Kłucie w brzuchu – przyczyny kłującego bólu w brzuchu

Kobiety muszą dosyć często zmagać się z bólem w dole brzucha. Jedną z jego przyczyn może być chociażby ciąża.

Łagodny ból w dole brzucha w ciąży wiąże się z rozciąganiem macicy i wówczas jest całkowicie naturalny, a zatem nie powinien wzbudzać niepokoju.

Mogą się go spodziewać w szczególności te kobiety, które oczekują na dziecko po raz pierwszy i są wyjątkowo wrażliwe na ból. Ból brzucha może być jednym z pierwszych objawów ciąży.

Z kolei jeśli ostry ból na dole brzucha w ciąży połączony jest z drętwieniem pleców w okolicy krzyżowej, nie należy go lekceważyć, ponieważ może świadczyć o odklejającym się łożysku czy zagrażającym poronieniu. Tym bardziej jeśli towarzyszą temu plamienia, krwawienia lub intensywne skurcze. W obu przypadkach należy bezzwłocznie udać się do lekarza, by on mógł zadecydować o dalszym postępowaniu.

Innym rodzajem bólu brzucha odczuwanego na dole są dolegliwości związane z owulacją oraz okresem.

W tym drugim przypadku pojawiają się zwykle albo tuż przed miesiączką, albo w jej pierwszych dniach. W trakcie jajeczkowania ból w dole brzucha może się pojawić zarówno z prawej, jak i z lewej strony.

Na obie dolegliwości pomogą ogólnodostępne leki łagodzące dokuczające objawy, np. te zawierające ibuprofen.

Ból brzucha w dole może świadczyć o stanie zapalnym jajowodów i jajników (tzw. przydatków). Jest to intensywny ból po lewej stronie brzucha na dole bądź po prawej stronie, przypominający silne dolegliwości menstruacyjne.

Czasem mogą się też pojawić gorączka lub dyskomfort w trakcie stosunku płciowego. W przypadku podejrzenia zapalenia przydatków należy zgłosić się do lekarza. To on zaleci odpowiednie leczenie, a także pomoże w doborze właściwej diety.

Ból na dole brzucha – układ pokarmowy

Ból brzucha na dole może wskazywać na kłopoty z układem pokarmowym. Ból brzucha z prawej strony na dole nierzadko wiąże się z zapaleniem wyrostka robaczkowego.

Wówczas jednak występują także takie objawy towarzyszące, jak nudności, wysoka gorączka oraz wyraźny brak apetytu.

W przypadku podejrzenia stanu zapalnego wyrostka robaczkowego należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, by potwierdzić bądź wykluczyć jego występowanie i podjąć leczenie operacyjne.

Dolegliwość pochodząca z dowolnego miejsca w podbrzuszu może świadczyć o chorobie jelit, np. zespole jelita drażliwego, niedrożności jelit czy zapaleniu jelit.

W każdym z tych przypadków najlepiej jest skontaktować się z lekarzem, by potwierdzić przypuszczenia i poddać się koniecznemu leczeniu.

Dodatkowymi objawami, jakie mogą się pojawić, są zaparcia, biegunka oraz wzdęcia.

Ból na dole brzucha – układ moczowy

Silny, kłujący ból w dole brzucha to nierzadko zwiastun problemów z układem moczowym. Objawami, które mu towarzyszą, są większa częstotliwość oddawania moczu, a także nagłe, trudne do powstrzymania parcie na pęcherz. Najczęściej winowajcą jest zapalenie pęcherza moczowego, choć zdarzają się też inne schorzenia, takie jak:

 • odmiedniczkowe zapalenie nerek,
 • kolka nerkowa,
 • kamica nerkowa.

O leczeniu tego typu chorób powinien zawsze decydować specjalista urolog bądź ginekolog.

Mężczyźni skarżący się na niezbyt silny, przechodzący ból w dole brzucha mogą mieć kłopoty z prostatą. Odczuwają również dyskomfort w okolicach moszny i odbytu. Oddawanie moczu staje się znacznie częstsze i czasem powoduje dotkliwe pieczenie. Jeśli panowie mają jakieś podejrzenia, mogą odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, by ten wypisał im skierowanie do urologa.

Ból z lewej strony brzucha – w ciąży

Ból z lewej strony brzucha może pojawić się podczas ciąży, czym niejednokrotnie wzbudza mniejszy bądź większy niepokój u kobiet. Ostry ból z lewej strony brzucha może wskazywać na występującą kolkę. Ze względu na przyczynę można wyróżnić jej dwa rodzaje: kolkę jelitową oraz kolkę nerkową.

Przyczyną bólu z lewej strony podbrzusza przy kolce jelitowej są zaburzenia układu pokarmowego. Dolegliwość ta pojawia się co jakiś czas, nasila się, a po jakimś czasie sama ustaje. Kolka jelitowa łączy się zwykle z zaparciami oraz gazami, które zalegają w jelitach.

