Jakie są przyczyny i typowe objawy arytmii? Jak rozpoznać czy to jest arytmia serca?

Zdrowe serce bije w spoczynku od 60 do 90 razy na minutę i powoli przyspiesza, kiedy podejmujemy wysiłek oraz pod wpływem emocji czy stresu. Zawsze powinno bić równo i miarowo. Normalnie nie odczuwamy bicia serca.

KOŁATANIE SERCA Jest pierwszym sygnałem, że serce pracuje nieprawidłowo. Gdy skarżymy się, że serce:

 • nagle zaczyna „kołatać w piersi”
 • bije niemiarowo
 • bije szybko, jakby miało „wyskoczyć z piersi”
 • odczuwamy „przeskakiwanie” czy „zawieszanie się” serca

Nie warto zwlekać z wizytą u lekarza.

Objawy te mogą występować zarówno w dzień oraz w nocy, a także wybudzać ze snu. Często towarzyszy im:

 • kłucie lub ból w klatce piersiowej
 • ból głowy
 • uczucie duszności, gorąca i osłabienia

Zaburzenia rytmu serca mogą znacznie obniżać jakość życia, a także doprowadzić do depresji, bo niektóre arytmie wywołują przewlekły lęk. Czasem powód bywa błahy, ale może być to poważna sytuacja zagrażająca życiu.

Nie wolno lekceważyć niepokojących objawów, jakie wysyła organizm.

Jakie są przyczyny i typowe objawy arytmii? Jak rozpoznać czy to jest arytmia serca?Jakie są przyczyny i typowe objawy arytmii? Jak rozpoznać czy to jest arytmia serca?

Kołatanie serca najczęściej jest spowodowane zaburzeniem pracy serca polegającym na jego przyśpieszeniu, zwolnieniu lub nieregularności. Może pojawiać się okresowo lub być długotrwałe.

Dodatkowe pobudzenia serca To najczęściej występujące zaburzenie pracy serca. Jest to stan, kiedy po prawidłowym skurczu przedsionków lub komór następuje dodatkowy skurcz.

Najczęściej daje to objawy nieregularności pracy serca i nagłej przerwy w jego pracy. Jeśli takich dodatkowych pobudzeń jest mało jest to arytmia łagodna.

Czasem tych pobudzeń może być kilkaset do kilku tysięcy dziennie, co wymaga intensywnego leczenia.

Częstoskurcze Częstoskurcz (tachykardia) to szybki rytm serca o częstotliwości > 100/min. Istnieje wiele różnych częstoskurczów. Niektóre z nich mogą być łagodne, nie zagrażające życiu ale zmniejszające jego komfort. Inne z kolei są bardzo niebezpieczne i mogą prowadzić do nagłego zatrzymania akcji serca.

Migotanie przedsionków Migotanie przedsionków jest drugą najczęstszą arytmią polegającą na bardzo szybkim i chaotycznym pobudzaniu przedsionków serca. Arytmia ta niesie ze sobą negatywne konsekwencje.

Umieralność wśród osób z migotaniem przedsionków jest prawie dwa razy większa niż u osób z prawidłowym rytmem serca. Brak ruchliwości przedsionka powoduje, że przepływ krwi we wszystkich narządach obniża się o około 10-30 proc. Ponadto zaburzony przepływ krwi powoduje, że tworzą się zakrzepy.

Jeśli kawałek skrzepliny się oderwie grozi to wystąpieniem udaru mózgu.

Ta arytmia jest ogromnym problemem medycznym. Mamy mało skutecznych leków, które kontrolują rytm serca lub pozwalają go przywrócić i skutecznie utrzymać. Skuteczność leków sięga około 30%.

Mają one też wiele działań ubocznych co praktycznie uniemożliwia ich długotrwałe stosowanie.

Obecnie najbardziej skuteczną metodą leczenia migotania przedsionków jest zabieg zwany ablacją o skuteczności sięgającej nawet 80%.

Najczęstsze przyczyny poza chorobą serca prowadzące do uczucia kołatania to:

 • choroby tarczycy
 • zaburzenia jonowe (elektrolitowe)
 • choroby płuc
 • niedokrwistość
 • guzy czynne hormonalnie

W wielu przypadkach występowaniu arytmii można zapobiec lub znacznie poprawić jakość życia, wcześnie rozpoznając przyczynę nierytmicznej pracy serca. Nie warto leczyć się na własną rękę! Najważniejsze są wizyta u kardiologa i skuteczna diagnostyka.

Rozpoznanie zaburzeń rytmu serca często nie jest łatwe. Jedynym badaniem, które może zobrazować jego występowanie jest EKG. Problem polega jednak na tym, że nie wiadomo, kiedy ono nastąpi.

Dlatego najlepiej jest zrobić badanie specjalnym urządzeniem, które dokonuje pomiaru EKG przez całą dobę lub kilka dni. Ponadto na podstawie EKG lekarz jest w stanie zobaczyć jak szybko bije nam serce, czy impulsy elektryczne są generowane w odpowiednim miejscu.

EKG dostarcza też informacji o budowie serca np. jego przeroście i o niedokrwieniu serca.

W celu postawienia diagnozy arytmii lekarz wykona:

 • Podstawowe badanie kardiologiczne (osłuchiwanie serca, pomiar tętna i ciśnienia tętniczego)
 • Standardowe badanie EKG
 • Ciągłe monitorowanie akcji serca (nawet do 7 dni) za pomocą urządzenia przenośnego- tzw. Holtera EKG

oraz w razie potrzeby

 • Wysiłkowe badanie EKG (próba wysiłkowa)
 • Inwazyjne badanie elektrofizjologiczne serca (EPS)
 • Badanie echokardiograficzne (USG serca)

Holter EKG polega na noszeniu przez określony czas miniaturowego aparatu podłączonego przewodami do samoprzylepnych elektrod rozmieszczonych na klatce piersiowej. Badanie to umożliwia ocenę rytmu serca oraz licznych zaburzeń, które pojawiają się rzadko i trwają na tyle krótko, że nie udaje się ich ocenić za pomocą standardowego EKG.

