Kaszel alergiczny – jak leczyć kaszel u alergika?

Kaszel alergiczny – jak leczyć kaszel u alergika? Autor: thinkstockphotos.com

Kaszel alergiczny to rodzaj kaszlu, który towarzyszy uczuleniu. Pojawia się po zetknięciu z alergenem, który wywołuje nadwrażliwość. Kaszel alergiczny jest suchy i występuje napadami, które mogą trwać dość długo. Jak leczyć kaszel alergiczny u dziecka?

Kaszel alergiczny u dziecka to rodzaj kaszlu, który pojawia się u osób z różnymi alergiami. Malec uczulony na pyłki czy na sierść zwierząt, po zetknięciu się z alergenem, zaczyna kasłać i odczuwać drapania w gardle. Jak leczy się kaszel u alergika i jaka jest jego przyczyna?

Spis treści

Kaszel alergiczny jest sygnałem uczulenia

Kaszel – choć można by myśleć inaczej – ogólnie jest zjawiskiem korzystnym dla organizmu. Tak naprawdę stanowi on bowiem jeden z mechanizmów obronnych ludzkiego ciała – w sytuacji, kiedy drogi oddechowe podrażniane są przez jakiś obcy czynnik, odruch kaszlowy ma za zadanie doprowadzić do tego, aby ów czynnik został z nich usunięty.

Kaszel może być jednak zarówno fizjologiczny, jak i patologiczny. Kaszlu patologicznego wyróżnia się wiele rodzajów – jako przykłady można tutaj podać kaszel suchy i mokry, a także kaszel infekcyjny czy kaszel alergiczny, wywołany uczuleniem.

Kaszel alergiczny nierzadko stanowi dość znaczący problem, ponieważ może on pojawiać się zasadniczo w dowolnej porze roku, a co więcej – często jest on wyjątkowo uporczywy i przez to bardzo uciążliwy dla dziecka.

Co to jest kaszel alergiczny?

Istotą występowania kaszlu alergicznego jest zetknięcie się organizmu z alergenem, w stosunku do którego jest on nadwrażliwy. W sytuacji tej produkowane są rozmaite substancje, z których szczególną rolę odgrywa histamina – to głównie one prowokuje napady kaszlu alergicznego.

Kaszel alergiczny występować może zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jedni jednak pacjenci zmagają się z tym problemem przez cały rok, u innych zaś dolegliwość pojawia się tylko w pewnych okresach roku. Czym taka możliwość jest spowodowana? Otóż wszystko zależy tutaj od tego, na co dokładnie pacjent jest uczulony.

Przyczyny kaszlu alergicznego

Kaszel u alergika – obok innych dolegliwości, takich jak np. wysypka, katar sienny czy zapalenie spojówek – pojawia się wtedy, kiedy jego do organizmu dostanie się alergen.

Różni ludzie z alergią uczuleni są na odmienne substancje – jedni zmagają się z alergią na pyłki roślinne, inni zaś cierpią z powodu niemożności posiadania wymarzonego psa z powodu tego, iż mają oni alergię na sierść tych zwierzaków.

To właśnie tłumaczy, dlaczego kaszel alergiczny u alergików pojawia się z odmienną częstotliwością i o różnych porach roku. W pierwszej z wymienionych sytuacji napadów kaszlu alergik może doświadczać w okresie pylenia roślin (czyli głównie w okresie wiosenno-letnim), w drugiej zaś kaszel pojawiać się może zaś wtedy, kiedy to tylko na horyzoncie pojawi się kot.

Wydawać by się mogło, że kaszel alergiczny powinien pojawiać się u osób, które cierpią na alergie wziewne. Tak jak najbardziej jest, aczkolwiek nie tylko pacjenci z alergią wziewną borykają się z opisywanym rodzajem kaszlu – występować on może także i u osób z alergiami pokarmowymi, po spożyciu danego uczulającego je pokarmu.

Czytaj również: Domowe sposoby na kaszel u dziecka: 9 sprawdzonych sposobów

Alergia krzyżowa u dzieci: objawy, lista alergenów krzyżowych

Objawy kaszlu alergicznego

Kaszel u alergików jest dosyć charakterystyczny i to nie tylko dlatego, że jego epizody są sprowokowane ekspozycją na alergen. Zazwyczaj jest to kaszel suchy (czyli taki, gdzie pacjent nie odkrztusza żadnej wydzieliny) i ma on charakter napadowy. Kaszel alergiczny jest zwykle dość uciążliwy, pojedynczy jego napad może bowiem trwać nawet kilka minut.

Jeszcze innym objawem tego rodzaju kaszlu jest to, że może on się nasilać pod wpływem pewnych czynników – takimi mogą być zanieczyszczone powietrze (np. dymem papierosowym) czy sytuacja, gdzie pacjent nagle znajduje się w miejscu o całkowicie innej temperaturze (np. w zimowy, mroźny dzień wejdzie do nagrzanego mieszkania).

Podkreślenia wymaga jeszcze jeden, bardzo ważny aspekt, który dotyczy różnicowania kaszlu alergicznego z kaszlem infekcyjnym – w przypadku kaszlu w przebiegu alergii temperatura ciała pacjenta nie odbiega od normy, wystąpienie zaś suchego kaszlu wraz ze stanem podgorączkowym lub gorączką sugeruje już raczej to, że u chorego rozwinęła się jakaś infekcja.

Jak leczyć kaszel alergiczny?

Kaszel alergiczny naprawdę potrafi utrudniać codzienne funkcjonowanie – tylko pacjenci, którzy zmagają się z tym problemem, wiedzą, jak dużym źródłem problemów bywa ta dolegliwość. Dla osób znających kaszel związany z alergią jest jednak dobra wiadomość – istnieją sposoby na to, aby pokonać kaszel alergiczny.