Bardzo często odpowiedzialna za ból z lewej strony brzucha po jedzeniu jest niewłaściwie dobrana dieta, na którą w ciąży trzeba szczególnie uważać. Dolegliwości można złagodzić za pomocą leków rozkurczowych, jednak wcześniej trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Kolkę nerkową bardzo często powodują kamienie obecne w drogach moczowych, które znalazły się tam jeszcze przed ciążą. Ból z lewej strony brzucha (a w zasadzie podbrzusza) może się więc także wiązać z przesuwaniem się kamieni do moczowodów.

Wówczas pojawia się ból z lewej strony brzucha promieniujący na nogę. Dolegliwość ta nasila się w momencie, gdy dochodzi do próby oddania moczu. Aby zdiagnozować problem, konieczne jest przeprowadzenie badania ultrasonograficznego (USG).

Ból z lewej strony – układ pokarmowy

Ból z lewej strony w dole brzucha może być związany z dolegliwościami jelitowymi, takimi jak zapalenie uchyłków jelita grubego.

Pod nazwą „uchyłki” należy rozumieć niewielkie uwypuklenia błony śluzowej jelita, które zwykle są wykrywane przypadkowo. Przypadłość ta często nie daje żadnych objawów, jednak u niektórych osób pojawia się właśnie ból z lewej strony brzucha.

W takich sytuacjach zaleca się konsultację z lekarzem, a także przyjmowanie probiotyków wspierających naturalną florę bakteryjną jelit.

Ustawiczny ból z lewej strony brzucha pod żebrami może też świadczyć o niedrożności okrężnicy. Podobne objawy daje rak jelita grubego, który powoduje zatkanie jego światła.

Kłujący ból z lewej strony brzucha – układ rozrodczy

U kobiet ból brzucha zawsze może wskazywać na rozmaite choroby ginekologiczne. Ostry ból z lewej strony brzucha często oznacza pęknięcie istniejącej torbieli lewego jajnika.

Torbiel jajnika zdarza się najczęściej u kobiet znajdujących się w wieku rozrodczym, a z początku nie ujawnia się w żaden sposób, może być jednak wykryta na USG. Gdy staje się duża, uciska na pęcherz, przez co często wywołuje parcie, a także nudności.

Równie silny i kłujący ból brzucha po lewej stronie może wywołać skręt lewego jajnika, który promieniuje też do pleców.

Jeśli dojdzie do stanu zapalnego przydatków po lewej stronie, one także mogą wywoływać ból po lewej stronie podbrzusza. Objawy nie są wówczas charakterystyczne, niektóre z kobiet uskarżają się jednak na bardzo mocny ból, który wciąż narasta, a prócz niego wzrasta gorączka.

Ostry, silny ból w prawym boku

Ostry ból w prawym boku może świadczyć o zapaleniu otrzewnej. W przypadku tego schorzenia ból jest jednostajny, a dodatkowo nasila się podczas ucisku powłok brzusznych oraz przy nagłym oderwaniu ręki od badanego miejsca.

Reakcją na tego rodzaju ból jest silne napięcie mięśni. Dla chorego bolesna jest jakakolwiek zmiana pozycji. Zapalenie otrzewnej to bezpośrednie zagrożenie życia, dlatego konieczna jest szybka reakcja, tak by chory jak najszybciej znalazł się na stole operacyjnym.

W oczekiwaniu na pomoc należy przyjąć bezpieczną pozycję i unikać gwałtownych ruchów.

Ból w prawym boku pleców

Jeśli dokucza silny ból w prawym boku z tyłu pleców, który nasila się w nocy, a dodatkowo towarzyszą mu gazy, nudności i wymioty, może to być atak kolki żółciowej. Nie wolno wówczas przyjmować płynów i posiłków. Należy zgłosić się do lekarza.

Jeśli ból w prawym boku z tyłu występuje wraz z problemem częstego i bolesnego oddawania moczu (lub jego całkowite zatrzymanie), a w dodatku mocz jest ciemny, źle pachnie i pojawia się w nim krew – może to być atak kolki nerkowej lub kamicy nerkowej. Trzeba przyjmować dużo płynów, by ułatwić wydalenie kamienia. Dolegliwość należy zgłosić lekarzowi pierwszego kontaktu.

Ból w prawym boku pod żebrami promieniujący do pleców

Przeszywający ból w prawym boku promieniujący do pleców, który nasila się przy wdechu, pochylaniu lub skręcaniu tułowia, może świadczyć o stanach zapalnych nerwów skórnych.

Ich przyczyna leży najczęściej w zmianach zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa, które powodują ucisk korzeni nerwowych.

Skutkiem jest kłujący ból w prawym boku przy każdej gwałtownej próbie ruchu tułowia.

Ból w prawym boku po jedzeniu może wystąpić po posiłku z dużą ilością ciężkostrawnych potraw.

