Korzonki – jak leczyć objawy zapalenia korzonków nerwowych?

Zapalenie korzonków nerwowych często powoduje ból pleców. Czasem leki bez recepty nie działają. Pytamy wtedy lekarza jak jak leczyć korzonki i uśmierzyć ich ból. W artykule wyjaśniam gdzie są korzonki, jakie dają objawy i jak je leczyć za pomocą maści, plastrów i skutecznych zastrzyków nadtwardówkowych.

Korzonki – jak leczyć objawy zapalenia korzonków nerwowych?

Co to są korzonki i dlaczego bolą?

Korzonki nerwowe to potoczna nazwa, która ma kilka znaczeń. Najczęściej przez korzonki rozumie się ból pleców na dole. Ból karku i szyi określa się jako korzonki szyjne.

Korzonki to również zdrobniała nazwa korzeni nerwowych które znajdują się w kręgosłupie. Są one bardzo wrażliwe, a ich ucisk lub zapalenie może powodować ból kręgosłupa oraz ból promieniujący wzdłuż nogi lub ręki.

Ten promieniujący ból często nazywa zapaleniem korzonków. Jego oficjalna nazwa medyczna to rwa. Rozróżniamy trzy rodzaj rwy:

 • rwa kulszowa – ból promieniujący do nogi spowodowany uciskiem i zapaleniem dolnych korzonków lędźwiowych
 • rwa udowa – ból promieniujący do nogi spowodowany uciskiem i zapaleniem dolnych korzonków lędźwiowych
 • rwa barkowa – ból promieniujący do ręki spowodowany uciskiem i zapaleniem korzonków szyjnych

W tym artykule mianem korzonki będę określał korzenie nerwowe.

Gdzie są korzonki?

Wielu zastanawia się, gdzie są korzonki u człowieka. Korzonki nerwowe znajdują się w kręgosłupie i wychodzą z niego przez otwory międzykręgowe. Następnie splatają się ze sobą tworząc nerwy, między innymi nerw kulszowy, udowy oraz nerwy biegnące do ręki. Zadaniem nerwów jest przewodzenie impulsów odpowiedzialnych za ruchy mięśni oraz przewodzenie czucia, w tym również czucia bólu.

Korzonki – jak leczyć objawy zapalenia korzonków nerwowych?

Korzonki znajdują się w całym kręgosłupie, ale najczęściej bolą w dole pleców, oraz w szyi gdzie mogą być uciskane przez „wypadnięte” dyski, czyli wypukliny lub przepukliny kręgosłupa.

Przyczyną chorych korzonków mogą też być zmiany zwyrodnieniowe. W lżejszych przypadkach zapalanie korzonków powoduje jedynie ból pleców lub karku.

W cięższych, ból promieniuje wzdłuż korzeni i tworzonych przez nie nerwów.

Korzonki – objawy

Atak korzonków nerwowych może nastąpić po schyleniu się, dźwignięciu ciężaru, energicznym sprzątaniu lub po przewianiu. Ci którzy doświadczyli na własnej skórze jak bolą korzonki opisują swoje dolegliwości jako nieznośny ból kręgosłupa, który nasila się przy określonych ruchach. Ból może utrudniać chodzenie i czasem zmusza do leżenia w łóżku.

Ból korzonków może także promieniować i mieć charakter nerwobólu. Jest on wtedy rwący i piekący. To, gdzie bolą korzonki zależy od lokalizacji ich zapalenia lub ucisku. Najczęściej jest to dół pleców lub szyja. Objawy korzonków to również mrowienie i drętwienie nogi lub ręki. Czasami dołącza się też osłabienie lub paraliż mięśni.

Korzonki – jak leczyć objawy zapalenia korzonków nerwowych?

Ból korzonków kręgosłupa lędźwiowego

Zapalenie korzonków nerwowych kręgosłupa lędźwiowego powoduje uciążliwy ból krzyża i lędźwi. Jeżeli zapalenie i ucisk nerwów w kręgosłupie jest znaczne, ból zaczyna promieniować do pośladka, uda, łydki i stopy. Zapalenie korzonków nerwu kulszowego powoduje rwę kulszową, a zapalenie korzonków nerwu udowego rwę udową.

Zapalenie korzonków szyjnych objawy

Chore korzonki szyjne mogą się objawiać sztywnością karku oraz paraliżującym bólem szyi, szczególnie z tyłu. Dolegliwości nasilają się przy ruchach głową, najbardziej przy skręcaniu w stronę bólu i odchylaniu głowy do tyłu.

Trzymanie ręki w górze często przynosi ulgę. Głowa jest lekko przekrzywiona na bok. Czasami skurcz mięśni jest tak silny, że objawy przypominają kręcz szyi.

W cięższych przypadkach dołączają się objawy rwy barkowej, czyli bólu promieniującego do ramienia, przedramienia i ręki. Może również pojawić się ból łopatki.

Korzonki – przyczyny

Zapalenie korzonków nerwowych może mieć wiele przyczyn, wśród których najbardziej powszechnymi są choroby dysków.

Dyskopatia

Tym, od czego najczęściej bolą korzonki jest dyskopatia, najczęściej pod postacią wypadnięcia dysku. Może to być wypuklina lub przepuklina kręgosłupa, która powoduje ucisk i zapalenie korzonków nerwowych.

