Kolor kału – jaki kolor stolca oznacza chorobę?

Kolor kału – jaki kolor stolca oznacza chorobę?

Dzięki codziennej obserwacji stolca wiele osób na wczesnym etapie ma szansę wykryć poważne choroby układy pokarmowego. Kolor i budowa kału mówią nie tylko o tym, co zostało skonsumowane, ale także informują o wszelkich nieprawidłowościach i zmianach w organizmie. Jaki kolor stolca jest prawidłowy, a który powinien niepokoić?

Prawidłowa budowa stolca

Określenie prawidłowej budowy i koloru stolca może pomóc w jego dalszej obserwacji, co jest konieczne podczas pojawienia się niepokojących objawów bólowych lub w niektórych schorzeniach, np. szczelinie odbytu.

Kał składa się przede wszystkim z wody, pokarmu oraz bakterii, dlatego jego kolor jest zależy od spożywanego pokarmu i wypijanych napojów. Jego struktura nie powinna być zbyt luźna, co mogłoby świadczyć o biegunce, ani zbyt związana, co oznaczałoby zaparcia.

Prawidłowy kolor wydalanej kupy powinien być brązowy, jednak dokładny jej odcień jest zależy od wielu czynników – bardziej ciemny lub jasny także oznacza zdrowy stolec.

Kolory stolca

 • Czarny – tym kolorem ludzie martwią się najczęściej, ponieważ zwykle zwiastuje krwawienie z przewodu pokarmowego, które może być spowodowane chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, żylakami przełyku, owrzodzeniem przełyku czy pęknięciem błony śluzowej żołądka. Jeżeli nie odczuwasz żadnych innych dolegliwości bólowych, warto zastanowić się, co wcześniej zostało spożyte. Czarny kolor stolca mogą powodować również jagody, buraki i wiśnie. Co istotne, ciemna barwa pojawia się również wraz z suplementacją żelaza.
 • Zielony – stolec o zabarwieniu zielonym pojawia się często wraz z zatruciem pokarmowym, np. salmonellą. Pojawia się on poprzez żółć, która obecna jest w przewodzie pokarmowym. Niepokojące sygnały mogą świadczyć o zespole jelita drażliwego, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego czy chorobie Leśniowskiego-Crohna. Jednak nie od razu zielony kał świadczy o poważnych chorobach – najczęściej jest to efekt antybiotykoterapii lub stosowania środków przeczyszczających, co zaburza naturalną florę bakteryjną jelit. Taki kolor pojawia się również wraz ze spożyciem produktów zawierających chlorofil, czyli np. szpinaku, sałaty, kapusty czy brokułów.
 • Jasna/żółta – kupę żółtą lub jasną inaczej nazywa się odbarwioną. Występuje przeważnie poprzez uszkodzenie dróg żółciowych, np. kamicy lub choroby trzewnej. Najczęściej obserwuje się u osób z celiakią, czyli z zaburzonym wchłanianiem glutenu.

Kiedy należy się martwić?

Wyróżnia się kilka niepokojących sygnałów podczas wypróżniania, które należy natychmiast skonsultować z lekarzem. Pierwszym znakiem powinien być nieprawidłowy kolor kału, który utrzymuje się więcej niż kilka dni.

Jeżeli jego zabarwienie wynika z suplementacji lub spożywanych pokarmów, zazwyczaj na następny dzień wszystko powinno wrócić do normy, jeżeli nie – może to być bardzo ważny sygnał o nieprawidłowościach ze strony układu pokarmowego. O niedobrym stanie zdrowia mogą świadczyć również częste bóle brzucha i zwieraczy.

Warto w takim wypadku obserwować swój kał i papier, którego używamy. Śladowe ilości krwi czy zakrzepy mogą świadczyć o szczelinie odbytu, hemoroidach lub krwawieniu z odcinka przewodu pokarmowego.