Jeśli jednak ból jest silny i konsekwentnie pogarsza się po spożyciu tłustego jedzenia, a w dodatku towarzyszą mu zmęczenie, gorączka, nudności, jasny stolec, ciemny mocz i charakterystyczne zażółcenie białek oczu i skóry – to mogą być oznaki problemów ze strony wątroby i trzustki. Jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi diagnozę w kierunku zapalenia wątroby czy raka trzustki. Trzeba ograniczyć ciężkostrawne jedzenie.

Ból w prawym boku i w plecach nie zawsze świadczy o problemach ze strony układu pokarmowego, moczowego czy nerwowego. Czasem jest objawem chorób układu oddechowego. Jeśli kłujący ból w prawym boku pod żebrami występuje w towarzystwie bolesnego kaszlu i gorączki, może świadczyć o suchym zapaleniu opłucnej.

Pulsujący ból w prawym boku

Silny ból w prawym boku, który wyróżnia się charakterystycznym pulsowaniem i promieniuje w kierunku krzyża i krocza, to jeden z objawów, których absolutnie nie należy lekceważyć. Tego typu ból może świadczyć o tętniaku aorty brzusznej.

W każdej chwili możliwe jest jego pęknięcie, które przynosi trudny do wytrzymania ból i skutkuje wstrząsem krwotocznym. Aby uniknąć bezpośredniego zagrożenia życia, należy jak najszybciej udać się do lekarza i zgłosić dolegliwości.

Objawy szybko rozpoznane przez specjalistę mogą uratować życie.

Ból w prawym boku w ciąży

Ból w prawym boku i pachwinie w ciąży to standardowy objaw powiększania się macicy. Jeśli jest lekki nie trzeba konsultować go z ginekologiem. Można jedynie zadbać o większą ilość odpoczynku.

Jeśli jednak ból w prawym boku pleców, na dole lub pod żebrami jest intensywny lub towarzyszą mu plamienia i inne niepokojące objawy, należy jak najszybciej udać się na kontrolne badanie ginekologiczne.

Lekarz wykona kardiotokografię (KTG) lub ultrasonografię (USG) i oceni stan zdrowia matki i dziecka.

Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka – możliwe przyczyny

Najmłodsi nie zawsze potrafią dokładnie zlokalizować przyczyny dolegliwości. U dziecka ból brzucha umiejscowiony jest często w okolicy pępka. Może mieć bardzo różne podłoże, a często powodem dolegliwości jest po prostu zbyt ciasna i uwierająca dziecko bielizna lub obciskające brzuch ubrania. Ból powinien ustąpić po wyeliminowaniu przyczyny.

Przyczyną bólu brzucha w okolicy pępka u dziecka może być zaburzenie funkcjonowania jelita cienkiego lub rozwijający się stan zapalny wyrostka robaczkowego, czego nie wolno lekceważyć. Bez podjęcia właściwego leczenia konsekwencje mogą być bardzo poważne, włącznie z zapaleniem otrzewnej na skutek pęknięcia wyrostka.

Niepokój rodziców powinny wzbudzić charakterystyczne dolegliwości dodatkowe, m.in. ból brzucha u dziecka, gorączka i wymioty. W takich sytuacjach należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do lekarza. Ból określany jest jako ostry, a dolegliwości nasilają się w momencie zgięcia nogi.

Jeśli występuje podejrzenie zapalenia wyrostka robaczkowego, należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub na szpitalny oddział ratunkowy (SOR).

Ból brzucha u dziecka po jedzeniu

Ból brzucha u dziecka po jedzeniu najczęściej jest wynikiem zatrucia pokarmowego lub alergii pokarmowej, której rodzice mogą nie być świadomi.

Przy tego typu dolegliwościach mogą pojawić się wymioty i biegunka, a w niektórych sytuacjach również podwyższona temperatura ciała.

Jeśli dziecko jest małe, warto od razu udać się z nim do lekarza, natomiast starsze dzieci należy skonsultować ze specjalistą, jeśli objawy nie ustąpią w przeciągu 2 czy 3 dni.

Bolący brzuch u dziecka może być także symptomem zaparcia, które często pojawia się u maluchów. W takim wypadku dodatkowym objawem jest wyraźny problem z wypróżnianiem się.

Zaparcia powoduje nie tylko zła dieta, ale także nagły stres, zmiana miejsca pobytu, np. wyjazd na wakacje oraz przyjmowanie zbyt małych ilości płynów.

Zdarza się, że ból brzucha u dziecka pojawia się bez innych objawów, jeśli nie ustępuje, również wymaga specjalistycznej konsultacji.

Źródła:

 1. https://www.webmd.com/pain-management/guide/abdominal-pain-causes-treatments#1
 2. https://www.healthline.com/health/abdominal-pain
 3. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases_conditions/hic_Abdominal_Pain
 4. http://www.med.umich.edu/yourchild/topics/abpain.htm
 5. http://www.mayoclinic.org/symptoms/abdominal-pain/basics/definition/sym-20050728

Kłucie w podbrzuszu w ciąży – jakie są przyczyny kłującego bólu podbrzusza w czasie ciąży?