Pociąga to za sobą ich niedokrwienie, co może prowadzić do uszkodzenia nerwu. Dyskopatia może być skutkiem przeciążenia lub nagłego dźwignięcia. Również nieprawidłowa postawa ciała oraz siedzący tryb życia źle wpływa na kręgosłup.

Przewiane korzonki

Wyziębione i przewiane plecy lub szyja, szczególnie kiedy skóra jest wilgotna mogą zapoczątkować atak korzonków kręgosłupie lędźwiowym lub szyjnym.

Przeziębione korzonki

Przeziębienie i inne infekcje nasilają stany zapalne w organizmie. To dlatego w czasie przeziębienia odczuwamy bóle stawów i mięśni. Ten stan zapalny może ogarniać również korzonki prowadząc do bólu kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego oraz bólu promieniującego do nogi lub barku.

Zwyrodnienie kręgosłupa

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa to głównie przerost stawów międzywyrostkowych, przerost więzadeł żółtych oraz osteofity. Choroba zwyrodnieniowa powoduje ciasnotę kanału kręgowego prowadząc do ucisku korzeni nerwowych i ich bólu. Zwyrodnienie postępuje znacznie częściej w przypadku wad kręgosłupa, na przykład skoliozy.

Korzonki w ciąży

Ból korzonków w ciąży to częsty problem. Nagły wzrost masy ciała, zmiana punktu ciężkości oraz zatrzymanie wody (tzw. opuchlizna) może powodować ucisk na nerwy. Najczęstsze dolegliwości to ból pleców na dole i bóle krzyża. Czasami atak korzonków następuje po porodzie.

Korzonki – leczenie

Wielu chorych pyta jak leczyć korzonki. Wszystko zależy od przyczyny i ciężkości bólu. W lżejszych przypadkach dolegliwości ustępują same, a w cięższych konieczny jest zastrzyk nadtwardówkowy lub operacja kręgosłupa.

Leki na korzonki bez recepty

Leki na korzonki bez recepty stosuje się w lekkich atakach. Jeżeli ból nie przechodzi w ciągu kilku dni albo pojawia się osłabienie lub drętwienie kończyny, problemy z kontrolowaniem moczu i stolca, należy szybko zgłosić się do lekarza. Przed zażyciem jakiegokolwiek leku należy zapoznać się z treścią ulotki albo skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Leki przeciwzapalne

Zapalenie korzonków nerwowych można wygaszać dostępnymi bez recepty niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Najczęściej są stosowane:

 • Diklofenak
 • Ibuprofen
 • Naproksen

Należy pamiętać, że te takie leki mogą uszkadzać żołądek i nerki.

Przeciwbólowy lek na korzonki

Przeciwbólowe tabletki na korzonki dostępne bez recepty to różne postacie Paracetamolu. Ten lek pomaga przetrwać trudne chwile i złagodzić ból. Nie należy przekraczać dopuszczalnej dawki i nigdy nie wolno spożywać tego leku z alkoholem, gdyż jest wtedy bardzo groźny dla wątroby.

Ćwiczenia na korzonki

Ćwiczenia na ból korzonków powinny być indywidualnie dobranie do przyczyny bólu. Należy ćwiczyć tak, aby nie zwiększać bólu. Dobry fizjoterapeuta może nauczyć odpowiedniej gimnastyki, przeprowadzić terapię manualną lub masaż. Ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie kręgosłupa oraz brzucha pomagają zapobiegać kolejnemu atakowi korzonków.

Czy korzonki można wygrzewać?

Najlepiej o wygrzewanie korzonków zapytać lekarza, gdyż każdy przypadek jest inny. Najczęściej nagrzewanie pomaga. Kiedy czujemy ciepło odczuwamy mniej bólu, a napięte mięśnie rozluźniają się.

Rozgrzewać możemy przy pomocy pasa rozgrzewającego na korzonki lub poduszki elektrycznej. Należy uważać żeby się nie poparzyć.

Uczucie ciepła możemy też wywołać poprzez specjalne substancje zawarte w plastrach rozgrzewających na korzonki oraz w maściach.

Maść na korzonki

Najlepsza maść na korzonki bez recepty to taka, która skutecznie łagodzi ból, zmniejsza zapalenie oraz rozluźnia napięte mięśnie. Taka maść nie powinna zawierać parabenów i innych substancji obniżających stężenie testosteronu, gdyż spowalniają one rehabilitację i regenerację. Samo masowanie maścią może spowodować rozluźnienie mięśnie oraz złagodzenie bólu.

Korzonki – leczenie, domowe sposoby

Domowe sposoby na korzonki obejmują wygrzewanie, leki bez recepty oraz odpoczynek. Może być potrzebne zwolnienie lekarskie L4. Należy unikać przewiania i wyziębienia, szczególnie nóg i pleców. Czasem pomaga ciepła kąpiel. W przypadku korzonków szyjnych można sobie pomóc stosując kołnierz stabilizujący.

Ból korzonków – ile trwa?

To, jak długo bolą korzonki zależy od ich przyczyny oraz skuteczności leczenia. Czas leczenia zapalenia korzonków trwa od kilku dni do kilku lat.

Leia também:  Como calcular o momento linear: 5 passos

Jeżeli ból nie przechodzi, należy zwrócić się do lekarza, który wie jak szybko wyleczyć korzonki szybko i skutecznie.