Pokarm wywiera bardzo ważny wpływ na to, jakiego koloru jest wypróżniany stolec. Zmiana jego barwy nie zawsze oznacza poważne problemy zdrowotne, czasami jest to po prostu skutek naturalnych barwników spożywczych. Jeżeli jednak odczuwalne są inne objawy, np. ból brzucha, warto częściej obserwować stolec, a w razie wszelkich wątpliwości zasięgnąć opinii lekarza.

lis 7, 2019borbis

Kolor kału – jaki powinien być kolor kału? [Barwy kału]

Kolor kału prawidłowy, czyli jaki? Kolorystyczna norma dla stolca jest dość szeroka (od umiarkowanie jasnych do bardzo ciemnych brązów), zwykle nie mamy problemów z oceną sytuacji, szczególnie, gdy kał jest papkowaty (ani płynny, ani bardzo twardy), nie zawiera też widocznych domieszek, a jego kolor odzwierciedla po części to, co ostatnio jedliśmy. Kiedy jednak stolec jest wyraźnie odbarwiony lub znacznie ciemniejszy niż zwykle, zielonkawy czy czerwony, włącza się nam lampka alarmowa. Słusznie. Taka sytuacja zawsze wymaga wyjaśnienia i znalezienia przyczyny, szczególnie, gdy problem utrzymuje się dłużej lub powraca.

Kał zwykle szarawy, przypominający glinę, często oznacza problemy z wątrobą, a dokładniej nieprawidłowości związane z wydalaniem żółci. Często odbarwienie kału jest połączone z nienaturalnym kolorem moczu (robi się wyraźnie ciemniejszy). Może też, chociaż wcale nie musi, wystąpić zażółcenie cery, oczu czy swędzenie skóry na dużej powierzchni.

Cholestaza (czyli nieprawidłowy odpływ żółci) może oznaczać wirusowe zapalenie wątroby. Przyczyną bywa też kamica żółciowa i marskość wątroby. Rzadko właśnie tak objawia się zakażenie pasożytami.

Jeśli jesteś w trakcie diagnostyki, bądź leczenia, pamiętaj, że sprawcą “problemu” mogą być leki zawierające wodorotlenek glinu, a nawet baryt, środek cieniujący, stosowany podczas badań kontrastowych (wówczas stolec bywa całkiem biały). Zwykle jednak lekarz nie zapomina uprzedzić o takich skutkach ubocznych leczenia czy diagnostyki, a nawet uprzedza, po jakim czasie miną.

Jeśli podejrzewasz cholestazę, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Proste badania laboratoryjne zwykle pozwalają wstępnie ocenić sytuację. Jeśli z twoim układem pokarmowym rzeczywiście dzieje się coś niepokojącego, internista skieruje cię do gastrologa lub innego specjalisty.

Zazwyczaj u osób, którym nic nie dolega, jest skutkiem spożywania zbyt wielu produktów zawierających barwnik karoten. Zwykle szybko mija. Zarazem ekspresowe “przelatywanie” produktów przez układ pokarmowy (pozwalające “przetrwać” barwnikom) warto przy okazji omówić z lekarzem pierwszego kontaktu. Po jednej marchewce nie ma powodu do takich objawów.

Są co najmniej trzy poważne problemy ze zdrowiem, które mogą objawiać się żółtymi stolcami:

 1. Choroby trzustki
 2. Mukowiscydoza
 3. Celiakia

Kiedy stolec jest żółty, a zarazem wyjątkowo cuchnie, wydaje się być pokryty tłuszczem, sprawę trzeba wyjaśnić szybko. Przyczyną mogą być zaburzenia wchłaniania tłuszczów, czyli problem z trzustką.

Celiakia, czyli nietolerancja glutenu, wcale nie musi dawać wyraźnych objawów we wczesnym dzieciństwie. Często jest rozpoznawana dopiero u osób dorosłych, na podstawie biopsji jelita cienkiego, wykonanej z powodu niespecyficznych objawów jak:

 • niedożywienie,
 • kolki,
 • nadmierne gazy, 
 • zaburzenia zachowania.
Leia também:  Jakie Sa Objawy Gdy Ma Sie Kleszcza?

Mukowiscydoza zwykle rozpoznawana jest we wczesnym dzieciństwie (a coraz częściej, szczęśliwie, już u noworodków, dzięki badaniom przesiewowym), ze względu na wyjątkowo poważne dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. przewlekłe biegunki), jak i oddechowego (zapalenia oskrzeli, zatok, objawy zbliżone do astmy).

Bywa jednak, że pediatra skupia się na objawach i schorzeniach, będących jedynie skutkiem tej choroby. W przypadku wątpliwości można wykonać proste, wiarygodne badanie (98 proc. skuteczność diagnostyczna), umożliwiające wykluczenie mukowiscydozy: tzw. test potowy, chlorki w pocie.