Podstawowym zaleceniem, które otrzymują pacjenci z napadami kaszlu alergicznego, jest unikanie alergenów, na które to są oni uczuleni. Tutaj sytuacja nie zawsze jednak jest prosta: możliwe jest unikanie jakiegoś uczulającego produktu spożywczego, jeżeli jednak pacjent jest uczulony na pyłki roślin, to ich całkowicie uniknąć się nie da.

Pacjenci ci nie pozostają jednak zmuszeni do pogodzenia się z dręczącym ich kaszlem – również i im można podać pewne sposoby pozwalające na co najmniej zmniejszenie intensywności napadów kaszlu alergicznego.

Pomocne w przypadku kaszlu alergicznego mogą być nawet bardzo proste rozwiązania. Warto jest pić odpowiednio duże ilości płynów w ciągu dnia – spożywanie 2-2,5 litra wody sprawia, iż zmniejsza się ryzyko wysuszenia śluzówek jamy ustnej i gardła (a to zjawisko może sprzyjać pojawianiu się kaszlu).

Korzystnie jest również dbać o nawilżenie powietrza w pokoju – można do tego celu wykorzystywać zarówno specjalistyczne nawilżacze, jak i posłużyć się sposobami domowymi, takimi jak np. położenie wilgotnego materiału na włączonym grzejniku.

Czasami pacjenci mogą wypróbować wszystkie wymienione wyżej sposoby na kaszel alergiczny, a i tak problem ten może się u nich pojawić. W takiej sytuacji możliwe jest sięgnięcie po specyfiki z apteki.

 • Leki na kaszel alergiczny to przede wszystkim różne środki przeciwhistaminowe – jak wspomniano wyżej, histamina odgrywa rolę w pojawianiu się tego rodzaju kaszlu, dlatego też środki hamujące działanie tej substancji mogą zmniejszać częstość epizodów kaszlu alergicznego.
 • Zobacz także: Alergia na kota u dziecka: objawy, odczulanie
 • Objawy alergii u dziecka: po czym poznać, że dziecko ma alergię?
 • Kaszel u dziecka: prawdy i mity o uporczywym kaszlu u dziecka

Kaszel alergiczny – jak leczyć kaszel u alergika? lek. Tomasz Nęcki

Kaszel alergiczny. Jak leczyć kaszel alergiczny?

Kaszel alergiczny to jeden z najczęstszych objawów alergii. Jest bardzo dokuczliwy, a w dodatku podrażnia gardło, zmuszając alergika do ciągłego pokasływania. Jak rozpoznać kaszel alergiczny i jak go wyleczyć?

Spis treści:

Kaszel alergiczny przypomina ten towarzyszący infekcji – jest tak samo męczący i dokuczliwy, jak kaszel przy przeziębieniu, utrzymuje się jednak dużo dłużej.

  Kaszel alergiczny nie jest jednak objawem infekcji: wywołuje go kontakt z alergenem, czyli substancją, na którą układ odpornościowy organizmu reaguje w sposób nadmierny (nieadekwatny do stopnia zagrożenia). Ten rodzaj kaszlu najczęściej towarzyszy alergii wziewnej, ale pojawia się również u osób mających alergie pokarmowe.

Niektórzy alergicy zmagają się z kaszlem alergicznym przez cały roku, u innych zaś występuje on sezonowo – ma to związek z tym, na co konkretnie uczulona jest dana osoba.

Kaszel alergiczny – przyczyny kaszlu alergicznego

Bezpośrednie przyczyny kaszlu alergicznego to: 

 • ekspozycja na pyłki, roztocze, zarodniki pleśni, sierść zwierząt i inne alergeny, które dostają się do organizmu poprzez inhalację
 • spożywanie niektórych pokarmów, np. owoców morza, jajek i mleka
 • zapalenie zatok – stały przepływ śluzu w dół gardła powoduje podrażnienie, które wywołuje kaszel;
 • astma alergiczna – stan zapalny, ograniczając oddychanie, powoduje wydawanie wysokiego dźwięku, nazywanego świszczącym oddechem.

Kaszel alergiczny. Objawy kaszlu alergicznego

Kaszel alergiczny najłatwiej rozpoznać po tym, że jest uporczywy i utrzymuje się bardzo długo. Najczęściej pojawia się w okresie kwitnienia roślin, gdy pylą trawy, kwiaty i drzewa, ale są osoby, u których kaszel alergiczny utrzymuje się przez cały rok – np. przy uczuleniu na sierść zwierząt lub alergii na kurz.

Kaszel alergiczny jest:

 • suchy (w rzadkich przypadkach towarzyszy mu odkrztuszanie bezbarwnej wydzieliny),
 • napadowy – gdy alergik zacznie kasłać, to trudno mu przestać: atak kaszlu trwa nawet kilka minut, w trakcie których często pojawia się uczucie duszności,
 • długotrwały – utrzymuje się zwykle kilka tygodni (co jednak zależy od rodzaju alergenu, który go wywołał), przy czym nie towarzyszą mu typowe objawy infekcji, takie jak gorączka.

W zdecydowanej większości przypadków kaszel alergiczny nasila się przy zmianach temperatury otoczenia, np. po wejściu do ciepłego pomieszczenia. Odruchowi odkaszlania towarzyszą inne objawy alergii, takie jak:

Leia também:  Różowe upławy – jakie są przyczyny różowej wydzieliny z pochwy?

Kaszel alergiczny – sposoby leczenia

Najprostszym rozwiązaniem jest unikanie alergenu, na który jesteśmy uczuleni.

