Kamica nerkowa – objawy, leczenie, domowe sposoby

Kamica nerkowa jest coraz bardziej powszechną chorobą układu moczowego. Przyczyn takiego stanu rzeczy upatrywać należy głównie w trybie życie, jaki prowadzi człowiek XXI wieku.

Mieszkańcy krajów dobrze rozwiniętych w większości wypadków prowadzą siedzący tryb życia, a ich dieta bogata jest w białko pochodzenia zwierzęcego i sól.

Oczywiście nie są to jedyne przyczyny odkładania się złogów w układzie moczowym, również uwarunkowania genetyczne czy częste infekcje układu moczowego przyczyniają się do rozwoju choroby.

Jak radzić sobie z kamicą nerkową? Czy przyjmowanie lekarstw jest jedyną alternatywą? Czy istnieją domowe metody leczenia kamicy nerkowej?Kamica nerkowa – objawy, leczenie, domowe sposoby

Na szczęście usunięcie większości kamieni nerkowych nie wymaga interwencji urologicznej, choć zazwyczaj dobrze jest skonsultować się z lekarzem, a wypadku ataku kolki nerkowej jest to niezbędne. Domowe sposoby pomagają przede wszystkim usunąć niewielkie złogi tzw. piasek nerkowy czy małe kamienie nerkowe oraz usprawniają pracę układu moczowego i zapobiegają nawrotom kamicy nerkowej.

Podstawową zasadą, jakiej muszą przestrzegać osoby cierpiące na kamicę nerkową, jest odpowiednia podaż płynów. Specjaliści zalecają wypijanie od 8 do 10 szklanek płynów dziennie najlepiej wody mineralnej. Wbrew powszechnej opinii picie piwa nie jest dobrym sposobem na rozpuszczanie i usunięcie kamieni nerkowych.

Jego działanie w niczym nie różni się od działania wody, a nadmierne spożywanie piwa może przyczynić się do marskości wątroby, chorób trzustki czy uzależnienia alkoholowego. Dobrą praktyką jest dodawanie soku z cytryny do wody, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z atakiem kolki nerkowej. Ponadto wielu specjalistów zaleca stosowanie ziół czy też herbatek moczopędnych.

Gotowe mieszanki można kupić w aptece lub przygotować samemu.

Inne domowe metody leczenia kamicy nerkowej

Bardzo ważna jest odpowiednia dieta, która ograniczy produkty bogate w związki chemiczne, z których później powstają złogi. Przed opracowaniem diety bardzo ważne jest ustalenie, z jakich substancji powstają kamienie nerkowe. Są jednak pewne zalecenia, które dotyczą wszystkich osób cierpiących na kamicę nerkową.

Ich dieta powinna być uboga w sól. Zamiast niej dobrze jest stosować różnego typu zioła. Należy unikać jedzenia typu fast food, ponieważ jest ono bardzo bogate w sól. Z kolei korzystnie na pracę układu moczowego wpływa sok z żurawiny czy też z granatu.

Jeżeli ktoś woli, może zamiast soku jeść świeże granaty, zaleca się spożywanie jednego owocu dziennie.

Jakie są jeszcze domowe sposoby na kamicę nerkową?

Ważny zaleceniem dla wszystkich cierpiących z powodu kamieni nerkowych jest ruch fizyczny. Zgodnie ze starożytnym przysłowiem „w zdrowym ciele zdrowy duch”, ćwiczenia mają dobroczynny wpływ na cały  organizm człowieka, poprawiają funkcjonowanie układu moczowego i pomagają usunąć niewielkie złogi.

Osobom, które mają skłonności do tworzenia się kamieni nerkowych, zaleca się przyjmowanie preparatów magnezowych, ponieważ magnez wiążę substancje, z których powstają kamienie nerkowe, w łatwo usuwalne z organizmu sole szczawianu magnezu.

Dbanie o układ moczowy powinno obejmować również przyjmowanie witamin z grupy B6 i witamin A. Przed rozpoczęciem suplementacji witaminą A należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ jej nadmiar jest toksyczny dla organizmu.

Z kolei witamina D i C należy przyjmować ostrożnie po konsultacji z lekarzem, ponieważ sprzyjają one powstawaniu złogów w obrębie układu moczowego.

Woda zjonizowana, a zapobieganie kamicy nerkowej

W profilaktyce kamicy nerkowej bardzo ważne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Warto zastosować zjonizowaną wodę, która bardzo często określana jest przez specjalistów jako woda żywa.

Dzięki niej mamy możliwość utrzymania właściwego pH organizmu oraz dostarczamy organizmowi jonów OH- które są źródłem tlenu i poprawiają metabolizm.

Odwiedź nasze strony i dowiedz się jak sprawić, żeby pita przez Ciebie woda była skuteczną metodą zapobiegania tworzenia kamieni nerkowych.

Kamica nerkowa | Pierwsza pomoc w kolce nerkowej | Fitolizyna

Kamica dróg moczowych to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób układu moczowego. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Jej objawy są stosunkowo charakterystyczne i niestety – bardzo nieprzyjemne dla pacjenta.

Kamica nerkowa – objawy, leczenie, domowe sposoby

Kamica moczowa to często objaw jakiejś choroby lub zaburzenia, stąd istotne jest wykrycie jej przyczyny. Powstaniu złogów w układzie moczowym sprzyjają: częste zakażenia układu moczowego (ZUM), dna moczanowa, nadczynność przytarczyc, osteoporoza, choroba Leśniowskiego-Crohna, niektóre leki (suplementy wapnia, witamina D), dłuższe unieruchomienie.