Uczucie kłucia i ciągnięcia, ból w dole brzucha, delikatne kłucie w podbrzuszu przed porodem czy dziwne skurcze – są to tylko niektóre z częstych dolegliwości zgłaszanych przez kobiety w ciąży. Niejednokrotnie spędzają one sen z powiek przyszłym matkom, ale czy zawsze powinny nas niepokoić?

Rozwój płodu wymaga zajścia wielu zmian w ciele matki, co może wiązać się z pewnym dyskomfortem. Kłucie w brzuchu, ból czy skurcze okresowo dokuczają większości ciężarnym.

Zazwyczaj nie wiąże się to z poważnymi problemami zdrowotnymi, jednak istnieją przypadki, w których kłujący ból w podbrzuszu powinien wywołać nasz niepokój i skłonić do pilnej konsultacji z ginekologiem.

Najbardziej spektakularne zmiany zachodzą w obrębie macicy, w której rozwija się płód. Przed zapłodnieniem organ ten jest rozmiarów niewielkiej gruszki, natomiast pod koniec ciąży osiąga wielkość arbuza.

Nietrudno sobie wyobrazić, że takie powiększenie macicy wymaga zmian w ułożeniu pozostałych organów, które są niejako ‘zepchnięte’, zwłaszcza pod koniec ciąży płód wywiera na nie pewien ucisk.

 Kłucie w dole brzucha przed porodem nie powinno wówczas dziwić.  

By rosnące dziecko mogło komfortowo rozwijać się w brzuchu matki, konieczna jest również intensyfikacja pracy pozostałych układów organizmu. Zwiększa się objętość krwi, serce zaczyna ją szybciej pompować, zużycie tlenu wzrasta w ciąży o 20 proc.

Zachodzą duże zmiany w wydzielaniu hormonów. Znacznie powiększa się też masa ciała, co wiąże się z rosnącym obciążeniem dla stawów i mięśni.

Gdy uświadomimy sobie ogrom przemian, jakie w stosunkowo krótkim czasie następują w organizmie matki, przestaje nas dziwić wiele z dolegliwości towarzyszących ciężarnym.

 

Kłujący ból brzucha w czasie ciąży – przyczyny fizjologiczne

Kłucie w podbrzuszu w 1, 2, 3 trymestrze może mieć bardzo wiele przyczyn. Wiele z nich jest przemijająca i wiąże się po prostu z pewnymi zmianami w czynności narządów. Do częstych przyczyn bólu brzucha w ciąży należą:

 • wzdęcia, gazy oraz zaparcia – zmiany hormonalne powodujące spowolnienie perystaltyki przewodu pokarmowego oraz uciśnięcie żołądka i jelit przez rozwijający się płód powodują nasilenie tych dolegliwości.
 • Skurcze w trakcie lub zaraz po orgazmie – jeśli są umiarkowane i krótkotrwałe, to nie powinny budzić niepokoju, ponieważ są normalnym zjawiskiem w ciąży.
 • Ból więzadła obłego – jest to jedno z więzadeł utrzymujących macicę w jej położeniu w jamie miednicy, w trakcie ciąży ulega ono rozciągnięciu. Może to powodować krótki, ostry, kłujący albo tępy ból po jednej lub obu stronach podbrzusza, a także głęboko w pachwinie. Kłujący ból podbrzusza w czasie ciąży, związany z wydłużaniem i pogrubianiem się więzadeł, rozpoczyna się zwykle w 2 trymestrze. Krótkotrwałe, dość silne kłucie może wystąpić przy zmianie pozycji np. przy siadaniu, wstawaniu z łóżka, a także przy kichaniu lub kaszlu. Charakterystyczny jest też tępy ból po szczególnie aktywnym dniu. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli ten dyskomfort nie ustępuje nawet po odpoczynku.
 • Skurcze Braxtona-Hicksa – ciężarna kobieta może odczuwać skurcze macicy, które przed 37. tygodniem ciąży powinny występować od czasu do czasu, być nieregularne i raczej bezbolesne. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli: skurczom towarzyszy ból w dole pleców, występuje więcej niż 6. skurczów na godzinę, pojawiają się one w regularnych odstępach czasowych, towarzyszą im upławy lub krwawienie oraz w każdym przypadku sugerującym przedwczesny poród.

 

Kłucie podbrzusza w ciąży – kiedy do lekarza?

 

Kiedy kłucie w brzuchu powinno nas niepokoić? Istnieje szereg poważnych stanów medycznych, które mogą dać objawy bólowe w okolicy brzucha.