Nowoczesne metody leczenia, na przykład zastrzyk nadtwardówkowy mogą często w ciągu kilku dni wyleczyć ból, który w innym przypadku trwałby wiele lat.

Zastrzyki na korzonki

W lżejszych przypadkach zapalenia korzonków wystarczają zastrzyki domięśniowe. Mają one różnie nazwy, ale najczęściej zawierają niesteroidowe leki przeciwzapalne, witaminę B lub sterydy.

Będą działać pod warunkiem prawidłowego ukrwienia korzonków. Jeżeli zapalnie i ucisk nerwu zaciskają naczynia krwionośne, zwykłe zastrzyki nie działają.

W takich wypadkach zdecydowanie lepiej działają popularne w USA zastrzyki nadtwardówkowe.

Zastrzyki nadtwardówkowe na zapalenie korzonków

Skuteczne leczenie korzonków zastrzykami nadtwardówkowymi polega na precyzyjnym wprowadzeniu igły do miejsca zapalenia w kręgosłupie.

Specjalny płyn wypłukuje substancje zapalne, neutralizuje kwasicę oraz wygasza zapalenie. Dzięki temu znacznie polepsza się ukrwienie oraz odżywienie korzeni nerwowych.

Ból całkowicie ustępuje lub znacznie zmniejsza się, a uszkodzone nerwy zaczynają się regenerować.

Korzonki – jak leczyć objawy zapalenia korzonków nerwowych?

Operacja

Przy bardzo nasilonych zmianach w kręgosłupie niekiedy konieczne jest wykonanie operacji kręgosłupa. Na szczęście w wielu przypadkach dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod leczenia operacji można uniknąć.

 1. Govind J (2004). „Lumbar radicular pain”. Aust Fam Physician33: 409–12. PMID 15253601.
 2. Heckmann, J. G.; Lang, C. J.; Zöbelein, I; Laumer, R; Druschky, A; Neundörfer, B (1999). „Herniated cervical intervertebral discs with radiculopathy: An outcome study of conservatively or surgically treated patients”. Journal of spinal disorders12 (5): 396–401. doi:10.1097/00002517-199910000-00008. PMID 10549703.

Zapalenie korzonków – jak sobie z nim radzić?

Ból korzonków to funkcjonujące w języku potocznym określenie bólu okolicy lędźwiowej kręgosłupa, najczęściej z towarzyszącymi objawami neurologicznymi w postaci promieniowania bólu do kończyn oraz ich drętwienia. Zapalenie korzonków nerwowych można traktować jako pojęcie równoważne do ucisku lub podrażnienia korzeni nerwowych, które zaliczane są do tzw. zespołów korzeniowych.

Pojęcie „korzonków” wywodzi się od struktur nerwowych tworzących nerwy rdzeniowe. Każdy nerw rdzeniowy tworzą bowiem dwa korzenie nerwowe (korzeń przedni i korzeń tylny). Z połączenia obu korzeni powstaje pień nerwu, z którego z kolei odchodzą gałęzie nerwowe tworzące sploty. W organizmie człowieka występuje 31 par nerwów rdzeniowych.

Najbardziej znanym i rozpoznawalnym z nerwów rdzeniowych, który ulega częstym podrażnieniom jest nerw kulszowy wywodzący się ze splotu krzyżowego.

Ucisk lub proces chorobowy w jego obszarze prowadzi do powstania rwy kulszowej, jednostki chorobowej bardzo często określanej właśnie jako ból korzonków oraz mylonej z innymi problemami dyskowymi i przeciążeniowymi.

Przyczyny zapalenia korzonków nerwowych

Bezpośrednią przyczyną zapalenia korzonków jest stan chorobowy w okolicy włókien nerwowych lub ich mechaniczny ucisk.

Powodem, który może doprowadzić do zmian w okolicy korzeni są przeciążenia, urazy, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa (w tym dyskopatia), choroby zakaźne i infekcje, skolioza, nowotwory, niedobory witamin i mikroelementów (witaminy: D3, B12, K, wapń).

Także nadmierne wychłodzenie okolicy kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego może doprowadzić do wystąpienia dolegliwości.

To najczęściej kojarzona w potocznym rozumieniu przez pacjentów przyczyna, którzy najczęściej określają moment wystąpienia objawów jako „zawiało mi plecy” co oznacza powstanie stanu zapalnego na skutek wyziębienia dolnych partii pleców. Równie często w gabinetach spotykamy się z określeniem „postrzyknęło mnie” co z kolei wskazuje na  uraz lub przeciążenie skutkujące uciskiem dysku międzykręgowego na korzenie nerwowe.

Jak rozpoznać objawy

Głównym, a jednocześnie pierwszym objawem zapalenia korzonków nerwowych jest nagły, intensywny ból pleców. Ból dotyczy najczęściej dolnej partii kręgosłupa.

Ból tego pochodzenia jest bardzo intensywny, określany jako ostry, piekący, przeszywający ból, nasilający się podczas wykonywania niektórych ruchów i często uniemożliwiający poruszanie się.

  Objawy bólowe mają charakter promieniujący do całej dolnej części pleców, pośladków, a także kończyn.