Na przykład, u pacjentów cierpiących na przewlekły kaszel związany z pyleniem roślin zaleca się sprawdzanie aktualnego stężenia pyłków roślinnych oraz w miarę możliwości unikania miejsc, w których to stężenie jest duże.

Należy również stosować zapisane przez lekarza zastosować leki przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy lub farmaceutyki zawierające dwuchlorowodorek cetyryzyny.

Kaszel alergiczny pomaga również złagodzić picie dużej ilości płynów (3 litrów dziennie), co sprzyja właściwemu nawilżeniu błon śluzowych, a także płukanie nosa i gardła solą fizjologiczną i stosowanie aerozoli nawilżających jamę ustną. W sezonie grzewczym należy również nawilżać powietrze w mieszkaniu za pomocą specjalnego nawilżania – tak, by jego wilgotność mieściła się w optymalnym dla zdrowia przedziale 40-55 proc. 

Kaszel alergiczny – jak bronić się przed wiosenną alergią?

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Kaszel alergiczny – jak leczyć kaszel u alergika? Monika Majewska

Czy artykuł był przydatny?

Kaszel alergiczny – skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

Wiele osób wiąże występowanie kaszlu z typowym objawem przeziębienia lub grypy. Rzeczywiście, kaszel jest częstym objawem towarzyszącym wielu chorobom, zarówno tym ciężkim, ale również tym stosunkowo łagodnym. Warto wspomnieć, że kaszel może być także objawem alergii.

Podstawą alergii jest nadwrażliwość na niektóre substancje, które znajdują się w naszym otoczeniu. Występowanie alergii związane jest z działaniem układu immunologicznego.

Predyspozycja do występowania alergii jest osobniczo zmienna – oznacza to, że jej objawy nie muszą występować u każdego człowieka po ekspozycji na dany alergen – najczęściej są nimi pyłki roślin, kurz, roztocza, sierść zwierząt domowych, ale również niektóre składniki pożywienia.

Warto zaznaczyć, że kaszlowi alergicznemu mogą towarzyszyć również inne typowe objawy alergii takie jak: nieżyt nosa (katar), zapalenie spojówek czy też zmiany skórne.

Kaszel alergiczny ma najczęściej charakter napadowy – objawy te mogą mieć na tyle silny charakter, że utrudniają normalne, codzienne funkcjonowanie. Czas pojawienia się objawów alergicznych może być różny – od natychmiastowego wystąpienia zmian po te, które pojawiają się ze znacznym opóźnieniem.

Jak unikać pojawiania się objawów alergii, a w szczególności kaszlu alergicznego?

Przede wszystkim, jeśli wiemy jaki alergen działa na nas uczulająco, to oczywistym działaniem jest unikanie czynnika, który przyczynia się do wystąpienia charakterystycznych objawów alergii.

W terapii nadwrażliwości stosuje się leki nazywane antyhistaminowymi (wyróżniamy dwie generacje leków przeciwhistaminowych), które zazwyczaj dobrze radzą sobie z typowymi objawami alergii.

Ich stosowanie wiąże się jednak z możliwością pojawienia się efektów ubocznych takich jak senność czy suchość w jamie ustnej.

Leczenie kaszlu alergicznego

W przypadku pojawienia się kaszlu alergicznego możemy skorzystać z innych środków farmakologicznych jak glikokortykosteroidy, leki antyleukotrienowe czy też kromony – odpowiednie leki powinien zalecić lekarz, bowiem wiele z nich może zostać wydana tylko na podstawie recepty.

Kaszel alergiczny – jak leczyć kaszel u alergika?

W terapii kaszlu alergicznego można stosować również podobne metody jak w przypadku kaszlu pojawiającego się na tle infekcji – pamiętajmy o dobrym nawilżeniu powietrza w pomieszczeniu w którym przebywamy.

Warto mieć również w swojej domowej apteczce dobry syrop na kaszel, który swoim działaniem może pomóc z odkrztuszaniu wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Zasadą działania syropu wykrztuśnego jest rozrzedzanie gęstej wydzieliny i oczyszczenie dróg oddechowych.

Wiele syropów na kaszel jest dostępnych bez recepty, a ich cena jest przystępna. Przed wyborem konkretnego syropu koniecznie zapoznaj się z ulotką i sprawdź jakie są ewentualne przeciwwskazania do jego stosowania.

Niektóre syropy oprócz substancji czynnej zawierają także w swoim składzie związki naturalne, które działają łagodząco.

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Kaszel jako objaw alergii pokarmowej

Autor: Ekspert BebiProgram

Kaszel to jeden z najczęstszych objawów u dzieci. Jest on wywoływany podrażnieniem zakończeń nerwowych znajdujących się w śluzówce krtani i oskrzeli. Kaszel charakteryzuje się gwałtownym wyrzutem powietrza oraz wydzieliny z dróg oddechowych połączonym ze specyficznymi odgłosami.

Warto uświadomić sobie, że jako odruch obronny dróg oddechowych kaszel jest często zjawiskiem korzystnym, pozwala bowiem na skuteczne usunięcie z oskrzeli lub krtani znajdujących się tam ciał obcych lub nadmiaru wydzieliny.

Leczenie przeciwkaszlowe powinno być więc rozważne i dopasowane do istoty choroby dziecka.

Spis treści:

Przyczyny kaszlu u dzieci

Kaszel dzielimy na ostry i przewlekły. Przyczyną kaszlu ostrego, czyli pojawiającego się nagle i trwającego nie dłużej niż kilka-kilkanaście dni, jest zwykle infekcja dróg oddechowych.

