Kiedy Rehabilitacja Po Rekonstrukcji Acl?

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL – Ze względu na bardzo długi okres przebudowy więzadła ACL tj. około roku, a niektóre źródła podają nawet 1,5 – 2 lata. Powrót do pełnej aktywności fizycznej nie powinien nastąpić szybciej niż 9 – 12 miesięcy od rekonstrukcji.
Około 4 tygodni po operacji nadchodzi punkt zwrotny rehabilitacji. W tym momencie dzięki pracy we wcześniejszym etapie powinien być już osiągnięty wyprost w kolanie. Jest to istotne biorąc pod uwagę profilaktykę konfliktu stawu rzepkowo – udowego oraz możliwości powrotu do prawidłowego wzorca chodu.

Kiedy powinno rozpocząć się rehabilitację po rekonstrukcji ACL?

Do dwóch tygodni po operacji, rehabilitacja kolana po ACL obejmuje m.in schładzanie stawu, masaż, chód o kulach i mobilizację rzepki, a także szereg odpowiednich ćwiczeń.

Jak długo trwa rehabilitacja po rekonstrukcji ACL?

W teorii rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego kolana trwa od 4 do 6 miesięcy. Wiele zależy jednak od determinacji pacjenta, a co za tym idzie jego postępów. Praca indywidualna z fizjoterapeutą i lekarzem wymaga sporego zaangażowania.

Kiedy można chodzic po rekonstrukcji ACL?

Średnio po rekonstrukcjach ACL zaleca się nieobciążanie kolana nawet od 3 – 6 tygodni (bez kul łokciowych i stabilizatora).

Kiedy pełne zgięcie po rekonstrukcji ACL?

Przywrócenie pełnego zakresu ruchu w kolanie

Po operacji dążymy do jak najszybszego osiągnięcia pełnego wyprostu w kolanie. Zakres zgięcia jest uzależniony od rodzaju przeszczepu i sposobu jego mocowania, ale w większości przypadków należy dążyć do uzyskania 90 stopni zgięcia już w 7-10 dniu po rekonstrukcji ACL.

Jakie ćwiczenia wykonywac po rekonstrukcji ACL?

Ćwiczenia zakresu ruchu – zgięcie stawu kolanowego w odciążeniu: w leżeniu na plecach, stopa nogi operowanej zgięta grzbietowo. Ruch: przesuwanie stopy po podłożu do maksymalnego możliwego zakresu zgięcia, utrzymanie pozycji 3 sekundy, powrót do pozycji wyjściowej. Powtarzamy 20 razy.

Leia também:  Miesniaki Jakie Objawy?

Ile razy dziennie cwiczyc po rekonstrukcji ACL?

-ćwiczenia wzmacniające 3-4 razy w tygodniu w celu uniknięcia podrażnienia kolana. -10 tydzień można wprowadzać marsz na zmianę z truchtem, bardzo ostrożnie. Więzadło wciąż jest w dużym obrzęku i trwa jego intensywna przebudowa.

Jak długo trwa zabieg rekonstrukcji ACL?

Po znieczuleniu przez anestezjologa, na operowaną kończynę zakładany jest mankiet uciskowy umożliwiający bezkrwawą operację, a następnie w warunkach sterylnej sali operacyjnej, wykonywana jest operacja, która zazwyczaj trwa ok 1,5h.

Jak długo na l4 po rekonstrukcji ACL?

Zwolnienie lekarskie wystawiamy wedle życzenia pacjenta, na cały okres leczenia. Zazwyczaj po artroskopii zwolnienie z pracy obejmuje okres 2 tygodni, a po rekonstrukcji ACL przynajmniej 8 tygodni.

Czy po rekonstrukcji ACL można jezdzic na nartach?

W tych przypadkach prognozy na powrót do obciążania stawu w takim stopniu jak przed urazem są mniej zadowalające, aczkolwiek dzięki nowoczesnym strategiom postępowania i odpowiedniej rehabilitacji coraz większa liczba osób po całkowitym zerwaniu ACL wraca do jazdy na nartach.

Jak ukladac nogę po rekonstrukcji ACL?

► Unoś operowaną nogę do wysokości klatki piersiowej, tak często jak to możliwe, żeby zmniejszyć obrzęk. ► Nie kładź poduszek pod kolana (nie utrzymuj kolana w zgiętej pozycji), ale raczej umieść je pod stopami/stawami skokowymi.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*