 • Ciąża ektopowa – dochodzi do niej, kiedy zarodek zagnieżdża się poza jamą macicy, najczęściej w jednym z jajowodów. Nieleczona ciąża pozamaciczna może być zagrożeniem dla życia pacjentki. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów:
  • ból lub tkliwość w okolicy brzucha lub miednicy (zwłaszcza ostry, przenikliwy ból, który nie mija, pojawia się i znika lub występuje tylko z jednej strony, pacjentki opisują te dolegliwości np. jako kłucie z prawej strony na początku ciąży lub kłucie w podbrzuszu na początku ciąży).
  • Plamienie lub krwawienie z pochwy.
  • Ból, który nasila się podczas aktywności fizycznej lub kaszlu, (pacjentki skarżą się przykładowo na kłucie w podbrzuszu w ciąży podczas chodzenia).
  • Ból ramienia (spowodowany zbieraniem się krwi pod przeponą po pęknięciu jajowodu).

Jeśli występuje silne krwawienie lub pojawiają się objawy rozwijającego się wstrząsu, do których należą: przyspieszony puls, zawroty głowy, omdlenie, bladość, lepka skóra (należy zaznaczyć, że o wstrząsie świadczy raczej konstelacja wymienionych symptomów, a nie pojedyncze z nich), należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe.

 • Poronienie – czyli utrata ciąży przed 20. tygodniem jej trwania. Pierwszymi objawami są zwykle plamienia lub krwawienie z pochwy o różnym nasileniu, następnie ból brzucha. Ból może być kurczowy, uporczywy, umiarkowany lub ostry. Zdarza się również, że jest to bardziej uczucie zwiększonego ciśnienia w miednicy lub ból w dole pleców.
 • Poród przedwczesny – mówimy o nim, jeśli następuje przed 37. tygodniem ciąży. Należy skontaktować się z lekarzem niezwłocznie, jeśli wystąpi któryś z następujących objawów:
  • zwiększenie ilości lub rodzaju wydzieliny z pochwy (np. wodnista, śluzowa, podbarwiona krwią),
  • plamienie lub krwawienie z pochwy,
  • ból brzucha, również podobny do skurczów podbrzusza występujących podczas menstruacji,
  • więcej niż 6 skurczów na godzinę, nawet jeśli nie są bolesne,
  • uczucie zwiększonego ciśnienia w miednicy,
  • ból w dole pleców (zwłaszcza, jeśli wcześniej nie występował ból pleców),
  • wyciek lub sączenie się wodnistego płynu z pochwy.
 • Odklejenie łożyska – jest to stan zagrażający życiu. Polega na całkowitym lub częściowym odłączeniu się łożyska od macicy przed urodzeniem się dziecka. Objawy bywają różne. Czasem występuje nagłe, silne krwawienie, lecz może być to także lekkie krwawienie lub plamienie. Jeśli pękną błony płodowe, to może nastąpić wyciek płynu owodniowego zabarwionego krwią. Do innych objawów należą: ból pleców, częste skurcze, nieustępujący skurcz macicy, tkliwość brzucha, zmniejszenie aktywności dziecka.
 • Stan przedrzucawkowy – należy do poważnych komplikacji ciąży. Jest związany z podwyższonym ciśnieniem krwi u kobiety ciężarnej i wynikających z tego konsekwencji. Do objawów zaliczamy:
  • intensywny ból lub tkliwość w górnej części brzucha albo okolicy ramienia,
  • silny, nieustępujący ból głowy,
  • zmiany widzenia np. zamazane widzenie, mroczki przed oczami.
  • nudności i wymioty,
  • trudności w oddychaniu,
  • puchnięcie twarzy, obrzęki powiek, dłoni, stóp lub kostek,
  • nagłe przybranie na wadze w związku z zatrzymywaniem wody w organizmie.
 • Infekcja układu moczowego – kobiety w ciąży są predysponowane do zakażeń dróg moczowych. Jest istotne, by leczyć tzw. zapalenie pęcherza w ciąży, ponieważ może przerodzić się w zapalenie nerek. Należy zwrócić uwagę na następujące objawy: ból, dyskomfort lub pieczenie podczas oddawania moczu, zwiększone uczucie parcia na mocz, potrzeba częstszego oddawania moczu, nawet, jeśli jest go bardzo mało w pęcherzu, ból w dole brzucha lub w obrębie miednicy, mętny lub podbarwiony krwią mocz. Należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, jeśli występują symptomy wskazujące na infekcję obejmującą nerki. Są to:
  • wysoka gorączka, dreszcze, poty,
  • ból w dole pleców, ale również z prawego lub lewego boku czy pod żebrami (opisywany przez kobiety np. jako kłucie z lewej strony brzucha lub ból w boku na dole),
  • nudności i wymioty,
  • ropa lub krew w moczu.