Niestety, wciąż nie jest stosowane standardowo i powszechnie dostępne.

Nagła, żółta biegunka, świadczy często o infekcji bakteryjnej jelita.

Chorobami układu pokarmowego zajmuje się gastrolog, do którego kieruje lekarz pierwszego kontaktu.

Jeśli aktualnie przyjmujesz preparaty żelaza (np. z powodu niedokrwistości), nie ma się czym martwić: to ten pierwiastek sprawia, że kolor kału się zmienił. Po leczeniu wszystko wróci do normy. Podobne skutki może wywołać stosowanie węgla lekarskiego lub leków zawierających związki bizmutu.

Stolec smolisty może jednak oznaczać krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego, a kał zabarwia przetrawiona krew. Wówczas konieczne jest leczenie.

Krew w stolcu: zawsze alarmujący objaw

Wielu osobom zdarzyło się przerazić “krwią” w stolcu, która w rzeczywistości była skutkiem buraczków w diecie. Zarazem prawdziwa świeża krew, najczęściej pochodząca z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, to ważny sygnał ostrzegawczy. Może oznaczać zarówno hemoroidy, jak i chorobę nowotworową.

I w tym przypadku “winna” bywa żółć. Pierwotnie ma ona zielonkawy kolor, który w jelicie cienkim przechodzi w żółty, a w grubym, ostatecznie, w brązowy. Jeśli tzw.

pasaż (czyli tempo przechodzenia pokarmu przez układ pokarmowy) jest przyspieszony, żółć nie ulega pełnym przeobrażeniom i pozostaje żółta, zwykle gdy problem dotyczy jelita grubego, bądź właśnie zielona, jeśli niemal niezmieniona przechodzi już przez jelito cienkie. Szybki pasaż, połączony z dietą obfitującą w zielone składniki, może dać takie efekty.

Jeśli raz przesadzisz ze szpinakiem czy sałatą, a potem zobaczysz go w stolcu, raczej nie ma się czym martwić. Jeśli jednak chlorofil (zielony barwnik) często jest obecny w kale, porozmawiaj o tym z lekarzem. Podobnie bywa, gdy akurat stosujesz środki przeczyszczające (także zioła) czy antybiotyki.

Żółć po prostu mogła zostać zielona i problem minie po zakończeniu leczenia. Zarazem pamiętaj, że stosowanie antybiotyków może doprowadzić do zaburzenia flory bakteryjnej w jelitach. Niekorzystne mikroby mogą się w nich rozpanoszyć i wpłynąć na barwę stolca, a przede wszystkim doprowadzić do problemów jelitowych.

Dlatego tak istotne jest przyjmowanie osłonowo probiotyków, dobrych bakterii, które zapewnią biologiczną równowagę w jelicie.

Zielonkawe stolce towarzyszą biegunkom, także tym spowodowanym przez salmonellę. Pamiętaj, że u osoby dorosłej biegunkę zazwyczaj można leczyć samodzielnie.

Jeśli jednak obserwujesz u siebie pierwsze objawy odwodnienia, biegunka jest wodnista (luźny stolec to nie to samo) lub z domieszką krwi, stolców jest więcej niż pięć dziennie, luźny kał utrzymuje się ponad pięć dni, trzeba odwiedzić internistę.

Zielonkawe stolce czasem towarzyszą alergii pokarmowej (np. na białka mleka krowiego), ale także:

Prawdopodobieństwo poważniejszego problemu zdrowotnego jest większe, jeśli nieprawidłowy jest nie tylko kolor, ale i konsystencja stolca (bywa zbyt luźny, lśniący, jakby pokryty tłuszczem, wodnisty) lub sposób jego oddawania.

Wielu chorobom układu pokarmowego (zapalnym, przy zaburzeniach trawienia) towarzyszą tzw. stolce strzelające, wydostające się wraz z gazem pod ciśnieniem. Nie wahaj się i odwiedź lekarza pierwszego kontaktu.

On zdecyduje, zwykle na podstawie badań, czy nie wymagasz stałej opieki gastrologa, alergologa czy innego specjalisty.

Zielony stolec, biegunka i inne problemy z kupą. Co oznaczają?