Zapis czynności serca jest rejestrowany przez urządzenie, które pacjent stale nosi przy sobie (najczęściej przyczepione do paska). Podczas badania nie mamy specjalnych ograniczeń – powinniśmy funkcjonować jak najbardziej normalnie, tak jakby holtera nie było – pracować, być aktywnym fizycznie. Urządzenie nosimy również w nocy.

Jedynym ograniczeniem jest brak możliwości kąpieli.

Jakie są przyczyny i typowe objawy arytmii? Jak rozpoznać czy to jest arytmia serca?Jakie są przyczyny i typowe objawy arytmii? Jak rozpoznać czy to jest arytmia serca?

Sposób w jaki można uregulować rytmu serca zależy od przyczyn jego zaburzenia. Czasem wystarczy jedynie leczenie za pomocą leków, które regulują pracę serca i „pilnują”, by nie traciło rytmu. Ale czasem konieczna jest diagnostyka i leczenie połączone z pobytem w szpitalu

KARDIOWERSJA ELEKTRYCZNA Wyładowanie elektryczne na klatce piersiowej pacjenta poprzez specjalne elektrody przywraca właściwą sekwencję pobudzeń serca. To bardzo skuteczna metoda, skuteczniejsza niż wiele metod farmakologicznych. Przeprowadzana jest w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym i wiąże sie z kilkugodzinnym pobytem w szpitalu.

BADANIE ELEKTROFIZJOLOGICZNE I ABLACJA Jest to inwazyjne badanie czynności serca. Niektóre uporczywe zaburzenia rytmu serca wymagają wykonania tego badania w celu ustalenia ich pochodzenia. Umożliwia to wybór najlepszej metody leczenia: zachowawczego (tabletki) lub wykonania ablacji. Badanie polega na wprowadzeniu elektrod do wnętrza serca poprzez żyły udowe (okolica pachwin). Następnie wykonuje się stymulację serca odpowiednio dobranymi pobudzeniami elektrycznymi sterowanymi przez komputer. Poprzez stymulację próbuje się wyzwolić arytmie, które występują podczas codziennego życia . Analiza otrzymanych wyników pozwala na ocenę działania serca oraz na dokładną ocenę lokalizacji częstoskurczu. Badanie wiąże się z jednodniowym pobytem w szpitalu. Badanie wykonywane jest w pracowni elektrofizjologii w znieczuleniu miejscowym. Całość badania jest kontrolowana pod niskoenergetyczną aparaturą rentgenowską.

Do tego badania może zakwalifikować pacjenta jedynie kardiolog.

Ablacja wykonywana jest bezpośrednio po zakończeniu badania elektrofizjologicznego. Jest to zabieg, którego celem jest usunięcie z serca ogniska/ognisk lub nieprawidłowych dróg przewodzenia będących źródłem arytmii. W tym celu do serca wprowadzona zostaje dodatkowa specjalna elektroda.

Za jej pomocą wytwarza się niewielką bliznę w postaci punktów lub linii, blokującą przewodzenie impulsów. Końcówka elektrody podgrzewana jest przez przepływający prąd, bądź ochładzana podlenkiem azotu, w zależności od wybranej metody. Ablacja jest zabiegiem leczniczym o bardzo wysokiej skuteczności, Jest przeprowadzona jest w znieczuleniu miejscowym i trwa do kilku godzin.

Zabiegi ablacji przeprowadza zespół doświadczonych kardiologów-elektrofizjologów.

Czym są arytmia komorowa i nadkomorowa? – objawy i leczenie – Kredos Sklep Medyczny

Arytmia komorowa spośród wszystkich zaburzeń pracy serca występuje najczęściej . Powstaje ona na skutek pobudzenia, wywołanego przez mięsień komory serca. Pochodzenie tego typu zaburzenia może być różne. Ocena źródła jest kluczowa dla podjęcia odpowiedniego leczenia.

Jest to zaburzenie rytmu serca, które, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z komór odpowiadających za dostarczanie krwi do krążenia. Wyróżnić możemy kilka postaci arytmii komorowej, mogą być to m.in.

mniej groźne pobudzenia przedwczesne, ale też bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka częstoskurcze. 

Przyczyny arytmii komorowej

Istnieje wiele czynników, które wywołują lub nasilają arytmię komorową. Różnią się miejscem pochodzenia, a więc źródłem, wśród których jest serce oraz obszary znajdujące się poza tym organem. Jeżeli chodzi o czynniki sercowe, to należy wspomnieć m.in.

o zespole Brugadów, chorobie wieńcowej, szczególnie tej, która pojawia się po zawale serca, a także wypadaniu płatka zastawki mitralnej. Przyczyny arytmii komorowej zlokalizowane są też poza sercem. Może ona wystąpić na skutek m.in.

zaburzeń metabolicznych, hormonalnych i elektrolitowych, chorób występujących w obrębie układu nerwowego, zapalenia wielomięśniowego oraz amyloidozy i sarkoidozy.

Nie bez znaczenia jest też tryb życia. Ryzyko wystąpienia arytmii komorowej jest większe w przypadku osób, które stosują używki. Niebezpieczne mogą okazać się alkohol i tytoń. Problem nasila się w momencie częstego picia kawy czy też stosowania niektórych leków. 

Objawy arytmii komorowej

Arytmia komorowa objawiać się może w różny sposób, co w znaczącym stopniu zależy od jej rodzaju. Obserwując swój organizm, można jednak podejrzewać, że serce nie pracuje prawidłowo, co wymaga konsultacji lekarza.

Jeżeli arytmia komorowa ma łagodną postać i przebieg, to objawy mogą być nieodczuwalne przez chorego aż tak bardzo. Zaobserwować można w takich przypadkach krótkie epizody nierównego rytmu serca.