Charakterystycznym objawem kamicy jest kolka nerkowa. Chory odczuwa bardzo silny ból zlokalizowany w okolicy lędźwiowej, promieniujący w kierunku spojenia łonowego, zewnętrznych narządów płciowych i wewnętrznej powierzchni ud. Towarzyszyć mu mogą nudności i wymioty, bladość skóry, parcie na mocz i częste jego oddawanie w niewielkich ilościach, krwiomocz, gorączka i dreszcze.

Gdy pojawią się powyższe objawy, konieczna jest wizyta u lekarza. Specjalista wykluczy inne choroby (np. kamicę żółciową, ostre choroby jamy brzusznej, ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek) oraz zastosuje właściwe leczenie. Powinien również wskazać odpowiednie zalecenia profilaktyczne, których przestrzeganie pomoże zapobiec nawrotom choroby.

Postępowanie w przypadku kolki nerkowej

W przypadku wystąpienia kolki nerkowej bardzo ważne jest zmniejszenie dolegliwości bólowych. W zależności od nasilenia bólu lekarz może zalecić leki wydawane na receptę lub sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

Specjaliści mogą zlecić również stosowanie środków rozkurczających mięśnie gładkie. Ich działanie pomaga rozkurczyć moczowody, dzięki czemu kamień łatwiej (i szybciej) przeciśnie się przez drogi moczowe.

W niektórych przypadkach ból złagodzić może działanie łagodnego ciepła (kąpiel, okłady).

O ile lekarz nie zaleci inaczej, w okresie napadu kolki nerkowej ważne jest wypijanie dużej ilości płynów, aby dobowa objętość moczu wynosiła ponad 2 litry. Najlepiej pić niegazowaną wodę mineralną, unikać natomiast należy napojów gazowanych.

W przypadku kolki nerkowej wskazana jest aktywność fizyczna. I choć wydaje się ona mało atrakcyjna, gdy ból jest naprawdę dotkliwy, pomoże przesunąć i w efekcie wydalić wraz z moczem drobne kamyki, które najczęściej odpowiadają za tę dolegliwość.

Profilaktyka kamicy nerkowej

Szacuje się, że u 15 proc. chorych, którzy nie przestrzegają zaleceń lekarza, kolka nerkowa powraca w ciągu roku po pierwszym jej epizodzie.

Dlatego jeśli nie chcemy nawrotu bólu związanego z kolką nerkową, powinniśmy skrupulatnie przestrzegać zaleceń lekarza. Najważniejszą wytyczną profilaktyki kamicy jest odpowiednie nawadnianie organizmu.

W celu zwiększenia ilości moczu (a tym samym jego rozcieńczeniu), oczywiście po właściwym nawodnieniu, można sięgnąć po łagodnie działające ziołowe środki moczopędne.

Korzystny wpływ na pracę układu moczowego mają takie rośliny jak: kłącza perzu, nasiona kozieradki, ziele nawłoci. Jeśli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do stosowania, warto sięgnąć po leki, które zawierają te zioła np. po Fitolizynę. Jest to lek w formie pasty, który zawiera kompozycję dziewięciu ziół o działaniu przeciwzapalnym i moczopędnym. Fitolizynę warto stosować w sytuacjach:

 • jeśli w badaniu moczu zostanie stwierdzony tzw. piasek moczowy – piasek moczowy to małe kamienie, jeszcze zbyt małe, aby wywoływać dolegliwości bólowe. Ich wypłukanie, w którym może być pomocna Fitolizyna, zapobiega ich wzrostowi do rozmiarów, które mogą powodować objawy.
 • profilaktycznie, co jakiś czas jeśli mieliśmy już atak kolki nerkowej. Regularne przepłukiwanie dróg moczowych pomaga w usuwaniu nadmiaru substancji, z których powstają kamienie moczowe.

By uniknąć ponownego ataku choroby, należy zadbać o regularną aktywność fizyczna. Schorzeniu sprzyja nie tylko nadwaga i otyłość, ale również siedzący tryb życia. W czasie ćwiczeń powinniśmy oczywiście pamiętać o częstym uzupełnianiu płynów.

autor: Agnieszka Gotówka

publikacja: 13.11.2020r.

Jak pozbyć się kamieni nerkowych – BIOLIT.PL

Strona główna » Edukacja » Jak pozbyć się kamieni nerkowych

Leki na pozbycie się kamieni nerkowych

Kamienie nerkowe to problem, którym zazwyczaj zaczynamy się przejmować gdy niezbędne staje się leczenie inwazyjne takie jak litotrypsja czy nefrolitotrypsja przezskórna. Jednak nawet te zabiegi nie dają gwarancji, że problem nie powróci, ponieważ problem z metabolizmem minerałów w organizmie nadal istnieje. Wobec tego jak się ich pozbyć?

Kamienie nerkowe powodujące olbrzymi ból oraz blokujące przepływ moczu mogą doprowadzić do poważniejszych chorób układu moczowego.

Nerki są niezbędne w oczyszczaniu organizmu w naturalny sposób więc jeśli nie działają prawidłowo, to reszta organizmu staje się zagrożona przez zalegające w nim toksyny. Choroba ta dotyczy około 2-3 razy częściej mężczyzn niż kobiet.

U około 10% ludzi w ciągu życia dojdzie do wytworzenia złogów w układzie moczowym. U 25% pacjentów, u których powstał pierwszy złóg, w ciągu najbliższych 10 lat dojdzie do wytworzenia kolejnego, a 50% będzie miało w życiu tylko 1 nowy złóg.

Jednak dobrą wiadomością jest to, że można (przede wszystkim) zapobiegać ich powstaniu, ale też skutecznie je leczyć i usunąć z organizmu. Skąd się biorą? Jakie domowe sposoby i dietę stosować? Co oferuje nam medycyna? Jak się ich pozbyć?

Leia também:  Chudnięcie i spadek masy ciała

Dlaczego i jak powstają kamienie nerkowe?