Zielony stolec, kał luźny lub zbity w grudki, widoczna domieszka śluzu albo krwi – wygląd stolca może ujawnić problemy związane z trawieniem i ogólnym stanem zdrowia. Choć uznawany za wstydliwy temat, często pomaga we wczesnym postawieniu diagnozy i leczeniu niektórych chorób.

Nie namawiamy, aby kwestia wizyt w toalecie stała się nagle wiodącym tematem small talków, ale przypominamy: to, co wydalamy, naprawdę wiele mówi o stanie naszego organizmu. Znaczenie ma kształt, kolor kału, jego zapach i konsystencja.

Co oznaczają zielony stolec i inne problemy z kupą?

Ludzki kał nie jest tylko trawiennym odpadkiem.

Jego kolor (czarny, żółty, zielony?), zapach, a nawet (tak!) dźwięk, jaki wydaje, gdy uderza o wodę w toalecie – może zdemaskować wiele chorób.

Dlatego właśnie każdy z nas powinien czasem „rzucić okiem” do muszli klozetowej. Oprócz pozostałości po smacznym obiedzie możemy tam znaleźć objawy wielu chorób i dolegliwości.

Wygląd stolca i sposób wypróżnienia zdradza całkiem sporo. Zielony stolec pojawia się np. u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna, jego żółty kolor może być efektem chorej trzustki.

Nieznośny zapach pojawia się przy infekcji jelit, a nawet celiakii. Cukrzyca i niedoczynność tarczycy mogą natomiast objawiać się m.in. zatwardzeniem.

Jakie jeszcze choroby jesteśmy w stanie zobaczyć w stolcu? Na co zwracać uwagę przy wypróżnieniach? Zebrałyśmy najważniejsze informacje.

Usprawnij pracę swoich jelit. Zajrzyj do przestrzeni zakupowej HelloZdrowie i wybierz produkty najlepsze dla siebie!

Verdin Fix, Kompozycja 6 ziół z zieloną herbatą, 2 x 20 saszetek WIMIN Lepszy metabolizm, 30 kaps.

Zdrowy stolec powinien być w odcieniach koloru brązowego. To zasługa naszej krwi. A dokładniej jednego z jej składników: sterkobilinogenu.

– Po przekształceniach w jelicie utlenia się on do brunatnej sterkobiliny barwiącej kał na brązowo – tłumaczy dr n. med. Lech Trzeciak.

O czym może świadczyć stolec w innym kolorze?

Czarny stolec

Czarny stolec to najniebezpieczniejszy z odcieni, jaki może nam się ukazać. Lekarze ostrzegają, że najczęściej jest objawem krwawienia z przewodu pokarmowego. Gdy krew przedostanie się do żołądka, wskutek trawienia i degradacji hemoglobiny barwi kał na czarno.

Leia também:  Como baixar vídeos do flowplayer: 9 passos (com imagens)

Warto wtedy sprawdzić, czy nie borykamy się z chorobą wrzodową dwunastnicy lub żołądka, gastropatią krwotoczną, pęknięciem żylaków przełyku, zespołem Mallory’ego-Weissa, chorobą refleksową przełyku albo… rakiem jelita grubego. Czarny kał może dodatkowo zdradzać poważne nieprawidłowości krążenia: niedokrwienie jelit czy żylaki przełyku.

Żółty stolec

Zdarza się też kał żółty. Można przy tym wyróżnić przynajmniej dwie jego odmiany. Pierwsza z nich – stolec odbarwiony i jasny, a jednocześnie pokryty tłuszczem i luźny, który brudzi bieliznę.

Tak przeobraża się kał chorych z niewydolnością trzustki (przewlekłe zapalenie, stany po operacji, rak). Powód? Chora trzustka nie trawi tłuszczu.

Niestrawiony tłuszcz wydostaje się więc z kałem, który w efekcie choroby zmienia barwę na jasną.

Stolec może być także jasnożółty. Tutaj zmiany koloru należy szukać gdzie indziej. Konkretnie w wątrobie.

Kał jest odbarwiony ze względu na zaburzenia przemiany żółci i w konsekwencji problemy z metabolizmem bilirubiny (barwiącej kał na brązowo), która nie jest wydalana do jelita. Chorobą mogącą zaburzać pracę wątroby, a jednocześnie towarzyszącą jasnożółtym stolcom jest m.in.

kamica dróg żółciowych. Jasnożółty kał może też demaskować ciężkie uszkodzenie wątroby spowodowane stanem zapalnym albo… zbyt dużymi ilościami wypitego alkoholu.