Może to być zarówno infekcja wirusowa, jak i bakteryjna, ale u dzieci zdecydowana większość infekcji dróg oddechowych przebiegających z kaszlem to infekcje wirusowe.

Ma to bardzo ważne implikacje lecznicze, bowiem kaszel, nawet połączony z wysoką gorączką, nie jest bezwzględnym wskazaniem do szybkiego włączenia antybiotyku, wręcz przeciwnie, większość przypadków można leczyć objawowo.

Nagłe pojawienie się uciążliwego kaszlu u dziecka bez towarzyszących objawów infekcyjnych może budzić podejrzenie zachłyśnięcia się dziecka, a nawet obecności w drogach oddechowych tzw. ciała obcego, którym może być kawałek zabawki lub drobne przedmioty z otoczenia dziecka.

Kaszel przewlekły powinien z kolei nasuwać podejrzenie choroby alergicznej, zwłaszcza u dzieci obciążonych rodzinnie alergią lub mających wcześniej inne objawy alergii, takie jak objawy skórne czy jelitowe w wieku niemowlęcym. Kaszel może być jednym z objawów astmy oskrzelowej, a w rzadkich przypadkach bywa nawet jedynym lub dominującym objawem tej choroby. Mówimy wtedy o tzw. wariancie kaszlowym astmy.

Wśród innych przyczyn kaszlu wymienia się:

 • krztusiec,
 • stany zapalne zatok przynosowych,
 • przewlekłe nieżyty nosa powodujące spływanie wydzieliny z nosa do gardła,
 • refluks żołądkowo-przełykowy.

Bardzo ważnym zjawiskiem w praktyce pediatrycznej jest tzw. poinfekcyjna nadreaktywność dróg oddechowych.

Niektóre wirusy powodujące infekcje dróg oddechowych wywołują duże zmiany w śluzówce oskrzeli, powodujące „odsłonięcie” receptorów kaszlowych i ich nadwrażliwość trwającą nawet 4-6 tygodni! W tym okresie dziecko może reagować kaszlem nawet na niewielki bodziec, taki jak większy wysiłek fizyczny lub zmiana temperatury powietrza np.

po wyjściu z domu. Przewlekający się kaszel poinfekcyjny zwykle nie jest objawem „niedoleczonej” lub „nawrotowej” infekcji, a jedynie objawem przejściowej poinfekcyjnej nadreaktywności dróg oddechowych.

W takiej sytuacji stosowanie kolejnych antybiotyków z oczywistych względów zwykle nie pomaga, wręcz może zaszkodzić, a leczenie powinno być głównie objawowe. Kaszel może być też objawem chorób niezwiązanych bezpośrednio z układem oddechowym, np. chorób serca. Istnieje też zjawisko „kaszlu psychogennego”, czyli pochrząkiwania i pokasływania na zasadzie tików nerwowych

Kiedy kaszel u dzieci jest objawem alarmowym?

Kontaktu z lekarzem na pewno wymaga każdy przypadek kaszlu przewlekłego, czyli trwającego powyżej 4-6 tygodni.

Bardzo niepokojące jest pojawienie się kaszlu w okolicznościach mogących sugerować zachłyśnięcie się dziecka lub połknięcie małego przedmiotu.

Pilnego kontaktu z lekarzem wymaga też kaszel przebiegający z silną dusznością, sinieniem dziecka na twarzy lub innymi objawami sugerującymi trudności w normalnym oddychaniu.

Postępowanie w przypadku kaszlu u dzieci

W kaszlu związanym z łagodną infekcją dróg oddechowych podstawą jest leczenie objawowe i na początku mogą to robić rodzice. Wśród dostępnych bez recepty bezpiecznych syropów przeciwkaszlowych najczęściej wymienia się preparaty ziołowe, takie jak np. syrop prawoślazowy lub syrop z babki lancetowatej.

Nawet stosując preparaty dostępne bez recepty, należy czytać etykiety i instrukcje stosowania syropu, ponieważ wiele z nich jest dopuszczonych do stosowania tylko u dzieci starszych.

Przy uciążliwym kaszlu suchym lepiej sprawdzają się syropy przeciwkaszlowe, a przy zalegającej gęstej wydzielinie – syropy wykrztuśne, ale dobór tego typu preparatów lepiej pozostawić lekarzowi, który bada dziecko i ma możliwość osłuchania go.

Ponieważ kaszel jest często korzystnym odruchem obronnym dróg oddechowych i naturalną reakcją na infekcję lub zaleganie wydzieliny, nie należy starać się za wszelką cenę wygasić kaszlu.

Ponieważ kaszel jest często korzystnym odruchem obronnym dróg oddechowych i naturalną reakcją na infekcję lub zaleganie wydzieliny, nie należy starać się za wszelką cenę wygasić kaszlu, a jedynie łagodzić objawy, aby ulżyć dziecku i zapewnić mu komfort funkcjonowania w czasie choroby.

W przypadku przewlekającego się kaszlu związanego z poinfekcyjną nadreaktywnością dróg oddechowych podstawą postępowania jest akceptacja tego zjawiska i cierpliwość rodziców, a zwłaszcza unikanie kolejnych prób intensyfikacji leczenia wykrztuśnego lub powtarzanej antybiotykoterapii. Poinfekcyjna nadreaktywność dróg oddechowych ustępuje stopniowo i samoistnie w ciągu kilku tygodni. W tym czasie ważne jest maksymalne ograniczenie narażenia dziecka na dym tytoniowy i dbałość o odpowiednią temperaturę i nawilżenie powietrza w jego sypialni.