Zdarza się, że arytmii towarzyszy dyskomfort w klatce piersiowej, co też jest niekiedy związane z występującym jednocześnie niepokojem. Zdarza się jednak, że zaburzenia są zdecydowanie bardziej złożone i tym samym objawy arytmii komorowej będą mocniejsze i bardziej odczuwalne. Wtedy dochodzi m.in.

do migotania komór, a także częstoskurczu komorowego. Pacjent może zaobserwować u siebie duszności, które bardzo utrudniają funkcjonowanie. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do nagłego zatrzymania krążenia. 

Leia também:  Jak Złagodzić Objawy Parkinsona?

Jakie są przyczyny i typowe objawy arytmii? Jak rozpoznać czy to jest arytmia serca?

Jak leczyć arytmię komorową?

Zanim lekarz wybierze odpowiednią metodę leczenia, konieczne jest potwierdzenie występowania arytmii komorowej. Do jej rozpoznania, a także zróżnicowania arytmii wykorzystuje się spoczynkowe EKG. Przy okresowej arytmii wykonuje się badanie Holtera. Przydatny jest też monitoring pracy serca przez pewien czas, np. przez 2-3 doby.

Do ustalenia miejsca ogniska arytmii komorowej stosuje się inwazyjne badanie elektrofizjologiczne. W leczeniu skuteczność wykazują leki antyarytmiczne, a także implantacja kardiowertera-defibrylatora czy też przezskórna ablacja prądem o wysokiej częstotliwości.

Metoda leczenia zawsze jest dopasowywana do rodzaju arytmii, z którą zmaga się pacjent. 

Arytmia nadkomorowa

Wśród rodzajów arytmii komorowej możemy wyróżnić trzepotanie i migotanie przedsionków. Rozpoznać ją możemy np. po omdleniach i dusznościach. Arytmia nadkomorowa obejmuje wiele zaburzeń rytmu serca.

Mówimy o niej, jeżeli impulsy elektryczne nie są przewodzone prawidłowo. Ponadto dotyczy to też sytuacji, kiedy dochodzi do niewłaściwej aktywacji elektrycznej w obszarze powyżej pęczka Hisa, a więc w węzłach przedsionkowo-komorowych czy też węźle zatokowym.

Arytmia nadkomorowa – przyczyny

Przyczyny arytmii nadkomorowej są związane zarówno z przebytymi chorobami, jak też uwarunkowaniami genetycznymi, a więc cechami wrodzonymi. Arytmia nadkomorowa może pojawić się na skutek wrodzonej lub nabytej wady serca, a także w wyniku zabiegu kardiochirurgicznego.

Wywołują ją zespół preekscytacji, zespół tachykardia-bradykardia i choroby niedokrwienne serca. Narażone są na nią osoby, zmagające się z nadciśnieniem tętniczym i kardiomiopatią.

Ryzyko wystąpienia arytmii nadkomorowej jest większe u chorych na zapalenie mięśnia sercowego oraz choroby, które zajmują tkankę mięśnia sercowego. 

Objawy arytmii nadkomorowej

Pomimo, że przyczyny, jak też forma leczenia są ściśle związane z rodzajem arytmii nadkomorowej, to istnieje kilka typowych objawów, które pomagają w rozpoznaniu tej dysfunkcji.

Niepokój powinno wywołać kołatanie serca, szczególnie jeżeli towarzyszy mu zmęczenie, a także duszności.

Wśród objawów arytmii nadkomorowej są także uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej, zawroty głowy i omdlenia. 

Metody leczenia arytmii nadkomorowej

Aby możliwe było rozpoznanie arytmii komorowej, lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z uwzględnieniem zarówno chorób serca pacjenta, jak też wszystkich innych, w tym chorób ogólnych związanych z metabolizmem i obszarem reumatoidalnym. Wykonuje się EKG, morfologię i badanie Holtera. Leczenie odbywa się zazwyczaj przy zastosowaniu środków farmakologicznych, chociaż w przypadku braku skuteczności wprowadzana jest ablacja. Możliwe jest też stosowanie tych dwóch metod jednocześnie. 

Arytmia komorowa i nadkomorowa serca leczone są przy pomocy beta-blokerów oraz antagonistów wapnia. Możliwe jest też wykonanie ablacji czy też przeprowadzenia zabiegów zastawek serca. 

Arytmia serca – objawy. Jak leczyć arytmię serca?

Istnieje bardzo wiele odmian arytmii. Zwykle rozróżnia się je na podstawie rodzaju zaburzenia prawidłowej pracy serca oraz części anatomicznej serca, w której te zaburzenia występują.

W niektórych opracowaniach termin „arytmia” zarezerwowany jest wyłącznie dla rytmu serca niemiarowego, chaotycznego, w którym poszczególne uderzenia nie są oddzielone przerwami o jednakowej długości. Inne rozszerzają go o miarową tachykardię (przyspieszenie rytmu serca) lub bradykardię (zwolnienie rytmu serca).

Zaburzenia rytmu skurczu i rozkurczu mogą dotyczyć przedsionków – wówczas mamy do czynienia z tzw. arytmią nadkomorową oraz komór, czyli arytmią komorową.

ZOBACZ TEŻ: Zapalenie mięśnia sercowego – groźne powikłanie grypy

Cardio Life na wzmocnienie mięśnia sercowego

Jakie są przyczyny i typowe objawy arytmii? Jak rozpoznać czy to jest arytmia serca?

Zaburzone funkcjonowanie serca może prowadzić do poważnych w skutkach powikłań zdrowotnych. Aby zapobiec rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego lub zredukować występujące nieprawidłowości, warto zadbać o wprowadzenie do codziennej diety składników odżywczych, które w szczególnie korzystny sposób oddziałują na funkcjonowanie serca oraz jego struktur mięśniowych. Wysokie stężenie takich substancji można znaleźć w suplemencie diety Cardio Life, który dedykowany jest zwalczaniu zaburzeń układu sercowo-naczyniowego. Kapsułki Cardio Life zawierają w składzie berberynę, ekstrakt z karczocha oraz trans-resweratrol, czyli substancje, które wykazują silne właściwości wzmacniające pracę serca. Regularne stosowanie Cardio Life może przyczynić się również do obniżenia stężenia cholesterolu oraz homocysteiny we krwi. Efektem tych procesów może być zmniejszenie ryzyka rozwoju schorzeń, takich jak miażdżyca czy choroba niedokrwienna serca. 