 

Inne przyczyny bólu, kłucia i ciągnięcia brzucha w czasie ciąży 

Do dolegliwości niezwiązanych bezpośrednio z ciążą, ale mogących przydarzyć się ciężarnej i powodować ból brzucha, należą:

 • infekcje żołądkowo-jelitowe,
 • zapalenie wyrostka robaczkowego (początkowo może objawiać się bólem w nadbrzuszu, by przejść w kłucie w okolicy pępka, a następnie ból w prawym podbrzuszu),
 • kolka nerkowa,
 • zapalenie pęcherzyka żółciowego lub zapalenie trzustki (często są spowodowane kamieniami żółciowymi, ciąża predysponuje do ich powstawania),
 • nieswoiste zapalenia jelit,
 • zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego,
 • przepuklina,
 • zapalenie narządów miednicy mniejszej (może być również przyczyną bólu podczas stosunku seksualnego, pacjentki zgłaszają np., kłucie w kroczu, ból brzucha na dole),
 • niedrożność przewodu pokarmowego (zablokowanie przechodzenia trawionego pokarmu przez przewód pokarmowy).

 

Jak poradzić sobie z kłującem bólem brzucha w ciąży? 

Jeśli ból w podbrzuszu u ciężarnej jest umiarkowany i nie występują alarmujące objawy, to istnieje kilka metod, by samemu załagodzić dolegliwości. Należą do nich:

 • ruch, lekkie ćwiczenia fizyczne dostosowane dla ciężarnych mogą złagodzić ból wynikający z gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym oraz pomóc uporać się z zaparciami,
 • dbałość o odpowiednią, zróżnicowaną dietę (odpowiednia ilość błonnika, unikanie ciężkostrawnych potraw),
 • przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów,
 • w przypadku bólu wynikającego z rozciągania więzadła obłego pomaga odpoczynek, warto jest też wyrobić sobie nawyk mniej gwałtownego wstawania i siadania,
 • ćwiczenia oddechowe,
 • wypróbowanie innych pozycji spania oraz siedzenia.

Bibliografia:

 1. Położnictwo i ginekologia Tom 1-2. Red. Bręborowicz, Grzegorz H.. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2015, 1024 s. ISBN 978-83-200-4998-5
 2. Interna Szczeklika – mały podręcznik 2017/2018, Szczeklik A., Gajewski P., Wydawnictwo MP, Kraków 2017, wyd.9
 3. 2011. Ectopic pregnancy. American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/~/media/For%20Patients/faq155.pdf [Accessed April 2017]
 4. 2012. Placenta problems during pregnancy. American College of Obstetricians and Gynecologists. http://acogpresident.org/?p=351 [Accessed April 2017]
 5. 2014. Preeclampsia and high blood pressure during pregnancy. American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/Patients/FAQs/Preeclampsia-and-High-Blood-Pressure-During-Pregnancy [Accessed April 2017]
 6. 2015a. Early pregnancy loss. American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/-/media/For-Patients/faq090.pdf [Accessed April 2017]
 7. 2015b. Urinary tract infections (UTIs). American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/Patients/FAQs/Urinary-Tract-Infections-UTIs [Accessed April 2017]
 8. 2016a. Preterm (premature) labor and birth. American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/~/media/For%20Patients/faq087.pdf [Accessed April 2017]
 9. 2016b. Bleeding during pregnancy. American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/~/media/For%20Patients/faq038.pdf [Accessed April 2017]
 10. 2014. Miscarriage. U.S. National Library of Medicine. https://medlineplus.gov/ency/article/001488.htm [Accessed April 2017]
 11. 2017a. Spontaneous abortion: Risk factors, etiology, clinical manifestations, and diagnostic evaluation. https://www.uptodate.com/contents/spontaneous-abortion-risk-factors-etiology-clinical-manifestations-and-diagnostic-evaluation [Accessed April 2017]
 12. 2017b. Approach to acute abdominal pain in pregnant and postpartum women. https://www.uptodate.com/contents/approach-to-acute-abdominal-pain-in-pregnant-and-postpartum-women [Accessed April 2017]
 13. Gibbs, R. (2008). Prenatal Care. In Danforth’s obstetrics and gynecology (10th ed., p. 18).
 14. Philadelphia: Lippincott Williams & Wilkins. Harms, R. (2004). Mayo Clinic guide to a healthy pregnancy (1st ed.).
 15. New York: HarperResource. Jordan, R. (2014). Exercise, Recreational and occupational issues, and intimate relationships in pregnancy. In Prenatal and postnatal care: A woman-centered approach (pp. 274-279). Oxford: Wiley Blackwell.

No-spa

Ból brzucha to jeden z objawów, z którym pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu.

Choć może on mieć różny charakter, jest to objaw stosunkowo mało specyficzny i może świadczyć o różnego rodzaju schorzeniach zarówno ze strony układu pokarmowego, jak i moczowo-płciowego.

W rozpoznaniu istotną rolę odgrywa dokładna lokalizacja bólu i jego nasilenie. O czym może świadczyć ból po lewej stronie brzucha?