Lekarz dzięki swojej umiejętności badania fizykalnego, w tym osłuchiwania i oceny cech duszności jest w stanie szybko postawić wstępne rozpoznanie przyczyny kaszlu i w optymalny sposób dobrać leczenie. W ostrym kaszlu infekcyjnym leczenie polega przede wszystkim na leczeniu infekcji będącej przyczyną kaszlu oraz objawowym łagodzeniu samego kaszlu.

Ponieważ większość tego typu infekcji to zakażenia wirusowe, u dużej części dzieci można przynajmniej wstępnie leczyć je bez użycia antybiotyków, nawet gdy kaszel i duszność są bardzo nasilone. Przewlekły kaszel wymaga przede wszystkim diagnostyki, w celu wykrycia jego przyczyny, a ewentualne leczenie powinno być leczeniem przyczynowym.

Często konieczna jest konsultacja ze specjalistą pulmonologiem lub alergologiem.

Leia também:  Leczenie raka gruczołu krokowego (raka prostaty)

Zobacz również:

Poznaj objawy alergii na białka mleka

krowiego

Kaszel alergiczny – jak leczyć kaszel u alergika? Zobacz

Karmienie piersią jest najwłaściwszym sposobem żywienia niemowląt. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia skonsultuj się z lekarzem. Dowiedz się więcej… Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą.

Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka.

Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie w ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.

Pliki cookies umożliwiają nam zbieranie anonimowych danych statystycznych w celu usprawnienia działania witryny, a po uzyskaniu Twojej zgody, umożliwiają nam dokonywanie pomiarów i analiz korzystania z witryny (analityczne pliki cookie), dostosowywanie witryny do Twoich zainteresowań (personalizujące pliki cookie) oraz przedstawianie odpowiednich dla Ciebie informacji oraz reklam (pliki cookie do targetowania).

Kaszel alergiczny — jak rozpoznać objawy?

Kaszel jest odruchem obronnym naszego organizmu, służy oczyszczaniu dróg oddechowych z ciał obcych bądź nadmiaru gromadzącej się w nich wydzieliny. Może powstawać mimowolnie lub być wywołany dobrowolnie. Jest zatem zupełnie naturalną i prawidłową reakcją, choć niejednokrotnie bywa uciążliwy i męczący.

Ze względu na charakter objawów wyróżnia się kaszel suchy (bez odkrztuszania wydzieliny) oraz mokry (produktywny, z odkrztuszaniem plwociny).

Jeżeli objawy trwają krócej niż 3 tygodnie, mówimy o kaszlu ostrym. Kaszel utrzymujący się do 8.

tygodni nazywany jest podostrym, a objawy utrzymujące się ponad 8 tygodni wskazują na kaszel przewlekły, który może być jednym z symptomów alergii.

ZOBACZ TEŻ: Roztocza kurzu domowego – czy naprawdę takie groźne?

Kaszel alergiczny, czyli jaki?

Kaszel alergiczny jest jednym ze sposobów organizmu na radzenie sobie z substancją alergizującą. Takim alergenem mogą być niektóre produkty żywnościowe (niektóre owoce, mleko, jajka, owoce morza, orzechy), pyłki roślin unoszące się w powietrzu, kurz, roztocza, zarodniki grzybów i pleśni, a także niektóre leki. 

Kaszel powiązany z alergią ma charakter napadowy i trwa od 30 do 60 sekund. Pojawiają się wówczas duszności i kłopoty ze złapaniem oddechu, co dla chorego jest wyczerpujące. Kaszel alergiczny zwykle bywa nieproduktywny, jednak nie brakuje przypadków kaszlu produktywnego, zwłaszcza przy współwystępującej infekcji górnych dróg oddechowych.

Kaszel alergiczny rzadko bywa jedynym objawem uczulenia, towarzyszy mu wodnisty katar i kichanie, swędzenie i niedrożność nosa, łzawienie i świąd oczu, a także chrypka i drapanie w gardle. Możliwe jest też wystąpienie reakcji skórnej w postaci wysypki lub swędzącej pokrzywki.

Kaszel alergiczny czy zwykła infekcja?

Dominującym objawem alergii wziewnych jest nieżyt nosa i towarzyszący mu uporczywy kaszel. Dolegliwości te można łatwo pomylić z przeziębieniem, które przejawia się w podobny sposób. Jak rozpoznać zatem, że mamy do czynienia z kaszlem alergicznym, a nie objawem infekcji wirusowej?

Przeziębienie jest chorobą zakaźną górnych dróg oddechowych, o podłożu wirusowym. Częstość zachorowań rośnie w okresie jesienno-zimowym. Choroba rozwija się stopniowo i utrzymuje kilka dni.

Typowymi objawami przeziębienia są: obfity katar o żółtej barwie, ból gardła i kaszel, bóle głowy, podwyższona temperatura ciała, uczucie rozbicia.

We wczesnej fazie choroby kaszel może być bezproduktywny, by z czasem przerodzić się w kaszel mokry.

Objawy alergii są podobne, choć mają inny charakter. Jeśli chory narażony jest na stały kontakt z alergenem (np. alergia na roztocza kurzu domowego), objawy mogą nawracać wielokrotnie przez wiele miesięcy. Nieżyt nosa (obfita, lejąca i bezbarwna wydzielina) i kaszel występują krótko po kontakcie z alergenem, zwykle towarzyszy im swędzenie i łzawienie oczu (alergiczne zapalenie spojówek).

ZOBACZ TEŻ: Histamina – jej rola w organizmie i związek z alergią

Leczenie kaszlu alergicznego

Kaszel alergiczny jest objawem alergii i to ona wymaga leczenia, by uniknąć w przyszłości uciążliwych objawów.

Jeżeli podejrzewamy, że przyczyną występowania kaszlu jest reakcja alergiczna, należy omówić ten problem z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby skieruje nas do gabinetu alergologa.