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie lekarze oraz mineralodzy zjednoczyli siły. Bruce Fouque – geobiolog i naukowiec z University of Illinois (USA) – połączył swoje siły z interdyscyplinarnym zespołem badawczym, aby spojrzeć na kamienie w nerkach z punktu widzenia geologii.

Gdy badali próbki w nanometrowej skali, pod światłem UV można było dostrzec różne warstwy mineralne przypominające te, które występują w kamieniach szlachetnych.

Ich warstwowa struktura dobrze ilustruje ślady procesów wzrostu i rozpadu zachodzące w kamieniach nerkowych. Foquet sądzi, że dokładne poznanie struktury i składu kamienia pomoże znaleźć sposób leczenia nerek.

Miałby polegać on na wyprzedzeniu tworzenia się kamienia przez proces rozpuszczania go.

Określenie składu mineralnego i struktury kamieni nerkowych jest dla urologów konieczne do zlecenia odpowiedniego leczenia oraz działań zapobiegających. Badanie około tysiąca przypadków wśród mieszkańców Tomska i Obwodu tomskiego pozwoliły określić jak często kamienie nerkowe występują w ogóle.

Prawidłowość wzrostu kamieni

Badając układ warstw kamieni nerkowych naukowcy zasugerowali, że ich skład mineralny jest zależny od ogólnego fizjologicznego stanu organizmu, a także chorób w poszczególnych układach i narządach oraz od pH moczu.

Kamienie nerkowe, o regularnym układzie warstw, charakteryzują się naprzemienną budową warstwową o różnym składzie (warstwy mineralne przeplatają się ze sobą lub z warstwami materii organicznej). Sole kwasów fosforowego i szczawiowego, które są zawarte w kamieniach nerkowych, osadzają się w różnych środowiskach.

Kwas fosforowy chociażby wydala się tylko gdy mocz ma odczyn zasadowy, natomiast sole kwasu szczawiowego – jak odczyn moczu jest kwasowy.

Naukowcy badając warstwy kamieni nerkowych przyjęli założenie, że najmniejsze jednostki strukturalne kamieni są wynikiem dobowych wahań równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie człowieka.

Zauważyli oni też, że wraz z nadejściem jesieni metabolizm przyśpiesza i poprawia się ogólny stan organizmu. Jednocześnie zjawiska patologiczne układu moczowego nasilają się.

Dobowe wahania równowagi kwasowo-zasadowej mogą przyczynić się do cyklicznego osadzania się warstw kamieni o różnym składzie na materii organicznej.

Badacze odkryli, że zmiany w tym cyklu zachodząc regularnie co 15,5 dnia, przez co można mówić o półmiesięcznym cyklu warstwowym kamieni nerkowych.

Badania kamieni nerkowych mieszkańców Obwodu tomskiego wykazały, że wiele czynników determinuje tworzenie się mechanizmów organiczno-mineralnych:

 • Charakterystyka hydrochemiczna wody pitnej: poziom mineralizacji i twardości wód, wykorzystywanych do zaopatrzenia w wodę; obecność w wodzie soli i związków organicznych; niewystarczająca ilość fluoru i nadmiar jodu w wodzie pitnej.
 • Mikroelementy: charakterystycznym dla każdego regionu na Ziemi jest niedobór lub nadmiar jakiegoś składnika mineralnego. Vladimir Ivanovich Vernadski wprowadził pojęcie materii nieorganicznej i organicznej. Powstawanie minerałów związane jest z procesami mikro- i makroorganizmów; stanowi jedną z form interakcji między materią nieorganiczną a organiczną. Badanie struktury kamieni nerkowych umożliwiło ustalenie jaki związek występuje pomiędzy składnikami mineralnymi i organicznymi w składnikach kamieni. Jednocześnie, można mówić o poziomie mineralnym materii organicznej i tym samym – o bezpośredniej korelacji pomiędzy materią organiczną i nieorganiczną, odkrywając przy tym szereg ich wspólnych cech. Te formacje są klasycznym przykładem powiązań między substancjami nieorganicznymi i organicznymi, tworzącymi się w ludzkim organizmie.

Najnowsze odkrycia

Dwa lata temu naukowcy z Wydziału Geologii i Geografii Państwowego Uniwersytetu w Tomsku wraz z chirurgami z Oddziału Urologicznego kliniki Państwowego Syberyjskiego Uniwersytetu Medycznego, poszukiwali metody najbardziej wydajnego i bezpiecznego kruszenia kamieni nerkowych, przed zabiegiem usunięcia ich za pomocą endoskopu.

Wraz z chirurgiem, profesorem nadzwyczajnym Wydziału Urologii Państwowego Syberyjskiego Uniwersytetu Medycznego Viacheslavem Boschenko, geolodzy badali różnorodność struktury i tekstury kamieni, za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego, mikrosondy elektronowej oraz metod analizy luminescencyjnej, termicznej i rentgenografii strukturalnej.

Umożliwiło to zidentyfikowanie kolonii bakterii zdolnych do wywołania stanu patologicznego w ludzkim ciele. Mineralodzy planują poszerzyć zakres swoich badań i zaczynają badać minerały znajdujące się we krwi. „Otrzymaliśmy pierwsze wyniki. Analiza suchego preparatu krwi wykazała zawartość tych samych minerałów co kamienie nerkowe” – czytamy w raporcie.

Jaką dietę zastosować przy chorobie nerek?

W wyniku choroby i zmniejszenia czynności nerek dochodzi do przewlekłej niewydolności nerek, czego rezultatem są zatrucia organizmu produktami przemiany materii, nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia metabolizmu. Oprócz podstawowej terapii równie ważna jest dieta – obowiązkowy składnik kompleksowego leczenia.

Pierwszym istotnym czynnikiem diety przy przewlekłej niewydolności nerek jest konieczność zmniejszenia ilości spożywanego białka do 20-60g dziennie (w zależności od stopnia choroby).