Cardio Life można zamówić na stronie: https://protonlabs.pl/products/cardio-life

Skąd się bierze arytmia?

Najczęściej arytmia jest wynikiem innej choroby układu sercowo-naczyniowego, np. miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, chorób zastawek serca i choroby niedokrwiennej. Może też powstawać na skutek zaburzeń gospodarki elektrolitowej organizmu.

Bezpośrednią przyczyną arytmii jest nieprawidłowe pobudzanie serca do pracy.

W normalnych warunkach serce ma własny mechanizm wyzwalający impulsy elektryczne, które „pobudzają” komórki mięśniowe przedsionków, a następnie komór.

W sytuacjach, gdy na drodze tego impulsu wystąpi swego rodzaju „blokada” częstotliwość jego wyzwalania będzie nieodpowiednia lub pojawią się dodatkowe ogniska pobudzeń na sercu, których nie posiada człowiek zdrowy.

ZOBACZ TEŻ: Tachykardia – na czym polega i czy jest groźna dla zdrowia?

Umów wizytę u kardiologa

Jakie są objawy arytmii?

Większość przypadków arytmii to tzw. częstoskurcz, podczas którego praca serca ulega nadmiernemu przyspieszeniu. Częstymi objawami częstoskurczu są ogólne złe samopoczucie, zawroty głowy, nudności, a nawet omdlenia.

Chorzy skarżą się na uczucie dyskomfortu i bólu w klatce piersiowej w okolicy serca oraz duszności. Przyspieszenie pracy serca jest odczuwalne jako uczucie kołatania, „uciekania do gardła”, kłucie w klatce piersiowej.

Dla zaburzeń rytmu serca charakterystyczne jest nawracanie objawów – pojawiają się nagle i dość szybko ustępują, aby po pewnym czasie pojawiają się znowu. Choroba może także przebiegać bezobjawowo.

Arytmia charakteryzująca się zwolnieniem pracy serca to rzadkoskurcz i jest on rzadziej spotykany. Rzadkoskurcz na ogół jest bezobjawowy.

U osób starszych lub z chorobami towarzyszącymi może pojawić się senność i ogólne osłabienie, mogą też wystąpić omdlenia. W przypadku zaobserwowania takich objawów warto udać się do swojego lekarza rodzinnego albo kardiologa.

Wizytę lekarską zarezerwujesz na stronie internetowej LekarzeBezKolejki.pl.

ZOBACZ TEŻ: Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi?

Diagnostyka zaburzeń arytmicznych

Ze względu na przypadki arytmii bezobjawowej oraz małą specyficzność objawów względem pozostałych chorób serca (objawy mogą wskazywać chociażby na stan przedzawałowy lub niewydolność serca) do prawidłowego zdiagnozowania arytmii niezbędne jest wykonanie EKG (elektrokardiogramu). Badanie to umożliwia graficzny zapis impulsów elektrycznych przechodzących przez serce w trakcie jego pracy i rejestrację rytmu. Badanie EKG można przeprowadzić w spoczynku w gabinecie lekarskim podłączając pacjenta za pomocą specjalnych elektrod przedsercowych do elektrokardiografu, podczas próby wysiłkowej na bieżni lub cykloergometrze lub w wersji monitorowania serca przez 24 godziny (metoda Holtera).. Dodatkowo można wykonać badanie EPS (elektrofizjologiczne) oraz echokardiografia.

ZOBACZ TEŻ: Choroba wieńcowa – jak rozpoznać i jak leczyć?

Terapia zaburzeń rytmu serca

Podstawowym działaniem po wykryciu arytmii jest leczenie przyczynowe, czyli zwalczanie choroby podstawowej, której wynikiebm są zaburzenia pracy serca. Jednocześnie wdrażana jest terapia objawowa, która polega na łagodzenie zaburzeń rytmu serca i dokuczliwych dolegliwości.

W tym celu stosuje się leki przeciwarytmiczne (głównie ß-blokery i antagoniści wapnia – werapamil i diltiazem). Innymi metodami leczenia jest zmodyfikowana próba Valsalvy i inne zabiegi stymulujące nerw błędny.

W przypadku arytmii często sięga się także po inwazyjne metody leczenia, jak wszczepienie ICD (kardiowertera-defibrylatora) oraz zabieg ablacji przezskórnej i chirurgicznej.

ZOBACZ TEŻ: Zawał serca – objawy i sposoby postępowania

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Czujesz kołatanie serca? Może masz problemy z równowagą? Winne mogą być arytmie

Arytmie to choroby, które charakteryzuje zaburzona praca serca. Mają miejsce wtedy, gdy serce pracuje zbyt szybko lub gdy pracuje zbyt wolno.

Zaburzenia rytmu serca często występują naturalnie, na przykład w wyniku dużego wysiłku fizycznego, podczas stresu.

Zdarza się jednak, że arytmie są objawem chorób, wtedy nieleczone zaburzenia pracy serca mogą prowadzić do groźnych dla zdrowia i życia konsekwencji. 

Arytmia, a w zasadzie arytmie, to choroby charakteryzujące się tym, że serce pracuje nieprawidłowo. Mianem arytmii określa się zaburzenia pracy serca, w tym tachykardię, czyli zbyt szybkie bicie serca, oraz bradykardię, czyli zbyt wolny rytm serca. 

Zdrowe serce pobudzane jest do skurczów przez impulsy elektryczne przewodzone specjalnymi komórkami układu bodźcotwórczego-przewodzącego.