Ból i towarzyszące mu objawy neurologiczne lokalizują się na przebiegu nerwu, który uległ podrażnieniu. Pacjent przyjmuje pozycję analgetyczną (pozycja przeciwbólowa).

Bardzo uciążliwe i niepokojące dla pacjentów objawy to mrowienie, drętwienie, przeczulica unerwianego obszaru i osłabienie lub niedowład mięśni tej okolicy.

Objawy nasilają się podczas ruchu lub czynności zwiększających ciśnienie w kanale nerwowych takich jak kichanie, kaszel, śmiech, parcie na stolec.

Zapalenie korzonków kręgosłupa lędźwiowego określane często mianem „lumbago”.

Objawy pochodzące z dolnych odcinków kręgosłupa (kręgosłup lędźwiowy i krzyżowy) dotyczą kończyn dolnych, a zmiany zlokalizowane w odcinku piersiowym i szyjnym wywołują objawy górnej części ciała i kończyn górnych.

W niektórych źródłach wskazuje się na wystąpienie objawów towarzyszących miejscowemu stanu zapalnemu, dotyczących całego organizmu takich jak bóle stawowe i mięśniowe, gorączka, bóle głowy.

Profilaktyka zapalenia korzonków

Profilaktyka zespołów korzeniowych dotyczy zarówno osób, u których dotychczas nie występowały opisane objawy, jak również, a nawet przede wszystkim, tych pacjentów, którzy mają za sobą epizod ataku bólu pochodzenia korzeniowego. Oczywistym jest, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Zapobieganie tego typu schorzeniom obejmuje przede wszystkim odpowiednie nawyki ruchowe podczas wykonywania aktywności fizycznej oraz podstawowych czynności dnia codziennego.

Właściwe podnoszenie ciężkich przedmiotów, pochylanie się, prawidłowa pozycja podczas siadu i leżenia, to najważniejsze elementy codziennego funkcjonowania.

Dodatkowo istotna jest aktywność fizyczna, w której jednym z elementów powinno być ćwiczenia właściwej postawy ciała, balansu mięśniowego oraz wzmacnianie mięśni stabilizujących kręgosłup. Prawidłowa masa ciała oraz odpowiednia dieta i podaż mikro i makroelementów także pomogą uniknąć wystąpieniu choroby.

Leczenie rehabilitacyjne w przebiegu zapalenia korzonków

W ostrej fazie choroby zaleca się przede wszystkim odpoczynek, unikanie aktywności fizycznej i ograniczenie prac nasilających ból. Przyjmowanie pozycji leżącej, przeciwbólowej przynosi ulgę i pozwala na szybszy powrót do sprawności. W tyk okresie stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozluźniające mięśnie i wspomagające pracę układu nerwowego ( także preparaty witaminowe).

Rehabilitacja w fazie ostrej obejmuje fizykoterapię (pole magnetyczne, laser, krioterapia) oraz  metody powięziowe.

Po ustąpieniu ostrych objawów bólowych i neurologicznych wprowadza się do terapii ćwiczenia mające na celu wzmocnienie gorsetu mięśniowego, stabilizację kręgosłupa oraz naukę prawidłowych wzorców (metoda PNF) i nawyków ruchowych.

W przypadku nasilonych i niepokojących objawów neurologicznych i znacznej przepukliny konieczne może być wdrożenie leczenia operacyjnego, o którym decyduje prowadzący lekarz ortopeda lub neurolog.

Domowe sposoby leczenia

Bóle korzonków to dolegliwość, która u wielu osób nawraca oraz jest lekceważona i leczona w myśl zasady „samo przejdzie”. Jest to dolegliwość, która nie leczona może prowadzić do wystąpienia poważnych skutków zdrowotnych.

Domowe metody leczenia mogą zmniejszyć objawy bólowe, złagodzić dolegliwości i umożliwić funkcjonowanie oraz wizytę u specjalisty, która jest niezbędna. Przede wszystkim należy odpoczywać przyjmując pozycję przeciwbólową (często to pozycja z kolanami uniesionymi do kąta 90 stopni).

W okresie bólu należy zrezygnować z aktywności ruchowej i pracy fizycznej oraz długotrwałego siedzenia. W wielu źródłach zaleca się stosowanie maści i plastrów rozgrzewających lub nagrzewanie bolesnej okolicy w inny sposób. W stanie ostrym jest to nie wskazane, ponieważ może nasilać stan zapalny.

Okolicę zapalną należy schładzać. Zabiegi rozgrzewające można stosować dopiero po ustąpieniu stanu zapalnego w celu rozluźnienia mięśni przykręgosłupowych.

Korzonki – jak leczyć objawy zapalenia korzonków nerwowych? Autor: dr Katarzyna Kubasiak

Fizjoterapeutka, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Fizjoterapeutka z 7-letnim stażem w pracy z pacjentami ortopedycznymi oraz sportowcami. Adiunkt w Zakładzie Anatomii Człowieka AWF w Krakowie. Ukończyła liczne kursy z zakresu anatomii palpacyjnej, terapii manualnej oraz terapii tkanek miękkich, a także specjalistycznych technik diagnostycznych i terapeutycznych.

Zobacz artykuły tego autora

Rwa kulszowa (korzonki) – objawy, przyczyny, leczenie

Rwa kulszowa (ischialgia; potocznie: korzonki) to atak silnego bólu pleców i nóg.