Po drugie, należy zapewnić wystarczające spożycie kalorii z tłuszczów i węglowodanów, aby zrekompensować zużycie energii przez organizm.

Co wyeliminować lub ograniczyć?

Należy usunąć z naszej diety produkty w puszkach, produkty wędzone i marynowane, groch, fasolę i inne rośliny strączkowe.

Wskazane będzie też ograniczenie żywności bogatej w potas (morele, rodzynki, ziemniaki), fosforany (produkty mleczne, ryby), magnez (ziarna, rośliny strączkowe, otręby, kolendra, bazylia). Owsiankę i makaron powinno się ograniczyć do minimum.

Jajka – nie więcej niż jedno dzienne. Ponadto produkty mleczne również muszą być zredukowane, gdyż zawierają dużo białka.

Można przyjmować płyny – taką ilość, jaką się wydala. Sok najlepiej rozcieńczać wodą. Można pić wodę wysoko mineralizowaną. Spożywać chleb pozbawiony białka, na bazie białej pszenicy z otrębów, bez soli. Zupy warzywne, wegetariańskie, gotowane bez soli.

Mięso zwierzęce można jeść gotowane, z uwzględnieniem ograniczenia ilości białka – 100g mięsa zawiera około 20-25g białka.

Ryba gotowana i nietłusta oraz warzywa gotowane lub świeże takie jak ziemniaki, marchew, buraki, kalafior, sałata, pomidory, świeże ogórki, pietruszka i zielona cebula.

Technologia przetwarzania żywności

W powyższej diecie jest dopuszczalne smażenie potraw jednak dopiero po ich wcześniejszym ugotowaniu. Do żywności nie powinno się dodawać soli.

Jeśli ciśnienie krwi osoby chorej jest normalne, nie ma objawów niewydolności sercowo-naczyniowej oraz wyraźnego obrzęku, wtedy do gotowych posiłków można dodać odrobinę soli.

Istotne jest to żeby nie przekroczyć dziennej zalecanej ilości spożywanej soli czyli ¼ łyżeczki do herbaty(3g). Ku poprawie smaku można dodawać przyprawy i zioła.

Restrykcyjną dietę mogą urozmaicić sosy: pomidorowy, bezbiałkowy, warzywny sos-marynata z dodatkiem pomidorów. Dobre będą również sosy słodkie i kwaśne oraz warzywne i owocowe. Należy jednak unikać sosów grzybowych, mięsnych czy też na bazie ryb.

Do picia zalecana jest słaba herbata, najlepiej ziołowa, rozcieńczone soki owocowe i warzywne oraz zdrowotny napar z dzikiej róży. Owoce można jeść bez ograniczeń, np. w formie galaretki, puree i musu, przygotowane na bazie pęczniejącej skrobi.

Nie zabrania się spożywania cukru, miodu oraz dżemów, ale w rozsądnych ilościach.

Jak widać, nawet przy przewlekłej niewydolności nerek dieta, może być bardzo zróżnicowana.

Leczenie zabiegowe

Przed zdecydowaniem się na jakąś metodę leczenie należy najpierw wykonać niezbędne badania. Każdy rodzaj kamieni nerkowych można wykryć w trakcie badania USG. Dodatkowo warto wykonać urografię, która polega na zrobieniu 3-4 zdjęć rentgenowskich jamy brzusznej po dożylnym podaniu kontrastu.

Od wyników tego badania będzie zależeć dalsza terapia. Jeśli okaże się, że pacjent cierpi na kamicę becieniującą (czyli ma kamienie moczanowe) zwykle wystarczy zastosować specjalną dietę oraz odpowiednie preparaty, które pomogą rozpuścić i usunąć kamienie. Taka terapia trwać może od 6 do 8 tygodni.

Jeśli jednak pacjent cierpi na kamicę cieniującą sprawa staje się bardziej skomplikowana. W takim przypadku kamieni nie da się rozpuścić i trzeba zastosować leczenie zabiegowe.

Na szczęście w większości przypadków stosuje się techniki małoinwazyjne takie jak: litotrypsja (ESWL), zabieg przezskórny nefrolitotrypsję (PCNL), ureterorenoskopię (URSL) oraz Retrograde Internal Surgery (RIRS).

Bardzo rzadko natomiast wykonuje się klasyczną operację, która polega na rozcięciu nerki lub moczowodu i wyjęciu kamienia. Po krótce przyjrzyjmy się każdej z metod małoinwazyjnych.

Litotrypsja
Polega na rozbiciu kamieni falą uderzeniową generowaną pozaustrojowo. Jest przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych jednak nie wymaga znieczulenia. W tym przypadku nie zawsze wystarczy jeden zabieg. Jeśli po kilku tygodniach kamienne okruchy nie zostaną wydalone z moczem należy go powtórzyć.

Nefrolitotrypsja
Zabieg ten polega na dotarciu do kamienia specjalną igłą, rozbiciu go i wyciągnięciu na zewnątrz. Wykonywany jest w szpitalu oraz wymaga znieczulenia dolędźwiowego. Zazwyczaj wymagany jest tylko jeden taki zabieg, jednak po jego wykonaniu należy zostać w szpitalu na kilkudniową obserwację by lekarze mogli w porę zapobiec ewentualnym powikłaniom.

Ureterorenoskopia
W tym przypadku kamienie są wydobywane przez cewkę moczową. Przy zabiegu tym niezbędne jest znieczulenie i jest on wykonywany w szpitalu. W tym przypadku również powinien wystarczyć jeden zabieg i po jego wykonaniu zostajemy w szpitalu na 2-3 dni.

RIRS
Zabieg ten polega na usunięciu kamienie dzięki giętkiemu aparatowi optycznemu, który wprowadzany jest przez cewkę moczową, pęcherz i moczowód, gdzie kamienie kruszone są za pomocą lasera. Nie wymaga ona długiego pobytu pacjenta w szpitalu, a jego powrót do zdrowia następuje w ciągu kilku dni.