Komórki te rozprowadzają impulsy do konkretnego miejsca w sercu we właściwym czasie, zawiadują całym tym procesem w bardzo zorganizowany sposób.

Leia também:  Jak Namówić Kogos Na Leczenie Psychiatryczne?

Na przykład jamy serca pobudzane są do skurczu w konkretny sposób – najpierw przedsionki, a później komory. Taka organizacja pozwala na efektywny, stały przepływ krwi przez serce.

Na pracę układu bodźcotwórczo-przewodzacego, a więc na cały ten zorganizowany proces wpływa wiele czynników, zarówno miejscowych, jak i ogólnoustrojowych, które pozwalają dostosować szybkość i miarowość rytmu serca do potrzeb organizmu.

Natomiast do arytmii dochodzi na skutek zaburzonego wytwarzania i przewodzenia impulsów elektrycznych przez komórki.

 Zaburzenia rytmu serca przejawiają się nierównymi odstępami czasowymi pomiędzy kolejnymi uderzeniami serca lub okresami nagłego przyśpieszenia, lub zwolnienia rytmu serca. 

Prawie wszyscy ludzie doświadczają od czasu do czasu nieregularnego rytmu serca, co wcale nie znaczy, że jest to związane z groźną chorobą. 

Przyczyny arytmii (zaburzenia pracy serca)

Najczęstszą przyczyną arytmii, czyli zaburzeń pracy serca, jest choroba wieńcowa (niedokrwienna serca), która w najbardziej zaawansowanej formie przejawia się jako zawał serca. Również niewydolność serca, wady zastawkowe, nadciśnienie tętnicze, choroby tarczycy, cukrzyca czy zapalenie mięśnia sercowego mogą przyczyniać się do zaburzeń pracy tego narządu.

Zaburzenia rytmu serca mogą również wystąpić jako efekt uboczny stosowania różnych leków, spożywania dużych ilości kawy, herbaty, napojów z zawartością kofeiny, alkoholu, zażywania narkotyków. Mogą być również wynikiem dużego stresu i przemęczenia.

Rodzaje arytmii (zaburzenia pracy serca)

Rodzajów zaburzeń rytmu serca jest bardzo wiele, można je podzielić na różne „kategorie”. Warto pamiętać, że prawidłowo pracujące serce, bez wykonywania wysiłku, pracuje równo z częstością od 60 do 100 uderzeń na minutę. Zarówno niższa, jak i wyższa częstotliwość uderzeń uważana jest zatem za nieprawidłową. 

U osób zdrowych serce wykonuje około 60 uderzeń na minutę w spoczynku, przy niewielkich wysiłkach około 100 uderzeń na minutę, przy dużych wysiłkach około 130 uderzeń na minutę, a przy bardzo dużych wysiłkach nawet 180 uderzeń na minutę i więcej.

Nieprawidłowość pracy serca można podzielić na zbyt szybką lub zbyt wolną:

 • Tachykardia to stan, gdy serce bije nienaturalnie szybko, wykonuje nawet ponad 100 uderzeń na minutę. Większość tachykardii nie jest niebezpieczna, bo każdy czynnik podnoszący poziom adrenaliny lub wzmagający jej działanie może spowodować przyspieszenie akcji serca i wywołać tachykardię z towarzyszącym uczuciem kołatania, co zdarza się naturalnie stosunkowo często. Jednak tachykardia utrzymująca się przez dłuższy czas może powodować szkodliwe efekty, w tym wyraźnie obniżać ciśnienie krwi, co skutkuje zawrotami głowy, a nawet omdleniem. 
 • Bradykardia to zbyt wolny rytm serca (poniżej 50 uderzeń w czasie czuwania). Bradykardia zwykle nie zagraża życiu, ale może dawać objawy niepożądane i wtedy konieczne może okazać się wszczepienie rozrusznika serca.

Z punktu widzenia chorych ważny jest również podział arytmii na łagodne, potencjalnie groźne oraz groźne dla zdrowia i życia:

 • Arytmie łagodne mogą powstawać pod wpływem emocji lub stresu, ale są zwykle tylko pojedynczymi elementami zakłócającymi prawidłową funkcję układu bodźcotwórczo-przewodzącego serca. Ustępują po wyeliminowaniu czynników wywołujących. 
 • Arytmie potencjalnie groźne dla zdrowia to grupa zaburzeń, które nieleczone mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia. Do takich zaburzeń należy na przykład migotanie przedsionków. 
 • Arytmie groźne dla zdrowia i życia to tzw. arytmie złośliwe, które wymagają natychmiastowej diagnostyki i leczenia, ponieważ bezpośrednio zagrażają życiu chorych. To tego typu arytmii zaliczyć można częstoskurcz komorowy.

ZOBACZ:  Migotanie przedsionków: utrwalone i napadowe. Jakie są przyczyny migotania przedsionków?

Objawy arytmii (zaburzenia pracy serca)

Arytmie czasami przebiegają bezobjawowo, choć najczęściej zaburzenia rytmu serca wywołują szarpnięcia lub tzw. kołatanie. Są to subiektywne odczucia określane zwykle jako uczucie szybkiego bądź niemiarowego bicia serca.

W zależności od nasilenia i zaawansowania arytmii mogą pojawiać się takie objawy, jak:

 • uczucie nagłego, silnego uderzenia serca;
 • uczucie szybkiego miarowego lub niemiarowego bicia serca (kołatanie);
 • uczucie wolnego miarowego lub niemiarowego bicia serca;
 • uczucie kłucia w okolicy serca;
 • duszność;
 • uczucie lęku i niepokoju;
 • ból dławicowy za mostkiem;
 • zawroty głowy;
 • uczucie gorąca;
 • nudności, wymioty;
 • nagłe zasłabnięcie lub utrata przytomności.