Choroby jelita cienkiego i grubego

Ból w lewym boku może świadczyć o różnego rodzaju schorzeniach, między innymi ze strony układu pokarmowego. Najczęściej odpowiadają za to choroby, trzustki, śledziony oraz jelit. Przy stanach zapalnych trzustki i śledziony ból z reguły jest zlokalizowany w górnej części lewego boku i promieniuje do pleców.

Niejednokrotnie towarzyszą mu nudności i podwyższona temperatura ciała. Takie stany zapalne wymagają konsultacji lekarskiej, a niejednokrotnie interwencji chirurgicznej, nie należy więc ich lekceważyć.

Ból w lewym boku brzucha może jednak świadczyć również o chorobach jelita cienkiego i grubego, takich jak zespół jelita nadwrażliwego czy ostre zapalenie uchyłków i jelit.

Zespół jelita nadwrażliwego (IBS – Irritable bowel syndrome)

Zespół jelita nadwrażliwego to przewlekłe zaburzenie czynności jelit o charakterze nawracającym, które od lat stanowi poważny problem społeczny. Szacuje się bowiem, że na to schorzenie cierpi nawet 20% naszego społeczeństwa, z czego większy odsetek stanowią kobiety.

Pomimo, iż jest to jedna z najczęstszych chorób ze strony układu pokarmowego, jego diagnostyka jest trudna, a patogeneza dalej nie została do końca poznana .

Z pewnością ma ona charakter wieloczynnikowy, a wśród najczęstszych czynników sprzyjających występowaniu IBS wymienia się:

 • zaburzenia składu flory bakteryjnej jelit,
 • traumatyczne przeżycia w przeszłości,
 • nadwrażliwość trzewną,
 • czynniki genetyczne,
 • zaburzenia funkcjonowania serotoninyii.

Choroba ta znacznie obniża jakość życia pacjenta, niejednokrotnie stając się nawet powodem nieobecności w pracy. Charakterystycznymi objawami zespołu jelita nadwrażliwego, stanowiącymi jedne z głównych kryteriów rozpoznania choroby są:

 • ból w lewym boku brzucha lub dyskomfort odczuwany w obrębie brzucha co najmniej przez 3 dni w miesiącu, z nawrotami przez minimum kwartał,
 • ból pojawiający się wraz ze zmianą częstotliwości wypróżnień lub zmianą ich charakteru (luźny/zwarty stolec),
 • zmniejszenie nasilenia objawów występujące po wypróżnieniui.

Ze względu na brak jednoznacznej przyczyny występowania choroby, leczenie zespołu jelita nadwrażliwego zazwyczaj ma jedynie charakter objawowy i jest indywidualnie dopasowywane do zgłaszanych przez pacjenta objawów i jego sytuacji psychospołecznej. Najczęściej stosowana farmakoterapia w tym przypadku to:

 • probiotyki o udowodnionej skuteczności,
 • loperamid i ryfaksymina przy postaci biegunkowej,
 • psyllium,
 • leki przeczyszczające o działaniu osmotycznym przy postaci z zaparciami,
 • leki rozkurczowe ii.
 • Ostre zapalenie uchyłków i zapalenie jelit
 • Kolejnym schorzeniem ze strony układu pokarmowego, wywołującym ból w lewym boku w pasie jest ostre zapalenie uchyłków jelita i zapalenie jelit. Ból w tym wypadku ma charakter ostry, nasilający się pod wpływem ucisku, a towarzyszyć mu mogą takie objawy jak:
 • podwyższona temperatura ciała,
 • zaburzenia w wypróżnianiu się (zarówno zaparcia, jak i biegunki),
 • psyllium,
 • nudności,
 • dreszcze.

Choroba ta występuje przede wszystkim u osób cierpiących na uchyłkowatość jelit w wieku średnim i starszym. Diagnozę stawia się nie tylko na podstawie charakterystycznych objawów, ale również badań laboratoryjnych (podwyższona leukocytoza oraz CRP) i obrazowych (USG lub tomografia komputerowa jamy brzusznej)iii.

W zależności od stopnia nasilenia objawów zapalenia uchyłków jelita grubego lub zapalenia jelit, leczenie może mieć charakter ambulatoryjny lub wymagać pozostania w szpitalu. Najczęściej opiera się ono na:

 • lekkostrawnej lub płynnej diecie,
 • nawodnieniu,
 • lekach rozkurczowych,
 • środkach przeciwbólowych i przeciwzapalnych o działaniu przeciwgorączkowym.

Rutynowo nie podaje się w przebiegu zapalenia uchyłków jelita antybiotyków, choć w celu zapobiegania nawrotom choroby można stosować antybiotyk o szerokim spektrum działania, tj. ryfaksyminęiv.

Choroby układu moczowo-płciowego

Kłujący ból brzucha po lewej stronie może świadczyć także o dolegliwościach ze strony układu moczowo-płciowego. Silny ból może stanowić objaw zapalenia pęcherza, ale również kolki nerkowej, stanów zapalnych nerek, skrętu jajnika, a nawet ciąży pozamacicznej.