W trakcie konsultacji alergolog może przeprowadzić testy alergiczne, które pozwalają zidentyfikować alergen będący źródłem problemów.

Najprostszą metodą walki z alergią jest unikanie ekspozycji na alergen. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, trudno bowiem całkowicie pozbyć się roztoczy w domu lub nie wdychać pyłków roślin, które obecne są w powietrzu przez cały okres wiosenno-letni.

W takim wypadkach można sięgnąć po leki antyhistaminowe, które łagodzą objaw alergii, także kaszel alergiczny. Dostępne są w postaci tradycyjnych tabletek (Allerga, Allertec WZF, Claritine Allergy, Zyrtec UCB) lub ulegających rozpadowi w jamie ustnej (Aleric Deslo Active, Hitaxa Fast).

W złagodzeniu kaszlu alergiczne mogą również pomóc syropy stosowane przy kaszlu suchym, które znoszą skurcz oskrzeli poprzez hamowanie odruchu kaszlowego (Tussi Drill, Levopront, Supremin).

Na kaszel alergiczny sprawdzą się również tabletki do ssania, które dzięki zawartości wyciągów ziołowych, kwasu hialuronowego lub porostu islandzkiego nawilżają i regenerują podrażnioną śluzówkę gardła (Tymianek i Podbiał, GeloVox, Fiorda).

Dobrym pomysłem przy nawracającym kaszlu są inhalacje oraz utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza w mieszkaniu np. przy pomocy nawilżacza. Pośród preparatów do inhalacji można znaleźć ampułki z ektoiną (np.

Ectodose) wskazane dla osób cierpiących na alergiczne schorzenia układu oddechowego lub ampułki soli fizjologicznej z dodatkiem kwasu hialuronowego (np. Nebu-dose hialuronic).

Jednocześnie należy pamiętać o nawadnianiu organizmu od wewnątrz poprzez wypijanie przynajmniej 2 litrów wody w ciągu dnia, co ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych.

ZOBACZ TEŻ: Testy alergiczne – sprawdź, co Cię uczula

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kaszel alergiczny. Objawy i leczenie u dzieci i dorosłych

Kłopoty z alergią?

Sprawdź konsultacje

 • Kaszel jest główną przyczyną wizyt u lekarza.
 • Z badań wynika, że nawet 40 procent Polaków z powodu kaszlu zgłasza się do lekarzy różnych specjalizacji.
 • Kaszel może mieć różne przyczyny: począwszy na infekcji bakteryjnej, przez choroby układu oddechowego, pokarmowego i sercowego, na alergiach kończąc.
 • Sprawdź, jak rozpoznać kaszel alergiczny, czym różni się od innych rodzajów kaszlu, a także jak przebiega leczenie.

Spis treści:Kaszel alergiczny, skąd się bierze? Kaszel alergiczny u dziecka? Jak odróżnić kaszel alergiczny? Leki na kaszel alergiczny? Domowe sposoby na kaszel alergiczny

Kaszel alergiczny: skąd się bierze? 

 1. Kaszel alergiczny jest naturalną reakcją obronną organizmu na kontakt z alergenem.
 2. Alerganami nazywa się różnego rodzaju czynniki środowiskowe, które wywołują alergię i reakcje alergiczne.

 3. Jedną z takich reakcji jest kaszel, a wywołują go alergeny wziewne, czyli obecne w powietrzu, takie jak:
 • roztocza i kurz domowy,
 • pyłki roślin – traw, chwastów i drzew przenoszone przez wiatr lub owady,
 • zarodniki grzybów pleśniowych,
 • alergeny zwierząt – kota, psa, bydła, królika oraz drobnych gryzoni,
 • alergeny karaluchów.
 • Kaszel jest zwykle jednym z kilku objawów alergii.
 • Zwykle po ekspozycji na alergen pojawia się także katar sienny, kichanie, łzawienie i zaczerwienienie oczu, wysypka skórna oraz duszność.
 • Poza kaszlem alergicznym, lekarze wyróżniają też kaszel psychogenny, polekowy, szczekający – typowy dla zapalenia krtani oraz charakterystyczny dla infekcji kaszel suchy lub mokry.

Kaszel alergiczny u dziecka

Choroby alergiczne występują częściej u dzieci.

Z badań wynika, że około 20-30 proc. dorosłych i 40 proc. dzieci na całym świecie cierpi z powodu alergii.

Alergie układu oddechowego należą do najpowszechniejszych.

Alergiczny nieżyt nosa (ANN) ma nawet 20 proc. dzieci w wieku 13 lat.

 1. ANN objawia się zablokowanym nosem, katarem, kichaniem, swędzeniem nosa, a także zapaleniem spojówek.
 2. Zdaniem ekspertów choroba w późniejszym wieku przekształca się w astmę alergiczną.
 3. W jej przebiegu dochodzi do stanu zapalnego i obrzęku dróg oddechowych.
 4. Objawia się uciskiem w klatce piersiowej, kaszlem, świszczącym oddechem oraz skurczem oskrzeli.
 5. Astma jest uznawana za najczęstszą chorobą przewlekłą u dzieci i młodzieży.
Leia também:  Como a viar a dor dos primeiros dentes do bebê

Objawy kaszlu alergicznego

 • Kaszel alergiczny jest zwykle suchy, napadowy i gwałtowny.
 • Przybiera postać ataku, trwającego najczęściej kilkadziesiąt sekund.
 • Towarzyszy mu zanoszenie się oraz łapanie powietrza.
 • Po ataku kaszlu pacjenci zwykle odczuwają zmęczenie.
 • Kaszel alergiczny nawraca, dlatego jest zaliczany do kaszlu przewlekłego.
 • Tego rodzaju kaszlu jest charakterystyczny nie tylko dla reakcji alergicznej, ale także dla astmy alergicznej oraz niewłaściwie leczonego alergicznego nieżytu nosa.
 • Choroby często współwystępują u tego samego pacjenta.
 • Istnieje jeszcze jedna jednostka chorobowa o podłożu alergicznym, która objawia się kaszlem: alergiczne zapalenia pęcherzyków płucnych (AZPP).