Leia também:  Grzybica – objawy i leczenie – jakie są rodzaje grzybicy?

Jednak w przypadku wszystkich tych zabiegów nie ma gwarancji, że kamienie nerkowe nie pojawią się ponownie. Aby zmniejszyć ryzyko ich powrotu należy przestrzegać odpowiedniej diety i wypijać odpowiednią ilość płynów.

Jak pozbyć się kamieni – naturalne sposoby

W przypadku kamicy nerkowej leczenie naturalne pełni nieocenioną rolę. Postępowanie terapeutyczne polega przede wszystkim na modyfikacji stylu życia, w tym na wyeliminowaniu błędów żywieniowych. O diecie już wspomnieliśmy w tym artykule, teraz skupimy się na gotowych, naturalnych rozwiązaniach pomocnych w rozwiązaniu tego problemu.

Ziołolecznictwo od zawsze było i będzie stosowane w leczeniu kamicy moczowej. Preparaty ziołowe są przydatne, eliminują stany zapalne i pomagają w rehabilitacji, odciążają organizm w trakcie terapii farmakologicznej, a nawet zastępują antybiotyki.

Takie właśnie rozwiązania przygotowała firma Biolit. Posiadamy szeroką gamę produktów opartych na ekstraktach roślinnych pochodzących z ekologicznie czystych obszarów Syberii i Ałtaju.

Wśród nich znajdują się suplementy diety zawierające substancje czynne szczególnie pomocne w leczeniu kamicy nerkowej. Przyjrzyjmy się po krótce każdemu z nich.

Zioła na sprawny układ moczowy

Zawiera zioła cięte: rdest ptasi, korzenie łopianu, owoce jarzębiny, liście brzozy, skrzyp polny.

Substancje czynne surowca wpływają na utrzymanie kontroli w stanach zapalnych, mają działanie moczopędne, wpływają na utrzymanie prawidłowego stanu mikroflory i na utrzymanie prawidłowej pracy i skurczów mięśni oraz hemostatyczność.

Stosowanie regularne związków aktywnych mieszanki wpływa na kontrolę w powstawaniu kamieni moczowych i kontrolę bólu po zabiegach litotrypsji. Dodatkowo wspomaga w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu.

Wierzbownica

Zawiera ziele wierzbownicy poddane procesowi fermentacji. Substancje czynne zioła wpływają na prawidłowy stan układu moczowego. Działają moczopędnie, wspomagają leczenie chorób i stanów zapalnych zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Urolizin

Substancje aktywne w wodnych ekstraktach ziół tego preparatu skutecznie utrzymują stan prawidłowej mikroflory i wpływają na normalizację ukrwienia narządów miednicy.

Związki czynne skutecznie utrzymują kontrolę stanów zapalnych i kontrolę w powstawaniu kamieni nerkowych oraz normalizują wydalanie moczu.

Pomocniczo przy dysfunkcji nerek i dróg moczowych, zapaleniu i rozroście gruczołu krokowego oraz spadku popędu seksualnego.

Urobiol

Substancje aktywne wpływają na utrzymanie prawidłowej formuły krwi. Wpływają na kontrolę stanu zanieczyszczeń i toksyn we krwi. Prowadzą kontrolę wydalania z organizmu soli kwasu moczowego, normalizują metabolizm wszystkich substancji. Stosowany wspomagająco w kontroli powstawania kamicy nerkowej, kamieni żółciowych oraz normalizacji pracy jelit.

Florenta

Substancje czynne preparatu jak fitoncydy posiadają właściwości przeciwwirusowe i wpływają na utrzymanie prawidłowej mikroflory układu moczowego, adaptują organizm do zmieniających się warunków.

Kwarcetyna i polifenole wzmacniają efekt przeciwutleniający.

Zalecana do wspomagania w kontroli powstawania kamicy nerkowej, chorób zapalnych układu moczowo-płciowego, stanach obniżonej odporności oraz zaburzeniach metabolizmu.

Biota complex

Naturalny kompleks pro- i prebiotyków, czyli symbiotyk. Biota Nr 1 kontroluje równowagę mikroflory jelitowej, hamuje rozwój patogennej mikroflory, kontroluje stan toksyn i układ odpornościowy, utrzymuje prawidłowy metabolizm. Biota Nr 2 wpływa na kontrolę układu moczowego, procesy zółciopędne i napotne. Tworzy środowisko życia dla korzystnej bioty jelitowej.

Ekstrakt wodny z liści pokrzywy

Pokrzywa zawiera barwniki roślinne, witaminę K, witaminy z grupy B, flawonoidy, garbniki i kwas krzemowy. Substancje czynne liści pokrzywy wpływają na łagodzenie stanów zapalnych dróg moczowych. Działają moczopędnie i pomagają w wydalaniu substancji toksycznych.

Jak często słyszymy o wiele rozsądniej jest zapobiegać niż leczyć. Wobec tego już dziś zadbajmy o swoje nerki!

Monografia:
1. Gazeta „Biolit” nr 3 2019r. Wydawnictwo: Biolit Europe sp. z o.o. Chorzów.