Objawy rwy kulszowej najczęściej pojawiają się nagle – ból jest paraliżujący i promieniuje od pośladka i lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa do tylnej części uda, a czasami nawet do stopy.

Leia também:  Como ajudar sua filha a superar o fim de um namoro

Przyczyną rwy kulszowej jest ucisk nerwu kulszowego lub podrażnienie korzeni nerwowych. Jakie są pierwsze objawy rwy kulszowej i jak leczyć korzonki?

Rwa kulszowa często potocznie nazywana jest „korzonkami”, „atakiem korzonków” lub „zapaleniem korzonków”. Nazwy te wynikają z przyczyny rwy kulszowej – zespół objawów rwy kulszowej rozwija się w wyniku uciśnięcia nerwu kulszowego zakończonego siecią korzeni nerwowych.

>> Leki na ból mięśni i stawów, leki przeciwzapalne, maści rozgrzewające oraz plastry

>> Plastry przeciwbólowe i rozgrzewające, plastry chłodzące, pasta borowinowa, kompresy żelowe

Czym są korzonki?

Korzonki są włóknami (a konkretnie pęcherzykami włókien nerwowych), które między kręgami odchodzą od rdzenia kręgowego. Można je podzielić na włókna nerwowe i czuciowe (korzenie grzbietowe) oraz włókna ruchowe (korzenie brzuszne).

Zapalenie korzonków i ból korzonków może wynikać nie tylko z rwy kulszowej (czyli ucisku na nerwy rdzeniowe tworzące nerw kulszowy), lecz także z innych schorzeń kręgosłupa, takich jak: skolioza, dyskopatia, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa.

Rwa kulszowa – przyczyny

Najczęstszą przyczyną ostrego ataku rwy kulszowej jest zwyrodnienie krążka międzykręgowego (czyli elementu chrzęstno-włóknistego w kształcie dysku), co w konsekwencji prowadzi do nacisku na korzenie nerwowe.

Warto wiedzieć, że proces zwyrodnieniowy w obrębie krążków międzykręgowych może się rozpocząć już nawet w okresie dojrzewania i początkowo nie dawać żadnych objawów.

W bezobjawowy sposób rozwija się dyskopatia i choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa; zmiany zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego pogłębiają się w wyniku nadmiernego obciążania.

Do powstania tzw. bólu korzeniowego i rozwoju rwy kulszowej może przyczynić się zarówno ucisk na nerw kulszowy (największy nerw w ciele człowieka), jak i inne patologie w obrębie nerwu korzeniowego (np.

zwyrodnienie polegające na zwężeniu kanału kręgowego lub kręgozmyk, czyli trwała zmiana pozycji względem siebie trzonów sąsiadujących ze sobą kręgów).

Bardzo rzadko przyczyną rwy kulszowej jest zmiana ropna w kanale kręgowym lub ucisk guzów nowotworowych na nerw kulszowy.

Rodzaje rwy kulszowej

W zależności od umiejscowienia patologii w obrębie korzeni nerwowych może wystąpić:

 • rwa kulszowa udowa – dotyczy okolicy lędźwiowo-krzyżowej; ból może promieniować do kolana – od pachwiny do przedniej części uda;
 • rwa kulszowa ramienna (rwa barkowa; neuralgia barkowa) – przyczyną tego rodzaju rwy kulszowej jest ucisk w odcinku szyjnym kręgosłupa;
 • rwa kulszowa lędźwiowa – ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, może promieniować do pośladków.

Objawy rwy kulszowej

 • nagły ból pleców (ból krzyża);
 • ból promieniujący do kończyny dolnej;
 • ból nasila się od ruchów kręgosłupa;
 • mrowienie kończyn;
 • drętwienie;
 • parestezje;
 • zaburzenia czucia;
 • osłabienia siły mięśniowej.

Leczenie rwy kulszowej

Leczenie rwy kulszowej w początkowej fazie (szczególnie w sytuacji pojawienia się nagłego i silnego bólu) polega na leczeniu objawowym (czyli zmniejszeniu dolegliwości bólowych), i leczeniu zachowawczym (odciążenie kręgosłupa, unikanie wysiłku, unikanie schylania się, podnoszenia ciężkich przedmiotów; a w pierwszej, trwającej kilka dni fazie – leżenie w łóżku, które nie powinno trwać dłużej niż 4-5 dni). Leczenie farmakologiczne rwy kulszowej polega na podawaniu leków przeciwzapalnych i leków przeciwbólowych – doustnie, w postaci maści, żelu lub domięśniowo – w postaci zastrzyków).

Kolejną fazą leczenia zachowawczego rwy kulszowej jest rehabilitacja i fizykoterapia: krioterapia, przezskórna elektrostymulacja (TENS), ultradźwięki.

Większość metod uzupełniających leczenie rwy kulszowej nie może być stosowana w fazie ostrej rwy kulszowej.

Najlepsze rezultaty w leczeniu rwy kulszowej przynosi łączenie ćwiczeń fizycznych pod okiem fizjoterapeuty z zabiegami fizykoterapeutycznymi.

W skrajnych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne rwy kulszowej. Stosowane zabiegi to m.in. mikrodiscektomia i laminektomia.