Zielony stolec jest częstym problemem u dzieci. Przyczyna takiego zabarwienia zarówno u dorosłego, jak i u dziecka jest zwykle nieco myląca, bo często to wina obecnej w nim żółci. Dlaczego nie jest więc żółty?

– Żółć ma zielony kolor. Gdy więc wędrówka żółci przez przewód pokarmowy jest, z jakichkolwiek powodów, przyspieszona, to żółć pozostaje zielona. Na taki też kolor barwi stolec – tłumaczy dr M. Picco z prestiżowej Mayo Clinic.

Zielony stolec u niemowlaka występuje m.in. na skutek niepełnego karmienia jedną z piersi (dziecko może nie pobrać pojawiającego się pod koniec mleka o wysokiej zawartości tłuszczu, co wpływa na proces trawienia).

Zielona kupa wydalana jest również czasami przez niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym zawierającym hydrolizaty białka. Zielony stolec może oznaczać także, że dziecko posiada nieprawidłową florę bakteryjną w jelitach.

Zwykle wydalanie zielonej kupy przez malucha nie stanowi powodu do niepokoju. Konsultacja z pediatrą jest zalecana, jeśli problem utrzymuje się przez kilka kolejnych dni lub w przypadku, gdy towarzyszy mu biegunka i występuje związane z tym ryzyko odwodnienia.

Zielony stolec u dorosłych częściej jest objawem choroby. Może sugerować obecność schorzeń, takich jak m.in.:

Zielony kolor kału często podpowiada oprócz tego alergie pokarmowe.

Zwykle jest jednak po prostu efektem diety, którą stosujemy – zawarty w roślinach chlorofil (np. ze szpinaku, jarmużu, sałaty) lub sztuczne barwniki zawarte w przetworzonej żywności mogą barwić stolec na zielono. Zielony kał może wystąpić również po zażyciu suplementów żelaza.

Zdrowy stolec powinien przyjmować formę gładkiej, smukłej papki. Ani twardej, ani luźnej, czyli takiej, która pozwala na bezproblemowe wydalanie.

Dzięki ściągawce przygotowanej przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu możemy w szybki sposób sprawdzić, czy nasz kał odpowiada najwyższym standardom. Opracowana przez nich tzw. skala uformowania stolca, uwzględnia aż siedem jego typów:

 • typ 1 – pojedyncze zbite grudki podobne do orzechów, trudne do wydalenia,
 • typ 2 – stolec o wydłużonym kształcie, grudkowaty,
 • typ 3 – stolec wydłużony, z pęknięciami na powierzchni,
 • typ 4 – smukłe, wężowate kawałki stolca, gładkie i miękkie,
 • typ 5 – miękkie drobiny z wyraźnymi krawędziami (łatwo wydalane),
 • typ 6 – kłaczaste kawałki z postrzępionymi krawędziami,
 • typ 7 – wodnisty, bez stałych elementów (ciecz).

Okazuje się, że wśród typów prawidłowych są tylko te w postaci trzeciej i czwartej. Pozostałe wskazują na trudności w usuwaniu stolca z organizmu, to znaczy zbyt wolny albo szybki transport pokarmu przez jelito grube.

Największymi „grzebułami” są towarzyszące zaparciom grudkowate stolce występujące w dwóch pierwszych formach. Dlaczego tak wyglądają?

– Im dłuższy czas przechodzenia stolca przez jelito grube, tym staje się twardszy i bardziej bobkowaty (przypominający kulki) – tłumaczy lek. med. Magdalena Przybylska-Feluś z Oddziału Klinicznego Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

U osób niemających dotychczas problemów z wypróżnieniem powtarzające się zaparcia trzeba potraktować jako objaw wymagający obserwacji. Mogą bowiem zapowiadać wiele poważnych chorób:

 • schorzenia neurologiczne (stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, guz rdzenia kręgowego czy choroby naczyniowe mózgu i neuropatia cukrzycowa),
 • cukrzycę,
 • niedoczynność tarczycy,
 • endometriozę,
 • przepuklinę,
 • hemoroidy,
 • zespół jelita drażliwego,
 • chorobę Hirschprunga,
 • raka jelita grubego, jamy brzusznej, miednicy bądź jajnika albo macicy.