Tabletki na kaszel alergiczny

 1. Podstawą leczenia kaszlu alergicznego jest unikanie alergenu, dlatego pacjent powinien w pierwszej kolejności przejść kompleksową diagnostykę, żeby wiedzieć, jakie czynniki środowiskowe wywołują kaszel.
 2. Lekarze wprowadzają także leczenie objawowe.

 3. Kaszel alergiczny złagodzą leki przeciwhistaminowe, takie jak:
 • anatazolina,
 • chlorfeniramina,
 • cyproheptadyna,
 • dimenhydrynat,
 • azelastyna,
 • ceteryzyna,
 • lewoceteryzyna,
 • loratadyna,
 • rupatadyna.

Ponadto stosuje się także glikokortykosteroidy wziewne – budezonid, beklomezaton, flutykazon oraz leki antyleukotrienowe – zafirlukast, montelukast, pranlukast.

Domowe sposoby na kaszel alergiczny

 • Poza tabletkami istnieją różnego rodzaju domowe sposoby na radzenie sobie z kaszlem alergika.
 • Pacjent powinien zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w mieszkaniu.
 • W sklepach można kupić specjalne urządzenia zapewniające optymalną wilgotność.
 • Ważne jest także dokładne odkurzanie mieszkania, gdyż alergeny łączą się z drobinkami kurzu.
 • Warto zainwestować w specjalistyczny, antyalergiczny odkurzacz.
 • Alergikom zaleca się także, by pozbyli się z mieszkania przedmiotów, na których osiada kurz, takich jak dywany, firanki, zasłony.
 • Czytaj też:
 • Bibliografia:
 • Jung A., Maślany A., Przewlekły kaszel u dzieci – problem diagnostyczny i terapeutyczny, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2012, 8(2), s. 97–100.

Kaszel alergiczny: przyczyny, objawy, leczenie. Jak go rozpoznać?

Kaszel alergiczny u dziecka i dorosłego potrafi uprzykrzyć życie. Jest suchy, męczący i duszący. Nie daje spać w nocy, utrudnia funkcjonowanie w ciągu dnia. To jedna z najczęstszych objawów alergii. Jak go rozpoznać? Co robić, by się go pozbyć?

1. Czym jest kaszel alergiczny?

Kaszel alergiczny bardzo łatwo pomylić z początkiem infekcji, ponieważ jest suchy, męczący, napadowy. Wywołują go jednak inne przyczyny. Nie odpowiada za niego wirus czy bakteria, a alergen, z którym kontakt wywołuje nadmierną odpowiedź układu immunologicznego.

Kaszel – także alergiczny – nie jest chorobą, a odruchem obronnym organizmu. Niemniej potrafi być bardzo uciążliwy. Pojawia się w różnych okolicznościach. Kaszel alergiczny w nocy nie pozwala spać, w ciągu dnia utrudnia normalne funkcjonowanie.

2. Objawy kaszlu alergicznego

Jak rozpoznać kaszel alergiczny? Jak go odróżnić od tego, który towarzyszy infekcji?

Kaszel alergiczny jest męczący, duszący i suchy. Rzadko pojawia się kaszel alergiczny mokry, któremu towarzyszy odkrztuszanie bezbarwnej wydzieliny. Ataki kaszlu pojawiają się głównie po ekspozycji na alergen. Napad potrafi być tak uporczywy, że może pojawić się uczucie duszności i problem ze złapaniem tchu.

Kaszel alergiczny dokucza sezonowo (na przykład, gdy pylą trawy, kwiaty i drzewa), ale i cały rok (przy uczuleniu na sierść zwierząt lub alergii na kurz).

Najczęściej towarzyszy alergii wziewnej, choć zdarza się u osób, które mają alergie pokarmowe.

Dolegliwości zwykle nasilają się przy zmianach temperatury otoczenia, na przykład po wejściu do ciepłego pomieszczenia czy wyjściu z domu na zewnątrz.

Co istotne, pojawieniu się kaszlu alergicznego nie towarzyszą objawy wskazujące na infekcję, takie jak na przykład gorączka. Często za to obserwuje się kichanie, wodnisty katar, świąd nosa, drapanie gardła, uczucie suchości w gardle, swędzenie i łzawienie oczu, uczucie niedrożności nosa, chrypkę, przekrwienie błony śluzowej nosa czy wysypkę skórną.

3. Przyczyny kaszlu alergicznego

Bezpośrednią przyczyną kaszlu alergicznego może być:

 • kontakt z pyłkami, roztoczami, sierścią zwierząt, zarodkami pleśni oraz innymi alergenami, które dostają się do organizmu drogą wziewną,
 • spożywanie niektórych pokarmów, które alergizują. Są to najczęściej jaja, owoce morza, mleko,
 • przewlekłe zapalenie zatok i alergiczne zapalenie zatok, któremu towarzyszy długotrwałe spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
 • astma alergiczna, która jest stanem zapalnym. Utrudnia oddychanie, pojawia się świszczący oddech.

4. Leczenie kaszlu alergicznego

Najważniejsze w leczeniu alergii jest unikanie kontaktu z alergenem, jeśli tylko jest on znany. To zdecydowanie ułatwia życie i ogranicza pojawianie się dokuczliwych objawów. Leczenie powinno uwzględniać zarówno leki na kaszel alergiczny, jak i domowe sposoby.