Źródła:
1. Hesse A, Brandle E, Wilbert D, et al. Study on the prevalence and incidence of urolithiasis in Germany comparing the years 1979 vs. 2000. Eur Urol 2003 Dec;44(6):709-13.
2. http://journals.tsu.ru/vestnik /&journal_page==archive&id= 912&article_id=945
3. РИА Томск, https://www.riatomsk.ru/article/20170228/uchenie-tgu-i-sibgmu-issleduyut-kak-bezopasno-drobitj-kamni-v-pochkah/
4. Doktor nauk medycznych Elena Zuglovaya (Nauka i życie Nr 14/2014)

5. Profesor Aleksandr Vladimirovich Gudkov (Biolit nr 3/2019)

Kamica nerkowa – przyczyny, objawy, leczenie

 • Bez recepty
 • Kosmetyki i dermokosmetyki
 • Mama, ciąża, dziecko
 • Sprzęt i wyroby medyczne
 • Żywienie medyczne

fluidy intensywnie kryjące, ochrona przed słońcem, pharmaceris a, driniki odżywcze, resource, pharmaceris f, witaminy, wypadanie włosów, makijaż, pharmaceris e, żywienie specjalistyczne, drinki odżywcze, siwienie włosów, łupież, pharmaceris h, zestawy, rzuć palenie

rzucanie palenia, grypa, leki na niestrawność, mleka modyfikowane, koronawirus, hemoroidy, emolienty, zakażenie układu moczowego, przeciw owadom, na alergię, ranking, środki na potencję, preparaty na włosy, kosmetyki do opalania i po opalaniu, ból stawów, witaminy na odporność

U 1 na 10 osób rozwijają się kamienie nerkowe. Objawy najczęściej kojarzą się z silnym bólem, choć u części chorych w ogóle on nie występuje. Jakie się przyczyny kamicy nerkowej? Jakie leki na kamienie nerkowe są skuteczne i po które zioła warto sięgnąć?

 • 1. Kamica nerkowa – ICD-10
 • 2. Kamica nerkowa – przyczyny
 • 3. Kamica nerkowa – objawy
 • 4. Kamica nerkowa – leczenie
 • 5. Kamienie w nerkach – leczenie domowe
 • 6. Kamica nerkowa – profilaktyka
 • 7. Kamica nerkowa u dzieci

Kamica nerkowa – ICD-10

Kamica nerkowa określana jest również jako kamica moczowa. Choroba ta jest powszechna i dotyczy ok. 5-10% populacji. W moczu zdrowej osoby zawarte są różne sole mineralne. Są one wydalane z organizmu. Nie dochodzi do nadmiernej krystalizacji tych cząsteczek, ani do ich przylegania do nabłonka dróg moczowych.

Kamica nerkowa rozwija się, kiedy równowaga ta zostaje zachwiana, a mechanizmy, które chronią przed niepożądanym wytrącaniem się soli, ulegają zaburzeniu. Nabłonek wyściełający drogi moczowe może ulec uszkodzeniu, co nasila zachodzące zmiany i przyspiesza powstawanie kamieni nerkowych.

Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób, kamica nerkowa (ICD10) oznaczana jest jako:•    N20 w przypadku zdiagnozowania kamicy nerki i moczowodu,•    N21 przy stwierdzonych kamieniach w dolnych drogach moczowych,•    N22 u pacjentów, u których kamica moczowa występuje w przebiegu chorób sklasyfikowanych gdzie indziej,•    N23 – nieokreślona kamica nerkowa.

Chorzy na kamicę nerkową mają w swojej dokumentacji medycznej odpowiednie oznaczenie choroby. System ICD-10 umożliwia m.in. zbieranie danych na temat zapadalności na różnorodne schorzenia i ujęcie ich w statystykach.

Kamica nerkowa – przyczyny

Przyczyny kamicy nerkowej to przede wszystkim:1.    niskie pH moczu,2.    mała objętość moczu,3.    nasilone wydalanie kwasu moczowego z moczem (hiperurykozuria).

Objawy kamicy nerkowej pojawiają się, kiedy w organizmie zaistnieją odpowiednie do tego warunki. Dochodzi do nadmiernego wytrącania się soli mineralnych i ich agregacji. Początkowo tworzą się niewielkie kryształy. Określane są one czasem jako tzw. „piasek w nerkach”.

Mogą jednak stopniowo łączyć się w coraz większe struktury. W ten sposób powstają kamienie nerkowe. Objawy kamicy nerkowej zależą m.in. od tego, jakiej wielkości są utworzone kamienie i w której części dróg moczowych się znajdują.

W zależności od składu powstałych złogów, wyróżniamy różne rodzaje kamieni nerkowych. Najczęściej dochodzi do kamicy szczawianowo-wapniowej. Może też pojawić się kamica cystynowa, fosforanowo-amonowo-magnezowa (tzw.

kamica struwitowa), fosforanowa lub kamica wywołana nadmiernym wydalaniem kwasu moczowego.

Kamica nerkowa – objawy

Kamienie nerkowe – objawy które powodują są bardzo zróżnicowane. U niektórych pacjentów, kamica nerkowa nie powoduje żadnych dolegliwości. Kamienie są niewielkie, a o chorobie pacjent może dowiedzieć się przypadkowo podczas diagnozowania innych schorzeń. Charakterystycznym objawem opisywanej choroby jest tzw.

atak kamicy nerkowej. Typowy dla niego jest nagły, bardzo silny i ostry ból. Może być on odczuwany w dolnej części pleców lub brzucha, w zależności od położenia kamienia nerkowego. Ból może promieniować w kierunku pachwiny, uda , a u mężczyzn także jąder. Inne objawy kamienia w nerkach to np.

ból podczas oddawania moczu, wymioty, nudności, czerwone zabarwienie moczu, wzdęcia, nadmierna potliwość, złe samopoczucie i gorączka.Kamica nerkowa – ból pleców nie zawsze musi być nagły i tak silny. U niektórych pacjentów, powstające kamienie nerkowe są duże, ale nie blokują przepływu moczu.

Chorzy mogą wówczas odczuwać przewlekły, tępy ból w boku lub w dolnej części pleców.

Kamica nerkowa – leczenie

Czy badanie moczu wykryje kamicę nerkową? Badanie moczu jest rzeczywiście często zlecane u pacjentów z podejrzeniem kamicy moczowej.