Dowiedz się więcej: Plastry przeciwbólowe, rozgrzewające i chłodzące. skład i zastosowanie

Zapalenie korzonków – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

O korzonkach zwykle mówimy w kontekście bólu kręgosłupa lędźwiowego. Tymczasem owe korzonki to nie zespół zapalny korzeni nerwowych, wychodzących z rdzenia kręgowego, ale tzw. bólowy zespół kręgosłupowo-korzeniowy. Zapalenie korzonków może być bardzo dokuczliwe i pojawić się nagle. Aby zwalczyć zapalenie korzonków, trzeba spędzić kilka dni w domu… i to na leżąco.

1. Co to są korzonki?

Korzonki nerwowe, inaczej korzenie nerwowe, to odchodzące od rdzenia kręgowego pomiędzy kręgami włókna nerwowe. Od rdzenia odchodzą po dwa korzenie brzuszne – zawierają one włókna ruchowe – i dwa korzenie grzbietowe – zawierają one włókna nerwowe i czuciowe.

Korzonki to niezwykle delikatne i wrażliwe struktury – z tego powodu ich ból jest tak dojmujący.

2. Zapalenie korzonków

Zapalenie korzonków to bólowy zespół kręgosłupowo-korzeniowy. Niedyspozycja atakuje “korzonki” nerwowe (korzenie nerwowe), czyli włókna nerwowe odchodzące od rdzenia kręgowego pomiędzy kręgami.

Od rdzenia odchodzą po dwa korzenie brzuszne – zawierają one włókna ruchowe – i dwa korzenie grzbietowe – zawierają one włókna nerwowe i czuciowe.

Korzonki to niezwykle delikatne i wrażliwe struktury – z tego powodu ich ból jest tak dojmujący.

Stan zapalny korzonków jest niezwykle uciążliwy, a odczuwalny ból pleców uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. W celu jego wyleczenia, zaleca się leżenie w łóżku oraz lekoterapię. Pomocne w pokonaniu dolegliwości są masaże i niektóre zabiegi fizykoterapeutyczne. Zapalenie korzonków atakuje nagle, a jej przyczyny są różnorakie.

Dolegliwość może wynikać zarówno z nadmiernej jak i za małej aktywności fizycznej, mechanicznego uszkodzenia krążka międzykręgowego, otyłości czy zmian zwyrodnieniowych.

Zapalenie korzonków charakteryzuje nagły, ostry ból pojawiający się bądź w górnej części pleców i promieniujący do karku lub stawu ramiennego, bądź też zlokalizowany w dolnej części, rozchodzący się na pośladki i kończyny. Zapalenie korzonków wywołuje ból, który nasila się przy wykonywaniu jakichkolwiek czynności. Towarzyszy mu uczucie drętwienia, parestezji oraz zaburzenie czucia.

Ból w okolicy lędźwiowej to lumbago. Ból promieniujący do pośladka i tylnej części kończyny dolnej to rwa kulszowa. Dolegliwościom tym mogą towarzyszyć: zaburzenia czucia, osłabienie lub zniesienie odruchów ścięgnistych, osłabienie lub zanik mięśni, zaburzenia zwieraczy, zaburzenia funkcji seksualnych.

3. Przyczyny zapalenia korzonków

Bólowy zespół korzeniowy to objawy wynikające z ucisku na nerwy rdzeniowe. Wśród najczęstszych przyczyn wystąpienia nagłego bólu związanego z zapaleniem korzonków wymienia się:

 • uszkodzenie krążka międzykręgowego (dysku) – może do tego dojść przy nagłym skręcie tułowia lub podnoszeniu dużego ciężaru. Jeśli pęknie wtedy pierścień i jądro miażdżyste (zawarte w dysku) się wysunie, uciskając nerw, powstaje ostry ból;
 • intensywne ćwiczenia fizyczne lub trening bez rozgrzewki – prowadzą do uszkodzenia mięśni przykręgosłupowych i więzadeł stawowych;
 • choroba zwyrodnieniowa lub reumatoidalne zapalenie stawów – prowadzą do zmian kostnych kręgosłupa
 • mała aktywność fizyczna;
 • otyłość.

Zapalenie korzonków może pojawić się także na skutek przeciążenia kręgosłupa (zła pozycja siedzenia i spania, siedząca praca), a także nadwyrężenie mięśni i wykonywanie gwałtownych ruchów. Przyczyniają się do tego także choroby zapalne stawów, kości, infekcje wirusowe lub bateryjne, osłabienie oraz stres.

Silne bóle pleców mogą być także maską dla następujących schorzeń, takich jak:

 • cukrzyca,
 • półpasiec,
 • ropień nadtwardówkowy,
 • przewlekłe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
 • nowotwór
 • przerzuty nowotworowe do kręgosłupa albo następstwa urazów tej okolicy.

4. Objawy zapalenia korzonków

Zapalenie korzonków charakteryzuje nagły, ostry ból pojawiający się bądź w górnej części pleców i promieniujący do karku lub stawu ramiennego, bądź też zlokalizowany w dolnej części, rozchodzący sie na pośladki i kończyny. Ból nasila się przy wykonywaniu jakichkolwiek czynności.

Ból w okolicy lędźwiowej, to lumbago. Ból promieniujący do pośladka i tylnej części kończyny dolnej, to rwa kulszowa.