Objawy odczuwane u chorych są różne w zależności od rodzaju zaburzeń rytmu, a także chorób współtowarzyszących. U chorych z niewydolnością serca zaburzenie rytmu nasila objawy niewydolności, w tym obrzęki kończyn dolnych, duszność. Natomiast u osób z miażdżycą tętnic wieńcowych arytmia będzie powodowała ból w klatce piersiowej, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do zawału serca.

Skontaktuj się z lekarzem

Jeśli zaburzenia rytmu serca doprowadzają do utraty przytomności, są przyczyną silnej duszności, pojawiają się bóle zamostkowe, to należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Diagnozowanie arytmii (zaburzenia pracy serca)

Podstawowym badaniem pozwalającym wykryć zaburzenia rytmu serca jest EKG (elektrokardiogram), za pomocą którego zapisać można czynność elektryczną serca w danym momencie. 

Jeśli z jakiegoś powodu nie udaje się zarejestrować czynności serca za pomocą EKG, a chory nadal skarży się na niemiarową pracę organu, to zakłada się aparat Holtera, który dokonuje ciągłego zapisu EKG w pamięci urządzenia. Czas zapisu może wynosić 24 godziny, a nawet tydzień. Po zdjęciu Holtera lekarz może dokładnie przeanalizować zapis urządzenia i na tej podstawie ocenić, w którym momencie występuje arytmia. 

Rozrusznik lekiem na zbyt wolną pracę serca?

Gdy serce pracuje zbyt wolno, konieczne może okazać się wszczepienie rozrusznika. Warto jednak wiedzieć, że rozrusznik nie leczy serca, a jedynie wspiera je w działaniu.

Leczenie arytmii (zaburzenia pracy serca)

Leczenie arytmii zależy od ich rodzaju, przyczyny (jeśli udało się ją ustalić) oraz ciężkości przebiegu. Jedną z metod leczenia arytmii jest farmakologia, czyli podawanie leków antyarytmicznych, czy wyrównanie zaburzeń elektrolitowych.

Inną metodą leczenia jest wykonanie kardiowersji elektrycznej, która skupia się na przejściu impulsu elektrycznego o małej energii przez serce pomiędzy elektrodami przyłożonymi do klatki piersiowej.

 Możliwe jest również wykonanie ablacji, czyli zniszczenie lub odizolowanie niewielkiego obszaru tkanki serca, który odpowiada za powstawanie arytmii, poprzez wytworzenie niewielkiej blizny blokującej przewodzenie impulsów indukujących arytmię.

Zaburzenia rytmu serca wyrównuje się także poprzez wszczepienie rozrusznika lub kardiowertera-defibrylatora serca.

Powikłania arytmii (zaburzenia pracy serca)

Ryzyko wystąpienia powikłań zależy głównie od nasilenia arytmii. Niegroźne arytmie o niewielkim nasileniu nie niosą za sobą ryzyka powikłań, w przeciwieństwie do bardziej zaawansowanych zaburzeń rytmu serca.

Wśród następstw i powikłań arytmii wymienić można utratę przytomności, udar mózgu, niewydolność krążenia, a nawet nagłą śmierć sercową spowodowaną częstoskurczem komorowym, migotaniem komór czy asystolią. 

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl; podyplomie.pl

Arytmia serca, czyli zaburzenia rytmu pracy serca

Arytmia serca to sytuacja, kiedy serce przyspiesza lub zwalnia bez powodu. Nie jest to choroba, a jej objaw. Zaburzenie polega na pojawieniu się nierównych odstępów czasowych pomiędzy następującymi po sobie uderzeniami serca albo okresów nagłego przyśpieszenia lub zwolnienia jego pracy.

Bicie serca to rytmiczny skurcz przedsionków i następujący po nim skurcz komór. Fizjologicznie częstość akcji serca jest zmienna i zależy od wieku. Zwykle serce bije około 60-80 razy na minutę, choć w sytuacjach stresowych bądź po wysiłku może znacznie przyspieszyć (a podczas snu zwolnić). Gdy jednak dzieje się tak bez powodu, uznaje się to za nieprawidłowość, która może oznaczać chorobę.

Skurcze zależą od pobudzenia mięśnia przez impulsy elektryczne. Gdy ich wytwarzanie jest zakłócane, serce przestaje bić w regularnym rytmie.

Gdy prawidłowa praca serca zostaje zaburzona, pojawiają się nieprawidłowości: przyspieszenie akcji serca (tachykardia), zwolnienie akcji serca (bradykardia) lub zaburzenia rytmiczności (arytmia).

Skurcze, które pojawiają się bardzo często, nazywane są częstoskurczem. To poważny rodzaj zaburzeń.

Arytmia komorowa może mieć charakter napadowy (wówczas pojawia się okresowo) lub długotrwały (wtedy utrzymuje się przez dłuższy czas). Ryzyko jej wystąpienia wzrasta z wiekiem.

Ze względu na miejsce powstawania zaburzeń rytmu serca dzieli się je na arytmie nadkomorowe, powstające najczęściej w przedsionkach lub naczyniach krwionośnych do nich dochodzących oraz arytmie komorowe powstające w mięśniu komór serca.

Czasem arytmia serca jest błahym problemem, jednak zdarza się, że wiążą się z nią poważne konsekwencje.

Zaburzenia rytmu i przewodzenia są związane z patologiami serca, takimi jak pierwotne choroby serca, choroba niedokrwienna serca, nabyte i wrodzone wady serca, na przykład wady zastawkowe, zapalenie mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze.

Arytmia może być również objawem chorób, takich jak miażdżyca, astma, nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy, zapalenie mięśnia sercowego, wady zastawek, jak również niedobór: potasu, magnezu czy wapnia. Arytmia jednak nie zawsze jest patologią. Tak zwaną niemiarowość oddechową miewają dzieci i młodzież w okresie pokwitania.

Leia também:  Co To Jest Cytomegalia Objawy?