Dostarcza cennych informacji na temat tego, jakie sole znajdują się w moczu, jakie jest pH moczu i jego objętość. Nie jest to jednak zwykle jedyne badanie, wykorzystywane podczas diagnostyki.

Istotne znaczenie ma badanie USG i RTG. Dzięki nim można sprawdzić umiejscowienie kamieni i ich wielkość.

Ból nerki w ciąży lub u dzieci zawsze powinien być konsultowany u lekarza. Zgłosić do niego powinny się też osoby, u których atak kamicy nerkowej pojawia się pierwszy raz lub pojawiają się takie objawy kamienia w nerkach jak gorączka, silne wymioty i krwiomocz.

U niespełna połowy pacjentów, u których diagnozuje się kamicę nerkową, dochodzi do ponownego tworzenia się złogów. Chorzy często mają tą świadomość i przy kolejnym ataku mogą podejrzewać ponowne uformowanie się kamienia. Jeśli dolegliwości nie są bardzo nasilone i nie występują niepokojące objawy, pacjenci początkowo mogą leczyć się samodzielnie.

Tak jak zostało wspomniane, nie dotyczy to kobiet ciężarnych. Kamica nerkowa w ciąży powinna być leczona pod okiem specjalisty.

Leia também:  Jak rozwija się uzależnienie?

Ból ustępuje wraz z wydaleniem złogów. Jak długo schodzi kamień z nerki? Jest to zależne przede wszystkim od jego wielkości. Najczęściej proces ten trwa kilka dni. Należy w tym okresie przyjmować spore ilości płynów, aby przyspieszyć wydalenie kamienia. Podstawowe leki na kamienie nerkowe to środki przeciwbólowe (np. metamizol, ibuprofen, ketoprofen, diklofenak) i rozkurczowe (np. hioscyna). Jeśli tabletki na kamienie nerkowe dostępne bez recepty nie są w wystarczającym stopniu skuteczne, lekarz może zlecić mocniejsze środki, dostępne na receptę.

Jeśli powstałe złogi mają większe rozmiary i nie zostaną samodzielnie wydalone wraz z moczem, można wykorzystać rozbijanie kamieni nerkowych przy pomocy litotrypsji zewnątrzustrojową falą uderzeniową.

Innym zabiegiem jest ureteroskopia, która umożliwia wyciągnięcie kamieni nerkowych bez nacinania skóry. Jeśli rozbicie ani rozpuszczanie kamieni nerkowych nie jest możliwe, lekarz może zdecydować się na przeprowadzenie przezskórnej nefrolitotrypsji.

Jest to zabieg chirurgiczny, który przy użyciu nefroskopu pomaga pozbyć się nawet bardzo dużych kamieni nerkowych.

Kamienie w nerkach – leczenie domowe

Domowe sposoby na kamienie nerkowe to przede wszystkim picie dużej ilości płynów (min. 2,5 – 3 litry na dobę). Co pić przy kamicy nerkowej? Głównie wodę o niskiej zawartości minerałów. Powinna stanowić ona przynajmniej połowę wypijanych dziennie płynów. Można pić też soki, które alkalizują mocz, np.

sok pomarańczowy, w mniejszym stopniu też sok z cytryny. Warto jednak unikać soku grejpfrutowego, który zwiększa ryzyko powstawania kamieni nerkowych. Niewskazana jest też mocna kawa, herbata, napoje gazowane i słodzone. Po płyny należy sięgać dość regularnie, przez cały dzień.

Zaleca się też picie wody przed snem w celu rozcieńczenia moczu w trakcie nocy. Przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów stanowi nie tylko ważny element leczenia, ale i profilaktyki kamicy nerkowej.

Zmniejsza się ryzyko zastoju moczu, poprawia jego przepływ przez drogi moczowe i zmniejsza się zawartość składników mineralnych, które mogą się wytrącać i tworzyć złogi.

Dieta przy kamicy nerkowej powinna być zdrowa i zróżnicowana. Warto zadbać o odpowiednią ilość wapnia. Niedobór tego składnika sprzyja formowaniu się złogów moczowych. Należy ograniczyć spożycie soli do 3-5 g na dzień. Zamiast białka zwierzęcego, zaleca się częściej sięgać po białko pochodzenia roślinnego.

Produkty przeciwwskazane w diecie na kamicę nerkową to m.in. śledzie, szproty, podroby mięsne, szpinak, buraki, szczaw, nasiona roślin strączkowych i koncentrat pomidorowy. Jeśli wiadomo jaki jest skład kamieni nerkowych, łatwiej wówczas odpowiednio skomponować dietę na kamicę nerkową.

Przykładowo, mleko i przetwory mleczne są zalecane przy kamicy moczanowej, ale już niewskazane przy kamicy szczawianowej i fosforanowej.

Pomocniczo, można sięgnąć też po zioła na kamienie nerkowe. Warto jednak wcześniej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby upewnić się, że u konkretnego pacjenta surowce roślinne nie są przeciwwskazane. Zioła na kamienie nerkowe to m.in. mniszek lekarski, bazylia i skrzyp.

Kamica nerkowa – profilaktyka

Profilaktyka kamicy nerkowej polega głównie na prowadzeniu zdrowego trybu życia. Istotna jest odpowiednia dieta przy kamicy nerkowej, picie wystarczającej ilości płynów i regularna aktywność fizyczna. Należy przy tym pamiętać, aby przyjmować dodatkową ilość płynów w przypadku wykonywania intensywnych ćwiczeń.

Aktywność fizyczna powoduje szybszą utratę wody z potem, co może prowadzić do odwodnienia organizmu. Warto kontrolować też zabarwienie moczu. Ciemny kolor moczu świadczy o wypijaniu zbyt małej ilości płynów. Mocz powinien mieć barwę jasną, żółtosłomkową.