Co na kaszel alergiczny? Jeśli lekarz przepisał leki przeciwalergiczne, zdecydowanie należy je zażywać: stale bądź w zależności od pojawienia się dolegliwości, zawsze ściśle według wskazań specjalisty.

Na kaszel alergiczny zwykle działają leki przeciwhistaminowe (wyróżnia się ich dwie generacje): glikokortykosteroidy lub farmaceutyki zawierające dwuchlorowodorek cetyryzyny. Wiele z nich może zostać wydana tylko na podstawie recepty, ale sporo powszechnie stosowanych leków przeciwalergicznych można kupić w aptece – także bez niej.

Preparaty są dostępne najczęściej w postaci tabletek na kaszel alergiczny. Młodszym dzieciom podaje się syropy na kaszel alergiczny.

4.1. Jak złagodzić kaszel alergiczny?

Pomocne są preparaty działające doraźnie, takie jak choćby tabletki na kaszel alergiczny do ssania. Działają nawilżająco, regenerują też błonę śluzową gardła i dróg oddechowych. Objawy może również łagodzić syrop na kaszel alergiczny lub suchy.

Czy istnieją domowe sposoby na kaszel alergiczny? Na pewno pomaga picie dużej ilości płynów. Wpływa to na błony śluzowe, pozwala je dostatecznie nawilżać.

Można płukać nos i gardło solą fizjologiczną, a także stosować aerozole nawilżające. Zabieg wypłukuje alergeny i zanieczyszczenia oraz nawilża śluzówkę.

Warto robić inhalacje z solą czy ziołami lub lekami przepisanymi przez lekarza.

W sezonie grzewczym trzeba zadbać o jakość – optymalną temperaturę i wilgotność – powietrza w pomieszczeniu. Wskazane jest częste wietrzenie mieszkań i biur, a także używanie nawilżaczy. Przy alergii na roztocza należy często zmieniać pościel, odkurzać pokój, myć podłogi.

Bardzo ważne jest nie tylko częste sprzątanie, ale także odkurzanie materacy, stosowanie środków roztoczobójczych oraz usunięcie dywanów, zasłon, maskotek czy puchowych kołder, jak również wszystkich przedmiotów, w których może gromadzić się kurz.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Jak odróżnić kaszel alergiczny od przeziębienia?

Jednym z najczęstszych objawów uczulenia na pyłki lub roztocza kurzu domowego jest kaszel i obrzęk śluzówki nosa. Podobne objawy towarzyszą przeziębieniu, dlatego czasem trudno je rozróżnić. Zapoznaj się charakterystyką kaszlu alergicznego i zwykłego, by ułatwić sobie określenie, do którego z nich pasują Twoje objawy:

 • Przeziębienie – trwa zazwyczaj kilka dni i pojawia się w okresach zwiększonej zachorowalności, zwłaszcza w kontakcie z innymi chorymi. Najczęstsze objawy przeziębienia to katar o żółtym zabarwieniu, kaszel, podwyższona temperatura oraz bóle głowy.
 • Alergia – w odróżnieniu od przeziębienia, objawy alergii, takie jak katar czy kaszel, pojawiają się tylko w kontakcie z alergenem. Mogą zatem występować nawet cały rok, a nie kilka dni, jak w przypadku infekcji. Ponadto, katar alergika jest bezbarwny, a nie żółty. Objawami są także swędzenie i łzawienie oczu.

Najlepszym sposobem na odróżnienie kaszlu alergicznego od zwykłego jest przyjrzenie się nie tylko objawom, ale też okolicznościom jego powstania.

Leczenie kaszlu alergicznego

Kaszel alergiczny jest reakcją układu odpornościowego na alergen. Jego przyczyną mogą być roztocza, niektóre pokarmy, zapalenie zatok lub astma alergiczna. Jest on wyjątkowo męczący i skutecznie utrudnia alergikowi normalne funkcjonowanie.

Ponieważ jest on wynikiem uczulenia, najprostszą metodą walki z nim jest unikanie alergenu.

Niestety, nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza w przypadku roztoczy i pyłków, które gromadzą się w naszych domach, nawet pomimo częstego wietrzenia pomieszczeń, odkurzania, regularnego prania pościeli oraz stosowania oczyszczaczy powietrza.

Dlatego w leczeniu kaszlu alergicznego używa się odpowiednich syropów przeciwkaszlowych, które mają także właściwości przeciwuczuleniowe i znoszące skurcz oskrzeli. Takim syropem jest na przykład Levopront, który po doustnym podaniu ulega szybkiej dystrybucji w organizmie. Jest on skuteczny także w kaszlu związanym z zakażeniem górnych i dolnych dróg oddechowych, krztuścu oraz kaszlu w przebiegu raka płuc.

Oprócz leczenia farmaceutycznego kaszlu alergicznego, należy również dbać o właściwe nawilżenie powietrza. Poza tym, ulgę przynosi płukanie nosa roztworem soli, regularne używanie aerozolu nawilżającego jamę ustną oraz picie dużej ilości płynów (około 3 litrów dziennie).

Stosowanie farmaceutyków w leczeniu alergii jest niezbędne, szczególnie, jeśli nie da się całkowicie wyeliminować alergenu z otoczenia alergika. Skuteczna okazuje się również immunoterapia, która jest przyczynową metodą leczenia alergii. Najlepiej sprawdza się ona w uczuleniu na kurz, pyłki i jad owadów, dzięki czemu pomaga także w leczeniu kaszlu alergicznego.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*