W nie lepszej sytuacji są osoby zmagające się z przewlekłą biegunką. To stolce, które w bristolskiej skali przyjmują postać typu piątego i szóstego.

Do takiej formy wypróżnień prowadzić mogą: choroby trzustki, celiakia i choroby zapalne jelit (w tym uciążliwe nieswoiste zapalenie jelit czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego) oraz miażdżyca.

Ostatnia natomiast postać kału dotyczy najczęściej infekcji bakteryjnej.

Nikt nie jest pod tym względem wyjątkowy. Każda kupa ze względu na występujące w niej bakterie ma specyficzny zapach. Brzmi kiepsko, a może być gorzej.

Według naukowców za bardziej nieznośny niż zazwyczaj zapach stolca odpowiedzialne jest występowanie w jelitach procesów gnilnych.

 Problem w tym, że może być to związane z różnymi chorobami: infekcją jelitową, chorobą Crohna, zapaleniem trzustki, celiakią, mukowiscydozą.

Badania przeprowadzone na niemowlętach w szpitalu East Birmingham potwierdziły też ciekawy związek między zapachem stolca, a chorobami. Konkretnie chodzi o rotawirusa. Jak się okazuje, według angielskich naukowców można rozpoznać tę chorobę nawet po zapachu stolca.

Jeśli spada z donośniejszym odgłosem i chlupotem, to w kale najprawdopodobniej pozostały niestrawione resztki pokarmu. Może być więc to wskazówka sugerująca problemy z trawieniem albo choroby jelit.

Leia também:  Delta Objawy Kiedy?

Stolec powinien ewentualnie chwilę unosić się na powierzchni, po czym opadać swobodnie na dno miski klozetowej. Pływający stolec nie jest co prawda schorzeniem, gdyż jego umiejętność może według naukowców wynikać z dużej zawartości gazów (szczególnie po posiłku z kapustą, fasolą, jabłkami czy mlekiem) albo wody, ale trzeba uważać.

Jak mówi R. Kivi z Uniwersytetu w Illinois, może być też objawem celiakii, mukowiscydozy i zespołu jelita krótkiego. Jeśli dodatkowo mocno brudzi sedes i nie daje się spłukać, to znaczy, że kupa zawierała dużo tłuszczu, co jest związane z dolegliwościami trzustki.

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że obecność krwi w stolcu może sygnalizować jakieś dolegliwości. Najczęściej łączy się je jednak z hemoroidami.

Gdy krew powleka stolec albo znajdzie się na papierze, to zdaniem lekarzy faktycznie najprawdopodobniej przyczyną krwawienia są żylaki odbytu – hemoroidy, guzki krwawnicze.

Nie są to natomiast jedyne możliwe przyczyny obecności krwi w stolcu.

Jeśli skrzepy krwi lub jej ślady są zmieszane ze stolcem, możliwe, że źródło krwawienia znajduje się w jelitach.

– Najlepiej wtedy jak najszybciej sprawdzić, czy powodem kłopotów nie jest rak jelita grubego – ostrzega dr n. med. W. Zych z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii w Warszawie.

Również widok śluzu w stolcu potrafi niektórych poważnie zaniepokoić. I słusznie. Śluz ma co prawda w kale każdy z nas, ale powinien on być niewidoczny dla oka. Gdy się ostentacyjnie ujawni, może wskazywać na czerwonkę pełzakową, ostre zapalenie jelita cienkiego lub grubego, a nawet nowotwory (np. odbytnicy, okrężnicy).

Sytuacja, gdy w stolcu zaobserwujemy tłuste plamy albo resztki jedzenia, to też znak, że nie wypróżniamy się prawidłowo. Prawdopodobnie to efekt przejściowych problemów z trawieniem.

Jeśli jednak przy tych dolegliwościach pojawią się dodatkowo luźne stolce, to już nie przelewki.

Takie objawy często idą w parze z zaburzeniami wchłaniania (celiakia), chorobą zapalną jelit (choroba Crohna), nietolerancją pokarmową, niewydolnością trzustki oraz infekcjami przewodu pokarmowego.