Profilaktyka kamicy nerkowej to również przyjmowanie ziołowych preparatów, które działają moczopędnie, przeciwbakteryjnie i rozkurczowo. W profilaktyce kamicy można zastosować Fitolizynę, Rowatinex i Urosept.Istotnym elementem profilaktyki kamicy nerkowej jest też dbanie o prawidłową masę ciała.

Obserwuje się częstsze występowanie kamicy moczowej wśród pacjentów otyłych i z nadwagą. Odpowiednia waga to niższe ryzyko pojawienia się tej choroby.

Kamica nerkowa u dzieci

Kamica nerkowa u dzieci zdarza się kilkanaście razy rzadziej niż u dorosłych. Im młodsze dziecko, tym objawy kamicy nerkowej są mniej specyficzne. U starszych dzieci pojawia się zwykle typowy atak kamicy nerkowej wraz z wymiotami i krwiomoczem.

W niektórych przypadkach mogą wystąpić też dolegliwości związane z infekcją dróg moczowych. Kamica nerkowa u dzieci jest leczona podobnie jak u dorosłych. Nie wszystkie jednak leki można stosować u pacjentów pediatrycznych. Nie zaleca się podawania im środków moczopędnych.

Niewielkie kamienie nerkowe wymagają często jedynie obserwacji i po pewnym czasie wydalane zostają z moczem. Większe kamienie nerkowe wymagają już odpowiedniej interwencji.

Kamica nerkowa – dieta ma istotne znaczenie w procesie leczenia i w profilaktyce choroby. Nieleczona kamica nerkowa może mieć groźne następstwa i prowadzić do przewlekłej choroby nerek. Dostępne są skuteczne leki na kamienie nerkowe, które uśmierzają silny ból odczuwany przez pacjenta.

W razie potrzeby, lekarz może zalecić też rozbijanie kamieni nerkowych mniej inwazyjnymi metodami niż kiedyś. U połowy pacjentów, atak kolki nerkowej występuje tylko 1 raz w życiu.

Profilaktyka kamicy nerkowej nie tylko zmniejsza ryzyko pojawienia się nawrotu, ale także chroni przed przewlekłym zapaleniem nerek.

Bibliografia:

 1. Duława J., Czynniki rozwoju kamicy nerkowej, Forum Nefrologiczne 2009, tom 2, nr 3, s. 184-188
 2. Świniarski P., Profilaktyka kamicy nerkowej, Przegląd Urologiczny 2013/4, (80), s. 26
 3. McKay Ch. P., Kamica nerkowa, Pediatria po Dyplomie, 2011, 15, nr 4, s. 36-47

Zofia Paduchowska
12-09-2021

11. Październik, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 0

Problemy z erekcją przytrafić mogą się mężczyźnie w każdym wieku. Doraźnym rozwiązaniem mogą okazać się tabletki na potencję bez recepty dostępne a aptekach. Czy można sięgać po nie bez obaw? Dla kogo nie są one wskazane i jak właściwie je stosować?

27. Wrzesień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 0

Terapia onkologiczna jest bardzo inwazyjną metodą leczenia podczas której obserwuje się toksyczne zmiany w obrębie skóry, błon śluzowych oraz płytki paznokciowej.

Odpowiednia pielęgnacja po radioterapii i chemioterapii pozwoli ograniczyć powstawanie zmian skórnych i znacznie poprawi komfort życia pacjenta.

Jaki krem po chemioterapii najlepiej zastosować? Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry podczas i po radioterapii?

17. Wrzesień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 0

Zapalenie pęcherza u dzieci i dorosłych to najczęstsza infekcja dróg moczowych. Nieleczona może prowadzić do zakażenia nerek. U kogo częściej pojawia się ta choroba? Po jakie leki odkażające drogi moczowe bez recepty warto sięgnąć w przypadku zachorowania?

10. Wrzesień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 3

Silny układ odpornościowy skutecznie zwalcza zarazki, z którymi dziecko ma częstą styczność po powrocie do szkoły lub przedszkola. Jak wspierać rozwój układu immunologicznego? Jak dbać o odporność dziecka, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania? Które preparaty na odporność dla dzieci warto podawać?

26. Sierpień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 23

Potrzeby żywieniowe dziecka są bardzo indywidualne. Ze względu na problemy trawienne i nietolerancje pokarmowe nie każdemu niemowlakowi można podawać klasyczne mleko modyfikowane początkowe, a później mleko następne. W wielu przypadkach pomocne okazują się mleka specjalistyczne. Czym są tego typu produkty i dla kogo są one przeznaczone?

18. Sierpień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 5

Zarówno na etapie planowania jak i samej ciąży zapotrzebowanie na niektóre składniki znacznie się zmienia. Co warto suplementować według aktualnych rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, aby zadbać o prawidłowy przebieg ciąży i zapewnić dziecku najlepszy rozwój?

15. Sierpień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 2

Dyspepsja, która potocznie nazywana jest niestrawnością to często pojawiający się zespół objawów związanych ze złym trawieniem. Najczęściej niestrawność pojawia się po obfitych, ciężkostrawnych posiłkach, ale może być powodowana również przez nadmierny stres.

Objawy niestrawności jelit i żołądka występują również w przebiegu różnego rodzaju chorób układu pokarmowego, m.in. wrzodów żołądka, dwunastnicy, refluksu, zapalenia żołądka czy też nowotworów przewodu pokarmowego.

Jak objawia się dyspepsja i jak sobie z nią radzić?

08. Sierpień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 3

Sucha skóra to nie tylko problem estetyczny. Czasem nadmierne wysuszenie naskórka może wiązać się z poważnymi zaburzeniami zdrowotnymi. Jak radzić sobie z suchą skórą na co dzień, jak skutecznie ją nawilżyć i na jakie inne objawy zwrócić uwagę?

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*