kolor moczu pozostaje jednak bez zmian.

Mówimy wtedy o krwiomoczu mikroskopowym.

Krwiomocz – stan zapalny dróg moczowych

W przypadku zakażenia dróg moczowych początkowo dochodzi do kłopotów z oddawaniem moczu. Jest to też czynność bolesna, a w niezwykle małej liczbie przypadków towarzyszy jej także gorączka. Dopiero potem pojawia się krew w moczu.

Krwiomocz – choroby nerek

Krew w moczu to także objaw kamicy nerkowej, choroby kłębuszków nerkowych, gruźlicy nerek, zapalenia pęcherza moczowego, torbielowatości nerek, martwicy brodawek nerkowych, zawału nerki, zakrzepicy żyły nerkowej, tętniaka tętnicy nerkowej, zespołu dziadka do orzechów.

Krwiomocz – choroby prostaty

Krwiomocz może także wskazywać na choroby gruczołu krokowego, czyli prostaty. Jej rozrost zaczyna się u większości mężczyzn po 45. roku życia. Nie zawsze odbywa się to bez uszczerbku dla zdrowia.

W niektórych przypadkach powoduje przeszkodę podpęcherzową i powiększony gruczoł krokowy. W przypadku zapalenia gruczołu krokowego występują problemy z oddawaniem moczu, a także ból prostaty i krew w moczu.

Krwiomocz – choroba nowotworowa

W przypadku nowotworu pęcherza moczowego, nerek, prostaty, moczowodu i cewki moczowej także może pojawić się krew w moczu. Najczęściej towarzyszą im objawy ogólnoustrojowe, do których można zaliczyć ból, gorsze samopoczucie, podwyższoną temperaturę, powiększenie obwodu brzucha, nadciśnienie, wymioty, a także nawracające infekcje dróg moczowych.

Inne przyczyny krwiomoczu

Krwiomocz może pojawić się także przy endometriozie, w przypadku urazu w obrębie układu moczowego, a także ciała obcego w drogach moczowych. Wywołują go również zmiany popromienne po radioterapii w leczeniu nowotworu, zespół bólu lędźwiowego, choroby autoimmunologiczne, infekcje i niedokrwistość.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*