Dolegliwościom tym mogą towarzyszyć:

 • zaburzenia czucia, np. uczucie drętwienia
 • osłabienie lub zniesienie odruchów ścięgnistych
 • osłabienie lub zanik mięśni
 • zaburzenia zwieraczy
 • zaburzenia funkcji seksualnych

4.1. Ból kręgosłupa

Ból korzonków objawia się nagłym i bardzo silnym bólem pleców, który promieniuje od kręgosłupa poprzez ręce i nogi aż do palców. Stan zapalny i ból korzonków powoduje ogólne osłabienie pracy mięśni, a także ich napięcia.

Leia também:  Złamania osteoporotyczne – najczęstsze złamania kości w osteoporozie

Każdy nagły ruch może powodować wzmożenie dolegliwości. Ból korzonków może być spowodowany przykurczem mięśni przykręgosłupowych. Mogą pojawić się również inne objawy niezwiązane z kręgosłupem, np. katar, kaszel, gorączka czy ból głowy.

Ból korzonków to także symptom rwy kulszowej, czyli przepukliny krążka międzykręgowego. Jest to dolegliwość, która może się ujawnić nawet po kilku miesiącach od przeciążenia lędźwiowego fragmentu kręgosłupa czy dźwignięcia zbyt ciężkiego przedmiotu.

Ból umiejscawia się w dolnej części pleców i może promieniować do dolnych partii ciała. Rwa kulszowa powoduje silny ból i bardzo często jedyną pozycją, którą chory może przyjąć jest pozycja leżąca, ponieważ nie występuje wtedy ucisk na nerwy korzeniowe. Inną dolegliwością w przebiegu której pojawia się ból korzonków jest rwa udowa.

5. Leczenie zapalenia korzonków

Ból korzonków musi być leczony natychmiastowo, ponieważ jest to dolegliwość, która znacznie utrudnia funkcjonowanie. W momencie, kiedy już się uaktywni, należy jak najczęściej przebywać w pozycji leżącej.

Pacjent z zapaleniem korzonków powinien spędzić kilka dni w pozycji leżącej, by odciążyć kręgosłup. Aby uśmierzyć ból wywołany zapaleniem korzonków, przepisuje się mu leki rozluźniające mięśnie, ponieważ z powodu zapalenia korzonków są one bardzo napięte oraz leki przeciwbólowe.

Ponadto, jeżeli zapalenie korzonków dotyczy odcinka szyjnego kręgosłupa, stosuje się kołnierze stabilizujące i leki rozluźniające mięśnie, przeciwdziałające nadmiernemu nadwyrężeniu.

Ból złagodzą też masaże, fizykoterapia, krioterapia, laseroterapia, nagrzewanie lampą. Terapia dolegliwości związanych z zapaleniem korzonków powinna się też opierać na rozluźnieniu napiętych mięśni i przede wszystkim na odpoczynku w pozycji odciążającej kręgosłup. Inaczej jest przy niedowładach będących wynikiem chorych korzonków. W takim przypadku wykonuje się operację.

Ból złagodzą też masaże i zabiegi fizykoterapeutyczne, których zadaniem jest zmniejszenie napięcia i utrzymanie funkcji kręgosłupa oraz powstrzymanie zmian stawowych. Do zabiegów zalecanych podczas zapalenia korzonków należą:

 • krioterapia
 • laseroterapia
 • nagrzewanie lampą
 • ultradźwięki
 • prądy o niskiej częstotliwości
 • promieniowanie świetlne, ultrafioletowe, podczerwone

Terapia powinna opierać się przede wszystkim na rozluźnieniu napiętych mięśni i przede wszystkim na odpoczynku w pozycji odciążającej kręgosłup. Inaczej jest przy niedowładach będących wynikiem chorych korzonków. W takim przypadku wykonuje się operację.

6. Profilaktyka

Oczywiście lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Profilaktyka w odniesieniu do korzonków to przede wszystkim zmiana złych nawyków w trybie życia.

Co należy zrobić, by nie cierpieć na zapalenie korzonków? Regularne ćwiczenia, zachowywanie wyprostowanej postawy ciała, sen na odpowiednim (najlepiej twardym) podłożu, dbanie o prawidłową masę ciała, unikanie wyziębiania organizmu, zdrowa dieta – to najlepsze metody na zapobieganie bólom korzonków.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Korzonki – ból w dolnej części kręgosłupa. Jak pomóc choremu?

Ból korzonków to potoczna nazwa zespołu korzeniowego. Zmagają się z nim miliony ludzi na całym świecie i w różnym wieku. Przyczyn powstawania bólów korzeniowych jest wiele. Mogą być to zarówno urazy mechaniczne, jak i zmiany zwyrodnieniowe lub choroby neurologiczne. Leczenie zespołu korzeniowego jest ukierunkowane głównie na łagodzenie bólu.

Ból korzonków najczęściej zlokalizowany jest w dolnej części kręgosłupa. Jednak zespół korzeniowy dotyczyć może także wyższych partii kręgosłupa. Ból korzonków znacznie ogranicza zakres ruchomości chorego i upośledza jego codzienne funkcjonowanie Zespołowi korzeniowemu można próbować zapobiec, stosując ćwiczenia usprawniające i odciążając kręgosłup.