Arytmia, czyli zaburzenia rytmu pracy serca pojawiają się na wskutek:

 • zaburzeń rytmiczności lub częstotliwości tworzenia bodźców w węźle zatokowym,
 • zaburzeń przewodzenia bodźców w tak zwanym układzie przewodzącym,
 • nadmiernej pobudliwości mięśnia sercowego, jego nadmiernego reagowania na bodźce i wytwarzania skurczów dodatkowych z tak zwanych pozazatokowych ośrodków bodźcotwórczych.

Arytmia, czyli zaburzenia rytmu serca mogą przebiegać bezobjawowo. Zdarza się jednak, że towarzyszy jej:

 • kołatanie serca – uczucie szybkiego i nierównego bicia serca. Pojawia się tachykardia, czyli zbyt szybka czynność serca,
 • uczucie szarpnięcia w okolicy serca,
 • uczucie chwilowej przerwy w pracy serca,
 • zwolnione i mocne bicie serca oraz tzw. skurcze dodatkowe,
 • uczucie duszności,
 • bóle w klatce piersiowej,
 • osłabienie,
 • mroczki przed oczami,
 • zaburzenia pamięci i koncentracji,
 • niepokój.

Wskutek częstoskurczu pojawiają się również zawroty głowy, zasłabnięcia oraz utrata przytomności.

Nawet jeśli arytmia pojawia się sporadycznie i nie jest uciążliwa, zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. Bardzo ważne jest, by ustalić jej przyczynę. Kluczowe znaczenie ma wywiad lekarski i odnotowanie w nim, w jakich okolicznościach, jak często i na jak długo serce traci naturalny rytm.

Leczenie arytmii polega na ustaleniu przyczyny, która powoduje zaburzenia rytmu serca, a następnie na jej wyeliminowaniu. Najważniejszym badaniem jest osłuchanie serca, zmierzenie tętna i EKG.

Czasem konieczna jest dobowa (lub dłuższa) kontrola serca za pomocą Holtera (do klatki piersiowej przykleja się minielektrody połączone z urządzeniem rejestrującym pracę serca w trakcie wykonywania codziennych czynności, jak i podczas snu).

Na podstawie wyników badań określa się stopień arytmii i wyklucza choroby, które mogą wywoływać zaburzenie pracy serca. Groźna arytmia serca wymaga leczenia farmakologicznego, wszczepienia kardiowertera/defibrylatora lub przeprowadzenia kardiowersji.

Arytmia serca: co to za choroba i jak ją rozpoznać? [leczenie]

 • Uczucie kołatania serca, potrzeba kaszlu, a nawet występujące omdlenia – to może być arytmia serca.
 • Zaburzenia rytmu serca mogą, choć nie muszą zagrażać Twojemu życiu i zdrowiu.
 • Warto wiedzieć, kiedy w porę udać się do lekarza!
 • Jak rozpoznać zaburzenia rytmu serca?
 • Czy arytmię serca zawsze trzeba leczyć?

Spis treści:Praca serca, a arytmiaArytmia serca – rodzaje Arytmia serca – przyczyny występowania Arytmia serca – objawyDiagnostyka zaburzeń rytmu sercaArytmia serca – leczenieJak żyć z arytmią serca? Czego unikać?

Kiedy dochodzi do arytmii serca i czym jest ta choroba?

 1. Serce jest elementem układu krwionośnego, a jego zadaniem jest pompowanie krwi do naczyń krwionośnych.
 2. Tłoczenie krwi odbywa się w określonym rytmie, a za prawidłowe funkcjonowanie serca uznaje się pracę uderzeniową od 60 do 100 uderzeń na minutę.

 3. Jeśli dochodzi do stanu, w którym skurcze serca są nieregularne, a prawidłowy rytm zostaje zakłócony, to mówi się wtedy o arytmii serca (ICD-10: I49), znanej także jako zaburzenia rytmu serca.
 4. Słowo zaburzenia oznacza, że nieprawidłowości w pracy serca jest kilka.

 5. Jakie są zatem rodzaje zaburzeń rytmu serca?

Arytmia serca – czy może wystąpić podczas wysiłku fizycznego?

Zaburzenia rytmu serca można podzielić ze względu na szybkość pracy organu oraz pochodzenie.

Przyspieszone bicie serca (powyżej 100 uderzeń na minutę) nazywane jest tachykardią (ICD-10: R00.0). Tachykardia dzieli się na:

 • tachykardię zatokową, wywoływaną przez węzeł zatokowy (naturalny rozrusznik serca). Akcja serca przyspiesza w wyniku działania związków organicznych powstających w trakcie wysiłku fizycznego,
 • tachykardię nadkomorową, w której szybki rytm serca pochodzi z przedsionków lub węzła przedsionkowo-komorowego. Tachykardia nadkomorowa wywołuje chaotyczne migotanie przedsionków, które może sięgać od 350 do 700 uderzeń na minutę,
 • tachykardię komorową, w której impuls generują komory serca.Komorowe zaburzenia rytmu serca mogą być niegroźnymi, pojedynczymi skurczami lub mieć bardziej złożony charakter i w ciężkich przypadkach prowadzić do trzepotania i migotania komór poprzedzonego niedokrwieniem serca.

Stan, w którym rytm serca jest obniżony, czyli serce bije z częstotliwością poniżej 60 uderzeń na minutę, nazywany jest bradykardią (ICD-10: ROO.1).

Bradykardia dzieli się na:

 • bradykardię fizjologiczną, która występuje np. u sportowców w skutek silnego wytrenowania, a więc i niskiego tętna spoczynkowego,
 • bradykardię patologiczną, w której skład wchodzą m.in.: zaburzenia w wytwarzaniu bodźców przez węzeł zatokowo-przedsionkowy, czy zaburzenia przewodzenia przedsionkowo-komorowego. 

Innym formą arytmii serca jest migotanie, które może dotyczyć przedsionków lub komór.

Migotanie przedsionków (ICD 10: I48) powstaje w wyniku chaotycznego skurczu, często odczuwane jest jako kołatanie serca, a objawami towarzyszącymi mogą być m.in.: omdlenia, zmęczenie, czy zawroty głowy.