W przypadku zmian związanych z wypróżnieniem ważne jest, by jak najszybciej odwiedzić lekarza. Uważne obserwowanie wyglądu stolca i nieodwlekanie wizyty u specjalisty to podstawa. Mimo że niemal u każdego temat ten wywołuje zażenowanie, nie ma się czego wstydzić. Z kim, jeśli nie z lekarzem, lepiej o tym porozmawiać? Szybkie działanie może oszczędzić zdrowie!

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

KOLOR STOLCA A CHOROBY

Wypowiedzi na forum o:

Skoro wyniki ok, to albo faktycznie są dobre, albo zrobili w labie błąd – zdarza się. Ale wydaje mi sie, że Twoje problemy mogą być z dwunastnicy – skoro bierzesz leki na wrzody, to ból może promieniować i tak pewnie jest. Czasami objawy danej choroby są niecharakterystyczne, ja przy nadkwasocie

nipokojace sa jej kupki. do tej godziny to juz 3 i nie sa one najladniejsze. Przypominaja twarozek farmerski z duza iloscia sluzu a kolor jest taki miedzy zoltym a zielonkawym. czy moze wiecie co to jest, i czy te kupki to sa oki. Co to moze byc za choroba. moze 3-dniowka, albo zeby

14 miesięczna córeczka od około 3 tygodni ma język koloru czarnego, a wczoraj i dzis zrobiła kupkę koloru czarnego smolistego. U małej po urodzeniu stwierdzono cholestazę, która jak się okazało była wynikiem przebytej przeze mnie w okresie ciąży różyczki (potwierdziły to wyniki badań, bo ja

przerazajacego moj stolec byl w kolorze zoltym, doslowanie zoltym, nigdy sie tak nie zaltwilam bylam przerazona, a pomimo tego mam strasznie duzy brzuch .. nigdy takiego brzucha nie mialam… mam juz obawy ze to moze byc ciaza.. chociaz to nie mozliwe stosuje antykoncepcje doustną. Problem jest w tym ze nie mam

Czarny stolec moze swiadczyc o zlej diecie ale rowniez moze byc oznaka choroby…oczywiscie nie chce straszyc,bo wcale tak nie musi byc.Mowie tylko,ze tak sie zdarza.A nie ma na nim sluzu ani krwi?Najlepsza rada:pojdz do lekarza rodzinnego i zapytaj go o to.Pozdrawiam

również produkcją i usuwaniem gazów, stolca. Wszystkie dotychczasowe pomiary dziecka należy nanieść na siatkę centylową i wykreślić krzywą wzrastania (wysokości i masy ciała). Przebieg tej krzywej może nasuwać wskazówki co do dalszego postępowania. Jeśli dziecko słabo przybiera na wadze pierwszym krokiem

pieniste stolce). Śluz zdarzył się ostatnio raz, albo dwa po zjedzeniu pizzy całej po raz pierwszy. To wydaje mi się jej wina więc mnie to nie zmartwiło przesadnie, ale niepokoi mnie fakt że od dawna nie robi regularnie tzn potrafi dzień albo dwa nie zrobić a potem zrobi dwie na dzień. Często

Od miesiąca borykamy się z problemem rzadkich i śluzowatych stolców u moich 2,5 letnich bliźniąt. O dziwo obaj Chłopcy mniej więcej w tym samym czasie zaczęli mieć ten problem (wcześniej nigdy 'wspólnie' nie przechodzili żadnych chorób czy wyżynania ząbków), więc wspólna alergia, ząbkowanie czy

No i widzisz? A od czego masz gg badz inne wynalazki..? Juz zapytuje..na co chory? jak dawno ? objawy? tetno w normie? oddychanie ? stolec ? wiatry? gulgotanie w trzewiach? mocz slomkowy czy krwisty? skora-kolor? naloty na jezyku?oczy przekrwione? odruch kolanowy prawidlowy? Marxx …sprawa

witam dziękuję ci za wyjaśnienia jeżeli chodzi o wagę mojego syna to dobrze przybierał do 7miesiąca(10,5) do teraz przytył już tylko 0,5kg i to mnie trochę martwi ale i pediatra i tu na forum Pan Doktor mówią że ta waga jest ok.zaniepokoiła mnie ta kupka z tłuszczem i niestrawionym pokarmem. a

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*