Ból korzonków nerwowych to zespół korzeniowy. Korzonki nerwowe to włókna odchodzące od rdzenia kręgowego1. Są zlokalizowane pomiędzy kręgami, a ich struktura jest bardzo delikatna. W efekcie łatwo o ich uszkodzenie, co manifestuje się bólem w obrębie kręgosłupa, kończyn dolnych bądź górnych i upośledzeniem normalnego funkcjonowania. 

Na powstawanie zespołu korzeniowego ma wpływ szereg czynników. Za najczęstszą przyczynę uważa się chorobę zwyrodnieniową. Ból korzonków powstaje również na skutek urazów mechanicznych lub przeciążeń. Powodem są także infekcje bakteryjne i wirusowe.

Przypadłości sprzyja ponadto gwałtowny ruch, dyskopatia i przeciążenie wywołane nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Zespół korzeniowy jest również często spotykany u pacjentów chorych przewlekle, np. u osób z cukrzycą, skrajną otyłością brzuszną oraz nowotworami kręgosłupa.

Korzonki dokuczają także chorym na półpaśca i pacjentom ze schorzeniami neurologicznymi2.

Charakterystycznym objawem zespołu korzeniowego, obejmującego odcinek lędźwiowy, jest ból w dolnej części kręgosłupa. Może on promieniować do pachwin i kończyn dolnych, czego skutkiem jest znaczne ograniczenie ruchomości i niemożność przemieszczania się z miejsca na miejsce.

Korzonki mają bardzo wrażliwą strukturę, więc każde uszkodzenie manifestuje się dyskomfortem połączonym z bólem. Chory może odczuwać drętwienie i mrowienie, a nawet może mieć pełne objawy neurologiczne i wówczas konieczna jest pilna konsultacja neurochirurgiczna3.

Poza tym mogą pojawić się inne objawy ucisku np. problem z oddawaniem moczu i/lub stolca, co również powinno skłonić do pilnej konsultacji z neurochirurgiem. Rwa ramienna, czyli zespół korzeniowy dotyczący nerwów wchodzących w skład splotu ramiennego, objawia się bólem w górnych partiach ciała.

Chory uskarża się wtedy na ból karku, promieniujący do kończyny górnej, łopatki czy klatki piersiowej.

Diagnostyka zespołu korzeniowego opiera się przede wszystkim na dokładnym wywiadzie medycznym i badaniu przedmiotowym.

Lekarz zapyta o przebyte i trwające choroby współistniejące oraz potencjalne urazy. Może zlecić badania laboratoryjne i obrazowe, np.

rezonans magnetyczny, tomografię komputerową lub badanie rentgenowskie (RTG). Ważnym elementem jest również określenie charakteru i czasu bólu.

Leczenie korzonków to głównie łagodzenie bólu. Jeśli dolegliwość jest skutkiem poważnej choroby, pacjent powinien jak najszybciej podjąć terapię. Konieczne jest odciążenie zbolałego odcinka.

W okresie dokuczającego bólu pacjent powinien leżeć. Jeśli jego samopoczucie się poprawi, musi chodzić na fizjoterapię i rehabilitację.

Ćwiczenia wzmacniające oraz zabiegi przeciwbólowe mogą zapobiec nawrotowi choroby w przyszłości.

Leczenie farmakologiczne bólu korzonków może opierać się na podawaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, pod warunkiem że stopień dolegliwości bólowych określany jest jako łagodny do umiarkowanego. Przy dolegliwościach, które utrudniają normalne funkcjonowania, konieczna jest specjalistyczna konsultacja i dopasowane leczenie.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne to grupa leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, do których należy między innymi ibuprofen czy ketoprofen. Oba te leki są dostępne bez recepty.

Ważne, aby pamiętać, że ketoprofen stosuje się w ostrym bólu o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, krótkotrwale, to jest bez konsultacji lekarskiej do maksymalnie 5 dni. 

Z bólem korzonków można próbować poradzić sobie domowymi sposobami. Przyjęło się, że ulgę przynosi spanie lub leżenie na twardej i równej powierzchni. Sprawdzają się także okłady lub plastry przeciwbólowe dostępne bez recepty.

Zapalenie korzonków nerwowych ma tendencję do nawrotów, zwłaszcza jeśli przyczyną jest nadwaga i brak aktywności fizycznej. Wówczas postępowanie jest długofalowe, ale chory musi przede wszystkim schudnąć. Wyrobienie dobrych nawyków jest kluczem do wyzdrowienia.

Nawracający zespół korzeniowy nierzadko wymaga intensywnego leczenia i pobytu w ośrodku rehabilitacji. Warto zapytać lekarza o taką możliwość.

KETO/292/08-2020

Dowiedz się również czym jest zapalenie nerwu kulszowego?

Bibliografia:

1. W. Łubkowska, B.Mroczek, Współczesne kierunki rehabilitacji w zespołach bólowych kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego – przegląd systematyczny, „Pomeranian Journal of Life Sciences”, 2018, t. 64, nr 1, s. 153. 2. I.

Milanow, Zespół bólowy kręgosłupa, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2014, t.10, nr 3, s. 258. 3. T. Domżał, Przewlekłe nieswoiste bóle krzyża – stara dolegliwość czy nowa choroba neurologiczna?, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2008, t.

2, nr 2, s. 155.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*