 • Migotanie przedsionków zwykle wiąże się z innym zaburzeniem, które wywołało owo migotanie, ale zazwyczaj nie jest to stan, w którym życie jest zagrożone.
 • Migotanie komór (ICD 10: I49) jest znacznie poważniejszym rodzajem arytmii serca, ponieważ może doprowadzić do zatrzymania krążenia i jest to stan zagrażający życiu.
 • Jeśli serce wejdzie w migotanie komór, to przestanie w efektywny sposób pompować krew.

Do migotania komór może dojść np. po przebytym zawale.

A jakie są inne przyczyny występowania arytmii serca?

Zaburzenia rytmu serca – co je powoduje?

Do zaburzeń rytmu serca może dochodzić z kilku powodów.

Wszystko zależy od tego, z jakiego rodzaju arytmią serca mamy do czynienia.

Arytmia serca nie zawsze oznacza stan chorobowy, który musisz leczyć (np. tachykardii zatokowej wywołanej wysiłkiem fizycznym nie trzeba).

Najczęściej jednak za zaburzenia rytmu serca są odpowiedzialne choroby współistniejące, które same w sobie już powinny być poddane leczeniu i kontrolowane przez lekarza.

Są to np. choroby związane z układem sercowo-naczyniowym tj.:

 • miażdżyca,
 • cukrzyca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • choroby tarczycy i inne.

Arytmia serca może rozwijać się również w wyniku zbyt niskiego lub wysokiego poziomu elektrolitów we krwi.

Czynnikami ryzyka sprzyjającymi występowaniu arytmii serca są także:

 • długotrwały stres,
 • spożywanie zbyt dużej dawki kofeiny,
 • palenie papierosów,
 • przyjmowanie niektórych leków.

A czym konkretnie może objawiać się arytmia serca?

Arytmia serca – czym się objawia?

Arytmii serca mogą towarzyszyć różne objawy, choć zdarza się, że przebiega ona także bezobjawowo.

Najczęściej pojawiają się:

 • kołatanie serca,
 • duszności,
 • osłabienie,
 • omdlenie,
 • zawroty głowy,
 • potrzeba kaszlu,
 • uczucie niepokoju.

Jednak, czy sama obecność objawów wystarczy do zdiagnozowania arytmii serca?

Zaburzenia rytmu serca – kardiolog postawi diagnozę

 1. Wystąpienie duszności, zawrotów głowy czy kołatania serca może bardzo zaniepokoić i sygnalizować, problemy ze zdrowiem.
 2. Pierwsze objawy możesz skonsultować z lekarzem rodzinnym, który prawdopodobnie wypisze skierowanie do specjalisty – kardiologa.

 3. Kardiolog wykona kilkuminutowe badanie EKG, czyli przy użyciu elektrodiagramu, który odczytuje pracę serca z powierzchni klatki piersiowej.
 4. Zdarza się, że objawy charakterystyczne dla arytmii serca występują, jednak EKG nie wykazuje nieprawidłowości.

 5. Wtedy konieczne może okazać się wykonanie EKG metodą Holtera –  badania monitorującego pracę serca całą dobę, co umożliwia ocenę dynamicznych zmian zachodzących w sercu w różnych porach dnia.

 6. Inne badania pomocne w diagnostyce arytmii serca:
 • badanie krwi,
 • EKG wysiłkowe,
 • badanie elektrofizjologiczne
 • echokardiogram

Czy zdiagnozowaną arytmię trzeba leczyć?

Arytmia – leczenie. Czy dostępne leki są skuteczne?

 • W leczeniu arytmii przez wiele lat opierano się o stosowaniu leków antyarytmicznych, jednak ich skuteczność i bezpieczeństwo wciąż nie dają gwarancji wyleczenia, a mogą powodować efekty uboczne.
 • Wszystko ma związek z różnorodnością zaburzeń, które mogą wystąpić, dlatego wciąż trwają badania nad lepszym zrozumieniem specyfiki zaburzeń rytmu serca, a tym samym – nad stworzeniem skuteczniejszych i bezpieczniejszych leków.
 • Niefarmakologiczne leczenie arytmii serca może mieć postać zabiegów lub operacji.
 • Wymienia się:
 • kardiowersję – zabieg wykonywany w przypadku wystąpienia migotania przedsionków, z wykorzystaniem defibrylatora,
 • wszczepienie rozrusznika lub kardiowertera-defibrylatora, w celu stymulacji rytmów bicia serca za pomocą sygnałów elektrycznych,
 • ablację cewnikową, która jest zabiegiem polegającym na umieszczeniu cewnika i zniszczeniu miejsca stanowiącego przyczynę nieregularnej pracy serca.

Jak żyć z arytmią?

 1. Arytmia serca może być konsekwencją występujących chorób, ale także prowadzonego stylu życia, dlatego przede wszystkim:
 2. Dbaj o swoje zdrowie psychiczne, fizyczne oraz o zdrowe wybory żywieniowe.

 3. Dieta jest istotnym elementem lepszego samopoczucia, zwłaszcza gdy zmagasz się z innymi dolegliwościami.

Jeśli cierpisz na nadciśnienie, które jest wynikiem m.in.

wysokiego cholesterolu, to na pewno wiesz, jak ważna jest zdrowa dieta uboga w sól i bogata w potas.

Nadciśnienie może wywoływać arytmię, dlatego jak widzisz – dieta może mieć bardzo duży wpływ na różne choroby.

To,  czego musisz unikać to na pewno:

 • nadmiaru alkoholu i kofeiny (zawartej w kawie, ale także herbacie czy coca-coli),
 • głodówek obciążających serce,
 • wysoko przetworzonych, kalorycznych produktów.

I na koniec pamiętaj, że ruch dla twojego serca to wciąż zdrowie, dlatego nawet przy arytmii serca warto uprawiać umiarkowany wysiłek fizyczny.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*