Ostre zapalenie uchyłków i zapalenie jelit

Kolka nerkowa to dolegliwość, której jednym z głównych objawów jest silne kłucie po lewej stronie brzucha. Jest ona spowodowana niedrożnością moczowodu, której przyczyną najczęściej są kamienie nerkowe.

Powstają one w wyniku gromadzenia się złogów substancji zwykle występujących w moczu w formie rozpuszczonej, które, gdy są w za wysokim stężeniu, ulegają wytrąceniu i osiadają w nerkach oraz w świetle dróg moczowych Z czasem zwiększając swój rozmiar i blokują światło moczowodów. Silnemu bólowi w tym wypadku towarzyszą mdłości, wymioty oraz wysoka gorączka .

Przedłużający się zastój moczu może prowadzić do groźnych stanów zapalnych i infekcji bakteryjnych, dlatego w przypadku kolki nerkowej konieczna jest interwencja lekarska. Leczenie zazwyczaj polega na stosowaniu leków rozkurczowych i przeciwbólowych i piciu dużej ilości płynów, które ułatwiają tzw. „urodzenie kamienia nerkowego”v.

W przypadku dużych kamieni konieczne jest natomiast usunięcie złogów, np. metodą litotrypsji pozaustrojowej. Z kolei stany zapalne nerek często wymagają antybiotykoterapii.

Torbiel, skręt i pęknięcie jajnika

Silne kłucie z lewej strony brzucha, pojawiające się niespodziewanie, może świadczyć także o schorzeniach ginekologicznych. Może być to objaw pęknięcia torbieli jajnika lub jego skrętu.

Ból może wtedy promieniować do pleców, a objawami towarzyszącymi są podwyższona temperatura ciała oraz wymioty. Choć często torbiele mają łagodny charakter niewykluczone, że mogą również okazać się złośliwe.

Przez długi czas nie dają objawów, jednak ich pęknięcie lub spowodowany przez nie skręt jajnika może stanowić poważne zagrożenie zdrowia kobiety. Oba te przypadki wymagają interwencji chirurgicznejvi.

MAT-PL-2101000-1.0-04.2021

i T.Korab, Dieta w zespole jelita nadwrażliwego (ZJN / IBS), Szpital Miejski Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza, dostęp online: http://www.narutowicz.krakow.pl/uploaded/FSiBundleContentBlockBundleEntityBlockFilesElement/filePath/589/dieta-w-zespole-jelita-nadwrazliwego-ibs-wyd.ii.pdf [stan na dzień: 11.07.2020]

ii Andrzej Żelowski, Stanisław Wojtuń, Jerzy Gil, Przemysław Dyrla, Zespół jelita nadwrażliwego – podstawowe zasady rozpoznawania i leczenia, dostęp online: http://psjd.icm.edu.pl/psjd/element/bwmeta1.element.psjd-70e8bf2b-15b4-4aea-985b-5cf1d09a33e7 [stan na dzień:11.07.2020]

iii Zygmunt Grzebieniak, Grzegorz Marek, Anil Kumar Agrawal, Tomasz Grzebieniak, Ostre choroby jamy brzusznej – podstawy diagnostyki w aspekcie praktyki lekarza rodzinnego, Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej Akademii Medycznej we Wrocławiu, dostęp online: http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-1bb15d6b-0334-4b5f-bba6-b7b5096ea075/c/2_P_Grzebieniak_Ostre_choroby.pdf [stan na dzień: 11.07.2020]

iv Anna Pietrzak, Witold Bartnik, Marek Szczepkowski, Piotr Krokowicz, Adam Dziki, Jarosław Reguła, Grzegorz Wallne, Polski konsensus interdyscyplinarny dotyczący diagnostyki i leczenia choroby uchyłkowej okrężnicy (2015), Gastroenterologia Kliniczna 2015, tom 7, nr 1, 1–19, dostęp online: https://journals.viamedica.pl/gastroenterologia_kliniczna/article/download/42783/29349 [stan na dzień: 11.07.2020]

v lek. med. Tomasz Mutrynowski dr n. med. Cezary Torz lek. med. Piotr Dzigowski prof. dr hab. med. Piotr Radziszewski, Kamica układu moczowego, Medycyna po Dyplomie 2011(20); 8(185): 91-94, dostęp online: https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/010/895/original/Strony_od_MpD_2011_08-13.pdf?1468494990 [stan na dzień: 11.07.2020]

vi Monika Stelmach, Skręt jajnika u młodych kobiet: zalecenia Amerykańskiego Kolegium Ginekologów i Położników, dostęp online: https://www.termedia.pl/ginekologia/Skret-jajnika-u-mlodych-kobiet-zalecenia-Amerykanskiego-Kolegium-Ginekologow-i-Poloznikow,36126.html [stan na dzień: 11.07.2020]

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*